تعداد مطالب : 1426
تعداد نظرات : 456
زمان آخرین مطلب : 3030روز قبل

دبیر انجمن پوست، مو و زیبایی ایران:  روزهای ابری نیمی از اشعه زیانبار خورشید به پوست می‌تابد .
دبیر انجمن پوست، مو و زیبایی ایران گفت: خطر ابتلا به سرطان پوست، چین و چروک و پیری زودرس آن حتی در روزهای غیر آفتابی پائیز و زمستان نیز وجود دارد؛ زیرا حتی در روزهای ابری هم ۵۰ درصد اشعه زبانبار خورشید به پوست می رسد.
     
 به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از انجمن متخصصان پوست ایران، سید محمد گلشنی با اعلام این خبر که میزان عبور اشعه زیانبار خورشید در روزهای غیر آفتابی پائیز و زمستان از پشت ابر ۵۰ درصد روزهای آفتابی است، افزود: اشعه ماوراء بنفش نوع B که عامل اصلی سرطان پوست محسوب می‌شود، قادر به عبور از شیشه نیست در حالی که اشعه ماوراء بنفش نوع A تا حدی این ویژگی را دارد و اثرات سوء خود را به جا می‌گذارد.

وی گفت: اشعه UVA عامل مؤثر چروک پیری و لک‌های ناشی از آفتاب بر روی پوست محسوب می‌شود و در کنار اشعه UVB که سرطان‌زایی اثبات شده‌ای دارد، فقط از طریق ضد آفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی قابل کنترل است.

گلشنی با اشاره به اینکه عیار حفاظتی ضد آفتاب SPF با عدد ۳۰ تفاوت چندانی با انواع ۶۰ و ۱۰۰ ندارد گفت: بهره‌گیری از ضد آفتاب حتی در روزهای غیرآفتابی و ابری یک ضرورت در جلوگیری از چین و چروک‌های پوست، پیری آن و حتی ابتلا به سرطان محسوب می‌شود.

دبیر انجمن متخصصان پوست، مو و زیبایی ادامه داد: وجود ماده اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم ۲ سد دفاعی فیزیکی در ضد آفتاب به شمار می‌رود و باید دانست که ضد آفتاب‌ها با عیار حفاظتی (SPF) سی، ۶۰ و ۱۰۰ قادرند به ترتیب ۹۴ درصد، ۹۶ و ۹۸ درصد از پوست محافظت کند.

وی افزود: هیچ ضد آفتابی قادر نیست به طور ۱۰۰درصد در برابر تشعشعات زیانبار خورشد حفاظت کند و این تبلیغ شرکت‌ها است که موجب تولید ضد آفتاب‌های جدید با عیار حفاظتی بالاتر می‌شود. در ایران ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ در صورتی که هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار تجدید شود کافی و بسیار مؤثر خواهد بود.

گلشنی با اشاره به باور نادرست مردم برای مصرف نکردن ضد آفتاب در منزل گفت: از آنجایی که اشعه زیانبار خورشید از پشت شیشه اتاق به داخل منزل و سپس به پوست منعکس می‌شود باید حتی در منزل نیز از این ماده به منظور جلوگیری از پیری زودرس و چین و چروک پوست استفاده کرد، مگر اینکه از پرده‌های ضخیم در پشت پنجره استفاده شود.

دبیر انجمن متخصصان پوست، مو و زیبایی ایران تصریح کرد: باید برای کودکان از ضد آفتاب‌های ویژه اطفال استفاده کرد تا حفاظت در برابر پیری، چروک و حتی سرطان پوست در سنین پایین‌تر آغاز شود. این گونه محصولات در صورت تولید داخل و مورد تایید بودن از سوی وزارت بهداشت بر نمونه‌های خارجی برتری دارند.

شنبه 11/10/1389 - 1:3
وست کودکان پوست حساسی است. با این وجود این پوست حساس هم مانند پوست آدم‌های بالغ در مواجهه با بسیاری شرایط فیزیکی قرار دارد که می‌تواند به آن آسیب برساند. اگر تازه مادر شده‌اید احتمالا سوالات بسیاری در رابطه با پوست فرزندتان دارید که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
۱ - چرا پوست کودکان حساس است؟برخلاف آنچه بسیاری از افراد گمان می‌کنند، پوست کودکان چند ساعت یا چند روز بعد از تولد کاملا تکامل پیدا می‌کند و دقیقا مانند پوست یک فرد بالغ کار می‌کند جز در ۳ مورد. مورد اول ملانوسیت‌ها یعنی سلول‌های تولید ملانین است که از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کنند. مورد دوم سیستم عروقی پوستی است که هنوز تکامل پیدا نکرده‌ است و مورد سوم رطوبت است که چون هنوز پوست کودکان نمی‌تواند به اندازه کافی عرق تولید کند در نتیجه پوست به اندازه کافی مرطوب نمی‌شود.

اما اینکه چرا گفته می‌شود پوست کودکان لطیف و حساس است برای آنکه پوست کودک و به ویژه نوزادان بیش از یک فراد بالغ به نسبت وزن به بدن در معرض آسیب است. به همین دلیل موادی که با پوست در ارتباط‌اند و نواحی‌ای از بدن که با بیرون ارتباط پیدا می‌کند اهمیت ویژه‌ای دارد چون مکانیسم‌ سم‌زدایی و کلیه‌ها به اندازه یک فرد بالغ در نوزادان کامل نیست و ممکن است بدن به راحتی سموم و مواد آلرژی‌زا را به خود جذب کند.

۲- آیا برخی نقاط بیش از سایر نقاط پوست، حساس است؟بله. قطر اپیدرم در برخی قسمت‌های بدن به ویژه پلک‌ها و بیضه نازک‌تر است. از سوی دیگر در کودکان باتکس به دلیل تماسی تدریجی با ترکیبات محرک ادرار و مدفوع و یک محیط گرم و مرطوب بیشتر در معرض آسیب است. وقتی پوست یک کودک تحریک شده و می‌سوزد راه برای ورود مولکول‌های شیمیایی و آلودگی‌ها باز می‌شود

.۳- آیا استفاده از شوینده‌ها کار صحیحی است؟استفاده از هر نوع شوینده‌ای برای کودکان نارس کار اشتباهی است اما برای کودکان عادی استفاده از محصولاتی که PH خنثی دارند توصیه می‌شود. شامپوها و صابون‌هایی که PH قلیایی دارند می‌توانند سبب پاک شدن چربی محافظتی روی پوست کودک شوند.از نظر متخصصان بهترین نوع شوینده‌ها برای کودکان شامپوهای مایع با PH خنثی یا کمی قلیایی است که در ضمن مرطوب‌کننده و بدون بو و بدون رنگ باشند.

با این حال آبکشی کامل پس از شست‌وشو الزامی است.در مورد سایر محصولات بهداشتی مانند کرم سوختگی باید گفت این کرم‌ها باید از ترکیب چربی، آب و اکسیدزینک درست شده باشند و خیلی چرب نباشند چون خود می‌تواند سبب التهاب پوست شود.

۴- شایع‌ترین بیماری پوستی میان کودکان چیست؟اگزما یا التهاب حاد پوست خشک از جمله بیماری‌های شایع پوستی نزد کودکان است و از هر ۵ کودک یک نفر از ۳ ماهگی تا ۶ سالگی به آن مبتلا می‌شود. دلیل بروز این اگزماها می‌تواند عفونت، دندان درآوردن، تغییر آب و هوا یا محل زندگی، واکسیناسیون یا استرس باشد.

خوشبختانه این بیماری خوش‌خیم بوده و به سادگی رفع خواهد شد.

۵- با کودک مبتلا به اگزمای پوستی چگونه باید برخورد کرد؟آب حمام و دست‌شویی باید ولرم حدود ۳۵ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد باشد. حمام روزانه بلااشکال است البته به شرطی که طولانی و بیش از ۵ دقیقه نباشد چون در این صورت می‌تواند سبب خشکی پوست شود.

 باید از شامپوی مناسبی استفاده کرد و با دست به آرامی روی پوست کودک کشید و درنهایت خیلی آرام با پارچه‌ای نرم او را خشک کرد. کوتاه کردن مرتب ناخن‌ها ضروری است تا کودک پوست خود را نخراشد.

استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده سازگار و مناسب پوست کودک هم توصیه می‌شود.در رابطه با محیط باید گفت لازم است هوای اتاق کودک مرطوب بوده، زیاد گرم نباشد و حیوانات خانگی در آن رفت‌وآمد نداشته باشند و صد البته ساکنان نباید سیگار بکشند.

لباس‌هایی که با پوست در ارتباط مستقیم است باید از جنس کتان باشند و با شوینده‌ بدون فسفات شسته شوند. مراجعه به پزشک و استفاده از دارو نیز توصیه می‌شود.

۶- آیا لک‌های تولد را باید جدی گرفت؟حدود ۲۰ درصد از کودکان با لک یا لک‌هایی روی صورت و بدن متولد می‌شوند. این لک‌ها می‌تواند به رنگ بنفش در پایین کمر یا صورتی روی پلک، پیشانی، پشت گردن و… باشند. در صورتی که این لک‌‌ها کنار چشم یا دهان باشد به کمک لیزر می‌توان آنها را درمان کرد.

۷- آیا برداشتن خال در دوران کودکی کار صحیحی است؟خال‌ها ممکن است در اوایل سن کودکی یا اوایل بزرگسالی روی بدن نمایان شوند. احتمال بدخیم شدن آنها بسیار کم است. به همین دلیل پزشکان معمولا با برداشتن آنها موافقت نمی‌کنند مگر آنکه اندازه درشتی داشته باشند یا رنگشان تیره باشد.

شنبه 11/10/1389 - 1:2
سرطان پوست در افرادی که پوست روشن دارند و کسانی که سابقه رادیوتراپی داشته اند، بیشتر بروز پیدا می کند.

مجتبی امیری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: سرطان رشد افسار گسیخته و کنترل نشده یک نوع سلول از بدن است.

وی گفت: این رشد بدون کنترل همچنان ادامه پیدا می کند و اگر درمان به موقع صورت نگیرد در سراسر بدن گسترش پیدا می کند و از آنجایی که پوست مجموعه ای از انواع سلول هاست انتظار می رود که انواع سرطان ها در آن به وجود آید.

این متخصص پوست و مو افزود: در کشورهای صنعتی به دنبال تغییرات در شدت نور خورشید، تغییرات در لایه ازن، تغییر در سبک زندگی و پوشش لباس ها، بیش از گذشته بدن در تماس مستقیم با آفتاب قرار دارد که موجب شده بروز سرطان پوست افزایش پیدا کرده است.

امیری گفت: سرطان پوست از نوع ملانون جزء یکی از سرطان های شایع در بدن محسوب می شود.

سرطان سلول بیضال نوع دیگر سرطان پوست است که بیشتر در کسانی رخ می دهد که پوست روشن دارند، در تماس بیشتر با نور آفتاب قرار دارند یا سابقه رادیوتراپی داشته اند.

وی اضافه کرد: در نواحی سر و صورت که تماس بیشتری با نور خورشید دارند بروز سرطان بیشتر رخ می دهد و این نوع سرطان به صورت برجستگی های همرنگ بر روی پوست بروز پیدا می کند و اگر به موقع درمان نشود زخمی می شود و گسترش پیدا می کند.

این متخصص پوست و مو افزود: اگر این نوع سرطان پوست در مراحل اولیه به موقع تشخیص داده شود با جراحی به طور کل از بین می رود.

شنبه 11/10/1389 - 1:1
یحیی دولتی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: اگزمای دست بسیار شایع است. این بیماری در اکثر مردم ابتدا به صورت زبری و خشکی دست ها شروع شده و تبدیل به ضایعات قرمز رنگ و ملتهب و پوسته پوسته می شود که با خارش همراه است.

وی گفت: عوامل زیادی می توانند به پوست دست آسیب برسانند. تماس زیاد با آب و هوای خیلی خشک، صابون ها، مواد پاک کننده، پودرهای رختشویی، حلال ها، مواد شیمایی، دستکش های لاستیکی و حتی مواد به کار رفته در کرم ها و فرآورده های بهداشتی می توانند اگزمای دست ایجاد کنند.

رئیس مرکز پژوهش بیماری های پوست و جذام افزود: وقتی پوست قرمز و خشک شد، حتی مواد بی ضرری مانند آب و محصولات بهداشتی نوزادان ( کرم و شامپوهای بچه) هم می توانند موجب تحریک بیشتر پوست و بدتر شدن ضایعه شوند.

دولتی گفت: مشاوره با پزشک و پیدا کردن اینکه کدام ماده مورد مصرف در زندگی روزانه باعث پیدایش این مشکلات شده است بسیار اهمیت دارد و تغییر دادن مواد مصرفی یا خودداری از تماس با ماده حساس کننده، موجب کمتر شدن مشکل پوست می شود.

وی افزود: زمینه پیدایش واکنش های حساسیت پوستی، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد.

افرادی که استعداد ابتلا به این واکنش ها را دارند، ممکن است سابقه ابتلا به تب یونجه (حساسیت فصلی به گرده گیاهان) و یا آسم را هم داشته باشند.

رئیس مرکز پژوهش بیماری های پوست و جذام اضافه کرد: این افراد حتی ممکن است به بعضی از مواد غذایی هم حساسیت داشته باشند یا دچار حالتی باشند که اصطلاحاً درماتیک آتوپیک یا اگزمای سرشتی نامیده می شود.

پوست این افراد پس از تماس با بسیاری از مواد که در حالت عادی برای سایر مردم آزار دهنده نیست، دچار قرمزی، خارش و سایر علایم حساسیت می شود.

شنبه 11/10/1389 - 1:0

خروس بی محل / میزبان ناکام / تقلید مارادونایی / حماقت فیفا و ...
برخلاف همه وب سایتها و نشریات معروف ورزشی که در پایان سال بهترین های فوتبال جهان را انتخاب می کنند ما در این گزارش به معرفی بدترین ها می پردازیم!

به جوایز سال 2010 توپ زعفرانی خوش آمدید. ما مانند فیفا (و فرانس فوتبال) مهم‌ترین لحظات 12 ماه گذشته را معرفی می‌کنیم. اما برعکس فیفا، دوست داریم روی جنبه‌های منفی و خجالت‌آور تمرکز کنیم و روی جنبه‌های آشفته فوتبال (هرچند این کار برای فیفا احتمالا به این معنی است که روی خودشان تمرکز کنند!) این جنبه‌ها برای ما جالب است، اما لزوما برای افراد درگیر جالب نیست.


بدترین نادیده گرفته شدن
آدام جانسن (که نتوانست به تیم ملی انگلیس راه یابد)

دیه گو میلیتو

دیه‌گو میلیتو هم مدعی فتح این جایزه بود. او پس از فصلی که در آن گل پیروزی‌بخش فینال لیگ قهرمانان و فینال جام حذفی را زد، و گل‌های فراوانی در سری آ به ثمر رساند، نتوانست در فهرست توپ طلای فیفا جا بگیرد. افسوس که او در این لیست جا نگرفت.
بهترین نادیده گرفتن
وین بریج (منچسترسیتی)
دست دادن او با جان تری را همه دنیا دیدند. البته خب، او با تری دست نداد (به همین دلیل است که این مدافع چپ جایزه «بدترین دست دادن» را هم هم‌زمان می‌گیرد). میلیون‌ها هوادار که بعضی از آنها حتی یک بازی فوتبال را هم قبلا ندیده بودند، این بازی را تماشا کردند تا ببینند آیا یکی با دیگری دست می‌دهد یا نه. اما او دست نداد.
برخی خندیدند و برخی گریستند. بازی در نهایت انجام شد. اما جان تری برای چند ثانیه آشفته بود.
بدترین بهترین دوست
جان تری (چلسی)

این یکی احتیاجی به توضیح ندارد.
جایزه ائتلاف محافظه‌کاران/لیبرال‌ها برای بدترین تصمیم‌گیری

لیورپول و جو کول
آفرین به جو کول که قبرستان فوتبال را که فعلا در آنفیلد قرار دارد به حضور جذاب و احتمالا موفقیت‌آمیز در آرسنال یا چلسی ترجیح داد. البته پس از شروع فصلی که «هافبک مثلا خلاق» چلسی داشت، هر جای دیگری هم بود فرقی نمی‌کرد، چون اساسا به او بازی نمی‌رسید.
اما در هر حال لیورپول آدم بد این ماجراست. آنها 90 هزار پوند در هفته به بازیکنی می‌دهند که هیچ کار خاصی در هیچ دیداری در چهار فصل گذشته انجام نداده (به جز یک پشت پا مقابل منچستریونایتد). آیا این تجارت خوبی است؟ آیا تعجبی دارد که هیکس و ژیلت از لیورپول فرار کردند.؟


بدترین تصمیم از طرف یک سازمان

اتحادیه فوتبال انگلیس (که پیش از جام جهانی قرارداد جدیدی با فابیو کاپلو امضا کرد)
پس از 9 برد در 10 دیدار مرحله مقدماتی جام جهانی، احتمالا کاملا قابل درک بود که اتحادیه فوتبال انگلیس بخواهد کاپلو را در بلندمدت نگه دارد، تا این که اجازه دهد کاپلو از بندی از قرارداد آن هنگامش استفاده کرده و به میلان فرار کند و مربی اینتر شود.
اما پیشنهاد قراردادی جدید پیش از جام جهانی – جایی که تصمیم‌گیری و کارهای تاکتیکی او باعث شد جدایی‌اش عملا بهترین گزینه ممکن برای همه طرف‌های درگیر شود – تبدیل به یکی از احمقانه‌ترین تصمیم‌های سال شد. اتحادیه فوتبال پیش از این می‌خواست او را نگه دارد و از این می‌ترسید که او ناگهان تیم را ترک کند و آنها را دست خالی بگذارد، اما آنها حالا مربی‌ای داشتند که کاملا مایل به اخراجش بودند، که البته این بار اخراج او حدود 12 میلیون پوند خرج روی دستشان می‌گذاشت. این اشتباهی گران‌قیمت است، حتی با معیارهای سرمایه‌گذارها.
بدترین تصمیم مربیان
ریمون دومنک، به خاطر تمامی تصمیم‌هایش
منصف باشیم، هنگامی که می‌بینید تیمتان حاضر نیست در یکی از دیدارهایش در جام جهانی بازی کند، احتمالا بیش از یک یا دو اشتباه بزرگ داشته‌اید. برای کارشناسان ورزشی هم غیرممکن است بتوانند از اشتباهات دومنک یکی را انتخاب کنند!
بدترین حرکت ورزشی
لوییس سوارس
در دیوانه‌وارترین دقیقه تاریخ جام جهانی بود که لوییس سوارس یاد دیه‌گو مارادونا (و البته کمی هم لو یاشین) را زنده کرد و با واکنشی دیدنی تیم ملی اروگوئه را به نیمه‌نهایی جام جهانی رساند.
این که او این واکنش را با دستش انجام داد هیچ اهمیتی ندارد. او پس از دیدار با افتخار از این واکنش گفت: «دست خدا حالا متعلق به من است. حرکتی که من انجام دادم حرکت واقعی دست خدا بود. من بهترین دفع توپ تورنمنت را داشتم.
میلوان رایواچ، مربی شکست‌خورده غنا مخالف بود و گفت مهاجم آژاکس «متقلبی بی‌مایه » است . البته او کمی اغراق می کرد چون تقلبی که سوارس انجام داد هر چه بود بی مایه نبود. البته در نهایت کار سوارس جواب داد و باعث جشن اروگوئه ای ها شد.
او سپس به باشگاهش برگشت و سال را با محرومیت به دلیل گاز گرفتن حریف به پایان برد. گرفتن جایزه فیفا برای عنوان شهروند نمونه خیلی دور به نظر نمی‌رسد…
جایزه دستاوردهای ویژه - برایان لاوز
هرگاه یک مربی نقشی عمده در سقوط دو تیم در یک فصل ایفا می‌کند باید از او قدردانی شود. برایان لاوز توانست در سال 2010 به این دستاورد نادر که آرزوی همه مربیان است برسد. او برنلی را با ایمنی کامل به مسابقات قهرمانی (لیگ دسته دوم) انگلیس برگرداند و در عین حال شفیلد ونزدی را هم تماشا کرد که به لیگ یک (دسته سوم) انگلیس سقوط می‌کند. تیم ونزدی را لاوز پایه نهاده بود. این موفقیت دوگانه صرف نظر از آنچه کارلو آنچلوتی می‌گوید بهترین عملکرد بود.
جمله سال - وین رونی
«چه زیباست که ببینید طرفداران خودتان دارند شما را هو می‌کنند. حمایت صادقانه یعنی این.» وین رونی، بهترین (واقعا؟) بازیکن انگلیس می‌گوید ابراز ناامیدی، پس از یکی از بدترین نمایش‌های تاریخ جام جهانی پذیرفتنی نیست.
این جمله، چهارمین فقره در لیست تصمیم‌های رونی در سال گذشته بود و نشان می‌دهد این مهاجم چه سالی را گذرانده است.
(جمله نایب‌قهرمان (البته، یکی از نایب‌قهرمان‌ها): هری ردنپ پس از آن که تاتنهام توانست بازی باخته مقابل وردربرمن را به تساوی تبدیل کند، درباره تاکتیک‌هایش چنین گفت – «آنها توپ را پاس دادند. من به آنها گفتم این کار را بکنند».)
جایزه ارین بروکوویچ برای نشان دادن حماقت فیفا (قسمت اول)
وسلی اسنایدر
مرد هلندی مغز متفکر و خلاق اینتر در جریان سه قهرمانی این تیم بود. او هلند را هم به فینال جام جهانی رهنمون شد.
اما آیا چنین سیاهه درخشانی از دستاوردها آن‌قدر ارزشمند بود که اسنایدر را در جمع نامزدهای توپ طلا قرار دهد؟ خب.. نه.
در عوض، سه بازیکن از بارسلونا برای دریافت توپ طلا نامزد شدند، از تیمی که هرچند در 12 ماه گذشته بی‌تردید نمایشی پرشکوه داشته، اما نتوانسته بزرگ‌ترین جایزه فوتبال را ببرد و در نیمه‌نهایی به دست جناب اسنایدر شکست خورد.
دست فیفا درد نکند.
جایزه ارین بروکوویچ برای نشان دادن حماقت فیفا (بخش دوم)
پیشنهاد انگلیس برای میزبانی جام جهانی 2018
خب اعتراف می‌کنیم: ما هرگز فیلم ارین بروکوویچ را ندیده‌ایم. ما همیشه از فیلم‌هایی که جولیا رابرتز در آنها بازی می‌کند دوری می‌کنیم، مگر آن که ریچارد گیر هم در آنها حضور داشته باشد (که خوشبختانه این دو نفر خیلی با هم فیلم بازی کرد‌ه‌اند).
از بحث دور نشویم. چیزی که می‌خواهیم بگوییم این است که ما تنها می‌توانیم تصور کنیم ارین بروکوویچ فیلمی درباره زنی است که مردی که او را دوست دارد مرتبا به او می‌گوید چقدر فوق‌العاده است، اما در نهایت مرد او را رها می‌کند و با دختری پولدار و جسور ازدواج می‌کند.
امسال انگلیس نقش ارین بروکوویچ را در ماجرای میزبانی جام جهانی 2018 ایفا کرد. نقش مردی که مثلا او را دوست داشت به هیولایی دوسر رسید که یک سرش مال جک وارنر بود و دیگری مال سپ بلاتر (این احتمالا زشت‌ترین هیولای دوسری است که می‌توانید تصور کنید). دختر پولدار چه کسی بود؟ خب، روسیه!
با وجود آن که انگلیس بهترین گزارش فنی را داشت، از برنامه‌های عالی زیرساختی بهره می‌برد و ارائه آنها را همه تشویق کردند، اما فیفا به شکلی تردیدآمیز میزبانی را به روسیه داد. آنها این کار را به شکلی حتی روشن‌تر انجام دادند و میزبانی جام جهانی 2022 را به کشور صاحب‌نام در زمینه فوتبال قطر دادند.
خوشبختانه مراسم تعیین میزبان جام جهانی هر سال برگزار نمی‌شود، وگرنه فیفا برنده همیشگی توپ زعفرانی بود. فیفا، این سازمان بی‌مصرف گرسنه پول فلان فلان شده.
جایزه غیرضروری‌ترین شادی پس از گل
دیه‌گو فورلان


گرفتیم دیه‌گو، تو بدنت را خیلی دوست داری. اما به نظرت واقعا مجبوری پس از هر گل پیراهنت را دربیاوری؟

تقدیر ویژه

پل اختاپوس

امیدواریم در آرامش باشی، ای پیشگوی خردمند. تو، بی هیچ تردیدی، غیب‌گوترین جانور سال 2010 بودی.

جایزه بدترین تیم

انگلیس، ایتالیا و فرانسه
سه تیمی که رویای فتح جام جهانی را داشتند. سه تیمی که آفریقای جنوبی را به شکلی شرم‌آور ترک کردند، آن هم در زمانی که هنوز حتی کسی حرفی از فینال هم به میان نیاورده بود.
انگلیس از گروهش صعود کرد، اما این صعود تنبیهی برای هواداران بود چرا که آنها مجبور شده بودند یک بازی دیگر تیمشان را هم تحمل کنند.
ایتالیا، مدافع عنوان قهرمانی در گروهی چهارم شد که در آن راگبی‌بازهای نیوزیلند، تیم همیشه قدرتمند و مشهور اسلواکی و پاراگوئه، هشتمین تیم برتر آمریکای جنوبی حضور داشتند. تنها بازگشت خجالت‌آور میشاییل شوماخر را می‌توان تا حدی با بازگشت مارچلو لیپی در سال 2010 مقایسه کرد.
جایزه بدترین قهرمان تاریخ جام باشگاه‌های جهان
اینتر
همیشه شایعاتی درباره جادوگر بودن رافا بنیتس وجود دارد. او این بار اینتر را از قهرمان اروپا به تیمی بی دست و پا در ایتالیا تبدیل کرد. اینتر در سری آ هفتم است، که دستاوردی بزرگ پس از سال‌ها حکمرانی مطلق و کسل‌کننده به شمار می‌رود.
آنها البته در هفته‌های گذشته فاتح جام باشگاه‌های جهان شدند و این تعداد جوایز خود در سال 2010 را به چهار رساندند (لعنت به آن شکست سوپرجام یوفا به اتلتیکو مادرید). آنها رسما بهترین تیم فعلی فوتبال دنیا هستند. دست فیفا دوباره درد نکند.
جایزه دستاورد یک عمر
گوران اریکسون
مربی سوئدی امسال در بهترین فرمش بود و ماجراجویی‌های پول‌دوستانه و نسبتا بی‌شرمانه‌اش را در تور دور دنیایش ادامه داد (البته سفری که از لیگ‌های دسته‌های پایین انگلیس شروع شد و به آن خاتمه یافت را باید هم این طور توصیف کرد).
او سال را در ناتس کانتی آغاز کرد و این باشگاه پولدار را در نزدیکی‌های صعود قرار داد و دستمزدی گزاف برای این کارش گرفت. پس از ترک پست، مربی ساحل عاج در جام جهانی شد. او با یک تساوی ملالت‌بار مقابل پرتغال از روشش دفاع کرد و پس از آن که پرتغال کره شمالی را در دیدار دوم گروه در هم کوبید، بخت ساحل عاج برای صعود پیش از آن که حتی شروع شود به پایان رسید.
او پس از آن اقامت موقت شش هفته‌ای (که برای آن کلی پول به جیب زد)، به لسترسیتی جدیدا پولدار شده رفت و از آن هنگام تاکنون تلاش می‌کند بازیکنانی مانند دیوید بکام را بخرد و در همین حال امثال پل گالاگر را به میدان می‌فرستد. اریکسون هنوز دارد به پول گرفتن ادامه می‌دهد که این مهم‌ترین نکته است.
ظاهرا مرد سوئدی امید بسیاری به شاگردش در این تجارت دارد: کارلوس تبس که در اواخر سال خبرساز شد؛ اما استاد او بود که در سال 2010 به همه نشان داد در این زمینه بی‌نظیر است.
مرد سال
دیه‌گو مارادونا

