تعداد مطالب : 6910
تعداد نظرات : 98
زمان آخرین مطلب : 2075روز قبل


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - سیده فاطمه مطهری:
بعد از باز شدن رب، حتما باید آن‌را درون ظرف در بسته که بهتر است ظرف شیشه‌ای باشد، داخل یخچال با دمای پایین نگهداری کنیم.

  اگر دمای یخچال بیشتر از 3یا 4درجه باشد یا در یخچال زیاد باز بماند و هوای درون آن گرم شود، احتمال كپك زدن بیشتر می‌شود.
قرار دادن میوه و سبزی نشسته یا پلاستیك‌های آلوده خرید میوه درون یخچال و پر كردن بیشتر از ظرفیت یخچال هم باعث می‌شود مواد درون یخچال زودتر خراب شوند و كپك بزنند.

یادتان باشد ابتدا قوطی را بدون درب به‌مدت چند ساعت داخل یخچال بگذارید تا دمای رب با یخچال هماهنگ شود و بعد در قوطی رب را بگذارید چون در ابتدا دمای رب از یخچال بیشتر است كه باعث می‌شود رب بخار كند و اگر درب ظرف بسته باشد، بخار، آب می‌شود و كپك ایجاد می‌كند.

هر زمان به رب احتیاج داشتید از یك قاشق كاملا تمیز و خشك استفاده كنید، قاشق مرطوب یا چرب و استفاده شده، باعث كپك زدن رب‌تان می‌شود.

اگر با وجود این نوع نگهداری، رب شما باز هم كپك زد، با قاشق قسمت كپك‌زده را بردارید و مقداری روغن روی سطح رب بمالید. این‌كار باعث می‌شود اكسیژن‌رسانی متوقف شود و كپك ایجاد نشود. هنگام استفاده از رب، لایه روغن را كمی كنار بزنید و با قاشق خشك مقداری از رب را از محدوده بدون روغن بردارید. این‌كار را از ابتدای باز كردن قوطی هم می‌توانید انجام دهید.

یك راه دیگر برای حفظ سالم و طولانی‌تر رب، نگهداری آن در فریزر است. می‌توانید قوطی‌های شیشه‌ای كوچك تهیه كنید و رب گوجه را درون آنها بریزید و در فریزر بگذارید و هر زمان به رب احتیاج داشتید، یكی از آنها را استفاده كنید؛ یا در چند ظرف بزرگ‌تر رب را بریزید و هر هفته یكی از آنها را بیرون بیاورید و برای مصرف هفتگی‌تان، در یخچال بگذارید.

یك راه دیگر استفاده از كیسه فریزر است. مقداری از رب را درون كیسه تمیز بریزید و آن را خوب صاف كنید. مقدار رب در كیسه به میزانی باشد كه بعد از یخ زدن، بتوان به راحتی آن را شكست. بسته‌ها را به آرامی درون سطحی صاف در فریزر بگذارید و هر زمان به رب احتیاج داشتید، قسمتی از آن را با دست بشكنید و استفاده كنید.


شنبه 27/10/1393 - 22:4


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - الهه رحمانی‌خاکی:
کاموا بافتن را - هرچند کوچک و مختصر- بیشتر خانم‌ها تجربه کرده‌اند؛ به‌طور مثال بافتن کلاه، شال گردن، ژاکت و... . به‌طور حتم اگر اهل این هنر باشید هر بار که پوشاکی را می‌بافید مقداری از نخ کاموای شما اضافه می‌آید و خیلی وقت‌ها شاهد جمع شدن گلوله نخ‌های کوچک و بزرگ رنگارنگی هستید که شاید نمی‌دانید با آنها چکار کنید. 

ما به شما می‌گوییم كه با این نخ كامواهای اضافه چه كنید. شما می‌توانید با این نخ‌های اضافه، یك پادری یا جلو دری، رو میزی یا حتی روتختی‌ جالب ببافید كه بسیار شاد و دیدنی خواهد شد. در اینجا ما بافت 2 مدل از این نمونه‌‌ها را آموزش خواهیم داد و شما به‌طور حتم می‌توانید از این روش‌ها استفاده و در كنار خلاقیت خودتان آثار بسیار جالبی را خلق كنید.

یكی از گلوله نخ‌ها را بر‌دارید. با قلاب متوسط 25 الی 30زنجیره بزنید. بعد به تعداد زنجیره‌ها پایه بلند ببافید. درصورت تمایل اگر بخواهید یك جلو دری بیضی داشته باشید، پایه‌ها را یك‌بار از زیر و یك‌بار از روی پایه به‌صورت دور زدن زنجیره ببافید. بعد از 3 رج، شروع به اضافه كردن پایه‌ها كنید؛ به‌طور مثال هر 5پایه یك پایه اضافه ‌كنید تا جایی كه بافت ما به‌صورت چین چین یا كاسه‌ای نشود، سپس به بافت‌ ادامه دهید. این اضافه كردن پایه‌ها را در قسمت‌های مختلف كار انجام بدهید تا كاری صاف و یكنواخت داشته باشید. هر زمان كه نخ‌تان تمام می‌شود انتهای آن را به نخی جدید با رنگی متفاوت كه دارید گره بزنید و بافت‌تان را ادامه بدهید. وقتی كار به اندازه دلخواهتان رسید انتهای كار را كور كرده و بافت‌تان را روی زمین كاملا باز كنید. پارچه ضخیمی را انتخاب كرده و زیر كارتان بیندازید و به اندازه 4سانت بیشتر از سایز بافت جهت جای دوخت برش بزنید سپس به پشت كار وصل كرده و پس از وصل‌كردن كار را پشت و رو كنید. قسمتی را كه برای این كار باز گذاشته‌اید تمیز و بدون درز با نخ و سوزن بدوزید. بافت به‌دست آمده را می‌توانید جلوی در حمام، اتاق و هر جای دیگری كه دوست دارید پهن كنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

حال به مدل و طرح دومی كه با این كامواهای رنگارنگ می‌توانید یك جلو دری، رو تختی و یا حتی رومیزی تهیه كرد توجه كنید؛ با 2 میل درشت یا ریز به تناسب ضخامت نخ‌هایتان به تعداد 10الی 20پایه سر بیندازید سپس به‌صورت بافت ساده در قطعه‌های مربع یا مستطیل براساس سلیقه خودتان در رنگ‌های مختلف كار را ببافید. اگر می‌خواهید رو تختی داشته باشید اندازه طول و عرض روتختی خود را بگیرید و مساحت به‌دست آمده را تقسیم بر اندازه هر مربع از لحاظ مساحت كنید. عدد به‌دست آمده همان تعداد مربع‌هایی است كه باید ببافید و پس از بافتن به هم وصل ‌كنید. اگر دوست دارید جلو دری داشته باشید می‌توانید در یك كادر مستطیل تعداد 4در 6مربع با ابعاد 10در 10سانت را ببافید و سپس از پشت به هم وصل كنید بعد برای محكم‌تر شدن و مقاومت بیشتر كار، همانند طرح بیضی كه در مورد قبلی توضیح دادیم از پارچه ضخیمی برای زیر كار به‌عنوان آستر استفاده كنید. حال از كار هنری‌تان لذت ببرید و آن را در هر جایی كه می‌خواهید بیندازید و از این خلاقیت و استفاده بهینه‌ای كه از كامواهای بی‌استفاده و كنار گذاشته‌تان داشته‌اید خوشحال باشید. از مزایای این كار این است كه درصورت كثیف شدن كار دستی‌تان، خیلی راحت می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی انداخته و بشویید یا اگر قصد شست‌وشوی دستی آن را دارید می‌توانید آن را به آرامی و با صابون شست‌وشو دهید.


شنبه 27/10/1393 - 22:4


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - فاطمه محمدی:
رمز موفقیت در نگهداری گل‌ها و گیاهان در فضای بسته نظیر آپارتمان‌ها این است که برای آنها شرایطی شبیه زادگاه‌شان ایجاد کنیم.

اغلب گیاهان سازگار با شرایط آپارتمانی از جنگل‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری پرباران توسط محققان به گلخانه‌های تولیدی منتقل شده و پس از طی مراحل تحقیق و انطباق با شرایط تازه، تكثیر شده‌اند. برای همین برای نگهداری بهتر آنها باید رطوبت و دمای مناسب را فراهم كرد. بخشی از مهارت و موفقیت در پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی زیبا و باطراوت در داخل آپارتمان این است كه میان انواع و اقسام گیاهان موجود بتوانیم مناسب‌ترین نوع آن را برای نگهداری با توجه به شرایط موجود از نظر نور و دمای محل مورد نظر انتخاب و آن را تهیه كنیم. برای همین بهتر است قبل از خرید گلدان و منتقل كردن آن به خانه خود، خوب تحقیق كنید و اولا بدانید چه گیاهی با چه مشخصاتی می‌خواهید. دوم اینكه آگاه باشید كه شرایط عمومی خانه شما از نظر نور و رطوبت و دما با كدام نوع از گیاهان سازگاری بیشتری دارد.

خانه‌های در بسته

اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه در و پنجره خانه خود را در پاییز و زمستان اصلا باز نمی‌كنید و از هیچ منفذی هوا جریان ندارد، باید از خرید گیاهانی كه گلدار و گل‌پرور هستند و پس از مدتی گل‌های آنها می‌ریزد اجتناب كنید. البته با رعایت قوانین اصولی نگهداری بعضی از كاكتوس‌ها می‌توانید آنها را در چنین محیطی پرورش دهید.

یك گلدان پر از رنگ

بیشتر گیاهان آپارتمانی دارای برگ‌های رنگی هستند؛ یعنی یا برگ آنها كاملا رنگی است یا لكه‌های رنگی دارند. از معروف‌ترین آنها می‌توان به سانسوریا، پپرومیا، دراسینا، انواعی از هدرا، فیكوس بنجامین ابلق و برگ بیدی اشاره كرد. نمونه‌های نام برده شده به نسبت مقایسه با هم خانواده‌های خود احتیاج به نور بیشتری دارند؛ در غیراین صورت حالت ابلقی خود را از دست می‌دهند. اگر می‌خواهید رنگ برگ‌های این گل‌ها ثابت بماند و شفاف‌تر شود باید حتما آنها را در معرض نور خورشید قرار بدهید، یعنی در آن قسمت از خانه كه نور بیشتری دارد.

معرفی نمونه: گیاهان آپارتمانی دارای برگ‌های رنگارنگ و شفاف عبارتند از: نیدولاریوم، مارانتا، بگونیا ركس، كروُتن، حسن یوسف، آفلاندرا و...

نگهداری بدون اعمال شاقه

بعضی از گیاهان آپارتمانی تقریبا همانند گیاهان مصنوعی دوام زیادی دارند ولی بعضی دیگر به قدری حساس و لطیف هستند كه بهتر است افراد با تجربه و باحوصله مراقبت آنها را برعهده داشته باشند.

اگر شما از گیاهان آپارتمانی صرفا به‌منظور زیباسازی محیط خانه و به‌عنوان بخشی از دكوراسیون منزل‌تان نگهداری می‌كنید و خیلی حال و حوصله و وقت و وسواس برای نگهداری ندارید، ‌باید از بین گل‌ها، گیاهان سهل‌المراقبت كه نگهداری‌شان زحمت زیادی ندارد انتخاب كنید؛ زیرا این گروه در برابر نگهداری ناشیانه و مراقبت‌های نه چندان دقیق پایدار هستند و به گرمای زیاد منزل در زمستان احتیاجی ندارند.

نمونه گیاهانی كه به مراقبت شدید و وسواسی نیاز ندارند: برگ بیدی، حسن یوسف، فیلودندرون اسكاندنس، پتوس و یوكا.


شنبه 27/10/1393 - 22:3


مهارت‌های زندگی > شغل - شاید دارای همه این ویژگی‌ها یا مهارت‌ها نباشید اما اگر بعضی‌هایش را هم دارید، نشانه‌ واقعاً خوبی است که آن چه لازم است را دارید.

کارآفرین‌ها افراد خاصی هستند؛ هم متفاوت فکر می‌کنند، هم متفاوت عمل می‌کنند. آنها یکسری ویژگی‌ها، عادت‌ها و طرز تفکر هویتی خود را دارند تا با ایده‌هایی رشد کنند که روی مرز جنون و نبوغ قرار دارد. اما اینکه فقط آدم مبتکری باشید و مثلاً ایده‌ جایگزینی بنزین در خودروها را رو کنید، معنی‌اش این نیست که می‌توانید یک کارآفرین باشید.

اگر همیشه فکر کرده‌اید که ای کاش یک کارآفرین بودید، این 50 مورد را چک کنید. شاید دارای همه این ویژگی‌ها یا مهارت‌ها نباشید اما اگر بعضی‌هایش را هم دارید، نشانه‌ واقعاً خوبی است که آن چه لازم است را دارید.

با اینکه شاید همه‌ این خصوصیات را همین حالا نداشته باشید، احتمالاً با گذشت زمان تعداد بیشتری از آنها را در خود پرورش می‌دهید. کارآفرین بودن، یک سبک زندگی است، نه یک شغل یا یک سرگرمی.

خانواده و نزدیکانی دارید که فقط برای دیگران کار نکرده‌اند و مثلا پدر یا مادرتان برای خودشان هم کار کرده‌اند. اگرچه این مورد برای همه کارآفرین ‌ها صدق نمی‌کند اما سابقه‌ خانوادگی بسیاری از آنها نشان می‌دهد؛ یک یا هر دوی والدین‌شان شغل آزاد داشته‌اند.

از وضع کنونی ناراضی هستید. شما فردی هستید که همواره می‌پرسد چرا مردم کاری را که انجام می‌دهند، انجام می‌دهند. سعی می‌کنید همه چیز بهتر شود و برای این هدف، آگاهانه فعالیت می‌کنید.

به خودتان مطمئن هستید. تا به حال یک کارآفرین بدبین یا بیزار از خود دیده‌اید؟ اگر به خودتان اعتماد نداشته باشید، چه طور دیگران شما را باور کنند؟ اکثر کارآفرین‌ها نسبت به پیرامون خود خوش‌بین هستند.

احساساتی هستید. اوقاتی پیش می‎‌آید که بیش از حد زمان می‌گذارید و هیچ پولی به دست نمی‌آورید. اشتیاق و علاقه به کار است که باعث می‌شود ادامه دهید.

«نه» برای شما جواب نمی‌شود. یک کارآفرین هرگز تسلیم نمی‌شود.

توانایی این را دارید که ارتباطات غیرممکن را ایجاد کنید چون می‌توانید نقاط مختلف را به هم وصل کنید. افراد دیگر به سمت شما می‌آیند چرا که دوست‌داشتنی هستید. به خاطر شور و شوق شماست که این اتفاق زیاد می‌افتد.

زمان زیادی را با کارآفرینان دیگر و همکاران‌تان می‌گذرانید.

شاید شما هم مثل بیل گیتس، استیو جابز و مارک زاکربرگ از دانشگاه اخراج شده‌اید.کار و زندگی شما به هم مربوط است. کارتان را از همان اول صبح، از اتاق نشیمن خانه شروع می‌کنید.

همیشه کارمند راحتی بوده‌اید و شاید چندین بار اخراج شده باشید. نگران نباشید؛ شما تنها نیستید.همیشه در مقابل قدرت ایستادگی کرده‌اید؛ به همین خاطر است که نگه داشتن یک شغل برای‌تان دشوار است.

باور دارید که بیش از یک تعریف از امنیت شغلی وجود دارد: شما می‌دانید شغل‌تان تا وقتی محفوظ است که تحت کنترل‌تان باشد، نه اینکه وابسته به رئیسی باشد که می‌تواند جایگاه‌تان را به دلیل یک اشتباه زودگذر ویران کند.


لوگوی شرکت‌ شما روی لباس‌ها و وسایل‌تان جاخوش کرده است.

روحیه‌ رقابتی دارید و از شکست هراسی ندارید؛ همیشه می‌دانید که می‌توانید کارهایی بهتری انجام بدهید.

صبح اول وقت ایمیل‌ها و پیام‌ها و وب‌سایت‌های مربوط به کارتان را چک می‌کنید.

ترجیح می‌دهید چیزهایی که دوست دارید مثل بلیت مسابقه یا کفش را به عنوان دستمزد دریافت کنید. بهتر از پول هم وجود دارد، درست است؟

تعریف شما از تعطیلات، روزی است که بدون مشکل بتوانید کارهایی را که واقعاً نیاز دارید، انجام بدهید.

شما را نمی‌شود استخدام کردو این هیچ عیبی ندارد. مهارت‌های زندگی حتماً ارزشمندتر از امور کاری هستند که معمولاً صبح تا عصر درگیرشان هستید.

بیشتر از 60 ساعت در هفته کار می‌کنید، با این حال، یک ساعت کار در دوران دبیرستان برای‌تان درآمد بیشتری داشته است.پس باید صبور باشید.

می‌خواهید مسئول شرکت خودتان باشید. ترجیح می‌دهید به اموری سرکشی کنید که در شرکت خودتان جاری است.

فرصت‌ها را همه‌جا می‌بینید. مثلاً وارد یک ساختمان می‌شوید و راجع به ارزش خودش یا شرکت‌های فعال در آن پرس و جو می‌کنید.

اهل حرکت‌های جسورانه هستید؛ همان‌ها که در بازی‌های حساس ورزشی کاربرد دارد ومی‌تواند نتیجه مسابقه را به نفع تیم شما تغییر دهد.

وقتی سراغ آزمون‌های شخصیت‌شناسی می‌روید، نتیجه‌اش می‌شود «تیپ اصلاح‌طلب» که کمال‌گرا، خوددار و بااراده است.
محبوب‎‌ترین کافه‌های شما همان‌هایی هستند که در نزدیکی مراکز قدرت مورد نظرتان قرار دارند.

منطقی فکر می‌کنید و ایده‌های مختلفی برای غلبه بر شرایط و حل مشکلات دارید.
وقتی راجع به حل یک مسئله حرف می‌زنید، سراغ‌های اپلیکیشن‌های مربوط به آن هم رفته‌اید؟ شاید هم زودتر به فکر ایجاد یک مدل تجاری و ساخت نرم‌افزاری افتاده‌اید.

فردی اجتماعی هستید و در برقراری ارتباط با دیگران مشکلی ندارید.غالباً برای تأیید خودتان از کارآفرینان موفق مثل استیو جابز نقل قول می‌کنید.

می‌توانید وسایل ساده را مثل یک صندلی آشپزخانه‌ اضافه را به فروش برسانید.

تعداد پیام‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر دریافت می‌کنید، بیشتر از آنهایی است که از آشنایان‌تان در دنیای واقعی می‌گیرید.

خودتان کارها را شروع می‌کنید و تا به سرانجام نرسد، تسلیم نمی‌شوید.فرقی ندارد چه کارهایی را هر روز باید انجام دهید، همیشه در فکر این هستید که چطور سرمایه‌تان را برگردانید.

لباس‌های رسمی‎‌تان خیلی به‌روز نیستند و کت‌تان خاک می‌خورد، چون تی‌شرت و شلوار غیررسمی را ترجیح می‌دهید.
رویاپردازی می‌کنید. به عنوان یک مبدع یا مخترع، باید هم اینطور باشید.

خارج از قواعد فکر می‎‌کنید. اگر این طور نباشد، پس تغییرات از کجا بیایند؟شخصیتی جذاب و کاریزماتیک دارید.

قوانین کاربردی برای شما ندارند. البته منظورمان شکستن قوانین نیست. در عوض، شما معتقد به کارآمدی هستید و قوانین را به سمتی می‌برید که امور بهتر انجام شوند.

متوجه هستید که همه‌ کارها را نمی‌توان به تنهایی انجام داد.سرسخت هستید و این دلیل دیگری برای این است که زود به زود اخراج می‌شوید.

غیرقابل ‌پیش‌بینی هستید. به عنوان یک کارآفرین می‌دانید چگونه امور می‌توانند تغییر کنند. بنابراین هم خواهان و هم آماده‌ سازگاری هستید.

از بودن با گروه لذت می‌برید اما رغبتی به تنها بودن ندارید. وقتی با یک گروه،به خصوص بیش از چهار نفر کار می‌کنید، انرژی و تکاپوی بیشتری دارید.

مصمم هستید. شما باید از ناممکن، ممکن بسازید.از حمایت خانواده و دوستان‌تان برخوردار هستید. اینها کسانی هستند که شما را دارند به شما اهمیت می‌دهند پس برای حمایت و همراهی شما حاضرند.

سرتان را روی میز کار می‌گذارید و به جای یک خواب طولانی، یک چرت کوتاه می‌زنید. هشت ساعت خوابیدن از 10 شب تا 6 صبح برای شما قدیمی شده است.

سراغ تحقیقات بازار رفته‌اید. می‌دانید که داشتن یک ایده‌ افسانه‌ای، به معنی سودآوری آن نیست اما تحقیق کرده‌اید که مشتری سراغ خرید چه چیزی می‌رود. 

افراد کارآمد و توانا دورتان را گرفته‌اند، نه مزاحم‌هایی که شما را زمین می‌زنند.

اندکی هم به اصطلاح «خارج می‌زنید»! توانایی ساختن چیزی از هیچ چیز، نیاز به فردی با روحیات یک نابغه‌ مجنون دارد. یادتان باشد قبل از اثبات نظریه‌ نسبیت، مردم فکر می‌کردند آلبرت اینشتین دیوانه است.

پیش آمده که از خانواده و دوستان‌تان بخواهید یک پیام یادآوری بفرستند تا بتوانید پنج دقیقه با آنها حرف بزنید؟باور دارید وقت‌ شما از پول شما ارزشمندتر است.آخرین باری که راجع به یک موضوعی سخن‌سرایی کرده‌اید، نامزدتان کاملاً متوجه حرف‌هایتان شده است.

منبع:همشهری‌تندرستی


شنبه 27/10/1393 - 21:54


مهارت‌های زندگی > فرد - طاهر عطاران:
گاهی وقت‌ها درست زمانی که از شدت مشکلات می‌خواهد کارد به استخوان‌مان برسد و نزدیک است فریادمان به آسمان بلندشود، یکدفعه به کسانی برخورد می‌کنیم که باعث می‌شوند مشکلات‌مان را یکجا از یاد ببریم؟

كسانی كه چنان آرام و بی‌صدا در حال دست‌وپنجه نرم‌كردن با مشكلات به‌مراتب كشنده‌تر هستند كه دل آدم از حیا و مظلومیت‌شان آتش می‌گیرد اما خودشان با متانتی باور نكردنی مثل كوه ایستاده‌اند؛ ساكت و صبور. راستی اینها چكار می‌كنند كه می‌توانند اینطور با شرایط سخت روزگار كنار بیایند و نه زیر بار سختی‌ها كمر خم كنند و نه خم به ابرو بیاورند؟ و آیا می‌شود یك جوری به ما هم یاد بدهند كه مثل خودشان صبر و تحمل‌مان زیاد شود؟

یك پیچ حساس

غالب اتفاقاتی كه در زندگی ما پیش می‌آیند از یك نقطه بحرانی عبور می‌كنند كه ما نامش را گلوگاه واكنش می‌گذاریم. این نقطه حساس زمانی است كه ما خواسته یا ناخواسته در مواجهه با شرایطی كه پیش آمده واكنشی از خودمان نشان می‌دهیم و سرنوشت بسیاری از وقایع بعدی را بسته به نوع واكنشمان در این لحظه رقم می‌زنیم.
نقطه كلیدی بسیاری از پرونده‌های قضایی همین لحظه حساس است.
تصمیم راجع به نوع واكنش در این لحظه آنقدر می‌تواند داستان‌های متفاوتی ایجاد كند كه باور كردنی نیست.
چقدر تا به حال لطمه مشكلاتی را خورده‌ایم كه با اندك تحمل و صبری شاید اصلا پیش نمی‌آمدند؟
چقدر دعوا‌ها، مشاجره‌ها و در‌گیری‌ها را سراغ داریم كه از یك برخورد یا یك حرف نامناسب به یك آتش تمام عیار تبدیل شده‌اند.درصورتی كه شاید اگر جواب یك حرف سربالا، یك برخورد ناخوشایند یا یك حركت نسنجیده، با چاشنی صبر داده می‌شد شاید هیچ‌كدامشان پیش نمی‌آمد.
گلوگاه واكنش فقط خاص لحظات ناخوشایند نیست.
گفتیم كه صبر 2نوع است. صبر در مقابل چیزهایی كه دوست نداریم و صبر مقابل چیزهایی كه دوست داریم.
اگر به ریشه اكثر جرم‌ها و جنایات یا ناهنجاری‌های دورو برمان برگردیم می‌بینیم باز گلوگاه واكنش یعنی لحظه‌ای كه شخص در برابر وسوسه‌ای اغوا‌كننده قرار گرفته نقطه آغاز همه بدبختی‌های او بوده؛جایی كه در عوض صبر و ایستادن در مقابل تمایلات اغواگر، آدم اجازه می‌دهد هوس‌ها، حرص‌ها یا طمع‌ها برایش تصمیم بگیرند.
شاید تا به حال به صبر اینگونه نگاه نكرده بودیم.
كافی است فرض كنیم مثال‌هایی كه در انواع صبر گفتیم را بتوان با صبر معكوس كرد تا ببینیم دنیای‌مان می‌تواند چه بهشتی شود.

انواع صبر:

به فرمایش حضرت علی(ع) 2نوع صبر داریم؛ صبر بر چیزی كه دوست نداریم و صبر بر چیزی كه دوست داریم. تمام انواع صبر ما در یكی از این دو شكل جای می‌گیرد.
اگر با یكی‌دو بار سؤال كردن كسی، حوصله‌مان سر می‌رود و پشت شیشه می‌نویسیم «اینجا اطلاعات نیست سؤال نكنید»، اگر سر یك تقاطع جان به جانمان كنند به ماشین مقابل راه نمی‌دهیم، اگر در خانه یا محل كار، با شنیدن یكی دوكلمه حرفی كه خوشایندمان نیست،به هم می‌ریزیم، اگر از هیچ‌چیز زندگی‌مان راضی نیستیم، از هیچ‌چیز از ته دل لذت نمی‌بریم، با كوچك‌ترین مشكل می‌بریم و با كوچك‌ترین ناملایمتی دیدن از روزگار آرزوی مردن می‌كنیم و خلاصه احساس می‌كنیم دنیا به آخر رسیده و زندگی یعنی جهنم، همه و همه اینها یعنی پایین بودن ظرفیت صبر ما نسبت به چیزهایی كه دوست نداریم.
از آن طرف:
اگر مقابل وسوسه و گناه، اختیاری از خودمان نداریم، اگر نمی‌توانیم چشم را از ندیدن چیزی كه نباید دید، گوش را از نشنیدن چیزی كه نباید شنید و زبان‌مان را از نگفتن چیزی كه نباید گفت نگه داریم،اگر نمی‌توانیم دست از هزار و یك عادت بدمان بكشیم؛ (از ساده‌ترین آنها مثل پرخوری گرفته تا زشت‌ترینشان مثل انواع اعتیاد)،اگر نمی‌خواهیم یا نمی‌توانیم از چیزی برای رسیدن به چیزی بهتر بگذریم، خلاصه مهار دلمان دست خودمان نیست. این یعنی پای صبرمان مقابل چیزهایی كه دوست داریم می‌لنگد. باید صبر ما قوی و پرزور شود.
روزی كه صبر پا به زندگی‌مان بگذارد:
پشت شیشه‌هایمان به‌جای آن حرف‌ها می‌نویسیم «از من بپرس» و از راهنمایی عابران سرگردان و «خدا خیرتان دهدشان» لذت می‌بریم.
به جای تعارف‌های وقت‌گیر و بی‌حاصل موقع ورود به جایی، سر تقاطع‌ها به هم برای اول رفتن تعارف می‌كنیم.
با مشتری خوش رفتار می‌شویم. مشتری‌هایمان زیادتر می‌شوند. پس وضع‌مان هم بهتر می‌شود.
معروف می‌شویم به آدم بااخلاق، پس همه بیشتر دوستمان دارند و بیشتر رعایت حالمان را می‌كنند.
در خانه و محل كار زود از كوره درنمی‌رویم و به عقل و منطق‌مان فرصت بیشتری می‌دهیم. آنها هم اختلاف‌ها را راحت‌تر و قشنگ‌تر حل می‌كنند. پس كاری می‌كنیم كه انگار دادگاه‌ها هم می‌توانند خلوت‌تر شوند.
مقابل مشكلات زود نمی‌بریم و كم نمی‌آوریم. از آنها به هر قیمت شده می‌گذریم و بالاخره طعم شیرین موفقیت پس از سختی‌ها را می‌چشیم.
از همه مهم‌تر خودمان كمتر اذیت می‌شویم و بیشتر از زندگی لذت می‌بریم.
آخرت‌مان را هم كمتر به دنیای‌مان می‌فروشیم.
اینها می‌شود بهشتی كه ما با صبر از دنیای خودمان برای خود و دور و برمان می‌سازیم.
بی‌جهت نیست كه امام‌صادق(ع) می‌فرمایند: «صبر، خیر را به‌دنبال می‌آورد. پس صبر كنید و خود را برای صبر مهیا كنید تا اجر داده شوید.» و در حدیث دیگری می‌فرمایند: «كسی كه مبتلا به بلایی شود و صبر كند، برای او اجر هزار شهید است.»
وقت پرسیدن این «چه كنم» همیشگی‌مان است. حالا چه كنم صبر و تحمل داشته باشم یا صبر و تحملم زیادتر شود؟

هفت نكته كلیدی برای بردبارشدن

1- یك مقایسه منطقی بین صبر و بی‌تابی كنید
وقتی به مشكلی حاد یا مصیبتی برخورد می‌كنیم 2راه مقابلمان داریم؛ یا صبر و بردباری در پیش بگیریم و به فكر چاره باشیم یا خود را بكشیم و بی‌تابی كنیم. وقتی بی‌تابی می‌كنیم مشكل دوبرابر بزرگ‌تر و سخت‌تر می‌شود.
امام كاظم علیه‌السلام می‌فرمایند: «مصیبت، برای انسان شكیبا یكی است و برای بی‌تابی‌كننده 2تا می‌شود.» بحار الانوار، ج75، ص326.
از طرف دیگر پیامبر(ص) می‌فرمایند : «هر بنده‌ای كه در پیشامدی بگوید خداوندا عوض آن را به من بده، خداوند پاداش كامل به او می‌دهد و بهتر از آنچه از دستش رفته در همین دنیا به او می‌بخشد.» و امیرمؤمنان علی(ع) فرموده‌اند: «هرگاه خداوند بنده‌ای را گرفتار كند به اندازه گرفتاریش از گناهان او می‌ریزد.» بحار، ج 81، ص 176
پس مقایسه‌ای منطقی ما را آرام‌تر می‌كند.

2- اگر بردبار هم نیستی خود را بردبار جلوه بده
امیرمؤمنان علی(ع) می‌فرمایند: «اگر بردبار نیستی خود را بردبار جلوه بده زیرا كمتر كسی است كه خود را شبیه گروهی كند و به‌زودی یكی از آنان نشود.» نهج‌البلاغه، حكمت 207
تغییر رفتار تغییر تداعی می‌آورد. وقتی سربازی لباس نظامی می‌پوشد ناخودآگاه در قالب دیسیپلین نظامی قرار می‌گیرد، همانطور كه بچه‌های شیطان با پوشیدن كت و شلوار رسمی، از شیطنت‌شان كم می‌شود. سر و ظاهر آراسته داشتن كم‌كم نظم می‌آورد و سر و وضع به‌هم ریخته آشفتگی. مانند هر مهارت دیگر برای صبور‌شدن هم باید صبور باشید.
عجله نكنید. ناامید هم نشوید. یك دنیا علم هم كه راجع به صبر بدانید بدون تمرین مداوم به هیچ مهارتی تبدیل نمی‌شود.

3- توقع‌تان را از دنیا كم كنید
دنیا را همانطور كه هست ببینید. چه‌كسی را سراغ دارید كه هیچ سختی را تجربه نكرده یا نكند.
هیچ‌كس در دنیا نیست كه مطلقا درآسایش و راحتی باشد. اگر كسی هم گفت هست باور نكنید. ثروتمند‌ترین مردم كه از دید خیلی‌ها هیچ مشكلی ندارند و به ظاهر باید در راحتی محض باشند برای خودشان هزار و یك دغدغه وغصه گفته یا ناگفته دارند كه به‌خاطر حفظ ظاهر از دید دیگران مخفی‌اش می‌كنند.
به‌جای یك دنیای ایده‌آل و بی‌نقص با هزار و یك رؤیای فانتزی؛ وقتی دنیا را اینطور ببینید به اندازه یك دنیا، توقع‌تان از دنیا كم می‌شود، واقع بین می‌شوید. خود را بی‌خود آزار نمی‌دهید و از دیدن هر ناملایمتی به سادگی به هم نمی‌ریزید.

4- این نیز بگذرد را فراموش نكنید
خواجه شیراز فرموده: 
رسید مژده كه ایام غم نخواهد ماند... 
چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند.
همه‌‌چیز دنیا موقتی است. هیچ چیزنیست كه دائمی باشد هرچند زمانش طولانی شود.
دوره سختی‌ها هم همیشگی نیست،به‌خصوص اگر برای پایانش در تلاش باشیم. وقتی آتش سوزاندن روزگار به حد اعلایش می‌رسد با متانت به‌خود بگویید «این نیز بگذرد».

5- در مشكلات به پایین دست نگاه كنید
به قول قدیمی‌ها دلتان را بگذارید پیش كسانی كه به‌مراتب مشكلات بزرگ‌تری از شما دارند، آنوقت صبركردن در مشكلات كوچك‌تر به‌مراتب برایتان راحت‌تر می‌شود. رفتارهایی كه ما از مادران و پدران شهید داده دیده‌ایم نمونه عالی درس صبر و مایه تسكین ما در مشكلات سخت هستند.

6- بردباری را درمان بدانید نه درد
وقتی صبر پیشه می‌كنیم در واقع به‌خود می‌گوییم آرام باش، درست فكر كن و بهترین راه‌حل را پیدا كن. نبی‌اكرم(ص) فرمودند: صبر كلید فرج است؛ یعنی بردباری خود مثل كلیدی برای باز كردن قفل مشكلات عمل می‌كند، نه فقط مسكنی برای سوختن و ساختن با گرفتاری‌ها. شرط موفقیت در كارها خصوصا كارهای بزرگ حوصله و صبر زیاد است. كم حوصلگی و بی‌صبری مانع از ادامه راه و مداومت در تلاش می‌شود. آدم بی‌صبر همه كارها را ناقص می‌گذارد و دائما از این شاخ به آن شاخ می‌پرد و از این كار به آن كار رو می‌آورد و در نتیجه هیچ كاری را به‌طور كامل انجام نمی‌دهد. افراد بسیاری دیده شده‌اند كه استعداد یك كار علمی یا فنی و صنعتی یا ادبی و ذوقی را تا حد نبوغ دارند ولی در اثر از این شاخ به آن شاخ پریدن و از این كار به آن كار رو آوردن هیچ كار را به‌طور كامل انجام نمی‌دهند و حال آنكه دیگری كه نیمی از نبوغ و استعداد او را ندارد، مثلا در دوره مدرسه همیشه از او عقب بوده، در اثر مداومت و صبر و حوصله زیاد ترقی و پیشرفتی می‌كند كه موجب اعجاب همگان واقع می‌شود. نمی‌توان به‌طور قطعی ادعا كرد كه مخترعین و مكتشفین هر عصری بااستعدادترین افراد آن عصر بوده‌اند زیرا ممكن است افراد مستعدتری بوده‌اند ولی فاقد یك شرط دیگر بوده‌اند و آن حوصله و صبر زیاد است. صبر و حوصله است كه دوست قدیمی ظفر و موفقیت است، در اثر صبر و حوصله است كه نوبت ظفر می‌رسد.
امیرمؤمنان(ع) نیز در این‌باره فرموده‌اند:« انسان شكیبا پیروزی را از دست نمی‌دهد، اگرچه زمانی طولانی بر او بگذرد.»

7- مشكلات را كوچك كنید و ظرفیت خود را بزرگ
اگر در حالت عادی از شما بخواهند كه بدوید فكر می‌كنید چند متر می‌دوید. 100متر؟200متر؟ حالا اگریك سگ دنبالتان كند چطور؟ 500متر؟1500متر؟ 2كیلومتر؟ واقعا چقدر؟ معمولا در چنین شرایطی حتی نمی‌فهمیم چقدر دویده‌ایم. خوب ما كه همان آدم هستیم پس چرا بعد از 200متر نفس بر نمی‌شویم. واقعیت این است كه حد تحمل انسان ناشناخته است. این ماییم كه برای توانایی‌های خودمان سقف تعریف می‌كنیم. در مورد صبر و تحمل هم داستان همینطور است. زاویه دیدتان به دنیا را عوض كنید. ما غالبا دنیا را از پایین به بالا نگاه می‌كنیم و از این دیدگاه مورچه‌ای، دنیا و مسائل آن‌را خیلی بزرگ فرض می‌كنیم. درحالی‌كه از منظر بالا به پایین یك گنجشك، دنیا و مسائل آن چندان هم بزرگ نیست. پس اینطوری راحت‌تر می‌شود به‌خودمان بگوییم: دندون رو جیگر بگذار.


شنبه 27/10/1393 - 21:54


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - فاطمه شیری:
بعضی وقت‌ها از کسب و کارهای کوچک به راحتی می‌توان به درآمد خوبی رسید به شرط آنکه شما خودتان و کاری که انجام می‌دهید را باور داشته باشید؛ البته خلاقیت هم یکی از گزینه‌های مهمی است که باعث رونق کسب و کارتان می‌شود مثل گروه سه نفره‌ای که با ارائه محصولات خود به فروشگاه‌های فرهنگی و هنری، مشتری‌های زیادی را طرفدار محصولات خود کردند.

اما شروع آنها هم با مشكلات زیادی همراه بود و این گروه سه نفره سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتند تا به جایگاه فعلی‌شان برسند. فرشته عباسی، یكی از افراد گروه، می‌گوید محصولاتی كه با سنت و اشعار ایرانی گره خورده است و طراحی‌های متفاوت برخی از این محصولات روی پارچه، توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌كند.

رشته: طراحی پارچه

فرشته عباسی و دوستانش، مونا دلاوری و صالحه كمالزاده همیشه به‌دنبال نوآوری و خلاقیت در كار خود بودند. ایده‌های جالبی در ذهنشان بود و به همین‌خاطر تصمیم گرفتند با كمك یكدیگر ایده‌های خود را عملی كنند. آنها در شروع كار چند ایده را تست زدند و درنهایت گل‌سینه‌های چوبی دست سازشان را مناسب برای فروش در بازار دیدند اما محصولاتشان از همان ابتدا به اندازه امروز معروف نبود. فرشته عباسی می‌گوید:«ما این گل‌سینه‌ها را با چوب‌های گردو طراحی می‌كردیم. در ابتدا برش‌ها به‌صورت دستی توسط من و دوستانم انجام می‌شد و آنها را اوایل در جمعه بازار به فروش می‌رساندیم». این گروه خوش ذوق شماره خود را پای كارهایشان زده بودند و همین موضوع باعث شد كه مشتری‌های خود را در جمعه بازار پیدا كنند؛ «البته گل‌سینه تنها كار ما نبود. هر چقدر من و دوستانم جلو می‌رفتیم به ایده‌های جدیدتری می‌رسیدیم. فكرهایمان را روی هم می‌ریختیم و درنهایت محصول تازه‌ای تولید می‌كردیم.» كیف یكی دیگر از كارهای آنها بود؛ كیف‌هایی كه طرح‌های خاصی روی پارچه آنها چاپ شده بود و سبك سنتی كیف، علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود می‌كشید؛ «ما به‌مدت 6‌ماه كارهای خود را در جمعه‌بازار به نمایش و فروش گذاشتیم اما بعد از مدتی فكر كردیم كه آنجا دیگر جای ما نیست چراكه از كارهایمان كپی می‌شد. ضمن اینكه ما بخشی از مشتری‌های خود را از همان جا پیدا كردیم و تصمیم گرفتیم خودمان به‌صورت حضوری به برخی از فروشگاه‌های فرهنگی برویم و كارمان را معرفی كنیم.»

زمانی برای كارآفرینی

یكی از دلایل موفقیت گروه این بود كه آنها در تولید كارهایشان سعی داشتند علاوه بر متفاوت بودن كار، سلیقه مردم را هم تأمین كنند. از طرف دیگر تلاش می‌كردند سلیقه خود را هم در محصولاتشان تزریق كنند؛ «بیشترین مانور ما روی طراحی بود. ما حتی از موادی استفاده می‌كردیم كه با طراحی‌مان همخوانی داشته باشد و سعی می‌كردیم عناصر زیبایی‌شناسانه را در كارهایمان رعایت كنیم.» آنها گرچه كارشان حسابی گرفته بود اما قصد نداشتند در ادامه راه كار خود را سرسری بگیرند و محصولات دیگر خود را بدون فكر و تامل به بازار عرضه كنند؛ «گاهی یك سال در مورد تولید یك محصول فكر می‌كردیم تا اینكه وارد بازار می‌شد. حتی خیلی از طرح‌های ما روی كاغذ ماند چراكه خودمان هم علاقه‌ای به نهایی شدنشان نداشتیم و به سراغ موضوعات دیگر می‌رفتیم. دلمان نمی‌خواست كار ضعیفی را به بازار عرضه كنیم.» به گفته عباسی، آنها از مواد چوب و پارچه بیشترین استفاده را می كردند و هر كدام از كارها را با عشق و علاقه درست می‌كردند؛ «در ابتدای كار همه‌‌چیز پای خودمان بود؛ از برش زدن تا چسباندن، دوختن، بافتن و... . البته دوخت كیف‌ها را از همان ابتدا به‌دست خیاط ماهری كه می‌شناختیم، می‌سپردیم اما مابقی كارها پای خودمان بود.» پس از مدتی لازم شد كه گروه كارها را به‌دست افراد دیگری بسپارد. آنها تیراژ كارشان بالا رفته بود و دیگر وقت این را نداشتند كه همه مراحل را خودشان انجام دهند. عباسی می‌گوید:«حالا من و دوستانم كار را سفارش می‌گیریم و به‌دست كارگر می‌سپاریم. برش چوب‌ها صنعتی شده و كارهای دوخت و تزیینات را كارگران انجام می‌دهند». تلاش‌های آنها باعث شد كه امروز بتوانند اشتغال‌زایی هم بكنند. شاید اگر پشتكار و خلاقیت در كار این گروه نبود آنها به جایگاه فعلی‌شان دست پیدا نمی‌كردند.

شروع كار با گل سینه

فرشته و دوستانش كار خود را باور داشتند. آنها می‌دانستند چه محصولی تولید كنند كه در بازار فروش داشته باشد؛ «در ابتدا كار ما در حد پروژه‌های دانشگاهی انجام می‌شد اما به مرور زمان كار را توسعه دادیم و بزرگ‌تر كردیم. یادم هست كه در سال اول محصولات ما زیاد نبود و محدود به گل‌سینه و 2 مدل كیف می‌شد. بعد از جمعه بازار سراغ شهركتاب‌ها رفتیم.» نخستین بار از یك شهر كتاب با عباسی تماس گرفته شد، خانه هنرمندان هم از كار آنها استقبال كرد و كم‌كم آنها با همین ارتباط‌ها كار خود را توسعه دادند. از طرفی با سفارش‌هایی كه می‌گرفتند تیراژ كارشان را هم باید بالا می‌بردند؛« فروشگاه‌های كتاب زیادی مشتری‌های عمده ما بودند. حتی كارمان به قدری گرفته بود كه بخشی از محصولاتمان را به شهرستان‌ها می‌فرستادیم.» از آنجا كه مشتری‌ها زیاد شده بودند، گروه كار را میان خود تقسیم كردند. هر كسی ایده خود را مطرح می‌كرد و وقتی هر 3 نفر به نتیجه می‌رسیدند، پس از تصویب كار، محصول نهایی را تولید می‌كردند؛ «الان 5سال از آن ماجرا می‌گذرد و من و دوستانم ظرف این مدت 12محصول تولید كرده‌ایم كه كیف‌ها و گل‌سینه‌ها هنوز هم طرفدار دارند و تولیدشان از دیگر محصولات بیشتر است.» گل‌سینه، كیف، دیواركوب، انگشتر، فرفره‌چوبی، سنجاق‌های تزیینی و... تنها بخشی از محصولات آنهاست.

تولید در خانه

عباسی و دوستانش برای شروع كار خود سرمایه‌ای را هم تعیین كردند. آنها هر كدام تا یك و نیم میلیون تومان پول را برای تولید محصولاتشان قرار دادند؛ «برای اینكه فشار مالی زیادی را تحمل نكنیم از بازار خرید می‌كردیم.» آنها در ابتدا، كاری را به‌صورت آزمون و خطا انجام می‌دادند و وقتی هر 3 نفر نتیجه كار را تأیید می‌كردند، اقدام به تولید آن محصول می‌كردند. كاری كه گروه انجام می‌دهد نیاز به فضای كاری خاصی ندارد.

عباسی در این‌باره می‌گوید:« من در یكی از طبقه‌های خانه پدری‌ام این كارها را تولید می‌كردم اما الان محصولاتی را كه به كارگران می‌سپاریم و آنها در خانه‌های خود انجام می‌دهند و نیاز به فضای خاصی ندارد». به گفته فرشته خانم هر كدام از كارگران طبق كاری كه انجام می‌دهند و تیراژ و محصولی كه در دستشان است حقوق می‌گیرند و دستمزد آنها از 300هزار تومان شروع می‌شود تا ماهی یك میلیون تومان؛ «سودی كه ما از این كار به‌دست می‌آوریم متغیر است و بستگی به میزان تولید و كار دارد. كار ما خیلی محدودیت مشخصی ندارد و شاید یكی از دلایل زنده بودن كار ما این است كه یكنواختی ندارد و فراز و فرود زیادی در كار هست». این دختر كارآفرین توضیح می‌دهد كه در ابتدا گل‌سینه‌ها را كه خیلی هم طرفدار داشت در هفته نفری 20نمونه تولید می‌كردند اما حالا تولید آنها به هفته‌ای 700 عدد رسیده است؛ «مابقی تولیدات ما هم به همین صورت است و نمودار دقیقی ندارد. ما گل‌سینه‌ها را 7 هزار تومان می‌فروشیم و قیمت كیف‌ها هم از 35هزار تومان شروع می‌شود تا 75هزار تومان.»

استفاده از المان‌های خوشایند

حالا كه مدت زیادی از تولیدات گروه می‌گذرد آنها درصدد هستند تا در كنار تولیدات اولیه‌شان دست به كارهای دیگری هم بزنند؛ «من خودم در حال انجام تولید مانتو با برندی دیگر هستم». فرشته عباسی و دوستانش بارها پیش آمده كه كارهایشان را دست افراد در خیابان ببینند. این اتفاق برای آنها خیلی دلچسب است طوری كه گروه، انگیزه تازه‌ای برای ادامه كار پیدا می‌كنند؛ «گاهی اوقات كه به فروشگاه‌های فرهنگی سر می‌زنم محصولات خودمان را می‌بینم. نظر مردم را درباره آنها می‌پرسم و خیلی خوشحال می‌شوم وقتی احساس رضایت می‌كنند. همین مرا علاقه‌مند به ادامه مسیر می‌كند.» فرشته عباسی و دوستانش سعی كرده‌اند در كارهای خود علاوه بر رعایت‌كردن عناصر سنتی ایرانی از اشعار ایرانی هم استفاده كنند؛ «در كارهایمان تلاش می‌كنیم كه از شعرهایی استفاده كنیم كه حس و حال خوبی را به افراد منتقل كند و به آنها امید بدهد.» حتی آنها از المان‌هایی استفاده می‌كنند كه خاطرات مشترك و خوبی را مردم با آنها داشته باشند؛ مثل شعر یا طرحی از گنجشكك اشی مشی كه همه با آن آشنایی دارند.

از شروع تا گسترش

به‌نظر فرشته عباسی چیزی كه می‌تواند افراد را در مسیر كاری خود موفق كند ایده و پرورش آن است؛ «خیلی مهم است كه فرد خلاق باشد و سلیقه مردم و مشتریانش را بشناسد. ما در دانشگاه 30نفر بودیم. به‌توانایی هر كدام از ما و خلاقیتمان بستگی داشت كه در چه مسیری حركت كنیم تا موفق شویم.» البته به‌نظر خانم عباسی تجربه و سرمایه هم از دیگر شروط كار است؛ «شخصی كه می‌خواهد كاری را ایجاد كند بهتر است در تیراژ كم و با سرمایه كم شروع كند و بعد از اینكه محصول شناخته شد و مشتری پیدا كرد، سرمایه بیشتری بگذارد و كار خود را گسترش دهد.»


شنبه 27/10/1393 - 21:54


مهارت‌های زندگی > شغل - محدثه عالمی‌فر:
تمرکز ما در فروش اغلب روی فروش بعدی و پیدا کردن مشتری جدید است و این کار منجر به غفلت کردن از مشتریان فعلی می‌شود.

رضایت مشتریان فعلی از دو جهت حائز اهمیت است: اول اینکه اگر مشتریان ما خشنود باشند، ما را به دیگران معرفی خواهند کرد و با تبلیغات دهان به دهان، بدون هیچ هزینه‌ای مشتریان جدیدی را به کسب‌وکار ما می‌آورند. نکته‌ی بعدی اینکه حس خوب مشتری از کار کردن با ما در کنار اعتمادی که به ما دارد، باعث می‌شود که فروشنده‌ی رقیب اجازه‌ی نفوذ کردن در او را پیدا نکند. به عبارتی اگر مشتریان یک فروشنده از او راضی باشند، او بدون صرف هیچ‌گونه انرژی، هم صاحب مشتریان جدید می‌شود و هم از گزند رقبا در امان می‌ماند.

اما مشتریان ما چه خواسته‌هایی از ما دارند؟ مسلماً بسته به صنعت، درآمد، شخصیت، منطقه، فرهنگ و ... مشتریان خواسته‌های متفاوتی از فروشنده دارند اما به طور کلی می‌توان به 12 مورد اشاره کرد که تقریباً خواسته‌ی تمام مشتریان است.

اگر به این 12 مورد توجه کنید مشتریان پرسودی خواهید داشت که بدون دریافت هزینه‌ای برای شما و شرکت‌تان تبلیغات می‌کنند:

1) مشتریان می‌خواهند که مهم باشند.
این وظیفه‌ی هر فروشنده‌ای است که با رفتار و گفتار خود به مشتری بگوید که او فرد مهمی است.

2) مشتریان می‌خواهند که تحسین شوند.
وظیفه‌ی شما ایراد گرفتن و انتقاد کردن از کسب‌وکار مشتری نیست. شما فروشنده هستید و برای آنکه مشتری را به سفارش دادن تشویق کنید، باید از دستاوردها و موفقیت‌های او تعریف کنید. اگر هم انتقادی دارید که فکر می‌کنید می‌تواند به مشتری کمک کند به صورت غیرمستقیم و پس ازا آنکه نقاط قوت آن را عنوان کردید، بگویید.

3) مشتریان بیش از هر کسی به خودشان علاقه دارند.
حقوق و پورسانت شما هیچ اهمیتی برای مشتری ندارد پس در ارائه‌ی خود، روی سود مشتری تأکید کنید.

4) مشتریان می‌خواهند شاد و موفق باشند.
شادی و موفقیت دو حسی هستند که تمام مشتریان به دنبال آن هستند. پس به مشتری ثابت کنید با خرید کردن از شما به این دو حس دست خواهند یافت.

5) مشتریان می‌خواهند فروشنده به حرف‌های‌شان گوش دهد.
مشتریان می‌خواهند بگویند نه اینکه بشنوند. فروشنده‌ای که می‌خواهد مذاکره‌ی موفقی با مشتری داشته باشد باید به حرف‌های او با صبر و حوصله گوش دهد. بر خلاف آنچه تصور می‌شود، گوش دادن آنقدر هم کار ساده‌ای نیست و فروشنده باید این مهارت را در خود به وجود آورد و تقویت کند.

6) مشتریان می‌خواهند ارزش بخرند.
مشتری به فروشنده اعتماد نمی‌کند مگر آنکه مطمئن شود فروشنده می‌خواهد به او ارزش بفروشد نه محصول و خدمت.

7) مشتریان می‌خواهند از سوی فروشنده درک شوند.
فروشنده زمانی می‌تواند ادعا کند که مشاور مشتری است که مشتری را درک کند. زمانی که مشتری به فروشنده می‌گوید بچه‌اش بیمار است یا برای همسرش اتفاقی افتاده است، انتظار دارد فروشنده او را درک کند و فقط به فکر فروختن و رفتن سراغ مشتری بعدی نباشد.

8) مشتریان می‌خواهند با افرادی شبیه خودشان ارتباط داشته باشند.
به همین دلیل است که به فروشندگان تأکید می‌شود که تا جایی که امکان دارد از بحث‌های مذهبی، قومی، سیاسی و حتی ورزشی خودداری کنند.

9) مشتریان جذب کسانی می‌شوند که صادقانه به سود آنها فکر می‌کنند.
صداقت فروشنده در برخورد با مشتری پیش‌شرط اعتماد است و اعتماد پایه و اساس فروش‌های بیشتر.

10) مشتریان با احساس‌شان می‌خرند و با منطق‌شان از خریدشان دفاع می‌کنند.
دانستن این حقیقت برای فروشندگان لازم است. سعی نکنید فقط با منطق به مشتری ثابت کنید که باید از شما بخرد. حواس‌تان به احساسات مشتری نیز باشد.

11) مشتریان می‌خواهند حس خاص بودن را تجربه کنند.
طوری رفتار کنید و به نحوی با مشتری صحبت کنید که او احساس کند منحصر به فرد است و با دیگران فرق دارد.

12) مشتریان می‌خواهند احساس امنیت کنند.
حس امنیت، حسی است که همه‌ی مشتریان از طیف‌ها و سلیقه‌های مختلف به دنبال آن هستند. کاری کنید که مشتری مطمئن شود با خرید کردن از شما امنیت بیشتری خواهد داشت.

حلقه‌ی اتصال تمام این 12 مورد، نیاز به درک شدن، ارتباطات و ارزش است. مشتری شما می‌خواهد مطمئن شود که واقعاً برای شما و شرکت‌تان مهم است. و به خاطر داشته باشید که اگر در نگهداری مشتری ضعیف هستید، تولید مشتریان جدید سودی برای‌تان نخواهد داشت.


شنبه 27/10/1393 - 21:54


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به محض کثیف‌شدن ظرف‌ها آنها را می‌شویند این یادداشت را نخوانید‌ اما اگر برایتان پیش می‌آید که گاهی بی‌حوصله باشید و آن وقت مجبور باشید به کوه ظرف‌های کثیف توی آشپزخانه فکر کنید و حال یا وقت شستن آنها را نداشته باشید این مطلب را بخوانید:


ظرف‌ها را مرتب بچینید: آشپزخانه به هم‌ریخته كلافه‌كننده است. ممكن است آشپزخانه كمی نامرتب باشد ولی شما با جدا جدا چیدن و دسته‌بندی ظرف‌های كثیف اوضاع به ظاهر بهتری پیدا كند؛ یعنی اگر روزی حال ندارید بلافاصله ظرف‌ها را بشویید حداقل آنها را دسته‌بندی كنید، با این كار رغبت‌تان برای رفتن به آشپزخانه و مرتب كردن آن بیشتر خواهد شد. ظرف‌ها را مرتب بچینید. شبیه‌ها را توی هم بگذارید و دسته‌شان كنید. با این كارممكن است بعد از یك مهمانی حسابی فقط 4-3 دسته ظرف كنار سینك ظرفشویی داشته باشید.

نگذارید ظرف‌ها خشك شوند: اگر چربی و كثیفی و غذای باقیمانده به ظرف‌ها خشك شوند، برای شستن آنها باید وقت و انرژی بیشتری صرف كنید؛ بنابراین اگر قصد دارید ظرف‌ها را با تأخیر بشویید، بهتر است مطمئن شوید كه خشك نمی‌شوند. می‌توانید ظرف‌ها را در سینك بگذارید و روی آنها كمی آب بریزید. لازم نیست حتما سینك را پر از آب كنید. حواستان به مصرف و صرفه‌جویی در آب هم باشد.

بعضی وقت‌ها تأخیر ممنوع است: بعضی ظرف‌ها را حتما باید همان وقت بشویید وگرنه اضافه غذاها به آنها می‌چسبد و به این سادگی جدا نمی‌شود. مثلا رنده از این دسته ظرف‌هاست. اگر همان لحظه بشویید چند ثانیه بیشتر طول نمی‌كشد ولی اگرتمیز كردن رنده را به تأخیر بیندازید باید با سیم ظرفشویی به جانش بیفتید. بعضی از وسایل مثل آبمیوه‌گیری هم همینطور‌ هستند.

بعضی ظرف‌ها باید با تأخیر شسته شوند: لازم نیست به زور ته قابلمه‌ای را كه ته‌دیگ به آن چسبیده تمیز كنید، یا مثلا اگر غذا را سوزانده‌اید، نباید همان لحظه قابلمه را تمیز كنید زیرا دارید انرژی و وقت خود را هدر می‌دهید. كمی در این ظرف‌ها آب بریزید و كنار بگذارید برای بعد. خیس خوردن باعث می‌شود این ظرف‌ها بهتر تمیز شوند.

زیادی طولش ندهید: اگر ظرف‌ها را خیس كرده‌اید تا سر فرصت به‌سراغشان بروید، فقط یادتان نرود كه شما یكسری ظرف كثیف توی آب دارید. فضای نمناك فضای مناسبی برای كپك زدن است. در نخستین فرصت به آشپزخانه عزیزتان بروید و ظرف‌ها را بشویید تا از وقوع فاجعه جلوگیری شود.


شنبه 27/10/1393 - 21:54


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - خیلی از ما دوست داریم زیراندازی از خانه برداریم و در هوای آزاد به همراه افراد خانواده دور هم بنشینیم و تفریح کنیم.

قطعا می‌دانیم كه در طبیعت، خوردن غذا، آن هم در كنار خانواده مزه‌ دیگری دارد. ما به شما پیشنهاد چند مدل غذای مخصوص‌گردش می‌دهیم كه برای دور هم بودن خانوادگی از لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر باشد:

غذای سرد حاضری: نخستین و ساده‌ترین راه‌حل، غذای حاضری است. ممكن است بدون برنامه‌ قبلی تصمیم گرفته باشید به گردش بروید. لازم نیست غذای مفصلی داشته باشید. چند برش نان و خیار یا گوجه یا گردو و یا سبزی كافی است. ساده بودن غذا باعث نمی‌شود كمتر به شما خوش بگذرد. خیلی اوقات این نوع غذاها باعث صمیمیت بیشتر بین اعضای خانواده می‌شود. ضمنا ساده گرفتن باعث می‌شود راحت‌تر تصمیم بگیرید كه برای تفریح با خانواده بیرون بروید. معمولا غذای حاضری ظرف كمتری هم كثیف می‌كند.

ساندویچ:متداول‌ترین نوع غذا برای گردش، ساندویچ‌‌ است. لزومی ندارد ساندویچ با همه مخلفات معمول همراه باشد. می‌توانید چند تخم‌مرغ را آب‌پز یا نیمرو كنید و با كره آن را در نان ساندویچی بگذارید. ساندویچ‌هایی مثل كوكو هم وقت كمی از شما خواهند گرفت. اگر دستگاه ساندویچ‌ساز دارید می‌توانید به غذا تنوع بیشتری دهید و ساندویچ‌های مطلوب‌تری برای بچه‌ها درست كنید. اما اگر وقت‌تان كافی است، غذاهایی مثل الویه با مخلفات، طرفدار بیشتری دارد.

غذاهای خانگی: منظورم از غذاهای خانگی درست همان غذاهایی است كه شما در خانه می‌خورید؛ مثل انواع پلو. لازم نیست حتما غذای خاصی برای گردش درست كنید. اگر غذای شبتان را حاضر كرده‌اید، همان را با خود به پارك ببرید. قابلمه را توی دستمالی بپیچید در صندوق عقب ماشین بگذارید. اگر نگران سرد شدن غذا هستید روی در آن دم‌كنی بگذارید. اما این نوع غذاهای گرم را برای تفریحگاه‌های نزدیك‌تر همراه ببرید و مدت كمی بعد از رسیدن، سفره‌تان را پهن كنید.

استفاده از گاز پیك‌نیكی: یكی دیگر از روش‌های تهیه غذا برای تفریح این است كه با خودتان قابلمه و گاز پیك‌نیكی و وسایل مورد نیاز برای غذا ‌ببرید و آنجا غذا را بار بگذارید. به غذاهای زیاد پیچیده و وقت‌گیر فكر نكنید. پختن یك املت با این روش و خوردن دور هم همانقدر لذتبخش است كه خوردن غذایی مثل جوجه‌كباب. اگر گاز پیك‌نیكی ندارید، می‌توانید از منقل و زغال هم برای این كار استفاده كنید. در همه این روش‌ها به‌خاطر داشته باشید چیزی كه باعث می‌شود شما خوش باشید و انرژی بگیرید، كنار هم بودن و ساده گرفتن است. غذا تنها بهانه‌ای برای دور هم نشستن و گفتن و خندیدن افراد خانواده است.


شنبه 27/10/1393 - 21:53


مهارت‌های زندگی > اوقات‌ فراغت - الهام مرادی:
خیلی‌ها با شروع روز‌های سرد زمستانی قید تفریح و گردش را می‌زنند و خودشان را خانه‌نشین می‌کنند؛ در حالی که زمستان هم فصلی است که زیبایی‌های خودش را دارد و با کمی برنامه‌ریزی می‌توان از آن بهره برد.

دیدن بنا‌های تاریخی و مراكز تفریحی و زیارتی پایتخت در روزهای سرد هم خالی از لطف نیست. اگر گره‌های كور خیابان‌ها و سرب‌های رقصان در هوایش را كنار بزنیم با شهر زیبایی روبه‌رو می‌شویم كه به پهنای دامنه البرز گسترده شده و هزار و یك جای دیدنی دارد. شاید تنها برای شناخت همین اصالت و زیبایی باشد كه مدیریت شهری پایتخت، تصمیم گرفته‌ تا در زمستان پیش‌رو گردشگری را رونق ببخشد. اتوبوس‌های گردشگری از هفته گذشته دوباره در تهران راه افتاده‌اند و شما با حضور در این اتوبوس‌ها می‌توانید زمستانی شاد و پر از برنامه‌های سیاحتی را تجربه كنید. این صفحه یك راهنمای كامل است برای حضور در برنامه اتوبوس‌های گردشگری پایتخت.

اتوبوس‌های گردشگری كجاست؟

۲ نقطه مهم در پایتخت برای شروع حركت اتوبوس‌های گردشگری درنظر گرفته شده است؛ میدان تجریش و میدان امام‌خمینی(ره). 
اتوبوس‌ها، یك روز در میان در این ۲ نقطه، منتظر شما گردشگران هستند، یعنی روزهای یكشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه در میدان تجریش منتظرتان هستند و روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه در میدان امام‌خمینی(ره) ایستاده‌اند.

یادتان باشد كه این طرح در روزهای شنبه اجرا نمی‌شود. در ضمن این اتوبوس‌ها با رنگ و آرم خاص- مطابق آنچه در عكس می‌بینید- مشخص شده‌اند و به راحتی می‌توانید آنها را پیدا كنید. رسیدن به این ۲ میدان پایتخت هم از هر نقطه شهر با استفاده از خط یك مترو به راحتی امكان‌پذیر است.

چقدر هزینه؟ چقدر خدمات؟

بالاخره اگر قرار باشد كه خودتان هم به گردشگری بروید، هزینه‌هایی باید بپردازید. برنامه‌ریزان اتوبوس‌های گردشگری سعی كرده‌اند كه این هزینه‌ها را با توجه به خدماتی كه می‌دهند به حداقل برسانند. هزینه حضور در این تورها برای نیم‌روز ۲۰ یا ۲۵ هزار تومان و برای یك روز كامل ۳۰ یا ۴۰ هزار تومان خواهد بود. خب خدمات چیست؟ اولا در كل مسیر، اتوبوس‌های گردش تهران در خدمت شما هستند. شما برای آشنایی با اماكن دیدنی پایتخت نیاز به اطلاعات هم دارید، یك راهنمای مجرب تهران‌شناس هم در تمام مسیر همراه شما خواهد بود. بلیت ورودی همه مكان‌های دیدنی جزو خدمات این تورهای گردشگری است. درضمن بیمه هم می‌شوید. یك پذیرایی میان وعده سبك هم برای شما درنظر گرفته شده است.

كجا ثبت‌نام كنیم؟

اساسا راه‌اندازی اتوبوس‌های گردش تهران توسط مدیریت شهری، برای رونق دادن به گردشگری كوتاه‌مدت بوده است. گردشگری كوتاه‌مدت یعنی نوعی گردشگری كه نهایتا یك نصفه روز یا یك روز كامل كاری را از شما می‌گیرد. برنامه‌ریزی‌ها هم طوری بوده كه شما می‌توانید به راحتی زمان گردشگری‌تان را براساس اوقات فراغت‌تان تنظیم كنید. اتوبوس‌های گردشگری هر روز در ۲ بازه زمانی ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۸ شما را به گردش می‌برند. روزهای آخر هفته یعنی چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هم علاوه بر ۲بازه زمانی بالا، تور تقریبا یك روزه از ساعت ۹ تا ۱۶ درنظر گرفته شده است. فعلا برای ثبت‌نام این تورها می‌توانید به سایت visit. tehran. ir مراجعه كنید یا با شماره ۸۸۴۷۶۷۶۰ تماس بگیرید.

چطور گردشگر حرفه‌ای باشیم؟

گردشگری با تور یك فعالیت گروهی است. اگر می‌خواهید بهترین بهره را از این برنامه تفریحی و آموزشی ببرید، باید حواستان به ساعت باشد. بی‌نظمی هر یك از اعضای گروه می‌تواند به قیمت نارضایتی و بهره نبردن دیگر اعضا از این برنامه تمام شود. هر اتوبوس گردشگری راهنمای ویژه‌ای دارد. این راهنمایان از كار‌شناسان مجرب در حوزه تهران‌شناسی و میراث فرهنگی هستند. راهنمای هر گروه زمان بازدید از یك اثر را با توجه به تجربه و شناخت از اثر مورد نظر، معین می‌كند. سعی كنید پا به پای دیگر اعضای گروه از همه برنامه‌های تور استفاده كنید. درضمن اگر حواستان جمع باشد به سادگی می‌توانید تبدیل به شهروندی شوید كه آثار تاریخی و فرهنگی شهر را مثل كف دستش می‌شناسد.

كجاهاگردش خواهیم كرد؟

متولیان برنامه اتوبوس‌های گردشگری در زمستان ۱۵ مسیر زیارتی و سیاحتی را برای شهروندان درنظر گرفته‌اند. شهروندان با شركت در این تور‌های گردشگری كه براساس روزهای هفته برنامه‌ریزی شده است از تاریخی‌ترین نقاط شهر دیدن می‌كنند. جدول زیر كمكتان می‌كند كه مسیر مناسب‌تان را به راحتی انتخاب كنید.

نوشت‌افزار یادتان نرود

همانطور كه اشاره شد در هر تور گردشگری یك راهنمای مجرب و كار‌شناس شما را در بازدید از آثار تاریخی راهنمایی می‌كند. یادتان باشد در كنار این كار‌شناسان، مطالب زیادی را می‌توانید آموزش ببینید. هنگام توضیحات راهنما از گروه جدا نشوید. صبر كنید تا توضیحات این كار‌شناسان درباره قدمت و كاربری بنا‌های تاریخی تمام شود بعد به بازدید بروید. می‌توانید گفته‌های راهنما را در یك دفترچه كوچك یادداشت كنید و با مرور آنها اطلاعات‌تان را درباره نقاط دیدنی شهر در حافظه‌تان ثبت كنید و بعد‌ها به دیگران انتقال دهید. این دانستنی‌ها، هم می‌تواند شما را تبدیل به آدمی خوش‌صحبت كند كه چیزهای زیادی برای تعریف كردن دارد، هم می‌تواند شما را تبدیل به یكی از آگاهان و متخصصان تهران‌گردی سازد.

سوژه‌های ناب را دریابید

در طول بازدید از اماكن تاریخی و فرهنگی و زیارتی سوژه‌های عكاسی زیادی خواهید داشت. الان بیشتر گوشی‌های همراه هم مجهز به دوربین‌های با كیفیت هستند. پس می‌توانید از این سوژه‌ها كه می‌تواند بنای یك آتشكده، كاخ‌های دوره قاجار یا ضریح متبرك امامزاده‌ای باشد، عكاسی كنید و آن را به دیگران نشان دهید تا آنها هم به بازدید از این آثار فاخر تشویق شوند. این عكس‌ها می‌توانند شرح كوتاه و مفیدی هم داشته باشند. برای شرح‌نویسی هم می‌توانید از یادداشت‌های دفترچه‌ای كه به همراه داشته‌اید استفاده كنید.

بسته‌های فرهنگی را بگیرید

در بازدید از هر اثر تاریخی، بسته‌ها و بروشور‌های فرهنگی رایگانی در اختیارتان قرار می‌گیرد. با دسته‌بندی و نگهداری از این بروشور‌ها، می‌توانید آرشیو خوبی از آثار تاریخی و دیدنی تهران داشته باشید. در این بسته‌های فرهنگی مطالبی درباره قدمت و كاربری اثر بیان شده است. دانستن این موارد كمك زیادی به افزایش اطلاعات و آگاهی‌های شما درباره دوره‌های تاریخی مختلف می‌كند. برخی از آثار تاریخی مانند كاخ‌موزه‌ها نیز فروشگاه‌های مجزایی دارند كه در آنها كتاب‌ها و بسته‌های فرهنگی ویژه و هدیه‌های یادگاری آن بنا به فروش می‌رسد.

برنامه گردشگری اتوبوس گردش تهران

  صبح‌ها بعدازظهرها یك روزه
یكشنبه میدان مشق-سردرباغ ملی-موزه ملك-موزه مقدم موزه دفاع مقدس-موزه مینیاتور -
دوشنبه باغ پرندگان-باغ موزه قصر موزه جواهرات ملی-كاخ گلستان -
سه شنبه كاخ نیاوران-حوض خانه-كاخ اختصاصی موزه دارآباد موزه نقاشی-سرپولك-خانه موزه چمران-كاروانسرای خانات -
چهارشنبه میدان بهارستان-عمارت مسعودیه-موزه مجلس خانه صبا-باغ نگارستان-میدان بهارستان-موزه هنرهای ملی كاخ سعدآباد-امامزاده صالح-موزه سینما-موزه موسیقی
پنجشنبه برج آزادی-شهرك سینمایی غزالی امامزاده یحیی-سرای كاظمی-حمام نواب برج میلادتهران-برج آزادی-برج طغرل
جمعه میدان مشق-موزه ایران باستان-موزه آبگینه-موزه فناوری دریاچه شهدای خلیج‌فارس-آبشارتهران-برج میلادتهران ابن بابوبه-برج طغرل-چشمه علی-بی بی شهربانو-حرك حضرت عبدالعظیم
شنبه 27/10/1393 - 21:53