تعداد مطالب : 586
تعداد نظرات : 114
زمان آخرین مطلب : 3003روز قبل

شخصیت خود را با استفاده از رنگ چشم بشناسیم

پایگاه خبری تقریب-سرویس اجتماعی: اگر بتوانیم شخصیت افراد را پیش از داشتن رابطه با آنها بشناسیم و یا حداقل در مورد چگونگی رفتار و اخلاق آنها حدس هایی بزنیم بدون شک این شناخت تاثیرات زیادی در رابطه ما داشته و کمک های فراوانی به ما خواهد کرد.


معمولا انسان ها برای به دست آوردن شناخت بیشتر از دوستان و اطرافیان خود و یا شناخت سطحی از کسانی که برای اولین بار با آنها رو به رو می شوند به گزینه های مختلفی پناه می برند که حدس زدن شخصیت طرف مقابل از روی لباس پوشیدن ،امضا و یا شیوه دست دادن او از جمله این امور است.


شناخت شخصیت افراد از روی رنگ چشم
گزینه جدیدی است که در روابط انسانی بی تاثیر نبوده و چنانچه درست به کار رود مشکلات زیادی را حل خواهد کرد . مطلب زیر که توسط یکی از انجمن های اینترنتی عربی منتشر شده است به بررسی انواع رنگ چشم و شخصیت دارندگان آن می پردازد.


رنگ
چشم سبز

رنگ چشم سبز نشان دهنده آن است که صاحبان آن شخصیتی قوی و اراده ای بالا دارند. در تصمیم گیری ها، خیلی محکم عمل کرده و تا حدی خود رای و مغرور هستند.این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به دیگران سعی می
کنند تا آخرین توان خود را مصرف کنند.


رنگ چشم آبی

دارندگان چشم های آبی دارای نگاهی عمیق بوده و شخصیتی حساس و شفاف دارند. این افراد به راحتی فکر و نظر خود را به دیگران تحمیل می کنند و به همین نسبت جرات و شجاعت وی‍ژه ای هم به خرج می زنند. قابل توجه است که بیشتر چشم آبی ها طبیعت و احساساتی هنری و ملموس دارند.


رنگ چشم مشکی

صاحبان چشمان مشکی انسان هایی رویایی
هستند که در فضای شاعرانه ای زندگی می کنند و همچنین بسیار دست و دل باز هستند. بسیار سعی می کنند با هر چه دارند به دیگران کمک کنند .این افراد همچنین دارای خلق و خوی اجتماعی و احساسات ظریف هستند.


رنگ چشم قهوه ای

چشم قهوه ای سنبل مهربانی و محبت است و هر چه تیره تر باشد مهر و محبت صاحبش بیشتر است. چشم قهوه ای ها بسیار خون سردند و هر چه
را که می خواهند به راحتی تصاحب می کنند. چنین به نظر می رسد که این افراد معنای عصبانیت را نمی شناسند و از آرامشی تمام نشدنی بهره مندند.


رنگ چشم خاکستری

صاحبان چشم های خاکستری دو دسته هستند ، یا از شخصیتی آرام و با اعتماد به نفس برخوردارند و یا شخصیتی عصبی و انقلابی دارند و همیشه به دنبال آرامش می گردند ولی در مجموع انسان هایی سرسخت و سنگین دل هستند.


رنگ چشم عسلی

با وجود اینکه چشم عسلی ها انسان هایی خوش قلب هستند ولی با دیگران صریح نیستند. این افراد همیشه به دنبال دوست می گردند. چشم عسلی ها معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده و دوست ندارند به دیگران تکیه کنند.

شنبه 2/8/1388 - 11:9

 

ازدواج، یعنی همین!


 

 شاگردی از استادش پرسید: عشق چیست؟
 
استاد در جواب گفت: به گندومزار برو و پرخوشه ترین شاخه را بیاور. اما در هنگام عبور از گندومزار، به یاد داشته كه نمی توانی به عقب برگردی تا خوشه ای بچینی؟
 
شاگرد به گندمزار رفت و پس از مدتی طولانی برگشت.
 
استاد پرسید: چه آوردی؟
 
و شاگرد با حسرت جواب داد: هیچ! هر چه جلو می رفتم، خوشه های پرپشت تر می دیدم و به امید پیدا كردن پرپشت ترین، تا انتهای گندمزار رفتم.
 
استاد گفت : عشق یعنی همین!
 
شاگرد پرسید: پس ازدواج چیست؟
 
استاد به سخن آمد كه: به جنگل برو و بلندترین درخت را بیاور. اما به یاد داشته باش كه باز هم نمی توانی به عقب برگردی!
 
شاگرد رفت و پس از مدت كوتاهی با درختی برگشت.
 
استاد پرسید كه شاگرد را چه شد و او در جواب گفت: به جنگل رفتم و اولین درخت بلندی را كه دیدم، انتخاب كردم. ترسیدم كه اگر جلو بروم، باز هم دست خالی برگردم.
 
استاد باز گفت: ازدواج یعنی همین!!

شنبه 2/8/1388 - 11:6

 

چیزهای کوچک زندگی

 

 

After Sept. 11th,  one company invited the remaining members of other companies who had been decimated by the attack on the Twin Towers to share ! their available office space.

بعد از حادثه یازدهم سپتامبر که منجر به فروریختن برج های دو قلوی معروف آمریکا شد ، یک شرکت از بازماندگان شرکت های دیگری که از این حادثه جان سالم به در برده بودند خواست تا از فضای در دسترس شرکت آنها استفاده کنند.

At a morning meeting, the head of security told stories of why these people were alive... and all the stories were just:

در صبح روز ملاقات مدیر واحد امنیت داستان زنده ماندن این افراد را برای بقیه نقل کرد و همه این داستان ها در یک چیز مشترک بودند و آن اتفاقات کوچک بود:


The ""L I TT L E"" things.

چیزهای کوچک


As you might know, the head of the company survived
that day because his son started kindergarten.

مدیر شرکت آن روز نتوانست به برج برسد چرا که روز اول کودکستان پسرش بود.و باید شخصا در کودکستان حضور می یافت .


Another fellow was alive because it was
his turn to bring donuts.

همکار دیگر زنده ماند چون نوبت او بود که برای بقیه شیرینی دونات بخرد

  One woman was late because heralarm clock didn""t go off in time.

یکی از خانم ها دیرش شد چون ساعت زنگدارش سر وقت زنگ نزد!

One of them missed his bus...

یکی دیگر نتوانست به اتوبوس برسد.

One spilled food on her clothes and had to taketime to change.

یکی دیگر غذا روی لباسش ریخته بود و به خاطر تعویض لباس تاخیر کرد.

One""scar wouldn""t start..

اتومبیل یکی دیگر روشن نشده بود.

One went back to answer the telephone.

یکی دیگر درست موقع خروج از منزل به خاطر زنگ تلفن مجبور شده بود برگردد.

One had achild that dawdledand didn""t get ready as soon as he should have.

یکی دیگر بچه اش تاخیر کرده بود و نتوانسته بود سروقت حاضر شود.

One couldn""tget a taxi...

یکی دیگر تاکسی گیرش نیامده بود.

The one that struck me was the man who put on a new pair of shoes that morning, took the various means to get to work but before he ! got there, he developed a blister on his foot. He stopped at a drugstore to buy a Band-Aid. That is why he is alive today.

و یکی که مرا تحت تاثیر قرار داده بود کسی بود که آن روز صبح یک جفت کفش نو خریده بود و با وسایل مختلف سعی کرد به موقع سرکار حاضر شود. اما قبل از اینکه به برج ها برسد روی پایش تاول زده بود و به همین خاطر کنار یک دراگ استور ایستاد تا یک چسب زخم بخرد.و به همین خاطر زنده ماند!

Now when I amstuck in traffic, miss an elevator, turn back to answer a ringing telephone... all the little things that annoy me. I think to myself,
this is exactly where
God wants me to beat
this very moment..

به همین خاطر هر وقت;

در ترافیک گیر می افتم

آسانسوری را از دست می دهم

مجبور برگردم تا تلفنی را جواب دهم...

و همه چیزهای کوچکی که آزارم می دهد

با خودم فکر می کنم

که خدا می خواهد در این لحظه من زنده بمانم..

Next time your morning seems to begoing wrong, the children are slow getting dressed,you can""t seem to find the car keys, you hit every traffic light, don""t get mad or frustrated;God is at work watching over you!

دفعه بعد هم که شما حس کردید صبح تان خوب شروع نشده است

بچه ها در لباس پوشیدن تاخیر دارند

نمی توانید کلید ماشین را پیدا کنید

با چراغ قرمز روبرو می شوید

عصبانی یا افسرده نشوید

بدانید که خدا مشغول مواظبت از شماست

شنبه 2/8/1388 - 10:57

طلا ( Au79)

 

درموردعناصر

یونانیان قدیم عقیده داشتند که هر چیزی بر روی زمین از چهار ماده ی ساده یعنی هوا آب آتش وخاک تشکیل شده است.قسمتی از این عقیده درست بود زیرامیلیون ها مواد مختلفی که در جهان است همه از بعضی اجسام ساده ساخته شده اند. این اجسام ساده را عناصر می نامیم سال ها دانشمندان عقیده داشتند که فقط 92 عنصر وجود دارد. ولی بعد از سالیا درازچند جسم ساده ی دیگر را نیز در آزمایشگاه های خود تولید کرده اند.ولی امروز ما می دانیم که دانشمندان موفق به کشف وتولید 109 عنصر شد ه اند. بیش از سه چهارم تمامی عنصرها جامدهستند. وفقط دو نوع عنصر جیوه و بروم مایع هستند. این عناصر به چهار طریق به وجود آمده یا کشف شده اند:

1-عناصر کشف شده در طبیعت 2-عناصر کشف شده به روش تجزیه ی شیمیایی 3-عناصر کشف شده به روش الکتروشیمیایی 4-عناصر کشف شده به روش طیف سنجی

 

سخنی از یک دانشمند

در واقع طلا اولین فلزی است که بشر آن را کشف کرده است.

 

عناصر کشف شده در طبیعت (عناصر شناخته شده در دوران باستان)

بیشترین عناصر شیمیایی که در حال حاضر برای بشر شناخته شده هستند درطبیعت کشف

شده اند. این عناصر به صورت ترکیب در کانی ها یا در جو زمین یافت می شوند.امروزه با اطمینان می توان گفت که دیگر هیچ عنصر پایدار یارادیو اکتیو طبیعی وجود نداردکه برای بشر نا شناخته مانده باشد. عناصر یاد شده را می توان عناصری دانست که با تجزیه ی شیمیایی کشف گردیده اند. بیش از نود درصد عناصر موجود درطبیعت عناصر موجود در طبیعت پایدارند. عناصرمذکور خانه های 1 تا 83جدول تناوبی را اشغال کرده اند. از ئیدروژن تا بیسموت.

اصطلاح دوران باستان دارای مفهومی گسترده است یعنی عناصری که در سالیان بسیار دور کشف وشناخته شده اند ویا کاشفی نداشته اند یا اگر داشته اند نام و نشانی از او در اختیار ما و دانشمندان قرار ندا رد. 9 عنصر در عهد باستان شناخته شده است.که نام آن ها به این ترتیب است: 1-کربن 2-گوگرد 3-آهن 4-قلع 5-مس

6-نقره 7-طلا 8-جیوه 9-سرب

این 9 فلز نقش بسیار مهمی در پیشرفت جوامع بشری داشته اند ودر بسیاری از مکاتب فلسفی نیز به اهمیت فوق العاده ی آن ها اشاره شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید قدیمی ترین عنصر شیمیایی که بشر به شناخت آن نایل شده کربن است . فلز کربن و گوگرد از عناصری هستند که بیش از دوران ما ه تور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند. گاهی، روی ، پلاتین ، آنتیموان و بیسموت را نیز جزو عناصری به شمار می آورند که در دوران باستان شناخته وکشف شده اند.

 

طلا

انسان از آغاز تاریخ خود اطلا عاتی در مورد طلا داشته و آن را می شناخته است شگفت این است که طلا مدت ها قبل ز آلومینیوم شناخته شده است. کشف آلو مینیوم

به این علت دشوار بود که همیشه با سایر فلزات پیوسته و به حالت ترکیب است ام طلا اغلب به حالت خالص یافت می شود. به خاطر بعضی ویژگی های جالب طلا از آن به عنوان زینت آلات یا سکه استفاده می شود. این ویژگی ها عبارت اند از:تغییرناپذیری،تقسیم پذیری آسان و ارزش بالا.درخلال حفاری های اهرام سه گانه در مصر باستان شناسان نه تنها مقادیر زیادی جواهرات زرین بلکه ظروف ساخته از طلا نیز یافته اند.طلا نخست بر سطح زمین یا در نزدیکی آن پیدا شد نخستین راه استخراج طلا از معدن همانطور که در تصویر پایین مشاهده می شود این بود که شن های طلادار را از زمین بیرون بیاورند وآن را در جریان آب شست وشو دهند تا همه چیز آن جز طلا از آن جدا شود. فرآیند الص کردن طلا در دوران باستان منجر به تهیه ی طلای خالص نمی شد. تکه های طلا را شمش می نامند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، بیشتر شمش ها نازکند ولی بعضی ازآن ها بسیار بزرگند.امروزه قسمت عمده ی طلا را از از اعماق زمین استخراج می کنند.طلا به صورت رگه هایی در سنگ های سخت یافت می شود. دوران کیمیاگری بین قرون چهارم و شانزدهم است. کوشش های کیمیا گران برای یافتن سنگی به نام فیلوفان یا کیمیا متمرکز بود. این سنگ به اعتقاد کیمیا گران می توانست فلزات پست را به طلا تبدیل کند.و سرانجام پیشرفت در کیمیا گری باعث ترویج عقیده ی وحدت ماده شدکه بر اساس آن گفته می شد تمام مواد از ترکیبات یکسان با نسبت های مختلف تشکیل یافته اند.وقتی اولین فاتحان اسپانیایی قصد غریمت به جنوب و مرکز قاره ی آمریکا را داشتندهنوز کیمیا گری در اروپا در حال یکه تازی بود فاتحان در سرزمین این کاها از ذخایر عظیم طلا شگفت زده شدند و رهبر اینکا ها را دستگیر نمودند اینکاها به آنان پنجاه متر مکعب طلا پیشنهاد کردند اما رهبر اسپانیایی ها فرانسیسکو پیشارو فکر کرد که آزادی اینکای بزرگ خطرناک باشد. در نتیجه پیشدستی کردند ویکی از شهرهای ثروتمند پرور را تسخیر کردند. استخراج طلا از معادن روسیه نیز از سال 1600 میلادی آغاز شد اما استخراج طلا با مقیاس وسیع از قرن نوزدهم آغاز گشت .

یکی از موارد استعمال طلا در زینت آلات است ظریف ترین طلای زرگری با علامت 18ق 18 قیراط مشخص شده است.این طلا 18 قسمت طلای خالص و 6 قسمت فلزات دیگر است در طلای 14 ق 14 قسمت طلا و 10 قسمت فلزات دیگر است.با آنکه استخراج طلا از هزاران سال پیش آغاز شده است،تمام طلایی را که تاکنون استخراج شده است را می توان در چند اتاق جای داد.مقدار طلایی که سالانه بر ذخیره ی جهانی افزوده می شود در یک جعبه به طول150cmو به ارتفاع 180 cmجای میگیرد.

نام لاتین طلا اوروم«auroum»است که از کلمه ی اورورا «aurora»به معنی سپیده دم گرفته شده است.طلا عنصری است جامد و فلز که در هفتاد و نهمین خانه از جدول تناوبی عناصر قرار گرفته است.

 

منابع:

تاریخچه ی کشف عناصر نوشته ی:د.ن.تریفونوف و و.ن.تریفونوف و ترجمه ی عبدالله زر افشان.

درباره ی فلزات کمیاب چه می دانید؟ نوشته ی:ونتسکی ترجمه ی پروین قاسمی

 

 

 

 

جمع آوری کننده:نعمت الله حیدرلو

دوشنبه 24/10/1386 - 15:38

شبكه‌بهداشتی‌درمانی‌كشور از سال‌1364 باهدف‌تضمین‌عادلانه‌دسترسی‌كلیه‌آحاد جامعه‌به‌مراقبتهای‌اولیه‌بهداشتی‌، بااولویت‌مناطق‌روستائی‌ومحروم‌، بتدریج‌دركشور مستقرشده‌است‌. این‌شبكه‌مناطق‌روستائی‌وشهری‌، هردو، راشامل‌می‌شود .با توجه با اینکه کوچکترین واحد مستقل در نظام بهداشتی درمانی کشور شهرستان است به همین دلیل ، پس از اعلام سیاستهای اساسی و خط مشی های کلی ، تدوین مجموعه ای که بتواند به اجرا و استقرار نظام در شهرستان کمک کند مورد توجه قرار گرفت .ابتدا با تجزیه برنامه ها به فعالیتها و وظایف و تعیین سهمی که هر واحد اجرایی در قبال یک یک برنامه به عهده دارد مشخص گردید که برای خدمات 1500نفر جمعیت یک خانه بهداشت نیاز است و از طرف دیگر وسعت کشور و وجود روستاهایی که از این تعداد جمعیت کمتری دارند باعث شد که طرح گردهم جمع کردن چند روستا بصورت یک خانه بهداشت و بقیه بصورت روستاهای قمر مدنظر قرار گرفت .خانه‌بهداشت‌محیطی‌ترین‌واحد ارائه‌خدمت‌در نظام شبکه های بهداشتی درمانی کشوراست . هر خانه بهداشت بسته به شرایط جغرافیایی به ویژه امکانات ارتباطی و جمعیت یک یا چند روستا را در پوشش خدمات خود دارد وبطور متوسط‌هر5 خانه‌بهداشت‌تحت‌پوشش‌ونظارت‌یك‌مركز بهداشتی‌درمانی‌روستائی‌قرارمیگیرد  فاصله خانه بهداشت از مرکز بهداشتی درمانی باید حداکثر 40 کیلومتر باشد و مرکز بهداشتی درمانی در مسیر حرکت طبیعی مردم قرار داشته باشد .

وظایف خانه بهداشت از سرشماری سالانه و ثبت جمعیت که در شروع کارو در آغاز هرسال انجام میگیرد شروع میشود . براساس سرشماری اطلاعات کاملی از منطقه تحت پوشش از جمله تعداد خانوارها وتعداد افراد هر خانوار به تفکیک نام ، سن ، جنس ، نسبت با سرپرست خانوار ، شغل و میزان سواد ، بارداری ،معلولیت و بیماری مزمن و تغییرهای جمعیتی خانوار ( ازدواج ، مرگ ، مهاجرت ) و... استخراج وثبت می گردد .با سرشماری گروههای سنی و جنسی  مشخص شده و براین اساس مراقبت های اولیه براساس برنامه های کشوری انجام میشود مانند مراقبت کودکان زیر 6 سال ، مراقبت از دانش آموزان و بهداشت مدارس ،مراقبت زنان باردار، تنظیم خانواده، آموزش و مراقبت تغذیه ای ، بهداشت دهان و دندان ، ایمنسازی ، نظارت بر موازین بهداشت حرفه ای ، محیط عمومی روستا، بهسازی محیط ، بهداشت محیط اماکن عمومی ، بهداشت محیط مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و سلامت مواد عرضه شده ، بازدید منزل ،بیماریابی ، درمان برخی از بیماریها براساس پروتکل ، کمکهای اولیه درمانی و پیگیری درمان ،تزریقات زیر نظر پزشک ، پانسمان ، فوریتها، بازتوانی و کمک به معلولان ، همکاری با دانشجویان اعزامی ،بهداشت روانی و...

با توجه به وظایفی که برای خانه بهداشت منظور شده است و برای اینکه عوامل اجرایی درک نزدیکتر و صحیح تری از محیط کار و زندگی مردم داشته باشند و بالاخره برای اطمینان نسبی از اقامت دائم پرسنل در روستا پرسنل خانه بهداشت از جمعیت تحت پوشش آن خانه بهداشت انتخاب میشوند و در مورد سن آنها (تا 28 سال در هنگام شروع کلاسها ی دوره ) و داشتن دیپلم ضروری بوده و بعد از آموزشهای لازم در خانه بهداشت مسقر میشوند .

بعد از خانه بهداشت در اولین سطح فعالیت شبکه های بهداشتی درمانی،  مراکز بهداشتی درمانی روستایی مطرح میشوند که تنها واحد پزشکی دولتی مستقر در مناطق روستایی هستند این واحد نظارت بر فعالیت خانه های بهداشت و هدایت آنها ، در ارتباط با بیمارستان شهرستان و نیازهای تخصصی و بستری جمعیت تحت پوشش  را برعهده دارد. محل استقرار مرکز بهداشتی درمانی روستایی نسبت به روستاهای محل استقرار خانه های بهداشت تابعه باید در مسیر طبیعی جمعیت باشد .

وظایفی که یک مرکز بهداشتی درمانی روستایی برعهده دارد شامل جمع آوری و کنترل و دسته بندی اطلاعات و آمارها ، کنترل و پیگیری اجرای برنامه ها، پذیرش بیماران،همکاری باگروههای اعزامی از مرکز بهداشت شهرستان و استان ، مشارکت در فعالیتهای آموزشی ،

اعزام تیم های سیار،تنظیم و اجرای برنامه های آموزش بهداشت ، انجام آزمایشهای پاراکلینیکی مورد نیاز زنان باردار، کمک به زنان نیازمند مراقبتهای ویژه ،ایجاد ارتباط با ماماهای محلی بمنظور هدایت و آموزش آنها، فراهم کردن تسهیلات برای زایمان زنان تحت مراقبت ، گذاردن آی . یو.دی برای زنان داوطلب ، تهیه پاپ اسمیر ، بازدید از مدارس ، ارجاع جهت بستن لوله ها ، نظارت برغربالگری دانش آموزان ، آموزش و اجرای برنامه های بهداشت دهان و دندان ، غربالگری کارگران کارگاهها و کارخانه ها ، بیماریابی از میان بیماران معرفی شده ، انجام آزمایشهای پاراکلینیکی ، اعزام بیماران نیازمند عملیات تشخیصی یا درمانی بیشتر به بیمارستان ، تنظیم برنامه درمان بیمارانی که درمانشان باید توسط خانه بهداشت پیگیری گردد ، اجرای موازین پیشگیری در مورد اطرافیان فرد مبتلا به بیماریهای واگیردار از طریق ایمنسازی و یا اعمال موازین بهداشت محیط ، جمع آوری لامهای خون از خانه های بهداشت و تیمهای سیار، جمع آوری نمونه های خلط بیماران مشکوک به سل ، انجام بررسیهای مقدماتی اپیدمیولوژیک برای شناخت مسایل بهداشتی و بیماریهای بومی و شایع منطقه ، اعلام موارد همه گیربیماریها و اقدام به خاموش کردن آنها ،انجام برنامه های بهداشت محیط و کمک به پرسنل خانه های بهداشت و هدایت آنها در اجرای برنامه ها ، نظارت براجرای قوانین و مقرارت ناظر بر اماکن عمومی و مراکز تهیه و تولید مواد غذایی و بهداشت کارگاهها ، پژوهش و در نهایت  مدیریت می باشد .

 

 

مراکز بهداشتی درمانی شهری برحسب تراکم جمعیت ، یک یا چند پایگاه بهداشت شهری را تحت پوشش دارد و کلیه وظایف مراکز بهداشتی درمانی روستایی را نیز انجام میدهد و تنها تفاوت آن در مراجعه مستقیم بیماران به مرکز می باشد یعنی مراجعه بیماران در این مراکز لازم نیست از طریق ارجاع صورت گیرد  

سطح دوم ارائه خدمات در شبکه های بهداشتی درمانی شامل مراکز بهداشت شهرستان و بیمارستان شهرستان است . مركز بهداشت ‌شهرستان‌مسئولیت‌كنترل‌وهدایت‌شبكه‌بهداشت‌شهرستان‌رابرعهده‌دارد . مدیریت‌شهرستان‌با ایجاد هماهنگی ‌بین‌بیمارستان‌ومركز بهداشت‌شهرستان‌مسئولیت‌كنترل‌وهدایت‌شبكه‌بهداشت‌ودرمان‌شهرستان‌را برعهده‌دارد.

بیمارستان واحد تخصصی پزشکی در سطح شهرستان است بیمارستان شهرستان مجموعه ای است که با اجزای زیر مشخص میگردد : بخشهای بستری ، تشخیصی ، داروخانه ، پلی کلینیک ، اورژانس

بیمارستان شهرستان باید حداقل چهار بخش بستری داخلی ، جراحی ، کودکان ، زایمان و دوبخش تشخیصی ( آزمایشگاه و رادیولوژی ) را داشته باشد . کلیه این بخشها باید بوسیله پزشکان متخصص اداره شود . بعبارت دیگر اشتغال پزشک عمومی در بیمارستان نقض هدفهای سطح بندی خدمات است و نظام ارجاع را بی ثمر می سازد . بیمارستان پس از تشخیص و درمان بیماران ارجاع شده ازمراکز بهداشتی درمانی ، باید نتیجه تشخیص و اقدام را به مرکز ارجاع کننده اطلاع دهد و در صورت لزوم توصیه های لازم در مورد ادامه درمان بیمار را به مرکز بهداشتی درمانی اعلام نماید .

مرکز بهداشت شهرستان واحدی است که اولین سطح تخصصی یعنی کارشناسی خدمات مختلف بهداشتی را شامل میشود.

وظایف مرکز بهداشت شهرستان شامل جمع آوری ، طبقه بندی و تجزیه و تحلیل اطلاعات مورد نیاز برنامه های مختلف بهداشتی ، آمارهای حیاتی و فعالیت واحدهای بهداشتی شهرستان به منظور تدوین برنامه های محلی و تهیه گزارش ، شناخت و دسته بندی مسایل بهداشتی منطقه و تنگناهای فنی و اجرایی برنامه ها ، بررسی و شناخت اپیدمیولوژیک بیماریهای بومی و اپیدمیها ، تهیه و ابلاغ دستورالعملهای اجرایی لازم برای اجرای برنامه های کشوری خدمات بهداشتی ، تدوین برنامه های بهداشتی متناسب با شرایط محلی برای حل مشکلات بهداشتی و مبارزه با بیماریهای بومی و اپیدمیها ، برنامه ریزی گسترش و تغییرات واحدهای بهداشتی متناسب با تغییرات جمعیتی و تامین دسترسی سهل جامعه به خدمات بهداشتی ، تدارک و پشتیبانی فنی ، اداری و مالی ازمراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت ، مشارکت در برنامه ریزی و اجرای برنامه های پزشکی جامعه نگر در سطح واحدهای بهداشتی ، تدوین و اجرای پژوهشهای کاربردی در زمینه مسایل بهداشتی منطقه ،اجرای پروژه های آزمایش در زمینه روشهای نوین و کاربرد ابرازهای جدید و ادغام در خدمات ، تدوین و ابلاغ برنامه و روشها و دستورالعملهای مربوط به آزمایشهای بهداشتی (تشخیص طبی در موارد لزوم و اپیدمیها ، آب و فاضلاب ، بهداشت حرفه ای )، انجام آزمایشهای بهداشتی برای کنترل کار آزمایشگاههای مراکز بهداشتی درمانی تابعه و تشخیص های آزمایشگاهی برابر دستورالعمل های کشوری ، نظارت بر نحوه خدمات آزمایشگاهی مراکز بهداشتی درمانی ، نظارت مستمر برفعالیتهای فنی ، پشتیبانی ، اداری و مالی مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت ، جمع آوری و بررسی گزارش فعالیت مراکز بهداشتی درمانی تابعه، ارزشیابی منظم خدمات و پوشش برنامه های بهداشتی شهرستان ، تدوین ، اجراو مشارکت در اجرای برنامه های آموزش بدو خدمت و حین خدمت کارکنان بهداشتی شهرستان ، برآورد اعتبارات مورد نیاز برنامه ها و تدوین بودجه سالانه و اجرای بودجه مصوب .

در حال حاضر هماهنگ سازی دو واحد خودگردان شبکه شهرستان ( بیمارستان و مرکز بهداشت شهرستان ) و نظارت برفعالیت همه آنها برعهده مدیریت شبکه شهرستان می باشد  مدیر شبکه شهرستان ، نماینده وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در سطح شهرستان تلقی شده و توسط  ریاست دانشگاه تعیین میگردد .

تمامی فعالیتهای سطح دوم باید توسط سطح سوم ارائه خدمات که شامل دانشگاه علوم پزشکی استان و معاونتهای دانشگاه از جمله معاونت درمان با کلیه بیمارستانهای دولتی تحت پوشش و معاونت بهداشتی (مرکز بهداشت استان ) نظارت ، پشتیبانی گردیده و امکان هرچه بهتر آنها فراهم میگردد گرداورنده:نعمت الله حیدرلو

پنج شنبه 20/10/1386 - 12:47

ویتامین ها

ویتامین های A,K,C,E,D,B1,B2,B3,B6,B12 

در این قسمت شما را با انواع ویتامین ها اشنا خواهیم كرد.جدولی را كه در ذیل این صفحه مشاهده مینمایید حساسیت ویتامین ها را نسبت به شرایط محیطی نشان میدهد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه مربوط به هركدام از این ویتامین ها بروید.

 حیدرلو

محیط خنثی

محیط اسیدی

محیط بازی

هوا

نور

گرما

ضایعات پخت

ویتامین A

S

U

S

U

U

U

40%

ویتامینk

S

U

U

S

U

S

5%

ویتامینE

S

S

S

U

U

U

55%

ویتامینC

U

S

U

U

U

U

100%

تیامین

U

S

U

U

S

U

80%

ریبوفلاوین

S

S

U

S

U

U

75%

نیاسین

S

S

U

U

U

S

10%

پیریدوكسین

S

S

S

S

U

U

40%

كوبالآمین

S

S

S

U

U

S

10%

S = مقاوم

u = حساس

آشنایی با ویتامین A

این ویتامین یك ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین به دو صورت وجود دارد.

  1. رتینول : كه فقط در غذاهای حیوانی یافت می شود
  2. كاروتن : كه هم در غذاهای حیوانی و هم غذاهای گیاهی یافت می شود.

بعلت محلول بودن در چربی , این ویتامین می تواند در داخل بدن ذخیره گردد لذا مصرف بیش از اندازه آن میتواند موجب مسمومیت گردد. این مسمومیت خود را به شكل درد مفاصل ,هیپركلسیمی , ریزش مو, دل بهم خوردگی, اسهال, استفراغ ,بی اشتهایی , تاری دید, قاعدگی نامرتب, پوسته پوسته شدن پوست, خستگی , سردرد نشان خواهد داد و این در حالی ایت كه كمبود این ماده مغذی میتواند منجر به عقیمی مردان ,شب كوری و گزروفتالمی گردد.

مقدارمورد نیاز این ویتامین برای افراد بالغ معادل ١٠٠٠٠ واحد بین المللی(IU یا International Unit) میباشد.

از جمله منابع این ویتامین میتوان به روغن كبد ماهی, هویج, سبزی های سبز و زرد, زرده تخم مرغ, شیر و فرآورده های آن, مارگارین و میوه های زرد.

آشنایی با ویتامین K

ویتامین k یك ویتامین محلول در چربی میباشد. باكتریهای روده نیز میتوانند این ویتامین را بسازند.

از آنجایی كه در تشكیل عوامل انعقادی ٢و۵ و٩ و۰١نقش دارددر پیشگیری از خونریزی های داخلی و خارجی و كم كردن خونریزی عادت ماهیانه نقش ایفا مینماید. همچنین در اكسیداسیون اسید گلوتامیك نیز نقش دارد. كمبود آن می تواند منجر به افزایش زمان پروترومبین و خونریزی , اكیموز و سلیاك و كولیت و اسپرو گردد.

از جمله منابع این ویتامین میتوان به ماست آلفا آلفا, زرده تخم مرغ, روغن بزرك یا كتان, روغن سویا, روغن كبد ماهی و برگ سبز سبزیجات اشاره نمود.

اشعه ایكس و اسعه رادیواكتیو و آسپرین و آلودگی هوا از جمله عوارض لز بین برنده آن هستند و مقدار این ماده مغذی در غذاهای منجمد شده كمتر از غذاهای طبیعی است.

آشنایی با ویتامین ث یا اسیدآسكوربیك

این ویتامین جزو ویتامین های محلول در آب بوده و از آنجایی كه تقریبا شناخته شده ترین نوع ویتامین است احتیاج به معرفی چندانی ندارد.

تقریبا تمام جانوران به جز انسان و میمون و خوكچه هندی آنرا در بدن خود میسازند.این ویتامین به جذب آهن در بدن كمك می كند و همچنین در تشكیل كلاژن نیز نقش دارد,زخم و سوختگی و خونریزی لثه را التیام بخشیده و در پایین آوردن كلسترول خون نقش دارد و احتمال ایجاد لخته های خونی در سیاهرگ را كم میكند.

همانطور كه همه شما داستان ملوانانی را كه به راههای دوردست میرفتند و ... را شنیده اید و میدانید كه كمبود این ویتامین در بدن منجر به ابتلا به اسكوربوت خواهد شد. همچنین استفاده از مقادیر فوق العاده زیاد این ویتامین میتواند منجر به بروز اسهال متناوب و تكرر ادرار و سنگ های كلیوی گردد.

مركبات و سبزیها و میوه ها از جمله منابع غنی این ویتامین هستند و نگهداری طولانی مدت در یخچالها,پختن, حرارت, اكسیژن, نور و دخانیات از جمله عوامل از بین برنده آن هستند.

آشنایی با ویتامین E

یك ویتامین محلول در چربی است.این ویتامین در بافت كبد و چربی و قلب و عضلات بیضه ها و رحم , خون و غده هیپوفیز و غدد فوق كلیوی ذخیره میگردد.

این ویتامین را بعلت خواص آنتی اكسیدانی اش ویتامین جوانی میدانند. همچنین این ویتامین موجب رسیدن مقادیر زیادی از اكسیژن به بدن می شود و موجب افزایش طاقت و تحمل  حین انجام فعالیت هعای بدنی می شود.

در اثر كمبود این ویتامین عوارض زیر مشاهده می گردد.

تخریب گلبولهای قرمز(آنمی همولیتیك) , تحلیل عضلات , بعضی از انواع كم خونی ,برونكوپنومونی در كودكان نارس, نوروپاتی و میوپاتی همراه با كراتین اوری در بزرگسالام مبتلا به سوجذب طولانی مدت.

از منابع این ویتامین می توان به جوانه گندم, دانه سویا, كلم بروكلی, اسفناج, آرد غلات كامل و تخم مرغ.

آشنایی با ویتامین D

ویتامین D یك ویتامین محلول در چربی است. بدن انسان این توانایی را دارد كه در مقابل نور خورشید این ویتامین را بسازد. بدیهی است وجود بخار زیاد و همچنین هوای آلوده به سبب جلوگیری از تابش مستقیم و كافی نور خورشید میتواند موجب كاهش تولید این ویتامین در داخل بدن گردد.

مقدار توصیه شده این ویتامین ۰۰۴ واحد بین المللی(معادل ده میكروگرم ) در روز میباشد.

این ویتامین موجب تسهیل در جذب و استفاده از فسفر و كلسیم و استحكام اسكلت بندی میشود و كمبود آن در دوران كودكی منجر به راشی تیسم و در دوران بزرگسالم منجر به استئو مالاسی و هیپوكلسیمی و هیپوفسفاتمی می گردد.

روغن ماهی , ساردین, شاه ماهی , ماهی آزاد, ماهی تون,شیر و محصولات لبنی از جمله منابع طبیعی این ویتامین می باشند.

آشنایی با ویتامین ب١یا تیامین

تیامین یك ویتامین قابل حل در آب است لذا مازاد آن از طریق ادرار دفع میگردد.

این ویتامین رشد را تقویت كرده و به عمل هضم به خصوص هضم كربوهیدرات ها كمك می نماید.این ویتامین به علت تاثیر بر عملكرد سیستم عصبی و بهبود بخشیدن به حالات روانی ویتامین اخلاق نامیده می شود. تیامین در بهبود بخشیدن به بیماری سفر كمك می كند.

كمبود این ویتامین می تواند منجر به ایجاد بیماری بری بری گردد.

سبوس برنج, نان كامل گندم, آرد جو دو سر, بادام زمینی,آغلب سبزیها و برنج از جمله منابع غنی این ویتامین میباشند.

حرارت , الكل, كافئین و هوای آزاد از جمله عوامل از بین برنده این ماده مغذی اند.

آشنایی با ویتامین ب ٢ یا ریبوفلاوین

این ویتامین نیز مانند بقیه ویتامین های گروه ب قابل حل در آب بوده و مازاد آن از طریق ادرار دفع می گردد.

این ویتامین به رشد و داشتن پوست,مو و ناخن سالم و بهبود زخمهای دهان و لب كمك نموده وكمبود آن میتواند منجر به زخمهای دهان و لب وپوست و اندام تناسلی گردد.

نور(اشعه ماورا بنفش) , محیط قلیایی, حرارت پخت و پز, سولفامیدها, استروژن و الكل از جمله عوامل از بین برنده این ویتامین هستند.

آشنایی با ویتامین B3

نیاسین هم مانند بقیه ویتامین های گروه ب جزو ویتامین های محلول در آی میباشد.

ایم ویتامین در ساختمان كوآنزیمهای NAD وNADP نقش دارد و میزان مورد نیاز روزانه أن برای بالغین ٢٠-١۴ میلی گرم در روز میباشد.

كمبود این ویتامین می تواند منجر به پلاگر, زخم بر روی زبان, آمینواسیداوری و زوال شدید مغزی گردد.

آشنایی با پیریدوكسین

مقادیر بیش از حد نیاز این ویتامین محلول در آب تقریبا هشت ساعت پس از خوردن غذا دفع می گردد.

این ویتامین در جذب صحیحی پروتئین و چربی موثر است و در تبدیل اسیدآمینه تریپتوفان به نیاسین یا ویتامین ب٣ نقش مهمی ایفا مینماید, حالت تهوع و دل بهم خوردگی را بهبود بخشیده و از بوجود آمدن برخی اختلالات پوستی و مغزی جلوگیری می كند.

مخمر آبجو , سبوس گندم , جگر , قلوه ,دل , طالبی , كلم , شیر , تخم مرغ و گوشت گوساله از منابع این ویتامین می باشند.

همچنین نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی , كنسرو كردن, بریان كردن گوشت, الكل و استروژن از جمله عوامل از بین برنده این ماده مغذی اند.

آشنایی با ویتامین ب 12 یا كوبالامین

این ویتامین به تنهایی نمیتواند بطور كامل جذب گردد و برای جذب كامل نیاز به كلسیم دارد.

مقدار توصیه شده روزانه آن سه میكرو گرم در روز میباشد و كمبود آن میتواند منجر به كمخونی ماكروسیتیك و التهاب دهان و گلوسیت گردد.

این ویتامین در بدم موجب تشكیل و تجدید گلبولهای قرمز خون میشود, تحریك پذیری روده ها را كاهش داده و منجر به افزایش اشتها در كودكان میشود. دستگاه عصبی را سالم نگه می دارد و موجب می شود بدن در استفاده از پروتئین ها و كربوهیدراتها و چربی ها بهتر عمل نماید.

الكل, استروژن, نور خورشید و و در معرض مواد اسیدی  یا قلیایی بودن این ویتامین را از بیم خواهند برد.

جگر, گوشت گوساله, تخم مرغ, شیر, پنیر و قلوه از جمله منابع غنی آن هستند.

ویتامین های گروه ب را ویتامین اعصاب و ویتامین اخلاق نیز  نامیده اند. این ویتامین ها در اكثر واكنشهای مربوط به سوخت و ساز انرژی(كربوهیدراتها9 نقش دارند و شاید بتوان كمبود آنرا شایع ترین نوع كمبود ویتامین در جامعه امروز ایران دانست از سویی كسب مقدار زیادی از انرژی از نان و برنج كه به سبب جدانمودن سبوس شان از لحاظ ویتامینی بسیار فقیر هستند و از سویی استفاده زیاده از حد از مواد قندی كه موجب از بین رفتن چند نوع از ویتامین ب میشود باعث شده اند كه عوارض روانی كمبود این گروه ازویتامین ها نظیر بی حالی، افسردگی، پرخاشگری، عدم تعادل روحی، ضعف جسمی، عدم تمركز فكری و .... به وفور در جامعه ما یافت شود.


ویتامین ویتامین ‌C

مریم اسلامی امیر آبادی

ویتامین‌ها دسته ای از مواد مغذی هستند كه اولاً مانند تركیبات دیگر، نظیر كربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن تبدیل به انرژی نمی‌شوند و ثانیاً نمی‌توانند در بدن ساخته شوند، بنابراین باید از طریق غذا تامین گردند.

ویتامین ها را معمولاً بر اساس محلول بودن در آب یا چربی به 2 گروه تقسیم می‌كنند:

1)     ویتامین های محلول در آب مانند: ویتامین‌های گروهB و ویتامین C

2)     ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های K,D,A,E

ویتامین ‌C :

همانطور كه گفته شد ویتامین c یكی از ویتامین های محلول در آب است. این ویتامین در تشكیل و پایداری دیواره رگها و تشكیل هموگلوبین در گلبولهای خونی نقش دارد. همچنین برای افزایش سیستم دفاعی بدن و رشد ضروری است و باعث افزایش جذب آهن از روده می‌شود. این ویتامین در بدن نقش ضد سرطانی دارد.

منابع ویتامین c :

ویتامین c در اكثر سبزی‌ها و میوه‌ها وجود دارد. ولی منابع اصلی آن مركبات و گوجه فرنگی است. در عین حال این ویتامین در سبزی‌هایی نظیر سیب زمینی (با پوست)، انواع كلم، بروكلی، فلفل دلمه‌ای و سایر سبزیجات سبز و زرد نیز وجود دارد. همچنین میو‌ه‌هایی نظیر توت فرنگی، كیوی، آب پرتقال تازه و آناناس نیز از منابع خوب آن می‌باشند. حبوبات(عدس و لوبیا)، انواع گوشت‌های قرمز و مرغ و مغزها (فندق،گردو،بادام) نیز حاوی ویتامین c هستند.

چند نكته مهم:

·       بدلیل اینكه این ویتامین سریع از بین می‌رود، نباید میو‌ها و سبزی ها قبل از مصرف به مقدار زیاد ریز شوند.

·       زمان پخت مواد غذایی باید كوتاه بوده و حتماً می‌بایست در ظرف در بسته ریخته شود.

·       مصرف لیمو یا آب لیموی تازه همراه غذا جذب آهن را بیشتر كرده در نتیجه مانع بروز كم خونی می‌شود(بخصوص در زنان.)

·       با مصرف روزانه این ویتامین می‌توان از بروز سرطان پیشگیری كرد.

·       در دوران نوزادی و كودكی كه رشد زیاد است ، نیاز بدن به این ویتامین افزایش می‌یابد.

·       شیر مادر به قدر كافی ویتامین c دارد، بنابراین نوزادان شیر خوار نیازی به مكمل ویتامین c ندارند.

·       شیر گاو، ویتامین c كمی دارد. پس نوزادانی كه تنها از شیر گاو استفاده می‌كنند باید مكمل غذایی دریافت كنند.

·       بدلیل آنكه كمبود آن باعث خونریزی زیر پوستی، خونریزی از لثه و سریع شكسته شدن استخوان می‌شود، پس باید روزانه از سبزی‌ها و میوه‌هایی كه منابع آن هستند، استفاده شود.

·       در تب، عفونت، تصادفات، جراحی‌ها و شوك، نیاز بدن به ویتامین c افزایش می‌یابد.

·       افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری نیاز بیشتری به این ویتامین دارند.

·       نیاز روزانه برای افراد معمولی، 60 میلی گرم در روز و برای افراد سیگاری 100 میلی گرم در روز است.

·       با مصرف 1 عدد پرتقال / 1 لیوان توت فرنگی/ 1 عدد گوجه فرنگی/ 1 عدد سیب زمینی متوسط با پوست و یا 1 عدد كیوی می‌توان به مقدار گفته شده دست یافت.

 ویتامین Eیك ویتامین محلول در چربی است و رایج ترین فرم منتشر در طبیعت آن آلفا توكوفرول است كه فعالترین فرم ویتامین نیز می باشد. فرمهای بتا، گاما و دلتا نیز از دیگر فرم های ویتامین هستند. مقدار ویتامین E  غذاها تا حد زیادی متفاوت است. روغن سبزی ها ، شامل روغن ذرت ، لوبیای سویا ، كانولا ، زیتون ، آفتابگردان ، و روغن جوانه گندم غنی ترین منابع ویتامین Eهستند. مقدار رواداشت سپارش شده(RDA)  ویتامین E برای بزرگ سالان 15 میلی گرم در روز است . ویتامین E به صورت توكوفرول، همراه اسیدهای چرب غیر اشباع پلی در فسفولیپیدهای غشاء های سلولی یافت می شود. ویتامین E به عنوان یك گیرنده رادیكال های آزاد (Free radical scavenger )  از پراكسیداسیون اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFA)  جلوگیری می كند . این ویتامین نقش اولین مدافع در مقابل اكسید اسیون را دارد. در نبود ویتامین E اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFA) غشاء اكسید شده اكسیداسیون و به راحتی به دیگر اسیدهای چرب PUFA در غشاء پخش و موجب صدمه به سلول می شود. صدمه به غشاء سلول ممكن است سبب تغییر در فعالیت های  وابسته به غشاء سلول و گاهی سبب مرگ سلول شود


ویتامین A:

توجه: مصرف ویتامین آ اضافی به ویژه در زنان باردار خطرناك است در صورت نیاز به مصرف با متخصص تغذیه یا پزشك مشورت شود.

كاروتن پیش ساز ویتامین آ است و مصرف آن خطری ندارد. منابع غذایی خوب ویتامین آ جگر، كره، شیر كامل و منابع غذایی خوب پیش سازهای ویتامین آ سبزی های برگ سبز تیره، هویج،زردالو است.

 كمبود ویتامین Aیك مشكل بهداشتی عمومی در بسیاری از كشورهای در حال توسعه است . حدود 10 میلیون كودك علایم كمبود ویتامین A را نشان می دهند و حدود 100 میلیون كودك علایم كمبود تحت بالینی دارند .

ویتامین A با تنظیم ساخت كراتین  (Keratin)‌افتراق سلولهای پوششی مخاط را كنترل و كمبود آن سبب اختلال در ساختمان سلول های پوششی مخاط و كاهش تعداد سلولهای ترشح كننده مخاط (Mucus)‌می شود(8). اپی تلیوم های در حال تكثیر سریع در سطوح مخاطی روده ، ریه،ملتحمه چشم و...  به كمبود ویتامین A حساسیت  ویژه ای دارند. كمبود سبب از دست رفتن اتصالات بین سلولهای اپی تلیال و افزایش خطر عبور باكتری ها می شود(8).

علاوه بر این فقر ویتامین A میزان بازسازی سلولهای پایه و مخاطی و نسبت سلولهای پیش مژكی به مژك دار (pre cilliated to cilliated) را كاهش می دهد كه این هم به نوبه حود سبب افزایش حساسیت به عفونت می شود (J.L.Bio.2002)  ویتامین A ‌برای ساخت گلیكوپروتئین ها ضروری است و كمبود آن می تواند سبب مختل شدن ساخت بسیاری از گلیكو پروتئین های سیستم ایمنی مانند اینتگرین، فیبرونكتین و گلوبولین ها بشود(8). ویتامین A در ایمنی ، بویژه در عملكرد سلولهای Tو پاسخ آنتی بادی به عفونت نقش كلیدی دارد.

شواهدی وجود دارد كه مكمل های ویتامین A می تواند پاسخ ایمنی را بهبود دهند.

دریافت همزمان مكمل ویتامین  A با واكسن دیفتری ، پاسخ آنتی بادی به این واكسن را بهبود داده است.

 بتا كاروتن رنگدانه ای كه در گیاهان یافت می شود، گیرنده كار آمدی برای اكسیژن منفرد است و به عنوان یك آنتی اكسیدان عمل می كند. اكسیژن منفرد در بدن سبب تخریب بافت ها و ملكولهای مفید می شود.  رژیم غنی از كاروتنوئیدها اساساً با كاهش خطر بسیاری از سرطان ها همراه است و مكمل بتا كاروتن عملكرد سلولهای ایمنی  را ارتقاء و ترشح فاكتور نكروزتومور (TNF) از مونوسیت های انسان را افزایش می دهد

منبع:  با تشکر از آقای مهدی خوشنویسان  واسد الله حیدرلو

پنج شنبه 20/10/1386 - 12:37