تعداد مطالب : 6910
تعداد نظرات : 98
زمان آخرین مطلب : 2075روز قبل
تاثیر رفتارهای غیرکلامی‌در تعلیم و تربیت کودکان

بیشتر روان‌شناسان در این مورد اتفاق نظر دارند که دوران کودکی بسیار مهم و حساس است و مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت کودک را بدرستی بیاموزند، زیرا دوران تربیت کودک نه از آغاز تولد بلکه قبل از آن شروع می‌شود.

 

در این دوران بسیار حساس و مهم است که شخصیت کودک شکل می‌گیرد و اخلاق و رفتار و عادات و حتی افکار او پایه گذاری می‌شود. بنابراین موضوع تعلیم و تربیت را نباید ناچیز و کم اهمیت شمرد، زیرا بچه وسیله سرگرمی‌والدین نیست، بلکه او انسان کوچکی است که برای خود و آینده‌‌اش ساخته و تربیت می‌شود و این وظیفه مهم برعهده پدر و مادرش است، اما باید توجه داشت که والدین امروزی با شیوه‌های پرورش کودکان تا چه اندازه آشنایی دارند.

اغلب والدین سعی می‌کنند در تربیت فرزندان خود بهترین راه را انتخاب کنند تا آنها در آینده از جایگاه تحصیلی و شغلی مناسبی برخوردار شوند. کودکان براساس روشی که در سه سال اولیه زندگی‌شان اعمال می‌شود، تربیت می‌شوند و آموزش می‌بینند و سبک رفتاری خاصی پیدا می‌کنند. این سبک رفتاری، نقش بسیار مهمی‌ در نوع ارتباطات آنها در طول زندگی‌شان دارد که موجب می‌شود کودکانی با شخصیت های متفاوت شکل بگیرند.

روان‌شناسان تاثیر محبت پدر و مادر در کودک را بیشتر از امکانات رفاهی و نیز اقتصادی می‌دانند و می‌گویند کودک لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های گرانقیمت و رنگارنگ را بدون مهر و محبت پدر و مادرش نمی‌خواهد و جویای محبت واقعی است؛ یعنی محبتی که آثارش در رفتار و گفتار والدین نمودار باشد. برای مثال، یک لباس معمولی که با جملات ساده و زیبایی مثل «چقدر این لباس به تو می‌آید» یا «مثل فرشته‌ها شده‌ای» و... همراه باشد در نظر کودک همین لباس معمولی به لباس رویاهایش تبدیل می‌شود یا خرید اسباب بازی‌های گرانقیمت، کودک را خوشحال نمی‌کند ولی بازی با پدر و مادر مثل بازی قائم باشک بدون هیچ اسباب بازی ای بهترین و قشنگ‌ترین لحظات را برایش رقم می‌زند: به این ترتیب، کودک از نوازش‌ها، بوسه‌ها، در آغوش گرفتن‌ها، تبسم‌ها و حتی از آهنگ محبت‌آمیز سخنان پدر و مادرش احساس محبت می‌کند.

این نکته مهم است، کودکانی که در فکرشان، مادیات به‌عنوان یک عامل مهم خوشبختی نقش می‌بندد، در آینده افراد پر توقعی خواهند شد تا جایی که برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان به والدین خود امر و نهی می‌کنند و توقع دارند همه خواسته‌هایشان چه معقول و چه غیرمعقول توسط بزرگ‌ترها برآورده شود. در این صورت، بچه‌ها به هیچ عنوان با صرفه‌جویی آشنا نخواهد شد و انسان‌هایی با شخصیت‌های متزلزل و ضعیف بار خواهند آمد. به گفته روان‌شناسان اگر پدر و مادر نتوانند در طول دوران کودکی و نیز مراحل رشد الگوی صحیح تربیت، توقع و نیز صرفه‌جویی را به فرزندانشان بیاموزند، بدون شک آنها در جوانی بر والدین خود حکومت خواهند کرد و به‌طور طبیعی چون هنوز به درجه رشد و تکامل نرسیده‌اند، نمی‌توانند از عقلشان کمک بگیرند، در نتیجه دچار مشکل و دردسر می‌شوند و والدین را نیز درگیر می‌کنند.

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که در تربیت کودک موثر است، تربیت غیرکلامی ‌است. تربیت غیرکلامی ‌بیشتر از تربیت کلامی‌ اثر می‌گذارد؛ زیرا بچه‌ها دوست ندارند مدام مورد نصیحت قرار بگیرند، آنها در مقابل نصیحت‌های ما، یا می‌روند و دوباره آن کار را تکرار می‌کنند یا شروع به جرو بحث می‌کنند.

اما متاسفانه بعضی از والدین تربیت کودک را به پند و اندرز و امر و نهی می‌دانند و فکر می‌کنند ‌ فقط زمانی که با فرزندشان مشغول صحبت و امر و نهی هستند به تربیت او اشتغال دارند. در حالی که کودکان یک مقلد کامل هستند و آنچه را می‌بینند بهتر یاد می‌گیرند؛ یعنی آنها به رفتار والدینشان می‌نگرند و به گفتار و پند و اندرز چندان توجهی ندارند. مثلا، اگر پدر و مادر اهل مطالعه باشند بچه‌ها به کتاب خواندن نیز علاقه‌مند می‌شوند.

بنابراین بر ما والدین مسئول لازم است، اگر در رفتار و گفتارمان مشکلی است آن را برطرف کنیم، زیرا کودکان نیازمند الگوهایی قابل قبول و مطمئن هستند و کلام ما زمانی در فرزندانمان اثر می‌گذارد که ما خود، نمونه‌ای عینی برای آنها باشیم. مثلا اگر خود ما، پدر و مادری بد اخلاق و پر توقع باشیم، نمی‌توانیم با پند و اندرز یک فرزند خوب تربیت کنیم.

مترجم: نسرین علی‌محمدی

منبع: help guide. org

 

شنبه 27/10/1393 - 20:54

مواد لازم: کرفس: 4 شاخه ، آب گوجه‌فرنگی: 2 لیوان ، گوجه‌فرنگی: 1 کیلو، فلفل سبز تند: 6 الی 7 عدد ، گل کلم: یک بوته متوسط ، سیر: 2 بوته، خیار، بادمجان، هویج: هر کدام 4 عدد، رب انار: یک لیوان، موسیر: 70 گرم، تمبر هندی: یک بسته، سبزی شامل: گشنیز، مرزه، ترخون: یک لیوان خرد شده، سرکه: به مقدار لازم، نمک و ادویه ترشی: 3 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه: ابتدا فلفل سبزها را بشویید و داخل کمی سرکه و نمک بجوشانید تا کمی نرم شود وسپس آنها را خرد کنید. تمبر هندی را در یک لیوان سرکه حل کنید و سپس آن را صاف نمایید.

گوجه‌فرنگی، هویج و سیب‌ترشی، کرفس و سیر را ریز خرد کنید. خیارها را جداگانه خرد کنید و روی آنها را نمک بپاشید و تا دو ساعت صبر کنید تا آب خیارها خارج شود.

موسیر را در مقداری آب بخیسانید تا نرم و تازه شوند. سپس آنها را خرد کنید. در یک ظرف مناسب تمام مواد را بریزید و روی آنها را با سرکه، آب گوجه‌فرنگی و نمک و ادویه‌جات بپوشانید. این ترشی را به مدت دو هفته در جای خنک نگهداری کنید تا آماده شود.

 


شنبه 27/10/1393 - 20:51

همشهری - مرضیه موسوی:
بعد از یک ساعت دنبال جای پارک گشتن، بالاخره فضای تنگ و باریکی را پیدا می‌کنید و به زور هم که شده خودروی‌تان را پارک می‌کنید تا ۲ دقیقه‌ای به‌کار موردنظرتان برسید.

عجله دارید و بی‌خیال تابلوی توقف مطلقا ممنوع بالای سرتان می‌شوید، برمی‌گردید و می‌بینید كه اثری از خودرو نیست. قبل از اینكه زبانتان بند بیاید كسبه و اهالی محل می‌گویند كه جرثقیل آمده و خودرو را برده. از آن لحظه به بعد تا زمانی كه خودرو را از پاركینگ تحویل بگیرید مدام با خود می‌گویید چرا جایی كه تابلوی حمل با جرثقیل داشت خودرو را پارك كردم!؟ به هر حال پیشامدی است كه اتفاق افتاده. حالا باید به فكر بیرون آوردن خودرو از پاركینگ باشید. راهنمای زیر به شما كمك می‌كند تا مراحل لازم برای انجام این كار را بشناسید.

استعلام خودروی توقیفی

اول باید اطمینان پیدا كنید كه خودروی شما به سرقت نرفته و توقیف شده است. باید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. شماره پلاك و مشخصات خودرو را كه اعلام كنید نیروی انتظامی به شما می‌گوید كه خودروی شما جزو خودروهای توقیف شده در آن روز بوده یا خیر. اگر جواب مثبت باشد، نیروی انتظامی شما را به پلیس راهنمایی و رانندگی منطقه ارجاع می‌دهد. مراجعه حضوری به اداره پلیس راهور لازم نیست و از طریق تلفن هم می‌توانید نشانی پاركینگی كه خودروی شما در آن در حال استراحت است را از پلیس راهور بپرسید. بد نیست بدانید ۵۵پاركینگ در تهران با پلیس راهور همكاری می‌كنند؛ یعنی خودروی شما در یكی از این ۵۵پاركینگ است. اگر منطقه مورد نظر كه خودرو در آن توقیف شده است ستاد ترخیص خودرو داشته باشد، نیروی انتظامی شماره تماس و نشانی این ستاد را به شما می‌دهد.

صبوری تا ۲۴ ساعت بعد

در گام دوم كاری نباید انجام دهید به غیر از صبر كردن. این یك جریمه عمومی است؛ بعد از اینكه خیالتان بابت عدم‌سرقت خودرو آسوده شد و فهمیدید كه خودرو توقیف شده است باید ۲۴ساعت صبر كنید تا بتوانید برای ترخیص خودرو از پاركینگ اقدام كنید؛ یعنی گام دوم در ترخیص خودرو از پاركینگ صبوری است. در این مدت فرصت دارید به این فكر كنید كه چرا خودروی خود را درست در جایی كه تابلوی حمل با جرثقیل داشته پارك كرده‌اید یا قوانین را برای دقیقه‌ای هم كه شده نادیده گرفته‌اید. مسلما این جریمه برای خیلی‌ها كه تردد زیادی در شهر دارند، از جرایم نقدی سنگین‌تر است. یك پیشنهاد برای اینكه این زمان ۲۴ساعته را هدر نداده باشید این است كه برای آماده‌كردن مدارك لازم ترخیص خودرو دست به‌كار شوید تا بعد از ۲۴ ساعت، معطلی كمتری داشته باشید.

دریافت قبض پاركینگ

گام بعدی این است؛ به پاركینگ مراجعه كنید و خودروی خود را شناسایی كنید. پس از مراجعه به پاركینگ لازم است مدارك شناسایی خودرو را به مسئول پاركینگ ارائه دهید تا خودرو را به شما نشان دهد. در مورد موتورسیكلت هم همینطور؛ باید مدارك شناسایی موتورسیكلت را ارائه دهید تا مسئول پاركینگ با توجه به مختصاتی كه برای خود تعریف كرده و جاگذاری موتور‌ها، از بین انبوهی از خودرو یا ماشین، شما را به‌‌ همان محلی كه باید، هدایت كند. بعد از اینكه خودرو را پیدا كردید اطراف آن را خوب وارسی كنید چون ممكن است حین جابه‌جایی؛ آسیب‌هایی به بدنه آن وارد شده باشد. در این صورت وارد گام چهارم می‌شوید. اگر خودرو سالم بود یك گام جلو می‌افتید. برگه‌ای از مسئول پاركینگ دریافت می‌كنید كه در آن اعلام شده است كه خودروی شما با فلان مشخصات در فلان پاركینگ متوقف شده است.

ادعای خسارت خودرو

همه پاركینگ‌های نگهداری از خودروهای توقیف شده بیمه هستند. از طرفی ممكن است در زمان حمل خودرو و وسیله نقلیه، بدنه آن دچار آسیب شده باشد. خودرو در زمان ورودش به پاركینگ بررسی می‌شود و خط‌خوردگی‌ها و مشكلاتی كه در بدنه و ظاهر آن وجود دارد در برگه‌ای به‌طور كامل نوشته می‌شود. اگر در طول حضور خودرو در پاركینگ یا طی حمل خودرو به پاركینگ، خودرو دچار آسیب شده باشد مالك خودرو می‌تواند ادعای خسارت كند. كار‌شناسان راهور، خودرو را بررسی می‌كنند و اگر آسیب‌دیدگی در طول حمل یا توقف در پاركینگ محرز شود، مالك به بیمه معرفی می‌شود تا با برآورد خسارت، مبلغ خسارت به مالك پرداخت شود. صاحبان خودروهای توقیف شده تا قبل از خروج خودرو از پاركینگ برای ادعای خسارت فرصت دارند، بنابراین باید در‌‌ همان مراجعه اولیه به پاركینگ، تمام زوایای خودرو را خوب بررسی كنند.

مراجعه به ستاد ترخیص

حال كه قبض مربوط به‌خودرو را از پاركینگ‌دار دریافت كرده‌اید باید به ستاد ترخیص خودرو مراجعه كنید. به یاد داشته باشید كه مراجعه به اداره‌های پلیس راهور كاری بی‌فایده است و فقط وقت‌تان تلف می‌شود. در تهران در مجموع ۹ ستاد ترخیص خودرو وجود دارد. اینكه باید به كدام ستاد مراجعه كنید بستگی به این دارد كه خودروی شما در كدام منطقه از شهر تهران توقیف شده باشد. مدارك را كه در ستون كنار صفحه بیان كرده‌ایم هم همراه می‌برید و منتظر می‌مانید تا نوبت‌تان برسد. از شلوغی ستادهای ترخیص خودرو تعجب نكنید؛ در تهران روزانه ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ خودرو از پاركینگ ترخیص می‌شوند. مدارك مورد نظر را به متصدی باجه مربوطه تحویل دهید. مدارك باید به تأیید متصدی باجه برسد. علاوه بر مدارك خودرو و مدارك هویتی مالك خودرو، مدارك دیگری هم مبنی بر برخی تسویه حساب‌ها مورد نیاز است.

پرداخت هزینه‌ ترخیص

یكی از مدارك مهم مورد نیاز در ترخیص خودرو، ارائه بیمه شخص ثالث است. اگر مهلت بیمه خودروی‌تان گذشته است، قبل از مراجعه به ستاد ترخیص حتما آن را تمدید كنید. خودرویی كه از پاركینگ ترخیص می‌شود باید گواهی عدم‌خلافی هم داشته باشد. برای اینكه در ستاد ترخیص كمتر وقت‌تان گرفته شود بهتر است به دفا‌تر پلیس+۱۰ مراجعه كنید و با پرداخت جریمه‌های معوقه، گواهی عدم‌خلافی خودرو را دریافت كنید. البته در ستادهای ترخیص هم باجه‌ای برای همین كار درنظر گرفته شده است. با داشتن كارت بانك الكترونیكی معتبر می‌توانید این مبلغ جریمه را در ستاد ترخیص پرداخت كنید. بعد از تكمیل مدارك و پرداخت جریمه، نوبت به تسویه حساب برای حمل خودرو تا پاركینگ می‌رسد. بسته به مسیری كه جرثقیل برای حمل خودرو طی كرده است مبلغی از شما دریافت و رسید آن به شما تحویل داده می‌شود.

آزادی خودرو از پاركینگ

متصدی باجه، برگه ترخیص خودرو را به‌دست شما می‌دهد. حالا باید دوباره به پاركینگ مراجعه كنید و خودرو را بیرون بیاورید. رسید ترخیص را به پاركینگ‌دار تحویل ‌دهید و سراغ خودرو برروید. درست در جلوی در پاركینگ باید هزینه توقف خودرو در پاركینگ را هم پرداخت كنید. در حال حاضر به ازای هر روز توقف خودرو در پاركینگ ۵ هزار تومان هزینه دریافت می‌شود. بعد از پرداخت هزینه، رسید تحویل خودرو را امضا می‌كنید و خودروی شما باز هم به آغوش خیابان‌های شهر برمی‌گردد. به‌خاطر داشته باشید كه برای ترخیص خودروهایی كه به دلایلی به جز تخلفات راهنمایی و رانندگی توقیف می‌شوند باید به ستاد ترخیص خودرو مركز، واقع در خیابان زنجان شمالی مراجعه كنید. ارگان‌هایی مثل كلانتری، پلیس آگاهی، دادگاه‌ها و... هم می‌توانند با داشتن حكم قانونی، خودروی موردنظر را توقیف كنند.

مدارك مورد نیاز برای ترخیص خودرو

اصل و كپی سند خودرو، اصل و كپی كارت خودرو و اصل و كپی بیمه شخص ثالث ازجمله مداركی هستند كه در مركز ترخیص خودرو باید آنها را ارائه دهید. گواهینامه راننده، فیش پرداخت عوارض شهرداری، گواهی عدم‌خلافی خودرو را هم باید به همراه داشته باشید. مدارك شناسایی مالك خودرو ازجمله كارت ملی و شناسنامه را هم فراموش نكنید. مالك خودرو باید شخصا در ستاد ترخیص خودرو حضور داشته باشد و مدارك شناسایی خود را به همراه بیاورد؛ حتی اگر در زمان توقیف خودرو شخص دیگری رانندگی خودرو را بر عهده داشته است. درحقیقت قانون در این شرایط با دارنده پلاك سر و كار دارد نه كسی كه رانندگی كرده است. برای دریافت برگه ترخیص خودرو لازم است قبض پاركینگ را هم به همراه داشته باشید.

برای ترخیص كجا باید برویم؟

مسلما مهم‌ترین محل مراجعه برای ترخیص خودروها از پاركینگ‌ها، ستادهای ترخیص اتومبیل هستند كه زیرنظر اداره راهنمایی و رانندگی فعالیت دارند. فقط یادتان باشد كه ساعت كاری ستادهای ترخیص خودرو از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۱۴ است. این ستاد‌ها روزهای پنجشنبه تا ساعت 12 ظهر فعال هستند.

شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری- مریم کمالی‌نژاد:
محمدرضا ۷سال دارد. با تبلتی که به مناسبت کارنامه «عالی»‌اش برایش خریده‌اند، بازی می‌کند.

همه بچه‌های همسن فامیل دورش جمع‌اند. هر كدام‌یك تبلت یا موبایل به‌دست دارند و مشغول بلوتوث كردن انواع بازی‌ها و صحبت در مورد آخرین ركوردهایشان در فلان بازی و تشخیص سن «پو» هستند. شیوا اما یك گوشه نشسته و زل زده به جمع. ناگهان می‌زند زیر گریه و توجه همه را جلب می‌كند؛ او هم تبلت می‌خواهد. 2 روز بعد شیوا تبلت به‌دست می‌آید تا آن را به محمدرضا نشان بدهد و با هم بازی كنند. تا به حال چندبار با چنین صحنه‌هایی مواجه شده‌اید؛ گریه و بهانه‌گیری بچه‌ها برای داشتن گوشی‌های موبایل یا تبلت؟ یا بچه‌هایی كه تلفن همراه پدر و مادرشان را می‌گیرند و شروع می‌كنند به بازی كردن؛ فرقی نمی‌كند در یك مهمانی بزرگ باشد، در خانه یا حتی پارك! انگار كه جذابیت این ابزارها بچه‌ها را مسخ كرده. چشم‌شان هیچ بازی و تفریح و سرگرمی‌ای را نمی‌بیند یا اینكه دیگر مثل سابق تاب و سرسره و قلعه بادی جذبشان نمی‌كند. اغلب والدین در چنین مواقعی دچار سردرگمی هستند. نمی‌دانند آیا قرار دادن آخرین تكنولوژی در اختیار كودكان كار درستی است یا خیر؟ مزایا و معایبش چیست؟ با بهانه‌‌گیری‌های كودك چه كنند؟ چه سنی مناسب استفاده از چنین وسایلی ا‌ست؟ و چگونه امكانات و یا حتی خطرات احتمالی این تكنولوژی را برای كودكان مهار كنند؟

گفت‌وگو كنید

گفت‌وگو نخستین، راحت‌ترین و مثمرترین راه‌حل در مسیر تربیتی والدین است. از كودكتان بپرسید كه تبلت یا گوشی را برای چه می‌خواهد؟ دلیلش برای داشتن آن چیست؟ او به شما پاسخ‌های متفاوتی خواهد داد. اگر صرفا به این دلیل كه دیگران آن را دارند هوس داشتن تبلت كرده، بهتر است برایش توضیح دهید كه دلیلش اصلا منطقی نیست و تبلت داشتن یك نیاز محسوب نمی‌شود ـ ما بدون آب می‌میریم اما بدون تبلت نمی‌میریم ـ و هر كسی كه تبلت دارد بهتر، باسوادتر و پولدارتر نیست. در غیراین صورت كودك شما در گذر زمان دچار ارزشگذاری كاذب می‌شود؛ با نداشتن‌ها دچار احساس سرخوردگی و بیچارگی و عدم‌اعتماد به نفس می‌شود و با به‌دست آوردن، حس غرور و پُزدادن به او دست خواهد داد.

ممكن است كودك شما بگوید كه بدون تبلت احساس غمگینی می‌كند یا اینكه خودتان هنگامی كه او به دوستانش زل زده، غم‌زدگی را در چهره و نگاهش بخوانید، در این صورت هم، در وهله اول با او صحبت كنید. به او متذكر شوید كه هر انسانی باید با احساسات منفی‌اش كنار بیاید و قرار نیست همیشه همه‌‌چیز داشته باشد و احساس شادی و خوشحالی كند. ممكن است در زندگی اتفاقات ناخوشایند، نداشتن‌ها و از دست‌دادن‌ها، احساسات منفی را به او تحمیل كند. مهارت‌های كنار آمدن با احساسات منفی را به او آموزش دهید. اگر نمی‌دانید چه كنید با مشاورین كودك صحبت كنید. او را با ورزش، گردش و كتاب سرگرم كنید. وقت بیشتری را با او بگذرانید تا با احساسات منفی‌اش كنار بیاید.

معمولا نوجوانان تبلت و گوشی را برای برقراری ارتباط می‌خواهند. آنها احتمالا به شما می‌گویند كه می‌خواهند با دوستانشان ارتباط برقرار كنند. در این صورت لازم است كه با دیدگاه او در مورد افرادی كه دوست دارد با آنها در ارتباط باشد و نفس ارتباط، آشنا شوید. در این مسیر اطلاعات متفاوتی دستگیرتان می‌شود. بحث را به سمت دردل كردن و همراهی بكشید؛ شاید مسئله با روش‌های اصولی‌تری حل شود. بعضی از بچه‌ها تبلت را برای بازی می‌خواهند، با این پاسخ، می‌توانید وسایل بازی جایگزین و شرایط مفرح دیگر را به‌خاطرش آورید.

آموزش ببینید، آموزش دهید و كنترل كنید

اگر شما از تبلت یا گوشی‌های هوشمند هیچ نمی‌دانید، بهتر است كه قبل از درگیر شدن كودك با آن، خودتان آموزش‌های لازم را ببینید و سپس نحوه استفاده درست از تبلت و موبایل را به كودك آموزش دهید. اگر كم سن و سال است و شماره‌گیری و پیامك دادن برایش سخت است، شماره اعضای خانواده را برایش ذخیره كنید و نحوه پیدا كردن آنها را به او آموزش دهید. بازی‌های مناسب و آموزشی را نصب كنید. هستند بازی‌های كامپیوتری و اپلیكیشن‌های بازی‌ای كه باعث خلاقیت كودك می‌شوند و حاوی نكات آموزشی متفاوت هستند. اگر فرزند شما در سنین بلوغ و نوجوانی است، باید در مسیر كنترل دقیق باشید. حواستان باشد كه با كنترل بیش از حد و مستقیم او را نسبت به‌خود بی‌اعتماد نكنید در عین حال سرسری گرفتن اوضاع هم ممكن است نوجوان را از مسیر تربیتی درست خارج كند. لیست تماس‌ها و پیامك‌هایش را بدون اینكه خودش متوجه شود چك كنید. قرار نیست مچ‌گیری كنید اما اطلاع از اینكه با چه كسانی در ارتباط است و در چه شبكه‌های اجتماعی‌ای عضو است و چه فعالیت‌هایی می‌كند و با چه كسانی دمخور است، ضروری است. در عین حال حواستان باشد كه هرگز از وسایل تكنولوژی برای بازكردن كودك و دردسرهایش از سر خودتان استفاده نكنید. هستند والدینی كه تا كودك گریه و بهانه‌گیری می‌كند یك تبلت یا گوشی را در اختیارش می‌گذارند تا جلوی گریه‌اش را بگیرند؛ بدون گفت‌وگو و پی بردن به‌دلیل اصلی گریه و ناراحتی.

در این خانه هر چیزی قوانین خودش را دارد

درصورتی كه قانع شدید كه باید برای كودكتان تبلت بخرید برای او قوانینی را درنظر بگیرید. فراموش نكنید كه این قوانین زمانی كارآمد هستند كه خود شما نیز عامل این قوانین باشید. تا زمانی كه شما شبانه‌روزتان را با واتساپ و وایبر و شبكه‌های اجتماعی می‌گذرانید یا در هنگام استراحت و غذا‌خوردن هم گوشی به‌دست هستید نباید توقع داشته باشید كودك به قوانین شما احترام بگذارد. در مسیر اجرای قوانین قاطع و صد البته مهربان و آرام و منعطف باشید.

زمان استفاده از تبلت باید مشخص و محدود باشد. استفاده از ابزارهای دیجیتال برای دانش‌آموزان به‌مدت بیش از 2 ساعت در روز توصیه نمی‌شود؛ اگرچه درصورتی كه دانش‌آموز برای كاربردهای آموزشی و بهره‌وری از این ابزار استفاده می‌كند، به‌طور قطع این زمان می‌تواند بیشتر باشد.

نیم ساعت قبل از تمام شدن وقت به او یادآوری كنید كه زمانش در حال تمام شدن است و هیچ بهانه‌ای در آن زمان پذیرفته شده نیست. قبل از همه اینها از معایب استفاده زیاد از گجت‌ها برایش توضیح دهید تا قوانین را با خیالی آسوده‌تر و منطق بیشتری بپذیرد.

او نباید در زمان غذا خوردن باز هم سرش را توی تبلت فروكند؛ زمان غذا خوردن، زمان مشترك خانواده است و گوشی و تبلت بهتر است كه خاموش و دور از فضای صمیمانه افراد خانواده باشد.

به هنگام خواب و استراحت تبلت و گوشی باید خاموش و دور از دسترس كودك باشد. او نمی‌تواند تبلت را با خود به تخت ببرد.
اگر نوجوانی دارید كه دائم با دوستانش در حال تماس گرفتن و پیامك دادن است، برای او یك سقف ریالی مشخص كنید.

بردن تبلت و گوشی به مدرسه یا كلاس‌های آموزشی ممنوع است. همراه بودن دائمی این وسایل باعث اعتیاد و عدم‌تمركز كودك می‌شود و البته با توجه به امكاناتی كه این وسایل در ردوبدل كردن محتواهای مختلف و ارتباطات گسترده دارند، بهتر است كه استفاده كودك از آنها كاملا تحت نظارت والدین و كنترل شده باشد.

خاموش كردن تبلت می‌تواند به‌عنوان یك تنبیه درنظر گرفته شود. درصورتی كه او از قوانین تخطی كند شما می‌توانید یك روز تبلت را خاموش كنید. این را از همان اول به او گوشزد كنید.

راهنمای خرید و نگهداری تبلت

احتمال افتادن تبلت از دست كودك، محتمل‌ترین اتفاق ممكن است. بنابراین در پروسه انتخاب حواستان باشد كه جنس آن به‌گونه‌ای نباشد كه نگه داشتنش را برای كودك سخت كند. ضربه‌گیرهای پلاستیكی برای محافظت از آسیب‌های ناشی از سقوط مناسب است. تبلت‌های ضد‌آب یا روكش‌هایی كه خاصیت ضد‌آب دارند برای تبلت‌های كودكان ضروری به‌نظر می‌رسند؛ چرا كه احتمال خالی شدن پاكت شیر روی آن یا پرت شدن درون استخر زیاد است.

از میان سایزهای مختلف تبلت، تبلت‌های 7 اینچی برای كودكان مناسب‌ترند، تبلت‌های 8 و 10اینچی مناسب بزرگ‌ترها هستند و برای دست كودكان بزرگ‌اند. ضخامت و وزن آن نیز هر چه كمتر باشد برای كودك بهتر است. به رنگ تبلت هم توجه داشته باشید. بچه‌ها رنگ‌های متنوع و شاد را بیشتر می‌پسندند و برعكس بزرگ‌ترها به سیاه و سفید توجه چندانی ندارند. در مورد سیستم عامل هم باید بگوییم كه سیستم‌های عامل مخصوص كودكان برای كودكان و به‌منظور كنترل و استفاده ایمن آنها طراحی شده‌اند و با ویژگی‌هایی همچون برنامه‌های تأییدی مربی و مرورگر وب مخصوص كودكان همراه هستند. این سیستم‌ها همچنین دارای برنامه داخلی كنترل والدین برای محدود كردن استفاده‌های كودكان هستند و از این‌رو والدین می‌توانند مراقبت بیشتری را به‌منظور محدودیت‌های امن و راه‌اندازی تبلت كودكان خود داشته باشند.

اگر فرزندمان نیازی به ارتباط ندارد و تنها به‌عنوان وسیله بازی از تبلت استفاده می‌كند از گروه تبلت‌های بدون سیم‌كارت برایش انتخاب كنید. خوب است كه به‌طور ناگهانی كودك را وارد دنیای پیشرفته‌ترین تبلت‌ها نكنید. آرام آرام تكنولوژی را به خورد او بدهید. در ابتدا از مدل‌های ساده‌تر تبلت برای او تهیه كنید.

تمیزكاری تبلت: صفحه نمایش پر از جای انگشت و كدر شده، یا تكه‌ای بستنی یا ژله چسبیده به تبلت، صحنه آشنایی برای والدین است. برای تمیز كردن تبلت از دستمال مرطوب و اسپری‌های مخصوص استفاده كنید. ابدا نیازی به شوینده‌های حاوی الكل و دیگر مواد شوینده برای تمیز نگه داشتن وسایل تكنولوژی نیست.


شنبه 8/6/1393 - 21:38


همشهری - نگار شهیددخت:
بسیاری از کاربران و صاحبان تلفن‌های همراه هوشمند از تمامی امکانات و خدماتی که گوشی‌های آنها می‌توانند ارائه کنند اطلاع ندارند و حتی گاهی از نبود برخی از گزینه‌ها نیز گلایه می‌‌کنند، غافل از اینکه رازهای زیادی در گوشی‌های همراهشان نهفته شده که کمتر کسی از آنها با خبر است.

 آیا می‌دانستید كه آیفون شما رازهایی دارد كه آنها را از شما پنهان می‌كند؟ این كارهای متفاوت قطعا شیوه استفاده شما از آیفون را تغییر خواهد داد. حتی اگر چندین سال است كه از آیفون استفاده می‌كنید، باز هم برخی چیزها هست كه در مورد گوشی خود نمی‌دانید.

عكاسی به‌طور همزمان
برای شما هم تا به حال پیش آمده عكسی كه می‌گیرید خوب از آب درنیاید؟ آیفون شما می‌تواند در یك زمان تعداد زیادی عكس بگیرد. فقط باید دكمه عكس گرفتن را برای چند ثانیه نگه دارید تا چندین عكس به‌طور همزمان گرفته شود. حالا می‌توانید از بین عكس‌هایی كه گرفته‌اید بهترین را انتخاب كنید.

بستن 3 اپلیكیشن با یك حركت
اگر بخواهید چند اپلیكیشن را خیلی سریع ببندید، برای این‌كار نیاز نیست به جان گوشی خود بیفتید و هر دفعه یك اپلیكیشن را به بالا بكشید تا بسته شود، شما می‌توانید خیلی راحت با كشیدن 3 انگشت خود روی صفحه به سمت بالا همزمان و در یك حركت 3اپلیكیشن را با هم ببندید.

اگر شارژ ندارید با iMessage پیام دهید
زمانی كه در یك پرواز به وای‌فای متصل هستید اما شارژ گوشی شما تمام شده، شما هنوز هم می‌توانید به دوستانی كه از آیفون استفاده می‌كنند پیام بفرستید.به Settings >  Messages بروید و مطمئن شوید Send as SMS غیرفعال باشد و سپس iMessage فعال خواهد بود.

آنچه تایپ كرده‌اید را پاك كنید
تایپ كردن روی یك صفحه نمایش كوچك می‌تواند مشكل باشد و احتمالا هنگام تایپ كردن شما هم اشتباه خواهید كرد. به همین‌خاطر است كه اپل این ویژگی جالب را ایجاد كرد. فقط كافی است هنگام تایپ كردن آیفون خود را كمی تكان دهید تا با چندین گزینه برای پاك كردن نوشته خود روبه‌رو شوید.

شارژ كردن سریع
اگر نیاز دارید كه آیفون خود را خیلی سریع شارژ كنید می‌توانید Airplane Mode را فعال كنید تا آیفون شما با 2 برابر سرعت قبلی شارژ شود.

كنترل با سر
تا به حال خبر داشتید كه می‌توانید آیفون خود را با سرتان هدایت كنید؟ در بخش Settings و قسمت Accessibility ویژگی Switch Control را فعال كنید و با سر خود آیفون را كنترل كنید.

یادآوری‌های جغرافیایی
اصلا لازم نیست همه كارهایتان را به‌خاطر بسپارید فقط باید به اپ Reminders اعتماد كنید. 
این اپ می‌تواند هر وقت به موقعیت جغرافیایی خاصی رسیدید چیزی را به شما یادآوری كند؛ مثلا می‌توانید به آیفون خود بسپارید كه هر وقت به خانه نزدیك شدید یك شاخه گل بخرید! برای این كار یك یادآوری در اپ Reminders ثبت كنید و بعد روی آیكون Info در كنار همان یادآوری تپ كنید و ویژگی Location را فعال كنید.

