تعداد مطالب : 609
تعداد نظرات : 774
زمان آخرین مطلب : 2653روز قبل


POP
پاپ
 

 

 

 

 

Classical
کلاسیک

 

 

 

 

Hip-Hop
هیپ هاپ

 

 

 

 

 

Rap
رپ

 

 

 

 

 

Techno
تکنو

 

 

 

 

Death Metal
دث متال

 

 

 

 

 

Power Metal
پاور متال

 

 

 

 

 

Speed Metal
اسپید متال

 

 

 

 

 

Techno - using Ex
تکنو (به همراه اکس!)

 

 

 

 

 

While driving
در هنگام رانندگی

 

جمعه 13/12/1389 - 2:17
 


در سال ۱۳۵۴ گیاه شناسی به نام لدربوری در منطقه عمارلو ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید.

پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت ۴ هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.

قامت این گل حدود یک متر است و از آنجا که گلهای آن به طرز خاصی به پایین برگشته اند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گل سوسن چلچراغ از تیره لی لیوم بوده و فقط در بخش عمارلو در دهکده داماش و لنکران جمهوری آذربایجان رشد می کند.زمان رویش این گل در ماه های خرداد و اوایل تیر است که به صورت گلی با قامت بلند به شکل واژگون شکفته می شود. شکوفه های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز شده و انتهای گلبرگهای آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های بسیار بلند است.

سوسن چلچراغ به دلیل این همه زیبایی و ارزش ، از سال ۱۳۵۵ رسماً توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت و در فهرست آثار ملی طبیعی کشور ثبت شده ، از آن زمان تاکنون ۲۷ سال می گذرد .

سوسن چلچراغ هنوز هم به طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری می شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.
«گل سوسن چلچراغ گونه ای منحصر به فرد در ایران و محل رویش آن در منطقه عمارلو در استان گیلان است. این گل پرطرفدار در حال حاضر توسط سازمان حفاظت محیط زیست استان گیلان به طور كامل محافظت می شود.»سوسن چلچراغ از اواسط خرداد گل می دهد و گل های آن تا نیمه تیرماه پایدار می ماند و محل رویش آن در ایران، در قریه داماش در بخش عمارلو از توابع رودبار است. سوسن چلچراغ ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد و بسیار آسیب پذیر است به طوری كه در صورت نابودی پرورش آن ممكن نیست.
بندرانزلى ـ فرهادنظرپور: «سوسن چلچراغ» نام گل زیباى نادرى است كه طى سالیان درازى روستاى داماش از توابع رودبار محل رویش آن بوده است اما از آنجا كه به دلیل عدم اطلاعات و شناخت كافى كسى بدان توجهى نداشت، همچنان گمنام باقى مانده بود.درسال ۱۳۵۴ گیاه شناسى به نام «لدربورى» Lederbouri- - در این منطقه موفق به شناسایى این گونه نادرشد و پس از آن «سوسن چلچراغ» كانون توجهات داخلى گردید.«سوسن چلچراغ» به غیر از روستاى كوچك داماش و منطقه لنكران جمهورى آذربایجان درهیچ كجاى جهان یافت نشده است؛ پس ازمعرفى این گل به دولت ایران درهمان زمان ازسوى شوراى عالى محیط زیست درزمره آثار زیست محیطى ملى كشور به ثبت رسید و طى این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ درروستاى داماش به مساحت ۴هكتار تحت حفاظت قرارگرفته است.قامت این گل حدود یك متر است و از آنجا كه گلهاى آن به طرزخاصى به پایین برگشته اند نام «سوسن چلچراغى» به خود گرفته است.شایان ذكراست، این گل از سال ۷۴ در ارتفاعات قله درفك استان گیلان نیز دیده شد كه برروى صخره هاى صعب العبور این منطقه و مابین درختچه هاى راش خودنمایى مى كند.فصل رویش و گل دهى سوسن چلچراغ از اواسط خرداد تا نیمه تیرماه است و دراین مدت مشتاقان زیادى از علاقه مندان براى تماشاى این گل به داماش سفرمى كنند.اما كارشناسان براین عقیده اند كه اگر ازسوى سازمان حفاظت محیط زیست اقدامى جدى براى محافظت از این گل به عمل نیاید، شهرت گل چلچراغ خود موجب نابودیش خواهدشد.

