• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 14564
تعداد نظرات : 49
زمان آخرین مطلب : 535روز قبل


به منظور زیباسازی منظر شهری و ایجاد چشم انداز های زیبا، طرح هرس توپیاری درختان با طراحی و ایجاد المان های گیاهی به اجرا درآمد
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه با اشاره به اجرای طرح هرس توپیاری درختان در محدوده منطقه گفت: با توپیاری و فرم دهی درختچه های زینتی ، چشم انداز های زیبا در فضای سبز منطقه ایجاد می شود .
وی افزود: اداره فضای سبز منطقه۱۳ با بهره گیری از ذوق و هنر کارشناسان و با رعایت اصول فنی و ایمنی، ۲۰۰ درختچه از نوع پیروکانتا و زرشک زینتی را فرم دهی و توپیاری کرد .
شهردار منطقه۱۳ اظهار داشت: این درختچه ها در اشکال خاص اعم از پرنده ، سبد و ...جلوه هایی خاص و زیبا به فضای سبز بوستان ها و معابر بخشیده است.
شهردار منطقه۱۳ در توضیح هنر توپیاری خاطر نشان کرد : هنر آفرینی به وسیله  هرس کردن درختان، فنی است که از گذشته های دور تا کنون مورد توجه بوده است و امروزه در بسیاری از نقاط جهان، هنرنمایی می‌کند و آنچه که در این ترکیب علم و فن و هنر مهم است، دستیابی به منطق رشد گیاه و آرایش هدفمند آن (منظور طرح کاشت) برای آفرینش زیبایی با حفظ هویت اکولوژیک آن می باشد.

سه شنبه 27/8/1399 - 14:21


اداره زیباسازی منطقه9 به منظور ارتقای فضای بصری در قسمت غربی پایتخت، نسبت به احیای درختان خشکیده در قالب پیکر تراشی با کمک فعالان عرصه هنر اقدام می کند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، مصطفی دینی معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه با اعلام این خبر گفت: شــکل ظاهری درختان خشک نه تنها منظر شهری را تحت تاثیر قــرار می دهد، بلکه کانون آفات مختلف در بدنه درخت و احتمال آتش سوزی را نیز به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینکه بهترین گزینه برای حفظ درختان خشک، پیکرتراشی است، بیان داشت: این اقدام با احترام به مؤلفه های زیست محیطی در ایجاد منظری جدید و ابتکاری از درختان خشــک، دیدی تازه را در راستای آراستگی فضای پیرامونی ایجاد و درختان خشــکیده را که عامل ایجاد آلودگی بصری است به تندیســی زیبا تبدیل می کند و بــا حداقل هزینه علاوه بر زیبایی و جذابیت بصری در فضای شهری و محیط پیرامون، شهری زیست پذیر را به شــهروندان هدیه می دهد.
معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه9 در ادامه عنوان کرد: به این منظور اداره زیباسازی منطقه با کمک فعالان عرصه هنر نسبت به پیکرتراشی درخت چنار خشکیده در خیابان هرمزان که دارای ارتفاع2متر و هشتاد سانتی متر با قطر 80 سانتی متر است در قالب طرحی متشکل از سیمرغ، اقدام کرده است.
دینی در خاتمه با بیان اینکه طرح بعدی در خیابان آزادی به مرحله اجرا در خواهد آمد، متذکر شد: عملیات اجرایی پیکر تراشی درخت چنار خشکیده در 14روز به مرحله اجرا در آمده است و به منظور محافظت از آن استفاده از شیشه سکوریت در چهار وجه در دستور کار اداره زیبا سازی قرار گرفته است.

