تعداد مطالب : 6910
تعداد نظرات : 98
زمان آخرین مطلب : 2076روز قبل


مهارت‌های زندگی > خانواده - محمدعلی شاطری:
با آن دست و پاهای کوچک و عروسکی و بوی بهشتی‌شان، از راه که می‌رسند حال و هوای جدیدی به زندگی می‌دهند.

همه عادات و برنامه‌ریزی‌های قبلی را به هم می‌ریزند و با همه كوچكی‌شان طرحی نو در می‌اندازند. دیری نمی‌گذرد كه جاگیر می‌شوند و حریم خصوصی اتاق پدر و مادر را فتح می‌كنند و اگر دیر بجنبید در آن ماندگار می‌شوند. بچه‌ها، این موجودات دوست‌داشتنی، با وجود همه شیرینی‌هایشان نیاز به تربیت دارند؛ تربیتی كه بر مبنای آن یاد بگیرند چطور زندگی كنند و یكی از آن بزنگاه‌های مهم تربیت، مسئله محل خواب كودك و كم و كیف آن است. با ما همراه باشید تا زوایای مختلف این مسئله را با هم بررسی كنیم.

ابتدای تولد به‌دلیل نیاز شدید به مراقبت و مشكلات مختلفی كه ممكن است در طول شب برای نوزاد پیش بیاید اكثر پدرها و مادرها نوزادان را در اتاق خود و كنار خود می‌خوابانند. حضور كودك در محل خواب والدین علاوه بر اینكه باعث وابسته شدن و به‌هم‌ریختن برنامه دقیق خواب و حتی مشكلات اخلاقی وی در آینده می‌شود، ممكن است بر كیفیت روابط بین پدر و مادر تأثیر بگذارد و از این روست كه هم بزرگان دین و ائمه ما و هم روانشناسان بر جداسازی محل خواب كودك از سنی معین تأكید دارند و آن را عاملی برای تحكیم شخصیت و رشد استقلال در كودك می‌دانند. در هر صورت، پدر و مادر باید بدانند تا زمانی كه فرزندشان در كنا رآنها می‌خوابد باید از روابط‌خصوصی پرهیز كنند، حتی اگر كودك به خواب رفته باشد. چراكه حتی صدای نفس‌زدن والدین در این شرایط تاثیر نامطلوبی بر آینده فرزند می‌گذارد.

1- مهمانی كودك‌؛ یكسال یا كمی بیشتر

سن مناسب برای جدا كردن كودك یك‌سالگی است. بهتر است نوزادان تا پایان سال اول زندگی نزدیك والدین و در دسترس آنان باشند. علت این امر بروز اختلالی به نام «نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد» است كه ممكن است به دلایل نامعلوم باعث اشكال در وضعیت تنفسی كودك می‌شود، به همین دلیل تا یك سال اول بهتر است فرزندتان مهمان اتاق شما باشد. پس از یك سال بسته به اینكه كودك از شیر مادر تغذیه می‌شود یا غذای سفره، زمان جدا كردن او متفاوت است. اگر كودك شما از غذای سفره در كنار شیر مادر استفاده می‌كند بهتر است پس از سال اول او را به اتاق خودش منتقل كنید و چندبار در طول شب به او سر بزنید. اما اگر فرزند شما از آن دسته كودكان خوشبختی است كه با شیر مادر تغذیه می‌شود به‌دلیل دشواری تغذیه كودك در اتاق دیگر، می‌توانید كمی مدت مهمانی او را در اتاقتان تمدید كنید.دaر این مدت كودك باید كم‌كم به‌غذای سفره دركنار شیر مادر عادت كند تا نیاز به تغذیه شبانه نداشته باشد و بتوان اتاق او را جدا كرد. در هر صورت یادتان باشد كه تا پایان دوسالگی، شیر مادر بهترین مكمل تغذیه كودك است و نباید قطع شود.

2- از ابتدای تولد برنامه داشته باشید

اینكه بیان شد شما می‌توانید كودكتان را تا پایان سال اول یا كمی بیشتر در اتاق خودتان مهمان كنید به معنی این نیست كه او را در آغوش بگیرید و در طول شب در كنارش باشید. چند ماه پس از تولد ، رختخواب یا تخت كودك را از رختخواب خود جدا كنید و او را در محلی در دسترس اما كمی دورتر از خودتان قرار دهید. برای شیر دادن در نیمه‌شب لحظاتی او را از بسترش بیرون بیاورید، شیر بدهید و دوباره به جای خودش برگردانید.

نوزاد شما باید به‌طور طبیعی و بدون هیچ‌گونه عادت خاصی به خواب برود. منظور از این عادت‌ها رفتارهایی مثل در آغوش گرفتن، راه بردن، در ماشین دور دادن، با كالسكه چرخاندن یا حتی در اختیار گذاشتن دست یا بازو یا بخشی از لباس یا موی مادر به كودك است. اغلب والدین به‌دلیل بدخوابی كودكان در روزها و ماه‌های اول عادت‌های مختلفی برای خواب نوزادشان به‌وجود می‌آورند كه همین عادت‌ها تا سال‌ها بلای جانشان می‌شود. پس حتی اگر نوزاد بدخوابی هم دارید باز سعی كنید از عادت‌های زمان خواب دوری كنید. مطمئن باشید هیچ نوزادی نیست كه چندین ساعت مداوم نخوابد؛ با كمی صبر و حوصله، شما حتما موفق خواهید شد.

براساس نظر متخصصین تغذیه، یك نوزاد 6-5ماهه كه حدود 5كیلو وزن دارد می‌تواند نزدیك به 5 ساعت بدون خوردن غذای جدید استراحت كند. اگر شما با هر نق‌زدن یا بیدارشدن كودكتان از خواب، به سراغش رفته و به او شیر بدهید یا او را در آغوش بگیرید و راه ببرید نوزاد شما در ادامه دچار مشكلات خواب شده و مسیر طبیعی خواب و استراحت او مختل می‌شود؛ پس دقت كنید كه نوزاد خود را با توجه بیش از حد دچار مشكل نكنید.

3- برای چند روز سخت آماده باشید

كودك شما یك‌سالش تمام شده و شما می‌خواهید او را از یك فضای دوست داشتنی كه مدت‌ها در آن با آرامش خوابیده جدا كنید و به یك مكان جدید و ناشناخته ببرید. طبیعتا انجام دادن چنین كاری راحت نخواهد بود و برای شما سختی‌هایی به همراه خواهد داشت. حالا كه تصمیم خود را گرفته‌اید پس خودتان را برای چند‌شب بی‌خوابی یا لااقل كم‌خوابی و دائما از خواب بیدار‌شدن آماده كنید. سعی كنید این كار را در فرصتی از ایام تعطیل انجام دهید تا با مشكلات كمتری مواجه شوید. هنگام شب و بیدار شدن برای سركشی و مراقبت از كودك با همسرتان تقسیم وظایف كرده و به‌صورت شیفتی از كودك مراقبت كنید. پیشاپیش می‌توانید فكری برای لحظات بیدار‌ماندنتان بكنید؛ مثلا كتابی را برای مطالعه دست بگیرید یا فیلمی را برای دیدن انتخاب كنید. اما لطفا اگر به هر دلیلی مشكلی دارید، بی‌حوصله‌اید یا فشار كاری شدیدی روی شما وجود دارد این كار را به زمان بهتری در آینده نزدیك موكول كنید.

4- 10 قدم تا موفقیت

چند‌ماه پیش از آنكه به زمان جابه‌جایی كودك نزدیك شوید فضای اتاق كودك را برای او مفرح و جذاب كنید. اتاق را به‌صورتی كه كودك دوست داشته باشد بچینید و با اسباب‌بازی‌ها و پوسترهای بچگانه تزیین كنید. در طول روز سعی كنید ساعات بیشتری را در اتاق كودك بگذرانید؛ مثلا می‌توانید از كودك بخواهید كه در اتاق خودش بازی كند و چنانچه حاضر نبود به تنهایی در اتاق بماند شما هم در كنار او بمانید و با او بازی كنید.

حتی اگر در منزل شما اتاق دیگری برای كودك وجود ندارد سعی كنید با جدا كردن قسمت كوچكی از یكی از فضاهای خانه، اتاق كوچكی را برای فرزندتان تدارك ببینید. شما می‌توانید این كار را با استفاده از دیوارهای پیش‌ساخته، پاراوان‌های چوبی یا حتی پرده‌های ضخیم انجام دهید.

چند روز مانده به زمانی كه می‌خواهید مهمان كوچك را به اتاقش بفرستید سعی كنید به‌صورت هوشمندانه و عمدی، آرامش او را در اتاق خودتان به هم بزنید. مثلا اگر شب‌ها در كنار شما می‌خوابد به‌صورت عمدی در نیمه‌های شب كمی به او فشار بیاورید و بگذارید احساس كند كه ممكن بوده روی او غلت بزنید. این رفتارها باعث می‌شود كودك احساس امنیت و آرامش همیشگی را در اتاق شما نداشته باشد و برای رفتن به اتاق خودش آماده‌تر شود. در كنار این كارها كم‌كم به كودك بگویید كه تو بزرگ شده‌ای و به‌زودی باید در اتاق خودت بخوابی.

در همین ایام شما می‌توانید خاطراتی از زمان كودكی خودتان یا خاطرات برادر و خواهر بزرگ‌تر كودك از خوابیدن در اتاق خودشان یا حتی داستان‌هایی با شخصیت‌های مورد علاقه كودك در همین زمینه برای او تعریف كنید.

شب موعود برای كودك توضیح دهید كه او دیگر بزرگ شده و وقت آن رسیده كه به تنهایی در اتاق خودش بخوابد. البته به او اطمینان دهید كه هر لحظه‌ای كه به شما احتیاج داشته باشد می‌تواند شما را صدا بزند و شما در كنارش خواهید بود.

درساعت‌های پایانی منتهی به زمان خواب كودك فضای خانه را آرام كنید. ازدیدن فیلم‌ها وكارتون‌های مهیج یا بازی‌های پرتحرك و ورزش برای كودك جلوگیری كنید و از دادن غذاها و نوشیدنی‌های محرك مثل چای، نوشابه و قهوه و غذاهای پرادویه به كودك خودداری كنید.

در شب‌های اول، ساعتی زودتر از زمان خواب كودك همراه او به اتاقش بروید. فضای خانه را ساكت و كم نور كنید و كودك را در محل خوابش بخوابانید. توجه داشته باشید كه شما نباید در كنار كودك در تخت بخوابید یا حتی روی زمین دراز بكشید. كودك باید بداند كه شما اتاق را پس از خوابیدن او ترك خواهید كرد.

سعی كنید كمتر تماس چشمی با كودك داشته باشید، برای او قصه بگویید و به او یادآوری كنید كه باید چشم‌هایش را ببندد و بخوابد. فضای اتاق را با یك چراغ خواب روشن، اما كم نور كنید.

قطعا در ابتدا كودك مقاومت خواهد كرد و حتی ممكن است تا چند ساعت نخوابد تا مقاومت شما را بشكند. صبور و مهربان باشید و به هیچ وجه اجازه پایین آمدن از تخت و جدا شدن از رختخواب را به كودك ندهید. فراموش نكنید كه رمز پیروزی شما مقاومت و صبوری است. ضمنا فراموش نكنید كه به هیچ وجه نباید كودك را به تنهایی به اتاقش بفرستید یا او را در این زمینه تنبیه كنید.

ممكن است كودك به در آغوش گرفتن شما عادت كرده باشد. در این صورت عروسك پارچه‌ای بزرگ یا بالشتی به كودك بدهید تا در آغوش بگیرد اما به هیچ وجه دست یا بخشی از بدن خود را در اختیار او نگذارید. البته باید به‌تدریج بغل كردن آن عروسك را هم از زمان خواب كودك جدا كنید.

5- كودكی گریان در آستانه در

دلبند شما به خواب می‌رود. شما پاورچین پاورچین از اتاق او بیرون می‌آیید و در اتاق خودتان به خواب ناز می‌روید. هنوز چشم‌هایتان گرم نشده كه با صدای گریه كودكی در آستانه در، از خواب بیدار می‌شوید. به‌هیچ وجه ناامید نشوید. این هم بخشی از بازی است. شاید تا مدت‌ها این اتفاق تكرار شود اما فراموش نكنید كه به هیچ وجه نباید كوتاه بیایید. پس از اینكه فرزند شما به اتاق خودش منتقل شد دیگر به هیچ بهانه‌ای نباید بتواند در اتاق شما بخوابد. حتی اگر چندین ‌ماه مقاومت كنید و تنها یك شب به فرزندتان اجازه بدهید كه در كنار شما بخوابد ممكن است تمام زحمت‌های چندماهه‌تان را به باد بدهید. پس در كمال محبت و خونسردی، مقاوم باشید و به هیچ وجه از موضع خود عقب‌نشینی نكنید. حتی اگر در مواردی كودك به‌دلیل بیماری یا ترس‌های شبانه نیاز به مراقبت در طول شب داشت، بهتر است شما مهمان اتاق او شوید و تا صبح در اتاق او بخوابید البته باز هم دقت كنید كه در تخت كودك نخوابید و او را در آغوش نگیرید. در مورد كودكان كوچك‌تر كه نمی‌توانند خودشان از تخت پایین بیایند شما باید با شنیدن گریه كودك به سراغش بروید و تا زمان خوابیدن كودك در كنارش بمانید. البته شما با به‌كار بردن تكنیك «تأخیر در شنیدن» می‌توانید كم‌كم كودك را عادت بدهید كه خودش به خواب برود. در ابتدا با شنیدن صدای كودك چند ثانیه صبر كنید و بعد به سراغ او بروید. این تأخیر را رفته‌رفته بیشتر كنید تا به 2 تا 3 دقیقه برسد. خواهید دید كه در بسیاری از موارد در طول این 3دقیقه كودك شما به خواب رفته و دیگر نیازی به حضور شما نیست.

مادران وابسته، كودكان وابسته

از لحظه‌ای كه نطفه كودك در كالبد مادر منعقد می‌شود خداوند لحظه به لحظه بذر عشق و محبت او را در دل پدر و مادر بارور می‌كند. این عشق و محبت تا آنجا پیش می‌رود كه تمام هست و نیست پدر و مادر معطوف به كودك می‌شود. اما گاهی این عشق و محبت در پدر و مادر و به‌خصوص در مادران به جهت عاطفه سرشار و زیبایشان شكل افراطی به‌خود گرفته و باعث وابستگی می‌شود. درباره موضوع خاص محل خواب كودك در مواردی می‌بینیم كه وابستگی مادر به كودك، عامل اصلی جدا نشدن كودك از محل خواب پدر و مادر است؛ یعنی مادر در طول زمان به خوابیدن در كنار كودك وابسته شده و برای خوابیدن آرام نیاز به در آغوش‌گرفتن كودك یا گرفتن دست او دارد. چنین رفتاری از طرف مادر علاوه بر آنكه باعث به‌وجود آمدن سردی روابط و دوری میان پدر و مادر می‌شود، باعث وابستگی شدید كودك به مادر شده و فرایند جدایی او را از مادر بسیار سخت می‌كند. در چنین مواردی شاهد هستیم كه كودكان تا سال‌ها در كنار مادر می‌خوابند و چارچوب شخصیتی و استقلال آنها حتی تا زمان بزرگسالی تحت‌الشعاع این رفتار مادر قرار می‌گیرد. هرچند در آغوش گرفتن كودك و در كنار او بودن یكی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی است اما مادران عزیز باید توجه داشته باشند كه با محبت بیش از حد و وابسته كردن كودك، شخصیت آینده او را دچار مشكل نكنند.


شنبه 27/10/1393 - 22:7


مهارت‌های زندگی > خانواده - مریم کمالی‌نژاد:
حتما دیده‌اید کودکانی را که برای دوستانشان قلدر بازی درمی‌آورند و دیگران را اذیت می‌کنند، به همکلاسی‌هایشان آسیب جسمی می‌رسانند و پنهانی آنها را آزار می‌دهند، جلوی معلم و پدر و مادر می‌ایستند و باز هم پرخاشگری می‌کنند.

 اگر مادر چنین فرزندی هستید، نگرانی و اضطراب شما كاملا قابل درك است. هیچ مادری دلش نمی‌خواهد هر روز بابت قلدری‌های فرزندش جوابگوی والدین و اولیای مدرسه باشد. با این قلدرهای كوچك چه باید كرد؟

1-  قبل از هر چیز باید ببینید علت این رفتارها چیست. شاید پرخاشگری فرزندتان، انتقامجویانه است و شاید همكلاسی‌هایی دارد كه مرموزانه او را آزار می‌دهند و عصبانی می‌كنند. برای پی بردن به چنین احساسی در كودك باید محیط خانواده، محیط گفتمان و تعامل سالم باشد، در این صورت، كودك به خوبی درباره احساساتش صحبت خواهد كرد. او خواهد گفت كه از چه افراد یا رفتارهایی آسیب می‌بیند. با دقت به حرف‌های كودك گوش دهید. شما از طریق گوش كردن به حرف‌های هرچند بی‌مفهوم، داستان‌های بی‌سروته و شعرهای بی‌وزن و قافیه‌اش می‌توانید از هیجانات و احساساتش اطلاع پیدا كنید. این اطلاعات اولین گام برای كمك به افزایش هوش هیجانی دركودكان است. البته اگر كودكی دارید كه زیاد اهل حرف‌زدن نیست، می‌توانید او را به نقاشی كشیدن تشویق كنید و از این راه به احساسات و نگرانی‌هایش پی ببرید. بعد از این مرحله اگر متوجه شدید كه كسانی هستند كه او را پنهانی آزار می‌دهند، بهتر است كه فرزندتان را از آن اشخاص یا اتفاق‌ها دور كنید.

2- ممكن است یك خلأ عاطفی او را اذیت می‌كند، به دنیا آمدن خواهر و برادرهای كوچك‌تر و ترس از بین رفتن جایگاه قبلی، برخی از كودكان را پرخاشگر می‌كند. اگر علت این است، رفتار شما هم 100درصد دخیل است، رفتارتان را دوباره بررسی كنید.

3- در قدم بعد اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های خشن و افرادی كه رفتار خشن دارند را از كودكتان دور كنید. او به سادگی تقلید می‌كند.

4- علت دیگرش می‌تواند خودنمایی باشد، همه انسان‌ها نیاز به دیده‌شدن و مورد توجه قرار گرفتن دارند. كودكان نیز دوست دارند مركز توجه باشند و گاه برای نشان دادن خودشان و خاص جلوه‌كردن، دست به رفتارهای قلدرمآبانه می‌زنند، چون راه دیگری برای جلوه كردن بلد نیستند. اگر فكر می‌كنید كودك یا نوجوانتان برای جلب توجه دست به چنین رفتارهایی می‌زند و برای نشان دادن خودش و خاص شدن، دنبال راه‌حل است، راه‌های صحیح را به او نشان دهید؛ راه‌های صحیح دیده‌شدن. آموزش یك مهارت یا تخصص یكی از راه‌حل‌های این مسئله است. بچه‌ها با یادگیری هنر، ورزش یا مهارت‌های خاص احساس بهتری نسبت به‌خود خواهند داشت و خودپنداره مثبتی پیدا می‌كنند و این وسیله‌ای برای بالا بردن اعتماد به نفس آنها شده و رفتارهای قلدرمأبانه را كاهش می‌دهد.

5- اعمال خشونت برای جلوگیری از قلدری، بدترین راه‌حل ممكن است. همانقدر كه می‌بایست قاطع باشید، باید از بروز خشونت و رفتارهای خشونت‌آمیز و پرخاشگرانه دوری كنید. این رفتار درست مثل این است كه برای اینكه كودكتان دست از گاز گرفتن دوستانش بردارد، گازش بگیرید! بنابراین خشونت كلامی و جسمی برای جلوگیری از قلدری كودكان بدترین راه‌حل ممكن است. با این حال او باید متوجه ناراحتی شما بشود. بروز ندادن ناراحتی‌تان از نوع عملكرد كودك و تنها اكتفا كردن به اینكه بگویید از این رفتارش ناراحت هستید، او را دچار گیجی می‌كند. برخی والدین به كودكشان می‌گویند بسیار ناراحت هستند از اینكه كودك دیگری را گاز گرفته یا به دیگری آسیبی رسانده اما كودك هیچ تفاوتی در نوع رفتار پدر و مادر نمی‌بیند. بهتر است تنبیهات غیربدنی برای او درنظر بگیرید. محرومیت از ارتباط با كودكان دیگر در یك مدت كوتاه می‌تواند هم مانع خشونت و قلدری بیشتر شود و هم نوعی تنبیه به‌حساب ‌آید.

6- دقیق باشید؛ممكن است قلدری در كنار دست شما اتفاق بیفتد و شما متوجهش نشوید. معلمان و آموزگاران تخمین زده‌اند كه میزان زورگویی‌ها و قلدری‌هایی كه در مدارس رخ داده حاكی از آن است كه حدود 80درصد این تهدیدها و ارعاب‌ها در مكان‌هایی همچون سالن مدارس و كلاس‌های درس و در نزدیكی معلم اتفاق می‌افتد، بدون اینكه معلم از آنها آگاه باشد.

7- به صداهای بلند و پرخاشگری‌هایش توجه نكنید. اگر او با داد و بیداد و قلدری به خواسته‌هایش می‌رسد، مطمئن باشید كه او هرگز دست از كارش بر نخواهد داشت و قلدری برای او وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌هایش می‌شود.

8- به كودكان متذكر شوید كه اگر شاهد رفتارهای خشونت‌آمیز و قلدری بودند، خصوصا در كلاس و مدرسه، به كمك فرد قربانی بشتابند و بهترین راه‌حل این است كه این رفتار را به سرعت به اولیای مدرسه گزارش دهند.

9- والدینی كه روش تربیتی مستبدانه را انتخاب كرده‌اند باید بدانند كه كودكانی خشمگین خواهند داشت. این والدین بسیار پرتوقع هستند، پیام‌های كلامی یك‌جانبه و بدون هیچ‌گونه محتوای عاطفی دارند، كمترین مهرورزی را نسبت به كودكان خود نشان می‌دهند با این استدلال كه كودك با محبت زیادی لوس می‌شود و اغلب نسبت به تلاش‌های كودكان برای جلب حمایت و توجه بی‌تفاوتند. این والدین، تأیید، همدلی و همدردی اندكی را نسبت به فرزندان خود ابراز و برای كنترل كودكان خود از شیوه‌های ایجاد ترس استفاده می‌كنند. هیچ‌گونه تفاهمی بین والدین مستبد و فرزندانشان وجود ندارد. كودكان چنین والدینی علاوه بر خشمگینی و پرخاشگری، در ارتباط با همسالان خود دچار مشكل هستند.

10- آرام باشید و قاطع. شما با حفظ آرامش خود- اگر چه ظاهری- در شرایط بحرانی و پیش‌آمدها می‌توانید الگوی مناسبی برای كودكتان باشید. زمانی كه والدین هنگام رانندگی با عصبانیت، دیگر رانندگان را مورد انواع خشونت‌های كلامی و حتی فیزیكی قرار می‌دهند، نباید توقع داشت كه كودك همین رفتار را در ارتباط با دوستان و همكلاسی‌هایش تكرار نكند. كودكان می‌بینند و تكرار می‌كنند.

11- راه‌های بروز عصبانیت و خشم را برایش شرح دهید. بعضی از كودكان كنترل خشم ندارند و نمی‌دانند چگونه باید خشم خود را مدیریت كنند. به او بگویید كه وقتی عصبانی ا‌ست با كلمات، عصبانیتش را عنوان كند نه با حركات خشن. مثلا بگوید: «عصبانی هستم» و با این جمله دیگران را متوجه ناراحتی و خشمش كند. به او بگویید: «می‌دانم دوست‌ات تو را عصبانی كرده، اما نباید او را بزنی، پس وقتی عصبانی می‌شوی چه كار دیگری می‌توانی بكنی؟» اگر كودك شما ایده‌ای در مورد راه‌حل مناسب ندارد چند گزینه در اختیار او قرار دهید. متخصصین در زمینه مدیریت عصبانیت، توصیه می‌كنند كه در چنین شرایطی به كودك خود بگویید اول شكم، آرواره و مُچ دست‌هایش را چك كند و ببیند كه آیا آنها سالم هستند، سپس یك نفس عمیق بكشد تا عصبانیت را از بدن خود بیرون كند و همچنین احساس بهتری از به دست آوردن مجدد كنترل خودش پیدا كند. آنگاه به كودك خود كمك كنید تا با صدای بلند و محكم درباره عصبانیتش حرف بزند. او می‌تواند با یك جمله شبیه به این حرفش را آغاز كند؛ «وقتی داد می‌زنم و عصبانی می‌شوم...». كودكان باید بدانند كه عصبانی شدن طبیعی است اما فقط تا جایی كه به دیگران به این خاطر آزار و آسیب نرسانند.

12- حتی یك لبخند كوچك شما، حین تماشای قلدری‌های كودكان می‌تواند نقش تقویت‌كننده داشته باشد، بنابراین مواظب باشید كه اگرچه ممكن است مداخله مستقیم در قلدری نداشته باشید اما با سكوت، لبخند و بی‌تفاوتی او را در قلدربازی‌هایش یاری نكنید.

13- مهارت‌های اجتماعی و دوست‌یابی را به كودكتان بیاموزید و اعتماد به نفسش را تقویت كنید. نوازش كردن را به او بیاموزید. وقتی حركتی پرخاشگرانه از او سر می‌زند، به كودكی حمله می‌كند یا كسی را گاز می‌گیرد و... كنارش باشید، تنهایش نگذارید، حركاتش را اصلاح كنید.

14- عواقب رفتارش و رنجی كه به‌خاطر رفتار و خشونت او نصیب دیگران می‌شود را برایش تشریح كنید. این دقیقا همان چیزی‌ است كه به وسیله تقویت هوش هیجانی به‌دست می‌آید. رفتارهایش را برایش توضیح دهید، مثلا بگویید: «تو از دست دوست‌ات عصبانی هستی چون اسباب‌بازی‌هایت را گرفت». احساس همدلی و همراهی با كودك باعث می‌شود كه كمتر به سمت خشونت سوق پیدا كند.

