تعداد مطالب : 12323
تعداد نظرات : 48
زمان آخرین مطلب : 2روز قبل

 

شهردار منطقه 11 تهران گفت: با هدف حفاظت از میراث معماری معاصر تهران، مستند سازی بانک اطلاعاتی عناصر میراث معماری از دوره قاجار به بعد برای بیش از 2هزار المان میراثی در این منطقه آغاز شده است .

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، نصراله آبادیان در تشریح این خبر افزود: در راستای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مورخ 6/12/98 در خصوص "طرح حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران " و مطابق بند حفظ، تثبیت و احیای معماری معاصر، اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست اقدام به تشکیل بانک اطلاعاتی و مستند سازی میراث معماری مدرن از دوره قاجار تا پایان دوره پهلوی کرده است.

آبادیان ادامه داد: در تهیه مستندات از میراث واجد ارزش معماری تاریخچه تمامی المان ها از جمله تابلوها ، درب ها ، پنجره ها و عناصر و اجزای تشکیل دهنده آن ها شامل جنس، نوع، طرح ، رنگ و ویژگی ها بررسی می شوند تا در قالب یک مستند بسیار مفید از میراث معماری مدرن منطقه 11 گردآوری شوند که پس از چاپ کتابچه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت و فایل آن نیز در سایت شهرداری منطقه 11بارگزاری خواهد شد.

شهردار منطقه 11 اظهار کرد: برداشت اطلاعات از ابنیه میراثی واجد ارزش به صورت تهیه مشخصات کامل ، نقشه ، تصاویر وضع موجود و ... در سطح نواحی چهارگانه توسط تیم کارشناسی متخصص آغاز شده و با توجه به وجود بیش از 2 هزار عناصر معماری در این منطقه تهیه مستندات تا 2 ماه آینده تکمیل خواهد شد.

به گفته آبادیان این اقدام به عنوان مستند ارزشمندی از میراث معماری مدرن برای نسل های آینده باقی خواهد ماند و از تخریب المان های معماری در اثر مرور زمان جلوگیری و عامل هویتی برای ضبط تاریخ سیر تحول عناصر معماری مدرن خواهد بود.

بر اساس این گزارش خانه گلستانه ، خانه امیر بهادر ، خانه مینایی ، خانه تیمور تاش و بسیاری از ابنیه ارزشمندی که از دوره قاجار تا به امروز باقی مانده اند شامل این طرح خواهند شد.

 

سه شنبه 30/2/1399 - 15:56

 

 

 

سید مصطفی موسوی شهردار منطقه۹ به همراه شریفی مدیر دفتر حوزه شهردار و فرهادیان معاون حمل و نقل ترافیک و سرپرست معاونت فنی و عمرانی، به مناسبت هفته روابط عمومی در دیداری صمیمانه پای صحبت پرسنل روابط عمومی نشستند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۹، در این دیدار سید مصطفی موسوی شهردار منطقه۹ ضمن تبریک هفته روابط عمومی بر لزوم انجام اقدامات خلاقانه مبنی بر ارتباط بیشتر مدیران شهری با شهروندان تاکید کرد.

وی عنوان کرد: وجود صمیمیت و  همدلی در بین همکاران روابط عمومی سبب می شود تا مجموعه خدماتی که به شهروندان صورت می گیرد، به موقع و به صورت اصولی منعکس شود.

شهردار منطقه۹ همچنین با تاکید بر نقش روابط عمومی در سازمانی همچون شهرداری تهران بیان داشت: امروزه و در عصر ارتباطات در کلان شهری نظیر تهران با دایره گستردگی خدماتی که به شهروندان در حال انجام است، می طلبد تا روابط عمومی مناطق و سازمان ها با حساسیت مرز بین خودنمایی و دیده شدن را رعایت کنند.

وی افزود: اعتماد سازی و ارتباطات نزدیک از جنس شهروندی با مدیران شهری را در واقع روابط عمومی ها عهده دار هستند؛ چرا که مردم داوران خوبی برای بررسی عملکرد مجموعه شهری در راستای ایجاد تهران شهری برای همه هستند.

سه شنبه 30/2/1399 - 15:53

 

 

معاونت حمل ونقل و ترافیک منطقه21 با انجام اصلاحات هندسی متعدد در سطح معابر اصلی و بزرگراهی ورودی غربی پایتخت، تردد خودروها را به صورت ایمن محقق می کند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه21، محمدرضا سالمی معاون حمل ونقل و ترافیک این منطقه با بیان خبر فوق گفت: ورودی غربی پایتخت با در اختیار داشتن معابر بزرگراهی مهمی مانند "شهید لشگری، فتح و آزادگان"؛ همچنین محورهای اصلی و ارتباطی فراوان همواره نیاز مبرمی از منظر انجام اصلاحات هندسی دارد.

وی همچنین افزود: از سال گذشته تاکنون تقاطع هایی شامل بلوار تعاون و خیابان عاشری، بلوار ولیعصر(عج) و محمد رسول ا...(ص)، بلوار ولیعصر(عج) و نبی اکرم(ص)، خیابان نیایش و کندروی شرق به غرب بزرگراه فتح، خیابان های یاس و مروارید، یاس و نیایش، امام حسین(ع) و امام خمینی(ره) و بلوار نخ زرین-تعاون مورد اصلاح هندسی دقیق و کارشناسی قرار گرفته اند.

معاون حمل ونقل و ترافیک منطقه21 در ادامه یادآور شد: : احداث دسترسی به بزرگراه حکیم در مسیر شرق به غرب بزرگراه فتح محدوده رمپ دسترسی به بزرگراه شهید لشگری؛ انسداد دوربرگردان همسطح غرب به غرب در بزرگراه شهید لشگری و احداث مسیر دسترسی کندرو به تندرو در مسیر شرق به غرب در محدوده بلوار چوگان؛ اصلاح هندسی و بازگشایی تقاطع بلوار شاهد و بلوار گلها و همچنین اصلاح هندسی و احداث میدان در تقاطع بلوار اصلی تهرانسر و بلوار یاس نیز انجام شده است.

سالمی در پایان ابراز امیدواری کرد که با انجام این قبیل اصلاحات هندسی در محورهای ارتباطی اصلی و بزرگراهی منطقه21 شاهد تردد ایمن و مطمئن شهروندان، مسافرین عبوری و جمعیت شناور باشیم.

 

 

 

 

 

سه شنبه 30/2/1399 - 15:47

 

شهردار ناحیه سه منطقه چهار تهران از اجرای مرحله دوم طرح ساماندهی ترافیکی محله مبارک آباد، حسین آباد خبر داد و گفت: با اجرای این طرح پیاده روها برای تردد ایمن شهروندان ساماندهی و رفع مزاحمت می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار، " مرتضی بناء" با بیان اینکه متاسفانه برخی از اصناف با زیرپا گذاشتن حق و حقوق شهروندان نسبت به تعمیر خودرو در پیاده روها اقدام می کنند، افزود: ایجاد ترافیک و آلودگی های بصری، تجاوز به حقوق شهروندی و تخریب پیاده روها و معابر سواره رو از جمله مواردی است که برخی از اصناف با بی توجهی به آن ها مشکلات فراوانی را برای شهر و شهروندان ایجاد می کنند.

وی افزود: به منظور رفاه حال شهروندان، ضمن هماهنگی با مراجع قضایی و اخذ حکم دادستان انقلاب اسلامی و با همکاری کلانتری 102 پاسداران، پلیس اداره راهنمایی و رانندگی منطقه چهار و شهروندان محترم، صافکاری ها و تعمیرگاه های خودرو در محدوده خیابان گلزار و فرعی های این خیابان جمع آوری شد.

شهردار ناحیه سه ضمن قدردانی از حمایت های کلانتری 102 پاسداران و پلیس راهنمایی و رانندگی افزود: حضور مستمر عوامل راهنمایی و رانندگی در محل های اینچنینی که اصناف با پارک مورب و پارک کردن خودروها در پیاده رو مشکلات فراوانی را در شهر ایجاد می کنند، می تواند در ساماندهی ترافیک شهر تاثیر فراوانی داشته باشد.

