تعداد مطالب : 9190
تعداد نظرات : 108
زمان آخرین مطلب : 2726روز قبل


حتی اگر قرار است ماده‌ای مانند آب را به عنوان دارو مصرف کنیم، باید نکات و ضوابط مربوط به داروها را در نظر بگیریم. به همین دلیل هم آب مقطر را دیگر آب معمولی به حساب نمی‌آوریم و آن را به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌دهیم.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، خیلی‌ وقت‌ها که ناراحت هستید، حوصله ندارید یا دلتان گرفته، اطرافیان توصیه می‌کنند یک لیوان گل‌گاوزبان همراه با سنبل‌الطیب بنوشید تا آرام شوید و حالتان جا بیاید. کسانی که چنین پیشنهادی می‌دهند، معمولا باور دارند مصرف این نوشیدنی نه‌تنها مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب را برطرف می‌کند که حتی آن را برای درمان بیماری‌های دیگری مانند برخی انواع سرطان‌ها هم مفید می‌دانند. 

اما مصرف خودسرانه این نوشیدنی خوش‌عطر و طعم، روی غم‌انگیز و خطرناکی نیز دارد تا جایی که مصرف دمکرده گل‌گاوزبان، هفته گذشته خانواده‌ای را به دلیل مسمومیت شدید راهی بیمارستان کرد. چنین اتفاقی یادآور این موضوع است که تهیه و مصرف خودسرانه داروهای گیاهی حتی می‌تواند مرگ‌آور باشد.

فایده نداشته باشد، ضرری هم ندارد

حتماً شما هم شنیده‌اید برخی افراد می‌گویند مصرف مواد گیاهی و داروهایی که پایه و اساس گیاهی دارد، نمی‌تواند مشکلی برای شخص ایجاد کند. برای همین هم باور دارند این مواد اگر نفعی برای مصرف‌کننده‌اش نداشته باشد، ضرری هم برایش نخواهد داشت و براساس همین طرز فکر هر طور بخواهند و به هر میزانی که دوست داشته باشند از این مواد استفاده می‌کنند. چنین افرادی معمولا می‌گویند چون این مواد طبیعی است، مصرفشان هم نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند و باور دارند تنها برای مواد و داروهای شیمیایی که احتمال بروز مشکل با مصرف آنها وجود دارد، باید با فردی متخصص مشورت کرد.

اینها همه در حالی است که متخصصان بارها و بارها تاکید کرده و گفته‌اند مصرف خودسرانه داروها یا مواد گیاهی هم می‌تواند مشکل‌آفرین شود. دکتر غلامرضا امین، داروساز نیز با تائید این مطلب به «جام‌جم» می‌گوید: برای مصرف هر نوع دارو و ماده‌ای که نام دارو بر آن گذاشته می‌شود، باید مانند دارو تصمیم‌گیری کرد و براساس قوانین و ضوابط داروها پیش رفت.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای مشخص‌شدن اهمیت این موضوع توضیح می‌دهد: حتی اگر قرار است ماده‌ای مانند آب را به عنوان دارو مصرف کنیم، باید نکات و ضوابط مربوط به داروها را در نظر بگیریم. به همین دلیل هم آب مقطر را دیگر آب معمولی به حساب نمی‌آوریم و آن را به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به این که آب مقطر حتی با این که با نام آب شناخته می‌شود باز هم داروست، ادامه می‌دهد: مصرف آب مقطر هم قوانینی دارد که هیچ وقت نباید فکر کنیم چون آب است، لازم نیست این قوانین رعایت شود و داروهای گیاهی هم دقیقا همین شرایط را دارد. بنابراین نام دارویی که می‌خواهیم مصرف کنیم، مهم نیست و در مورد همه داروها باید نکات مربوط به آنها رعایت شود.

مواد گیاهی؛ غذا یا دارو؟

دکتر امین می‌گوید؛ مواد گیاهی ممکن است به عنوان غذا هم استفاده شود، اما زمانی که می‌خواهیم از این مواد به عنوان دارو استفاده کرده و در زمان‌های مشخص و به مقدار معین آنها را مصرف می‌کنیم، حتما باید براساس نظر فردی متخصص این کار انجام شود.

در این شرایط، متخصص حتما باید پس از بررسی وضع سلامت فرد و بیماری‌هایی که دارد، مقدار و نحوه مصرف داروی گیاهی مورد نظر را تعیین کند و به او درباره احتمال بروز عوارض نیز توضیح لازم را بدهد تا بیمار هم بداند در صورت بروز این مشکلات چه اقداماتی باید انجام شود. اگر فکر می‌کنید داروهای گیاهی را می‌توان بدون نظر پزشک استفاده کرد، نظرتان اشتباه است و باید بدانید این کار می‌تواند خطرناک هم باشد. دکتر امین نیز در این‌باره تاکید می‌کند هر نوع داروی گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.

به گفته وی، مواد و داروهای گیاهی باید براساس نظر پزشک و فردی متخصص تجویز و توصیه شود. البته درست است داروهای گیاهی نسبت به داروهای شیمیایی ایمنی بیشتری دارد، اما این موضوع نباید باعث شود خودسرانه این داروها را مصرف کنید؛ چون مصرف خودسرانه این داروها می‌تواند عوارض ناگواری برجای بگذارد.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه، مصرف خودسرانه گل‌گاوزبان به عنوان دارو برای کسانی که فشار خون بالایی دارند، مضر است و اگر این افراد بدون نظر پزشک این نوشیدنی را مصرف کنند دچار مشکلاتی خواهند شد. زنجبیل هم همین‌طور است و برای کسانی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، می‌تواند موجب مشکل شود. افرادی که با مشکل انسداد کیسه صفرا و سنگ صفرا مواجه هستند هم باید بدانند مصرف زنجبیل برایشان مضر است. بنابراین باید این نکته را در نظر داشته باشیم که دستورالعمل و نحوه مصرف مواد و داروهای گیاهی بسیار مهم است و هر نوع دارویی را همه افراد نمی‌توانند مصرف کنند.

از کجا داروی گیاهی بخریم؟

آگاهی از نحوه استفاده و مقدار مورد نیاز هر یک از گیاهان دارویی بسیار مهم است، اما بتنهایی نمی‌تواند همه مشکلات را برطرف کند. یکی دیگر از نکاتی که برای مصرف این مواد باید مورد توجه قرار گیرد، تهیه آنها از فروشگاه‌های معتبر و نگهداری در مکان مناسب است. در حالی که متاسفانه خیلی وقت‌ها این موضوع نادیده گرفته می‌شود و افراد بدون توجه از نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین فروشگاهی که مواد گیاهی را توزیع می‌کند، خریدشان را انجام می‌دهند.

