تعداد مطالب : 6910
تعداد نظرات : 98
زمان آخرین مطلب : 2075روز قبل

همشهری - نیما جعفری:
به سوغات‌های ایرانی فکر کنید. حتما در کنار پسته و زعفران، به فرش دستباف و اصیل ایرانی هم نظر خواهید کرد.

فرش‌هایی كه در شهرهای مختلف ایران و با كیفیت‌ها و مواد و طرح و رنگ‌های متفاوتی تولید می‌شوند و به‌خاطر هنر متعالی به كار رفته در فرایند تولیدشان در دنیا به‌عنوان یكی از مشهورترین و گران‌ترین تولیدات دستی وهنری شناخته می‌شوند. از مزایای فرش ایرانی هم همین بس كه یكی از بزرگ‌ترین بخش‌های صادرات غیرنفتی ایران را فرش‌های دستباف تشكیل می‌دهند. فرش‌هایی كه برخی به شهرشان معروفند و در برخی موارد، شهرها به فرش‌شان معروف هستند. به‌عنوان مثال فرش‌های تبریز و كرمان به «از قیمت نیفتادن» پس از سال‌ها استفاده، فرش‌های ابریشم قم به‌عنوان بهترین بافت ابریشم و فرش‌های عشایری به بهترین مواداولیه و بیشترین قیمت و حجم صادرات معروف هستند. به معرفی فرش دستباف ایرانی، راه و روش خرید و فروش آن و موارد كوچك دیگری پرداخته‌ایم.

ریزبافت، درشت قیمت!

سؤال اساسی این است؛ برای تعیین ارزش، قیمت و كیفیت یك فرش دستباف چه شاخصه‌هایی مؤثر هستند؟ وقت خرید، چطور فرش مناسب و مرغوب و قیمتی كه می‌ارزد را تشخیص بدهیم؟

نقشه

مهم‌ترین شاخصه یك فرش در نگاه اول نقشه و طرح آن است. نقشه فرش‌ها با توجه به محل تولید و سال تولید آنها می‌تواند كاملاً متفاوت باشد كه این مسئله یكی از مهم‌ترین تعیین‌كننده‌های قیمت یك فرش دستباف است. مخصوصاً طرح‌های قدیمی. به‌عنوان مثال یك فرش مربوط به 50سال پیش و با یك طرح خاص، با وجود مستعمل بودن، به‌دلیل قدمت طرح استفاده شده می‌تواند با قیمت یك فرش دستباف نو با نقشه جدید مبادله شود و با وجود سال‌ها استفاده یا به‌عبارت اهل‌فن «پاخوردن»، از ارزشش كاسته نشود. هرچند كه در حال حاضر طرح‌ و نقشه‌ها از لطف كمتری برخوردارند و با رایانه طراحی می‌شوند اما هنوزهم طرح‌هایی بسیار ارزشمند یافت می‌شوند مثلاًبا كیفیت‌ترین طرح‌ها مربوط به فرش‌های عشایری است كه عمدتا به‌عنوان محصول صادراتی بسیار پرطرفدار و البته گران هستند. طرح‌هایی بسیار زیبا كه الهام گرفته از طبیعت، حیوانات و زندگی خود عشایر است.

رنگ

ارزش رنگ را حرفه‌ای‌ترها می‌توانند تشخیص دهند. پرده‌های رنگ كه پررنگی و كم‌رنگی را مشخص می‌كنند و تعداد رنگ‌های استفاده شده در نخ‌های فرش در شهر‌ها و طرح‌های مختلف در سراسر ایران متفاوت‌اند كه می‌توانند روی ارزش فرش مؤثر باشد مثلا فرش‌های تبریز اغلب از تعداد رنگ‌ بیشتری برخوردارهستند كه خب در این مورد ارزش بیشتری نسبت به دیگر فرش‌ها پیدا می‌كنند.

نوع گره و ریزبافی

ریزبافی در استحكام قالی بسیار مؤثر است. ممكن است كه چندین نوع گره و حتی گره‌های ابداعی در فرش‌ها وجود داشته باشد اما معمولا بهترین گره را گره قالی‌های تبریز می‌دانند. این نوع خاص گره را می‌توان با در دست گرفتن یك تار و كشیدن آن شناخت. یك گره تبریزی خوب به هیچ وجه باز نمی‌شود! به همین دلیل ریزبافی یا به‌عبارتی ریزتر بودن گره‌ها عامل مؤثری در ارزش‌گذاری یك فرش قلمداد می‌شود كه به كیفیت مواد مورد استفاده و مهارت بافنده بستگی دارد. اگر بخواهیم ریزبافی و تأثیر آن را با یك مثال شرح دهیم، می‌توانیم بگوییم كه گره‌ها مانند پیكسل‌های یك عكس هستند كه هرچقدر ریزتر و با تعداد بالاتری باشند وضوح طرح كلی قالی و كیفیت آن را بالا می‌برند.

رج و شانه

فرش‌ها با توجه به نقشه‌های رسم شده تعداد مشخصی گره در عرض دارند اما می‌توان با فشرده‌سازی‌ تعداد بیشتری گره را در طول كمتری گنجاند كه در نتیجه فرشی سنگین‌تر و متراكم‌تر به‌دست می‌آید. این فرش اصطلاحاً تعداد شانه بیشتر یا در واقع تعداد رج بیشتری در طول دارند البته قابل ذكر است كه وقتی یك فرش شانه و تراكم بالاتری دارد، زحمت زیاد‌تری برای بافتن آن كشیده شده است و سنگین‌تر و شامل مواداولیه بیشتری هم هست.

بافنده

كمی عجیب به‌نظر می‌رسد كه در دنیای صنعتی امروز كسی به بافنده یك فرش توجه داشته باشد اما به‌هرحال فرش‌های دستباف امضای بافنده خود را دارند و هركدام می‌توانند با توجه به معروفیت و كیفیت كار بافنده قیمت‌های متفاوتی داشته باشند البته نه در بازارهای بزرگی مانند تهران بلكه برای خریداران در بازارهای تولیدی شهرها.

مواد مصرفی

می‌دانیم كه یك فرش با تاری از جنس پشم طبیعی و پودی از ابریشم خالص و رنگ‌های گیاهی، بسیار ارزشمند‌تر از یك فرش با تنها چند بخش ابریشمی و رنگ‌ها و مواد كارخانه‌ای است. در فرش‌های مختلف كیفیت و كمیت مواد مرغوب متفاوت است كه این مورد نقش عمده‌ای را در ارزش‌گذاری فرش دارد.

قیمت‌ها چند است؟
ذرع‌چارك یا كله‌گی؟

فرش‌های ایرانی به سبب قدمتی كه دارند، از نظر اندازه با اسم‌های خاصی شناخته می‌شوند كه هركدام از این اندازه‌های قدیمی با اندازه‌گیری‌های امروزی می‌توانند بازه نه چندان وسیعی از اندازه‌ها را شامل شوند. قیمت حدودی انواعی از فرش‌های دستباف را براساس فرش تقریباً مرغوب «گل ابریشم بافت نیشابور» از بازار گرفته‌ایم. البته ابعاد فرش‌ها در محدوده‌های خاصی نمی‌گنجند اما به‌طور كلی سایزهای استاندارد اینها هستند.

پشتی: حدود نیم متر عرض و 1 متر طول دارند. قیمت آنها هم به‌طور حدودی هر تخته 300 الی 400هزارتومان است. 
ذرع‌و چارك: از نامش به‌طور حدودی پیداست كه هر ضلعش یك‌چهارم ذرع- كه تقریباً یك متر است- بیش از یك ذرع طول دارند. قیمت آن هم برابر 500 الی 600هزار تومان است.

خرك: كمی از ذرع و چارك بزرگ‌تر است و حالت مستطیلی پیدا می‌كند. قیمت آن هم تقریباً 700هزارتومان است. 
ذرع‌نیم: به‌طور خیلی ساده یك‌ذرع و نیم اندازه طول این سایز فرش است. یعنی چند سانتی‌متر بیشتر از یك 1/5 متر كه قیمت آن را می‌توان حدود یك میلیون و 500هزارتومان تخمین زد.

دو ذرع: طول این فرش كمی بزرگ‌تر از دومتر و به‌صورت مستطیلی است. با قیمت 900 الی یك میلیون و صد هزارتومان. 
قالیچه: با سایز 1/5در 2متر تقریباً 3مترمربع اندازه كلی دارند و با توجه به تابعی كه قیمت این نوع فرش دارد- هر متر یك میلیون تومان- 3میلیون تومان قیمت دارند.

كلّه‌گی: یك مستطیل با عرض حدود 1 متر و طول 4تا5 متر. راستش را بخواهید بر نگارنده هم پوشیده است كه چرا به آن «كله‌گی» می‌گویند! ولی به هرحال نامی است كه بر قالی گذاشته شده و كاری هم نمی‌توان كرد. قیمت آن حدود 4میلیون تومان است.

پرده‌ای: دو متر در 3متر اندازه این فرش است كه براساس بدیهیات علم ریاضیات می‌شود یك قالی شش متری! قیمتش را هم كه خودتان می‌دانید. دور و بر 6میلیون تومان.

اندازه‌های بالاتر: اسم‌های براساس ذرع و چارك برایشان درنظر گرفته شده ولی معمولا در اندازه‌های 9متری، 12متری و 15متری- كه این آخری برای خودش یك پا فرش سایز بزرگ است- شناخته می‌شوند. هركدام از آنها هم درنمونه قیمت شده ما براساس پایه قیمت گفته شده، حدودا متری یك‌میلیون تومان ارزش دارند.

فرش‌های پست مدرن

برای احیای فرش‌های دستبافی كه دیگر قابلیت استفاده به‌عنوان یك فرش را ندارند، از تكنیكی به نام «سنگ‌شویی» استفاده می‌شود كه درحقیقت همان كاری است كه با شلوارهای جین انجام می‌دهند. با سنگ‌شویی می‌توان پارچه یا نخ را سایید و به لایه‌های رنگی متفاوت‌تر و طرح‌های دیگر رسید. در نتیجه اگر فرشی پس از كهنه شدن و پاخوردن زیاد ارزش خود را از دست داده باشد یا اینكه یك فرش در قسمتی پارگی یا سوخته شدن داشته و به‌عبارتی ناقص باشد، با ابزاری خاص ساییده می‌شود تا ضمن حفظ گره‌های خود به‌صورت قرص و محكم، ظاهر اولیه خود را از دست بدهد و به حالت گلیم دربیاید و البته تكه‌های ناقص آن هم گرفته شود. در برخی حالت‌ها هم فرش را قطعه قطعه می‌كنند و از دوختن تكه‌های‌فرش‌هـــای مختلف به هم، فرش‌های «چهل تكه» به‌دست می‌آورند كه با قیمت‌هایی در حدود متری 150تا 200هزار تومان فروخته می‌شوند.


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری- نگار زنگنه:
تابستان تقریبا به نیمه رسیده، پس اگر این نیمه را در خانه بوده‌اید حالا دیگر وقتش است که پاشنه‌ها را ور بکشید و کمی خودتان را جمع و جور کرده، عازم سفر شوید.

یكی از بهترین گزینه‌ها برای شروع، به‌خصوص برای افرادی كه اعتماد به نفس سفر شخصی را ندارند یا ترجیحشان به سفرهای دسته‌جمعی است، سفر با تور است كه با توجه به در اختیار داشتن بلیت‌های چارتر هواپیما (در اكثر تورها)، گزینه مناسب و ارزانی به‌نظر می‌رسد و نیازی هم به مدیریت و برنامه‌ریزی در طول سفر ندارد؛ هرچند برای اینكه سفر با تور مناسب و ارزان در بیاید باید به یكسری نكات توجه كرده و مهارت‌هایی را كسب كنید.

قرارداد ارزان و محكم بنویسید

در قرار داد تور، تعداد روزهای سفر همراه با مسئولیت‌هایی كه تور تقبل می‌كند شامل بازدیدهایی كه خواهید داشت، تعداد وعده‌های غذایی كه تور باید به مسافرین بدهد، نوع هواپیما یا اتوبوسی كه با آن سفر می‌كنید و... را ذكر می‌كنند. دقت داشته باشید برخی از تورها از ناآگاهی مسافرین استفاده (سوءاستفاده) می‌كنند و حفره‌های قانونی را در قرارداد باز می‌گذارند كه اگر مشكلی پیش آمد بتوانند از زیر بار تعهداتشان در بروند. مثلا در تورهای زمینی، ممكن است اتوبوسی كه قرارتان بوده عوض شده و اتوبوسی با كیفیت و مدل پایین‌تر برایتان بیاورند یا اگر تورتان تركیبی است به دلایل واهی از بردنتان به محل یا شهر دیگری كه در تعهد آژانس بوده سرپیچی كنند. این موارد بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد كه تور به‌نظرش می‌رسد چندان هم برگزاری سفر برایش به صرفه نبوده است!