درسال ۱۳۵۴ گیاه شناسى به نام «لدربورى» Lederbouri- - در این منطقه موفق به شناسایى این گونه نادرشد و پس از آن «سوسن چلچراغ» كانون توجهات داخلى گردید.

«سوسن چلچراغ» به غیر از روستاى كوچك داماش و منطقه لنكران جمهورى آذربایجان درهیچ كجاى جهان یافت نشده است؛ پس ازمعرفى این گل به دولت ایران درهمان زمان ازسوى شوراى عالى محیط زیست درزمره آثار زیست محیطى ملى كشور به ثبت رسید و طى این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ درروستاى داماش به مساحت ۴هكتار تحت حفاظت قرارگرفته است.

گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و بنابه گفته كارشناسان این گونه گیاهی در جهان منحصر به فرد بوده و تنها یك نقطه از ایران، در بخشی از شمال، مكان مناسب رویش آن است. گل سوسن چلچراغ از تیره «لی لیوم» بوده و فقط در منطقه رودبار در بخش عمارلو در دهكده داماش رشد می كند. زمان رویش این گل در ماه های خرداد و اوایل تیر است كه به صورت گلی با قامت بلند به شكل واژگون شكفته می شود.علت نامگذاری گل چلچراغ، باز شدن آن به شكل واژگون و چلچراغ است. این گل با رنگی سفید باز شده و انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های بسیار بلند است. هر چند منطقه رویش این گل منطقه ای حفاظت شده است و از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست محصور شده، اما به دلیل بی توجهی مسئولان این گل در معرض انقراض كامل قرار گرفته است و گفته می شود كه به دلیل نایاب بودن گل چلچراغ در دنیا، مورد توجه بسیاری از سودجویان بوده و گروه هایی در قالب پژوهشگر نسبت به جمع آوری و انتقال آن اقدام می كنند. این در حالی است كه تاكنون سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به جلوگیری از این امر، اقدام قابل توجهی به عمل نیاورده است و روند نابودی گونه های گیاهی ارزشمند در كشور هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. به گفته كارشناسان این بی توجهی، تنوع اكوسیستمی را كه غالبا در كشور ایران منحصر به فرد است با خطر نابودی مواجه كرده است.
سوسن چلچراغ به دلیل این همه زیبایی و ارزش، از سال 1355 رسما توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت و در فهرست آثار ملی طبیعی كشور ثبت شده از آن زمان تاكنون 27 سال می گذرد. سوسن چلچراغ هنوز هم به طور كامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان حفاظت می شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار كشی كرده و از آنجا كه این منطقه جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست كشور است هر گونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر نظارت و بازرسی سازمان محیط زیست كشور ممكن خواهد بود.
 

 
 
  جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ در رودبار
 
 
 
جمعه 13/12/1389 - 2:11

 و پدرم آدم هزار سال بر گناه نخستین گریست تا اینکه بر عرفات وقوف کرد و بر فراز کوه رحمت قسم به حقیقت نبی و خاندانش خورد و آمرزیده شد.

 

سرزمین مقدس عرفات بیابانی است مسطح در میان دره هایی از کوه های نسبتا مرتفع که فقط از ناحیه مکه باز است. سطح زمینش مملو از شن های خاصی است که با تابش آفتاب میدرخشند با هوایی بسیار گرم و طاقت فرسا. مساحت این منطقه وسیع هدود 18 کیلومتر مربع است و در شرق مکه واقع شده است. حجاج بیت الله الحرام در روز عرفه یعنی نهم ذی الحجه از ظهر تا مغرب شرعی در این منطقه حضور می یابند. این وقوف یکی از ارکان حج تمتع است و در صورت عدم تحقق آن حج محقق نمیشود. این تاکید قدری هم به خاطر تحریض قریش بر وقوف در عرفات است.

وجه تسمیه:

از معروفترین نظر ها در این باره به موارد زیر اشاره میشود:

1- آدم و حوا در این سرزمین یکدیگر را شناختند(=تعارفا) و باز یافتند.

2- از امام صادق(ع) نقل است:"همانا جبرئیل بر ابراهیم(ع) در روز عرفه نازل شد. بس وقتی خورشید زوال یافت جبرئیل به او گفت:ای ابراهیم اعتراف کن به گناهانت(اعتراف) و مناسکت را بشناس(اعرف) بس عرفات نامیده شد به جهت گفته جبرئیل که گفت:اعتراف کن و بشناس"

فضیلت وقوف در عرفات:

از رسول خدا نقل است:"گناهانی هستند که آمرزیده نمی شوند مگر با وقوف در عرفات"

همچنین حضرت امیرالمومنین ازایشان برسیدند: "بزرگترین جرم اهل عرفات چیست؟"

ایشان فرمودند:"اینکه از عرفات بیرون بروند در حالیکه گمان کنند بخشیده نشده اند"

اسرار وقوف در عرفات:

1- فضای مسطح و وسیع عرفات جلوه ی حقیقت را تجلی بیشتری میدهد و انسان را در شناخت و وسعت دیدگاههایش یاری میدهد چنانچه در قرآن خداوند فرموده است:

"افلا ینظرون الی الابل کیف خلقت و... و الی الارض کیف سطحت"

2- شناخت و تقکر به خود و آنچه هست در این سرزمین میسر است چنانچه امام باقر(ع) فرموده است:"به خدا سوگند احدی از گناهان نجات نیابد جز کسی که به آن اعتراف کند."

3- این وقوف در این صحرا انسان را به یاد صحرای محشر  و ملاقات الله می اندازد.

اما به راستی سر نهفته در عرفات چیست؟ چگونه بود که  آرام و قرارم را ربوده بود؟ حتی بوشش گیاهیش هم عجیب می نمود...

درختان سبزی که در آن شن زار روئیده و کوه هائی که دست در دست به دورش گرد آمده بودند.

اما انگار یک کوه جدا شده بود. انگار یکی فرق می کرد. می گفتند نامش کوه نور است. همانجا ئی که بیامبر علی را شناساند.

گفتند انا انزلنا بخوانید. 15 بار...

از کوه بالا می رفتم و انا انزلنا می خواندم اما به بالا که رسیدم سنگی دیدم که مردم به دورش حلقه زده بودند و نامشان را بر آن می نوشتند... برایم عجیب بود. اصرار مردم برای ثبت نامشان را نمی توانستم بفهمم....

برای چه به دنبال ثبت نامشان بودند؟

می خواستند خود را به یاد خدا بیاورند؟

ای کاش اندکی به یادشان می آمد که فراموششان نمی کند.

کمی بائین تر آمدم. گوشه ای نشستم دلم هوای دعای عرفه کرد. اما گفتند امروز که عرفه نیست.چرا می خواهی دعای عرفه بخوانی؟ گفتم چون اینجا عرفات است. شاید روز عرفه اینجا نباشم

وقتی از عرفات خارج می شدیم دلم گرفته بود. با خود می گفتم ای کاش روز عرفه بود... دلم برای روز عرفه تنگ شد. برای روزی که خواندن دعای عرفه را عجیب نیانگارند.

ای کاش بار دیگر توفیق وقوف در عرفات نصیبم می شد . کاش ..............

 


 


پنج شنبه 12/12/1389 - 0:46

با افزایش سن حواس انسان‌ها رو به ضعف می‌گذارد و به همین دلیل آن‌ها برای خواندن نیاز به عینک و برای شنیدن بهتر نیاز به سمعک پیدا می‌کنند


با افزایش سن حواس انسان‌ها رو به ضعف می‌گذارد و به همین دلیل آن‌ها برای خواندن نیاز به عینک و برای شنیدن بهتر نیاز به سمعک پیدا می‌کنند.

اما نتایج یک تحقیق جالب نشان می‌دهد از دست دادن حس بویایی در سنین پیری یکی از نشانه‌های نزدیک بودن زمان مرگ شماست.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو متوجه شدند هرچه قدر یک فرد در تشخیص عطرها و بوهای عادی توانایی بیش‌تری داشته باشد به همان اندازه شانس بیش‌تری برای زنده ماندن در سال‌های آینده خواهد داشت.

این تیم روی هزار داوطلب بین ۵۳ تا ۱۰۰ سال ۱۲ آزمایش مختلف بویایی انجام دادند.
دکتر روبرت ویلسون در این باره گفت: ما بوهای مختلفی مانند بوی سیگار، لیمو، فلفل سیاه، شکلات و مانند آن‌ها را برای افراد تولید کردیم و توانایی شامه آن‌ها را در تشخیص این بوها سنجیدیم. البته هیچ کدام از شرکت‌کنندگان در این تحقیق به بیماری‌های مغزی یا پارکینسون دچار نبودند.

این تحقیقات به مدت ۴ سال ادامه پیدا کرد و در این مدت ۲۷٫۶ درصد از این افراد جان خود را از دست دادند. در نهایت شگفتی دانشمندان متوجه شدند افرادی که از بین این ۱۲ بوی مختلف فقط قادر به تشخیص ۶ بو بودند با احتمال ۳۶ درصد بیش‌تر از دیگران در معرض خطر مرگ قرار داشتند. این در حالی است که افرادی که توانستند از بین این ۱۲ بو ۱۱ مورد را تشخیص دهند کم‌تر از دیگران در این مدت جان خود را از دست داده بودند.
زمانی که دانشمندان فاکتورهای دیگر مانند سن، ناتوانی جسمی، افسردگی و مانند آن‌ها را نیز در نظر گرفتند باز هم همین نتایج پابرجا بودند.
دکتر ویلسون و تیم همراهش با انتشار نتایج تحقیقات خود در نشریه حس‌های شیمیایی در این باره اعلام کردند: این مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در تشخیص بوهای مختلف در سنین پیری مشکل دارند بیش‌تر از دیگران ممکن است جان خود را از دست بدهند.
مطالعات قبلی هم نشان داده بود ناتوانی در تشخیص بوها می‌تواند یکی از نشانه‌های معمول بیماری‌های مغزی و تخریب کننده اعصاب باشد. تمام این شرایط به آرامی در بدن رخ می‌دهند و در دراز مدت خطر مرگ یک فرد را افزایش می‌دهند.
چهارشنبه 11/12/1389 - 18:25

درست است که شیر و پنیر در رژیم غذایی سهم قابل توجهی از چربی و کالری را به خود اختصاص می‌دهند، با این حال مطالعات پژوهشی نشان می‌دهد …


افرادی که رژیم غذایی غنی از کلسیم دارند، موفقیت بیشتری در از دست دادن وزن دارند. همه شما کلسیم را به عنوان یک ماده معدنی مهم در حفظ تراکم و سختی استخوان‌ها می‌شناسید که در مواد لبنی به میزان خوبی وجود دارد و لبنیات را به غذای استخوان‌ها مشهور کرده است و تا به حال توصیه‌های زیادی برای مصرف لبنیات برای پیشگیری از بیماری پوکی استخوان شنیده‌اید؛ اما شاید تا به حال از نقش موثر لبنیات در کاهش وزن بی‌اطلاع بوده‌اید.
یکی از گروه‌های مهم غذایی که باید روزانه مصرف کنیم، لبنیات است. لبنیات منبع خوبی از پروتئین و همچنین حاوی روی و برخی ویتامین‌های گروه ب است و منبع اصلی کسب کلسیم برای ساخت و نگهداری استخوان‌هایی قوی و محکم به شمار می‌آید. امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند لبنیات نه‌تنها از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری می‌کند و در برقراری سلامت عمومی بدن موثر است؛ بلکه نقش موثری در تجزیه چربی‌های بدن و کاهش وزن دارد.
همچنین محققان دریافته‌اند که کودکانی که به طور مرتب شیر می‌نوشند، نسبت به کودکان دیگری که کمتر شیر می‌خورند، توده بدنی کمتری دارند و کمتر دچار اضافه وزن و چاقی می‌شوند. به همین دلیل در خانواده‌هایی که همواره در رژیم غذایی روزانه‌شان، محصولات لبنی مانند شیر و ماست و… به طور مرتب مصرف می‌کنند، معمولا از تناسب اندام خوبی برخوردارند.
محققان ابتدا تصور می‌کردند کلسیم موجود در مواد لبنی است که باعث کاهش وزن می‌شود؛ اما با وجود آن‌که کلسیم با تجزیه چربی بدن در سلول‌های چربی به کاهش وزن کمک می‌کند، محققان دریافتند که دیگر ترکیبات محصولات لبنی مانند پروتئین موجود در آب پنیر، لینولئیک اسید گونژوگه و برخی آمینواسیدهای دیگر موجود در لبنیات نیز در کاهش وزن نقش موثر ایفا می‌کنند. آنها معتقدند که اشکال دارویی کلسیم علاوه بر بالا بردن ریسک سنگ کلیه و سنگ‌های صفراوی، نقش موثری را در کاهش وزن ندارند.
محصول لبنی مناسب برای لاغر شدن
اگر می‌خواهید به منظور از دست دادن وزن، لبنیات مصرف کنید، انتخاب محصولات لبنی تا حدودی برای شما محدود می‌شود؛ زیرا چربی موجود در لبنیات می‌تواند همه نقشه‌های شما را برای کاهش وزن نقش بر آب کند.
شیر و ماست کم‌چرب برای این منظور مناسب هستند. پنیرها غالبا از چربی بیشتری برخوردارند؛ اما حذف پنیر از رژیم غذایی هم به صلاح نیست. مصرف پنیرهای سخت مانند پنیر چدار مناسب است. پنیر فتا و پنیر بز نیز نسبتا چربی کمتری دارند.
در هر حال می‌توانید به اندازه یک قوطی کبریت پنیر را بدون نگرانی روزانه بخورید و حداقل یک لیوان شیر کم‌چرب و نیز یک پیاله ماست کم‌چرب در رژیم روزانه خود بگنجانید و منتظر نتایج چشمگیر آن در درازمدت باشید.
چهارشنبه 11/12/1389 - 18:18


لائورا هادلند ۲۷ ساله برای تهیه و طبخ این نان غول پیکر از ۶۰۰ قرص نان استفاده کرد.

زن انگلیسی با همکاری ۴۰ تن از دوستان خود در مدت زمان شش ساعته، قطعه‌های نان را با درجه‌های مختلف تست کردند و بعد آنها را در ابعاد مختلف به گونه‌ای پیچیدند که تصویر دلخواه در آن شکل بگیرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی آنانوا، وی این نان تست غول پیکر را به عنوان هدیه جشن تولد ۵۰ سالگی به مادرشوهرش داد و او را شگفت زده کرد.
این نان تست در کتاب ثبت رکوردهای گینس وارد شد.

این عروس انگلیسی که خود یک طراح است می‌گوید: ساندرا قطعا برای من تنها یک مادر شوهر نیست بلکه یکی از بهترین دوستانم است و من عاشق او هستم.

 

 

چهارشنبه 11/12/1389 - 18:10
 

استان گیلان از نظر گردشگری یکی از کامل ترین و منحصربفرد ترین استان های کشور به شمار میرود که از لحاظ طبیعی ، تاریخی،فرهنگی وتفریحی میتواند نیازهای گردشگران داخلی و خارجی را تامین کند .

در این پست به بهانه نزدیک شدن به تعطیلات عید نوروز و مسافرتهای نوروزی به معرفی اماکن دیدنی و تاریخی شهرستانهای استان گیلان میپردازیم .

شهرستان رشت؛ 1)ساختمان‌های میدان شهرداری ۲) آرامگاه و خانه میرزاكوچك خان جنگلی۳) عمارت كلاه فرنگی رشت ۴) خانه ابریشمی ۵) كلیسای ارامنه رشت۶) كاروانسرای لات ۷) مقبره خواهر امام 8) زیارتگاه دانای علی9) آرامگاه دكتر حشمت 10) آرامگاه پورداوود 1۰) خانه رحمت سمیعی 12) پارك قدس 13) پارک جنگلی سراوان


شهرستان آستانه اشرفیه؛ ۱) بارگاه حضرت سید جلال الدین اشرف ۲) آرامگاه استاد معین ۳) تالاب بندركیاشهر(منطقه حفاظت شده بوجاق)

شهرستان بندر انزلی؛
۱) كاخ میان پشته ( موزه نظامی انزلی ) ۲) فانوس دریایی و برج ساعت۳) اسكله و موج شكن ۴) عمارت شهرداری ۵) تالاب انزلی ۶) بقعه بی‌بی حوریه ۷) بقعه امام زاده صالح ۸) كلیسای حضرت مریم ۹) ساختمان دادگستری ۱۰) ساختمان بانك ملی
شهرستان آستارا ۱) بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی ۲) بقعه پیر قطب الدین ۳) لوندویل(آبشار) ۴) آبگرم علی داش حیران ۵) باغ عباس آباد ۶) مرداب استیل(تالاب) ۷) آبگرم كوته كومه ۸) بهشت كاكتوسان 9) گردنه حیران

شهرستان تالش؛
۱) قلعه لیسار ۲) كاخ‌های قشلاقی و ییلاقی نصراله خان ( کاخ سردار امجد ) ۳) ییلاق آق اولر ۴) شاه میل لرزان ۵) سواحل گیسوم ۶) ممیلان سوباتان 7)ییلاق الماس اسالم

شهرستان املش؛
۱) برج میل امام ۲) تالاب زربیجار ۳) غار تلابن گورج ۴) بقعه آقا سید ابراهیم ۵) بقعه آقا سید اسماعیل ۶) چشمه تاریخی لوزان ۷) یخچال ملجادشت 8) ساختمان های قدیمی خاندان صوفی

شهرستان رضوانشهر؛
۱) اسپی مزگت (مسجد سفید) ۲) پل خشتی پونل ۳) آبشار ویسادار ۴) بقعه شرفشاه ۵) بقعه غریب بنده ۶) پارك دكتر رستگار ۷) منطقه زیبای الماس۸) ییلاقات ارده

شهرستان رودسر؛
۱) قلعه بندبن ۲) منطقه سفیدآب ۳) منطقه سرولات ۴) جواهر دشت ۵) سجیران ۶) غار دیارجان ۷) غار كبیران ۸) غار سرد دره ۹)مجموعه امیربنده ۱۰) بقعه ابیض ۱۱) بقعه سید سلیمان ۱۲) گنبد پیرمحله ۱۳) ساختمان‌های میدان شهرداری 14) پل خشتی تمیجان15) سرولات چابکسر


شهرستان رودبار؛
۱) تپه مارلیك ( تپه چراغعلی) ۲) پل خشتی لوشان ۳) غار دره دربند ۴) روستای انبوه ۵) درخت سرو هرزویل ۶) سوسن چلچراغ داماش۷) چشمه لویه ۸) كلشتر و آبگرم خورست ۹) آب معدنی سنگ رو د۱۰) قلعه عمارلو ۱۱) امام زاده بیدرزین

شهرستان سیاهكل؛
۱) كاروانسرای تی‌تی ۲) منطقه كوتی ۳) منطقه كوه پس ۴) منطقه حسن محله ۵) كوتول شاه ۶) قلعه و برج دیده بانی گرمار ۷) حمام دیلمان ۸) غار لوعلی ۹) پناهگاه سنگی گیلاركش ۱۰) آبشار لونك ۱۱) منطقه دیلمان و اسپیلی ۱۲) كوه درفك

شهرستان شفت؛
۱) امام زاده ابراهیم ۲) امام زاده اسحاق ۳) شاه مزگی ۴) چنار رودخان ۵) بقعه شیخ عبدالقادر گیلانی
شهرستان صومعه سرا؛
۱) خرابه‌های گسكر ۲) پل خشتی پرده سر ۳) غار تاریخی پره تنیان ۴) مزار بی بی فاطمه ۵) تالاب هندخاله ۶) نركستان و سیاه درویشان ۷) میل گسكر(منار آجری) .

شهرستان لاهیجان؛
۱) تالاب امیركلایه ۲) پل خشتی بام سبز ۳) تله كابین و استخر ۴) بقاع چهار پادشاهان ۵) چهل ستون ۶) بقعه شیخ زاهد گیلانی ۷) بقعه میر شمس الدین ۸) مسجد جامع و اكبریه ۹) حمام گلشن ۱۰) غار شیخانبر ۱۱) مقبره كاشف السلطنه

شهرستان فومن؛
۱) دژ تاریخی قلعه رودخان ۲) شهرک تاریخی ماسوله ۳) آبشارلار ۴) غار فوشه ۵) زمزم ماسوله 


شهرستان لنگرود؛
۱) پل خشتی لنگرود ۲) خانه منجم باشی ۳) خانه دریابیگی ۴) قلعه درزین ۵) بافت تاریخی لنگرود ۶) مسجد جامع ۷) ساحل  چاف وچمخاله ۸) منطقه لیلاكوه ۹) غارلیارو ۱۰) بقعه سفید آستانه ۱۱) بقعه سادات روستای ملات 12) باغات چای کومله


شهرستان ماسال؛
۱) خانه‌های گیله سرا و وردم ۲) منطقه مشهد میرزا ۳) منطقه سنگ بست ۴) منطقه خون ۵) خندیله پشت و تفنگ ساز ۶) بقعه شالماء ۷) منطقه طاسكوه و اری دول ۸) گردشگاه جنگلی ریزه خندان ۹) منطقه باستانی اسبه ریسه

شهر چاف و چمخاله : ساحل زیبای چاف و چمخاله

 
چهارشنبه 11/12/1389 - 17:53

 

بسیاری از خانواده‌های ایرانی بر این باورند که تا ماهی تازه هست نباید به سراغ ماهی‌های منجمدشده رفت و آنها را خرید زیرا این نوع ماهی‌ها نه خاصیت دارند و نه طعم. در این باره باید گفت، ماهی‌هایی كه از دریای جنوب می‌آیند، طبق قوانین كشور ما باید حتما فریز شده باشند مگر اینكه حمل‌ونقل آنها با سیستم هوایی انجام شود و برچسب تاریخ جدید را هم به پوشش ظروف حملشان متصل كرده باشند. ...

ماهی منجمد باید به صورت منجمد نیز عرضه شود و محیطی كه برای فروش در آن گذاشته می‌شود، باید حتما به نحوی باشد كه از حالت انجماد خارج نشود. ماهی تازه یا ماهی شمال یا ماهی استخرهای پرورشی، معمولا به صورت تازه عرضه می‌شوند و منعی برای انجماد ماهی‌های شمال وجود ندارد ولی ماهی‌های جنوب حتما باید منجمد باشند.

در مجموع توصیه ما ماهی‌ای است كه بسته‌بندی شده و روی بسته‌بندی تمامی مشخصات ضروری درج شده باشد. كد بهداشتی دامپزشكی، تاریخ صید، تاریخ انقضا، شركت تولیدكننده و... از جمله مشخصاتی هستند كه باید روی بسته‌بندی ذكر شده باشند. هر چه مشخصات شناسایی محصول بیشتر باشد، بهتر است و مصرف آن بیش از ماهی‌های دیگر توصیه می‌شود.

توصیه می‌كنم هنگام خرید ماهی چه ماهی شمال چه جنوب، علاوه بر اینكه به مشخصات درج شده روی بسته‌بندی دقت می‌كنید، اگر ماهی كامل است به مشخصات ظاهری ماهی هم توجه شود. بسیاری از افراد، ماهی منجمد نمی‌خرند چون تصور می‌كنند هر گوشتی منجمد شود، مزه و طعم آن عوض می‌شود در صورتی كه اگر انجماد درست و مراحل صید تا انجماد به شكل صحیح صورت گرفته باشد، دیگر جایی برای این تصورات نخواهد بود.

یادتان باشد، گوشتی كه خوب منجمد و به دقت از آن نگهداری شود و حمل و نقل مناسبی داشته باشد، كیفیتش پایین نمی‌آید. تنها تغییر چند درجه‌ای دما لازم است تا تازگی و لطافت محصول از بین برود.

در كل، انجماد یكی از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش تغذیه‌ای موادغذایی است به شرطی كه تمامی مسایل در نگهداری و حمل و نقل آنها رعایت شود.

پس عادت به خوردن ماهی‌های منجمد نه تنها عادت به خوردن ماهی‌های کم ارزش به حساب نمی‌آید بلکه روشی است برای مصرف ماهی‌ها با تمامی مواد مغذی که دارند. به این ترتیب به توصیه مجامع تغذیه‌ای که همانا خوردن ماهی آن هم دو بار در هفته است، پایبند بوده‌ایم و زمینه بروز بیماری‌های قلبی را در خانواده به حداقل ممکن رسانیده‌ایم.

چهارشنبه 11/12/1389 - 17:34

 

پژوهشگران علوم پزشکی، به زنان در مورد استفاده از ناخنهای مصنوعی هشدار دادند.
محققان بر این باورند که ناخنهای مصنوعی موجب نازک، شکننده و خرد شدن ناخنهای طبیعی می شوند.

چسب به کار رفته برای چسباندن ناخنهای مصنوعی به روی ناخنهای طبیعی، عامل اصلی فرسوده شدن ناخنهاست، این نوع چسب که ماده ای سمی است، مستقیما به ماده کراتین یعنی ماده اصلی تشکیل دهنده ناخن، حمله کرده و آن را از بین می‌برد.

به گفته این محققان، ناخنهای مصنوعی همچنین یکی از عوامل عفونتهای باکتریایی در زیر ناخنهای طبیعی است.
ناخنهای مصنوعی از صمغ آکریلیک ساخته می شوند که این ماده باعث تحریک بافتهای اطراف ناخن و ابتلای فرد به اگزما می‌شود.

 نتایج تحقیقات اخیر محققان علوم پزشکی همچنین حاکی از آن است که استفاده از ناخنهای مصنوعی خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد زیرا برای محکم کردن این نوع ناخن ها از لامپ هایی با نور ماورای بنفش استفاده می شود که به شدت برای سلول های پوستی خطرساز هستند.

در صورت داشتن ناخن مصنوعی هر 3ماه به مدت یك ماه ناخن مصنوعی برداشته شود تا ناخن فرصت برای ترمیم خود داشته باشد
چهارشنبه 11/12/1389 - 2:18