• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1320)
شنبه 4/10/1389 - 18:13 -0 تشکر 266964
ساعات پایانی عمر ده نمكی

شب ها نگهبانی و پاسبخشی و صبح ها توی سنگر و استتار و خاطره نویسی كارمان شده بود .یك روز علی رغم اینكه گفته بودم كسی تردد نداشته باشد سر و صدای گفتگوی چند نفر از بیرون به گوشم خورد .سرم را از سنگر بیرون آوردم و دیدم یكی از بچه های اطلاعات عملیات لشكر به همراه حاج محمد كوثری فرمانده لشكر و دو تا از بچه های مهندسی راست راست در روز روشن آمده اند بازدید خط و كمین ها.سلام علیكی كردیم و از صحبت هایشان متوجه شدم كه تصمیم دارند خاكریزی دو جداره از دامنه تپه مقابل در دشت مشرف به دریاچه دربندیخان تا كمین ما ایجاد كنند.با شنیدن این حرف برق از سه فازم پرید و گفتم حاج آقا !اینجا مثلا كمین تپه مهدی و شاخ شمیران است و ما در استتار كامل زیر پای عراقی ها دو هفته است كه طاقت آورده و دیده نشده ایم .با این رفت و آمد شما جان بچه ها به خطر می افتد و كمین ها لو می رود .وقتی جای دیدگاه عراقی ها را نشانشان دادم حرفم را قبول كردند و از كشیدن خاكریز منصرف شدند.
فردای آن روز داخل سنگر خوابیده بودم كه در عالم خواب و بیداری خودم را در حال پرواز حس كردم .هرچه بالاترمی رفتم از آخرین طاق نصرت شهدائی كه می شناختم عبور می كردم . عكس های همه رفقا و شهدا را در دورانی كه در جبهه باهم بودیم را دیدم. آخرین عكس تصویر شهدائی بود كه همین چند روز پیش شهید شدند .با عبور از آن ها فهمیدم كه دیگر باید غزل خدا حافظی را بخوانم .از خواب پریدم و به كیوان محمدی و حسن سامیر و محمدی گفتم سریع از این سنگر بیرون بروید.حسابی متعجب شدند و پرسیدند آخه كجا برویم ؟گفتم برید داخل بقیه سنگرها نمی خواهم همه داخل یك سنگر باشیم ! با تعجب وسایلشان را جمع كردند و رفتند در سنگر های مجاور.دفتر چه یادداشتم را در آوردم و شروع كردم به نوشتن وصیت نامه:

این آخرین برگ از خاطرات من است .در این ساعات پایانی عمرم در زیر این آسمان كبود در بهاری خون بار از پیشگاه خدا برای همه كوتاهی هایم استغفار می كنم...پدر و مادر عزیزم..

در حین نگارش این سطور از وصیت نامه بودم كه شبه ای در ذهنم آمد. از خودم پرسیدم آیا من واقعا آماده شهادت هستم؟خوب كه فكر كردم دیدم دست و پایم هنوز در دنیا بند است و هنوز از همه چیز دل نكنده ام. پیش خودم آمدم توجیه اش كردم و گفتم خدایا ! من اگر بمیرم چه كسی این خط را نگه می دارد؟ این سنگر های كمین اگر سقوط كنند تپه مهدی هم سقوط می كند. اگر تپه مهدی سقوط كند شاخ شمیران سقوط می كند و اگر شاخ سقوط كند حلبچه !!!می خواهم بمانم و آخرین لحظات جنگ را ببینم می خواهم بمانم كه امام تنها نماند.....
هنوز این فكر ها در سرم بود و قلم روی وصیت نامه كه زمین زمان با سوت خمپاره ای به هم ریخت .تا به حال چنین لرزشی را بر روی زمین حس نكرده بودم .كلی گل و لای از آسمان بر سرم بارید و منتظر انفجار عظیم بودم كه سكوت حاكم شد...
بوی سوختگی علف ها از نزدیك می آمد .سرم را بالا آوردم و دیدم در یك متری سنگر درست بالی سرم گلوله خمپاره 120 در خاك فرو رفته و علفهای اطرافش در حال سوختن هستند و در كمال حیرت این خمپاره منفجر نشده .ومن ماندم كه ماندم كه ماندم..
همه بچه ها از سنگر ها بیرون آمده بودند و با حیرت این صحنه را تماشا می كردند بیشتر از همه كسانی حیرت كرده بودند كه چند دقیقه پیش به زور آنها را از سنگر بیرون كردم..


*راوی: مسعود ده نمكی

 

 

 

پنج شنبه 9/10/1389 - 4:18 - 0 تشکر 269023

متن را نخواندم!
اما از نظر من اخراجی های 3 ایشان خیلی ها را از خیلی جهات آزار خواهد داد، چه دلسوز سینما را و چه دلسوز سیاست را، وقتی بخواهد کنایه بزند بر نامزدهای انتخاباتی و چهره جواد هاشمی را چهره خوب و دموده آدم خوبها در عصر انتخابات معرفی کند... نمی دانم ولی در کل اخراجی های 3 خیلی ها را خواهد رنجاند و مطمئنا سینمای فاسد و کمدی نازل را تقویت خواهد کرد این را به این خاطر میگویم که در قمستی از این فیلم شعاری دیده میشود با این عنوان"توپ تانک فشفشه، حاجی ... کیسه کشه!!!" شاید این اوج ذوق هنری ده نمکی و دوستانش باشد ولی مطمئنا این کمدی نازل است... کاش ایشان شهید میشدند و چنان ضربه ای به هنر سینما نمیزدند...

يکشنبه 12/10/1389 - 14:16 - 0 تشکر 269913

mohsenkhosro گفته است :
[quote=mohsenkhosro;240810;269023]... کاش ایشان شهید میشدند و چنان ضربه ای به هنر سینما نمیزدند...

این جملتون درست نیست. هر کسی لیاقت شهید شدن رو نداره و شهدا از نظر اعتقاد و اخلاص و معرفت و.....

خیلی بالا بودند. شهادت نصیب هر کسی نمیشده . مقام خیلی بالایی است که برای رسیدن به آن باید خیلی مجاهده کرده باشی.

با این حال ما نمیتونیم در مورد ایشان قضاوت کنیم.

ولی با این قسمت حرفتون که گفته بودید کاش به سینما ضربه نمیزدند موافقم. البته هدف ایشون ضربه زدن نبوده ولی نمیدونم نتیجه کارهای ایشون چی میشه.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 12/10/1389 - 16:27 - 0 تشکر 269972

بنده خودم هم در هنگام نوشتن خیلی به این لحن و بیان توجه کردم، ولی هر آدمی در طول زمان تغییر می کند، شاید حق باشما باشد ولی از نظر من انسانها تغییر میکنند، من در زمینه های مذهبی تخصص چندانی ندارم و حرف شما را که حتما در این زمینه تحقیقاتی دارید می پذیرم.
ممنون از شما
اما در مورد اینکه گفتین هدف ایشون ضربه نبوده، باید عرض کنم ایشون متاسفانه در یک بازی قرار گرفته است که جناح مقابل را بکوبد و در واقع هر فیلمی که میسازد دق دلی است و واقعا می توان گفت تنها اخراجی های یک فیلمی بود که آقای ده نمکی قلبا ساخت ...
در اخراجی های سه به راحتی مشاهده میشود که دق دلی های سال 88 را قرار است فیلم کند...
باز هم ممنون بابت تذکر به جایتان
:)

دوشنبه 13/10/1389 - 11:4 - 0 تشکر 270177

من نگرانی شما رو درک میکنم ولی در مورد فیلمی که ندیده ایم نمیشه قضاوت کرد و امیدوارم طوری که شما میفرمایید نباشه .
خداست که فقط از همه چیز خبر داره. در هر حال امیدوارم وضع سینمای ما خیلی بهتر از این بشه . الان که اصلا امیدی بهش نیست . موفق باشید.

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.