• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
آخرین نظرات کاربران
آرشین
زمان عیلام و کاسیان و اتابکان لر و والیان لر مهاجرت کردند؟بعدمهاجرت ازشمال به جنوبه مثل آریاییها یا ازجنوب بشمال؟اصلا نام ایلام یادآور کدام تمدن است؟نام قدیم ایلام چه بوده؟نام شهرایلام چی؟دهلران یعنی چه؟چه در مورد نسل کشی لرها وتبعید وکوچ دسته جمعی لرها توسط رضاخان میدانی؟پشتکوه قرینه چیست؟مگرایلام چه داشته که مهاجرت کنند؟طبق کدام سند کوردها را بومیان اصلی ایلام میدانی؟ارومیه طبق گیتاشناسی یکزمانی اکثرأ ترک بودند الان چه؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:37
عقل سلیم
درکتاب ملک دلگیر(خاطرات تبعیدعشایرلر)اثرامیدعلی دریکوندص۴۱آمده؛طوایف پاپی,سادات,بازگیر,جودکی,دریکوند,میر,زینیوند,رک رک,کولیوند,زیدعلی وبارانی بیرانوند,سکوندهای مورموری وماکنعالی که درپشتکوه(ایلام)زندگی میکردند به حکم سپهبدامیراحمدی به خراسان,ساوه,قم,قزوین,ورامین و لوشان تبعید وکوچانده شدند وما بعدأ فهمیدیم که این یک برنامه ونقشه ازقبل طراحی شده بود و بطورکلی میخواستند کسی ازطوایف لک ولر درپشتکوه نباشد تا اقدامی علیه رضاشاه نکنند وبعدما هم کوردهای زرین آباد و بدره را که به آنان تشمال میگفتند را جایگزین ما کردند.درکتاب جامعه شناسی عشایرایران اثردکترعلی اکبرنیک خلق ص۲۱آمده؛تمام جغرافیدانان وتاریخنویسان ازایلات ایران تحت عنوان اکرادنام بردندکه تنهاکوردهارا دربر نمیگیرد بلکه شامل همه چادرنشینان غیرعرب میشود حمزه اصفهانی دیلمیان را اکرادطبرستان واعراب را اکرادسورستان مینامد درگویش طبری کرد بمعنی چوپان است اکنون درمازندران به چوپان گوسفندکورد میگویند درپهلوی کورد بصورت کورتان یا کوریتان بمعنی شبانان است.ریچاردفرای درعصرزرین فرهنگ ایران کورد را بمعنی رمه گردان میداند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:29
ناشناس
من از افرادی که هویت اقوام نابود می کنند نفرت دارم .مثلا می گن که ترکها ی ایران ترک نیستند .اینها را زورکی ترک کردن .مگر می شه .حالا نوبت نابود کردن هویت کردهاست .
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 10:19
ناشناس
وارا
هورامی، زازایی، لری، کلهری، لکی و فیلی همگی یک قوم و زبان اند حالا اسمش را هر چه می گذارید مهم نیست. کردها به خاطر دستیابی به مطامع خود اینها را به دروغ کرد معرفی کرده اند. اساساً کردستان جعلی تاریخی است. کردها از قفقاز آمده اند ولی اینهایی را که گفتم اولین ساکنان این منطقه که امروزه به دروغ کردستان نامیده می شود بوده اند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 1/6/1395 - 17:19
ناشناس
جالبه!!
تنها استان کورد نشین ایرانی که 100درصد جمعیت اون شیعه هستن دست به دست میشه، مسئولین بخاطر مرز بودن و جمعیت کم رسیدگی نمیکنن، کردهای سنی بقیه استان ها قبولشون ندارن چون مذهبشون فرق میکنه همونطور که خانقبن اقوام تقریبا ایلامی هستن که در عراق هستن و حکومت کورد بهشون رسیدگی نمیکنه؛ حالا اینجا لرها اصرار دارن که اینا لرن!!!!
ایران هم زمانی توسط اعراب اداره میشد، یعنی عربیم؟
روم هم توسط ایران فتح شد، یعنی ایرانین؟..........