دکتر امین توصیه می‌کند برای خرید داروهای گیاهی حتما به داروخانه‌ها مراجعه کنید و از افرادی که بی‌دلیل ادعا می‌کنند آگاهی کافی در این زمینه دارند، این مواد را نخرید. زیرا در این مواقع ممکن است ماده‌ای به اشتباه فروخته شود و مشکلی برای مصرف‌کنندگان پیش بیاید.

وقتی هفته گذشته خبر خانواده‌ای که پس از مصرف گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیب دچار مشکل شدند و کارشان به بیمارستان کشید، منتشر شد خیلی‌ها پس از خواندن یا شنیدن آن تصمیم گرفتند مصرف مواد و داروهای گیاهی را به طور کلی کنار بگذارند و عده دیگری هم برعکس این گروه، گفتند گل‌گاوزبان عامل بروز مشکل نبوده است.

دکتر امین اما می‌گوید مصرف داروهای گیاهی در صورتی که براساس نظر پزشک باشد و از مراکز معتبر تهیه شود، نمی‌تواند مشکل‌آفرین باشد. بنابراین باید از خرید مواد گیاهی به صورت باز و از فروشگاه‌هایی که نسبت به آنها اطمینان کافی ندارید، اجتناب کنید.

البته کسانی که سن بیشتری دارند، خیلی توجه و نظارت بر عملکرد عطاری‌ها را مهم نمی‌دانند و تصور می‌کنند عطاری و مراکزی که داروها و مواد گیاهی را توزیع می‌کند، خودشان می‌دانند چطور باید این کار انجام شود. این حرف تا حدی درست است و خیلی از کسانی که در این فروشگاه‌ها کار می‌کنند، اطلاعات خوبی در این زمینه دارند، اما همه این‌طور نیستند.

این استاد دانشگاه نیز توصیه می‌کند برای مصرف داروهای گیاهی به صورت باز حتما به فروشگاه‌ها و عطاری‌های معتبر که آنها را می‌شناسید و اطمینان دارید، مراجعه کنید یا مواد بسته‌بندی‌شده‌ای را بخرید که مجوز لازم را دارد؛ زیرا در غیر این صورت نمی‌توانید نسبت به سلامت ماده و درست بودن نوع آن اطمینان پیدا کنید.

يکشنبه 27/11/1392 - 21:25

مواد لازم: آرد سفید: 2 قاشق غذاخوری، زرده تخم‌مرغ: سه عدد، روغن مایع: نصف قاشق غذاخوری، گردو: 150 گرم،شکر: یک پیمانه،پودر هل: یک قاشق چایخوری،وانیل:یک قاشق چایخوری
طرز تهیه: ابتدا شکر را آسیاب کنید و در یک کاسه مناسب بریزید. زرده‌های تخم‌مرغ را به شکر اضافه کنید و با همزن خوب به هم بزنید. روغن و دو قاشق آرد را هم به باقی مواد بیفزایید و  به هم زدن ادامه دهید. در این مرحله گردو‌های خرد شده را همراه وانیل و پودر هل به مواد شیرینی اضافه کنید و با قاشق از مواد آماده شده بردارید و روی کاغذ روغنی که کف ظرف فر گذاشته‌اید، بریزید.این شیرینی را ده دقیقه ​ داخل فر با دمای 160 درجه سانتی‌گراد قرار دهید و مواظب باشید​ نسوز​د. بعد از خنک شدن روی شیرینی‌ها را کمی پودر قند بپاشید و نوش‌جان کنید.
جمعه 18/11/1392 - 21:11
گاهی ازدواج دوم زندگی فرد را متحول می‌کند و او را به سوی خوشبختی می‌فرستد

ازدواج نقش مهمی در زندگی هر فرد​ دارد، چرا که با ازدواج، زن یا مرد وارد مرحله جدیدی از زندگی می‌شوند اما زمانی که صحبت از ازدواج دوم پیش می‌آید، هر شخصی بنا به موقعیت و نگرش خود، این مقوله را تعبیر و تفسیر می‌کند. افراد در رابطه با ازدواج دوم نگرش خاص خود را دارند که بی‌ارتباط با تجربه‌ها و موقعیت‌هایشان نیست. ازدواج دوم نیز مانند اغلب پدیده‌ها تیغ دو لبه‌ای است که اگر بدرستی انجام بشود، نتایج سازنده‌ای دارد و اگر بدون حساب و کتاب باشد، پیامدهای ناگواری خواهد داشت. آنچه مهم است توجه به این نکته اساسی است که ازدواج دوم، ویژگی‌ها و محدودیت‌های خاص خود را دارد و لازمه پایداری آن، توجه به بعضی نکات است که در ذیل به آن خواهیم پرداخت‌.
چرایی ازدواج دوم

یکی از انگیزه‌هایی که می‌تواند در اقدام به ازدواج دوم موثر باشد، ناتوانی در اتکا به خود برای اداره  و گذران یک زندگی است. در واقع زنان و مردانی که بدون وجود و حضور همسر تحمل وضع موجود برایشان مشکل است و توانایی تطابق خود را با  تنهایی ندارند، سریع‌تر به ازدواج دوم اقدام می‌کنند. وابستگی عاطفی و روانی به جنس مخالف به نحوی که شخص بعد از طلاق یا فوت همسر ناتوان از تحمل تنهایی موجود باشد، از دلایل بسیار مهم ازدواج دوم است.

معمولا افراد به دنبال از دست دادن همسر به صورت طبیعی تا مدتی قادر به سازگاری با وضع​ موجود نیستند، اما برخی زنان و مردان بلافاصله اقدام به ازدواج دوم می‌کنند که باعث مشکلاتی در زندگی آنها خواهد شد. از دیگر انگیزه‌های اقدام به ازدواج دوم نیاز‌ جنسی است. فردی که همسر خود را از دست می‌دهد و زندگی مجردگونه را آغاز می‌کند، نظم گذشته رفتار جنسی‌اش را از دست می‌دهد. محرومیت و ناکامی جنسی یکی از اموری است که لازم می‌شود فرد در مواجهه با تنهایی با آن کنار بیاید و خود را با آن سازگار کند​ چرا که نیاز جنسی فرد گاهی باعث می‌شود وی بدون محاسبه و فقط به منظور رفع نیاز خود اقدام به ازدواج دوم ​‌کند و این تصمیم مشکلات بسیاری را بعد از ازدواج برایش ایجاد خواهد کرد.

 

ترمیم رابطه، بعد از مرگ همسر

از دست دادن همسر، تنش‌ زیادی در زندگی همسر بازمانده ایجاد می‌کند. او پس از مدتی بشدت احساس تنهایی می‌کند و در اینجاست که افراد حامی می‌توانند مانع احساس انزوای او شوند. پس لازم است فرد مصیبت‌دیده به ترمیم رابطه‌های خود بپردازد. اولین رابطه‌ای که باید ترمیم شود، رابطه‌ای است که به انسان از همه نزدیک‌تر بوده است.  بعد از سال‌ها زندگی مشترک، دو همسر به علت وابستگی و رابطه متقابل، به هویتی مشترک دست می‌یابند و مرگ یکی از آنها خلأ بزرگی برای دیگری ایجاد می‌کند.

دومین رابطه‌ای که باید ترمیم شود، دوست داشتن دیگران است.  همسر مصیبت دیده می‌تواند با خانواده‌اش ارتباط متعادل و موثر برقرار نماید، با دوستان خود رفت و آمد کند و حتی با ارائه کمک‌های داوطلبانه به غریبه‌ها به آنان نیز یاری برساند.

سومین رابطه‌ای که باید ترمیم شود این است که فرد پس از فوت همسر باید سعی کند انرژی لازم را برای حفظ روابط گذشته صرف کند. اغلب افراد پس از فوت همسر به طور طبیعی علاقه خود را به دنیای  بیرون از خود از دست می‌دهند و این بی‌علاقگی می‌تواند اطرافیان را از تلاش برای آغاز رابطه یا حتی ادامه رابطه بازدارد.

 فردی که همسر خود را از دست می‌دهد، باید توجه کند که بعد از فوت همسر مصاحبت با فرزندان نمی‌تواند به تنهایی همه نیازهای عاطفی او را برآورده سازد. والد تنها باید خود را وادار سازد که از خانه خارج شود و با دیگران معاشرت کند، حتی اگر غم و اندوه مانع این کار شود. او باید کارهای لازم را برای حفظ روابط فعال​ با دیگران انجام دهد تا به انزوای اجتماعی دچار نشود.

 

وابستگی‌ زیاد​ مانعی برای ازدواج دوم

یکی از مواردی که می‌تواند مانعی بزرگ بر سر راه ازدواج دوم باشد، وابستگی‌ بیش از اندازه‌ای است که در برخی موارد میان فرزندان و یکی از والدین بویژه مادر ایجاد می‌شود. بعضی وابستگی‌های بیش از اندازه والد و فرزند، پس از جدایی یا مرگ همسر روی می‌دهد. این نوع وابستگی‌ها، به واسطه کمبودهایی است که فرزند به علت نبود یکی از والدین تجربه کرده است. همچنین در بعضی موارد یکی از والدین سعی می‌کند با تلاش‌ بیشتر جای خالی پدر یا مادر را پر کند، به همین علت، نوعی وابستگی بیش از اندازه میان والد و فرزند ایجاد می‌شود.

فرزند وابسته به جای تکیه بر توانایی‌ خود به پدر یا مادر وابستگی نامتعارف پیدا می‌کند و همین مساله مانع رشد توانمندی‌ فرزند می‌شود و در ادامه وابستگی‌اش بیشتر می‌شود. مسلما وابستگی والد و فرزند طبیعی است و در میان تمامی موجودات وجود دارد، اما در بعضی موارد این وابستگی‌ها بیش از حد معمول است و همین امر باعث می‌شود چنانچه یکی از والدین شرایط مناسبی برایش فراهم گردد تا اقدام به ازدواج دوم کند، قادر به انجام چنین کاری نباشد.

 

واقعیت‌های ازدواج دوم

اول این‌که درک کنید زن و مرد برای تغییر خصوصیات، ارزش‌ها یا عادت‌های طرف مقابل ازدواج نمی‌کنند. اینها جنبه‌های تقریبا لایتغیر شخصیت هر فرد است که نیازمند احترام، پذیرش و تحمل است. اگر برای تغییر طرف مقابلتان اصرار کنید، این موضعگیری را طرد کردن تلقی می‌کنند. دوم  این‌که بپذیرید در هر ازدواجی بعضی خصوصیات، ارزش‌ها و عادت‌های طرفین هماهنگ نیست. واقعیت این است که دو نفر همیشه با هم فرق دارند. این ناهماهنگی‌ها گاهی باعث برخورد بی‌دلیل می‌شود ​ و اصطکاک ناشی از این ناسازگاری بر رابطه تاثیر می‌گذارد. اگر فرزندی هم از هر یک از دو طرف در این میان باشد، برخورد‌ها شدیدتر خواهد شد. سوم قبول کنید که در ازدواج دوم  برای حل اختلاف بر سر فرزندان، تفاوت‌ها را درک کنید. آن‌گاه با مذاکره به توافقی دست پیدا  کنید که هر دو آن را قبول دارید.

ازدواج مجدد همراه با فرزندان تغییری چالش بر‌انگیز​ خواهد بود چرا که غریبه بودن اعضای جدید سبب بروز ناآرامی می‌شود. ازدواج مجدد بخصوص زمانی که فرزندانی در میان باشند، مانند بسیاری از تغییرات زندگی اگر اصولی در آن رعایت نشود، مشکل‌ساز خواهد شد. برای مادر و پدر ناتنی، زندگی خانوادگی بعد از ازدواج مجدد شاید آن‌گونه نباشد که آرزویش را داشته‌اند. در ازدواج دوم افراد باید درباره یکدیگر بیاموزند و با هم کنار آیند.

 

متعادل رفتار کنید

در ازدواج مجدد برای حفاظت از رابطه محبت‌آمیز، افراد باید چنان با هم پیوند داشته باشند که  در وجوه مشترک مهم با هم سهیم باشند و نیز جدایی کافی از هم داشته باشند تا فردیت خود را محفوظ نگه دارند. اگر زوجین بیش از حد با هم باشند، ممکن است دیگر زمان و مکانی برای خودشان باقی نماند. اگر هم بیش از حد جدا باشند، تماس و زمان با هم بودن را از دست می‌دهند و در هر دو صورت احساس تنهایی می‌کنند. صحبت‌کردن سبب می‌شود طرفین در ازدواج مجدد تعادلی ظریف میان جدایی و با هم بودن ایجاد کنند‌.

در این نوع ازدواج بخصوص وقتی فرزندانی هم  حضور دارند به دلیل تفاوت‌ها و اختلاف‌هایی که وجود دارد باید از طریق صحبت‌کردن مشکلات را حل کنیم و اختلافات را​ امکان خلق یک رابطه بدانیم و تفاوت‌هایی را که نمی‌توانیم تغییر دهیم، باید تحمل کنیم و بیاموزیم در زمان، جا، منابع، روابط، اهداف و مسئولیت‌ها شریک شویم.

نکته مهم این است که در نظر داشته باشیم زمانی‌که دو فرد متفاوت به عنوان زن و مرد یا دو خانوار مجزا با یکدیگر ترکیب می‌شوند، ابتدا چه اتفاقی می‌افتد. هم خانه شدن یک آغاز است. این کار به اعضای خانواده ناتنی اجازه می‌دهد خود را با تفاوت‌ها سازگار کنند، به این ترتیب که یاد بگیریم در زندگی روزانه خود «برای یکدیگر  جا باز کنیم.»

