تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2885روز قبل

واكسن جديد بر خلاف نمونه‌هاي قبلي به اندازه كافي هوشمند است كه بتواند تومورهاي سرطاني پروستات را فريب دد اما با اين حال كارشناسان معتقد هستند كه نسبت به يافته‌هاي اين مطالعه بايد با احتياط عمل كنند چون آزمايش‌هاي فوق هنوز در مراحل ابتدايي است و بايد انجام بررسي‌هاي بيشتر روي نمونه‌هاي انساني ضروري است.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، مطالعه و آزمايش براي دسترسي به واكسن‌هاي موثر براي درمان اين سرطان چندين دهه ادامه داشته است و تاكنون به درجه‌هاي مختلفي از موفقيت رسيده است اما اين واكسن تازه به شيوه‌اي كاملا متفاوت عمل مي‌كند و اميد مي‌رود كه بسيار موثر و مفيد‌تر با اين سرطان مقابله كند.

اين واكسن به جاي اين كه تعدادي اندك از پروتئين‌ها يا آنتي‌ژن‌ها را در تومور سرطاني مورد هدف قرار دهد روي شبكه وسيع‌تري تاثير مي‌گذارد.

هدف متخصصان از توليد اين واكسن براي مقابله با سرطان پروستات اين است كه سيستم ايمني بدن را به گونه‌اي فريب دهند كه اين سيستم، تومور را به عنوان يك مهاجم فرض كرده و به آن حمله كند.

براي اين منظور متخصصان يك ماده ژنتيكي (DNA) را از بافت سالم پروستات برداشته و آن را به يك ويروس تزريق كردند، سپس اين تركيب به بدن روش‌هاي مبتلا به سرطان تزريق شد. بدن موش آ‌نتي ژن را شناسايي كرده و واكنش ايمني از خود بروز داد.

پزشكان اميدوارند در انسان نيز واكنش مشابه رخ داده و امكان درمان تومورهاي پروستات ميسر شود.

اين آزمايش‌ها به طور مفصل در مجله طب نيچر به چاپ رسيده است.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:38

نتايج مطالعه جديد نشان داده است اكثر افراد وقتي به سن 45 سالگي مي‌رسند تصميم مي‌گيرند ‌از مصرف الكل خودداري كنند، غذاهاي فرآوري شده نخورند و بيشتر از ميوه‌ها و سبزي‌ها استفاده كنند. به علاوه شمار قابل توجهي از آنها تصميم مي گيرند سيگار را ترك كنند.

به گزارش روزنامه ديلي ميل،‌ اين مطالعه در انگليس و با حضور5000 شركت كننده 16 سال به بالا انجام گرفته است. بنابراين مطالعات در سن 45 سالگي اغلب افراد با مشكلات سلامتي مواجه مي‌شوند و تازه به فكر مي‌افتند كه به سلامتي خود بيشتر توجه كنند و كارهايي را كه برايشان مفيدتر است، انجام دهند.

آمارها نشان مي‌دهد كه تقريباً يك سوم افراد در اين سن دچار دردهاي مفصلي شده و از هر 5 نفر يك تن به فشار خون بالا مبتلا مي‌شود. هم چنين از اين سن به بعد از هر 10 نفر يك تن مشكل تنگي نفس را تجربه مي‌كند. به علاوه در اين سن معمولاً نگراني نسبت به بروز بيماري‌هاي جدي مثل بيماري قلبي، ‌زوال عقل و سكته مغزي افزايش پيدا مي‌كند. تمام اين فاكتورها موجب مي‌شود كه در اين سن اشخاص به دنبال راهكارهايي براي به تعويق انداختن اين مشكلات باشند و براي حفظ سلامتي خود تلاش كنند.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:37

بدن انسان مانند دستگاهي استثنايي عمل مي‌كند كه بر اساس ميزان فشارها و وظايفي كه به آن تحميل مي‌كنيم، خود را هماهنگ مي‌سازد از جمله اين فشارها مي‌توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حركات و فعاليت‌هاي غيرعادي يا بي‌تحركي اشاره كرد كه مي‌توانند موجب بروز درد بويژه در مناطق خاصي از بدن شوند.

به گزارش روزنامه ديلي‌ميل، متخصصان بهداشت عمومي انگليس در اين مقاله به چند راهكار ساده اما موثر براي كاهش كمردرد اشاره كرده‌اند كه توجه به آنها مي‌تواند تا حد زيادي به رفع اين مشكل كمك كند.

 

به عقيده اين متخصصان، اولين راه مقابله با كمردرد طرز صحيح راه رفتن و نشستن است. راه رفتن در مسيرهاي مسطح تا جاي ممكن به جاي سراشيبي و سربالايي نيز در اين مورد سودمند است.

كارشناسان توصيه مي‌كنند هر فردي بعد از 15 تا 30 دقيقه نشستن بايد از جايش بلند شود و حركت كند.

دانستن روش صحيح بلند كردن اشيا و حمل آنها يكي ديگر از نكات مهم است.

در موارد كمردردهاي خفيف تا متوسط، مصرف داروهاي مسكن كه نياز به نسخه پزشك ندارند (OTC) بلامانع است اما به اين شرط كه در مصرف آنها زياده‌روي نشود چون اين كار به نوبه خود عوارض جانبي دارد.

تقويت عضلات كمر با تمرينات جسمي نيز مهم است و براي اين منظور انجام حركات كششي در ناحيه كمر و همچنين شانه‌ها و پاها توصيه مي‌شود به علاوه بهتر است كه تمرينات مناسب را از يك متخصص ارتوپدي دريافت كنيد. در كمردردهاي خفيف تا متوسط استفاده از طب سوزني نيز توصيه مي‌شود.

متخصصان همچنين توصيه مي‌كنند كه راه رفتن و انجام دادن حركات تمريني سبك در آب نيز مي‌تواند در بهبود كمردرد موثر باشد.

يك عامل موثر ديگر در درمان كمردرد، ترك سيگار و تلاش براي كاهش وزن اضافي است. در موارد شديدتر مراجعه به پزشك متخصص توصيه مي‌شود چون ممكن است مشكل جدي وجود داشته باشد و يا فرد به مسكن‌هاي قوي‌تري نياز پيدا كند. گاهي در دردهاي شديد و دائمي فيزيوتراپي هم تجويز مي‌شود.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:35

 

مديرعامل خانه‌ي كتاب از آخرين وضعيت جايزه‌هاي كتاب سال و جلال آل احمد گفت.

 

علي شجاعي ‌صائين گفت: ما كار بررسي و داوري بيست‌ونهمين دوره‌ي جايزه‌ي كتاب سال را بر اساس برنامه‌ي زمان‌بندي‌شده، از مهرماه سال جاري شروع خواهيم كرد و هم‌اكنون جلسه‌هاي اعضاي هيأت علمي جايزه برگزار مي‌شود. تا كنون سه جلسه‌ي آن هم تشكيل شده است و انتظار مي‌رود كه داوري آثار هم دي‌ماه به پايان برسد و در نهايت، مراسم پاياني بهمن‌ماه برپا شود.

 

او در ادامه عنوان كرد: ما در دوره‌ي گذشته، ترجمه‌ي‌هاي قرآن كريم در دوران معاصر را تا آغاز دهه‌ي 80 بررسي كرديم و در اين دوره نيز بررسي ترجمه‌هاي قرآن از آغاز دهه‌ي 80 تا آغاز دهه‌ي 90 را بررسي مي‌كنيم. همچنين در دوره‌هاي بعد هم آثار حوزه‌ي قرآن پژوهي را رصد و داوري خواهيم كرد.

 

شجاعي صائين در پايان گفت: فراخوان چهارمين دوره‌ي جايزه‌ي جلال آل احمد منتشر شده است. با توجه به اين‌كه مراسم پاياني اين جايزه دوم آذرماه برپا مي‌شود، از شهريورماه كار داوري را آغاز مي‌كنيم و انتظار مي‌رود تا نيمه‌ي آبان‌ماه، آثار برتر انتخاب شده باشند.

 

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:35

غبرايي درباره‌ي ترجمه‌ي رمان «بن در جهان»، گفت: اين كتاب دنباله‌ي رمان «فرزند پنجم» است كه چندي پيش از همين نويسنده به فارسي ترجمه كردم و قهرمان اين رمان، قهرمان رمان «فرزند پنجم» است. نويسنده كه احساس كرده بود مي‌تواند داستان را ادامه دهد، آن را در سال 2000 نوشته است.

 

او در ادامه افزود: در جلد اول، زن و مردي انگليسي چهار فرزند به دنيا مي‌آورند كه همه عادي هستند؛ اما فرزند پنجم «بنجامين» يا همان «بن» است كه عجيب‌الخلقه است و زندگي آن‌ها را مختل مي‌كند و كينه‌ها و مسائلي را در خانواده ايجاد مي‌كند. اين كتاب زندگي او را از 17سالگي و سن بلوغ روايت مي‌كند كه به مارسي در فرانسه مي‌رود و سرانجام به برزيل مي‌رود و درگير مواد مخدر مي‌شود.

 

غبرايي گفت، ترجمه‌ي اين كتاب به پايان رسيده و آن را به نشر ثالث سپرده است.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:34

دفتر شعر "گريه‌هاي خاموش" در 130 صفحه و 1500 نسخه منتشر شده است و دربرگيرنده 58 شعر کوتاه و بلند در قالب‌هاي مختلف کلاسيک و آزاد است.

 

شعرهاي اين دفتر با مضامين آييني، انقلابي و همچنين در سوگ تعدادي از شهيدان والامقام و شخصيت‌هاي برجسته مذهبي سروده شده‌اند.

 

دفتر شعر "خرمشهر شهر عشق" نيز که دربرگيرنده 24 شعر در قالب‌هاي کلاسيک و آزاد است، 80 صفحه دارد و در 1500 نسخه منتشر شده است.

 

شعرهاي اين دفتر يادآور روزهاي خونين خرمشهر در زمان هشت سال دفاع مقدس است.

 

سومين دفتر عطارزاده كه "ديدار با خدا" نام گرفته، سه بخش مجزا با شعرهاي طولاني در قالب مثنوي دارد. محتواي اين شعرها، عرفاني است و حال و هواي نيايش دارند.

 

"ديدار با خدا" در 70 صفحه و 1500 نسخه به چاپ رسيده است.

 

از اين شاعر جنوبي، که هم‌اکنون ساکن مشهد مقدس است، بيش از 24 اثر از جمله "دو دريا عشق"، "خورشيدهاي بي‌غروب قبيله عشق (مجموعه شعر دفاع مقدس)"، "با شاعران آفتاب، مجموعه شعر شاعران بندر امام خميني (ره)" و "معلّم، کاروان سالار عشق و خرد" به چاپ رسيده‌اند.

 

صالح عطارزاده متولد سال 1328 در خرمشهر است و سال‌ها دبير ادبيات بوده است.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:32

طبق قرارداد كتابخانه‌ي انگلستان و «گوگل» اين موتور جست‌وجو 250 هزار كتاب قديمي را در دسترس مخاطبان قرار مي‌دهد.

اين كتاب‌ها كه بين سال‌هاي 1700 تا 1870 ميلادي به رشته‌ي تحرير درآمده‌اند‌، مشمول قوانين حق كپي نمي‌شوند؛ به همين دليل انتشار آنلاين آن‌ها از لحاظ قانوني مشكلي ندارد.

كتابخانه‌ي انگلستان مسوول انتخاب اين آثار براي ديجيتالي‌شدن بوده است.

به نوشته‌ي روزنامه‌ي اينديپندنت‌، يكي از اولين كتاب‌ها كه از طريق «گوگل» منتشر مي‌شود،‌ رساله‌اي درباره‌ي «ماري آنتوانت» ملكه‌ي سابق فرانسه است.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:32

نشست هفتگي شهر کتاب در روز سه‌شنبه ( هفتم تير) ساعت 16:30 به نقد و بررسي «حفره‌ها» اختصاص دارد که با حضور فرزان سجودي، مهرنوش قربانعلي، عليرضا عباسي و گروس عبدالملکيان در مرکز فرهنگي شهر کتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه‌ي سوم برگزار مي‌شود.

 

 

درباره‌ي برگزاري اين نشست عنوان شده است: مجموعه‌ي «حفره‌ها»، چهارمين مجموعه‌ي شعر گروس عبدالملکيان، شاعر جوان، است که به تازگي منتشر شده است. شاعر در اين مجموعه، تجربه‌هاي جديدي در حوزه‌ي فرم و تصويرسازي انجام داده و فضاي بيش‌تر شعرهاي کتاب، اجتماعي، فلسفي و عاشقانه است.

پنج شنبه 2/4/1390 - 4:32

كارشناسان انجمن آمريكايي طب اطفال تاكيد كردند كه والدين بايد با توجه به رشد كودك خود مراقب باشند كه كفش مناسب براي او انتخاب كنند و به موقع كفش جديد براي كودك خود خريداري كنند.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين كارشناسان چند توصيه بهداشتي را پيشنهاد كرده‌اند كه بهتر است والدين زمان تهيه كفش مناسب براي كودكانشان آنها را بكار گيرند:

1-‌ مطمئن شويد كه كفش ساپورت پاشنه محكمي داشته باشد، كفي كفش در جايي كه پا خم مي‌شود انعطاف پذير بوده و قوس كف كفش مناسب باشد.

2- سايز كفش را زماني تعيين كنيد كه كودك ايستاده و وزن او روي پاهايش باشد.

3- اندازه كفش را متناسب با بلندي انگشت شصت پاي كودك انتخاب كنيد طوري كه كودك بتواند انگشت پاي خود را به راحتي داخل كفش حركت دهد.

4- از كودك بخواهيد كه كفش جديد را بپوشد و كمي راه برود و بعد پاهاي او را معاينه كنيد تا در صورت تحريك شدن از پوشيدن مجدد همان كفش خودداري شود.

5- مطمئن شويد كه كفش‌ها در قسمت پاشنه لق نزنند.

6- هر دو پا را اندازه بگيريد و كفش را به اندازه پاي بزرگتر انتخاب كنيد.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:22

كتابخانه ملي پزشكي آمريكا پيشنهاد كرده است كه با چند اقدام ساده اما مهم چگونه مي‌توانيم از بروز اين قبيل بيماريها و مشكلات شايع تابستاني جلوگيري كنيم.

به گزارش سايت اينترنتي هلت‌دي‌نيوز، اين اقدامات عبارتند از:

ـ لباس‌هاي سبك، روشن و آزاد بپوشيد.

ـ اگر مجبور هستيد در فضاي آزاد كار كنيد در فواصل زماني مكرر در سايه يا فضاهاي سرپوشيده قرار بگيريد.

ـ وقتي هوا گرم و مرطوب است از انجام ورزشها و فعاليتهاي بدني سنگين جلوگيري كنيد.

ـ مايعات بيشتر مصرف كنيد.

ـ از گرم شدن زياد بدنتان جلوگيري كنيد به ويژه اگر سالمند هستيد، اضافه وزن داريد يا دارو مصرف مي‌كنيد چون اين فاكتورها روي تنظيم حرارت بدنتان تاثير مي‌گذارند.

ـ قبل از نشستن داخل اتومبيل‌تان، آن را خنك كنيد.

چهارشنبه 1/4/1390 - 2:21