رصد تورهای لحظه آخری

شركت‌هایی هستند كه فقط یك تا 2 روز به زمان حركت و اجرای تورشان مانده اما هنوز ظرفیت‌شان تكمیل نشده است. در واقع آژانس‌ها پرواز را چارتر و هتل را كرایه می‌كنند و اگر نتوانند ظرفیت لازم برای پر كردن هواپیما یا هتل را پیدا كنند متحمل ضرر زیادی خواهند شد، در نتیجه برای تكمیل ظرفیت و ضرر كمتر، اقدام به فروش ارزان‌تر و گاهی بسیار ارزان‌تر تورهای خود می‌كنند. مثلا گاهی آژانس باقیمانده ظرفیت تور را با قیمت بین 10 تا 50درصد و حتی بیشتر، پایین‌تر از قیمت واقعی تور می‌فروشد؛ موضوعی كه لابد شما هم به‌طور اتفاقی گاهی از طریق پیامك‌هایی كه برایتان آمده شاهد بوده‌اید. تورهای اینچنینی در فصل‌هایی كه مسافر زیاد است فراوان‌ترند چرا كه به‌دلیل بالا بودن میزان مسافرت، آژانس‌ها بیشتر از همیشه پرواز‌ها را چارتر می‌كنند و بساط تور راه می‌اندازند.

اما اگر خودتان پایه باشید و كوله‌بار سفرتان دم دست و آماده باشد، می‌توانید در سایت‌هایی كه با نام تورهای لحظه‌آخری شناخته می‌شوند ثبت‌نام كنید تا شما را در جریان آخرین اخبار این تورها قرار دهند. به این ترتیب می‌توانید همین كه خبر گزینه مناسب و ارزان را گرفتید بساط را جمع كرده و گاهی با رقمی نزدیك به مفت‌و مجانی! یك مسافرت درست و حسابی بروید.

فكر شكم باشید

یكی از هزینه‌های اصلی در سفر تأمین غذاست. برای حل این مشكل 2 كار می‌شود كرد؛ اول اینكه توری را انتخاب كنید كه هتل با صبحانه می‌دهد؛ چرا كه ممكن است شما در خانه سال به سال هم صبحانه نخورید اما وعده صبحانه در سفر بسیار جدی است و همین یك وعده به‌نظر ساده و قابل حذف می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌ها را كم كند. چطور؟ معمولا وعده‌های صبحانه هتل وعده‌های پر و پیمانی هستند و می‌توانند جای ناهار را هم برایتان بگیرند. خوردن سوسیس و كالباس و تخم مرغ همراه با سالاد كاهو و گوجه، آبمیوه، پنیر و... در یك وعده صبحانه چنان سوخت اتمی‌ای برایتان می‌شود كه می‌توانید از صرف ناهار هم بگذرید. آخر غذا خوردن در رستوران برای ما ایرانی‌ها خیلی گران در می‌آید. پس صبحانه را حسابی جدی بگیرید و در عوض ناهار نخورید. راه‌حل دوم برای كمتركردن هزینه‌ها دوراندیشی است. كلاس گذاشتن را كنار بگذارید و به جای حمل بی‌دلیل انواع و اقسام لباس‌ها، تعدادی كنسرو با خودتان همراه كنید. البته تن ماهی به‌كار نمی‌آید چون باید جوشانده شود كه طبعا چنین امكانی وجود ندارد اما كنسروهایی كه سرد هم استفاده شوند گزینه‌های مناسبی هستند. مثلا انواع خورش‌ها، لوبیا، عدسی و... هم شكمتان را سیر می‌كنند و هم هزینه‌هایتان را كم.

ارزان بی‌حكمت؟ نیست!

برخی تورهای ارزان قیمت هستند كه بیشتر از اینكه ارزانی‌شان به‌خاطر لحظه آخری بودن باشد به‌خاطر مكان هتل یا نوع وسیله‌نقلیه‌ای است كه آن تور برگزیده است؛ مثلا این هتل‌ها فاصله بیشتری با مركز شهر یا جاهای توریستی دارند و برای رسیدن به مناطق دیدنی یا مركز شهر مجبورید هم‌زمان و هم هزینه‌ای را صرف اجاره تاكسی یا اتوبوس كنید. در بعضی از شهرها سفر درون شهری برایتان گران تمام می‌شود اما جایی كه نرخ كرایه تاكسی چندان بالا نیست اگر گرفتن هتل در جایی دورتر از مركز شهر، به میزان قابل‌ملاحظه‌ای تور را ارزان می‌كند، می‌صرفد كه همان تور را با آن هتل بگیرید و از تاكسی یا اتوبوس برای رسیدن به مقصد استفاده كنید. برای گرفتن چنین تصمیمی از وضعیت جغرافیایی هتل و هزینه‌های تاكسی و اتوبوس مطمئن شوید. ضمنا همیشه هم به گرفتن تور ارزان‌قیمت دل‌خوش نكنید یا بهتر است بگوییم به هر تور ارزان‌قیمتی دل خوش نكنید! جدای از زرنگی‌هایی كه برخی آژانس‌ها سر مسافر در می‌آورند، اگر مدیریت سفر مناسب نبوده یا تورلیدرتان چندان حاذق و كاربلد نباشد، ممكن است به این نتیجه برسید كه كاش دوبرابر پول می‌دادید اما با آن تور همسفر نمی‌شدید. یا ممكن است حتی آرزوی زودتر تمام شدن سفر و برگشتن كنید. باور كنید كیفیت برگزاری تور و سابقه و مهارت آژانس اصلا چیز كمی نیست. بنابراین قبل از اینكه با دیدن یك تور ارزان بی‌نام و نشان آب از لب‌هایتان آویزان شود، كمی تحقیق كرده و سری به آژانس بزنید تا حضوری وضعیت برخورد كاركنان را ببینید بلكه دست‌تان بیاید چند مرده حلاجند یا چقدر به مسافر اهمیت می‌دهند. بگذارید پولتان هدر نرود.

تخفیف بگیرید

برای برگزاری برخی تورها، یك آژانس اصلی برگزار‌كننده تور وجود دارد و آژانس‌های دیگر فقط نقش واسطه‌گری ایفا می‌كنند. در كل آژانس‌هایی كه امكان ارائه بلیت چارتر دارند پكیج سفرشان ارزان‌تر در می‌آید. ضمنا در سفرهایی كه یك كارگزار وجود دارد و باقی واسطه‌اند گاهی سراغ آژانس‌های واسطه رفتن بهتر است تا رفتن سراغ برگزار‌كننده اصلی چرا كه واسطه‌ها حاضرند سود كمتری دریافت كنند اما مشتری جذب شود.

هنگام عقد قرارداد دقت كنید كه:

قرارداد بین شما و آژانس ثبت‌نام‌کننده باید دارای مهر آژانس و امضای مدیر یا نماینده آن باشد.
اگر لازم است هنگام ثبت نام در تور و عقد قرارداد وجهی از طرف شما به آژانس ثبت نام کننده پرداخت شود، حتماً در ازای پرداخت، رسید دریافت كنید. 
به توضیحات شفاهی آژانس ثبت‌نام کننده که در رابطه با شرح خدمات تور انتخابی شما ارائه می‌شود اکتفا نكنید.
این حق شماست که از برنامه سفر قبل از ثبت‌نام آگاهی داشته باشید. بنابراین هنگام عقد قرارداد آن‌را از آژانس ثبت نام کننده بخواهید.
براساس مقررات سازمان میراث فرهنگى، صنایع‌دستى و گردشگرى بیمه کردن تمامی مسافران شرکت‌کننده در تور الزامی است. 
داشتن راهنمای تور از ضروریات است و باید در قرارداد قید شده باشد؛ آن هم وجود راهنمای توری که دارای کارت معتبر از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باشد.
بخواهید كه ساعت و تاریخ رفت و برگشت، نوع وسیله نقلیه و درصورت امکان شماره صندلی تان معلوم شده باشد. 
محل صرف صبحانه و نوع آن معلوم باشد. به طور مثال، بپرسید كه صبحانه به‌صورت بوفه تامین می‌شود یا پکیج بسته بندی شده مسافرتی. یا اگر تور دارای وعده‌های غذایی است (ناهار، عصرانه و شام)، باید معلوم باشد كه نوع غذا، محل و چگونگی سرو آن چگونه است. 
مشخصات هتل محل اقامت با قید ستاره یا درجه آنها را بخواهید. همچنین محل یا محل‌های سوارشدن و ساعت حضور در محل را بپرسید.
مکان های مورد بازدید و قید این نکته که هزینه ورودیه ها به‌عهده چه کسی است، نكته مهمی است كه باید در قرارداد تور لحاظ شده باشد.

در سایت‌های تخفیف عضو شوید

اگر قصد سفر داخلی با تور را داشته باشید می‌توانید در سایت‌های تجارت الكترونیك ثبت‌نام كنید تا انواع تورهای یكی‌ دو روزه و بیشتر داخلی را در آنها پیدا كرده و با تخفیف دریافت كنید. تورهای داخلی با توجه به تعداد زیادشان معمولا نمی‌توانند ظرفیت را پر كنند. ضمن اینكه برای خیلی‌ها می‌صرفد كه ظرفیت كل تور را از طریق تبلیغ و فروش تخفیف‌دار در همین سایت‌ها تكمیل كرده و سفر را راه بیندازند. استفاده از این سایت‌ها زمانی می‌چسبد كه شما اهل سفر با تورهای داخلی باشید اما به‌نظرتان بعضی قیمت‌ها زیادی دور از منطق برسد. آن وقت، زمانی كه همین تور گران را با تخفیف زیاد و در واقع شاید با قیمت واقعی بگیرید احتمالا حال مبسوطی خواهید كرد.


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری - محیا ساعدی:
با وجود اینکه از اوایل آبان سال ۸۹ اوراق تسهیلات مسکن به‌عنوان راهکار جدیدی برای دریافت وام مسکن وارد فرابورس شد اما بی‌اطلاعی مردم از چندو چون این موضوع باعث ایجاد بازار سیاه خرید و فروش وام مسکن شده است تا جایی که حتی برخی از مشاوران املاک برای دریافت وام مسکن از متقاضیان تا ۳۰۰هزار تومان پورسانت می‌گیرند، آن هم در شرایطی که خرید مستقیم این اوراق در فرابورس هزینه اضافی به همراه ندارد.

بانك مسكن به‌عنوان متولی پرداخت وام مسكن، همیشه برای ازبین‌بردن بازار سیاه و سهولت دسترسی مردم به این وام، قوانین جدیدی وضع می‌كند كه البته در كنار جنبه مثبتش یعنی از بین بردن خلأ‌های قانونی گذشته، جنبه منفی‌ای هم دارد؛ تغییرات پیاپی این قانون و ضعف در اطلاع‌رسانی، دسترسی مردم به وام را نه‌تنها سهل نمی‌كند بلكه در برخی موارد، قطع می‌كند. سعی كردیم براساس آخرین تغییرات قوانین پرداخت وام مسكن كه این روزها به روش فروش اوراق در فرابورس صورت می‌گیرد، ریزه‌كاری‌های خرید و دریافت این وام را جمع‌آوری كنیم. این روش در واقع مكمل و در مواردی جایگزین روش قدیمی سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسكن است.

