• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 244
تعداد نظرات : 32
زمان آخرین مطلب : 3484روز قبل
دختران تمایل بیشتری به تغییر جنسیت در عربستان سعودی دارند. دکتر یاسرجمال تصریح کرده است که عمل تغییر جنسیت در این کشور انجام نمی‌شود زیرا همانطور که این عمل از نظر پزشکی صحیح نیست از لحاظ شرعی هم حرام می‌باشد. هفته گذشته ۵ نفر برای عمل تغییر جنسیت از کشور عربستان عازم بحرین شده بودند. وکلای آن‌ها علت درخواست انجام این عمل را بیماری اختلال هویت جنسی عنوان کرده اند. دکتر یاسر جمال می‌گوید: عمل تغییر جنسیت حرام شرعی است و مواردی که خواهان تغییر جنسیت می‌باشند مشکلی در بدن خود ندارند بلکه مشکل آن‌ها فکری است چون اینطور فکر می‌کنند که از جنس دیگری هستند. وی می‌افزاید: برای هیچ فردی چه در بحرین و چه در غیر آن جایز نیست که چنین عملی را انجام دهد وباید آنها هم به عربستان بازگردانده شوند در اینجا هم تصمیم گرفته می‌شود که آیا عمل تصحیح جنسیت برای آن‌ها می توان داشت یا خیر. دکتر یاسرجمال تصریح کرده است: عمل جراحی که در عربستان انجام می‌شود عمل تصحیح جنسیت است. و تاکنون بیش از ۴۰۰ عمل در ۲۷ سال گذشته انجام شده است. در کشور ما افرادی خواهان تغییر جنسیت هستند که ما نمی پذیریم و به شدت رد می‌کنیم. آن‌ها بیشتر باید از نظر روحی مورد درمان واقع شوند. ۶۰درصد افرادی که عمل تغییر جنسیت انجام داده اند پس از عمل دست به خودکشی زده اند زیر آن ها متوجه شدند که نمی توانند در جامعه به راحتی زندگی کنند. برخی انگیزه‌های مالی نیز سبب درخواست برای تغییر جنسیت می‌شود. مواردی بوده است که از من خواسته‌اند از جنسیت زن به مرد تغییر پیدا کرده تا در تقسیم ارث سهم بیشتری را ببرند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 16:40
یکی از اهداف استیضاح حاجی بابایی این بود تا عدم رای اعتماد مجلس به وی باعث شود که وی در انتخابات آینده ریاست جمهوری برای برخی از مقامات دولتی که تصمیم دارند کاندیدا شوند، به یک حریف قدرتمند تبدیل نشود.استیضاح حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش با مصاحبه قاسم محمدی نماینده اردبیل در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه 16 شهریور مجلس بر سر زبانها افتاد و بعد از تعطیلات نیمه دوم تابستانی مجلس که چهارشنبه 17 شهریور تا روز یکشنبه چهارم مهر به طول انجامید، یعنی در روز سه شنبه ششم مهر تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد و در روز چهارشنبه هفتم مهر با 28 امضا اعلام وصول اما در جلسه روز سه شنبه 13 مهر با پس گرفتن امضاها منتفی شد.محمدی اعتراض معلمین نسبت به نحوه برگزاری آزمون استخدامی در وزارت آموزش و پرورش، تبعیض در توزیع معلمین در سطح كشور و عدم رعایت كرامت انسانی معلمین از جمله محورهای این استیضاح ذکر کرد.وی از موسسین «فراکسیون امتداد مهر» در مجلس است. این فراکسیون زیر مجموعه فراکسیون اصولگرایان است که بعد از تشکیل فراکسیون انقلاب اسلامی که موسسین آن از حامیان جدی دولت در مجلس هستند، تشکیل شد و هدف آن هم حمایت از دولت بود، بطوری که محمدی در همان ابتدای تشکیل فراکسیون گفت که این فراکسیون به دنبال تعامل جدی با دولت است.یکی از نمایندگان مجلس به خبرنگار جهان گفت: برخی از مسئولین ارشد دولتی بر این فراکسیون نفوذ دارند و سعی می کنند تا با رایزنی با اعضای این فراکسیون اهدافی را تعقیب کنند. وی افزود: بعد از وزارت حاجی بابایی بحث کاندیدا شدن وی در انتخابات آینده ریاست جمهوری مطرح شد و برخی از مسئولین دولتی که خود تصمیم دارند تا کاندیدا شوند و تا کنون این موضوع را تلویحاً اعلام کردند چندان از این موضوع خرسند نبودند. بنابراین تصمیم گرفتند تا با هماهنگی برخی از نمایندگان، حاجی بابایی استیضاح شود تا با استفاده از وزارت آموزش و پرورش برای ریاست جمهوری خود را مطرح نکند.حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش که از روز چهارشنبه 24 آبان با 217رای موافق، 33رای مخالف و 13رای ممتنع از صندلی سبزهیئت رئیسه مجلس به وزارت آموزش و پرورش رسید.