 

رهنمودهای زیر را به​کار​گیرید

پدر و مادرها  از همان ابتدا باید قوانینی برای خانه تعیین کنند که خودشان درباره آن توافق داشته باشند و سپس، این قوانین را برای بچه‌ها توضیح دهند.

حرفتان را بزنید. شما به عنوان پدر یا مادر جدید باید درباره  رفتاری​ که دوست ندارید اطرافیان با شما داشته باشند ​​صحبت کنید. اگر ناراحتی‌های کوچک جمع و به کوهی تبدیل شود، برای هیچ‌کس مفید نیست و به شما حس قربانی بودن و مثل قربانی عمل کردن می‌دهد.

توانایی ارتباط صادقانه مهارت بسیار با ارزشی است. در روابط​‌ هیچ جایگزینی برای بیان افکار وجود ندارد؛ بویژه در روابط خانواده‌های ناتنی.

در تربیت فرزندان همسرتان ثابت قدم و قابل اعتماد باشید. این کار به بچه‌ها پیام می‌دهد که به اندازه کافی به آنها توجه دارید.

وقتی اشتباه می‌کنید، بپذیرید و معذرت خواهی کنید. این کار باعث می‌شود الگوی خوبی برای بچه‌ها باشید و بیانگر آن است که واقعا به احساساتشان توجه می‌کنید.

اگر فرزندی شما را طرد کرد یا رفتار بدی داشت دلگیر نشوید. این نوع رفتار به خاطر شما نیست، بلکه به خاطر موقعیت است.

سعی کنید رفتار منفی یک فرزند ناتنی را به  دل نگیرید؛ بویژه این رفتار اگر بلافاصله بعد از دیدار با والد دیگر بروز پیدا ‌کند.

مسائل و احساسات خود را پنهان نکنید و اجازه بدهید فرزند ناتنی‌تان درباره خودش با شما صحبت کند.

در صورت مشاجره همسرتان با فرزندش بی‌طرف بمانید و با در نظر گرفتن هر دو طرف، آرامش را برقرار سازید.

به یاد داشته باشید بچه‌ها بچه هستند و بزرگسالان مسئولند که رابطه موثری با بچه‌ها برقرار کنند نه بالعکس.

 

اگر مادرخوانده هستید، به یاد بسپارید

اگر فرزند ناتنی دارید، تفاوت‌ها را بپذیرید و به آنها احترام بگذارید.

قبل از آن‌که سوءتفاهم‌ها به صورت آتشفشان در آید و به مشکلات بزرگ‌تر تبدیل شود، درباره مسائل به صورت شفاف صحبت کنید.

در نظر داشته باشید شما فقط می‌توانید رفتار خود را کنترل کنید. وقتی اطرافیان کنترل خود را از دست می‌دهند نباید مانند آنان عمل کنید.

سعی نکنید مانند قربانی رفتار کنید. همیشه نقش فعال داشته باشید و منفعل عمل نکنید.

به جای آن‌که فکر کنید فرزند همسرتان را دوست دارید یا نه، نسبت به وی منصف باشید.

از پدر به عنوان واسطه استفاده نکنید. با فرزند ناتنی به صورت مستقیم صحبت و مشکل را حل کنید.

سعی کنید کمی عقب بکشید. عقب کشیدن به فرزند همسرتان فرصت می‌دهد که از اضطراب ناشی از ازدواج مجدد  والد رها شود.

ساختگی رفتار نکنید. بچه‌ها و حتی همسرتان خیلی زود دروغ و ساختگی بودن رفتار شما را تشخیص می‌دهند.

درک کنید، به علت نبود رابطه خونی بین مادر و فرزند ناتنی، روابط باید در طول زمان و با دقت ایجاد
شود و شکل بگیرد.

اگر زن و شوهر کارآمدی نباشید، پدر و مادر مفیدی هم نخواهید بود.

مطمئن باشید بهترین مهارت یک مادر با فرزند همسرش، داشتن صبر و پختگی است.

 

اگر پدرخوانده هستید بخوانید

موفقیت ازدواج مجدد تا حدود زیادی به این بستگی دارد که رابطه‌ با فرزندان همسرتان را چگونه سامان دهید و پیش ببرید.یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که لازم است داشته باشید، این است که با وجود بی‌علاقگی، کج خلقی و بی‌اعتنایی فرزند ناتنی، ارتباط را همواره حفظ کنید.

هدف شما به عنوان پدرخوانده درباره همسر و فرزند وی، ایجاد تعادل و به حداقل رساندن آسیب‌هاست.

بدانید که ناتنی‌بودن نوعی مانع محسوب می‌شود. مشکلی که فرزند با پدرناتنی‌ دارد، مانعی است که او بر سر راه دسترسی به مادرشان ایجاد می‌کند.

پدرخوانده بودن پختگی زیادی می‌طلبد که یک بخش آن، داشتن مناعت طبع است.

گاه لازم است فرزندان را به حال خود بگذارید تا شایستگی‌ شما را در قبال خود ارزیابی کنند.

به گونه‌ای رفتار کنید که هیچ خطری را متوجه فرزندان ناتنی نسازید.

گوش دادن، به خاطر سپردن، تشویق کردن، تشکر کردن و بغل کردن فقط نمونه‌ای از حرمت‌گذاری‌های کوچکی است که نشان می‌دهد به آنان توجه دارید.

بسیاری از خانواده‌هایی که فرزندناتنی دارند، می‌توانند زندگی آرامی داشته باشند، ولی این مهم تنها با تلاش، درک، تحمل، ارتباط و خویشتنداری فراوان میسر است.

معصومه اسدی
جام جم 
جمعه 18/11/1392 - 21:6


سه موضوع است که گفتن آنها هنگام مشاجره، مرد را بشدت عصبانی می‌کند. این حرف‌ها باعث می‌شود همسرتان بکلی از نظر عاطفی از شما فاصله بگیرد و کناره‌گیری کند.
این موضوعات آتشین عبارتند از:

1 ـ هر چیزی که حاکی از این باشد که او توانایی اداره‌کردن خانواده‌اش را ندارد:

«اگر پول بیشتری داشتی و درآمدت بیشتر بود لازم نبود این همه قسط روی قسط بگذاریم و همیشه بدهکار باشیم.»

2 ـ هر چیزی که حکایت از این داشته باشد او به خانواده‌اش علاقه ندارد یا بی‌توجه است:

«تمام روز سرت به کار خودت است. من و بچه‌ها اصلا نمی‌بینیمت، بیشتر وقتت را صرف کارهات می‌کنی تا خانواده‌ات.»

3 ـ هر چیزی که او را متهم به کم کاری در انجام کارهای خانه می‌کند:

«چرا در کارهای خانه کمک نمی‌کنی؟ همه  انرژی‌ات را صرف کارهای خودت می‌کنی و...»

مردها با شنیدن این انتقادها بشدت از کوره در می‌روند، به این دلیل که این انتقادها نیاز ناخودآگاه و زیربنایی آنها به موفقیت در هر یک از این سه زمینه را هدف‌گیری می‌کند. بنابراین اگر همسرتان در خانه باعث رنجش شماست، از کارهای او انتقاد نکنید، بلکه اگر می‌خواهید قلب او را تصرف کنید به این نکات توجه کنید:

اگر توانایی او را به عنوان نان‌آور خانواده مورد انتقاد قرار دهید، احساس ضعیف‌بودن خواهد کرد.

توجه داشته باشید منظور این نیست که برای رفتار یا واکنش‌های ضعیف و غیرمسئولانه همسرتان عذر تراشی و بهانه‌جویی کنیم و نمی‌خواهیم بگوییم در مقابل تمایلات غیرمنطقی او تسلیم شوید، بلکه کاملا برعکس.

شما این توانایی را دارید که در این زمینه‌ها تغییر اساسی در همسرتان ایجاد کنید. شما می‌توانید با تائید و حمایت از تلاش‌های سخت او، به وی کمک کنید تا موفق‌تر شود یا مدام از او انتقاد کنید و غر بزنید و باعث شوید در گوشه‌ای بنشیند و سر به گریبان ببرد.

پس به جای این حرف‌ها چه می‌توانید به او بگویید؟ شما این توانایی را دارید که به او کمک کنید تا خود را بازسازی کند و می‌توانید حرف‌هایی بزنید که شما را بهتر به نتیجه‌ای که می‌خواهید برساند.

3 چیز که می‌توانید به او بگویید تا موفق‌تر باشد

تلاش او را برای تامین مخارج خانواده تحسین کنید:

« از این که برای تامین مخارج زندگی تلاش می‌کنی متشکرم. دوست دارم فکر کنیم و راهی پیدا کنیم تا درآمد خانواده بیشتر شود، در عین حال می‌توانیم به دنبال راه‌هایی بگردیم که هزینه‌های زندگی کمتر شود.»

به جایگاه او به عنوان عضوی از خانواده احترام بگذارید. «می‌دانم که هر روز مدت زیادی باید سر کار باشی، من و بچه‌ها هم احتیاج داریم بیشتر تو را ببینیم، چون دلمان برایت تنگ می‌شود. چه کار می‌توانیم بکنیم تا شرایط بهتری ایجاد کنیم و همه ما به آنچه می‌خواهیم برسیم؟»

سهم او را در انجام کارهای خانه یادآوری کنید. «می‌دانم که در خارج از خانه سخت درگیری و از صبح تا شب کار می‌کنی، اما کار من هم زیاد است و بنابراین احتیاج دارم گاهی در کارهای خانه به من کمک کنی.»

وقتی حرف نمی‌زند چه کنم؟

چرا مردها وقتی ناراحتند حرف نمی‌زنند؟ برای بسیاری از زنان سکوت مرد تردید آمیز و ترسناک تر از داد و فریاد اوست. همین رفتار عجیب مرد است که باعث می‌شود از خودتان بپرسید: «آیا از دست من عصبانی است، آیا دیگر مرا دوست ندارد؟»تا پیش از این فکر می‌کردم زنان بیش از حد نسبت به سکوت مردها و بویژه شوهرانشان حساسیت به خرج می‌دهند. من می‌توانستم بفهمم سکوت دوستم چه معنی ای دارد و فکر می‌کردم علت سکوت مردها برای زنان هم روشن است. خوشبختانه بعد از ازدواج متوجه شدم ​ بیشتر زنان واقعا نمی‌دانند مرد وقتی سکوت می‌کند چه افکاری در سر دارد. در اینجا می‌خواهیم دو دلیل اصلی از سکوت مردها و کنار کشیدن عاطفی آنان را بازگو کنید:

1 ـ او نمی‌داند چه چیز اشتباهی رخ داده است؛ گرچه ممکن است عجیب به نظر آید، اما در بیشتر موارد مردها واقعا نمی‌دانند چه چیزی اذیتشان می‌کند و باعث رنجش آنان شده است. این حالت بویژه وقتی پیش می‌آید که آنها تحت استرس فراوانی قرار دارند و مشکلات از هر طرف آنها را احاطه کرده است. فقط یک مورد خاص نیست که آنها را رنج می‌دهد بلکه مجموعه‌ای از مشکلات فکر آنها را به خود مشغول داشته و آزارشان می‌دهد: رئیس اداره بنای بدخلقی گذاشته است، حساب بانکی‌شان این ماه کمتر از مقداری است که انتظار داشتند و شما (زن تحسین‌برانگیز زندگی او) به او یادآوری می‌کنید که نسبت به شما بی‌توجه است. می‌بینید، ده‌ها دلیل مختلف برای گیج‌شدن مرد وجود دارد. من فقط به سه مورد از آنها اشاره کردم. اگر هر یک از اینها دلیل سکوت او باشد، به این معنی است که احساس می‌کند نیاز دارد روی مشکلاتش تمرکز کند تا اوضاع بهتر شود، اما نمی‌داند چگونه. ممکن است صحبت‌کردن درباره این مشکلات احساس بهتری به او بدهد، اما حال اغلب مردها بهتر نخواهد شد، مگر این که ببینند شرایط واقعا تغییر کرده است.

2 ـ از دست شما عصبانی است و می‌خواهد تنبیه‌تان کند: اغلب مردان می‌دانند که طردکردن زن هنگام عصبانیت بسیار آسان‌تر از صحبت‌کردن با اوست. این کار کاملا بچگانه و ناجوانمردانه و پست است، اما بسیاری از مردها این کار را انجام می‌دهند.

چه کار باید بکنید؟

وقتی متوجه شدید همسرتان ساکت است، از او بپرسید چه اتفاقی افتاده است. اگر گفت: «هیچ»، یک بار دیگر از او سوال کنید، اگر باز هم ساکت ماند و تمایلی برای گفت‌وگو از خود نشان نداد، کاری که باید انجام دهید این است: نوشیدنی مورد علاقه او را برایش بیاورید و بگویید: «اگر با من کاری داشتی من در اتاق کناری یا در آشپزخانه هستم» و او را تنها بگذارید.
جام جم 
جمعه 18/11/1392 - 21:5
سبد غذایی خود را از این 10 خوراکی پر کنید تا همیشه سلامت باشید


اگر یک سبد دستتان بدهند و به شما بگویند آن را با ده میوه و سبزی برتر از نظر تغذیه‌ای پر کنید، دست روی چه خوراکی‌هایی می‌گذارید؟ موز، سیب، گیلاس و لیموترش؟ به نظر شما این خوراکی‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ 
بیایید همراه هم به بازار میوه و سبزی برویم و از بین همه خوراکی‌هایی که می‌بینیم، ده خوراکی برتر را انتخاب کنیم. راهنمای ما در انتخاب این خوراکی‌های مفیدتر، انجمن بین‌المللی تغذیه و صنایع غذایی آمریکاست. به گفته این انجمن، از این ده خوراکی حداقل باید پنج خوراکی هر روز در سبد غذایی خانواده قرار داشته باشد.