1 / اوراق مسكن اصلا چی هست؟

اوراق تسهیلات مسكن در واقع برگه‌های امتیاز برای دریافت وام خرید یا ساخت مسكن است. با ارائه این اوراق به بانك مسكن می‌توانید حداكثر 35میلیون تومان وام بگیرید؛ البته مبلغ این وام برای زوج‌های خوشبختی كه تاریخ عقدشان بعد از دی‌ماه سال گذشته (یعنی از تاریخ تصویب این قانون) بوده، 50میلیون تومان است. این اوراق در برگه‌های 500هزار تومانی منتشر می‌شوند و قیمت مشخص و البته متغیری دارند. در حال حاضر (و در هنگام نگارش این گزارش) قیمت هر برگه (طبق اعلام سایت فرابورس) 86هزار و 300تومان است. در ماه‌های اخیر این قیمت بین 80 تا 90هزار تومان در نوسان بوده و محدودیت در فروش و محدودیت در زمان نقل و انتقال این اوراق هم نتوانسته قیمت این اوراق را كاهش بدهد. با توجه به قانون نسبتا جدید كه هر برگه از اوراق به ارزش 500هزار تومان منتشر می‌شود، برای دریافت یك وام 35میلیون تومانی احتیاج به خرید 70برگه دارید. با قیمت متوسط هر برگ 85هزار تومان باید 5 میلیون و 950هزار تومان بپردازید. توجه داشته باشید كه برای بهره‌مندی از این وام لازم نیست وجهی اضافه‌تر از این رقم به مشاورین املاك یا واسطه‌ دیگری بپردازید.

2 / اوراق را از كجا بخریم؟

برای خرید این اوراق باید به تالار فرابورس بروید و اگر برای گرفتن وام عجله ندارید می‌توانید نوسانات روزانه نرخ اوراق را از فرابورس پیگیری كنید و زمانی كه قیمت برگه‌ها كاهش یافت، اوراق مورد‌نیازتان را خریداری كنید. لازم است این را بدانید كه بانك مسكن در خریدوفروش این اوراق نقشی ندارد. این بانك اوراق امتیاز وام را تنها به‌عنوان سود به سپرده‌گذاران خود واگذار می‌كند. هر سپرده‌گذاری كه حداقل 27میلیون تومان به‌عنوان سپرده وام در بانك مسكن سپرده‌گذاری كند می‌تواند به جای سود، اوراق امتیاز وام دریافت كند و درصورت تمایل آن را در فرابورس بفروشد.

3 / چقدر می‌ارزد؟

برای درك ارزش واقعی این اوراق باید هزینه سود واقعی آن را به‌دست آورد؛ برای خرید 70برگه با فرض قیمت هر برگه 85هزار تومان، 5 میلیون و 950هزار تومان پرداخت می‌شود و بدین‌ترتیب 29میلیون و 50هزار تومان برای وام‌گیرنده باقی می‌ماند. نرخ سود واقعی 15درصد محاسبه می‌شود اما اگر بخواهید از هر بانك دیگری همین مقدار وام دریافت كنید، باید سودی بالاتر از 25درصد بپردازید؛ یعنی با این كار، شما برای اینكه سود كمتری در آینده پرداخت كنید، به ازای هر 500هزار تومان، مبلغی را پیش‌پیش می‌پردازید و از قسط‌های اضافی و سنگین معاف می‌شوید!

4 / چقدر باید قسط بدهیم؟

بازپرداخت تسهیلات با توجه به خواسته متقاضی از یك تا 15سال قابل تغییر است و به 3 روش ساده، پلكانی ساده و پلكانی دوره‌ای امكان‌پذیر است. در روش ساده میزان اقساط بیش از 2 روش بعدی است و به همین دلیل سود كل پرداختی به بانك كمتر است. در روش پلكانی سالانه، هر سال اقساط ماهانه با ضریب 5درصد افزایش می‌یابد و در روش پلكانی دوره‌ای افزایش میزان اقساط طی 3 دوره تعیین می‌شود.

5 / این اوراق چقدر اعتبار دارد؟

اوراق امتیاز وام مسكن 2سال پس از انتشار باطل می‌شوند. هر چه اوراق دست‌اول‌تر باشند شما فرصت بیشتری برای تصمیم‌گیری دارید كه آیا می‌خواهید اوراق‌تان را بفروشید یا وام بگیرید اما اگر واقعا به وامتان احتیاج فوری دارید، تاریخ انقضای اوراق خیلی مهم نیست؛ البته درصورتی كه اوراق‌تان را سریع به بانك مسكن ببرید و درخواست وام بدهید.

6 / قیمت اوراق چطور تعیین می‌شود؟

قیمت این اوراق تا قبل از ورود به بازار فرابورس حدود 120هزار تومان بود. نخستین اوراق مسكن واردشده در فرابورس در مهرماه 89 حدود 80هزار تومان قیمت داشت كه همه اینها توسط بانك مسكن تعیین می‌شد اما در حال حاضر قیمت این اوراق براساس عرضه و تقاضای بازار در حال نوسان است؛ هرچه عرضه اوراق كاهش پیدا كند، قیمت آن رشد خواهد كرد و برعكس.

7/ خرید و فروش اوراق محدودیتی دارد؟

قبلا برای خرید و فروش اوراق امتیاز وام مسكن محدودیت خاصی وجود نداشت اما بانك مركزی برای كنترل این بازار و جلوگیری از ورود دلال‌ها به آن محدودیت‌های خاصی را برای خرید و فروش اوراق وام مسكن ایجاد كرد. براساس این محدودیت‌ها، خریداران نمی‌توانند بیشتر از 90برگه از فرابورس درخواست كنند. برای فروش اوراق نیز تا 2‌ماه پس از خرید آن حق فروش ندارید. البته اگر اوراقی 4 تا 5‌ماه به تاریخ انقضای آن باقی مانده بود، محدودیت دوماهه فروش را ندارد.

8 / برای گرفتن وام باید ضامن داشته باشیم؟

«دریافت وام مسكن در سریع‌ترین زمان»، «وام در مركز فرابورس»، «اوراق بورسی بدون پیش‌پرداخت»، «خرید مستقیم از كارگزاری»، «ضامن از ما»، «آماده تشكیل پرونده» و در نهایت «مشاوره وام مسكن اینجاست» نمونه‌هایی از آگهی‌های درج‌شده در روزنامه‌های كشور جهت اخذ وام مسكن برای متقاضیان است كه شما را به دریافت سهل و آسان وام مسكن دعوت می‌كند. دریافت این وام و مراحل دریافت آن ساده‌تر از آن است كه بخواهید بابتش پولی به مشاور بدهید یا انجام مراحلش را به دست واسطه‌ها بسپارید. وام مسكنی كه از طریق اوراق مسكن دریافت می‌كنید، هیچ نیازی به ضامن ندارد، بلكه همان سند ملك مورد نظر را به‌عنوان ضمانت در رهن بانك نگه می‌دارند. البته بدانید كه برای دریافت تسهیلات در مبلغ 35و 50میلیون نباید حداكثر20سال از تاریخ صدور پروانه ساخت مسكن مورد نظر گذشته باشد.

بعد از وام

پیش از این، یكی از نگرانی‌های وام‌دهندگان این بود كه مبلغ وام بیش از 70درصد مبلغ كل مسكن مورد نظر متقاضی نباشد اما در سال‌های اخیر با این پول شاید بتوان تنها خانه‌ای را اجاره كرد چون با وضعیت قیمت‌های موجود در بازار مسكن، خریداران برای خرید یك واحد آپارتمان در جنوب شهر تهران باید حداقل 130میلیون تومان سرمایه داشته باشند. این مبلغ برای آپارتمانی در مركز شهر 180میلیون تومان و در شمال تهران بیش از 250میلیون تومان است.

خرید اوراق تسهیلات مسكن

گام اول: مراجعه به یكی از كارگزاران فرابورس و ارائه شناسنامه و كارت‌ملی برای دریافت كد سهامداری درصورت نداشتن این كد
گام دوم: واریز وجه خرید اوراق مسكن به‌ حساب كارگزاری و تكمیل فرم سفارش خرید اوراق تسهیلات مسكن
گام سوم: خرید اوراق توسط كارگزار از بازار بورس ایران و تحویل گواهی خرید اوراق به خریدار (3 روز پس از خرید)
گام چهارم: مراجعه به بانك همراه با سند مالكیت و سند خرید اوراق خریداری شده و ارائه تقاضای دریافت وام 
گام پنجم: طی كردن مراحل كارشناسی بانك مسكن و دریافت وام در دفترخانه اسناد رسمی در زمان انقطاع سند از فروشنده به خریدار


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری - مریم سعیدنژاد:
حتما تا به حال اسم قاره هفتم به گوشتان خورده؛ همان حجم زیاد زباله‌ای که در آب‌های اقیانوس آرام شناور است و آنقدر زیاد و پراکنده است که اسم قاره روی آن گذاشته‌اند.

 پس شما دیگر زباله اضافه‌ای به این قاره و دیگر زباله‌های دنیا اضافه نكنید و به جایش دست به‌كار ساخت وسایل به درد بخور شوید. برای این كار كافی است تمام كشوها و كمدها، حتی همین دور و اطراف اتاق و حیاط خانه را بگردید، كلی وسایل ریز و درشت به درد نخور پیدا خواهید كرد كه سرنوشت‌شان چیزی جز سطل زباله نیست ولی خیلی از این وسایل نه‌تنها دور ریختنی نیستند بلكه با كمی خلاقیت و ذوق و حوصله می‌توانند تبدیل به وسایل زیبایی شوند كه مشتری‌ها برای خریدشان صف بكشند. یك نمونه موفق از كسانی كه با خلاقیت و هنرشان از وسایل دورریختنی كسب و كار جالبی راه انداخته‌اند، مریم فرزانه است. او فارغ‌التحصیل رشته گرافیك است و با برند «ویلیكا»، از بازیافتی‌ها محصول‌های مشتری‌پسند می‌سازد.

فكر خلاق و جمع‌آوری وسایل

از اتاق و خانه خودتان شروع كنید. هر وسیله به درد نخوری دیدید فكر كنید كه با آن‌چه كالای هنری مشتری پسندی می‌توان ساخت؛ «وقتی از وسایل به درد نخور اشیای جدید می‌ساختم خانواده و فامیل خیلی تعجب می‌كردند. وقتی هم پایم به دانشگاه هنر رسید خیلی بیشتر به این جور كارها علاقه‌مند شدم. از زمان نوجوانی وارد گروه‌هایی شده بودم كه دغدغه محیط‌زیستی داشتند. همین باعث شد كه مشكلات مربوط به محیط‌زیست و یافتن راهكارهای احتمالی، تبدیل به یكی از مهم‌ترین مسائل زندگی‌ام شود. زمانی كه دانشجو بودم برای نخستین بار با پارچه‌های اضافه و دكمه‌های لباس‌های قدیمی عروسك‌هایی به شكل حیوانات ساختم تا از وسیله‌های دورریز استفاده كرده باشم. همین‌ها را در یك نمایشگاه كه درخود دانشگاه برگزار می‌شد فروختم. وقتی دیدم هم‌دانشگاهی‌ها و اساتیدم نسبت به كارها ابراز علاقه می‌كنند، برای پیشرفت، انگیزه خیلی بیشتری پیدا كردم و تصمیم گرفتم از كاری كه عاشقش هستم كسب درآمد كنم.» شما هم می‌توانید دورریزهای مختلفی مثل پارچه، چوب، دكمه، كاغذ، پلاستیك و هر چیزی كه فكر می‌كنید به دردتان می‌خورد و البته سالم و تمیز است را جمع‌آوری كنید و آماده یك كار مفید و در عین حال با درآمد خوب شوید.

تولید محصول هنری و كاربردی

حالا باید فكر كنید چه چیزهایی و چطور بسازید كه هم مشتری پسند باشد و هم هنری. خوبی این كار این است كه تنوع زیادی در مواداولیه و تولید محصول می‌توانید داشته باشید و تقریبا هیچ محدودیتی در تولید نخواهید داشت. سعی كنید محصولات‌تان كاربردی باشد یا حداقل جنبه تزیینی داشته باشد؛ «من محصولات متنوعی درست می‌كنم. از زیورآلات، وسایل تزیینی و عروسك تا انواع كیف و حتی تصویر‌سازی‌ داستانی. با نگاه كردن به طبیعت، زل زدن به وسایل مختلف، دیدن نمونه كارهای خوب و تفكر روی هر كار به نتیجه خوبی می‌رسم. بیشتر از حیوانات در كارها استفاده می‌كنم چون دوست‌داشتنی، باارزش، زیبا و معصومند؛ نمی‌توانند حرف بزنند و از خودشان دفاع كنند و ما آدم‌ها خواسته و ناخواسته، مستقیم یا غیرمستقیم آزارشان می‌دهیم.»

