تعداد مطالب : 1426
تعداد نظرات : 456
زمان آخرین مطلب : 3036روز قبل
ازگیل

ازگیل سینه را نرم می کند و عطش را فرو می نشاند و ضد صفرا است. ضماد آن جوش های بدن را از بین می برد. زادگاه اولیه ازگیل ایران و نواحی معتدل آسیا و اروپا است.
تقریباً خواص آن با زالزالک یکسان است. دارای ویتامین «آ» و ویتامینهای «ب» و «ث» بوده و سرشار از تانن است و میوه و برگ ازگیل به عنوان قابض و رفع التهاب معده توصیه و تجویز شده است. میوه رسیده ازگیل دارای قند و جوهر لیمو است.
برای معالجه اسهال خونی می توان دویست تا سیصد گرم آن را بدون پوست خورد می توان یک کیلو از میوه ازگیل با کمی شکر به صورت شربت در آورده، و چهار روز متوالی، روزی یک چهارم آن را بخورید.
هسته ازگیل به علت داشتن کمی اسید سیانیدریک، عنصری سمی است و خوردن آن خطرناک است، ولی هسته ازگیل از این سم خیلی کمتر داشته، و خوراکی است اگه آن را بکوبید و گرد آن را به مقدار یک قاشق چایخوری با چای یا شربت ریشه جعفری میل کنید سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد.

اسفناج
 

اسفناج، گیاه بسیار مشهوری که حتی نام لاتین و یا اروپایی آن از کلمه فارسی اسفناج گرفته شده است. اسفناج گیاهی است سرشار از کلروفیل و پروتئین و کارش نه تنها کمک به عمل هاضمه و تحریک ترشحات معدی، کبدی، لوزالمعدی و غدد داخلی است بلکه مواد معدنی قابل توجهی نیز در بر دارد. این گیاه دارای مقداری آهن، منیزیوم، فسفر، ید و مقداری مواد معدنی است که با عنوان " عناصر قلیل" نام میبرند و جهت تعادل اعمال حیاتی بدن بسیار لازم می باشند.
به کودکان، جوانان، سالخوردگان، اشخاص کم خون و بتمام کسانی که بیماریهاری مزمن دارند خوردن اسفناج موکدا توصیه می شود.
وجود فسفر در اسفناج مخصوصا برای کسانی که بکارهای فکری اشتغال دارند و آهن آن برای شهر نشینان که گلبول های سرخ خونشان جهت تامین اکسیژن سلول های بدن، باید فعالیت بیشتری کنند بسیار الزامی است.  در خاتمه اسفناج برای کسانی که از بیمار های پوستی رنج می برند توصیه میشود

انار

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا 6 متر می رسد و در مناطق نیمه گرمسیری می روید. شاخه های آن کمی تیغدار و برگهای آن متقابل، شفاف و ساده است.
گلهای انار درشت برنگ قرمز اناری ولی بی بو می باشد. میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد.
انار میوه ای است سرشار از ویتامین و به علت داشتن آهن و سایر عناصر دیگر دیر هضم می باشد .خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب انار است. انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح و قبل از صبحانه است. انار مقوی قلب، مفرح، دفع کننده چربی، رفع کننده سموم اغلب عفونتهای داخلی، دافع حرارت می باشد و خوردن انار با پرده های سفید آن شکم را دباغی میکند، رب انار، برگ انار در ضعف معده، کمی اشتها، تهوع، ضعف عمومی، تصفیه خون، خاصه در دختران جوان و در رفع میگرن بسیار مفید است.
دانه های میوه ی جنگلی انار که به (نار دان)شهرت دارد در معالجه اسهال بسیار موثر است. آب انار شیرین با شکر و نشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود. رب انار نیز برای رفع خماری موثر است.
محصول انار: محصول انار به صورت آب انار، رب و کنسانتره  قابل حصول است.
انتخاب انار:  در انتخاب انار انواع سنگین تر آن بهتر است و پوست آن باید صاف،شفاف، نازک و بدون ترک باشد.

ارزش غذایی:
در صد گرم دانه انار مواد زیر موجود می باشد :

1. انرژی 38 کالری
2. آب 82 گرم
3. پروتئین۴/۰ گرم
4.چربی ۳/۰ گرم
5.مواد نشاسته ای 10 گرم
6.کلسیم 4 گرم
7. سدیم 3 میلی گرم
8. پتاسیم 260 میلی گرم
9. آهن ۵/۰ میلی گرم
10. ویتامین گروه ب حدود ۳-۲ میلی گرم
11. ویتامین ث 4 میلی گرم

خواص انار

از جمله خواص آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :
1- انار خون را تصفیه کرده و تقویت کننده قلب و کلیه است.
2- انار اشتها آور است وبهتر است قبل از غذا مصرف شود.
3- انار در رفع اوره و کلسترول ، دفع سموم و تعادل مایعات بدن به خصوص خون نقش مهمی را ایفا می کند.
4- مصرف انار شیرین، ایجاد شادی نموده و رنگ رخسار را باز می کند.
5- مصرف انار شیرین تقویت کننده کبد می باشد و در معالجه یرقان( زردی) مفید است.
6-انار ترش و شیرین( ملس) باعث کاهش فشار خون می شود.
7-مصرف انار در معالجه راشی تیسم، کم خونی و ضعف اعصاب مؤثر است و به بدن نیرو می بخشد.

تذکرات

1. انار برای اشخاصی که دچار یبوست هستند، مضر است.
2. انار میوه ای سرد است، بنابراین اشخاصی که سرد مزاج هستند پس از خوردن آن، مقداری آب جوش با نبات باید بخورند.
3.انار برای کسانیکه دچار نفخ معده هستند، ضرر دارد. زیاده روی در مصرف انار ترش ایجاد زخم معده می کند.
4.جوشانده پوست درخت و پوست ریشه آن که برای رفع کرم بکار می رود ممکن است ایجاد سرگیجه و استفراغ کند.
خواص قسمت های دیگر درخت انار:
1.جوشانده پوست انار برای گلو درد و زخم گلو ورفع بواسیر مفید می باشد.
2.جوشانده گل انار برای از بین بردن زخم های دهان و اسهال مزمن وبهمراه کنجد برای بهبود سوختگی مفید می باشد.
3. جوشانده ریشه انار برای دندان درد و تنظیم عادت ماهیانه در زنان مفید می باشد.
4. جوشانده پوست درخت انار اثر ضد کرم دارد.
کنسانتره انار
شرکت Roj Enterprises یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره انار در هندوستان است. کنسانتره انار در هندوستان بعنوان یک محصول لوکس بشمار می آید که مشتریان قیمتهای بالایی را بابت آن پرداخت می کنند. این محصول در اروپا و ژاپن نیز بعنوان یک نوشیدنی سالم شهرت دارد.
خاصیت‎ ضد سرطانی‎ آب‎ انار
پژوهش‌های‎ جدید نشان می‎دهد آب‎ انار خاصیت‎ ضد سرطانی‎ دارد. طبق تحقیقات انار منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، پتاسیم و ویتامین C است پژوهشگران دریافته اند که ، مصرف‎ آب‎ انار از ابتلاء بـه‎ سرطان‎ پروستات‎ جلوگیری‎ می‎کند.
دکتر احسان‎‎ مختار استاد سرطان شناسی‎ دانشگاه‎‎ ویسکانسین‎ و رئیس‎ گروه تحقیقمی گوید که باکشف‎ جدید راه‎‎ دستیابی‎ بـه خواص‎ ضد سرطانی‎ و نحوه‎‎ معالجه سرطان‎ با آب‎ انار هموارتر شده‎ است‎ .
متخصصان‎ تغذیه‎ مصرف‎ آب‎ انار را صبح‎ و پیش‎ از صبحانه‎‎ توصیه می‎ کنند
يکشنبه 12/10/1389 - 2:18

سیب زمینی بعد از برداشت به مدت پنج تا هفت ماه به ندرت جوانه می زند، اما بعد از این مدت در حرارت بالاتر از پنج درجه غالباً سیب زمینی جوانه می زند و خراب می شود.سیب زمینی در حرارت پایین مثلاً كمتر از پنج درجه مقدار قندش زیادتر و مقدار نشاسته اش كمتر می شود، بر عكس در حرارت بالاتر قند سیب زمینی كمتر و نشاسته آن بیشتر میشود، بنابراین نحوه نگهداری سیب زمینی در طعم آن مؤثر است.

برای نگهداشتن سیب زمینی در خانه ها بهتر است آن را در جعبه های چوبی ریخته در جای خنك نگهداری كنید. بهترین طریقه پوست كندن سیب زمینی انداختن آن در آب جوش و سپس گرفتن پوست آن است، در این صورت قشری كه در زیر پوست قرار گرفته و ارزش غذایی آن از سایر سیب زمینی بیشتر است از دست نمی رود.جهت پخت سیب زمینی بهتر است ابتدا آب را جوش آورده سپس سیب زمینی را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و در ظرف را ببندید تا پخته شود.

وقتی سیب زمینی در مقابل نور قرار می گیرد به تدریج زیر پوست آن سیز رنگ می شود یعنی مقداری كلروفیل در آن تولید می شود، همزمان با این حالت در سیب زمینی ماده ای سمی به نام سولانین ایجاد می شود.همچنین وقتی سیب زمینی جوانه می زند سم ذكر شده در آن ایجاد می شود. در صورت امكان از مصرف این گونه سیب زمینی ها خودداری گردد. در غیر این صورت موقع پوست كندن باید پوست را با ضخامت بیشتر جدا كرد، چون سم در قسمت خارجی سیب زمینی بیشتر متراكم است. در بعضی كشورها كه مصرف سیب زمینی بالا است، مسمومیت از سولانین بیشتر اتفاق می افتد.

يکشنبه 12/10/1389 - 2:17

زیتون سنگهای صفراوی را دفع و یبوست های مزمن را درمان می كند و معالج قولنجهای ناشی از ورم كلیه است. همچنین این ماده در تسكین درد و سوزش سوختگیها، درمان آفتاب زدگی و سرماخوردگی، گزش حشرات و عقرب مفید است.

افرادی كه بلافاصله بعد از صرف نهار در كارهای سخت فكری و ذهنی شركت می كنند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به مشكلاتی مانند بی خوابی، احساس خستگی و ضعف، اختلال حافظه و سكته مغزی قرار دارند. خوابیدن به مدت كوتاه پس از صرف نهار می توانند از بروز بسیاری از این مشكلات پیشگیری كند.

مصرف یك عدد سیب در روز به دلیل وجود آنتی اكسیدان های قوی در این میوه برای مقابله با آسیب سلول، حقیقتاً در حفظ سلامت بدن و بی نیازی از مراجعه به پزشك مؤثر است.

پوست سیب از مقادیر بالایی از آنتی اكسیدان ها برخوردار است كه آب سیب فاقد آن است. به طور كلی سیب های قرمز بیش از سیب های سبز و زرد آنتی اكسیدان دارند. از سایر خوراكی ها كه حاوی مقادیر زیادی از این مواد هستند می توان به پیاز،پرتقال و گریپ فروت اشاره كرد.

چون سیب در رفع یبوست، خارج كردن حرارت بدن، تقویت كبد و در درمان تنگی نفس و درمان زخم ها، مفید است و بهترین دارو برای سوء هاضمه است. سیب رنده شده را می توان برای برطرف كردن اسهال كودكان استفاده كرد، نوشیدن  آب سیب داروی مؤثری برای سرما خوردگی، گرفتگی صدا و سرفه است. از آب سیب تازه می توان برای از بین بردن چین و چروك پوست استفاده كرد. سیب ترش حالت استفراغ و دل بهم  خوردگی را از بین می برد و برای آنها كه مزاج گرم دارند مفید است. سیب ترش پخته درمان كننده اسهال خونی است.

كاهو دارای ویتامین A  ، B ، C است كه این ویتامین ها موجب خون سازی می شوند. همچنین این نوع سبزی سرشار از املاح آهن، كلسیم، منیزیم، منگنز، روی، سدیم و مس است. كاهو به علت داشتن املاح فراوان به ویژه منگنز و روی از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می كند و اشتها را تحریك می كند.

چنانچه كاهو پیش از غذا با كمی سركه و ادویه مناسب خورده شود غدد دستگاه گوارش را تحریك می كند و باعث ترشح اسید معده می شود و در نتیجه به هضم غذا كمك می كند. كاهو مسكن اعصاب است، حتی تشویش و دلهره را از بین می برد و بهترین دارو برای بیماری عصبی است. كاهو فشار خون را تنظیم كرده و در درمان یبوست نیز بسیار مؤثر است.

رژیم غذایی مناسب خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را تا هفتاد درصد كاهش می دهد. نتایج یك پژوهش جدید نشان داده است كه رژیم غذایی سرشار از موادی مثل گل كلم، هویج و ماهی خطر ابتلا به سرطان ها را به میزان قابل ملاحظه ای كاهش می دهد رژیم غذایی مناسب علاوه بر آنكه تا هفتاد درصد از بروز سرطان سینه و پروستات پیشگیری می كند به میزان بیست تا پنجاه درصد در پیشگیری از سرطان های دیگر نیز مؤثر است.

يکشنبه 12/10/1389 - 2:16

نارنگی با فسفر زیاد باعث تقویت حافظه و هوش می شود. نارنگی دارای املاح و ویتامین های فراوان و غنی از فسفر است. جوشانده برگ های آن برای تصفیه خون بسیار مناسب است. این میوه برای رفع بی اشتهایی و كاهش گرمای غریزی بدن مفید است.

مصرف چای بلافاصله بعد از غذا باعث دفع آهن و ویتامین B1 می شود. چای دارای ماده ای به نام « تانن» است كه به راحتی با آهن موجود در منابع گیاهی تركیب می شود. همچنین آهن یك ماده مغذی است كه جذب آن در دستگاه گوارش مشكل بوده و به مقدار اندك و به سختی جذب می شود. بنابراین مصرف چای بعد از غذا سبب می شود آهن با ماده تانن موجود در چای تركیب شده و در نتیجه انسان در معرض خطر كمبود ویتامین B قرار می گیرد.

پیاز آرام بخش، كاهنده فشار خون، كاهش چربی خون، پایین آورنده قند خون ( دیابت )، اشتها آور، ضد اسپاسم، رفع سنگ های مجاری صفراوی، درمان اختلالات روده رفع مسمومیت، ادرار آور، كاهش اوره خون، دفع سنگهای مجاری ادراری، رفع پروستات، رفع احتباس ادرار، درمان التهاب مجاری ادراری، مسكن سرفه و سرماخوردگی، فقویت سیستم محافظ بدن ( پوست و مو )، ترمیم سوختگی، جلوگیری از ریزش مو، مسكن درد و التیام زخم، ضد قارچ درمان حسبه و تاول.

مصرف میوه هایی مثل سیب، آلبالو، گیلاس، مركبات و همچنین، گیاهانی نظیر پیاز، گل كلم و ترب به دلیل اینكه حاوی رنگ دانه های طیف زرد تا ارغوانی هستند می توانند سدی در برابر گرفتگی عروق و بیماریهای قلبی مانند رنگ دانه های قرمز می توانند از اكسید شدن LDL كلسترول جلوگیری كنند و مانع رسوب چربی بر دیواره رگها شوند.

يکشنبه 12/10/1389 - 2:16

 متخصصان پوست توصیه می کنند برای داشتن پوستی زیبا و شاداب، الزامی در استفاده از انواع کرم های آرایشی نیست، بلکه توجه به دو نکته مهم برای سلامت پوست کافی است؛ اول: شناسایی نوع پوست و دوم تغذیه مناسب.آن چه در پی می خوانید، صحیح ترین شیوه مراقبت از پوست به توصیه متخصصان پوست و مو است.

در این بحث ابتدا به بررسی انواع پوست پرداخته و سپس در ۵ بخش به مراقبت های پس از شناسایی نوع پوست می پردازیم

.
شناسایی نوع پوست
اولین قدم در حفظ لطافت و شادابی پوست و مراقبت از آن شناسایی نوع پوست است. متخصصان پوست، پوست را به ۵ نوع تقسیم می کنند که هر یک از انواع آن نیازمند نوعی نگهداری خاص است.
- پوست نرمال(طبیعی): این نوع پوست نرم و لطیف بوده و منافذ آن بسیار ریز است، جوش ندارد و یا تعداد جوش ها به قدری اندک است که به چشم نمی آید. به این نوع پوست اصطلاحاً مخملی گفته می شود.
- پوست چرب: که دارای منافذ بزرگ با حالتی براق، به ویژه در بخش هایی چون صورت و به طور شاخص پیشانی، بینی و چانه، پشت، بازوها و سینه است. تعداد جوش های آن زیاد و اغلب نیازمند درمان است.
- پوست خشک: این نوع پوست منافذ بسیار ریزی داشته و کاملاً خشک است که این خشکی به ویژه در گونه ها، بازوها، پاها، سینه و شکم به وضوح دیده می شود. قرمزی بیش از حد پوست که گاه با خارش همراه است، از ویژگی های بارز پوست های خشک است.
- پوست ترکیبی: در این نوع پوست، نواحی چون پیشانی، چانه و بینی چرب و گونه ها خشک است. بازوها ممکن است خشک یا چرب باشند.
- پوست حساس: که ممکن است خشک یا چرب باشد که در هر دو صورت با ویژگی هایی چون قرمزی، خارش و سوزش مشخص می شود. سطح پوست اغلب دارای لکه های قرمز است که جوش های ریزی نیز در سطح این نواحی دیده می شود. این جوش ها اکنه نیست، بلکه ناشی از حساسیت بیش از حد پوست به ویژه به آب و هوا یا مواد پاک کننده یا آرایشی است.اکنون پس از تشخیص نوع پوست و ترجیحاً با مشورت پزشک، نگهداری از پوست علمی و دقیق خواهد بود. اما نکته حائز اهمیت این که در بعضی مواقع جنس پوست صورت با بدن متفاوت است، از این رو لازم است نوع پوست بدن و صورت به طور مجزا شناسایی شود. متخصصان پوست معتقدند پس از شناسایی نوع پوست ، رعایت ۵ نکته برای حفاظت از آن ضروری است. با رعایت این ۵ نکته به طور مرتب، می توان پوستی سالم، لطیف و شاداب داشت.

تنوع انواع صابون ها و لوازم آرایشی- بهداشتی به ویژه انواع پاک کننده ها نباید باعث سردرگمی و انتخاب نادرست شما شود. برای پاک کردن و تمیز کردن پوست، توجه به دو نکته ضروری است؛ اولا این که برای پاک کردن آرایش صورت
(Make- up)، به هیچ وجه نباید از صابون استفاده کرد و دوم این که؛ برای هر نوع پوست، نوع صابون ویژه ای نیاز است. از این رو برای پاک کردن صورت استفاده از پنبه آغشته به کرم یا دستمال های آرایشی پاک کن استاندارد و بدون الکل توصیه می شود. فراموش نکنید که پنبه یا دستمال را به آرامی روی صورت بکشید.
اگر از پاک کننده های محلول استفاده می کنید، لازم است بسته به نوع پوست، پاک کننده ای را انتخاب کنید که معمولاً برای پوست های چرب از انواع کم چربی که بخش آبی پاک کننده بیشتر باشد، استفاده می کنند و برای پوست های خشک به عکس.اکنون پس از پاک کردن پوست با استفاده از آب گرم و صابون- صابون متناسب با نوع پوست- صورت را شستشو داده و سپس بلافاصله با آب سرد، صورت را بشویید تا منافذ پوست که در اثر شستشو با آب گرم باز شده بودند، مجدداً بسته شده و به حالت طبیعی باز گردند.

بهبود بخشیدن(Toning) پوست، تقویت پوست با استفاده از ترکیباتی به نام «بهبود دهنده» است. بهبود دهنده ها نه تنها باعث بهبود و بازسازی پوست می شوند، بلکه باعث از بین رفتن بقایای آلودگی سطح پوست می شوند و در واقع کار پاک سازی را تکمیل می کنند.برای انتخاب بهبود دهنده نیز به نوع پوست توجه کنید. برای پوست های چرب یا خیلی چرب، بهبود دهنده های بدون چربی و برای نوع خشک، بهبود دهنده های چرب نیاز است. برای پوست های چرب و خیلی چرب می توان از بهبود دهنده ها برای بهبود پوست بدن نیز استفاده کرد.

پوست از هر نوعی که باشد، نیازمند رطوبت است؛ اما برای انتخاب نوع مرطوب کننده توجه به نوع پوست ضروری است.
برای پوست های خشک از مرطوب کننده های چرب و برای پوست های چرب از انواعی که چربی کمی داشته و فاز مایع مرطوب کننده بیشتر است، استفاده کنید. برای پوست طبیعی، مختلط(ترکیبی) و حساس نیز پیش از انتخاب مرطوب کننده نوع پوست را مد نظر قرار بدهید.
جدا از نوع پوست و استفاده از کرم مرطوب کننده متناسب با آن، استفاده از کرم های حاوی آلفا هیدروکسی اسید(AHAS) یا کرم های حاوی میوه یا شیر بسیار مناسب است، به ویژه در جوانان و نوجوانان، چرا که کرم های حاوی ترکیبات میوه به ویژه میوه های ترش و یا میوه هایی چون هلو، خیار، هندوانه و… باعث لطافت و جوانی پوست می شوند.

رعایت سه نکته قبل- پاک کردن، بهبود بخشیدن و مرطوب کردن پوست- هر روز باید انجام شود؛ اما محافظت از پوست، فقط زمان خروج از منزل ضروری است.
استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF حداقل ،۱۰ به ویژه در فصل تابستان ضروری است. به هر میزان پوست شما روشن تر و حساس تر باشد نیاز به کرم ضد آفتاب با SPF بالاتری دارید. برای انتخاب کرم ضد آفتاب نیز به نوع پوست خود توجه کنید.

تغذیه مناسب و توجه به نوع مواد غذایی مصرفی یکی از مهم ترین نکات در حفظ سلامت، لطافت و شادابی پوست است. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A، C، ِD، E به مقدار کافی، جهت سلامت پوست ضروری است.
- ویتامین C :ویتامین C از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و مانع ایجاد چین و چروک پوست می شود. شفافیت پوست از دیگر فواید مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C است. بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین C عبارتند از؛ لیموترش تازه، گوجه فرنگی، پرتقال، کلم بروکلی، فلفل سبز شیرین، توت فرنگی، انار و…
- ویتامین A :ویتامین A از تأثیر اشعه UV بر پوست بدن به ویژه پوست صورت جلوگیری می کند. از بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین A می توان به میوه های زرد و نارنجی چون هویج، پرتقال و…، انواع سبزی ها به ویژه سبزی های پهن برگ و تیره چون اسفناج، کاهو و…، تخم مرغ، شیر و جگر اشاره کرد.
- ویتامین E :مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E باعث جلوگیری از ایجاد رادیکال های آزاد در بدن شده و مانع از ایجاد چین و چروک صورت و پیری زودرس آن می شوند. بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین E عبارتند از: میوه های روغنی چون انبه، انواع آجیل خام، سبزی های پهن برگ و غلات.
- ویتامین D :مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D باعث شفافیت و شادابی پوست و محافظت پوست در برابر اشعه خورشید به ویژه نور UV خورشید می شود. مواد غذایی چون، انواع ماهی های روغنی، شیر حاوی ویتامین D از مهم ترین منابع حاوی ویتامین D هستند. از سوی دیگر پیاده روی در نور آفتاب- با رعایت نکات ایمنی- حداقل روزی ۲۰ دقیقه نیاز بدن به ویتامین D را مرتفع می کند.
نوشته: دکتر جان هنریک
ترجمه : مهتاب صفرزاده خسروشاهی
۱- پاک کردن و تمیز کردن پوست ۲- بهبود بخشیدن پوست ۳- مرطوب کردن پوست ۴- محافظت از پوست ۵- تغذیه پوست

شنبه 11/10/1389 - 1:17

 متخصصان پوست توصیه می کنند برای داشتن پوستی زیبا و شاداب، الزامی در استفاده از انواع کرم های آرایشی نیست، بلکه توجه به دو نکته مهم برای سلامت پوست کافی است؛ اول: شناسایی نوع پوست و دوم تغذیه مناسب.آن چه در پی می خوانید، صحیح ترین شیوه مراقبت از پوست به توصیه متخصصان پوست و مو است.

در این بحث ابتدا به بررسی انواع پوست پرداخته و سپس در ۵ بخش به مراقبت های پس از شناسایی نوع پوست می پردازیم

.
شناسایی نوع پوست
اولین قدم در حفظ لطافت و شادابی پوست و مراقبت از آن شناسایی نوع پوست است. متخصصان پوست، پوست را به ۵ نوع تقسیم می کنند که هر یک از انواع آن نیازمند نوعی نگهداری خاص است.
- پوست نرمال(طبیعی): این نوع پوست نرم و لطیف بوده و منافذ آن بسیار ریز است، جوش ندارد و یا تعداد جوش ها به قدری اندک است که به چشم نمی آید. به این نوع پوست اصطلاحاً مخملی گفته می شود.
- پوست چرب: که دارای منافذ بزرگ با حالتی براق، به ویژه در بخش هایی چون صورت و به طور شاخص پیشانی، بینی و چانه، پشت، بازوها و سینه است. تعداد جوش های آن زیاد و اغلب نیازمند درمان است.
- پوست خشک: این نوع پوست منافذ بسیار ریزی داشته و کاملاً خشک است که این خشکی به ویژه در گونه ها، بازوها، پاها، سینه و شکم به وضوح دیده می شود. قرمزی بیش از حد پوست که گاه با خارش همراه است، از ویژگی های بارز پوست های خشک است.
- پوست ترکیبی: در این نوع پوست، نواحی چون پیشانی، چانه و بینی چرب و گونه ها خشک است. بازوها ممکن است خشک یا چرب باشند.
- پوست حساس: که ممکن است خشک یا چرب باشد که در هر دو صورت با ویژگی هایی چون قرمزی، خارش و سوزش مشخص می شود. سطح پوست اغلب دارای لکه های قرمز است که جوش های ریزی نیز در سطح این نواحی دیده می شود. این جوش ها اکنه نیست، بلکه ناشی از حساسیت بیش از حد پوست به ویژه به آب و هوا یا مواد پاک کننده یا آرایشی است.اکنون پس از تشخیص نوع پوست و ترجیحاً با مشورت پزشک، نگهداری از پوست علمی و دقیق خواهد بود. اما نکته حائز اهمیت این که در بعضی مواقع جنس پوست صورت با بدن متفاوت است، از این رو لازم است نوع پوست بدن و صورت به طور مجزا شناسایی شود. متخصصان پوست معتقدند پس از شناسایی نوع پوست ، رعایت ۵ نکته برای حفاظت از آن ضروری است. با رعایت این ۵ نکته به طور مرتب، می توان پوستی سالم، لطیف و شاداب داشت.

تنوع انواع صابون ها و لوازم آرایشی- بهداشتی به ویژه انواع پاک کننده ها نباید باعث سردرگمی و انتخاب نادرست شما شود. برای پاک کردن و تمیز کردن پوست، توجه به دو نکته ضروری است؛ اولا این که برای پاک کردن آرایش صورت
(Make- up)، به هیچ وجه نباید از صابون استفاده کرد و دوم این که؛ برای هر نوع پوست، نوع صابون ویژه ای نیاز است. از این رو برای پاک کردن صورت استفاده از پنبه آغشته به کرم یا دستمال های آرایشی پاک کن استاندارد و بدون الکل توصیه می شود. فراموش نکنید که پنبه یا دستمال را به آرامی روی صورت بکشید.
اگر از پاک کننده های محلول استفاده می کنید، لازم است بسته به نوع پوست، پاک کننده ای را انتخاب کنید که معمولاً برای پوست های چرب از انواع کم چربی که بخش آبی پاک کننده بیشتر باشد، استفاده می کنند و برای پوست های خشک به عکس.اکنون پس از پاک کردن پوست با استفاده از آب گرم و صابون- صابون متناسب با نوع پوست- صورت را شستشو داده و سپس بلافاصله با آب سرد، صورت را بشویید تا منافذ پوست که در اثر شستشو با آب گرم باز شده بودند، مجدداً بسته شده و به حالت طبیعی باز گردند.

بهبود بخشیدن(Toning) پوست، تقویت پوست با استفاده از ترکیباتی به نام «بهبود دهنده» است. بهبود دهنده ها نه تنها باعث بهبود و بازسازی پوست می شوند، بلکه باعث از بین رفتن بقایای آلودگی سطح پوست می شوند و در واقع کار پاک سازی را تکمیل می کنند.برای انتخاب بهبود دهنده نیز به نوع پوست توجه کنید. برای پوست های چرب یا خیلی چرب، بهبود دهنده های بدون چربی و برای نوع خشک، بهبود دهنده های چرب نیاز است. برای پوست های چرب و خیلی چرب می توان از بهبود دهنده ها برای بهبود پوست بدن نیز استفاده کرد.

پوست از هر نوعی که باشد، نیازمند رطوبت است؛ اما برای انتخاب نوع مرطوب کننده توجه به نوع پوست ضروری است.
برای پوست های خشک از مرطوب کننده های چرب و برای پوست های چرب از انواعی که چربی کمی داشته و فاز مایع مرطوب کننده بیشتر است، استفاده کنید. برای پوست طبیعی، مختلط(ترکیبی) و حساس نیز پیش از انتخاب مرطوب کننده نوع پوست را مد نظر قرار بدهید.
جدا از نوع پوست و استفاده از کرم مرطوب کننده متناسب با آن، استفاده از کرم های حاوی آلفا هیدروکسی اسید(AHAS) یا کرم های حاوی میوه یا شیر بسیار مناسب است، به ویژه در جوانان و نوجوانان، چرا که کرم های حاوی ترکیبات میوه به ویژه میوه های ترش و یا میوه هایی چون هلو، خیار، هندوانه و… باعث لطافت و جوانی پوست می شوند.

رعایت سه نکته قبل- پاک کردن، بهبود بخشیدن و مرطوب کردن پوست- هر روز باید انجام شود؛ اما محافظت از پوست، فقط زمان خروج از منزل ضروری است.
استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF حداقل ،۱۰ به ویژه در فصل تابستان ضروری است. به هر میزان پوست شما روشن تر و حساس تر باشد نیاز به کرم ضد آفتاب با SPF بالاتری دارید. برای انتخاب کرم ضد آفتاب نیز به نوع پوست خود توجه کنید.

تغذیه مناسب و توجه به نوع مواد غذایی مصرفی یکی از مهم ترین نکات در حفظ سلامت، لطافت و شادابی پوست است. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A، C، ِD، E به مقدار کافی، جهت سلامت پوست ضروری است.
- ویتامین C :ویتامین C از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و مانع ایجاد چین و چروک پوست می شود. شفافیت پوست از دیگر فواید مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C است. بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین C عبارتند از؛ لیموترش تازه، گوجه فرنگی، پرتقال، کلم بروکلی، فلفل سبز شیرین، توت فرنگی، انار و…
- ویتامین A :ویتامین A از تأثیر اشعه UV بر پوست بدن به ویژه پوست صورت جلوگیری می کند. از بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین A می توان به میوه های زرد و نارنجی چون هویج، پرتقال و…، انواع سبزی ها به ویژه سبزی های پهن برگ و تیره چون اسفناج، کاهو و…، تخم مرغ، شیر و جگر اشاره کرد.
- ویتامین E :مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E باعث جلوگیری از ایجاد رادیکال های آزاد در بدن شده و مانع از ایجاد چین و چروک صورت و پیری زودرس آن می شوند. بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین E عبارتند از: میوه های روغنی چون انبه، انواع آجیل خام، سبزی های پهن برگ و غلات.
- ویتامین D :مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D باعث شفافیت و شادابی پوست و محافظت پوست در برابر اشعه خورشید به ویژه نور UV خورشید می شود. مواد غذایی چون، انواع ماهی های روغنی، شیر حاوی ویتامین D از مهم ترین منابع حاوی ویتامین D هستند. از سوی دیگر پیاده روی در نور آفتاب- با رعایت نکات ایمنی- حداقل روزی ۲۰ دقیقه نیاز بدن به ویتامین D را مرتفع می کند.
نوشته: دکتر جان هنریک
ترجمه : مهتاب صفرزاده خسروشاهی
۱- پاک کردن و تمیز کردن پوست ۲- بهبود بخشیدن پوست ۳- مرطوب کردن پوست ۴- محافظت از پوست ۵- تغذیه پوست

شنبه 11/10/1389 - 1:17
رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد و گسترش بیماری ها و عفونت های قارچی پوست است. به طوری که بیشترین مراجعات مردم به ویژه جوانان به متخصصان پوست و مو در فصل بهار و تابستان، مربوط به بیماری ها و قارچ های پوستی است.
یک متخصص پوست علت مراجعات زیاد مردم به ویژه دختران و پسران جوان به مطب پزشکان پوست و مو را، ناشی از شدت نور آفتاب و اثرات زیانبار آن در فصل گرما دانسته و می گوید: نور آفتاب به دلیل داشتن اشعه ماوراء بنفش AB و C، دارای دو نوع اثر مخرب فوری و طولانی مدت است که اثرات حاد آن منجر به آفتاب سوختگی و لکه های پوستی می شود.
راه پیشگیری از مشکلات پوستی، رعایت بهداشت فردی است.
بیماری های قارچی پوست دسته ای از بیماری های عفونی پوست هستند که همزمان با فصل گرما و تعریق شدید بدن شیوع بیشتری پیدا می کنند. قارچ های شایع پوستی معمولا باعث درگیری لایه های سطحی پوست می شوند و به شکل های مختلفی تظاهر پیدا می کنند.
قارچ ها انواع مختلفی دارند: یک نوع از این قارچ ها که قارچ سطحی پوست است بیشتر به صورت لکه های قهوه ای و سفید در تنه تظاهر پیدا می کند.
عامل این قارچ در پوست همه افراد وجود دارد و لیکن شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق و عوامل نامشخص دیگر باعث بیماری زایی شدن و تظاهرات پوستی خاص می شود.
این بیماری به خصوص در افرادی که تعریق شدید داشته و یا دائم در محیط های مرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد.
جلوگیری از پیشرفت این بیماری با توجه به اینکه عامل این بیماری در سطح پوست به صورت طبیعی وجود دارد با کنترل تعریق و تماس کم با رطوبت زیاد امکان پذیر است. ضمن اینکه، استفاده از درمان های ضدقارچ اعم از پمادها، شامپوها و حتی داروهای خوراکی نیز به راحتی بیماری را کنترل می کند.
افرادی که بنا به موقعیت شغلی مجبور به حضور در فضای باز و تماس مستقیم بدون محافظت با نور آفتاب هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های پوستی قرار دارند.
دسته ای دیگر از این بیماری ها قارچ های سطحی پوست هستند که این عفونت های قارچی برحسب محل درگیری نام گذاری می شوند.
عفونت های قارچی سر در کودکان به صورت پوسته ریزی، قرمزی و ریزش منطقه ای مو، در ناحیه ریش به صورت ضایعات التهابی ترشح دار و در سطح بدن به صورت ضایعات قرمز گرد و حلقوی شکل که معمولا مرکز این حلقه ها سالم است دیده می شوند.
اینکه قارچ ها می توانند ناخن های دست و پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند در ناخن عفونت های قارچی به صورت ضخیم شدن ناخن و تغییر رنگ تظاهر می کنند.
دسته دیگری از قارچ های پوستی، عفونت های برفک در بچه ها است که به صورت لکه های سفید در مخاط دهان و زبان دیده می شود و در بالغین به صورت دانه های چرکی در نواحی مختلف به خصوص کشاله ران و زیربغل نمود می نماید.
معمولا اکثر عفونت های سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی داده شوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر این صورت اگر تشخیص درست نباشد، ممکن است بیمار مدت ها تحت درمان های غلط قرار گیرد.
بهترین راه برای پیشگیری از عفونت های قارچی رعایت بهداشت فردی و عدم تماس با فرد مبتلا است به عنوان مثال فردی که دچار عفونت های قارچی است بهتر است تا درمان کامل از تماس در محیط ها و اماکن عمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود. درخصوص عفونت های قارچی سر در کودکان، کودک مبتلا به این عفونت بهتر است تا درمان قطعی، از تماس با بچه های دیگر در محیط مدرسه به دور باشد. 
 
شنبه 11/10/1389 - 1:17
 ▪ روان سالم در بدن و روح سالم
پوست قدیمی ترین (از لحاظ جنین شناسی) و حساس ترین عضو بدن ما است. پوست اولین راه ارتباط با محیط و موثرترین محافظ خارجی می باشد. می توان پوست را قسمت خارجی سیستم عصبی فرض کرد. در واقع پوست دستگاه عصبی خارجی ما است،عضوی که اولین واکنش ها را نسبت به محیط نشان می دهد و ارتباط تنگاتنگی با سیستم اعصاب مرکزی دارد.
ساختمان پوست در حال تجدید مداوم است و این فعالیت توسط سلول های لایه های عمقی آن تامین می شود. هر چهار ساعت یا حدود همین زمان پوست دولایه جدید تشکیل می دهد. سلول های پوست و روده می توانند صدها و هزاران بار ضمن زندگی یک فرد تقسیم شوند. سلول های پوست بیش از یک میلیون بار در ساعت ریزش می کنند.
روی پوست به عنوان یک تصویر فرضی تجربیات کل زندگی منعکس می گردد، فراز و نشیب های احساسی، تاسف های عمیق و…..
نرمی، صاف وصیقلی بودن پوست زودگذر است ، پوست به مرور زمان باافزایش سن متحمل چین و چروک ها، شیارهای عمیق و افتادگی می شود که نتیجه سال ها آسیب است. پوست حتی با تماس های عاطفی دچار ضربات خفیف می شود.
پوست وسیع ترین عضو بدن است. این عضو در یک مرد بزرگسال ۵۷۹ سانتی متر مربع مساحت دارد و دوازده درصد کل بدن را تشکیل می دهد(۳.۳۶۲ کیلوگرم) و شامل ۵ میلیون سلول حسی است.
زمینه فعالیت پوست، ساخت پایه ای برای سلول های حسی است که مهمترین جزء آن حس لامسه می باشد.
پوست یک تنظیم کننده،تحلیل کننده و منبع اطلاعاتی محسوب می شود، عامل احساس می باشد و سدی برای بدن در مقابل باکتری های خارجی است. همچنین منشاء هورمون های لازم برای تمایز سلول های دفاعی بدن بوده و لایه های پایینی را از صدمات مکانیکی و تابشی محافظت می کند.
پوست سدی در برابر مواد سمی و میکروب های خارجی است، نقش اساسی در تنظیم فشار و جریان خون دارد، در ترمیم و بازسازی خود نقش دارد و کراتین می سازد. پوست عضوی است که مواد سمی و سایر موادی را که در محصولات دفعی بدن ترشح می شود جذب می کند.
پوست تنظیم کننده حرارت است، عضوی است که در متابلویسم وذخیره چربی دخیل می باشد، پوست متابولیسم آب و نمک را با تعریق تنظیم می کندو نیز ذخیره کننده غذا و آب است.
عضو تنفسی است و تسهیل کننده مسیر دو طرفه عبور برخی گازها می باشد، سنتز کننده تعدادی از ترکیبات مهم شامل مواد ضد راشیتیسمی است و (ویتامین D ) . سدی اسیدی در مقابل بسیاری از باکتری ها می سازد، سدی که از غدد سبابه ترشح می شود .پوست مو را نرم کرده بدن را علیه باران و سرما عایق بندی می کند و احتمالاً در کشتن باکتری ها کمک دهنده می باشد.
در پایان اینکه عضوی است که خود به پاکیزگی خود اقدام می کند.
●چند نکته آموزشی
همیشه پیشگیری راحتر از درمان است، با علم به این مساله بسیاری از افراد، مسوول ارائه خدمات بهداشتی و مراقبت های اولیه برای حفظ سلامت جامعه و معتقد به پیشگیری و تشخیص زود هنگام بیماری ها هستند. به عنوان مثال یکی از سندرم ها در زنانی که به طور مرتب عادت ماهانه می شوند سندرم شوک توکسیک (ISS) است. شروع توکسیک قاعدگی، مشخصاً از روز سوم یا چهارم خونریزی قاعدگی است و یکی از اولین علایم آن تب بالاست. عامل عمده ای که باعث تشدید این بیماری می شود استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی است. وجود منیزیم داخل تامپون رابطه نزدیکی با توکسیک دارد و این موضوع نشان می دهد که استافیلوکوک طلایی مولد توکسین برای رشد خود نیاز به منیزیم دارد. بنابراین ویژگی های لازم برای هر نوار بهداشتی عبارتند از:
▪مناسب بودن ابعاد نوار بهداشتی با وزن و حجم بدن
▪نرمی و لطافت لایه خارجی
▪مشخص نبودن هنگام مصرف
▪حفظ شکل اولیه نوار بهداشتی در طول مصرف
▪حرکت نداشتن
▪جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع
▪همچنین لازم است نکاتی بهداشتی در این موردبدانید
●بهداشت استحمام
▪ازحمام خصوصی استفاده کنید.
▪وسایل حمام شما باید اختصاصی باشد و فرد دیگری از آن استفاده نکند.
▪کف حمام ننشینید و ایستاده حمام کنید.
▪پس از استحمام وسایل حمام خود را در آفتاب خشک کنید.
●بهداشت لباس زیر
لباس زیر خود را از جنس نخ یا کتان انتخاب کنید و آن را روزانه تعویض و با آب گرم و صابون بشویید و سپس آن را اطو کرده و یا در آفتاب بگذارید.
از پوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان اجتناب کنید زیرا لباس تنگ باعث می شود که تهویه به خوبی صورت نگیرد و درنتیجه احتمال عفونت زیاد می شود.  
 
شنبه 11/10/1389 - 1:17

بسیاری از زنان و اخیرا هم برخی از مردان به منظور زیبایی یا پوشش موهای سفید تمایل زیادی به رنگ کردن موی خود دارند، اما به گفته متخصصان استفاده بیش از حد رنگ مو عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

رنگ های مو به ۲ دسته گیاهی و شیمیایی تقسیم می شوند و با توجه به این که میزان استفاده از رنگ های شیمیایی در جامعه بسیار زیاد است، باید به این نکته توجه کرد که استفاده مکرر از این مواد شیمیایی تاثیرات منفی بر مو و پوست سر دارد.

به طور کلی هرچه موهای فرد با ماده شیمیایی دیرتر آشنا شود، کمتر صدمه می بیند و حساسیت کمتری پیدا می کند.

دکتر فرانک احسانی، متخصص پوست و مو در گفتگو با جام جم تاکید می کند که رنگ کردن مکرر موها با رنگ های شیمیایی تاثیرات منفی روی مو و پوست سر دارد.

وی می گوید: رنگ کردن روش مرسومی برای پوشش موهای سفید است. به طور معمول سفید شدن موها از ۳۰ سالگی به بعد آغاز می شود، اما در برخی افراد این سفیدشدن به طور ژنتیکی از سنین کمتری نمایان می شود.

همچنین در مواردی مانند کم خونی شدید یا بیماری های تیروئید ممکن است شاهد سفیدشدن زودهنگام مو باشیم.

● تاثیر مخرب اکسیدان

دکتر احسانی می افزاید: معمولا افرادی که دارای موهای تیره رنگ هستند و قصد دارند رنگ موهای خود را روشن کنند مجبورند از مواد شیمیایی مانند اکسیدان به صورت طولانی مدت استفاده کنند و همین موضوع موجب شکنندگی مو و تاثیر نامطلوب بر پوست سر می شود.

وی می گوید: از آنجا که برای روشن کردن موهای تیره نیاز به از بین بردن رنگدانه های اولیه مو است تا رنگ جدید نمایان شود، از بین بردن رنگدانه ها ممکن است صدماتی به ساقه موها مانند شکنندگی، خشک شدن، موخوره و خشن شدن موها ایجاد کند.

این متخصص پوست و مو معتقد است علاوه بر آن مواد رنگ کننده ساقه موها ممکن است در پوست افراد حساسیت ایجاد کند که با قرمزی، خارش و سوزش پوست خود را نشان می دهد.

● رنگ های گیاهی بی ضرر

با این حال به نظر می رسد رنگ های گیاهی مانند حنا تاثیرات منفی کمتری نسبت به رنگ های شیمیایی دارند، ولی به علت این که تنوع رنگ ندارد از سوی جامعه کمتر پذیرفته می شوند.

این متخصص پوست و مو می گوید: توصیه های بهداشتی برای استفاده بهینه از رنگ های مو را می توان با استفاده از رنگ موهای استاندارد عملی کرد به طوری که تا حد امکان از مواد آب اکسیژنه با غلظت پایین استفاده کرد.

احسانی به خانم های علاقه مند به استفاده از رنگ مو توصیه می کند که از تعویض مکرر رنگ مو اجتناب و قبل و بعد از رنگ کردن موها از مواد محافظت کننده، نرم کننده و مرطوب کننده ساق موها استفاده کنند.

به گفته وی همچنین باید شامپوهایی که پزشک متناسب با نوع موی شما تجویز می کند مصرف شود.

● رعایت فاصله زمانی

متخصصان همچنین به افراد توصیه می کنند رنگ مو را در فاصله های زمانی طولانی تری استفاده کنند. زیرا هرچند عوارض رنگ مو در درازمدت پدید می آید، ولی هرچه فاصله زمانی رنگ کردن موها بیشتر شود، بهتر است.

دکتر احسانی در این باره می گوید: برای مبارزه با موخوره، کوتاه کردن مرتب نوک موها توصیه می شود و با استفاده از موادی که برای ترمیم ساقه های مو وجود دارند می توان از بروز مجدد موخوره پیشگیری کرد.

وی می افزاید: هر چیزی که باعث شود ساختار طبیعی مو از حالت عادی خارج شود، برای مو مضر محسوب می شود. به همین علت باید تا حد امکان از مواد شیمیایی مخصوص فرکردن، رنگ کردن و… کمتر استفاده شود.

شنبه 11/10/1389 - 1:15

 

باید بدانیم که شاداب شدن پوست در عرض یک روز امکان پذیر نیست. اما شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب آور باشد که می توانید پوست خود را در مدت کوتاه یک ماه بهبود ببخشید. یک ماه مدت زمان لازم برای جایگزین شدن سلولهای جدید به جای سلولهای قدیمی است. این توصیه ها را در مراقبت از پوست خود به کار بگیرید تا در مدت بسیار کوتاهی پوست شادابی داشته باشید.اول با ماساژ دائمی کار خود را آغاز کنید.
درمان ماساژی سلولهای مرده انباشته روی پوست شما را از بین می برد. به گفته دکتر «لیدیا ایوانس» از دانشگاه کلمبیا اگر این سلولهای مرده از بین نروند، منافذ پوست را می بندند و موجب بوجود آمدن جوش می شوند.
سپس مولتی ویتامین بخورید. به گفته دکتر «نیکولاس لوو»، از دانشکده پزشکی یو سی ال ای، خوردن مولتی ویتامین بهترین راه برای تکمیل رژیمی است که شامل مواد غذایی کافی نیست.
البته باید مراقب باشید که در خوردن ویتامین زیاده روی نکنید.
پوست شما مانند دیگر ارگانهای بدنتان است که نیاز به تعادلی مناسب بین ویتامینها و مواد غذایی دارد.در مرحله سوم قبل از خواب صورت خود را بشوئید،خوابیدن با صورت نشسته بدترین کاری است که می توانید با پوست خود انجام دهید. اگر سلولهای مرده موقع خواب روی پوست شما باقی بمانند، موجب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش می شوند. تا جایی که می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
درست پس از دوش گرفتن، وقتی پوست شما هنوز مرطوب است، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید، این کار به پوست کمک می کند تا رطوبت جذب کرده در هنگام دوش گرفتن را در خود حفظ کند.
مرحله بعدی آرامش است.داشتن استرس زیادی دارای اثرات منفی بر روی تمامی اعضای بدن از جمله پوست می گذارد. وقتی استرس داشته باشید، پوستتان زودتر پیر می شود. استفاده از فنون «مدیتیشن» در کاهش استرس و کمک به آرامش جسمی و روحی شما مؤثر است.کاری کنید که خونتان گردش و پمپاژ سریعتری داشته باشد..وقتی ورزش می کنید، گردش خون شما سریع تر می شود، بنابراین ویتامینها، مواد معدنی و اکسیژن به پوستتان رسیده و آن را شاداب تر می کند.

● مراقب مقدار نمک در رژیم خود باشید
برخی افراد نسبت به ید موجود در نمک طعام حساس هستند به همین خاطر مقدار زیاد مصرف آن موجب ایجاد کهیر و جوش روی پوست می شود.

● به خالهای صورت توجه کنید
با استفاده از آینه سر تا پای خود را چک کنید، بخصوص به خالهای جدید خود خوب دقت کنید. زیرا در اکثر موارد، بیماری ملانوم که خطرناک ترین شکل سرطان پوست است از خالها ناشی می شود.مقداری روغن در رژیم غذایی خود بگنجانید.رژیم غذایی با روغن بسیار کم که در آن کمتر از ۱۰ درصد کالری روغن تأمین می شود، ممکن است در طی زمان باعث خشکی پوست شود. روغنهایی که برای پوست خوب هستند شامل روغن زیتون، آووکادو، کره بادام زمینی و روغن دانه های گیاهی و مغزهای آجیلی است.

● آب بنوشید
وقتی تشنه هستید پوستتان خشک و تیره به نظر می رسد اما توجه کنید که از نوشیدنیهای ساده به جای نوشیدنیهای گازدار استفاده کنید. میوه جات و سبزیجات نیز منابع خوبی برای تأمین آب بدن هستند زیرا بسیاری از آنها شامل بیش از ۷۵ درصد آب هستند.

● زود بخوابید
کمبود خواب دارای اثرات منفی روی پوست است؛ صورت شما رنگ طبیعی خود را از دست می دهد و چشمانتان گود می افتد. همچنین دلیل دیگری نیز برای اثبات فواید خواب بر روی پوست شما وجود دارد. به گفته «دیوید بنکز»، متخصص پوست، شب بهترین زمان برای درمان پوست است. مطالعات نشان می دهد که دمای پوست هنگام خواب افزایش می یابد و هرچه پوست گرم تر باشد، مواد سازنده فعال مواد غذایی را بیشتر جذب می کند.

● به پشت بخوابید
خوابیدن روی صورت باعث کاهش جریان خون در صورت شما شده و این امر موجب پیدایش خطوط و چین و چروک روی پوستتان می گردد.

●پاهای خود را نرم کنید
هنگام خواب مقدار زیادی وازلین روی پاهای خود بمالید و جوراب کتان بپوشید، پاهای شما پس از چند شب نرم و لطیف می شود.

● به استخر و شنا بروید
گرما فواید زیادی برای زیبایی دارد که از آن جمله می توان به گردش خون و آرامش اشاره کرد. اما بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در سونا نمانید.

● به میزان کافی ویتامین ث استفاده
کنید،ویتامین ث برای تولید کلاژن ضروری است. کلاژن موجب استحکام پوست می شود. برای اینکه پوست شما از ویتامین ث بهره بیشتری ببرد از غذاهای سرشار از ویتامین ث استفاده نمائید. از جمله این مواد غذایی می توان به پرتقال، کلم بروکلی و فلفل قرمز اشاره کرد. همچنین از کرم حاوی ویتامین ث بر روی پوست خود استفاده نمائید.

● در رژیم غذایی خود از غذاهای رنگی استفاده کنید
غذاهای روشن حاوی مقادیر بالایی از «فیتوکمیکالز» می باشند. به گفته «لسلی بونسی» استاد مراقبتهای بهداشتی در مرکز پزشکی دانشگاه پیترزبورگ، «فیتوکمیکالز»ها در گیاهان یافت شده و نقش آنها حفاظت از پوست و بدن است. او مواد غذایی با رنگهای قرمز، نارنجی، زرد و سبز مثل توت فرنگی، فلفل زرد، سیب زمینی و خیار را در رژیم روزانه پیشنهاد می کند.

● چهره خود را شاد نگه دارید
این یک حقیقت است که وقتی حال شما بهتر باشد، پوستتان شاداب تر به نظر می رسد. وقتی خوشحال هستید، جریان خون در پوست شما افزایش می یابد و باعث سرخ شدن پوست شما می شود. کودکی را در آغوش بگیرید، درختی بکارید، یا جوک بگویید تا لبخند را بر روی صورت خود و دیگران بنشانید.

شنبه 11/10/1389 - 1:14