 

ذخیره باتری
در اندروید استفاده از برنامه‌های مختلف باعث كم شدن عمر ذخیره شارژ باتری می‌شود. چون اندروید برنامه‌ها را باز نگه می‌دارد خیلی‌ها معتقدند یكی از دلایل زود شارژ تمام كردن محصولات اندروید نیز همین است. برای اینكه برنامه‌هایی كه در مدت زمان زیادی از آنها استفاده نمی‌شود در اندروید خودشان بسته شوند به این آدرس بروید و تنظیمات را تغییر دهید. Settings> Running Services و دكمه Stop را فشار دهید.

گوشی خود را خودكار كنید
گوشی هوشمند اندروید را می‌توان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی كرد كه به‌طور خودكار حین كار «بی‌صدا» شود یا شب هنگام، اتصال اینترنتی‌اش را قطع كند. تنها برنامه‌ای كه نیاز دارید ابزاری نظیر AutomateIT، Tasker یا Phone Schedule است.

استفاده آفلاین از نقشه
اگر مایل به سفر به منطقه‌ای هستید كه فاقد دسترسی به اینترنت است یا اینكه مسیر مشخصی را هر روز طی می‌كنید، می‌توانید اطلاعات نقشه گوگل را روی دستگاه خود دانلود كنید. برای این منظور به نقشه گوگل رفته و كلید منو را بزنید. حالا روی گزینه «دسترسی آفلاین» (Make Available Offline) كلیك كرده و منطقه موردنظر را مشخص كنید. توجه داشته باشید كه این اطلاعات می‌تواند تا 100مگا بایت از گنجایش داخلی را مصرف كند.

سوئیچ كردن سریع
برای سوئیچ كردن بین كیبوردها، به جای غرق شدن در منوی تنظیمات، می‌توانید این كار را در محیط اپلیكیشن‌های خود انجام دهید. برای این كار اشاره خود را روی فیلد متن نگه دارید و سپس گزینه Input method را انتخاب كنید، سپس كیبورد جدیدتان را از لیست انتخاب كنید.

ایجاد فولدر با یك اشاره
در home screen می‌توانید با Drag & Drop یك اپلیكیشن روی اپلیكیشن دیگر، یك فولدر ایجاد كنید. برای تغییرنام فولدر روی آن اشاره كرده سپس روی نام آن اشاره كنید.

گرفتن عكس از روی صفحه
برای این‌كار باید از كلید‌های تركیبی هوم + پاور به‌طور همزمان استفاده كنید (این ترفند در اكثر ورژن‌های اندروید جواب می‌دهد اما گرفتن اسكرین شات از ورژنی به ورژن دیگر متفاوت است).

گوشی یا یواس‌بی؟
برای پر كردن تلفن اندرویدی خود از انواع فایل‌ها كافی است آن را به كامپیوتر وصل كنید و پانل كشویی اطلاعات گوشی را باز كنید. روی گزینه USB connected كلیك و با باز شدن منوی موردنظر گزینه Mount را انتخاب كنید. در این حالت گوشی شما برای كامپیوتر حكم هارددرایو را خواهد داشت و می‌توانید هر برنامه و فایلی را كه می‌خواهید بكشید و داخل گوشی بیندازید.


شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری - اصغر اصغری:
چسب‌ها یکی از پرکاربرد‌ترین ابزار‌ها در زندگی روزمره ما هستند. هر یک از انواع چسب‌ها بسته به نوع کاری که با آنها داریم مورد استفاده قرار می‌گیرند تا نتیجه دلخواهمان را بدهند.

اگر با انواع چسب‌ها، مارک‌ها و کاربردشان آشنا شوید می‌توانید خرید مناسب‌تری داشته باشید، موارد و راهنمایی مصرفشان را بدانید و از نتیجه کار هم رضایت بیشتری به دست بیاورید. در این گزارش که به کمک مصطفی رحمانی، یکی از ابزارفروشان پرسابقه تهیه شده تلاش کرده‌ایم تا پرکاربرد‌ترین چسب‌های معمول بازار که به درد مصارف خانگی می‌خورند را معرفی کنیم.‌‌ همین ابتدا هم باید از کیفیت مناسب چسب‌های داخلی بگوییم که انصافا رقیب‌های کاملا جدی‌ای برای محصولات خارجی هستند و می‌توانند بهترین انتخاب باشند. این را هم بدانید که چسب‌های استاندارد تولید داخل به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌شوند و برای خودشان برند‌های معروفی هستند.

چسب چوب
نه فقط برای چوب
چسب چوب به صورت نیم کیلویی، یک کیلویی، گالنی و حلبی در بازار موجود است که نیم کیلویی‌اش برای مصارف خانگی جواب می‌دهد. چسب چوب همانطور که از نامش پیداست بهترین نوع چسب برای چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر است اما برای چسباندن کاغذهای ضخیم و تکه‌های مجسمه هم می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. چسب چوب خیلی دیر خودش را می‌گیرد و از این جهت به شما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت نمونه‌ها را به هم بچسبانید. حلالش آب است و به همین خاطر می‌توانید از انگشتانتان یا قلمو برای مالیدن چسب به محل مورد نظرتان استفاده کنید. در حال حاضر چسب چوب «شمال» و «هل» بهترین مارک‌های بازار هستند. یادتان باشد چسب چوب‌ها در ۲ نوع بی‌رنگ و سفید در بازار عرضه می‌شود. چسب چوب فاسد حالت ژله‌ای به خود می‌گیرد و رویش آب می‌افتد.

چسب آکواریوم
فقط ضدباکتری
 
چسب‌های آکواریوم معمولا برای هر مکان و محلی که نیاز به آب‌بندی داشته باشد استفاده می‌شوند. در حال حاضر این چسب‌ها در ۲ نوع معمولی و ضدباکتری عرضه می‌شوند که نمونه ضدباکتری آن دیر‌تر سیاه می‌شود و عمر بیشتری هم دارد. البته همین امر باعث می‌شود که کمی قیمتش گران‌تر باشد. بهترین مارک چسب‌های آکواریوم «کاســـپین» و «رازی» اســـت. چسب‌های آکواریوم دارای رنگ‌بنـــدی سفید، شفاف و رنگی است که معمولا مدل شفاف و بی‌رنگ آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کار با چسب آکواریوم بهتر است یک دستکش پلاستیکی یکبار مصرف دستتان کنید تا چسب به پوست دستتان نچسبد.

چسب آهن
مواظب دستتان باشید

چسب‌هایی که در بازار به نام چسب آهن شهرت یافته برای چسباندن هر قطعه فلزی‌ای کاملا مناسب است. البته برای چسباندن برخی قطعات پلاستیکی به هم و چسباندن موکت و فرش به زمین هم می‌توانید روی آن حساب کنید. چسب آهن به صورت تیوبی و قوطی عرضه می‌شود و شرکت‌های «رازی» و «قوام» بهترین مارک‌های بازار را تولید می‌کنند. برای استفاده از چسب آهن بهتر است از قلمو بهره بگیرید. برای بهتر چسبیدن چسب هم خوب است ۲‌سطح مورد نظر چسب کاری شود. اگر می‌خواهید چسب از محل چسباندن آن بیرون نزند کافی است که حجم چسب را به صورت مسطح پوشش دهید. برای استفاده از این نوع چسب حتما یک دستکش پلاستیکی یکبار مصرف دستتان باشد.

چسب پی وی سی
مناسب برای لوله‌ها

این نوع چسب برای قطعات پلاستیکی مختلف که نیاز به فشار قوی داشته باشد کاملا کارایی دارد؛ مثلا برای چسباندن انواع لوله‌های پلاستیكی به یکدیگر می‌توانید این نوع چسب‌ها را به کار ببرید. چسب‌های پی‌وی‌سی دارای ۲ نوع معمولی و تارگت هستند که مدل تارگت آنها قدرت چسبندگی بیشتر و قدرت بالاتری دارند و البته سرعت چسبندگی‌شان هم کمی بیشتر است. در حال حاضر شرکت «رازی» بهترین نوع چسب پی وی‌سی را تولید می‌کند. برای استفاده از این نوع چسب هم می‌توانید از نوک خود تیوب چسب برای مالیدن آن به سطح مورد نظر بهره ببرید. از آنجا که چسب پی‌وی‌سی وقتی در معرض هوای آزاد قرار بگیرد سفت می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد، پس از مصرف، سریعا در تیوب آن را ببندید.

چسب قطره‌ای
کوچک ولی قوی

چسب‌های قطره‌ای تنوع بسیار بالایی در بازار دارند و نمونه‌های داخلی و خارجی آن به وفور در همه جا پیدا می‌شود. این چسب‌های دو- سه گرمی بهترین نوع برای چسباندن هر آنچه هستند که نیاز به حجم کم چسب و قدرت بالا دارند مثلا برای چسباندن تکه‌های شیشه یا قطعات ریز به یکدیگر که باید از حجم چسب اندک استفاده کنید این نوع چسب کاملا مناسب خواهد بود. بی‌رنگی، یکی دیگر از مزیت‌های چسب‌های قطره‌ای است و پس از کاربرد خودش را نشان نمی‌دهد. هنگام استفاده از چسب‌های قطره‌ای خیلی مراقب باشید تا با پوست دستتان برخوردی نداشته باشد؛چون به این راحتی‌ها پاك نمی‌شود. چسب‌های قطره‌ای برای چسباندن شیشه، سنگ، پلاستیک و برخی قطعات فلزی کارایی مناسبی دارند.

چسب یک، دو، سه
فقط ۳ ثانیه 

احتمالا نامگذاری این نوع چسب‌ به خاطر این بوده که تنها در عرض ۳ ثانیه خودش را می‌گیرد و دو قطعه را سریع به هم می‌چسباند. چسب‌های یک، دو، سه تقریبا‌‌ همان عملکرد چسب‌های قطره‌ای را دارند اما حجم‌شان کمی بیشتر است. این نوع چسب‌ها به صورت دوتکه عرضه می‌شوند که تکه اول چسب و تکه دوم اسپری خشک‌کننده خواهد بود. بهترین روش استفــــاده چسب این است که یک سطح را کاملا به چسب آغشته کنید و سطح دیگر را اسپری خشک کننده بزنید و سپس بلافاصله دوتکه را به هم بچسبانید. اسپری کمک می‌کند که چسب در عرض ۳ ثانیه خودش را بگیرد. در حال حاضر مارک‌های ترکیه‌ای و «جلاسنج» باکیفیت‌ترین انواع این نوع چسب‌ها هستند.

چسب دوقلو
مقاوم در برابر حرارت

این یکی هم جزو قدیمی‌های انواع چسب‌هاست که حالا مدل‌های جدیدتر آن هم به بازار آمده است. یادتان باشد که این نوع چسب بهتر است برای چسباندن اشیایی استفاده شود که حالت خشک و شکننده دارند. چسب دوقلو نوعی چسب ترکیبی است و باید برای استفاده از آن، مقادیر برابر از ۲‌تیوب جداگانه را با هم مخلوط کنیم. سطوح فلزی، شیشه‌ای، چینی، سنگی و حتی چوبی برای استفاده از چسب دوقلو مناسبند. درضمن چسب‌های دوقلو معمولا در ۲ نوع شفاف و رنگی در بازار به‌فروش می‌رسند. چسب دوقلو مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد و مقاومت نوع معمولی آن نسبت به نوع شفاف آن، در برابر حرارت بالا‌تر است. همین خصوصیت باعث شده که توسط مکانیک‌ها برای چسباندن قطعات موتور اتومبیل هم مورد استفاده قرار‌گیرد. این چسب را می‌توان پس از مخلوط کردن تا ۵ دقیقه استفاده کرد.


شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری - مرضیه موسوی:
برای وارد‌ شد‌ن به هر شغلی، ابتد‌ا باید‌ صنف مربوط به آن شغل و حرفه را شناخت. مجوز کسب و کار د‌ر هر زمینه‌ای توسط اتحاد‌یه‌های صنفی صاد‌ر می‌شود‌.

 روال صد‌ور مجوز كسب و كار د‌ر این اتحاد‌یه‌ها قوانین و مراحلی كلی د‌ارد‌ كه د‌ر تمام اتحاد‌یه‌ها مشترك است. این قوانین د‌ر جزئیات، بسته به شرایط هر شغل و هر صنف، تفاوت پید‌ا می‌كند‌. اگر د‌ر فكر تجربه كسب و كاری جد‌ید‌ هستید‌ خواند‌ن این گزارش به شما كمك می‌كند‌ تا نخستین گام بزرگ یعنی اخذ جواز كسب و كار را برد‌ارید‌.

قدم اول

ارائه درخواست مجوز
د‌رخواست كسب جواز چه شغلی را د‌ارید‌؟ باید‌ د‌ر نخستین گام به اتحاد‌یه صنفی‌‌ همان حرفه مراجعه كنید‌. د‌ر هر اتحاد‌یه‌ای فرم د‌رخواست مجوز كسب و كار از پیش آماد‌ه شد‌ه است و با مراجعه شما، این فرم د‌ر اختیارتان قرار می‌گیرد‌. وقتی متقاضی پروانه كسب، فرم را تكمیل كرد‌ و تحویل د‌اد‌، رسید‌ی بابت ارائه فرم د‌ریافت می‌كند‌. پس از اینكه اتحاد‌یه د‌رخواست متقاضی را د‌ریافت كرد‌ موظف است ظرف مد‌ت ۱۵ روز نظر خود‌ را مبنی بر رد‌ یا قبول تقاضا اعلام كند‌. د‌رخواست‌ها به‌ترتیب اولویت د‌ر جلسه‌های اتحاد‌یه بررسی می‌شود‌. پس از اعلام كتبی موافقت اتحاد‌یه برای صد‌ور پروانه، متقاضی ۳‌ماه برای تكمیل و د‌ر غیراین صورت، متقاضی جد‌ید‌ محسوب می‌شود‌ و باید‌ از نو د‌رخواست خود‌ را ارائه د‌هد‌. یاد‌تان باشد‌ كه مد‌ارك مورد‌ نیاز هر حرفه‌ای متفاوت است.

قدم دوم

تعیین وضعیت ملك
بعد‌ از اعلام موافقت اتحاد‌یه، متقاضی باید‌ ملك و موقعیت مكانی محل كسب خود‌ را مشخص كند‌ و مد‌ارك مربوط به آن را به اتحاد‌یه صنفی مورد‌ نظر ارائه د‌هد‌. اگر ملك شخصی است، با ارائه تصاویر اسناد‌ و اگر استیجاری است، تصویری از اجاره نامه ملك مورد‌ نیاز است. همه این مد‌ارك قبل از تحویل به اتحاد‌یه، باید‌ برابر اصل شد‌ه باشند‌. سند‌ مالكیت، اجاره‌نامه رسمی، اجاره‌نامه عاد‌ی با اخذ تعهد‌ محضری به نام متقاضی، مبایعه‌نامه به نام متقاضی، رسید‌ پرد‌اخت اجاره بهای معتبر، حكم قطعی د‌اد‌گاه مبنی بر الزام به تنظیم سند‌ معتبر و قرارد‌اد‌ اجاره محل كسب با اد‌اره‌ها و سازمان‌های د‌ولتی، نهاد‌‌ها، شهرد‌اری، شركت‌های تعاونی مسكن و شركت‌های خاص صنفی، شركت‌های تحت پوشش سازمان‌های د‌ولتی و نهاد‌‌ها ازجمله مد‌ارك مورد‌ قبولی هستند‌ كه به وسیله آنها می‌توان وضعیت ملكی واحد‌ صنفی را به اثبات رساند‌.

قدم سوم

ارائه استعلام های لازم
كسی كه می‌خواهد‌ پروانه كسب و كار د‌ریافت كند‌ باید‌ از چند‌ مرجع، استعلام‌های مختلفی را به اتحاد‌یه صنفی مورد‌ نظر خود‌ ارائه د‌هد‌. یكی از این استعلام‌ها، گواهی عد‌م‌سوء‌پیشینه است كه توسط د‌فا‌تر پلیس+۱۰ صاد‌ر می‌شود‌. گواهی بعد‌ی، گواهی عد‌م‌اعتیاد‌ است كه با معرفی به مراكز آزمایشگاهی معتبر، می‌توان آن را هم د‌ریافت كرد‌. د‌ر مورد‌ د‌ریافت این ۲ گواهی لازم است نكته‌ای را به‌خاطر د‌اشته باشید‌؛ اعتبار گواهی عد‌م‌اعتیاد‌ تنها برای یك‌ماه است و از طرف د‌یگر د‌ریافت گواهی عد‌م‌سوء‌پیشینه، حد‌ود‌ ۲ هفته زمان‌ می‌برد. بنابراین توصیه می‌شود‌ پیش از زمان اقد‌ام برای د‌ریافت گواهی عد‌م‌اعتیاد‌، گواهی عد‌م‌سوءپیشینه را د‌ریافت كنید‌. گواهی موافقت سازمان نظارت بر اماكن نیروی انتظامی هم د‌یگر گواهی‌ای است كه از طرف نیروی انتظامی ارائه می‌شود‌ و مورد نیاز است.

قدم چهارم

گواهی مركز بهداشت
رد‌ كرد‌ن گام چهارم برای برخی از واحد‌های صنفی ضروری است و برخی د‌یگراز واحد‌های صنفی نیازی به آن ند‌ارند‌. تهیه گواهی تأیید‌یه مركز بهد‌اشت تنها برای واحد‌های صنفی‌ای لازم است كه د‌ر زمینه تهیه و تولید‌ و توزیع مواد‌ غذایی یا آرایشی و بهد‌اشتی فعالیت می‌كنند‌. مركز بهد‌اشت شهرستان، این گواهی را صاد‌ر می‌كند‌. د‌ر تهران، متقاضیان می‌توانند‌ به مركز بهد‌اشت منطقه مورد‌نظرشان مراجعه و این گواهی را د‌ریافت كنند‌. كارت معاینه پزشكی فرد‌ متقاضی هم از مد‌اركی است كه توسط این مراكز بهد‌اشت ارائه می‌شود‌ و د‌اشتن آن برای واحد‌های صنفی‌ای كه د‌ر زمینه‌های مربوط به خورد‌نی، آشامید‌نی، آرایشی و بهد‌اشتی فعالیت می‌كنند‌ ضروری است. برای پروانه‌هایی كه برای شخص حقوقی صاد‌ر می‌شود‌، لازم است تا نمایند‌ه آن شركت یا مؤسسه د‌رصورت نیاز، این گواهی‌ها را به اتحاد‌یه صنفی ارائه د‌هد‌. این نمایند‌ه از بین اعضای هیأت مد‌یره انتخاب می‌شود‌.

قدم پنجم

شركت در دوره آموزشی
متقاضیان د‌ریافت پروانه كسب، باید‌ یك د‌وره آموزشی كوتاه را هم از سر بگذرانند‌. البته گذراند‌ن این د‌وره آموزشی هم شامل تمام واحد‌های صنفی نمی‌شود‌ و گروه‌های خاصی باید‌ این د‌وره‌ها را طی كنند‌. این گروه‌ها شامل افراد‌ی می‌شوند‌ كه می‌خواهند‌ جواز كسب و كاری فنی را د‌ریافت كنند‌؛ مثلا كسانی كه متقاضی د‌ریافت پروانه آرایشگری یا برقكاری و جوشكاری و خیاطی و... هستند‌. مد‌ت زمانی كه برای این د‌وره‌ها د‌رنظر گرفته شد‌ه حدود ۱۰ ساعت است. افراد‌ متقاضی به آموزشگاه‌های معتبر معرفی می‌شوند‌ تا د‌وره آموزشی خود‌ را د‌ر آنجا بگذرانند‌ و گواهی پایان د‌وره را د‌ریافت كنند‌. این گواهی تأیید‌ شد‌ه به وسیله مد‌یریت آموزشگاه معتبر بخشی از مد‌اركی است كه متقاضیان پروانه كسب و كارهای فنی باید‌ همراه خود‌ د‌اشته باشند‌. برای د‌ریافت جواز كسب‌و‌كار د‌ر برخی از زمینه‌ها مثل جواز كسب كارگاه تولید‌ مواد‌ پلاستیكی و... نیازی به ارائه گواهی گذراند‌ن د‌وره آموزشی خاصی نیست.

قدم ششم

تكمیل مدارك موردنیاز
وقت آن رسید‌ه كه سایر مد‌ارك هم به متصد‌ی صد‌ور پروانه اتحاد‌یه صنفی تحویل د‌اد‌ه شود‌. مد‌ارك هویتی برای متقاضیان آقا، كارت پایان خد‌مت یا گواهی اشتغال به تحصیل و یا كارت معافیت از خد‌مت سربازی به‌حساب می‌آید‌. لازم است سوابق تجاری ملكی كه قرار است متقاضی د‌ر آن به كسب و كار بپرد‌ازد‌ هم بین سایر مد‌ارك به اتحاد‌یه ارائه شود‌. تصویر مد‌ارك تحصیلی فرد‌ متقاضی از د‌یگر مد‌ارك لازم است. فرد‌ متقاضی باید‌ حد‌اقل سواد‌ خواند‌ن و نوشتن د‌اشته باشد‌. این قانون شامل حال متقاضیان بالای ۵۰ سال نمی‌شود‌. برای كاهش رفت‌وآمد‌ به د‌فتر اتحاد‌یه صنفی مورد‌نظر و سرعت بخشید‌ن به روند‌ كار، بهتر است د‌ر نخستین مراجعه تمام مد‌ارك به متصد‌ی صد‌ور پروانه ارائه و پروند‌ه د‌ر‌‌ همان ابتدای كار تكمیل شود‌.

قدم هفتم

پرداخت هزینه های لازم
برای عضویت د‌ر اتحاد‌یه باید‌ هزینه‌هایی هم پرد‌اخت شود‌. فیش پرد‌اختی این هزینه‌ها همراه سایر مد‌ارك به متصد‌ی ارائه می‌شود‌. عضویت د‌ر اتحاد‌یه‌های صنفی مختلف هزینه‌های مختلفی هم د‌ارند‌ و نرخ این هزینه‌ها هر سال تغییر می‌كند‌. برای نخستین سالی كه عضو هر اتحاد‌یه‌ای می‌شوید‌ باید‌ هزینه‌ای به‌عنوان حق ورود‌ی پرد‌اخت كنید‌ كه مبلغ آن ۵ برابر حق عضویت یكساله د‌ر اتحاد‌یه مورد‌ نظر است. این حق عضویت هر سال د‌ر موعد‌ مقرر تعیین می‌شود‌. با پرد‌اخت هزینه‌های عضویت، كار متقاضی برای تكمیل پروند‌ه به اتمام می‌رسد‌‌.

قدم هشتم

صدور مجوز كسب
پروند‌ه تكمیل شد‌ه به‌د‌ست رئیس اتحاد‌یه صنفی می‌رسد‌. رئیس هر اتحاد‌یه‌ای پروند‌ه‌ها را براساس اولویت زمان ارائه، بررسی می‌كند و اگر د‌ر پروند‌ه نقصی وجود‌ ند‌اشته باشد‌ و طبق قانون كسب و كار مشكلی د‌ر مد‌ارك ارائه شد‌ه نباشد‌، پروند‌ه توسط رئیس اتحاد‌یه صنفی تأیید‌ و پروانه كسب به نام متقاضی صاد‌ر می‌شود‌. د‌رصورت غیاب رئیس اتحاد‌یه، نایب‌رئیس اتحاد‌یه پروند‌ه‌های متقاضیان صد‌ور پروانه كسب را بررسی می‌كند‌. د‌ر جواز كسب آمد‌ه است: «متقاضی با د‌ریافت این جواز می‌تواند‌ رسما فعالیت شغلی مورد‌ نظر خود‌ را زیرنظر اتحاد‌یه صنفی آغاز كند‌».

مراقب باشید‌ پلمب نشوید‌

لایحه اصلاح قانون نظام صنفی كشور سال گذشته د‌ر مجلس به تصویب رسید‌. این مصوبه برای تمام مشاغل یك پیام مهم د‌اشت؛ اماكنی كه بد‌ون پروانه كسب د‌ایر شد‌ه‌اند‌ با د‌رخواست اتحاد‌یه و تأیید‌ اتاق اصناف پلمب می‌شوند‌. د‌ر حال حاضر د‌ر تهران بیش از ۲۷۰ هزار واحد‌ صنفی فعالیت د‌‌ارند‌ اما این تنها آماری است از واحد‌های صنفی‌ای كه جواز كسب د‌ارند‌ و فعالیت آنها قانونی محسوب می‌شود‌. كسب و كارهایی كه بد‌ون اخذ مجوز از اتحاد‌یه‌ها د‌ر حال فعالیت هستند‌، توسط اتاق اصناف و همچنین نیروی انتظامی شناسایی می‌شوند‌ و د‌ر ‌‌نهایت حكم پلمب آنها صاد‌ر می‌شود‌. این قانون بیش از یك سال است كه د‌ر شهرهای مختلف د‌ر حال اجراست؛ بنابراین بهترین راه پیش از آغاز هر فعالیتی، اخذ پروانه آن كسب و كار است. كسانی كه به سمت مشاغل آزاد‌ روی می‌آورند‌ تنها زمانی شاغل به‌حساب می‌آیند‌ كه جواز یا فعالیت خود‌ را از یك صنف د‌ریافت كنند‌.

چند‌ روزه به مجوز می‌رسید‌؟

متقاضی د‌ریافت پروانه كسب و كار، بعد‌ از تأیید‌ اولیه د‌رخواست د‌ر اتحاد‌یه مورد‌ نظر ۳‌ماه فرصت د‌ارد‌ تا پروند‌ه خود‌ را تكمیل كند‌. بعد‌ از تكمیل پروند‌ه متقاضی و ارجاع آن به رئیس اتحاد‌یه، صد‌ور پروانه ۱۵ روز به طول می‌انجامد‌. این سكه روی د‌یگری هم د‌ارد‌ و آن این است كه به د‌لایل مشخص قانونی، رئیس اتحاد‌یه تنها ۱۵ روز فرصت د‌ارد‌ تا نظر خود‌ را مبنی بر قبول یا رد‌ د‌رخواست اعلام كند‌؛ یعنی ممكن هم هست كه پروند‌ه بعد‌ از ۱۵ روز رد‌ شود‌. د‌رصورت رد‌ پروند‌ه هم متقاضی تنها ۱۰ روز فرصت د‌ارد‌ تا شكایت خود‌ را به كمیسیون نظارت مربوطه ارائه د‌هد‌. كمیسیون نظارت یك‌ماه برای بررسی این شكایت مهلت د‌ارد‌ و بعد‌ از یك‌ماه نظر قطعی خود‌ را اعلام می‌كند‌. نظر كمیسیون نظارت، قطعی و غیرقابل تجد‌ید‌ است.

این مد‌ارك همراه‌تان باشد‌

افراد‌ی كه تابعیت ایرانی د‌ارند‌، باید‌ برای د‌ریافت جواز كسب به اتحاد‌یه‌های مورد‌نظر مراجعه كنند‌. اتباع بیگانه باید‌ برای د‌ریافت پروانه كسب معتبر به وزارت كار و امور اجتماعی مراجعه كنند‌. این افراد‌ باید‌ كارت اقامت معتبر د‌اشته باشند‌. اصل و كپی تمام صفحات شناسنامه، اصل و كپی كارت ملی، اصل و كپی كارت پایان خد‌مت برای آقایان مشمول به خد‌مت سربازی، ۱۲ قطعه عكس 4×3 پشت‌نویس شد‌ه، ارائه مد‌رك مربوط به مالكیت یا اجاره ملك كه كپی آن باید‌ برابر اصل شد‌ه باشد‌، كپی فیش پرد‌اختی مالیات بر د‌رآمد‌ سال‌های گذشته، ارائه سوابق كاربری تجاری، اد‌اری یا كارگاهی ملك، ارائه آخرین مد‌رك تحصیلی، ارائه كد‌ پستی 10 رقمی، گواهی عد‌م‌سوءپیشینه، گواهی عد‌م‌اعتیاد‌، گواهی موافقت اد‌اره نظارت بر اماكن عمومی، گواهی شركت د‌ر د‌وره آموزشی، گواهی وزارت بهد‌اشت و كارت معاینه پزشكی فرد‌ی، ازجمله مد‌اركی هستند كه برای اخذ پروانه كسب به آنها نیاز د‌ارید‌.


شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری - مریم صالح:
یکی از معضلات خانواده‌ها، به‌خصوص بعد از مهمانی شام یا ناهار، غذاهای باقیمانده است.

دیده شده گاهی تا یك هفته اعضای خانواده مجبورند غذاهای تكراری بخورند و دم برنیاورند. در بدترین حالت هم غذاها راهی سطل زباله می‌شوند و كوله باری از عذاب وجدان برای آدم باقی می‌گذارند. البته راه‌های دیگری هم وجود دارد. می‌شود به جای غذای تكراری خوردن و عذاب وجدان حمل كردن، كمی خلاقیت به خرج داد و بسته به ذائقه خانواده، با غذاهای مانده، غذای جدیدی درست كرد. ما برایتان چند پیشنهاد داریم.

پلوسفید

توپ برنجی
برنج پخته را با كمی جعفری خرد شده، كمی زیره و پنیر پارمزان رنده شده مخلوط كنید. در 2ظرف جداگانه پودر سوخاری و كنجد بریزید و در ظرفی دیگر یك تخم‌مرغ بشكنید. در ماهیتابه‌ای روغن بریزید و بگذارید تا داغ شود. با مایه برنج، گلوله‌هایی به اندازه گردو درست كنید، ابتدا در تخم مرغ بغلطانید، بعد در پودر سوخاری، دوباره در تخم‌مرغ و بعد در كنجد، در نهایت هم در روغن بیندازید تا كمی سرخ شود. حالا شما یك وعده غذایی خوشمزه و سبك دارید.

ته‌چین
می‌توانید برنج‌های اضافی را حتی اگر پلو قاطی (عدس پلو، لوبیاپلو، باقالی پلو) هستند، با تخم‌مرغ و ماست و كمی زعفران مخلوط كنید و یك ته‌چین خوشمزه با آن درست كنید. اگر كمی گوشت یا مرغ پخته ریش ریش شده هم بین لایه‌های برنج بگذارید كه دیگر یك ته‌چین مجلسی خواهید داشت. روی ته‌چین را با كمی زرشك و خلال بادام و خلال پسته و كشمش پلویی كه در روغن و كمی زعفران تفت داده شده‌اند تزیین كنید. هیچ‌یك از اعضای خانواده متوجه نمی‌شوند قبلا از آن غذا خورده‌اند.

ماكارونی و لازانیا

سالاد ماكارونی
اگر لازانیا درست كردید و ورق‌های لازانیای غوطه ور در آب جوش زیاد آمد، نگران نباشید. می‌توانید آنها را درحالی‌كه بین‌شان سلفون یا نایلون قرار داده‌اید در فریزر نگه‌دارید و یك‌بار دیگر از آنها استفاده كنید. یا اینكه آنها را در قطعه‌های كوچك برش بزنید و با آن سالاد ماكارونی درست كنید. كافی است كمی ذرت، سوسیس یا كالباس، گوجه‌فرنگی و خیارشور نگینی خرد شده و به میزان لازم سس مایونز و نمك و فلفل به آن اضافه كنید.

كیك اسپاگتی
اگر ماكارونی شب قبل زیاد آمد و اهل غذای مانده خوردن نیستید، می‌توانید به آن دو، سه تخم‌مرغ كامل اضافه كنید و با كمی زعفران مخلوط كنید و در ماهیتابه بریزید و با آن كوكو درست كنید. حتی می‌توانید این مواد را در ظرف كیك بریزید و در فر بگذارید و كیك ماكارونی داشته باشید.

كاهو

كوكوی كاهو 
برگ‌های ضخیم و بیرونی كاهو یا كاهوهای سس‌نزده سالاد را دور نریزید. آنها را در میكسر خرد كنید و سبزی معطر، بیكینگ پودر، دارچین، زردچوبه، پودر سیر، گردوی خرد شده و اگر دلتان خواست كمی زرشك و كمی نمك و زعفران به آن اضافه كنید. حالا به میزان لازم تخم‌مرغ در آن بشكنید و خوب هم بزنید تا همه مواد با هم مخلوط شوند و در روغن داغ شده بریزید. حتما از طعمش خوشتان می‌آید؛ این یك غذای قدیمی مادربزرگانه است.

مرغ پخته

ساندویچ و پیتزای مرغ
مرغ‌های پخته را می‌توانید خرد كنید و با كمی قارچ و فلفل دلمه‌ای و ذرت تفت بدهید. بعد روی نان تست بگذارید و روی آن پنیر پیتزا بریزید و در ساندویچ ساز قرار دهید تا یك میان وعده یا غذای پیك‌نیكی سریع نصیب‌تان شود. می‌توانید همین مواد را روی نان تست بریزید، با پنیر پیتزا و سس گوجه فرنگی روی همه مواد را بپوشانید و در فر قرار دهید تا نان برشته و پنیر آب شود. پیتزا یك نفره خوشمزه شما آماده است.

پلومرغی
اگر مرغ‌تان از قیافه افتاده و خرد شده بود، می‌توانید پلو مرغی درست كنید. به این ترتیب كه برنج را بپزید و آبكش كنید و بعد مرغ را كه كمی ادویه (دارچین، فلفل و زعفران) زده‌اید، لایه لایه، بین برنج قرار دهید و به‌جای آب و روغن، آب مرغ را روی آن بریزید. در آخر با زرشك و برنج زعفرانی تزیینش كنید.

كوكوی مرغ
مرغ‌های پخته‌ای را كه رب ندارند ریش ریش كنید. 2یا 3سیب‌زمینی متوسط را بپزید و رنده كنید. حالا مرغ‌ها و سیب‌زمینی‌ها را با 3تخم‌مرغ و كمی نمك، فلفل، زعفران، زردچوبه و دارچین خوب مخلوط كنید. در ماهیتابه روغن بریزید و بعد از اینكه داغ شد همه مواد را در آن بریزید. بعد از سرخ شدن یك طرف، كوكو را قطعه قطعه كنید و برش گردانید. یك شام پیك‌نیكی خوشمزه در انتظار شماست.

سیب‌زمینی شكم‌پر

سیب‌زمینی را خوب بشویید و بگذارید تا بپزد ولی له نشود. وقتی خنك شد، بخش كوچكی از سر آن را ببرید و داخل آن را تا نیمه خالی كنید. حالا تكه‌های مرغ پخته و فلفل دلمه‌ای و پنیر پیتزا را با كمی پودر آویشن داخل شكم سیب‌زمینی بریزید و آن را در فویل بپیچید و در فر بگذارید، آنقدر كه پنیر آن آب شود. حالا خانواده خود را به یك عصرانه هیجان‌انگیز دعوت كنید.

نام: مربای بالنگ
شغل: درمان درد مفاصل

آنها كه دستی در طب سنتی دارند، بالنگ را به نام «اترج كبیر» یا «بادرنج» می‌شناسند. این میوه‌ كه از مركبات است ظاهری شبیه گریپ‌فروت دارد. اگر بالنگ را قاچ كنید، بعد از پوست، یك لایه نرم می‌بینید كه قطور است و پالپ‌هایی كه نسبت به لایه نرم، حجم كمتری دارد. بالنگ را شسته و پوست آن را خیلی نازك بكنید. حالا میوه را از وسط 2نیم كرده و مغز آن را جدا كنید، آب آن را بگیرید و كنار بگذارید. بالنگ را در اندازه‌های دلخواه خرد و سپس هم‌وزن آنها شكر كنار بگذارید. بالنگ‌های خرد شده را یك ساعت در آب سرد بگذارید. حالا آنها را از آب خارج كنید و اگر دوست دارید مربای تردی داشته باشید یك شبانه‌روز در آب آهك نگه دارید. (یك كیلو آهك را در 15لیوان آب خوب هم بزنید تا آهك به‌صورت دوغ غلیظی درآید. سپس صبر كنید تا آب در سطح ظرف كاملاً زلال بایستد.) بعد از اینكه بالنگ‌ها را از آب آهك خارج كردید و شستید، آنها را در آب در حال جوشیدن بریزید تا20دقیقه بجوشد. سپس آب آن را خالی كنید و دوباره در آب جدید بجوشانید. این كار را 3یا 4بار تكرار كنید تا تلخی پوست بالنگ گرفته شود. بعد از همه این مراحل، بالنگ‌ها را با 2لیوان آب و شكری كه كنار گذاشته بودید روی شعله گاز قرار دهید و بگذارید آنقدر بجوشد تا شربت آن غلیظ شود. می‌توانید كمی زعفران و گلاب هم به آن بیفزایید.در آخر آب مغز بالنگ یا یك قاشق مرباخوری آبلیمو را به مربا اضافه كنید تا شكرك نزند .

این میوه طبیعت خاصی دارد؛ پوست زرد آن كمی گرم و خشك است و لایه نرم گوشتی‌اش در انواع شیرین آن سرد است و تر. برگ و شكوفه بالنگ هم گرم و خشك است. پوست این میوه قلب، فكر، كبد و معده را قوی و دهان را خوشبو می‌كند و محلل غذاست. اگر این پوست را با شكر یا عسل، مربا كنند، مربایی مقوی و مفرح با خاصیت ضدسمی خواهد شد. اما یادتان باشد در خوردن آن زیاده‌روی نكنید چون مصرف بیش از حدش باعث شدت حرارت در افراد گرم‌مزاج می‌شود. در روزگاران قدیم از این میوه به‌عنوان درمان دریازدگی، مشكلات ریوی و بیماری‌های روده استفاده می‌شد. چینی‌ها از ریشه و پوست بالنگ، جوشانده‌ای درست می‌كنند كه ضدسرفه و نرم‌كننده سینه است.


شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری - هنگامه شهیدی:
همین که بدانیم برای خرید یک دستگاه تلفن همراه چه پول زیادی باید خرج کنیم، باعث می‌شود کمی بیشتر مراقب گوشی‌هایمان باشیم.

ضمن اینكه این روزها بسیاری از اطلاعات شخصی و محرمانه آدم‌ها در گوشی‌هایشان وجود دارد كه همین امر نگرانی‌ها از سرقت تلفن همراه را چند برابر می‌كند؛ اطلاعاتی چون شماره تلفن‌ها، عكس‌های خانوادگی، فیلم‌ها و حتی نوشته‌ها و... . در نتیجه با كمی تصوركردن عواقب سرقت گوشی همراه برای هر شخص می‌توان به اهمیت و ضرورت حفاظت هر چه بیشتر از گوشی‌ها در دنیای امروز پی ببریم. محافظت كردن از گوشی البته آنقدر‌ها هم كار مشكلی نیست و تقریبا با چند راهكار ساده می‌توانیم كار سرقت را برای دزد‌ها سخت‌تر كنیم. نكات زیر به شما نشان می‌دهد كه چطور از سرقت گوشی تلفن همراه و اطلاعات آن پیشگیری كنید.

نكات اصولی امنیت تلفن همراه

قبل از هر كاری یك سری نكات بنیادی وجود دارد كه باید از آنها آگاه باشید. برای شروع، شما باید یك نرم‌افزار مكان‌یاب روی موبایل خود نصب كنید تا درصورت سرقت بتوانید از محل دقیق آن آگاهی پیدا كنید. برای‌ ای‌اواس آیفون و گوشی‌های اندروید باید نرم‌افزار‌هایی مخصوص به این كار را نصب كنید ولی در ویندوز فون‌۸ چنین سرویسی به‌عنوان یك بخش از خود سیستم عامل به‌صورت پیش‌فرض روی تلفن نصب شده است. چنین نرم‌افزار‌هایی به شما اجازه می‌دهند علاوه بر پیدا كردن موقعیت دقیق تلفن همراهتان، روی آن رمز‌گذاری كنید یا همه اطلاعات درونش را پاك كنید. علاوه بر این باید برای اسمارت فون خود یك رمز معین كنید كه به سادگی قابل پیدا كردن نباشد؛ مثلا نباید از رمز‌هایی مثل ۰۰۰۰ یا 1234و اینگونه رمز‌های ساده روی گوشی‌های خود استفاده كنید.

رمز خوب چه رمزی است؟

همیشه این سؤال در ذهن همه وجود دارد كه با توجه به نرم‌افزارهای رمزشكن چه رمزی را بهتر است برای گوشی یا دیگر موارد لازم در زندگی انتخاب كنیم تا به‌راحتی و به سادگی كشف نشود. جالب است بدانید در زمینه رمزگشایی بحث‌های علمی و منابع معتبر زیادی شكل گرفته است كه راهكارهایی را نیز برای استفاده عمومی ارائه می‌دهند؛ مثلا استفاده از شماره شناسنامه یا بخشی از شماره تلفن‌های خود و اطرافیان عادت تقریبا مرسومی در جامعه است اما كارشناسان معتقدند بهترین رمز برای هركس رمزی است كه به‌صورت رندوم و شانسی انتخاب شده و در نهایت به‌خاطر سپرده شود.

در مكان‌های عمومی از تلفن‌تان كمتر استفاده كنید!

درموارد بسیاری دیده شده كه افراد هنگام انتظار در صف اتوبوس، وقتی مشغول استفاده از دستگاهشان بوده‌اند مورد سرقت قرار گرفته‌اند. پس تلاش كنید تا زمانی كه سوار اتوبوس نشده‌اید تلفن را از كیف یا جیبتان درنیاورید. دانش‌آموزان باید بدانند كه خطر به سرقت رفتن دستگاه‌های الكترونیكی‌شان در كتابخانه، كافی شاپ، رستوران یا زمان استفاده از وسایل نقلیه عمومی(زمان پیاده یا سوار شدن به تاكسی، اتوبوس یا مترو) بسیار زیاد است. پس كاملا به اطراف خود دقت كنید و بدانید كه هر چه وسیله‌تان كمتر در معرض دید باشد، خطر احتمال به سرقت‌رفتن آن نیز كمتر خواهد بود.

دزد‌ها به‌دنبال تلفن‌های همراه هستند

راه‌های مختلفی برای دزدیدن وجود دارد. نخستین قدم برای دزدها، مسلما پیدا كردن یك تلفن همراه به درد بخور است. این قدم می‌تواند برای دزد‌ها خیلی سخت یا خیلی آسان باشد و به‌خود شما بستگی دارد؛ به‌عنوان مثال اگر یك پلاستیك بزرگ با مارك اپل را همراه با جعبه درون آن روی میز رستوران یا در دید عموم بگذارید در واقع با این كار فریاد می‌زنید كه شما یك یا چند وسیله باارزش جدید خریده‌اید و در نتیجه احتمال سرقت را به‌دست خودتان تا حد زیادی افزایش می‌دهید. یك وسیله نو و كار نكرده می‌تواند بهترین گزینه برای سارق موبایل باشد. بهتر آن است كه پلاستیك مارك دار را درون یك پلاستیك بدون مارك بزرگ‌تر قرار دهید تا كسی متوجه آن نشود یا اینكه می‌توانید موبایل جدید خود را از درون جعبه بیرون آورید و در جیب خود قرار دهید.

راه دیگری كه یك سارق می‌تواند اسمارت فون‌ها را پیدا كند آن است كه شما یك شارژر، هدفون یا حتی داك را در جایی مثل جلوی شیشه ماشین خود گذاشته باشید تا به راحتی قابل دیدن باشد. همیشه حواستان باشد كه زمانی كه از اینگونه ابزارها استفاده نمی‌كنید، آنها را در جای مناسبی قرار دهید كه در برابر دید عموم‌نباشد. گاهی اوقات حتی یك هدفون هم می‌تواند نشان دهد كه شما یك تلفن همراه باارزش دارید؛ مثلا هدفون‌های اپل به این دلیل كه دارای یك شكل استاندارد و شناخته شده هستند می‌توانند اعلام كنند كه شما به‌احتمال زیاد گوشی آیفون با خود دارید.

به‌طور معمول، سارقان برای دزدیدن تلفن همراه شما باید به شما نزدیك شوند تا آن را از درون جیب یا كیف شما بدزدند. اكثر جرم‌های خیابانی با نوعی نزدیك شدن مجرم به قربانی شروع و در نهایت هم به فرار سارق ختم می‌شود. برای همین همیشه مراقب كسانی كه به شما نزدیك می‌شوند باشید و همواره گوش چشمی به تحركات اطراف خود در خیابان داشته باشید.

آنها ممكن است از شما ساعت بپرسند. در این شرایط یا به سادگی نگاه خود را به ساعت مچی‌تان می‌اندازید و حواستان از او پرت می‌شود كه این كار باعث می‌شود سارق فرصت خوبی برای سرقت موبایل به‌دست بیاورد یا اینكه وقتی تلفن همراهتان را از جیب خود بیرون می‌آورید تا ساعت را از روی اسمارت‌فون به او بگویید كه یك موقعیت عالی را در اختیار سارق می‌گذارید تا آن را از دست شما بقاپد و فرار كند. در هر دو حالت شما خود را كاملا در معرض خطر قرار می‌دهید.

چطور از پیامدهای منفی دزدی گوشی بكاهیم؟

اخیرا برنامه‌هایی برای‌گوشی های آیفون، بلك بری و موبایل‌های دارای اندروید ارائه شده‌ كه اجازه می‌دهند از راه دور اطلاعات مهم گوشی خود را پاك كنید. تنها كاری كه باید انجام دهید این است كه موبایل یا تبلت خود را رجیستر كنید.
دسترسی به نرم‌افزار تحت وب مدیریت دستگاه اندروید از طریق وب سایت (https://www. google. com/android/devicemanager) انجام می‌شود كه موقعیت دستگاه را روی نقشه گوگل نشان می‌دهد. یك پنجره كوچك اطلاعات هر یك از دستگاه‌های اندروید شما را نمایش ‌و اجازه می‌دهد كه نام دستگاه را تغییر دهید، اطلاعات موقعیت را به روز، دستگاه را از راه دور پاك و آژیر (Alarm) آن را فعال ‌و از راه دور اطلاعاتتان را قفل كنید.

نكته قابل توجه برای كاربران این ابزار این است كه برای انجام همه این عملیات، لازم است پیش از دزدیده شدن یا گم شدن گوشی چند كار را انجام داده باشید. نخست اینكه گوشی اندروید خود را به‌حساب كاربری گوگل (Gmail Account) متصل ‌و در واقع در تنظیمات گوشی، حساب كاربری جی میل خود را وارد كرده باشید. دوم مكان یاب (GPS) گوشی شما باید به شكل پیش فرض فعال باشد كه در بیشتر گوشی‌ها اگر كاربر خود اقدام به غیرفعال كردن آن نكرده باشد، فعال است.

Find My iPhone نیز از خدمات Apple iCould استفاده می‌كند كه در 2 نسخه رایگان و پولی موجود است. انواع گوناگون دیگری از این برنامه با نام‌های GadgetTrack و Device Locator برای آیفون و آی‌پد و نوع دیگری كه نیاز به ثبت نام و پرداخت ماهانه دارد به نام iHound در اپ‌استور موجود هستند.

همچنین راه‌حل دسترسی به اطلاعات منحصر به فرد گوشی، فشردن دكمه‌های Home و Sleep/Wake به‌طور همزمان در پنجرهAbout است. این كار سبب می‌شود تصویری شامل اطلاعات لازم در گوشی شما ذخیره شود و پس از آن می‌توانید تصویر را به آدرس ایمیل خود بفرستید و اطلاعات مربوطه را برای روز مبادا نزد خودتان نگاه دارید. اگر بتوانید از طریق بكاپ گرفتن اطلاعات خود را نجات دهید یا از طریق از بین بردن آنها از راه دور، اجازه سوءاستفاده را به سارق ندهید، تنها ضرری كه می‌كنید از دست دادن سخت‌افزاری گران‌قیمت (دستگاه هوشمندتان) است كه به هر حال بعد از مدتی قابل جبران است اما خدا نیاورد روزی را كه اطلاعات مهم‌تان دست آدم نامطمئن بیفتد!


شنبه 8/6/1393 - 21:38

همشهری - نگارشهیددخت:
بسیاری از مردم زمانی که به فکر خرید لپ‌تاپ می‌افتند، ابتدا پیش از هر چیز برایشان این موضوع مهم است که باتری لپ‌تاپ‌شان مدت زمان بیشتری دوام بیاورد و شارژ بیشتری را نگهداری کند، به‌خاطر همین موضوع حاضر هستند حتی هزینه بیشتری هم بپردازند.

 اما پس از اینكه این هزینه را پرداختند اغلب اطلاع ندارند كه چگونه از باتری لپ‌تاپ خود به‌درستی استفاده كنند تا طول عمر آن كاهش پیدا نكند. با پیشگیری و رعایت كردن برخی از موارد می‌توان از این اتفاق ناخوشایند (خراب شدن زود هنگام باتری لپ‌تاپ) جلوگیری كرد یا حداقل آن را به تعویق انداخت.

همیشه اول دوشاخه

همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید، سپس فیش آداپتور برق را به لپ‌تاپ وصل كنید. یك دلیل ساده برای آن وجود دارد؛ وقتی دوشاخه را به پریز متصل می‌كنید، برقی كه به‌طور ناگهانی وارد می‌شود دارای نوسان است اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه كوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسان آن گرفته می‌شود.

مدام شارژ نكنید

در حال حاضر بیشتر كاربران حتی در محیط‌های كاری هم ترجیح می‌دهند كه از لپ‌‌تاپ شخصی خودشان استفاده كنند اما شارژ باتری لپ‌تاپ یا شاید بتوان گفت نحوه درست شارژ كردن آن یك معضل اساسی در میان كاربران شده است. بسیاری از كاربران با شارژ مداوم به باتری ضربه می‌زنند و برخی دیگر با مصرف تا حد آخر شارژ، به نوع دیگری باعث كاهش طول عمر باتری می‌شوند.
نكته بسیار مهمی كه باید هنگام خرید لپ‌تاپ به آن توجه داشته باشید این است كه بعد از خرید، بهتر است كه از لپ‌تاپ خود استفاده كنید تا شارژ آن به‌صورت كامل به اتمام برسد، بعد از اینكه خاموش شد، لپ‌تاپ خود را به‌مدت ۱۲ ساعت بگذارید شارژ شود و حین این مدت از آن استفاده نكنید. یادتان باشید اگر باتری شما مدام در حال شارژ باشد، از طول عمر آن به سرعت كاسته خواهد شد. تصور عامه این است كه باتری‌ها را تا زمانی كه شارژ آنها به‌طور كامل تخلیه نشده‌ است نباید به شارژ زد یا اینكه هر چند وقت یك‌بار باید این باتری‌ها كاملا شارژ و دشارژ (تخلیه) شوند، اما این تصورات اشتباه است. حتی این كار صدمه بیشتری به باتری وارد می‌كند و از عمر آن كم می‌كند. در واقع این مسئله در مورد باتری‌های نیكل صدق می‌كند ولی در مورد باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یونی كه در لپ‌تاپ‌ها نیز استفاده می‌شوند نباید تا زمان اتمام شارژ صبر كرد و می‌توان هر موقع آن را به شارژ متصل كرد. از باتری‌تان مراقبت كنید. باتری را به‌كار وادارید. باتری شارژ شده را برای مدت طولانی بلااستفاده نگذارید. هر بار كه باتری را شارژ می‌كنید، آن را حداكثر طی یك تا 2 هفته استفاده كنید.

سیستم‌های بی‌سیم را غیرفعال كنید

درصورتی كه به اتصال وایرلس و بلوتوث و یا هركدام از آنها نیاز ندارید این دستگاه‌ها را خاموش كنید و در حالت غیرفعال قرار دهید. بلوتوث و وایرلس همیشه در حال جست‌وجوی دستگاه‌های مربوط هستند كه این كار باعث مصرف انرژی می‌شود.

تنظیمات انرژی را بهینه‌سازی‌ كنید

در كنترل پنل ویندوزتان از طریق گزینه Power Option میزان مصرف انرژی را بهینه كنید. برای نتایج مناسب گزینهMax battery را انتخاب كنید.

هایبرنت‌به‌جای آماده به‌كار(standby)

قرار دادن لپ‌تاپ در حالت آماده به‌كار موجب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود و شما می‌توانید كارتان را از همانجایی كه رها كرده بوده‌اید از سر بگیرید. البته هایبرنت هم به شما این امكان را می‌دهد، منتها با این تفاوت كه در حالت «خواب زمستانی» (Hibernate) سیستم كاملا خاموش می‌شود و مصرف انرژی نخواهد داشت.

ارتباط صفحه نمایش و باتری

این جزء ساده یك لپ‌تاپ، بیشترین میزان مصرف انرژی را برای نور پس‌زمینه نوت‌بوك شما دارد. این نكته به‌خصوص برای نوت‌بوك‌هایی با صفحه نمایشگر بزرگ (15اینچ و 17اینچ) بیشتر صادق است. معمولا صفحه نمایشگر وقتی نور پس‌زمینه خوب و درخشان دارد، زیباتر به‌نظر می‌رسد اما وقتی كه شما به پریز برق دسترسی ندارید، نیاز دارید بین داشتن یك صفحه نمایشگر پرنور و زیبا و نگه‌داشتن لپ‌تاپ در حال اجرا یكی را انتخاب كنید یا حداقل بین این دو خواسته تعادل ایجاد كنید. برای تنظیم نور صفحه نمایشگر خود ابتدا آن را به پایین‌ترین سطح كاهش دهید و اندك‌اندك آن را افزایش دهید تا به وضوحی مناسب برسید. البته نور صفحه نمایشگر به محیطی كه شما در آن قرار دارید بستگی دارد. اگر در فضای باز و زیر نور مستقیم خورشید قرار دارید، می‌توانید نور پس‌زمینه خود را افزایش دهید.

نرم‌افزارهایی را كه در پس‌زمینه سیستم‌عامل‌تان اجرا می‌شوند خاموش كنید. همه این برنامه‌ها بر میزان لود سی‌پی‌یو می‌افزایند و به سرعت شارژ باتری‌تان را كاهش می‌دهند. همچنین برنامه‌های غیرضروری را كه در نوار ابزار پایین دسك‌تاپ در حال اجرا هستند ببندید. برای این كار، به منوی Start بروید و گزینه Run را انتخاب كنید. در پنجره بازشده كلمه msconfig را تایپ كنید و اینتر را بزنید. حال تب Startup را انتخاب كنید. در اینجا تیك كنار برنامه‌هایی را كه به لود شدن دائم آنها نیازی ندارید بردارید. مثلا برنامه آنتی‌ویروس شما باید دائما در حافظه لود شود اما برنامه Quick Time نیازی به باز بودن دائم ندارد.

تمیز باشید

اتصالات باتری را تمیز نگه دارید. هر 2ماه یك‌بار پارچه‌ای را به الكل آغشته كرده و اتصالات فلزی باتری را تمیز كنید. این كار راندمان جابه‌جایی انرژی بین باتری و لپ‌تاپ را بالا می‌برد.

ارتباط هارد با باتری

شاید تا به حال به این موضوع فكر نكرده باشید كه منظم یا نامنظم بودن هارد می‌تواند باعث صدمه‌خوردن باتری لپ‌تاپ‌تان شود. در این مورد باید بگوییم هر چه هارد شما كارش را به‌صورت سریع‌تری انجام دهد، تقاضای كمتری برای باتری ارسال خواهد شد. به این ترتیب اگر یك هارد مرتب داشته باشید، كارایی باتری لپ‌تاپ‌تان تا بیشترین حد ممكن افزایش پیدا خواهد كرد. برای این منظور بهتر است هر چند وقت یك‌بار عملیات دیفراگ را انجام دهید؛ حتما حین انجام آن لپ‌تاپ خود را به برق وصل كنید. اگر مصرف برق هارد كمتر شود، باتری شما مدت زمان بیشتری شارژ نگهداری خواهد كرد.

هیچ‌گاه از شارژرهای دیگر مدل‌ها و برندهای لپ‌تاپ استفاده نكنید زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان آنها متفاوت است و به باتری و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذیری وارد می‌كند.

عملكرد ذخیره خودكار را خاموش كنید. قابلیت ذخیره خودكار مایكروسافت ورد و اكسل بسیار به درد بخور هستند، اما برای انجام منظم این كار هارد باید بیشتر كار كند و در نتیجه مصرف انرژی آن بالا می‌رود. البته بهتر است هنگامی كه باتری ضعیف است این قابلیت را دوباره روشن كنید تا قبل از اینكه سیستم‌تان بیهوش شود كارهایتان ذخیره شود. ضمنا درخصوص استفاده از این نكته دقت بیشتری به خرج دهید تا اطلاعات‌تان را از دست ندهید.

اگر می‌خواهید برای مدت خیلی طولانی (مثلا چند هفته) از باتری استفاده نكنید، آن را از لپ‌تاپ خود جدا كنید. البته باید شارژ آن ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا كنید. همچنین توجه داشته باشید كه باید باتری را در مكانی به دور از رطوبت قرار دهید. در كل دمای بسیار مناسب برای نگهداری آن بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.

یكی از غلط‌ترین روش‌های استفاده از باتری لپ‌تاپ، استفاده از آن به‌عنوان برق شهری برای شارژ كردن سایر دستگاه‌های USBدار از قبیل iPod و انواع و اقسام موبایل‌هاست. لطفا لپ‌تاپ را با پریز برق اشتباه نگیرید!

 


شنبه 8/6/1393 - 21:38