اسطوره فوتبال در جام جهانی 1986 (که در آن تقریبا یک‌تنه آرژانتین را به قهرمانی رساند)، و آدم بد جام جهانی 1994 (که در آن به حدی مواد مصرف کرده بود که باعث شد مصرف مواد روزانه بن جانسون دونده مانند خوردن آسپرین شود)؛ سال 2010 دوباره سال او بود.
او هیچ ارزشی برای موارد بی‌اهمیتی مانند تاکتیک قائل نیست (چیزی که در نهایت باعث شد تیمش مقابل آلمان ببازد)، اما به خوبی بلد است چطور با رسانه‌ها صحبت کند و تفکراتش را دقیقا به آنها بگوید. البته حرف‌های او اغلب غیر قابل انتشار بود.
تابستان در آفریقای جنوبی رنسانس مارادونا بود. او حتی به بازگشت به ناپل هم فکر کرد (جایی که او میلیون‌ها یورو به اداره مالیات بدهکار است و هنوز هم حاضر نیست بگوید پدر فرزند نامشروعش است!)
به افتخار بزرگی این مرد، بهترین جملات او در جام جهانی را در زیر می‌آوریم. دیه‌گو مارادونا، تو برنده اولین جایزه مرد سال توپ زعفرانی هستی.
بلکبرن، او را استخدام کن...
جنون جادویی قهرمان ما، دیه‌گو مارادونا
- دیه‌گو به این پرسش ساده که چرا بازیکنانش را در آغوش می‌کشد این طور پاسخ می‌دهد.
«من هم‌جنس‌گرا نیستم! اما می‌خواهم هنگامی که بازیکنانم مانند امروز عالی بازی می‌کنند به آنها تبریک بگویم.»
«من مورینیو را خیلی دوست دارم. شماره او را دارم و شاید به او زنگ بزنم. ما ساعت‌ها درباره فوتبال و تاکتیک‌های تهاجمی و تدافعی حرف زدیمو او از آنهایی است که دوست دارید به خانه خود بیاورید و هر بار که چیزی می‌خواهید از او بپرسید.»
البته مردم همیشه کتاب کنار دستشان قرار می‌دهند، اما مارادونا مربیان مشهور دنیا را پیش خود نگه می‌دارد.
«خوشحال کردن مسی باعث افتخار همه است، از جمله هم‌تیمی‌هایش. امروز می‌بینید که او با پاستوره و گارسه شوخی می‌کند، در حالی که قبلا آنها را نمی‌شناخت. او با ورون صحبت می‌کند. من داشتم دزدکی به حرف‌هایشان گوش می‌دادم: جادوگر (ورون) روشنفکر فوتبال است، او از فوتبال خیلی بیشتر از لیو می‌داند، ولی وقتی آنها با هم حرف می‌زدند مسی کثافت جوابش را می‌داد.»
- مارادونا مرتبا به مسی توهین می‌کند و به این ترتیب می‌خواهد او را خوشحال کند. او به خوبی در این زمینه پیشرفت کرده است.
«بسیاری از روزنامه‌نگاران باید از بازیکنان عذرخواهی کنند. نمی‌گویم [...]، اما بهتر است همه با هم بهتر رفتار کنیم.»
- مارادونا باز هم با حرف‌هایش جنجال‌ساز می‌شود.
«من 23 گربه وحشی دارم که آماده آن هستند که پوستشان را در میدان جا بگذارند. پس از هر جلسه تمرینی انتخاب ترکیب اصلی کار دشوارتری می‌شود.»
- مارادونا کیفیت تیمش را فاش می‌کند. او با این حال مارتین دمیکلیس را در ترکیب قرار می‌دهد.
«به سطحی می‌رسیم که پیراهن آرژانتین شایسته‌اش است. آرژانتینی‌ها باید آرام باشند چون رقیبان مجبورند هر چه گوشت دارند به سیخ بکشند.»
- مارادونا فاش کرد که آلمانی‌ها سلطان کباب دنیا هستند.
«به موزه برگرد.»
- این فوق ستاره سابق فوتبال، احترامش به پله را این طور نشان می‌دهد.
سال خوب
گرث بیل
چون تنها هشت هفته در سطحی بازی کرد که نزدیک به کلاس جهانی بود (اگر ضربه زدن به توپ در کنار میدان و دویدن بسیار سریع به دنبال آن را سطح جهانی بدانیم). با این حال او را یکی از بهترین بازیکنان دنیا می‌دانند. همین بس است.
گودلاک جاناتان
با نامی که او دارد می‌تواند به راحتی در هر انتخاباتی برنده شود (چه کسی می‌تواند با شعار «به گودلاک (موفق باشی) در سال 2010 رای بدهید» مخالفت کند؟ البته به جز طرفداران فری‌مانی (پول مفت) بنجامین !) این سیاستمدار نیجریه‌ای باعث شد تیم نیجریه برای مدتی از حضور در فوتبال بین‌المللی محروم شود، آن هم پس از جام جهانی بدی که آنها گذراندند. این دستاوردی بزرگ است.
ویکتور والدس
او انتخاب می‌شود چون هیچ کسی نبوده که بتواند مانند او با کمترین کار، بیشترین قهرمانی را به دست بیاورد. او ابتدا رسیدن بارسلونا به قهرمانی لالیگا را تماشا کرد و سپس مانند میلیون‌ها هوادار فوتبال در دنیا، قهرمانی اسپانیا در جام جهانی را به نظاره نشست و البته مدال را به گردن آویخت. او البته دستمزد بسیاری هم به دست آورد. بله، سال گذشته برای او واقعا عالی بود.
روی هاجسون
چون تیمی به شدت متوسط به نام فولام را به فینال لیگ اروپا رساند و این رویا را به آنها داد که در لیگ برتر رقیبی جدی برای همه باشند.
سال بد
اشلی کول
نه تنها به این دلیل که با حماقت خودش از همسر خواننده‌اش چریل کول جدا شد، بلکه به این دلیل که این کار را پس از آن انجام داد که الهام‌بخش ---- Three Words او شد که یکی از بدترین ساخته‌های موسیقی پاپ است و ضربات سختی در سراسر دنیا به شنوندگان وارد کرد.
ریو فردیناند
چون این مدافع منچستریونایتد در کل فصل تنها 12 بار برای تیمش بازی کرد و با این حال قرار بود در جام جهانی کاپیتان تیم انگلیس باشد. او سپس در آستانه تورنمنت آسیب دید. تنها چیزی که او در سال 2010 نشان داد اعتیادش به توئیتر بود.
آلن شیرر
چون تفسیرهای فوتبالی‌اش از هر چیزی که نزدیک به هوشمندی، طنز یا بینش باشد خالی بود، و این نکته خود را در جام جهانی به وضوح نشان داد، جایی که او گفت مربی یونان فردی تنومند از شمال اروپا به نام «ری هارگل» است.
روی هاجسون
چون باشگاهی که قبلا رویای این که تیمی مدعی در لیگ برتر باشد داشت را تحویل گرفت و به لطف خریدهایی مانند کریستین پولسن و پل کانچسکی، آنها را تبدیل به تیمی به شدت متوسط کرد.
شنبه 11/10/1389 - 0:59
در دنیای كنونی روندی در حال وقوع است كه هیچ كشوری از آن مصون نیست؛ روند كالایی شدن و جزءبه جزء شدن زیبایی. اگر در گذشته فرد به عنوان یك كلیت در نظر گرفته می‏شد، امروز در حال تفكیك و تجزیه شدن است و هر یك از اجزای بدن در دنیای رسانه‏ها، مورد تاكید خاصی قرار گرفته و مدهایی برای آن به وجود می‏آید كه حتی در جراحی‏های زیبایی بدن مورد استفاده قرار می‏گیرند.

از سوی دیگر، مدها در حال تغییر و غربی شدن است. به عنوان مثال، زمانی چاق بودن نشانه و سمبل زیبایی بود و امروز در دنیای غرب باربی بودن مد زیبایی است. بینی بزرگ روزگاری نشان اقتدار بود و امروز اسباب سرشكستگی!


مصرف‌مدار بودن هویت و بدن‌مدار بودن مصرف در جامعه نوین باعث شده است رفتارهایی چون انجام جراحی زیبایی بینی به یكی از كنش‌های شایع تبدیل شود.در جامعه‌ پرشتاب كنونی كه اولین برداشت‌ها از طرف مقابل و همچنین اولین تأثیرات در طرف مقابل مهم هستند، ظاهر افراد، نمادها و نشانه‌های خارجی منزلت، اهمیت بسزایی می‌یابند. زیبایی براین اساس به عنوان یكی از مؤلفه‌های جایگاه اجتماعی در ارزیابی موقعیت اجتماعی افراد جامعه، مهم قلمداد می‌شود. در این بین، بینی و كوچكی آن در ایران سمبل زیبایی و رفاه تلقی می‌شود و عده بسیاری بینی خود را به نیت زیبا شدن به زیر تیغ می‌برند.


ركورد جهانی


گفته می‌شود از نظر تعداد جراحی زیبایی بینی، ایران رتبه اول را در جهان به دست آورده است. براساس آمارهای موجود اعمال جراحی بینی در دنیا رو به كاهش و در عوض سایر جراحی‌های كه برای جوان‌سازی فرد صورت می‌گیرد رو به افزایش است ولی ایران هنوز بیشترین متقاضی اعمال جراحی بینی در جهان است.


برخی معتقدند به علت نوع پوشش زنان ایرانی كه صورت زن نمود بیشتری دارد، زنان روی صورت خود حساس بوده و برخی نیز معتقدند جراحی بینی می‌تواند اعتماد به نفس زنان را افزایش داده و به آنها كمك خواهد كرد شوهر مناسب‌تر پیدا كنند.


دماغ‌ در گذر تاریخ


افلاطون‌ در رساله‌‌ای‌ كه‌ در باب‌ زیبایی‌شناسی‌ نوشته‌، مردانی‌ كه‌ دماغ‌ كشیده‌ و بلند دارند و فاصله‌ دماغ‌ و دهانشان‌ زیاد نیست‌ را زیباترین‌ و خوش‌ سیرت‌ترین‌ آدم‌ها دانسته‌ است‌.این‌ فیلسوف‌ بزرگ یونانی معتقد بود دماغ‌ سربالاها از خود راضی‌اند. این تفكر برای 2000 سال قبل نیست. لسكوی‌ چهره‌شناس‌مشهور قرن‌ ?? درباره‌ دماغ‌های‌ بزرگ‌ نوشته‌: بینی‌ بزرگ‌، خواه‌ خمیده‌، خواه‌ راست‌، نشانه‌ خوبی‌ است‌. گرچه‌ چنین‌ آدم‌هایی‌ خجالتی‌ و كم‌ رو نیستند، اما آرام‌ و باهوشند و فقط‌ گاهی‌ دچار خشم‌ آنی‌ می‌شوند. راه دور نرویم نامادری سیندرلا یادتان هست؟ زنی با بینی كوچك و سر بالا كه روزگاری مظهر بدجنسی و تا حدودی زشتی محسوب می‌شد. به نظر می‌رسد در گذر تاریخ دماغ‌ها كوچك و سر بالا شده‌اند.


سپید


متخصصان جراحی پلاستیك با دیدگاهی مثبت، دلایل گرایش به جراحی زیبایی بینی را در درجه اول، رفع نواقص و ناراحتی‌های جسمانی و عوارض روانی ناشی از آن و سپس حس زیباپسندی و گرایش فطری انسان به زیبایی و بهبود كیفیت زندگی و در مواردی بسیار اندك (حدود 10 تا 15درصد) تبلیغات رسانه‌ها، چشم و هم‌چشمی و... عنوان كرده‌اند.از دید این دسته، جراحی زیبایی بینی در ایران مد نشده بلكه سایز بزرگ بینی در نژاد ایرانی، یكی از دلایل تعداد بالای جراحی زیبایی بینی در ایران است.از دید آنها اروپایی‌ها و آمریكایی‌ها از نظر آناتومی، خلقت و ژنتیك، اغلب بینی‌ زیبایی داشته و نیازی به عمل زیبایی بینی ندارند!(و البته كل عالم و آدم باید شبیه به آنها شوند)


سیاه


در مقابل این گروه اول عده‌ای از پزشكان گوش وحلق و بینی، روان‌شناسان و مردم عادی با بیان دلایلی مانند اختلالات روانی مراجعان و مسائل فرهنگی ـ اجتماعی، دیدگاهی منفی نسبت به این قضیه دارند. از دید این دسته، متقاضیان عمل‌ جراحی زیبایی بینی افرادی مرفه اما نازیبا هستند كه برای زیباتر ساختن خود، حاضرند حتی از جانشان نیز بگذرند و این مساله بیشتر در مورد زنان جوان صدق می‌كند. در این دیدگاه علاوه بر تحقیر و استهزا متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی، پزشكان انجام‌دهنده این عمل نیز تقبیح شده و متهم به زیر تیغ بردن افراد برای كسب درآمد بیشتر شده‌اند. پزشكانی كه حتی در مواردی به جای زیباتر ساختن مراجعان خود، آنها را به كشتن می‌دهند.


خاكستری

در مقابل دو دیدگاه صفر و یكی فوق عده‌ای نیز عمل‌ جراحی زیبایی بینی را فی نفسه خوب یا بد نمی‌دانند. بلكه آن را معلول عوامل مختلف اجتماعی می‌دانند. اینان معتقدند مساله جراحی بینی تفاوت بسیار عمده‌ای با دیگر جراحی‌ها دارد و در حال حاضر به علت انجام مكرر آن در كشور تقریبا افرادی كه بدون اطلاع كافی خود را متخصص در این زمینه می‌بینند، بسیار افزایش یافته است.


بر اساس این دیدگاه افزایش تقاضا درگروه‌های سنی و جنسی مختلف، رشد و گسترش میزان اعمال جراحی زیبایی بینی در ایران و كمبود تعداد متخصصان جراحی پلاستیك زیبایی، فرصت فعالیت را به جراحان غیرمتخصص داده و منجر به بروز مشكلاتی نظیرعدم تضمین موفقیت در اعمال جراحی، روبه‌رو شدن برخی بیماران با پیامدهای منفی ناشی از اعمال جراحی نامناسب و حتی خطر مرگ و بالطبع، افزایش میزان شكایت‌ها از قصور پزشكی شده است.

از دید این گروه پیامد این مساله طرح و بزرگ‌نمایی برخی از این موارد در رسانه‌ها به عنوان یك مساله اجتماعی و نوشتن مقالات و... با هدف كاهش تمایل اقدام به این عمل از طریق تاثیرگذاری بر متقاضیان، مسوولان و وجدان جمعی جامعه بوده است. در اكثر این نوشته‌ها، تاكید بر اختلالات روانی و شخصیتی متقاضیان بوده و متخصصان علوم ‌اجتماعی نیز این افراد را قربانیانی منفعل جامعه معرفی كرده‌اند. اما كمتر كسی به بررسی علل و ریشه‌های موضوع پرداخته است.

بینی و مشكلات روانی


آیا جراحی زیبایی بینی با مشكلات روانی در ارتباط است؟ بررسی‌های انجام شده در كشورهای اروپایی و آمریكا نشان داده حدود 20 درصد افرادی كه جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، مبتلا به اختلالات روان نژندی مانند اضطراب، وسواس و افسردگی و حدود 70 درصد نیز مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته و اختلال شخصیت وسواسی هستند و فقط 10 درصد اعمال جراحی ناشی از حالت واقعا غیرطبیعی بینی است.


از نظر سنی، اعمال جراحی زیبایی بینی بیشتر در سنین 15 تا 25 سال انجام می‌شود و در میان تحصیلكرده‌ها و افراد مرفه فراوان‌تر است. هر چند طبقات اجتماعی متوسط و پایین هم با وجود هزینه بالای این قبیل اعمال با تحت‌فشار قرار دادن خود و خانواده به این امر اقدام می‌كنند.

نكته: در ایران مطالعات انجام شده نشان می‌دهد از نظر شخصیتی اغلب افرادی كه جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، ویژگی‌های وسواسی بارزی دارند و نیز دارای شخصیت خودشیفته و در پی جذابیت هستند


در ایران مطالعات انجام شده نشان می‌دهد از نظر شخصیتی اغلب افرادی كه جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، ویژگی‌های وسواسی بارزی دارند و در درجه دوم، افراد دارای شخصیت خودشیفته كه كمال‌گرایی آنها متمركز به خود و با هدف افزایش جذابیت است، این اعمال را انجام می‌دهند.


اعتماد به نفس با چاقو


دكتر مظاهری، دبیر انجمن روانپزشكان ایران در پاسخ به این سوال كه آیا در افرادی كه بینی بزرگ یا ناموزون دارند، عمل جراحی به افزایش اعتماد به نفس آنها می‌انجامد، می‌گوید: در افراد طبیعی این اتفاق رخ می‌دهد اما در بیماران تقریبا نتیجه خوبی ندارد. یك سوم این بیماران خانه‌نشین می‌شوند، زیرا نگرانند كه از سوی دیگران مورد تمسخر قرار گیرند ولی به جرات می‌توان گفت كه بخش عظیمی از این بیماران از رویارویی اجتماعی و شغلی دوری می‌جویند و عملكرد اجتماعی آنها كاهش می‌یابد. از این رو بهتر است پیش از جراحی زیبایی بینی از مشاوره یك روانپزشك بهره گرفت.


من زشتم


برخی، از جراحی بینی تصورات غیرواقعی دارند و به صورتی اغراق‌آمیز به این موضوع نگاه می‌كنند. بسیاری از افراد نیز نیازی به جراحی زیبایی ندارند و خود مصر به انجام جراحی هستند.


دكتر محسن نراقی، رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران در‌این‌خصوص می‌گوید: بیش از 50 درصد متقاضیان جراحی پلاستیك بینی، احتیاجی به جراحی ندارند. اما علت این موضوع چیست؟


به گفته وی، در روانپزشكی اختلالاتی به نام احساس بدشكلی بدن (بدریختی بینی) و بدریخت هراسی وجود دارد. این افراد یك احساس ذهنی مداوم درباره زشت بودن برخی از جنبه‌های ظاهر یا چهره دارند، باوجود این‌كه ظاهر آنها طبیعی یا تقریبا طبیعی است. توهم زشتی بسیار شایع است. تحقیق اخیری كه روی دانشجویان انجام شده، نشان می‌دهد كه 90 درصد دانشجویان به نحوی از قیافه‌شان راضی نبوده‌اند.


گفتنی است زشتی و زیبایی مفاهیم نسبی هستند و اگر كلمه طبیعی یا متوسط را در نظر بگیریم، باید بیش از 60 درصد جمعیت قیافه طبیعی داشته باشند.

دكتر نراقی می‌افزاید: اساس اختلال احساس بدشكلی بدن، باور یا ترس قوی بیمارگونه است از این‌كه ظاهر جذابی ندارد یا حتی نفرت‌انگیز است. این افراد بیشتر به متخصصان پوست یا جراحان پلاستیك مراجعه می‌كنند تا روانپزشكان. این افراد چنان واكنش نشان می‌دهند كه گویی قیافه به واقع زشتی دارند، مانند زشت‌ها خجالت می‌كشند و دچار اضطراب و دلواپسی می‌شوند و توانایی زندگی واقعی را در معرض موانع روانی از دست می‌دهند.


در حالات شدید بیماری این افراد از نگاه به آینه یا سطوح شفاف خودداری می‌كنند و با آرایش یا تغییر لباس سعی در پنهان كردن نقص فرضی خود دارند.

نكته مهم این است كه درمان از طریق روش‌های جراحی در این افراد تقریبا بدون استثنا ناموفق است. به همین علل، چنین افرادی پس از عمل نیز دچار مشكل خواهند بود و چه بسا پس از عمل جراحی، بینی آنها وضعیتی بدتر از قبل پیدا ‌كند و افسردگی آنها افزایش یابد.


طبقه بالاتر، بینی كوچك‌تر


جامعه‌شناسان معتقدند هر فرد به عنوان یكی از افراد جامعه همواره توسط دیگر اعضای جامعه ارزیابی می‌شود و همواره بخشی از این قضاوت‌ها كه اساس شكل‌گیری موقعیت‌های اجتماعی هستند، مبتنی بر قیافه و ظاهر افراد بوده است.


به عبارت دیگر زیبایی و بهره‌مندی از آن از خصایص (سابقا طبیعی و امروزه قابل حصول) بارزی است كه همواره دارندگان آن را در ارزیابی‌های اجتماعی نسبت به افراد معمولی و كمتر بهره‌مند از زیبایی در موقعیت بهتری قرار داده است. در واقع در ذهن ما، خوبی با زیبایی و بدی با زشتی همراه است، این موضوع باعث می‌شود هر موقعیت برتر و فرادستی در نظر ما واجد زیبایی باشد.

امروز برابری واژه زیبایی و خوبی به پیوند زیبایی و فرادستی تعمیم یافته است، بنابراین بیان صحیح‌تر «خوب‌ها زیبا هستند» در زمانه ما این است كه: «فرادستان زیبا هستند». این نگرش به زیبایی باعث می‌شود مردم در جوامع مختلف طالب زیبایی باشند و اگرچه درك و دریافت از زیبایی در اعصار گوناگون و جوامع مختلف همواره در حال دگرگونی بوده است، اما فهم از آن به عنوان نماد و نشانه ‌جایگاه اجتماعی بالا، پیوسته در حال بازتولید است.

زیبایی یا تنفس


بینی برای زیبا شدن یا نگاه داشتن عینك نیست. بینی اولین عضو بدن از نظر عبور جریان هواست كه وظیفه تنظیم دمای هوا و رطوبت و تصفیه هوا را به عهده دارد.


از این‌رو در جراحی بینی نباید تنها به جنبه زیبایی آن توجه شود بلكه باید كاركرد بینی به بهترین شكل حفظ شود.


منبع: جام‌جم
شنبه 11/10/1389 - 0:57
نتایج بررسی‌ها نشان داد بیماران سرطانی که سیگار می‌کشند، درد بیشتری را نسبت به سایر بیماران سرطانی غیر سیگاری تحمل می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر جوزف. دبلیو. دیتر(Joseph W. Ditre)از گروه روانشناسی دانشگاه A&M تگزاس و جمعی از همکارانش با مطالعه 224 بیمار سیگاری مبتلا به سرطان دریافتند درد در بیمارانی که سیگار می‌کشند، شدیدتر از بیماران غیرسیگاری مبتلا به سرطان است. همچنین افرادی كه استعمال سیگار را ترک كرده بودند، درد کمتری نسبت به افراد سیگاری داشتند.

یافته‌های این بررسی نشان داد افراد مبتلا به سرطان که در زمان تحقیق سیگار می‌کشیدند، در مقایسه با کسانی که اصلا سیگاری نبودند درد بیشتری را گزارش کردند.

همچنین یک رابطه معکوس بین درد و مدت زمان ترک سیگار در گذشته وجود داشت، به نحوی که در میان سیگاری‌های سابق، کسانی که مدت زمان بیشتری از ترک سیگارشان می‌گذشت، درد کمتری احساس می‌کردند.

دکتر باستین(Bastian) از گروه پزشکی داخلی دانشگاه Duke معتقد است پزشکان باید بیماران خود را به ترک سیگار ترغیب کنند چرا که این در بهبود درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیرگذار خواهد بود.

نتایج این مطالعه در نشریه درد در شماره ژانویه 2011 به چاپ خواهد رسید.
شنبه 11/10/1389 - 0:57
ه‌زودی شایعه قدیمی عرضه پلی‌استیشن همراه که می‌توان به‌عنوان تلفن هم از آن استفاده کرد به واقعیت تبدیل می‌شود.
روزنامه آساهی شیمبون ژاپن گزارش داد که سونی در بهار 2011 یک پلی‌استیشن قابل حمل به بازار عرضه می‌کند که به‌عنوان تلفن همراه نیز می‌توان از آن استفاده کرد.
این روزنامه گزارش داد که در اواخر سال 2009 شرکت سونی یک نسخه کوچک‌تر از پلی‌استیشن قابل حمل را بازار عرضه کرد که PSPgo نام داشت. این محصول با سرویس شبکه سونی پلی‌استیشن مرتبط می‌شود و از شبکه وای‌فای برای دانلود نرم‌افزار، موسیقی و فیلم استفاده می‌کند.
با وجود پیشرفت فزاینده سونی در تولید این محصول حضور آن در بازار ضعیف بوده و این شرکت درصدد است فروشش را با راهکارهای جدید مانند اضافه کردن امکانات تلفن همراه به آن، افزایش دهد.
طبق گزارش آساهی شیمبون، محصول جدید پلی‌استیشن که تلفن همراه نیز هست، توسط سونی اریکسون ساخته می‌شود و ابتدا در اروپا و سپس در آمریکا عرضه خواهد شد.
شنبه 11/10/1389 - 0:55
برنامه غذایی نامناسب یكی از عوامل مهم در بروز بیماری‌های قلبی - عروقی است كه تغییراتی در چربی خون را سبب می‌شود و در ابتلا به تصلب شرایین و بیماری‌های قلبی - عروقی نقش بسیار مهمی دارد.

به گزارش ایسنا، مطالعات نشان داده است جوامعی كه از رژیم غذایی با كلسترول و چربی جامد كمتری برخوردارند، میزان بروز بیماری‌های قلبی - عروقی كاهش یافته و به دنبال آن میزان چربی خون آنها نیز كمتر می‌شود.

رژیم غذایی نامناسب می‌تواند در ایجاد چاقی، افزایش چربی خون، دیابت و افزایش فشار خون موثر باشد. این عوامل زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی - عروقی هستند.

بیماری‌های قلبی - عروقی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر و از عمده‌ترین مشكلات بهداشتی در كشورهای پیشرفته و در حال توسعه به شمار می‌روند. در ایران نیز سالانه حدود 40 درصد مرگ و میر به بیماری‌های قلبی - عروقی مربوط می‌شود.

برخی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی را افزایش می‌دهند كه از آنها به عنوان عوامل خطر نام برده می‌شود. فردی كه حداقل دارای یكی از این عوامل خطر باشد آمادگی بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی خواهد داشت.

بر اساس اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی كشور، تغذیه نامناسب، فشار خون بالا، چربی خون بالا (كلسترول و تری گلیسرید)، استعمال سیگار، فشار روحی روانی، بی‌تحركی، سن و جنس (مردان بالای 45 سال، زنان بالای 55 سال)، داشتن زمینه ارثی بیماری‌های قلبی - عروقی، چاقی و دیابت از جمله عوامل خطر بروز بیماری‌های قلبی به شمار می‌روند.

برای پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی - عروقی توجه به عواملی مانند كاهش مصرف گوشت‌های قرمز و تاكید بر مصرف گوشت‌های سفید مانند مرغ و ماهی لازم است. همچنین توصیه می‌شود تا حد امكان از غذاهای سرخ شده و مصرف روغن‌های جامد، حیوانی و نباتی خودداری شود.

گنجاندن روغن‌های مایع مانند زیتون، كانولا، در برنامه‌ غذایی روزانه، مصرف انواع مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق و ... به عنوان بخشی از چربی روزانه، كاهش مصرف نمك و فرآورده‌های غذایی شور، مصرف ماهی حداقل 2 بار در هفته، محدود كردن مصرف غذاهایی مانند مغز، قلوه، كله و پاچه، استفاده از سیر و پیاز به عنوان طعم دهنده غذاها، مصرف شیر و فرآورده‌های كم چرب آن، استفاده از نان‌های سبوس‌دار و فرآورده‌هایی كه از غلات سبوس‌دار تهیه می‌شوند نیز در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی -عروقی موثرند.

همچنین دست كشیدن از غذا قبل از سیرشدن، افزایش مصرف سبزی و میوه در برنامه غذایی روزانه، مراجعه به موقع به پزشك و متخصص تغذیه به منظور بررسی وضعیت سلامت و تغذیه و پیروی از یك برنامه غذایی صحیح با توجه به ویژگی‌های فردی هر شخص، ورزش منظم و فعالیت بدنی روزانه و حفظ وزن بدن در حالت طبیعی در جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی بسیار موثر است.
شنبه 11/10/1389 - 0:55
فارس: سرپرست اداره كل بازاریابی همراه اول گفت: تا پیش از دهه فجر و در دی ماه لیست برندهای جدید همكار همراه اول در طرح باندلینگ (بسته گوشی به همراه سیم‌كارت) اعلام می‌شود.

اصغر محمدی با اشاره به مرحله جدید عرضه گوشی به همراه سیم كارت از سوی شركت ارتباطات سیار گفت: اسپانسر این كار شركت LG است تا گوشی‌های LG به همراه سیم‌كارت‌های همراه اول عرضه كند.

وی ادامه داد: در مدت نمایشگاه تله‌كام ثبت‌نام از علاقمندان جدید این بسته انجام شد تا پس از اتمام نمایشگاه با مراجعه به فروشگاههایی كه نمایندگی محصولات LG را دارند بسته گوشی و سیم كارت خود را دریافت كنند.

سرپرست اداره كل بازاریابی همراه اول با بیان اینكه این پكیچ‌ها در دو نوع 35 و 45 هزار تومانی عرضه می‌شد، گفت: این كار در حال حاضر انجام و گوشی‌ها نیز تحویل داده می‌شوند؛ اما برای ادامه این طرح با شركت‌های دیگر نیز وارد مذاكره شده‌ایم كه چنانچه قادر به ارائه شرایط مورد نظر ما هستند، در این طرح مشاركت داده شوند.

محمدی گفت: البته شركت LG برای این كار به ما وعده داده است و اگر كسی به این شركت مراجعه كند می‌تواند گوشی موردنظر را دریافت كند.

وی در خصوص اینكه آیا امكان خرید این بسته‌ها هم اكنون و پس از نمایشگاه تله‌كام نیز وجود دارد، گفت: منتظر هستیم ببینیم مقداری كه در نمایشگاه ثبت‌نام كرده‌اند، برای گرفتن گوشی‌ها مراجعه می‌كنند یا خیر.

محمدی افزود: البته تا پیش از دهه فجر از طریق سایت همراه، این امكان فراهم می‌شود كه متقاضیان هر گوشی مربوط به هر شركتی را كه می خواهند خریداری كنند و پیش از دهه فجر این كار حتما انجام خواهد ‌شد.

سرپرست اداره بازاریابی شركت ارتباطات سیار افزود: تا پیش از دهه فجر و در دی‌ماه آدرس تمامی فروشگاههایی كه باندلینگ گوشی (بسته گوشی به همراه سیم‌كارت) را انجام می‌دهند به روی سایت همراه اول قرار داده می‌شود.

وی در خصوص اینكه آیا گوشی‌ها با همان قیمت 35 و 45 هزار تومان ارائه خواهد شد، گفت: گوشی‌ها با همان قیمت قبلی عرضه خواهند شد؛ زیرا قیمت باید برای شركت به صرفه باشد.

محمدی در خصوص اینكه مذاكره با چه برندهایی انجام شده است، گفت: برای شركت‌های دیگر فراخوان شده است و ما آمادگی خود را اعلام كرده ایم كه اگر شركت‌های دیگر نیز بخواهند می‌توانند وارد این عرصه شوند؛ اما برندهای دیگر هنوز نهایی نشده است.

محمدی در پاسخ به اینكه چه میزان از ثبت‌نام‌ كنندگان در نمایشگاه برای دریافت گوشی مراجعه كرده‌اند، اظهار داشت: هنوز بازخوردی از بازار و از اینكه چه میزان از بازدید كنندگانی كه ثبت‌نام كرده‌اند برای خرید گوشی مراجعه كرده‌اند، نگرفته‌ایم.
شنبه 11/10/1389 - 0:53