• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1014)
يکشنبه 6/2/1388 - 14:10 -0 تشکر 108547
*مشتری*

غول منظومه ی شمسی   مشتری بزرگترین سیاره در منظومه ی شمسی است.قطر آن 142984کیلومتر است.بیش از 11 برابر قطر زمین و حدود یک دهم قطر خورشید.برای پر کرن حجم آن به 1000 عدد سیاره ی زمین نیاز است.وقتی از زمین رصد می کنیم نورانی تر از بیشتر ستاره ها دیده می شود.معمولا پس از سیاره ی ونوس یا همان زهره مشتری دومین سیاره ی درخشان در آسمان است.میانگین فاصله ی آن از خورشید 778570000کیلومتر می باشد.تا به حال آمریکا 6سفینه ی تحقیقاتی بدون سرنشین به سوی آن ارسال کرده است.ستاره شناسان در جولای 1994شاهد رویداد منحصر به فردی در این سیاره بودند.برخورد 21 تکه از شهابسنگ شومیکر-لوی که به اتمسفر مشتری برخورد کرد.این برخورد منجر به وقوع انفجارهای مهیبو پراکندگی مقدار بسیار زیادی گرد و خاک در منطقه ای به وسعت بیشتر از قطر کره ی زمین گردید. 

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

يکشنبه 6/2/1388 - 19:58 - 0 تشکر 108614

    همین جا از فرصت استفاده می کنم و قهرمانی تیممون رو به همه ی نجومی های آبی تبریک می گم.

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

سه شنبه 8/2/1388 - 13:0 - 0 تشکر 108950

ویژگی های فیزیکی مشتری

مشتری یک گوی غول پیکر از گازمایع و مقدار بسیار ناچیزی سطح جامد می باشد.سطح این سیاره ترکیبی است از ابرهای متراکم و غلیظ قرمز; قهوه ای; زرد و سفید رنگ.این ابرها در مناطقی با رنگ روشن به نام حوزه و مناطقی با رنگ تیره به نام کمربند به شکل موازی با استوا به طور منظم دور سیاره چرخیده شده اند.مشتری در مداری بیضی شکل به دور خورشید گردش می کند.یک دور کامل مشتری به دور خورشید 4333و یا 12 سال زمینی طول می کشد.این سیاره دور محور طولی خود با زاویه ی حدود 3 درجه می چرخد.مشتری سریعتر از دیگر سیارات به دور خود می چرخد.یک روز در مشتری معادل 9 ساعت و 56 دقیقه می باشد.دانشمندان نمی توانند سرعت گردش این سیاره را بطور مستقیم اندازه گیری کنند.

مشتری امواج رادیویی از خود متساطع می کند که توسط تلسکوپهای مستقر در زمین نیز قابل ردیابی می باشد.دانشمندان با مطالعه ی این امواج سرعت گردش سیاره را محاسبه نمودند.قدرت این امواج طی یک الگوی ثابت که در هر 9 ساعت و 56 دقیقه تکرار می شود تغییر می کند.سرعت زیاد گردش مشتری باعث برآمدگی این سیاره در استوا و مسطح شدن قطبها گردیده است.قطر استوایی این سیاره 7 درصد بیشتر از قطر قطبی آن است.ادامه دارد...

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

چهارشنبه 9/2/1388 - 21:8 - 0 تشکر 109376

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

اینم یه تصویر زیبا از مشتری:

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
چهارشنبه 9/2/1388 - 21:12 - 0 تشکر 109378

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

لکه سرخ بزرگ نام بزرگ‌ترین توفان عظیم چرخان در سطح سیاره هرمز (مشتری) است. این توفان در راستای کمربندها و منطقه‌های مشتری جریان دارد.
از زمان کشف این لکه تا کنون، بارها دیده شده که قطر آن تا سه برابر قطر زمین افزایش یافته است. ابعاد لکه سرخ ۲۴۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ کیلومتر در جهت شرق به غرب و ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ کیلومتر در جهت شمال به جنوب است.

رنگ این لکه در سال‌های اخیر، نارنجی سوخته کمرنگ شده است.
این لکه در اصل یک توفان واچرخندی دائمی در ناحیه ۲۲ درجه در جنوب استوای مشتری است که دست کم ۱۷۷ سال است که وجود دارد و احتمالاً ۳۴۲ سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت.
بزرگی این توفان به گونه‌ای است که آن را می‌توان با تلسکوپ از زمین دید. احتمالاً نخستین کسی که آن را مشاهده کرد جووانی دومنیکو کاسینی بود که آن را در سال ۱۶۶۵ توصیف کرده است. این لکه در همه تاریخ مشاهده‌اش سرخ‌رنگ بوده به جز مدت کوتاهی در میانه‌های دههٔ ۱۹۷۰ میلادی.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 17/2/1388 - 9:34 - 0 تشکر 111015

جرم وچگالی مشتری

مشتری از دیگر سیارات منظومه ی شمسی سنگینتر است.جرم آن 318 بار بیشتر از جرم زمین می باشد.اگرچه این سیاره جرم زیادی دارداما چگالی آن نسبتا کم است.میانگین چگالی این سیاره 1.33 گرم در هر سانیمتر مکعب است یعنی اندکی بیش از چگالی آب.چگالی مشتری 1.4برابر چگالی زمین می باشد.به خاطر کم بودن چگالی این سیاره ستاره شناسان بر این باوند که عناصر عمده ی این سیاره هیدروژن و هلیوم می باشند ازاین رو این سیاره بیشتر به خورشید شبیه است تا به سیاره ای نظیر زمین.

     هسته ی مشتری باید از عناصر سنگینی تشکیل شده باشد.احتمالا ترکیب بندی این عناصر نظیر هسته ی زمین است اما تا 20 تا30برابر سنگینتر.نیروی جاذبه ی سطح مشتری 2.4برابر جاذبه ی زمین است.به این ترتیب جسمی که بر روی زمین 100کیلو گرم است بر روی مشتری 240کیلوگرم وزن خواهد داشت.

      اتمسفر مشتری  ترکیبیست از حدود 86 %ههیدروژن و 14%هلیوم ومقادیر کمی متان و بخارآمونیاک و آب و... .این عناصر شیمیایی لایه های رنگارنگی از ابرها را در ارتفاعات مختلف شکل داده اند.بالاترین لایه سفید رنگ است که از کریستالهای بخار آمونیاک یخ زده به وجود آمده است.لایه های پایینتر و تیره تر; مناطق کمربندها را تشکیل داده اند. در پایینترین لایه ی قابل رویت ابرهای آبی رنگی وجود دارند.ستاره شناسان انتظار دارند که در عمق 70 کیلومتری پایینتر از ابرهای آمونیاک ابرهای آب را تشخیص دهند.البته تا کنون این ابرها در هیچ لایه ای کشف نشده اند.بارزترین ویژگی سطح سیاره ی مشتری یک نقطه ی قرمز بزرگ است.این نقطه حجم زیادی از گاز در حال دوران می باشدو شبیه به گردبادهای زمینیست که ممل92 گرامی درباره ی آن توضیحاتی داده اند. بندرت این نقطه به طور کلی محو می شود.ادامه دارد...

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.