تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2885روز قبل

 

رضوان خرميان پس از ترجمه‌ي «افسانه‌هاي ايتاليا» با رمان كودكانه‌اي با عنوان احتمالي «مسافر كوچك» دست به قلم شد.

اين مترجم و نويسنده بنا دارد اين رمان تأليفي را با همت انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان راهي بازار كند.

«شهر بي‌خاطره» نيز عنوان رمان تأليفي ديگر اين نويسنده است. اين اثر اولين رمان وي در حوزه ادبيات بزرگسال است كه هنوز موسسه انتشاراتي اين اثر مشخص نشده.

خرميان در حوزه‌ي ترجمه نيز اين روزها فعال است.«جاده خاكستري» اثر ايوان سوتال رمان نوجوانانه اين مترجم است كه بيش از 50 درصد كار ترجمه آن به سرآمده است.

«گم و پيدا» با قلم الوير جفرز از ديگر آثار ترجمه‌اي وي است.

درحال حاضر رضوان خرميان مشغول ترجمه «اطلس هواشناسي» نوشته لوئيس اسكيل بري است. وي درصدد است اين اثر را با همت انتشارات قدياني راهي بازار كند.

«كتاب بزرگ من، بازي كن و پيدا كن» نوشته جانيس ونكيفس از ترجمه‌هاي اين مترجم است كه اميدوار است تا اواخر تابستان سال جاري با همت انتشارات فوق راهي بازار شود. اين اثر در زمره آثار علمي به زبان ساده است.

 

يکشنبه 5/4/1390 - 2:17

 

سلسله موضوعات «الغدير» علامه اميني در 27 جلد كتاب و 9هزار صفحه از سوي مؤسسه ميراث نبوت تدوين و منتشر شد.

حجت‌الاسلام محمدحسن شفيعي ‌شاهرودي، مدير مؤسسه ميراث نبوت، با بيان اين خبر، عنوان كرد: اين مجموعه به دنبال فرمايش رهبر معظم انقلاب در بازديد از مؤسسه ميراث نبوت كه فرمودند ضروري است موضوعات پراكنده الغدير در كتاب‌هاي مستقلي تدوين شود، تهيه و چاپ شد.

او اظهار كرد: موضوعات الغدير شناسايي و در 27 عنوان نمايه‌زني شد و در نهايت مجموعه 27جلدي آن آماده و در محضر آيت‌الله‌العظمي صافي گلپايگاني رونمايي شد.

شفيعي بيان كرد: اين كتاب‌ها از رواني مطلوبي برخوردارند؛ از اين‌رو مي‌توانند مورد استفاده اقشار مختلف مردم اعم از روحانيان، دانشگاهيان و توده مردم قرار گيرند.

مدير مؤسسه ميراث نبوت افزود: پيامبر اعظم (ص)، ثقل اكبر؛ قرآن، ثقل اصغر؛ اهل بيت (ع)، علي (ع) در قرآن، علي (ع) در سنت، علي (ع) از زبان مخالفان‌شان، علي؛ سيد مظلومان و امام ‌حسن(ع) از جمله اين كتاب‌ها به شمار مي‌رود.

شفيعي، امام ‌حسين (ع)، ابوطالب؛ حامي پيامبر (ص)، ياران امير، علي (ع) و خلفا، بني اميه، معاويه و عمر و عاص را از ديگر كتاب‌هاي چاپ‌شده در اين مجموعه عنوان كرد.

او اظهار كرد: يزيد (عليه‌اللعنه)، امامان چهارگانه فقه، داستان غدير، كتاب‌هاي دروغين، شيعه علي (ع)، غلو در فضايل، امامت و خلافت، اجتهاد، شعر و شعرا (كه اشعار غديريه در آن بيان شده است) و سرقت‌هاي حديثي از ديگر كتاب‌هايي است كه در سلسله موضوعات الغدير چاپ و منتشر شده است.

 

يکشنبه 5/4/1390 - 2:15

مجموعه‌ي داستان «قصه‌هاي سرزمين دوست‌داشتني» نوشته‌ي اي. ال. دكتروف كه از سوي نشر چشمه‌ براي دريافت مجوز نشر ارائه شده بود، به گفته‌ي مترجم، غيرقابل چاپ اعلام شده است.

 

به گفته‌ي كيواني‌نژاد، اين مجموعه شامل پنج داستان است كه او آن‌ها را چينش و انتخاب نكرده و توسط خود نويسنده در كتابي به همين نام ارائه شده است.

 

اين مترجم پيش‌تر درباره‌ي اين اثر گفته بود كه نگاه دكتروف به اين داستان‌ها، نگاهي انتقادي است و نقد سياست‌هاي آمريكا را در پيش دارد؛ خصوصا آن سياست‌هايي كه به جامعه‌ي آمريكا مربوط مي‌شود. دكتروف در اين داستان‌ها اين سؤال را مطرح مي‌كند كه آيا قانون براي همه‌ي مردم برابر است يا راهي براي دور زدن آن وجود دارد. دو داستان اين مجموعه، پليسي و جنايي است و نويسنده در سه داستان ديگر، زندگي آدم‌ها را نقل مي‌كند و به طرح همان سؤال مي‌پردازد. «جولين يك زندگي»، «والتر جان هارمون»، «خانه‌اي ميان دشت»، «بچه‌اي مرده در رزگاردن» و «بچه ويلسون» داستان‌هاي اين مجموعه هستند.

 

مخاطبان فارسي‌زبان دكتروف را با رمان‌هاي «رگتايم» و «بيلي باتگيت» با ترجمه‌ي نجف دريابندري مي‌شناسند. اين داستان‌نويس مطرح آمريكايي سال‌هاست به عنوان منتقد ادبي، نويسنده و ويراستار مشغول است و داوري جايزه‌هايي چون انجمن پن، پوليتزر و پن فاكنر را برعهده داشته و كتاب‌هايي مشهوري چون «كتاب دانيال» و «شهر خدا» را نيز نوشته است.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:11

متخصصان نروژي تاكيد كردند: كساني كه حداقل يك ساعت در هفته ورزش مي‌كنند كمتر دچار دردهاي مزمن و آزاردهنده در ناحيه كمر، گردن و شانه‌ها مي‌شوند.

 دكتر پاول مورك كارشناس بهداشتي دانشگاه علوم نروژ، در اين باره اظهار داشت: شواهد و مطالعات جديد پزشكي تاييد مي‌كند كه چاقي و عدم تحرك و فعاليت بدني نقش مهمي در بروز دردهاي مزمن در اين نقاط بدن ايفا مي‌كند.

دكتر مورك و دستياران وي روي بيش از 30 هزار فرد بالغ بررسي كردند كه در مطالعه بزرگ سلامت در نروژ شركت كرده بودند. در آغاز اين مطالعه شاخص توده بدني شركت كنندگان و همچنين تعداد دفعات ورزش كردن در اين افراد ثبت شد. پس طي 11 سال آينده كنترل اين دو فاكتور در شركت‌كنندگان ادامه پيدا كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين گروه از متخصصان پس از در نظر گرفتن ساير فاكتورها درشركت كنندگان شامل سن، شاخص توده بدني، سيگار و انجام كارهاي يدي به اين نتيجه رسيدند كه پس از 11 سال در مرداني كه دو ساعت يا بيشتر در هفته ورزش كرده بودند احتمال ابتلا به كمردرد 25 درصد و احتمال گردن درد يا درد شانه20 درصد كاهش پيدا كرد. همچنين در زماني كه كمتر از دو ساعت در هفته ورزش كرده بودند احتمال بروز كمردرد 8 درصد و درد گردن و شانه نيز 9 درصد كمتر شد. چاقي نيز بدون شك در تشديد بروز اين دردها در هر دو جنسيت موثر است.

دكتر آدام گود از كارشناسان دانشگاه دوك در كاروليناي شمالي طي مصاحبه‌اي با خبرگزاري رويترز تصريح كرد: دردهاي مزمن گردن و كمر از چالش‌هاي مهم بهداشت عمومي هستند كه روي كيفيت زندگي افراد، بروز ناتواني‌ها و هزينه‌هاي مراقبت‌هاي بهداشتي و درماني تاثير قابل توجهي دارد.

شنبه 4/4/1390 - 4:22

كارشناسان تغذيه معتقدند كه هر يك از مواد غذايي براي بخش خاصي از بدن مفيد هستند و تشخيص و آگاهي از چگونگي اين ارتباط مي‌تواند در انتخاب صحيح غذا و مناسب براي سلامت اعضاي خاصي از بدن موثر باشد.

 در اين مقاله كه در سايت تخصصي استينيگ فيت منتشر شده فهرستي از مواد غذايي ارائه شده است كه هر كدام براي حفظ سلامت يك عضو مشخص از بدن همزمان با بالارفتن سن مفيد هستند. در اين مقاله آمده است:

-‌ براي قوي و سالم ماندن استخوان‌ها، مصرف پنير توصيه مي‌شود. مصرف مواد حاوي كلسيم فقط مختص به دوران جواني نمي‌شود بلكه افراد حتي با بالارفتن سن باز هم به اين گره از مواد غذايي نياز دارند. متخصصان توصيه مي‌كنند كه با افزودن پنير به رژيم غذايي روزانه مقدار كلسيم مورد نياز بدن خود را به طور روزانه تامين كنيد.

-‌ براي حفظ سلامت و توان عضلات نيز مصرف پروتئين‌هاي سالم مثل پروتئين سويا توصيه مي‌شود.

- يكي از ريزمغذي‌هاي مفيد براي سلامت چشم‌ها، لوتين و زئاكسانتين هستند كه در اسفناج و پرتقال به وفور يافت مي‌شوند. همچنين بسياري از مولتي ويتامين‌ها و مكمل‌هاي رژيمي املاح مغذي حاوي لوتين هستند.

-‌ ذرت نيز يك منبع مرغوب از غلات سبوس‌دار است كه مصرف آن براي حفظ سلامت و عملكرد مناسب قلب توصيه مي‌شود.

- براي بهبود عملكرد مغز و تقويت اين عضو خوردن ماهي آزاد و ماهي تن توصيه مي‌شود. علاوه بر اين موارد تفكر و انديشه مثبت و فعاليت بدني منظم نيز كليد اصلي حفظ سلامتي در هر گروه سني است.

شنبه 4/4/1390 - 4:22

سايت اينترنتي هلت دي نيوز اعلام كرد اين چند عامل اصلي كه موجب بي‌خوابي شبانه در زنان مي‌شوند عبارتند از:

-‌ گر گرفتگي، تعرق شبانه و ساير علائم ناشي از يائسگي

- تغييرات هورموني در دوران بارداري

- تغييرات جسمي درطول بارداري شامل افزايش تعداد دفعات ادرار

- افسردگي و اضطراب كه در زنان شايع‌تر است

- برخي از بيماريهاي جسمي مثل فيبروميالژي و سندرم خستگي پاها كه زنان را بيشتر تحت تاثير قرار مي‌دهند.

اقدام براي زنان يا كاهش اين مشكلات به طبع مي‌تواند در درمان بي‌خوابي ميسر باشد.

شنبه 4/4/1390 - 4:21

تومور سياه رنگ قشر عميق پوست (Melanoma) کشنده‌ترين سرطان پوست است که پزشکان به تازگي دو نوع داروي جديد را براي مقابله با آن ابداع کرده‌اند. اين دارو طول عمر مبتلايان را بيشتر و تومورها را کوچک‌تر مي‌کند.

يکي از اين داروها ژني را مورد هدف قرار مي‌دهد که عامل رشد سلول‌هاي سرطاني است و داروي دوم سيستم ايمني بيماران را به کار مي‌اندازد.

داروهاي جديد در مقايسه با شيمي درماني مورد تاييد موسسه غذا و داروي آمريكا، ميزان مرگ بيماران را تا 63 درصد کاهش مي‌دهند.

مطالعه‌اي که بر اين داروها انجام شده در کنفرانس انجمن آمريکايي تومورشناسي باليني ارايه شده است.

شنبه 4/4/1390 - 4:21

اگر بلافاصله پس از اين كه مرغ تخم گذاشت، تخم آن سرد شود سيستم‌هاي دفاعي طبيعي اين تخم‌مرغ‌ها در برابر باكتري‌هاي خطرناك غذايي تقويت مي‌شود.

پروفسور كوين كينر از متخصصان علوم تغذيه در دانشگاه پورد و در اين باره خاطرنشان كرد: وقتي تخم مرغ از بدن مرغ خارج شد به تدريج از مقاومت طبيعي آن در برابر عوامل بيماري‌زا كاسته مي‌شود اما اگر طي فرآيندي سرد شود، سيستم‌هاي دفاعي آن دوباره تجهيز شده و افزايش پيدا مي‌كند.

پروفسور كينر در آزمايشات خود متوجه شد كه فرآيند سرد كردن سريع تخم‌مرغ در واقع مانع از رشد باكتري‌هايي مثل سالمونلا مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، فرآيند سرد كردن در واقع مي‌تواند داخل يك تخم مرغ را از دي اكسيدكربن اشباع كرده و سطح PH (وضعيت اسيدي) آن را تغيير دهد. پروفسور كينر مي‌گويد اين تغييرات با فعاليت آنزيمي موسوم به ليسوزيم در ارتباط است كه از سفيده تخم مرغ در برابر باكتري‌ها محافظت مي‌كند.

كينر تاكيد كرد: فعاليت اين آنزيم به طور مستقيم با دي اكسيد كربن و سطح PH در ارتباط است به طوري كه افزايش اين آنزيم منجر به افزايش ايمني تخم‌مرغ مي‌شود.

پروفسور كينر خاطرنشان كرد: طبق مطالعات سازمان غذا و داروي آمريكا اگر تخم‌مرغ‌ها ظرف 12 ساعت پس از تخم گذاري سرد سرده و در دماي 45 درجه يا كمتر نگهداري شوند هر سال 100 مورد ابتلا به بيماري سالمونلا تنها در كشور آمريكا كاهش پيدا مي‌كند.

شنبه 4/4/1390 - 4:19

اين ميوه پرتقالي رنگ در بيشتر نقاط دنيا به دليل داشتن طعم و بوي خاص مطبوع، طرفداران زيادي دارد. انبه ميوه‌اي غني از ريزمغذي‌ها بوده و سرشار از ويتامين‌هاي C و B6 است اين ميوه همچنين كالري بالايي دارد.

به گزارش سايت اينترنتي ديلي لايف، كارشناسان تغذيه مي‌گويند كساني كه براي پيشگيري از چاق شدن احتياط مي‌كنند، مي‌توانند از مزاياي اين ميوه فصلي بهره‌مند شوند اما در عين حال بايد مصرف كالري روزانه خود را در كنترل داشته باشند. به بياني ديگر در صورتي كه از انبه استفاده مي‌كنند دريافت كالري را از ديگر مواد غذايي تعديل كرده و در مصرف آن زياده‌روي نكنند. بهترين توصيه در مورد اين ميوه مغذي تعادل در مصرف و عدم زياده‌روي در خوردن آن است.

شنبه 4/4/1390 - 4:19

 

يك بررسي جديد تاييد كرد افراد سيگاري كه سرطان پروستات در آنها تشخيص داده مي‌شود پس از درمان بيشتر در معرض خطر برگشت پذيري سرطان و يا حتي مرگ ناشي از اين بيماري هستند در حالي كه اين خطر در افراد غيرسيگاري به مراتب كمتر است.

در اين مطالعه 5 هزار و366 مرد شركت داشته‌اند كه بين سالهاي 1986 تا 2006 ميلادي سرطان پروستات در آنها تشخيص داده شده بود. از اين گروه 1630 نفر طي دوره آزمايشات فوت كردند كه 524 مورد اين تلفات بر اثر سرطان پروستات و 416 مورد بر اثر بيماري‌هاي قلبي و عروقي بود. به گفته متخصصان در بين اين افراد 878 مورد بازگشت بيوشيمي سرطان پروستات در اين افراد مشاهده شد.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين متخصصان دريافتند در افراد سيگاري در مقايسه با غيرسيگاري خطر بازگشت بيوشيمي سرطان پروستات و نيز مرگ ناشي از اين سرطان يا بيماريهاي قلبي و عروقي و يا حتي مشكلات و بيماريهاي ديگر افزايش پيدا مي‌كند. بعلاوه هر چه ميزان مصرف سيگار در طول سال بيشتر باشد اين خطر نيز تشديد مي‌شود.

 

در اين مطالعه همچنين تاكيد شده است خطر مرگ ناشي از سرطان پروستات براي مرداني كه 10 سال يا بيشتر سيگار را ترك كرده‌اند درست شبيه به مرداني است كه هرگز سيگار نكشيده‌اند. به عبارت ديگر ترك سيگار تاثير قابل توجهي در جلوگيري از اين خطر دارد.

اين مطالعه به طور مشروح در مجله انجمن پزشكي آمريكا منتشر شده است.

 

شنبه 4/4/1390 - 4:19