وی در پایان با قدردانی از همکاری مطلوب شهروندان به ویژه شورایاران در اجرای طرح ساماندهی تعمیرگاه ها افزود: این طرح تا زمان تمکین اصناف به قوانین و عدم ایجاد مزاحمت برای شهروندان و عابران پیاده در محدوده ناحیه سه منطقه چهار تداوم خواهد داشت.

سه شنبه 30/2/1399 - 15:43قیمت‌های جدید انواع میوه و محصولات فرنگی بر اساس آخرین نرخنامه سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران تعیین و از صبح امروز اعمال شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران ؛ در نرخنامه جدید این سازمان، قیمت زنجبیل، سیر تازه و ۱۰ محصول دیگر کاهش داشته است در صورتی که قیمت سایر محصولات ثابت مانده است.

بر اساس این گزارش، هر کیلوگرم سیر تازه (با برگ) با ۱,۹۰۰ تومان کاهش ۳۵۰۰ تومان، زنجبیل تازه با ۱۱ هزار تومان کاهش ۳۵ هزار تومان، گوجه فرنگی بوته‌ای با ۴۰۰ تومان کاهش ۳ هزار تومان، گوجه فرنگی گیلاسی و زیتونی با ۲۰۰ تومان کاهش ۷۷۰۰ تومان، کدو مسمایی با ۵۰۰ تومان کاهش ۲,۴۰۰ تومان و سبزی پاک کرده با ۳۰۰ تومان کاهش ۵,۶۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود.

همچنین هر کیلوگرم پرتقال تامسون شمال با ۹۰۰ تومان کاهش ۷۵۰۰ تومان، توت سیاه با ۲ هزار تومان کاهش ۱۳ هزار تومان، انواع سیب با ۲۰۰ تومان کاهش ۶۷۰۰ تومان، کیوی با ۱,۳۰۰ تومان کاهش ۷۹۰۰ تومان، گوجه سبز شمال با ۵ هزار تومان کاهش ۱۰ هزار تومان و گوجه سبز دور شهری با ۴,۵۰۰ تومان کاهش ۱۴,۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار عرضه می‌گردد.

گفتنی است، قیمت محصولات پرتقاضایی همچون انواع خیار و هندوانه در میادین میوه و تره بار ثابت مانده است.

دوشنبه 29/2/1399 - 18:27جلسه بررسی و چگونگی اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه منعقده فیمابین وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری تهران برگزار و در این جلسه پس از طرح مباحث و موضوعات مرتبط از سوی نمایندگان طرفین تفاهم نامه و نیز مرور مفاد تفاهم نامه تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، مسعود منصور، معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست با مهندس مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران که با حضور مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، شهرداران مناطق ‌‏۲۲ و ۱۳ و دیگر مدیران برگزار شد، گفت: شهرداری تهران و منابع‌طبیعی فصل همکاری مشترک زیادی دارند که توسعه فضای سبز و ‏درختکاری از جمله موارد مهم آن است.

وی افزود: با همکاری شهرداری در نوار مرزی دامنه جنوبی البرز درختکاری انجام می‌شود تا از گسترش ساخت و سازهای غیر ‏مجاز شهری جلوگیری گردد.


معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به تفاهم‌نامه وزیر جهاد کشاورزی با دکتر حناچی شهردار تهران اشاره داشت و گفت: این نشست در ‏راستای اجرایی شدن تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه مدیریت پارک‌های جنگلی، جنگل‌کاری و توسعه فضای سبز برگزار ‏شده است.

‏در این نشست مقرر شد، پیرو رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توقف ساخت و ساز در نوار جنوبی البرز، پروژه های مشترک جنگلکاری فیمابین شهرداری و منابع طبیعی در این محدوده تعریف شود. همچنین شهرداری تهران باید در مدت زمانی کوتاه طرح‌های مدیریت پارک‌های جنگلی و طرح توسعه فضای سبز حریم شهر ‏تهران را تدوین و به اداره کل منابع‌طبیعی استان تهران ارسال نماید.‏

 در این جلسه موضوعاتی چون تعیین تکلیف دفترچه های طرح مناطق ظرف مدت یکماه، انجام هماهنگی های لازم در راستای بهره برداری از ساختمانهای واقع در بوستان چیتگر و یاس شمالی، سند دار شدن کلیه بوستانهای شهر تهران و... مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

دوشنبه 29/2/1399 - 18:19


معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: مرمت مجسمه خیام در مراحل پایانی است و به زودی این اثر ارزشمند هنر مجسمه سازی ایران در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.

 
 
 
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ فرزاد طالبی درباره مرمت مجسمه خیام افزود: مرمت مجسمه خیام استاد ابوالحسن صدیقی که دهه هاست در پارک لاله نصب بوده در مراحل پایانی است و به زودی داربستهای اطراف این اثر ارزشمند هنر مجسمه سازی ایران جمع آوری و مجددا در معرض دید شهروندان قرار میگیرد.
وی ادامه داد: برای امسال برنامه‌ حوزه مجسمه اینگونه تعریف شده تا آثار جدید متناسب با ایام تولد شخصیت ها و مشاهیر، در شهر نصب گردد، در این رابطه نصب مجسمه خانم سیمین دانشور در روز تولد ایشان انجام گرفت و از این پس نیز به همین گونه عمل خواهد شد .
طالبی تصریح کرد: دلیل توجه به این موضوع این است که فکر می‌کنیم اگر نصب مجسمه متناسب با ایامی باشد که مرتبط با زندگی شخصیت های برجسته است، مجسمه بهتر معرفی میشود. ضمن اینکه فرصتی است تا در روز تولد یک شخصیت برجسته درباره زندگی او هم گفتگو شود که این امر باعث نزدیکی و ارتباط شهروندان با المان های شهری خواهد شد.
وی اظهار کرد: کارهایی که برای مرمت این مجسمه انجام شده جزو مرمتهای درجه یک مجسمه های فاخر تهران است، همانطور که در دهه 80 نیز مرمتی بر روی این اثر توسط مرحوم فریدون صدیقی فرزند استاد صورت گرفت.
وی در مورد ضرورت ترمیم آثار برجسته مجسمه سازی ایران اظهار داشت: طبیعی است مجسمه‌ای که در فضای عمومی شهر قرار می گیرد در معرض آسیب باشد ولی وظیفه ما مرمت مداوم و علمی چنین آثاری است.
طالبی درباره خروج این مجسمه از پارک لاله هم توضیح داد: فعلا این مجسمه در پارک لاله خواهد ماند تا با ایجاد موزه مجسمه تهران مجسمه های از این دست، به آنجا منتقل شوند.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: برای جلوگیری از صدمات بعد از مرمت اثر، بر روی مجسمه مذکور حفاظ شیشه‌ای قرار داده خواهد شد.

دوشنبه 29/2/1399 - 17:55 احیاء و مرمت خانه هرمز پیرنیا در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری با بیان این که احیاء و مرمت خانه هرمز پیرنیا، یکی از قدیمی ترین خانه های متعلق به اواخر دوره قاجاریه در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران در سال جاری قرار گرفته است، عنوان کرد: خانه هرمز پیرنیا، حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی 1600 متر مربع از مجموعه خانه های پیرنیا واقع در خیابان لاله زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و پس از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به این که این ملک تاریخی در سال 1397 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی ا... پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که در حال حاضر اگرچه بخش قابل ملاحظه ای از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار می باشند.
علی اکبری تصریح کرد: از ویژگی های عمده این بنا می توان به تزئینات واقع در جبهه شمالی با سرستون های کورنتین، رخ بام شیروانی، لمبرکوبی سقف و گچ بری اشاره کرد که ایوان زیبا و درخوری را به وجود آورده است.
به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، تهیه پیش نویس قانون مشروطه توسط مشیرالدوله و مؤتمن الملک به نقل از نوادگان خاندان مشیرالدوله، از دیگر دلایل وجه تمایز این عمارت تاریخی از سایر خانه های موجود در این مجموعه است.
علی اکبری بر ضرورت حفظ این اثر معماری فاخر به عنوان یک مکان-رویداد تأکید کرد و اظهار داشت: برنامه ریزی برای مرمت و احیاء خانه هرمز پیرنیا به قید فوریت در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار دارد.

دوشنبه 29/2/1399 - 17:48

 

سومین مرحله چکاپ سلامت  پاکبانان وکارگران خدمات شهری و ضدعفونی اسکان های کارگری منطقه 5 انجام شد  .به گزارش شهرنوشت، به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 5 ، با هماهنگی اداره سلامت شهرداری منطقه 5  و  بیمارستان ابن سینا  انجام غربالگری کارگران خدمات شهری و ضد عفونی اماکن اسکان کارگری منطقه انجام شد . بر اساس این گزارش ، با توجه به اینکه نیروهای پاکبان و خدمات شهری بیشترین تماس را با سطوح آلوده ، اماکن عمومی  ، نظافت معابر و زباله ها دارند ، سومین مرحله پایش سلامت  کارگران عرصه نگهداشت شهر جهت حفظ جان آنها و همچنین پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا انجام شد .

بر اساس این گزارش شهرزاد بدخش رئیس اداره سلامت منطقه 5 گفت : مرحله سوم غربالگری از 21 اردیبهشت  ماه 99 آغاز و به مدت 5 روز چکاپ سلامت  تمامی کارگران خدمات شهری و ضد عفونی کلیه اماکن اساکن کارگری انجام شد .

بدخش  افزود : تمامی نیروهای اسکان کارگری معاینه شده و با تب سنجی و سنجش سطح اکسیژن خون و دمای بدن ،  سلامت آنها مورد ارزیابی قرار گرفت  که خوشبختانه هیچ مورد مشکوکی از ابتلا به بیماری کرونا در میان این افراد مشاهده نشد .

دوشنبه 29/2/1399 - 17:45
تعریف و اجرای پروژه های کوچک مقیاس منطقه 13 به ایجاد نشاط عمومی، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و زنده کردن فضاهای رها شده شهری منجر می شود.


به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۱۳، مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ، پروژه های کوچک مقیاس شهری در محلات را با اهمیت توصیف کرد و افزود: اجرای پروژه های کوچک مقیاس در محلات باعث ایجاد نشاط عمومی، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و زنده کردن فضاهای رها شده شهری می شود.

 مرتضی رحمان زاده در جلسه هماهنگی و رسیدگی به پروژه های کوچک مقیاس منطقه تصریح کرد: با اتخاذ این رویکرد بخشی از مشکلات شهری از پایین‌ترین سطوح رو به اصلاح می‌رود و رضایتمندی مردم نیز بیشتر جلب می‌شود.

او در عین حال محلات را نمایانگر یکی از مهم‌ترین واحدهای اجتماعی- کالبدی شهر عنوان کرد و گفت: پتانسیل‌های اجتماعی- کالبدی محلات از یک سو بستر توسعه درونی، انسجام کالبدی و حیات و همبستگی اجتماعی شهر هستند و از سوی دیگر منشأ هویت، خاطرات و هم پیوندی گذشته و حال محسوب می‌شوند و لذا در اجرای پروژه های کوچک مقیاس توجه به اثربخشی، زیست پذیری، مشارکت و نشاط عمومی باید مورد توجه باشد.

شهردار منطقه 13 ادامه داد: شناسایی و اجرای پروژه ها بر اساس دستور العمل و ملاک عمل نیز سند توسعه محلات است که با توجه به مطالبات مردمی تدوین شده است.

او خاطر نشان کرد: مشارکت شورایاران ، ذی نفعان ، حوزه همسایگی ، سازمان های اداری موجود در محله ها برای ایجاد زیر ساخت اجتماعی حائز اهمیت است.

دوشنبه 29/2/1399 - 15:8