برآورد هزینه‌ها

بعضی چیزها را مجبورید بخرید ، ولی آنقدرها نیست كه فكرش را بكنید. چون مهم‌ترین فاكتور در این مدل كارها خلاقیت است: «تا مدت‌ها هیچ هزینه خاصی برای كارهایم نمی‌كردم و بیشتر از شاخه خشك درختان، پارچه‌های دور ریز خیاطی، لباس‌های غیرقابل پوشیدن و طلق‌هایی كه برای فرم‌های اداری و دانشجویی استفاده می‌كردم، حالا هم فقط یكسری مواد مثل سوزن گوشواره، بعضی پارچه‌ها و نخ‌ها و این جور چیزها را می‌خرم تا نو باشند. برای این خریدها هم به‌طور میانگین شاید برای مصرف 6‌ماه حدود 300هزار تومان هزینه می‌كنم.»

مشتری‌یابی و فروش

برای فروش این مدل كارها باید خلاق باشید. باید دنبال مشتری‌هایی باشید كه كارهای خاص را دوست دارند و حاضرند برایشان پول خرج كنند. این مدل كارها چون بیشتر جنبه تزیینی دارند، برای هدیه دادن خیلی مناسب هستند. پس برای مناسبت‌‌های مختلف كه هدیه‌های زیادی در آن رد و بدل می‌شود آماده باشید و محصولات خاص و زیبایی بسازید؛«خوشبختانه تا الان استقبال خوبی از كارهایم شده و بیشتر خانم‌های جوان مشتری كارهایم بوده‌اند. زیاد به این فكر نمی‌كنم كه مشتری چی دوست دارد ولی از طریق ارتباط با آدم‌ها به‌صورت ناخودآگاه متوجه می‌شوم از چه چیزهایی استقبال می‌كنند. برای فروش از نمایشگاه‌های دانشجویی شروع كردم و بعد وارد دنیای مجازی شدم و الان بیشتر فروشم از طریق فروش آنلاین است. با توجه به سرمایه كمی كه روی كار گذاشتم سود زیادی داشتم و راضی هستم. البته زمان زیادی برایشان صرف می‌كنم. به كسانی كه می‌خواهند این مدل كسب و كارها را شروع كنند چند توصیه دارم: برای پرفروش شدن هرگز از دیگران تقلید محض نكنید و فقط ایده بگیرید. به مشتری احترام بگذارید و همیشه كار خوب و با كیفیت تحویلشان بدهید.»


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری - مریم سعیدنژاد:
سرانه تولید زباله در تهران برای هر نفر بیشتر از ۸۰۰گرم است درحالی‌که این رقم در جهان به ۴۵۰تا ۵۰۰گرم می‌رسد.

 این آمار و ارقام را اگر به كل جمعیت كشور تعمیم دهیم به یك عدد بزرگ می‌رسیم. حجم زیادی از زباله‌های تولیدی ما را پلاستیك‌ها تشكیل می‌دهند؛ پلاستیك‌های غیرقابل تجزیه‌ای كه بلای جان محیط‌زیست و انسان‌ها شده‌اند. اگر با خواندن این آمار وجدان درد گرفتید می‌توانید با ساخت وسایل به درد بخور از بطری‌های پلاستیكی هم درد وجدانتان را كمتر كنید و هم به فكر در آوردن پول از ساخته‌های خلاقانه بازیافتی‌تان باشید. این روزها دست‌سازهای زیبا و خلاقانه طرفداران زیادی دارند و بعضی‌ها حتی برای خریدشان حاضرند پول خرج كنند. پس از همین امروز بطری‌های سالم و تر‌و‌تمیز نوشابه، شیر، دوغ، آب معدنی و دیگر نوشیدنی‌ها را دورنریزید و به فكر ساخت‌وساز باشید. چند نمونه از كارهای جالبی كه می‌توانید سر بطری‌ها بیاورید را در مطلب امروز خواهید دید.

البته شایدباور نكنید كه كسی این وسایل را می‌خرد‌ اما این كارشدنی است،به شرطی كه خلاق باشید البته یادتان باشد این نوع وسایل بازیافتی بازار داغی ندارند و برای مثال نمی‌توانید آنها را با وسایل نو و دست اول برای فروش مقایسه كنید. اما به هر حال باز هم افرادی كه از خلاقیت شما استقبال كنند پیدا خواهید كرد. برای فروش بیشتر بین دوست، فامیل و آشناهای اطرافتان بگردید و ساخته‌های دستتان را نشانشان بدهید. برای مواردی كه در بالا گفتیم بیشتر، خانم‌ها و بچه‌ها مشتری شما خواهند بود. حتی می‌توانید با توضیح در مورد اینكه چرا این كار را می‌كنید و اینطوری چه كمكی به محیط‌زیست می‌كنید مشتری‌های بیشتری جذب كنید. از كارهایتان عكس بگیرید و در سایت یا وبلاگی شخصی‌تان بگذارید. بعد هم با وبلاگ‌های مشابه (آموزش كاردستی با وسایل بازیافتی و... ) تبادل لینك كنید تا كم كم مشتری‌های خاص خودتان را پیدا كنید. قیمت‌های عجیب و غریب و بالا هم روی كارتان نگذارید تا مشتری‌ها فرار نكنند.

گلدان‌های پلاستیكی

بطری‌های نوشابه و دوغ و دلستر بهترین گزینه برای ساخت گلدان و كاشتن گل‌های طبیعی هستند. خیلی از گل‌های طبیعی گلفروشی‌ها به‌خاطر جنس گلدان‌هایشان گران هستند. شما می‌توانید با ساخت گلدان‌های بازیافتی ارزان قیمت و كاشت گیاهان مختلف درون آنها مشتری‌های گیاه دوست زیادی جذب كنید. برای ساخت این گلدان‌ها تنها باید بطری‌ها را از بخش میانی برش بزنید و از هر دو نیمه استفاده كنید. برای اینكه نیمه باریك كه درب بطری در آن قرار دارد روی زمین قرار بگیرد یك لوح فشرده به درد نخور را به ته آن بچسبانید. بعد هم دیواره خارجی بطری‌ها را با اسپری یا رنگ‌های آكریلیك رنگ بزنید و نقاشی كنید تا زیبا و جذاب به‌نظر برسند. برای كاشت گیاه هم سعی كنید از گیاهان تزیینی كه رنگ و لعاب خوبی دارند مثل حسن یوسف یا فلفل‌های رنگارنگ كوچك استفاده كنید. سعی كنید بیشتر از گیاهانی كه برگ و گل و میوه‌های ریز و مینیاتوری دارند استفاده كنید.

عروسك‌های رنگارنگ

بدنه قوطی‌های پلاستیكی ابزارخوبی برای ساخت انواع و اقسام عروسك است. مقداری رنگ آكریلیك، پارچه، كاموا و یك طرح خلاقانه و زیبا، یك بطری ساده را تبدیل به عروسكی زیبا می‌كند. فقط كافی است طرح جالبی را خیلی تمیز و با رنگ‌های شاد روی آن پیاده كنید؛ مثلا یك پنگوئن بامزه كه شال و گلاه بافتنی یا پارچه‌ای دارد. می‌توانید انواع حیوانات یا حتی آدمك‌های فانتزی را با این بطری‌ها بسازید و با پارچه برایشان لباس بدوزید. عروسك‌ها اگر زیبا و خلاقانه باشند حتما بین بچه‌ها یا بزرگ‌ترها مشتری خواهند داشت. حتی می‌توانید یك شكاف روی بدنه آنها بگذارید و به‌عنوان قلك برای فروش بگذارید. فقط یادتان باشد برای بازاری و مشتری‌پسند‌شدن كارها باید طوری زیبا و تمیز نقاشی كنید و لباس بدوزید كه در نگاه اول قابل تشخیص نباشدكه با یك بطری سروكار داریم.

هدیه بازیافتی

جعبه‌های كوچك هدیه در مناسبت‌ها و اعیاد مختلف فروش خوبی دارند. می‌توانید ابتكار بزنید و با بطری آب یا نوشابه جعبه‌های شفاف جالبی بسازید و بفروشید. برای داخل جعبه‌ها دنبال مواردی باشید كه همه‌پسند باشند. شكلات و آبنبات، پاستیل و خشكبار، گل‌های خشك شده یا شمع‌های تزیینی و هر چیز زیبای دیگری می‌توانند در بطری‌ها جا بگیرند. حالا نوبت برش بطری‌هاست. برای برش از تیغ استفاده كنید تا تمیز و صاف برش بدهد. بطری را نصف كنید و مثل یك گل 4پر برش بزنید. شكلات یا هر چیز دیگری كه قرار است داخل بطری را پر كند داخل آن بریزید. بعد هم 4پر آن را روی هم بیاورید و با چسب محكم كنید. حالا مثل یك جعبه هدیه دور تا دور آن را با روبان ببندید و پاپیون بزنید. می‌توانید برای زیباتر شدن از تور و مهره‌های رنگی دیگر هم استفاده كنید كه به سلیقه خودتان بستگی دارد.

زیورآلات فانتزی

این روزها زیورآلات دست‌ساز مخصوصا از نوع پارچه‌ای و گل‌گلی حسابی بین دخترها طرفدار پیدا كرده است. برای ساخت و فروش این دست از زیورآلات لازم نیست حتما وسایل زیادی بخرید. با همین بطری‌ها كوچك آب‌معدنی یا نوشابه می‌توانید النگوهای فانتزی جالبی بسازید. برای این كار اول به اندازه پهنایی كه برای النگو درنظر دارید بطری را صاف و تمیز برش بزنید. بعد یك لایه چسب پلاستیكی پهن برای استحكام بیشتر روی آن بچسبانید. حالا نوبت چسباندن پارچه‌های رنگارنگ با چسب حرارتی روی برش‌هاست. پارچه‌ها را مدل‌دار بچسبانید و برای زیباتر شدن از تورهای گیپور هم استفاده كنید. حتی می‌توانید روی یك النگو از چند مدل پارچه ساده یا گلدار استفاده كنید. مطمئن باشید اگر این النگوها را با پارچه‌های زیبا تزیین كنید این روزها طرفداران زیادی خواهند داشت.

بطری‌های پرمداد

اینكه از یك بطری پلاستیكی جامدادی بسازیم آخر خلاقیت است. برای این كار یك بطری تمیز و سالم بردارید و یك‌سوم بالایی آن را جدا كنید. با یك وسیله نوك تیز سوراخ‌هایی را روی قسمت بالایی آن ایجاد كنید. یك پارچه زیبا انتخاب كنید و به اندازه دور بطری برش بزنید. این پارچه قرار است نقش در جامدادی را بازی كند. حالا با استفاده از آن سوراخ‌ها پارچه را به بطری بدوزید. البته می‌توانید به جای این كار پارچه را روی بطری با چسب حرارتی محكم بچسبانید. قسمت انتهای پارچه كه قرار است در بطری باشد را با بند كشی بدوزید تا هر وقت بند كشیده می‌شود درب بطری بسته شود. به همین سادگی جامدادی حاضر است و می‌توانید فروش خوبی از این جامدادی‌های خلاقانه داشته باشید.

مواد مصرفی ارزان است!

ماده اصلی كارتان همان بطری‌هایی است كه در دسترس همه هست، بقیه اقلام هم اكثرا در خانه‌ها پیدا می‌شود. برای مثال پارچه‌های رنگارنگ یا ساده را می‌توانید در بین تكه پارچه‌های اضافی از خیاطی‌هاپیدا كنید یا حتی از پارچه یك لباس‌ تروتمیزی كه از مد افتاده و دیگر آن را نمی‌پوشید استفاده كنید. كاموا، روبان، تور، نخ و سوزن، بندكشی، چسب و این جور وسایل هم معمولا در بساط همه خانم‌ها به راحتی پیدا می‌شود. نهایت اینكه چند متر روبان متری 200تا 500تومانی می‌خرید و كارتان راه می‌افتد. برای پر كردن جعبه‌های هدیه پلاستیكی هم می‌توانید از اشیای دست‌سازی‌ كه خودتان با وسایل دور و اطراف ساخته‌اید استفاده كنید یا یك بسته آبنبات 2تا 5هزار تومانی بخرید و با آن داخل چند تا از جعبه‌ها را پر كنید. یكی دیگر از مواردی كه احیانا در خانه ندارید رنگ آكریلیك برای رنگ‌آمیزی بطری‌هاست. این رنگ‌ها با برندها و اندازه‌های مختلف در لوازم‌التحریری‌ها موجودند و از دانه‌ای 2هزار تومان شروع می‌شوند و به 15هزار تومان هم می‌رسند. برای شما چند تیوپ 2هزار تومانی كفایت می‌كند. هر تیوپ رنگ هم كلی برایتان كار خواهد كرد. برای گلدان‌ها هم می‌توانید از گلدان‌های خانه قلمه بگیرید و از خاك باغچه یا گلدان استفاده كنید.


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری - مهدی سعیدنژاد:
نقاشی از آن هنرهای قدمت‌دار پرطرفدار و دوست داشتنی است که نظر همه را به‌خود جلب می‌کند.

معمولا نقاش‌ها روی كاغذ یا بوم نقاشی می‌كشند و تابلوهای بی‌نظیری برای تزئین دیوارها و رساندن مفهوم نهفته در طرح‌ها را می‌سازند اما كاربرد نقاشی محدود به تابلوها نیست و می‌شود از آن خیلی كاربردی‌تر استفاده كرد. معمولا تابلوهای نقاشی گران قیمت هستند و همه نمی‌توانند آنها را بخرند. حالا اگر نقاشی‌ها با كمی تغییر روی وسایل كاربردی كوچك‌تر و ارزان تری منتقل شوند، تعداد خیلی بیشتری مشتری خواهند داشت. مریم كه نشان «ماه بانو» را برای كارهایش انتخاب كرده هم از همین شیوه خلاق استفاده كرده و از نقاشی روی چوب، سفال، صدف، سنگ‌های تزئینی و طبیعی، پارچه و خلاصه هر چیزی كه قابل نقاشی كردن باشد محصولات مشتری‌پسندی می‌سازد.

تقریبا روی هر چیزی

اگر دست به قلم‌مویتان خوب است دور و اطراف خودتان را نگاه كنید تا ببینید روی چه چیزهایی می‌توان نقاشی كرد. چوب‌های اضافه‌ای كه كنار نجاری‌ها خاك می‌خورند یكی از بهترین گزینه‌ها هستند؛ «به ذهنم رسید نقاشی روی چیزهای دیگری غیراز بوم را هم امتحان كنم. شروع كردم به جست‌وجو و روش‌های مختلف نقاشی روی مواد مختلف مثل پارچه و چوب و سفال را امتحان كردم. از بین اینها بیشتر از همه چوب و سنگ‌های كنار دریا را پسندیدم و شروع به ساخت زیورآلات و سازه‌های چوبی و سنگی كردم كه با نقاشی تزیین می‌شدند چون مهندسی محیط‌زیست خوانده‌ام علاقه زیادی به‌كار با عناصر طبیعی داشتم. تمام مراحل از برش و صیقل چوب‌ها تا نقاشی و ساخت زیورآلات را خودم انجام می‌دادم و همه اینها حس خوبی به من منتقل می‌كند. با اینكه شغل اصلی‌ام چیز دیگری است ولی وقتی كم‌كم استقبال اطرافیانم و حتی استاد نقاشی خودم را دیدم تصمیم گرفتم كارهای بیشتری بسازم و برای فروش بگذارم. اوایل فقط روی چوب كار می‌كردم ولی بعدها پارچه، سنگ، سفال و خیلی چیزهای دیگر را هم اضافه كردم. نقاشی روی هر كدام حس خوب جداگانه‌ای داشت و البته مشتری‌های جداگانه.» برای نقاشی روی این مواد می‌توانید از رنگ‌های مختلفی استفاده كنید ولی رنگ‌های اكرولیك بهترین گزینه برای كار هستند. روغن یا اسپری براق و تثبیت‌كننده برای اتمام كار و وسایل دیگر مثل قلمو، پالت، آویزهای گوشواره، زنجیر و وسایل ریز و درشت دیگر هم برای كامل شدن محصولات احتیاج دارید.

تولید محصول مشتری‌پسند

ساخت محصولی كه هم هنری باشد و هم خریدار داشته باشد، آنقدرها هم آسان نیست؛ «اوایل فقط زیورآلات چوبی می‌ساختم ولی بعد چوبی‌های دیگری مثل جاكلیدی و قاب و... هم ساختم تا بازه مشتری‌ها بیشتر شود. برای پیدا كردن طرح‌های روی كارها بیشتر از اجزای طبیعت مثل گل‌ها و گیاهان یا طرح‌های سنتی و ایرانی استفاده می‌كنم. بعدها دیدم می‌شود روی صدف، فیروزه و سنگ‌های طبیعی كنار دریا هم نقاشی و از آنها برای زیورآلات یا به‌عنوان یك وسیله دكوری استفاده كرد. نقاشی روی پارچه را هم با طراحی روی شال و روسی‌های خودم شروع كردم. حتی روی رومیزی‌های خانه هم گل و گیاه كشیدم. گلدان‌های سفالی یا تخم‌مرغ‌های سفالی مخصوص 7سین هم گزینه‌های خوب و مشتری‌پسندی برای نقاشی بودند كه آنها را هم امتحان كردم و مخصوصا تخم‌مرغ‌ها با استقبال خوبی روبه‌رو شد. به غیر از خلاقیت خودم به این فكر می‌كردم كه الان مشتری‌ها چه چیزهایی را بیشتر دوست دارند و برایشان جالب‌تر است.»

خرید و برآورد هزینه‌ها

برای شروع می‌توانید از وسایلی كه در خانه دارید مثل سنگ‌هایی كه از كنار دریا جمع كرده‌اید یا چوب‌های سالم ولی به درد نخور استفاده كنید و فقط رنگ و قلم بخرید اما وقتی قرار باشد برای مشتری‌ها كار بسازید باید بیشتر از این حرف‌ها دست به جیب شوید؛ چوب، رنگ، قلمو، وسایل مخصوص ساخت زیورآلات و جاكلیدی، سنگ و صدف‌های آماده، سفال، پارچه و روسری لیست لوازمی است كه برای كارها می‌خرم. معمولا هر بار كه به بازار می‌روم یك یا 2 سری از این وسایل را می‌خرم و كار می‌كنم تا سری بعد. سنگ‌ها و صدف‌های طبیعی كنار رودخانه هم كه مجانی است و هزینه‌ای ندارد. قیمت چوب‌ها متفاوت و از تكه‌های كوچك 5هزار تومانی تا 25هزار تومانی متغیر است. رنگ‌ها هم براساس برندشان قیمت‌های مختلفی از تیوپی 3500تا 17هزار تومان دارند. در كل حدود ماهی 200تا 300هزار تومان برای خرید وسایل خرج می‌كنم.» سعی كنید وسایل مورد نیازتان را از بازار یا مراكز فروشی كه راسته خاص فروش آن مورد است بخرید تا قیمت نهایی وسایل برایتان به صرفه‌تر دربیاید.

خلاقیت برای فروش بیشتر

برای مشتری‌پسند شدن یك كار هنری فاكتورهای زیادی ازجمله شناخت سلیقه مشتری‌ها، اجرای خوب و حرفه‌ای كار، استفاده از مواداولیه مرغوب و خلاقیت تأثیرگذار است كه از این بین خلاقیت داشتن و كپی نكردن از كار بقیه مهم‌ترین گزینه است؛ «كسی موفق است كه بتواند بدون كپی كردن از بقیه ایده بگیرد و آن ایده را در ذهن خودش پرورش بدهد و بعد اجرا كند. برای داشتن مشتری بیشتر باید بتوانید سیلقه به روز مردم را بشناسید؛ برای مثال الان بیشتر كارهایی با طرح‌های سنتی ایرانی و نقوشی مثل گل و گیاه طرفدار دارند. البته طرح‌های مدرن هم برای خودشان طرفدار دارند. برای همین من سعی می‌كنم از هر دو گزینه در كارها بهره ببرم. الان تعداد كسانی كه در فضای مجازی فروشگاه یا صفحه اینترنتی برای فروش كارهای هنری دارند زیادشده‌ و برای همین رقابت شدیدی وجود دارد. برای پیروزی در این رقابت باید خیلی تلاش كرد؛ باید خلاق بود، برای اجناس تبلیغ زیادی كرد، با مشتری رفتار درستی داشت و كار مرغوب به دستش داد، قیمت‌های منصفانه انتخاب كرد و دنبال موقعیت‌های مناسب بود. تا به حال ناامید نشدم و سعی كردم كیفیت كارها را بالا ببرم و همین فاكتورها را رعایت كنم و الان خدا را شكر مشتری‌های خوبی دارم. بیشتر فروش من تا الان از نمایشگاه‌ها بوده و درصد كمتری هم فروش آنلاین. ولی داشتن صفحه اینترنتی و معرفی كارها می‌تواند غیراز مشتری‌های آنلاین، مشتری‌های حضوری و نمایشگاهی شما را هم بیشتر كند. یك نكته دیگر اینكه برای مشتری‌ها كارهای سفارشی با سلیقه خودشان هم بسازید و هرگز ناامید نشوید.»


شنبه 8/6/1393 - 21:37

همشهری - نگار شهیددخت:
حدود ۲۰ سال از زمانی که اینترنت به‌صورت عمومی در ایران به‌کار گرفته شد، می‌گذرد. در این مدت، روز‌به‌روز مردم به امکانات این شبکه مجازی بیشتر پی برده و از آن برای آسان‌تر‌شدن زندگی خود بهره می‌گیرند.

 این روزها دیگر خیلی‌ها به دنیای مجازی به چشم فرصتی برای كارآفرینی و كسب درآمد نگاه می‌كنند. شاید یكی از دلایلی كه تعداد فروشگاه‌های اینترنتی در حال افزایش است، همین ماجرا باشد. بسیاری از كاربران برای خرید یك محصول در اینترنت به جست‌وجو می‌پردازند و احتمالا محصولات موردنظر خود را با قیمتی مناسب پیدا می‌كنند. در این شرایط آنها دوست دارند تا این محصول را خریداری كنند ولی ترس از خرید اینترنتی، آنها را از این كار منصرف می‌كند اما می‌توان با درنظر گرفتن و رعایت برخی موارد، یك خرید اینترنتی بی‌دردسر و مطمئن را تجربه كرد. چند نكته ساده و در عین حال اثرگذار كه می‌تواند امنیت خرید شما را تضمین كند.

محیط فروشگاه

مهم‌ترین و ساده‌ترین مسئله برای شناختن یك سایت مطمئن، پوسته و محیط فروشگاه است. در بیشتر موارد، فروشگاهی كه برای كلاهبرداری ایجاد شده، هزینه چند میلیونی برای طراحی و بهینه‌سازی‌ یك پوسته و قالبی درخور پرداخت نمی‌كنند و تنها فروشگاه‌های معتبر با درآمد كافی می‌توانند این هزینه را تقبل كنند. باید به محیط و سپس بخش بندی فروشگاه آنلاین توجه كنید.

رتبه سایت

بالا بودن رتبه یك سایت نشان‌دهنده تعداد بالای بازدید و كاربر است كه تنها یك سایت معتبر می‌تواند به چنین جایگاهی دست پیدا كند. سایت‌های رتبه‌بندی مثل «الكسا» می‌توانند این رتبه را به شما نشان دهند. البته بعضی سایت‌های سودجو نیز با روش‌های خاص رتبه خود را بالا می‌برند كه باید به این موارد دقت داشت.

سوال بپرسید

بله، درست می‌بینید، فقط سؤال بپرسید و منتظر پاسخ باقی بمانید. سایت‌های معتبر در كوتاه‌ترین زمان پاسخ شما را ارسال می‌كنند، درحالی‌كه در سایت‌های نامعتبر و جعلی، چنین موردی دیده نمی‌شود. سعی كنید یك سؤال فنی مطرح كنید تا سطح علمی كارشناسان فروشگاه را هم بسنجید. در هر فروشگاه، روش تماس با كارشناسان متفاوت است. پرسش خود را می‌توانید در فرم تماس با ما، ارسال پیام یا گفت و گوی آنلاین با كارشناسان مطرح كنید. درصورتی كه شماره تماسی برای فروشگاه ثبت شده، حتما تماس گرفته و از صحت آن اطمینان حاصل كنید.

روش های خرید و ارسال

فروشگاه‌های معتبر برای جلب مشتریان بیشتر سعی می‌كنند امكانات فراوانی برای آنها درنظر بگیرند. اتصال به سامانه‌های بانكی متعدد، روش‌های مختلف پرداخت و از همه مهم‌تر نحوه ارسال محصولات از این امكانات به شمار می‌رود. همكاری با شركت‌های مختلف جهت پرداخت و ارسال، نیاز به هزینه و صرف وقت دارد كه هر فروشگاهی نمی‌تواند از پس این هزینه‌ها و از همه مهم‌تر پشتیبانی این موارد برآید.

ثبت سوابق

پس از خرید اینترنتی، یكی از مهم‌ترین موارد، پیگیری خرید قبلی شما خواهد بود كه به‌طور معمول این مورد در بخش سوابق خرید یا سبد خرید درج می‌شود. باید حتما پس از ثبت‌نام و ثبت سفارش به این بخش مراجعه و از وجود توضیحات كافی درخصوص كالای خریداری شده مطمئن شوید. پس از خرید اینترنتی، یك شماره یا رمز پیگیری به شما نشان داده می‌شود كه بهتر است آن را یادداشت كنید تا در موارد لزوم، خرید خود را پیگیری كنید.

راه تشخیص اعتبار سایت

هنگام ورود به وب‌سایت‌هایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می‌شود، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل كنید. بسیاری از كلاهبرداری‌های اینترنتی از طریق سایت‌های جعلی با دریافت اطلاعات حساس كاربران رخ می‌دهد.در صفحاتی كه سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شماره كارت، رمز كارت، رمز دوم و CVV2 می‌كند، حتماً مطمئن شوید كه از پروتكل SSL استفاده شده است. بدین‌منظور آدرس صفحه می‌بایست با عبارت https به‌جای http آغاز شود. درصورتی‌كه از مرورگر اینترنت اكسپلورر استفاده می‌كنید باید نماد قفل طلایی رنگ در روی نوار آدرس وجود داشته باشد. اگر روی آن كلیك كنید می‌توانید گواهینامه امنیتی را كنترل كنید.

ابزار خرید اینترنتی

ابزار اصلی شما برای انجام خریدهای اینترنتی، یك كارت بانكی با قابلیت خرید است. در فرایند خرید اینترنتی اطلاعات زیر كاربرد دارد:
شماره كارت: یك شماره ۱۶ رقمی ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست كه روی كارت درج شده است.
رمز خرید اینترنتی (رمز دوم) كارت: برای دریافت رمز اینترنتی یا رمز دوم كه برای خریدهای اینترنتی استفاده می‌شود به یكی از دستگاه‌های خودپرداز بانك صادر كننده كارت مراجعه كرده و از طریق گزینه مربوط به عملیات رمز یا تغییر رمز، رمز خرید اینترنتی كارت خود را دریافت كنید. رمز خرید اینترنتی می‌تواند عددی ۵ تا ۱۲ رقمی باشد.
كد CVV2: این كد یك عدد ۳ یا ۴ رقمی است كه پشت یا روی كارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانكی درج می‌شود و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان یك كد امنیتی در پرداخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اینترنتی كاربرد دارد.
تاریخ انقضای كارت: تاریخ انقضا روی تمام كارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانكی درج شده است. در‌صورت عدم‌وجود این تاریخ روی یك كارت بانكی به شعبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بانك صادر‌كننده آن مراجعه كنید.
ایمیل: با ثبت ایمیل، درصورت امكان، رسید خرید اینترنتی برای شما ارسال می‌شود.

مراحل انجام یك خرید اینترنتی

پس از انتخاب نوع كالا یا خدمت موردنظر، معمولا برای پرداخت اینترنتی وجه در وب‌سایت فروشنده امكان انتخاب یك یا چند درگاه پرداخت الكترونیكی درنظر گرفته شده است.

در وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت هریك از بانك‌های پذیرنده، اطلاعات مشابهی برای تكمیل فرایند خرید از شما درخواست می‌شود كه در بخش اطلاعات مورد نیاز برای پرداخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اینترنتی در اختیارتان قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد.

توصیه می‌شود پس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌از تكمیل فرایند خرید، تصویر یا نسخه چاپی رسید خرید را برای پیگیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های احتمالی نزد خود نگهداری كنید.
درصورتی كه آدرس درج شده در ستون نشانی مرورگر از پروتكل https پشتیبانی نمی‌كرد امنیت ارسال اطلاعات كارت اعتباری‌تان پایین بوده و امكان هك توسط هكرها را به همراه دارد. توصیه می‌شود در این حالت از خرید انصراف دهید.

امنیت صفحه كلید مجازی:

زمانی كه ما از سایت‌های بانكی خرید‌می‌كنیم قابل توجه‌ترین نكته برای ما این است كه رمزهای بانكی ما دزدیده نشود. بانك‌ها برای حل این مسئله صفحه كلید مجازی را گذاشته‌اند و چه بهتر است همیشه از صفحه كلید مجازی استفاده كنیم. 
نكات زیر از بارزترین تفاوت‌های خرید آنلاین با خرید سنتی است:

خرید آنلاین

1- بررسی نكات فنی كالا
2- دریافت كالا با صرف زمان كوتاه
3- خرید بدون واسطه از منبع اصلی و قیمت واقعی
4- امكان استفاده از پشتیبانی آنلاین در هرلحظه
5- خرید در فضای شخصی با آرامش كامل
6- خرید در هر ساعت از شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل

نماد اعتماد الكترونیكی و ضرورت آن:

نماد اعتماد الكترونیكی مشخصه‌ای به‌منظور اعتماد‌سازی‌ كاربران هنگام مراجعه به سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی است. درصورتی‌كه به هر دلیل یك سامانه اینترنتی مرتكب تخلفی شود، نمایش نماد اعتماد الكترونیكی متوقف شده و فعالیت آن سامانه غیرقانونی اعلام و وب‌سایت مربوطه مسدود می‌شود. جهت مشاهده نماد اعتماد الكترونیكی به صفحه اصلی سامانه پارس رزرو مراجعه كنید . با گرفتن نماد اعتماد الكترونیكی از مركز توسعه تجارت الكترونیكی، اعتماد خریداران برای خرید از این فروشگاه‌ها افزایش می‌یابد و با توجه به رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آنها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه‌ها، مصرف‌كنندگان با اطمینان بیشتری نسبت به خرید كالا یا استفاده از خدمات اینترنتی اقدام خواهند كرد.


شنبه 8/6/1393 - 21:36

همشهری - آزاده باقری:
هنوز هم با وجود تمام مشکلات و دغدغه‌های زندگی، بسیارند کسانی که علاوه بر خودشان به دیگران هم فکر می‌کنند.

حالا این به فكر بودن، می‌تواند بسیار كوچك باشد و در نگاه اول چندان به چشم نیاید. به هر حال همین كه در حد توان، تلاشی صورت می‌گیرد به آدم حس خوبی منتقل می‌شود. شاید یك صندلی كنار مغازه‌ای گوشه خیابان، چندان نگاه رهگذران را به سمت خود جلب نكند اما همین كه جلوتر بروید می‌بینید این صندلی با صندلی‌های دیگر فرق دارد چون روی آن نوشته شده «این صندلی وقف افراد خسته می‌باشد» ؛ یعنی برای رهگذرانی است كه می‌خواهند در طول مسیر نفسی تازه كنند. این فكر و ایده آنقدر جالب و دوست‌داشتنی است كه به سرعت عكس آن منتشر شد و صندلی ساده سفیدی كه می‌توانست در گوشه‌ای خاك بخورد را پر طرفدار كرد و دقیقا همین دلیل كافی بود تا ما هم پاشنه كفشمان را ور بكشیم و به سمت جایی كه این صندلی چند سالی می‌شود جا خوش كرده و خستگی رهگذران زیادی را گرفته است برویم و با صاحبش صحبت كنیم و جویا شویم كه چطور چنین فكری به ذهنش رسیده است.

پیدا كردن آدرس، زیاد سخت نیست؛ در خیابان جمهوری، خیابان یاسری، بنگاه املاكی وجود دارد كه با تمام بنگاه‌های املاكی شهر فرق می‌كند. این بنگاه در كنار فعالیت همیشگی‌اش كه خانه‌ای برای مردم محله پیدا می‌كند، به‌صورت رایگان صندلی‌ای را كنار مغازه املاكی‌اش گذاشته تا افراد خسته برای دقایقی صاحب این صندلی شوند و خستگی‌شان را در كنند و یك «خدا خیرش بدهد» بگویند و بروند.

خدا خیرت بدهد

آنهایی كه موقع امتحانات آخر ترم روی صندلی‌های چوبی نشسته‌اند و انواع و اقسام یادگاری‌هایی كه دانش‌آموزان یا دانشجویان قبلی روی صندلی نوشته‌اند را دیده‌اند می‌دانند چه می‌گوییم. این صندلی قهرمان ما هم دچار چنین سرنوشتی شده؛ یعنی هر رهگذری كه روی آن چنددقیقه‌ای نشسته و خستگی‌اش را در كرده با خودكار و ماژیك روی سفیدی صندلی دلنوشته‌هایی نوشته كه خواندنشان خالی از لطف نیست. یكی نوشته «حاج آقا!خدا خیرت بدهد»، یكی دیگر با خودكار قرمز رنگ و با خطی خوش نوشته «خدا پدرت را بیامرزد»، آن یكی با خطی ریزتر به یك «خدا هر چیزی می‌خواهی نصیبت كند» قناعت كرده و یك انسان خوش سلیقه دیگر هم برای خانواده و عاقبت به خیری صاحب صندلی دعا كرده. روی صندلی پر است از جمله‌های زیبای دوست داشتنی كه جز خیر و بركت برای صاحب صندلی نمی‌خواهد.

صندلی‌ای برای پیرمردها و پیرزن‌های خسته

وارد مغازه كه می‌شویم مردی با موهای سفید پشت میز نشسته و مشغول خط‌كشی دفتر حساب و كتابش است. می‌گوید تا به حال هیچ كدام از رسانه‌ها برای گفت‌وگو با او درباره صندلی‌اش نیامده‌اند. فقط برخی از رهگذران از او برای عكس انداختن از صندلی اجازه می‌گیرند. محمدعلی حاجی‌زاده 30سال است كه بنگاه املاك دارد اما تنها 3سال می‌شود كه در این محل بنگاه خود را باز كرده و مشغول كسب و كار است. او ماجرای گذاشتن صندلی كنار مغازه را اینطور تعریف می‌كند: «از زمانی كه به اینجا آمده‌ام نزدیك به 3سال می‌گذرد. در این خیابان پزشك معروفی كار می‌كند كه بیماران زیادی برای معاینه به آنجا رجوع می‌كند.» روی چند جا از شیشه مغازه‌اش نوشته «75متر مانده به عطاری». انگار خیلی‌ها از او برای پیدا كردن عطاری سؤال می‌كنند كه خیال خودش را با زدن آدرس عطاری روی شیشه راحت كرده است؛ «عطاری اینجا هم داروهای دكتر معروف را می‌فروشد. پیرزن‌ها و پیرمردهای زیادی برای خرید دارو باید این مسیر را طی كنند. می‌دیدم كه در طول مسیر خیلی خسته می‌شوند، برای همین تصمیم گرفتم این صندلی كه در خانه بود را به اینجا بیاورم و در اختیار آدم‌های رهگذر بگذارم. 4-3‌ ماه بعد از آمدن به این املاكی صندلی را آوردم تاخستگی آدم‌ها را در كند.»

ایده نوشته روی صندلی

حاجی‌زاده می‌گوید كه ایده نوشتن جمله «صندلی وقف آدم‌های خسته می‌باشد» به‌خاطر اینكه مردم روی آن بنشینند به ذهنش رسیده. چون تا مدتی كه صندلی بدون نوشته را كنار مغازه گذاشته بوده كسی روی آن نمی‌نشسته «در ابتدا صندلی را بدون نوشته دم در گذاشتم، به همین‌خاطر تصور مردم به این بود كه من صندلی را بدون نیت گذاشته‌ام، برای همین این فكر به ذهنم رسید كه با نوشتن چنین جمله‌ای مردم بدانند صندلی متعلق به آنهاست. بعد از اینكه روی آن چنین جمله‌ای نوشتم واقعا تعداد افرادی كه روی صندلی می‌نشستند زیاد شد.»

صندلی‌ای برای خوابیدن

صاحب صندلی اشاره می‌كند به آدم‌هایی كه هر روز برای دقایقی میهمان صندلی هستند؛ «از صبح كه كارم را شروع می‌كنم آدم‌های زیادی را می‌بینم كه برای استراحت روی صندلی می‌نشینند. یا اگر من در مغازه نباشم و با من كار داشته باشند روی این صندلی می‌نشینند و منتظر می‌شوند تا بیایم و مغازه را باز كنم.» او ادامه می‌دهد: «شاید در طول روز بیشتر از 30نفر روی صندلی بنشینند. مخصوصا صبح‌ها، حتی دقت كرده‌ام چند شبی می‌شود كه یك نفر شب‌ها روی این صندلی می‌خوابد و وقتی من برای بازكردن بنگاه به در مغازه می‌آیم او هم بیدار می‌شود و می‌رود. هر كسی هم كه روی این صندلی بنشیند و از من آب و چای بخواهد از او دریغ نمی‌كنم».

صندلی را قفل كردم تا كسی نبرد!

حاجی‌زاده از وقتی صندلی را دم در گذاشته دیگر هیچ وقت آن را داخل مغازه نبرده است. برای اینكه كسی صندلی را با خود نبرد آن را با زنجیر به كركره مغازه قفل زده است؛ «وقتی صندلی را از خانه به مغازه آوردم آن را به كركره قفل كردم تا كسی آن را نبرد. اتفاقا كار خوبی هم كردم چون همان اوایل یك نفر دیگر صندلی‌ای را كنار صندلی من گذاشت اما چون آن را نبسته بود همان روز بردند.»

صندلی نوشت‌های دوست داشتنی

از صندلی نوشت‌هایی كه روی دسته صندلی‌اش نوشته‌اند می‌پرسیم، جواب می‌دهد: «هر روز نوشته‌های روی صندلی را پاك می‌كنم اما باز هم روی آن می‌نویسند. البته این نوشته‌ها از روی لطف و مهربانی‌شان است. معمولا تشكر می‌كنند، خدابیامرزی برای پدرم می‌فرستند و برای سلامتی خودم و خانواده‌ام دعا می‌كنند. همین‌ها هم برای من كافی است و خوشحال هستم توانسته‌ام چنین كار كوچكی را برای مردم‌ام انجام بدهم و آنها را خوشحال كنم».

اگر دیگر روی این صندلی ننشینم باز هم دعایش می‌كنم

در گوشه خیابان كمی منتظر می‌مانیم تا ببینیم كدام یك از رهگذران برای دقایقی روی صندلی می‌نشیند و استراحت می‌كند. چندان لازم به انتظار كشیدن نیست. مدت زیادی طول نمی‌كشد كه خانمی روی صندلی می‌نشیند و دختر جوان‌تر كنار می‌ایستد. به سراغ‌شان كه می‌رویم هر دو می‌ایستند. بعد از تعارفات معمول خانم مسن‌تر دوباره روی صندلی می‌نشیند. از مشتری‌های ثابت این صندلی است و معمولا بعد از پیاده‌روی یا برای فرار از گرمای تابستان چند لحظه‌ای روی آن می‌نشیند؛ «واقعا خدا به صاحب این مغازه خیر بدهد. من كمر درد دارم و برای معالجه به دكتر می‌آیم. واقعا بیشتر از چند قدم نمی‌توانم بردارم و نیاز دارم كه كمی جایی بنشینم و استراحت كنم و بعد دوباره به راه خودم ادامه بدهم. اگر دیگر روی این صندلی ننشینم و مسیرم به اینجا نخورد باز هم برای سلامتی صاحب این مغازه دعا خواهم كرد.» دخترش هم از طرفداران این صندلی است؛ «من چندبار از این صندلی عكس گرفتم و توی شبكه‌های اجتماعی به اشتراك گذاشتم. واقعا خوب است كه این كارهای خوب تبلیغ شود. گاهی بیشترمان فكر می‌كنیم كه دیگر كسی به فكر كسی نیست ولی وقتی با چنین آدم‌هایی برخورد می‌كنیم كه با یك كار ساده سعی می‌كنند كسی را آرام یا شاد كنند واقعا دلم قرص می‌شود كه هنوز آدم‌های زیادی هستند كه می‌شود به خوبی و مهربانی‌شان تكیه كرد و از زندگی لذت برد.»


شنبه 8/6/1393 - 21:36

همشهری - فاطمه محمدصالحی:
پول برای همه، چه کودک و چه بزرگسال مهم است. کودکان ابتدا تنها جذب صدای جیرینگ جیرینگ پول می‌شوند و شاید پول کاغذی را بی‌اهمیت بدانند اما آنها هم به مرور مانند دیگران با ویژگی‌های پول آشنا می‌شوند و تحت‌تأثیر آن قرار می‌گیرند.

تحقیقات روانشناسی ثابت كرده است بین آموزش مهارت‌های اقتصادی به كودكان و موفقیت اقتصادی آنها در آینده رابطه وجود دارد و كودكانی كه تحت آموزش قرار‌بگیرند موفق‌تر خواهند بود. این یعنی والدین و مربیان باید توجه ویژه‌ای به تربیت اقتصادی فرزندان داشته باشند. آنچه فرزندان برای آینده نیاز دارند آشنایی با ارزش پول، كسب پول، توانایی پس‌انداز‌كردن، خرج‌كردن، بخشیدن و قناعت است.

پول توجیبی می‌گیرم، پس هستم

بیشتر كودكان از 3 سالگی تمایل پیدا می‌كنند كه مستقل شوند. این نیاز در آستانه ورود به مدرسه شدت می‌گیرد. استقلال به كودكان كمك می‌كند با اعتماد به نفس بیشتر به تجربه‌اندوزی روی بیاورند و برای موفقیت آماده شوند اما مهم است كه خانواده به‌عنوان نخستین محیط تربیتی چگونه می‌خواهد به كودك بگوید به استقلال‌خواهی تو احترام می‌گذاریم و قبول داریم كه بزرگ شده‌ای.

یكی از راهكارهای رشد مهارت‌های فرزندان، تربیت اقتصادی است. خیلی از والدین فكر می‌كنند كه فقط باید پولی به بچه‌ها بدهند تا آنها نیاز‌های خود را تامین كنند غافل از اینكه می‌توانند از همین پول توجیبی‌ها برای تربیت اقتصادی بچه‌ها استفاده كنند. البته واضح است كه پرورش هوش اقتصادی بچه‌ها نیازمند تلاش و همكاری همه اعضای خانواده است. گرفتن پول توجیبی یك مرحله جدید از زندگی هركودك یا نوجوان است و به او پیغام بزرگ‌شدن و محترم بودن می‌دهد و در عین حال به او كمك می‌كند تا امنیت روانی، استقلال شخصیت، خودكنترلی و مسئولیت‌پذیری پیدا كند. او می‌تواند از طریق گرفتن پول توجیبی یاد بگیرد كه چگونه از سرمایه‌های خود استفاده كند. او می‌فهمد كه همه مردم به یك اندازه پول ندارند. می‌تواند حق انتخاب و تبعات روش‌های اشتباه را درك كند و با سرمایه اندك خود توان فعالیت‌های اجتماعی، آشنایی با آینده‌نگری و روش مدیریت بر منابع و... را پیدا كند. والدین باید به این نكته توجه داشته باشند كه پول توجیبی پول زوری نیست كه فرزندان از والدین بگیرند بلكه مبلغ مشخصی است كه برای كارهای غیرضروری به‌صورت هفتگی یا ماهانه به فرزندان پرداخت می‌شود. بهترین زمان پرداخت پول توجیبی به فرزندان از حدود 8سالگی است. مهم نیست كه مبلغ پول توجیبی چقدر است بلكه مهم روش‌هایی است كه به وسیله پرداخت پول توجیبی فرزندان را آماده موفقیت‌های اقتصادی می‌كند.

پرسش و پیشنهاد‌های پولی برای پس انداز‌كردن بچه‌ها چه‌كار كنیم ؟

قلك‌بازی

جشن تولد فرزندان بهانه خوبی است كه خبر شروع دوران جدید زندگی و دریافت پول توجیبی را به آنها بدهید. بهتر است به كودك خود كیف پول و قلكی كه قابلیت باز شدن داشته باشد، هدیه بدهید. به فرزندتان یاد بدهید كه می‌تواند بخشی از پول توجیبی خودش را پس‌انداز و بخشی دیگر را خرج كند. نخستین معلم و مشوق بچه‌ها برای پس‌انداز خود والدین هستند. برای اینكه كودك یا نوجوان خود را برای پس‌انداز كردن تشویق كنید، برای خود هم قلكی تهیه كرده و با او مسابقه بدهید. یك برنامه تفریحی مثل رفتن به رستوران یا پارك را درنظر بگیرید و از قبل به فرزند خود اطلاع دهید كه برای استفاده از خوراكی‌های همراه غذا یا وسایل بازی این برنامه تفریحی به پس‌انداز نیاز دارد.

چطور خانواده الگو باشد؟

مهم است كه شما در خانه خود چقدر و چگونه به پول اهمیت می‌دهید. جایگاه پول در خانواده و نزد والدین هر چه باشد، به فرزندان هم منتقل می‌شود. اگر در خانواده پول تا جایی ارزشمند شمرده شود كه ارزش دیگری با آن برابری نكند، نباید از فرزندان توقع خویشتنداری داشت اما خانواده‌هایی كه پول را برابر ارزش افراد به‌حساب نیاورند و خانواده‌های نیازمند را هم صرفا خانواده‌های بدبخت ندانند، روحیه مقاومت در برابر تجربه‌های مایوس‌‌كننده مالی را به بچه‌های خود یاد می‌دهند. از طرفی هم اگر تمام نیاز‌های مالی فرزندان برآورده شود، توقعات‌شان هر روز شكل جدیدتری به‌خود می‌گیرد و تاب مشكلات مالی را در زندگی آینده خود نخواهند داشت. كارها و رفتارهای جزئی شما در هر زمینه‌ای می‌تواند درس‌های بزرگی به فرزندان‌تان بدهد. اگر پیاده می‌روید برای اینكه پول نپردازید یا برای تعمیر و نگهداری وسایل منزل وقت صرف می‌كنید، مراقب تانشدن پول‌های كاغذی‌تان هستید و... دلایل كارهایتان را به فرزندانتان بگویید تا دقت آنها هم بیشتر شود.

چقدر پول توجیبی ؟

نیازهای مالی فرزندتان و شرایط او و فرزندان دوست و آشنا را درنظر بگیرید تا بتوانید مقدار متوسطی برای پول توجیبی او لحاظ كنید. شرایط مالی خانواده معیار پراخت پول توجیبی است. برای اینكه بچه‌ها را بتوانید با پرداخت پول توجیبی تربیت كنید، آنها را در جریان توان مالی خانواده بر حسب سن و دركشان قرار بدهید. در وعده‌های نامنظم اقدام به پرداخت مجدد پول توجیبی نكنید. تجربه نشان داده است كه پول توجیبی بیش از حد نیاز می‌تواند به ابراز فخرفروشی بچه‌ها در جمع دوستان، ولخرجی، ایجاد روحیه اسراف‌گرایی و تجمل‌گرایی و... تبدیل شود و از سوی دیگر پرداخت كمتر از میانگین پول توجیبی نیز باعث بروز اختلاف بین بچه‌ها و والدین می‌شود. اقدام به دزدی در نوجوانان یا استفاده بدون اجازه از پول والدین در كودكان هم یكی از آسیب‌های تربیت ناصحیح به وسیله پول توجیبی است. اگر پول دریافتی بچه‌ها بیش از حد كم باشد ممكن است به این آسیب‌ها منجر شود. بهتر است پول توجیبی ابزار تنبیه برای اشتباهات دیگر بچه‌ها نباشد. از تنبیه به وسیله پول توجیبی، فقط برای اشتباه بچه‌ها در دخل و خرج‌شان استفاده كنید. اما خوب است گاهی به عنوان تشویق مبلغی به فرزندتان هدیه كنید كه اسم آن دیگر پول توجیبی نیست. به بچه‌ها هم بگویید كه این پول حسابش از پول توجیبی آنها جداست. حتی گاهی با دادن مسئولیت به فرزندان به آنها دستمزد پرداخت كنید؛ برای مثال شستن اتومبیل، تعمیر یك لباس، مرتب‌كردن خانه و... .

خرید بازی

پیشنهاد دیگر برای آشنایی كودكان با مفاهیم ارزش پول، یاد‌دادن قواعد خرید‌كردن و حساب و كتاب به بچه‌هاست. در اصطلاح به این كار بازی خریدكردن می‌گوییم. قواعد این بازی این است كه شما برای هر كدام از اشیای منزل قیمتی می‌گذارید. حتی كودكان هم می‌توانند قیمت‌گذاری كنند. با این كار شما آنها را با مفهوم مقایسه ارزش كالاها آشنا می‌كنید. سعی كنید قیمتی كه روی كالاهای خانه می‌گذارید به ارزش ریالی آن كالا نزدیك باشد اما این قیمت از ذهن كودك دور نباشد؛ یعنی با توجه به درك و مفهوم او از قیمت‌ها عمل كنید. پیشنهاد می‌كنیم كه برای بازی خرید و یاد دادن حساب و كتاب به بچه‌ها از اسكناس‌ها و پول‌های واقعی استفاده نكنید، بهتر است اسكناس‌ها یا سكه‌های مختلف را نقاشی كنید و آنها را در اختیار بچه‌ها بگذارید تا با آن پول‌های نقاشی شده از شما خرید كنند. مهم است كه با پولی كه در اختیار دارد چه خرید با ارزشی می‌كند. بعد از او نوبت شما می‌رسد كه خرید كنید. به‌خاطر داشته باشید كه تفاوت عملكرد شما و كودكتان برای آموزش او بسیار مفید است.

پرداخت پول توجیبی، برنامه‌ریزی لازم دارد. قانون هم باید داشته باشید. باید بچه‌ها بدانند كه سرپیچی از قوانین شما درباره پول توجیبی برای آنها عواقب بدی دارد. قراردادی باید بین شما و فرزندانتان باشد كه محدوده اختیار آنها را شما مشخص كنید. مثلا پول توجیبی نمی‌تواند صرف خرید از محل‌های دور از خانه یا در سنین بالاتر صرف خرید سیگار‌و... شود. در برنامه‌ریزی خود زمان پرداخت، نتیجه رعایت نكردن قوانین و... را مشخص كنید.

چه ثروتی به او بدهیم؟

اگر می‌خواهید فرزندتان هیچ‌گاه فقیر نشود به او مهارت قناعت‌كردن را بیاموزید. نخستین و بهترین كاری كه در این زمینه می‌توانید بكنید این است كه روحیه شكرگزاری از خداوند را در او تقویت كنید. می‌توانید قبل از خواب یك دعا كنید و فرزندتان آمین بگوید و برعكس؛ دعا برای سلامتی، داشتن پدر و مادر، شكرخانه‌ای كه سقفی دارد و ما كنار خیابان نمانده‌ایم و البته برای اینكه ما ثروت بزرگی به اسم خدا داریم‌و... . از طرفی، قصه‌های هر زمان و دوره‌ای با نوع تربیت فرزندان رابطه دارد. فرزندان دوره‌ای كه محور قصه‌های قبل از خوابشان تلاش برای درآمدزایی، دورشدن از فقر و كار كردن، مثل دختر كبریت‌فروش است با قناعت رابطه بهتری دارند. از قصه‌ها كمك بگیرید تا برای فرزندان شرایط زندگی دیگر را بتوانید به درستی ترسیم كنید. زندگی‌ای كه ممكن بود در آن هیچ‌كدام از داشته‌های فعلی را نداشته باشد.

چه كنیم با فرزند ولخرج ؟

نباید فراموش كرد كه پول توجیبی راهی برای آموزش كودكان و دادن اختیار به آنها در دایره اختیار والدین است. اگر فرزندی ولخرجی كرده و نتواند از سرمایه خود درست استفاده كند، به این معنی است كه دارد نوعی از شكست را تجربه می‌كند. در این شرایط رفتار والدین به‌شدت اهمیت دارد. اگر والدین بی‌پولی او را به‌خاطر ترحم و دلسوزی جبران نكنند قطعا بهترین تصمیم را گرفته‌اند. اگر فرزند شما اصرار به دریافت پول مجدد دارد، از پول توجیبی ماه‌های بعد به او وام بدهید و تا آن‌ماه مورد توافق، خودتان از روی پول توجیبی معین قسط‌ها را كم كنید. با این كار شما به فرزند خود یاد می‌دهید كه مسئولیت خطای خودش را به‌عهده بگیرد و بپذیرد. اما نباید پول توجیبی ماه‌های بعد را قطع كنید. قاطعیت و قانون منصفانه والدین هرچند با گریه و ناراحتی فرزند همراه باشد، برای آینده آنها بسیار كمك‌كننده است.


شنبه 8/6/1393 - 21:36

همشهری - ندا نوربخش:
آیا کارمند یا دانشجو هستید و وقت کافی برای تهیه صبحانه مفصل ندارید؟ آیا دوست دارید که صبحانه گرمی بخورید و راهی محل کار یا تحصیل خود بشوید؟

 آیا فكر می‌كنید كه تهیه تمام صبحانه‌های گرم به وقت زیادی نیـــاز دارد؟‌آیا می‌دانید كه كاملا در اشتباه هستید؟ باور نمی‌كنید؟ پس این صفحه را بخوانید تا مطمئن شوید در عرض كمتر از 5دقیقه می‌توان صبحانه‌ای گرم و خوشمزه درست كرد.

كوكوی آویشن

آویشن، گیاهی با طبع گرم است كه مصرف آن باعث ایجاد آرامش و رفع اضطراب می‌شود. شروع روز با خوردن صبحانه‌ای كه خاصیت آرام‌بخشی دارد، می‌تواند بسیار مطلوب باشد. آویشن، مدر و ضدعفونی‌كننده مجاری ادراری هم هست. خواص ضد‌میكروبی، ضد‌قارچی و ضد‌انگلی آن هم به اثبات رسیده است. كوكوی آویشن كه بیشتر در مناطق مركزی ایران طرفداران زیادی دارد، كمتر از 5دقیقه آماده می‌شود و بسیار هم خوشمزه و مقوی است.

مواد لازم برای یك نفر| 1عدد تخم‌مرغ،1قاشق مرباخوری آرد گندم،1قاشق غذاخوری سرصاف پودر آویشن،نمك به میزان لازم،یك‌ونیم قاشق غذاخوری روغن مایع

طرز تهیه| تخم‌مرغ، آرد، نمك و پودر آویشن را به‌مدت یك دقیقه با چنگال بزنید. روغن را داخل تابه بریزید و آن را حدود 30ثانیه روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. مایه آماده شده را داخل تابه بریزید و در آن را بگذارید. حرارت را پایین بیاورید و بعد از 2دقیقه در تابه را بردارید و كوكو را برگردانید. یك دقیقه دیگر در تابه را ببندید و سپس كوكوی شما در كمتر از 5دقیقه آماده است.

همراهان| گوجه‌فرنگی تازه‌ای كه با چند قطره آبلیمو، آب نارنج یا آبغوره طعم‌دار شده باشد، بهترین همراه این صبحانه است.

ساندویچ نان و پنیر و گردو

بیشتر ما نان و پنیر را با شكل سنتی آن تصور می‌كنیم اما همین صبحانه سنتی می‌تواند به‌سادگی شكل و طعم جدید و متفاوتی به‌خود بگیرد. به اندازه یك قوطی كبریت یا 30تا 40گرم پنیر می‌تواند معادل یك واحد لبنیات محسوب شود و مقداری از نیاز بدنمان به پروتیئن را هم تأمین كند. بهتر است نان تستی كه قرار است برای تهیه این غذا مورد استفاده قرار بگیرد، تست سبوس‌دار باشد. نان‌های سبوس‌دار، فیبر بیشتری دارند و می‌توانند ما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه‌دارند. ضمن اینكه فیبرهای غذایی با تحریك حركات دودی روده‌ها، تاحد قابل‌قبولی جلوی ابتلا به یبوست را هم می‌گیرند.

مواد لازم برای 1نفر| 4عدد نان تست، یك قوطی كبریت پنیر
2تا 3قاشق غذاخوری گردوی خردشده
طرز تهیه|پنیر را روی هر 4نان‌ تست بمالید. روی 2 عدد از نان‌های تست را با گردوهای خردشده بپوشانید. 2نان دیگر را روی این تست‌های گردویی بگذارید. این 2ساندویچ را به‌مدت 2تا 3دقیقه داخل دستگاه ساندویچ‌ساز قرار دهید. در عرض كمتر از 5دقیقه، ساندویچ داغ نان و پنیرتان كه بوی گردوی حرارت‌دیده آن فضا را پر می‌كند، آماده است.
همراهان| این صبحانه داغ و خوشمزه را با یك لیوان چای شیرین، تكمیل كنید.

نان كنجدی سوخاری

این غذا كمی پركالری‌تر از صبحانه‌های معرفی‌شده قبلی است و بیشتر برای بچه‌ها و افراد لاغر مناسب است. كنجد جزو دانه‌های چرب و سرشار از ویتامین‌ها و املاح مختلفی است كه مصرف آن مقداری از نیاز بدن به ویتامین E، كلسیم، منیزیم، روی، پروتئین و فسفر را تأمین كند. اسیدهای چرب اشباع‌نشده موجود در آن هم به كاهش چربی بد و افزایش چربی خوب خون كمك می‌كند.
مواد لازم برای 1نفر| 2عدد نان تست،1عدد تخم‌مرغ كوچك
2تا 3قاشق غذا خوری كنجد،نمك، پودر فلفل سیاه و دارچین به میزان لازم،روغن مخصوص سرخ كردن به میزان لازم
طرز تهیه| تخم‌مرغ را با نمك، فلفل و كمی پودر دارچین به خوبی هم بزنید. نان‌های تست را ابتدا در تخم‌مرغ و سپس در كنجد خام بغلتانید. حالا این نان‌های كنجدی را در تابه‌ای كه از قبل روغن ریخته‌اید و گرم كرده‌اید، سرخ كنید.
همراهان| آب پرتقال یا آب انار ملس، بهترین تحریك‌كننده‌های اشتهای صبحگاهی و مناسب‌ترین همراهان این صبحانه هستند.

املت دانشجویی

مدت‌هاست كه املت تهیه شده با رب، لقب املت دانشجویی را یدك می‌كشد اما این املت، هم در مدت كوتاهی آماده می‌شود و هم با كمی خلاقیت، طعم منحصر به فردی به‌خود می‌گیرد. رب گوجه‌فرنگی مانند خود گوجه‌فرنگی حاوی لیكوپن فراوانی است. مصرف این آنتی‌اكسیدان بسیار مفید به پیشگیری از ابتلا به سرطان، مخصوصا سرطان پروستات، كمك می‌كند. اگر روغن مصرفی‌تان هم كانولا یا كلزا باشد، می‌توانید از دریافت اسیدهای چرب امگا3در وعده صبحانه مطمئن شوید و به این ترتیب، سلامت قلب و عروق‌تان را تضمین كنید.
مواد لازم برای 1نفر| 1عدد تخم‌مرغ،2قاشق سرخالی رب گوجه‌فرنگی،2قاشق سر خالی روغن كانولا،نمك و فلفل سیاه به میزان لازم،1قاشق مرباخوری مرزه خشك،نصف قاشق مرباخوری ترخون‌خشك
طرز تهیه| روغن را درون تابه بریزید و 30ثانیه اجازه دهید تا گرم شود. رب، نمك و فلفل سیاه را اضافه كنید و آن را 2دقیقه تفت بدهید. مرزه و ترخون را به رب بیفزایید و 30ثانیه دیگر آن را تفت بدهید. حالا تخم‌مرغ را روی رب بشكنید، تفت مختصری بدهید و حدود 2دقیقه بدون هم زدن اضافی، اجازه بدهید تا تخم‌مرغ بپزد. حالا املت شما ظرف مدت فقط 5دقیقه حاضر است.
همراهان| پیاز خام كه سرشار از ویتامین C است، همراه خوبی برای این صبحانه محسوب می‌شود. شما می‌توانید با یك آدامس نعنایی از شر بوی پیاز قبل از خروج از خانه رها شوید. اگر دوست ندارید، خیار طعم‌دار شده با آبلیمو را همراه این صبحانه فوق‌العاده كنید.


شنبه 8/6/1393 - 21:35