پنج شنبه 29/7/1389 - 16:37
ی.کیو هر شخص تحت تأثیر عواملی مثل شرایط محیطی، اکتسابی و … قرار دارد که باعث می‌شود فردی هم با مغز کوچک ضریب هوشی بالایی داشته باشد. به نظر شما هر کس مغزش بزرگ تر باشد، باهوش تر است؟ با نگاهی به بعضی جانداران و مقایسه اندازه مغز و وزن بدنشان شاید بتوان جوابی برای این پرسش پیدا کرد. در ماهی ها به طور میانگین نسبت بزرگی مغز به وزن کل بدنشان یک‌به پنج هزار است. در پرنده ها یک به ۲۲۰، در پستانداران یک به ۱۸۰ و در انسان ها یک به ۵۰٫به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که بین هوش و بزرگی مغز نسبت به وزن کل ارتباط مستقیمی‌وجود دارد. البته در انسان‌ها این مسئله تعمیم پیدا نمی‌کند. آی.کیو یا ضریب هوشی هر شخص تحت تأثیر عامل های دیگری مثل شرایط محیطی، اکتسابی و … قرار دارد که باعث می‌شود فردی هم با مغز کوچک ضریب هوشی بالایی داشته باشد.
پنج شنبه 29/7/1389 - 15:57
مقدسی گفت: مدیرعامل شرکت مترو تهران به دلیل عدم مناسب‌سازی در مترو برای معلولان به مجلس احضار می‌شود. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای کمیسیون اجتماعی به شدت پیگیر موضوع مرگ دلخراش "هما بدر" معلم نابینا خواهند بود، اظهار داشت: نمایندگان از این اتفاق بسیار ناراحت هستند و به همین دلیل، این موضوع را تا معرفی افراد مسبب این اتفاق پیگیری می‌کنند.وی تصریح کرد: متأسفانه مسئولان شرکت مترو به راحتی از این موضوع گذشته‌اند و ادعا کردند که سازمان‌های دیگر مقصر هستند که در واقع آنها با این صبحت‌ها می‌خواهند این اتفاق را به گردن سازمان‌های دیگر بیندازند.به گزارش فارس، مقدسی بیان داشت: قانون جامع حمایت از معلولان وظایف همه دستگاه‌ها را در قبال معلولان کاملاً مشخص کرده و هیچ دستگاهی نمی‌تواند از اجرای قانون سر باز زند ضمن اینکه وضعیت معابر و اماکن عمومی از لحاظ مناسب‌سازی برای معلولان بسیار شرایط بدی دارد.عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: قانون جامع حمایت از معلولان از سوی دستگاه‌ها به فراموشی سپرده شده است و منجر شده تا دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند.مقدسی ادامه داد: اگر بخواهم به اقدامات انجام شده در خصوص مناسب‌سازی در معابر، اماکن، شرکت مترو نمره بدهم از 20 نمره، 5 می‌دهم و این هم به دلیل اقدامات ضعیف برای معلولان است.عضو کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نمایندگان آماده هستند هر گونه همکاری با برای ارائه خدمات مناسب به معلولان انجام دهند ضمن اینکه دستگاه‌ها نیز باید وظایف خود را انجام دهند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 15:51
یک مجله آمریکایی با انتشار اسنادی فاش ساخت که باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا در کنیا متولد شده و تصدی پست ریاست‌جمهوری از سوی وی غیرقانونی است. مجله آمریکایی گلوب اسنادی را فاش کرده است که مدعی است اوراق هویت آفریقایی باراک اوباماست. بر اساس گزارش این مجله آمریکایی، این اسناد ثابت می‌کنند که اوباما در کنیا متولد شده و اصالتاً غیرآمریکایی است لذا ریاست جمهوری وی نیز غیرقانونی است. مجله مذکور این ادعا را در ماه جولای سال جاری میلادی نیز در یکی از شماره‌های خود مطرح کرده بود. این نشریه در طرح روی جلد خود، از این سند به عنوان گواهی تولدی نام برده است که همچون بمب صدا می‌کند. در خصوص ریشه‌های خانوادگی اوباما، حرف و حدیث بسیار است. در کنار ادعای این مجله، ادعاهای دیگری نیز مطرح است که یکی از مشهورترین آن‌ها که چندی پیش توسط "هنری ماکو" مورخ برجسته غربی در مقاله‌ای جنجالی مطرح شده بود، نشان می‌داد که احتمالاً اوباما هیچ نسبتی با کسی که پدر وی خوانده می‌شود، نداشته و محصول رابطه نامشروع مادر یهودیش با یک مرد عیاش سیاه‌پوست است! گفتنی است اوباما چه آمریکایی باشد یا نباشد، آمریکا کشوری است با سابقه تاریخی کمتر از 270 سال است و تقریباً می‌توان گفت ملیت آمریکایی امری بی‌معناست؛ چرا که آمریکایی‌های کنونی نیز مهاجرینی بودند که از دیگر نقاط جهان به این کشور وارد شدند. مهاجرین سفیدپوست غالباً اروپایی‌تبار بوده و مهاجرین سیاه‌پوست نیز غالباً بردگانی بودند که برای کار به آمریکا آورده شده و استثمار می‌شدند. ساکنان اصلی آمریکا در واقع سرخپوستانی بودند که توسط مهاجرین سفیدپوست تار و مار شدند و اکنون نیز بقایای آنها در فقر مطلق و در شرایط بسیار رقت‌انگیز در آمریکا زندگی می‌کنند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 15:45
روزی ، مدیری بسیار ثروتمند و سرشناس از خیابانی عبور می کرد. او سوار بر اتومبیل گرانقیمتش سریع رانندگی می کرد و از راندن آن لذت می برد. البته مراقب بچه هایی بود که گاه و بیگاه از گوشه و کنارخیابان ، به وسط خیابان می پریدند که ناگهان چیزی دید. اتومبیل را متوقف کرد ولی متوجه کودکی نشد.در حالی که حیرت زده به اطرافش نگاه می کرد، ناگهان آجری به در اتومبیل خورد و آن را کاملا قر کرد! ازفرط خشم و عصبانیت از اتومبیل پیاده شد و یقه اولین کودکی را گرفت که در آن حوالی دید. بعد درحالی که او را محکم تکان می داد، فریاد کشید: این چه کاری بود که کردی ؟ تو که هستی ؟ مگر عقلت رااز دست داده ای ؟ می دانی این اتومبیل چقدر ارزش دارد؟ و تو چه خسارتی با زدن آجر و قر کردن در آن به بار آورده ای ؟ پسربچه که شرمنده به نظر می رسید، در حالی که بغض کرده بود، گفت : آقا، خیلی معذرت می خواهم . فقط یک لحظه به حرف هایم گوش کنید. به خدا نمی دانستم چه کار دیگری باید انجام دهم .چاره ای نداشتم . آجر را پرت کردم ، چون هیچ راننده ای حاضر نشد بایستد و کمکم کند. بعد در حالی که اشک هایش را پاک می کرد و با دست به نقطه ای اشاره می کرد، گفت : به خاطر برادرم این کار را کردم . داشتم او را با صندلی چرخدارش از روی جدول کنار خیابان عبور می دادم که ناگهان از روی آن به زمین سقوط کرد. زورم نمی رسد که او را بلند کنم. سپس در حالی که به هق هق افتاده بود، ملتمسانه به مدیربهت زده گفت : لطفاً کمکم کنید. کمکم می کنید تا او را از روی زمین بلند کنم و روی صندلی چرخدارش بنشانم ؟ او زخمی شده . مدیر جوان که بغض راه گلویش را بسته بود و به زور آب دهانش را قورت می داد، به سرعت به آن سمت دوید. سپس پسر معلول را از روی زمین بلند کرد و او را روی صندلی چرخدارش نشاند. بعد با دستمالی تمیز، آثار خون را از روی خراشیدگی های سر و صورت پسر معلول پاک کرد. نگاهی به سراپای او انداخت و خیالش راحت شد که او صدمه ای جدی ندیده است . پسرکوچک از فرط خوشحالی بالا و پایین می پرید، به مدیر جوان گفت : خیلی از شما متشکرم ، خدا خیرتان بدهد! مدیر جوان که هنوز آن قدر بهت زده بود که نمی توانست حرفی بزند، سری تکان داد و آن دو رانگاه کرد. سپس با گام هایی لرزان سوار اتومبیل گران قیمت قر شده اش شد و تمام طول راه تا خانه را به آرامی طی کرد. با وجود آنکه صدمه ناشی از ضربه آجر به در اتومبیلش خیلی زیاد بود، مدیر جوان هرگزتلاشی برای مرمت آن نکرد. او می خواست قسمت قر شده اتومبیل گرانقیمتش همیشه این پیام را به اویادآوری کند: در مسیر راه زندگی ، هرگز آن قدر تند نران که شخصی برای جلب توجهت ، آجر به سوی تو پرتاب کند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 14:54
استرس ممکن است همه جا با شما باشد، مثل محیط کار، در هنگام رانندگی، در جشن ها و مراسم و یا حتی در منزل و زمانی که اخبار ناخوشایندی ممکن است از طریق رادیو و تلویزیون به گوشتان برسد، اما در دنیای پرتنش امروز، چه کسانی ممکن است از استرس در امان باشند؟ کارشناسان معتقدند که یک رژیم غذایی تحریک کننده و نامنظم و آشفته در واقع پیش فاکتوری برای بروز استرس است که معمولا شامل مصرف چای و میان وعده ها به طور مکرر و نامنظم است، اما با دنبال کردن یک رژیم غذایی منظم و همچنین انتخاب خوردنی هایی مناسب می توان تا حد امکان استرس روزانه را از خود دور نگهداشت. این کارشناس در سایت تغذیه هول فود کاتولوگ فهرستی از مواد غذایی ارائه کرده است که این خوردنی ها تاثیر بسزایی در دور کردن استرس از انسان دارند و یا به عبارتی آرامش بخش هستند. اولین خوردنی استرس زدا در این فهرست، «ماست» است. ماست به ویژه برای فصل تابستان مفید است، چون سبک بوده و هضم آن هم آسان است. دکتر شیفا شارما، متخصص تناسب اندام در هند در این باره می گوید: ماست یا هر محصول لبنی دیگر غنی از ماده ای به نام تیروسین است که میزان سروتونین را در مغز افزایش می دهد. به بیانی دیگر پروتئین ها در محصولات لبنی مقدار سروتونین را که نوروهورمونی در مغز است، افزایش می دهند و در نتیجه استرس اعصاب را کاهش داده و شما را آرام می سازد. خوردنی بعدی برای از بین بردن استرس، «شکلات تلخ» است. پزشکان می گویند: مصرف شکلات تلخ از مقدار هورمون استرس می کاهد و سایر آشفتگی های بیوشیمیایی مرتبط با استرس را متعادل می سازد. مرکبات هم خوردنی های مناسبی هستند برای برطرف کردن استرس. میوه ها حاوی قند طبیعی هستند که ذهن را از استرس خالی می سازند و مرکبات و میوه های تابستانی تاثیر بیشتری در این زمینه دارند. خوردنی ضد استرس بعدی «بادام درختی» است. بادام سرشار از ویتامین «B۲» و ویتامین «E»، منیزیم و روی است. ویتامین هایB و منیزیم تاثیر بسزایی در تولید سروتونین دارند که خلق انسان را تنظیم می کنند و استرس را تسکین می دهند. روی هم می تواند با برخی از اثرات منفی استرس مقابله کند و ویتامینE هم به عنوان یک آنتی اکسیدان مولکول های رادیکال آزاد را که با استرس و بیماری قلبی مرتبط هستند، نابود می سازد. گزینه بعدی «چای» گیاهی یا «چای سیاه» است که ضمن کنترل کالری ها، خلق و خوی شما را نیز بهبود می بخشد.چای بابونه، چای یاسمن و سایر چای های گیاهی تاثیر شگفت انگیزی روی بدن شما دارند و می توانند مثل یک داروی مسکن عمل کنند. ماهی هم جزو خوراکی های ضد استرس و آرامش بخش است. «ماهی» منبع غنی از چربی های امگا ۳ است که حاوی ویتامین های گروهB به ویژهB۶ وB۲۱ مفید برای مقابله با استرس هستند. در واقع ویتامینB۲۱ یکی از مهمترین مکمل ها برای ساخت سروتونین به عنوان هورمون شادی در مغز است و کمبود ویتامینB۲۱ می تواند سبب افسردگی شود. «کلم بروکلی» یکی دیگر از خوردنی های مفید برای مقابله با استرس است که وقتی به پاستا، برنج و یا سالاد افزوده می شود، تاثیر معجزه آسایی در ایجاد شادی در شما اعمال می کند. کلم بروکلی هم سرشار از ویتامین های گروهB شامل اسید فولیک است که به کاهش ترس، اضطراب و نگرانی استرس و حتی افسردگی کمک می کنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست و سندرم روده ترکیب پذیر مفید است که این سندرم در واقع حاصل استرس بلند مدت است. آخرین ماده معجزه آسا در کاهش استرس «سیر» است. سیر برای آرام کردن تنش و استرس و نیز کاهش گلوکز خون مفید است. سیر سرشار از آنتی اکسیدان ها است و این مواد در مقابله با استرس بسیار مفید هستند.
پنج شنبه 29/7/1389 - 14:51
آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن انتشار خاطرات خود، مقصر جلوه دادن حاج سیداحمد خمینی(ره) در زمینه ناراحتی حضرت امام از آقای منتظری را «جفاكاری» توصیف كرد. به تازگی احمد منتظری- به روال دیگر اعضای باند مهدی هاشمی- ادعا كرده بود حاج سیداحمد خمینی باعث به هم خوردن این رابطه شده است.به گزارش کیهان آیت الله هاشمی رفسنجانی در ذكر خاطرات مربوط به ۲۲ مهر ماه ۱۳۶۵می نویسد: مقصر جلوه دادن حاج احمد آقا در تلخی روابط امام و آقای منتظری جفاكاری است... آقای [ مرتضی] بنی فضل تلفنی از قم مسئله آقای منتظری، قطع ملاقات ها و پخش خبر و ناراحتی طلبه ها را گفت و از من برای حل مشكل استمداد كرد. احمد آقا از اینكه بعضی ها او را مقصر معرفی كرده اند و به دروغ مانع ملاقات آقای منتظری با امام معرفی كرده اند و... اظهار ناراحتی كرد، حق دارد، چون بیشترین تلاش را برای اعتبار آقای منتظری کرد. ساعت ۳ بعدازظهر به طرف قم حركت كردم. نزدیك غروب به منزل آقای منتظری رسیدیم. كمی پشت در معطل شدیم. ظاهر این بود كه ایشان مصمم بوده كسی را نپذیرد ولی در مقابل حضور من، ناچار پذیرفتند. گفتند آقای [ ابراهیم] امینی را نپذیرفته اند. تا ساعت ۹ شب با ایشان بودم. پس از صرف شام به تهران برگشتم. آقای سیدهادی [هاشمی] هم در مذاكرات شركت داشت. ایشان از دستور امام در خصوص تعقیب گروه سیدمهدی هاشمی رنجیده اند و دستور امام به اینكه دیگر عفو زندانیان با آقای منتظری نباشد، كار را بدتر كرده و مخصوصاً شیوه ابلاغ كه به واسطه افرادی مثل آقای محمدی گیلانی و [ سیدمحمد] ابطحی و شورای عالی قضائی كه برای ایشان قابل توجیه نیست.هاشمی می افزاید: «آقای منتظری به خصوص از احمد آقا گله می كردند. من شرحی از اقدامات و مذاكراتمان را با امام برای تعدیل قضیه گفتم. از احمدآقا دفاع كردم. از خود من هم گله داشتند كه كمك لازم را نكرده ام. بالاخره مسئله حل نشد.»یادآور می شود باند مهدی هاشمی به خاطر ترور و قتل چند تن از مخالفان فكری خود كه حتی بعضاً در حد «آیت الله» بودند، و همچنین اختلاف افكنی میان مسئولین، نفوذ دادن گروهك ها و منافقین به بیت آقای منتظری و انتشار شب نامه علیه مسئولان به دستور امام تحت تعقیب قرار گرفتند. مهدی هاشمی در زمان شاه و در زندان جذب ساواك شده بود.
پنج شنبه 29/7/1389 - 14:49
"آیت‌الله بهجت هم آمدند جزو جمعیت استقبال کنندگان؛ حالا یک مرجعی در سن حدود نود سال! ایشان هم آمدند در جمع استقبال کنندگان آیت‌الله خامنه‌ای. ایشان می‌گفت که یک شخصی به ایشان گفت که حاج آقا شما با این سن و سال آمدید وسط این جمعیت استقبال کنندگان؟!"
نویسنده وبلاگ "بلوغ سیاسی " در تازه‌ترین پست خود نوشته است: حجت الاسلام فقیهی اصفهانی از اساتید حوزه علمیه قم نقل می کند؛ یکی از رفقای ما به نام آقای رجالی که خیلی رفت و آمد داشت از قدیم با حضرت آیت‌الله بهجت و درس ایشان را خیلی شرکت می‌کرد و خیلی آدم با صفا و سالم و خوبی است؛ ایشان چند مورد از ایشان را برای ما نقل می‌کرد. یکی اینکه می‌گفت، به این راحتی هر کسی را راه نمی‌دادند برای ملاقات آن هم برای ملاقات‌های طولانی و این حرف‌ها ولی آیت‌الله خامنه‌ای مرتب خدمت آیت‌الله بهجت می‌رسیدند و این‌ها یک رابطه صمیمی داشتند. زیاد و به طور مخفیانه آقا می‌آمدند قم و آیت‌الله بهجت به دیدار ایشان می‌رفتند.

یکی از زمان‌هایی که ایشان می‌گفت زمان ملاقات این دو بزرگوار بوده است؛ سحر بود دو ساعت مانده به اذان صبح. ایشان می‌گفت که آیت‌الله خامنه‌ای گاهی سحر می‌آمدند. در آن موقعیت حساس می‌آمدند و می‌رفتند. خب، این نشانه علاقه شدید آیت‌الله بهجت به مقام معظم رهبری است که در این موقع شب و سحر آقا را می‌خواستند و با هم بودند و صحبت می‌کردند.

بعد باز ایشان می‌گفتند چند سال پیش که آیت‌الله خامنه‌ای یک هفته‌ای تشریف آوردند قم، جمعیت زیادی برای استقبال آمده بودند در خیابان‌ها .

آیت‌الله بهجت هم آمدند جزو جمعیت استقبال کنندگان؛ حالا یک مرجعی در سن حدود نود سال! ایشان هم آمدند در جمع استقبال کنندگان آیت‌الله خامنه‌ای. ایشان می‌گفت که یک شخصی به ایشان گفت که حاج آقا شما با این سن و سال آمدید وسط این جمعیت استقبال کنندگان؟!

آیت‌الله بهجت فرمودند: "اگر مردم می‌دانستند که استقبال این سید چقدر ثواب دارد، هیچکس در خانه نمی‌نشست."

حاج آقا صدیقی هم در مراسم آیت‌الله بهجت نقل کردند که چقدر آقا برای سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای نذر می‌کردند و گوسفند نذر می‌کردند و کارهایی انجام می‌دادند.


سه شنبه 27/7/1389 - 3:3
دانشمندان طبیعی اروپا برای روءیا حقیقتی قائل نیستند و بحث از ارتباط آن با حوادث خارجی را واجد وزن علمی نمی‏دانند، جز بعضی از روان‏شناسان كه درباره آن تحقیقاتی دارند و علیه دسته اول به خواب‏هایی كه پرده از امور پنهانی برمی دارد یا از حوادث آینده خبر می‏دهد ـ به طوری كه نمی‏توان آن‏ها را تصادفی و اتفاقی دانست ـ استدلال كرده‏اند.

قرآن در این باره چه می‏گوید؟

در قرآن شریف خواب‏هایی از پیغمبران و دیگران نقل و تصدیق شده است؛ مانند خواب حضرت ابراهیم درباره ذبح اسماعیل، خواب حضرت یوسف، خواب رفقای زندانی آن حضرت، خواب ملك مصر و خواب رسول اكرم(ص) درباره فتح مكه. در روایات پیغمبر اكرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و ائمه اطهار(علیهم السّلام) شده نیز شواهدی وجود دارد.
همه ما یا خودمان خواب‏هایی دیده‏ایم كه بر امور مخفی یا حل مشكلات علمی یا وقوع حوادثی در آینده دلالت داشته است و یا از دیگران این گونه خواب‏ها را شنیده‏ایم. این خواب‏ها ـ مخصوصاً خواب‏های صریحی كه به تعبیر احتیاج ندارد ـ را نمی‏توان اتفاقی دانست و به طور كلی با جریان‏هایی كه قابل انطباق بر آن‏ها است، بی‏ارتباط خواند.
البته نمی‏توان انكار كرد كه بعضی از عوامل درونی از قبیل امراض و انحرافات مزاجی و خستگی و پُری شكم و همچنین پاره‏ای از عوامل بیرونی مانند گرما و سرما و دیگر چیزهادر قوه خیال تأثیر دارد و قوه مخیّله نیز در خواب موءثر است؛ مثلاً كسی كه تحت تأثیر حرارت یا برودت شدید واقع شده، در خواب آتش‏های شعله ور یا برف و یخ مشاهده می‏كند و كسی كه امتلای معده و انحراف مزاج دارد، خواب‏های مشوش و بی‏سروته می‏بیند.
همچنین اخلاقیات و صفات نفسانی نیز در روءیا بی‏تأثیر نیست. به همین جهت اكثر خواب‏ها در اثر تخیلاتی است كه اسباب داخلی و خارجی موجب آن‏ها شده و در واقع كیفیت تأثیر آن اسباب را نشان می‏دهد. دانشمندان طبیعی فقط همین اسباب را بررسی كرده‏اند و نتیجه گرفته‏اند كه خواب حقیقت ندارد؛ ولی همان طور كه تأثیر این اسباب را نمی‏توان انكار كرد، حقیقت داشتن پاره‏ای از روءیاها و ارتباط آن‏ها با امور خارجی را نیز نمی‏توان نادیده گرفت.

آیا نفس با رؤیا اتصال دارد؟

كسی كه خواب می‏بیند در فلان روز فلان جریان واقع خواهد شد و در موقع معین هم واقع می‏شود، نمی‏توان گفت نفس او با حادثه‏ای كه هنوز وجود نیافته ارتباط پیدا كرده است؛ زیرا ارتباط وجودی بین موجود و معدوم محال است. همچنین كسی كه خواب می‏بیند در فلان مكان ظرفی چنین و چنان دفن است و فلان مقدار سكه طلا و نقره در آن موجود است و بعد از بیدار شدن به سراغ آن جا می‏رود و زمین را حفر می‏كند و ظرف را با همان خصوصیات می‏یابد، نمی‏توان گفت نفس وی با آن ظرف اتصال داشته است؛ زیرا اتصال نفس با امور مادی از راه حواس صورت می‏گیرد و ظرفی كه با فاصله زیر خاك قرار گرفته قابل درك حسی نیست. به همین جهت گفته‏اند ارتباط نفس با این گونه حوادث و اشیا از راه اتصال با علل و اسباب آن‏ها است.
توضیح آن كه جهان هستی مشتمل بر سه عالم است:
1. عالم طبیعت كه با آن آشنایی كامل داریم.
2. عالم مثال كه از نظر مرتبه وجود، فوق عالم طبیعی است و موجودات آن صورت‏های بی‏ماده‏اند و نسبت به موجودات مادی جنبه علیت دارند.
3. عالم عقل كه فوق عالم مثال است و در آن حقایق موجودات بدون ماده وصورت موجودند و نسبت به موجودات عالم مثال جنبه علیت دارند.
نفس انسان به واسطه تجردش با عوامل فوق طبیعت سنخیت دارد و هنگام خواب كه به ادراكات حسی اشتغال ندارد، طبعاً به عالم هم سنخ خود برمی‏گردد و طبق استعدادهایش حقایقی از آن عالم را مشاهده می‏كند. نفس كامل كه قدرت درك مجردات را با همان تجرد عقلی‏شان دارد، علل و اسباب را به نحو كلیت درك می‏كند؛ ولی نفسی كه به آن پایه از كمال نرسیده؛ حقایق كلی را با صورت‏های جزئی حكایت می‏كند؛ چنان كه ما معنای سرعت كلی را با تصور یك جسم سریع الحركة و معنای عظمت را با تصور كوه حكایت می‏كنیم. نفسی كه هنوز به مرحله تجرد عقلی نرسیده، در عالم مثال متوقف می‏شود و گاه علل و اسباب اشیاء را در عالم مثال به همان صورت واقعی می‏بیند و در آن‏ها دخل و تصرف نمی‏كند و این همان خواب‏های صریحی است كه غالباً اهل صدق و صفا می‏بینند؛ و گاه موجودات مثالی را به صورت‏هایی كه با آن‏ها مأنوس است، درك می‏كند؛ چنان كه علم را به صورت نور و جهل را به صورت ظلمت می‏بیند و حتی ممكن است ذهن از یك معنا به معنای ضد آن منتقل شود.
از این گونه خواب‏ها همان خواب مشهوری است كه نقل می‏كند: مردی نزد ابن سیرین، مُعَبِّر معروف، آمد و گفت: خواب دیدم مُهری به دست دارم و دهان و عورت مردم را با آن مُهر می‏كنم. ابن سیرین گفت: تو موءذن می‏شوی؛ مردم با اذان تو روزه می‏گیرند و از خوردن و آمیزش جنسی خودداری می‏كنند.

رؤیا چند قسم است؟

از آنچه گفته شد، به دست آمد كه خواب دو قسم است:
خواب صریح كه نفس خواب بیننده در مشاهدات خود تصرفی نمی‏كند و به تعبیر احتیاج ندارد؛
و خواب غیر صریح كه نفس در آنچه دیده تصرفاتی كرده؛ از این جهت به تعبیر و بازگرداندن صورت ذهنی او به صورت حقیقی و اولی نیاز دارد؛ مانند تعبیر نور به علم و ظلمت به جهل و حیرت.

خواب‏های غیر صریح نیز دو دسته‏اند:

یكی خواب‏هایی كه انتقال و حكایت در آن‏ها روشن است و به آسانی می‏توان آن‏ها را به اصل برگرداند؛ مانند مثال‏های گذشته؛
و دیگر خواب‏هایی كه تصرفات نفس در آن‏ها پیچیده و مبهم است و یافتن مشهودات اصلی برای شخص معبر سخت یا غیر ممكن است. این دسته از خواب‏ها همان خواب‏هایی است كه آن هارا «اضغاث احلام» و پوچ و بی‏تعبیر می‏خوانند.
این خلاصه بحثی است كه دانشمندان علم النفس درباره روءیا كرده‏اند و در قرآن شریف موءیداتی برای آن می‏توان یافت؛ مثلاً موضوع بازگشت نفس به عالم فوق طبیعت در حال خواب از این دو آیه استفاده می‏شود: «هُوَ الَّذِی یَتَوَفّاكُمْ بِاللَّیْلِ؛1 اللّهُ یَتَوَفَّی الْأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِها وَ الَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنامِها فَیُمْسِكُ الَّتِی قَضی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَ یُرْسِلُ الْأُخْری.»2 ظاهر این آیات شریف این است كه نفس در حال خواب از بدن گرفته می‏شود وتعلقش به حواس ظاهر قطع می‏گردد و به سوی پروردگار بازگشت می‏كند؛ بازگشتی كه مشابه بازگشت هنگام مرگ است.
همچنین به اقسام سه گانه روءیا نیز اشاراتی موجود است؛ مثلاً خواب حضرت ابراهیم(ع) و خواب رسول اكرم(ص) ا زنوع اول و خواب رفقای زندانی یوسف از نوع دوم است. قرآن كریم به خواب‏های پیچیده و مبهم نیز اشاره دارد و از مُعَبِّران مصر حكایت می‏كند كه خواب ملك را از «اضغاث احلام» دانستند.3

پى‌نوشت‌ها :

1. انعام(6)؛آیه 60.
2. زمر(39)؛ آیه 42.
3. كتاب فصل.

نویسنده : علامه محمدحسین طباطبائی


يکشنبه 25/7/1389 - 20:19
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته