تعداد مطالب : 586
تعداد نظرات : 114
زمان آخرین مطلب : 3003روز قبل
 

 يکشنبه 9/12/1388 - 7:56
 

 

  

 

 

 

 

يکشنبه 9/12/1388 - 7:55

باسمهتعالی

«سرافرازی یا سرافکندگی؟»

در شناخت یک مذهب، آگاهی از دو مقوله اعتقادات و خصوصیات رفتاری، ضروری است. در مذهب تشیع، اعتقادات، چرایی و چگونگی پیدایش مذهب، حقانیت و درستی مکتب تشیع و بنیانهای اعتقادی و اصول فکری و معرفتی مذهب شیعه را نشان میدهد. اما ویژگیهای رفتاری و عملی توصیه شده در مکتب تشیع، برنامه زندگی و نحوه عملکرد یک شیعه را مشخص میکند. از این رو در تشیع احادیث ناظر به خصوصیات و ویژگی های اخلاقی، كاربردی و راهبردی است و مسؤولیتها و وظایف یک شیعه را آشكار می نماید. «باورهای شیعی» در گفتگوهای بین مذاهب اسلامی و حتی سایر ادیان راهنمای افراد برای رسیدن به حقیقت مذهب تشیع است؛ این در حالی است که «اخلاقیات در تشیع» راه خودسازی و منبع رشد و كمال فردی را روشن میکند و پاسخی برای "چه باید کرد" و "چگونه باید زیست" است.

امروز جامعه شیعه نیازمند توجه به هر دو مقوله است و ریشه برخی مشكلات جامعه شیعی غفلت از دو مقوله اعتقادات و اخلاقیات شیعی است. اما نمی توان منکر این موضوع شد که چگونگی رفتار یک شیعه در معرفی مذهب تشیع به دیگران نقشی بسیار مؤثر و حساس دارد. بارها دیده شده است که این رفتار یک شخص است که مبنای قضاوت درباره نوع تربیت خانوادگی، اعتقادات و مذهب او قرار میگیرد. امروز باید برای مردم به خوبی روشن شود شیعه كیست چه كسی لقب پرافتخار شیعه را می تواند بدست آورد. آراستگی به ویژگیهای یک شیعه واقعی میتواند بسترساز پیشرفت و ترقی و عامل توسعه در ابعاد گوناگون باشد. با التزام عملی به خصوصیات اخلاقی و رفتاری یک شیعه، بهراحتی می توان عامل جذب دیگران به مکتب تشیع شد. این همان خواسته‌ای است که بارها ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز آن را مطرح فرمود‌هاند. به عنوان نمونه امام حسن عسکری (علیه السلام) می‌فرمایند:

" از خدا بپرهیزید و (موجب) آراستگى (و آبرومندى ما) باشید نه مایه زشتى (و بد نامى ما)، هر گونه دوستى (از مردم) را بهسوی ما جلب كنید و هر زشت پندارى (از مردم) را از ما دور سازید..." (1)

در کلام گهربار فوق، یکى از مهمترین انتظارات امام حسن عسکرى (علیه السلام) از شیعیان این است که از نظر رفتارى و اخلاقى به گونه‏اى عمل کنند که در جامعه نمونه باشند؛ تا آنجا که مردم بگویند این‏ها شیعیان على (علیه السلام) و امامان معصوم (علیهم السلام) هستند، و این‏ها تربیت یافتگان مکتب اهل بیت (علهیم السلام) مى‏باشند.

نکته جالب این است که امام (علیه السلام) تنها خوش رفتاری با مؤمنان را وظیفه شیعیان نمیدانند، بلکه این توصیه و تأکید را در برخورد با دشمنان نیز دارند. ایشان در تفسیر این فراز از آیه قرآن "با مردم خوشگفتار باشید" (2) میفرمایند:

"...پس (شایسته است هر یک از شما) با مؤمنین با چهرهای باز و شاداب برخورد نماید و با مخالفین بهمنظور جذب ایشان به ایمان با مدارا و نرمش صحبت کند." (3)

سعی کنیم رفتار نیکو را عادت خود قرار دهیم؛ با این هدف بزرگ که اگر روزی رفتار ما باعث گرایش و افزایش محبت دیگران به ائمه اطهار (علیهم السلام) شود، یکی از بزرگترین ارمغان ها را به پیشگاه معصومین (علیهم السلام) و امام زمانمان (علیه السلام) هدیه کرده ایم.


پاورقی ها:

1- "إتقوا الله و کونوا زینا و لا تکونوا شینا، جرّوا إلینا کلّ مودة، و إدفعوا عنّا کلّ قبیح..." (تحف العقول، صفحه 487)

2- "...و قولوا للنَّاس حسنا..." (قرآن کریم، سوره بقره، آیه 83)

3- "... أما المؤمنون فیبسط لهم وجهه و أما المخالفون فیکلّمهم بالمداراة لاجتذابهم إلی الإیمان" (مستدرك الوسائل، جلد 12، صفحه 261 حدیث 14061) 

دوشنبه 3/12/1388 - 14:27

نویسنده:مریم سقلاطونی
اندوه نیستان
كی می شود آهت بیابان را بسوزاند
سوز نگاهت باد و بوران را بسوزاند
كی می رسد اندوه تلخ ماجرای تو
دیری نمی پاید كه باران را بسوزاند
- خاری شود در چشم طوفان های بعد از این-
از ریشه اندوه نیستان را بسوزاند
یك شعله از سرچشمه چشمان تو كافی است
تا هستی شب های عریان را بسوزاند
تا كی گرفتار غم پنهان و پیدایت
آهی بكش! پشت زمستان را بلرزاند
***
قدری نگاهت را بچرخان تا كه از داغت
امواج در امواج دریا را بلرزاند
طومار شب ها را بپیچد، كهكشان ها را
از هم بپاشد كوه و صحرا را بلرزاند
سلول در سلول دل ها را بسوزاند
پشت زمین و آسمان ها را بلرزاند
بر حجم این پهناور متروكه پا بگذار
بلكه قدم های تو دنیا را بلرزاند
حی علی الوصال
محمدر ضا تركی
بیدار دلان
در این دقایق
تا وقت اذان عشق
تنها
یك بوسه دلبرانه
فرصت
باقی ست ...!
***
كاش یك قطره ی باران بودم
فاطمه كشرانی
كاش من دختركی ساده درون روستا
در پی شاپركی شاد بودم
كاش در حسرت باران و بهار
در دل سرد زمستان همه روز و همه شب شعر می سرودم
كاش یك پرنده بودم
پر از احساس رهایی
پر از شوق پریدن
كاش یك دسته گل مریم زیبا بودم
توی دستان عروسی كه در آرزوی خوشبختی فرداست
كاش عروسكی بودم من
برای دلخوشی دخترك تنهایی
كاش یك قطره ی باران بودم
كه دل دهقانی، به وجودم پر از عشق به باران می شد
كاش یك دانه ی گندم بودم
كه درون دل تاریك زمین، فكر شكوفایی فردا بودم
كاش ای كاش كه این كاش نبود...
همین دیروز...
همین دیروز بود انگار
كه من با بال بال بادبادكها
به سوی آسمان پرواز می كردم
در آنجا با گل لبخند خورشید
كلاف درهم اخم تمام ابرها را باز می كردم
همین دیروز تابستان
-رفیق باوفای كودكیهایم-
صدایم می زد و با خود
مرا تا روستا می برد
در آنجا من میان خانه مادربزرگم
سبكبال و رها پر می گشودم می شدم پروانه
مادر بزرگم
***
من آنجا تا فطیر و شیر می خوردم
به زودی طعم تلخ غصه را از یاد می بردم
خدا رحمت كند امواتتان را!
عجب مادر بزرگ مهربانی بود!
اگر چه پیر بود، اما
دلش باغ جوانی بود
***
«همین دیروز» ها آرام
گذشتند از نگاه من كبوتروار
و من امروز می گویم:
«همین دیروز بود انگار...»
محمد عزیزی «نسیم»

منبع:روزنامه کیهان
دوشنبه 3/12/1388 - 8:59

نویسنده : شایان اسدی
شرکت سان مایکروسیستمز، هر چند که طی سال گذشته میلادی با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بود، اما یکی از موفق‌ترین نرم‌افزارهای خود یعنی VirtualBox را به ‌بازار عرضه کرد. با کمک این نرم‌افزار که ماشینی مجازی تولید می‌کند، می‌توان چندین سیستم عامل را همزمان اجرا کرد.
تصورش را بکنید که روی یک دسکتاپ، هم نوار استارت ویندوز را دارید و هم توی لینوکس در حال چرخ زدن هستید. و یا حتی از آن جالب‌تر این‌که می‌توانید یاهومسنجر و یا آفیس خود را داخل لینوکس باز کنید، بدون آن‌که نیاز به تعویض پنجره یا رفتن به محیط دیگری داشته باشید و یا حتی کلیپ‌بورد خود را بین دو سیستم عامل به اشتراک بگذارید.
تمامی این‌ها با ویرچوال‌باکس ممکن است. این نرم‌افزار از فناوری SeamlessRDP استفاده می‌کند. این فناوری برای پشتیبانی ویندوزی از rdesktop طراحی شده است و کلیه پنجره‌های X11 را می‌تواند برای هر پنجره ویندوزی طراحی کند.

پیش‌نیازها

قبل از هر چیز باید آخرین نسخه ویرچوال‌باکس را تهیه کنید. برای نصب ویرچوال‌باکس، می‌توانید از طریق مدیر بسته‌های نرم‌افزاری توزیع خود، یا از طریق دستور زیر، آن را نصب کنید:

# apt-get install virtualbox-3.0

(توجه کنید که علامت # به این معنی است که باید حتما با دسترسی ریشه (root) وارد شده باشید.) پس از نصب ویرچوال باکس، می‌توانید آن را داخل منوی System Tools پیدا و اجرا کنید.

یکپارچه‌سازی

حالا می‌خواهیم ماشینی مجازی برای ویندوز اکس‌پی بسازیم. می‌توانید همین کار را برای دیگر نسخه‌های ویندوز هم انجام دهید، اما ویندوز اکس‌پی، سبک و سریع است و هنوز از دور خارج نشده است، بنابراین گزینه اول ما برای اجرای ویندوز مجازی، ویندوز اکس‌پی است.
برای راه‌اندازی ویرچوال‌باکس، کافیست روی گزینه New کلیک کنید. گزینه OS Type را ویندوز اکس‌پی انتخاب كنید. میزان حافظه RAM که می‌خواهید با آن ماشین مجازی به‌اشتراک بگذارید را در مرحله بعدی وارد کنید. 512مگابایت به بالا گزینه بهتری است.
در مرحله بعدی باید دیسک سخت خود را مشخص کنید، پیشنهاد می‌كنم گزینه Dynamically Expanding Image را انتخاب کنید که مطابق با مصرف‌تان در ویندوز، حجم ماشین مجازی‌تان گسترده شود. برای نصب از طریق دیسک سی‌دی، حتما خاطر‌تان باشد که باید سی‌دی‌رام را برای ماشین مجازی فعال کنید. این کار از طریق تنظیمات انجام می‌شود.
بعد از این‌که عملیات نصب به اتمام رسید و ویندوز بالا آمد، به مسیر زیر بروید:

 

Start -» Run -» ‘regedit’

پنجره ویرایشگر رجیستری باز می‌شود. به مسیر زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER-»Software-»Microsoft-»
Current Version -» Policies -» Explorer

و بعد در پنل سمت راست کلیک راست کنید و متغیر جدیدی از نوع DWORD بسازید. نام آن را NoDesktop بگذارید و مقدار آن را به 1 تغییر دهید.
این کار را برای این انجام دادیم که میزکار سیستم عامل مهمان نشان داده نشود و فقط تسک‌بار و منوی استارت آن دیده شود. حال ممکن است ویرچوال‌باکس از شما سوال بپرسد و بخواهد چیزی را به‌عنوان Guest Addition نصب کند. این بسته برای حرکت نرم ماوس میان سیستم‌ عامل‌های میزبان و مهمان است. کافی است آن را نصب کنید و دستورات آن را دنبال کنید تا عملیات نصب به پایان برسد.
وقتی نصب به اتمام رسید، یک بار سیستم را از طریق ویندوز اکس‌پی خاموش کنید. دوباره آن را راه‌اندازی کنید و وقتی کاملا بالا آمد، از طریق منوی ماشین، گزینه Seamless Mode را انتخاب کنید. حالا خواهید دید که تسک‌بار ویندوز روی میزکار لینوکس‌تان نشان داده می‌شود و می‌توانید به‌سادگی با هر دو سیستم عامل، به‌طور همزمان کار کنید. توجه داشته باشید که به‌این روش می‌توانید نرم‌افزارهای ویندوزی غیرقابل اجرا روی لینوکس از جمله آفیس2007 را هم در لینوکس خود داشته باشید.
منبع:پایگاه اینترنتی جام جم آنلاین
دوشنبه 3/12/1388 - 8:58


تکنولوژی XSL ، از CSS)Cascading Style Sheets) اقتباس شده است . CSS از یک Stylesheet بمنظور فرمت یک فایل HTML استفاده می نماید .XSL و CSS در موارد متعددی با یکدیگر تفاوت دارند. CSS ، امکان تعریف رنگ ها ، مشخص نمودن زمینه ها ، نوع فونت ها و ... را برای فایل های مبتنی بر Html فراهم می نماید. XSL امکان تبدیل یک فایل XML را به یک فایل Html ( و یا سایر فرمت های دلخواه نظیر متن ) فراهم می نماید. در این مقاله ده نکته مهم در رابطه با تکنولوژی XSL بیان می گردد .
نکته اول: همزمان با ارائه تکنولوژی XML توسط کنسرسیوم وب ، تکنولوژی XSLT)Extensible StyleSheet Language for Transformation )، برای تبدیل یک سند به نوع دیگر ، مطرح گردید. در زمان پیاده سازی XSLT ، تکنولوژی دیگر و مرتبط با XML با نام XPointer نیز ارائه گردید. XPointer ، مکانیزمی برای اشاره به بخش های متفاوت یک سند XML است . یکی دیگر از تکنولوژی های مرتبط با XML ، با نام XPath مطرح و ارائه گردید. XSLT,XPointer و XPath جملگی تکنولوژی های مبتنی بر XML می باشند .
نکته دوم: تکنولوژی XSLT ، مشابه یک زبان برنامه نویسی بوده و دارای توابع و متدهای فراوانی است که نمونه آنها را می توان در سایر زبان های برنامه نویسی مشاهده نمود. مثلا" XSLT دارای یک حلقه تکرار با نام for-each است .<XSL:for-each> .تکنولوژی فوق دارای برخی امکانات خاص دیگر است که نمونه آنها در سایر زبانهای برنامه نویسی وجود ندارد . مثلا" با استفاده از المان <XSL:script> ، می توان در هر مکان دلخواه ، اقدام به درج اسکریپت های مورد نظر نمود. برای درج محتویات یک فایل نیز می توان از المان <XSL:include> استفاده کرد . در صورتیکه XML را بمنزله داده ها در نظر بگیریم ، XSL ، زبان برنامه نویسی مناسب ، بمنظور انجام عملیات دلخواه بر روی داده ها است .
نکته سوم: با اینکه XSLT مشابه یک زبان برنامه نویسی است ولی دارای یک تفاوت اساسی با زبانهای برنامه نویسی است . زبان XSLT مبتنی بر تمپلیت ها می باشد . با استفاده از تمپلیت ها می توان نحوه پردازش یک المان را مشخص نمود. قوانین تمپلیت می توانند با اولویت های متفاوت و بصورت دلخواه تعریف و استفاده گردند. XSLT یک زبان تعریفی است . (در صورت مواجه شدن با یک الگو ، خروجی به چه صورت تولید می گردد ) . روش برنامه نویسی در XSLT ، مشابه زبانهای VB و یا جاوا نمی باشد . زبانهای فوق بصورت "رویه ای " می باشند . ( XSLT زبانی تعریفی است )
نکته چهارم: در تمام فایل های XSL ، می بایست XSL namespace مشخص گردد. بدین ترتیب پارسر از نوع نسخه XSLT آگاهی پیدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن namespace ، عموما" از عبارت زیر استفاده می گردد. با معرفی namespace مربوطه ، می توان یک XSLT را بگونه ای طراحی و پیاده سازی کرد که هم با نسخه های قبلی و هم با نسخه های بعدی ، سازگار باشد .
<xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform">
نکته پنجم: همانگونه که اشاره گردید ، XSLT یک زبان مبتنی بر تمپلیت است . با تعریف یک تمپلیت خاص و دلخواه ، عملیات تطبیق آن با اطلاعات موجود در فایل XML انجام خواهد شد. با توجه به اینکه تکنولوژی XSLT از تمپلیت ها استفاده می نماید ، هر فایل XSL می بایست دارای حداقل یک تمپلیت تعریف شده باشد . تمپلیت تعریف شده عموما" بصورت زیر است :
< xsl:template match ="/" >
ریشه تمپلیت شامل عبارت "/" = match می باشد ( ریشه سند XML است ) . در صورتیکه المان ریشه در سند XML با نام PEOPLE باشد ، عبارت فوق بصورت " match="PEPOLE ، خواهد بود . تعداد تمپلیت های موجود در XSLT دارای محدودیت نمی باشد .
نکته ششم: در زمان انجام عملیات در XSLT ، محدوده مورد نظر برای یک پرسو جو (query) ، گره (node ) در حال پردازش است . بنابراین در تمپلیت "/" = xsl:template match،محدوده عملیاتی ریشه سند XML است . زمانیکه با استفاده از xsl:for-each در یک حلقه تکرار مستقر می گردیم ،محدوده عملیاتی شامل هر یک از گره هائی خواهد بود که در حلقه ایجاد می گردند . " محدوه عملیاتی " (Context) ، یکی از مشخصه ها ی مهم تکنولوژی XPath است . یک برنامه XSLT بسیار مشابه برنامه ای خود بازگشتی بوده ( دارای چندین حلقه تکرار است ) و بدفعات از کدهای موجود در تمپلیت استفاده خواهد شد .
نکته هفتم: " مکان " (Location) ، یکی از مشخصه های مهم XPath است . مثلا" / ، بمنظور انتخاب المان ریشه در سند جاری و یا گره موجود در محدوده عملیاتی است . article/ ، باعث انتخاب المان "article" که خود فرزند ریشه است ، می گردد . x/article ، باعث انتخاب تمام المان های "article" که فرزند x می باشند ، خواهد شد . آدرس PERSON/PEOPLE ، باعث انتخاب تمام المان های PEPOLE که ریشه آنان PERSON است ، می گردد .
نکته هشتم: آدرس دهی مبتنی بر مکان ، امکان استقرار بر روی گره های مورد نظر برای پردازش را فراهم می نماید .مثلا" با معرفی آدرس PEPOLE/PERSON امکان یافتن تمام المان های PERSON در المان PEPOLE فراهم می گردد . با استفاده از مسیریابی مبتنی بر مکان ، می توان موقعیت خود را در سند XML تغییر و بسمت بالا و یا پائین حرکت کرد . برای یافتن تمام المان های PERSON با عمق دلخواه ( فاصله المان تا ریشه ) و ریشه PEOPLE از آدرسی مشابه PERSON//PEOPLE / استفاده می گردد .
نکته نهم: تکنولوژی XPath ، الگوهای مناسب برای فیلتر نمودن داده ها را با استفاده از امکاناتی نظیر AND, + - > <=, mod ، فراهم می نماید . مثلا" [" article[author="Ali" and author="Reza، گره های article را که نام author آنان Ali و Reza است برمی گرداند . XPath دارای توابعی نظیر : Count,position,substring و sum است . مثلا" عبارت زیر ،باعث برگرداندن مقدار Total Price می گردد . در مثال فوق از تابع sum برای محاسبه مجموع قیمت های ذخیره شده توسط المان price ، استفاده شده است .. تکنولوژی XSLT و XPath عموما" در کنار یکدیگر استفاده می گردند .
<p>Total Price = <xsl:value-of select="sum(//price)"/></p>
نکته دهم: تکنولوژی XSLT ، از معماری مبتنی برقانون که در آن تمپلیت ها دارای نقشی کلیدی هستند، استفاده می نماید . برنامه نویسی XSLT ،عموما" بصورت خود بازگشتی بوده و بدین دلیل همواره می بایست در رابطه با محدوده عملیاتی که تمپلیت اجراء خواهد شد ، دقت لازم را انجام داد . XSLT و XPath دارای پتانسیل های زیادی بوده که بمنظور پردازش سندهای XML ، می توان از آنها استفاده کرد .
منبع:پایگاه لیست مقالات تخصصی کامپیوتر
دوشنبه 3/12/1388 - 8:58
 
نویسنده: ستاره سمائی
خواب‌هایی كه با اختلال آپنه ( توقف تنفس ) مواجه‌ هستند، می‌توانند منجر به كسالت در روز شوند و احتمال مرگ و میر در افرادی كه با این مشكل روبه‌رو هستند، بیشتر است؛ البته پیشرفت زیادی در درمان مؤثر این اختلال حاصل شده است.

یافته جدید:

گاهی اوقات، خمیازه نشانه‌ای از اختلال آپنه در خواب است و چنین شرایطی می‌تواند با افزایش خطر فشار خون بالا، حمله قلبی، سكته مغزی و دیابت مرتبط باشد. اما دو مطالعه كه در اوایل آگوست انجام شده نشان داده است كه آپنه در خواب مرگبار است.

توضیح:

افرادی‌كه مشكل آپنه در خواب دارند، ماهیچه‌های انتهای زبان و زبان كوچك آنها (بافت كوچك گوشتی كه در انتهای دهان آویزان است) بیش از حد سست شده، مسیر تنفس‌شان در هنگام خواب شب مسدود می‌شود. این توقف‌های تنفسی معمولا بین 10 تا 30 ثانیه طول می‌كشد اما ممكن است تا یك دقیقه هم ادامه یابد. افرادی‌كه با حادترین نوع این اختلال دست به گریبان هستند، ممكن است تا 30 بار در یك ساعت دچار آپنه در خواب شوند. دكتر رافائل پلایو، پروفسوری در مدرسه پزشكی استنفورد و پزشك كلینیك مشكلات خواب می‌گوید: مغز شما بین خواب و تنفس، یكی را انتخاب می‌كند؛ ابتدا مغز خواب را انتخاب می‌كند اما بعد شما را كمی بیدار می‌كند تا نفس بكشید.
دو تحقیق جدید كه در مجله خواب منتشر شده است، نشان داده‌اند افرادی‌كه دچار اختلال شدید و درمان‌نشده آپنه در خواب هستند، احتمال مرگ آنها در اثر تمام عوامل 4 برابر بیشتر از كسانی است كه با چنین اختلالی مواجه نیستند.

توجیه علمی:

وقتی آپنه در خواب، استراحت مطبوع شبانه را از بیمار می‌رباید و باعث خستگی و كسالت روزانه او می‌شود، این موضوع می‌تواند نه تنها برای بیمار بلكه برای دیگران نیز خطری جدی محسوب می‌شود. در یكی از مقالات سال 1999 كه در مجله طب نیو‌انگلند چاپ شده، نشان داده است كه احتمال وقوع تصادف برای بیماری كه در خواب دچار آپنه می‌شود، ‌6 برابر كسانی است كه در چنین شرایطی قرار ندارند. از دست دادن حافظه و سخت تمركز كردن از جمله شكایت‌‌های همیشگی كسانی است كه دچار اختلال آپنه در خواب هستند. در گزارشی از UCLA كه در ماه ژوئن در مجله Neuroscience Letters چاپ شده است، اثبات شده افرادی‌كه چنین شرایطی دارند، در واقع در ناحیه‌ای از مغز كه به ذخیره خاطرات كمك می‌كند، دارای ضایعات بافتی هستند.
محققان 43 نفر از كسانی را كه آپنه در خواب را تجربه كرده‌اند با 66 كنترل با هم مقایسه كردند و متوجه شدند ساختار مغزی كه mammillary bodies (اجسام پستانی) خوانده می‌شود به‌طور متوسط حدود 20 درصد در كسانی كه دچار آپنه در خواب هستند، كمتر است. بنابراین دانشمندان هنوز ثابت نكرده‌اند اما فكر می‌كنند كه تكرار افت سطح اكسیژن خون به خاطر وقفه در تنفس باعث صدمه به مغز می‌شود.
برای شناسایی قطعی اختلال آپنه در خواب فقط كافی است تنفس و دیگر علائم حیاتی فرد در طول خواب شب تحت بررسی قرار گیرد. مطالعه در مورد خواب در آزمایشگاه‌های مجهز به فناوری مدرن انجام می‌شود كه بیماران تمام شب را تحت نظر متخصصان می‌گذرانند اما این نوع مطالعه راحت نیست و هزینه زیادی دارد، همچنین در هر مكانی قابل اجرا نیست. در حال حاضر ابزار جدیدی موجود است كه به بیمار این اجازه را می‌دهد كه در تختخواب راحت خودش تحت‌نظر باشد.

نتیجه گیری:

پلایو می‌گوید: آیاحالا می‌توانید بگویید كه شما یا كسی كه دوستش دارید، دچار اختلال آپنه در خواب است یا فقط خروپف می‌كند؟ آیا شما صبح كه از خواب بیدار می‌شوید، سرحال هستید؟ اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت است، بنابراین احتمالا مشكل‌تان همان خروپف ساده است. اما اگر پاسخ‌تان منفی است مهم نیست كه چقدر می‌خوابید؛ باید سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید.
منبع: پایگاه اینترنتی همشهری آنلاین
دوشنبه 3/12/1388 - 8:57

شما نمی خواهید خوش اندام شوید؟

بهترین روش برای کاهش وزن و همچنین رسیدن به تناسب اندام، ورزش کردن به صورت منظم به همراه یک برنامه ی غذایی متناسب است. هنگامی که جوانی را پشت سر می گذاریم به نظر می رسد که در یک مبارزه ی دایمی با دور کمرمان قرار می گیریم. هر چه سن مان بیشتر می شود، دور کمرمان بیشتر می شود و ما هم بیشتر و بیشتر به فکر سوزاندن چربی ها می افتیم؛ ولی این کار به نظرمان خیلی سخت می آید.
پس چاره چیست؟ حالا که رژیم های غذایی به تنهایی باعث موفقیت در کاهش وزن نمی شوند، چه باید کرد تا به وزن دلخواه رسید؟ کلید رسیدن به کاهش وزن به صورت دایمی، ورزش به اضافه ی تغذیه ی مناسب از طریق ارتقای رفتارهای تغذیه ای است.

در نکوهش رژیم های غذایی

هنگامی که رژیم می گیرید، هم چربی از دست می دهید و هم عضلات بدنتان را کم می کنید. این کاهش در حجم عضلات، باعث می شود که سرعت متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان آهسته تر شود؛ و در نتیجه بدنتان قادر نخواهد بود کالری های بیشتری بسوزاند. البته هر چه پیرتر می شویم، این رویداد به طور طبیعی رخ می دهد و بعد از 25 سالگی، به ازای هر 10 سال، میزان متابولیسم، حدود 5 درصد کاهش می یابد. یکی از دلایل این رویداد طبیعی این است که با گذشت زمان و نزدیک تر شدن به سنین پیری، حجم عضلانی بدن کم می شود و در عوض مقدار چربی های بدن زیادتر می شود. اکثر افراد نیز بعد از گذشت سال های شاداب جوانی، هنگامی که حسابی درگیر کار زندگی شده اند، اوقات فراغت را به جای ورزش و مراقبت از بدنشان، جلوی تلویزیون می گذارند که این نیز باعث چاقی می شود. داشتن اضافه وزن یکی از دلایل عمده ی ابتلا به انواع سرطان و یک احساس تنبلی و بی نشاط بودن است. افرادی که قبلاً رژیم گرفته اند، به خوبی می دانند که هر چه رژیم شدیدتر باشد، پس از قطع رژیم بدن سریع تر به حالت اول باز می گردد. یکی دیگر از مشکلات عمده ی رژیم غذایی این است که فرد نمی تواند برای مدت زیادی به آن پای بند باشد، زیرا پس از گذشت مدتی، همه ی غذاهایی که از آن ها محروم بوده است به او چشمک می زنند و دیگر فرد نمی تواند به خوردن یک تکه کیک شکلاتی قناعت کند، بلکه می خواهد همه ی آن را بخورد. بنابراین، یک چرخه ی معیوب به وجود می آید و همه ی زحمات فرد را به باد می دهد؛ به طوری که وزن فرد حتی از اولش هم بیشتر می شود.

یک خبر خوب

یک خبر خوب برای شما داریم و آن این است که به راحتی می توان این چرخه ی معیوب را در هم شکست. لابد می پرسید چگونه؟ با ورزش، ورزش می تواند به بهترین شیوه باعث کاهش وزن شود. برای این که از وزنتان بکاهید، لازم است یک کسری کالری به وجود آورید. به این ترتیب که باید میزان کالری هایی را که در هر روز مصرف می کنید به حدی بالاتر از میزان کالری دریافتی بدن برسانید. این امر از طریق ورزش کردن در کنار یک تغذیه ی مناسب صورت می گیرد و نه از طریق رژیم های غذایی سفت و سخت موقتی. با ورزش، می توانید علاوه بر سوزاندن کالری های بیشتر در هر روز، بر حجم عضلات بدنتان نیز اضافه کنید، که در نتیجه بر میزان متابولیسم پایه ی بدن افزوده می شود. به ازای هر کیلوگرم عضله ای که به دست آورید، 800 کیلو کالری بیشتر در هفته برای حفظ تعادل بدن خواهید سوزاند و این افزایش سوخت و ساز و متابولیسم پایه حتی در زمانی که خواب هستید نیز ادامه خواهد داشت. ورزش های ایروبیک مانند پیاده روی و دویدن از بهترین راه های سوزاندن کالری هستند. همیشه قبل از شروع 3 تا 5 دقیقه خود را گرم کنید و سپس به ورزش خودتان بپردازید. انجام ورزش های ایروبیک به مدت 15 تا 20 دقیقه، می تواند به خوبی باعث سوزاندن چربی ها شود. پس از آن، در مدت 3 تا 5 دقیقه باید خود را به تدریج سرد کنید تا ضربان قلبتان به حد نرمال بازگردد. البته پیش از شروع هر نوع ورزشی به یاد داشته باشید که با پزشک خود در مورد محدودیت های ورزشی مشورت کنید.

تناسب اندام با ورزش

برای شکل دادن و قوی کردن بدن به منظور رسیدن به تناسب اندام دلخواه تان باید تمرین های ورزشی شکل دهنده ی بدن را انجام دهید. این ورزش ها عضلات را بیشتر و بدن شما را محکم تر می کنند. چربی ها در زن ها بیشتر تمایل دارند در مناطقی مانند باسن ها و ران ها تجمع پیدا کنند، در حالی که در مردها بیشتر در منطقه ی شکم جمع می شوند. در این قسمت، چند حرکت ورزشی را به شما معرفی می کنیم که باعث جلوگیری از رسوب چربی و نیز باعث سفت شدن عضلات این مناطق از بدن می شوند.

تقویت عضلات خارج ران

بر روی طرف راست خود بر روی زمین دراز بکشید، به طوری که لگن و مچ های پایتان در راستای شانه هایتان باشد. سپس، به آهستگی پای چپ خود را از مفصل ران تا جایی که می توانید بلند کنید، در بالاترین ارتفاع چند ثانیه صبر کنید و سپس به آرامی پایتان را به حالت شروع باز گردانید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید و سپس جای پاهایتان را عوض کنید.

تقویت عضلات داخل ران

بر روی طرف چپ خود روی زمین دراز بکشید، به طوری که لگن و مچ پاهایتان در امتداد راستای مثانه ها و تنه تان باشد. سپس زانوی راست خود را 90 درجه خم کنید. حالا به آرامی سعی کنید تا پای چپ خود را از مفصل ران تا جایی که ممکن است بالا بیاورید. در بالاترین نقطه، چند ثانیه پای خود را به همان حالت نگه دارید و سپس به آرامی پای خود را به حالت شروع باز گردانید. این حرکت عضلات داخل ران شما را تقویت می کند. 10 بار این حرکت را تکرار کنید و سپس به طرف دیگر خود برگردید تا با پای راست خود نیز این حرکت را انجام دهید.

تقویت عضلات شکم

بر روی پشت خود دراز بکشید. پاهای خود را از زانوها خم کنید و دست هایتان را پشت سرتان بگذارید. سپس به آرامی شانه ها و تنه ی خود را با منقبض کردن عضلات شکمتان تا جایی که می توانید بالا بیاورید. چند لحظه صبر کنید و سپس آهسته به حالت شروع حرکت برگردید. این حرکت را نیز می توانید 10 بار تکرار کنید.

چگونه باید خورد؟

بهترین روش برای غذا خوردن این است که سه وعده ی متعادل غذایی در هر شبانه روز و در ساعات مشخصی بخورید و ما بین آن ها از دو وعده ی مختصر به عنوان میان وعده که شامل میوه و نوشیدنی ها است، استفاده کنید. این روش غذا خوردن باعث جلوگیری از غذا خوردن بسیار زیاد می شود که معمولاً وقتی رخ می دهد که یک وعده غذا نخورده باشید. روحیه، طراوت و شادابی خود را با نوشیدن هر چه بیشتر آب حفظ کنید؛ زیرا باعث احساس سیری شما می شود، ولی کالری بیشتری به غذاهای شما اضافه نخواهد کرد. در پایان، به یاد داشته باشید که بهترین روش برای کاهش وزن و همچنین رسیدن به تناسب اندام، ورزش کردن به صورت منظم به همراه یک برنامه ی غذایی منظم و متناسب است.
منبع: پایگاه اینترنتی خانواده ما
دوشنبه 3/12/1388 - 8:56
نویسنده: بهروز‌نوعی‌پور
اگر برنامه نویس وب هستید، لابد خبر دارید که این روزها همه درباره Ajax صحبت می‌کنند. بعضی معتقدند Ajax یکی از ارکان فنی موج جدیدی است که به Web 2.0 معروف شده است و انجمن‌ها و تریبون‌های آنلاین مملو از مقالات و اظهارنظرهای مربوط بهAjax است.
بعضی از سایت‌های بزرگ مانند یاهو و گوگل هم‌اکنون Ajax را به خدمت گرفته‌اند، انجمن‌ها و تریبون‌های آنلاین مملو از مقالات و اظهارنظرهای مربوط بهAjax است و همزمان تلاش‌های وسیعی در جریان است تا این فناوری جدید همچنان به صورت اپن سورس باقی بماند و انحصاری نشود.

Ajax چیست؟

واژه Ajax با تلفظ <ای‌جکس> یا <ای‌ژاکس> سرنام عبارت Asynchronous JavaScript and XML و به معنی <ترکیب نامتقارن جاوا اسکریپت و>XML است. ماهیت صفحات وب و پروتکل HTTP به گونه‌ای است که به طور معمول وقتی درحال وب‌گردی هستیم، به ازای هر کنش و واکنش میان ما و سایتی که در حال کار با آن هستیم، کل یک صفحه وب از نو بارگذاری و تازه‌سازی (refresh) می‌شود.
ای‌جکس فناوری جدیدی است که تغییر محسوسی را در این سناریو به وجود می‌آورد؛ به این ترتیب که به جای بارگذاری مجدد کل صفحه، فقط قسمتی تغییر می‌کند که قرار است اطلاعات جدید را به نمایش درآورد و کلیه عملیات ارسال اطلاعات و دریافت نتایج در پشت صحنه انجام می‌شود. در نتیجه هیچ‌گاه صفحه سفید و خالی وب در فواصل کنش و واکنش‌های هنگام کار با مرورگر دیده نمی‌شود و احساسی مشابه تجربه کار با یک نرم‌افزار دسکتاپ به کاربر دست می‌دهد.
جادوی ای‌جاکس چیزی نیست جز یک فکر بکر و آن هم ترکیب کردن جاوا اسکریپت و XML در قالب یک موجود ‌نرم‌افزاری جدید.
اصطلاح Ajax را اولین بار کارشناسی از شرکت Adaptive Path به نام جسی جیمزگرت در مقاله‌ای با عنوان <ای‌جکس؛ رهیافت جدیدی در برنامه‌های تحت وب> مطرح کرد و خیلی سریع مورد استقبال گسترده برنامه نویسان وب در سراسر جهان قرارگرفت. اعتقاد عمومی این است که تاریخچه به‌کارگیری تکنیک مذکور به پیدایش نرم‌افزار Outlook WebAccess و استفاده از فرمان XMLHttpRequest که مایکروسافت ابداع کرده و در نرم‌افزار اینترنت اکسپلور به‌کار رفته است، برمی‌گردد. اما امروزه اغلب مرورگرهای مهم و شناخته‌شده (از جمله فایرفاکس) از آن پشتیبانی می‌کنند و دیگر یک فناوری محدود به اینترنت اکسپلورر نیست.

چرا Ajax این قدر اهمیت‌دارد؟

فناوری ای‌جکس جدید است و شگفت‌انگیز به‌نظر می‌رسد. ولی در حقیقت کل این شعبده بر اساس فناوری‌هایی بنا شده است که هم‌اکنون موجودند: جاوا اسکریپت و XML. هر دوی این فناوری‌ها تا حد زیادی باز هستند و منحصر به شرکت خاصی نیستند. به همین دلیل این روزها تمام محافل دنیای برنامه نویسی مملو از مقالات و تحلیل‌هایی درباره Ajax است. به عنوان نمونه می‌توانید صفحه نخست سایت موسوم به <کانال شبکه برنامه نویسان سان> را بازکنید.
بیشتر این صفحه (در زمان نگارش این یادداشت) به مقالات و مطالب متنوعی درباره Ajax اختصاص یافته است. مجلات برنامه‌نویسی نیز مقالات متعددی در این زمینه منتشر کرده‌اند و سایت‌های معروفی مانند
O" Reilly و xml.com نیز در این باره مطلب دارند.
بنابراین ظرفیت بالایی برای تبدیل ای‌جکس به یک استاندارد جهانی وجود دارد. از این رو قرار است در تاریخ سیزدهم مارس سمینار مهمی در زمینه Ajax برگزار شود. اگر همین الان به سایت ajaxseminar مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که علاوه بر طراح این تکنیک، چندین برنامه‌نویس شاخص از شرکت‌های بزرگی همچون یاهو در آن شرکت خواهند داشت.
این فناوری از یک جنبه دیگر نیز اهمیت دارد. به‌دلیل عدم نیاز به بارگذاری مجدد کل یک صفحه وب، مقدار داده‌هایی که لازم است برای تکمیل یک Interaction میان کاربر و سایت مبادله شود، به شدت کاهش می‌یابد و این به معنی افزایش محسوس سرعت نرم‌افزارهای تحت وب، سهولت به‌کارگیری اینترفیس‌های مبتنی بر ای‌جکس و کاربرپسندترشدن آن‌ها می‌شود. به همین دلیل این روزها اکثر پورتال‌های بزرگ (مانند یاهو) مشغول طراحی اینترفیس‌های مبتنی بر Ajax هستند.
با این همه مزایای ای‌جکس‌ به همین‌ موارد ختم نمی‌شود. تصور کنید وقتی در طول شبانه روز میلیاردها بار فرآیند بارگذاری مجدد صفحات وب تعاملی در شبکه اینترنت تکرار می‌شود، استفاده از ای‌جکس چگونه موجب آزاد شدن پهنای‌باند اینترنت و در نتیجه میلیاردها دلار صرفه‌جویی اقتصادی در این زمینه می‌شود و این به نوبه خود انقلابی در عرصه وب و فضای سایبر به شمار می‌رود. این تحول در شرایطی اتفاق می‌افتد که همزمان فناوری‌های اینترنت پرسرعت همچون ADSL به شدت در حال رشد هستند.
حال تصور کنید اگر فناوری ای‌جکس در مقیاس گسترده‌ای مورد استفاده نرم‌افزارهای تحت وب قرارگیرد. آنگاه افزایش سرعت کار با اینترنت چند برابر خواهد شد. چنین تحولی می‌تواند اینترنت را به کامپیوتر دوم کاربران تبدیل کند. به گونه‌ای که برای آن‌ها اجرای یک نرم‌افزار از روی وب تفاوت محسوسی با اجرای آن از روی کامپیوتر دسکتاپ نداشته باشد. در این صورت ممکن است واقعا بخش مهمی از توان پردازشی نرم‌افزارها، چه از نوع دسکتاپ و چه از نوع تحت وب به سیستم‌های موسوم به Web Service واگذار شود. از این رو کسانی که مبتکر و مشوق ایده وب سرویس بوده‌اند، این روزها انگیزه تازه‌ای برای سرعت بخشیدن به این فناوری پیدا کرده‌اند و تلاش می‌کنند دو فناوری ای‌جکس و وب سرویس‌ را به‌یکدیگر پیوند دهند و راهکارهای تازه‌ای بیافرینند.

کدام سایت‌ها از ای‌جکس استفاده کرده‌اند؟

دنیای برنامه‌نویسی وب هنوز درگیر هیجانات مربوط به آشنایی با این پدیده است و در حال بررسی مشکلات تکنیکی و هضم و جذب آن در بافت برنامه‌های تحت وب می‌باشد. به همین دلیل میزان استفاده عملی از آن چندان گسترده نیست. اما چون کارایی ای‌جکس دیگر برای همه ثابت شده است، حرکت‌های بزرگی در سراسر اینترنت به سمت استفاده از این فناوری در جریان است. از جمله اینترفیس نسخه دوم Yahoo Mail که به نسخه بتا معروف است و فعلا در دسترس کاربران سرویس غیر رایگان یاهو قراردارد، از همین فناوری استفاده می‌کند که به زودی اینترفیس جدید در دسترس عموم قرار می‌گیرد. سرویس Gmail و Google Map نیز از این فناوری استفاده می‌کنند.
منبع: فروشگاه اینترنتی تجارتکده دیبا
دوشنبه 3/12/1388 - 8:55 
دوشنبه 3/12/1388 - 8:49