تعداد مطالب : 138
تعداد نظرات : 122
زمان آخرین مطلب : 3003روز قبل
 

كدام سياره آن قدر داغ است كه سرب در آن ذوب ميشود؟

گرمترين سياره، نزديكترين سياره به خورشيد،يعني تير يا عطارد نيست بلكه ناهيد،دومين سياره منظومه شمسي است.سطح اين سياره بسيار داغ است، زيرا برعكس تير، ناهيد داراي جو است.جو همانند شيشه هاي گلخانه به گرم كردن سطح سياره كمك ميكند.دماي اين سياره در حدود 500 درجه سانتيگراد است كه براي ذوب كردن بسياري از فلزات مانند قلع، سرب و روي كافي است.

 

يکشنبه 23/2/1386 - 13:47
 

كدام سيارات حلقه هايي به دور خود دارند؟

سه سياره ي مشتري، اورانوس و كيوان حلقه هايي به دور خود دارند.حلقه ها كمربندهاي باريكي از سنگهاي بزرگند كه حول محوري به دور سياره ميگردند.حلقه ي كيوان، اين سياره را به زيباترين سياره ي آسمان تبديل كرده است.ستاره شناسان عقيده دارند كه نپتون نيز داراي حلقه هايي است.

 

يکشنبه 23/2/1386 - 13:46
 

دنباله های آتش

دنباله ی برخی از ستارگان دنباله دار را می توان در شب دید. ستاره ی دنباله دار هیل باپ در سال 1997 میلادی از کنار زمین عبور کرد. جریانی که درست در عقب هسته ی ستاره ی وجود دارد. دنباله ی رنگی متمایل به آبی دارد که از جنس گاز است. دنباله ی روشن تری که به طرف راست کشیده شده است ذرات گرد و غباریست که هنگام نزدیک شدن به خورشید از آن پرتاب می شود.

 

يکشنبه 23/2/1386 - 13:45
 

اتم

 

یک اتم ، کوچکترین جزء اصلی غیر قابل تقلیل یک سیستم شیمیایی می‌باشد.

 ریشه لغوی

این کلمه ، از کلمه یونانی atomos ، غیر قابل تقسیم ، که از a- ، بمعنی غیر و tomos، بمعنی برش ، ساخته شده است. معمولا به معنای اتم‌های شیمیایی یعنی اساسی‌ترین اجزاء مولکول‌ها و مواد ساده می‌باشد.

تاریخچه شناسایی اتم

مواد متنوعی که روزانه در آزمایش و تجربه با آن روبه رو هستیم، متشکل از اتم‌های گسسته است. وجود چنین ذراتی برای اولین بار توسط فیلسوفان یونانی مانند دموکریتوس (Democritus) ، لئوسیپوس (Leucippus) و اپیکورینز (Epicureanism) ولی بدون ارائه یک راه حل واقعی برای اثبات آن ، پیشنهاد شد. سپس این مفهوم مسکوت ماند تا زمانیکه در قرن 18 راجر بسکوویچ (Rudjer Boscovich) آنرا احیاء نمود و بعد از آن توسط جان دالتون (John Dalton) در شیمی بکار برده شد.
راجر بوسویچ نظریه خود را بر مبنای مکانیک نیوتنی قرارداد و آنرا در سال 1758 تحت عنوان:

Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium


چاپ نمود.

براساس نظریه بوسویچ ، اتمها نقاط بی‌اسکلتی هستند که بسته به فاصله آنها از یکدیگر ، نیروهای جذب کننده و دفع کننده بر یکدیگر وارد می‌کنند. جان دالتون از نظریه اتمی برای توضیح چگونگی ترکیب گازها در نسبتهای ساده ، استفاده نمود. در اثر تلاش آمندو آواگادرو (Amendo Avogadro) در قرن 19، دانشمندان توانستند تفاوت میان اتم‌ها و مولکول‌ها را درک نمایند. در عصر مدرن ، اتم‌ها ، بصورت تجربی مشاهده شدند.
يکشنبه 23/2/1386 - 13:43
 

سلام.

یه نفر برام نوشته بود چرا شبا می نویسم و اینکه اگه شبا بنویسیم ،مطلبمون زیباتر میشه یا نه؟نمی دونم اون دوست خوبم این مطلبو می خونه یا نه،ولی می خوام بهش بگم: دوست خوبم شبها زمان آرامشه، وقتیه که همه بی خبرا خوابن.وقتیه که خیلی حال خوبی به آدما دست میده،آخه دل مشغولی ها کم میشه و تنهایی آدم شروع میشه. به هر کاری که مشغول باشی و هر چقدر که سرت شلوغ باشه، شبها مال خودتی. من فکر می کنم شبها نوشته ها صادقانه تر وزیباتره. از نظر من شب زیباترین آفریده خداست.  

يکشنبه 23/2/1386 - 1:41
 

((درختی که از آغوش تو بزرگتر است ، از دانه ای کوچک روئیده شده ،

بنائی که بلند و سر بفلک کشیده است ، از مشتی خاک ساخته شده و

سفری هزار فرسنگی ، با یک گام آغاز شده است ! ))

شنبه 22/2/1386 - 23:51
 

 اعتياد به اينترنت
بيماري مدرن در دنياي مدرن
ساعت يازده و نيم شب است. بسيار خسته است، طوري كه چشمانش باز نمي‌شود. از همان اول صبح فردا كلي كار دارد، اما مگر مي‌تواند بدون چك كردن ايميل‌هايش بخوابد؟ پاي رايانه‌اش مي‌نشيند و به اينترنت وصل مي‌شود. با خود مي‌گويد فقط نيم ساعت، بعد مي‌خوابم. چند ايميل چك مي‌كند و چند تا هم جواب مي‌دهد. دو سه نفر از دوستانش آن‌لاين هستند. شروع به صحبت با آنها مي‌كند. همزمان مشغول خواندن خبرهاي روز در سايت‌هاي گوناگون است. ناگهان به طور تصادفي چشمش به گوشه پايين سمت چپ مانيتور مي‌افتد و ساعت سيستم را مي‌بيند. ساعت دو و نيم بامداد است و او هنوز بيدار است.
تا به حال اين اتفاق براي شما افتاده است؟ اگر پاسخ مثبت است، مي‌توان گفت كه علايم يك بيماري اينترنتي در شما به چشم مي‌خورد. هنگامي كه مرور كردن وب، ايميل‌زدن، بازي، خريد، دريافت موسيقي و چت كردن با كار يا زندگي اجتماعي يك فرد تداخل ايجاد مي‌كند، زماني است كه مشكل آغاز شده است. روان‌شناسان و محققان در نقاط گوناگون جهان در تلا‌شند كاري كنند كه افراد تنها تا زماني پشت رايانه‌هايشان به سر ببرند كه مشكلي براي آنها پيش نياورد. مطابق تحقيقات جديدي كه در دانشگاه فلوريدا انجام گرفته است براي آزمايش اعتياد به اينترنت بايد پنج مورد زير را بررسي كرد:
1)
گذراندن زمان بيش از حد مورد نظر در اينترنت
2)
غفلت از ساير مسووليت‌ها
3)
يك ناسازگاري مهم در روابط به علت استفاده از اينترنت
4)
اشتياق براي حضور در شبكه
5)
تفكر بيش از حد در مورد اينترنت در زمان‌هاي حاضر نبودن روي شبكه. تحقيقاتي كه در ميان استفاده‌كنندگان اينترنت انجام شده بيانگر اين مطلب است كه از ميان معتادان اينترنتي، بيش از 57 درصد از چت روم‌ها (اتاق‌هاي گفت‌وگو) استفاده مي‌كنند.
افرادي كه از چت روم‌ها استفاده مي‌كنند بيشتر وقت خود را صرف گپ زدن و بحث‌هاي جنسي مي‌كنند. به بيان ديگر آنها در طول گفت‌وگو به طور متناوب با منابع مستقيم و غيرمستقيم جنسي سر و كار دارند. اعتياد به اينترنت از سال 1995 مطرح شد و در سال 1996 توسعه يافت و از آن پس مراكز درماني از اين اختلال به عنوان يك اختلال رواني ياد مي‌كنند. روان‌شناسان مي‌گويند: اعتياد به اينترنت يك اختلال جدي در عملكرد افراد محسوب مي‌شود كه مي‌تواند تاثيرات مخربي در روابط اجتماعي آنها بگذارد.
اختلالات جنسيتي در استفاده از اينترنت
براساس نتايج تحقيقات انجام شده، تفاوتي در ميزان استفاده زنان و مردان از اينترنت وجود ندارد. تحقيقات نشان مي‌دهد مردان، اينترنت را به دليل امكاني كه براي تجربه راه‌هاي تازه براي انجام امور متعدد به آنها مي‌دهد، ارزش‌گذاري مي‌كنند. مردان بيشتر تمايل دارند از اينترنت براي به دست آوردن انواع و اقسام اطلاعات استفاده كنند. نتايج مسابقات ورزشي، وضع آب و هوا، اخبار، كاريابي و رتبه‌بندي اجناس و خدمات، مورد علاقه مردان هستند. مردان همچنين از اينترنت براي سرگرمي، شنيدن موسيقي، جمع‌آوري اطلاعات پيرامون دل مشغولي‌هاي شخصي يا عضويت در گروه‌هاي ورزشي استفاده مي‌كنند. در مقابل، زنان اينترنت را به دليل فرصت‌هايي كه براي حفظ و توسعه روابط انساني به آنها مي‌دهد، دوست دارند. زنان در اينترنت بيشتر سراغ ايميل مي‌روند، مطالب مربوط به سلامت و بهداشت را جست‌وجو مي‌كنند، از نقشه‌هاي مسيرياب استفاده مي‌كنند و موضوعات ديني را مطالعه مي‌كنند.
اعتياد به اينترنت، يك بيماري جديد
تحقيقات باليني به طور عمده بر موادي از قبيل دارو و الكل تمركز دارند. گزارش‌ها حاكي است كه معتادان به اينترنت روش‌هاي مشابه افراد معتاد به دارو و الكل و قمار دارند و اين اعتياد پيامدهاي اجتماعي و شغلي زيادي را برايشان به دنبال دارد.
اينترنت، تباه كننده وقت
پژوهشگران دريافته‌اند كه هر چه افراد، وقت بيشتري را به استفاده از اينترنت اختصاص دهند، ميزان روابط خانوادگي و نيز اندازه حوزه‌هاي زندگي اجتماعي و واقعي آنها بيشتر كاهش مي‌يابد. همچنين به مرور زمان، افزايش استفاده از اينترنت با فراوان‌تر شدن احساس تنهايي و افسردگي همراه خواهد بود.
درمان اعتياد به اينترنت
1)در صورت بروز علايم اعتياد، منع كامل دسترسي به اينترنت نياز نيست بلكه ايجاد ساختاري كه به كاهش دسترسي تا مرز اعتدال منجر شود مي‌تواند مفيد واقع شود.
2)
براي نشان دادن مدت زمان اتصال و نصب، يك كپي از دستورالعمل فوق‌الذكر در اتاق فرزندتان براي اينكه به آن وفادار بماند، مي‌تواند مفيد باشد.
3)
به ازاي كاهش اتصال به شبكه براي او پاداشي در نظر گرفته و او را تشويق كنيد.
4)
تهيه فهرستي از فعاليت‌هاي جايگزين مفيد است. اين فعاليت‌ها بايد براي او جذاب باشند.
5)
در صورتي كه نياز به متخصص احساس مي‌شود، مي‌توانيد از مشاوران مراكز درماني كمك بگيريد

شنبه 22/2/1386 - 23:47
 

آيا نمايشگر رايانه براى چشم مضر است؟

 

گرچه تعدادى از كاربران رايانه از ناراحتى و خستگى چشم هنگام كار شاكى هستند هيچ گونه دليل علمى مبنى بر مضر بودن نمايشگرها براى چشم وجود ندارد. دكتر زرين بخش متخصص بيمارى هاى چشم در اين باره مى گويد: «آزمايش هاى انجام شده در آزمايشگاه هاى دولتى آمريكا نشان مى دهد اين ترمينال ها هيچ تابش پرتو يونيزه (مانند اشعه X ) و غير يونيزه (مانند ماورابنفش) ندارند يا اين تابش به ميزان حداقل است. در شرايط عمل معمولى ميزان پرتو ماورابنفش تابيده از اين نمايشگرها به همان مقدار كمى است كه توسط نور فلورسنت ايجاد مى شود. مقدار اين اشعه به اندازه اى است كه نمى تواند آب مرواريد يا ساير عوارض چشمى را در طول مدت عمر ايجاد كند.»

نمايشگر رايانه و خستگى چشم

در استفاده از نمايشگرها علائمي مانند تحريك چشم (قرمزى، آبريزش، خشكى چشم)، خستگى (درد و سنگينى پلك ها و پيشانى) و سختى تمركز مشاهده مى شود. سردرد، درد پشت، و گرفتگى هاى عضلانى نيز ممكن است رخ دهد. به گفته دكتر زرين بخش اين شكايات ناشى از شرايطى است كه مى تواند با تغيير وسايل و طراحى محيط كار و تجويز عينك مناسب اصلاح شود. برخى از علائم چشمى هشدار دهنده هستند ولى دليلى براى توقف کار با رايانه براى جلوگيرى از صدمات ناشى از آن نيست.

صفحه نمايشگر گرد و خاك را به آسانى جذب مى كند و بايد با يك پارچه آنتى استاتيك پاك شود تا ديد بهتر به دست آيد. استفاده از نمايشگر نياز به عدم تحرك بدن، سر و موقعيت چشم دارد كه خسته كننده است. پلك زدن زياد باعث خيس شدن چشم در نتيجه مانع خستگى آن مى شود.

در واقع بايد يك بررسى علامتى براى پيدا كردن علت آن انجام شود و عينك مناسب در صورت نياز تجويز شود. شركت هاى سازنده اين وسايل مى توانند پيشنهاد مناسب درباره طراحى محيط كار ارائه دهند. به گفته دكتر زرين بخش در محل كار بيشتر كاربران ترجيح مى دهند صفحه نمايشگر دور از محل مطالعه معمولى قرار گيرد، قسمت بالاى نمايشگر بايستى روبه رو يا كمى پايين تر از سطح چشم قرار گيرد، نوشته ها و مدارك مورد مراجعه بايد نزديك صفحه نمايشگر باشد تا حركات سر و چشم و تغييرات تمركز چشم به حداقل برسد؛ و تنظيم نور اتاق به ترتيبى باشد كه انعكاس هاى نورى به حداقل برسند. گاهى نور استاندارد در دفتركار براى استفاده از نمايشگر زياد است. اگر تغيير نور محل كار عملى نباشد ممکن است استفاده از هود يا فيلترهاى ميكرومش مفيد واقع شود. صفحه نمايشگر گرد و خاك را به آسانى جذب مى كند و بايد با يك پارچه آنتى استاتيك پاك شود تا ديد بهتر به دست آيد. استفاده از نمايشگر نياز به عدم تحرك بدن، سر و موقعيت چشم دارد كه خسته كننده است. پلك زدن زياد باعث خيس شدن چشم و در نتيجه مانع خستگى آن مى شود.

نيازهاى ويژه بينايى براى استفاده از نمايشگرها

دكتر زرين بخش در مورد نيازهاى ويژه بينايى مى گويد: «صفحه نمايشگر بايد در محل تمركز مناسب چشم قرار گيرد. از آنجا كه نمايشگرها معمولاً دورتر و بالاتر از فاصله مطالعه قرار مى گيرند ممكن است عينك متفاوتى مورد نياز باشد. اين مطلب در مورد افرادى كه عينك هاى دو كانونه يا چند كانونه و يا عينك مطالعه استفاده مى كنند بيشتر صدق مى كند. سطح عينك دو كانونه ممكن است بالاتر قرار گيرد تا با محل بالاى سطح صفحه نمايشگر هماهنگى داشته باشد. افرادى كه در حالت عادى نياز به عينك ندارند ممكن است براي استفاده از نمايشگر نياز به عينك اصلاحى داشته باشند. افراد بايد شرايط محل كار و ابعاد آن را براى پزشك شرح دهند تا عينك مناسب براى آن فاصله تجويز شود. و بالاخره اين كه معاينه چشم از ضروريات تشخيص بيمارى هاى چشمى است.

 

شنبه 22/2/1386 - 23:6
 

دنیا را بد ساخته اند،کسی که دوستش داری تو را دوست ندارد و کسی که تو را دوست دارد،تو دوستش نداری،

اما ...

کسی که دوستش داری و او هم تو را دوست دارد ،به رسم وآیین هرگز به هم نمی رسندو این رنج است

و زندگی یعنی این...

 

« دکتر شریعتی»

شنبه 22/2/1386 - 22:47
 

چیزی را که هرگز تاکنون درباره خودت نگفتی ،برای یک نفر بازگو کن.اگر اشکالی نداره از این تجربه خودت برای من هم بنویس.

جمعه 21/2/1386 - 0:26