تعداد مطالب : 927
تعداد نظرات : 305
زمان آخرین مطلب : 2372روز قبل
 

ماجراهای وانت ایران خودرو

مقدمه قسمت اول قسمت دوم  
       
       
       
 
سلام!!! متنی كه قراره بخونید یه متن ساده و طنز نیست بلكه یه داستان دنباله دار و خیالی و طنزهقهرمانش هم یه آدم نیست بلكه یه ماشینه!!!          بخونید: وانت كوچولو فقط 7 سال داشت كه مصیبت هاش شروع شد. اول از همه پدرش (ابن نیسان) گم شد، مادرش (ریو بانو) كارت سوختش را كم كرد، و برادرش بی مادر شد.او دیگر هیچ پشت و پناهی نداشت و تنها چاره اش كاركردن بود. 18 ساله بود كه مادر خدابیامرزش بیوه شد. برادرش نیز طی تصادفی درب و داغون گردید.وانت، دیگر تحمل آن‌همه مصیبت را نداشت. با خودش گفت:«باید برم بیرون كار كنم و یه پولی در بیارم تا بتونم یه چیزی برای پر‌كردن باكم گیر بیارم.» اون این‌را گفت و از پاركینگ رفت بیرون. دم در پاركینگ بود كه یه‌هو!!! پیس‌س‌س‌س‌س‌س‌س...  باد لاستیكش را خالی كرد. وانت كه دیگه نمی‌تونست از جاش تكون بخوره؛ همون‌جا موند و زارزار و چیلیك‌چیلیك روغن موتور ریختهنوز گریه‌اش به اوج نرسیده‌بود كه یه‌هو صدایی از پشت در پاركینگ شنید. «هوهوهو!! هاهاها!!»وانت پرسید: «تو كی هستی؟؟ چرا صداهای موزون از خودت در میاری؟»روح: «هوهوهو!! من روح بابای تو هستم.»وانت: «اگه تو روح بابای منی لاستیكت را از زیر در پاركینگ نشون بده!!!»روح: «من روحم!! وانت: «خوب باشه! بگو چیه؟ مگه علافی كه اومدی سراغ من؟؟»روح: «نه! می‌خوام تو را از این بدبختی نجات بدم. توی این شهر 56 تا امتیاز جادویی هست كه اگه بتونی اون‌ها را پیدا كنی میشی پولدار‌ترین وانت دنیا»وانت: «برو بابا! سر‌كاریم؟؟ نكنه دوربین مخفیه؟؟!»روح: «به من چه!! میخواستم تو به یه جایی برسی. اگه پشیمون شدی و خواستی پولدار بشی، برای پیداكردن اون امتیاز‌ها اول باید كاری كنی كه پلیس جریمه‌ات كنه!!! بقیه‌اش را بعدا تو خواب برات میگم...» وانت كم‌كم خوابش برد. چراغ‌هاش را خاموش كرد و خوابید. هر چی روح باباش صداش می‌زد، جواب نمی‌داد. آخه اون خسته‌تر از این حرف‌ها بود... وانت به این امید خوابید كه فردا صبح با باكی پر از بنزین بیدار شه و بره به دنبال امتیاز‌هایی كه روح باباش می‌گفت...                                                                     فكر كنم...ادامه داره!!!!!
شنبه 5/11/1387 - 14:38
 پرچمی بر قله عالم زدند زینبیون پادشاه عالمنددر کمند عشق زینب منزلم نام او ذکر تپشهای دلمبا تولایش عجین آب و گِلَم سائلین سائلش را سائلمذکر تسبیح ملک یا زینب است سفره غم را نمک یازینبپایه های نه فلک یا زینب است عشق و را تنها محک یا زینب است پرچمی بر قله عالم زدند زینبیون پادشاه عالمند
شنبه 5/11/1387 - 14:37


V : وجودمی


O : عمرمی


L : لنگه ی تو پیدا نمی شه .

E:عشقم من

LOVE : وجودمی عمرمی لنگه تو پیدا نمی شه عشقم من

چهارشنبه 2/11/1387 - 19:8

آن كس را كه دوست دارید آزاد بگذارید اگر متعلق به تو باشد به پیش تو باز می گردد و گرنه از اول هم برای تو نبوده است

چهارشنبه 2/11/1387 - 14:21


عشق واقعی، ایثار است. با دادن و نه ستاندن، با از دست دادن و نه به دست آوردن، با رهاكردن و نه با تملك است كه عشق می‌ورزیم

چهارشنبه 2/11/1387 - 14:19


وقتی هستی نیستم , وقتی نیستی هستم , وقتی هستم نیستی, وقتی نیستم هستی ای همه ی نیست شده ی هستی من, هستی من نیست می شود وقتی تو نیستی

چهارشنبه 2/11/1387 - 14:18

از تمام دنیا فقط چشمهایت را خواستم آیا آسمان سهم زیادی از دنیاست؟

چهارشنبه 2/11/1387 - 14:17
در محیط كار، با دیگران چگونه رفتار كنیم؟

هر فردی باید بداند كه چگونه می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار نماید. به یاد داشته باشید كه عدم مهارت‌های رفتار با دیگران، سبب دلسردی و ناامیدی می‌شود. یك انسان موفق می‌داند كه كار كردن با دیگران به خصوص در دنیای كنونی، ارتباطی توام با مهارت را می‌طلبد. جامعه‌شناسی می‌گوید: «هنگام برخورد با مردم به خاطر داشته باشید كه با مخلوقات منطقی طرف نیستید، با موجوداتی كه سرشار از غرور، خودبینی و تعصب هستند، طرف هستید.» در این نوشته سعی شده است تا برخی از قوانین اصلی ارتباطات انسانی در فضای كاری به شما معرفی شود. پس با ما همراه باشید.

1-
دیگران را با نام صدا بزنید:
این خوشایندترین صدا برای گوش هر كسی است. وقتی نام فردی را به كار می‌برید، در حقیقت پیغام خود را تنها برای آن شخص ارسال می‌كنید. این كار شما سبب می‌شود فرد مقابل دریابد كه برای او اهمیت و ارزش قائل هستید. جملات خود را با اسامی افراد بیامیزید و با سوالاتی نظیر: «علی، امروز خوب هستی؟» آغاز نمایید.
2-
اشتباه خود را بپذیرید:
اگر این مسئله را بپذیرید كه اعتراف به اشتباهات در محیط كار، یكی از ستوده‌ترین اعمال است، پس با اعتراف به اشتباه خود، هرگز فكر نخواهید كرد كه وجهه خود را از دست خواهید داد.
یادمان باشد در اعتراف به اشتباهاتمان زیاده روی نكنیم مثلا لازم نیست با عذرخواهی فراوان در جلسات، اقدام به بیان اشتباهات خود نمایید. جمله «من اشتباه كردم و متوجه آن هستم» كفایت می‌‌كند.
3-
دیگران را با معیارهای بالا در نظر بگیرید:
اندك افرادی در بین ما هستند كه معمولا عقل‌كل خطاب می‌‌شوند. به نظر می‌رسد این گونه افراد فكر می‌كنند كه هیچ كس جز خودشان قادر به انجام صحیح امور نیست. جزو این گروه از افراد نباشید. به قابلیت‌های دیگران اعتماد نمایید. در واقع به آنها در انجام دادن كارها به بهترین وجه ممكن اطمینان داشته باشید. این به معنای داشتن انتظارات بیش از حد نیست.
باور داشتن یك فرد او را تشویق به انجام كارها با حداكثر توان می‌كند و از ناامیدی جلوگیری می‌كند.
4-
علاقه‌ای صادقانه از خود نشان دهید:
به سخنان خود دقت كنید و بدانید چه وقت باید آنها را بیان كنید. هر فردی در محیط كار شما، دارای سابقه‌ای از علایق و تجارب و سلایق گوناگون است. حتی اگر نقطه اشتراكی با هم ندارید، در مورد اطرافیانتان اطلاعات كسب نمایید. مردم دوست دارند كه دیگران آنها را به خاطر داشته باشند پس در سخن گفتن دقت نمایید.
5-
از دیگران تعریف و تمجید كنید:
در مورد تعریف خود صریح باشید و نشان دهید كه در مورد آنچه كه فرد انجام داده است، آگاهی دارید، به طور مثال بگویید: «علی، تو خیلی خوب جلسه را اداره كردی به خصوص وقتی همه از مسیر موضوع اصلی منحرف شده بودند». در عین حال سعی كنید به ندرت و فقط زمانی كه واقعا نیاز است، انتقاد نمایید، انتقاد را طوری بیان كنید كه مانند یك نصیحت سازنده از طرف دوستی قابل اعتماد در نظر گرفته شود.
6-
مراقب حرف‌هایتان باشید:
اگر قصد ندارید، كاری را انجام دهید، هرگز نگویید كه آن را انجام خواهید داد. یادتان باشد اعتبار شما، ارتباطی تنگاتنگ با گفتارتان دارد. اگر به قول خود عمل نكنید، در مورد كارهای بزرگ به شما اعتماد نخواهد شد و در نتیجه پیشرفتی حاصل نمی‌شود.
7-
قدردانی و سپاسگزاری فراموش نشود:
اگر فردی لطفی به شما كرد، تشكر نمایید و مقابله به مثل كنید و این را بدانید كه شما به خودی خود مستحق لطف نیستید و كسی به شما بدهكار نیست. پس تشكر فراموش نشود.

8-
با فكر و ملاحظه باشید:
اگر قبل از صحبت نمودن خوب فكر كنید شاید هیچ‌وقت، ابهامی در گفتارتان سبب سوء تعبیر نشود.در صورت بروز سوءتفاهم یادمان باشد، نظرات دیگران را محترم بشماریم. ببینید چرا آنها این‌گونه فكر می‌كنند. به جای مشاجره از دیگران بخواهید در مورد مواضع‌شان توضیح دهند، مجبور نیستید، موافقت كنید، اما می‌توانید بگویید: «من متوجه هستم شما چه می‌گویید
9-
از خودگذشتگی فراموش نشود:
بد نیست گاهی اوقات از مكان شغلی خود خارج شده، به دیگران در كارهای‌شان كمك نمایید. این عمل را بدون این‌كه از شما درخواست شود، انجام دهید، گفتن: «كمك لازم ندارید؟» شما با این كار، دیگران را تشویق به از خودگذشتگی نموده و در نتیجه محیط كاری مثبت قوی ایجاد خواهد شد و دیگر این كه برای خود لطفی دو جانبه را خریداری می‌نمایید، چرا كه مهربانی همیشه باز می‌گردد.
10-
متواضع و فروتن باشید:
یادمان باشد اگر به كامیابی دست یافتیم، خود از آن تعریف نكنیم بلكه دیگران خود متوجه آنها گردند، «همچنان كه گفته‌اند، مشك آن است كه خود ببوید نه آن كه عطار بگوید
11-
به حفظ آبروی دیگران كمك كنید:
اگر همكارتان اشتباهی كرد با خندیدن به اشتباهی كه شخص (نه با خندیدن به خود شخص) مرتكب شده، به همراه ضربه‌ای دوستانه به شانه‌های او از پریشانی‌اش بكاهید و بگویید: «این برای بهترین افراد هم ممكن است پیش بیاید.» با این كار به او و دیگران اطمینان می‌دهید كه دنیا به پایان نرسیده است. 
دوشنبه 30/10/1387 - 16:59
قدیمی ترین آثاری كه از انسان های اولیه بدست آمده اسكلتی بوده كه در غاری در تانگانیا در آفریقا كه مربوط به ششصد هزار سال پیش می باشد.

بلند ترین انسان معاصر شخصی بود به نام روبرت پرشیگ كه قدی حدود 2.70 متر بوده است. این شخص  در 15 ژوئیه 1940 در میشیگان وفات یافت.

پر اولاد ترین مادران خانمی بوده است به نام فئودور والست كه 29 بار باردار شده است و 69 فرزند بدنیا آورد - خانمی به نام بتی هال كه 94 سال دارد دو ندیده دارد  تعداد فرزندان و نوه ها و نتیجه های او 256 نفر می باشد.

پر وزن ترین نوزاد جهان در سوم ژوئن 1961 در جنوب تركیه متولد شد و 10.880 كیلوگرم وزن داشت - سبك ترین نوزاد جهان نیز در 1938 در انگلستان به دنیا آمد كه فقط 283 گرم وزن داشت.

طولانی ترین دوره حاملگی پستانداران در فیل هندی است كه حدود 2 سال و یك ماه است و كوتاه ترین دوره حاملگی متعلق به پستاندارانی است به نام اوپوسوم كه حدود 12 روز است.

طولانی ترین عمر در بین پرندگان متعلق به كلاغ است كه تا حدود 100 سال عمر می كند و طوطی نیز حدود 73 سال عمر می كند.

بزرگترین تخم پرندگان از آن شتر مرغ كه حدود 1.67 كیلوگرم است و كوچكترین نیز متعلق به مرغ مگس خوار است كه تقریبا 14 میلی گرم است.

در بین جانداران لاك پشت با بیش از 152 سال بلاترین سن را دارد و فیل اسیایی 78 سال و حرس و روباه حدود 50 سال و زنبور طلایی 6 هفته و پروانه دو ماه و زنبور عسل 1 سال عمر می كند.

محور حركت وضعی زمین نسبت به خط قائم 23 درجه و 27 دقیقه انحراف دارد كوچكترین تغییری در این انحراف باعث دگرگونی آب و هوا و زندگی جانداران و تقریبا از بین رفتن حیات در كره زمین می شود.

شركت توشیبای ژابن شبكیه مصنوعی چشم ساخته است كه مانند شبكیه طبیعی علائم نوری را دریافت می كند ولی نمی تواند رنگ ها را تشخیص دهد.

بزرگترین آرشیو الكترونیكی ضبط اطلاعات كامپیوتری معادل با 7 مگابایت توسط شركتی ژاپنی به بازار عرضه شد.

الكترونیكهای ضد چرت كه به بازار عرضه خواهد شد كه دستگاه كوچكی هستند كه پشت گوش نصب می و به محض خم شدن سر آژیری را به صدا در می آورد كه به رانندگان بیابانی و كارمندانی كه پشت میز می خوابند هشدار می دهد.

نخستین تلسكوپ برای دریافت علائم موجودات زنده در كرات آسمانی در آرژانتین به كار گرفته شد.

ستارشناسان انگلیسی در منچستر سیاره جدیدی را خارج از منظومه شمسی كه در كهكشان ساجی تریوس قرار دارد كشف كردند و به نام ستاره نیترونی نامیده اند این نخستین كشف سیاره ای خارج از منظومه شمسی است.

در اوایل سال 2003 میلائدی دانشمندان اروپایی با آزمایشات بیولوژكی توانستند نوزادی شبیه انسان به وجود آورند  این عمل با اعتراضات شدید مجامع مذهبی و سپس مجامع مختلف انسانی رو به رو گردید اما شبیه ساری انسان به وسیله دانشمندان ادامه دارد.

سرعت حركت چرخشی زمین به دور خود و در استوا 1667 كیلومتر در ساعت كه این سرعت در هر قرن 30 ثانیه كاهش می یابد.

اولین علائم رادیویی كه ساكنان زمین از كرات دیگر دریافت كردند از كره مریخ بوده است.

دوشنبه 30/10/1387 - 12:30

خردمند بزرگ عمر خیام

حکیم عمر خیام (خیامی) در سال 439 هجری (1048 میلادی) در شهر نیشابور و در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقیان بر خراسان، ناحیه ای وسیع در شرق ایران، تسلط داشتند. وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله امام موفق نیشابوری علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنانکه گفته اند بسیار جوان بود که در فلسفه و ریاضیات تبحر یافت.


تلاشها
خیام در سال 461 هجری به قصد سمرقند، نیشابور را ترک کرد و در آنجا تحت حمایت ابوطاهر عبدالرحمن بن احمد , قاضی القضات سمرقند اثربرجسته خودرادر جبر تألیف کرد. خیام سپس به اصفهان رفت و مدت 18 سال در آنجا اقامت گزید و با حمایت ملک شاه سلجوقی و وزیرش نظام الملک، به همراه جمعی از دانشمندان و ریاضیدانان معروف زمانه خود، در رصد خانه ای که به دستور ملکشاه تأسیس شده بود، به انجام تحقیقات نجومی پرداخت. حاصل این تحقیقات اصلاح تقویم رایج در آن زمان و تنظیم تقویم جلالی (لقب سلطان ملکشاه سلجوقی) بود. در تقویم جلالی، سال شمسی تقریباً برابر با 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 45 ثانیه است. سال دوازده ماه دارد 6 ماه نخست هر ماه 31 روز و 5 ماه بعد هر ماه 30 روز و ماه آخر 29 روز است هر چهارسال، یکسال را کبیسه می خوانند که ماه آخر آن 30 روز است و آن سال 366 روز است هر چهار سال، یکسال را کبیسه می خوانند که ماه آخر آن 30 روز است و آن سال 366 روز می شود در تقویم جلالی هر پنج هزار سال یک روز اختلاف زمان وجود دارد در صورتیکه در تقویم گریگوری هر ده هزار سال سه روز اشتباه دارد.


بازگشت به خراسان
بعد از کشته شدن نظام الملک و سپس ملکشاه، در میان فرزندان ملکشاه بر سر تصاحب سلطنت اختلاف افتاد. به دلیل آشوب ها و درگیری های ناشی از این امر، مسائل علمی و فرهنگی که قبلا از اهمیت خاصی برخوردار بود به فراموشی سپرده شد. عدم توجه به امور علمی و دانشمندان و رصدخانه، خیام را بر آن داشت که اصفهان را به قصد خراسان ترک کند. وی باقی عمر خویش را در شهرهای مهم خراسان به ویژه نیشابور و مرو که پایتخت فرمانروائی سنجر (پسر سوم ملکشاه) بود، گذراند. در آن زمان مرو یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی دنیا به شمار می رفت و دانشمندان زیادی در آن حضور داشتند. بیشتر کارهای علمی خیام پس از مراجعت از اصفهان در این شهر جامه عمل به خود گرفت.


خیام و علم ریاضیات
دستاوردهای علمی خیام برای جامعه بشری متعدد و بسیار درخور توجه بوده است. وی برای نخستین بار در تاریخ ریاضی به نحو تحسین برانگیزی معادله های درجه اول تا سوم را دسته بندی کرد، و سپس با استفاده از ترسیمات هندسی مبتنی بر مقاطع مخروطی توانست برای تمامی آنها راه حلی کلی ارائه کند. وی برای معادله های درجه دوم هم از راه حلی هندسی و هم از راه حل عددی استفاده کرد، اما برای معادلات درجه سوم تنها ترسیمات هندسی را به کار برد؛ و بدین ترتیب توانست برای اغلب آنها راه حلی بیابد و در مواردی امکان وجود دو جواب را بررسی کند. اشکال کار در این بود که به دلیل تعریف نشدن اعداد منفی در آن زمان، خیام به جوابهای منفی معادله توجه نمی کرد و به سادگی از کنار امکان وجود سه جواب برای معادله درجه سوم رد می شد. با این همه تقریبا چهار قرن قبل از دکارت توانست به یکی از مهمترین دستاوردهای بشری در تاریخ جبر بلکه علوم دست یابد و راه حلی را که دکارت بعدها (به صورت کاملتر) بیان کرد، پیش نهد. خیام همچنین توانست با موفقیت تعریف عدد را به عنوان کمیتی پیوسته به دست دهد و در واقع برای نخستین بار عدد مثبت حقیقی را تعریف کند و سرانجام به این حکم برسد که هیچ کمیتی، مرکب از جزء های تقسیم ناپذیر نیست و از نظر ریاضی، می توان هر مقداری را به بی نهایت بخش تقسیم کرد. همچنین خیام ضمن جستجوی راهی برای اثبات "اصل توازی" (اصل پنجم مقاله اول اصول اقلیدس) در کتاب شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس (شرح اصول مشکل آفرین کتاب اقلیدس)، مبتکر مفهوم عمیقی در هندسه شد. در تلاش برای اثبات این اصل، خیام گزاره هایی را بیان کرد که کاملا مطابق گزاره هایی بود که چند قرن بعد توسط والیس و ساکری ریاضیدانان اروپایی بیان شد و راه را برای ظهور هندسه های نااقلیدسی در قرن نوزدهم هموار کرد. بسیاری را عقیده بر این است که مثلث حسابی پاسکال را باید مثلث حسابی خیام نامید و برخی پا را از این هم فراتر گذاشتند و معتقدند، دو جمله ای نیوتن را باید دو جمله ای خیام نامید. البته گفته می شودبیشتر از این دستور نیوتن و قانون تشکیل ضریب بسط دو جمله ای را چه جمشید کاشانی و چه نصیرالدین توسی ضمن بررسی قانون های مربوط به ریشه گرفتن از عددها آورده اند.


خیام و علوم دیگر
استعداد شگرف خیام سبب شد که وی در زمینه های دیگری از دانش بشری نیز دستاوردهایی داشته باشد. از وی رساله های کوتاهی در زمینه هایی چون مکانیک، هیدرواستاتیک، هواشناسی، نظریه موسیقی و غیره نیز بر جای مانده است. اخیراً نیز تحقیقاتی در مورد فعالیت خیام در زمینه هندسه تزئینی انجام شده است که ارتباط او را با ساخت گنبد شمالی مسجد جامع اصفهان تأئید می کند. تاریخنگاران و دانشمندان هم عصر خیام و کسانی که پس از او آمدند جملگی بر استادی وی در فلسفه اذعان داشته اند، تا آنجا که گاه وی را حکیم دوران و ابن سینای زمان شمرده اند. آثار فلسفی موجود خیام به چند رساله کوتاه اما عمیق و پربار محدود می شود. آخرین رساله فلسفی خیام مبین گرایش های عرفانی اوست. اما گذشته از همه اینها، بیشترین شهرت خیام در طی دو قرن اخیر در جهان به دلیل رباعیات اوست که نخستین بار توسط فیتزجرالد به انگلیسی ترجمه و در دسترس جهانیان قرار گرفت و نام او را در ردیف چهار شاعر بزرگ جهان یعنی هومر، شکسپیر، دانته و گوته قرار داد. رباعیات خیام به دلیل ترجمه بسیار آزاد (و گاه اشتباه) از شعر او موجب سوء تعبیرهای بعضاً غیر قابل قبولی از شخصیت وی شده است. این رباعیات بحث و اختلاف نظر میان تحلیلگران اندیشه خیام را شدت بخشیده است. برخی برای بیان اندیشه او تنها به ظاهر رباعیات او بسنده می کنند، در حالی که برخی دیگر بر این اعتقادند که اندیشه های واقعی خیام عمیق تر از آن است که صرفا با تفسیر ظاهری شعر او قابل بیان باشد. خیام پس از عمری پربار سرانجام در سال 517 هجری (طبق گفته اغلب منابع) در موطن خویش نیشابور درگذشت و با مرگ او یکی از درخشان ترین صفحات تاریخ اندیشه در ایران بسته شد.

دوشنبه 30/10/1387 - 12:29