• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
آخرین نظرات کاربران
هیوا
هر کی نظر شما پان کورد را تأیید نکنه اتوماتیک لر میشه آیا؟؟؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 18:5
rita
شما یه سند به من نشان بده که کوردها بومی پشتکوه لرستان(ده بالا) بودند؟مهاجرت از شمال به جنوبه.کوردها از شمال زمان پهلوی اول به پشتکوه آورده شدند.کوردها طایفه ای مهاجرت میکنند و الان مشکلاتی را برای اورمیه بوجود آوردند
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 18:3
بهمنی
کوردها حتی بلوچها رو هم کورد میدونند.اگه کورد زمین و زمان رو برای توسعه ارضی کورد بنامه پان کورد نیست پس چیه؟؟؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 17:59
موسوی
پان کورد…راستی میدونی واژه کورد از کوریتان زبان پهلوی بمعنی چوپانه؟در لغت نامه زبان طبری هم یعنی چوپان گوسفند…
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 17:58
مروتی
عیلام باستان که طبق گفته دکترپرویز رجبی درکتاب تاریخ ایران صفحه ۶ لر بودند.والتر هینتس آلمانی هم درکتاب شهریاری عیلام آنان را نیاکان قوم کهن لر میداند.دنیل تی پاتس هم عیلامیان رو اجداد لرها میدونه.اسم قدیم ایلام ده بالا بوده بعد به احترام والی شد حسین آباد بعدم زمان پهلوی شد ایلام.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 17:55
ابراهیمی
جدی؟؟؟مه و خورشید و فلک همه دست دادن تا پشتکوه رو لر معرفی کنند.آخ بمیرم چقدر این اولامیا مظلومند.هرچی که کورد بگه فقط درسته بقیه همه دروغ میگن...
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 17:51
لبافی
هرچی کوردا بگن صحیحه و اگر کسی بر پایه اسناد و مدارک تاریخی حرفی بزنه دروغ محضه چون موقعیت کوردآ بخطر میوفته.خوبه رفرنس و ارجاع هم داده.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
دوشنبه 15/6/1395 - 17:48
ناشناس
اینا رو همش خودت خوندی ؟
عقل سلیمت میگه که بری مطالب بی پایه و اساسو از منابع ناشناخته کپی کنی و بیاری اینجا؟؟
کورد یک ملت هست که سابقش از اریاییها بیشتره و ماد هست و مستقل از اریایی
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
يکشنبه 14/6/1395 - 12:24
ناشناس
کسی که فکرش کردیست میتونه بگه من کوردم بدون تعصب مذهبی
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 9/6/1395 - 23:10
ناشناس
بله زنده باد کرد بنده سنندجیم و به کردهای ایلام افتخار می کنم
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
سه شنبه 9/6/1395 - 23:7
رضا
نکته دیگر این است که همین به قول شما لک مهاجر که خودتون هم می گید لر نیست حداکثر شباهت واژگان با کردی کلهری و پهله ای یا ایلامی (معرب پهله ای =فیلی) را دارد اگر چه گرامر لکی با کردی کلهری و فیلی متفاوت است. به هر جال اگر لکی لری نیست که مطمئنا هم نیست کردی کلهری و فیلی هم لری نیست. لری (لری خرم اباد، بختیاری و یاسوج) هم از نظر گرامری ، هم از نظر
واژگان به فارسی بسیار بسیار نزدیکتر است و طبق طبقه بندی ها کنار زبان فارسی است.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
شنبه 6/6/1395 - 15:11
رضا
جناب یاری اگر لکها مهاجران سوریه ای هستند چرا محققان لر همتبار جنابعالی مغرضانه آنها را لر معرفی می کنند؟؟؟ پس شما تایید می کنید که لکها لر نیستند؟؟ نکته بعدی من سفرهایی را به پلدختر و درود داشتم و زمانی که لکی صحبت می کردم عاجزانه به من گفتن والا نمی دونیم چی می گید ما لکی رو نمی فهمیم. بر عکس به خرم آباد سفر داشته ام به راحتی لکی را متوجه می شوند و مشکلی از نظر فهم لکی ندارند. به مسجد سلیمان و فارسان و اردل هم سفر داشته ام به طور کلی لکی را متوجه نمی شوند و کمترین میزان لغات مشترک با لکی دارند . از روز هم روشن تر است که لر خرم آباد و اطراف آن به دلیل اختلاط با لک ها کلمه مشترک با لکی را قرض گرفته.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
شنبه 6/6/1395 - 15:4
سید
توهم زدی دیناروند مندلی کجا بود برو کلیپ ها و نوشته ها و اشعارشونو بخون کپی کردی شهر ایلامه پان لر.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
شنبه 6/6/1395 - 10:5
رضا
سلام استان ایلام قبلا بخشی از ایلام باستان بوده، تا قرن یازدهم هم پهله یا ماسبذان نامیده شده، 4-5 قرن زیر نظر لرها بوده است در زمان والیان لر عملا نام آن را به لرستان پشتکوه تغییر دادند و تمام طوایف آن هم اعم از کرد و اقلیت لر مهاجر همگی لر نامیده شدند و به جهانگردان و سفرنامه نویسان هم لر معرفی شدند. اما اینگونه نبود و کردها نسل به نسل از پدران و پدربزرگان خود می شنیدند که لر نیستند و کرد هستند. به هر حال نمی توانیم به زور و اجبار به کسی بگوییم تو لر هستی در حالی که او لر نیست. بگوییم تو لر تباری در حالی که او تبار خود را بهتر از پان لرها می داند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
جمعه 5/6/1395 - 22:31
تاراز
اگر سواد خواندن دارید کتاب واژگان اشکانی و ساسانی در زبان لری نوشته دکترغلامرضا کرمیان و کتاب پیوستگی زبان لری با زبان تاجیکی نوشته دکتر کرم علیرضایی را بخونید.چون لرها سابقه شهرنشینی و مدنیتشان از شما پشتکوهی های عشایر رمه گردان بیشتر است طبیعتأ بدلیل عدم فرهنگسرای زبان لری بیشتر لغات لری بفراموشی سپرده شدند و مردم لغات فارسی را جایگزین کردند البته درشهرهای بزرگ ما…
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 11:18
iman
تمام طوایف لر و لک ساکن ایلام بودند که طبق خاطرات سپهبدها و گزارشات مجلس و خاطرات تبعیدیها برخی لرها و لکها را سپهبدامیراحمدی بطور گسترده از پشتکوه والی تبعید کرد و کوچ داد چون میخواست لرها با عراق مرز مشترک نداشته باشند و لرها در محیطی ایزوله و بسته باقی بمانند چون احتمال تسلیم نشدن طوایف لر به رضاشاه به قوت خود باقی بود.طوایف ارکواز و ملکشاهی و خزل و کایدخوره و عمله از قدیم جز قیطول والیان لرپشتکوه بودند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 11:13
سیروس
یک سند برای من رو کن که این شبه کوردهای پشتکوه(ده بالای سابق)ساکنین اصلی هستند و مهاجر نیستند.مگر مهاجرت از شمال بجنوب صورت نمیگیرد؟مگر شما در عرضهای مرتفع جغرافیایی سکونت ندارید؟مگر از بلندی به پایین در حرکت نیستید؟سوریه ۱ میلیون کورد و ۴ میلیون ترکمن دارد.شما همیشه آنچیزی که به نفع خودتان است را می بینید.تو میدانی حسین آباد نام قدیم ایلام برگرفته از نام کیست؟پشتکوه قرینه کجاست؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 11:7
لردا
ترکها هیچوقت به لرها توهین نکردند,هیچوقت هویت وقومیت ما را انکار نکردند,هیچوقت شهرهای ما را بنام خودشان سند نزدند.طبق نظرشاهان دلیر ترک مثل نادرشاه افشار لرها بهترین سربازان او بودند.سال۱۱۴۹لرهای بختیاری قندهار را برای نادرفتح کردند.تمام حکومتهای ایران بعداز اسلام ترک بودند.ترکها درمناطق کوهستانی زندگی میکنند همگی شیعه اهل بیت و سفید پوست و رشید هستند.ترکها بهترین دوستان لرها هستند.پتروشیمی لرستان را ترکها با سرمایه شخصی ساختند.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:56
یاری
شما میگویی خرم آباد از لکها قرض گرفته اند در صورتیکه لکها از بومیان باستان منطقه نیستند و مهاجران از سوریه هستند الان در کوهدشت طایفه لک زبانی بنام سوری هست که طبق شجرنامه و اسناد تاریخی از سوریه آمدند و حتی از لحاظ ظواهر ظاهری و میمک صورت و پوست تیره همگی گواه بر این مدعاست.دهخدا میگوید لکها قرن دوازده هجری در پی آزار عثمانیهای شیعه آزار از موصل به ایران آمدند.حتی اگر به نقشه ایران نگاه کنید میبینید که مناطق مسکونی لک همچون پیکانی مناطق لرنشین را جدا کرده.نهاوند درشمال لر و خرم آباد درجنوب لر و وسط را لکها اشغال کردند.لکها عشایر بودند و سیار و کوچ رو,کوچ که تاریخ ندارد.کوچ با شهرنشینی,کشاورزی و صنعتگری در تعارض است.حتی نام دلفان را برگرفته ازقاسم بن عیسی ابودلف ازسرهنگان وسرداران معروف مأمون ومعتصم عباسی متوفی بسال۲۲۵میدانند.درشجره نامه لکها نسب خودرابشخصی بنام حجازی میرسانند.رنگ تیره ومایل به قهوه ای لکها بیانگرهمه چیزاست.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:50
آرشام
کوردها وارث تمدن آشور هستن.نینوا پایتخت آشوریان مطابق همین اربیل است.کوردها از نژاد بومی بین النهرین اند و مارکرشان جی هست که نشانگرش مردمی سبزه,پر مو و چشم قهوه ای و زاغ است با قدی کوتاه و چاق…
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:40
بهشار
حمدالله مستوفی درتاریخ گزیده هشتصدسال پیش ما را از وجود زبان لری آگاه میکند و لاهیجی زمان صفوی.بارون دوبد,راولینسون,دکترمحمدحنیف,اسفندیارغضنفری,علیمردان عسگری عالم,علیمحمدساکی,دکترکرم علیرضایی,دکتراحمدبارانی,حمیدایزدپناه,اکبریاوریان,رضابخشی,عزیزنادری,دکترغلامرضاکرمیان,عابدین چگنی,ایتیوندی,اسدفرهمندو…همگی این عزیزان کتابهایی را راجع به زبان باستانی لری دارند.اول کتابهایشان را بخوانید بعد ژشت زبان شناس بخود بگیرید.باتشکر
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:37
بهزادیان
از کی نهاوند و کنگاور و تویسرکان و بیرانشهر لک شده اند؟لکهای دلفان یک محله حاشیه ای وغیر رسمی درنهاوند بنام جوادیه درست کردند شغل شریفشان هم که احتمالا مؤید حضورتان است.خواهشا حد و مرز خودتان را بدانید.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:28
دسپینا
لو در زبان لری یعنی کنار و جنب و اور هم یعنی ابر لر یعنی کنارابر…ابر نماد پاکی و بلندی در آسمان است.Lorدر زبان فرانسه بمعنی فرهنگ است.درانگلیسیLoreبه معنی دانش و آگاهی است درگذشته دانشمندان را در انگلیس بنام Lord میشناختند حتی مجلسی اعیان بنام لرها دارند درفارسی لر بمعنی مراد و طلب است و چه طلب و آرزویی زیباتر از دانش و فرهنگ و خرد است.دوستان فقط بمن بگویند که نام ایلام یادآور کدام تمدن است و نام قبلی ایلام و شهر ایلام چه بوده؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
پنج شنبه 4/6/1395 - 10:25
حسنوندیان
توحیدملکزاده درکتاب سلماس درمسیرتاریخ میگه لرها از زمان حکومت عیلام باستان درایران بودند و پنج هزارسال قبل میلاد وارد ایران شدند و کوردها سه هزار وپانصد سال بعد لرها وارد ایران شدند.حالا چطور مایی که هزاران سال جلوتر وارد ایران شدیم و حکومت تشکیل دادیم زیرمجموعه کورد قرار میگیریم؟چنتا اسم رو ردیف کردی که چی؟وقتی میگی لر یعنی جدای از کورد!!!ما فقط در ایرانی بودن با شما اشتراک داریم.
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 23:8
خدیر
کرمانشاه اصلا زبانشان طبق نظر زبانشناسان کوردی نبوده بلکه پهلوی قدیم بوده که بدلیل تهاجم و کوچ دسته جمعی عشایرکورد به اونجا زبانشون تغییر میکنه.ماشالا کوردها مگه ندیدی طایفه ای کوچ میکنند و الانم ارومیه و کرج و تبریزو دارن میگیرن!!!
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 23:3
بهادر
هر جا دو تا ساعتفروش و عطرفروش و عمله و بار بر و قاچاقچیه که کردستان نیست!!!
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 23:0
تهمتن
جدی؟بعدعیلام باستان و کاسیت و اتابکان لر بزرگ و کوچک و والیان لر که بودند؟بعداستخری ومسعودی ویاقوت حموی وحمدالله مستوفی ولاهیجی و…که از قوم لر نام بردند دروغ گفتن؟میدونی خاستگاه قوم کورد طبق کتاب شرفنامه بدلیسی شرق ایران وافغانستانه؟میدونی کوردها متعلق به هلال خضیبند؟میدونی وارث تمدن آشورند و نینوا همین اربیله؟میدونی مارشیمون رهبرمذهبی آشوریهادر۱۹۱۷درسلماس به سیمیتقو میگه آشور برادر کورده؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:55
کاکا
پشتکوه چه داشته که رشک برانگیز باشد؟همین الانم کم جمعیت ترین استان کشور است.شهرمندلی عراق لرهای دیناروند هستن لابد اونام مهاجر بودند.شما کورد نیستید بلکه توهم خودکورد پنداری دارید.شما هر حرفی که میزنید لرها متوجه میشن ولی لرها مث شماها متوجه زبان مردم سنندج و مهاباد نمیشن…
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:48
بهزاد
اگر مادها کوردن پس چرا پایتختشان هگمتانه(همدان)یک کورد بومی ندارد؟یا لرن یا ترک؟چرا درطول حکومت پنجاه ساله ماد هیچ شی و اثر تاریخی که گواهی به کوردبودن مادها بدهد یافت نشده؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:44
کیارش
چه ادله محکمی!!!لک لغات مشترک,آداب و رسوم,فرهنگ,تاریخ,مذهب وسرنوشت مشترک با لر دارد بحدی که جداییشان غیرممکن است حالا شما چطور با چندلغت شباهت بین لک و کورد را میبینی و اینهمه اشتراکات لک و لر را نمی بینی؟چطوراست لری میفهمند اما زبان سنندج و مهاباد را نه؟
پاسخ تبیان :
0
موافقم
0
مخالفم
چهارشنبه 3/6/1395 - 22:41