• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 982)
جمعه 14/1/1388 - 11:16 -0 تشکر 103031
*مریخ*

سیاره ی سرخ

دریاچه های یخزده ی مریخ

این که بگوییم مریخ زمانی آب داشته است دیگر ادعای هیجان انگیزی نیست.ده ها سال است که دانشمندان براین باورند که میلیاردها سال پیش دریاچه ها و رودهایی بر سطح سیاره ی سرخ جاری بوده اند.شواهد فراوانی آب چنین اند:قطبهای مریخ هر دو دارای کلاهکهای یخی هستندکه با تغییر فصل کوچک وبزرگ می شوند.همچنین مریخ نوردهای ناسا (روح و فرصت)هر کدام در زمین محل فرودشان شواهدی از حضور آب در گذشته یافه اند اما تا امروز هیچ شواهدی از منابع یخ تازه در نزدیکی نواحی میانی سیاره (دور از قطبها)دیده نشده بود.در رصدهای اخیر چیزی آشکار شده که به نظر می رسد دریاچه ی عظیم یخزده ایست که با لایه ای از خاکستر آتشفشانی پوشیده شده است.صفحه های بزرگ و شکسته یخ به کمک لایه ی غبار رویی از تصعید شدن بر اثر تابش خورشید در امان مانده اند.جالبترین نکته ی این یافته موقعیت یخهاست:حدود عرض 5درجه ی شمالی یعنی تقریبا روی استوای سیاره .تخمینهای ابتدایی سن این دریاچه ی یخزده را که بر اساس تعداد دهانه های برخوردی در منطقه بدست آمده است حدود 2 میلیون سال نشان می دهد که در مقایسه با سن 4.5میلیارد ساله ی مریخ در دوران اخیر بوجود آمده است.مساحت این دریاچه ی غول پیکر حدود 800در900کیلومتر و عمق آن 45 متر است.مساحت تقریبی ان 5 برابر دریای خزر است.

 

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

جمعه 14/1/1388 - 11:51 - 0 تشکر 103039

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

جو بهرام سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. کره بهرام دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که شکلی نامنظم دارند. این دو ماه احتمالاً شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند.اگر شخصی در کرهٔ مریخ باشد مشاهده خواهد کرد که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب میکند. دیموس نصف فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این ماه بیشتر شبیه به یک ستاره خواهد بود تا یک قمر.
بهرام، سیاره سرخ‌فام منظومه خورشیدی، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی حاصل از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازه کوچکش، بلندترین قلهٔ سامانهٔ خورشیدی یعنی کوه المپوس و بزرگ‌ترین دره سامانهٔ خورشیدی در این سیاره پیدا شده‌است.
روزهای بهرام ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشد. از آن‌جا که محور سیارهٔ بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی تقریباً‌دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به‌درازا می‌کشد.
سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 14/1/1388 - 12:2 - 0 تشکر 103043

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

اینم تصوری زیبا از سیاره مریخ یا بهرام.

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 15/1/1388 - 13:56 - 0 تشکر 103318

آقای ممل گرامی چرا فوبوس سه بار در روز طلوع و غروب می کند؟

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

شنبه 15/1/1388 - 15:15 - 0 تشکر 103353

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

در رابطه با سوالی که مطرح کردین؛ نظرم رو میگم من.

اول این تصویر رو ببینین:

فوبوس از همه ماه‌های سامانه خورشیدی به کره خود نزدیکتر است و تنها ۶۰۰۰ کیلومتر از رویه بهرام فاصله دارد.

روزهای مریخ ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشه.

همونطوری که در تصویر میبینین، و با توجه به توضیحاتی که بالا نوشتم، فوبوس خیلی به مریخ نزدیک هست، به همین نسبت کمتر از 24 ساعت و 37 دقیقه به دور مریخ میچرخد، و به همین دلایل در طول روز مریخی سه بار طلوع و غروب میکنه.

احتمالا حدود 8 ساعت چرخش فوبوس به دور مریخ طول میکشه برای همین، سه بار در طول روز مریخی طلوع و غروب میکنه.

البته اینا نظرات و ایده های من بود، نمیدونم درست بود یا نه.

اینم یه تصویر زیبا از فوبوس قمر مریخ

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 20/1/1388 - 18:26 - 0 تشکر 104619

سیاره ی سرخ فام   دانشمندان گونه ی جدیدی از میکروب ها را روی زمین کشف کرده اند که می توانند در مریخ زندگی کنند.این میکروب می تواند در دمای کمتر از دمای انجماد آب زندگی و تولید مثل کند.به این ترتیب ممکن است با این مقاومت بالا بتواند شرایط مریخ را تحمل و در آنجا زندگی کند که در این صورت دامنه ی  نواحی قابل سکونت منظومه ی شمسی را گسترش می دهد و موضوع جدیدی برای کاوشهای علمی آینده است.   دانستن پایین ترین حد دما برای زندگی اهمیت بسیاری دارد چون هم در منظومه ی شمسی و هم در کهکشان مناطق سرد بسیار بیشتر از نواحی گرم یافت می شوند.حدود 200سیاره ی فراخورشیدی که تا بحال کشف شده اند محیطهای بسیار متفاوتی دارند. از مشتریهای داغ با دمای 1000درجه ی سانتی گراد گرفته تا سیاراتی در فواصل دور از ستاره ی مادر که گاه دمایشان صدها درجه زیر صفر است.این اختلاف دمای زیاد همیشه دانشمندان را به این فکر انداخته که کدام محیط برای حیات مناسبتر است. یک عامل کلیدی برای پاسخ دادن به این پرسش بدست آوردن کمترین و بیشترین دمایی است که موجودات مختلف می توانند درآن زندگی کنند.

نمي دانم چه مي داني که انسان بودن و ماندن چه دشوار است چه رنجي مي کشد آنکس که انسان است و از احساس سرشار است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.