تعداد مطالب : 9190
تعداد نظرات : 108
زمان آخرین مطلب : 2714روز قبل
ریزش مو در مردان قابل پیشگیری است


کاشت مو نیز مانند جراحی پلاستیک بینی با استقبال زیادی از سوی مردان مواجه شده است. گرچه ریزش مو را عمدتا در مردان می‌بینیم ولی گاهی زنان نیز دچار این مشکل می‌شوند. طبیعی است که این مساله در جنس زن بسیار غیرعادی و شاید هم وحشتناک‌تر باشد. مهم‌ترین سوال که شاید در ذهن همه کسانی که دچار ریزش مو هستند، به‌وجود آید،این است که اصلا راهی وجود دارد که بتوان مانع پیشرفت ریزش مو شد و راه برگشت آن به حالت اول چیست؟ دکتر کامران جزایری متخصص پوست و مو درباره علل و راه‌های درمانی ریزش مو پاسخ می‌دهد.
الگوی ریزش مو در افراد چگونه است؟

 

ریزش مو به دو شکل اتفاق می‌‌افتد؛ یک نوع از آن به شکل پراکنده است و در بخشی از سر و به طور یکدست ریزش دیده می‌شود و نوع دیگر، ریزش موی تکه‌تکه یا موضعی است. یعنی یک نقطه یا چند نقطه متفاوت از سر خالی می‌شود.

علت ریزش موی پراکنده یا منتشر چیست؟

علت اصلی آن عامل آندروژنتیک است و منشأ ژنتیکی (زمینه ارثی باید باشد) و هورمونی (مردانه) دارد، اما در بعضی از خانم‌ها هم این چرخه دیده می‌شود. البته از اصلی‌ترین شکایات خانم‌ها از ریزش مو وقتی است که زایمان می‌کنند. وجود استرس، جراحی، بیهوشی و خونریزی‌های شدید ریزش مو را در زنان بیشتر می‌کند.

ریزش مو در مردان و زنان چه تفاوتی با هم دارد؟

ریزش موی آندروژنتیک در مردان تقریبا مشخص است و در بیشتر آنها شکل شناخته‌شده‌ای دارد. ابتدا دردو طرف پیشانی عقب‌رفتگی مو‌ها را می‌بینیم، بتدریج در تاج سر نیز کم پشتی آغاز می‌شود. سپس ریزش جلوی سر به پشت سر متصل شده و فرد تقریبا تمام موی خود را در ناحیه فوقانی سر از دست می‌دهد که به مرحله نهایی یعنی طاسی می‌رسد (فقط دور سر و کنار گوش‌ها مو باقی می‌ماند). این الگو ریزش موی مردانه نام دارد. در خانم‌ها ریزش موی آندروژنتیک به شکل دیگری رخ می‌دهد. خط مو سر جای خود باقی می‌ماند، تراکم موها نیز کاهش نمی‌یابد ولی وسط مو از بالای پیشانی به بعد شروع به کم‌پشتی کرده و موها نخ نما می‌شود. پس تراکم فقط در این منطقه کاهش می‌یابد. بندرت خانمی را می‌بینیم که طاسی مشابه با یک آقا داشته باشد و تمام موی سرش ریزش کند.

اما همه ریزش موها منشأ آندوژنتیک ندارند اینطور نیست؟

کاملا درست است، عوامل دخیل در ریزش مو زیاد است و پزشک باید آنها را شناسایی کرده و تصمیم مناسبی را هم اتخاذ و درمان مشخصی تجویز کند. گاهی ریزش مو بر اثر عواملی از قبیل استرس، ترس، مصرف دارو و... است. این نوع از ریزش الگوی خاصی ندارد، فقط فرد احساس می‌کند تعداد موی بیشتری را هنگام حمام رفتن یا شانه‌زدن از دست می‌دهد. این حالت برای بیماران بسیار ترسناک است. همان‌طور که اشاره شد، یکی از شایع‌ترین نوع ریزش زنانه را بعد از بارداری می‌بینیم. مثلا خانمی که دو تا سه ماه از تولد کودکش می‌گذرد، وقتی به حمام می‌رود ناگهان متوجه می‌شود موها دسته‌دسته کنده می‌شود. این حالت بر اثر استرس شدیدی است که هنگام زایمان به زن وارد می‌شود.

ریزش موی موضعی چرا اتفاق می‌افتد؟

این نوع از ریزش مو منطقه‌ای است و افراد معمولا بعد از یک حادثه پراسترس، متوجه می‌شوند مثلا یک تکه از ریش یا تکه‌ای از مو به اندازه یک سکه (کوچک‌تر یا کمی بزرگ‌تر) کاملا ریخته است. حتی گاه به طور همزمان چهار تا پنج ناحیه متفاوت از سر دچار ریزش می‌شود. بیشتر موارد بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابند ولی اگر درمان نیاز باشد، می‌توان از درمان‌های تزریقی کورتونی به داخل پوست محل طاسی، موها را برگرداند.

کدام بیماری‌ها می‌توانند ریزش مو ایجاد کنند؟

بعضی از بیماری‌ها به شکل خود ایمنی به ریشه موها حمله می‌کنند و موها را به طور موضعی از بین می‌برند. گاهی هم عفونت قارچی باعث کچلی می‌شود که خوشبختانه امروزه کمتر با طاسی‌های ناشی از عفونت قارچی مواجه می‌شویم زیرا سطح بهداشت عمومی مردم بالا رفته است. قارچ ریشه مو را به طور برگشت‌پذیر و گاهی هم برگشت‌ناپذیر از بین می‌برد. عفونت‌ میکروبی نیز می‌تواند ریشه مو را تخریب کند.

تشخیص آن چگونه است؟

گاهی پزشک با دیدن الگوی ریزش و از روی شکل ظاهری مو می‌تواند علت را شناسایی کند، اما همیشه افتراق بین علت‌های گوناگون آسان نیست حتی برای مجرب‌ترین متخصصان پوست. در این موارد باید بیوپسی انجام شود. یعنی تکه‌ای از بافت گرفته شده و برای تشخیص علت به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود.

چه موقع بیمار باید ریزش مو را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کند؟

اغلب خانم‌هایی که به هر دلیلی به پزشک متخصص پوست مراجعه می‌کنند، در پایان از ریزش مو نیز شکایت دارند و تقریبا همه خانم‌ها در اغلب موارد رشد موی خوب و مناسبی دارند. به طور طبیعی 60 تا 70 عدد از صد هزار تار مویی که روی سر داریم دچار ریزش می‌شوند. 80 تا 90 درصد از این موها در فاز رشد قرار دارند و فقط 10 درصد در فاز استراحتند که ریزش مربوط به همین موهاست. ولی ممکن است روزانه نباشد و دو سه روز درمیان ریزش انجام شود و وقتی فرد در حمام است 150 عدد تار مو در دستانش مشاهده کند که این باعث ترس فرد می‌شود و در معاینه تراکم کاملا طبیعی است. تستی داریم که در آن دسته‌ای از مو را می‌کشیم. مقدار مویی که در دستمان باقی می‌ماند نشان‌دهنده شدت ریزش است. پس ما باید ریزش روزانه را بپذیریم. البته گاه متقاعدکردن خانم‌ها در این مورد کمی مشکل بوده و ممکن است نپذیرند.

اما ریزش‌های آندروژنتیک اصولا با ریزش‌های روزانه همراه نیست. در این نوع، مو مینیاتوریزه می‌شود. یعنی تارهای مو آنقدر نازک شده که موهای معمولی به موهای کرکی تبدیل می‌شوند و فرد کاملا طاس به نظر می‌رسد. حتی اگر به سر این افراد با بزرگنمایی نگاه کنیم، موهای کرکی را تقریبا به همان تعداد موهای اولیه مشاهد می‌کنیم.

درمان قطعی چیست، آیا می‌توانیم مانع ریزش مو شویم حتی در کسانی که دچار ریزش از نوع آندروژنتیک هستند؟

برای درمان ابتدا باید علت مشخص شود، ولی درمان‌ها متفاوتند. اگر ریزش مو آندروژنتیک باشد، با درمان‌های شناخته‌شده می‌توان سیر آن را متوقف یا کند کرد. اگر فردی درمان را با دقت انجام دهد، حتی می‌توان موهای نازک شده را به حالت اولیه بازگرداند و اگر مادام‌العمر ادامه دهد شاید هیچ‌گاه هم به مرحله طاسی نرسد. متاسفانه در کشور ما فرهنگ ادامه درمان وجود ندارد و درمان‌های ضد هورمون اصلا مورد علاقه آقایان نیست و دوست ندارند آنها را مصرف کنند و بیشتر مردها حاضرند زودتر موها را از دست بدهند تاپیوند مو انجام دهند.

پیوند مو چگونه است؟

این روش امروزه پایدارترین روش محسوب می‌شود و مورد اقبال مردم است. این پیوند از موهای پشت سر گرفته می‌شود. این موها از نظر ژنتیکی تحت تاثیر هورمون‌ها قرار ندارند. موها را به نواحی طاس منتقل می‌کنیم. موهای پیوندی مانند موهای پشت سر رشد می‌کنند و اگر بدرستی انجام شود، می‌توان شکلی کاملا طبیعی را در سر ایجاد کرد. در ریزش‌هایی که بر اثر تصادف ایجاد شده نیز می توان با پیوند، ناحیه آسیب‌دیده را ترمیم کرد. البته پیوند مو همیشه موفق نیست و برای تعداد اندکی از بیماران کار چندانی نمی‌توان انجام داد.
جام جم
جمعه 22/9/1392 - 21:57


اصفهان یکی از مقاصد مهم سفر در صنعت گردشگری ایران است؛ شهری که توانسته در طول چند صد سال گذشته نظر سیاحان و گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به خود جلب کند. اصفهان از دیرباز جزو شهرهای آباد ایران محسوب می‌شد، اما در دوره صفوی شکوه و عظمتی خاص یافت که تاکنون پابرجاست. 
کمتر گردشگر بین‌المللی را می‌توان یافت که به ایران سفر کند و به اصفهان نرود. این شهر با ‌بناهای تاریخی ارزشمند و جاذبه‌های فرهنگی و هنری بسیار، توانسته است نماینده بخشی از تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، در صنعت گردشگری کشور باشد. یکم آذر را روز اصفهان نامگذاری کرده‌اند، هر‌چند خیلی مهم نیست که چه روزی به نام این شهر باشد. مهم اصفهان است و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بی‌نظیرش که هوش از سر هر گردشگری می‌برد.

گردشگری صنایع دستی ـ میناکاری

اصفهان را می‌توان به جرات بزرگ‌ترین مرکز تولید انواع مختلف ساخته‌های دستی ایران دانست. در اصفهان انواع مختلفی از صنایع دستی تولید می‌شود، اما مهم‌ترین آنها ‌خاتم‌سازی، قلمکارسازی و میناکاری است. میناکاری صنعتی است که نخستین بار در ایران پدید آمد و به سایر نقاط راه یافت. اما تا به امروز اصفهان همچنان به عنوان مرکز این هنر دستی شناخته می‌شود. این هنر حاصل مجموع فعل و انفعالات پیچیده‌ای است که با هم در ارتباط هستند. میناکاری همانند بسیاری از هنرهای دستی دیگر، در عصر صفوی پیشرفت‌های فراوانی ‌کرد. در قدیم رنگ‌هایی که در صنعت میناکاری استفاده می‌شد بیشتر طبیعی و از رنگ‌های قلمکار گیاهی یا معدنی بود‌. اما امروزه ترکیبات شیمیایی جایگزین آنها شده است. میناکاران برای تهیه رنگ قرمز از طلا، رنگ سبز از مس و رنگ زرد از گل ماشی استفاده می‌کنند. میناکاری در ساخت اشیایی چون انواع زیورآلات، جعبه‌های کوچک و بزرگ، جام‌ها، گلدان‌ها و بشقاب‌ها ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد و در‌میان صنایع دستی قیمت بالایی دارد.

گردشگری غذا ـ بریانی

بریانی یا به زبان اصفهانی‌ها بریونی، مشهورترین خوراک اصفهانی است. برای تهیه بریانی ابتدا گوشت بره را در دیگ‌های بزرگ بخوبی می‌پزند. سپس گوشت را چرخ می‌کنند تا حسابی له شود. در مرحله بعد آن را روی کفگیرهای بیضی شکل که مخصوص بریانی است می‌گذارند و با ادویه روی آتش سرخ می‌کنند.

در آخر کمی آب گوشت روی آن می‌ریزند. بریانی خوراکی بسیار سنگین و چرب است؛ اما با وجود این طرفداران بی‌شماری در میان گردشگران این منطقه دارد. گز، معروف‌ترین شیرینی و سوغات اصلی اصفهان محسوب می‌شود. این شیرینی از گز انگبین که ماده اصلی گز است تهیه می‌شود. گز انگبین از گیاهی کوهستانی به نام تبه (درخت گز) که در ارتفاعات کوه‌های بختیاری و خوانسار می‌روید، به دست می‌آید.

 

گردشگری مذهبی ـ مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای مذهبی ایران محسوب می‌شود. ‌ این مسجد یکی از مکان‌های نیایشی پیش از اسلام محسوب می‌شده‌ و گمان می‌رود که پیش از ورود اعراب به ایران، یک آتشکده در محل فعلی مسجد وجود داشته است. کشف یک پا ستون، با تزئینات دوره ساسانیان، در منطقه شمالی مسجد، وجود بنایی قبل از اسلام را تایید می‌کند. ساخت مسجد جامع به قرون اولیه هجری و به دوره عباسیان منسوب است. حتی در قرن سوم هجری محراب آن تخریب و جهت قبله آن اصلاح شده ‌است. به طورکلی سبک معماری مسجدجامع اصفهان سبک رازی است.

این مسجد ‌طی دوره‌های تاریخ مرمت و بازسازی و تغییراتی در آن صورت پذیرفته است. آخرین بازسازی انجام شده در مسجدجامع اصفهان بازسازی بخش‌های تخریب‌شده بر اثر بمباران هواپیماهای عراقی بوده‌ است. این بنا 15 دی 1310 به شماره 95 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گردشگری روستایی ـ روستای مهیار

روستای مهیار در 52 کیلومتری جنوب اصفهان قرار گرفته است. روستای مهیار در دوره صفوی یکی از آبادی‌های مهم محسوب می‌شده ‌تا جایی که حتی چند گردشگر خارجی در آن دوره از این روستا بازدید ‌و شرحی از آن را نیز ثبت کرده‌اند. مهم‌ترین جاذبه گردشگری این روستا کاروانسرای مهیار است که یکی از کاروانسراهای معروف عصر صفوی است. کاروانسرای مهیار در دوره شاه اسماعیل ساخته شد، اما بر اثر بلایای طبیعی قسمتی از آن ویران گشت. سپس در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی مرمت و بخش‌هایی به آن افزوده شد. ساختمان این کاروانسرا مستطیل شکل و چهار ایوانی است. مصالح به‌کار‌رفته در ساخت مهیار، سنگ و آجر است. در کاروانسرای مهیار 30 اتاق یکسان پنج درچهار‌متری دورتادور حیاط ساخته شده که هریک دارای ایوانی مجزاست. چهار اصطبل سراسری در چهار گوشه‌ کاروانسرا قرار دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های کاروانسرای مهیار داشتن جلوخان است که به بازار، قهوه‌خانه، مسجد و نانوایی متصل می‌شده است. جلوخان‌ها کاربرد اجتماعی داشته‌اند و مکانی تجمع و برگزاری مراسم بوده‌اند. از دیگر امکانات این کاروانسرا می‌توان به آب‌انبار، آسیاب و حمام اشاره کرد.

موزه‌گردی ـ باغ‌موزه پروانه‌ها

پروانه‌ها ‌از زیباترین و ظریف‌ترین جانداران ‌طبیعت هستند. تنوع گونه‌های این حشرات که حدود بیست هزار است، به همراه گوناگونی رنگ، شکل و اندازه، جهانی از زیبایی و ظرافت را به این موجودات بخشیده است.

باغ موزه پروانه‌ها در محدوده پارک طبیعی ناژوان‌ قرار دارد. برای دسترسی به این پارک می‌توان پس از پل وحید و گذر از میدان سهروردی، وارد جاده الفت ‌و سپس وارد پارک شد.

در سه نقطه از حاشیه رودخانه این باغ، با بدنه‌سازی‌های انجام شده تعداد ۴۸ عدد قاب شامل ۲۲۰۰ پروانه زیبا و رنگارنگ به نمایش گذاشته شده است.

از دیگر امکانات تفریحی در پارک جنگلی ناژوان می‌توان به قطار تفریحی خانوادگی و کالسکه‌های گردشگری، زمین‌های بازی، پیست دوچرخه‌سواری، پارک بادی کودکان و بزرگسالان، زمین اسباب‌بازی، جاده سلامت، باغ گل‌های ناژوان و بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد.

گردشگری تاریخی ـ عمارت عالی‌قاپو

عمارت عالی‌قاپو، نمونه منحصر به فرد و یکی از عجایب معماری کاخ‌های عهد صفوی است که‌ اوایل قرن یازدهم ه.ق به دستور شاه عباس اول ساخته شد. نام این بنا ‌‌معانی چندگانه دارد، ولی عمدتا به معنی دروازه عالی به مجموعه کاخ‌ها بوده است. این قصر که در عهد صفوی به نام‌های «خانه مبارکه نقش جهان» و «قصر دولت‌خانه» خوانده می‌شد، در درجه اول به عنوان ورودی مخصوص شاه به دولت‌خانه و دربار و در مراحل بعد برای پذیرایی از مهمانان و سفرا، استراحت و تفریح، شنیدن موسیقی، تماشای مراسم مختلف مذهبی و ملی، خاصه بازی چوگان از ایوان ستون‌دار آن، مورد استفاده قرار می‌گرفته است. عالی‌قاپو دارای پنج طبقه است که هر‌طبقه ‌‌تزئینات ویژه‌ای دارد. مهم‌ترین تزئینات این بنای تاریخی، مینیاتورهای رضا عباسی، نقاش معروف عهد شاه عباس است.

آرامستان‌گردی ـ آرامگاه صائب‌تبریزی

صائب‌تبریزی غزل‌سرای قرن یازدهم و بزرگ‌ترین شاعر عصر صفوی محسوب می‌شود. صائب سال 1081 ه.ق در اصفهان درگذشت و در باغ شخصی خود به خاک سپرده شد. معماری بنای آرامگاه الهام‌گرفته از دوران صفوی است. این آرامگاه دارای ایوانی بسیار زیباست که دو متر از سطح باغ بالاتر ساخته شده است. قوس‌های جناغی‌شکل به همراه آیینه‌کاری‌هایی با طرح شطرنجی زیباترین تزئینات بنا را تشکیل داده‌اند. در مقابل ایوان آرامگاه، حوض و آبنمای بزرگی ساخته شده ‌‌که شباهت فراوانی به حوض عمارت چهل ستون دارد. ‌بالای قبر صائب، دو قبر دیگر نیز هست؛ که یکی متعلق به فرزند صائب و دیگری متعلق به یکی از نوادگان اوست.

ترین‌ اصفهان

به دلیل عبور زاینده‌رود از میان اصفهان، این شهر دارای پل‌های بسیاری است که دو طرف این رودخانه را به یکدیگر متصل می‌کند. هر چند امروز از آب و آبادانی زاینده رود اثر چندانی باقی نمانده‌ ، اما پل‌های تاریخی آن که برخی جزو شاهکارهای معماری ایران است‌، همچنان به امید روزهایی پررونق استوار ایستاده‌اند.

پل شهرستان، در ناحیه جی قدیم و در چهار کیلومتری شرق اصفهان واقع شده ‌و آن را قدیمی‌ترین پلی می‌دانند که روی زاینده‌رود احداث شده است. پل شهرستان از نظر معماری، فوق‌العاده جالب توجه است. براساس نظر باستان‌شناسان اساس و بنیاد این پل به دوره ساسانیان می‌رسد اما ساختمان‌های روی آن از معماری دوره اسلامی متاثر شده‌ است.
جام جم
جمعه 8/9/1392 - 21:28

زیره گیاهی است با طبیعت بسیار گرم که در دو نوع سیاه و سبز موجود است. میوه این گیاه معطر، ضد نفخ و نیز برای کاهش وزن بسیار مفید است. مصرف زیره روی دستگاه قلبی اثر مثبت دارد و ضد کم‌خونی و ضدتشنج است. 
به واسطه استفاده از زیره تعریق بدن زیاد شده و لطافت پوست بیشترمی​شود. زیره همچنین برای ازدیاد شیر مادر مفیداست، تنگی نفس را رفع می‌کند و برای افرادی که دچار گرفتگی عضلات هستند، درمان خوبی است. این ماده همچنین مقوی قلب است. اشتها را زیاد می‌کند و هضم‌کننده خوبی برای غذ​است و برای دل‌درد کودکان هم مفید است. می‌توانید برای این‌که عوارض مصرف برنج (مثل بزرگ‌شدن شکم) را کاهش دهید همراه با برنج زیره مصرف کنید. این گیاه مفید هم در آشپزی و هم در درمان و طبابت کاربرد زیادی دارد.

افراد چاق زیره مصرف کنند، چون خاصیت لاغر‌کننده دارد. اسانس و عطر زیره بسیار فرار است و بهتر است زمان مصرف آن را پودر کنید و مورد استفاده قرار دهید. برای تهیه دمنوش آن، یک قاشق پودر زیره را آسیاب کنید و با یک لیوان آب جوش، مانند چای دم کنید. بعد با یک قاشق عسل و آبلیمو نوش جان کنید. افرادی که برای کاهش‌وزن استفاده می‌کنند بهتر است که نیم ساعت قبل از غذا این دمنوش را مصرف کنند و از معجزه آن بهره‌مند شوند.
شنبه 2/9/1392 - 22:25


مواد لازم: تخم‌مرغ: 2 عدد رب گوجه‌فرنگی: 2 قاشق غذاخوری روغن مایع: 3 قاشق غذاخوری نمک: به میزان لازم​
طرز تهیه:در ظرفی مناسب تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و خوب​ هم بزنید تا صاف شو​د. یک قاشق روغن مایع را به آن اضافه کنید و در انتها رب گوجه و نمک را بیفزایید و خوب مخلوط کنید. دو قاشق روغن را در ماهیتابه بریزید و مواد املت را به روغن داغ اضافه کنید و در ظرف را بگذارید تا مواد بسته شود. این املت خیلی زود آماده می‌شود.
شنبه 2/9/1392 - 22:23
خبرگزاری فارس: به احتمالا بالای 90 درصد شمایی که این مطلب را می خوانید از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید بسته به این که از چه زمانی کار با کامپیوتر را آغاز کرده باشید یکی یا چند لوگوی زیر را هر روز بارها دیده اید!

سه شنبه 28/8/1392 - 19:42

 


خبرگزاری فارس: بسته به این که کجای زمین زندگی کنیم هر روز درختان زیادی را می بینیم که دیدن آنها برای ما عادی شده و معمولا توجه مان را جلب نمی کنند. اما درختانی هم هستند با ظاهری متفاوت که هر جایی یافت نمی شوند.

 

 

به گزارش سرویس خواندنی‌های خبرگزاری فارس، وقتی از انقراض صحبت می کنیم شاید بیشتر ذهنمان به سمت حیوانات برود اما گیاهان بسیاری هم وجود دارند که در معرض انقراض هستند درخت ژینکو که همزاد داییناسورهاست از این گونه می باشد این درخت عجیب که هزار سال سال عمر می کند دارای ظاهری زیبا نیز هست و غیر از زیبایی و عمر طولانی دارای خواص درمانی  زیادی مثل درمان آلزایمر می باشد ژینکو در کوههای چین رشد می کند.

 

 

ایدریا کولومناریس یکی از عجیب ترین گیاهان روی زمین می باشد، این درخت مانند درخت های معمولی دارای شاخه نیست  و تنها شاخه های فراوان و کوچکی دارد که ظاهری غیر طبیعی و البته زیبا به آن می دهد این درخت در نواحی گرمسیر و صحرا ها رشد می کنند و در فصول بارندگی برگهای کوچکش سبز می شود. این درخت عجیب می تواند تا 15 متر رشد کند و با پیچ و تاب خوردن اشکال عجیبی به خود بگیرد.

 

سیبا پانتاندرا که به شاه آمازون معروف است می تواند سالانه 4 متر رشد کند و به ارتفاع بیش از 60 متر برسد. این درخت تنومند و مرتفع دارای میوه های با بافت ماند پنبه است که هشت مرتبه از آن سبک تر می باشد و از میوه این درخت در ساخت جلیقه های نجات، عایق حرارتی و ... استفاده می شود. همچنین  میوه و تنه این درخت دارای خواص درمانی زیادی می باشد و در منطقه آمازون از آن برای درمان اسهال خونی، آسم، تب و .... استفاده می شود.

 

شاخه های انگشت مانند این درخت بسیار زیباست اما در دل این شاخه های زیبا شیره ای سفید رنگ وجود دارد که بسیار سمی و خطرناک است، این شیره سمی می تواند باعث تاول، کوری و حتی مرگ شود. خاصیت سمی این گیاه باعث شده تا از آن برای ساخت محافظ و دور کردن حیوانات استفاده شود و جالب است که تنها حیوان که سم این گیاه روی آن تاثیری ندارد کرگدن است. از سم این گیاه برای از بین بردن حشرات نیز استفاده می شود.

 

 

 

این درخت که شاید یکی از زیباترین درخت های روی زمین باشد اسم عجیبی هم دارد و به آن درخت اژدها می گویند، این درخت با رویش عجیب شاخه هایش که مانند یک چتر بر فراز تنه قرار می گیرد ظاهری زیبا دارد و نوع خاص برگهای آن باعث می شود تا با هدایت آب باران به سمت ریشه ها بتواند در محیط های کمیاب رشد کند. شاید علت نامگذاری این گیاه شیره قرمز رنگی باشد که از تنه آن تراوش می کند رنگی مانند خون دارد. از این شیره که خاصیت دارویی دارد برای بخور دادن، درمان تومور ها و همچنین به عنوان خمیر دندان استفاده می شود.

 

سه شنبه 28/8/1392 - 19:41

 

خبرگزاری فارس: امروزه آکواریوم های بزرگ با انواع آبزیان یکی از جاذبه های گردشگری بسیاری از شهر ها و باغ وحش های دنیا هستند اما یک آکواریوم خاص وجود دارد که شاید از همه آنها جذاب تر باشد.

 

 

به گزارش گروه خواندنی های فارس، "آنانولی کننکو" هنرمند روس که در ساختن اشیا مینیاتوری تبحر دارد یک آکواریوم مینیاتوری درست کرده که عنوان کوچکترین آکواریوم دنیا را از آن خود کرده. این آکواریومبا ابعاد 30 در 24 در 14 میلی متر تنها گنجایش ده قطره آب دارد و جالب اینجاست که در آن از سنگها و گیاهان تزئینی دریایی هم استفاده شده است.

این آکواریوم مانند نمونه های بزرگتر از یک فیلتر تصفیه آب مینیاتوری هم برخوردار است و سازنده آن یک توری مینیاتوری هم ساخته تا بتوان با آن ماهی ها را گرفته و آب آکواریوم را تمیز کرد.

 

اما بچه ماهی را می توان در ده قطره آب جا داد؟ این آکواریوم مینیاتوری میزبان دائمی هیچ ماهی ای نیست بلکه تنها برخی از انواع بچه ماهی ها در آن جا می شوند که پس از رشد آنها را باید از این مهد کودک ماهیان به آکواریوم بزرگتری منتقل کرد.

 

شاید شما هم به داشتن چنین اکواریومی علاقه داشته باشید اما باید بدانید که نگهداری از آن دستکمی از یک آکواریوم بزرگ ندارد و مواظبت از بچه ماهی ها از ماهی های بزرگ هم سخت تر است. شاید اندازه کوچک این آکواریوم باعث شود که حتی جای آن را فراموش کنید، یا با یک ضربه ناگهانی ماهی ها و آکواریوم عزیزتان را از بین ببرید!

انت

سه شنبه 28/8/1392 - 19:39

برای پیشگیری از سرقت خودروی خود چه کنیم؟

اگر می‌خواهید از سرقت خودرو و لوازم آن پیشگیری کنید به این 36 نکته توجه کنید.

1) اتومبیل خود را به لوازم ایمنی نظیر دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان، قفل پدال، قفل سوئیچی و دیگر وسایل تاخیری و بازدارنده مجهز کنید.

۲) اتومبیل خود را حتی برای دقایقی کوتاه در اختیار افرادی که شناخت کافی از آنان ندارید، نگذارید.

۳) سوئیچ خود را در هیچ مکانی جا نگذارید.

۴) هنگام ترک اتومبیل دقت کنید درها و شیشه ها کاملا بسته باشند.

۵) از پارک کردن اتومبیل در نقاط خلوت و تاریک خودداری کنید.

۶) هنگام گردش و تفریح، اتومبیل خود را در مکانی امن و در پارکینگ های مطمئن پارک کنید.

۷) اتومبیل خود را حتی برای لحظه کوتاهی با موتور روشن ترک نکنید.

۸) در زمان خروج از پارکینگ ابتدا خودرو را خاموش کنید، سوئیچ را بردارید و سپس به بستن در پارکینگ اقدام کنید.

۹) چنانچه اتومبیل خود را در پارکینگ منزل پارک می کنید، حتما همه درهای آن را قفل کنید و از گذاشتن سوئیچ روی آن بپرهیزید.

۱۰) اگر به دلیل نقص فنی مجبور به هل دادن خودروی خود هستید، اجازه ندهید افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند.

۱۱) در مواقع اضطراری و هنگام وقوع حادثه و مراجعه به مراکز درمانی، خونسردی خود را حفظ کرده و در صورت ترک اتومبیل، نکات ایمنی را رعایت کنید.

۱۲) هنگام تصادف یا نزاع هایی که احتمال ساختگی بودن آنها وجود دارد، مراقب باشید و اتومبیل خود را رها نکنید.

۱۳) با اطمینان از این که فرزند خردسال شما در خودرو نشسته است، اتومبیل را رها نکنید، چراکه احتمال وقوع هرگونه حادثه ناگواری وجود دارد.

۱۴) هنگام ترک اتومبیل از به جای گذاشتن سند، کارت و سایر اوراق شناسایی در داخل آن خودداری کنید.

۱۵) هنگام ترک اتومبیل از به جای گذاشتن سوئیچ و دسته کلید در آن خودداری کنید.

۱۶) چنانچه از افراد ناشناس اتومبیل خریده اید، نسبت به تعویض قفل درها و تجهیزات ایمنی آن اقدام کنید.

۱۷) در صورت نقص فنی اتومبیل خود، آن را در اختیار تعمیرگاه های معتبر قرار دهید و سوئیچ را فقط به مسئول تعمیرگاه بسپارید.

۱۸) هنگام سوار شدن مسافران، مقصد آنها را جویا شوید و حتی المقدور از انتقال آنان به مناطقی که آشنایی کافی ندارید، اجتناب کنید.

۱۹) از انتقال مسافران مشکوک به خارج از مسیرهای اصلی و اماکن متروکه جدا خودداری کنید.

۲۰) اتومبیل خود را در حضور مسافر حتی برای لحظه ای ترک نکنید.

۲۱) شب ها و صبح زود از انتقال مسافران جوان و مشکوک که کرایه بالاتری پیشنهاد می کنند، خودداری کنید.

۲۲) چنانچه فردی با پیشنهاد وجه غیرمتعارف به صورت دربستی تقاضای انتقال به خارج از شهر را کرد، تا قبل از شناسایی وی و حصول اطمینان، از این کار صرف نظر کنید.

۲۳) در نقل و انتقال مسافران بخصوص شب ها به هیچ وجه بنا به درخواست آنان از مسیر اصلی خارج نشوید.

۲۴) رانندگان بین شهری بهتر است فقط از طریق ترمینال ها و پایانه های مسافربری اقدام به پذیرش مسافر کنند و از پذیرش مسافر بین راهی بپرهیزند.

۲۵) هنگام انتقال مسافران مراقب حرکات مشکوک و حملات احتمالی آنان باشید.

۲۶) از پذیرفتن هر نوع خوراکی و آشامیدنی از سوی مسافران ناشناس امتناع ورزید. ممکن است قصد مسموم کردن شما را داشته باشند.

۲۷) گروهی از سارقان با اغفال راننده، در یک مسیر و در فواصل اندک قرار می گیرند و به عنوان مسافر سوار می شوند و با همکاری یکدیگر به سرقت اتومبیل یا اخاذی مبادرت می کنند. ممکن است سارق کنار جاده بخوابد و وانمود کند تصادف کرده یا این که در ظاهر فرد بیمار یا کسی را که اعضای بدنش شکسته، همراهی کرده و با این ترفند اتومبیل شما را سرقت کند.

۲۸) سارقان گاهی تحت پوشش خانوادگی، رانندگان را به مناطق خلوت می کشانند و به اخاذی یا سرقت اتومبیل اقدام می کنند.

۲۹) هنگام انتقال مسافر به مقاصد دور و خارج از شهر خانواده خود را در جریان بگذارید. در صورت امکان، تعداد و مشخصات مسافران را نیز به اطلاع آنان برسانید.

۳۰) بکوشید از رادیو پخش های کشویی یا پنل دار برای اتومبیل خود استفاده کرده و هنگام ترک اتومبیل آن را با خود حمل کنید.

۳۱) هنگام تعویض چرخ یا برطرف کردن نقص فنی اتومبیل، از قفل بودن درها اطمینان حاصل کنید.

۳۲) از به جای گذاشتن اشیای قیمتی و قابل توجه مثل گوشی تلفن همراه و کیف پول داخل خودرو جدا بپرهیزید.

۳۳) در توقف های کوتاه مدت شیشه اتومبیل را بالا ببرید و درها را قفل کنید.

۳۴) به منظور کاهش ضریب آسیب پذیری و سرقت وسایل اتومبیل، از نصب تزئینات اضافی در داخل و بیرون اتومبیل خودداری کنید.

۳۵) رانندگان تاکسی و مسافرکش باید همواره مراقب دخل و وسایل داخل خودرو باشند و از باز گذاشتن در داشبورد خودداری کنند.

۳۶) هنگام مواجهه با تهدید سارقان یا درگیری با آنها، ابتدا سوئیچ را به خارج اتومبیل و جایی که پیدا کردن آن مشکل باشد، پرتاب کرده و سپس سوئیچ مخفی را، خارج از دید متجاوزان به کار اندازید.


سه شنبه 28/8/1392 - 19:36

 

سرقت خودرو در حال حاضر یکی از دغدغه‌های جدی پلیس در کشور‌های مختلف جهان است. بر اساس آماری که چندی پیش از سوی پلیس فدرال آمریکا منتشر شد، در این کشور هر 13 ثانیه یک خودرو سرقت می‌شود و بیشتر این خودرو‌های سرقتی نیز از سوی باند‌های مافیایی به دیگر کشور‌ها منتقل و به فروش می‌رسد.

معضل سرقت خودرو در کشورمان نیز سال های زیادی است که مشکلاتی را برای صاحبان خودروها، پلیس، بیمه ها، دستگاه قضایی و... به وجود آورده است. خودروهای پرتیراژ داخلی مورد علاقه سارقان است و باوجود هشدارها و پیگیری های انجام شده برای ارتقای امنیت این خودروها، سارقان همچنان براحتی خودرو ها را سرقت می کنند و روزی نیست مالباختگان در دادسرای ویژه ای که در این ارتباط تشکیل شده برای یافتن خودروی خود از مسئولان درخواست مساعدت نکنند.

ورود اولین خودرو به ایران

خودرو در اوایل قرن بیستم وارد ایران شد. سال 1281 شمسی یا 1902 میلادی، مظفرالدین شاه در اولین سفر خود به اروپا با خودرو آشنا شد و دو دستگاه از آن را خرید و با خود به ایران آورد. این خرید دقیقا زمانی انجام شد که خزانه دولت ایران خالی بود و ملت ایران با شرایط بد اقتصادی روبه رو بودند. او در اولین نظر به اتومبیل ها ​ دل بست و از محل چندصد هزار لیره استقراضی از بانک شاهنشاهی ایران که متعلق به انگلیسی ها بود، دو دستگاه رنو خریداری کرد.

بنابر گزارش مجله کهکشان، مظفرالدین شاه خطاب به مدیر کمپانی رنو می گوید: این دو دستگاه را با ما چند حساب می کنید؟ مدیر کمپانی پس از تعظیم و عرض ادب خطاب به پادشاه ایران می گوید: اتومبیل اول رایگان و اتومبیل دوم 16 هزار فرانک و اتومبیل های بعدی هر کدام 15 هزار فرانک فرانسه.

شاه می گوید: مگر اتومبیل های بعدی در کار است؟ مدیر کمپانی می گوید: ما حدود 100 دستگاه اتومبیل برای صدور به ایران در نظر گرفته ایم، زیرا مسلم می دانیم به محض بازگشت اعلیحضرت به ایران، عده زیادی از شاهزادگان و بزرگان و سیاستمداران و رجال ایرانی خواهان خرید اتومبیل خواهند شد.

شاه گفت: ما عادت نداریم از بیگانگان چیزی به رایگان بگیریم. خواهند گفت رشوه گرفته ایم. مدیر کمپانی گفت: نخیر قربان امکان ندارد. استدعا دارم اولین اتومبیل را به عنوان کادو قبول نمایید. این اتومبیل نفت سوز مدل 1900 میلادی از نمایشگاه بین المللی فرانسه به قیمت 4000 تومان خریداری شد. این اتومبیل به وسیله وزیر مختار ایران به ایران فرستاده شد. رنگ این اتومبیل آبی آسمانی تیره و راننده آن یک مهندس به نام مسیو وارونه فرانسوی بود. پس از مظفرالدین شاه، فرزندش محمدعلی شاه نیز از این خودرو استفاده می کرد تا این که روزی که در خیابان های تهران حرکت می کرد به وی سوء قصد شد.

پس از محمدعلی شاه، احمد شاه یکی دو خودرو برای خود خرید و گاهی اوقات سوار آنها می شد.

سارقان حرفه ای خودرو

تاریخ اولین سرقت خودرو در کشور هنوز معلوم نیست، اما با تشکیل شعبه ای در پلیس آگاهی با عنوان اداره مبارزه با سرقت وسایط نقلیه که از قدیمی ترین شعبه های پلیس آگاهی است؛ خود نشان می دهد این نوع جرم با گذشت زمان با پیچیدگی خاصی همراه بوده و امروزه این شعبه به دو اداره مجزا در ارتباط با سرقت موتورسیکلت و سرقت خودرو تفکیک شده است.

خودروی دوست داشتنی سارقان

امروزه خودرو جایگاه ویژه ای نزد مردم دارد و سارقان نیز تمایل فراوانی به سرقت خودرو دارند.

یکی از اقدامات پلیس آگاهی برای مقابله با سارقان و پیشگیری از سرقت، شناسایی آسیب های مربوط به تولید خودرو و امنیت آنهاست. به همین دلیل، هر سال پلیس با دعوت از خودروسازان تعدادی از سارقان حرفه ای را نیز از زندان به پلیس آگاهی منتقل کرده و از آنها خواسته می شود انواع خودرو ها را سرقت کنند و با تعیین زمان برای سرقت هر خودرو توصیه های لازم را به خودروسازان ارائه می کنند. برای نمونه در یکی از این نشست ها، از یکی از سارقان حرفه ای پرسیدم برای سرقت خودروی پراید چه مدت زمان نیاز داری؟

جوان سارق خنده ای کرد و گفت: باورکن ما خودروی پراید را سرقت نمی کنیم، بلکه او با دیدن ما خود به دنبال ما راه می افتد!

از نگاه پلیس، تلاش خودروسازان در زمینه اقدامات تامینی مطلوب است، اما این اقدامات جامع نیست و همچنان باید برای افزایش ضریب امنیت محصولات خود تلاش کنند. زیرا در کنار سرقت خودرو، سارقان علاقه مند به ربودن وسایل داخل خودرو و قطعات هستند و از قطعه سازان خواسته شده است در راستای «هویت سازی» برای قطعات خودروشان اقداماتی انجام دهند. با این حال، آمارها نشان می دهد 70 درصد خودروهای سرقتی به صورت رها شده کشف می شود؛ به این معنی که مجرمان برای هر کاری اقدام به سرقت خودرو و پس از اعمال مجرمانه خودرو را رها می کنند، البته بیش از 90 درصد خودروهای سرقتی توسط پلیس کشف می شود، اما افزایش ایمن سازی خودروها در مقابله با سرقت، یک مطالبه طبیعی برای شهروندان است.

آمار سرقت در ایران

بر اساس آمار های ارائه شده از سوی پلیس، روزانه به طور میانگین نزدیک به 50 دستگاه خودرو سرقت می شود که به همین میزان نیز خودروی سرقتی کشف می شود. اگر چه در چند سال گذشته با توصیه ها و هشدار های پلیس میزان سرقت ها رو به کاهش است و خودروسازان نیز سعی در ارتقای امنیت خودرو های تولیدی دارند، اما نباید از نظر دور داشت شیوه و شگرد های سرقت بسیار متفاوت تر از گذشته است.

شیو ه های سرقت

در ارتباط با شیوه و شگردهای سرقت که هر روز با یک روش انجام می شود، باید عنوان کرد در حال حاضر بیشترین نوع سرقت خودرو استفاده از شاه کلید و تخریب شیشه است. از جمله روش های دیگری که می توان به آن اشاره کرد، سرقت خودرو با جرثقیل است که در این روش سارقان با شناسایی خودرو هایی که به مدت طولانی از سوی صاحبانشان رها می شود با کرایه جرثقیل این خودروها را سرقت می کنند.

فراموش نکنیم دزد های خودرو از جمله سارقان فرصت طلبی هستند که مترصد لحظه ها هستند. بار ها شاهد بوده ایم مالک یک خودرو ـ برای دقایقی مثلا برای خرید روزنامه یا سیگار ـ خودرو را به حالت روشن گذاشته و همین فرصت کافی بوده است تا سارقان با نشستن پشت فرمان، خودرو​ را سرقت کنند.

روش دیگر در سرقت خودرو باند های معروف به سند نمره است. در این روش، سارقان با خرید خودروهای تصادفی که بشدت آسیب دیده با انتقال اسناد مالکیت به نام خود بلافاصله خودروی مشابه را سرقت کرده و اسناد و مدارک خودروی تصادفی را جایگزین خودرو های تصادفی می کنند که این نوع سرقت و باندهای سند نمره امروزه یکی از معضلات جدی است که بار ها پلیس آگاهی نیز درخواست کرده است خودرو های تصادفی بدون انتقال اسناد مالکیت به اوراقچی ها فروخته شود.

اما با وجود این درخواست هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده و این روند بستر های مناسب را برای اعمال مجرمانه سارقان فراهم کرده است.

خرید خودرو با چک های جعلی نیز از جمله سرقت های مربوط به این حوزه است که در آن سارقان با دیدن آگهی های مربوط به فروش خودرو در ساعات پایانی روز با فروشنده قرار ملاقات گذاشته و به دلیل آن که بانک ها در این ساعت تعطیل است، آنها با ارائه چک های جعلی و پرداخت مبالغ ناچیزی پول، خودرو را از فروشنده دریافت و متواری می شوند. ضمن آن که این نوع سارقان به قول خودشان طعمه های چرب را مورد توجه قرار داده و با ظاهری آراسته و معرفی خود به عنوان دکتر و مهندس و... فروشنده را براحتی فریب داده و خودرو ها را سرقت می کنند. امتحان خودرو نیز هنگام خرید از دیگر شگردهای سارقان است که در آن فرد سارق با جلب اعتماد فروشنده، ابتدا یک خودروی سرقتی ارزانقیمت را نزد فروشنده به امانت گذاشته و سپس به بهانه امتحان خودرو​ را سرقت می کنند. پیچیدگی روزافزون اعمال مجرمانه به سرقت خودرو و حرفه ای تر شدن سارقان منجر شده و روش ها و شیوه های مرسوم سرقت خودرو را به اندازه غیرقابل احصایی رسانده است، از همین رو پوشش تمام روش های سرقت خودرو اگر هم غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است.

با این حال در ادامه برخی دیگر از شگردهای سرقت خودرو را نیز که با توجه به پرونده های رسانه ای شده عمومیت داشته ​می خوانید؛

ـ سرقت حرفه ای که با بازکردن قفل در و بریدن زنجیر و قطع دزدگیر و خنثی کردن هرگونه تجهیزات ایمنی شکل می گیرد.

ـ سرقت توام با زورگیری با سلاح سرد و گرم

ـ سرقت به شیوه خوراندن مواد مسموم و آغشته به مواد بیهوشی و خواب آور

ـ سرقت به شیوه سوارشدن زنان سارق و جلب اعتماد راننده

ـ سرقت به شیوه کلاهبرداری و واردشدن به جهت معامله و خرید خودرو

ـ سرقت خودرو از جلوی در منزل و هنگامی که راننده برای باز و بسته کردن در پارکینگ از خودروی روشن پیاده می شود.

ـ سرقت از طریق ساختن سوئیچ که معمولا توسط دوستان، آشنایان و بعضا تعمیرکاران که خودرو در اختیارشان گذاشته می شود، صورت می گیرد.

ـ سرقت با صحنه سازی که یک نزاع ساختگی ایجاد می شود. وقتی حواس راننده پرت می شود، سارقان آن را به سرقت می برند.


سه شنبه 28/8/1392 - 19:35

 

 

معمولا در فصول سرد سال تمایل افراد به مصرف غذاهای گرم مانند سوپ افزایش می‌‌یابد و بیشتر خانواده‌ها سوپ رقیق، سبک و با هضم آسان را برای درمان سرماخوردگی مفید می‌دانند و از این رو در این فصول پرسش‌های سوپی زیادی مطرح می‌شود. این‌که آیا سوپ جوجه یا سوپ پای مرغ برای سرماخوردگی مفید است؟

سوپی که با قلم گاو یا ماهیچه گوسفند طبخ می شود برای چه کسانی توصیه می شود؟ تا چه میزان می توان روی ارزش تغذیه ای سوپ های آماده حساب کرد؟ آیا استفاده از عصاره های آماده گوشت، مرغ و سبزی در سوپ های خانگی می تواند این غذا را مقوی کند؟

سوپ، غذایی نیمه مایع و عصاره ای از مواد به کار رفته در آن است. از آنجا که بیشتر افراد، بویژه کودکان در هنگام بیماری یا به دلیل خوردن هله هوله بی اشتها هستند، سوپ می تواند به عنوان غذا یا پیش غذای رقیق و سبک بهترین و اصلی ترین منبع تامین کننده ویتامین ها و املاح معدنی بدن باشد و با توجه به این که بیماری یبوست یکی از عوامل تشدید کننده وخامت حال بیمار است، این غذا می تواند ملین خوب و چاره سازی به حساب آید.

التیام سرماخوردگی با سوپ جوجه

بیشتر افراد بر این باورند که توصیه مادر بزرگ ها برای خوردن کاسه سوپ جوجه یا مرغ در روزهایی که سرماخورده اند، ریشه در باورهای قدیمی آنها داشته و علمی نیست. اما باید بدانید سوپ مرغ بویژه انواعی که با گوشت بلدرچین یا بوقلمون تهیه می شود حاوی پروتئین باکیفیت است و می تواند سیستم دفاعی بدن را تقویت و به طور طبیعی اثرات مخرب ویروس ها و سموم میکروب ها را خنثی کند. به گفته پژوهشگران سوپ جوجه خاصیت ضدالتهابی دارد و می تواند موجب تسکین گلو درد شود و به دلیل دارا بودن نوعی اسیدآمینه قوی این توانایی را دارد که همچون داروهای خلط آور به خروج ترشحات مخاطی از ریه و بینی کمک کرده و بویژه انواعی که با شلغم، کرفس، هویج، پیاز و جعفری مخلوط است کمک می کند تا در حین بیماری راحت تر تنفس کنید. این سوپ اگر با پیاز زیادی تهیه شود مواد گوگردی پیاز می تواند از طریق خون وارد ریه ها شده و عفونت مجاری تنفسی را التیام و به دفع سموم کمک کند.

البته تعدادی از متخصصان بر این باورند که در سوپ کودکان از سبزی های حاوی نیترات همچون هویج و اسفناج استفاده نشود، چرا که مواد نیتراتی طی باقی ماندن در سوپ به آنزیمی خطرناک تبدیل و موجب بروز مسمومیت در کودکان شده و با افزایش نیتریت بزاق، سبب تخریب ویتامین A وC در بدن می شود.

سوپ جو، مقوی برای کودک و نوجوان

سوپ جو یکی از غذاهای مقوی و سیر کننده ای است که اگر به عنوان پیش غذا استفاده شود به میزان زیادی جلوی اشتها را می گیرد. این سوپ مغذی و دافع تب های گرم و برای رفع ضعف و رخوت جسمی بسیار نافع است. استفاده از جو پوست کنده یا پرک در این سوپ به هضم سریع و آسان تر آن کمک می کند و اگر در آن از جوی سبوس دار استفاده شود، تولید اسهال می کند. خواص درمانی و غذایی جو بیشتر از گندم است و به دلیل برخورداری از ویتامین های گروه B تقویت کننده سیستم عصبی و ایمنی بدن است و اثر خوبی در تکثیر باکتری های مولد ویتامین B در معده و روده دارد و به علت داشتن مواد صمغی، سینه و گلو را نرم می کند. از جو می توان به جای سیب زمینی در سوپ استفاده کرد. مصرف این سوپ برای مبتلایان به چربی و قند خون بالا مناسب است و به سبب فسفر فراوان، موجب تثبیت کلسیم و در نتیجه تسهیل استخوان سازی شده و مصرف آن برای کودکان و نوجوانان در حال رشد بسیار مفید و ضروری است.

سوپ پای مرغ نخورید

اما آیا سوپ پای مرغ می تواند برای سرماخوردگی مفید باشد؟ در میان انواع سوپ ها آنهایی که حاوی گروه گوشت ، حبوبات، سبزی های تازه و صیفی جات، غلات و حتی آبلیمو یا آب نارنج تازه باشد از بهترین سوپ ها برای سرماخوردگی محسوب می شود؛ اما سوپ هایی که حاوی بخش های غضروفی یا ژلاتینی گوشت باشد بیشتر حاوی کلسیم است و با توجه به این که کلسیم نقش اثرگذاری در التیام یا تخفیف علائم سرماخوردگی ندارد و از طرفی به دلیل آن که در بافت های پای مرغ چربی های اشباع زیادی نهفته است، مصرف آن برای هیچ گروه سنی توصیه نمی شود.

سوپ قلم را از قلم نیندازید

بیشتر خانواده ها بر این باورند که افزودن ماهیچه یا قلم به سوپ موجب لذیذ و مقوی شدن آن می شود، اما در مقابل عده ای معتقدند قلم به دلیل چربی بالایی که دارد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و چربی خون را افزایش می دهد و در نتیجه مصرف آن را محدود می کنند. اما شاید این پرسش مطرح شود ارزش تغذیه ای سوپ ماهیچه یا قلم چه میزان است و چه کسانی مجاز به مصرف آن هستند؟ ماهیچه ترکیبی از گوشت و قلم است و به دلیل پروتئین با کیفیت و آهن بالایی که دارد سوپ آن برای خانم های باردار، سالمندان و افراد ضعیف و مصرف آن در زمان قاعدگی و سرماخوردگی توصیه می شود، اما به سبب آن که چربی موجود در ماهیچه دو برابر گوشت سینه مرغ است خوردن آن را به هفته ای یک یا دو بار کاهش دهید. درباره قلم هم باید گفت به دلیل آن که پر از کلسیم، آهن، روی و ویتامین B12 است، سوپ آن بسیار مغذی بوده و به گفته متخصصان علوم غذایی مصرف آن برای کسانی که از منابع کلسیم بویژه لبنیات کمتر استفاده می کنند، مناسب است و برای هر سنی توصیه می شود، ولی به یاد داشته باشید چربی قلم بسیار بالا بوده و باید مصرف آن را محدود کنید.

سوپ هایی نه چندان مقوی

خوب است بدانید سوپ هایی که با عصاره های پودری آماده گوشت، مرغ و سبزی تهیه می شود به هیچ‏ وجه با سوپ هایی که با گوشت و سبزی تازه طبخ می شود، قابل مقایسه نیست؛ چرا که آب گوشت و مرغ تنها درصد بسیار کمی از این عصاره ها را تشکیل می دهد و بیشتر این عصاره ها حاوی مواد طعم دهنده ای است که تنها مزه گوشت را می دهد و زیاده روی در مصرف این نوع عصاره ها می تواند مشکل ساز باشد. به گفته متخصصان ارزش غذایی این عصاره به حدی نیست که بتواند برای کودک و نوجوان در حال رشد مقوی و مفید باشد.

این عصاره ها معمولا از گوشت سفید یا قرمز درجه دو تهیه می شود و سدیم گلوتامات (تشدید کننده طعم گوشت)، نمک و برخی ادویه ها به آن افزوده می شود. این عصاره ها به دلیل آن که حاوی نشاسته و روغن جامد و افزودنی های دیگر است موجب قوام سوپ می شود و این غلظت نشان دهنده مغذی و مقوی بودن محصول نیست. اما باید بدانید بر طبق یافته های علمی پژوهشگران مصرف مستمر محصولاتی که حاوی گلوتامات است می تواند به شبکیه چشم آسیب زده و موجب بروز سردرد، تنگی نفس، تهوع و احساس سوزش در عضلات شود و احتمال تشدید آسم، حملات میگرن و اختلال در ریتم ضربان قلب را افزایش دهد. از سوی دیگر مصرف این عصاره ها به دلیل ترکیبات سدیم دار در سوپ افرادی که پرفشاری خون، بیماری قلبی و نارسایی کلیوی دارند محدودیت مصرف داشته و نباید نمک جداگانه ای به سوپ افزوده شود.

سوپ آماده بخوریم یا نخوریم؟

این روزها در بیشتر فروشگاه ها انواع سوپ های خشک نیمه آماده و فوری به چشم می خورد. پایه اصلی بیشتر این محصولات انواع سبزی، آرد، نشاسته، مواد قوام دهنده، روغن و ادویه و بر اساس نوع آن قارچ، جو، هویج یا عدس به سوپ افزوده می شود. انواع نیمه آماده این سوپ ها پس از مخلوط شدن با آب جوش نیاز به حرارت طبخ دارد، اما انواع فوری آن پس از ترکیب با مایعات آماده مصرف است. سوپ های آماده در مقایسه با سوپ های خانگی کم مایه تر و رقیق تر بوده و هیچ گاه ارزش تغذیه ای سوپ خانه را ندارد، چون در فرآیند خشک شدن مقادیر زیادی از ریزمغذی های حساس به حرارت محصول تخریب می شود.

فاخره بهبهانی / جام جم

سه شنبه 28/8/1392 - 19:33
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته