تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2880روز قبل

بسياري از بهبوديافتگان سرطان پستان هيچ اميدي به بدست آوردن شرايط بدني قبل از بيماري ندارند، اما محققان دانشگاه پزشکي ورزشي آمريکا با انجام پژوهشي در اين زمينه اعلام کردند در حال حاضر راهي وجود دارد که بسياري از اين افراد مي‌توانند بعد از درمان سرطان دوباره استحکام بدني خود را بازيابي کنند.

در اين رابطه دکتر جوي پروتي از اين گروه تحقيقاتي گفت: انجام فعاليت‌هاي منظم ورزشي براي زنان بهبوديافته از سرطان پستان ضروري است و اين افراد بايد بعد از اتمام دوره درمان فعاليت‌هاي بدني خود را از سر بگيرند.

وي افزود: بعد از شيمي درماني يک نجات يافته از سرطان مي‌تواند حجم استخوان خود را در حدود يک سال به ميزان کاهش يک دهه‌اي يک زن عادي از دست بدهد.

پژوهشگران از ان جا كه اکثر متخصصان فعاليت‌هاي ورزشي از چگونگي تمرين‌ها براي اين افراد بي اطلاع هستند و موجب هدر رفتن وقت و انرژي بيماران سرطاني مي‌شوند، در پژوهشي،‌ با بررسي مسائل مختلف، برنامه‌اي را براي افراد سرطاني طراحي کردند.

در اين برنامه آن‌ها نيازهاي منحصر به فرد بهبوديافتگان را شامل انعطاف پذيري، تعادل و استحکام بدني مورد بررسي قرار داده و پيشنهاد کردند اين افراد 8 تا 10 تمرين کامل بدني مرتبط با جراحي و بازسازي انجام دهند و توجه بيشتري روي مشکلات منطقه‌اي مانند شانه‌ها داشته باشند.

به هر حال محققان معتقدند با انجام اين تمرين‌ها نجات يافتگان از سرطان پستان بتوانند شرايط بدني قبل از بيماري خود را دوباره بدست آورند.

سه شنبه 31/3/1390 - 2:25

ديابت بارداري يكي از انواع ديابت است كه براي اولين بار در بارداري شناسايي مي‌شود. عوامل خطر متعددي در بروز ديابت بارداري شناخته شده‌اند که بررسي عوامل خطر جديد به شناسايي زناني كه در معرض خطر قرار دارند، كمك خواهد كرد؛ در همين راستا نورالسادات کريمان از گروه مامايي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پژوهشي را با هدف تعيين رابطه مصرف سيگار حين يا قبل از بارداري با بروز ديابت بارداري در مراجعين به مراكز بهداشتي درماني شهر تهران در سال 88-87 انجام داد.

اين مطالعه مورد شاهدي بر روي 110 زن باردار با تشخيص قطعي ديابت بارداري(گروه مورد) و همزمان با آن، تعداد 96 زن باردار بدون ابتلا به ديابت بارداري(گروه شاهد)، مراجعه كننده به درمانگاه مراقبت‌هاي روتين بارداري و مركز تحقيقات غدد و متابوليسم بيمارستان آيت‌الله طالقاني و مركز تحقيقات غدد و متابوليسم ايران در شهر تهران انجام شد.

روش گردآوري داده‌ها، مصاحبه و روش نمونه‌گيري به صورت در دسترس بود. دو گروه از نظر سن، تعداد سقط و تعداد زايمان با يكديگر همسان شدند.

يافته‌ها حاکي از آن است که خصوصيات دموگرافيك در دو گروه مشابه بود. مصرف سيگار قبل و يا در حين بارداري با بروز ديابت بارداري در ارتباط بود. زناني ‌كه سابقه‌اي از مصرف سيگار را ذكر مي‌كردند، 3.79 برابر نسبت به گروهي كه سابقه‌اي از مصرف سيگار را ذكر نمي‌كردند، در معرض ابتلا به ديابت بارداري بودند.

نتايج بررسي يافته‌هاي مطالعه‌ حاضر نشان داد که مصرف سيگار حين و يا قبل از بارداري مي‌تواند يك عامل خطر در بروز ديابت بارداري باشد.

سه شنبه 31/3/1390 - 2:22

درمان استروژن براي استئوپروسيس اصولا با اثرات جانبي جدي همراه است، محققان دانشگاه گوتنبرگ با آزمايش بر روي موش‌ها دريافتند يک راه براي استفاده از اثرات مثبت استروژن در موش‌ها وجود دارد که هيچ اثرات جانبي منفي در پي ندارد.

توليد استروژن، در بدن بسياري از زنان بعد از يائسگي کم مي‌شود که زمينه ساز بروز استئوپروسيس يا پوکي استخوان است.

استروژن، هورموني است که حجم استخوان‌ها در زنان را افزايش داده و آنها را مستحکم مي‌کند. درمان استئوپروسيس با استروژن، اثرات جانبي جدي مانند سرطان پستان و ايجاد لخته‌هاي خوني براي بيماران را در پي دارد.

استروژن داراي دريافت کننده‌هايي است که موجب واکنش بدن به آن مي‌شوند، پژوهشگران به منظور توسعه يک روش درماني استروژن به همراه اثرات مثبت و بدون ايجاد عوارض جانبي، اين موضوع که کدام قسمت دريافت کننده استروژن در قادرسازي استروژن براي فعاليت روي بافت استخوان و ساير بافتها مهم است را آناليز کردند.

بر اساس اين بررسي محققان با مطالعه فاز حيواني دريافتند که نوع خاصي از دريافت کننده‌هاي استروژن وجود دارد که ما را قادر مي‌سازد تا اثرات مناسبي از استروژن را در بافت‌هاي مختلف بدست آوريم.

اين نتايج مي‌تواند به دانشمندان در دستيابي به توسعه يک درمان ايمن‌تر و جديدتر در آينده کمک کند.

سه شنبه 31/3/1390 - 2:22

سومين مجموعه‌ي داستان اين نويسنده به همراه داستان بلند او براي نوجوانان اخيرا به چاپ رسيده است.

 

به گفته‌ي عبدي، مجموعه‌ي داستان «بايد تو را پيدا کنم» بهار سال 89 براي دريافت مجوز از سوي نشر چشمه ارائه شد، كه بعد از گذشت شش ماه، مجوز گرفت و اخيرا منتشر شده است و خوشبختانه حتا يك كلمه هم از اين مجموعه‌ي داستان حذف يا اصلاح نشد. او البته گفت: خودم ترجيح دادم يك داستان از 14 داستاني را كه براي چاپ داده بودم، بردارم تا به مشكلي برنخورد.

 

عبدي همچنين عنوان كرد: 10 داستان اين مجموعه در همين دو – سه اخير سال نوشته شده است. در اين روايت‌ها شباهتي به داستان‌هاي «قلعه‌ي پرتغالي‌ها» وجود دارد؛ اما از جهاتي هم تفاوت دارند و هر داستان فضاي خودش را دارد.

 

از سويي، اخيرا داستان بلند اين داستان‌نويس جنوبي به نام «شناگر» از سوي كانون پرورش فكري كودكان و نو‌جوانان منتشر شده است. اين اثر نخستين داستان بلند عبدي است كه به گفته‌ي او، ماجراي نوجواني است كه در جزيره‌اي از جزاير خليج فارس زندگي مي‌كند و خيلي شنا را دوست دارد، شناگر خوبي هم هست و اتفاق‌هايي كه براي اين نوجوان رخ مي‌دهد، ماجراهاي داستان را پيش مي‌برد.

 

پيش‌تر، رمان «ملوان نصف جهان» اين نويسنده غيرقابل چاپ اعلام شده بود.

 

عباس عبدي سال 1331 به دنيا آمده و تا كنون مجموعه‌هاي داستان «قلعه‌ي پرتغالي‌ها» و «دريا خواهر است» را منتشر كرده است. او با نخستين مجموعه‌ي داستاني‌اش، «قلعه‌ي پرتغالي‌ها»، به عنوان نامزد هشتمين دوره‌ي جايزه‌ي هوشنگ گلشيري معرفي شد.

دوشنبه 30/3/1390 - 2:42

كارشناسان ادعا كرده‌اند كساني كه به اين عفونت مبتلا شده‌اند در معرض خطر مشكلات بلندمدت كليوي قرار دارند. از بين 3200 بيمار مبتلا به E.coli عده بسياري بهبود پيدا كرده و به خانه بازگشتند و تنها تعداد كمي از موارد جديد ابتلا به اين عفونت در هفته اخير گزارش شده است. اما علاوه بر اينكه 38 نفر در اين مدت بر اثر اين عفونت جان خود را از دست دادند به نظر مي‌رسد تعداد غيرمنتظره‌اي از بيماران نيز به نوعي بيماري نادر كليوي تحت عنوان سندرم «هموليتيك اورميك» يا HUS مبتلا شده‌اند.

در كشور آلمان معمولا هر سال بين 40 تا 50 مورد ابتلا به اين عفونت مشاهده مي‌شود اما در اين شيوع اخير 784 نفر به سندرم كليوي فوق دچار شدند. اين سندرم اغلب حدود 10 درصد از بيماران مبتلا به E.coli را گرفتار مي‌كند و جان 5 درصد از مبتلايان را نيز مي‌گيرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، زنجيره E.coli كه امسال در آلمان شايع شد عمدتا افراد بالغ و سالم را مبتلا كرد كه بيشتر بين 20 تا 50 سال را داشتند.

دكترفردريك هاگن مولر، رييس پزشكي بيمارستان اسكلپيوس در هامبورگ تاكيد كرد: بيشتر بيماران پس ازمدتي به خوبي درمان شدند و به خانه بازگشتند اما در حال حاضر هيچ كس نمي‌داند كه چند درصد از آنها ممكن است در آينده تحت تاثير عوارض طولاني مدت اين عفونت قرار بگيرند و دوباره براثر ابتلا به مشكلات كليوي به بيمارستان مراجعه كنند.

متخصصان معتقدند هنوز اطلاعات كافي در اين باره وجود ندارد و بايد مطالعات بيشتري روي اين عفونت صورت گيرد.

دوشنبه 30/3/1390 - 2:41

روانشناسان تاكيد كردند اگر افرادي كه با مشكل بي‌خوابي و اختلال خواب مواجه هستند با روش درماني رفتار شناختي تحت معالجه قرار بگيرند افكار خودكشي در آنها به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش پيدا مي‌كند.

دكتر ربكا برنرت از كارشناسان روانشناسي در دانشگاه استانفورد كاليفرنيا در بيانيه‌اي اظهار داشت: اين اولين مطالعه‌اي است كه نشان مي‌دهد رسيدگي كردن به مشكل بي‌خوابي مي‌تواند تاثير درماني و شفابخش در پيشگيري از افكار خودكشي داشته باشد.

اين يافته در واقع پيشنهاد مي‌كند كه تمركز درماني روي اختلالات خواب مي‌تواند كاربردهاي مهمي در جلوگيري از ميل به خودكشي در افراد بويژه در كساني كه مستعد اينگونه رفتارهاي بيمارگونه هستند، داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، شواهد و مدارك پزشكي روزافزون نشان مي‌دهد كه بيان مشكل بي‌خوابي از سوي بيماران مي‌تواند بعنوان يكي از فاكتورهاي خطرزا در اقدام به خودكشي در نظر گرفته شود. بنابراين از اين به بعد مي‌توان مشكلات خواب را در فهرست علائم هشدار دهنده خودكشي قرار داد.

در اين مطالعه 303 شركت كننده در گروههاي سني 18 تا 88 ساله حضور داشتند. نتايج اين بررسي در بيست و پنجمين نشست سالانه انجمن‌هاي تخصصي خواب در آمريكا ارائه شده است.

دوشنبه 30/3/1390 - 2:41

 

يك مطالعه جديد حاكيست در مرداني كه در دوران نوجواني خود دچار چاقي يا اضافه وزن بوده‌اند احتمال اينكه در سنين بالاتر بر اثر ابتلا به سرطان بميرند، بيشتر است.

اين مردان اغلب با خطر ابتلا به سرطان‌هايي مثل سرطان ريه، پوست، كليه و پروستات مواجه هستند و حتي در صورتي كه در دوران ميانسالي وزن خود را كاهش دهند باز هم ظاهرا از احتمال خطر بروز سرطان در آنها كاسته نمي‌شود.

در اين مطالعه معلوم شد مرداني كه در زمان نوجواني چاق و يا دچار اضافه وزن بوده‌اند در سنين بالاتر 35 درصد بيشتر از ساير همسالان خود در معرض خطر ابتلا به سرطان يا مرگ ومير ناشي از اين بيماري هستند. اين مطالعه فقط روي شركت كنندگان مرد متمركز شده اما پيش‌بيني مي‌شود كه همين ارتباط در زنان نيز وجود داشته باشد.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، كارشناسان انگليسي در اين مطالعه روي حدود 20 هزار مرد آزمايش و بررسي كردند. اين بررسي‌ها با همكاري متخصصان شوراي مطالعات پزشكي انگليس، دانشگاه كالج لندن و دانشكده بهداشت عمومي هاروارد در بوستون صورت گرفته است. در اين مطالعه در واقع اطلاعات پزشكي ثبت شده مربوط به 19 هزار و 593 دانسجوي فارغ التحصيل پسر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

اين دانشجويان در مطالعات هاروارد بين سالهاي 1916 تا 1950 ميلادي شركت كرده بودند.

دكتر لنيساي گري، از متخصصان اصلي اين مطالعه خاطرنشان كرد: افزايش شاخص توده بدني (BMI) در اين دانشجويان عامل تعيين كننده‌اي در افزايش خطر ابتلا به سرطان اما در سنين ميانسالي بود.

 

دوشنبه 30/3/1390 - 2:40

 

محمدرضا سرشار از نگارش كتابي ديگر در زمينه‌ي پژوهش و نقد ادبي خبر داد.

 

سرشار  گفت: مدتي است پژوهش و نقد ادبي و جذابيت‌هاي اين حوزه مرا از صرافت داستان اندخته است و قصه‌ي جديدي ننوشته‌ام و بيش‌تر تمركزم بر حوزه‌ي پژوهش و نقد ادبي است. الآن هم چهارمين مجلد از مجموعه‌ي درباره‌ي ادبيات داستاني را با عنوان «مباني، اهداف و اصول ادبيات كودكان و نوجوانان» تأليف كرده‌ام.

 

او در ادامه عنوان كرد: اين كتاب هم مانند ساير آثار اين حوزه، فشرده و به اختصار و بدون ‌دامن زدن به حاشيه‌ها و مسائل پرت، با زباني ساده و همه‌فهم از داستان و درباره‌ي ادبيات داستاني حرف مي‌زند؛ به گونه‌اي كه از نظر محتوا و مطالب براي اهل فن و متخصصان قابل استفاده باشد و از نظر زباني، همه‌ي مردم با هر سطحي از دانش بتوانند از آن بهره گيرند.

 

«پيشينه، نقش و اهميت داستان در زندگي»،‌ «انواع نقد ادبي» و «نقد ادبي: کارکردها، آفات» از ديگر آثار منتشرشده در اين مجموعه است و سرشار انتظار دارد، اين مجموعه به مجلد‌هاي بيش‌تري افزايش پيدا كند.

 

دوشنبه 30/3/1390 - 2:37

 

تمام كودكان عاشق شكلات و بستني هستند اما از سوي ديگر هرچه بيشتر از ميان‌ وعده‌هاي آماده و غني از كربوهيدرات مثل چيپس، كيك، شكلات و حتي فست‌فودها استفاده كنند، احتمال پوسيدگي در دندانهاي آنها افزايش پيدا مي‌كند.

اين نوع از گروه‌هاي غذايي در واقع باكتريهاي پوسيده كننده دندان را در دهان تشكيل مي‌دهند. كولاها و نوشيدني‌هاي گازدار اين مشكل را تشديد مي‌كنند.

دكتر بلا اس. جين، كارشناس دندانپزشكي در آمريكا در مقاله جديدي كه در سايت اينترنتي مدگورو به چاپ رسيده به چند راه‌كار موثر براي كاهش پوسيدگي دندان‌ها و مراقبت از بهداشت دهان و دندان در كودكان بويژه براي فصل تابستان كه كودكان وقت آزاد بيشتري دارند، اشاره كرده است. اين راه‌كارها عبارتند از:

1-‌ مقدار قابل توجهي از ميوه‌هاي تازه و سالم را هميشه در يخچال منزل نگهداري كنيد. اگر هميشه ميوه‌هاي سالم و تميز در يخچال وجود داشته باشند كودكان هر زمان كه به سراغ يخچال مي‌روند ظرف خود را از اين خوردني‌هاي سالم پر كنند و كمتر به سراغ خوراكي‌هاي ديگر بروند.

2-‌ يك راه‌كار ديگر اين است كه به جاي آب ميوه‌هاي پاكتي و مصنوعي همواره آب ميوه تازه و طبيعي دسترس كودكان قرار دهيد. از آنجا كه در فصل تابستان هوا گرم و داغ است گرايش كودكان نيز به مصرف مايعات افزايش مي‌يابد لذا توصيه مي‌شود كه با قرار دادن آب ميوه طبيعي در دسترس آنها مانع شويد كه كودكانتان سراغ نوشابه‌هاي گازدار و مصنوعي بروند.

3-‌ مقداري آدامس جويدني در منزل داشته باشيد. آدامس براي سلامتي مفيد است چون اولا شيريني آن به سرعت تمام مي‌شود لذا به دندان‌ها آسيب نمي‌رساند و دوم اينكه وقتي آدامس مي‌جويم تمام ذرات غذا كه به دندانها چسبيده‌اي از سطح آنها جدا مي‌شوند. بنابراين آدامس مثل مسواك دندانها عمل مي‌كند. نكته سوم در مزيت آدامس اين است كه موجب ترشح و جريان داومي بزاق مي‌شود و در نتيجه داخل دهان را مي‌شويد.

4- از خوراكي‌هاي پاك كننده دندان در اختيار كودكان خود قرار دهيد. اين خوردني‌ها كه شامل سيب، هويج يا گلابي هستند مثل مسواك عمل مي‌كنند و توصيه مي‌شود كه پس از خوردن شكلات حتما از اين خوردني‌ها استفاده كنيد.

5- طبق دستور دندانپزشك با محلول دهان شويه كه حاوي فلورايد است دهان كودك خود را شستشو دهيد.

6- كودك خود را به مسواك زدن عادت بدهيد و از ابتدا روش صحيح اين كار را به او بياموزيد. پس از تمام اين اقدامات مراجعه منظم به دندانپزشك را فراموش نكنيد.

 

دوشنبه 30/3/1390 - 2:36

پزشكان معتقدند كه اولين سال زندگي در واقع تعيين كننده بالاترين ميزان مقاومت بدن است. اين آزمايشات نشان داده است كه زندگي كردن با يك حيوان خانگي پيش از رسيدن به سن يكسالگي، درصد زيادي احتمال آلرژي به آن حيوان را در سنين بالاتر كاهش مي‌دهد.

دكتر گانيزا وگينگا از متخصصان همه‌گيرشناسي در دپارتمان بهداشت عمومي بيمارستان هنري فورد در ديترويت مي‌گويد: تماس كودكان با حيوانات اهلي و خانگي در منزل خطر حساسيت آنها به اين حيوانات را بالا نمي‌برد، بلكه حتي ممكن است اين خطر را كاهش دهد.

طبق آمار ارائه شده از سوي آكادمي آلرژي، آسم و ايمونولوژي آمريكا، 70 درصد از خانواده‌هاي آمريكايي از حيوانات خانگي نگهداري مي‌كنند. افرادي كه به اين حيوانات آلرژي دارند اغلب با علائمي مثل آبريزش از بيني، چشم‌ها، عطسه و سرفه مواجه مي‌شوند كه گاهي اين علائم ممكن است تا اندازه يك حمله آسمي تشديد شوند.

پيش از اين پزشكان تصور مي‌كردند كه تماس با اين حيوانات در دوران كودكي ممكن است موجب افزايش احتمال بروز اين قبيل آلرژي‌ها شود در حالي كه مطالعه جديد خلاف اين مطلب را نشان داده ست.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، با اين حال دكتر وگينگا تاكيد دارد: با انجام اين آزمايش ما نمي‌توانيم يك حكم قطعي بدهيم و بگوييم اگر كودكان تا يك سالگي با اين حيوانات تماس داشته باشند احتمال آلرژي حتما در آنها كاهش مي‌يابد.

وي معتقد است براي رسيدن به يك نتيجه‌گيري دقيق‌تر و مطمئن انجام آزمايشات بيشتري درآينده ضروري است.

يکشنبه 29/3/1390 - 5:22