دختران قلدر، پسران قلدر

قلدری مجموعه رفتار، گفتار و حركاتی ا‌ست كه با قصد آزار دادن و آسیب رساندن به دیگران، تكرار می‌شود. قلدری یك رفتار شایع است و می‌تواند به 3 شكل كلامی، جسمی و روانی بروز كند. تحقیقات نشان می‌دهند كه عده زیادی از كودكان یا قلدرند یا قربانی قلدری و در نتیجه به شكلی این سوءرفتار را در طول زندگی‌شان تجربه می‌كنند. این مسئله بر عزت نفس و سلامت روان هر دو طیف قلدر و قربانی تأثیر منفی می‌گذارد و در شرایط بحرانی به ترك تحصیل، افسردگی، عزت نفس پایین و اعتیاد منتهی می‌شود.

بین پسران، قلدری جسمی مرسوم است؛ لگد‌زدن، هل‌دادن، كتك‌زدن اما میان دختران قلدری غیركلامی یا هیجانی و غیرمستقیم بیشتر دیده می‌شود. دختران قلدری‌شان را در قالب شایعه‌پراكنی و مسموم كردن ذهن دیگران بروز می‌دهند و با این رفتارشان باعث طردشدن فرد قربانی می‌شوند. دختران معمولا تنها برای هم‌جنس‌های خود قلدری می‌كنند اما قلدری پسران شامل حال هر دو گروه دختر و پسر می‌شود.

چرا قلدری؟

این سوءرفتار زمانی بروز می‌كند كه محیط خانواده یا مدرسه به واسطه وجود مشكلات تعاملی میان كودك و والدین، مدرسه یا گروه دوستان، مناسب انجام چنین رفتارهایی باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند نوجوانانی كه هوش هیجانی پایین‌تری دارند، نسبت به دیگران رفتارهای قلدرانه بیشتری از خود نشان می‌دهند. هوش هیجانی نوعی از هوش است كه شامل شناخت احساسات و استفاده از آن برای گرفتن تصمیم‌های درست و مناسب زندگی می‌شود. اینكه كودك بتواند خلق و خو و وضعیت روانی خود را كنترل كند، اگر متحمل شكست شد، دوباره برای خود هدف‌سازی كرده و ایجاد انگیزه كند و مهم‌تر از همه اینكه بتواند از احساسات افراد پیرامون خود، آگاهی پیدا كرده و با آنها خوب تا كند، نشان‌دهنده برخورداری فرد از هوش هیجانی مناسب است. هوش هیجانی به كودكان كمك می‌كند تا در موقعیت‌های تهدید‌كننده و خطرناك، عكس‌العمل مناسب‌تری برای نجات خود انجام دهند. همچنین با كمك هوش هیجانی می‌توانند به ریشه‌های غم و شادی در خود پی ببرند و آن را مدیریت كنند. خبر خوب اینكه هوش هیجانی یك مسئله ذاتی و غیرقابل آموزش نیست بلكه مهارتی ا‌ست كه می‌توان آن را به كودكان آموزش داد.


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > شغل - علی نعمتی‌شهاب:
هر ساله نمایشگاه‌های بسیاری برگزار می‌شود. حضور در این نمایشگاه‌ها برای همه فرصتی است تا بتوانند در ارتباط مستقیم با همکاران تجاری و مشتریان بالقوه و بالفعل خود قرار بگیرند و بتوانند در تعامل مستقیم با مخاطبان، به بازاریابی و تبلیغات خدمات خود بپردازند.

 البته ممكن است برای بسیاری، حضور در نمایشگاه‌ها تبدیل به «عادت» شده باشد. رویكرد «در نمایشگاه حاضر هستم چون باید در نمایشگاه حاضر باشیم» تنها باعث تحمیل هزینه‌ و اتلاف وقت می‌شود. همه اینها یعنی نمایشگاه‌های تجاری و تخصصی، فرصت خوبی برای پیدا كردن راه كسب و كار آینده و فروش خدمات شخصی هستند؛ البته به شرطی كه برایش برنامه داشته باشید.

تعریف بازاریابی را به‌كار بگیر

بازاریابی مرحله‌ای قبل از فروش است كه می‌تواند منجر به فروش بشود یا نشود. در بازاریابی لزوما با تك‌تك مشتریان رابطه برقرار نمی‌كنیم و قرار هم نیست به كسی چیزی بفروشیم. در بازاریابی قبل از هر چیز به‌دنبال یك كشف مهم هستیم؛ اینكه «خواسته»‌ی مشتری چیست؟ خواسته در اینجا واژه غریبی به‌نظر می‌رسد. ما همیشه شنیده‌ایم كه باید «نیاز» مشتریان را تشخیص و به آن پاسخ داد. اما آیا نیاز آن دسته از مشتریان كه نمی‌توانند یا نمی‌خواهند برای رسیدن به آن پول پرداخت كنند، برای كسب‌وكار مهم است؟ مسلم است كه خیر. خواسته یعنی نیازی كه مشتری برای پاسخگویی به آن حاضر به پرداخت پول است.

2سؤال كلیدی برای كشف این «خواسته» این است: از كجا نیاز مشتری را كشف كنم و از كجا بفهمم مشتری برای چه چیزی حاضر است پول پرداخت كند؟ این دو سؤال كلیدی مبنای فلسفی شكل‌گیری مفاهیم، روش‌ها و ابزارهای علم «تحلیل رفتار مصرف‌كننده» است كه در عمل با تحقیقات بازاریابی به‌كمك كسب‌وكار ما می‌آید. ما برای شناخت خواسته‌های مشتری، ممكن است لازم باشد هزینه‌های بسیاری انجام بدهیم. اغلب آدم‌ها و شركت‌های فعال تصور می‌كنند شركت‌های تحقیق بازار می‌توانند بهتر از خود آنها اطلاعات را از بازار جمع‌آوری كنند اما فراموش می‌كنند كه خودشان هم باید با مشتریانشان در ارتباط مستقیم باشند و بتوانند از آنها نظرشان را در مورد نیازها و خواسته‌های‌شان، محصولات و خدمات كسب‌وكار خود و البته رقبای‌شان جویا شوند.

نمایشگاه محل خوبی برای جمع‌آوری این اطلاعات است؛ چه به‌عنوان غرفه‌دار در نمایشگاه شركت داشته باشید و چه متخصصی باشید كه می‌خواهد با غرفه‌داران نمایشگاه ارتباط تجاری برقرار كند.

مزیت رقابتی‌ات را به مشتری بگو

موضوع مهم دیگر بازاریابی برای هر كسب‌وكاری «ترفیع» است. كسب‌وكار با استفاده از فعالیت‌های ترفیع تلاش می‌كند تا برای خودش در ذهن مشتریان جایگاه‌ بهتری ایجاد كند، به‌شكلی كه خدمات و محصولاتش انتخاب اول مشتریان باشد؛ البته نباید فراموش كرد كه ترفیع و جایگاه‌دهی، معنایی فراتر از تبلیغات دارند. تبلیغات تنها راهی برای ایجاد یك سرنخ در ذهن مشتری است؛ سرنخی كه می‌تواند به انتخاب مشتری برای خرید محصول و خدمت ما ختم بشود یا نشود. درهرحال بازاریابی تنها به مشتری نشان می‌دهد كه كسب‌وكار و محصولات و خدماتش وجود دارند. مشتری برای خرید كردن از این كسب‌وكار نیازمند دلیلی فراتر از اطلاع از وجود كسب‌وكار ماست. این همان چیزی است كه در ادبیات مدیریت از آن به «مزیت رقابتی» یاد می‌شود؛ یعنی پاسخ به این سؤال كه چرا مشتری باید این محصول یا خدمت را از من بخرد و نه از رقیبم؟ اینجاست كه موضوع جایگاه‌یابی و برندسازی در دنیای كسب‌وكار اهمیت پیدا می‌كند. نمایشگاه‌های تجاری فرصت بسیار مناسبی برای تقویت و بازاریابی كسب‌وكارهای شخصی و توسعه‌ شبكه‌ ارتباطی حرفه‌ای هستند.

«برند شخصی»ات را بساز

تلاش برای حضور اثربخش افراد متخصص در نمایشگاه‌ها، نیازمند تلاش برای برندسازی شخصی است. بزرگ‌ترین، موفق‌ترین و ثروتمندترین شركت‌های دنیای كسب‌وكار، برندها هستند. برندها انتخاب اول مشتریان برای خرید محسوب می‌شوند. برندها هویت یكتای یك كسب‌وكار را مشخص و آن را از رقبای آنها متمایز می‌كنند اما برند تنها در دنیای كسب‌وكار كاربرد ندارد و در زندگی شغلی و حتی روزمره هر یك از ما هم كاربرد دارد. برند شخصی یعنی عقاید و نظرات دیگران در مورد شما به‌عنوان دوست، همكار، رهبر و هر نقش دیگری كه در زندگی شخصی و شغلی‌تان ایفا می‌كنید. برند شخصی، تصویری است كه از عملكرد واقعی و تعامل و ارتباط احساسی كه در این نقش‌ها از خود بروز می‌دهید، به‌تدریج و در طول زمان در ذهن و قلب دیگران شكل می‌گیرد. خبر خوب این است كه كنترل این ویژگی‌های منتسب به برند كسب‌وكار در دستان خود ماست. هر فرد متخصصی می‌تواند با كمك تكنیك‌های برندسازی شخصی، تخصص خود را به مشتریان خود اثبات و با فروش این تخصص به آنها كسب درآمد كند. نمایشگاه‌ها یكی از بهترین فرصت‌ها برای برندسازی شخصی هستند.

برای حضور موفق در نمایشگاه فقط 2دقیقه فرصت دارید

هر فرد متخصصی می‌تواند از فرصت حضور در نمایشگاه‌ها برای ایجاد و ارتقای برند شخصی خود بهترین استفاده را داشته باشد اما چگونه می‌توان این كار را انجام داد؟

قبل از حضور در نمایشگاه

هدف خود را از حضور در نمایشگاه مشخص كنید. آیا هدف‌تان تنها مشاهده جدیدترین روندهای كاری حوزه تخصص‌تان است؟ آیا هدف‌تان ارتباط برقرار كردن با یك یا چند شركت مشخص است؟ اگر بله، آیا می‌دانید كه با آنها چه نوع همكاری‌ای می‌توانید داشته باشید؟ آیا می‌دانید چه نوع خدمتی می‌خواهید به آنها ارائه دهید؟ شاید هم به‌دنبال بازدید از نمایشگاه برای كشف فرصت‌های بالقوه باشید.

لازم است برای حضور در نمایشگاه كارت ویزیت‌تان را هم به‌تعداد كافی تهیه و آماده كنید. همچنین خوب است متنی را برای معرفی خودتان، تخصص‌تان و كمكی كه می‌توانید به یك كارفرمای حاضر در نمایشگاه بكنید، بنویسید و آن را اینقدر تمرین كنید كه بتوانید به‌خوبی ارائه دهید. شما باید بتوانید ظرف مدت حداكثر 2دقیقه تمامی اطلاعات لازم را به مخاطب‌تان ارائه دهید.

حتما قبل از مراجعه به نمایشگاه از وب‌سایت آن بازدید كنید تا اطلاعات كافی را در مورد محل نمایشگاه، ساعات بازدید، بخش‌های نمایشگاه و شركت‌كنندگان (و درواقع مشتریان بالقوه‌ تخصص‌تان!) در آن به‌دست بیاورید. بسیاری از نمایشگاه‌های تخصصی دارای برنامه‌ها، نشست‌ها، كارگاه‌های آموزشی و رویدادهای ویژه جانبی هستند كه شركت در آنها می‌تواند برای شما، هم آموزنده باشد و هم به گسترش ارتباطات حرفه‌ای‌تان كمك كند. بنابراین حتما از برنامه زمانبندی آنها باخبر شوید.

زمان حضور در نمایشگاه

برای یك حرفه‌ای، داشتن پوشش مناسب- و ترجیحا رسمی مطابق عرف اداری كشور- یك ضرورت كاری است. با سایر دوستان متخصص‌تان در نمایشگاه شركت كنید تا بتوانید از ارتباطات و توانمندی‌های همدیگر برای برقراری ارتباطات حرفه‌ای استفاده كنید.

زمان كافی را برای حضور در نمایشگاه درنظر بگیرید. معمولا نمایشگاه‌های تخصصی آنقدر بزرگ هستند كه زمان یكی،‌ دوساعته حتی برای گردش در آنها هم كفاف نمی‌دهد؛ چه برسد به برقراری ارتباطات حرفه‌ای! توصیه می‌شود یك روز مشخص- و ترجیحا غیر از روز اول و آخر نمایشگاه- را برای حضور در نمایشگاه انتخاب كنید. سعی كنید زمانی بین یك ساعت اول تا یك ساعت آخر زمان‌ بازدید از نمایشگاه را در آنجا حضور داشته باشید.

ابتدا نقشه‌ نمایشگاه را تهیه كنید و سعی كنید از جانمایی بخش‌های مختلف و غرفه‌های مورد نظرتان آن باخبر شوید. حالا وقت مراجعه به غرفه‌های مورد نظرتان است. در زمانی كه به‌سوی غرفه‌های مورد نظرتان می‌روید، مسیر را با هوشمندی تمام طی كنید: شاید فرد آشنایی را دیدید و شاید غرفه‌ای توجه شما را به‌خودش جلب كرد كه برای شما دانش و آگاهی بیشتر یا برقراری یك ارتباط حرفه‌ای ارزشمند و اثربخش را به‌دنبال داشت!

به هر غرفه‌ای كه مراجعه كردید، حتما با همان ترتیبی كه تمرین كرده‌اید خودتان را سریع و اثرگذار معرفی كنید. به آنها بگویید كه چه كمكی می‌توانید به آنها بكنید و چرا آنها باید شما را انتخاب كنند. اگر آنها هم می‌توانند كمكی به شما بكنند حتما موضوع را شفاف با آنها در میان بگذارید. بخش پایانی گفت‌وگو هم تبادل كارت ویزیت یا اطلاعات تماس است.

هفته اول ‌ بعد از زمان برگزاری نمایشگاه هفته بسیار شلوغی برای صاحبان كسب‌وكارهاست. بنابراین پیگیری مذاكرات انجام شده را به هفته‌ بعد از آن موكول كنید. نمایشگاه‌های تجاری، بهترین فرصت برای رشد سریع‌تر برند شخصی شماست. آن را از دست ندهید!

بازاریابی همان فروش نیست!

فرقی ندارد شما نماینده یك شركت باشید یا یك فرد متخصص كه قصد دارد با فروش تخصص خود به شركت‌ها كسب درآمد كند. درهرحال شما با مشتری مواجهید كه لازم است برای خرید از شما مجاب شود. چه فرصتی بهتر از یك نمایشگاه بزرگ تجاری برای آشنایی رو در رو، مذاكره و اقناع مشتری وجود دارد؟ كلید اصلی در ایجاد یك نگاه صحیح به موضوع شركت در نمایشگاه، بازگشت به مفاهیم پایه‌ای علم بازاریابی است. همه ما در نخستین درس بازاریابی با این تعریف مواجه شده‌ایم كه بازاریابی همان فروش نیست و با آن متفاوت است. با این حال در مقام عمل، اغلب ما براساس تصور شهودی‌مان از بازاریابی عمل می‌كنیم: یعنی اینكه تیم فروش یا خود فرد متخصصی كه قصد فروش خدمات خود را دارد، تمامی روش‌های در دسترس برای اقناع مشتری را امتحان ‌كند تا سرانجام بتواند محصول یا خدمت مورد نظر را به مشتری بفروشد. اما واقعیت اینگونه نیست و تعریف علمی بازاریابی همان تعریفی است كه در كلاس‌های بازاریابی به ما آموخته‌اند.


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > خانواده - فاطمه محمدصالحی:
بچه‌ها هم مثل بزرگ‌ترها خطا می‌کنند اما گاهی تجربه کم و تلاش‌شان برای استقلال‌خواهی و خودی نشان‌دادن این اشتباه‌ها را فراوان‌تر می‌کند.

 پدر و مادرها هر كدام برای برخورد با اشتباه بچه‌ها رفتارهای مختلفی دارند و این تصمیم‌های مختلف، قدرت پدر و مادرها را در تربیت و اصلاح رفتارهای مختلف نشان می‌دهد. بالاخره تصمیم بزرگ‌ترها به كدام نوع تربیت ختم می‌شود؟

چطور با خطای فرزندتان برخورد می‌كنید؟

اگر فرزند شما از دستورتان سرپیچی كند، لجباز شود یا بازیگوشی‌هایش دردسر بسازد، احتمالا برای كنترل رفتار فرزندتان دست به تنبیه می‌شوید اما اگر این حواس جمع برای مچ‌گیری خطای دیگران را هنگام كارهای خوب بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها به‌كار ببرید، خیلی بهتر نتیجه می‌گیرید. پدر و مادرها در تنبیه و كنترل اشتباه‌های فرزندانشان چند گروه می‌شوندو به شیوه‌های مختلفی عمل می‌كنند كه نمونه‌هایش را برای شما می‌آوریم:

عبور غافلانه: بعضی از والدین در مشغله‌های خود و حتی سختی‌هایی كه برای زندگی راحت فرزندانشان پیدا كرده‌اند تا حدی گم می‌شوند كه اصلا متوجه خطا‌های فرزندان نمی‌شوند یا آن خطا را خطای بزرگی نمی‌دانند و حل‌شدن آن را به زمان می‌سپرند. این گروه از والدین احتمالا فرزندان پرتوقعی تربیت خواهند كرد كه هیچ‌گاه انتظار انتقاد و توبیخ را ندارند و اشتباهاتشان دائما بزرگ‌تر می‌شود.

تنبیه‌های برعكس: گاهی كودك یا نوجوان حرف نادرستی می‌زند یا رفتار خطایی انجام می‌دهد و بزرگ‌ترها با تعجب و گاهی خنده با آن روبه‌رو می‌شوند و بعد از دقایقی ظاهر جدی به‌خود می‌گیرند؛ مثلا كودك حرف زشتی می‌زند و مادر اول با سر تكان دادن می‌خندد و بعد با جدیت می‌گوید: «نگو، زشته!» اما كودك و نوجوان اینجا فقط جلب توجه شما برایش مهم می‌شود و تصمیم می‌گیرد تا به خطایش ادامه دهد. این گروه از والدین زمان اصلاح رفتار را درست تشخیص می‌دهند اما شیوه اشتباه‌شان كار را بدتر می‌كند.

تنبیه‌های خشك: پدرو مادرهایی كه بسیار نگران تربیت فرزندشان هستند و ابزار تشویق و تنبیه آنها دائم در حال استفاده است، كم كم فرزندانی تربیت می‌كنند كه به‌طور خودجوش نمی‌توانند درست و غلط را تشخیص دهند و خود را كنترل كنند. پدر و مادرهای جدی برای اصلاح رفتار اشتباه فرزندشان دست به خشونت و اهانت می‌زنند و اینگونه مثل فردی كه بخواهد روی برگه‌ای درحال لرزش نوشته‌ای را بنویسد، اول با برهم‌زدن آرامش و عزت نفس فرزندشان آنها را بی‌تمركز می‌كنند و بعد از آنها می‌خواهند كه خوب رفتار كنند! این پدر و مادرها فراموش می‌كنند كه ادب را باید مودبانه به فرزندان بیاموزند.

تنبیه‌های كاربردی: به شیوه‌ای گفته می‌شود كه بتواند انتقاد یك طرف را به طرف دیگر مثلا موضوع ناراحتی پدر و مادر را به فرزند منتقل كند و او را در شرایط آرامش‌بخشی متنبه كند تا مثلا فرزند تصمیم بگیرد اشتباهش را ترك یا جبران كند. برای اینكه بتوان تنبیه خوبی را با بیشترین فایده و كمترین آسیب برای فرزندان داشت علاوه بر شیوه‌های درست به روش‌های استفاده خوب هم نیاز داریم كه در ادامه به تعدادی از آن اشاره می‌شود.

قلق‌های برخورد با خطای فرزند

برای اصلاح رفتار بچه‌ها می‌توان از شیوه‌هایی مناسب استفاده كرد كه در آن رابطه والد و فرزند آسیب نبیند و بچه‌ها هم به سمت تغییر رفتار خود حركت كنند. قبل ازتعیین شیوه اصلاح رفتار خود دارید، بهتر است توان اثر‌گذاری خود را بالا ببرید، سعی كنید ملایم و آرام صحبت كنید تا بچه‌ها منظور شما را بهتر بشنوند و تمركزشان به هم نخورد، هرچه تعداد امر و نهی شما كمتر و میزان وقت‌گذاری برای فرزندتان مثل بازی، صحبت كردن، گردش، شوخی و... بیشتر باشد، بچه‌ها راحت‌تر حرف‌های شما را می‌پذیرند. از انتقاد جلوی جمع دوری كنید.

1- تقویت همه كارها جز رفتارهای اشتباه: كودكی را تصور كنید كه در اغلب ساعت‌های روز رفتار خوبی دارد اما اگر چیزی را هم بخواهد‌، لجبازی و جیغ و فریاد راه بیندازد. در این شیوه پدر و مادر می‌توانند در تمام طول روز به حرف‌های كودك فعالانه گوش كنند، با او صحبت كنند و... اما وقتی به زمان لجبازی كودك رسیدند وانمود كنند كه كارهای دیگری دارند و فرصت ندارند به حرف‌های كودك گوش كنند حتی اگر به‌شدت گریه كند.

2- تقویت رفتار برعكس رفتار اشتباه: وقتی مادری از بی‌نظمی فرزندش گله دارد، یكی از راه‌های اصلاح رفتار او را با این راه‌حل می‌تواند پیدا كند. در این صورت به جای تنبیه كودك یا نوجوان به‌خاطر اتاق بی‌نظم او، می‌توان حتی اگر هفته‌ای یك‌بار اتاق او برای چند ساعت منظم است به آن توجه كرد و به‌خاطر سلیقه‌ای كه به خرج داده او را تشویق كرد.

3- سیری: گاهی موضوع دلخوری والدین به‌خاطر تشنگی زیاد كودك به فعالیتی است كه دائم او را منع كرده‌اند و او به‌خاطر نابلدی به شیوه‌ای اشتباه به آن فعالیت پرداخته است. كودكی را فرض كنید كه به‌خاطر نقاشی روی دیوار خانه موجب عصبانیت پدر و مادرش شده. می‌توان به جای توبیخ كلامی، تنبیه یا داد و بیداد فرصت انجام آن فعالیت را در حد زیاد برای او مهیا كرد؛ مثلا روی دیوار اتاق كودك، پلاستیكی بزرگ نصب كرد و با دادن ماژیك و نشستن كنار او، كم كم به او یاد داد كه می‌تواند هرچقدر كه بخواهد و هر روز روی آن پلاستیك نقاشی كند یا قبل از حمام‌كردن كودك به او رنگ گواش داد تا روی دیوارهای حمام نقاشی كند و بعد به راحتی آن را پاك كرد. این‌بار كودك به‌خاطر نقاشی روی دیوار نه‌تنها تنبیه نمی‌شود بلكه به حد اشباع می‌رسد و تشویق هم می‌شود.

4- هوشمندی: وقتی فردی رفتار اشتباهی انجام می‌دهد، خودش انتظار برخورد بد را دارد اما رفتار كنترل‌شده ما می‌تواند به او درس به یادماندنی بدهد. فكرش را كنید، نوجوان دیرتر از ساعت معمول به خانه آمده و پدر از این كار ناراحت است اما به جای پرخاشگری به او می‌گوید: حیف شد امشب یك ساعت كمتر با هم بودیم!

5- الگو‌سازی: اقوام و فامیل به‌صورت انتسابی با ما رفت‌وآمد دارند ولی دوستان انتخاب ما هستند؛ یعنی می‌توانید با توجه به موضوعی كه مورد نیاز تربیت فرزند خانواده شما یا علاقه‌تان است انتخاب كنید. فرض كنید فرزندتان حجاب مناسبی ندارد یا پسرتان سرگرمی مناسبی ندارد و شما با انتخاب یك خانواده و رفت‌وآمد با آنها كه دارای فرزندانی با ایده‌آل رفتاری شما و هم سن فرزندتان هستند به اصلاح فرزندانتان آن هم بدون تنبیه می‌پردازید. این دوستی‌های خانوادگی اگر جذاب، به اندازه و با برنامه‌ریزی باشد و در آن مقایسه كردن بچه‌ها پیش نیاید می‌تواند یك شبكه حمایتی برای تربیت بهتر فرزندانتان باشد.

6- تغافل: همیشه لازم نیست به دیگران نشان دهید كه متوجه خطایشان شده‌اید چراكه اینطوری زمان زیادی صرف بحث و... می‌شود.گاهی اگر خودتان را به غفلت بزنید تا زمانتان را به‌جای گله و بحث به راه‌های درمان صرف كنید، موفق‌تر خواهید بود. از طرفی در مورد موضوعات حساس مثل كودكی كه رفتارهای جنسی انجام می‌دهد، تغافل راه بهتری برای ترك عادت او است؛ مثلا می‌توان وقتی كودك مشغول فعالیت این چنینی است به جای داد و فریاد او را برای خوردن یك خوراكی صدا بزنید تا بدون آنكه گستاخ شود، حواس‌اش پرت شود و كم‌كم به پختگی او كمك كنید.

7- دعوت به تفكر: گاهی لازم می‌شود كه كودك به‌خاطر خطایش تنبیه شود اما مهم است كه به‌علت اشتباه خود و رفتار درست جایگزین آن پی ببرد. بهتر است اگر خطای او برایتان خیلی آزاردهنده بوده مثلا او را از دیدن برنامه تلویزیونی محروم كنید و بگویید: «بهتره به جای فیلم یك ساعت به كاری كه كردی و اینكه می‌تونستی به جایش فلان رفتار را انجام دهی فكر كنی».

8- جریمه: گاهی می‌توانید برای برخی رفتارهای بچه‌های بالای 8سال از جریمه استفاده كنید. جریمه وقتی قابل استفاده است كه بخشی از امتیازهای فرزندتان را با توضیح كافی در مورد علت رفتار خطای او حذف كنید. مدت زمان اجرای جریمه را با آرامش برای فرزندتان توضیح دهید. حذف برنامه پارك آخر هفته شما كه مدت‌هاست در خانه شما انجام می‌شود نوعی جریمه است. اگر موضوع جریمه برای فرزندتان مسئله مهمی نباشد یا برعكس، خیلی طاقت‌فرسا باشد ممكن است به نتیجه نرسید.

9- جبران‌كردن: گاهی كودك یا نوجوان شما باید بداند كه اگر خطایی انجام می‌دهد كه قابل‌جبران است باید برای آن تلاش كند. برای نمونه كودكی كه زحمت شما را برای تمیز كردن اتاقش ندیده گرفته و دوباره اتاق را كثیف كرده، این‌بار باید خود دست به‌كار شود.

10- نتیجه طبیعی: اگر كودكتان هنگام خواب شما، مزاحمت ایجاد كند و شما نتوانید استراحت كنید، می‌توانید از نتیجه طبیعی استفاده كنید. با این روش شما می‌توانید از قولتان برای بازی بعد از ظهر یا پختن یك شام عالی صرف‌نظر كنید و به فرزندتان بگویید كه خستگی‌تان مانع انجام این كارهاست. اگر او بازی با شما یا شام عالی و... را می‌خواهد باید به شما فرصت استراحت بدهد تا بتوانید بعد از استراحت با انرژی باشید.

تنبیه بكارید، اشتباه درو كنید

اگرچه امروز نوع تنبیه بدنی نسبت به قبل كاهش یافته اما هنوز هم نمی‌توان از كنار آسیب‌های تنبیه‌های خشن و آزارنده‌ای كه در آن كودك نه دلیل اشتباه خود را درك می‌كند و نه راه درست جایگزین آن را درمی‌یابد، ساده گذشت. وقتی اینگونه تنبیه‌ها اتفاق می‌افتد شاید كودك یا نوجوان در كوتاه‌مدت رفتار خود را اصلاح كند اما به‌زودی به اشتباه خود بر می‌گردد و در این مدت نسبت به فرد تنبیه‌كننده احساس بدی پیدا می‌كند. كودكی كه تنبیه خشن شده از موضوعی كه برای بزرگ‌ترها مهم است هم متنفر می‌شود. این بچه‌ها در آینده به‌احتمال بیشتر پرخاشگر یا دروغگو می‌شوند و رفتارهای حقه‌آمیز و آزارنده دیگران در آنها بیشتر دیده می‌شود. بچه‌های تربیت تنبیهی، كمتر درست و اشتباه را تشخیص می‌دهند و احتمال اینكه در غیاب پدر و مادر خطا كنند، بیشتر است.

فراموش نكنید تنبیه خشن فقط تنبیه بدنی نیست

وقتی مادر برای كنترل بازیگوشی فرزندش، پدر را لولوخرخره می‌كند و دائم او را می‌ترساند كه «وقتی بابا بیاد می‌گم... » از تنبیه خشن استفاده می‌كند و نفوذ كلام پدر را به جای چاشنی احترام و دوست داشتن به ترس از پدر تبدیل می‌كند.

نوع دیگر از تنبیه‌های اشتباه زمانی است كه مثلا نوجوان گلدانی را می‌شكند و پدر با فریاد جلوی جمع می‌گوید: «خیلی شلخته‌ای، به درد هیچ كاری نمی‌خوری» و... این جملات نیش‌دار گاهی بسیار بدتر از تنبیه ‌بدنی روی شخصیت و عزت‌نفس كودك یا نوجوان اثر می‌گذارد. تأثیراین جملات به حدی است كه گاهی بچه‌ها عاقبت خود را همان داوری پدر و مادر می‌بینند و فكر می‌كنند آنها حتما یك آدم به درد نخور می‌شوند. اغلب تصور آنها باعث واقعیت پیدا كردن این داوری‌های بد هم می‌شود.

برای هر پدر و مادری بهترین حالت، تغییر رفتار فرزندش به سمت خوبی‌هاست اما وقتی در نوع تنبیه خود به كودك رشوه می‌دهد و می‌گوید «اگر قول بدهی دیگر فحش‌ندهی برایت توپ والیبال می‌خرم» این نوع جملات توان تغییر را در فرزند می‌كشد و به او یاد می‌دهد كه بد بودن خودش راهی برای كنترل دیگران است.

سهم پدر و مادرها در اشتباه بچه‌ها

گاهی خطای بچه‌ها را باید پای پدر و مادرها یا بزرگ‌ترها نوشت. چه زمان؟ 
وقتی پدر و مادری خود الگوی بچه‌ها باشند و رفتار خطای امروز بچه‌ها، تكرار رفتار اشتباه امروز یا دیروز پدرو مادر است، نمی‌توانید برای تغییر شرایط فقط به فكر بچه‌ها باشید. مهم است كه اول شما به‌عنوان الگو تغییر كنید. بچه‌ها اگر بی‌نظمی ببینند، بی‌نظمی را یاد می‌گیرند. اگر بی‌احترامی ببینند، بی‌احترامی‌كردن را می‌آموزند و... .
خودتان را در تنبیه تنها نگذارید، پدر و مادری كه برای اصلاح فرزندش از دیگران كمك نمی‌گیرد، كم‌كم به بچه این پیام را می‌دهد كه این انتقاد نظر شخصی من است نه اجتماع؛ مثلا اگر در یك مهمانی فرزندتان خطایی كرد بهتر است از صاحبخانه بخواهید به او تذكر بدهد نه اینكه دائم خودتان را تصحیح‌كننده خطای بچه‌ها بدانید.
شاید از اینكه مطلبی را بارها به فرزندتان گفته‌اید و او گوش نكرده ناراحت باشید. بهتر است كمی به این موضوع فكر كنید كه شاید نوع و شیوه اصلاح شما درست و منطبق با درك و سن بچه‌ها نبوده.
گاهی خطای بچه‌ها ادامه دار می‌شود چون ما فكر می‌كنیم كه برای اصلاح او كاری كرده‌ایم، درحالی‌كه اینطور نیست. فرزندی كه در زمان درست و با شیوه درست رفتار تربیتی شما مواجه نشده ممكن است هنوز هم نداند چرا كارش اشتباه است.


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - مریم سعیدنژاد:
هنر اصیل ایرانی با طرح‌های سنتی و زیبایش دل هر ایرانی و غیرایرانی هنردوستی را می‌برد.

حالا فكر كنید این طرح‌ها روی زیورآلات پیاده شوند و نتیجه هیجان‌انگیزی ایجاد كنند؛ زیورآلاتی پر از بته‌جقه و گل عباسی و طرح كاشی كه نشان از هنر ایرانی دارند. به سراغ یكی از هنرمندان این رشته رفتیم تا بیشتر با این مدل كارها آشنا شویم. فاطمه افشاری متولد سال1359 است و كارشناسی صنایع‌دستی و كارشناسی ارشد مرمت دارد. به‌خاطر علاقه زیاد كار ساخت زیورآلات سنتی را شروع كرده و حالا روزی 12ساعت در كارگاهش مشغول است و ساخت و فروش زیورآلات دست‌ساز به شغل اصلی‌اش تبدیل شده است.

علاقه به ساخت كارهای دست‌ساز

فاطمه به‌خاطر علاقه زیاد به ساخت كارهای دست‌ساز به سمت این كار رفت و حالا حدود 9سالی است كه زیورآلات می‌سازد؛ علاقه‌ای كه ابتدا فقط سرگرمی بود و حالا شغل اصلی‌اش شده است؛ «رشته‌ای كه در آن درس خوانده بودم و البته علاقه شخصی‌ام، باعث شده به سمت زیورآلات بروم. شغل اصلی‌ام كارمندی بود و برای دل‌خودم زیورآلات می‌ساختم تا اینكه حدود یك‌سال پیش از شغل قبلی‌ام ‌بیرون آمدم و همه وقتم برای زیورآلات صرف شد. سال آخر دانشگاه گرایش فلز را انتخاب كردم و علاوه بر آن دوره‌های فنی و حرفه‌ای طلا‌سازی‌ را گذراندم. یكسری دوره‌های خصوصی هم پیش استادم آقای بستری طی كردم. بعد از این دوره‌ها به‌صورت تفریحی برای دوست و آشنا كار می‌زدم. آن زمان هم با طلا و نقره كار می‌كردم تا اینكه تصمیم گرفتم خلاقیت بیشتری در كارها ایجاد كنم و رسیدم به ایده كارهایی كه الان می‌سازم. در اداره میراث فرهنگی كه مشغول بودم ، بحث استفاده از نقوش سنتی ایرانی حسابی داغ بود. كم‌كم به این حوزه علاقه‌مند شدم و در ذهنم دنبال ایده برای كار روی زیورآلات می‌گشتم ولی جایی هم برای آموزش وجود نداشت. نمونه‌های خارجی این مدل كارها را در اینترنت دیده بودم البته با طرح‌ها و قاب‌های متفاوت.»

آزمون و خطا؛ رمز موفقیت

برای اینكه بتوانید محصولاتی بسازید كه مشتری پسند باشد باید راه درازی را طی كنید؛ «با كمك یكی از دوستانم شروع به‌كار كردیم و با آزمون و خطا جلو رفتیم. طرح‌ها، جنس‌ها و مواد مختلف را امتحان كردیم تا به چیزی كه می‌خواستیم رسیدیم. ده‌ها ویدئوی كار با رزین را دانلود و تماشا كردم و هر كدام را هم تست می‌كردم ایرادی داشت. تحقیق كردم تا بفهمم این مواد چیست و كلی جست‌وجو كردم تا متوجه شدم از كجا می‌توان تهیه كرد. با شماره‌های تماسی كه از اینترنت پیدا می‌كردم تماس می‌گرفتم تا بتوانم مواد لازم را بخرم. متأسفانه اگر هم كسی را پیدا می‌كردم كه روش كار را می‌دانست، معمولا از دادن اطلاعات خودداری می‌كرد. برای همین پیش آمده وقتی از من در مورد كارها سؤال می‌كنند و جواب می‌گیرند خیلی تعجب می‌كنند.البته من هم قاعدتا از كپی‌شدن عین كارهای خودم ناراحت می‌شوم اما اینكه كسی تكنیك را یاد بگیرد و با خلاقیت خودش كار كند مشكلی نیست. بالاخره كم‌كم دستم آمد باید چه كار كنم كه كیفیت كارها بالا برود. نخستین‌بار برای شركت در یك نمایشگاه كار زدیم. فكر نمی‌كردم تا این حد استقبال شود. در نمایشگاه اول حسابی هیجان‌زده بودم. روز اول نمایشگاه با تعداد كمی كار رفتیم چون می‌ترسیدیم فروش نروند ولی همه را فروختیم و برای روزهای بعد مجبور بودیم شب تا صبح كار كنیم. در تمام 10روز آن نمایشگاه فقط روزی 2تا 3ساعت می‌خوابیدیم. وقتی دیدیم استقبال خوبی شد كار را توسعه دادیم و به فروش اینترنتی هم رسیدیم. الان حدود 9‌ماه است كه به‌طور جدی كارها را می‌فروشیم. از اول پیش‌بینی این استقبال را نداشتیم. وقتی نخستین نمونه‌ها را ساختم خیلی ذوق‌زده شده بودم كه می‌شود زیورآلاتی با این همه طرح و نقش متنوع ساخت.»

طرح و رنگ سنتی

زیورآلات او رزینی هستند و مراحل ساخت خودشان را دارند؛ «قاب كارها از فلزاتی مثل برنج و نقره است. طرح‌ها هم بعد از طراحی چاپ می‌شود و داخل قاب‌ها قرار می‌گیرد. رزین ماده‌ای است كه روی طرح‌هایی كه داخل قاب قرار گرفته‌اند ریخته می‌شود و بعد از سفت و پخته‌شدن مثل شیشه محكم و شفاف می‌شود. كار با رزین و قالب‌سازی‌ سخت است و بهتر است وسط اتاق خانه مشغول ساخت زیورآلات رزینی نشوید و گوشه‌ای را به‌عنوان كارگاه دست و پا كنید. رزین، هم بو دارد و هم كثیف كاری، برای همین نمی‌توان در خانه زیاد كار كرد و فضای جدای تهویه دار می‌خواهد. یك جفت گوشواره از مرحله اول با حساب زمان پخت حدود 12ساعت كار لازم دارد.» الان طرح‌های زیورآلات او به چند دسته طرح‌های سنتی مثل بته‌جقه و ترمه، طرح كاشیكاری، طرح گلیم و گبه و دوخت‌های سنتی و طرح‌های مینیاتوری چهره تقسیم می‌شود. خود كارها هم شامل گوشواره، گردنبند و انگشتر می‌شود كه بین 20تا 60هزار تومان قیمت دارند.

همه رقم مشتری سنتی‌دوست

تا الان سفارش‌های خاصی كه مشتریان خودشان طرح بفرستند برای تبدیل شدن به زیورآلات داشته‌ام و حالا می‌خواهم چاپ عكس خود افراد روی كارها را هم امتحان كنم. اوایل فروش اینترنتی كم بود ولی الان حدود روزی 5تا 10عدد فروش تكی محصولات را به‌صورت آنلاین داریم. بعد از مدتی كه كار كردم دستم آمد كه چه چیزی بهتر است و از روی سلیقه مشتری‌ها می‌فهم‌ام كه كدام زیورآلات و طرح‌ها طرفدار بیشتری دارد. از بعضی طرح‌ها شاید 4تا فروش برود و از بعضی‌ها 30تا. در كل رنگ باعث جذابیت در زیورآلات می‌شود. الان هم رنگ فیروزه‌ای با طرح كاشی و گلیم جزو پرطرفدارها هستند. بعضی وقت‌ها نمونه‌هایی ساختم كه دوست داشتم برای خودم بسازم ولی آخرش هم وقت نكردم. یك كار در نمایشگاهی داشتم كه یك گردنبند به شكل پرنده بود و دلم نمی‌خواست بفروشمش. برای تزیین گذاشتم در غرفه و به غرفه‌دار گفتم این را نفروشید. وقتی بعد از نیم ساعت برگشتم فروش رفته بود و كلی دلم سوخت. دیگر هم نشد كه از آن طرح برای خودم بسازم.

یك حس خوب

همیشه تمام هنرمندها از اینكه هنرشان درنظر دیگران خوب آمده و برایش پولی خرج كرده‌اند خوشحال می‌شوند و فاطمه هم همین حس را داشته است؛ «نخستین كاری كه ساختم را هدیه دادم و نخستین چیزی كه فروختم یك گردنبند در نمایشگاه نوروزی قزوین بود. حس خیلی خوبی داشتم؛ اینكه كسانی هستند كه كار دست تو را دوست دارند و برایش پول می‌دهند. به‌خاطر استقبال زیاد و اینكه به مشتری‌هایی كه از ما دور هستند دسترسی داشته باشم به فكر فروش اینترنتی افتادم چون خودم قزوین هستم و به‌نظرم در تهران بهتر و راحت‌تر می‌توان بازار كار پیدا كرد. با فروش آنلاین به این خواسته هم نزدیك‌تر می‌شدم. فروش اینترنتی اوایل چندان خوب نبود و بیشتر دوستان خودمان می‌آمدند برای دیدن كارها اما كم‌كم اوضاع بهتر شد و الان هر عكس جدیدی كه از زیورآلات می‌گذارم كلی آدم‌های جدید می‌بینند و نظر می‌دهند. در كل اعتماد مردم به خرید اینترنتی بیشتر شده ولی هنوز هم بعضی‌ها وقتی حرف از فرستادن پول می‌شود منصرف می‌شوند. حتی بعضی وقت‌ها وقتی سفارشی را می‌سازم، عكس آن را می‌فرستم برای مشتری تا درصورت پسندیده‌شدن ارسال كنم. سعی می‌كنم عكس‌ها دقیق باشد و حتی اندازه كارها را هم می‌نویسم. الان هم بیشتر فروشم اینترنتی است و مشتری‌هایی از شهرهای دیگر مثل شیراز، مشهد و خود قزوین دارم كه كارها را به‌صورت عمده می‌خرند. اخیرا یكسری كار 1000تایی برای شركت در نمایشگاهی در كشور آلمان آماده كرده‌ایم.»

تا یك میلیون تومان

فاطمه می‌گوید نمی‌توان یك قیمت دقیق برای دخل و خرج كارها داد و همه‌‌چیز به میزان فروش بستگی دارد؛ «یك كیلو رزین حدود 120هزار تومان قیمت دارد كه با آن می‌توان حدود 5هزارقطعه از این زیورآلات ساخت. قاب كارها هم معمولا به‌صورت آماده در بازار هست و ما هم اوایل از بازار می‌خریدیم ولی الان خیلی به‌ندرت پیدا می‌شود و باید سفارش داد برای ساخت. الان من هم دیگر قاب‌ها را خودم به‌صورت دستی در كارگاه می‌سازم. خودم كار با نقره را بیشتر دوست دارم ولی مراحل سخت‌تر و طولانی‌تری نسبت به برنج دارد. خودمان نقره خام می‌خریم و بعد از ذوب و ساخت محلول خاص قاب‌ها را می‌سازیم. قاب‌ها را هم خودمان طراحی می‌كنیم و طرح‌هایی كه به دلمان ننشیند اصلا پیاده نمی‌كنیم. برای شروع كار با زیورآلات برنجی در ابتدا باید چیزی حدود یك تا 2میلیون سرمایه برای خرید مواداولیه و لوازم كار داشت. برای درآمد هم می‌توان گفت اگر سفارش‌ها خوب باشد حدود ماهی 800هزار تا یك میلیون تومان در خواهید آورد.»


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - از برس مناسب استفاده کنید؛ برای صاف کردن مو از یک برس گرد و قطور، برای مجعد کردن و حالت دادن از برس گرد نازک و از برس تخت برای صاف و یکدست کردن سطح مو استفاده کنید.
  • فواید برس زدن

برس زدن جریان هوا را بهتر به موها می‌رساند، پوست سر را نرم كرده و آب رسانی و تغذیه ریشه‌های مو را آسان‌تر می‌كند. بیشتر ما موهای مان را بسیار با عجله و سریع شانه می‌كنیم اما برس زدن آرام و روزمره روغن‌های طبیعی موجود بر سطح موها گسترش می‌دهد و مو را درخشنده می‌کند.

انواع و اقسام برس‌ها:

  •  برس تونلی

این برس را به خاطر مجراهای باز‌ ‌و V شكل بودن آن، تونلی می‌نامند. این مجراهای باز به جریان هوا اجازه عبور می‌دهد. در نتیجه هوای گرم سشوار در لابه‌لای مو به گردش در آمده و خود را به ریشه مو می‌رساند و موجب افزایش سرعت خشك شدن مو و انبوه به نظر آمدن آن می‌شود. این برس به خاطر فاصله زیاد سوزن‌هایش برای گره گشایی از مو نیز انتخاب مناسبی است.

  •  برس كوسن‌دار (بالشتک‌دار) ‌

این برس دارای یك پایه كوسن‌دار پلاستیكی است كه سوزن‌های برس روی آن سوار شده است. اغلب به پایه این نوع برس‌ها كمی‌ انحنا داده می‌شود. از این برس برای صاف و هموار كردن موها (بدون حجم دادن) استفاده می‌شود. در صورت استفاده از سوزن‌های فلزی بهتر است نوك سوزن‌ها، به توپی‌های پلاستیكی ختم شوند‌ تا موجب خراش پوست سر و شكستگی مو نشوند.

  • برس پدالی

این برس تا حدودی شبیه برس كوسن‌دار است. وجه تمایز آن در نوع كوسن، اندازه و شكل آن است و نسبت به برس كوسن‌دار، بزرگ‌تر و پهن‌تر است. مورد استفاده آن بیشتر موهای بلند و انبوه است، اما اندازه‌های كوچك‌تر آن برای موی كوتاه و متوسط هم می‌تواند به كار برده شود.

  • برس‌های مدور

همان‌طور كه از نام آن پیداست این برس به صورت مدور یا لوله‌ای است، یعنی سوزن‌های آن پیرامون یك میله استوانه‌ای شكل سوار شده و بیرون آمده است.

نكته مهمی‌كه باید در مورد این نوع برس‌ها گفته شود، آن است كه بر خلاف آنچه به نظر می‌آید این برس تنها برای فر كردن مو كاربرد ندارد

 بلكه با انتخاب نوع مناسب از این برس‌ها می‌توان به مدل دلخواه مو دست یافت، برای مثال برای دستیابی به موی راست و ایستاده، از برس‌هایی كه سوزن‌های آن از هم فاصله زیادی دارند و برای صاف كردن موها از برس‌های متراكم تر استفاده می‌شود. توجه داشته باشید كه هرچه قطر برس بیشتر باشد، مو صاف‌تر می‌شود. پس برای دستیابی به فر باید از برس‌هایی با قطر كمتر استفاده كرد.

  •  برس‌های حرارتی

درون این برس‌ها عنصر حرارتی به كار رفته تا كار برس و سشوار را همزمان انجام دهند و در وقت صرفه جویی كنند. برس‌های حرارتی معمولا از نوع مدور هستند اما انواع تونلی و مدل دهنده آن نیز در بازار دیده می‌شود.

با موی خود خوش‌رفتار باشید.خوش رفتار باشید و با موی خود به ملایمت رفتار كنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پایین رشد می‌كند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه دست‌تان را از سمت ریشه به سمت نوك مو حركت دهید تا مو نشكند.

از برس مناسب استفاده كنید؛ برای صاف كردن مو از یك برس گرد و قطور، برای مجعد كردن و حالت دادن از برس گرد نازك و از برس تخت برای صاف و یكدست كردن سطح مو استفاده كنید.

استفاده از كرم‌ یا شامپوهای نرم‌كننده مو پس از حمام کردن، مو را نرم‌تر كرده و شانه كردن مو را راحت‌تر می‌كند. موهای‌تان را پیش از شست‌وشو با شامپو، برس كنید تا خوب از هم جدا شوند. موی خیس، شكننده‌تر است بنابراین از خشك كردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس كشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری كنید.

  • چه‌طور برس بزنیم؟

برس زدن باید دو بار در روز (صبح و شب) و هر بار دست كم یك دقیقه انجام شود. برای جدا كردن موها، ابتدا شانه را روی نقاطی كه گره‌های احتمالی وجود دارد بگذارید‌ و گره‌ها را باز كنید. موها را نكشید و به تدریج دسته‌هایی از موی‌تان را شانه كنید.

بهترین راه برس زدن موها این است كه سر به طرف پایین باشد و موها از پشت گردن به طرف پیشانی برس شوند و سپس از كناره‌ها به طرف بالای سر این كار را ادامه دهید و در انتها با برس كردن از پیشانی به طرف پشت سر كار را خاتمه دهید. اگر موهای‌تان را شستید، صبر كنید تا 80 درصد از موهای‌تان خشك شوند و بعد برس بکشید.

منبع:همشهری‌تندرستی


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - فاطمه شیری:
تاریخچه کاغذ دیواری از چین باستان آغاز می‌شود. گفته می‌شود که در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را برای عرب‌ها فاش کرد و به این ترتیب، دانش کاغذسازی به اروپا هم رسید.

 بعد از آن هم بسیاری از اروپاییان متمول به هنرمندان سفارش كاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع می‌دادند تا روی دیوارهای خانه‌هایشان نصب كنند. اما كاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد. قدیمی‌ترین نمونه به جا مانده از كاغذ دیواری در انگلستان كه در لندن به چاپ رسیده، به سال1509 برمی‌گردد. این كشور در اواسط قرن هجدهم به نخستین تولید‌كننده و صادر‌كننده كاغذ دیواری در اروپا تبدیل شد. در اوایل قرن نوزدهم با توسعه چاپ، تولیدكنندگان كاغذ دیواری در انگلستان موفق به تولید انبوه و كاهش قیمت شدند. آن زمان كاغذ دیواری به‌عنوان وسیله‌ای ارزان و مؤثر جهت روح‌بخشیدن به اتاق‌های تاریك و تنگ طبقه كارگر از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار شد. ورود این محصول به ایران به دوران حكومت ناصرالدین‌ شاه قاجار بازمی‌گردد آن هم به بهانه نوسازی كاخ گلستان. حالا در قرن بیست و یكم، خرید و نصب كاغذ دیواری كماكان مسئله‌ای بدیهی نیست! چون لازم است اطلاعاتی در مورد جنس‌های مختلف بازار و قیمت‌هایش بدانید؛ كاری كه ما سعی كرده‌ایم برای‌تان انجام بدهیم.

برای انتخاب طرح مناسب

اولین قدم در خرید كاغذ دیواری این است كه شما با توجه به چیدمان و فضای خانه‌تان اقدام به خریداری این محصول كنید. مثلا اگر فضای خانه شما كوچك و كفپوش‌های خانه طرح‌دار هستند كاغذ دیواری با طرح ساده و رنگ‌های گرم و ملایم می‌تواند اثر بهتری در دلباز دیده‌شدن فضای خانه داشته باشد اما اگر چیدمان و كفپوش‌های خانه ساده است، شما می‌توانید از كاغذ دیواری‌های طرح‌دار استفاده كنید. حتی كاغذ دیواری‌ها با توجه به طیف گسترده رنگی كه دارند می‌توانند به جذابیت فضای خانه یا محیط كار بیفزایند طوری كه با انتخاب رنگ‌های روشن می‌توانید فضای اتاق را بزرگ و با رنگ‌های تیره اتاق‌های بزرگ را كوچك‌تر نشان بدهید.

البته تنها رنگ كاغذدیواری‌ها به اتاق شما هویت نمی‌دهد بلكه طرح‌های كاغذ دیواری هم به اندازه رنگ آن مهم هستند. پس اگر برای انتخاب كاغذ دیواری اقدام می‌كنید حتما طرح آن را هم درنظر بگیرید. مثلا كاغذ دیواری‌هایی كه دارای طرح‌های كوچك هستند به فضا حس بزرگی می‌بخشند و این‌نوع كاغذ دیواری در اتاق‌های كوچك پر كاربرد هستند. كاغذ دیواری‌هایی كه طرح روی آن را خطوط عمودی یا افقی تشكیل داده است بسیار مورد استفاده هستند چراكه كاغذ دیواری با داشتن خطوط عمودی، دیوارها و سقف خانه را بلند نشان می‌دهند و برای اتاق‌هایی كه كوچك هستند خطوط افقی با پهن نشان دادن دیوارهای خانه باعث بزرگ دیده‌شدن آن می‌شود. اما اگر فضای خانه‌تان بزرگ است و دیوارهای بزرگی دارد برای كوچك و صمیمی‌كردن فضا می‌توانید از طرح‌های گلدار و شلوغ استفاده كنید.

اتاق بچه‌ها با دیگر اتاق‌های خانه تا حدودی تفاوت دارد. اگر شما به‌دنبال كاغذ دیواری برای اتاق فرزندتان هستید بهتر است از كاغذ دیواری‌های درخشان با طرح‌های عروسكی استفاده كنید. البته كاغذ دیواری‌های درخشان با طرح‌های هندسی و هنری هم برای گروهی خوب است كه به‌دنبال فضایی پر انرژی و شاد هستند.

در انتخاب هر نوع كاغذ دیواری باید هارمونی و هماهنگی رنگ‌ها در چیدمان خانه را درنظر بگیرید و سعی كنید با فضایی كه دارید، كاغذ دیواری مورد نظرتان را خریداری كنید. در غیراین صورت ممكن است پس از مدتی كاغذدیواری دلتان را بزند. پس شما در خرید كاغذ دیواری راه سختی در پیش دارید به‌خصوص اگر در این زمینه تجربه‌ای نداشته باشید. اگر كمی دقت كنید و از قبل اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید می‌توانید در انتخاب خود سریع‌تر به نتیجه برسید.

برای انتخاب جنس مناسب

توجه داشته باشید كه جنس كاغذ دیواری‌ها به اندازه طرح و رنگشان مهم است. 2 نوع كاغذ دیواری در بازار موجود است؛ كاغذ دیواری «پی پر» و «پی وی سی».

در واقع پی پر همان كاغذ دیواری معمولی است كه قابل شست‌وشو نیست اما كاغذ دیواری با جنس پی‌وی‌سی قابلیت شست و شو دارد و مقاوم‌تر است. كاغذهای پی پر از یك لایه كه همان كاغذ است و دیوار خانه شما را می‌پوشاند تشكیل شده اما كاغذ‌های پی‌وی‌سی 2 لایه دارند؛ لایه رویی و زیرین. مقاوم‌سازی‌ این نوع كاغذها از 2 لایه باعث می‌شود كه وقتی شما با دستمال خیس روی این كاغذها بكشید، كاغذ پی وی سی آب را به‌خود جذب نكند. ضمن اینكه این كاغذها در مقابل كشش و گسیختگی مقاوم‌تر هستند و تمیز كردن آنها راحت‌تر است. این نوع كاغذ دیواری شاید كمی گران‌تر از نوع پی پر باشد اما مقاومت آن باعث می‌شود كه شما بتوانید ‌مدت بیشتری از آن استفاده كرده و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی كنید.

بد نیست بدانید كاغذهای پی وی سی در بازار هم چینی‌اش موجود است و هم نوع ایتالیایی آن. از آنجا كه كاغذ دیواری‌ها به‌صورت رولی عرضه می‌شوند، باید بدانید كه وزن رول كاغذ دیواری‌های ایتالیایی به نسبت دیگر مارك‌ها بیشتر است كه همین موضوع نشان‌دهنده پی‌وی‌سی (پلاستیك) بیشتر در این كاغذ دیواری است.

البته نوع دیگری هم كاغذ دیواری در بازار وجود دارد كه بیشتر مورد استفاده در ساختمان‌های تجاری، بیمارستان‌ها و محل كار است. دلیلش هم این است كه كاغذهای دیواری الیافی باكتری را به‌خود نمی‌گیرند؛ قابلیتی كه كاغذهای پی وی سی ندارند. در واقع زمانی كه شما كاغذهای الیافی را به دیوار نصب می‌كنید، به‌دلیل جنسی كه این نوع كاغذها دارند فضایی بین دیوار و كاغذ وجود دارد كه محل گردش و ورود و خروج هوا است و در نتیجه باكتری در این نوع كاغذ تجمع نمی‌كند. توجه داشته باشید كه كاغذ دیواری الیافی بیشتر برای محل‌های پر رفت‌وآمد است. خصوصیت بارز دیگری كه این كاغذ دیواری دارد دیرسوزبودن آن است و سخت مشتعل می‌شود. شما حتی از این نوع كاغذ دیواری می‌توانید در پذیرایی یا نشیمن خانه خود هم استفاده كنید.

نكته‌های تجربی به وقت خرید

1- اگر تصور می‌كنید كه قادر به انتخاب كاغذ دیواری مطابق با چیدمان خانه خود نیستید می‌توانید از خود فروشندگان كمك بگیرید و روی تجربه‌شان حساب كنید. یكی از راه‌های ساده برای رسیدن به نتیجه مناسب این است كه شما قبل از خرید كاغذ دیواری از فضای خانه خود در زوایای مختلف عكس بگیرید و حین خرید با نشان دادن آن به فروشنده از او در انتخاب طرح و رنگ كمك بگیرید. به‌طور مثال یك كار ساده و رایج این است كه دیوار پشت تلویزیون كاغذ دیواری ساده نصب می‌شود و روی دیوارهای بزرگ خانه كاغذهای گلدار بهتر خودشان را نشان می‌دهد اما باز این بسته به سلیقه خریداران است. شما می‌توانید براساس علاقه‌تان كاغذهای مورد علاقه خود را هر كجا كه می‌خواهید نصب كنید.

2- در محل‌های اداری خیلی از خریداران بیشتر دنبال كاغذهایی با طرح‌های ساده هستند اما بد نیست بدانید كه برای این نوع فضاهای پرتردد، شما در نخستین قدم باید روی كیفیت و جنس كاغذ تكیه كنید و مقاوم‌ بودن‌ آن برایتان در درجه اول قرار بگیرد.

3- گروهی خودشان به واسطه تجربه‌ای كه دارند اقدام به نصب كاغذ دیواری می‌كنند اما برای خیلی از خریداران كه تجربه‌ای در این زمینه ندارند بهتر است از نصاب كمك بگیرید. نصاب‌ها هم دستمزدشان با هم تفاوت بسیاری دارد. آنها نسبت به نوع كاغذ دیواری و فضایی كه باید پوشش بدهند دستمزدشان از رولی 8هزار تومان شروع می‌شود تا به بالا.

4- از آنجا كه كاغذ دیواری به‌صورت رولی عرضه می‌شود بهتر است شما یك رول اضافه‌تر بگیرید تا اگر در گذر زمان كاغذ دیواری بخشی از خانه‌تان دچار مشكل شد با رول جایگزین بتوانید آن قسمت را از همان نوع كاغذ دیواری پوشش بدهید. این را درنظر داشته باشید كه شاید دیگر از آن كاغذ دیواری در بازار موجود نباشد و برای اینكه دوباره مجبور نشوید به‌خاطر نقص یك قسمت، كاغذ دیواری كل اتاق را عوض كنید بهتر است یك رول اضافه خریداری كنید.

قیمت،رولی چند است؟

كاغذها در رول‌های مختلف عرضه می‌شوند و نسبت به جنس، طرح و ایرانی و خارجی بودن آن قیمت هایشان متفاوت است. شما باید نسبت به متراژ خانه خود اقدام به خرید كاغذ دیواری بكنید و اگر متراژ دقیق آن در دست‌تان نیست و یا نمی‌توانید پرتی‌ها و قسمت‌های اضافه را اندازه‌گیری كنید بهتر است از خود نصاب برای این كار كمك بگیرید. رول‌ها با عرض 50سانتی‌متر، 70سانت، یك متر و 1/6متر در بازار وجود دارد. درنظر داشته باشید كه رول‌های بیشتر از 16مترمربع ساخت كشور كره است كه فضاهای بزرگ مثل ساختمان اجتماعات، كتابخانه‌ها، سالن‌های پذیرایی و... را با آنها پوشش می‌دهند. این رول از لحاظ قیمت به صرفه‌تر است و فضای پرت كمتری را می‌دهد و قیمت آن از رولی 185هزارتومان در بازار موجود است تا رولی 300هزار تومان.اما اگر خواهان رول كاغذ با مساحت 7مترمربع هستید، آن هم از جنس ایتالیایی‌اش باید نسبت به جنس كاغذ از 185هزار تومان هزینه كنید تا رولی 400هزار تومان ؛ درعوض شما كاغذهایی ضخیم و مقاوم و ماندگار خواهید داشت.رول 5مترمربعی هم از قیمت 44هزار تومان شروع می‌شود تا رولی 80هزار تومان. البته اگر همین عرض را با جنس اروپایی می‌خواهید قیمت‌ها تفاوت پیدا می‌كند از رولی 115هزار تومان تا 200هزار تومان. كاغذهایی با رول 10متر هم كار ترك است و از 155هزار تومان شروع می‌شود به بالا و كار ایتالیایی را هم می‌توانید از رولی 350هزار تومان به بالا خریداری كنید. با این حال قیمت‌ها در بازار متفاوت است و ممكن است اگر در راسته كاغذدیواری فروشان چرخی بزنید قیمت‌ها تفاوت زیادی با هم داشته باشند اما به‌طور حتم با این اطلاعات شاید حالا بتوانید كاغذ مورد علاقه‌تان را با قیمتی مناسب خریداری كنید.


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - الهام مرادی:
واقعیت این است که تولید زباله آن‌هم با این حجم بالا از سوی شهروندان شهرهای بزرگ، مشکلات ریز و درشتی مثل هدر رفتن هزینه، انرژی و وقت را در برداشته و همه اینها در حالی است که شهروندان به سادگی می‌توانند در منزل یا محل کارشان به تفکیک زباله‌های‌تر و خشک بپردازند و مسئولان را در راه بازیافت و تبدیل مواد به جلو هدایت کنند.

اما یك پاشنه آشیل دیگر هم در روند بازیافت وجود دارد؛ تا به حال خودروهای سنگین جابه‌جایی زباله‌ها را دیده‌اید؟ می‌گویند این خودروهای عظیم‌الجثه با یك سوم ظرفیت‌شان زباله‌های شهری را جابه‌جا می‌كنند! چرا؟ چون زباله‌های ما شهروندان شهرهای بزرگ بسیار حجیم است و این كامیون‌های بزرگ را با یك سوم ظرفیت وزنی‌شان پر می‌كند. خب، چه‌باید كرد؟ كارشناسان بازیافت معتقدند كه در فرایند بازیافت، مرحله‌ای وجود دارد به نام «آماده‌سازی زباله‌ها» كه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مرحله در حقیقت، بین تفكیك زباله و تحویل آن به مراكز بازیافت انجام می‌شود. اگر شما زباله‌هایتان را برای بازیافت آماده كنید كلی در هزینه‌های شهری صرفه‌جویی می‌كنید.

آماده‌سازی پسماند 
كاغذ و مقوا

كاغذ و مقوا جزو پسماندهای ارزشمندی است كه در هر خانه‌ای تولید می‌شود. یادتان باشد كه برای تولید یك تن كاغذ، حدود ۱۵ درخت تنومند را قطع می‌كنند. بسیاری از پسماندهای كاغذی خانه، مربوط به بسته‌بندی‌های مختلف است. تا حد امكان باید پسماند بسته‌بندی‌های كاغذی و مقوایی را فشرده كنید. نوار چسب‌های پلاستیكی، گیره و منگنه‌های فلزی را از پسماندهای كاغذ و مقوا جدا كنید. از آغشتگی پسماندهای كاغذ و مقوا به آب و روغن جلوگیری كنید. این نوع پسماندها را بعد از فشرده‌سازی، درصورت امكان با یك بند پلاستیكی یا نخی بسته‌بندی كنید. در مورد بسته‌بندی‌های كاغذی و مقوایی مانند پاكت شیر یا آبمیوه، ابتدا درون پاكت را با آب شسته و سپس درون آن را كاملا تخلیه كنید. تا حد امكان بسته‌بندی‌های كاغذی و مقوایی را از یك ضلع برش داده تا به‌صورت ورقی شكل درآیند. در و سایر اجزای پلاستیكی این پسماندها را جدا كنید.

آماده‌سازی پسماند 
بطری شیشه‌ای

این نوع پسماندها هم در خانه بسیار تولید می‌شود. انواع بطری‌های شیشه‌ای رنگی و بی‌رنگ آبمیوه‌ها، نوشابه‌ها و مواد غذایی مثل مربا، خیارشور و... جزو این نوع پسماند هستند. همین‌جا این نكته را بدانید كه ظروف پیركس، آیینه و كریستال در این گروه جا نمی‌گیرند و آنها را باید از این بطری‌های شیشه‌ای جدا كرد. خب حالا برای آماده‌سازی این نوع زباله‌ها چه كنیم؟ در گام اول حتما تمام مواد باقیمانده درون ظروف -چه مایعات و چه مواد غذایی- را تخلیه كنید. درون این ظروف را یك‌بار با آب بشویید. اگر این كار انجام نشود، ممكن است زباله‌های خشك دیگر را هم خراب كند و آنها را تبدیل به زباله‌تر كند. لفافه پلاستیكی یا كاغذی اطراف ظروف و همچنین در فلزی یا پلاستیكی آنها را هم جدا كنید. یادتان باشد شكستن این ظروف باعث فشرده‌سازی آنها نمی‌شود. توصیه كارشناسان بازیافت این است كه تا حد امكان از شكستن این ظروف خودداری كنید.

آماده‌سازی پسماند 
ظروف فلزی

ظروف فلزی هم جزو زباله‌های خشكی است كه زیاد در خانه‌ها تولید می‌شود. در میان زباله‌های خشك هم جزو زباله‌های ارزشمند به حساب می‌آید كه بازیافت آن اهمیت بیشتری دارد. قوطی‌های نوشابه، كنسروها، ظرف رب گوجه‌فرنگی، تن ماهی، وسایل فلزی دیگر خانه و... جزو همین پسماندها به‌حساب می‌آیند. این زباله‌ها هم اگر خوب آماده‌سازی نشوند حسابی حجیم خواهند بود و در ضمن می‌توانند باعث آسیب دیدن زباله‌های خشك دیگر شوند. خب چطور این نوع زباله‌ها را آماده كنیم؟ كارشناسان بازیافت می‌گویند كه در مرحله اول باید موادغذایی باقیمانده در ظروف فلزی را به‌طور كامل تخلیه كنید. سپس با استفاده از آب، درون این ظروف را بشویید. برای كنسروهایی مثل تن‌ماهی، بهتر است از آب گرم استفاده كنید. تا جایی كه می‌توانید ظروف فلزی را فشرده كنید تا جای كمتری را در سطل زباله‌های خشك‌تان بگیرد. لفافه‌های پلاستیكی و كاغذی دور این ظروف را جدا كنید تا فرایند بازیافت را كند نكنند. درخصوص قوطی‌های نوشابه، پس از تخلیه كامل، در فلزی آنها را به داخلشان انداخته و تا حد امكان آنها را فشرده كنید.

آماده‌سازی پسماند
بطری‌های پت

بطری پت همان بطری‌های آب‌معدنی، نوشابه‌های خانواده یا دوغ و... است كه زیاد هم در خانه‌ها وجود دارد. ظروف روغن مایع و برخی مواد شوینده هم جزو همین نوع پسماندها به‌حساب می‌آید. روی این بطری‌ها معمولا یك علامت مثلث با كلمه «pet» نوشته شده است. این نوع زباله‌ها در حجیم كردن پسماندهای خشك بسیار تأثیرگذارند و باید حتما آنها را قبل از انداختن در سطل زباله‌های خشك تا حد امكان فشرده كنید. یادتان باشد كه حتما در این بطری‌ها و لفافه كاغذی یا پلاستیكی دور این بطری‌ها را هم جدا كنید. درضمن توصیه شده كه این بطری‌ها را به‌طور كامل تخلیه كنید و درون آن را هم با آب شست‌وشو دهید. یادتان باشد كه با فشرده‌سازی زباله‌های خشكی مثل همین پت‌ها، خودتان هم می‌توانید مدت زمان بیشتری از این نوع زباله‌ها در خانه یا محل كار نگهداری كنید، چون فضای كمتری را اشغال خواهند كرد و نیازی نیست خیلی سریع آنها را به چرخه بازیافت بسپارید.

آماده‌سازی پسماند 
كیسه‌های پلاستیكی

نام دیگر این نوع پسماندها همان مشمع‌های خودمان است كه بسیار زیاد در خانه‌ها تولید می‌شوند. در حقیقت بعد از هر خرید، شما با حجم قابل توجهی از این نوع زباله‌ها مواجه می‌شوید. برای آماده‌سازی این نوع پسماندها، محتویات داخل كیسه‌ها را كاملا تخلیه كنید. كیسه‌های پلاستیكی كه داخلشان خیس شده را ابتدا پشت و رو كنید تا خشك شوند. كیسه‌های پلاستیكی كوچك را از سمت بسته به سمت باز آن هواگیری كنید و سپس آن را گره بزنید تا كم حجم شده و به حالت اول بازنگردد. كیسه‌های بزرگ را پس از هواگیری به‌صورت ورقه‌ای تا زده و با استفاده از یك بند پلاستیكی یا نخی، تعدادی از آنها را بسته‌بندی و فشرده كنید تا فضای كمتری را اشغال كنند. یادتان باشد كه توصیه اولیه كارشناسان بازیافت، اساسا تولید كمتر زباله است. پس می‌توانید هنگام خرید از كیسه‌های پارچه‌ای و چندبار مصرف استفاده كنید و هنگام خرید، كیسه پلاستیكی نگیرید. كیسه‌های تمیز را دوباره استفاده كنید.

از آماده‌سازی بیشتر بدانید

1- پسماندهای‌تر هم نیاز به آماده‌سازی دارند. مثلا برخی از پسماندهای‌تر باید رطوبت‌شان گرفته شود و آنگاه در فرایند جمع‌آوری یا ذخیره‌سازی قرار گیرند. شیرابه زباله‌های‌تر خود معضلی محسوب می‌شود كه سال‌هاست مدیران شهری با آن دست و پنجه نرم می‌كنند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید رطوبت تفاله چای را قبل از ریختن در سطل زباله، با استفاده از یك سبد كوچك بگیرید. همین كار ساده اگر توسط همه شهروندان صورت گیرد كمك بسیار زیادی در جلوگیری ازتولید بی‌رویه شیرابه پسماندهای‌تر در مراكز دفع پسماند خواهد كرد.

2- حواستان به كپك‌های نان باشد و نگذارید كه پسماندهای خشك نان‌تان كپك بزند. این ماده بسیار برای سلامتی انسان و حتی حیواناتی كه از نان خشك تغذیه می‌كنند خطرناك است. همیشه یادتان باشد كه نان خشك باید تمیز، خشك و عاری از هرگونه كپك تحویل غرفه‌های بازیافت یا مأموران شهرداری شود.

3- تولید كمتر زباله همیشه در اولویت است مثلا شما می‌توانید به جای استفاده از لوح فشرده الكترونیك (سی‌دی و دی‌وی‌دی) از فلش مموری‌ها استفاده كنید یا مثلا تا حد امكان از ظروف و محصولات یكبار مصرف مخصوصا در جشن‌ها ، مهمانی‌ها و نذورات مذهبی استفاده نكنید یا نان به میزان مورد نیازتان بخرید كه بیش از حد نان خشك تولید نكنید.

4- پسماندهای حجیم‌ مثل كمد، مبل و... را به كنار سطل‌های مكانیزه زباله منتقل نكنید. راه ساده‌تری برای انتقال آنها به مراكز بازیافت وجود دارد؛ كافی است با شماره ۱۳۷ تماس بگیرید و از آنها بخواهید كه این وسایل را انتقال دهند. آنها بدون هیچ هزینه‌ای به محل مورد نظر شما می‌آیند و این وسایل را به مراكز بازیافت می‌برند.


شنبه 27/10/1393 - 22:6


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - فاطمه محمدی فاضل:
تجربیات گسترده‌ای که در زمینه آبیاری گیاهان در آپارتمان‌های ایران به‌دست آمده است نشان می‌دهد که علت از بین رفتن اکثر گیاهان آپارتمانی، افراط در آبیاری آنها، نداشتن برنامه‌ای منظم و بی‌اطلاعی مردم از نحوه آبیاری آنان با توجه به شرایط آب و هوایی کشورمان است.

 بنابراین آب هم مانند نور یكی از نیازهای اصلی و مهم گیاهان به شمار می‌رود اما مهم‌ترین مسئله آگاهی از میزان نیاز گیاه شما به آب است.

هنگام آبیاری دقت كنید

از آبی استفاده كنید كه سرد نباشد و دمای آن با درجه حرارت اتاق یكسان بوده و كلر آن نیز خارج شده باشد. برای انجام این كار ظرفی را پر از آّب كنید و به‌مدت 24ساعت بگذارید بماند. پس از این مدت كلر آن پریده و دمای آن با دمای محیط‌زیست گلدان یكی می‌شود. آن وقت با این آب، گلدان‌هایتان را آبیاری كنید و هر چند‌ماه یك‌بار كنترل كنید آب از سوراخ‌های زیر گلدان به‌آرامی خارج شود.

چنانچه آب به سرعت از سوراخ گلدان بیرون بیاید نشانه این است كه خاك گلدان جمع شده یا اصطلاحا چروك برداشته و از دیواره‌های گلدان جدا شده است. در این حالت مقداری خاك‌برگ به داخل گلدان ریخته و با انگشتان دست آن را با خاك قبلی كاملاً مخلوط كنید، یا به‌طور كلی خاك آن را عوض كنید.

جمع‌شدن آب در زیرگلدانی مضر است و بهتر است به‌منظور عدم‌تماس آب داخل زیرگلدانی با گیاه، آجری زیر گلدان قرار دهید. چون گیاه پس از یكی‌دو روز كه خاكش كمی خشك شد آب داخل زیرگلدانی را به‌خود جذب می‌كند و موجب پوسیدگی ریشه و در نتیجه مرگ گیاه می‌شود. پس باید آبی را كه در زیرگلدانی جمع شده بلافاصله تخلیه كنید زیرا ماندن آب در زیرگلدانی خطرات دیگری نظیر تجمع حشرات و آفات را در بر دارد كه نه‌تنها به گیاهان بلكه حتی به ساكنین ‌آپارتمان نیز آسیب می‌رساند.

شاید خیلی‌ها توجه نداشته باشند كه ریشه گیاهان همانگونه كه نیازمند آب است به هوا هم نیاز دارد. حال چنانچه خاك گیاهان به‌طور مداوم خیس و چسبنده باشد بدیهی است هوای موجود در خاك بیرون رانده شده و در نتیجه عدم‌تنفس ریشه‌ها، پوسیده شده و موجب تلف شدن گیاه می‌شود.

اغلب گیاهانی كه در اثر كم‌آبی پژمرده می‌شوند با آبیاری مجدد، جانی تازه خواهند گرفت درحالی‌كه افراط در آبیاری منجر به مرگشان می‌شود.

بالاخره چندوقت یك‌بار به آن آب بدهیم؟ به هیچ وجه نمی‌توان به این سؤال پاسخ قطعی داد زیرا عوامل مهمی نظیر درجه حرارت محیط، اندازه و جنس گلدان (سفالی، لعابی، پلاستیكی، فایبرگلاس و غیره) و فصل در این امر مهم دخالت دارند.


شنبه 27/10/1393 - 22:5


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - سیده فاطمه مطهری:
با شروع فصل سرما، سروکله لباس‌های گرم و پشمی به جای لباس‌های خنک و نخی در کمد لباس‌ها پیدا می‌شود. ولی این لباس‌ها به مراقبت بیشتری برای دوام طولانی‌تر احتیاج دارند.


بهتر است لباس‌های پشمی‌تان را تا كنید و در كمد لباس بچینید. اگر لباسی مثل پلوور یا ژاكت احتیاج به آویزان‌كردن داشت، از جالباسی فلزی یا چوبی استفاده نكنید زیرا ممكن است به بافت لباس‌تان آسیب برساند. توصیه ما، آویزهای ابری و لایه‌دار است.

موقع درآوردن لباس، یقه و آستین لباس‌تان را با قدرت نكشید، چون لباس‌های پشمی با كشیدن گشاد می‌شوند و كش می‌آیند و به مرور زمان زیبایی خود را از دست می‌دهند. می‌توانید به آهستگی دستان‌تان را از آستین‌ها خارج كنید و اگر لباس‌تان بدون دكمه است، آن را از ناحیه یقه خارج كنید.

برای شستن لباس‌هایتان اگر اتیكت مخصوص شست‌وشو دارند، حتما طبق آن عمل كنید ولی اگر ندارند، اینگونه عمل كنید: لباس‌‌های پشمی یا بافت ظریف و حساسی دارند و یا بافت كلفت و ضخیم؛ آنهایی كه بافت ضخیم دارند را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید ولی یادتان باشد دمای ماشین را روی درجه پایین تنظیم كنید و با آب سرد لباس‌ها را بشویید. حتما لباس‌ها را برگردانید و از روی چپه و پشت لباس بشویید. لباس‌های بافت ظریف را حتما با دست بشویید. درون یك تشت، آب سرد و كمی پودر یا مایع شست‌وشو و نرم‌كننده بریزید و مدت كمی بگذارید لباس‌ها خیس بخورند و بعد آرام با دست آنها را بمالید و سپس آبكشی كنید.

برای خشك‌كردن لباس‌ها اگر كاملا خیس هستند، اصلا آنها را آویزان نكنید زیرا ممكن است لباس‌ها گشاد شوند. می‌توانید آنها را در یك سبد بگذارید تا آب‌شان گرفته شود یا روی یك سطح صاف پهن كنید تا خشك شوند. بهتر است اگر لباس‌هایتان رنگی هستند آنها را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا رنگ‌شان ثابت بماند.

لباس‌های بافتنی‌تان را هیچ‌گاه اتو نكنید ولی اگر لباسی به اتو احتیاج داشت، یك پارچه مرطوب روی لباس‌تان قرار دهید و بعد آن را اتو كنید تا حرارت مستقیم اتو به بافت لباس‌تان آسیب نرساند.

بعد از تمام شدن فصل زمستان و جمع كردن لباس‌های بافتنی‌ فراموش نكنید بین آنها صابون یا نفتالین قرار دهید. می‌توانید از چند شاخه اسطوخودوس یا روغن آن هم كمك بگیرید، به طوری كه چند قطره روغن اسطوخودوس روی پنبه بریزید و لای لباس‌هایتان بگذارید تا علاوه بر فراری دادن بید‌ها، لباس‌هایتان خوشبو شوند.


شنبه 27/10/1393 - 22:4