تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2880روز قبل

متخصصان دانشكده پزشكي كيك در دانشگاه كاليفرنياي جنوبي در يك مطالعه جديد دريافتند زندگي كردن در خانواده‌هايي كه تنش و استرس زيادي دارند تاثيرات نامطلوب آلودگي هوا را روي كودكان آنها افزايش مي‌دهد و در نتيجه اين كودكان بيشتر در معرض آسيب‌هاي ريوي ناشي از آلودگي هوا قرار مي‌گيرند.

دكتر طلعت اسلام در اين مطالعه خاطرنشان كرد: استرس‌ها و تنش‌هاي رواني تاثيرات مضر آلودگي‌هاي ترافيكي را روي ريه‌ها تشديد مي‌كنند.

دكتر طلعت و دستياران وي در اين بررسي‌ها روي 1400 كودك، 10 تا 12 ساله آزمايش و مطالعه كردند و وضعيت عملكرد ريه‌هاي اين كودكان و ساير فاكتورهاي سلامت دستگاه تنفسي را در آنها به دقت مورد ارزيابي قرار دادند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين مطالعات نشان داد كه والدين اسپانيايي و آسيايي بيش از والدين سفيدپوست در آمريكا زندگي پرتنش و پراسترس دارند و همچنين ميزان استرس در كودكاني كه والدين آنها درآمد سالانه كمتر و سطح تحصيلات كمتري دارند و يا فاقد بيمه و دستگاه تهويه هوا در منزل هستند به مراتب بيشتر است. به بيان ديگر اين فاكتورها نقش مهمي در افزايش استرس كودكان در خانواده ايفا مي‌كنند.

اين بررسي‌ها در مجله آمريكايي «طب تنفسي و مراقب باليني» منتشر شده است.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:42

 

يك متخصص پوست گفت: لكه‌هاي دوران پيري ربطي به عملكرد كبد ندارد بلكه به دلايل ژنتيك و نوع مراقبت فرد از پوست فرد به وجود مي‌آيد.

دكتر حسين طباطبايي افزود: عملكرد كبد باعث ايجاد لكه روي پوست نمي‌شود بلكه ميزان مراقبت فرد از پوست خود در مقابل نور خورشيد و دلايل ژنتيك باعث بروز لكه‌هاي رنگي مختلفي مانند لكه‌هاي نارنجي، زرد تيره، خاكستري، قهوه‌اي تيره و سياه مي‌شود.

وي درباره راههاي كاهش تعداد اين لكه‌ها گفت: مي‌توان پوست را در مقابل نور خورشيد محافظت كرد اما كساني كه زمينه‌هاي ژنتيك اين لكه‌ها را دارند نمي‌توانند كاري براي پيشگيري از پيدايش آن‌ها انجام دهند.

 

اين متخصص پوست افزود: اگر اينگونه افراد درباره پيرزنان و پيرمردان خانواده خود تحقيق كنند متوجه مي‌شوند كه آنان نيز كم و بيش دچار اين لكه‌ها هستند.

وي تاكيد كرد: هنگام بروز اين لكه‌ها فرد بايد به پزشك مراجعه كند چون ممكن است بيمار لكه‌هاي بي‌خطر دوران پيري را نتواند از ضايعات سرطاني تشخيص دهد.

طباطبايي در پايان گفت: لكه‌هاي دوران پيري در هر دو جنس تقريبا به صورت يكسان ديده مي‌شود.

 

يکشنبه 5/4/1390 - 2:42

دكتر «جفري زيگمان» يكي از اعضاي گروه تحقيقاتي دانشگاه تگزاس آمريكا در اين باره يادآور شد: پيش از اين اعلام شده بود كه استرس و فشارهاي روحي فرد را به بيشتر خوردن به ويژه تمايل به مصرف غذاهاي پرچرب و پركالري معطوف مي‌كند، اما امروزه و با توجه به بحث‌هايي كه صورت گرفته است اين موضوع مشخص شد عوامل استرس‌زا كه باعث ترشح هورموني به نام «گرلين» مي‌شود فرد را به صرف غذا بصورت بهتر متمايل مي‌كند.

اين كارشناس در ادامه به روزنامه ديلي‌ميل خاطرنشان كرد: استرس بالا و فشارهاي رواني معمولا مقصر اصلي پديده چاقي مزمن در افراد هستند به طوري كه بيش از نيمي از بزرگسالان انگليسي و به عبارتي يك پنجم از آنان با اين مشكل دست و پنجه نرم مي‌كنند. با اين حال مي‌توان نتيجه گرفت كه راحت غذاخوردن و بهتر غذا صرف كردن كه استرس باعث بروز آن است، مي‌تواند در افزايش وزن افراد موثر باشد.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:41

براساس اين گزارش كه در رسانه‌هاي رسمي آمريكا منتشر شده است تركيبات دارويي چون قرص‌هاي مسكن، آرام‌ بخش و قرص‌هاي ضد آلرژي مي‌توانند براي افرادي كه سن و سالي از آن‌ها گذشته است مي‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد به طوري كه با تحقيق بر روي 13 هزار بيمار سالخورده مشخص شد كه استفاده از دو يا چند دارو به صورت همزمان مي‌تواند ميزان خطر مرگ در آن‌ها را سه برابر افزايش دهد.

به گزارش ايسنا، كارشناسان دانشگاه «ايست آنجليا» در آمريكا در اين تحقيق به اين نتيجه دست يافتند كه بيش از 80 دارو كه اثرات مخرب در بدن مي‌گذارند در صورت تركيب شدن مي‌توانند باعث مرگ مصرف كننده شوند. متاسفانه در اكثر موارد به دليل اينكه فرد به دليل كهولت سن مصرف داروي خود را از ياد مي‌برد چند دارو را با يكديگر مصرف كرده و خطر مرگ را به جان مي‌خرد.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:41

مطالعات نشان مي‌دهد كه افزايش نرخ ابتلا به سرطان پوست در دهه‌هاي اخير تا حد زيادي به دليل افزايش فعاليت‌هاي مردم در فضاي آزاد است. تماس زياد و طولاني مدت با نورخورشيد به طور گسترده عامل اين تغييرات مضر روي پوست است.

از سوي ديگر، كساني كه حمام آفتاب مي‌گيرند و پوست خود را برنزه مي‌كنند شايد تصور كنند كه با اين كار احساس خوبي به آنها دست مي‌دهد اما اين تكنيك نه تنها براي سلامتي مفيد نيست بلكه حتي مي‌تواند عوارض نامطلوبي داشته باشد. پزشكان معتقدند كه از هر 5 مورد ابتلا به سرطان پوست، 4 مورد قابل پيشگيري است و تنها با چند اقدام پيشگيرانه ساده مي‌توان به نتايج كاملا متفاوتي دست پيدا كرد.

به گزارش سايت رسمي سازمان جهاني بهداشت، در اين دستورالعمل بهداشتي و پيشگيرانه آمده است: با بكارگيري چند اقدام ساده كه در برنامه دانشكده سان وايز ارائه شده مي‌توانيد خود را تا حد زيادي در برابر پرتوهاي خورشيدي و تشعشات مضر فرابنفش آن مصون نگه داريد.

بر اساس اين دستورالعمل، راهكار اول محدود كردن ساعات قرار گرفتن در معرض آفتاب در اواسط روز است. شديدترين ميزان تابش اشعه‌هاي فرابنفش خورشيدي بين ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر است. متخصصان توصيه مي‌كنند در طول اين ساعات حتي المقدور در معرض افتاب نباشيد.

نكته مهم دوم توجه و بررسي دائمي شاخص اشعه فرابنفش است. اين اقدام بسيار مهم است چون به شما كمك مي‌كند فعاليتهاي خارج از منزل را به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيد كه از تماس با اين پرتوها پرهيز كنيد. وقتي از اين شاخص اطلاع داشته باشيد براي انجام اقدام پيشگيرانه و احتياط‌هاي لازم انگيزه بيستري پيدا مي‌كنيد و به موقع از وضعيت شدت اين تشعشات آگاه مي‌شويد.

اقدام سوم اين است كه سايه را فراموش نكنيد. اگر مجبور هستيد در طول روز از منزل يا اداره خارج شويد تا جايي كه امكان دارد از مسيرهايي عبور كنيد كه سايه درختان وجود دارند و يا حتي از چترهاي آفتابي استفاده كنيد.

نكته مهم چهارم توجه به پوشش مناسب در اين روزهاي آفتابي است. كلاه نقاب دار يا لبه‌دار سايه مناسبي براي حفاظت از چشم‌ها، گوش‌ها، صورت و پشت گردن ايجاد مي‌كند. از عينك‌هاي آفتابي استفاده كنيد كه 99 تا 100 درصد براي UVA و UVB محافظت كنند. اين اقدام تا حد زيادي از آسيب احتمالي چشم‌ها مي‌كاهد. پوشاك آزاد و نخي نيز مناسب هستند.

بعنوان راهكار پنجم و درعين حال با اهميت از كرم‌هاي ضد آفتاب استفاده كنيد. SPF اين كرم‌ها بايد 15+باشد كه البته براي هر منطقه يا افراد مختلف بهتر است با تجويز پزشك باشد. همچنين كرم‌هاي ضد آفتاب بايد هر دو ساعت يكبار تمديد شوند.

در پايان نيز تاكيد مي‌شود كه از تخت‌هاي برنزه كننده استفاده نكنيد چون به پوست و چشم‌ها آسيب جدي وارد مي‌كنند.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:40

آكادمي فرانسه روز پنج‌شنبه (دوم تيرماه) طي يك گردهمايي در شهر پاريس، برگزيدگان جايزه‌هاي سال 2011 خود را اعلام كرد و داريوش شايگان را براي خلق آثاري به زبان فرانسه، به عنوان برنده‌ي مدال درجه يك خود معرفي كرد.

 

 

در اين گردهمايي، دكتر داريوش شايگان از ايران به خاطر مجموعه‌ي آثاري كه به زبان فرانسه نوشته است، از سوي آكادمي فرانسه مستحق دريافت مدال درجه يك اين آكادمي شناخته شد.

 

 

از ويژگي‌هاي اين جايزه اين است كه نويسندگان بايد آثار خود را به زبان فرانسه خلق كرده باشند. داريوش شايگان هم اين مدال را به خاطر كتاب‌هايي كه به زبان فرانسه نوشته و برخي از آن‌ها به فارسي هم ترجمه شده‌اند، دريافت كرد.

 

 

از ميان آثاري كه شايگان به فرانسه نوشته است، به «افسون‌زدگي جديد؛ هويت چهل‌تكه و تفكر سيار» مي‌توان اشاره كرد كه از سوي فاطمه ولياني به فارسي ترجمه شده است. همچنين «زير آسمان‌هاي جهان» با ترجمه نازي عظيما‌، «هانري كربن و آفاق تفكر معنوي» با ترجمه‌ي باقر پرهام و «تصوف و هندوئيسم» با ترجمه‌ي جمشيد ارجمند از ديگر آثار مربوط به او به زبان فرانسه هستند. رمان «سرزمين سراب‌ها»، «انقلاب مذهبي چين»، «نگاه شكسته» و «عرفان اسلامي» هم كتاب‌هاي ديگري هستند كه شايگان به زبان فرانسه نوشته است.

 

 

 

به گزارش ايسنا، داريوش شايگان متولد سال 1313 در تهران است. در 15سالگي براي تحصيل به انگلستان رفت. در رشته‌هاي فلسفه، علوم سياسي، حقوق و زبان‌شناسي در دانشگاه ژنو و فرانسه تحصيلات خود را تا مقطع دكتري به پايان رسانده و در دانشگاه تهران هم كرسي زبان سانسكريت و هندشناسي داشته است.

 

 

شايگان همچنين از همنشيني با بزرگان حكمت و فلسفه‌ي ايران‌زمين از جمله علامه طباطبايي، حاج ابوالحسن رفيعي قزويني، حكيم الهي قمشه‌اي و علامه سيدجلال‌الدين آشتياني بهره برده است.

 

 

او اولين كتابش را با عنوان «اديان و مكتب‌هاي فلسفي هند» در سال 1346 منتشر كرده كه درباره‌اش مي‌گويد، «بيش از 40 سال است كه از انتشار اين اثر مي‌گذرد؛ اما متأسفانه هيچ كتاب ديگري در اين‌باره نوشته نشد كه حتا اين اثر را كامل كند».

يکشنبه 5/4/1390 - 2:29

بچه‌هاي اين استان به يمن دومين سال حضور رهبر معظم انقلاب در اين استان بيش از هزار عنوان نامه به ايشان نوشتند که بهترين نوشته‌هاي ادبي آنان در اين ويژه‌نامه منتشر شده است.

سهيلا شيخي مدير کانون استان کردستان در اين زمينه گفت: به مناسبت دومين سالگرد ورود رهبر معظم انقلاب اسلامي به استان کردستان و يادآوري روزهاي خوش ارديبهشت 88 براي کودکان و نوجوانان کردستاني، در فراخواني از بچه‌هاي کردستاني خواسته شد تا به اين مناسبت و با موضوع "رهبرم وقتي تو آمدي ..." براي رهبر معظم انقلاب نامه بنويسند .

وي افزود: اين آثار توسط مربيان و کارشناسان کانون داوري و به تعدادي از کودکان ـ که بهترين و زيباترين نامه‌ها را نوشته بودند ـ هم‌زمان با سال‌روز سفر رهبري جوايزي اهدا شد و هم اکنون نيز اين آثار در ويژه نامه " عطر حضور " به چاپ رسيد.

شيخي با اشاره به سفر پر خير و برکت مقام معظم رهبري به کردستان و ماندگارتر کردن اين سفر در دل و ذهن کودکان و نوجوانان گفت: مراکز کانون استان علاوه بر اين مسابقه، برنامه‌هاي مختلفي را در زمينه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي با حضور کودکان و نوجوانان اجرا کردند.

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان خاطرنشان کرد: يک نسخه از آثار چاپ شده به دفتر مقام معظم رهبري ارسال خواهد شد.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:28

احمد شايانفر مدير اجرايي مرکز نشر هاجر اين مجموعه را مجموعه‌اي نفيس، تمام‌رنگي با کاغذ گلاسه و مصور برشمرد و تصريح کرد: اولين ويژگي اين مجموعه نفيس را بايد در شيوه نگارش آن مورد توجه قرار داد، در اين مجموعه، ابتدا متن فارسي آيات و سپس متن عربي آن آورده شده و اين کتاب با جاذبه‌هاي نوشتاري بديع و گرافيک تصويري زيبا، نوجوانان را ترغيب مي‌نمايد تا داستان را تا انتها دنبال نمايند.

وي با اشاره به ساير ويژگي‌هاي اين اثر تصريح کرد: در اين اثر آيات با ظرافتي خاص به صورت مکمل متن و با توجه به تصاوير آمده است و اين روشي نو و بديع در شيوه روايت داستان با استفاده از ترجمه آيات الهي است.

مدير اجرايي مرکز نشر هاجر مخاطب اين مجموعه هشت جلدي را جوانان و نوجوانان ذکر کرد و گفت: در پايان هر يک از داستان‌هاي اين مجموعه، خلاصه‌اي از داستان به همراه سوره‌هاي مورد استفاده در همان داستان و منابع تفسيري استفاده شده در آن مورد اشاره قرار گرفته است.

بر اساس گزارش روابط عمومي مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران، وي با اشاره به اينکه اين مجموعه از سوي حجت‌الاسلام سيدمحسن قدسي‌پور تأليف و از سوي سيدمصطفي موسوي گرمارودي نظارت فني و ادبي شده است، تصريح کرد: يکي از اهداف بلند قصه‌هاي قرآني بيان و شرح مأموريت هدايت و اداره زندگي مادي و معنوي انسان است که خداوند آن را برعهده پيامبران و رهبران الهي قرار داده است.

شايانفر افزود: اين مجموعه به زودي از سوي مرکز نشر هاجر روانه بازار خواهد شد.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:26

 

مجموعه‌ي شعر «تاريکروشنا»ي عباس صفاري که در ايران موجود نبود، مجوز انتشار گرفت.

 

اين شاعر و مترجم ساكن آمريكا با بيان اين خبر، گفت: مجموعه‌ي شعر «تاريکروشنا» که اولين‌بار سال 1374 با عنوان «تاريکروشناي حضور» در کاليفرنيا به چاپ رسيده بود، از وزارت ارشاد مجوز چاپ دريافت کرد. اين کتاب دومين مجموعه‌ي شعر من است که در اصل، 63 شعر از آثار سروده‌شده طي سال‌هاي 1992 تا 1995 در آن عرضه شده بود.

 

او در ادامه عنوان كرد: در چاپ جديد اين كتاب که به وسيله‌ي انتشارات مرواريد انجام خواهد شد، چهار شعر چاپ‌نشده نيز افزوده شده است. اين چهار شعر تماما به همان دوره‌ي زماني تعلق دارد و به رغم بازنويسي اخير، از مضمون و ساختاري مشابه ديگر شعرهاي اين مجموعه برخوردار است.

 

صفاري همچنين گفت: «تاريکروشنا» حاصل دوراني است که تلاش من بيش‌تر سمت و سويي ايماژيستي داشت و کارها غالبا در زباني نيمه‌فاخر عرضه مي‌شدند؛ به همين جهت براي خوانندگاني که با شعر من منحصرا از طريق کتاب‌هاي چاپ‌شده در ايران آشنا شده‌اند، به احتمال، مجموعه‌اي متفاوت و غافلگيرکننده خواهد بود.

 

«دوربين قديمي و اشعار ديگر» (برگزيده‌ي جايزه‌ي شعر امروز ايران، كارنامه)، «كبريت خيس» و «خنده در برف» از ديگر مجموعه‌هاي شعر صفاري هستند كه در ايران منتشر شده‌اند. همچنين «ماه و تنهايي عاشقان»، ترجمه‌ي شعرهاي ايزومي شي‌ كي ‌بو و نونو كوماچي، «عاشقانه‌هاي مصر باستان» ازرا پاوند، «کلاغ‌نامه؛ از اسطوره تا واقعيت» و «سرچشمه‌هاي شعر غنايي چين» ديگر آثار منتشرشده‌ي اين شاعر و مترجم‌اند.

 

يکشنبه 5/4/1390 - 2:22

آرام مي‌گويد، به نوشتن داستان‌هايي تازه مشغول است كه از آن‌ها به عنوان «داستان‌هاي فيس‌بوكي» ياد مي‌كند.

 

او در توضيحي عنوان مي‌كند، در اين داستان‌ها با در هم آميختن جهان مجازي، واقعي و رؤياها و ايهام‌ها، از همه‌ي اين‌ها بهره مي‌گيرد تا روايتي متفاوت عرضه كند و اين فضا‌ها با هم در تلاقي و ارتباط است و سعي شده با بهره‌گيري از اين شگردها، هر فرمي را به فضاي داستان راه دهد و اتفاقي ديگر را رقم زند.

 

آرام در واكنش به اين سخن كه فينچر در غرب فيلم «شبكه‌ي اجتماعي» را مي‌سازد و آيا نويسنده‌ي ايراني هم به اين موضوع مي‌پردازد، عنوان كرد: اين نوع روايت و پرداخت من به « شبكه‌ي اجتماعي» فينچر ربطي ندارد و به نوعي در ادامه‌ي كارهاي وهم‌آلود من است كه اين‌جا از امكان‌هاي جهان مجازي بهره مي‌گيرد.

يکشنبه 5/4/1390 - 2:20