سه شنبه 27/8/1399 - 14:17

 

کافه کتاب ها به عنوان محلی آرام برای گردهمایی های دوستانه و خانوادگی باید مراجعین را به مطالعه و کتابخوانی تشویق کنند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک سید حمید موسوی شهردار این منطقه در برنامه کتابگردی که به مناسبت هفته کتاب با حضور محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی شورای شهر تهران و سید عباس سجادی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری این منطقه و مدیران فرهنگی با بازدید از موسسه لغتنامه دهخدا و دو کافه کتاب برگزار شد با بیان مطلب فوق اظهار داشت: کافه کتاب ها مراکز فرهنگی هستند تا علاقمندان مقولات فرهنگی را در فضایی آرام و عاری از ضوابط کتابخانه‌ها، ورق بزنند و در عین حال از فضای به وجود آمده برای تبادل نظر در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی استفاده کنند
وی گفت: متاسفانه در حال حاضر مراجعین به این مکان ها به دنبال کتاب نیستند و فقط از فضای آرام آن استفاده می کنند در حالی که مسئولین این مکان ها باید تمهیداتی را برای تشویق مراجعین به خرید کتاب و کتابخوانی داشته باشند.
موسوی با اشاره به دغدغه های این صنف گفت: وقتی به دلیل عدم استقبال مردم به خرید کتاب و مطالعه این اصناف برای جبران ضررها و تامین هزینه ها اقدام به راه اندازی شغل های دیگری در این مجموعه ها می کنند هدف اصلی کمرنگ تر خواهد شد برای همین باید دغدغه ها را مورد بررسی قرار دهیم تا به راهکار مناسبی برسیم.
وی اظهار امیدواری کرد با وجود شخصیت های فرهنگی چون جناب حق شناس در شورای اسلامی شهر و کمک و مساعدت خوب ایشان در زمینه های فرهنگی و سجادی معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه و با همت این صنف از جامعه برای تشکیل اتحادیه ای جداگانه بتوانیم به راهکار اساسی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق سرمایه گذاران در این بخش دست پیدا کنیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی شورای شهر تهران نیز اظهار داشت: مسیر آینده بشریت و خوشبختی و رفاه و کمال او از کتابفروشی‎ها می‎گذرد اما دیگر این روزها نمی‌توان ترویج کتاب و کتابخوانی را به شکل سنتی ادامه داد و قطعا ارتباط جوان امروز و به خصوص شهروندانی که در شهر زندگی می‌کنند، نباید با کتاب قطع شود.
حق شناس با اشاره به اینکه بسیاری از کتابفروشی ها مجبور به بستن مغازه خود شده اند ادامه داد: انتظار این است که با نصب تابلوهای راهنما در فضاهای شهری به شهروندان یادآوری شود که در این مکان کتابفروشی وجود دارد و شهروند را ترغیب به حضور در کتابفروشی کند .
سجادی نیز تصریح کرد: بیش از ۱۰ ویژه برنامه فرهنگی با مضمون کتاب و کتابخوانی از جمله برپایی نمایشگاه کتاب، مسابقه کتاب و کتابخوانی، ارسال قصه های کوتاه برای کودکان، معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی برای ناشنوایان، معرفی نویسندگان و مراجعین برتر کتابخانه ها و...در هفته کتاب که تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد به دو صورت مجازی و حضوری با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی در حال اجراست

سه شنبه 27/8/1399 - 14:10

 

 معاون شهرسازی و معماری منطقه15 از اختصاص ۱۰ خط ویژه تلفن این معاونت برای رسیدگی به درخواست شهروندان و پاسخ به سوالات آنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 15، مهدی صفدری با اعلام این خبر گفت: این اقدام با هدف كاهش تردد های غیر ضروری و حجم مراجعات حضوری به حوزه های شهرسازی و معماری، حفظ سلامت شهروندان و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به اجرا در می آید.

صفدری با اشاره به اینکه این تلفن‌ها در تمام ساعات و ایام اداری پاسخگوی شهروندان است، افزود: در صورت بروز هر گونه مشكل و عدم دریافت پاسخ شفاف و صریح از سوی هریك از ادارات، شماره تلفن 96023301 (دفتر معاونت شهرسازی و معماری) آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شهروندان گرامی خواهد بود.

او با اشاره به اینکه احتمال منع ترددها در هفته های آتی شهر تهران سختگیرانه خواهد بود، از شهروندان خواست تا از طریق تلفن درخواست های خود را پیگیری کنند.

برپایه این گزارش؛ شهروندان می توانند برای تماس با اداره طرح تفصیلی با شماره ۹۶۰۲۳۳۴۴، اجرای احکام ۹۶۰۲۳۳۱۸، صدور پروانه ۹۶۰۲۳۲۹۶، بازرسی فنی ۹۶۰۲۳۲۹۳، بازدید یکسان ۹۶۰۲۳۳۱۰، حریم ۹۶۰۲۳۲۷۹، واحد نگهداشت ساختمانی شهر و امور نواحی شهرسازی ۹۶۰۲۳۲۹۷، واحد شورای معماری ۹۶۰۲۳۳۱۲، کمیته نما ۹۶۰۲۳۲۸۸ و آرشیو الکترونیکی ۹۶۰۲۳۳۰۵ تماس بگیرند.سه شنبه 27/8/1399 - 13:58


رفع نقص فنی پل زیرگذر کامرانیه واقع در بزرگراه شهید صدر توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه سه اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه سه، سعید شمالی نژاد معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری این منطقه گفت: به منظور رفع موانع تردد و تسهیل در رفت و آمد شهروندان، محوطه ورودی و خروجی پل کامرانیه که مرز میان منطقه سه و یک است با مشارکت هر دو منطقه اصلاح شد.
به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه سه، با بیان اینکه با اجرای این طرح شاهد تسهیل در رفت و آمد شهروندان خواهیم بود
او افزود: این عملیات به منظور رفع موانع، کاهش ارتفاع پل با توجه به انجام عملیات بهسازی معبر فوق در سنوات گذشته، عدم توجه به علائم و تابلوهای هشداردهنده اطراف پل کامرانیه توسط رانندگان کامیون و کامیونت اجرا شد.

سه شنبه 27/8/1399 - 13:47معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 4 از برگزاری کارگاه های آموزشی برای کارگران فضای سبز، خدمات شهری ، رفتگران، پارکبان ها و ... خبر داد و گفت: رسیدگی به شرایط سلامت و جسمانی این افراد از اولویت های مدیریت شهری به حساب می آید.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 4، "حمیدرضا فرخی" در این باره گفت: کارگران شهرداری در فضای سبز، رفتگران، پیمانکاران و پارکبان ها از بی دفاع ترین طبقات در این روزهای اپیدمی کرونا هستند که عموما در معرض آلودگی های محیطی متعدد قرار داشته که البته اجتناب از انواع مواجهه های پر خطر نیز از نظر وظیفه شغلی آنها اجتناب ناپذیر است و رسیدگی به این قشر زحمت کش از وظایف ماست.
او ادامه داد: در این راستا مدیریت شهری براساس وظیفه ای که نسبت به این عزیزان بر عهده دارد، ضمن انجام 2 دوره غربالگری ویروس کرونا، نسبت به برگزاری دوره های آموزشی بهداشت عمومی و فردی پیشگیری از این ویروس منحوس برای این افراد اقدام کرد.
فرخی در ادامه به برگزاری کلاس های آموزشی اطفا حریق برای کارگران فضای سبز نیز اشاره کرد و گفت: بالا رفتن اطلاعات این افراد کمک شایانی به حفظ و نگهداری عرصه های جنگلی و فضاهای سبز شهری است و خوشبختانه در تابستان امسال شاهد کمترین میزان آتش سوزی در جنگل های منطقه 4 بودیم.
او ادامه داد: در این راستا می توان به برگزاری کلاس های مذکور در جنگلکاری قوچک و بوستان ارکیده اشاره کرد که امید است با بالارفتن اطلاعات فردی و اجتماعی این افراد شاهد مشکلات کمتری در شهر باشیم.

 

سه شنبه 27/8/1399 - 13:45

شهردار تهران می‌گوید: قرار است با استفاده از ظرفیت های وزارت دفاع، ایمنی شهر تهران را بالاتر ببریم هم اکنون در این حوزه خلا هایی وجود دارد که یکی از آنها امداد و اطفا هوایی و نیز لزوم رسیدگی به حادثه دیدگان در سطح شهر به وسیله امداد هوایی است.
به گزارش شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در حاشیه امضای تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به خبرنگاران گفت: امروز خدمت امیر حاتمی رسیدیم تا با استفاده از ظرفیت های وزارت دفاع، ایمنی شهر تهران را بالاتر ببریم هم اکنون در این حوزه خلا هایی وجود دارد که یکی از آنها امداد و اطفا هوایی و نیز لزوم رسیدگی به حادثه دیدگان در سطح شهر به وسیله امداد هوایی است. در این زمینه همکاری های خوبی پیش از این هم با وزارت دفاع داشتیم اما با این تفاهمنامه این همکاری ها و ابعاد گسترده تری می گیرد.

او افزود: بخشی از این همکاری ها مربوط به ساخت تجهیزات مورد نیاز برای شهرداری  در صنایع وزارت دفاع است. یکی از این تجهیزات مربوط به حوزه رباتیک و تجهیزات کنترل از راه دور است. 
حناچی با بیان این که بنای ما توسعه همکاری ها با وزارت دفاع و استفاده از ظرفیت های ممکن برای این کار شهردار تهران است درباره وضعیت پادگان ۰۶ هم گفت: تمام اقدامات حقوقی در این زمینه انجام شده است دوستان ما در نیروهای مسلح مباحثی دارند که در حال مذاکره برای حل کردن آن هستیم تلاش می‌کنیم که نگرانی‌های آن ها را برطرف کنیم و پروژه پادگان ۰۶ بر اساس برنامه پیش بینی شده پیش برود. 
در این مراسم امیر حاتمی، وزیر دفاع نیز گفت: ما با شهرداران شهرها در زمینه های مختلف همکاری هایی داریم که از جمله آنها در حوزه املاک و مسائل شهری است با شهرداری تهران هم ارتباطات خوبی داریم در این تفاهمنامه از طرف دولت مسئولیت‌هایی را در زمینه اطفای حریق و امداد هوایی به عهده می گیریم و قرار شد مرکز اطفا تشکیل دهیم و با توجه به محدودیت امکانات کشور می تواند مرکزی برای امداد هوایی هم باشد. 
وزیر دفاع افزود: وزارت دفاع هم اکنون صنایع دانش بنیان دارد که می‌توانند در این زمینه فعال باشند از سوی دیگر در موضوع امداد هوایی لازم است خلبانان آموزش های مورد نیاز را ببینند چراکه پرواز بر فراز شهرها با هدف امداد یا اطفا نیاز به تخصص های ویژه دارد و در این زمینه نیز وزارت دفاع آموزشهای لازم را انجام خواهد داد.
وزیر دفاع همچنین گفت: امیدوارم هیچ حادثه‌ای در تهران اتفاق نیفتد اما اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

سه شنبه 27/8/1399 - 13:35


شهردار منطقه ۲ در بازدید میدانی از ناحیه6 که  جمعی از معاونین و  مدیران شهری این منطقه  حضور داشتند بر ارتقای کیفی خدمات  و تسریع در رسیدگی به درخواست های شهروندان تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 2، حسن رحمانی، با بیان اینکه  بازدید های میدانی منظم از سطح محلات، به منظور احصاء مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه های شهری انجام می شود، گفت: بهبود شرایط موجود در محلات علی الخصوص در حوزه نگهداشت شهری که مورد تاکید خاص و ویژه مدیریت ارشد کلانشهر تهران است به منظور آماده سازی بستری مناسب جهت ارتقاء سطح رضایت مندی شهروندان دراولویت مدیریت شهری قرار دارد.
وی افزود: نگهداشت از مهمترین وظایف مدیریت شهری محسوب می شود که در قالب لکه گیری، رفت و روب، فضای سبز و لایروبی انهار به صورت مستمر در حال اجراست.
رحمانی تصریح کرد: با رفع بخشی از مشکلات محله ها می توانیم حس تعلق شهروندان به محل زندگی را تقویت کرده و بستر مشارکت آنها دراداره شهر را فراهم می کند.
شهردار منطقه 2 پس از بازدید میدانی، در نشست مشترک که با حضور شهردارو روسای ادارات ناحیه 6 برگزار شد، ضمن بررسی گزارش عملکرد ناحیه  و مشکلات موجود در محلات، بر افزایش کیفی سطح خدمات و ارتقاء رضایتمندی شهروندان تاکید کرد.

سه شنبه 27/8/1399 - 13:17مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران از تأیید الحاق محدوده هایی به بافت فرسوده شهر تهران در کمیسیون ماده 5 خبر داد.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، علی اکبری با اعلام این خبر افزود: در فرآیند تهیة طرح جامع شهر تهران (مصوب سال1386) و با توجه به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر تعیین سه شاخص ریزدانگی، ناپایداری و نفوذ ناپذیری برای شناسایی محدودة بافت ‌های فرسوده در شهرها، 3268 هكتار به عنوان محدوده بافت فرسوده در شهر تهران شناسایی و تاكنون این محدوده ‌ها ملاك عمل شهرداری و دولت، جهت اعطای تسهیلات و مشوق های نوسازی شهر تهران بوده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد که طی سال های گذشته، مراجعات و مكاتبات متعددی ناظر بر عدم قرارگیری برخی بلوك های حائز سه شاخص یاد شده در زمرة بلوك های مصوب، از سوی شهروندان و مراجع رسمی از جمله شهرداری های مناطق 22 گانه و شورای اسلامی شهر تهران به این سازمان صورت گرفت و نتیجة بررسی كارشناسان، به برخی از اعتراضات شهروندان صحه گذاشت. بنابراین و بر اساس جمع بندی نهایی، سازمان نوسازی شهر تهران برآن شد تا الحاق محدوده هایی به بافت فرسوده مصوب شهر تهران را در دستور کار قرار دهد.
علی اکبری توضیح داد: اشكالات وارد بر نقشة مصوب بافت های فرسوده، عمدتاً ریشه در عدم كفایت اطلاعات پایه در زمان شناسایی محدوده‌های فرسوده و یا ایرادات تحلیلی (ناشی از تفاسیر كارشناسی متفاوت در نحوة اعمال شاخص‌های سه گانه) داشته است که سبب شده محدوده هایی از بافت های شهری، با وجود دارا بودن سه شرط مصوب، به عنوان بافت فرسوده شناسایی نشوند و ساکنان این محدوده ها، از تسهیلات و مشوق های ویژه بافت فرسوده محروم بمانند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران عنوان کرد: پس از فرآیند شناسایی و استخراج محدوده‌های الحاقی به بافت فرسوده در سازمان نوسازی شهر تهران، این موضوع با هماهنگی ها و جلسات متعدد برگزار شده در جلسه کارگروه فنی کمیسیون ماده 5، در نهایت در جلسه مورخ 26/8/99 کمیسیون ماده 5 شهر تهران به تصویب رسید و مقرر شد محدوده هایی به وسعت 800 هکتار به صورت قطعی و محدوده 368 هکتاری پس از استعلام از شورای عالی شهرسازی و معماری و در صورت موافقت آن نهاد، به مساحت بافت فرسوده در پایتخت اضافه شده و ساکنان و مالکان آن از تسهیلات و تشویقات مقرر شده برای نوسازی برخوردار شوند.
وی در انتها ابراز امیدواری کرد که این مصوبه تأثیر مناسبی بر افزایش سرعت نوسازی در این محدوده ها داشته باشد.

سه شنبه 27/8/1399 - 13:15


رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین نکوداشت و نامگذاری کتابخانه «دکتر طوبی کرمانی» نخستین بانوی فیلسوف ایران گفت: تا کنون کتابخانه‌های متعددی در این سازمان به نام شخصیت‌های علمی و فرهنگی مزین شده است. امیدواریم نام‌گذاری این کتابخانه به نام طوبی کرمانی در ترویج ویژگی های اخلاقی این افراد و این نوع دیدگاه، فرهنگ با نگاه به دین و جمهوری اسلامی باشد و خدا ما را یاری دهد از خادمان کتاب و مروجان مطالعه باشیم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، آیین نکوداشت و نامگذاری کتابخانه «دکتر طوبی کرمانی» نخستین بانوی فیلسوف و رایزن فرهنگی و علمی ایران دوشنبه ۲۶ آبان ماه با حضور حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و چهره‌های فرهنگی و علمی برگزار شد.
حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی به فعالان این حوزه عنوان کرد: فردا روز جهانی فلسفه نامگذاری شده است و یاد مفسر اعظم علامه سید محمدحسین طباطبایی صاحب المیزان و استاد محمدتقی جعفری را گرامی می‌داریم.
وی اضافه کرد: المیزان مقیاسی است برای تمییز طرفداران عندیه، کسانی که همه چیز را آن طور که دوست دارند می‌بینند، نه آن طور که هست و عنادیه کسانی که منکر حقایق اشیاء هستند و نیز لاادریه کسانی که منکر علم و شناخت درباره واقعیت اشیاء علی‌الخصوص امور مابعدالطبیعی‌اند. المیزان از جمله کتاب‌های فلسفی است که علم ما را در مقابل آنچه پیرامون ماست افزایش می‌دهد.
رییس سازمان فرهنگی هنری ادامه داد: در سالروز درگذشت این عالم ربانی صاحب المیزان باید برای خوب کتاب خواندن و کتاب خوب خواندن تلاش کنیم، چرا که کتاب دریچه‌ای است که ما را از خودخواهی نجات می‌دهد و موجب می‌شود حقیقت را آن طور که هست دریابیم.
حجت‌الاسلام امرودی در ادامه تصریح کرد: طوبی کرمانی یاور امام و رهبری، مدرس دانشکده الهیات به عنوان الگویی برای بانوان مطرح است. ایشان در امور بین‌الملل اولین رایزن فرهنگی در خارج از کشور بودند و به عنوان نماینده و ویترین جمهوری اسلامی در بسیاری از امور اولین‌ها را داشتند. همان طور که زنان در کشور ما با توانمندی، سواد و ایمان می‌توانند بدرخشند. ایشان واصل بین اهل سنت و شیعه بودند و ضریب نفوذشان در رایزنی‌های بین‌المللی شاید از سایر شخصیت‌های برجسته بیشتر بود که نشأت گرفته از وجود مطهر و نورانی او بود.
وی اظهار کرد: دکتر طوبی کرمانی نمونه بارز اخلاق، محبت، بزرگواری، ادب و وارستگی بودند. گاهی در یک روز دو یا سه جلسه داشتند که با شور و اشتیاق شرکت می‌کردند و این جلسه بهانه‌ای است تا ما بتوانیم زندگی این عالمان و ویژگی‌های اخلاقی این افراد را به عنوان الگوهای مؤثر مطرح کنیم.
رییس سازمان فرهنگی هنری در پایان گفت: تا کنون کتابخانه‌های متعددی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به نام شخصیت‌های علمی و فرهنگی مزین شده است. امیدواریم نام‌گذاری این کتابخانه به نام طوبی کرمانی در ترویج این نوع دیدگاه، فرهنگ با نگاه به دین و جمهوری اسلامی باشد و خدا ما را یاری دهد از خادمین کتاب و مروجان مطالعه باشیم و برای این امر از هیچ کوششی دریغ نکنیم.
در ادامه مینو اصلانی رییس سابق بسیج جامعه زنان و از شاگردان دکتر طوبی کرمانی گفت: این نام‌گذاری بسیار شایسته است، چرا که این شخصیت الهی از یادها نخواهد رفت و وجوه برجسته ایشان در یاد دل‌سوختگان ادب و فرهنگ کشور باقی خواهد ماند. این حرکت نشان می‌دهد که مردم کشور ما قدر این سرمایه و بزرگان را می‌داند. ایشان یک الگوی چندوجهی و مثال‌زدنی از مادر نمونه در تربیت اسلامی فرزندان و همسری بی‌نظیر بودند و نیز نقش‌های متمایز یک زن مسلمان را ارائه دادند و می‌توانند برای زنان دنیا الگو باشند. به خصوص امروز که زن در غرب بیشترین ظلم را تحمل می‌کند و نقش‌های بی‌بدیل مادری و همسری از او گرفته شده است و برای مردم خسته از تمدن غرب، وی الگو و نقطه عطفی به شمار می‌رود.
علی‌اکبر اشعری رییس شورای اندیشه‌ورز کتاب سازمان فرهنگی هنری نیز ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و دوستداران کتاب و نیز ابراز خوشحالی از حضور در آیین نام‌گذاری کتابخانه طوبی کرمانی گفت: از این بانوی فرهنگی و علمی سخنان زیادی شنیده بودم و در مجالسی که ایشان صحبت می‌کردند حضور داشتم. افراد بسیاری دارای معلومات و دانش هستند و سخنرانی می‌کنند، اما ایشان در هر سطحی و مجلسی با مخاطبان مختلف بسیار تاثیرگذار بودند و سخنانشان به جان می‌نشست. چون علاوه بر سواد و معرفت آنچه موجب اثربخشی صحبت و فعالیت‌های بانو طوبی کرمانی می شد ارتباط او با خدا و شخصیت والا و فضایل ایشان بود.
اشعری در توصیف مأموریت این کتابخانه با نام طوبی کرمانی یادآور شد: این کتابخانه می‌تواند در زمینه جست‌وجو در اخلاق و فضایل این فیلسوف بزرگ با سعی در ترویج فضایل اخلاقی، شناخت آثار، کرامات و ویژگی‌های تاثیرگذار ایشان در عرصه‌های علمی، فرهنگی و بین‌المللی اثرگذار باشد.
همچنین پیام شرقی فرزند دکتر طوبی کرمانی در این مراسم ضمن تشکر از سازمان فرهنگی هنری برای نام‌گذاری این کتابخانه گفت: مادرم معتقد بود فلسفه در زندگی انسان مهم است و باید از کودکی آموخته شود. ایشان معتقد بود جدال‌ها و استدلال‌های منطقی در حد بینش و سن کودکان در فکر آنها حک می‌شود و در بزرگ‌سالی از شبهات مصون می‌مانند.
حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سید محمد بطحائی وزیر اسبق آموزش و پرورش، غلامرضا کریمی قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش، مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده، علی‌اکبر اشعری رییس شورای اندیشه‌ورز کتاب سازمان فرهنگی هنری، پیام شرقی فرزند دکتر طوبی کرمانی و جمعی از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری در این مراسم حضور داشتند.
این مراسم با رونمایی از کتیبه زندگی‌نامه دکتر طوبی کرمانی به پایان رسید.
کتابخانه دکتر طوبی کرمانی در خیابان جانبازان غربی، ۱۴ متری لشگر، خیابان شهید حیدری، رو به روی بوستان کوثر واقع شده است.

سه شنبه 27/8/1399 - 13:13
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته