تعداد مطالب : 118
تعداد نظرات : 47
زمان آخرین مطلب : 2822روز قبل

صیقلی و امروزی

اتاقهایی به سبک مد روز معمولا دارای وسایلی صیقلی و با فرمهایی خلاقانه هستند. برای رسیدن به ترکیبی ساده و شیک، به دنبال فرمهای کشیده، منحنیهای ملایم و پارچه هایی با نقوش هندسی باشید. رنگ در این ترکیب میتواند جسورانه یا محتاطانه استفاده شود، اما در هر حال باید بازی رنگ در فضا مشخص و قوی باشد.

آبی ملایم

اتاقهای آبی و سفید، به خصوص هنگامی که منظم و بی ریخت و پاش باشند، فضایی بسیار دل انگیز ایجاد میکنند. تزیین این اتاق تنها با سه بشقاب بر روی دیوار انجام شده و مقدار بیشتر رنگ سفید آنرا ساده نگه داشته است.

تمام سفید

تزیین با رنگ سفید روشی مناسب برای پرهیز از مشکلاتی است که با انتخاب یک رنگ خاص با سایه روشنهای متعدد به وجود می آورد. از طرفی سفید، رنگی آرامش بخش نیز هست. اگر رنگ غالب بر دکوراسیون منزل را سفید انتخاب میکنید، حتما از بافتها و جنسهای مختلف استفاده کنید و تعادل رنگی را با استفاده از کمی مشکی یا قهوه ای، برقرار نمایید.

پنج شنبه 28/9/1387 - 0:1
پوششى براى كف خانه مناسب تر است؟
سئوالی متداول كه سعی شده در اینجا تا حد زیادی بهش جواب داده بشه.


كف پوش هاى چوب پنبه اى

این نوع كف پوش از چوب پنبه حقیقى ساخته مى شود كه از پوست درخت بلوط گرفته مى شود كه اغلب در مناطق مدیترانه اى مخصوصاً در كشور پرتغال بسیار یافت مى شود. به دلیل این كه براى تولید این كف پوش احتیاج به پوست درخت بلوط داریم لذا تولید آن براى اكوسیستم مخرب نیست. این نوع كف پوش در مكان هایى استفاده مى شود كه انعكاس صدا در آنجا مهم محسوب مى شود و مى خواهند محیطى آرام داشته باشند مانند استودیوها. رنگ چوب پنبه رنگى گرم است و به دكوراسیون خانه یا اتاق حالتى بسیار زیبا و طبیعى مى بخشد. این كف پوش معروف است به این كه جزو راحت ترین نوع كف پوش براى پا محسوب مى شود و همچنین «عایق صدا»ى مناسبى نیز است و در تمام نقاط خانه مانند آشپزخانه و حتى كتابخانه كف پوش مناسبى است. ، كف پوش چوب پنبه اى مى تواند مانند كف پوش هاى چوبى به وسیلهواكس و یا پلییوریتن براق شود.

متداول ترین نوع براق كردن کف پوش، استفاده از واكس است كه به كف پوش ها جلاى بسیار زیبا مى بخشد و لازم است حداقل سالى یك بار واكس زده شوند. اما براى كف پوش هاى استفاده شده در آشپزخانه بهتر است ازبراق كننده پلییوریتن استفاده شود زیرا احتیاج به مراقبت كمترى دارد و استحكام بیشترى هم دارد. به دلیل این كه این نوع كف پوش جاذب آب است مى بایست كاملاً مراقب بود و هر زمان كه آب یا مایع دیگرى بر روى آن ریخت سریعاً توسط پارچه پاك و تمیز شود چون این نوع كف پوش هم به راحتى منبسط و منقبض مى شود( كف پوش های چوب پنبه اى هم وجود دارد كه از پلاستیك ساخته مى شوند).


كف پوش هاى لینولیوم

این نوع كف پوش یك مخلوط طبیعى ساخته شده از روغن تخم كتان اكسید شده، خاك اره، سنگ آهك پودر شده، صمغ كاج و رنگدانه هاى مختلف است. این مخلوط اولین بار در سال 1863 توسط یك انگلیسى به نام فردریك دالتون ساخته شد. این مواد بسیار مستحكم هستند و به صورت وسیعى در تمامى مناطق مانند آپارتمان ها و حتى مناطق صنعتى استفاده مى شد تا این كه كف پوش هاى پلاستیكى در سال 1940 در دسترس مردم قرار گرفت. كف پوش هاى پلاستیكى مصنوعى در مقایسه با این نوع كف پوش از نظر نگهدارى بسیار راحت تر بود و به طور چشمگیرى بازار فروش لینولیوم را كساد كرد.

در بعضى مواقع مردم این دو نوع كف پوش (لینولیوم و كف پوش مصنوعى) را با یكدیگر اشتباه مى گیرند، در صورتى كه مواد تشكیل دهنده آن دو كاملاً با یكدیگر متفاوت هستند. تنوع رنگ در كف پوش هاى لینولیوم بسیار زیاد است و معمولاً به صورت ورقه اى در بازار موجود هستند.


كاشى هاى كف چرمى

این نوع از كاشى ها نیز در رنگ ها و سایزهاى مختلفى وجود دارد. آنها مى توانند خیلى زیبا و شیك باشند و عایق هاى بسیار خوبى براى صدا محسوب مى شوند. در زیر پا خیلى نرم و لطیف احساس مى شوند و ظاهرى بسیار لوكس و گران قیمت دارند. در طول زمان شكل چرم عوض مى شود و رنگ و جنس آنها تغییر مى كند و همیشه دست نخورده و تازه به نظر نمى آید. استفاده از كف پوش هاى چرمى زیاد مقرون به صرفه نیست اما بسیار زیبا و فریبننده هستند. این نوع كاشى هاى كف با طراحى مد روز و یا حتى مدل هاى قدیمى و سنتى براى كتابخانه ها بسیار مناسب هستند. بهتر است كه كاشى هاى چرمى در محیط هایى با آب و هواى خشك یا در رطوبت زیاد استفاده نشوند. كاشى هاى كف چرمى باید حداقل 2بار در سال واكس بخورد و بدین منظور مى بایست با فروشنده، نصاب یا توزیع كننده آنها قبلاً مشورت كنیم.


موزائیك

این نوع كف، یك طرح یا تصویر مجازى از قطعات كوچك است. این قطعات كوچك شامل مرمر یا شیشه مى باشند. رومیان چیزى را كه ما امروزه موزائیك مى نامیم ایجاد کردند و آن را بر روى كف و دیوارها استفاده مى كردند. كلیساهاى وابسته به روم شرقى نمونه بسیار خوبى است از کاربرد موزائیك هاى بسیار رنگارنگ و شگفت انگیز كه در آنها قطعات كوچكى از طلا نیز دیده مى شود.

براى این كه ثابت كنیم ایده هاى بزرگ و قدیمى از بین نمى روند در طراحى هاى جدید نیز به صورت گسترده اى از موزائیك استفاده مى شود. نمونه ها و طرح هاى قدیمى موزائیك را مى توان در شهر POMPEII (یكى از شهرهاى ایتالیا) مشاهده كرد و نمونه هاى مدرن و امروزى آن كه داراى رنگ هاى بسیار شفاف و زنده اى هستند در حمام، آشپزخانه یا اتاق اصلى خانه استفاده مى شود.


پوشش هاى ارتجاعى كف

این پوشش ها از موادى ساخته شده است كه شكل خود را حفظ مى كند. این نوع كف شامل موادى مانند چوب پنبه، لینولیوم (یك نوع مشمع كف)، لاستیك و كف پوش پلاستیكى است. آنها از سنگ سرامیك، كف هاى سیمانى و حتى از كف پوش هاى چوبى نرم تر هستند؛ این بدین معنى است كه آنها در زیر پا بسیار راحت هستند و شما مى توانید براى مدت طولانى روى آنها بایستید. كف پوش هاى ارتجاعى همچنین عایق هاى ضد صداى بسیار مناسبى محسوب مى شوند و از آنجا كه آنها از انواع دیگر كف پوش ها نرم تر هستند، به راحتى خراش پیدا مى كنند و نباید با اجسام سخت شست و شو شوند. پوشش هاى ارتجاعى كف به راحتى منقبض و منبسط مى شوند كه این مسئله بستگى به رطوبت و درجه هوا دارد. پس قبل از نصب این نوع كف پوش ابتدا اجازه دهید تا این كف پوش ها خود را با محیط و نوع آب و هوا تطبیق دهند و سپس آنها را بر روى زمین نصب كنید.


سرامیك كف :

تاریخچه سرامیك به هزاران سال پیش مى رسد و در حال حاضر نیز به صورت وسیعى از آن استفاده مى شود. چین باستان و تمدن هاى رومى هر دو از سرامیك استفاده مى كردند. در معابد یونانى، كلیساها و مساجد، كاشیكاری هاى كف و دیوارها به صورت خیره كننده اى زیبا و كاملاً متفاوت بود. امروزه كاشى سرامیك در هر نقطه اى از خانه مثل اتاق ها مى تواند استفاده شود به دلیل این كه سرامیك استحكام بالایى دارد و بسیار راحت قابل شست وشو است در آشپزخانه ها و حمام از آن استفاده مى شود. در كاشیكارى و صنعت امروزه سرامیك ها از لحاظ رنگ و شكل از استحكام و دوام بیشترى برخوردار هستند. سرامیك هاى قدیمى و سنتى اسپانیا و سرامیك هاى تركیه داراى انواع متفاوتى از رنگ و مدل هستند و به این دلیل براى به وجود آوردن الگوهاى جدید و متفاوت امروزه آنها را با یكدیگر ادغام مى كنند. شكل و الگوى كاشی ها مى بایست با شكل و سایز اتاق هماهنگى داشته باشد و بهتر این است كه براى اتاق هایى با سایز بزرگ از سرامیك هاى بزرگتر استفاده شود. هنگام راه رفتن، سرامیك نسبت به كف پوش هاى ارتجاعى مثل پلاستیكى، چوب پنبه اى و لاستیكى بسیار سخت تر و محكمتر به نظر مى آید و اگر برحسب اتفاق چیزی روى زمین بیافتد غالباً مى شكند. به عبارت دیگر كاشى و سرامیك مى توانند براى نما همیشه باقى بمانند و عمر طولانى خواهند داشت. به طور كلى كاشی ها سرد هستند و مخصوصاً در هواى سرد بسیار خنك و سرد مى شوند اما به كار بردن یك سیستم گرمایى كه در زیر كاشى ها كار مى شود باعث گرم شدن آنها در فصول سرد سال مى شود. كاشى هاى سرامیك مى توانند در محیط هاى چهارگوش یا چند ضلعى استفاده شوند.


كاشى تراكوتا : (در زبان ایتالیایى به معنى خاك رس پخته شده)

این كاشى ها از خاك رس پخته شده ساخته مى شوند كه داراى رنگ قهوه اى مایل به قرمز است. در تمامى كشورهاى دنیا از ایتالیا تا مكزیك از این نوع كاشى استفاده مى كنند. این نوع كاشى به نظر روستایى و كهنه مى آید كه مخصوص كشورهاى مدیترانه اى است و مخصوصاً در كشورهاى جنوب غربى و اسپانیایى از آنها بسیار استفاده مى شود. شما مى توانید آنها را به صورت مات یا شفاف خریدارى كنید. زمانى كاشى ها را براق مى كنند كه بخواهند از خوردگى و خش افتادن روى آنها جلوگیرى شود. خریدارى آنها به صورت مات این اجازه را به مشترى مى دهد كه درجه شفافیت و براق بودن آنها را خود انتخاب كند اما از طرف دیگر ممكن است از نظر قیمت كمى بیشتر شود. اندازه كاشى ها باید با اندازه اتاق متناسب باشد. كاشى هاى تراكوتا به دلایل بسیارى داراى محبوبیت زیادى هستند. آنها بسیار مستحكم هستند و رنگى گرم و جذاب دارند. این كاشى را مى توان در تمامى قسمت هاى خانه مثل آشپزخانه و راهروها استفاده كرد.


كف سیمانى

كف هاى سیمانى ظاهرى صنعتى دارند و مخصوصاً در سال هاى اخیر از توجه خاصى برخوردار شده اند. اما شما ممكن استكف هاى سیمانى را در گالرى هاى هنرى یا اتاق هاى زیرشیروانى نیز مشاهده كنید. کف های سیمانی را می توان با فرش پوشاند یا بدون هیچگونه پوششی به حال خود رها کرد و همچنین مى توان به طرق مختلفى رنگ آمیزى نمود. مى توان هنگام ساخت رنگ دانه ها را مستقیم وارد سیمان كرد یا این كه بعد از اتمام كار، به وسیله قلم یا اسپرى آنها را رنگ آمیزى كرد. براى به دست آوردن نتیجه بهتر مى بایست 60 تا 90 روز صبر كنید تا سیمان كاملاً خشك بشود. اگر كف هاى سیمانى قلم زنى بشوند به دلیل ورود رنگ به داخل منافذ سیمان ثبات و پایدارى رنگ بیشتر خواهد شد. در صورت به كار بردن سیمان روى كف هایى كه ثبات ندارند یا دیوارها، با ایجاد كوچكترین حركت در آنها تولید شكاف و یا ترك مى شود. براى جلوگیرى از این ترك ها بهتر است قبل از ریختن سیمان روى زمین، روى كف ترك هایى را ایجاد كنیم تا سیمان در آن نفوذ كند، مخصوصاً در جاهایى كه فشار روى آنها زیاد است مثلاً در اطراف درها. این نوع از پوشش كف هم در زیر پا بسیار سخت و محكم به نظر مى رسد و مانند سرامیك اگر چیزى روى آن بیفتد خواهد شكست. سیمان هایى كه با دستگاه ریخته مى شوند بسیار سنگین هستند و بعضى از ساختمان ها نمى توانند وزن آنها را تحمل كنند.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:59
پاراوان یا دیوارک یکی از تفکیک کننده های ساده و زیبا است که به راحتی می توان بوسیله آن بخشی از یک اتاق را جدا کرد. ضمن اینکه متحرک بودن پاراوان این امکان را می دهد که در مواقع لازم آن را جمع کنیم و یا جای آن را تغییر دهیم.

برای ساخت یک پاراوان به وسایل زیر نیاز داریم:


- چهار قطعه پانل چوبی یک اندازه به ابعاد دلخواهتصویری از یک پاراوان

- 9عدد لولای ظریف میخ و چکش

- پارچه ای که طرح شاد و رنگ متناسب با مبلمان و دکوراسیون اتاق مورد نظر به اندازه کافی برای پوشاندن سطح روی پاراوان

- پارچه ساده یا طرح دلخواه برای روکش کردن پشت پاراوان

- صابون خیاطی و قیچی

- پشم شیشه نازک به اندازه کافی برای پوشاندن روی پاراوان

- ماشین منگنه

- نوار قیطان یک سانتی متری به اندازه محیط پانل ها چسب حرارتی1- یکی از پانلها را بر روی پارچه اصلی که برای رویه پاراوان در نظر گرفته ایم قرار می دهیم و با صابون خیاطی طرح دور آن را بر روی پارچه می کشیم. پارچه را با در نظر گرفتن 10 سانتی متر فاصله از خطی که رسم کرده ایم می بریم.

2- با استفاده از پارچه ای که بریده ایم بعنوان الگو به تعداد پانل های پاراوانمان از پارچه اصلی و سپس از پارچه پشت پاراوان می بریم و سپس با همین الگو به تعداد پانلهای پاراوان قطعاتی به شکل الگو از پشم شیشه می بریم.

3- یک لایه پشم شیشه را بر روی یکی از پانل ها قرار می دهیم و سپس یکی از روکش های اصلی پاراوان را بر روی پشم شیشه قرار داده و لبه های پارچه و پشم شیشه را خوب کشیده و به طرف زیر پانل می بریم و با منگنه به زیر پانل متصل می کنیم. هنگام منگنه کردن پارچه و پشم شیشه آنها را خوب از همه طرف می کشیم تا سطح روی پانل صاف و بدون چین باشد.

4- منگنه ها را به فاصله 2.5 سانتی متر از یکدیگر می زنیم و دور تا دور پارچه را با منگنه به پانل چوبی نصب می کنیم. در گوشه های پانل برای تمیزتر شدن کار پارچه را به صورت مورب با زاویه 45 درجه تا می کنیم و خوب می کشیم و به طرف پشت پانل می بریم. این مراحل را برای روکش کردن پانل های دیگر نیز انجام میدهیم.

5- پانل ها را برگردانده پارچه پشت پانل را روی سطح بدون پوشش آنها قرار می دهیم و از هر چهار طرف زیر پارچه تا می کنیم و با منگنه به پانل متصل می کنیم. کل دور پارچه پشت را نیز به پانل منگنه می کنیم.

6- برای پوشاندن منگنه ها با چسب حرارتی یک نوار قیطان را بر روی ردیف منگنه ها در کنار لبه پارچه پشت پانل ها می چسبانیم. حالا پانل ها را با استفاده از لوله ها و میخ به هم متصل می کنیم. پاراوان ما آماده است. یک روش ساده تر برای ساخت پاراوان رنگ کردن پانل های چوبی است. می توانیم تصاویر دلخواه خود را فتوکپی کرده و پس از بریدن بر سطر پانلهای چوبی رنگ شده بچسبانیم و سپس چند لایه وارینش بر روی آنها بزنیم
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:58
جوانان بیش از سایر اعضای خانواده به فضایی مستقل اما در دل خانواده نیاز دارند كه باید با حمایت و یاری والدین و سلیقه خودشان فراهم شود. اتاق یك جوان باید امكانات و وسایلی تقریبا نزدیك به یك خانه مجزا را در خود جای دهد زیرا نیازهای جوانان به عنوان افرادی بالغ و كامل فضایی مستقل را می طلبد كه در آن امكان زندگی و مطالعه همراه با آسایش و دور از رفت و آمد و فعالیت های جاری در خانه را داشته باشند. این اتاق باید دارای فضا و امكانات كافی برای نشستن، خوابیدن، استراحت، كار، مطالعه و سرگرمی های مورد علاقه جوانان مانند كامپیوتر و لوازم صوتی باشد. علاوه بر اینها در اتاق جوان باید امكان پذیرایی از چند دوست نیز فراهم باشد. این اتاق چندمنظوره باید مضاف بر لوازم و مبلمان مورد نیاز مقدار زیادی از وسایل شخصی، لباس ها، كیف ها، كفش، كتاب و خرده ریز های بی شمار را نیز در خود جای دهد. به این ترتیب اهمیت استفاده بهینه از هر سانتی متر مربع آن بدیهی است. اتاق های چندمنظوره باید به دقت بیشتری طراحی شوند تا حداكثر استفاده از فضای موجود به عمل آمده و هر یك از ملزومات اتاق در جایی مناسب و قابل استفاده قرار گیرند در حالی كه فضای كافی برای حركت در میان آنها و همچنین باز و بسته شدن درها و كشوها باقی بماند.
به عنوان یك جوان اگر می خواهید اتاق تان را از نو طراحی كنید یا دكوراسیون و چیدمان آن را تغییر دهید بیش از هر چیز فهرستی از فعالیت هایی كه اغلب در اتاق خودتان انجام می دهید تهیه كنید سپس لیستی از وسایل مورد نیازتان كه باید خریداری كنید بنویسید.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:50
بر خلاف تصور برخى از خانم ها، براى تغییر دكوراسیون منزل نیاز به هزینه هاى سنگین و گزاف نیست. راه هاى زیادى وجود دارد كه با انجام آنها مى توانیم خانه اى زیبا و دلنشین بسازیم. فقط كافى است ذوق و سلیقه مان را به كار ببریم و از وسائل به نظر بیهوده و دورریختنى حداكثر استفاده را ببریم. در اینجا به معرفى ریزه كارى هایى مى پردازیم كه مى تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى نماید. براى زیبا و صمیمى جلوه نمودن اتاق نشیمن مبلمان را در فاصله هاى نزدیك به هم قرار دهید. از پارچه هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق یا رو مبلى استفاده نمایید. براى روشنایى اتاق به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ  هالوژن و شمع استفاده كنید. تعدادى شمع در اشكال مختلف جمع آورى كنید و در كنار پنجره و روى میز و یا اپن آشپزخانه قرار دهید. از پارچه هاى ساده و بى استفاده با كمك روبان و پارچه هاى رنگى مى توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه كنید. اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را دارید از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى كنید. مطمئناً گذاشتن یك مبل راحتى یا كاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زیبا و شكیل تر از قراردادن چندین دست صندلى و مبل است.اشیاى قدیمى را دور نریزید. با انداختن یك رومیزى رنگى روى چهارپایه هاى چوبى قدیمى مى توانید بهترین میز عسلى (میز كنار مبل) را داشته باشید. عكس هایتان را در آلبوم تلمبار نكنید. برخى از آنها را قاب كنید و روى میز یا بوفه قرار دهید این گونه هم خاطرات دلنشین یادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زیبا پیدا مى كند. اگر جاى اضافه براى گذاشتن كتابخانه دیوارى ندارید یك گوشه اتاق را از كف تا سقف قفسه بزنید كه هم جایى باشد براى كتاب، CD، آباژور، گلدان و حتى اثاثیه غیرضرورى. الزاماً تمامى  مجسمه و اسباب زینتى را نباید از مغازه هاى لوكس فروشى تهیه كرد. گاهى مجسمه هاى كاغذى و كاردستى هاى كودكان زیباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفریقایى است.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:48
اگر در روزهاى برپایى نمایشگاه، چند جلد كتاب به مجموعه كتاب هاى كتابخانه تان افزوده اید، علاوه بر اختصاص زمانى براى مطالعه آنها نحوه نگهدارى خود كتاب ها را نیز مورد توجه قرار دهید. توصیه هاى زیر در همین راستا ارائه شده اند:
- كتاب ها را در مكانى خنك، دور از تابش مستقیم نور خورشید و خشك نگهدارى كنید.- هیچ كتابى را تحت فشار در داخل كتابخانه قرار نداده و یا احیاناً با نوار، طناب و یا كش محكم دور آن را نبندید. هرگونه فشارى بر روى كاغذهاى كتاب، مى تواند به آنها آسیب برساند.- كتاب ها را معمولاً به صورت ایستاده در كتابخانه قرار مى دهند. این وضعیت هم به لحاظ دسترسى راحت و هم به لحاظ دوام كتاب بهترین حالت است. لذا براى حفظ آن از نگهدارنده هاى كتاب و یا همان غش گیر استفاده كنید. - اگر بر روى یكى از صفحات كتاب مورد علاقه تان پارگى كوچكى ملاحظه كردید، علاوه بر استفاده از چسب نوارى شیشه اى، برخى ها از روش دیگرى استفاده مى كنند به این ترتیب كه یك عدد تخم مرغ را برداشته و سفیده و زرده آن را از هم جدا كنید سپس نوك قلم موى باریكى را به سفیده تخم مرغ آغشته كرده و آن را به آرامى و با دقت بر روى سطح پارگى بمالید. مدتى صبر كنید تا سفیده كاملاً خشك شود. این كار را یك بار دیگر نیز مى توانید انجام دهید با این روش پوسته اى نسبتاً محكم از سفیده تخم مرغ، سطح پارگى را پوشش خواهد داد.لكه بردارى: در صورتى كه در اثر ریختن ماده اى بر روى یكى از صفحات كتابتان لكه اى سفت و برجسته باقى مانده و خشك شده است، ابتدا با جسم نوك تیزى سعى در برداشتن آن كنید. اگر این كار عملى نبود، سمباده اى بسیار نرم تهیه كرده و آن را به آرامى بر روى سطح لكه جامد بمالید. به این ترتیب كم كم لكه ساییده شده و از بین خواهد رفت. البته احتمال ناپیدا ماندن كلمه زیرین آن وجود دارد ولى لااقل دیگر لكه برجسته اى مانع بسته شدن كتاب به صورت كامل و همچنین صدمه رساندن به بقیه صفحات نخواهد شد.براى رفع لكه هاى چربى ایجاد شده نیز از پودرنان خشك شده استفاده كنید. براى این منظور پودر نان را با دست بر روى لكه بمالید تا كم رنگ و یا ناپدید شود.اگر در اثر افتادن كتابتان در داخل جوى آب صفحات آن خیس شد، از كاغذهاى خشك و یا دستمال كاغذى حوله اى آشپزخانه استفاده كنید. به این ترتیب كه دو طرف هر ورق را با دستمال و یا كاغذ بپوشانید سپس كتاب را بسته و جسمى بزرگ و سنگین را بر روى آن قرار دهید. مدتى صبر كنید تا به همین صورت خشك شود.امانت دارى: امانت  دادن كتاب از جمله رسوم بسیار پسندیده است البته به شرط آنكه امانت گیرنده در حفظ و نگهدارى كتاب نهایت توجه را مبذول دارد. لذا پیش از هر كار كتاب امانتى را با روزنامه جلد كنید. در ضمن از قرار دادن مداد و یا خودكار به عنوان علامت در لابه لاى صفحات كتاب بپرهیزید. براى این منظور نشانه اى كاغذى و یا روبانى درست كرده و آن را در بین صفحات مورد نظر قرار دهید.
- برخى از حشرات موذى به خوردن كاغذ بسیار علاقه مندند. لذا به طور مرتب كتابخانه و تك تك كتاب ها را گردگیرى كرده و سپس سطح روى طبقات كتابخانه را به كمى روغن میخك آغشته كنید. با این كار دیگر از این حشرات خبرى نخواهد بود.
- اگر به رغم توصیه   هاى یاد شده صفحات كتاب شما در مجاورت با رطوبت هواى مكانى، مرطوب و نرم شد، مابین ورق هاى كتاب پودر تالك یا همان پودر بچه ریخته و كتاب را به جاى خشك منتقل كند. پودر رطوبت را به خود جذب مى كند.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:46
وجود یك دفتر كار خانگى در اغلب خانه هاى امروزى یك ضرورت است- نه فقط به منظور انجام امور كارى بلكه به این دلیل كه در اكثر منازل دست كم یك كامپیوتر كه یكى از وسایل ارتباطى مهم عصر ما است وجود دارد. به دلیل وجود كامپیوتر امروزه بسیارى از افراد مى توانند تمام یا بخشى از كار خود را در منزل و فقط از طریق اینترنت و پست الكترونیكى انجام دهند. جاى دادن دستگاه كامپیوتر و ملزومات آن و گاه نمابر خود به یك دفتر كار كوچك نیاز دارد. براى داشتن این دفتر كار خانگى احتیاج به فضاى زیاد و حتى یك اتاق كامل نیست و فقط با برنامه ریزى و طراحى دقیق مى توان به آن دست یافت. اگر از افرادى هستید كه كار خود و یا دست كم بخشى از آن را در منزل انجام مى دهید براى قرار دادن لوازم و وسایل كارتان و نصب كامپیوتر به فضایى ثابت نیاز دارید. این فضا ممكن است گوشه اى از یك اتاق باشد كه خود كاربردى غیر از دفتر كار دارد. بنابراین باید كل اتاق به نوعى طراحى شود كه هر دو كاربرد را امكان پذیر سازد. با اختصاص یك میز در گوشه اى از خانه مى توان چنین فضایى را تامین كرد اما توجه داشته باشید براى این منظور میز خیلى كوچكى را به این دلیل كه مثلاً در فرورفتگى دیوار جا مى گیرد انتخاب نكنید بلكه اندازه هاى میز را با توجه به ابعاد وسایلى كه باید روى آن چیده شود در نظر بگیرید، با اندازه گیرى مانیتورتان شروع كنید، سپس به این اندازه ها جاى لازم براى سایر وسایل و تحرك كافى خودتان را نیز بیفزایید. همچنین در صورت امكان با انتخاب میز هایى كه جاى عبور سیم در آنها تعبیه شده به سیم ها و كابل هاى متعدد مربوطه سروسامان دهید. مكانى كه میز را در آن قرار مى دهید باید جایگزینى صحیح شما نسبت به میز و صفحه مانیتور را امكان پذیر سازد. براى محاسبه عرض میز كار، ۶۰ سانتى متر را براى مانیتور در نظر بگیرید و به آن ۲۵ سانتى متر دیگر بابت صفحه كلید اضافه كنید. در صورتى كه فضاى كافى براى میزى با چنین عرضى ندارید ممكن است از میز هایى كه جاى مخصوص صفحه كلید كشویى دارند استفاده كنید. هنگام انتخاب صندلى یك صندلى راحت  گردان را در نظر بگیرید.
اگر میز كار و كامپیوترتان در یكى از اتاق هاى پر رفت و آمد قرار دارد لازم است راهى براى پوشاندن آن در مواقعى كه مورد استفاده نیست بیابید. براى جدا كردن فضاى كار از بقیه اتاق مى توانید از روش هایى مثل نصب پرده یا دیوارك (پاراوان) استفاده كنید.
اما یكى از بهترین فضاهایى كه مى توانید به دفتر كار خانگى تبدیل كنید یك كمد دیوارى پرعمق است. كمد دیوارى باید عمق كافى براى جاى دادن میز كارى كه بتوان مانیتورى روى آن قرار داد داشته باشد. در این صورت مى توانید با انتخاب یك میز كشویى فضاى كافى براى صفحه كلید و كار بر روى میز را نیز تامین كنید. به این ترتیب پس از پایان كارتان مى توانید میز كشویى را جمع كنید و درهاى كمد را ببندید تا دفتر كار شما به طور كامل از نظرها پنهان شود. به جاى میز كار مى توانید از طبقات خود كمد كه با ارتفاع مناسب جهت كار شما نصب شده اند استفاده كنید. فقط كافى است ارتفاع طبقات كمد را مطابق با نیاز خود محاسبه كنید و سپس از استحكام طبقات نصب شده اطمینان حاصل كنید. كمدى را انتخاب كنید كه زمان كار در مسیر رفت و آمد اعضاى خانواده نباشد تا بتوانید در آرامش كار كنید. اگر قصد دارید دفتر كارتان را در یك كمد برپا كنید توجه داشته باشید كه فاصله میان وسایل الكتریكى شما به اندازه اى باشد كه هوا در میان آنها جریان یابد زیرا این وسایل اغلب مقدار زیادى حرارت تولید مى كنند.
نورپردازى یكى دیگر از مهم ترین مراحل كار است. نور معمولى یك اتاق اغلب روشنایى كافى براى فضاى كار شما را تامین نخواهد كرد. از این رو بهتر است از یك چراغ مطالعه كه نور آن قابل تنظیم است بهره بگیرید تا بتوانید نور را به صورت دلخواه بر روى نقطه مورد نظر تنظیم نمائید و در ضمن از بازتاب آن بر روى صفحه مانیتور پیشگیرى كنید. براى نورپردازى داخل كمد مى توانید در آن چراغ هاى سقفى نصب كنید و كلید آنها را به صورتى طراحى كنید كه با بازشدن در كمد روشن شده و با بستن درها خاموش شوند. به منظور تنظیم نور طبیعى محل كارتان، اگر در نزدیكى پنجره قرار دارد، یك سایبان روى پنجره نصب كنید.
پس از نورپردازى نوبت به تامین جاى كافى براى نگهدارى از وسایل گوناگون مورد نیاز شما است. میز كار شما باید كشوها یا فایل هاى كافى براى نگهدارى از لوازم التحریر و ده ها وسیله دیگر كه ممكن است در یك دفتر كار خانگى مورد نیاز باشند داشته باشد. در یك دفتر كار كوچك نیز دسته هاى متعدد كاغذ وجود دارند كه باید در جعبه ها یا كشوهاى مجزا سامان داده شوند، زیرا فراهم كردن جاى مناسب براى این كاغذ ها مانع از پخش شدن آنها بر روى میز و ایجاد نمایى شلوغ و نامنظم براى دفتر كار خانگى شما خواهد شد. اگر فضاى كار شما محدود باشد نیز مى توانید طبقاتى روى دیوارى كه میز به آن تكیه دارد نصب كنید و به این ترتیب فضاى كافى براى چیدن كتاب ها، CD ها و بسیارى از وسایل دیگر را فراهم كنید. عرض طبقات را به اندازه كافى در نظر بگیرید و فاصله بین آنها را چنان انتخاب كنید كه قرار دادن كتاب هایى با ابعاد بزرگ تر در آنها امكان پذیر باشد. همچنین مى توانید فایل هاى مقوایى متعددى براى نگهدارى از مجلات، بروشورها و جزوات مختلف در این طبقات بچینید.
پس از آنكه هر یك از وسایل در جاى خود قرار گرفته شما دفتر كارى منظم و مرتب خواهید داشت كه به سبب رنگ خاكسترى وسایل و لوازم كامپیوتر نمایى جدى و بسیار ساده دارد.
در آخر با افزودن یك یا چند شىء رنگین دكوراتیو كه مورد علاقه شما هستند به این مجموعه روح ببخشید.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:45
با توجه به انبوه عوامل استرس زا در فضاهاى بیرون از خانه شامل كوچه و بازار، محیط كار و غیره مى بایست لااقل به دنبال ایجاد فضایى آرام و دور از فشارهاى روحى و روانى در محیط خانه باشیم تا هم تاثیرات منفى ناشى از آن عوامل بر روى روحیه ما با آرامش داخل خانه خنثى شود و هم ذخیره اى از انرژى مثبت براى رویارویى با روز پراسترس دیگرى فراهم شود. هنگامى كه موضوع ایجاد چنین فضایى در داخل خانه مطرح مى شود همواره تنها نحوه برخورد میان اعضاى خانواده و ارتباطات آنها با یكدیگر مورد توجه قرار مى گیرد حال آنكه اگرچه اینها جزء مهمترین و اصلى ترین عوامل تاثیرگذار بر روى روحیه افراد به حساب مى  آیند ولى در كنار آنها نقش شرایط فیزیكى محیط را نیز نمى توان ناچیز شمرد.
در یك فضا عوامل مختلفى همچون رنگ، نور، لوازم موجود، تعداد و نحوه چیدمان آنها و بسیارى موارد دیگر وجود دارند كه بر روى روحیه افراد خانواده تاثیر مستقیمى مى گذارند. در نتیجه با قصد ایجاد خانه اى بدون استرس مى بایست همه این موارد و تاثیرات ناشى از آنها به صورت كامل مورد توجه قرار گیرند كه در اینجا به تك تك آنها به صورت گذرا خواهیم پرداخت.
رنگ: از آنجا كه هر یك از رنگ ها تاثیر خاصى را بر روى روح و روان ما مى گذارند. هنگام انتخاب رنگى براى یك فضا به نوع كاربرد آن محیط، خصوصیات افراد ساكن و همچنین تاثیرات ناشى از آن بسیار توجه كنید. از میان رنگ ها معمولاً رنگ هاى سرد آرامبخش تر از رنگ هاى گرم هستند ولى تاثیر شادى آفرینى و انرژى بخش رنگ هاى گرم نیز از جایگاه ویژه اى براى دورى از استرس برخوردار است.
نور: براى فضاى خانه تان نور كافى در نظر بگیرید. میزان نور و همچنین كیفیت آن تاثیر مستقیمى بر روى جسم و روح انسان مى گذارد. معمولاً افرادى كه در نور كم زندگى و كار مى كنند، انسان هاى افسرده و پریشانى هستند حال آنكه نور زیاد به خصوص بهره مندى از نور خورشید، انرژى مضاعفى را ایجاد كرده و خمودگى و كسلى را از بین مى برد.
از آنجا كه نورها نیز رنگ دارند، همان تاثیرات رنگ مورد نظر را به همراه خواهند داشت لذا در انتخاب منابع نورزا براى فضاى خانه تان توجه بیشترى كنید. به عنوان مثال انتخاب نور سفید حاصل از لامپ مهتابى به تنهایى فضاى دلگیر و افسرده كننده را سبب مى شود ولى اگر با نور زرد جایگزین شده و یا لااقل تلفیق شود، چنین نتایجى را نخواهد داشت.
لوازم دكوراسیونى: لوازم دكوراسیونى و كاربردى خانه از چند جنبه بر روى روح و جسم افراد خانواده تاثیر مى گذارند:
۱ _ فرم و مدل: هنگامى كه به قصد خرید یكى از لوازم دكوراسیونى و كاربردى مانند مبلمان، صندلى، تختخواب، میز پذیرایى، میز غذاخورى و غیره به فروشگاه هاى مربوطه مراجعه مى كنید، بیش از شرایط ظاهرى آن و جنبه زیبایى شناسى، به نحوه كاربرد و تامین راحتى و آرامش مورد نیازتان اهمیت دهید. خستگى جسم و تنش هاى روح، پس از برگشت به خانه، با نشستن بر روى مبلى هرچند زیبا و گران قیمت ولى نامناسب، اگرچه دیگر تسهیلات لازم فراهم شده باشد، از بین نخواهد رفت.
۲ _ نحوه چیدمان: به طور قطع شما نیز تجربه ورود به فضایى پر از لوازم دكوراسیونى و كاربردى و همچنین خرده ریزهاى تزئینى را در مكانى نامتناسب به لحاظ وسعت آن هم با این انبوه لوازم داشته اید، در چنین محیطى اگرچه نهایت سعى بر انتخاب بهترین و زیباترین لوازم شده است ولى میزان تراكم آنها در محیط، سبب ایجاد كلافگى و ناآرامى در شما خواهد شد. در خانه بدون استرس مى بایست فضاى كافى براى حركت هاى آزاد و راحت افراد خانواده با هر نوع وضعیت جسمانى فراهم شود.
لازمه این مسئله حفظ فضاى خالى در میان لوازم و همچنین در نظر گرفتن مسیرهاى پرتردد است.
- گل و گیاه: در خانه بدون استرس گل ها و گیاهان طبیعى بسیارى را مى بینید. حضور طبیعت در فضاى خانه به همراه شادابى و لطافت بى مثالش، عامل مهمى براى ایجاد آرامش و دورى از اضطراب و ناراحتى هاى روحى است.
- تابش نور و جریان هوا: در چنین خانه هایى، تعداد پنجره  ها زیاد بوده و امكان ورود نور خورشید به داخل و همچنین جریان هواى تازه به خصوص در فصل بهار بسیار وجود دارد.
- صدا: از آنجا كه وجود سروصداهاى ناهنجار بیرونى سبب سلب آسایش و حتى ایجاد استرس مى شود، فراهم كردن تمهیداتى براى جلوگیرى از ورود آنها از طریق پنجره ها، دیوارها و سقف الزامى است. در ضمن در خانه بدون استرس، مى بایست هرگونه صداى ناراحت كننده از بین برود. به عنوان مثال به جیرجیر درهاى اتاق ها و یا كمدها هنگام باز و بسته شدن، صداى ناهنجار حاصل از درست كار نكردن هواكش  ها و یا موتور یخچال و فریزر و موارد دیگرى مانند اینها كه ممكن است در هر مكان با توجه به موقعیت آن وجود داشته باشد مى توان اشاره كرد. به این ترتیب با حذف كلیه صداهاى آزاردهنده در حد امكان، صداهاى گوش نواز و روحیه بخش را جایگزین كنید.
گوش دادن به موسیقى هنگام استراحت و همچنین صرف وعده هاى غذایى راهكار دیگرى براى ایجاد آرامش است.
- دماى هوا: مناسب بودن درجه هواى موجود در خانه در كلیه فصول سال، از جمله مشخصات یك خانه بدون استرس است.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:44
آیا منزل شما كوچك است؟ براى همه وسایلتان جاى كافى ندارید؟ آیا به دلیل انبار شدن وسایل متعدد در اتاق ها هیچ وقت مرتب به نظر نمى رسند؟ چاره چیست؟ ما به شما راه هاى استفاده بهینه از حداقل فضا را نشان مى دهیم و روش هایى براى به كارگیرى رنگ و تامین فضاى انبارى در اتاق هاى كوچك به شما پیشنهاد مى كنیم. انتخاب دقیق و هوشمندانه مبلمان براى چنین فضاهایى یكى از بهترین راهكارهاى طراحى دكوراسیون موفق در خانه اى كوچك است. تا حد امكان از مبلمان چندمنظوره براى این اتاق ها بهره بگیرید. به عنوان مثال از كاناپه هاى تخت خوابشو مى توانید به خوبى سود ببرید یا با قرار دادن چند كوسن بر روى تخت خواب یك نفره اى كه در كنار دیوار قرار دارد از آن به عنوان كاناپه نیز استفاده كنید. اندازه گیرى قاب پنجره به منظور ساختن یك كمد زمینى كه از سطح روى آن نیز بتوان به عنوان نشیمن استفاده كرد یكى از راه هاى ساخت یك انبارى پنهان است.
اگر پنجره اتاق در فرورفتگى دیوار قرار گرفته باشد، مى توانید صندوقى چوبى به ابعاد متناسب با عرض و طول فرورفتگى دیوار بسازید كه از جلو یا بالا باز شود و از آن براى جا دادن لوازم ریز و درشت استفاده كنید ضمن آنكه با قرار دادن چند تشكچه كوچك و تعدادى كوسن از آن به عنوان فضایى براى نشستن نیز بهره مى برید. این صندوقچه هاى چندكاره ضمن ایفاى نقش یك انبارى كوچك پنهان مى توانند كاربردهاى دیگرى نیز داشته باشند مانند میز وسط اتاق و یا میزهاى كنار مبل. جعبه هاى چوبى را مى توان در ابعاد مختلفى ساخت مثلاً یك جعبه كوچك با ارتفاع بلند، طول برابر با عرض تخت خوابى دونفره و عرض حدود ۳۰ سانتى متر مى تواند به جاى تاج تخت مورد استفاده قرار گیرد و اگر از دو طرف در داشته باشد جاى مناسبى براى نگهدارى ملحفه ها خواهد بود. سطح روى آن نیز براى قرار دادن آباژور، چیدن كتاب و یا لوازم تزئینى قابل استفاده خواهد بود. خرید مبل هایى كه فضاى داخل قسمت نشیمن  آنها خالى است و به صورت كشویى یا لولایى باز مى شوند مى تواند كمك بزرگى به افزایش فضاى انبارى در اتاق هاى كوچك باشد. زیر آماده سازى فضاهایى در اتاق هاى كوچك براى پنهان كردن خرده ریزهاى روزمره رازى است كه در به وجود آوردن انبارى ها نهفته است.
از فرورفتگى ها و ویژگى هاى معمارى اتاق نیز تا حد امكان سود ببرید. نصب طبقات در فرورفتگى دیوار مى تواند فضاى مفیدى را در اختیار شما قرار دهد كه قابل استفاده براى جاى دادن تلویزیون، سایر لوازم صوتى و یا حتى كامپیوتر و ملزومات آن باشد. این طبقات براى چیدن كتاب یا لوازم دكورى نیز مناسب هستند. چنانچه امكان داشته باشد مى توان با نصب درهاى لولایى یا كشویى یا حتى یك پرده پارچه اى متناسب با طرح و رنگ دكوراسیون اتاق آن را محصور و از نظرها پنهان كرد. فرورفتگى دیوار و یا وجود یك ستون كه بخشى از دیوار را مجزا مى كند هرقدر كم عرض باشد هنوز قابل استفاده است و نباید از آن چشم پوشى كرد. یك كمد دیوارى حتى مى تواند به یك اتاق كار كوچك براى شما تبدیل شود.
در فضاهاى كوچك حتماً در مورد رنگ و نور دقت كنید. اتاق هاى كوچك اغلب كم نور هستند اما رنگ كردن دیوارها با سفید یا كرم استخوانى تنها راه حل پاسخگو نیست. سایه روشن هایى مثل آبى كم رنگ و یاسى یا سبز روشن و كرم مى توانند یك اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان دهند.

اتاق هاى كوچك را خوب نورپردازى كنید. نور كافى مانع دلتنگ به نظر رسیدن اتاق مى شود. پرده هاى كركره اى یكى از بهترین انتخاب ها براى پنجره ها در اتاق هاى كوچك هستند زیرا با چنین پرده هایى شما مى توانید میزان نور مورد نیاز خود در اتاق تنظیم كنید. ضمن آنكه پرده هاى مدل دار براى فضاى كوچك شلوغ بوده و مناسب نیستند. استفاده از یك آباژور پایه دار هم براى تامین نور مصنوعى كافى بسیار مفید است. آباژور پایه دار را مى توانید در زمان مورد نیاز به نزدیك میز آرایشى، كمد دیوارى یا محل مطالعه انتقال دهید و در هر زمان نور كافى براى كار را تامین نمایید.
نصب آینه در اتاق هاى كوچك مى تواند تاثیر بسزایى در بازتاب نور در اتاق داشته باشد. آینه هاى قدى فضا را بزرگ تر نشان مى دهند و آینه هاى كوچك تر نیز با بازتاب نور موجب انتشار بهتر آن در فضا مى شوند. در بسیارى از آیین هاى دكوراسیونى مانند فنگ شویى آینه به دلیل بازتاب انرژى هاى مثبت عنصرى مفید محسوب مى شود.
در دستشویى و حمام نیز اگر جاى كافى براى نصب یك كابینت در زیر كاسه دستشویى داشته باشید فضاى مناسب براى نگهدارى از وسایلى از قبیل حوله، صابون، شامپو و سایر وسایل مخصوص شست وشو فراهم خواهد شد.

چهارشنبه 27/9/1387 - 23:43
این روزها با وجود تجهیزات پیشرفته گوناگون در حرفه نجارى، ساخت لوازم چوبى با زحمت كمترى نسبت به گذشته انجام گرفته و نتایج بهتر و متنوع ترى نیز حاصل مى شود. شما نیز مى توانید فرم شىء چوبى مورد نظرتان را با ارائه طرحى ذهنى و یا تصویرى از آن و با توجه به ابعاد دلخواه، سفارش دهید. یكى از رایج ترین لوازم چوبى انواع قاب ها هستند كه براى آثار هنرى و آینه ها مورد استفاده قرار مى گیرند. قاب آینه اى را كه قصد داریم به آموزش كهنه كارى آن بپردازیم از جمله قاب هاى تاجدار است كه نمونه هاى آن در فروشگاه هاى مربوطه یافت مى شود با این تفاوت كه عرض پایینى آن فرمى كنسول مانند داشته و درست در وسط این ضلع، زائده اى با طول ۱۰ سانتى متر و عرض ۵ سانتى متر قرار دارد كه در نهایت شمعدانى دیواركوب به آن متصل مى شود. پس از تحویل قاب آینه مورد نظر و پیش از آغاز مرحله رنگ  آمیزى ابتدا به نصب عناصر تزئینى آن بپردازید. براى این منظور شما مى توانید از انواع یراق آلات تزئینى چوبى و یا فلزى استفاده كنید. هر یك از آنها را با توجه به جنس شان با چسب چوب یا میخ و یا حتى گاهى هر دو، به محل مورد نظر بر روى قاب متصل كنید. پس از آنكه عناصر تزئینى بر روى سطح قاب نصب شده و نماى ساده آن را رسمى تر و متفاوت كردند، نوبت به رنگ آمیزى قاب آینه مى رسد. در صورتى كه مرحله آینه كردن قاب را انجام داده اید و یا اساساً قصد دارید قاب آینه قدیمى و نازیبایتان را با روش زیر كهنه كارى كنید، براى رنگى نشدن سطح آینه بایست آن را ماسكه كنید. این كار را با چسب نوارى كاغذى انجام دهید.به این ترتیب كه محیط آینه را تا محدوده لبه قاب با چسب كاغذى كادربندى كنید. حال با خیالى آسوده رنگ آمیزى را آغاز كنید. مناسب ترین رنگ براى این منظور اخرایى و یا آجرى است كه مى بایست از میان رنگ هاى مات ساختمانى و یا رنگ هاى اكریلیك انتخاب شود. پس از آنكه با استفاده از قلم مو كلیه سطوح قاب و همچنین یراق آلات را با رنگ پوشاندید، مدتى صبر كنید تا لایه رنگى كاملاً خشك شود. مرحله بعدى ورق كردن یراق آلات تزئینى روى قاب است. براى ورق كردن ابتدا مى بایست سطح روى این عناصر تزئینى را به چسب ورق طلا  آغشته كنید. این  كار را با قلم موى باریك و با دقت انجام دهید تا دیگر قسمت هاى قاب به چسب آغشته نشود. مدت زمان یك ربع الى ۳۰ دقیقه صبر كنید تا چسب حالت نیمه خشك پیدا كرده و به اصطلاح نوچ شود. حال ورق را به آرامى بر روى سطح یراق قرار داده و با فشار آرام انگشتان دست و یا قلم مویى خشك، به چسب بچسبانید. مدت ۵ دقیقه صبر كنید تا ورق طلا به طور كامل به چسب بچسبد. سپس با استفاده از حركات سریع و ملایم قلم موى خشك بر روى سطح كار ورق شده، اضافات ورق را برداشته و در واقع سطح كار را تمیز كنید.
• مرحله كهنه كارى
از آنجا كه این قاب آینه سبك  نماكهنه و قدیمى به عنوان تكنیك رنگ آمیزى انتخاب شده است، مى بایست تك تك عناصر را با توجه به تكنیك مناسب آنها كهنه كارى كنید.
براى كهنه كارى سطوح ورق طلا شده از رنگ قهوه اى تیره و یا شاپن استفاده كنید. رنگ قهوه اى و یا شاپن را با كمى حلال مخصوص آنها مانند آب در رنگ هاى اكریلیك و تینر در رنگ هاى روغنى و شاپن رقیق كرده و با قلم مو روى سطوح ورق شده را پوشش دهید سپس بلافاصله با ضربات پارچه اى نخى و خشك اضافات رنگ را جذب پارچه كنید. حال مرحله كهنه كارى قاب را با پوشش سطح آجرى و یا اخرایى قاب با لایه اى از رنگ سفید مایل به شیرى از نوع اكریلیك آغاز كنید. پس از خشك شدن رنگ، با استفاده از سمباده اى نه چندان زبر، سطح رنگ را خش دار كرده و حتى در نقاطى همچون لبه هاى قاب و سطوح برآمده آن، رنگ بردارى كنید. به این ترتیب در قسمت هایى كه رنگ سفید ساییده مى شود، رنگ اخرایى و یا آجرى زیرین نمایان مى شود. این كار را بر روى سطوح ورق شده نیز مى توانید انجام دهید. به این ترتیب قاب آینه اى با نمایى كهنه و زیبا خواهید داشت. البته نصب شمعدان و برداشتن چسب هاى كاغذى را از روى آینه فراموش نكنید.
چهارشنبه 27/9/1387 - 23:42