• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 38736
تعداد نظرات : 5244
زمان آخرین مطلب : 2468روز قبل

 

جسد نوزاد قاجاری كشف شد

كشف جسد تاریخی یك نوزاد متعلق به دوران قاجار از دستگیری 2 نفر در این زمینه خبر داد.سرهنگ محمدرضا هاشمی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار كرد: ماموران یگان ویژه میراث فرهنگی كرمان با همكاری نیروی انتظامی استان موفق شدند یك جسد تاریخی نوزاد مربوط به دوران قاجار همراه 2 شیء عتیقه را كشف كنند.

وی عنوان كرد: 2 نفر قاچاقچی سعی داشتند این آثار تاریخی را از شهرستان بم به كرمان منتقل كنند كه در محور كرمان ‌ بم این اشیا پس از عملیات تعقیب و گریز به دست آمد.
سرهنگ هاشمی‌نژاد عنوان كرد: ‌طبق نظر كارشناسان، این جسد مومیایی نیست و تنها به دلیل شرایط آب و هوایی، سالم مانده است.

وی افزود: این افراد سعی داشتند جسد نوزاد را به جای جسد مومیایی و اشیای تاریخی شامل عطردان و یك حلقه انگشتر را به قیمت یك میلیارد تومان به فروش برسانند. وی گفت: اشیای یافت شده نیز متعلق به دوران اسلامی بوده و قیمت این اشیا و جسد نوزاد نیز 20 میلیون تومان تخمین زده شده است.

دوشنبه 14/10/1388 - 11:46
سیزده مورد استفاده از مایکروویو که نمی دانستید

نیشخند دات کام | NishKhand.Com

بیشتر ما از مایکروویو تنها برای پختن غذا و یا گرم کردن آن استفاده می کنیم. اما آیا می دانستید که از این دستگاه استفاده های بیشتری نیز می توان کرد؟ ما در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

1- ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت ، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید ، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

2- تمام مواد غذایی شام تان را تنها در 10 دقیقه بپزید

می توانید ماهی قزل آلا و سبزیجات و سیب زمینی تان را در مدت زمان بسیار کمی در این دستگاه برای شام آماده کنید. برای سرخ کردن ، پختن ، بخار پز کردن غذاهایتان از مایکروویو استفاده کنید. تنها باید برای هر نوع طبخ غذا مدت زمان دستگاه را تنظیم کنید.

3- تخته گوشت ( یا تخته خرد کن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنید

تخته گوشت را به خوبی بشویید ، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.

4- پختن سیب زمینی

درست است که مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته کند اما می تواند آن را درمدت 4 دقیقه به خوبی بپزد. می توانید باقی غذاهایتان را نیز به طور همزمان در مایکروویو بپزید . با یک چنگال سیب زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید. بعد از دو دقیقه آنها را بیرون آورده و باز به مدت 2 و یا 3 دقیقه دیگر در مایکروویو بگذارید . برای درست کردن پوره سیب زمینی ، قبل از اینکه شیرا را به سیب زمینی اضافه کنید کمی شیر را حرارت دهید. ( بعد از سرد شدن شیر و سیب زمینی آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب زمینی شما آماده شود).

5- نرم کردن شکر قهوه ای

شکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید کمی آب به آن اضافه کنید ، و با حرارت متوسط 10 تا 20 ثانیه در مایکروویو بگذارید.

6- نرم کردن عسل

معمولا زمانیکه عسل را برای مدت زمان طولانی در یخچال می گذارید سفت و غیر قابل استفاده می شود. برای نرم کردن عسل می توانید آن را به مدت 30 ثانیه و یا یک دقیقه در مایکروویو گذاشته و بعد میل کنید.

7- حرارت دادن خمیر

می توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود 15 دقیقه در مایکروویو بگذارید و بسرعت غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید . 250 گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید. (10 درصد قدرت مایکروویو). بمدت 3 دقیقه خمیر را حرارت دهید ، بعد بگذارید بمدت 3 دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند. سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید ، بعد دوباره بگذارید 6 دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.

