رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

امیر انفاق و كرم

در عصر رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مسلمانان براى سركوبى كفار حركت كردند، كافران بدون جنگ تسلیم شدند و در نتیجه اراضى و اموالى از آنها كه در اصطلاح فیى گفته مى شد به دست مسلمین افتاد امام صادق (علیه السلام ) فرمود: پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم آن فیى را بین مسلمانان تقسیم كرد یك قطعه از آن سهم تقسیم شده براى حضرت على ع شد، آن حضرت در آن زمین چاهى حفر كرد تا به آب رسید به حدى كه آب آن چاه به اندازه گردن شتر فوران مى كرد. امام على (علیه السلام ) آن چشمه را به نام عین ینبع (چشمه جوشان ) نامید. شخصى به حضور على (علیه السلام ) آمد و در این مورد به او بشارت داد و تبریك گفت امام على ع فرمود: و بشر الوارث ، بشر الوارث هى صدقه بتافى حجیج بیت الله و عابر سیبله لاتباع و لاتوهب و لاتورث فمن باعها او وهبها فعلیه لعنة الله و الملائكة و الناس اجمعین یعنى : به وراث مژده و خبر بده ، این چشمه فقط وقف گردیده تا در آمد آن در راه تاءمین معاش و مخارج زائران خانه كعبه و مسافران در راه خدا به مصرف برسد فروختن و بخشیدن و به ارث بردن آن جایز نیست . كسى كه آن را بفروشد یا ببخشد لعنت خدا و فرشتگان و همه انسانها بر او باد.(159) اى آسمان رحمت و بحر سخا على وى داده عدل تو دو جهان را صلا على 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
دوشنبه 22/4/1394 - 14:10
ایران2264 ( تعداد مطالب : 3065 ) ( تعداد نظرات : 549 )
خدا: اى ابلیس! چه چیز مانع تو از سجده كردن بر مخلوقى شد كه با قدرت خود آفریدم. آیا تكبر كردى یا از برترینها بودى برتر از این كه فرمان سجود به تو داده شود؟

شیطان: من از او (آدم) بهترم، مرا از آتش آفریده‏اى و او را ازگل.

خدا: از آسمانها (و صفوف ملائكه) خارج شو كه تو رانده درگاه منى اینجا جاى پاكان و مقربان است، نه جاى آلودگان و سركشان و تاریك دلان و مسلما لعنت من بر تو تا روز قیامت خواهد بود و همیشه مطرود از رحمت من خواهى بود.

شیطان: پروردگارا! مرا تا روزى كه انسانها برانگیخته مى‏شوند مهلت ده مهلتى كه از فرزندان آدم انتقام گیرم، و همه را به گمراهى بكشانم.

خدا: تو از مهلت داده شدگانى ولى نه تا روز رستاخیز و مبعوث شدن خلایق بلكه تا روز و زمان معینى.

شیطان: به عزّتت سوگند كه همه آنان را گمراه خواهم كرد مگر بندگان مخلص تو از میان آنها، آن گاه از پیش و از پس و از چپ و راست بر آنها مى‏تازم. و بیشترینشان را شكرگزار نخواهى یافت.

خدا: به حق سوگند، و حق مى‏گویم كه جهنم را از تو و هر كدام از آنان كه از تو پیروی کنند پر خواهم كرد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1617روز قبل
پنج شنبه 18/4/1394 - 13:29
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

شرط قبولى توحید و ایمان

ابوسعید خدرى مى گوید: روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نشسته بود و تنى چند از یارانش از جمله حضرت على بن ابیطالب (علیه السلام ) گرد او بودند. حضرت فرمود: هر كس لا اله الا الله گوید وارد بهشت مى شود پس دو تن از یاران آن حضرت گفتند ما مى گوییم لا اله الا الله . پیامبر فرمود: همانا لا اله الا الله از این شخص (اشاره به حضرت على (علیه السلام )) و شیعیانش قبول مى شود باز آن دو تن تكرار كردند و گفتند: ما نیز مى گوییم پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم دست بر سر على (علیه السلام ) گذارد آنگاه به آن دو نفر گفت ، علامت پیروى از او این است كه

بیعت او را نشكنید و در مسند و مقام او ننشینید و سخنش را تكذیب نكنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
سه شنبه 16/4/1394 - 12:42
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

ورود به بهشت

در قسمتى از یك روایت مفصل آمده است : روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به مردم فرمود:

اى گروه مردم هر كس با اقرار به توحید و كلمه لا اله الا الله مخلصانه بدون آنكه چیزى به آن مخلوط كند خدا را ملاقات نماید اهل بهشت است امام على بن ابیطالب (علیه السلام ) بپا خاست و عرضه داشت پدر و مادرم فدایت چگونه این كلمه را مخلصانه بگوید و چیزى به آن مخلوط نكند براى ما بیان كن تا حد آن را بشناسیم ؟ رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: آرى براى دنیا خواهى و حرص بر جمع آورى مال و خوشنود بودن به امور مادى و گناه و معصیت و بردگى و بندگى پول این كله را نگوید و متاءسفانه مردمى چنین اند كه گفتارشان ، گفتار نیكان ولى كردارشان كردار ستمگران و تبهكاران است با زبان شهادت به توحید مى دهند اما هر فسق و فجورى را مرتكب مى شوند پس هر كس خداى عزوجل را دیدار كند و در او این خصلت ها نباشد و قولش لا اله الا الله است بهشت براى اوست و هر گاه دنیا را بگیرد و آخرت را ترك كند اهل دوزخ است .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
سه شنبه 16/4/1394 - 12:40
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

قضاوت عادلانه

در اواخر عصر پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم ، رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم على (علیه السلام ) را براى ارشاد مردم یمن و قضاوت و حكومت بین آنها به آنجا فرستاد در آن ایام حادثه عجیبى رخ داد گروهى براى شكار شیرى گودال عمیقى را كنده و شیرى را در میان آن انداخته و محاصره كردند ناگهان پاى یكى از آنها لغزید، او براى حفظ جان خود دست دیگرى را گرفت و او نیز دست سومى را و سومى دست چهارمى و سرانجام همه آنها به داخل گودال افتاد و بر اثر حمله شیر به آنها هر چهار نفر مردند.

در مورد دیه و خون بهاى آنها بین بستگانشان اختلاف و نزاع شد تا حدى كه ماجرا به جنگیدن رسد. امام على (علیه السلام ) وقتى از ماجرا مطلع شد نزد آنها رفت و فرمود: من در میان شما داورى مى كنم و اگر به داورى من رضایت ندادید به حضور پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم برود تا در میان شما قضاوت كند.

آنگاه فرمود: فرد اولى كه طعمه شیر شد دیه اى ندارد، ولى باید بستگان او یك سوم دیه یك انسان را (مثلا از صد شتر؛ 33 شتر) به اولیاء دومین مقتول بپردازند.

(القضاء كما قضى على ؛ قضاوت صحیح همان است كه على قضاوت كرد) باید توجه كرد كه امام خونبهاى مقتول چهارم را میان اولیاى سه نفر مقتول قبلى بطور مساوى تقسیم كرد.

زیرا بستگان اولى یك سوم دیه را به اولیا دومى دادند و بستگان دومى دو سوم دیه را (كه یك سوم آن از خودشان بود) دادند و بستگان سومى همه دیه را كه دو سوم آن از دیگرى بود پرداختند.

  • تو بوالحسنى تو مرتضایى مقصود نبى ز لافتایى
  •  ممدوح خدا ز هل اتایى 
  • تو جلوه ى حق تو مصطفایى ممدوح خدا ز هل اتایى 
  •  ممدوح خدا ز هل اتایى 
زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
يکشنبه 14/4/1394 - 9:20
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

ماءموریتى در یمن

على (علیه السلام ) مى فرماید: رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مرا نزد خویش فرا خواند و از من خواست كه به منظور برقرارى صلح و آشتى در میان مردم یمن به آن ناحیه سفر كنم . به آن حضرت عرض كردم : اى رسول خدا آنان جمعیتى هستند كه عمرى از ایشان گذشته در حالى كه من جوانى (كم سن و سال ) هستم حضرت فرمود: یا على (علیه السلام ) در بدو ورود به یمن كه به گردنه افیق رسیدن بایست و با صداى بلند بگو اى درخت ، اى كلوخ ، اى زمین ، محمد صلى الله علیه و آله و سلم ستاره خدا، بر شما درود فرستاده است . على (علیه السلام ) مى فرماید: راهى یمن شدم همین كه بر فراز گردنه افیق قرار گرفتم و بر یمنى ها اشراف پیدا كردم ناگهان دیدم كه آنها با نیزه و كمانهاى خود در حالى كه شمشیر به دست بودن به طرف من حمله كردند من بنا به توصیه پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم همان جا به صداى بلند فریاد زدم اى درخت ، اى كلوخ ، اى زمین ، محمد صلى الله علیه و آله و سلم فرستاده خدا، بر شما درود فرستاده است. در این

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
يکشنبه 14/4/1394 - 9:13
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

ایثارگرى بیدار

حضرت على (علیه السلام ) شبى را براى آبیارى نخلستان ، فردى اجیر شد تا در برابر، آن مقدارى جو از صاحب نخلستان مزد بگیرد. آن شب را تا صبح به كارگرى و آبیارى پرداخت و آن مقدار جو را گرفت آن جو را سه قسمت كرد یك قسمت آن را آرد نمود و با آن نان تهیه كرد ولى همان لحظه مسكینى آمد و تقاضاى غذا كرد. حضرت آن نان را به او داد تا سیر گردد با قسمت دوم آن نیز نان تهیه كرد وقتى كه آماده یتیمى آمد و از آن حضرت تقاضاى كمك كرد حضرت نان را به او داد با قسمت سوم آن جو نیز حضرت نانى تهیه كرد وقتى كه آماده شد اسیرى آمد و تقاضاى غذا كرد حضرت آن نان را به او داد خود و همسر و فرزندانش گرسنه ماندند...

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
يکشنبه 14/4/1394 - 9:8
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

پیامبر (ص ) از بى وفایى مردم مى گوید

روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به على (علیه السلام ) فرمود: اى على ! این جماعت امر (خلافت و امامت ) ترا نقض و غصب نموده و خلافت را بدون تو، خودشان به تنهایى گرفته و درباره تو نافرمانى مرا مى كنند!!! پس بر تو باد بردبارى ، تا خداوند امر خود را نازل كند. اى على آگاه باش به همین زودى ، آنها با تو بى وفایى خواهند كرد، پس آنها را مگذار كه به تو راه یافته و خوارت كنند و خونت را بریزند (یعنى صبر را پیشه خود كن ) چون امت پس از من به تو خیانت خواهند كرد این خبر را جبرئیل از پروردگار به من داد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
شنبه 13/4/1394 - 11:39
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

اعدام مفسدین

در جریان فتح مكه توسط پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم ، كه در سال 8 هجرى به وقوع پیوست پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم همه را، حتى ابوسفیان را با آن همه سوابق سوء مورد عفو قرار داد و فرمود: (الیوم یوم المرحمة لا الملحمة امروز روز عفو و گذشت است نه روز انتقام ) ولى عجیب این بود كه عده اى كه تعداد آنها 6 نفر بود پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم ، فرمود: هر كجا آنها را یافتید بكشید اگر چه به پرده كعبه آویزان شده باشند این عده عبارت بودند از مقیس بن صبابه ، عبدالله بن سعد بن ابى سرح ، عبدالله بن خطل ، حویرث بن نفیل و دو نفر آوازه خوان كه با ساز و آواز خود از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بدگویى مى كردند. حضرت على (علیه السلام ) یكى از آن دو آوازه خوان بدگو و حویرث بن نفیل را كشت و جمعا 3 نفر از شش نفر آنها بدست على (علیه السلام ) كشته شدند. 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
شنبه 13/4/1394 - 11:36
رامین الهامی ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

یا على (ع ) چگونه توبه كنم

روزى یك نفر مهدور الدم یعنى كسى كه به خاطر جرمى حكمش قتل مى باشد به امام على (علیه السلام ) متوسل شد و عرض كرد یا على (علیه السلام ) چه كنم تا پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم مرا ببخشد؟ امیرمؤ منان (علیه السلام ) به او فرمود: به حضور پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم برو و آیه 91 سوره یوسف را تلاوت كن .

تا الله لقد اثرك الله علینا و ان كنا لخاطئین به خدا سوگند خداوند تو را بر ما تقدم داشته و ما خطا كار بودیم  پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بى درنگ آیه بعد (آیه 92 سوره یوسف ) را قرائت فرمود لا تثریب علیكم الیوم یغفر الله لكم و هو ارحم الراحمین و توضیحى بر شما نیست خداوند شما را مى بخشد و او مهربانترین مهربان است . و قرائت این آیه از طرف رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم به منزله حكم عفو آن حضرت از آن شخص قرار گرفت .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 805روز قبل
شنبه 13/4/1394 - 11:35
  • تعداد رکورد ها : 12111