تعداد مطالب : 680
تعداد نظرات : 576
زمان آخرین مطلب : 2685روز قبل

دوستان تبیانیم ، سلام

 

پشت یکی از چراغ قرمز های چهار راهی در شهرمون رسیدم ، کودکانی دوست داشتی با سن بسیار پایین و با بدن های بسیار ضعیف به محض قرمز شدن چراغ راهنمایی شروع کردن به فروختن روزنامه ، دستمال کاغذی و...

از یکی از این کودکان روزنامه ای خریدم وسط روزنامه را باز کردم رسیدم به صفحه " سلامت " ، دیدم تیتر بزرگی زده " با موز پوست صورت خود را صاف کنید " و روش تولید ماسک صورت با موز و... را آموزش می داد

با دیدن این تیتر چشم به این کودکان طفل معصوم لاغر اندام افتاد که چگونه با این زحمت و تلاش در حال کار کردن هستند

و برای بدست آوردن یک لقمه نان حلال در این آفتاب ها چه تلاشی می کنند

و شاید حتی هفته ها رنگ میوه رو هم نبینند

بعد برخی افراد از موز برای صورت خود استفاده می کنند

واقعا این انصاف است

من که واقعا اشک از چشمانم جاری شد

اگر کمی با دید باز به جامعه نگاه کنیم ، از این گونه مسائل زیاد در جامعه خواهیم دید

نمی خواهم پند بدهم و یا نصیحتی کنم ولی واقعا این انصاف نیست

آیا واقعا تقصیر این کودکان است ....؟!!!

 

نوشته دیگر بود از یک تبیانی

 

 

  ************************************************

 Thank You For Your Attention

 

fn_400

شنبه 25/2/1389 - 11:38

سلام  آقاجون

امیدوارم هرجا هستین حالتون خوب باشه

اما فكر كنم شما خیلی خیلی كم خوشحالین ولبخند به لب دارین

آخه همیشه یا درحال گریه ومناجات با خدایین

یا گریه بر احوال ماها وغصه خوردن از دست كارای ما

خیلی شرمنده ام روم سیاه كه اینقده شما رو میرنجونم

دلم خیلی گرفته خیلی پره

خودتون كه حقیقت محض هستین فرمودین :

همیشه بفكر شما هستیم وهیچ وقت از مراعات حال شماكوتاهی نمیكنیم.

پس كی من بیاد شما هستم ؟!!!!!

كی من مراعات حال شما رو میكنم؟!!!!

كی من كاری میكنم كه شما غصه نخورین ؟!!!

كی من باعث شادی دل شما میشم؟!!!!!!

ای كاش خستگیام بخاطر شما بود

ای كاش خنده ها وگریه هام بخاطر شما بود

ای كاش رنگ وبوی شمارو میگرفتم

ای كاش عاشقت میشدم

ای كاش میمردم واست

همه خوشحالن اخه عیده باستانیه

پس عید واقعی كی میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عیدی كه نه تنها ایرانیا بلكه همه ادمای دنیا بابتش بهم تبریك بگن

عیدی كه مادرتون لباس عزاشو در اره ولبخند بشینه رو لباش

روزی كه نوای هل من ناصر ینصرنی جدتون پاسخ داده بشه

روزی كه اغازیه برای پایان همه ظلمهاوستم هاو زور گوییها

عیدی كه با اومدنش دل نازك ودریای غم شما اروم بگیره

روزی كه چشای خلق به اون قد وبالای عباس گونه شما بیفته

اون لحظه واون ایام عشق حقیقی بكام مردمه وتودلاشون نقش میبنده

اقاجون وقتی فكرشو میكنم میبینم غصه یه نفر داره منو داغون میكنه

پس غصه خلق خدا مومن وكافر باشما چه كرده؟!!!!

اقاجون من خیلی الوده ام اما واسه اون خیلی دعا كردم

شمام واسه حل مشكلش دعا كنین چون به حضرت حق قسم میدونم ویقین دارم

كه دعای خیر شما برای حل مشكل این عزیز رد خور نداره نداره نداره...........

اقاجون واسه همه ماها دعا كنین كه عاقبت بخیر بشیم

اقای مهربون:نمیگم دیوونتم نمیگم عاشقتم اما

دوستت دارم دوستت دارم

خودتون فرمودین همه چی رو بواسطه ما از خدا بخواین

پس اقای همه خوبیها از خدا بخواه كمكش كنه ومشكلشو حل كنه

 

************************************************

 دعا برای ظهور آقا فراموش نشود

جمعه 24/2/1389 - 11:25

با دست‌های کوچیکش کارهای بزرگی می‌کرد

کارهای بزرگی که دیگه امروز از دست‌های بزرگ بر نمی‌اومد

دستش به صندوق صدقات نمی‌رسید اما صندوق صدقات خودش رو به خاطر اون خم کرده بود

 

********************************************

 

Thank You For Your Attention

 

fn_400

پنج شنبه 23/2/1389 - 21:0

سلامی گرم ، به تمامی دوستان عزیز تبیانی

 

یک خبر فوق العاده واسه تمامی تبیانی ها :

چقدر دوست داشتید ، الان در مشهد بودید ؟

حتما جواب می دهید ، خیلی .

حالا اگر از شما دوستان تبیانی بپرسم که چرا دوست داشتید که الان توی مشهد بودید ، چه جواب خواهید داد ؟

حتما خواهید گفت که بخاطر اینکه برم حرم و با آقام علی بن موسی الرضا (ع) درد دل کنم . دعا بخوانم و ...

می خواهم شما را با این مطلب به حرم آقا ببریم .

اگر شما دوست تبیانی هم جزء افرادی هستید که دوست دارید ، سخنان خود را به دست آقا علی بن موسی الرضا برسانید ، هیچ نگران باشید . قصد دارم ، درد دل ها ، خواسته ها و... شما دوستان عزیز تبیانی را جمع کنم ، و به حرم ببرم و داخل ضریح امام رضا (ع) بندازم .

البته امام مهربان ما ، آنقدر بزرگوار هستند که هر مسلمانی که در هر کجای دنیا باشد ، اگر از امام در خواستی داشته باشد ، امام حتما جواب در خواست او را خواهند داد . در این مطلب شکی نیست .

اما می خواهیم ، درخواست ها و سخنان خود را داخل ضریح بندازیم .

دوستان ثبت مطلبی ، درد دل ها ، در خواست ها و... خود را یا به شکل یک مطلب جدا یا در قسمت نظرات ثبت کنید . دوستانی که جزء فعالان یا برترین های هفته هستند ، تنها کافیست مطلب را ثبت کنند ، من خودم مطلب آنها را خواهم دید و لی دوستان دیگر که در این دو لیست قرار ندارند ، لطفا در قسمت نظرات نوشته خودشان را ثبت کنند یا لینک مطلب را برایم بفرستند .

دقت کنید ، از زمان انتشار این مطلب تنها یک هفته فرصت  دارید .

 

*************************************************

التماس دعا از همه شما عزیزان تبیانی دارم

چهارشنبه 22/2/1389 - 17:10
نقش نماز ، در زندگی زوج های جوان

 

اگر بپذیریم که نحوه آغاز هر راه بر نحوه تداوم آن تأثیر دارد، بزرگداشت نماز در ابتدای زندگی مشترک، می تواند آغاز مبارک و فرخنده ای ببرای تمامی جریان زندگی باشد.
در زندگی فرازهای باشکوهی برای روح آدمی وجود دارد که لازمه زیستن افتخارآمیز است و هر فردی به میزان برخورداری از این فرازها می تواند به انسانیت خویش مفتخر باشد. انس با نماز بهترین نقطه عطف زندگی است و هرگاه زوج های جوان چنین پیوندی با خداوند داشته باشند، هرگز غبار ملال و خستگی بر وجودشان نمی نشیند.
با توجه به جوان بودن جامعه ایرانی و با توجه به این که شاید ازدواج سبب تقویت دنیاگرایی شود و دین داری را تضعیف نماید، به بررسی نقش نماز در زندگی زوج های جوان می پردازیم.

1. تغییر بینش زوج های جوان نسبت به زندگی

زن و مرد با وجود دیدگاه ها و بینش های مختلف با یکدیگر ازدواج می کنند و در مسیر زندگی، در کنار یکدیگر با وقایع و حوادث مختلف برخورد می کنند. چگونگی بینش و رویکرد زن و شوهر در مقابل اتفاق های زندگی نقش خاصی در تداوم و عمق روابط آن ها دارد و در ایجاد فضای عاطفی و محبت آمیز تأثیر می گذارد. در این میان، بینش زن و مرد نسبت به زندگی، همسر، ازدواج، خانه داری و تربیت فرزند، در نحوه ارتباط بین آن ها و توقعاتشان نسبت به یکدیگر بسیار مؤثر است. جوانان به دلیل کم تجربگی، کمبود اگاهی و نوسانات عاطفی و هیجانی، در پاره ای موارد از تصمیم گیری های عاقلانه و عمیق عاجزند. در نتیجه، به علت سطحی نگری و شتاب در تصمیم گیری ها اشتباه می کنند. نماز در تصحیح این روند می تواند نقش خاصی را ایفا کند و با تقویت انگیزه های متعالی و رهایی آدمی از دنیاگرایی، او را در راستای اهداف عالی هدایت کند؛ زیرا نماز، آدمی را از جاذبه های زمینی به جاذبه های آسمانی، اوج می دهد و او را از فرش به عرش سیر می دهد و از خاک تا افلاک برمی کشد. اگر زوج های جوان به این فضای متعالی راه یابند، فراز و نشیب زندگی نمی تواند آنها را دچار تزلزل کند.
نماز انسان را از دردها و روزمرگی ها رها می سازد و دردمندی او را سمت و سویی دیگر می بخشد. روحش را از حقارت آزاد می کند و به او عزت و منزلت و تعالی می بخشد. در چنین فضایی، همسران جوان به احساس پوچی نمی رسند و برای تداوم زندگی با هم، از سطح غرایز فراتر رفته و با یکدیگر اتصال وجودی پیدا می کنند. به عبارت دیگر، نماز، نقطه اتصال معنوی آن ها به یکدیگر می شود و از این رو، روند زندگی را یک سره، با ارزش می یابند.

2. حفظ کیان خانواده
برای همسران بسیار مهم است که شریک زندگی اش فقط او را دوست داشته باشد و نسبت به دیگران نظر سوء نداشته باشد. این مسأله به طرز عجیبی در امنیت روانی همسران به ویژه رابطه زن با همسر و خویشاوندان وی تأثیر دارد.
انس با نماز تقوای بیشتر و تقید به مسائل شرعی را به دنبال دارد و مانع بزرگی برای افتادن در وادی گناه محسوب می شود. به عبارت دیگر، نماز با ایجاد یک نظام فراگیر اخلاقی، اعمال و رفتار نمازگزار را هدایت و تنظیم می کند. یک جوان با ایمان و نمازگزار در پرتو نماز از نگاه به نامحرم چشم می پوشد و با رعایت حریم در روابط زن و مرد متانت و وقار پیشه می کند. او با چشم پوشی از نامحرم به همسر خویش وفادار و متعهد می ماند و اجازه نمی دهد هوا و هوس های زودگذر، کانون گرم زندگی او و همسرش را متلاشی کند. این ها همه در پرتو نماز و ارتباط با خداوند حاصل می شود.
این شرایط، زمینه را برای ایجاد یک حسن خلق قوی و پایدار هموار می کند و زندگی را در یک بستر مناسب و بدون تنش جدی به پیش می برد. امنیت و آرامش زوج های جوان در چنین فضایی به خوبی تأمین می شود و طرفین با رضایت کامل به انجام وظایف همسری خود می پردازند. پس، نمازگزاری با ایجاد شبکه اخلاقی گسترده در خانواده زن و مرد را در ایجاد کانون گرم خانواده یاری می کند و این مسأله رمز موفقیت خانواده است.

3. زوج های جوان و تجربه محدود زندگی
به طور معمول، بیشتر زوج های جوان، از نظر سنی در شرایطی نیستند که دارای تجربه ای وسیع و متنوع در زندگی باشند، آن ها چندان با فراز و نشیب روزگار آشنا نبوده و با مشکلات دست و پنجه نرم نکره اند. از این رو در زمان برخورد با دشواری های معمولی زندگی غافلگیر شده و حالت انفعالی به خود می گیرند. در چنین شرایطی است که آن ها نیاز به نیرویی عظیم و تزلزل ناپذیر می یابند تا آن ها را در این موقعیت ها، یاری نماید. نماز، ارتباط مستقیم و بی واسطه با پروردگار در چنین شرایطی به خوبی می تواند کاستی های زوج های جوان را تحت تأثیر خود قرار دهد، تا آن ها با آرامش بیشتری روند آزمون و خطای ابتدای زندگی را پشت سر بگذارند.

4. نماز، مهارکننده هیجان جوانی
از ویژگی های سن جوانی، تحریک پذیری زیاد است. جوانان به سادگی تحت تأثیر هیجانات زودگذر و شدید قرار گرفته، واکنش نشان می دهند و همین امر در بیشتر مواقع موجب تنش های روحی می شود. لذا زوج های جوان به عاملی نیاز دارند که آن ها را در این گونه موارد به نوعی مهار کند و هیجانات جوانی را معقول و معتدل سازد. نماز، چنین تأثیر مثبت و سازنده ای را می تواند در زندگی زوج های جوان ایفا کند؛ یعنی هیجان های غریزی را در مسیری صحیح و خداپسندانه هدایت کند.

5. نماز و نیازهای واقعی زوج جوان
هر زوج جوان نیاز به پشتیبانی دارند که از آن ها در انجام تعهدات و وظایف سنگینی که پذیرفته اند، به نوعی حمایت کند. انس با نماز این حس را به زوج های جوان القا می کند که خداوند بهترین پشتیبان آن ها در زندگی انسان است.
حضرت علی علیه السلام در پاسخ پرسش که پرسیدند: علم در چیست؟ فرمود: «این که به اندازه احتیاج به خدا، او را عبادت کنی»
نماز به منزله بزرگ ترین پشتیبان یک زوج جوان محسوب می شود، به ویژه در آغاز راه که زندگی هنوز به انسجام لازم نرسیده است و احساس بی ثباتی بر روابط حاکم است. در چنین شرایطی روی آوری به نماز برای گفت و گو با خداوند، می تواند احساس خلأ را به احساس آرامش مبدل کند و اضطراب برخاسته از مشکلات را با یاد او تخفیف دهد، تا بدین وسیله مجال بیشتری برای اندیشیدن و پیداکردن راهی مناسب پیدا شود.
6. تربیت فرزندان
زوج های جوانی که اهل نماز و عبادت اند، در تربیت نسل صالح و با ایمان توفیق بیشتری می یابند؛ زیرا حالات روحی و عاطفی والدین به ویژه مادر، در دوران بارداری و دوره شیرخوارگی به کودک تأثیر زیادی برجای می گذارد و چنانچه مادر از ویژگی های معنوی برخوردار باشد، فرزند خود را در دوران جنینی و شیرخوارگی مستعد پذیرش ویژگی های اخلاقی می گرداند.
ولی پس از طی دو مرحله یاد شده ویژگی های رفتاری والدین نقش بسزایی در تربیت فرزندان دارد و حالات عبادی والدین تأثیر عمیقی بر صفحه روح و وجدان فرزندان باقی می گذارد. نمازگزاری زوج های جوان سبب ایجاد فضای معنوی در منزل می شود و نقش خاصی در تربیت دینی فرزندان دارد.

*************************************************

نتیجه گیری :

1) نماز ، روح زوج های جوان را تعالی می بخشد و روحی که تعالی بخش باشد ، به راحتی می تواند به مشکلات زندگی فایق آید .

2) یک جوان نمازگذار و با ایمان از نگاه به نامحرم خودداری می کند که یکی از پیامدهای این امر باعث حفظ بنیاد خانواده می شود .

3)زوجهای نمازگذار به یک آرامش ویژه ای می رسند که این کمک کننده آنها برای سپری کردن زندگی آنهاست .

4) نماز باعث می شود ، زوج های جوان هیجانات غریزی خود را در راه درست و خداپسندانه هدایت کنند .

این ها تنها بخشی از مهمترین آثار نماز بر زندگی زوجهای جوان می باشد

التماس دعا داریم از همه شما عزیزان

سه شنبه 21/2/1389 - 14:6

 

یاد باد آنکه دلش با دل من دلشادست
بی رخش عالم هستی همه بی بنیادست 

 


ندهم چشم خمارش...به فردوس برین
که جهنم به دل عاشق من آبادست

 


ای تو لیلای من و شیرین دیگر خسروان
دل مجنون من امروز دگر فرهادست

 


گر ندیدم رخ زیبای نگارم غم نیست
دلخوشم که قاصد عشق دل من بادست

 

 


ای منا باده بده..از غم فردا نهراس
که دلم از غم هفتاد و دو دین آزادست

 

 *************************************************

دل در غم عشق مبتلا خواهم کرد
جان را سپر تیر بلا خواهم کرد
عمری که نه در عشق تو بگذاشته ام
امروز به خون دل قضا خواهم کرد

دوشنبه 20/2/1389 - 11:34

تبیانی ها ، سلام :

از اینکه " برترین های هفته - شماره 4"را دنبال می کنید ، ممنونم ، این هفته هم در خدمت شما دوستان عزیز هستم با چند مطلب برتر دیگر که امیدوارم از خوندنش لذت کافی رو ببرید . قبل از معرفی چند مطلب برتر ، اجازه بدهید ، یک توضیح کوچک در مورد جایگاه مطالب برتر در لیست پایین به شما بدهم ، دوستان زیادی هفته گذشته این سوال رو از من کرده بودند که آیا کسانی که در بالا قرار دارند ، مطالب برتری دارند نسبت به بقیه برترین ها که در رده های پایین تر قرار گرفته اند . فقط می خواستم بگویم که هرگز چنین چیزی نیست و مطالب به صورت کاملا تصادفی در لیست قرار داده می شود ، به غیر از مطلب خودم که ترجیح می دهم در پایین لیست قرار بدهم که فکر کنم جاش هم همون جا باشه بهتره !

 

اما بریم سر وقت برترین های این هفته با شما دوستان گرامی :

 

parstranslation

فداکاری مادر یک چشم

sokoot110

عدل و داد

هانی هنیّه

شماره پنجم مجله / پیشنهاد وسوسه انگیز

جاده دوستی

آیا همین برای ما بس است ؟

marjan_yar

دلت را بتکان

برزخ

مصاحبه با خدا!!

fatemeshn

اجبار بهتر است!

mehrgraphic

كبوتر با كبوتر - باز با باز

fn_400

آخه چرا .......؟!!

 

دوستان عزیز ، مطالب فوق تنها بخشی از مطالب زیبای هفته گذشته بود .

دوستان به زودی ، شاهد تغییرات عمده ای در " برترین های هفته " خواهید بود . 

 

*************************************************

مطالب مرتبط :

 

برترین های هفته - شماره اول

برترین های هفته - شماره دوم

برترین های هفته - شماره سوم

 

  با یاد خدا ، دل ها آرام می گیرد   

يکشنبه 19/2/1389 - 14:17
مرسی / خیلی ممنونم / دست شما درد نکنه / لطف کردید / منو شرمنده کردید / انشا الله جبران کنم / تشکر و....

این ها همه عنوان تشکر و قدر دانی هایی هستند که انسان ها در سراسر این عالم استفاده می کنند

مثلا هنگامی که برای خرید به بیرون می رویم ، و چیزی خرید می کنیم

حتی پس از دادن پول آن ، با گفتن جملاتی تشکری ، مثل جملات اول مطلب گفته و سپس به بیرون مغازه می رویم

اما چرا با اینکه خداوند روزانه این همه نعمت را در اختیار ما قرار می دهد

نعمت هایی چون ، سلامتی ، دم ، بازدم و....

و هیچ گونه چیزی هم از ما طلب نمی کند

باز ما قدردان خدا نیستم

آیا ارزش چیزهایی که خداوند به ما عنایت کرده است از جنسی که فروشنده ای به ما می دهد کمتر است

واقعا کمتر است

کمی تامل کنید....

 

نوشته دیگر بود از یک ثبت مطلبی

 

 

يکشنبه 19/2/1389 - 10:38
 

سلام به دوستان عزیز تبیانیم

 

از همه دوستانی که امروز در گپ دوستانه ای که بین اعضای ثبت مطلبی تشکیل شد ، شرکت کردند ، تشکر و قدردانی می کنم ، دست همه شما عزیزان درد نکند

دوستانی چون :

sokoot110 - anima49 - yazdanjo - parstranslation

ممنونم که همیشه همراهم هستید

 

دوستان زیادی هم گفته بودند که خواهند آمد ولی نیامدند . من که واقعا ناراحت شدم ، واسه اینکه با اینکه گفته بودند که خواهند آمد ولی نیامدند . ولی اشکالی نداره ،ما دیگه به این بد قولی ها عادت کرده ایم

 

****************************************************************************************

 

 گل باشید

شنبه 18/2/1389 - 15:30

 

سلامی گرم به تمام دوستان عزیز ثبت مطلبی

 

می خواهیم روز شنبه (18/2/89) دوستان گل ثبت مطلبی را جمع کنیم ، در" محیط چت تبیان ، روم ثبت مطالب روزانه" و گفته گویی شیرین بین اعضاء ثبت مطالب روزانه برگذار کنیم . کسانی که تمایل دارند که در این گپ دوستانه که بین اعضا ثبت مطالبی انجام خواهد شد شرکت کنند ، فقط کافیست روز شنبه راس ساعت 11:30 در این محیط باشند . اگر همکاران محترم تبیان هم ، در این ساعت تشریف بیاورند و گفت گویی هم با این عزیزان داشته باشیم ، هم بسیار عالی خواهد شد . پس اگر دوست دارید با دوستان خود گفتگو کنید ، شنبه را فراموش نکنید . امیدوارم که همه دوستان عزیز ثبت مطلبی در این روز و ساعت در محیط چت تبیان باشند .

 

دوستان گرامی : دلیل زودتر ثبت کردن این مطلبم این بود که دوستان گرامی ، بتوانند با تنظیم کردن برنامه های خود در این گپ شرکت نمایند .

 

*************************************************

 منتظر دیدارتان در روز شنبه هستیم  

سه شنبه 14/2/1389 - 17:40