تعداد مطالب : 2159
تعداد نظرات : 961
زمان آخرین مطلب : 2119روز قبل

آشنایی بامراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

سربازانی که برای خدمت به نیروی زمینی ارتش اعزام می‌شوند در ابتدای کار می‌بایست در یکی از مراکز آموزشی این نیرو (بنا بر میزان تحصیلات و تخصص) دوره آموزشی را طی کرده و پس از آن در یکی از مراکز نیروی زمینی بکارگرفته شوند.
به گزارش مشرق،  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن یگانهای متعدد پیاده، زرهی وهوایی بیشترین تعداد نیروی انسانی را در میان یگان های نیروهای مسلح در اختیار دارد.

با این توضیح بدیهی است که می بایست مراکز آموزش متعدد و مناسب نیز برای آموزش و بکارگیری این نیروی انسانی که تعدادی از آنها نیز جوانانی هستند که دوره خدمت سربازی خود را می‌گذراند، در نظر گرفته شود.

در واقع سربازانی که برای خدمت به نیروی زمینی ارتش اعزام می‌شوند در ابتدای کار می‌بایست در یکی از مراکز آموزشی این نیرو (بنا بر میزان تحصیلات و تخصص) دوره آموزشی را طی کرده و پس از آن در یکی از مراکز نیروی زمینی بکارگرفته شوند.

علاوه بر سربازان، افرادی که  قصد پیوستن به بدنه نزاجا را دارند نیز پس از قبولی در کنکور ورودی، در مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) و یا در دانشگاه افسری امام علی(ع) دوره های خود را گذرانده و سپس جذب نیروی زمینی می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر، مروری کوتاه خواهیم داشت بر مراکز آموزش هشت گانه نزاجا و نیز دانشگاه افسری امام علی(ع) که وظیفه آموزش نیروی انسانی موجود در نزاجا را برعهده دارند.

* مرکز آموزش 01 شهدای وظیفه نیروی زمینی ارتش

این مرکز در تاریخ 26 اردیبهشت 1336 تحت عنوان «مرکز آموزشی شماره 1 ارتش» در تهران تأسیس شد و بعدها به نام مرکز آموزش 01 کادر و در نهایت به پاسداشت شهدای وظیفه به نام «مرکز آموزش 01 شهدای وظیفه نزاجا» نامیده شد.

لازم به ذکر است تمامی افسران وظیفه‌ای که در دوران جنگ به شهادت رسیدند، از دانش آموختگان این مرکز بودند.

در این مرکز هر 2  ماه یکبار یک دوره و مجموعاً 6 دوره آموزشی در سال برگزار می‌شود و تعداد نفرات هر دوره به طور میانگین 2000 نفر است.

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

مدرک تحصیلی مشمولانی که در این مرکز آموزش می‌بینند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.

سرهنگ علی کرمی زرندی جانشین فرمانده این مرکز می‌گوید: «چیزی که در این مرکز حائز اهمیت است و مسئولیت خادمین ملت را مضاعف می‌کند این است که اقشار تحصیل کرده فرهیخته و نخبگان علمی کشور اسلامی، در این مرکز حضور دارند و فرماندهان این مرکز باید بتوانند به انتظارات اذهان جستجوگر این عزیزان پاسخ شایسته‌ای در زمینه‌های مختلف علوم نظامی بدهند.»

* مرکز آموزش 02 شهید ستوان‌یکم وظیفه عبدالحمید انشایی

مرکز آموزش 02 که با 4 گردان به نام هنگ تعلیماتی لرستان تشکیل شد، در سال 1344 به نام مرکز آموزش جایگزینی تغییر نام یافت و در سال 1347 به نام «مرکز آموزش 302 خرم­آباد» نام گذاری گردید.

این مرکز در سال 1350 از خرم‌آباد به شاهرود (چهل دختر) منتقل و عنوان «مرکز 02 چهل دختر» را به خود اختصاص داد و نهایتاً در سال 1372 از شاهرود به تهران منتقل شد.

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

این مرکز مفتخر است که در دوران دفاع مقدس بیش از 10 آزاده، 13 شهید و 132 جانباز تقدیم انقلاب کرده است.

به طور متوسط در این مرکز در هر سال، 6 دوره آموزش وظیفه با 1200 نفر در هر دوره و 6 دوره کد تربیت مربی با 300 نفر در هر دوره اجرا می‌شود.

* مرکز آموزش 03 شهید سرلشکر شبان برخورداری عجب شیر

مرکز آموزش 03 در زمینی به مساحت 178 هکتار در فاصله 9 کیلومتری شرق دریاچه ارومیه واقع شده و مسیر ارتباطی استان آذربایجان شرقی و کردستان، وجود خطوط راه‌آهن مراغه - تبریز و فرودگاه سهند مراغه امکانات ترابری خوبی برای آن فراهم کرده است.

این مرکز که در سال 1337 ساخته شده، متشکل از 4 گردان و هر گردان مشتمل بر 4 گروهان 250 نفری جمعاً به استعداد 4000 نفر یکان قرارگاه، پشتیبانی و خدمات می‌باشد.

در این مرکز که مفتخر به تقدیم 67 شهید والامقام است، در طول 24 دوره، آموزش رزم مقدماتی برای مشمولین مقاطع زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم برگزار می‌شود.

به طور میانگین در هر سال 25 هزار نفر در این مرکز آموزش می‌بینند.

* مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) بیرجند

مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) در سال 1304 در قالب گردان سواره نظام تأسیس و در سال 1338 به هنگ 201 آموزشی و در سال 1344 به مرکز آموزشی 304 با استعداد 2 گردان و در سال 1350 به مرکز آموزش 04 به استعداد 4 گردان آموزشی (یک گردان در تربت حیدریه و 3 گردان در بیرجند) و گروهان قرارگاه، خدمات و پشتیبانی، تبدیل شد.

در سال 1387 با نگرش به همجواری این یکان با استان خراسان رضوی و بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع)، با پیشنهاد این مرکز و تصویب فرمانده نیروی زمینی ارتش به نام مبارک حضرت امام رضا (ع) یعنی مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) تغییر نام یافت.

هدف از احداث این مرکز (که در زمینی به مساحت حدود 47 هکتار در شرق شهرستان بیرجند واقع شده) در بدو تأسیس، برقراری امنیت در منطقه جنوب خراسان بزرگ و شرق کشور بوده است.

تعداد شهدای ارتش در این حوزه استحفاظی 434 نفر و تعداد شهدای این مرکز 114 نفر می باشد.

شایان ذکر است مرکز آموزشی 04 در دوران دفاع مقدس علاوه بر ارائه آموزش‌های رزم مقدماتی به سربازان ارتش، نسبت به آموزش بسیجیان منطقه و با استفاده از کارکنان پایور و وظیفه برگزیده و داوطلب و امکانات داخلی مرکز، نسبت به سازماندهی، تجهیز و اعزام به مناطق عملیاتی گردان 809 از سال 1360 اقدام کرده‌است.

* مرکز آموزش 05 شهید سرلشکر علیرضا اشرف گنجویی

در سال 1313 یگانی به نام واحد سوار اسبی در پادگان تشکیل و مستقر گردید.

پس از گذشت 11 سال یعنی در سال 1324 واحد سوار اسبی به لشکر 7 پیاده کرمان و مکران تغییر نام و سازمان و فعالیت های لشکر مزبور تا سال 1333 ادامه یافت.

مجددا در سال 1333 لشکر 7 پیاده کرمان به لشکر 11 پیاده کرمان تغییر نام داده شد و تا سال 1341 به فعالیت خود با همین نام ادامه داد تا اینکه لشکر 11 پیاده کرمان به خراسان منتقل شد.

در سال 1341 یک تیپ با هویت مستقل در کرمان تشکیل شد و تا سال 1344 با همین نام فعالیت خود را ادامه داد.

این یگان در سال 1344 به مرکز آموزش 305 کرمان و در سال 1347 به نام مرکز آموزش 05 کرمان تغییر نام یافت و در سال 1388 نیز به نام کنونی نامگذاری گردید.

این مرکز در محدوده شهر کرمان با مساحت 123 هکتار واقع شده و تعداد 57 شهید والامقام به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

امیر سرتیپ دوم حمیدرضا حسامی فرمانده مرکز 05 در مورد این مرکز می‌گوید: «مرکز آموزش 05 شهید گنجویی افتخار دارد علاوه بر ماموریت ذاتی خود که همان تربیت و آموزش هزاران سرباز در طول 8 سال دفاع مقدس و اعزام آنان به یگان های عملیاتی حاضر در جبهه بوده است، در بهمن ماه سال 1359 یک گردان رزمی به نام گردان 808 پیاده، از کارکنان پایور داوطلب گردان های آموزشی، خدمات و پشتیبانی تشکیل داده و پس از آموزش کارکنان مربوطه، با تجهیز کامل در تاریخ 16 مهر 1362 با استعداد 67 نفر کارکنان پایور، 14 نفر افسر وظیفه و 700 نفر سرباز به فرماندهی جناب سرهنگ عاقبتی به جبهه ها اعزام نماید.

گردان 808 اولین یگان رزمی کرمان بود که در مهر ماه 1360 پس از استقرار در پادگان دوکوهه اندیمشک ماموریت رزمی خودرا در دفاع از خاک مقدس میهن اسلامی، تحت امر لشکر 21 به فرماندهی سرلشکر حسنی سعدی در منطقه عملیاتی تپه سبز آغاز کرد.

* مرکز آموزش 06 درجه داری (آموزشگاه نظامی) جوادالائمه (علیه السلام)

این مرکز در ابتدا تیپ 3 لشکر1 گارد بود.

در تاریخ 12 شهریور 1359، مرکز 06 در لشکرک تهران تأسیس گردید و در سال 1362 به این پادگان منتقل و به عنوان مرکز آموزش درجه داری نامگذاری شد.

در سال 1367 نیز با اجرای قانون جدید ارتش جمهوری اسلامی ایران، این مرکز به آموزشگاه نظامی و در تاریخ یکم آذر 1387 به آموزشگاه نظامی جوادالائمه (ع) تغییر نام داد.

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

این آموزشگاه مفتخر است که مهد تربیت و پرورش درجه داران مؤمن، متعهد و شجاعی بوده که در طول 8 سال دفاع مقدس در یگان های عملیاتی با ایثار و از جان گذشتگی خود در مقابله با دشمن بعثی، از عزت و شرف ایران اسلامی جانانه دفاع کردند.

آموزشگاه نظامی جوادالائمه(ع) در طول سال، 4 دوره دانش آموزی پایور ثابت و پیمانی برگزار می‌کند که در هر دوره به طور میانگین 800 نفر و در طول سال 3200 نفر از آن فارغ التحصیل می شوند.

در این مرکز در طول یک سال، 6 دوره مشمولین وظیفه فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا پذیرش می‌شود.

* مرکز آموزش 07 شهید سرلشکر سید قنبر ترابی کازرون

این مرکز در تاریخ 5 بهمن 1362 جهت آموزش سربازان عادی فعالیت خود را در شهر خرم آباد لرستان آغاز کرد و از سال 1379 برابر دستورالعمل نزاجا به شهرستان کازرون انتقال یافت و با 2  گردان آموزشی و 2 گردان پشتیبانی و خدمات و گروهان قرارگاه فعالیتش را ادامه داد.

مرکز 07 از ابتدای سال 1379، هر ماه اقدام به پذیرش حدود 1000 سرباز دیپلمه کرده و تا کنون 120 دوره پذیرش داشته است.

* مرکز آموزش 08 شهید ابراهیم نوری خاش

ایران اسلامی پس از پیروزی انقلاب از هر طرف مورد هجوم استکبار جهانی بخصوص آمریکا قرار گرفت از این رو به منظور تقویت جبهه های جنگ ضرورت ایجاب کرد یگانهای آموزشی که ماموریت تربیت مشمولین را بعهده داشتند گسترش یابند تا نیازمندیهای نیروهای انسانی یگانهای عملیاتی تامین شود.

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

در همین راستا و در نیمه دوم سال1362، مرکز آموزش 08 کازرون پس از تصویب فرماندهی کل قوا تشکیل شد و در سال 1363 با یک گردان آموزشی فعالیت خودرا در این شهر آغاز کرد و در سال 1366 به پادگان تیپ2 زرهی خاش منتقل گردید و در بهمن همان سال، گردان چهارم آموزشی را تشکیل داد.

در مهر ماه 1369 با اجرای طرح رجعت یگانها به پادگان های سرزمینی خود، به پادگان چشمه محل کنونی مرکز انتقال یافت و تا پایان سال 1373 با 3 گردان ادامه ماموریت داد و در سال 1374 بنا به دستور فرمانده وقت نیروی زمینی به علت مناسب نبودن موقعیت استقرار مرکز از نظر آب و هوایی و امکانات نا مناسب جهت آموزش، دستور انحلال مرکز داده شد اما پس از گذشت یک سال، با انجام فعالیت های ساختمانی مرکز و تجدید بنا، مجددا فعالیت خود را آغاز کرد.

این مرکز در طول سال، 7 دوره 1800 نفری با مدارک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم پذیرش می کند.

* دانشگاه افسری امام علی(ع)

«ارتش اسلام، در دل ارتش طاغوت شکل گرفت؛ اما نه به صورت معدود و محدود، بله؛ مبارزان محدود بودند. آن کسانی که علیه مبانی دین و ایمان و ارزش ها در آن ارتش جدی بودند، یک اقلیت به شمار می رفتند. بعضی هم محو شدند و رفتند.

لذا با پیدا شدن مدیریت اسلامی در کل کشور و نظام اسلامی و ارزش های اسلامی، برای ایجاد یک ارتش اسلامی مشکلی وجود نداشت و به خودی خود ارتش اسلامی تشکیل شد.»

(از بیانات فرماندهی معظم کل قوا در دیدار جمعی از کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25/1/1387)

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

دانشگاه افسری (با نام قدیمی مدرسه صاحب منصبی) از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در سطح کشور است که توسط رضا شاه پهلوی و در اجرای بند ج ماده 5 حکم قشونی 14 آذر ماه سال 1300 با الگو برداری از مدرسه نظامی سن سیر فرانسه و با ادغام تجهیزات آموزشی موجود در مدرسه صاحب منصبی قزاق خانه، مدرسه صاحب منصبان ژاندارمری و مدرسه نظام مشیرالدوله ابتدا در خیابان اکباتان فعلی و در ساحتمان اهدایی سردار سپه تاسیس شد.

بعدها این مرکز آموزشی به عمارت کامرانیه واقع در خیابان سپه نقل مکان کرد و با خرید زمینهای اطراف، توسعه یافت بطوریکه این مرکز آموزشی، اکنون 140 هزار متر مربع وسعت دارد.

مدرسه صاحب منصبی از سال 1314 به دانشکده افسری تغییر نام داد و با بهره‌گیری از استادان ایرانی و خارجی به آموزش کلاسیک و نوین افسران نیروهای سه گانه و نوپای ارتش شاهنشاهی با محوریت نیروی زمینی در رسته‌های پیاده، سواره، توپخانه و بعدها مهندسی و اردونانس پرداخت.

دوره آموزش در دانشکده افسری ابتدا 2  سال بود و دانشجویان در سال اول، دروس عمومی نظامی و از سال دوم با تعیین رسته، دروس تخصصی مربوطه را فرا می‌گرفتند.

آشنایی با مراکز آموزش نظامی نزاجا+عکس

حضور فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه افسری امام علی(ع)

با توسعه فعالیت‌های آموزشی، این مرکز در قالب 5 دانشکده و گروه زبان‌های خارجی از سال 1367 به دانشگاه افسری و در سال 1375 با اخذ مجوز از فرماندهی معظم کل قوا به دانشگاه افسری امام علی(ع) تغییر نام داد.

منبع: فارس
چهارشنبه 14/3/1393 - 20:55

هدانا : آرمادیلو که برخی به فارسی آن را زره‌نواری می‌گویند، نوعی گورکن بومی آمریکای جنوبی است که شیوه دفاعی منحصربه‌فرد خود را مدیون پوشش بیرونی زره‌مانندش است.

 

 

آرمادیلو به‌دلیل جنگل‌زدایی و شکار غیرقانونی در تنها مسکن طبیعی‌اش که در شمال‌شرقی برزیل واقع شده، در معرض خطر انقراض قرار دارد و مسوولان برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در برزیل برای توجه عموم مردم به این خطر، این پستاندار را به‌عنوان نماد این رقابت‌ها انتخاب کرده‌اند.

 

 

البته دلیل دیگر انتخاب آرمادیلو برای نماد بازی‌های امسال این است که این پستاندار وقتی احساس خطر می‌کند، خودش را کاملا جمع می‌کند و به شکل یک توپ زره‌پوش در می‌آید که می‌توان آن را با یک دست گرفت!‌

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 14/3/1393 - 20:51
 
http://www.womenhc.com/media/blogs/alzahra-esfahan/BXP0000899_P.jpg
 
 
 

از خدا پروا کنید تا پـَـــــــــر وا کنید …

 
 
 
 
“شهید چمران”
پنج شنبه 1/3/1393 - 21:24
 
 
دلم گرفته خدایا تو دل گشایی کن

من آمدم به امیدت تو هم خدایی کن

به بوی دلکش زلفت که این گره بگشای

دل گرفته ما بین و دلگشایی کن
پنج شنبه 1/3/1393 - 21:7

 

 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org

دوشنبه 29/2/1393 - 12:18

حاملان آسمانی آهن !

منظومه شمسی - آکا

 

بطور کلی فلزات سنگین جهان، درون هسته ستارگان بزرگ تولید می شوند و از آنجا که منظومه شمسی ساختار مناسب برای تولید فلز آهن را ندارد، فقط ستارگانی که دمای آنها به چندصد میلیون درجه می رسد می توانند آهن تولید کنند . هنگامی که تراکم بیشتر هسته ستاره ،‌ دمای مرکز را به 3 میلیارد درجه سانتیگراد می‌رساند، سیلیس سوزی آغاز می‌شود. آهن، خاکستر به جا مانده از سیلیس سوزی است، اما هر قدر هم که هسته ستاره داغ شود، آهن نمی‌سوزد. بنابراین ستاره پر جرم در اواخر عمرش ، هسته‌ای غیر فعال و غنی از آهن دارد که چندین پوسته نازک آن را در برگرفته‌اند.

 

حاملان آسمانی آهن !


منظومه شمسی - آکا


تشکیل چنین هسته ی غنی از آهنی نشانه مرگ زودرس ستاره است . البته اتمهای آهن، در هسته سوخته ستاره کاملا جدا از هم و گسسته‌اند و هیچ اتمی در گرما و فشار بسیار زیاد موجود در مرکز ستاره، سالم باقی نمی‌ماند. در نتیجه هسته ستاره حاوی هسته‌های اتم آهن است که در دریایی از الکترون شناورند. هرچه پوسته سیلیس سوز به آهستگی از مرکز ستاره دور می‌شود، مقدار بیشتری الکترون و هسته اتم آهن بر جا می‌ماند.

سرانجام هسته مرده ستاره دیگر نمی‌تواند وزن سنگین و خرد کننده بقیه ستاره را تحمل کند. زمانی که جرم هسته آهنی به 1.5 برابر جرم خورشید می‌رسد، فشار آنچنان زیاد می‌شود که الکترونها به درون هسته‌های اتم آهن فشرده می‌شوند . در چنین حالتی الکترونهای منفی با پروتونهای مثبت ترکیب شده و نوترون را تشکیل می دهند و درنتیجه هسته ستاره به شدت درهم می‌ریزد که بواسطه ی این فروریزش مقدار زیادی انرژی آزاد می‌گردد. با هجوم آوردن یک موج شوکی از هسته درحال انفجار بطرف بیرون ، ستاره کاملا از هم می‌پاشد، در این حالت ستاره به ابر نواختر تبدیل می شود. در نتیجه ی این انفجار، شهاب سنگهایی که حاوی آهن هستند در جهان پراکنده شده و بالطبع به زمین نیز برخورد می کنند .

در قرآن کریم در سوره حدید آیه 25 ذکرشده :" ما رسولان خود را با دلائل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسائی حق و قوانین عادلانه) نازل کردیم، تا مردم قیام به عدالت کنند، و آهن را نازل کردیم که در آن قوت شدیدی است، و منافعی برای مردم، تا خداوند بداند چه کسی او و رسولانش را یاری می‏کنند بی آنکه او را ببینند ..."

ایرادی که به این مطلب گرفته می شود این است که گفته می شود هسته داخلی زمین از جنس آهن است . اما باید توجه کرد که هیچ کس تا کنون به هسته زمین راه نیافته تا جنس آنرا مشخص کند زیرا دمای آن بسیار زیاد است و اگر هم جنس هسته از آهن باشد از زمانی که زمین بصورت یک کره داغ از یک ستاره جدا شده بود، در آن تشکیل یافته و خارج از دسترس بشر می باشد، پس آهنی که در پوسته زمین بوده و امروزه استخراج می شود، توسط شهاب سنگ ها به کره زمین حمل شده است.

اما آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر آیه ی فوق  می گویند:" اگرچه بعضى تصور كرده‏اند تعبیر انزلنا نشان مى‏دهد كه آهن از كرات دیگر به زمین آمده، ولى حق این است كه تعبیر به انزال در اینگونه موارد اشاره به مواهبى است كه از مقام بالائى به مقامات پائینتر داده مى‏شود، و از آنجا كه خزائن همه چیز نزد خدا است و او است كه آهن را براى منافع گوناگونش آفریده تعبیر به انزال شده است لذا در حدیثى از امیر مؤمنان على (علیه‏السلام‏) آمده است كه در تفسیر این جمله فرمود : منظور از نازل كردن آهن، خلقت آن است ."(تفسیر نمونه/ج23/ص270)

تاریخچـــــه آهن

اولین نشانه‌های استفاده از آهن به زمان سومریان و مصریان (4000 سال قبل از میلاد) بر می‌گردد. آنها اقلام کوچکی مثل سر نیزه و زیور آلات می‌ساختند. از 2000 تا 3000 سال قبل از میلاد، تعداد فزاینده ای از اشیاء ساخته شده با آهن مذاب در بین‌النهرین، آسیای صغیر و مصر به چشم می‌خورد.


از قرن 10 تا 12 در خاورمیانه یک جابجایی سریع در تبدیل ابزار و سلاحهای برنزی به آهنی صورت گرفت که عامل اصلی آن مختل شدن تامین قلع بود. همزمان با جایگزینی آهن به جای برنز، فرآیند "کربوریزاسیون"( اضافه کردن آهن به کربن) انجام و به این ترتیب آهن نرم تولید شد .
مردم خاور میانه دریافتند که با حرارت دادن طولانی مدت آهن نرم در لایه ای از ذغال و آب، می‌توان محصولی بسیار محکم‌تر بدست آورد. محصول حاصله که دارای سطح فولادی بود، از برنز بسیار محکمتر و مقاوم‌تر بود.
در سالهای آخر پادشاهی سلسله ژو (550 ق.م) به سبب پیشرفت زیاد تکنولوژی کوره، قابلیت تولید آهن جدیدی بوجود آمد. ساخت کوره‌های بلندی که توانایی حرارتهای بالای k 1300 را داشت، موجب تولید آهن خام یا چدن توسط چینِی‌ها شد. (اگر سنگ معدن آهن را با کربن k 1470-1420 حرارت دهیم، مایع مذابی بدست می‌آید که آلیاژی با  5/96% آهن و 5/53% کربن است. این محصول محکم را می‌توان به شکلهای ریز و ظریفی در آورد. اما برای استفاده، بسیار شکننده است، مگر آنکه بیشتر کربن آنرا از بین ببرند(.

از زمان سلسله ژو به بعد اکثر تولیدات آهن در چین به شکل چدن شد. با این همه آهن بعنوان یک محصول عادی که برای صدها سال مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است، باقی ماند .

هم اکنون پنج کشور چین، برزیل، استرالیا، روسیه و هند با تولید 70% سنگ آهن جهان، تولید کنندگان عمده آهن محسوب می شوند.

منظومه شمسی - آکا

خصوصیات آهن

جرم یک اتم معمولی آهن 56 برابر جرم یک اتم معمولی هیدروژن می‌باشد. عقیده بر این است که آهن، دهمین عنصر فراوان در جهان است چرا که تقریبا 5%  پوسته زمین و 95 درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آن استفاده از آنرا بخصوص در اتومبیلها ، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساختمانها اجتناب ناپذیر می‌کند .
آهن از سنگ معدن "هماتیت" ، استخراج می‌گردد. این فلز را بوسیله روش کاهش با کربن که عنصری واکنش‌‌پذیرتر است جدا می‌کنند. این عمل در کوره بلند در دمای تقریبا 2000 درجه سانتی‌گراد انجام می‌گیرد. برای تولید تقریبا 572 میلیون تن آهن خام 1100 میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز است!اعجاز علمی قرآن در سوره ی " حدید "

آزمایش خون

با توجه و کمی دقت علمی در سوره مبارکه حدید، عجایبی مکشوف می شود که اشاره به برخی از آنها خالی از لطف نیست . آیه ای که درسوره حدید به آهن اشاره کرده، آیه 25 سوره حدید است که با احتساب "بسم الله الرحمن الرحیم"، آیه ی 26 محسوب می شود .

عنصر آهن که با علامت اختصاری Fe نشان داده می­شود، دارای 26 پروتون و 26 الکترون است. (البته تعدادی نوترون نیز دارد.)

  • در عربی به آهن، « حدید » گفته می­ شود که به حروف ابجد معادل 26 است

( ح : 8   د:4  ی :10  د:4 = 26) . عدد اتمی آهن نیز 26 می باشد که بیانگر تعداد پروتون­ها و الکترون­های موجود در هسته­ ی اتم آهن است)

  • سوره­ حدید، سوره­ شماره 57 قرآن استو 57 عدد جرمی(مجموع تعداد پروتون­ها و نوترون­های اتم) یکی از ایزوتوپ­های پایدار آهن است.( ایزوتوپ­ اتم­هایی از یک عنصر است که جرم­هایمتفاوت دارند.)
  • اگر 57 ( شماره سوره حدید و عدد جرمیآهن ) را از 26 ( حدید به حروف ابجد و عدد اتمی آهن ) کم کنیم به عدد 31 خواهیم رسید که 31 ، تعداد نوترون­ها در ایزوتوپ آهن با عدد جرمی 57 است.
  • کلمه­ ی "حدید"( بمعنی آهن) در آیه 25سوره قرار دارد و تعداد کل آیه­ ها در سوره حدید برابر 29 است. اگر این دورا از هم کم کنیم، عدد 4 حاصل می شود که برابر با تعداد ایزوتوپ­های پایدار آهن است.  هم چنین عدد ۴، تعداد لایه­ های اصلی الکترونی در اتم آهنمی باشد.
  • انرژی یونیزاسیونآهن برابر با ۲۹۵۷ کیلوژول بر مول است (مقدار انرژی لازم برای جدا کردن الکترون از اتم)، اگر 29  تعداد آیه­ های سوره حدید  و 57  شماره سوره حدیدرا دنبال هم بیاوریم، همین عدد حاصل می شود . به این معنا که برای جدا کردن سومین الکترون آهن و رسیدن به یون پایدار آهن، مقدار 2957 کیلو ژول برمول انرژی لازم است.( یون، هر ذره­ ایست که دارای بار الکتریکی مثبت یا منفی باشد)

آهن در بدن جانداران

آزمایش خون

آهن، اتم اصلی مولکول "هِم" ( بخشی از گلبول قرمز) و جزء ضروری تمامی هموپروتئین‌ها در بدن جانداران است . به همین علت، وجود این عنصر در حیوانات حیاتی می‌باشد. همچنین آهن غیر آلی، در زنجیره‌های آهن – گوگرد بسیاری از آنزیمها یافت می‌شود. باکتریها اغلب از آهن استفاده می‌کنند. وقتی بدن در حال مبارزه با یک عفونت باکتریایی است، برای عدم دستیابی باکتری به آهن، این عنصر را پنهان می‌کند .

کم خونی چیست ؟

گلبول قرمز خون

فقر آهن یکی از شایع‌ترین اختلالات تغذیه‌ای در کشورهای در حال توسعه و مهم‌ترین علت کم ‌خونی تغذیه‌ای در کودکان، و زنان در سنین باروری است که با ایجاد گلبول‌های قرمز کوچک و کاهش مقدار هموگلوبین سبب کاهش توان جسمی و روانی فرد و حتی افزایش میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری‌ها می‌شود.جذب آهن غذا، اغلب تحت تأثیر شکل آهن موجود در آن است. آهن موجود در پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی و پرندگان ( آهن "هِم") بیشتر جذب می‌شود، در حالیکه جذب آهن پروتئین‌های گیاهی مانند سبزی‌ها و میوه‌ها ( آهن "غیر هم") کم‌تر است. باید توجه داشت که ویتامینC جذب آهن( آهن غیرهم) سبزی‌ها و میوه‌ها را بیشتر می‌کند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد ازغذا نیز می‌تواند جذب آهن را تا 50 درصد کاهش دهد‌.

كم‌ خونی حالتی است كه در آن تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون كاهش یافته و فرآیند تبادل اكسیژن و دی‌اكسید كربن بین خون و سلول‌های بدن دچار اختلال می‌شود.

از مهم‌ترین ریزمغذی‌ها جهت خون‌سازی كه كمبود آنها موجب بروز كم‌ خونی می‌شود می‌توان به آهن، ویتامین ب12 و اسید فولیك اشاره كرد.  بعضی از علائم کم خونی آهن عبارتند از :
رنگ پریدگی زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم، خستگی زودرس، بی تفاوتی، سرگیجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، حالت تهوع و در کم خونی های شدید، گود شدن روی ناخن
منابع غذایی آهن

منابع غذایی که سرشار از آهن هستند عبارتند از : دل، جگر و قلوه که در هر 100 گرم آن‌ها 5 میلی گرم آهن وجود دارد بخصوص جگر گوساله، ماهی‌ها که با توجه به گونه شان، در هر 100 گرم 0.5 میلی گرم آهن دارند و از منابع بسیار خوب آهن محسوب می‌شوند گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری که غنی از آهن بوده و سلول‌های خونی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خون را به طورِ مؤثری افزایش می‌دهد ، دانه‌های روغنی، خرما که به علتِ آهن زیادی که دارد درمانِ مؤثری برای " آنمی " به حساب می‌آید. اسفناج، که با داشتن ویتامین C جذب آهن را به خوبی انجام داده و سیستم ایمنی را نیز تقویت میکند،

حبوبات مثل عدس، لوبیا و نخود (که با خیسانده آنها از شب قبل، جذب آهن موجود در آن‌ها بالا می رود)، همچنین میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو، و ادویه هایی چون آویشن و زردچوبه .

لازم بذکر است که دل، جگر و قلوه برای کسانی که مشکلات قلبی عروقی دارند توصیه نمی شود، زیرا حاوی میزان زیادی کلسترول می‌باشند.

همچنین مصرف این موارد برای افرادی که دچار نقرس هستند نیزتوصیه نمی‌شود.

برای جذب بیشتر آهن موجود در سبزیجات، بهتر است که با ماست مصرف شوند. سایر و در مورد جذب بیشتر اهن مغزها، دانه ها و گوشتها، بهتر است که همراه با میوه هایی که حاوی ویتامین  ث هستند استفاده شود و از نوشیدن چای یا هر نوع نوشیدنی گیاهی از یک ساعت قبل تا دو ساعت پس از غذای حاوی اهن خودداری شود.

از سوی دیگرباید توجه داشت که مصرف بیش از حد آهن خوراکی، ایجاد مسمومیت می‌کند زیرا مقدار زیاد آهن فروس با پروکسیدهای بدن واکنش کرده، تولید بنیانهای آزاد می‌نماید. وقتی مقدار آهن در بدن طبیعی است، مکانیسمهای ضد اکسیداسیون خود بدن قادر به کنترل این فرآیند می‌باشد. اگر مقدار آهن بیش از نرمال باشد، مقادیر غیرقابل کنترل بنیانهای آزاد بوجود می‌آید.افزایش غیرقابل کنترل آهن در بدن، موجب بروز بیماری به نام emochromatosis می‌گردد. آهن اضافی در کبد جمع شده، موجب بیماری آهن زدگی siderosis) ) و آسیبهای عضوی می‌شود. به همین دلیل افرادیکه کمبود آهن ندارند، نباید مکملهای آهن مصرف کنند.

 

منابع:

kqe.ir

شیمی مولتیمر

بیوشیمی هاپکینز

تفسیر نمونه

  • http://www.webelements.com/webelements/elements/text/Fe/index.html WebElements.com - Iron
  • http://environmentalchemistry.com/yogi/periodic/Fe.html EnvironmentalChemistry.com - Iron
  • http://education.jlab.org/itselemental/ele026.html It"s Elemental - Iron
  • daneshnameh.roshd.ir

نوید سروآزاد/ کارشناسی گیاهپزشکی/ فردوسی

مجید نصیری/ دکترای فقه و مبانی حقوق/ فردوسی

منبع : فصلنامه قرآنی-علمی-فرهنگی  گنجینه ثقلین

دوشنبه 29/2/1393 - 12:12

بعضی از سبزی ها همیشه نیستند مثل ترخون و مرزه بعضی ها هم گاهی برای استفاده مقدار کمی لازم داریم مثل ریختن جعفری یا گشنیز داخل سوپ پس با این روش می توانید فریز کنید و هر وقت لازم دارید یک دانه یا دو تا را استفاده کنید .


اول سبزی مورد نظر را خریده و پاک کرده و میشوییم و خرد می کنیم بعد در قالب یخ میریزیم و حسابی فشرده میکنیم.

 

 

نحوه فریز کردن سبزی,فریزر کردن جالب سبزیجات

 


می گذاریم داخل فریزر تا یخ بزند بعد از قالب در می آوریم ...

 

نحوه فریز کردن سبزی,فریزر کردن جالب سبزیجات

 


و داخل کیسه فریزر می ریزیم و می گذاریم داخل فریزر هر وقت خواستیم یکی یا دوتا هر چندتا که احتیاج داشتیم از آن را بر می داریم.
* سبزیتان خشک نباشد کمی آبدار باشد.

 

 

نحوه فریز کردن سبزی,فریزر کردن جالب سبزیجات

 

 

منابع : beryooni.com

beytoote.com

دوشنبه 29/2/1393 - 0:51

 

http://img.tebyan.net/Big/1391/03/622171871601082419824419121920815018623522645.jpg

 

 

ماه رجب، سرآغاز بهارمعنویت وعبودیت است. درفرهنگ اسلامی برخی ایام بر برخی دیگربرتری دارد و اهمیت ماه ها وروزها به تناسب اعمال وعبادات ویژه آن ها محاسبه می شود . درحقیقت، همان گونه که برخی عبادات دروقتی معین به جا آورده می شود، دعا ونیایش نیزهرچند زمان خاصی برای آن مشخص نشده، اما بدون شک درپاره ای اوقات ،با فضیلت تر وبه اجابت نزدیک تر است .مانند دعا درسحرگاهان،در ماه رجب ،در ماه رمضان ، در ایام ولیالی قدر و... . برپایه آموزه های دینی ، زمان ، مکان وحال دعا کننده سه عامل موثردراستجابت دعاست .براین اساس، معصومان (ع) ،زمان هایی را که درهای رحمت الهی به طورویژه ای برزمینیان گشوده می شود ،به اهل معرفت وعرفان وشوریدگان درگاه حق معرفی کرده اند . یکی ازاین ایام ،ماه مبارک رجب است که ازجمله ماه های حرام شمرده می شود وجنگ وستیز درآن حرام است وجنایت، مکافات مضاعف دارد. درروایات ،ازموقعیت ویژه رجب ، با تعبیر «اصب »یعنی ماه ریزش ونزول رحمت الهی یاد شده است .

 

شب آرزوها

درمیان ایام و لیالی ماه رجب ، اولین شب جمعه آن نامی خاص به خودگرفته است . این نام ویژه که آسمانیان برآن نهاده و پیامبراکرم (ص)؛ حلقه اتصال ملک وملکوت ،ازآن خبرداده اند،«لیلة الرغائب» است .آن حضرت هنگامی که فضیلت ماه رجب را برای اصحاب خود بیان می کردند، دراین باره فرمودند:« وازاولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را« لیلة الرغائب »نامیده اند.»

 

رغائب چیست؟

رغائب جمع رغیبه است وبه دومعنا به کارمی رود یکی؛ به معنای مورد میل ورغبت و دیگری، پاداش وعطای فراوان.حال نام گذاری اولین شب جمعه ماه رجب به « لیلة الرغائب» یا به دلیل آن است که این شب به علت پاداش ها وفضیلت های فراوانی که دارد ،مورد میل ورغبت فراوان است ویا به دلیل پاداش های فراوانی است که خداوند در این شب به بندگان عطا می کند. 

 

 

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/2/26/1114375_968.jpg

 

 

اعمال

مهم ترین عمل «لیلة الرغائب» به جای آوردن 12 رکعت نماز است. رسول خدا (ص) درروایت فضیلت ماه رجب ،خطاب به یاران خود درباره اعمال این شب چنین فرمودند : روز پنج شنبه اول ماه را روزه می گیری چون شب جمعه فرارسید بین نمازمغرب وعشا12 رکعت نماز می گزاری (6نمازدورکعتی) ودرهررکعت ازآن پس ازحمد سه مرتبه سوره قدر(اناانزلنا)و 12مرتبه سوره توحید می خوانی وپس ازاتمام نماز، 70مرتبه می گویی :«اللهم صل علی محمد النبی الامی وعلی آله » آن گاه به سجده می روی و70 مرتبه می گویی :«سبوح قدوس رب الملائکة والروح »سپس سراز سجده برمی داری و70مرتبه می گویی :«رب اغفر وارحم وتجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم » باردیگر به سجده می روی و70 مرتبه می گویی:«سبوح قدوس رب الملائکة والروح» آن گاه حاجت خود را ازخدا می خواهی ان شاءا...که برآورده می شود.

 

ثواب اعمال

پیامبر اکرم(ص) پس ازبیان این عمل ، پاداش آن راچنین برشمردند:«کسی که چنین نمازی بخواند خداوند همه گناهانش رابیامرزد ودرقیامت درباره 700نفرازخاندانش شفاعت کند وچون شب اول قبر فرارسد خداوند پاداش این نمازرا به نیکوترین چهره با رویی گشاده ودرخشان وزبانی فصیح وگویا به سوی قبراو می فرستد .آن چهره نیکو به وی می گوید :ای حبیب من ! برتوبشارت باد که از هر شدت وسختی نجات یافتی .ازآن چهره نورانی می پرسد توکیستی ؟من تاکنون چهره ای ازتوزیبا تر ندیده ام وبویی ازبوی توخوش تربه مشامم نرسیده است؟ آن چهره نیکو پاسخ می دهد :ای حبیب من !من پاداش آن نمازی هستم که تودرفلان شهر،فلان ماه ودرفلان سال به جا آوردی .من امشب نزد تو آمده ام تا حقت را ادا کنم ومونس تنهایی توباشم ،وحشت راازتو برطرف کنم (همواره درکنارت باشم) وتازمانی که همگی درروزقیامت برخیزند، برسرت سایه بیفکنم .»

 

منبع: khorasannews

پنج شنبه 11/2/1393 - 13:3

http://bashiran.ir/wp-content/uploads/2014/04/wallpaper_800in600_377.jpg

 

هدایت گری و ارائه الگوی عینی و عملی، ویژگی برجسته وفلسفه وجودی امامان معصوم (ع) است که دردو قالب سخن وگفتار(حدیث) و منش و رفتار (سیره عملی)آن بزرگواران متجلی می شود. مبنا و منطق هدایت گری و حجیت گفتارو رفتار این نشانه های هدایت ، عصمت ونصب الهی است که طی 250 سال ،جهان را به نور حضور خود منورکردند وراهنمای بشریت به حقیقت بوده اند و هستند . اینک ماییم وآموزه ها وآثاربرجای مانده ازآن معادن حکمت وچراغ های هدایت که باید با گام نهادن درصراط مستقیم این نعمت یافتگان سفره کرامت وعصمت ، پیروی عینی وعملی خود ازآنان را معنا بخشیم ومنطق حاکم برزندگی و سیره امامان معصوم (ع) را برزندگی ومنش فردی وجمعی خود حاکم کنیم. زندگی پر برکت امام باقر(ع) که به نقل مشهور ،اول رجب سال 57 (هـ.ق) درمدینه دیده به جهان گشودند، درچارچوب اصول وآموزه هایی بود که خداوند درقرآن مجید آن را بیان کرده است این نوشتار مروری است بر فرازهایی از سیره عملی وسبک زندگی امام محمدباقر(ع).

 

توأم شدن تقوا با کاروتلاش

در دوره امامت امام باقر(ع) گروهی صوفی مسلک وپشمینه پوش مدعی تقوا وزهد ووارستگی بودند. اینان تصورمی کردند هرکس ازجامعه کناره گیرد وپوششی خشن وزمخت برتن کند ،با تقواتروارج وقربش نزد خدا بیشتراست .درنظر آنان کار وتلاش با زهد وتقوا هم راستا نبود ودین و دنیا باهم ناسازگار می نمود.این تصور، نتیجه برداشت تنگ نظرانه وتفسیرمضیق وتحریف شده ازمهم ترین آموزه دین یعنی تقوابود. دراین اوضاع واحوال، امام باقر(ع) با عمل وبیان به مقابله با این ذهنیت نادرست پرداختند وافکارعمومی را درمقابل این انحراف روشن کردند.چنان که نقل شده است، محمد بن منکدر از زاهدان معروف عصر وعالمان مذهب رسمی، روزی هنگام سفر به اطراف مدینه، امام باقر (ع) را درحالی دید که ازشدت کاروتلاش عرق ازسروروی آن حضرت می ریخت .او نزد امام(ع) رفت تا به تصور خود آن حضرت را نصیحت کند .خود نقل کرده است که نزد آن حضرت رفتم وسلام کردم .امام (ع) درحالی که عرق از سرو روی مبارکشان می ریخت ونفس نفس می زدند جواب سلام مرادادند. به حضرت عرض کردم:خداوند کارهایت راسامان دهد!چرا بزرگی چون شما درچنین شرایطی به فکر دنیا وطلب مال باشد ؟ به راستی اگر مرگ درچنین حالتی سراغ شما بیاید، چه خواهید کرد؟ امام(ع) دستانشان را از تکیه گاه خویش برداشتند وروی پا ایستادند وفرمودند:به خدا اگردراین حال مرگم فرا برسد درحالی آمده است که درحالت فرمانبرداری واطاعت از خداوندم زیرا با کار وتلاش، نیاز زندگی خودرا از تو وازمردم برطرف می کنم .

 

رسیدگی به محرومان

رسیدگی به محرومان، یکی از اصول اساسی سبک و سیره امام باقر(ع) بود .نقل شده است که هرگز دیده نشد امام (ع) نیازمندی را که به آن حضرت اظهارنیاز کرده باشد، بی پاسخ گذارد .امام باقر(ع) همواره به شیعیان توصیه می کردند وقتی نیازمندان به شما روی می آورند ویا می خواهید آنان راصدا بزنید با بهترین نام ها صدا بزنید وبا بی احترامی با آنها برخورد نکنید . امام صادق (ع) دراین باره می فرمایند: پدرم با این که ازنظر امکانات مالی نسبت به سایرخویشان درسطح پایین تری قرارداشت ومخارج زندگی وی سنگین ترازبقیه بود، هرجمعه به نیازمندان انفاق می کرد ومی فرمود :انفاق روزجمعه دارای ارج بیشتری است چنان که روز جمعه برسایر روزها برتری دارد. امام صادق(ع) درروایتی دیگر می فرمایند: دریکی از روز ها به حضورپدرم رسیدم درحالی که میان نیازمندان مدینه 8هزاردینارتقسیم کرده و11برده نیز آزاد کرده بود . به نوشته کتاب «امام باقر(ع)،جلوه امامت درافق دانش»، سلمی یکی از خدمتکاران خانه امام باقر(ع) در باره مهمان نوازی ورسیدگی آن حضرت به نیازمندان می گوید: برخی ازدوستان وآشنایان امام باقر(ع) به مهمانی آن حضرت می آمدند وازنزد وی بیرون نمی شدند تا این که بهترین غذاها را تناول می کردند وچه بسا گاهی لباس وپول ازآن حضرت دریافت می کردند .سلمی می افزاید: من با امام (ع) دراین باره سخن می گفتم که خرج خانواده شما سنگین است وازنظر درآمد وضع متوسطی دارید (بهتراست درخرج احتیاط کنید) اما امام (ع) می فرمود: ای سلمی !نیکی دنیا رسیدگی به برادران ودوستان وآشنایان است وگاهی حضرت تا پانصد یا هزاردرهم هدیه می دادند. اسودبن کثیرهم نقل می کند: تهیدست شدم ودوستانم به من رسیدگی نکردند .نزد امام باقر(ع) رفتم واز نیازمندی خود وجفای برادران شکوه کردم، آن حضرت فرمودند: بد برادری است آن برادری که هنگام ثروت وتوانمندی حالت را بپرسد وتورا درنظرداشته باشد ولی زمانی که تهیدست ونیازمند شدی، ازتوببرد وبه سراغت نیاید .سپس امام (ع) به خدمتکارشان دستوردادند 700درهم نزد من گذارد وفرمودند :این مقدار راخرج کن وهرگاه تمام شد، اگر نیازی داشتی بازمرا ازحال خود آگاه کن.

 

صبروشکیبایی

صبروشکیبایی ازجمله شرایط حضورمؤثردرجامعه است.این ویژگی درزندگی امام باقر(ع) به بهترین نحو متبلوربود.درکتاب ارجمند کافی نقل شده است که مردی مسیحی با امام باقر(ع) روبه رو شد وچون نسبت به امام(ع) کینه داشت، دهان به بدگویی گشود. امام (ع) بدون این که ازتوهین او خشمناک شوند وعکس العمل شدید نشان دهند، درپاسخ فرمودند:من باقرم .مردنصرانی که احساس کرد نتوانسته است امام (ع) را به خشم آورد،گفت : توفرزند زنی آشپز هستی .امام (ع) فرمودند:این حرفه اوبوده است (وننگ وعارنیست). نصرانی پافراترنهاد وبه بدگویی نسبت به مادربزرگوار آن حضرت ادامه داد. امام (ع) درپاسخ فرمودند:اگر توراست می گویی ومادرم آن گونه که توصیف می کنی بود ،ازخداوند می خواهم اورا بیامرزد واگرتودروغ می گویی ازخدا می خواهم که تورابیامرزد. مرد نصرانی که شاهد حلم وبردباری امام (ع) بود، نزد وجدان خود خجل شد وازامام (ع) معذرت خواست واسلام آورد.

 

منبع: خراسان نیوز

پنج شنبه 11/2/1393 - 12:56

 

http://multimedia.webzine.mehrnews.com/Original/1392/07/08/IMG12034601.jpg

 

Gmail کاربران زیادی دارد. برخی افراد بیشتر کارهای خود را از طریق اینترنت انجام می دهند و از ایمیل استفاده  بسیار زیادی می کنند. برای این دسته از افراد، مسلط بودن به سرویس ایمیل اصلی شان بسیار مهم است. کلیدهای میانبر، امکانات و دکمه هایی که در جاهای مختلف برای انجام سریع تر امور قرار داده شده، برچسب ها و دسته بندی های شخصی، جست وجو و دیگر امکانات جیمیل برای کاربران آن مهم است. در این مطلب با 10 نکته  و ترفند برای استفاده  بهتر از این سرویس ایمیل آشنا می شوید.

 

انصراف از ارسال ایمیل با Undo Send

انصراف از ارسال یک ایمیل قابلیت خوبی است که در جیمیل وجود دارد و با مراجعه به بخش تنظیمات (آیکن چرخ دنده) و در تب Labs می توان آن را فعال کرد. در این صورت اگر اشتباهاً ایمیلی را به آدرسی بفرستید، می توانید به سرعت از ارسال آن انصراف دهید.

جمع و جور کردن ظاهر جیمیل

شاید ظاهر جیمیل برایتان کمی شلوغ و به هم ریخته باشد و شاید هم برعکس، به نظر خیلی فشرده برسد. اگر رزولوشن نمایشگر شما خیلی پایین یا خیلی بالا باشد و همچنین از نظر ابعادی کوچک یا بزرگ باشد، این مشکل برایتان پیش می آید.به گزارش zoomit ،برای این که تراکم آیکن ها و ایمیل ها بیشتر و به اصطلاح جمع و جور شود، بهتر است از حالت نمایش Compact یا فشرده استفاده کنید و اگر می خواهید عناصر بزرگ تر شود، حالت Comfortable را انتخاب کنید. برای انتخاب این حالات نمایش از آیکن چرخ دنده استفاده کنید که در سمت بالا و راست دیده می شود.

کلیدهای میانبر ضروری در جیمیل

قبل از هر چیز به Setting بروید و از تب تنظیمات عمومی یا General، گزینه  Keyboard Shortcuts را در حالت فعال یا on قرار دهید. چند کلید میانبر مفید و ضروری که باید در استفاده از جیمیل با آن ها آشنا باشید، بدین شرح است:

J برای باز کردن ایمیل قبلی

K برای باز کردن ایمیل بعدی

E برای آرشیو کردن یک ایمیل

شیفت و # برای فرستادن به سطل زباله یا Trash

/ برای تایپ در نوار جست وجو

A برای پاسخ دادن به ایمیل در جواب تمام افرادی که ایمیل مورد نظر برایشان ارسال شده است

R برای پاسخ دادن به یک ایمیل تنها در جواب یک شخص

 

عکس ها را راحت تر در ایمیل ها بگذارید

برای استفاده از عکس ها در جیمیل کافی است با کلید میانبر Ctrl+V آن ها را پیست کنید. البته قبل از این عمل باید عکس را در کلیپ برد کپی کرده باشید. با استفاده از قابلیت بک آپ گیری گوگل پلاس کار کمی ساده تر می شود؛ چرا که هر عکسی که با گوشی یا تبلت خود گرفته باشید، روی گوگل درایو ذخیره می شود.

کاربرد آن در جیمیل این است که می توانید از دکمه  Insert که گوگل به تازگی در کادر ایجاد ایمیل جدید اضافه کرده است، استفاده کنید و عکس های گوگل درایو خود را در ایمیل قرار دهید. البته امکان اشتراک گذاری یک آلبوم کامل هم وجود دارد.

 

تعداد ایمیل های خوانده نشده را در کنار عنوان تب ها ببینید

با فعال کردن افزونه ای به نام Unread message icon می توان در کنار نام تب ها تعداد ایمیل های خوانده نشده را هم مشاهده کرد؛ البته به شرطی که تعداد تب ها زیاد نباشد. تعداد به صورت خودکار به روز می شود و لذا به بازکردن تبی که جیمیل در آن باز شده است، نیازی نیست. برای فعال کردن این ویژگی این مسیر را در تنظیمات دنبال کنید:

Settings > Labs tab > Enable "Unread message icon

 

ارسال و آرشیو

اگر دوست دارید جیمیل شما خلوت باشد، از آیکن Send and Archive به جای Send معمولی برای پاسخ به ایمیل ها استفاده کنید.به عنوان مثال وقتی به ایمیلی پاسخ می دهید، می توانید با این قابلیت جیمیل، ایمیل مورد نظر را به آرشیو منتقل کنید. البته آرشیو کردن با حذف کردن متفاوت است. برای دیدن ایمیل های آرشیو شده می توان از تب All Mail در بخش کناری یا نوار جست وجو در بالای صفحه استفاده کرد.برای فعال کردن این ویژگی جیمیل این مسیر را دنبال کنید:

Setting > General > Show Send & Archive Button in reply

 

خواندن ایمیل ها به صورت آفلاین

Gmail Offline یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای جیمیل است. این افزونه به شما اجازه می دهد که ایمیل ها را بخوانید، پاسخ دهید، جست وجو و آرشیو کنید، آن هم بدون اتصال به اینترنت.

برای فعال کردن این ویژگی در تنظیمات جیمیل به تب Offline مراجعه کنید. لینکی برای نصب افزونه در این تب قرار داده شده است که پس از نصب آن، امکان همگام سازی ایمیل ها فراهم می شود. بدین صورت که در حالت آفلاین همه چیز توسط افزونه ذخیره می شود و به محض اتصال به اینترنت، با جیمیل آنلاین همگام سازی می شود.

 

ایمیل ها را به برنامه های روزانه  خود اضافه کنید

پاسخ دادن به ایمیل کاری زمان بر است. اگر سرتان شلوغ باشد و در انجام این مهم تعلل کنید، ممکن است برخی ایمیل های مهم بدون پاسخ باقی بماند. لذا بهتر است چنین ایمیل هایی را به Tasks خود اضافه کنید. در بخش بالا و چپ روی عبارت Gmail کلیک کنید و از فهرست نمایان شده، گزینه  Tasks را برگزینید. برای اضافه کردن ایمیل به فهرست کارهای خود باید ابتدا آن را باز یا با زدن چک  مارک کنار تیتر، انتخاب کنید. سپس از دکمه  More در بالای تب ها استفاده و گزینه  Add to Tasks را انتخاب کنید. اضافه کردن ایمیل ها هم با انتخاب چند ایمیل و استفاده از همین گزینه امکان پذیر است.

 

انصراف از ثبت نام در وب سایت ها و سرویس ها

شاید در وب سایت های زیادی ثبت نام کرده اید و از این که ایمیل های زیادی دریافت می کنید، خسته شده اید. برای انصراف از ثبت نام یا به اصطلاح unsubscribe در نوار جست وجو همین عبارت را تایپ کنید.

نتیجه جست وجو این است که تمام مواردی که شامل این عبارت است، نمایش داده می شود و می توان یک به یک همه  موارد را بررسی کرد.

پلاگینی به نام Unroll.me هم برای پاک سازی این نوع ایمیل ها وجود دارد که کار را ساده تر می کند.

 

برای ایمیل ها Label انتخاب کنید

با درگ کردن لیبل های جیمیل از بخش بالایی اینباکس و رها کردن روی ایمیل ها، می توان عمل لیبل گذاری را سریع تر و راحت تر انجام داد.

 

منبع: khorasannews

پنج شنبه 11/2/1393 - 12:52