گوجه‌فرنگی دشمن سرطان

رنگ قرمز زیبای آن نشان می‌دهد این خوراکی سرشار از یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها یعنی لیکوپن است. بنابراین مصرف این خوراکی مانع ابتلا به سرطان می‌شود. البته این ویژگی در دیگر خوراکی‌های حاوی آنتی‌اکسیدان نیز وجود دارد اما لیکوپن یکی از تاثیرگذارترین این خوراکی‌هاست. دلیل آن نیز تاثیر این آنتی‌اکسیدان روی رادیکال‌های آزاد است. این خوراکی منبع انواع ویتامین‌ها بویژه ویتامین C و K است. مصرف گوجه‌فرنگی میزان فشار خون را تنظیم می‌کند. بنابراین مصرف آن برای همه افراد بویژه افراد مبتلا به فشار خون بالا بسیار مناسب است.

میزان مصرف: روزانه دو عدد متوسط یا روزانه ده عدد گوجه گیلاسی

شیوه مصرف: به‌صورت خام

کلم بروکلی، دوست معده

در بین گیاهان خانواده صلیبی یا چلیپاییان، کلم بروکلی حاوی قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان است. نکته مهم‌تر این‌که مصرف آن به‌طور خاص مانع ابتلا به سرطان ریه، معده و مقعد می‌شود. این سبزی با وجود رنگ سبزی که دارد، حاوی بتاکاروتن، پیش‌ساز ویتامین A، ویتامین C و فولات است. بنابراین مصرف آن باعث حفظ سلامت پوست، جلوگیری از ابتلا به زکام و سرماخوردگی می‌شود. فولات موجود در این خوراکی نیز برای آرامش اعصاب مناسب است. علاوه براین‌که فولات موجود در این سبزی باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.

میزان مصرف: روزانه یک شاخه

شیوه مصرف: به‌صورت خام در سالاد یا بخارپز به عنوان مخلفات غذا

فلفل دلمه‌ای، دوست قلب

فلفل‌دلمه‌‌ای طعم خوبی دارد و باعث خوش عطر و طعم شدن غذاها می‌شود. فلفل دلمه‌ای حاوی لیکوپن و اسید فولیک است. بنابراین خوردن آن به عملکرد بهتر قلب کمک می‌کند. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد مصرف روزانه فلفل، مانع ابتلا به سرطان ریه، کولون، لوزالمعده و خون می‌شود. رنگ این فلفل‌ نشان می‌دهد این خوراکی سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌هاست. بنابراین مصرف آن علاوه برجلوگیری از ابتلا به سرطان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

میزان مصرف: روزانه نصف یک عدد فلفل دلمه‌ای

شیوه مصرف: به‌صورت خام در سالاد یا همراه غذا به عنوان طعم‌دهنده انواع خورشت‌ها، مرغ و گوشت

هویج دوست مو

شاید از شنیدن این جمله که هویج دوست مو است، تعجب کنید. به ‌این دلیل که آن را بیشتر دوست چشم می‌شناسیم، اما هویج باعث حفظ سلامت موها هم می‌شود. این خوراکی با رنگ زیبای نارنجی‌اش نشان می‌دهد سرشار از آنتی‌اکسیدان کاروتن و ویتامین A است. بنابراین به سلامت چشم و پوست نیز کمک می‌کند و ویتامین C موجود در هویج دستگاه گردش خون را در مقابل سکته قلبی بیمه می‌کند.

میزان مصرف: روزانه یک تا دو عدد متوسط

شیوه مصرف: به‌صورت خام در سالاد یا بخارپز به‌عنوان مخلفات غذا

کدوحلوایی، ضدالتهاب

کدو حلوایی یا همان کدو تنبل، سبزی حاوی بتاکاروتن و ویتامین C است.این دو ترکیب ضد التهاب است. بنابراین مصرف روزانه کدو حلوایی مانع التهاب بافت‌های بدن شده و در صورت بروز چنین مشکلی، مصرف کدو حلوایی تا حد زیادی می‌تواند التهاب بافت‌ها را از بین ببرد. کدو حلوایی به دلیل ترکیب‌های ضدالتهابی به کنترل نشانه‌های آسم نیز کمک می‌کند و مصرف آن مانع ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. کدو تنبل حاوی پتاسیم، منیزیم و فیبر است.

میزان مصرف: روزانه یک فنجان خرد شده

شیوه مصرف: به‌صورت خام همراه با ماست

هضم غذا با سیب‌زمینی شیرین

این خوراکی پرخاصیت حاوی ترکیب‌های ضد سرطان یعنی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، C و منگنز است. این خوراکی برای افراد کم‌خون نیز مفید است به این دلیل که سرشار از آهن است. فیبر موجود در سیب‌زمینی نیز به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کند. از طرفی ساختار و بافت سیب‌زمینی به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. البته بعضی از پژوهشگران دلیل آن، یعنی تاثیر سیب‌زمینی در هضم بهتر غذا را به شیرینی طبیعی آن نسبت می‌دهند.

میزان مصرف: روزانه نصف سیب‌زمینی متوسط

شیوه مصرف: به صورت آب‌پز همراه غذا، به‌عنوان شام همراه با گوجه‌فرنگی و پنیر و سوپ سیب‌زمینی و هویج و آب مرغ


اسفناج، دوست کم‌خون‌ها

اگر دنبال منبع انواع ویتامین‌ها هستید، علاوه بر کلم بروکلی می‌توانید اسفناج مصرف کنید. این سبزی ویژه حاوی انواع ویتامین‌هاست. ازطرفی اسفناج حاوی آهن است؛ بنابراین مصرف آن برای افراد کم خون مناسب است. فیبر موجود در اسفناج باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود و مصرف آن به دلیل ترکیب‌هایی که دارد مانع ابتلا به سرطان روده و پوکی استخوان می‌شود.

میزان مصرف: روزانه یک فنجان

شیوه مصرف: سالاد اسفناج، بورانی اسفناج، به صورت بخارپز به‌عنوان مخلفات غذا و به عنوان سبزی آش

کلم بروکسل ویژه مادران باردار

اگر قرار باشد یک خوراکی خاص از بین سبزی‌ها هر روز در برنامه‌غذایی مادران باردار قرار گیرد، آن کلم بروکسل است. این خوراکی کپسول طبیعی حاوی اسید فولیک و ویتامین B است. در دوران بارداری یکی از نیازهای ضروری مادران باردار مصرف مکمل اسید فولیک و مواد غذایی حاوی این ترکیب مهم است. این سبزی حاوی ویتامین K است. بنابراین مصرف آن برای درمان اختلال‌های کبدی موثر است. ویتامین C موجود در این خوراکی نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بدن را در مقابل تاثیر منفی عوامل بیماری‌زا بیمه می‌کند. پتاسیم موجود در این خوراکی نیز برای قلب مفید است. فیبر موجود در کلم بروکسل به عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و مانع ابتلا به یبوست می‌شود. این سبزی منبع اسید چرب امگا3 گیاهی است. بنابراین مصرف کلم بروکسل باعث کاهش و کنترل میزان چربی خون می‌شود.

میزان مصرف: روزانه ده عدد

شیوه مصرف: به‌صورت خام در سالاد یا همراه ماست یا به صورت بخارپز به عنوان مخلفات غذا

بادمجان، خوراک مغز

در نگاه اول این خوراکی بی‌خاصیت به‌نظر می‌رسد، اما بادمجان حاوی نوعی آنتی‌اکسیدان خاص به نام نازونین یا ناسونین است. این آنتی‌اکسیدان به‌صورت خاص پیری سلول‌های مغز را به‌تعویق می‌اندازد. بنابراین مصرف بادمجان مانع از ابتلا به آلزایمر می‌شود. این خوراکی حاوی فیبر فراوانی است. بنابراین خوردن آن هرچند باعث بروز نفخ می‌شود، اما به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک کرده و مانع چسبندگی روده می‌شود. بادمجان حاوی پتاسیم است. بنابراین مصرف بادمجان مانع سکته مغزی و قلبی و زوال عقل می‌شود.

میزان مصرف: روزانه یک عدد متوسط

‌شیوه مصرف: به صورت کبابی همراه با نان و به صورت کبابی همراه با ماست یا تهیه خورشت بادمجان به‌شرطی که بادمجان‌ها کبابی شده باشد.

پیاز، دوست استخوان‌ها

خوراک خوشبویی نیست، اما اگر بدانید چه ویژگی‌ خاصی دارد، خوردن آن را ترک نمی‌کنید. پیاز حاوی ترکیبی است که روند از دست دادن کلسیم در بدن را کند کرده و مانع پوکی استخوان می‌شود. بنابراین مصرف آن برای همه افراد بویژه زنان پس از شروع دوره یائسگی بسیار مفید است. ویتامین C و فولات موجود در آن بدن را در مقابل ابتلا به پوکی استخوان بیمه می‌کند.

میزان مصرف: روزانه نصف عدد متوسط

شیوه مصرف: به‌صورت خام همراه با غذا، به عنوان طعم‌دهنده انواع غذاها و خرد شده همراه با ماست و خیار.

مهتاب خسروشاهی/ کارشناس علوم و صنایع غذایی
جمعه 18/11/1392 - 21:3


در این گزارش می خوانید و می بینید؛ شركتی در استرالیا از مقوا و كارتون مبلمان و میز و تخت خواب طراحی كرده است، اینبار نیازی به بازیافت نبود خود مقوا و كارتون به اندازه ی كافی محكم هستند كه یك شب را آرام برروی آنها استراحت كنید.
به گزارش خبرنگار دریچه ی فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ شاید تنها موقع اسباب كشی سر و كله یشان پیدا شود، اما حال خود آنها هم نیاز به جابجایی دارند و ارزشمند شده اند.
كارتون را می گویم، شركتی در استرالیا از مقوا و كارتون مبلمان و میز و تخت خواب طراحی كرده است، اینبار نیازی به بازیافت نبود خود مقوا و كارتون به اندازه ی كافی محكم هستند كه یك شب را آرام برروی آنها استراحت كنید.
طراحان می گویند تا به امروز استقبال خوبی از محصولاتشان شده است، آن طور كه در این تصاویر دیده می شود همه ی اسبا و وسایل از جنس كارتون اند، حتی دكوری كه برای دیوار استفاده شده است. جمعه 18/11/1392 - 21:2


در پی استقبال بی‌نظیر از کتاب مستطاب «مفاتیح الحیات» نوشتۀ عالم بزرگوار آیت الله جوادی آملی برآن شدیم تا هرشب بخشی از مطالب آن را پیشکش کاربران عزیز باشگاه شبانه کنیم.
مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛
هرکه به خدا حاجتی دارد در سه وقت بخواهد: یکی در روز جمعه و هنگام ظهر یکی موقع وزیدن باد و باز شدن درهای آسمان و فرود آمدن رحمت و آواز دادن پرندگان سوم آخر شب نزدیک طلوع فجر که دو فرشته صدا میزنند آیا توبه کننده ای هست که توبه اش را قبول کنند؟ آیا سائلی هست که خواسته اش را بدهند؟ آیا آمرزش خواهی هست که او را بیامرزند؟ آیا حاجتمندی هست که حاجتش را روا کنند؟ منادی خدا را جواب دهید.
جمعه 18/11/1392 - 21:2


بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی گزیده به انعکاس آن در ادبیات پارسی، پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛
آیه 21 سوره حدید
سَابِقُوا إِلَی مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّکُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا کَعَرْضِ السَّمَاء وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ ذَلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ 
برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان و بهشتی که پهنای آن همسان پهنای آسمانها و زمین است، بر یکدیگر پیشی گیرید این بهشت برای کسانی که به خدا و پیامبرانش ایمان آورده اند، مهیا شده است این بخشایشی است از جانب خدا که به هر که می خواهد ارزانیش می دارد ، که خدا صاحب بخشایشی بزرگ است.

نگرشی بر واژه ها
سابقوا: این واژه از ماده «مسابقه» به مفهوم سبقت جستن و پیشی گرفتن بر دیگری است.
اعدت: از ریشه «عدد» و «اعداد» برگرفته شده و به مفهوم آماده ساختن برای آینده است.
فضل: این واژه به مفهوم سود سرشار رسانیدن به دیگران، از سوی قدرتی است که می‌تواند سود برساند و یا دریغ دارد. واژه‌های «تفضّل» و «افضال» هم به همین مفهوم است.
تأسوا: از ریشه «آسی» به مفهوم اندوهگین شدن آمده است.

* وه از این مسابقه شکوهبار و پرمعنویت!
پس از ترسیم روشن و گویایی از ناپایداری دنیا در آیات گذشته، اینک همگان را به سوی یک مسابقه شکوهبار تربیتی و اخلاقی و انسانی و معنوی برمی‌انگیزد و با نشان دادن راه ماندگاری و پایندگی می فرماید:
سابِقُوا إِلی مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ
و به سوی آمرزشی از سوی پروردگارتان - با توبه و اصلاح خویشتن و با تلاش در کنار زدن موانع رشد و اوج به سوی او و تلاش در انجام کارهای شایسته و خداپسندانه - که نجات و رستگاری سرای آخرت را تضمین می‌کند، بشتابید.

* از دیدگاه پاره ای به سوی توبه و بازگشت به سوی خدا و جبران اشتباهات بشتابید.
* امّا به باور برخی دیگر به صف اول نماز جماعت یا صف مقدم جبهه جهاد بشتابید.
* و پاره ای نیز بر آنند که به سوی پیامبر خدا و پیام آسمانی و انسان‌ساز او شتاب کنید.

وَ جَنَّةٍ عَرْضُها کَعَرْضِ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ
و نیز به سوی بهشت پرطراوت و زیبایی شتاب کنید که گستره آن بسان گستره آسمان‌ها و زمین است.
در مورد ترسیم «عرض» بهشت و وانهادن «طول» آن دیدگاه‌ها متفاوت است:
 *دلیل این نکته نشان از عظمت بهشت دارد.
* گاه ممکن است طولی بدون عرض باشد، امّا هیچ عرضی بدون طول نمی‌توان یافت.

* منظور این است که وقتی عرض بهشت به گستره آسمان‌ها و زمین است، طول آن را تنها خدا می‌داند چقدر است!
أُعِدَّتْ لِلَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ
این بهشت پرطراوت و پرنعمتی که وصف آن رفت، برای مردم توحیدگرا و شایسته کردار و اصلاح طلب و آزادمنش آماده شده است؛ برای مردمی که به پیام خدا و پیام‌آوران او ایمان آورده و به مرزهای مقررات او احترام گذارند.
ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشاءُ
این فضل و بخشش خداست که به هر کسی که ذات بی‌همتای او بخواهد ارزانی می دارد.* منظور این است که ارزانی شدن بهشت پرطراوتی که وصف آن رفت، هرگز نعمتی به انسان‌ها در برابر ایمان و عملکرد شایسته وعادلانه آنان نیست، بلکه پاداش جاودانه و ماندگار خدا به آنان نه بر اساس عدل خدا و آن گونه که آنان در خور آن می‌باشند، بلکه این پاداش شکوهبار بر اساس فزون‌بخشی و فضل خداست.

* از دیدگاه پاره ای منظور این است که: هیچ انسان باایمان و شایسته کرداری به پاداش و نعمتی در این جهان و جهان دیگر نخواهد رسید، مگر در پرتو فزون‌بخشی و فضل خدا؛ چرا که اگر خدای فرزانه بندگان خود را به وسیله پیام‌های آسمانی و پیامبران راه نمی نمود و کارهای شایسته و ناشایسته را روشن نمی کرد، کسی نمی توانست به سوی بهشت راه یابد. با این بیان همه چیز از سوی اوست و همه راه‌نمایی‌ها و الطاف از مهر اوست که به انسان‌ها تفضّل فرموده است.

* گروهی از جمله «بلخی» برآنند که: اگر خدای فرزانه در برابر فرمانبرداری بندگانش تنها به نعمت‌های ارزشمندی که پیش از این و در دنیا به آنان ارزانی داشته است، بسنده می‌کرد بر اساس عدالت رفتار فرموده بود، و درست به همین دلیل است که ارزانی شدن بهشت پرطراوت و زیبا را به ایمان‌آوردگان بر اساس فضل و فزون‌بخشی وصف فرمود.

* گفتنی است که آیه مورد بحث بزرگترین نقطه امید برای مردم باایمان و شایسته کردار است، چرا که این نوید و وعده بهشت آماده و مهیا انگیزه‌ای است برای حرکت خداپسندانه و ایمان وعمل.
در فراز پایانی آیه می‌فرماید:
وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ
و خدا صاحب نعمت‌های جهان‌شمول و گسترده و احسان بسیار برای بندگان است.
جمعه 18/11/1392 - 21:2


در پی استقبال بی‌نظیر از کتاب مستطاب «مفاتیح الحیات» نوشتۀ عالم بزرگوار آیت‌الله جوادی آملی برآن شدیم تا هرشب بخشی از مطالب آن را پیشکش کاربران عزیز باشگاه شبانه کنیم.
مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛
  مولا علی (ع) فرمود: مواقع تفریح و شادمانی فرصت است، (افراد عاقل فرصتها را مغتنم می شمارند و از آنها به نفع خوشبختی و سعادت خویش استفاده می کنند) . 
الحدیث جلد 2 صفحه 367
جمعه 18/11/1392 - 21:2


شهرداری منطقه یک با صدور اطلاعیه ای به شهروندان هشدار داد به هنگام عبور از زیر بام ها به خصوص شیروانی ها و ناودان ها مراقب سقوط قندیل های یخ باشند .
 
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران در این اطلاعیه آمده است با توجه به بارش برف در چند روز گذشته و برودت هوا که منجر به یخ بستن آبها شده است قندیل های بسیاری بر روی لبه های آهنی بام ها به وجود آمده  که در اثر سنگینی امکان سقوط آنها بسیار است. 

 بر اسا س این اطلاعیه به  عابرین پیاده و رانندگان هشدار داده شده که  به هنگام عبور از زیرلبه های بیرونی بام ها مراقب سقوط قندیل ها باشند و قبل از پارک کردن خودروی خود در زیر درختان و یا در مجاورت دیوارها از ایمنی محل اطمینان پیدا کنند . 

همچنین از شهروندان درخواست شده از ریختن برف پشت بام های خود در معابر عمومی خود داری و قندیل های به وجود آمده را قبل از سقوط و ایجاد حادثه از لبه بام ها جدا نمایند. 

در اطلاعیه شهرداری منطقه یک از رانندگان درخواست شده در صورت ضروری نبودن از تردد در خیابان ها و معابر شمال تهران خودداری نمایند تا عملیات شن پاشی، پاکسازی و برف روبی با سرعت بیشتری انجام شود و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه حادثه و خسارت احتمالی، از توقف خودرو در زیر درختان حاشیه معابر و خیابانها خودداری نمایند. 

شایان ذکر است عملیات برف روبی معابر شهری و برف تکانی درختان همچنان در شمال تهران ادامه دارد و تمامی نیروهای خدمات شهری ، برف روب ، فضای سبز و... جهت ساماندهی وضعیت معابر مشغول فعالیت شبانه روزی هستند
جمعه 18/11/1392 - 21:1
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته