تعداد مطالب : 3065
تعداد نظرات : 549
زمان آخرین مطلب : 1616روز قبل
در این شهر، عاشقانه ها رنگِ سـکوت گرفته اند
.

زیبایی ها خوابیـده اند، گل ها رنگ و بویی نـدارند
.

چشم ها نمی بینند، گوش ها نمی شنوند
.

اینجا شخـصیتِ آدم هایش رنگین کمانیست!
.

خوب ها متهم همیشگی اند
.

دل ها گرفتـارِ عصـرِ یخبندان ..
.

اینجـا همه موفقند ، رازموفقیتـشان دروغ است
.

و تنها صدای سکـوت شنیده می شود تنها سکـوت !!
..

ا

يکشنبه 3/3/1394 - 16:24
خودت را گم کن بگذار ، هیچ نقشی از تو بر زمین نماند
.

بال هایت را باز کن به سوی معبود حقیقی پرواز کن
.

از او بخواه گاهی مواقع اختیار را از تو گرفته
.

و به جایت تصمیم بگیرد
.

وقتی او را به بزرگی یاد کردی و در برابرش سر بر سجده نهادی
.

وقتی صدای ناله هایت به عرش کبریا رفت و قلبت تپید
.

قطرات اشک در چشمانت حلقه زد و گرمی اش را بر گونه هایت

.

حس کردی
.

آن هنگام که در گفتن ایاک نعبد و ایاک نستعین
.

دلت شکست و صدایت لرزید
.

بدان که گوشی را برداشته است و بشارت می دهد :
.

بنده به من بگو چه می خواهی تا دعایت را اجابت نمایم؟!
..

 

ق
 
بدان که اگر به صلاح تو باشد همه چیز به تو عنایت می کند.
.

 

دوست من ، دعا کن خدا همیشه با تو در تماس باشد
.

و اگر روزی یادت رفت زنگ بزنی، تو را بیدار کند
.

و عبادت را در تو بپروراند.
.

تنها سعی کن برای چند لحظه به جز او همه چیز را فراموش کنی.

ع

يکشنبه 3/3/1394 - 16:20
گـناه و مـعصیـت قشـر سیـاهی است
.

که تا وقتی قلـب را فرا گرفته هیچ نـوری به آن نفوذ نمی کند .
.

مگـر نه ایـن است که گـناه ، خـدا فـروشی است؟!
.

و مگـر نه این اسـت که گـناه ، زنگـار قـلـب است؟!
.

و مگـر نه این است که گـناه ، سـد راه آسمانی شدن است؟!
..

y

..

پـس ‍ چـرا دل نـمیکـنی ، اى طالـب نـور؟!
.

از سیاهی دل کندن، این همه تصمیم گرفتن ندارد؟!
..

 

يکشنبه 3/3/1394 - 16:16
قصه‌ ی انسان قصه‌ یك‌ دل‌ است‌ و یك‌ نردبان!
.

قصه ی بالا رفتن ، قصه‌ هزار راه‌ و یك‌ نشانی
.

قصه‌ ی پله‌ پله‌ تا خدا ، قصه‌ ی جستجو ...
.

قصه‌ ی از هر كجا تا او، قصه‌ ی انسان
.

قصه ی‌ پیله‌ است‌ و پروانه! قصه‌ ی تنیدن‌ و شکافتن ...
.

قصه‌ ی پرواز
.

من‌ اما ، هنوز اول‌ قصه‌ام ، ایستاده روی‌ اولین‌ پله
.

نشانی گم کرده ، با دو بال‌ِ ناتمام‌ و یك‌ آسمان ...
.

خدایا دستِ‌ دلم‌ را می گیری؟
..

r

..

قلبِ من دوباره تند تند می زند
.

مثل اینکه باز هم خدا روی قالیِ دلم ، قدم گذاشته
.

در میان رشته های نازک دلم نقش یک درخت و یک پرنده کاشته
.

قلبِ من چقدر قیمتی است
.

چون که قالی ظریف و دست باف اوست
.

این پرنده ای که لای تاروپود آن نشسته است هدهد است
.

می پرد به سوی قله های قاف دوست .
.

يکشنبه 3/3/1394 - 16:11
t
..

ﻧَـﻘﺎﺭﻩ ﻣـﻴﺰﻧَـﻨﺪ .... " ﻣَﺴـﻴﺤﻲ ﺷٍـﻔﺎ ﮔـﺮﻓـﺖ"
.

ﻧـَﻘﺎﺭﻩ ﻣـﻴﺰنَـند .... " ﺧـَﻠﻴـﻠﻲ ﻋَـﻄـﺎ ﮔـﺮﻓـﺖ "
.

ﻧـﻘﺎﺭﻩ ﻣـﻴﺰﻧَـﻨﺪ .... " ﮐـَﻠﻴـﻤﻲ ﺑـَﻬـﺎ ﮔـﺮﻓـﺖ"
.

ﻳـُﻮﺳـُﻒ ﺩﻭﺑـﺎﺭﻩ ﺳــُﺮمه ﺯ ﭘﺎﻳﻴﻦِ ﭘـﺎ ﮔـﺮﻓـﺖ
.

اَیُـهَا الْرَئـــوف !
.

ﺑــﺎ ﺩَﺳــﺘﻬﺎﻱ ﻟَـﻄـﻒ ﺗــﻮ ﺁﺯﺍﺩ ﻣﻴـﺸـَـﻮﻳـﻢ
.

"ﻭَﻗــﺘﻲ ﺩَﺧـﻴﻞ ﭘَﻨــﺠَﺮﻩ ﻓـﻮﻻ‌ﺩ ﻣـﻴﺸـﻮﻳـﻢ"
..

دلـم تـنـگ اسـت آقـا جـان ..
.

نـصـیـبـم مـی شـوی یـا نـه !
.

بطلب تـا که فـقـط سـیـر نـگـاهـت بــکنم
.

السلام علیک یـا سلطان عشـق یا علی بـن موسی الرضـا

rيکشنبه 3/3/1394 - 16:4
مردی تمام عمر خود رو صرف پول درآوردن و پس انداز کردن نموده و فقط مقداری بسیار اندکی از در آمدش را صرف معاش خود می کرد و در واقع همسر خود را نیز در این مکنت و بدبختی با خود شریک نموده بود.
تا اینکه روزی از روزها او به بستر مرگ افتاد و دیگر برایش مسلم گردید که حتما رفتنی است.
بنابراین در لحظات آخر، همسرش را نزد خود خواند. از او خواست در آخر عمری قولی برای او بدهد و آن این بود که تمامی پول هایش را داخل صندوقی گذاشته و در کنار جسد وی در تابوت قرارداده تا او بتواند در آن دنیا آنها را خرج کند.
همسرش در حالی که با نگاهی شفقت انگیز به شوهر در حال نزع می نگریست، قسم خورد که به قولش وفا کند.
در روز تشییع و درست وقتی که تمامی مقدمات فراهم شده بود و مامورین گورستان می خواستند میخ های تابوت را بکوبند، زن فریادی کشید و گفت: صبر کنید یک سفارش او مانده که باید به اجرا بگذارم.
سپس کیسه سیاهی را از کیفش بیرون آورده و آن را داخل صندوق کوچک درون تابوت قرار داد.
خواهر خانم که از شرح ما وقع خبردار بود با لحنی سرزنش آمیز به همسر متوفی گفت: مگه عقل از سرت پریده؟ این چه کاری بود که کردی؟ آخه شوهرت اون پول ها رو چه جوری میتونه تو اون دنیا خرج کنه؟
زن پاسخ داد: من فردی با ایمان هستم و قولی را که به همسرم دادم هیچ وقت فراموش نکرده ام.
اما برای راحتی او، تمامی پول ها رو به حساب خودم واریز کردم و براش یه چک صادر کردم که بعد از نقد کردنش، بتونه خرجشون کنه.
شنبه 2/3/1394 - 16:34

 بوسنی و هرزگوین، کشوری است که در جنوب شرقی اروپا و در شبه جزیره‌ی بالکان واقع شده است. بوسنس کشوری است که با به قتل رسیدن آرشی‌دوک فرانتس فردیناند (Archduke Franz Ferdinand)در پایتختش سارایوو، جنگ جهانی اول آغاز شد، سپس در ادامه و در جریان جنگ جهانی دوم به یکی از جمهوری‌های یوگسلاوی سوسیالیستی تبدیل شد. و در نهایت بعد از استقلال، دچار درگیری‌های فرقه‌ای بین صرب‌ها و بوسنیایی‌های مسلمان شده و جنگ خانمانسوز دیگری را تجربه کرد.

ق

اما کشور بوسنی اکنون در دوران ثبات و آرامش به سر می‌برد. فرصتی ناب برای نمایان کردن زیبایی‌های نهفته در آن، زیبایی‌هایی که شاید هنوز آن گونه که باید و شاید در نزد جهانیان شناخته شده نیستند.

ج

پل قدیمی شهر Mostar، نمونه‌ای درخشان از معماری اسلامی 

چ

آبشارهای کِرَویس (Cravice Waterfall) 

چ

رودخانه‌ی پیلوا (Pilva) 

 Zahariz، عکاسی خوش ذوق و ماجراجو است که سفری به این کشور زیبا و خوش منظره داشته است. او می‌گوید که بدون هیچ گونه برنامه ریزی قبلی به بوسنی سفر کرده و با کرایه‌ی یک خودرو و بدون برنامه‌ای از پیش تعیین شده، به اقصی نقاط آن سر زده است. او دو هفته را در دامان مادر طبیعت و سرگردان در زیبایی و چشم اندازهای مسحور کننده این کشور سپری کرده و تجربه‌ای ناب را پشت سر نهاده است.

او در مورد تجربیات خود چنین می‌گوید:
" حیرت زده‌ام که چگونه کشوری با چنین زمینه‌ی بکر، زیبا و سرگرم کننده، آن گونه که باید و شاید در نزد گردشگران شناخته شده نبوده و جمعیت توریستی چندانی ندارد. در این مدت در جستجوی زیبایی‌های این کشور به گوشه و کنار سفر کرده و هر صحنه‌ی مسحور کننده و چشم نواز را در حافظه‌ی دوربین خود به یادگار ذخیره کردم. در ادامه شما نیز با من در این سفر همراه شده و آن چه را که دیده و ثبت کردم، مشاهده خواهید کرد."

غ

 

4

جح

 

شنبه 2/3/1394 - 16:7
ق
 
شاید در نگاه اول این آبشار اندکی عجیب به نظر برسد، اما مطمئن باشید از دل هیچ فیلم تخیلی سر بر نیاورده است. این پل‌های غاری شکل، در اصل بخشی از یک حفره‌ی بزرگ تشکیل شده از سنگ‌های آهکی هستند. آبشار تنگه‌ی باتارا (Baatara Gorge Waterfall) که به نام "پرتگاه عظیم سه پل" نیز معروف است، در طول میلیون‌ها سال و با جریان برف‌های ذوب شده در دل سنگ‌های آهکی شکل گرفته است.


ابن پدیده‌ی طبیعی قابل توجه که در سال 1954 توسط غار شناس فرانسوی هنری کویفِت (Henri Coiffait)کشف شد، از برف‌های ذوب شده قله کوه تغذیه شده، 250 متر ارتفاع داشته و آب آن پس از عبور از میان سه حفره و پل در نهایت به درون گودالی عمیق سرازیر می‌شود. این پرتگاه یا گودال ژرف نیز 165 میلیون سال قدمت داشته و شکل گیری آن به عصر ژوراسیک باز می‌گردد. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد جریان آب این آبشار بعد از ورود به گودال، به صورت چشمه‌ی آب گرم داله (Dalleh) در شهری در همان حوالی به نام (Mgharet al-Ghaouaghir) به بیرون جریان می‌یابد.

ق

 

آبشار باتارا در جنگل‌هایی در حومه‌ی شهر بیروت واقع شده است. مناظر تماشایی غار، پل‌ها و محیط اطراف آن گردشگران را مجذوب خود می‌کند، به طوری که شهامت نشان داده و به لبه‌های آن نزدیک می‌شوند، لبه‌هایی که لیز و لغزنده بوده و پل‌هایی که ممکن است هر لحظه فرو بریزند. 

با پیاده‌روی روی این پل‌های سنگی می‌توان به بالای آبشار رسید. بهترین زمان برای سفر به این نقطه ماه مارس یا آوریل است، زمانی که به واسطه ذوب برف‌ها، جریان آب آن شدید و پرقدرت می‌باشد. 

6

ارتفاع کلی ریزشگاه آبشار باراتا ۱۰۰ متر است 


شنبه 2/3/1394 - 16:0

هنگامی‌ که درد یا بیماری در بدن پدید می‌آید، فقط به‌ این دلیل که از نظر شما جزئی به نظر می‌رسد، بدین معنا نیست که نباید آن را جدی گرفت. درواقع، تحقیقات جدید نشان می‌دهد، که حتی بیماری‌های شایع هم ممکن است نخستین علائم هشدار‌دهنده‌ی سرطان باشند. در یک نظرسنجی، از ۱۷۲۹ بزرگسال بالای۵٠ سال انگلیسی، که در مجله پلاس وان منتشر شد، لیستی از ۱۷ بیماری که حقیقتا ۱٠ مورد از علائم سرطان بودند، مشاهده شد. آن‌ها هم‌چنین خاطر نشان کردند اگر فردی هر یک از این علائم را به تازگی تجربه کرده‌ باید چگونه با آن برخورد کند.

ف

 

مشخص شده که بسیاری از مردم توجه کافی به علائم هشدار‌دهنده ندارند، کاترینا ویتاکر محقق ارشد از دانشگاه لندن و محقق این نظرسنجی می‌گوید: "برخی تصور می‌کنند که این نشانه‌ها چندان جدی نیستند، و فکر سرطان حتی به ذهنشان هم خطور نمی‌کند."

ویتاکر می‌گوید: گرچه برای اکثریت قریب به اتفاق مردم این علائم هشدار دهنده، در واقع سرطان نیست، اما برای اندکی ممکن است نشانه‌ی سرطان باشد، و به این دلیل مراجعه‌ی هرچه سریع‌تر به پزشک می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. حتی اگر حداقل یکی از این علائم را داشتید، به پزشک مراجعه کنید. اینجا ۱٠ مورد از علائم جدی سرطان اشاره می‌کنیم.

برآمدگی یا برجستگی

بهتر است که هرگونه توده عجیب و غریب توسط یک پزشک معاینه شود. در این نظرسنجی، ۷.۵٪ از موارد توده‌ها غیر قابل توجیح، گزارش شده است. در این بین ۶۷٪ از افراد با پزشک خود تماس گرفتند و ۷۷٪ تصور می‌کردند نشانه‌‌ی چندان مهمی نیست.

سرفه یا خشونت صدا

اگر فصل سرما و آنفولانزا نیست، سرفه می‌تواند زنگ خطر باشد. چنانچه سرفه شما همچنان ادامه دار شد، می‌تواند حاکی از سرطان حنجره، ریه و یا تیروئید، یا سرطان لنفاوی باشد. شایع‌ترین علامت در میان شرکت کنندگان در نظرسنجی همین بود. ویتاکر گفت: " می‌دانیم سرفه و سرماخوردگی در حال حاضر همه جا وجود دارد و پیشنهاد نمی‌کنیم که هر کسی با سرفه به پزشک خود مراجعه کند، اما اگر علائمی دارید که برطرف نمی‌شود، و یا غیر معمول است، از مراجعه و مشورت با پزشکتان نهراسید."

تغییر در اجابت مزاج

در مطالعه‌ی ویتاکر، ۱۸٪ از مردم تغییراتی در زمان، اندازه، و یا میزان دفع را تجربه کرده‌اند. گرچه این اختلالات معمولا با مصرف غذاهای خاص و یا دارو نیز ایجاد می‌شود، اما اگر متوجه شدید، این روند به ‌طور متمادی در دراز مدت برطرف نشد، ممکن است دال بر سرطان روده بزرگ باشد.

تغییر در فعالیت مثانه

از آن‌جایی که عفونت‌های دستگاه ادراری در زنان شایع است، این علامت اغلب نادیده گرفته می‌شود. اما چه مرد باشید و چه زن، اگر علائمی از قبیل خون در ادرار، تجربه ادرار ناگهانی یا احساس درد در زمان راه رفتن داشتید، قطعا برای رد احتمال سرطان مثانه، کلیه و یا پروستات به پزشک خود مراجعه نمائید.

درد غیر قابل توجیح

درد مداوم در بدن حاکی از یک مشکل است، و می‌تواند نشانه هر نوع بیماری باشد، سرطان استخوان یا سرطان تخمدان. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید که، درد ناشی از سرطان عموما بدان معناست که بیماری گسترش یافته و زمانیست که باید احساس خطر کرده و از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. یکی از یافته‌های قابل توجه در بررسی‌های ویتاکر این بود که تنها حدود ۴٠٪ از مردم در این تحقیق، بابت دردی که متحمل می‌شدند نگران بودند و آن را مشکلی جدی تلقی می‌نمودند.

یک گلودرد طولانی

گلودرد ممکن است فقط ناشی از سرمای زمستانی باشد، اما مداومت آن می‌تواند مشکل جدی‌تری مانند سرطان حنجره و سرطان گلو باشد. تقریبا ۷۸٪ از افراد تصور نمی‌کردند مشکلات گلویشان چندان جدی باشد.

کاهش وزن غیرعادی

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، کاهش وزن بین ۵ کیلو یا بیشتر بدون هیچ دلیلی، می‌تواند اولین نشانه‌ی سرطان باشد. این از شایع‌ترین علائم هشدار دهنده‌ی سرطان پانکراس، معده، ریه، و یا سرطان مری می‌باشد.

مشکلات در بلع

گرفتگی حلق، گرچه در این بررسی چندان شایع نبود اما، می تواند دال بر مشکلی در سیستم عصبی و یا سیستم ایمنی، شامل سرطان مری، معده یا گلو باشد.

خونریزی

سرفه خونی می‌تواند از علائم سرطان باشد. خون در مدفوع نیز می‌تواند از علائم سرطان روده‌ی بزرگ یا راست روده باشد. زنانی که خونریزی واژینال غیر قابل توضیح را تجربه کرده‌اند، باید برای سرطان دهانه‌ی رحم یا غشای داخلی رحم مورد معاینه قرار گیرند. ترشح خونی از نوک سینه احتمال سرطان سینه را بوجود می‌آورد، همچنین خون در ادرار می‌تواند به این معنی باشد که شما به سرطان مثانه یا کلیه مبتلا شده‌اید. خونریزی غیر معمول می‌تواند در طی تمام مراحل سرطان رخ دهد، و مستلزم مراجعه به پزشک است.

تغییر در خال‌های پوستی
در این بررسی آمده که از بین افرادی که تغییراتی در خال‌ها یا ظاهر زگیل‌های خود مشاهده نموده بودند، تنها ٪۴۷ به پزشک مراجعه کردند. آنچه نگرانی را افزایش می‌دارد، عدم توجه‌ی ۸۸٪ از افراد به این خال‌ها و زگیل‌های تغییر شکل یافته بود، زیرا آن را علامت جدی تلقی نمی‌کردند، اما این تغییرات می‌تواند دال بر سرطان پوست باشد که در بسیاری موارد قابل درمانند.

شنبه 2/3/1394 - 15:49
5
همیشه با خدا درد دل کن نه با خلق خدا

فقط به یگانه عالم توکل کن

آنگاه می بینی که چگونه قبل از اینکه خودت دست به کار شوی

کارها به خوبی پیش می روند

میدانیکه:

ازخدا خواستن عزت است

اگر برآورده شود رحمت است و اگر نشود حکمت است

از خلق خدا خواستن خفت است

اگر برآورده شود منت است اگر نشود ذلت است


پس هر چه می خواهی از خدا بخواه

و در نظر داشته باش که

برای او غیر ممکن وجود ندارد و تمام غیر ممکن ها فقط برای توست

پس با خدا باش و پادشاهی کن

 

بی خدا باش و هرچه خواهی کن

y


پنج شنبه 31/2/1394 - 18:9