• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 1032)
دوشنبه 5/11/1388 - 23:32 -0 تشکر 178144
محمدرضا شجریان در خانه سینما : غمگینی موسیقی سنتی از تاریخ ایران است

پس از مدت ها دوری شجریان از کرسی های رسمی و غیررسمی هنری در کشور، سرانجام این استاد آواز در خانه سینما حاضر شد و درحالی که سعی می شد از طرح هرگونه پرسش سیاسی در این نشست خودداری شود، به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.


محمدرضا شجریان با اشاره به وضعیت فعلی جامعه گفت: این روزها، روزهای مهم و خوبی است که در زندگی و تاریخ ما باقی خواهد ماند.
شجریان درباره اساتیدی که در طول سال ها از آنها مطلب فرا گرفته، گفت: اساتید من یکی دو نفر نبودند و من سعی کردم از هر کسی مطلبی بیاموزم اما استاد احمد عبادی، مهرتاش، فرامرز پاپور، دوامی، برومند و جلیل شهناز و... نکته های بسیاری را در موسیقی به من آموختند.
شجریان با اشاره به نقش جامعه باربد در ارتقای موسیقی و هنر کشور گفت: جامعه باربد همان طور که نقش بزرگی در سینمای موسیقی ایفا کرد، حضور بسزایی هم در حوزه سینما داشت.
وی درباره تفاوت ها و شباهت های بازیگری و خوانندگی گفت: نوع خوانندگی من بازیگری به دنبال ندارد، اما ما در بیان شعر بازیگری می کنیم. من همیشه به شاگردانم می گویم که شعر را روایت نکنند؛ بلکه باید بازیگری کنند. خواننده باید شعر را به گونه ای بخواند که روی مخاطب تاثیر بگذارد. در بازیگری نیز صدا بسیار مهم است و یک بازیگر تئاتر هنر خود را با بیان و صدا آغاز می کند.
وی با ذکر خاطره ای از غلامحسین بنان گفت: بنان به شاگردانش می گفت: باید همان طور که حرف می زنید، شعر را بخوانید و نباید شعر را خارج از عرف حرف زدن خواند.
دروغ پشت صدا
شجریان در پاسخ به سوالی درباره نقش هنر در جامعه امروز گفت: هنر وسیله ای برای شناخت هنرمند است، اما باید دید که در پشت هنری که عرضه می شود، چه کسی حضور دارد. هنرمند باید دقت کند همان طور که شناخته شده است، رفتار کند و رفتارش به صورتی نباشد که مردم را از هنر او دلزده کند. هنرمند هم حق ندارد هنر خود را در زمان ها و مکان هایی که مناسب نیست، عرضه کند.
شجریان با اشاره به لزوم اعتماد مردم به هنرمند افزود: در رفتار همه انسان ها و به خصوص هنرمندان دو نکته اساسی وجود دارد؛ اول نگاه است و دوم صدا. هیچ فردی نمی تواند شخصیت و نیت خود را پشت دفتر نگاهش مخفی کند و صدا نیز به نوعی عطر آدم ها است. مردم به خوبی متوجه می شوند که چه کسی با صدای خود دروغ می گوید و اگر فردی فکر کند که مردم نمی فهمند، خود را به نفهمی زده است.
موسیقی درست، نه سنتی
شجریان در رابطه با وضعیت امروز موسیقی و رابطه جوانان با موسیقی سنتی و اصیل گفت: ما نمی توانیم برای افراد نسخه بدهیم که به چه نوع موسیقی گوش کنند و خود من نیز تعصب ندارم که حتما همه باید موسیقی ایرانی گوش بدهند، بلکه معتقدم باید موسیقی خوب را به اندازه ای تولید کنیم که مردم جذب شوند.
وی با اشاره به لزوم آموزش موسیقی در دوران کودکی گفت: آموزش موسیقی باید از دوره جنینی آغاز شود، زیرا هر آهنگی که مادر گوش می دهد، جنین او نیز می شنود و در نوع سلیقه کودک در آینده تاثیر دارد.
وی با اشاره به وضعیت موسیقی پاپ گفت: امروز موسیقی پاپ ایرانی موسیقی نژادی ایرانی را در خود ندارد، این موسیقی سنتی بسیار سنگین است و اینکه تصور کنیم باید کودکان نیز موسیقی سنتی گوش کنند درست نیست، بلکه مهم این است که موسیقی درست گوش کنند.
شجریان در پاسخ به سوالی درباره غمگین بودن فضای موسیقی اصیل ایرانی گفت: موسیقی هر ملتی نشان دهنده اتفاقات و فضایی است که در طول تاریخ بر آن ملت رفته است و البته باید بدانیم که بین موسیقی اصیل و سنتی تفاوت وجود دارد. موسیقی اصیل، سنتی نیست اما موسیقی سنتی می تواند اصیل هم باشد، در طول تاریخ سنت ها در حال نو شدن و تازه شدن است.
وی ادامه داد: اگر عده ای فکر می کنند که این موسیقی غمگین است، باید ببینیم که در طول تاریخ بر مردم ما چه رفته است.
وی ادامه داد: ظرفیت و پتانسیل موسیقی ایرانی بسیار بالا است و اگر موسیقی جهان دو گام دارد، موسیقی ایرانی صفر گام دارد و اما زمانی که شما معتقد هستید موسیقی حرام است، در نتیجه موسیقیدان و هنرمند تربیت نمی شود و هنر موسیقی نیز بروز و ظهور پیدا نمی کند.
در این مراسم که هنرمندانی همچون مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، ترانه علیدوستی، مهتاب کرامتی، لاله اسکندری، سمیرا ریاضی و بسیاری از هنرمندان سینما حضور داشتند، داود رشیدی درحالی که سوالات را ممیزی و سپس طرح می کرد، با تشکر از حضور شجریان لوح تقدیری را از سوی انجمن و به وسیله محمد سریر به وی اهدا کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

سه شنبه 6/11/1388 - 14:38 - 0 تشکر 178284

جالب بود

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

پنج شنبه 13/12/1388 - 12:27 - 0 تشکر 187876

بزرگان درهرلباسی برای من ارزشمند هستن و همیشه باید نیمه پرلیوان رو دید.

آرزوز موفقیت دارم برای همه آنهایی که برای هنر این مرزوبوم زحمت کشیده وتلاش می کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.