8- گرم کردن محصولات آرایشی

ممکن است بعضی ها عادت داشته باشند کرم های آرایشی شان را در یخچال بگذارند. گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو براحتی می توانید این زمان را به حداقل برسانید. (البته قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست تان امتحان کنید تا صورت تان نسوزد. ) یا برای امتحان دقیق تر آن را با ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای اینکه دستگاه تان کثیف نشود می توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.
دانستنی های خانه و خانه داری

9- برشته کردن سیر

اگر بخواهید سیر را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید این کار در حدود 45 دقیقه وقت شما را می گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید ، حداکثر 8 دقیقه طول می کشد. برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شوند. حبه ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید ، آن را با فلفل ترکیب کنید و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط تان اضافه کنید. 2 قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و در حدود 7 دقیقه درمایکروویو بگذارید ، بعد از اینکه 7 دقیقه تمام شد ، چند لحظه ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف چند لحظه ای صبر کنید.

10- کباب کردن غذاها

برای اینکه زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید ، می توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب پز طبخ کنید. سیب زمینی ها را به مدت 2 دقیقه در دستگاه حرارت دهید ، سپس فلفل دلمه ای ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن ، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید . غذایتان زودتر آماده شد یا نه؟

11- از مرکبات تان آب میوه بیشتری بگیرید

آب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است . اما برای اینکه کارتان راحت تر شود و بتوانید از آنها آب میوه بیشتری بگیرید آنها را تنها برای 20 ثانیه در مایکروویو بگذارید.

12- برشته کردن آجیل ، نان و نارگیل

برای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده کنید ؛ برشته کردن آجیل و نان و ...با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتیکه اگر بخواهید با استفاده از یک ماهیتابه این کار را انجام دهید باید سه برابر زمان بگذارید. آجیل یا نان و ... را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید بطوریکه بهم نچسبند و برای 2 یا 3 دقیقه در مایکرویو بگذارید. هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید . به یاد داشته باشید که بعد از اینکه بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید ، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.

13- پختن سبزیجات

آیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می دانستید که می توانید سبزیجات تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می توانید سبزیجات تان را بصورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید ، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف ، متفاوت است ؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند ، مانند اسفناج ، قارچ یا نخود فرنگی بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید؛ اما برای سبزیجاتی مانند هویج این زمان 4 دقیقه می باشد.

دوشنبه 14/10/1388 - 11:38
فواید فلفل قرمز برای سلامتی

نیشخند دات کام | NishKhand.Com

کسی که می خواهد چربی سوزی کند، خیلی کنجکاو است که ببیند بقیه از چه روش ها و متدهایی استفاده می کنند. مخصوصاً خیلی علاقه مندند که از برنامه تمرینی هنرپیشه ها و متخصصین فیتنس باخبر شوند. به همین خاطر وقتی یک برنامه به دست می آورند، آنرا منحصراً استفاده می کنند. خیلی ها همه سال از یک برنامه غذایی و یک مقدار مشخص کالری استفاده می کنند و برنامه تمرینی و کاردیو یکسانی دارند. مسئله این است که وقتی یک برنامه را پشت سر هم و در طولانی مدت دنبال کنید، بدنتان به آن عادت می کند.

اگر خیلی وقت است که یک برنامه تمرینی خاص را دنبال می کنید و وزنتان پایین نمی آید، باید برنامه تان را تغییر دهید. خیلی ها هستند که همه سال یک برنامه تمرینی کاردیو انجام می دهند و یک مقدار مشخص کالری در روز مصرف می کنند و متعجبند که چرا وزن کم نمی کنند.

مثلاً فرض کنید که دوستتان به شما پیشنهاد کرده است که یک برنامه کاهش وزن خاص را دنبال کنید که خودش با آن جواب گرفته است. دو مرتبه در هفته تمرین کاردیو و 3 مرتبه در هفته تمرین بدنسازی انجام می دهید، و در روز 2000 کالری مصرف می کنید. از موادغذایی سالم استفاده می کنید و در رژیمتان هم تقلب نمی کنید. اما با همه این حرفها وزنتان پایین نمی آید و اگر هم می آید مقدار خیلی کمی است.

پس اگر نمی توانید وزن کم کنید، حتماً باید تغییراتی در برنامه تان اجرا کنید. مثلاً اگر روزانه 2000 کالری مصرف می کنید، سعی کنید آنرا به 1800 کالری برسانید. برای وزن کم کردن باید بدنتان کمبود کالری داشته باشد. هرچه این کمبود بیشتر باشد، وزن بیشتری هم کم می کنید. حتی می توانید جلسات تمرینی کاردیو خود را هم به 3 جلسه در هفته برسانید. اگر این هم جواب نداد، شدت تمرینتان را بالا ببرید و سعی کنید در همان میزان زمان، کالری بیشتری بسوزانید.

خیلی از رژیم های معروف بسیار سختگیر هستند. مربیتان ممکن است به شما بگوید که، "هر طور که شد، فلان مقدار کالری در هفته بسوزان، فلان دفعه در هفته و فلان دقیقه در روز تمرین کن." اما اگر موثر نبود، حتماً باید در آن تغییر ایجاد کنید. این تغییرات می توانند خیلی کوچک و جرئی باشند اما در عین حال موثر عمل کنند. یک برنامه تمرینی باید قابل انعطاف باشد تا هر زمان که خواستید آنرا اصلاح کنید.

هرچه رویکردهای بیشتری را امتحان کنید، تغییراتتان بهتر خواهد بود. همیشه یک چیز جدید را امتحان کنید و هیچوقت ثابت و راکد از همان اصول و تکنیک های قدیمی استفاده نکنید. کارهای زیادی هست که می توانید انجام دهید. اگر چیز جدیدی به بدنتان ارائه نکنید، خسته خواهد شد.

نکاتی برای چربی سوزی سریع

پایین آوردن سرعت غذاخوردن : یکی از بهترین راه ها برای کم کردن سریع وزن کند غذا خوردن است. احساس گرسنگی که موقع نشستن سر غذا داشته اید، وقتی به اندازه کافی غذا بخورید از بین می رود اما 20 دقیقه طول می کشد که این پیام به بدنتان برسد. هرچه مدت غذاخوردنتان بیشتر طول بکشد، زودتر احساس سیری خواهید کرد. به جای اینکه به لقمه بعدی غذا فکر کنید، روی هر لقمه ای که به دهان می گذارید تمرکز کنید. وقتی غذا را می جوید قاشق بعدی را پر نکنید. صبر کنید تا برای قاشق بعدی آماده شوید. این به شما کمک می کند کندتر غذا بخورید و سریعتر احساس سیری کنید.

کمتر کردن حجم غذا : خیلی افراد به این خاطر زیاد غذا می خورند که بشقابشان را زیاد پر می کنند. اگر می خواهید بدانید که چطور سریع وزن کم کنید، این یک نکته رژیمی مهم است: هربار موقع غذاخوردن مقدار کمتری غذا برای خود بکشید. اگر واقعاً سیر نشدید می توانید دوباره بکشید اما وقتی بشقابتان را انباشته از غذا می کنید محبور می شوید که همه را تا ته بخورید حتی اگر سیر شده باشید.

مصرف زیاد سبزیجات : همه انواع سبزیجات برای شما مفیدند، مخصوصاً اگر رژیم داشته باشید. استفاده از انواع و اقسام سبزیجات به شما کمک می کند سریع وزنتان را پایین بیاورید. سبزی هایی را امتحان کنید که قبلاً استفاده نکرده اید و در رژیم غذاییتان به کشف موادغذایی جدید بپردازید.

متمرکز شدن روی نتیجه نهایی: عجله نکنید که 10 کیلو در یک هفته کم کنید. چون بااین روش به جای چربی ها فقط عضلاتتان را می سوزانید. همچنین احتمال برگشتن وزنتان هم بیشتر است. هدف کاهش وزنتان را در ذهن داشته باشید و آهسته و پیوسته به سمت آن پیش روید. گرچه انحراف از رژیم خیلی ساده است اما اجازه ندهید که شما را از مسیرتان دور کند. هر انحرافی هم که پیش آمد، زود به مسیر سابقتان برگردید و دوباره روی هدفتان تمرکز کنید. زیاد به چیزهایی که از دست می دهید فکر نکنید. بعد از چند هفته سالم غذا خوردن دیگر هرگز نخواهید خواست که به گذشته برگردید. این یک قدم مهم در پایین آوردن سریع وزن است.

دوشنبه 14/10/1388 - 11:37
خواص ضد پیری زغال اخته

نیشخند دات کام | NishKhand.Com

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که برای تثبیت عملکردهای جسمانی و جلوگیری از زوال بدن خود از قرص های شیمیایی استفاده می کنند، باید به شما بگویم که در حقیقت در حال تلف کردن وقت خود هستید. وخیم شدن وضعیت بدن به دلیل کمبود هیچ گونه دارویی ایجاد نمی شود. باید توجه داشته باشید که مصرف برخی از داروها صرفاً علائم بیماری را در بدن حذف کرده و از بین می برند و در واقع مشکلاتی که سبب بروز ناراحتی و اختلال شده اند به قوت خود باقی می مانند.

به جای اینکه به مصرف داروها روی بیاورید، بهتر است آداب غذایی خود را اصلاح کنید. اگر شما غذاهای مقوی و سالم به بدن خود نرسانید واکنش های طبیعی بدن کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و همین امر نهایتاً منجر به ایجاد بیماری های مختلف در فرد خواهد شد. دقت کنید که وظیفه دارو دگرگون ساختن سوخت و ساز بدن است و تغذیه مناسب پشتیبان سوخت و ساز مطلوب بدن می باشد.

با اطلاع از این امر مهم کاملاً روشن است که می توانیم از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری بعمل آوریم، اما ابتدا می بایست مواد خام اولیه مورد نیاز بدن را برایش فراهم سازیم تا آن هم توانایی لازم برای مبارزه با مشکلات را بدست آورد. با استفاده از غذاهای خوب، سالم، و مقوی بدن شما توانایی بالاتری پیدا کرده و به عنوان یک بخش واحد می تواند واکنش های بهتری از خود نشان دهد و شما را در همه حال سلامت و شاد نگه دارد.

همچنین برای اینکه همیشه توانایی حفظ سلامت خود را داشته باشید، باید فعالیت بدنی را نیز به برنامه روزانه خود اضافه کنید که البته هم شامل فعالیت های جسمی می شود و هم ذهنی. باید ذهن و جسم خود را با هم به تکاپو وادارید چراکه اگر به طور مداوم از ماهیچه هایتان استفاده نکنید، عضلات قدرت و توان خود را به مرور زمان از دست می دهند و دیگر انعطاف پذیری سابق را نخواهند داشت. در عین حال عدم استفاده مقتضی از مغز نیز سبب می شود توانایی های شناختی و ادراکی شما تحلیل رود.

برای حفظ وضعیت مطلوب بدن، همه افراد نیازمند یک رژیم غذایی مناسب هستند. در اینجا می خواهیم چیزی را به شما معرفی کنیم که دارای خواص ضد پیری فوق العاده ای است. هیچ محصولی تا کنون بهتر از زغال اخته برای جلوگیری از پیری ساخته نشده است. زغال اخته دارای خواص بیشماری است و سرویس های تحقیقاتی کشاورزی امریکا صحت این مطالب را تایید می کند.

ساقه زغال اخته دارای مواد شیمیایی خاصی است و محققان به این نتیجه رسیده اند که می تواند مانع بروز سرطان رحم و سینه شود.

علاوه بر این زغال اخته یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان است. همانطور که می دانید آنتی اکسیدانها جزء موادی هستند که ما را جوان و سالم نگه می دارند. مطالعات بیشماری در این حوزه انجام پذیرفته و کلیه آنها تثبیت کننده خواص ضد پیری زغال اخته بوده اند. همچنین عناصر خاص موجود در زغال اخته توانایی بالایی در حذف و از بین بردن رادیکال های آزاد دارند. بد نیست بدانید که رادیکال های آزاد به سلول ها آسیب رسانده و باعث ایجاد رنج وسیعی از سرطان های مختلف می شوند.

اما باید توجه داشت که رادیکال های آزاد نه تنها سبب ایجاد سرطان می شوند و به سلول های آسیب می رسانند، بلکه فرایند سالخوردگی و پیر شدن را نیز تسریع می بخشند. زغال اخته به راحتی می تواند این عنصر را نابود کند و نتیجتاً علائم پیری را برای مدت ها به تعویق انداخته و بسیاری از آنها را از میان بردارد.

پژوهشگران "تافت" جزء محققانی هستند که به طور اختصاصی بر روی زغال اخته تحقیق می کنند و آخرین بار نتایج مطالعاتشان را در سال 2005 در مجله عصب شناسی و پیری منتشر کردند. نتایج این تحقیقات گویای آن مطلب بود که : " تغییرات ناشی از سالخوردگی که در سرعت پردازش گیجگاهی موثر بوده و اختلالات آن بر روی کورتکس اصلی شنیداری تاثیر منفی می گذارند با مصرف زغال اخته کاهش و در برخی از موارد به طور کلی از بین می رود".

این تحقیق همچنین اثبات کرد که مواد منحصر بفرد موجود در زغال اخته می تواند تاثیرات معکوسی روی سالخوردگی داشته باشد و با وجود آنتی اکسیدان ها به راحتی می توان از بروز مشکلاتی نظیر اختلالات حرکتی، از دست دادن حافظه، کاهش قابلیت یادگیری، و تقلیل عملکرد ذهنی – که در ارتباط مستقیم با آلزایمر و پارکینسون است- جلوگیری بعمل آورد.

مطلب فوق یک نتیجه علمی کاملاً معتبر و بسیار ارزنده است به این دلیل که قبلاً تصور می شد چنین مشکلاتی در بدن قابل درمان و پیشگیری نیستند و تا کنون بشر هیچ گونه راه حلی برای از میان بردن آنها کشف نکرده بود.

سایر مطالعات علمی مهر تایید دیگری است در اثبات صحت نتایج این تحقیقات. نشریه "ویژه گر عصب شناسی" در سال 2004 مقاله ای با همین محتوا را به چاپ رساند. در این پژوهش اثبات شده بود که مکمل غذایی غنی شده با زغال اخته، حافظه حیوانات آزمایشگاهی را تقویت می کند. پس از چندی این مسئله بر روی انسان ها هم آزمایش شد و نشان داد که یک سری تغییرات ساختاری در ذهن مصرف کنندگان انجام پذیرفته است که قابلیت یادگیری را افزایش می دهد.

مطالعات بیشمار دیگری هم انجام شدند که از جمله آن می توان به یک بررسی مهم که در نشریه غذا و زراعت در مبحث غذاهای دارویی انتشار شد، اشاره کنیم. در کلیه این تحقیقات ثابت شد که زغال اخته دارای خواص بی شمار ضد پیری است. از ابتلا به بیماری های قلبی و سکته جلوگیری کرده و افت حافظه و ریسک ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد.

جدا از کلیه این نتایج فوق العاده یکی دیگر از فاکتورهای معمول و رایج این تحقیقات میزان زغال اخته ای است که شما حتماً می بایست به صورت روزانه از آن استفاده کنید. بهترین مقدار مصرف روزانه نصف فنجان در نظر گرفته شده است. این مقدار زغال اخته را می توانید به تنهایی مصرف کنید، با میوه های دیگر یا ماست مخلوط کرده و میل کنید و یا با صبحانه بخورید.

هیچ دارویی در جهان وجود ندارد که بتواند خواص دارویی بهتر از زغال اخته داشته باشد و در عین حال طبیعی بوده و عملکرد ذهن و جسم را هماهنگ نموده و بازده آنها را در حد مطلوب نگه دارد.

به جای استفاده از دارو و پنهان نمودن علائم بیماری باید به فکر درمان باشید و راه علاجی برای ریشه کن کردن بیماری پیدا کنید. مطمئن باشید شیوه های سلامتی که ما در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم را نمی توانید نزد هیچ پزشکی پیدا کنید. این یک درمان کاملاً طبیعی است که به همراه تغذیه مناسب و ورزش آن هم سه بار در هفته نتیجه خوبی برای شما در بر خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید همچنان سالم و سلامت و متناسب باقی بمانید باید بدانید که زغال اخته و سایر غذاهای گیاهی خیلی مفید تر و موثر تر از داروهای ساختگی عمل می کنند و می توانند کاری کنند تا هم احساس کنید که جوانتر هستید و هم ظاهرتان جوان تر به نظر برسد.

دوشنبه 14/10/1388 - 11:32

حافظ:
اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را
به خال هندویش بخشم سمرقند بخارا را

صائب تبریزی:
اگر آن ترک شیــــــــرازی بدست آرد دل ما را
به خال هندویش بخشـم سر و دست و تن و پا را
من آن چیزی که خود دارم نصیب دوست گردانم
نه چون حافظ که می بخشـد سمرقند و بخارا را!

شهریار:
اگر آن ترک شیـــــــــــــرازی بدست آرد دل ما را
 به خال هندویش بخشم تمــــــــــام روح و اجزا را
هر آنکس چیز می بخشد بســـان مــــرد می بخشد
 نه چون صائب که می بخشد سر و دست و تن و پا را
سر و دست و تن و پا را به خاک گـــــور می بخشند
 نه بر آن ترک شیرازی که برده جمله دلـــــــــها را

لاادری :
اگر آن ترک شیـــــــــرازی بدست آرد دل ما را
خوشا بر حال خوشبختش، بدست آورد دنیــــا را
نه جان و روح می بخشـــــم نه املاک بخــارا را
مگر بنگاه املاکــم؟ چه معنــــــی دارد این کارا؟
و خال هنــــــدویش دیگر ندارد ارزشــــی اصلا
که با جراحـــی صورت عمل کردند خــــال ها را
نه حافظ داد امــلاکی، نه صائب دست و پاها را
فقط می خواستند این ها، بگیرند وقت ما ها را...؟

مرحومه مغفوره:
اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را
فـــدای مقدمش سازم همه اینجا و آنجا را
بهشت و حــــــــوری و شیر و عسل­ها را
و ایضاً بــــــــــــرزخ و مُلک و مَلِک­ها را


 

دوشنبه 14/10/1388 - 11:31

نیشخند دات کام | NishKhand.Com

- تبسم عشق گوشه ای از نگاه خداست به خدا می سپارمت.

- سلام به عزیزی که وقتی میره رو ترازو معرفتش از خودش سنگین تره

-گاهی باید کم باشی تا کم بودنت احساس بشه ،  نه این که اصلا نباشی تا نبودنت عادت بشه

- الهی تا زمین دارد حرارت ، بماند این رفاقت تا قیامت

-اگر عاشقم عشقم تو هستی ، اگر دیوانه ام دردم تو هستی ، اگر من یک کتاب کهنه هستم ،  بدان زیباترین برگش تو هستی

- همه نازند تو عزیز ، همه لوسند تو ملوس ، همه شیرین تو شکر ، همه قندن تو عسل

- آسمون به دریا گفت : این بالا خیلی خوبه میشه همه جا رو دید. دریا گفت : این پایین از اون بالا بهتره ، چون فقط تو رو میشه توش دید..

- بهترین آرزوها را برایت به فرشته ها سپردم ، نگاهت به آسمان باشد.

- قسم به فصل هستی / به بلندی و پستی ، به خدایی که می پرستی / به زمینی که نشستی ، عزیز من تو هستی

- امیدوارم با هر برگی که می افته ، یه دونه از غمهای تو کم بشه. ( پاییزتم )

- من به اندازه چشمان تو غمگین ماندم و به اندازه هر برق نگاهت نگران ، تو به اندازه تنهایی من شاد بمان.

- یک دنیا فدای هر چی دل مهربونه... یک دل فدای هر کی اینو می خونه..

- شبی تنها و بی فانوس خواهم مرد ، دعا کن بعد دیدار تو باشد وقت پایانم.

- قشنگی شب به ستاه هاشه ، قشنگی عشق به دوامشه ، قشنگی تو به مرامته..

- پرنده ای که مقصودش کوچ است ، به ویرانی لانه اش نمی اندیشد.

- گاه برای ساختن باید ویران کرد ، گاه برای داشتن باید گذشت و گاه در اوج تمنا باید نخواست.

- برنده می گوید مشکل است اما ممکن ، بازنده می گوید ممکن است اما مشکل..

- زنگی کن و لبخند بزن ، به خاطر آنهایی که با لبخندت زندگی می کنند.

-بزرگترین افسوس آدمی این است که می خواهد ، اما نمی تواند. و به یاد می آورد روزی را که می توانست اما نخواست.

- زندگی را دور بزن و آنگاه که بر بلندترین قله ها رسیدی لبخند خود را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن که پایت را خراشیدند..

دوشنبه 14/10/1388 - 11:29
خسته شدم
دیگه از دست تو و ترانه هات خسته شدم
دیگه از شنیدن رنگ صدات خسته شدم
چه جوری بگم هنوز خیلی دوست دارم ولی
انگار از بیشتر از این بودن باهات خسته شدم
منی که عمرم و زندگیم تو چشمای تو بود
باورت نمی شه که از رنگ چشات خسته شدم
انقدر نگام کردی که دیگه زد به سرم
از اون آتیش خوابیده تو نگات خسته شدم
تو به من می گی بی انصافم و حق داری بگی
باکدوم بهونه بنویسم برات خسته شدم
انقدر آب و هوا واسم عوض کردی که من
آخر از دست همون آب و هوات خسته شدم
گفتم این کار و نکن کردی و رفتی و ببین
دیدی آخر از تموم اون کارات خسته شدم
حرفات انگار دیگه روی دل من نمی شینه
اونقدر عوض شدی که من بجات خسته شدم
شب و روزات مث روی و شبای قدیم نبود
از دست تفاوت روز و شبات خسته شدم
دیگه فرقی نداره پیشت باشم یا نباشم
تو یه بی تفاوتی من از فضات خسته شدم
دوست داری بری برو دلت می خواد باشی بمون
من از تمام حرف و تصمیمات خسته شدم
انقدر صدام نکردی از خودم بدم میاد
از این اسم نازی و نگفتنات خسته شدم
یه روزی غریبه ای یه روزی آشنا
من از بازی زشت و غریب آشنا خسته شدم
تو چی فکر کردی خیال کردی من عاشق می مونم
من از فکرای غرق ادعات خسته شدم
واسه تو حتی دیگه شبا دعا نمی کنم
راستشو بخوای دیگه من از دعات خسته شدم
من شکایت تو رو به کی کنم؟ برم کجا؟
به جون خودت قسم نه! به خدات خسته شدم
چقدر ببخشمت من دیگه چیزی ندارم
به خدا از دست این همه خطات خسته شدم
روزی صد تا غم و غصه توی قلبم می زاری
منم آدمم از این درد و بلات خسته شدم
آنقدر واست می میرم واسه من تب می کنی؟
حق دارم از این دل بی اعتنات خسته شدم
تو خودت منو نخواستی من گناهی ندارم
از دست اون چشمای دور از وفات خسته شدم
شعر و اینجوری نوشتم کسی باخبر نشه
مثلا من از تو و خاطره هات خسته شدم
کی می دونه که تو پشیمون شدی و نوشتی که
حتی از دیدن عکس و هدیه هات خسته شدم
ای خدا اینو فقط منو تو و اون می دونیم
نشونم بده یه جور راه نجات! خسته شدم
دوشنبه 14/10/1388 - 11:18
نام شعر : نایافته
شاعر : فریدون مشیری

گفتی که: چو خورشید زنم سوی تو پر

چون ماه شبی می کشم از پنجره سر

اندوه.....

که خورشید شدی.... تنگ غروب!!!!.....

افسوس.....

که مهتاب شدی...... وقت سحر!!!!...........

ا  
دوشنبه 14/10/1388 - 11:17
نام شاعر :‌ قیصر امین پور

دست عشق از دامن دل دور باد!
می‌توان آیا به دل دستور داد ؟
می‌توان آیا به دریا حکم کرد
که دلت را یادی از ساحل مباد ؟
موج را آیا توان فرمود: ایست!
باد را فرمود: باید ایستاد ؟
آنکه دستور زبان عشق را
بی‌گزاره در نهاد ما نهاد
خوب می‌دانست تیغ تیز را
در کف مستی نمی بایست داد
دوشنبه 14/10/1388 - 11:16
نام شعر : ماه و سنگ

شاعر : فریدون مشیری

اگر ماه بودم ، به هر جا که بودم

سراغ تو را از خدا می گرفتم

وگر سنگ بودم،به هر جا که بودی

سر رهگذار تو جا میگرفتم

اگر ماه بودی به صد ناز،شاید

شبی بر لب بام من مینشستی

وگر سنگ بودی،به هر جا که بودم

مرا میشکستی،مرا میشکستی!
دوشنبه 14/10/1388 - 11:14
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته