تعداد مطالب : 642
تعداد نظرات : 140
زمان آخرین مطلب : 2410روز قبل

آشنایی با كارتهای حافظه

 

دوربین های دیجیتال برای ذخیره كردن عكس خود از كارتهای حافظه استفاده می كنند. این دوربین ها عكس ها را با فرمت JPG (یا با فرمت دیگر بسته به دوربین) ذخیره می كنند تا در نهایت این فایل های تصویری به كامپیوتر منتقل شود و شما قادر به دیدن عكس های خود باشید. در ابتدا دوربین های دیجیتال فقط از طریق پورت سریال به كامپیوتر متصل می شدند و سرعت انتقال بسیار پایین بود. امروزه دوربین های دیجیتال از طریق پورت USB به كامپیوتر متصل می شوند و سرعت انتقال اطلاعات بیشتری فراهم می كنند.

چند نوع كارت حافظه در بازار یافت می شود. قابل توجه است كه سازندگان بزرگ و معتبر دوربین های دیجیتال بجای اینكه از یك استاندارد واحد در زمینه كارتهای حافظه استفاده كنند هر كدام استاندارد خاص خود را دارند. برجسته ترین آنها عبارتند از:

-Compact Flash (CF)

-Memory Stick (MS)

-Multi Media Card (MMC)

-Secure Digital (SD)

-Smart Media (SM)

-XD

یكی از تفاوتهای مهم كارتها در سرعت انتقال اطلاعات آنهاست. با یك كارت سریعتر نه تنها عكس ها را با سرعت بیشتری به كامپیوتر خود منتقل می كنید بلكه زمانیكه عكس می گیرید عكس های شما سریعتر ذخیره می شوند و دوربین سریعتر آماده گرفتن عكس بعدی می شود. بنابراین با توجه به اینكه هر دوربین دیجیتال از یك نوع كارت حافظه استفاده می كند نوع حافظه ای كه در این دوربین قابل استفاده است اهمیت پیدا می كند. توان مصرفی هم در تخلیه باتری نقش قابل توجهی بازی می كند كه باید مورد توجه قرار گیرد.

ظرفیت هم یكی از مهمترین ویژگیهای یك كارت حافظه است با استانداردهای قدیمی تر كارتهای حافظه از نظر ظرفیت محدودیت دارند.

در زیر جدولی دیده می شود كه ممكن است بخواهید به آن نگاهی بیندازید. این جدولی است كه به شما كمك می كند تا ظرفیت كارت خود را با توجه به دوربین انتخاب كنید كه براساس رزولوشن دوربین برحسب مگاپیكسل نوشته شده است File size نشاندهنده مقدار متوسط حجمی است كه یك عكس با این دوربین ذخیره می كند ولی این حجم با توجه به دوربین تغییر می كند كه بستگی به نوع دوربین دارد.در جدول زیر تعداد عكسهایی كه در یك حجم كارت می توان جا داد را نشان می دهد. مثلاً با یك دوربین 3 مگاپیكسل با یك كارت حافظه 128 مگابایتی می توانید 106 عكس را ذخیره كنید.

تعداد تقریبی عكس ها به حافظه

نوع دوربین

حجم فایل

32 مگ 64 مگ 128 مگ 256 مگ 512 مگ 1 گیگ 2 گیگ

4 گیگ

2 مگاپیكسل

900KB

35 71 142 284 568 1,137 2,275

4,551

3 مگاپیكسل

1.2MB

26 53 106 213 426 853 1,706

3,413

4 مگاپیكسل

2MB

16 32 64 128 256 512 1,024

2,048

5 مگاپیكسل

2.5MB

12 25 51 102 204 409 819

1,638

6 مگاپیكسل

3.2MB

10 20 40 80 160 320 640

1,280

مگ : مگا بایت

گیگ: گیگا بایت

سه شنبه 20/9/1386 - 19:40

مودم و V.92

V.92 و V.44 به معنای مودم های سریعتر هستند! مزایای V.92 و V.44 به قرار زیر است:

 

خواندن سریعتر اطلاعات از اینترنت

تكنولوژی فشرده كردن اطلاعات V.44 می تواند به میزان قابل توجهی سرعت دنلود را بالا ببرد. البته باید حواستان به مودم های V.92 كه قابلیت V.44  را ندارند باشد. چون اكنون مودم های مختلفی در بازار وجود دارند كه در بسته بندی آنها V.92/V.44 ذكر شده است ولی در حقیقت فقط V.92 هستند. یعنی اگر نرم افزار لازم در وب سایت كارخانه سازنده موجود باشد، كاربر می تواند به این وب سایت مراجعه كرده و نرم افزار لازم را برای upgrade مودم خود دانلود كند. حتی بعضی از مودم هایی كه روی بسته بندی V.92/V.44 ذكر شده است دارای همه ویژگیهای این استاندارد نیستند.

 

اتصال سریعتر

مودم V.92 می تواند 25 درصد سریعتر عملیات اتصال را انجام دهد.

 

پست الكترونیك سریعتر

زمانیكه یك نامه الكترونیك ارسال می كنید در حال ارسال اطلاعات از مودم هستید. كه این عمل با مودم  V.92  چهل درصد سریعتر انجام می گیرد. كسانیكه دارای وب سایت شخصی هستند از نرم افزار های FTP  برای ارسال اطلاعات استفاده می كنند. كه با این تكنولوژی به میزان زیادی در زمان خود صرفه جویی می كنند.

تماس ها را از دست نمی دهید

با این تكنولوژی می توانید تلفن ها را جواب دهید بدون این كه از اینترنت قطع شوید

 

مقایسه مدل های مختلف V.92

برای مقایسه مدلهای مختلف مودم هایی كه دارای استاندارد V.92 هستند باید توجه داشته باشید كه این موارد در آنها رعایت شده باشد:

 • V.92 NOW باشند و نه V.92 READY
 • V.44 در دسترس باشد
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش ( البته در ایران وجود ندارد )
 • گارانتی

تكنولوژی كه بعد از   V.92/V.44  آمده است 3049 است كه علاوه بر خصوصیات فوق این قابلیت را دارد كه می تواند روی حالت انتظار قرار داده شود و بعد از اتمام مكالمه تلفنی ادامه عملیات اینترنتی را انجام داد.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:31

حافظه مجازی سریعتر در ویندوز

برای بالا بردن سرعت اعمال مختلفی كه در ویندوز انجام می شود می توانید از روش زیر استفاده كنید:

در پارتیشن بندی هارد دیسك خود یك درایو جداگانه كه فقط برای فضای مبادله استفاده خواهد شد جدا كنید. این درایو حداقل باید  200 مگا بایت فضا داشته باشد. در مسیر زیر :

Control Panel>System>Performance>Virtural memory

روی "let me specify my own setting" كلیك كرده و آن را روی درایوی كه به این منظور جدا كرده اید set كنید. اگر شما آن درایو را به اندازه 200 مگا بایت گرفته اید باید مینیمم مقدار را 150 مگا بایت و ماكزیم مقدار را 200 مگا بایت قرار دهید كامپیوتر خود را restart كنید باید یك بهبود محسوس در سیستم ملاحظه كنید.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:31

غیر فعال كردن indexing برای افزایش سرعت ویندوز

ویندوز XP از همه فایلها در هارد دیسك لیستی تهیه می كند تا زمانیكه در هارد دیسك بدنبال فایلی می گردد یا اصطلاحاً search می كنید این عمل سریعتر  انجام شود، اما این عمل باعث كند شدن اعمال معمول در ویندوز مانند باز كردن و بستن یك پنجره می شود. اگر شما خیلی در هارد دیسك search نمی كنید با غیر فعال  كردن indexing سرعت كار با ویندوز بالا می رود برای این منظور اعمال زیر را انجام دهید.

وارد كنترل پانل و سپس Administrative Tools شوید سپس services را انتخاب كنید و Indexing services را غیر فعال كنید. كار تمام است.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:30

رابطه سلامت روحی و قلبی

ممكن است فكر كنید بیماری قلبی تنها با كم تحركی، فقر غذایی، سیگار كشیدن و نوشیدن مشروبات الكلی مرتبط است. در حالی كه این عادات، خطر فشار خون بالا، حملات قلبی، سكته ها و سایر مسائل و مشكلات قلبی ــ عروقی را تشدید می كنند.  نحوه زندگی ، تفكرات و احساسات شما فقط تشدید كننده بیماری قلبی نیستند بلكه می توانند شروع كننده بیماری باشند.

 

پیشگیری عملی

 زندگی سالم راهی به سوی كاهش بیماریهای قلبی باز می كند، حتی اگر با فاكتورهای غیر قابل كنترل مثل سن، جنس و سابقه فامیلی روبرو شوید. اما ایجاد تغییراتی در زندگی روزانه همیشه آسان نیست. ممكن است احساس كنید اجباری برروی زندگی تان متقبل شده اید مثل دست كشیدن از خوردن غذاهای مورد علاقه، قرار دادن زمانی برای ورزش در زندگی روزانه یا خوردن منظم دارو. این اجبار باعث انضباط فردی می شود و این عادات جدید در ذهنتان نقش می بندد. سرپیچی از یك نسخه رژیمی یا دزدانه سیگار كشیدن (زمانی كه هیچ كسی نیست) ممكن است عطش فوری را برطرف كند اما باعث بهبود سلامتی در یك هدف بلند مدت نخواهد شد.

 

غلبه بر فشارهای زندگی

بیماری قلبی با عوامل جسمی روانی دیگری مرتبط است كه باید مد نظر بگیرید. طولانی شدن استرس به دلیل فشارهایی در خانه یا در محل كار می تواند فشار خون بالای غیر طبیعی و مشكلات جریان خونی را ایجاد كند. بیماری قلبی همانند بسیاری بیماریها در اشخاص مختلف متفاوت است، گروهی از مردم با استرس تحریك می شوند، در حالی كه دیگران ممكن است با كم اهمیت ترین موضوعی پرخاش كرده و عصبانی شوند.

نحوه رویایی شما با استرس بر عملكرد سیستم قلبی عروقی شما تاثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد كه اگر استرس موجب عصبانیت یا بداخلاقی شما شود، احتمال زیادی دارد كه بیماری یا حمله قلبی داشته باشید. در واقع روشی كه شما به استرس پاسخ می دهید، ممكن است در مقایسه با سیگار كشیدن، فشار خون و كلسترول بالا، خطر بیشتری برای قلب داشته باشد.

 

یك مارپیچ نزولی

موقعی كه افسرده اید، غم و ناامیدی می تواند شما را از بقیه جهان جدا كند. حالت شدیدتر، افسردگی كلینیكی است. این شرایط به تنهایی نمی تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد اما عامل ایجاد كننده بدترین شرایط مشكلات قلبی شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد كه تقریباً در 20% از كل زندگی ما افسردگی وجود دارد و این رقم در بین بیماران قلبی تا 50% هم افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد كه در افراد مبتلا به افسردگی كلینیكی احتمال گرفتگی شاهرگ ها (تصلب شرائین) و رنج بردن از حملات قلبی دو برابر بیشتر از دیگر افراد است. بعلاوه در بیماران قلبی در مدت زمان معین نسبت به كل جمعیت احتمال افسرده شدن  سه برابر بیشتر است.

افراد شاداب سطح سالمتری از فیبروژن و كورتیزول در خون دارند، آنها آسیب پذیری كمتری نسبت به بیماری قلبی و سایر بیماریها دارند. اساساً افسردگی بزرگترین خطر آزار حملات قلبی و سكته ها است. در واقع مبتلایان به افسردگی كلینیكی دو برابر بیشتر از سایرین از حملات قلبی (10 سال) رنج می برند.

افسردگی همچنین می تواند پیامد حمله یا سكته های قلبی یا روند تهاجم  مثل جراحی قلب باز را پیچیده كند. علت اغلب افسردگی، اضطراب و گوشه گیری، كاهش اعتماد به نفس است. بیماران با سابقه حملات قلبی در انواع افسردگی ها متفاوتند. عمدتاً افسردگی می تواند روند بهبودی را دشوار كند و در واقع وضعیت را بدتر كند. افسردگی طولانی مدت در بیماران قلبی ــ عروقی دیده شده و در سكته ها و حملات قلبی بعدی مؤثر بوده است.

چه كاری می توانید انجام دهید؟

اگر چه بیماری قلبی یك شرایط جدی است كه به كنترل مداوم نیاز دارد، موارد بسیاری وجود دارد كه می توانید خطر مسائل قلبی ــ عروقی را كاهش دهید و زندگی سالم و پویایی داشته باشید.

اگر از حمله قلبی رنج می برید:

 ــ با پزشكان مشورت كنید. دو فرد، مشابه نیستند و درمانهای گوناگون و استراتژی كاهش خطر كه برای یك بیمار به كار می رود  ممكن است برای بیمار دیگر نامناسب و یا حتی مضر باشد.

 ــ پرهیز از تلاش برای حل مشكل در یك جلسه، تا حد امكان به جای عوض كردن یك عادت موجود سعی كنید تمركز نمایید (مانند عادات خوردن، سبك زندگی غیر فعال) یك هدف  منطقی برای زندگی خود تعیین كنید و برای رسیدن به آن تلاش كنید.

 ــ علائم افسردگی را فراموش نكنید. احساس اندوه و پوچی، بی علاقگی در انجام فعالیتهای لذت بخش یا فعالیتهای روزانه، كاهش انرژی و بی نظمی هایی در خوردن و خوابیدن، تنها پاره ای از علائم افسردگی هستند. اگر این علائم بیش از دو هفته طول كشید این موضوع را با پزشك قلب مطرح كنید. بعلاوه اگر با همكاری روان شناس با پزشكتان باشد نتیجه، سودمندتر خواهد بود.

 ــ شناسایی منابع استرس در زندگی و یافتن روشهایی برای كاهش و اداره آنها. ملاقات با یك روان شناس به منظور آموختن روشهای مدیریت استرس، مفید است. كنترل استرس، نه تنها برای جلوگیری از بیماری قلبی، بلكه همچنین برای سرعت بهبود حملات قلبی در زمان برنامه های ورزشی و تغییر سایر سبك های زندگی كاربرد دارد.

 ــ كمك گرفتن از دوستان، خانواده و همكاران،  با آنها درباره شرایط زندگیتان مشورت كنید. این حامیان اجتماعی نقش حیاتی برای غلبه بر احساس افسردگی و تنهایی در طول مدت بهبودی حمله قلبی دارند.

 ــ اگر احساس گرفتاری در مبارزه با استرس به عنوان عامل بیماری قلبی تان را دارید بهتر است با یك روان شناس مشورت كنید. او با ارائه راهكارهای جدید به بهبود سلامت و به ثمر رساندن سایر اهداف بلند مدت شما كمك می كند. بعلاوه روان شناس با تشخیص علت افسردگی به پزشك در ارائه درمان صحیح كمك می كند.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:30

ترفند هایی برای شاد زیستن

آنجه در اینجا مشاهده می كنید راههایی برای افزایش میزان شادی شماست فقط هر  چند روز آنها را مرور كنید یا آنها را به خاطر بسپارید تا  اثر بخشی آنها را دریابید.

 

 • خوشحالی و غمگینی را می توانید خود انتخاب كنید. پس خوشحالی را انتخاب كنید.

 • هر روز سه انسان را ستایش كنید.

 • در صورت امكان طلوع خورشید را تماشا كنید.

 • اولین نفری باشید كه سلام می كنید.

 • اگر افرادی را دوست دارید، برای گفتن آن وقت را تلف نكنید.

 • با همه به گونه ای رفتار كنید، كه دوست دارید با شما رفتار كنند.

 • هیچگاه تسلیم كسی نشوید و آنگاه است كه معجزه رخ می دهد.

 • سعی كنید هر روز اسم افرادی را به خاطر بیاورید.

 • از نطر فكری خشن و از نظر احساسی نازك دل باشید.

 • از آنچه باید مهربانتر باشید.

 • بدانید یكی از بزرگترین نیازهای محیطی نیاز به قدر دانی است.

 • به قول خود وفا كنید.

 • یاد بگیرید حتی زمانكه احساس خوبی ندارید، خود را بشاش نشان دهید.

 • هر چیز بهتری را كه پیدا می كنید رها كنید.

 • به خاطر داشته باشید برنده ها كارهایی را انجام می دهند كه بازنده ها می خواهند آن كار را انجام دهند.

 • وقتی به سر كار خود می رسید، اجازه دهید اولین چیزی كه به زبان می آورید باعث افزایش روحیه همكارانتان شود.

 • تحت تاثیر اهدافتان زندگی كنید.

 • كلنجار رفتن با گذشته را متوقف كنید.

 • خوب بزن بریم

سه شنبه 20/9/1386 - 19:30

چند توصیه برای وزن كم كردن در پشت كامپیوتر

افراد پشت میز نشین كه تحت رژیم قرار دارند یك نگرانی مشترك دارند من چگونه می توانم وزن كم كنم در حالیكه تمام روز را پشت میز نشسته ام این سئوال خوبی است كنترل وزن به سادگی یك معادله ریاضی است برای كم كردن وزن شما باید كالری بیشتری از آنچه كه جذب می كنید بسوزانید در حالیكه پشت میز نشسته اید شما بی حركت هستید و علاقه زیادی به غذاهای حاضری و تنقلات دارید بنابراین معادله شما به هم می خورد و افزایش وزن پیدا می كنید.

پیشنهادات «لطفاً!»

شما باید ظرفیت رژیمی خود را بالا ببرید تعدادی متخصصین تغدیه در زمینه كاهش وزن افراد تحت رژیم آزمایشها و تحقیقات زیادی انجام داده اند اینها ترفندهایی است كه آنها توصیه می كنند.

 • علاقه به تنقلات: تعداد زیادی از مردم در حالیكه پشت كامپیوتر نشسته اند تنقلات می خورند اگر شما یكی از این افراد هستید آماده شوید البته احتیاجی نیست كه یك برنامه اضطراری و با عجله را اجرا كنید. دستور العمل اول این است كه تنقلات را در داخل یخچال یا كابینت قرار دهید نه در روی میز كامپیوتر و در دسترس!
 • آب بنوشید: در همین راستا اگر آب در روی میز كارتان و در دیدتان باشد در نتیجه 6 لیوان ( 8 اونس ) آب مورد نیاز بدنتا ن را خواهید نوشید همیشه یك بطری آب تازه روی میز كارتان در دسترس داشته باشید
 • برنامه برای نهار: اگر در بیرون از منزل كار می كنید و كار شما پشت میز نشینی است بهتر است تا غذای خود را  از خانه همراه ببرید تا بتوانید برنامه غذایی كه برای شما  لازم است را رعایت كنید
 • تحرك: حتی اگر برای شما 10 دقیقه ورزش مقدور است حتماًر این 10 دقیقه را نرمش كنید هر زمان كه موقعیتی پیش می آید و به هر بهانه ای بلند شوید و حركت داشته باشید
 • تمرین در ساعات استراحت: قبل و بعد از اینكه پشت كامپیوتر نشسته اید حتماً نرمش كنید اگر محل كار شما خیلی دور نیست در مورد پیاده روی از خانه به سر كار برنامه ریزی كنید اگر واقعاً كار شما به گونه ای است كه كه حتی لحظه ای برای نرمش پیدا نمی كنید یك سالن در نزدیكی محل كار خود پیدا كنید و برای نرمش به آنجا بروید.
 • از دوستان خود كمك بگیرید: با همكارانتان در شركتی كه كار می كنید برای كاهش وزن مسابقه بگذارید این راهی است كه می توانید با یكدیگر در اوقات بی كاری تمرین كنید. این كمك خیلی بزرگی در كاهش وزن شما می كند.

 

سه شنبه 20/9/1386 - 19:20

خواص خوراكی ها

نارنگی با فسفر زیاد باعث تقویت حافظه و هوش می شود. نارنگی دارای املاح و ویتامین های فراوان و غنی از فسفر است. جوشانده برگ های آن برای تصفیه خون بسیار مناسب است. این میوه برای رفع بی اشتهایی و كاهش گرمای غریزی بدن مفید است.

مصرف چای بلافاصله بعد از غذا باعث دفع آهن و ویتامین B1 می شود. چای دارای ماده ای به نام « تانن» است كه به راحتی با آهن موجود در منابع گیاهی تركیب می شود. همچنین آهن یك ماده مغذی است كه جذب آن در دستگاه گوارش مشكل بوده و به مقدار اندك و به سختی جذب می شود. بنابراین مصرف چای بعد از غذا سبب می شود آهن با ماده تانن موجود در چای تركیب شده و در نتیجه انسان در معرض خطر كمبود ویتامین B قرار می گیرد.

پیاز آرام بخش، كاهنده فشار خون، كاهش چربی خون، پایین آورنده قند خون ( دیابت )، اشتها آور، ضد اسپاسم، رفع سنگ های مجاری صفراوی، درمان اختلالات روده رفع مسمومیت، ادرار آور، كاهش اوره خون، دفع سنگهای مجاری ادراری، رفع پروستات، رفع احتباس ادرار، درمان التهاب مجاری ادراری، مسكن سرفه و سرماخوردگی، فقویت سیستم محافظ بدن ( پوست و مو )، ترمیم سوختگی، جلوگیری از ریزش مو، مسكن درد و التیام زخم، ضد قارچ درمان حسبه و تاول.

مصرف میوه هایی مثل سیب، آلبالو، گیلاس، مركبات و همچنین، گیاهانی نظیر پیاز، گل كلم و ترب به دلیل اینكه حاوی رنگ دانه های طیف زرد تا ارغوانی هستند می توانند سدی در برابر گرفتگی عروق و بیماریهای قلبی مانند رنگ دانه های قرمز می توانند از اكسید شدن LDL كلسترول جلوگیری كنند و مانع رسوب چربی بر دیواره رگها شوند.

زیتون سنگهای صفراوی را دفع و یبوست های مزمن را درمان می كند و معالج قولنجهای ناشی از ورم كلیه است. همچنین این ماده در تسكین درد و سوزش سوختگیها، درمان آفتاب زدگی و سرماخوردگی، گزش حشرات و عقرب مفید است.

افرادی كه بلافاصله بعد از صرف نهار در كارهای سخت فكری و ذهنی شركت می كنند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به مشكلاتی مانند بی خوابی، احساس خستگی و ضعف، اختلال حافظه و سكته مغزی قرار دارند. خوابیدن به مدت كوتاه پس از صرف نهار می توانند از بروز بسیاری از این مشكلات پیشگیری كند.

مصرف یك عدد سیب در روز به دلیل وجود آنتی اكسیدان های قوی در این میوه برای مقابله با آسیب سلول، حقیقتاً در حفظ سلامت بدن و بی نیازی از مراجعه به پزشك مؤثر است.

پوست سیب از مقادیر بالایی از آنتی اكسیدان ها برخوردار است كه آب سیب فاقد آن است. به طور كلی سیب های قرمز بیش از سیب های سبز و زرد آنتی اكسیدان دارند. از سایر خوراكی ها كه حاوی مقادیر زیادی از این مواد هستند می توان به پیاز،پرتقال و گریپ فروت اشاره كرد.

چون سیب در رفع یبوست، خارج كردن حرارت بدن، تقویت كبد و در درمان تنگی نفس و درمان زخم ها، مفید است و بهترین دارو برای سوء هاضمه است. سیب رنده شده را می توان برای برطرف كردن اسهال كودكان استفاده كرد، نوشیدن  آب سیب داروی مؤثری برای سرما خوردگی، گرفتگی صدا و سرفه است. از آب سیب تازه می توان برای از بین بردن چین و چروك پوست استفاده كرد. سیب ترش حالت استفراغ و دل بهم  خوردگی را از بین می برد و برای آنها كه مزاج گرم دارند مفید است. سیب ترش پخته درمان كننده اسهال خونی است.

كاهو دارای ویتامین A  ، B ، C است كه این ویتامین ها موجب خون سازی می شوند. همچنین این نوع سبزی سرشار از املاح آهن، كلسیم، منیزیم، منگنز، روی، سدیم و مس است. كاهو به علت داشتن املاح فراوان به ویژه منگنز و روی از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می كند و اشتها را تحریك می كند.

چنانچه كاهو پیش از غذا با كمی سركه و ادویه مناسب خورده شود غدد دستگاه گوارش را تحریك می كند و باعث ترشح اسید معده می شود و در نتیجه به هضم غذا كمك می كند. كاهو مسكن اعصاب است، حتی تشویش و دلهره را از بین می برد و بهترین دارو برای بیماری عصبی است. كاهو فشار خون را تنظیم كرده و در درمان یبوست نیز بسیار مؤثر است.

رژیم غذایی مناسب خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را تا هفتاد درصد كاهش می دهد. نتایج یك پژوهش جدید نشان داده است كه رژیم غذایی سرشار از موادی مثل گل كلم، هویج و ماهی خطر ابتلا به سرطان ها را به میزان قابل ملاحظه ای كاهش می دهد رژیم غذایی مناسب علاوه بر آنكه تا هفتاد درصد از بروز سرطان سینه و پروستات پیشگیری می كند به میزان بیست تا پنجاه درصد در پیشگیری از سرطان های دیگر نیز مؤثر است.

سیب زمینی بعد از برداشت به مدت پنج تا هفت ماه به ندرت جوانه می زند، اما بعد از این مدت در حرارت بالاتر از پنج درجه غالباً سیب زمینی جوانه می زند و خراب می شود.سیب زمینی در حرارت پایین مثلاً كمتر از پنج درجه مقدار قندش زیادتر و مقدار نشاسته اش كمتر می شود، بر عكس در حرارت بالاتر قند سیب زمینی كمتر و نشاسته آن بیشتر میشود، بنابراین نحوه نگهداری سیب زمینی در طعم آن مؤثر است.

برای نگهداشتن سیب زمینی در خانه ها بهتر است آن را در جعبه های چوبی ریخته در جای خنك نگهداری كنید. بهترین طریقه پوست كندن سیب زمینی انداختن آن در آب جوش و سپس گرفتن پوست آن است، در این صورت قشری كه در زیر پوست قرار گرفته و ارزش غذایی آن از سایر سیب زمینی بیشتر است از دست نمی رود.جهت پخت سیب زمینی بهتر است ابتدا آب را جوش آورده سپس سیب زمینی را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و در ظرف را ببندید تا پخته شود.

وقتی سیب زمینی در مقابل نور قرار می گیرد به تدریج زیر پوست آن سیز رنگ می شود یعنی مقداری كلروفیل در آن تولید می شود، همزمان با این حالت در سیب زمینی ماده ای سمی به نام سولانین ایجاد می شود.همچنین وقتی سیب زمینی جوانه می زند سم ذكر شده در آن ایجاد می شود. در صورت امكان از مصرف این گونه سیب زمینی ها خودداری گردد. در غیر این صورت موقع پوست كندن باید پوست را با ضخامت بیشتر جدا كرد، چون سم در قسمت خارجی سیب زمینی بیشتر متراكم است. در بعضی كشورها كه مصرف سیب زمینی بالا است، مسمومیت از سولانین بیشتر اتفاق می افتد.

منبع: فصلنامه شماره 10 نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی

سه شنبه 20/9/1386 - 19:20

عملكرد آسپرین چگونه است؟

آیا تا كنون سردرد داشته اید؟ حتماً برای شما اتفاق افتاده است، اغلب همه ما حتی یكبار تا كنون سردرد داشته ایم و داروهایی را برای بهبود سردردمان استفاده كرده ایم. این داروها به احتمال زیاد از خانواده آسپرین بوده است. همچنین  ممكن است آسپرین یا وابستگانش را برای ناراحتی های دیگری مثل التهاب (ورم مفاصل یا بخشهای دیگر بدن) و تب استفاده كرده باشید. آیا می دانید كه حدود 80 بیلیون قرص آسپرین هر ساله برای این ناراحتی ها و همین طور ناراحتی های زیاد دیگری خورده می شود؟ برای مثال میلیونها انسان آسپرین را برای كمك به پیشگیری از حمله های قلبی می خورند! یك دكتر دلایل خوبی داشته كه می گفته” خوردن دو آسپرین و خوابیدن من تا صبح“! در این مقاله، دكتر لوك هوفمن اثرات آسپرین را می شناساند. شما در مورد فواید زیاد آسپرین و همچنین برخی دلایل منع خوردن این دارو را فرا می گیرید.شما همچنین می فهمید كه چرا باید آن را آسپرین ”داروی شگفت انگیزی كه شگفت انگیز عمل می كند“ نامید.

آسپرین چه می كند؟

آسپرین ناراحتی ها را از طریق توقف سلولها با ساخت پروستاگلاندین ها بهبود می بخشد.

آیا می دانید آنزیم COX-2 چیست؟ COX-2 پروتئینی است كه توسط سلولهای بدن ساخته می شود و كارش این است كه شناورهای شیمیایی را اطراف سلولها می برد و پروستاگلاندین ها را دگرگون می كند. COX-2 را در بسیاری از بافت های معمولی می توان یافت، اما بیشتر در بافتهایی كه از چند جا صدمه دیده باشند دیده می شود.

در نتیجه آسپرین به COX-2  می چسبد و اجازه انجام فعالیت هایش را نمی دهد. آسپرین شبیه قفلی است كه به دوچرخه تان می زنید؛ دوچرخه با قفل رویش حركت نخواهد كرد و COX-2 هم با آسپرین چسبیده به آن نمی تواند عمل كند. بنابراین با خوردن آسپرین علت ناراحتی هایی مثل گرفتگی عضلات شكم یا استخوان آسیب دیده انگشت كه باعث درد شده، از بین نمی رود، اما آسپرین كم كننده نشانه های دردی است كه در اعصابتان بوجود آمده است.

یك سؤال معمول در مورد آسپرین و داروهای دیگر است كه ” چگونه آسپرین محلی كه درد می كند را می شناسد یا تشخیص می دهد؟ “ جواب اینكه محل آن را نمی شناسد! زمانی كه آسپرین خورده می شود در معده یا دیگر راههای گوارشی، روده باریك و غدد بدن هضم می شود. سپس به جریان خون و بعد به تمام بدن می رود. با اینكه آسپرین در هر جایی از بدن وجود دارد، اما تنها در جاهایی كه پروستاگلاندین ها تولید شده است یعنی همان نواحی آسیب دیده، عمل می كند.

شما ممكن است بپرسید ” هر چند ساعت آسپرین بخورم تا اثر آسپرین های خورده شده بخوبی حفظ شود؟ “

بدنتان در مورد غالب مواد شیمیایی از جمله آسپرین راههایی برای دفع آنها دارد. در این نمونه، كبد، معده و دیگر اندام هایتان آسپرین را تغییر می دهد به ... عجیب است! اسید سالیسیلاك! سپس این ماده شیمیایی به آرامی توسط كبد ریزتر می شود و همراه مواد شیمیایی دیگر روی اسید سالیسیلاك می چسبند. همین طور كلیه هاتان می تواند آن را به بیرون از خون برده و از طریق ادرارتان دفع كند. این مراحل تا دفع آسپرین 4 تا 6 ساعت طول می كشد. بنابراین شما نیاز دارید تا آسپرین دیگری بعد از 6ساعت بخورید تا اثر آن حفظ شود.

نكته اینكه آسپرین به تمام جریان خون می رود و بدن پروستاگلاندین ها را به چند دلیل نیاز دارد.

پروستاگلاندین ها برای معده مفید هستند چون آنزیم دیگری به نام cox-1 پروستاگلاندینی می سازد كه به نظر می رسد جدار معده را مطلوب و محكم حفظ می كند. آسپرین از عملكرد cox-1 جلوگیری می كند ( آسپرین بطور غیر انتخابی از تولید كافی بیشترین پروستاگلاندین ها جلوگیری می كند.) بنابراین جدار معده نازك شده و شیره گوارشی جدار معده را می سوزاند. این محتمل ترین دلیلی است كه چرا آسپرین و وابستگانش معده را ناراحت می كند (همان طور كه هوفمن بیان كرده علی رغم اینكه آسپرین یك نوع اسید هم هست) .

همچنین cox-2 در چند بافت دیگر مانند مغز وكلیه عمل می كند؛ مقادیر معمولی داروی آسپرین احتمالاً بر روی این نواحی اثر زیادی نمی گذارد.

در محلهای دیگری مانند خون پروستاگلاندین ها اعمالی را انجام می دهند كه آسپرین مانع چنین اعمالی نیز می شود.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:20

علت درد چیست؟

هیچ كس به طور كامل نمی داند كه  درد چگونه عمل می كند. در واقع، اطلاعات زیادی در مورد درد شناخته شده است اما هنوز سؤالات زیادی وجود دارد. بنابراین بیایید با یك دید ساده تر به مسئله نگاه كنیم

درد واقعیتی است كه در مغزتان احساس می كنید. مثلاً فرض كنید كه با یك چكش به انگشت خود ضربه زده اید. بخشی از انگشت كه صدمه دیده، پایانه های عصبی دارد ـ ـ آشكارگرهای كمی در مفصلها و پوست وجود دارد كه حسی مثل گرما، لرزه، لمس ضعیف یا چیزی شبیه گاز گرفتن موش را دارید و البته شوك له شدگی شدید به خاطر ضربه با یك چكش وجود دارد. برای هر یك از حواس گیرنده های مختلف وجود دارد. بافت صدمه دیده در انگشت همچنین چند مواد شیمیایی رها می كند كه باعث می شود پایانه های عصبی، شوك له شدگی را حتی بیشتر نشان دهد ـ ـ مانند بلند كردن صدا در استریو كه ممكن است صدا را بهتر بشنوید. بعضی از این مواد شیمیایی پروستاگلاندین ها هستند كه سلولهای عمل كننده در بافت صدمه دیده، این مواد شیمیایی را با استفاده از آنزیمی كه سیكلواكسیژناز2 (COX2) نامیده  می شود، می سازد.

بخاطر پروستاگلاندین ها، پایانه های عصبی كه درگیر شده اند اینك یك علامت مشخصی را در بین رشته های عصبی دست، سپس در بین بازو و بالاتر به گردن و مغز می فرستد، جایی كه مغز این معانی مشخص را تحلیل می كند ”هی! درد!“ پروستاگلاندین ها به نظر می رسد بجای یك پروتئین از كل علایمی كه درد را معنی می دهد، شركت كند اما این پروتئین یك پروستاگلاندین مهم است. بعلاوه،پروستاگلاندین ها نه تنها به شما كمك می كند تا درد انگشت صدمه دیده را احساس كنید بلكه همچنین باعث ورم انگشت می شود كه همان اماس نامیده می شود. بافت را در مایعات خون غوطه ور می كند كه آن را هم نگهداری و هم در التیام بافت كمك می كند. به یاد دارید كه این یك متن ساده شده داستان درد است; در این فرایند به نظر می رسد مواد شیمیایی بسیاری غیر از پروستاگلاندین ها در گیر هستند.

این روند بخوبی عمل می كند تا آنجا كه به شما می گوید انگشتتان صدمه دیده است. درد در اینجا یك هدف را دنبال می كند كه: یادآوری انگشت صدمه دیده و این كه نیاز دارید در آن دقیق باشید و تا التیام انگشت از آن استفاده نكنید. مسأله اینكه گاهی عواملی غیر از چكش صدمه می زند. مثلاً گاهی شما سردرد دارید، شاید علت سردرد، انقباض ماهیچه های سر و گردنتان به علت استرس یا متشنج شدن رگ خونی در مغزتان باشد.

مردم زیادی ورم مفاصل دارند كه در مفصل ها مثل بند انگشت، قوزك یا زانوها ورم و درد می كند، این تنها باعث ناراحتی نمی شود بلكه می تواند صدمه دائمی به مفاصل بزند. زنان زیادی در طی عادت ماهیانه  در ناحیه شكم احساس درد زیادی می كنند علت آن انقباض عضلات شكم بیان شده ولی هنوز دلیل مشخصی ندارد. این فرایندها باعث می شود كه پروستاگلاندین ها را بخوبی درگیر كند.

سه شنبه 20/9/1386 - 19:19