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 1/6/1395 - 1:46
ناشناس
سلام
لک ها جزوی از ملت کورد هستند
دستور زبانشان تغریبا 80 درصد سورانیه اون 20 درصدی هم که نیست احتمال داره که طی گذر زمان تغییر کرده باشه
مثال:
بخواهم = بم
بخواهی=بت
بخواهد=بی
بخواهیم=بمان
بخواهید=بتان
بخواهند=بیان
فقط در سورانی به اخر این کلمات کلمه هوی اضافه میشه مثل :بمهوی
در لکی به اول افعال حرف م اضافه میشه اما در سورانی حرف د یا الف اضافه میشه
پیرمردها و پیرزن های لک کاملا شبیه سورانی ها حرف میزنن
مثلا : در رو باز کن هم به لکی و هم سورانی میشه : درکه بکا
یک لک میتونه طی دو هفته سورانی رو یاد بگیره تاکید میکنم یک لک که لکی اصیل رو کامل میدونه نه لکی که فارسی یا لری یا کوردی کرماشانی حرف میزنه و از هویتش گریزانه اینچنین فرد بی تعصبی همان بهتر که سکوت کنه و خودشو غیر لک جا بزنه
از لک هایی هم که روی زبان مادریشون متعصبن و لکی اصیل و قدیمیو سعی دارن حفظ کنن خواهشمندم که روی گویش های سورانی و کرمانجی و هورامی هم تحقیق کنن و شباهت عجیب لکی رو به این سه گویش درک کنن
اگر این کار رو بکنن نتیجه ای جز این نخواهند گرفت که کوردها واقعا مظلوم هستند و به علت بی تعصبی یا نااگاهی خیلی ها و عدم اموزش زبان کوردی چند پاره شده اند
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
يکشنبه 31/5/1395 - 4:45
ناشناس
حسن از آبدانان درود بر قوم بزرگ ماد.خدمت دوستان عرض کنم اول برن مطالعه کنن ن فقط ی کتاب، بعد نظر بدن اونم از روی تعصب نباشه.دوم برن شهرهای استان ها از بزرگاشون راجع به قوم وزبانشون بپرسن.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
شنبه 30/5/1395 - 1:13
کوره ایل
بله شما درست میفرمایید خانوم محترم ولی باید خدمت حضرتعالی عرض نمایم که گفتار شما با نظرتون کاملآ در تناقض میباشد...چون شما که به اصطلاح خودتون رو ایلامی اصیل میپندارید در اصل اصلآ ایلامی نیستید که اصیل هم باشید..شما از بازماندگان همون والیان قبلی لر هستین که با خدم و حشم و کنیزان و غلامان همراه والی اون موقع به ایلام تشریف آوردید و در اصل هم لر هستین و الانم با ادعای زیاد خودتون رو ایلامی اصیل مینامید...لازم به ذکر است که ایلام در یه مقطع زمانی دیگر هم تحت تسلط والیان کردستان بوده..پس باید خدمت حضرتعالی عرض کنم که بله شما لر هستین و لرستانی و نه ایلامی اصیل و ایلامیان اصیل همین ایل و طوایف کنونی ایلام یعنی ارکوازی و خزل و ملکشاهی و دهبالایی و ...غیره هستند...با احترام فراوان..عزت عالی مستدام
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
يکشنبه 24/5/1395 - 14:57
تقی
کلمات لکی از بیخ با لری متفاوتند. گرامرش هم با لری متفاوته. نمیدونم متوجه شدی یا نمیخوای متوجه بشه.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 20:32
محمد
دوست من آری خودش یه لهجه از فارسیه برادر من لهجه آری کجا بود که به کردی ایلام شباهت داشته باشه
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 16:15
راد
این شما هستید که کردی اسلامی را نمی فهمید حق هم دارید چون لر هستید
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 16:13
رضا
چون در اشغال لرستانی ها بوده و نام اون را والیان لر به لرستان تغییر دادند نمی تونید نتیجه گیری کنید که لر هستند. کردهای تحت سلطه والیان لر خرم آباد بودند. ماهواره 20 سال هم قدمت نداره. من از پدر بزرگم که 120 سال داشت شنید ه ام بارها و بارها که می گفت او هم از پدر خودش شنیده ، می گفت ما لر نبود و نیستیم و حداقل از طریق پدر و پدربزرگهامون از 200 سال قبل خودمون مستند اطلاع داریم که کرد بود ه ایم و کرد خواهیم ماند . پدر بزرگم از ظلم والیان لر میگفت که هیچگاه با والیان لر هم رابطه خوبی نداشتیم.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 15:47
زرد
عزیز جان لری خودش لهجه ای از فارسی است. به عبارتی فارسی شکسته و نیم بند لهجه اش کجا بود که کردی ایلامی شبیه آن باشه. کلمات کردی ایلامی با شما متفاوتند. خوبه همه مردم ایران لری را متوجه میشن.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 15:21
علی
آخی بمیرم پان لر جون. تو به زور والیان لر اومدی تو خونه ایلامی ها مهمان ناخوانده در مورد صاحبخونه حرف نمیزنه اوکی. ایلام علیرغم اشغال 400 ساله والیان لر هیچگاه لر نبوده و نخواهد بود. پدر بزرگم 120 سال داشت و او هم از اجداد خودش می گفت ، گفت همیشه کرد بودیم و لرها واردانی از لرستان هستند. اینکه والیان لر نام ایلام را به لرستان تغییر دادند چیزی عوض نشد، ترکیه هم نام شهرهای کردنشین را ترکی کرد مردمش ترک نشدند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 14:17
محمد
تو خودت احتمالا کایدخورده لر دهلرانی هستی نه بوکانی. شما لرهای ایلام ایلامی نیستید مهاجران زمان والیان لر هستید
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 14:12
رضا
من مطمئنم شما صد در صد لر هستی. لر مهاجر بیرونی که 400 سال قبل با کمک والیان لر وارد ایلام شدی و حق نظر دادن در مورد ایلام رو نداری چون ایلامی نیستی.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 14:10
محمد
، کاید خورده و دیگر طوایف لر مهاجران لرستانی و بختیاری در ایلام بیرونی هستند. همین الان مسئله کرد و کاحیرده در دهلران وجود داره و کردها کاحیرده ها را قبول ندارند و از زمان والیان لر بارها درگیری د اشته اند. دهلران با لهجه کردی زرین آباد قبلا تحت نام دلیرون (یعنی پهلوانان) بوده است ( ولری هم اونجا وجود نداشته است لرهای کنونی حداکثر از 400 سال قبل و با کمک والیان لر غیر بومی وارد ایلام شده اند) و گواه آن وجود بخش پهله یعنی پهلوانان است. لرهای مهاجر شوهان ، کاید خورده، سلاحورزی که تعداشون به 60000 نفر هم نمیرسه نماینده 600 هزار ایلامی نیستند. بله شما 60000 هزار نفر لر بوده اید و خواهید بود. حساب لکها هم جداست. کلمات مشابه لکی و لری خرم آبادی نشانه قرابت لکی و لری نیست بلکه لرهای خرم آباد این کلمات را از لکها قرض گرفته اند (این کلمات مشترک بین لکی و لری خرم آبادی را نمی توان در لری یاسوج و بختیاری یافت ) و زبان فارسی با قرض گرفتن کلمه از عربی پسر عموی عربی نشده است. کاید خورده ،سلاحورزی و شوهان لرتباران ایلام هستند ولا غیر.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 14:1
رضا
ایلام 400 سال در تصرف و اشغال والیان لر بوده است. قبل از آن ماسبذان و پهله نامیده می شد و فقط در دوره اشغال والیان لر لرستان نامیده شد. در سوریه کرد وجود دارد اما تا 5 سال پیش همه فکر کردند که سوریه عربی است چون جمهوری عربی سوریه نامیده شده است. کتیبه از زمان مغول، سلجوقی و ... تو لرستان هم زیاد هست آیا می توان گفت لرها بازماندگان مغولها یا سلجوق ها هستند؟؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 13:58
علی
لری فهم نمیخواد یکی از لهجه های فارسی است. ایلامی ، ترک ، شمالی و ... همه لری را به راحتی متوجه می شوند جناب لر ، جناب سپهر
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 13:54
ما
شما لر هستید میدونم ، احتمالا هم کایدخورده دهلران هستید. با اسم هیوا وارد نشو و از طرف کردستانی ها برای ایلامی ها پیام نده جناب لر.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 13:52
علی
، کاید خورده و دیگر طوایف لر مهاجران لرستانی و بختیاری در ایلام بیرونی هستند. همین الان مسئله کرد و کاحیرده در دهلران وجود داره و کردها کاحیرده ها را قبول ندارند و از زمان والیان لر بارها درگیری د اشته اند. دهلران با لهجه کردی زرین آباد قبلا تحت نام دلیرون (یعنی پهلوانان) بوده است ( ولری هم اونجا وجود نداشته است لرهای کنونی حداکثر از 400 سال قبل و با کمک والیان لر غیر بومی وارد ایلام شده اند) و گواه آن وجود بخش پهله یعنی پهلوانان است. لرهای مهاجر شوهان ، کاید خورده، سلاحورزی که تعداشون به 60000 نفر هم نمیرسه نماینده 600 هزار ایلامی نیستند. بله شما 60000 هزار نفر لر بوده اید و خواهید بود. حساب لکها هم جداست. کلمات مشابه لکی و لری خرم آبادی نشانه قرابت لکی و لری نیست بلکه لرهای خرم آباد این کلمات را از لکها قرض گرفته اند (این کلمات مشترک بین لکی و لری خرم آبادی را نمی توان در لری یاسوج و بختیاری یافت ) و زبان فارسی با قرض گرفتن کلمه از عربی پسر عموی عربی نشده است. بنویسید کاید خورده ،سلاحورزی و شوهان لرتباران ایلام این تیتر کاملا صحیح تر است.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 20/5/1395 - 13:51
ناشناس
سلام ایرانی ها:
چرا اینقدخودتونواذیت میکنید.توگوگل ایلامو سرچ کنید و ویکی پدیاروبه عنوان یه منبع دردسترس بی طرفو مطالعه کنید.
اینقدهم تیپ کارشناس ورندارید ودرباره چیزی که نمیدونید اظهارنظرنکنید.سپاس
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 29/4/1395 - 14:47
ناشناس
زنده باد لر(کلهر لک فیلی مینجایی پهلی ثلاثی و...ه).زنده عیلام بزرگ
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 29/4/1395 - 1:58
ناشناس
اولا ک ایلام جز لرستان بوده وبهش لرستان پشتکوه میگفتن.دوما درتماااام کتیبه کتب تاریخی جزلرستان بودن.ماهمه ب لر بودنمون افتخار میکنیم.وپانکردای عزییز بدونن خاک لرستان سال های سال خودمختار بوده وبااصالت و بافرهنگ بوده وج کوچکترین خیالپردازی هاشونو میدیم.خودتونم تو شبکه های ماهواره ایتون میگین کلهری شاخه ای از زبان لریه از نظر فرهنگ مردم کرمانشاه ح زدن و....شباهت زیادی ب لرها دارن ن کردهای سنندج یا...بینشتونو بیشتر کنین ومراقب پانکردای عزیز باشین زنده باد خاک مقدس لرستان از کرمنشاه وهمدان گرفته تااااصفهان چهارمحال بخیاری بوشهر ویاسوج وایلام و....
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 29/4/1395 - 1:55
عباس
کرد فیلی !!!؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
جمعه 18/4/1395 - 18:57
ناشناس
سلام بر همه اقوام ...اول اینکه ما همه با هم برادر و برابریم و مهمتر از آون هر که با تواتر نزد خدا گرامی تر ... من باید اعلام کنم که ایلام در اصل قومی لر تبار است هر چند که اکراه داشته باشد ...من خودم کلی تحقیق کردم و با وجود اینکه دختری از خانواده های اصیل و بزرگ ایلام هستم فکر میرم که کرد هستم ...اما گویش و لهجه با نژاد و تبار فرق میکند. ..خود من سعی داشتم که خود را کرد بدانم هر چند شخصا در منزل فارسی صحبت میکنم اما آیا میشود گفت که من فارسم. ..نه نمی شود ...به هر حال ایلام چه بخواهد قبول کنه وچه قبول نکنه لر تبار است ...فرقی هم نمیکنه. .همه انسانیم و برادر ...اما آگه واقعا دنبال اصالت قومی ایلام هستید باید بدانیم که ایلام در اصل لر هستند حالا اگر هم به زبان کردی یا فرانسوی یا فارسی صحبت کنند باز هم لر تبار هستند ....بیخود خودمون رو به کردها وصل نکنیم چون اونا هم در تاریخ خودشو ایلام رو لر و جزیی از لرستان معرفی کردند ...من کلی تحقیق کردم و جدی میگم. ایلام در اصل لر است ....منم دختری از دیار ایلامم و جزو ایلامیهای اصیل میباشم اما بدانیم که ایلامیها اصالتا لر هستند ...حالا دیگر خود دانید آگه باز هم دوست دارین فکر کنین که کرد هستین. ...در هر حال انسانیت داشتن مهمترین چیز کاسه به آدمه
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 1/4/1395 - 17:54
محراب
منم ایلامی هستم باهات موافقم اما یک سری انسان که فکر میکنند ایلامی ها لر هستن واقعا در اشتباه هستن درواقع این لر ها و ملکشاهی ها هستن که وارد ایلام شدن من در منظقه ی مهران مرز عراق زندگی میکنم و دارم جدی میگم که این ها باعث بد بینی نسبت به ایلامی ها شدن
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 1/4/1395 - 0:34
افشین
من نه ایلامی هستم و نه کردستانی . اصالتم همدانی و خیلی زبان شناسی مطالعه می کنم . در گذشته نزدیک قومیتی با نام لر وجود نداشت و لرهای امروزی همشون پاارس اصیل هستن که از خود شهر اب و اجدادیم همدان شروع میشه تا جنوب . و اون زمان پارسی و گردی بسیار بهم نزدیک بود و مثل تفاوت لهجه بود تا اینکه پارس شد فارس و تقریبا از بین رفت و تیره ای اصیل از اونا که زبونشون نگه داشتن ماندن که کم بودن و بعد با قومیتی بنام لر شناخته شدن که همدان اصیل زبان پارسی پهلوی داره که بهش لری شمالی هم میگن و همین طور ایلام که هم کردی داره هم لری اما چهرشون که من دیدم بیشتر به کردها شباهت داره . وگرنه اصلا با بعضی نژاد پرست ها خیلی مخالفم که دیدم اقایی گفته از بوکان که ما ایلامی ها رو کرد قبول نداریم که این اصلا درست نیست . ممنونم
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 18/3/1395 - 20:3
کورد شکاک اورمیه
ایلام یانی کورد.اورمیه یانی کورد .سنه کورد کرماشان کوررد
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 11/3/1395 - 22:57
کورد شکاک اورمیه
ایلام یعنی کورد
برادران کورد ایلامی بعضی از ترکها به اسم کوردهای سورانی یاسنی کامنت مینویسن
مثلامینویسن :من سورانی هستم ایلامی ها کورد نیستن یابه اسم بوکان یاخلاصه هرچرتوپرتی .اینا میخوان کوردها را تخریب کنن پسیار باید اگاه باشیم .درضمن اقایان لر بعضی ازکوردهای لک لک لک که چهارصد ساله تبعید شدن تو شمال بازم میگن ماکورد هستیم چطورمیشه که ایلام چاوی کوردستانه وکورد نباشه ؟!!!!ایلام کورداست کورداست.
ترکادس از خربازی بردارید ولرا دس از نفهمی بکشید .ایلام کورد است وحتی لر زیر شاخه ای از کورد
بژی ایلام کوردی اورمیه سنه کرماشان کوبانی
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 11/3/1395 - 22:55