تعداد مطالب : 1025
تعداد نظرات : 397
زمان آخرین مطلب : 2839روز قبل

انواع توپولوژی شبکه

توپولوژی یا همبندی یك شبكه تعیین كننده شیوه كابل كشی اتصال كامپیوترهاست . این توپولوژی (همبندی) معمولاً نوع كابل مورد استفاده را نیز تعیین میكند .

توپولوژیهای شبکه دارای انواع زیر است :

1- توپولوژی
BUS :

در یک شبکه خطی چندین کامپیوتر به یک کابل به نام
BUS متصل میشود. در این توپولوژی رسانه انتقال بین کلیه کامپیوتر ها مشترک است. توپولوژی BUS از متداولترین توپولوژیهاست که در شبکه های محلی مورد استفاده قرار میگیرد. سادگی ، کم هزینه بودن و توسعه آسان این شبکه از نقاط قوت توپولوژی BUS میباشد. ضعف عمده این شبکه این است که اگر کابل اصلی Back bone که پل ارتباطی بین کامپیوتر های شبکه است ، قطع شود ، کل شبکه از کار خواهد افتاد.


2-توپولوژی رینگ - حلقوی :

در توپولوژی باس کامپیوتر ها توسط یک رشته سیم به یکدیگر متصل میشوند که آغاز و پایان آن سیستم توسط یک مقاومت 50 اهمی بسته شده است. در توپولوژی رینگ بجای بستن دو سر سیم آنها را به یکدیگر وصل نموده و تشکیل یک حلقه میدهند. این توپولوژی تمامی مزایا و معایب باس را دارد با این تفاوت که کنترل مقاومت سیم استوار تر بوده و اتصال آغاز و پایان سیم گاهی اوقات به دلیل فاصله زیاد دو سر سیم مشکل ساز میگردد.

3- توپولوژی هیبریدی :

سیستمی که از ترکیب حالت باس و ستاره ای پدید می آید هیبریدی نام دارد. در این حالت برخی از مسیر های شبکه به صورت باس و برخی دیگر بصورت ستاره ای میباشند. معمول ترین طرح آن ، اتصال هاب ها بصورت باس و اتصال کامپیوتر ها بصورت ستاره ای به هاب مربوط به خودشان میباشد.

4- توپولوژی ستاره ای :

شبکه های متوسط و بزرگ اغلب از توپولوژی ستاره ای استفاده میکنند. در این پیکر بندی از کابل و سخت افزار بیشتری استفاده میشود اما مدیریت آن آسانتر و احتمال خرابی آن کمتر است. کابل مورد استفاده توپولوژی ستاره ای اترنت کابل زوج بهم تابیده بدون حفاظ است. در پیکر بندی ستاره ای هر کامپیوتر به یک هاب متصل میشود. یک سر کابل به کارت شبکه یک کامپیوتر متصل میشود و سر دیگر آن به هاب که نقطه اتصال مرکزی کابل کشی شبکه را نزد هم میکند متصل میشود. هاب ها به اندازه های مختلف عرضه میشوند و مدلهای پیشرفته آنها میتواند خطا های موجود در سیگنالها را تقویت کند. آماده سازی توپولوژی ستاره ای آسان است و و عیب یابی در آن اسانتر از شبکه باس است چرا که یک کابل آسیب دیده تنها به روی یک کامپیوتر تاثیر میگذارد و از طرف دیگر کابل زوج بهم تابیده معمولاً گرانتر از کواکسیال است. توپولوژی ستاره ای به کابل بسیار زیاد و یک هاب نیاز دارد. تمامی اینها منجر به بالا رفتن هزینه شبکه میشود با این مزیت که این روش بسیار مفید است.

جمعه 30/11/1388 - 10:28

اتصال به اینترنتتجهیزات سخت افزاری شبكه :

1- كارت رابط شبكه یا (
NIC) برای هر یك از كامپیوترهای شخصی
2- كابل كافی برای متصل كردن تمامی كامپیوترهای شبكه مقدار و نوع كابل بستگی به توپولوژی شبكه دارد.
3- یك هاب در صورت انتخاب توپولوژی ستاره ای

نمایش كادر مكالمه :

برای نمایش کادر مکالمه ابتدا مسیر های زیر با هم طی میشوند :
Start/ Setting/ Control Panel/ Network ، بخش Configuration کادر مکالمه Network را برای نصب آدابتور سرویس گیرنده پروتکل و سرویس دهنده فعال کنید. در بسیاری از موارد Win 98 این کار را برایتان انجام میدهد.

Client/Server :

Client , Server دو جزء اصلی شبکه میباشند که اینک به تعریف آنها میپردازیم :
Server : کامپیوترهایی که منابع مشترک را در اختیار کاربران قرار میدهند.
Client : کامپیوترهایی که به منابع مشترک ارائه شده از سوی Server دسترسی دارند.

تجهیزات استاندارد برای اتصال به اینترنت :

1- كامپیوتر
2-
Modem و بعضی انواع اتصال، که اینها همه تجهیزات پایه و استاندارد هستند ولی این تجهیزات برای برقراری تماس كافی نیست و احتیاج به تلفن داریم
3- تلفن
برای دستیابی به
Internet ، كامپیوتر، مودم و ارائه كنندگان سرویس اینترنت و اتصال تلفنی نیازهای اولیه هستند و بطور كلی هر چه مقدار RAM سرعت پردازنده و سرعت Modem بیشتر باشد سرعت بیشتر خواهد بود.

انجام كار :

برای استفاده از سرویسهای اینترنتی نظیر
FTP, Gopher, Web و غیره نیازمند بهرهگیری از برخی نرم افزار ها هستیم.
در آخرین مرحله که چگونگی نگهداری اطلاعات كامپیوترهای سرویس گیرنده و سرویس دهنده اینترنت است، احتیاج به شماره تلفن جایی كه میخواهیم با آنجا ارتباط برقرار كنیم داریم پس در اینترنت نیاز به آدرس داریم . چون برای ما امکان درک زبان اینترنت ( که همان زبان صفر و یک است ) وجود ندارد پس نیاز به مترجم (
Browser) داریم. این مترجم بصورت Packet میباشد.
جمعه 30/11/1388 - 10:28

پروتکل وب و دیگر پروتکلها

Web :

وب بر اساس مدل سرویسگر(
server)/سرویسگیر(client) عمل میكند .مدل سرویسگر و سرویس گیر در سیستم شبكه های كامپیوتری شامل 3 جزء است . سرویس گر ، سرویس گیر و شبكه . سرویسگیر یك نرم افزار است كه بر روی كامپیوتر كاربر اجرا میشود و سرویسگر نرم افزاری است كه بر روی كامپیوتری كه عمل تغذیه اطلاعاتی را به عهده دارد انجام میشود. كاربر از طریق این نرم افزار میتواند درخواستهایی را برای دریافت اطلاعات و انجام امور ارسال دارد این درخواست از طریق شبكه به كامپیوتر سرویس گر میرسدو سرویس گر اعمال لازم را انجام می دهد. تمام اطلاعاتی كه بر اساس مدل سرویسگر و سرویسگیر عمل میكنند از یكسری ضوابط یا پروتكل هایی پیروی میكنند كه برای آن سیستم تعریف شده اند. این شكل فعالیت عرضه و تقاضا كه از طریق مدل سرویسگر و سرویسگیر اجرا میشود توانائیهای زیادی دارد رابطه سرویسگیر و سرویسگر بر اساس یك پروتكل از پیش تعیین شده برقرار میشود.
نرم افزار سرویسگر میتواند برای هر نوع سخت افزار خاصی طراحی شود در واقع
Server دیگر نگران اینكه كاربر از چه نوع كامپیوتری استفاده میكند نخواهد بود زیرا میداند كه زبان مشتركی یا Client دارد كه صرفنظر از سیستم سخت افزاری كاربر هر دوی آنها به این زبان با همدیگر ارتباط برقرار میكنند در واقع این طراحی در سطح نرم افزار Client صورت گرفته و همین امر است كه وب را به صورت یك پدیده مستقل از سیستم در آورده است .
(
Platform Independent ) برای درک بهتر موضوع ارتباط Client/ Server سیستم پخش تلویزیونی را در نظر بگیرید که در آن برنامه های تلویزیون از طریق هر دستگاه تلویزیون دریافت میشود. اطلاعات از یک سیستم پخش امواج بر اساس ساختار استاندارد انتشار می یابند و از دستگاه تلویزیون قابل دریافت میباشد.
مرورگر های
Web میتوانند به اطلاعات چند پروتكلی دسترسی داشته باشند مرورگرهای وب چند پروتكلی هستند این بدان معناست كه مرورگر ها میتوانند به انواع مختلفی از سرویسگرها كه بر اساس پروتكل های مختلفی ارتباط برقرار میكنند دسترسی داشته باشند مهمترین پروتكل هایی كه مرورگرها میتوانند با استفاده از آنها به سرویسگرها متصل شوند عبارتند از :

1.
HTTP -Hyper text transmission protocol : این پروتكل مخصوص وب است و برای انتقال ابر متن ها از طریق شبكه طراحی شده

2.
FTP -File transmission protocol: این پروتكل به منظور استفاده و برداشت سریع و آسان فایلها توسط کاربران طراحی شده است.3.
Telnet :
برای ورود به سیستم یك كامپیوتر میزبان ( معمولا از راه دور ) مثلاً هنگامی كه به
Gopher/server متصل است بعنوان یك سرویسگر گوفر و وقتی كه به یك اخبار یوزنت متصل است مانند یك سرویسگر اخبار عمل میكند .

جمعه 30/11/1388 - 10:28

TCP/IP&IP

TCP/IP چیست ؟

اینترنت بر اساس مجموعه ای از شبكه ها بنا میشود این شبكه ها شامل انواع بسیار زیادی از كامپیوتر ها می باشد ، بنابراین زبان مشترکی بین همه کامپیوتر ها وجود دارد كه آن را
TCP/IP مینامند . TCP/IP بصورت پنج حرف جداگانه TCP/IP تلفظ میشود. TCP/IP نام متداولی برای مجموعه ای از قراردادها میباشد كه برای متصل ساختن كامپیوترها و شبكه ها استفاده میشود نام واقعی TCP/IP از دو قرارداد مهم می آید.


TCP -transmission control protocol IP- internet protocol
در شبکه اینترنت اطلاعات (داده ها) به بسته های كوچكی به نام
Pocket تقسیم بندی میشوند.
سپس
Pocket ها از طریق شبكه منتقل میشوند در اینجا كار IP آن است كه آنها را به میزبان راه دور منتقل كند. TCP در انتهای دیگر بسته ها را دریافت و وجود خطاها را بررسی میكند اگر خطایی رخ داده باشد TCP میتواند درخواست ارسال مجدد به خصوص را نماید . بعد از اینكه تمام بسته ها به درستی دریافت شدند ، TCP از شماره توالی برای ساختن مجدد پیام اصلی استفاده میكند.
به عبارت دیگر كار
IP انتقال داده های خام Pocket ها از یك مكان به مكان دیگر است. كار TCP کنترل امور و تضمین صحت داده ها می باشد.

محاسن
Pocket :

1- تقسیم بندی داده ها به
Pocket ها فواید بسیاری دارد . اول اینكه امکان ارائه بیشتر خدمات به کاربران بیشتر را فراهم میکند. در مسیر اینترنتی بسته ها ( Pocket) علی رغم داشتن مقصدهای متفاوت با یکدیگر در حرکت میباشند. نظیر بزرگراهی که در آن اتوموبیلهای متفاوت با وجود داشتن مقصدهای متفاوت همگی راه مشترکی دارند.
بزرگراهی را در نظر بگیرید كه در آن ماشینهای متفاوت با وجود اینكه مقصدهای متفاوتی دارند همگی راه مشتركی دارند.


2- بسته ها همواره در سفر هستند تا زمانی كه به مقصد نهایی خود برسند. اگر اتصال بخصوصی خراب شود كامپیوترهایی كه جریان داده ها را كنترل میكنند میتوانند مسیر جایگزینی پیدا كنند. این امکان وجود دارد که داده های بسته های مختلف در مسیرهای مختلف به سمت یك مقصد جریان پیدا كنند.

3- همچنین شبكه میتواند از بهترین مسیری كه در آن شرایط قابل دسترسی است استفاده كند مثلا : وقتی كه بار بخش بخصوصی از شبكه بیش از حد متعارف میشود بسته ها از طریق خطوطی كه بار كمتری دارند منتقل میشوند.

4- مزیت دیگر استفاده از این بسته ها آن است كه در هنگام بوجود آمدن هر گونه خطایی در انتقال، به جای انتقال كل پیام فقط نیاز به ارسال مجدد بسته ای منفرد خواهد بود. این ویژگی سرعت كلی اترنت را افزایش میدهد.
در هر صورت
TCP/IP انتقال صحیح و موفقیت آمیز داده ها را تضمین میکند. در حقیقت حتی با وجود این كه ممكن است میزبان ها هزاران مایل از یكدیگر دور باشند و مقام بسته ها مجبور به عبور از چندین كامپیوتر اصلی باشند، اینترنت آنقدر خوب عمل میكند كه ارسال پرونده ای از یك میزبان به میزبان دیگر فقط چند ثانیه طول میكشد.

بطور خلاصه :
TCP/IP خانواده ای بزرگ از قراردادهایی است كه برای سازمان دهی كامپیوتر ها و ابزارهای ارتباطی در شبكه استفاده میشود.

جمعه 30/11/1388 - 10:28

IP آدرس و DNS

آدرس در اینترنت یا Intenet Protocol :

همانطور که میدانید همه شماره های تلفن با یکدیگر تفاوت دارند و همگی منحصر به فرد هستند. در شبکه جهانی اینترنت نیز هر کامپیوتر دارای شماره خاصی است که آدرس
IP نامیده میشود.

آدرس
IP :

این آدرس توسط پروتكل اینترنت
IP برای شناسایی هر كامپیوتر روی اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد یك آدرس IP از 4 عدد تشكیل میشود كه این اعداد دربازه صفر تا 255 تغییر كرده و توسط نقطه (.) از هم جدا میشود (35.8.7.92) جلوتر به شرح مفصل آن میپردازیم . كامپیوترها آدرس IP را چگونه به دست می آورند؟ سازمانی به نام Internic به ارائه دهندگان مختلف سرویس اینترنت( ISP ها) این آدرسها را میدهد و همانطور كه ممكن است پیش شماره تمام همسایه های شما مثلاً با عدد 624 شروع شود آدرس IP تمام كامپیوتر ها متصل به یك ISP نیز ممكن است با 35.8 شروع شود در حقیقت Internic معمولاً آدرس IP را بصورت مجموعه ای از آدرسها ارائه میكند به عنوان مثال شركت Y تمام آدرسهای IP كه با 35.8.7 شروع میشوند را خریداری میكند بنابراین میتواند 255 آدرس IP مختلف را به افراد ارائه دهد. بعضی شركتها از اسامی دامنه ها برای پنهان كردن آدرسها IP استفاده میكنند. نام دامنه نیز توسط Internic ثبت میشود و نسخه انگلیسی آدرس IP است . بعضی كامپیوترها (Domain Name Server) را به كار میبرند كه همان آدرس اختصاری است كه برای دسترسی سریعتر به اینترنت از آن استفاده میشود.

خلاصه ای از نامگذاری كامپیوترها بر روی اینترنت :

نامگذاری کامپیوتر ها در روی اینترنت بر اساس سیستمی از اعداد سلسله وار انجام میشود به تمام كامپیوترهای متصل به اینترنت یك آدرس عددی خاص (
IP) تعلق میگیرد. با استفاده از سیستم خطی نامگذاری حوزه ای اینترنت یا DNS میتوان بین این آدرسهای عددی IP مثلا (128.113.10. 5 ) نام كامپیوتر (ftp.rpi.edu( تناظر برقرار كرد. به جای اعداد نا مفهوم از اسمهای حرفی كه كاركردن با آنها بسیار ساده تر است استفاده نمود . تمام كامپیوترها از چند قطعه تشكیل شده است كه هر قطعه به وسیله نقطه از قطعه دیگر جدا شده است . قسمت سمت راست بالاترین رده حوزه را مشخص میكند كه مربوط به نوع سازمان یا موسسه ای است كه كامپیوتر مذبور به آن تعلق دارد.
علاوه براین هر شركت یا موسسه برای خود نامی انتخاب میكند كه در قسمت سمت چپ قرار می گیرد در ضمن هر شركت میتواند نامهای دیگری که بر اساس تقسیمات سازمانی درون شركت انتخاب میشوند مثلاً:
كامپیوتری به نام
Mailer كه در دپارتمان CS موسسه آموزشی UWM است : Mailer.Cs.Uwm. edu و اخیراً از كدهای 2 حرفی استفاده میشود :

با مراجعه به آدرس زیر میتوانید اطلاعات خود را در این زمینه تكمیل كنید.

جمعه 30/11/1388 - 10:28
دوست عزیز

فكر می‌كنم به هرآنچه این همه سال گذشت، به هرآنچه این همه سال نگذشت، به آدم‌هایی كه بودند و حالا نیستند... به آدم‌هایی كه نبودند و حالا هستند... به آرزوهایی كه واقعیت شدند... به واقعیت‌هایی كه آرزو شدند... به باورهایی كه پیش آمدند... به پیش آمدهایی كه باور نداشتم... به هفت سالگی كه در انتظار بیست سالگی گذشت... به بیست سالگی كه در حسرت هفت سالگی گذشت... به روزهایی كه زود شب شدند... به شب‌هایی كه دیر صبح شدند... به دوست داشتن‌هایی كه هنوز هستند... به هنوز‌هایی كه دیگر دوست داشتنی نیستند...

پیروز و سربلند باشید
جمعه 30/11/1388 - 10:28

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/plate.JPG

 

پیش غذا  :  سوپ مرغ  http://marshal-modern.ir/Archive/2009/7/20/1.png

 

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/225.jpg

 

مواد لازم  :
سینه مرغ بدون پوست و استخوان 400 گرم
پیاز  2 عدد
كره   یك سوم پیمانه
آرد  2 قاشق سوپخوری
پودركاری   2 تا 3 قاشق چایخوری
آب مرغ   3 پیمانه
آب آناناس   سه چهارم پیمانه
پنیر گود  100 گرم
خامه   1 و دو سوم پیمانه
بادام خلال شده   2 قاشق سوپخوری
شكر  نصف قاشق چایخوری
نمك به میزان لازم

طرز تهیه  :
گوشت مرغ را خلال كنید، پیاز را پوست بگیرید و خرد كنید.گوشت مرغ را در كره تفت دهید و پیازهای خرد شده را به آن اضافه كنید و سپس آرد را هم روی آنها بریزید و تفت دهید (به قدری تفت دهید كه پیازها طلایی رنگ شوند).پودر كاری را هم اضافه كنید.آب مرغ و آب آناناس را هم افزوده و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بپزد.پنیر را رنده كرده و كم كم به همراه خامه به سوپ اضافه كنید و نمك و شكر بزنید.بادام های خلال شده را در تا به بدون روغن تفت بدهید و سپس برروی سوپ بریزید و سوپ را میل كنید.

 

 

   غذای اصلی 1 : خوراك گوشت و اسفناج  http://marshal-modern.ir/Archive/2009/7/20/2.png

 

پیاز یك عدد بزرگ

گوشت چرخ کرده حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم

اسفناج به مقدار لازم با توجه به ذائقه شما

سیر ۲ تا ۳ حبه

روغن به مقدار لازم

دو قاشق آب پرتقال یا یک قاشق آبلیمو به عنوان چاشنی

 

طرز تهیه  :

ابتدا سیر و پیازها را نگینی خرد کنید و در مقدار کمی روغن با حرارت ملایم سرخ کنید. طلایی که شد ،گوشت را اضافه کرده هم زده و در قابلمه را گذاشته و در حرارت ملایم بگذارید خوب بپزد. سپس اسفناج ها که از قبل خوب شسته و خرد کرده اید به خوراک اضافه کنید و در قابلمه را مجدد بگذارید.پس از ۲۰دقیقه نمک و ادویه به دلخواه اضافه کنید. آب پرتقال یا  آبلیمو برای چاشنی غذا اضافه كنید. مقدار گوشت ، پیاز و اسفناج را با توجه به سلیقه خودتون می توانید کم یا زیاد كنید.این غذا با نان صرف كنید .اگر گوشت قرمز دوست ندارید، از تکه های خرد شده سینه مرغ استفاده کنید

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/547657575.jpg

خواص اسفناج : برگ اسفناج از نظر طب قدیم ایران كمی سرد و تر است و برخی عقیده دارند كه نه سرد است و نه گرم .
برگ اسفناج منبع غنی ویتامین A ، B3 ، C و آهن و پتاسیم می باشد . خنك كننده است و برای پائین آوردن تب . برای ورم ریه و لاغر شدن مفید است بدلیل داشتن ماده ای بنام اسپیناسین هضم غذا را تسریع می كند و در رفع تشنگی موثر است .
از بین برنده ی سرطان روده بزرگ - معده - پروستات -‌حنجره - رحم ، ورم كبد و یرقان، درد گلو ، سرفه، سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی یا اختلال كیسه صفرا است. اسفناج كلسترول خون را پائین می آورد و تعداد گلبولهای قرمز خون را افزایش می دهد .

 غذای اصلی 2 : رولت گوجه و پنیر http://marshal-modern.ir/Archive/2009/7/20/1.png 

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/roullete.jpg

مواد لازم برای یک نفر

تخم مرغ یک عدد

آرد یک قاشق

ماست شل دو قاشق

نمک و فلفل و كره به مقدار لازم

گوجه فرنگی یک عدد

پنیر خامه ای ۱-۲ق.م

سیر یک حبه

 

طرز تهیه  : تخم مرغ ، ماست و آرد را مخلوط کنید تا مایه ی آبکی به دست بیاید. اگر شل نبود کمی ماست اضافه کنید

داخل ماهیتابه کره یا کمی روغن بریزید و زمانیكه داغ شد مایه را به آن اضافه كنید و با قاشق در كل ماهیتابه آن را پخش كنید و بگذارید بر روی شعله ی كم، یک طرفش سرخ شود و بعد بآن را گردانید تا طرف دیگر سرخ شود. گوجه و سیر را خرد کنید. سیر را با كمی کره تفت بدهید و گوجه را اضافه کنید. کمی که نرم شد  پنیر خامه ای را اضافه کنید تا آب شود. مایه ی به دست آمده را یک طرف املت در تابه بگذارید و با کمک قاشق لوله اش کنید.آن را در ظرفی که می خواهید سرو کنید قرار دهید و با چاقو ببرید. می توانید پس از سرد شدن این كار را انجام دهید ولی گرم آن خوشمزه تر است. نوش جان

 

دسر      ژله طبیعی با انارhttp://marshal-modern.ir/Archive/Default.aspx?LinkID=6938

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/jeleh-anar.jpg

   مواد لازم

آب انار              2 لیوان
شکر                یك لیوان
آب گرم             نصف لیوان
پودر ژلاتین        2 قاشق غذاخوری

طرزتهیه

.شکر را در آب میوه حل می کنیم

.پودر ژلاتین را هم در آب گرم حل می کنیم و به آب میوه اضافه می کنیم و هم میزنیم

.دونه های انار رو به مواد اضافه كرده سپس در یخچال می گذاریم تا کاملا ببندد

 

http://marshal-modern.ir/Archive/2009/11/13/anar.jpg

خواص انار :‌ مقوی برای قلب و كلیه – مفرح – دفع كننده چربی ،اوره ، كلسترول و رفع كننده سموم اغلب عفونتهای داخلی ، دافع حرارت - دارای آهن و عناصر دیگر (‌ به همین دلیل دیر هضم است) – رفع اسهال - اب انار شیرین باشكر ونشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود. برگ انار در ضعف معده ، كمی اشتها ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون و در رفع .میگرن بسیار مفید است

ماده غذایی                          مقدار                         کالری موجود انار

دانه انار                             100 گرم                            60

انار کامل با پوست               100 گرم                             35

امام صادق(ع) می فرماید    به كودكان خود انار بخورانید زیرا آنها را زودتر به حد جوانی می رساند.

   در صد گرم دانه انار مواد زیر موجود می باشد
انرژی 38 كالری
آب 82 گرم
پروتئین 0/4 گرم
چربی 0/3 گرم
مواد نشاسته ای 10 گرم
كلسیم 4 گرم
سدیم 3 میلی گرم
پتاسیم 260 میلی گرم
آهن 0/5 میلی گرم
ویتامین ب 1 0/2 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/03 میلی گرم
ویتامین ب 3 0/02 میلی گرم
ویتامین ث 4 میلی گرم

جمعه 30/11/1388 - 10:27

Modem

مودم :

در كامپیوتر داده ها به شكل متفاوتی با داده هایی كه از طریق خط تلفن منتقل میشود، ذخیره می گردد داده ها در داخل كامپیوتر در قالب رقمی(
digital ) ذخیره میشود. در جایی كه خطوط تلفنی داده ها را در قالب قیاسی( analog)منتقل میكنند.
- به اطلاعاتی رقمی می گویند كه توسط اعداد گسسته قابل نمایش باشند.
- به داده ای قیاسی می گوئیم كه توسط كمیتهای متغیر پیوسته نمایش داده شود.
وقتی 2 كامپیوتر از طریق خط تلفن به هم متصل كنیم داده ای كه از كامپیوتر خارج میشود رقمی است و قبل از اینكه از طریق خط تلفن قابل خمل باشد باید به داده قیاسی تبدیل شود در انتها داده قیاسی پیش از اینكه توسط كامپیوتر دیگر قابل قبول باشد باید به داده رقمی برگردانده شود.
- فرایند تبدیل داده های
digital به Analog را modulation میگویند.
- فرایند تبدیل داده ها
Analog به digital را demodualation میگویند.انتخاب مودم :

انتخاب مودم داخلی و خارجی موردی است كه در هنگام خرید مودم باید به آنها توجه كنید. نكته دیگر اطمینان از سرعت مودم میباشد سرعتهای مودم بر حسب بیت در ثانیه
Bits per second یا BPS بیان میشوند . سرعتهای استاندارد مودم عبارتند از :
28800
bps,14400 bps, 9600 bps, 2400 bps . بعضی اوقات نیز از اختصار “k” برای 1000 استفاده میكنند. بنابراین دو سرعت آخر معمولاً بصورت 28/8 kbps, 14/4 kbps بیان میشوند.
جمعه 30/11/1388 - 10:27

آشنایی با چند اصطلاح اینترتی

1. آدرسی كه به یك صفحه Web یا هر منبعی بر روی وب جهانی و به طور كلی اینترنت اشاره میكند URL نامیده میشود . URL ساختاری دارد كه بیان میكند چگونه میتوان به یك منبع خاص دسترسی پیدا كرد و در واقع این اطلاعات حاوی اطلاعاتی درباره نام كامپیوتر میزان و راه دسترسی به آن است .


2.
HTML : مخفف كلمه Hyper Text Markup Language یك زبان برنامه نویسی Coding كه میتواند Multimedia ( صورت و تصویر و عكس ) را به زبان Coding ارســــال كند و یك Browser می تــواند این كدها را به شكل صفحه عادی نمایش دهد .

3.
Image Map : یك تصویر است كه هر قسمت از آن به قسمتهای مختلف Link میشود .

4.
IP : مخفف كلمه Internet protocol ، یك شماره است كه جهــــت اتصال ما به Web Site داشتن آن الزامی است این شماره از 4 ترم تشكیل شده (كه در قبل توضیح داده شد و بعدا نیز به شرح مفصل آن می پردازیم. )

5.
Domain Name : یك اسم است كه در نقش آدرس اینترنتی ما استفاده میشود و شكل مجازی IP یك سایت اینترنتی محسوب میشود . (قبلا توضیح داده شد.)

6.
Submit : گزینه ای است كه در فرمهای اینترنتی ظاهر میشود و پس از پر كردن فرم جهت تقاضای عضویت، Site صاحب فرم ارسال میشود تا در آنجا بطور خودکار توسط نرم افزار CGI تحلیل شود و پاسخ آن به ما داده شود.

7.
Cookie : در مباحث وب, Cookie شامل یکسری اطلاعات بوده که Server, مربوطه برای اولین بار با browser کاربر ارتباط برقرار کرده و سپس برای هربار اتصال مجدد, اطلاعات آن استفاده میکند. این اطلاعات به اصطلاح Cookie هم در Server و هم در browser به صورت فایل Plain text ذخیره میشوند. مثلا در صورتیکه سایت نیازمند, ثبت نام اشخاص باشد, میتوان از Cookie ها در نگهداری name user و Password بر روی درایوهایشان استفاده نمود تا از وارد کردن مجدد آنها در هربار اتصال خودداری شود.

همچنین بدین صورت میتوان, تعداد دفعات استفاده از سایتها را در
Cookie ها ذخیره نمود.مشخصات خاص Cookieها:

1. از آنها نمیتوان برای بررسی محتویات هارد کاربر استفاده نمود.

2. توسط
Cookieها ویروسها, انتقال نمی یابند. بطور خلاصه, یک Cookie تنها یک فایل ساده متنی بر روی هارد دیسک کاربر بوده که برنامه نویس JavaScript بعضی از اطلاعات را در آن نگهداری میسازد.
در
Cookie همچنین آدرس مربوط به Server نیز نگهداری میشود. بطور کلی میتوان اساس پیدایش آن را "Identification" نامید. بخاطر داشته باشید که بدین صورت تنها کامپیوتر متصل شده, تعیین هویت میگردد, یعنی مشخصات کاربرها و یا سایتهای مورد استفاده, مشخص نخواهد شد.

 

ISP و انواع اتصالات آن

ISP:

مخفف كلمات
Internet Service Provider می باشد و واسطه ای است كه ما از طریق آن و ایجاد یک Username وPassword (با موافقت ما و ISP) می توانیم به اینترنت دسترسی پیدا كنیم .

1.
User name
2.
Password


بطور كل یكی از عوامل مهمی كه باعث جذابیت اینترنت شده ارتباط دو طرفه ای است كه با كاربر دارد یعنی در آن واحد میتوان در تمام محاورات شركت نمود و از سوی دیگر غیر خطی بودن آن است بعضی اگر یك كلمه یا اصطلاح نیاز به توجیح بیشتر داشته باشد میتوان
Link كرد و اطلاعات گسترده تری بدست آورد.

اتصالاتی كه ما میتوانیم از طریق
ISP داشته باشیم :
1- اتصال
Shell سیستم عامل Unix
2- PPP

1- اتصال Shell :
سیستم عاملی که از آن استفاده میکنیم ، مایونیكس است و سرعت آن بسیار بالاست در اتصال
Shell پس از شماره گیری Isp فضایی در ISP به ما اختصاص خواهد یافت كه از درون این فضا به شبكه جهانی اینترنت متصل خواهیم شد . جریان TCP/IP فقط تا ISP ادامه دارد اتصال بین ما و ISP یك اتصال معمولی مخابراتی است بنابراین با هر اشاره ای روی Keyboard بر كامپیوتر راه دور تاثیر گذاشته ایم و نتیجه این تاثیر را مشاهده می كنیم. سیستم عامل Unix,ISP
است .

مزایا :
سرعت
Unix بسیار بالاست

معایب :
1- لزوم داشتن
Unix
2- عدم وجود فایل و كامپیوتر شخصی
3- عدم امكان استفاده از
Multimedia
4- امكان استفاده از یك برنامه

2- اتصال PPP :
ISP به ما فضایی اختصاص نمی دهد بلكه به منزله امکان دسترسی ما به Internet است . در این نوع اتصال پس از شماره گیری ISP در صورت امکان میتوانیم از فضایی كه مانند یك تونل ما را به شبكه متصل می نماید، استفاده كنیم. یعنی در شبکه Internet وارد شده ایم و میتوانیم از مزایای Multimadia استفاده كنیم. همچنین با داشتن سیستم عامل Win در كامپیوتر شخصی میتوانیم در یك لحظه با چند Site ارتباط برقرار كنیم . ISP میتواند هر سیستم عاملی داشته باشد چون در سیستم عامل ISP رد میشویم ولی در مورد قبلی در ISP گیر می افتادیم .

جمعه 30/11/1388 - 10:27
نحوه ایجاد Connection

1- روی گزینه
My computer میرویم و آیكون آن را باز میكنیم.

2- وارد
Dial up networking می شویم

3- گزینه
Make a New connection را انتخاب میكنیم

4- در پنجره ای كه ظاهر میشود نامی برای آیكون انتخاب میكنیم

5- با فشردن
Next وارد مرحله بعدی میشویم. در صورتیكه با ISP هر دو در یك شهر باشیم Area code را خالی گذاشته در صورتیكه در در شهر های متفاوتی بودیم كد شهری كه ISP در آن قرار دارد وارد را میكنیم سپس در قسمت Telephone number شماره تلفنی كه ISP در اختیار ما قرار داده است را وارد می كنیم سپس كلید Next را می فشاریم.

6- در اینجا پیامی مبنی بر اینكه
Conection با موفقیت درست شده است ، دریافت میداریم .
سپس برای سهولت کار آیكون
Short cut آن را بر روی Desktop میسازیم و با بازكردن آیكون ازروی Desktop ، User name , password كه از طرف ISP به ما داده شده وارد میكنیم حال برای برقراری ارتباط كاملاً آماده هستیم.
جمعه 30/11/1388 - 10:27