• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 14564
تعداد نظرات : 49
زمان آخرین مطلب : 904روز قبل
ایرانگردی


 

120 نفر از شهروندان منطقه 22 در قالب کاروان راهیان نور ولایت به مناطق جنگی و عملیاتی غرب کشور اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 22، این برنامه در راستای زنده نگهداشتن یاد و خاطره دلاورمردان 8 سال جنگ تحمیلی، حفظ ارزشهای دوران دفاع مقدس، ترویج فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی بویژه در میان نسل جوان با مشارکت شهرداری منطقه و باغ موزه دفاع مقدس برای چندمین سال متوالی به اجرا در می آید.

مولایی شهردار منطقه 22 که برای بدرقه کاروان راهیان نور ولایت در این مراسم و در مقبره الشهدای گمنام منطقه و در جوار مزار 2 شهید مدفون در این مکان حاضر شده بود، گفت: « به مکانی دعوت شده اید که زیارتش توفیق و سعادت می خواهد. مطمئن باشید شما دعوت شده اید، آن هم از طرف کسانی که به گفته حضرت امام خمینی (ره)، ره صد ساله را یک شبه طی کردند. به محل شهادت عزیزانی دعوت شده اید که که با بذل جان خود اجازه ندادند کسی به کیان کشورمان تعرض داشته باشد.  مناطقی که شما پای می گذارید جایی است مقدس که خون عزیزترین و پاکترین افراد ریخته شده است.»

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود وجود ذی نعمت رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی ) را مایه دلگرمی، امنیت و برکت نظام مقدس اسلامی اعلام و خاطر نشان کرد: « به برکت مقتدایی ایشان است که دشمن اجازه هیچ گونه کج فکری نسبت به کشور ما و نظام جمهوری اسلامی ندارد. برای ایشان و سلامتی شان دعا می کنیم. »

شهردار منطقه 22 در ادامه افزود: « منطقه عملیاتی غرب، بدلیل موقعیت جغرافیایی، وجود کوهها و نوع آب و هوا، منطقه سختی برای عملیات جنگی بود اما بچه ها عاشقانه و بدون هیچ چشمداشتی به عشق امام (ره) مملکت، امام زمان (عج) و هموطنانشان، در سخت ترین شرایط ایستادگی کردند. ما با جهان کفر جنگیده ایم و تمامی کشورهایی که امروز می خواهند به کشور ما تعرض کنند، وجود و قدرت چنین کاری را نخواهند داشت. »

در مراسم بدرقه کاروان راهیان نور ولایت منطقه 22 افزون بر شهردار منطقه 22، معاون اجتماعی و فرهنگی، شهرداران نواحی و برخی دیگر از مسئولان منطقه، برخی از مسئولان باغ موزه دفاع مقدس و فرهنگسرای تهران و شهروندان منطقه نیز حضور داشتند.

گفتنی است کاروان اعزامی از سوی منطقه 22 بمدت چهار روز از مناطق جنگی و عملیاتی ایلام، مهران، قلاویزان ،گیلانغرب، سرپل ذهاب،اسلام آباد، پاوه وكرمانشاه بازدید خواهند کرد .
يکشنبه 23/6/1393 - 14:58
ایرانگردی


راه اندازی بزرگترین مرکز تکریم سالمندان در خاورمیانه توسط شهرداری تهران

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران شب گذشته در مراسم شب گردی خبرنگاران حوزه شهری که در این سازمان برگزار شد، اعلام کرد: تکریم بازنشستگان شهرداری تهران و تقدیر از 30 سال خدمت صادقانه در این سازمان با تاکیدات شهردار تهران به صورت مدرن در سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در حال انجام است.

بعد از 30 سال خدمت در سازمانی به بزرگی شهرداری تهران که برخی آن را دولت کوچکی در دل پایتخت می دانند، حتما گذرتان به سازمان بازنشستگی شهرداری تهران می افتد اما این سازمان آخر راه خدمت و کار در تهران نیست بلکه آغازی است برای تکریم از 30 سال خدمت.

 

راه اندازی بزرگترین مرکز نگهداری بازنشستگان خاورمیانه تا سفر به کیش و مشهد مقدس تنها بخش کوچکی از خدماتی است که سازمان بازنشستگی به کارکنان شهرداری تهران بعد از 30 سال خدمت ارائه می‌دهد. تنوع این خدمات به اندازه‌ای بود که خبرنگاران شهری دیشب در مراسم شبگردی دوست داشتند که بازنشسته شهرداری تهران بشوند!

 

منتظر المهدی، مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران که خود مدیری جوان است؛ با اشاره به چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بازنشستگی شهرداری تهران گفت: این سازمان از سال 1353 تاسیس شد. یکی از ویژگی‌هایی که شهرداری تهران را از سایر سازمان ها متمایز می کند، بحث استقلال اداری این مجموعه است.

 

وی ادامه داد: سازمان بانشستگی شهرداری تهران به عنوان تامین اجتماعی شهرداری تهران برای پرسنل این مجموعه تشکیل شده است.  سازمان بازنشستگی شهرداری تهران شامل یک خانواده 20 هزار نفری است که شامل 10 هزار نفر بازنشسته و 10 هزار نفر کسورپردارز می شود.  به عبارت دیگر 10 هزار نفر از کارکنان شهرداری بعد از 30 سال خدمت  وارد این مجموعه می شوند و از این سازمان بازنشستگی می شوند و حکم می گیرند. بطور میانگین سازمان بازنشستگی تا 45 سال بعد در خدمت خود و خانواده هایشان هستیم.

 

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران با اشاره به خدمات متمایزی که در این سازمان به بازنشستگان شهرداری ارائه می شود، بیان کرد: همانطور که می دانید در کشور 15 صندوق بازنشستگی داریم که بزرگترین صندوق های بازنشستگی سازمان های تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، نفت، مخابرات، فولاد است اما مجموعه شهرداری تهران یک مجموعه  متمایز در خدمت رسانی به کارکنان خود است.

 

به اعتقاد وی؛ یک کارمند در طول دوران کاری خود به عنوان یک کارمند شاغل محسوب می شود اما زمانی که بازنشست می شود، دلیلی نیست که  از مزایای کارمند بودن کنار گذاشته شود بلکه زمانی که وارد سازمان بازنشستگی می شود به عنوان کارمند بازنشسته شناخته می شود. امروز ما باز هم در خدمت کارمندان شهرداری هستیم اما از نوع بازنشسته آن. به عبارت دیگر بعد از 30 سال خدمت در شهرداری تهران تبدیل به کارمندان بازنشسته‌ای می شوند که این بار در جایگاه شهروندی قرار می گیرند. حتما نگاهشان به شهر تهران و مدیریت شهری با توجه  به تجربیان کاری ای که دارند متفاوت خواهد بود.

 

منتظر المهدی با اشاره به دغدغه‌اش برای تکریم بازنشستگان حتی در استفاده از عنوان بازنشستگی برای این افراد به خبرنگاران گفت: البته بنده به دنیال این هستم که واقعا بتوانیم به جای کلمه بازنشسته عنوان دیگری پیدا کرد. تا الان به نظرم بهترین کلمه‌ای را که بتوان  به جای کلمه بازنشسته بتوان از آن استفاده کرد، پیشکسوت است. بازنشسته بار منفی دارد چرا که تصور بر این است زمانی که یک فردی به مرحله بازنشستگی رسید بعد از دریافت حکم خود در خانه می ماند و آن فضای روانی سنگین بر او تحمیل می شود و این مساله باعث وارد شدن آسیب‌های روحی و روانی و اجتماعی زیادی برای فرد بازنشسته می شود.

 

وی ادامه می دهد: همیشه  در سازمان بازنشستگی به همکارانم تاکید می کنم که به جای استفاده از کلمه بازنشسته از عنوان پیشکسوت استفاده کنند. ای کاش این امکان وجود داشت که روزی نام این سازمان نیز به سازمان پیشکسوتان شهرداری تهران تغییر نام می‌داد. یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که برای ما مهم است تفکیک کلمه  سالمندی و بازنشستگی‌است. همانطور که می دانید سالمند طبق آمارهای جهانی از  60 سال به بالا عنوان می شود در حالی که اکنون برخی از بازنشسته‌های ما 45 سال سن دارند. گاهی اوقات دیده می شود که بازنشسته ها را با نگاه سالمندی به آن نگاه می کنند در صورتی که بازنشسته های ما در جایگاه سالمندی قرار نمی گیرند.

 

تقدیر مهمانان خارجی از تکریم بازنشستگان در شهرداری تهران

 

بحث تکریم و بزرگ نگاه داشتن بازنشسته ها برای سازمان و در مجموع شهرداری تهران و براساس تاکید دکتر قالیباف بحث کرامت این افراد برای سازمان بازنشستگی شهرداری تهران یکی از مهمترین اولویت ها در  این سازمان محسوب می شود.

 

منتظر المهدی درباره این اولویت کاری بیان کرد:  اگر تکریم به صورت  درست و دقیق در یک مجموعه و ساختار اداری انجام شود به حتما یک میل دو طرفه بین مجموعه سازمان و بازنشسته ها ایجاد می کند بنابراین یکی از برنامه ها و محورهای ما بحث تکریم و کرامت بازنشسته هاست لذا  برنامه هایی را طراحی می کنیم که از این مساله فاصله نگریم. به عبارت دیگر بحث معاش و معیشت بازنشسته ها در کشور به گونه‌ای است که باید ا این افراد بیشتر و بهتر تکریم شود.  در حال حاضر برنامه هایی در شهرداری تهران برای تکریم بازنشستگانن اجرا می شود که می‌تواند به عنوان الگو در سایر سازمان های بازنشستگی کشور مورد استفاده  قرار گیرد چرا که امروز شهرداری تهران در معرفی الگو جز دستگاه های پیشرو قرار دارد.  بنابراین سازمان بازنشستگی شهرداری تهران می تواند برای سایر سازمان های بازنشستگی کشور نیز الگو باشد.

 

منتظر المدی در حضور خبرنگاران به خاطرات مهمانانی اشاره می کنند که از کشور آلمان به تهران آمده بودند.« وقتی از کارها و خدماتی که در سازمان بازنشستگی شهرداری تهران برای آنها گفتیم بسیار علاقه مند شدند که بازنشسته  شهرداری تهران شود.حتی به من هم پیشنهاد داد که مشاور خانم مرکل بشویم! برای این مهمانان خارجی نوع خدمت حتی برای کشورهای دیگر بسیارقابل توجه بود

 

پرداخت حقوق بازنشستگی بیست و پنجم هر ماه

 

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهردار تهران در ادامه صحبت های خود اولین وظیف این سازمان را پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان دانست و یادآور شد: اصلی ترین برنامه های سازمان های بازنشستگی پرداخت حقوق به کارمندان بازنشسته است. به موقع پرداخت  شدن خقوق از هر چیز دیگری برای یک فرد بازنشسته مهم است. 25 هر ماه روز پرداخت حقوق بازنشسته های شهرداری تهران است و این خدمتی که این عزیزان در طی 30 سال برای شهرداری تهران انجام داده اند را 25 هر ماه به حساب های آنها واریز می شود.

 

وی ادامه داد: از سه طریق نیز این افراد را از واریز حقوقشان به حساب مطلع می کنیم نخست از طریق پیامک  فیش حقوقی را برایشان ارسال می کنیم که اگر کسور و یا واریزی‌ای دارند برای آنها عنوان می شود و گویی یک فیش حقوقی برای آنها پیامک می شود. راه دوم از طریق ایمیل است که سازمان سعی کرده تا از این طریق نیز با بازنشسته ها در ارتباط باشد البته  برخی از بازنشسته ها به دلیل کهولت سن  علاقمند نیستند که از طریق ایمیل با آنها در ارتباط باشیم. سومین روش اطلاع رسانی از طریق تلفن گویاست. سازمان بازنشستگی تلفن گویا دارد که بازنشسته هایی که توان حرکتی ندارند می توانند از طریق این تلفن فیش حقوقی خود را بشنوند و هم می توانند حکم بازنشستگی خود را به صورتی صوتی دریافت کنند  و اگر دستگاه فاکس و یا پرینتر در داخل منزل داشته باشند می توانند فبش حقوقی و یا حکم بازنشستگی خود را در منزل دریافت کنند.

 

تکریم بازنشستگان ماموریت مهم دیگر سامان بازنشستگی شهرداری تهران است که مدیرعامل این سازمان به آن اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که یک فرد بازنشسته زمانی که وارد این سازمان می شود، امکان دارد که در هر قسمت این ساختمان 12 طبق کار و یا پیگیری‌ای برای این فرد به وجود آید بنابراین طرح ستاد تکریم واقعی را برای این سازمان طراحی کردیم.بازنشسته هر زمان  که به سازمان مراجعه می کند اختیار کامل و تفحیض اختیار به این ستاد داده شده است که می تواند تمامی امور اداری بازنشستگان را انجام دهد. این ستاد از 2 سال پیش در این مجموعه راه اندازی شده است و امروز طراحی یک ستاد تکریم مدرن را در مجموعه خود داریم. فضایی بزرگتر که در حال ساخت و تجهیز است. پرداخت بدون مشکل وام های قرض الحسنه به بازنشستگان بخش دیگری از خدماتی  است که سازمان بازنشستگی ارائه می دهد.

 

 منتظر المهدی در این باره نیز توضیح داد: اگر امروز ما پرداخت وام به صورت قرض الحسنه به بازنشسته ها داریم نه مراسم قرعه کشی برگزار می شود و نه نوبت. این  افراد می توانند با مراجعه به ستاد تکریم وام خود را دریافت کنند. هیچ بازنشسته ای را برای دریافت وام در نوبت قرار نداده ایم. تفاوت سازمان ما با سایر سازمان های بازنشستگی در این مسائل است به عنوان مثال اگر امرز یک بازنشسته درخواست در یافت 3 میلیون تومان وام کند  و آن را دریافت کند اگر 2 میلیون تومان از این وام را پرداخت کرده باشد و درخواست مجدد دریافت وام کند باز ما این وام را به فرد بازنشسته پرداخت می کنیم و یک میلیون بدهی را از این وام کم می کنیم. با توجه به تورم و گرانی‌هایی که در جامعه وجود دارد این وام می تواند به صورت تنخواه در اختیار فرد بازنشسته قرار گیرد. کارمند بازنشسته می تواند با مراجعه به ستاد تکریم بدون هیچ تشریفاتی بعد از اعلام درخواست وام بدون ضامن به بانک مراجعه  و با ارائه معرفی نامه سازمان به بانک وام خود را دریافت می کند.

 

 به گفته وی ثبت نام تورهای زیارتی و سیاحتی ، ارائه کارت های رفاهی، نامه های کسر از حقوق و معرفی نامه ها تماما در ستاد تکریم سازمان  انجام می شود. شاید در کمتر از 5 دقیقه بازنشستگان می توانند بین 7 تا 8 خدمات را از کاربرو  یا اپراتوری که در ستاد تکریم حضور دارد، دریافت کنند.

 

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران ارائه خدمات درمانی را نیز بخش دیگری از وظایف سازمان خود دانست و گفت: خدمت جدیدی را در ستاد تکریم اضافه می کنیم و آن تمدید دفترچه های درمانی بازنشستگان است. در حال حاضر کارهای درمانی توسط شرکت شهر سالم در حال انجام است اما  دفترچه های درمانی این افراد به لحظه کار تعویض و یا تمدید آن در سازمان بازنشستگی شهرداری تهران انجام می شود و یا اگر علاقمند باشند به در منازلشات پست می کنیم به این صورت که پیک دفترچه قبلی را از فرد بازنشسته دریافت می کند و دفترجه جدید را برای این فرد ارسال می کند.

 

ارائه تخفیف در استفاده از امکان رفاهی شهر تهران

 

 به گفته منتظر المهدی؛ برنامه های تفریحی و رفاهی زیادی را برای این افراد در نظر گرفته ایم که اگر مراسم ازدواج برای فرزندان خود بخواهند برگزار کنند می توانند از این امکان رفاهی با معرفی نامه یازمان و تحفیف های لازم استفاده کنند.  همچنین پرداخت وام  ازدواج برای فرزندان بازنشستگان و بحث تدفین این افراد با ارائه معرفی نامه‌هایی که در ستاد تکریم داده می شود، انجام می شود. در ستاد تکریم جدید پرداخت مالی نیز به بازنشستگان  خواهیم داشت و دیگر نیازی نیست که به بحش مالی سازمان مراجعه کنند اختیار کامل به مدیر ستاد تکریم داده می شود و در قالب حواله به بانک مراجعه می کنند .

 

مدیریت هوشمند در سازمان بازنشستگی شهرداری تهران یکی از پیشرفت های چند سال اخیر در این محموعه استو منتظر المهدی در این باره نیز بیان کرد: استفاده از فناوری اطلاعات در ارائه خدماتی که در این سازمان ارائه می شود یکی از برنامه های جدی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران بوده است. به همین منظور سال گذشته پالایش اطلاعات بازنشستگان را انجام دادیم  و امروز به صورت جزیی می دانیم که افراد بازنشسته چه کارهایی انجام می دهند و در کجا ساکن هستند و از وضعیت زندگی این افراد و همسر و فرزندانشان  اطلاع داریم و سه پشتیبان برای این افراد در نظر گرفته ایم به عبارت دیگر اگر ما امروز دسترسی به فرد بازنشسته نداشته باشیم با سه پشتیبان وابسته به این افراد تماس می گیریم تا بالاخره بتوانیم از بازنشسته حمایت کنیم.

 

طبق آماری که مدیرعامل سازمان بازنشستکی شهرداری تهران ارائه می دهد؛ نزدیک به 200 نفبر از بازنشستگان شهرداری تهران در خارج از کشور زندگی می کنند که سازمان در برنامه های خود یکسری خدمات خاص برای این افراد در نظر گرفته است و  همچنین خدماتی نیز به بازنشسته‌هایی که در خارج از شهر تهران زندگی می کنند نیز در نظر گرفته است. بیشترین تجمع بازنشستگاه ما در غرب تهران و در منطقه 2 و 5 شاهد حضور بیشتر بازنشستگان شهرداری تهران  هستیم. امکان استفاده از اماکن تفریحی برای بازنشستگان شهرداری تهران بخش دیگری از کارهایی است که در سال‌های اخیر برای کارکنان بازنشسته این مجموعه در نظر گرفته شده است.

 

به گفته کنتظر المهدی؛ سازمان اماکن تفریحی‌ای را زیر مجموعه خود دارد مجموعه پذیرایی و متل شیان، هتل شهر، رستوران سرخه حصار و مجموعه رفتاری در میدان دوم صادقیه است که متعلق به سازمان بازنشستگی شهرداری تهران است 5 رستوران وی آی پی هم  در شمال کشور و منطقه خزر شهرداریم که تمامی بازنشستگان می توانند تا 10 نفر هر ماه با 50 درصد تخفیف از این اماکن استفاده کنند و این نیز جزإ خدمات سازمان است که شاید در خیلی از سازمان های دیگر وجود ندارد.

 

راه اندازی بزرگترین مرکز نگهداری از سالمندان خاورمیانه در پایتخت

 

نگهداری از سالمندان بازنشسته شهرداری تهران نیز یکی از دغدغه های جدی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران است. مدیرعامل این سازمان در این باره گفت: یکی از اتفاقاتی که در دوره  سالمندی روی می دهد بحث خانه سالمندان است که برخی  از خانواده ها تحمل نگهداری بازنشسته را ندارند بنابراین  ما ستادی را تحت عنوان کمک هزینه پرستاری تشکیل داده ایم  و بازنشسته هایی که خانواده هایشان نمی توانند از آنها نگهداری کنند را دعوت می کنیم و سعی می کنیم مانند یک کارمند یک حقوقی به این خانواده  پرداخت می کنیم تا بتواند از فرد بازنشسته در خانه نگهداری کند تا بحث کرامت و حضور این فرد در خانواده  به عنوان بزرگ فامیل و به عنوان شخصی که وجودش خیرات و برکات دارد؛ نگهداری کند تا از حضور این فرد در خانه های سالمندان مانند کهریزک و بخش خای خصوصی واگذار نکند.

 

منتظر المهدی راه اندازی بزرگترین مرکز نگهداری سالمندان خاورمیانه را در تهران یکی از دستاوردهای این دوره مدیریت شهری تهران ندانست و توضیح داد: البته طرحی را سازمان بازنشستگی در دستور کار خود دارد که مچهزترین خانه سالمندان خاورمیانه را بتواند راه اندازی کند. طراحی های اولیه این مرکز انجام شده زمین و جانمایی ان نیز انجام شده و در مرحله تامین اعتبارات مورد نیازهستیم که اگر این اتفاق بیفتد ما می خواهیم  این مرکز را به عنوان مهد سالمندی تلقی کنیم. برخی از بازنشستگان شاید علاقه مند باشند از صبح تا ظهر و یا بعدازظهر به این مرکز بیایند. تمامی این مسائل در این مرکز در نظر گرفته شده است و مایدواریم تا دو ماه دیگر کلنگ این مرکز به زمین زده شود.

 

سفر به کیش و مشهد در دوران بازنشستگی!

 

 به گفته منتظر المهدی؛ این سازمان بازنشستگان شهرداری تهران را به دو سفر به صورت رایگان با هواپیما به کیش و شهر مقدس مشهد اعزام می کند. این افراد به همراه  خانواده های تحت تکفلشان می‌ توانند از این امکانات استفاده کنند. بازنشستگان با مراجعه به ستاد تکریم سازمان و دریافت معرفی نامه از این امکانات استفاده می کنند. طبق برنامه ریزی های انجام شده بازنشسته های زیر 65 سال هر سه سال یک بار از این امکانات استفاده می کنند بازنشسته های بین 65 تا 80  سال هر دو سال و بازنشسته های بالای 80 سال هر سال می توانند به این دو سفر بروند.

 

وی همچنین ادامه داد: بازنشستگان خارج از کشور هم می توانند  از کمک هزینه سفر به ایران سازمان استفاده کنند و اگر هم این کمک هزینه را نخواستند می توانند زمانی که به ایران آمدند از امکان این دو سفر استفاده کنند. همچنین بازنشستگان خارج از کشور در صورتی که به ایران سفر کنند و جایی را نداشته باشند ما 5 روز امکان استفاده از هتل و مراکز اقامتی  با 50 درصد تحفیف و 5 روز نیز با 30 درصد تخفیف ارائه می شود که این مدت تا 15 روز نیز قابل تمدید است. بازنشسته های شهرستانی که برای درمان به تهران مراجعه می کنند نیز 3 روز هتل رایگان ارائه می شود.

 

ارائه خدمات ورزشی و حمل و نقلی با کارت های رفاهی

 

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهر تهران ارائه کارت های رفاهی به بازنشستگان را بخش دیگری از برنامه های این سازمان معرفی کرد و افزود: کارت رفاهی را طراحی کردیم که این کارت به صورت الکترونیکی است که هم از امکان و هم از ایستگاه های مترو  بی آر تی به عنوان کارت الکترونیکی می توانند استفاده کنند. با شارژ این کارت تا سقف 300 هزار تومان کارمند بازنشسته و خانواده‌شان می توانند از اماکن ورزشی استفاده کنند. بیشتر برای استخر و آب درمانی انجام می شود و در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد.

 

ارائه 6 نوبت سبد کالا به بازنشستگان شهرداری تهران

 

 منتظر المهدی ارائه 6 نوبت سبد کالا را نیز جزء برنامه های این سازمان دانست و یادآور شد: یکی از اصلی ترین کارهایی که سازمان بازنشستگی شهرداری تهران را متمایز کرده بحث ارسال سبد کالا در 6 نوبت به در منازل بازنشستگان است. امروز  سایر سازمان های دولتی برای ارائه سید کالا ابتدا فراخوان می کنند و افراد بازنشسته باید ساعت ها در صف دریافت این امکانات قرار گیرند اما با توجه به  اینکه کرامت و عزتمندی بازنشسته ها برای شهرداری تهران اهمیت دارد این طرح را ستاد توریع کالا طراحی  شده است که امروز به روزو مدرن ترین ستاد توزیع کالا در شهرداری تهران قرار دارد.

 

به گفته وی؛ در کمتر از 10روز 8 هزار سبد کالا را در 6 نوبت به در منازل بازنشسته ها ارسال می کنیم. آماری که در این زمینه از بازنشسته ها گرفته ایم 99 درصد راضی و یک درصد نیز در خصوص این مساله حرف هایی برای گفتن دارند. ما سعی می کنیم که به نظرات این افراد توجه کنیم. افرادی هم که در مسابقات پیامکی توزیع سبد کالا سازمان شرکت می کنند نیز در مراسم قرعه کشی شرکت داده می شوند و جوایزی را نیز دریافت می کنند. در سبد کالا گوشت و مرغ گرم داریم. که صبح کشتار و بسته بندی و به در منازل بازنشسته ها ارسال می شود.

 

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران تاکید کرد:  ارسال مواد پرتئینی یکی از سخت ترین کارهایی است که در توزیع سبد کالا انجام می شود. علت اصلی توزیع  سبد کالا در 6 نوبت این است که تورم جامعه و مخارج زندگی این روزها کفاف زندگی بازنشسته ها را نمی دهد واقعیتی است که شاید شهرداری تهران آ نرا بیشتر و بهتر درک کرده است و به عنوان یک دستور کار جدی قرار داده است. ما سعی می کنیم که یخچال بازنشسته ها خالی نباشد. شب عید بهترین برند آجیل به در خانه بازنشسته ها می رود. در ماه مبارک رمضان خشکبار به طور کامل  ارسال می شود.

 

هر دوشنبه زمان ملاقات مدیرعامل سازمان با بازنشستگان

 

  به گفته مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران؛ هر هفته دو شنبه ها ملاقات عمومی برگزار می شودو مشکلات عنوان می شود و سعی ما بر حل مشکلات بازنشستگان است. شعار ما در سازمان حل مشکلات این افراد و امیدوار کردن آنها به زندگی است. همانطور که می دانید در کشور ژاپن سن  امید به زندگی 87 سال است و نزدیک به 30 میلیون سالمند در این کشور زندگی می کند  در ایران 5 میلیون سالمند است و سن امید به زندگی 70 سال است.

 

وی ادامه داد:‌برنامه های اجتماعی و فرهنگی برای این افراد طراحی شده است. با توجه به سلایق مختلف برنامه هایی را برای  بازنشستگان شهرداری و وظیفه بگیران داریم.  امسال برای اولین بار در ماه مبارک رمضان  مسابقات قرآنی برگزار شد که در 5 رشته انجام شد.سال گذشته نیز برای اولین بار المپیاد ورزشی در هفت رشته برگزار شد تنبس روی میز، دو میدانی، دارت ، شنا و فوتسال 700 نفر از خانم ها و آقایان شرکت داشتند. هم رفقای قدیم در این مسابقات همدیگر را می دیدند و هم رقابت می کردند پیام این المپیاد  نیز این بود که ورزش جایگزین درمان در میان بازنشستگان شود. پیاده روی های خانوادگی نیز یکی دیگر از برنامه های سازمان برای بازنشستگان و خانواده های آنهاست. یک ماه پیش اولین پیاده روی خانوادگی بازنشستگان طراحی شد و نزدیک به 4000 نفر از بازنشستگان و خانواده های آنها در بوستان جوانمردان حضور پیدا کردند.

 

 منتظر الهمهدی افزود:‌هر سال اسفند ماه نزدیک به 1500 بازنشسته ای که به خانواده بازنشستگان اضافه می شود را دور هم جمع می کنیم و در مراسم تجلیل از بازنشسته های نخبه شهرداری تهران با حضور شهردار قدردانی می شود.

 

4به گفته وی؛ برنامه جشنواره غذا و  سفره های رنگین را در 4 بخش برای خانواده بازنشستگان طراحی کردیم، عاشقانه تورا می خوانم برای افرادی که بیش از نیم قرن با یکدیگر زندگی مشترک داشتند و اکنون 800 نفر از بازنشتگان ما شامل این طرح می شوند. برای اولین بار کنگره بزرگداشت خانواده شهدا و جانبازان وشهدای آتش نشانی را داریم. امسال دویم المپیاد ورزشی در بهمن ماه در 13 رشته برگزار می شود.

چهارشنبه 19/6/1393 - 18:23
ایرانگردی

 
                                                                                                              
دکتر انجمنی شهردار منطقه 15 از بهسازی معابر منطقه با پخش 30 هزار تن آسفالت به منظور تسهیل در تردد وسایل نقلیه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 15، وی ضمن اعلام مطلب فوق افزود: در راستای افزایش مقاومت لایه های زیرین معابر در مقابل نفوذ باران و آبهای سطحی روان و همچنین بهبود منظر شهری لکه گیری و روکش آسفالت نواحی هشتگانه انجام شده است.
به گفته وی از مجموع حدود 30 هزار تن آسفالت  پخش شده در معابر منطقه، بیش از 9600 تن آسفالت به منظور لکه گیری و روکش آسفالت معابر ناحیه یک که دارای بافت فرسوده بوده پخش شده است .
شهردار منطقه از اجرای عملیات روکش و لکه گیری آسفالت در ناحیه یک به متراژ  9679 تن در معابر داخل پارک ولیعصر ،خیابان های  ارج ، شوش، بنی طبا و ... ، در ناحیه دو به متراژ 3951 تن در پل بسیج ،خیابان های  عباس کاشی، الهیاری، خاوران و شمس، در ناحیه سه به متراژ 6253 تن در بلوار آسمان، و شهرکهای  بروجردی و جمهوری و در ناحیه 4 به میزان 2374 تن در پل بسیج ، بلوار مطلبی ، بلوار اعرابی ، خیابان امام حسین ( ع ) و در ناحیه 5 به متراژ 1818 تن در خیابان های  5 تا 11 افسریه و در ناحیه 6 به متراژ 2015 تن در خیابان  های ابومسلم  ، جلیلی اصل و ...، در ناحیه7 به متراژ  1135 تن در کمربندی قیامدشت و خیابان های بهشتی ، آزادی شمالی و کوهسار و در ناحیه 8  به متراژ 2244 تن در خیابان های  سبلان ، زاگرس، هیرمند، موحد دانش و محوطه یگان ویژه خبر داده است.
سه شنبه 11/6/1393 - 14:33
اخبار

کاروان اعزامی راهیان نور با حضور 240 نفر از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران محلات 26 گانه شمال تهران از گلزار شهدای امامزاده علی اکبر(ع) چیذر به سمت سرزمین شهدا حرکت می کند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک مسعود صالحی مسئول امور ایثارگران شهرداری منطقه یک با اعلام این خبر اظهار داشت: کاروان راهیان نور با زیارت گلزار شهدای امامزاده علی اکبر(ع) چیذر راهی سرزمین نور می شوند تا با شهدا، آرمان های حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای تجدید میثاق نمایند و از الگو های برتر مقاومت وایثار درجامعه کسب معرفت کنند.
وی خاطر نشان کرد: گوشه به گوشه ی مناطق جنگی از ایثارها ، رشادت ها و از خود گذشتگی جوانان و مردان و زنان ما حکایت ها دارد و حضور مردم در این مناطق جنگی در حفظ خاطرات جنگ تحمیلی بسیار موثر است و می تواند برای نسل آتی بازگو و زنده نگه داشته شود.
این مقام مسئول افزود: این برنامه با همت واحد ایثارگران، بسیج، موزه دفاع مقدس ، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک و خانه شهید قیطریه برگزار می شود و 6 دستگاه اتوبوس به طرف مناطق جنگی غرب کشور حرکت می کند .
صالحی بازدید از مناطق ایلام ، گیلان غرب، سر پل ذهاب، کرمانشاه  و ... را از برنامه های این سفر معنوی 4 روزه دانست
سه شنبه 11/6/1393 - 14:29
اخبار

 

با بمباران فرضی بخشی از محله آزاد شهر در ساعت 9:30 صبح سه شنبه 11 شهریور ماه، مانور بزرگ پدافند غیر عامل همراه با تخلیه و اسكان پناهجویان کلید خورد تا توان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و بیش از 15 سازمان و نهاد مسئول در خدمات رسانی به شهروندان به منصه ظهور برسد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 22، این مانور با مدیریت ستاد مدیریت بحران منطقه و فرماندهی مولایی رییس این ستاد و شهردار منطقه و با حضور بسیاری از دیگر مسئولان شهرداری منطقه، مشارکت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و بیش از 15 سازمان و ارگان خدمات رسان طی 2 مرحله به اجرا در آمد. بخش اول این مانور با اجرای عملیات حریق در آزاد شهر و بخش دوم اسکان در مجموعه اسکان اضطراری چیتگر بود. بر اساس سناریوی تنظیم شده طی بمباران هوایی فرضی در محله های آزادشهر و پیكانشهر و وقوع حریق و مجروح شدن تعدادی از شهروندان، ستاد مدیریت بحران منطقه با هدف نجات مجروحان، اطفای حریق و اسكان شهروندان فعال شده شروع به فعالیت کرد تا با همكاری سازمان‌های تخصصی 400 نفر از شهروندان محله ها زیبادشت جنوبی، دهكده المپیك، آزادشهر و دانشگاه صنعتی شریف را در مجتمع اسكان اضطراری چیتگر (واقع در بوستان جنگلی چیتگر) اسكان دهد.

مولایی رییس ستاد مدیریت بحران و شهردار منطقه 22 در ابتدای این مانور در جمع خبرنگاران رسانه ها در خصوص اهداف برگزاری این مانور گفت: «افزایش آمادگی سازمان‌ها و دستگاه‌های مدیریت شهری ، پاسخگویی و مقابله با حوادث و تهدیدات احتمالی، برآورد كمبودها و نیازها در حوزه های آموزش، نیروی انسانی و تجهیزات و شناسایی نقاط قوت و ضعف در اجرای مانور، هدف اصلی اجرای مانور بزرگ پدافند غیر عامل در منطقه 22 است. »

در این مانور واكنش حوزه‌های تخصصی عضو ستاد مدیریت بحران ، كارایی تجهیزات، هم‌افزایی توان سازمان‌های اجرایی، نحوه اطفای حریق، نجات مجروحان و نحوه اسكان اضطراری شهروندان در مجتمع اسكان اضطراری چیتگر مورد بررسی قرار گرفت و در پایان آن، تیمهای عملیاتی سازمانهای خدمات رسان حاضر در برنامه به تشریح و گزارش عملکرد خود در جریان این مانور به رییس ستاد مدیریت بحران منطقه 22 پرداختند. مولایی رییس ستاد مدیریت بحران منطقه نیز با نحوه اجرای مانور شامل اطفای حریق، شناسایی و انتقال مجروحان از محل حادثه به درمانگاه تخصصی مدیریت بحران واقع در منطقه 22 و اسکان دیگر شهروندان در مجموعه اسکان اضطراری بوستان جنگلی چیتگر را مثبت و مطلوب ارزیابی کرد.

تیم‌های عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، مركز اورژانس تهران، جمعیت هلال احمر شهر تهران، فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، شركت آب و فاضلاب استان تهران، شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، شركت پخش فراورده‌های نفتی، مخابرات استان تهران، دادگستری استان تهران، ستادهای مدیریت بحران ناحیه 4 و محله آزادشهر ، ... همچنین گروه‌های دوام منطقه 22 در این مانور حضور فعال داشتند.

سه شنبه 11/6/1393 - 14:8
اخبار

نشست خبری دومین جشنواره «فیلم و عکس همراه تهران»  در فرهنگستان هنر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دومین جشنواره «فیلم و عکس همراه تهران»، در این نشست خبری حمید خانی، دبیر جشنواره، مهرداد اسکویی، دبیر و داور بخش فیلم، مهدی مقیم نژاد، دبیر و داور بخش عکس و مهدی آشنا دوست، دبیر بخش نگاه هنرمند و طلیعه حلم زاده مدیر روابط عمومی جشنواره حضور داشتند.

در ابتدای این نشست حمید خانی، دبیر جشنواره طی توضیحاتی درباره این رویداد هنری اظهار داشت: جشنواره در آغاز دومین دوره خود پاییز 1392 با کسب مجوز برنامه خود را آغاز کرد و  پس از مدتی با حمایت سازمان سینمایی کشور و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بهمن ماه سال گذشته در تقویم جشنواره های سازمان سینمایی ثبت شد.

وی با بیان این که جشنواره «فیلم و عکس همراه تهران» به صورت کاملا خصوصی برگزار می شود و هیچ کدام از سازمان های دولتی از جشنواره حمایت مالی نداشته اند، تصریح کرد: برگزارکننده جشنواره شرکت ام سی جی mcg است که با مشارکت دیجی کالا، این جشنواره را برگزار می کند. در این دوره، سونی موبایل به عنوان حامی اصلی جشنواره حضور دارد و در بخش های دیگر نیز شرکت های خصوصی و سازمان های مرتبط چون آپارات، همراه اول، خانه سینمای دانشگاهی، لنزور، ایمانقشینه، هدف نهایی، ایران اپس و آی تی ایران از دومین جشنواره همراه تهران حمایت داشتند.

خانی درباره روند جشنواره توضیحاتی ارایه داد و افزود: فراخوان جشنواره در اسفند 1392 در حوزه های فیلم و عکس های موبایلی سه بخش رقابتی تعریف شد. بخش اصلی با عنوان «از نگاه همراه»، «بخش تهران از نگاه همراه» و «بخش دانشگاه از نگاه همراه» که ویژه دانشجویان است تعریف شد.

دبیر جشنواره با بیان این که نزدیک به 11 هزار نفر از سراسر ایران در این جشنواره شرکت کردند، ادامه داد: 24606 عکس در سه بخش رقابتی به جشنواره ارسال شد همچنین607 فیلم در سه بخش رقابتی به دبیرخانه رسید.

وی درباره آمار نمایش آثار در روزهای جشنواره طی سخنانی گفت: در بخش عکس در مجموع 151 عکس به نمایش در می آید و 118 عکس بر روی ال سی دی تماشا می شود. در بخش فیلم نیز درمجموع 111 فیلم نمایش داده می شود؛ 83 فیلم در بخش اصلی، 13 فیلم در بخش تهران، 9 فیلم در بخش دانشجویی و 6 فیلم انیمیشن.

خانی به دریافت اثر از نقاط مختلف ایران و خارج از کشور اشاره کرد و توضیح داد: در  این دوره جشنواره علاقه مندان به عکاسی و فیلم سازی با موبایل از دورترین مناطق مرزی، از شهرهای بزرگ، از روستاها و حتی جزایر خلیج فارس، آثار خودرا به دبیرخانه ارسال کرده اندکه بیش از300 شهر در فهرست کاربران و اعضا جشنواره ثبت شده اند. ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز در جشنواره شرکت داشتند که آثاری از کشورهای عراق، امارات، سوئد، آلمان و فرانسه در میان این آثار دیده می شود.

وی از امضا تفاهم نامه جشنواره همراه تهران و جشنواره فیلم های موبایلی مقدونیه گفت و ادامه داد: از جمله اقدامات جشنواره برای دستیابی به ارتباط میان جشنواره های موبایلی دیگر کشورها بود که در مرداد 1393 به انجام رسید و طی آن مقرر شد در سه حوزه نمایش آثار، اطلاع رسانی به هنرمندان و مطالعات و تحقیقات در زمینه آثار موبایلی این همکاری پیوسته وجود داشته باشد. در گام نخست فیلم های برگزیده جشنواره مقدونیه در زمان برگزاری جشنواره همراه تهران به نمایش در خواهد آمد.

 

جوایز جداگانه برای انیمیشن ها و فیلم های داستانی

مهرداد اسکویی دبیر و داور بخش فیلم دومین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران نیز در بیان پروسه داوری و ارزیابی کلی آثار رسیده گفت: یکی از ویژگی های فیلم های امسال ، تفاوت در برخورد با سوژه بود. فیلم ها زیبایی شناسی و ،بیان و روایت متفاوتی داشتند که هیات انتخاب و داوران آن را در نظر داشت.

وی ضمن معرفی پیروز کلانتری، بابک کریمی و شهرام مکری به عنوان هیات انتخاب، از وقت و دقتی که برای ارزیابی آثار صرف شده تشکر کرده و افزود: فیلم ها در دو دسته بندی جدا دیده شده است . دسته نخست آثاری هستند که با زبان سینمایی ، روایت سینمایی و خلاقیت موبایل ساخته شده بود و بخش دیگر آثاری است که برخورد های عادی با موبایل و ثبت وقایع در لحظه را شامل می شوند. امسال برخلاف سال گذشته در بخش های انیمیشن و داستانی جوایز جداگانه خواهیم داشت که این تصمیم در هیات داوران متشکل از خسرو سینایی، رخشان بنی اعتماد، کیانوش عیاری و علی مصفا گرفته شد.

اسکویی تاکید کرد که شرکت کنندگان در این جشنواره گرچه چهره های شناخته شده عکاسی و فیلم سازی نیستند اما فیلم های خوبی ساخته بودند.

 

عکاسی با موبایل فقط ثبت لحظه نیست

مهدی مقیم نژاد، دبیر و داور بخش عکس، نیز طی توضیحاتی درباره این بخش گفت: در این دوره با حجم بالای آثار رسیده روبرو بودیم که نخست با یک هیات انتخاب به سراغ عکس ها رفتیم. عباس کوثری، ساعد نیک ذات، کیارنگ علایی سه هنرمندی هستند که در بخش هیات انتخاب طی پروسه ای سخت از میان خیل عکس های رسیده در سه بخش به ارزیابی کارها پرداختند و آثار انتخابی را به هیات داوران معرفی کردند.

وی دردسترس بودن و سهولت استفاده از موبایل را زمینه ای برای استقبال فوق العاده از جشنواره بیان کرده و توضیح داد: ما در این جشنواره با عکاسان آماتور بیشماری روبرو هستیم که کاربر تلفن همراه محسوب می شوند. از سوی دیگر نیز عکاسان حرفه ای که با موبایل عکس می گیرند و نمایشگاه می گذارند قرار دارند .

وی افزود: هیات داوران متشکل از سیف اله صمدیان، حمید جبلی، محمود کلاری و شادی قدیریان نیز در سه بخش به طور تفکیک شده آثار را بازبینی کردند.

مقیم نژاد با این توضیح که عکاسی با موبایل فقط ثبت لحظه نیست، اظهار داشت: در پایان، هیات داوری متفق القول بودند که در رویکرد گوناگون عکس وجه زیباشناسی برجسته است.

   

10 هنرمند از شاخه های مختلف هنری

مهدی آشنادوست، دبیر بخش «نگاه هنرمند»، نیز با این توضیح که این بخش به طور رسمی از 2 مرداد کار خود را آغاز کرده، گفت: گیزلا سینایی، فاطمه معتمدآریا، نیکی کریمی، لیلی رشیدی، قباد شیوا، فرهاد آییش، آتیلا پسیانی، بهروز غریب پور و رضا یزدانی 10 هنرمندی اند که در این بخش حضور دارند.

این عکاس با بیان این که فیلم های بخش «نگاه هنرمند» از 21 شهریور ماه در پردیس سینمایی ملت اکران می شود، اظهار داشت: هدف این بخش غیررقابتی الگوسازی برای هنرمندان است. از نام های هنرمندان شرکت کننده نیز مشخص است که از شاخه های هنری مختلف در این بخش فیلم تولیده شده.

 

نشست با پرسش و پاسخ میان اصحاب رسانه و دبیران و عکس دسته جمعی خبرنگاران و مهمانان به صورت سلفی پایان یافت.

 

محل برگزاری دومین جشنواره «فیلم و عکس همراه تهران» در پردیس سینما گالری ملت است و نمایش آثار با برگزاری مراسم افتتاحیه در 21 شهریور آغاز و با مراسم اختتامیه در 28 شهریور پایان می پذیرد.

این رویداد هنری از ساعت 16 تا 22 برنامه های متنوعی را برای بازدیدکنندگان ترتیب داده که نمایش فیلم های راه یافته به جشنواره، نمایش فیلم های بخش غیر رقابتی نگاه هنرمند، نمایشگاه عکس های راه یافته به جشنواره، نمایشگاه جنبی صنایع مرتبط با موضوع جشنواره و نشست های پرسش و پاسخ ، موبایل تور و غیره را شامل می شود.

بازدید و نمایش آثار جشنواره برای تمامی علاقه مندان آزاد و رایگان است.

 

دوشنبه 10/6/1393 - 17:49
اخلاق


  

دومین جشنواره ملی ملکوت از25 شهریور ماه در پنج بخش پژوهشی و در سه سطح نخبگان عالی، فرهیختگان میانه و عموم مردم بر مبنای کتاب "قرآن در قرآن" آیت‌الله جوادی آملی برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام مجید قریشی معاون فرهنگی سیاسی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست خبری دومین جشنواره ملی ملکوت با اشاره به جایگاه و اندیشه‌های آیت‌الله جوادی آملی،‌ گفت: ایشان از نوادر روزگار هستند که از ابتدای انقلاب بخش‌های تئوریک نظام را بازسازی کردند و در شرایطی که شبهات کلان فلسفی دامنگیر انقلاب شده بود توانستند این شبهات را پاسخگو باشند.

معاون فرهنگی سیاسی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به نقش آیت‌الله جوادی آملی در روشن کردن مسیر اسلامی شدن دانشگاه‌ها، گفت: ایشان با نظرات بدیعی که در این زمینه مطرح کردند راه روشن و اجرایی برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها مطرح کردند و در حال حاضر که سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها در مرحله برنامه‌ریزی‌های عملیاتی قرار دارد گفته‌ها و توصیه‌های ایشان بسیار راهگشاست.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این طرح به حوزه‌های دیگر فکری دانشگاه‌ها نیز راه پیدا کند، گفت: در دیداری که مقام معظم رهبری چند سال گذشته با آیت الله جوادی آملی داشتند بر بسط و گسترش مفاهیم تئوریک فلسفی و انقلابی از سوی ایشان تاکید داشتند چرا که علت رشد ما در جهان تبیین پشتوانه‌های دینی و انقلابی انقلاب اسلامی بوده و توانسته‌ایم با منطق و عقلانیت نظرات خود را در جمع نخبگان جهان مطرح کنیم.

حجت‌الاسلام قریشی با بیان اینکه دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز وظایف خود را در زمینه این طرح به انجام خواهد رساند، اظهار کرد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با ظرفیتی که در اختیار دارد از کانون‌ها، تشکل‌ها، ائمه جماعات و دفاتر دانشگاه‌ها برای تبیین معارف دینی کمک خواهد گرفت تا گامی در جهت تحقق اهداف کلان انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها برداریم.

در ادامه این نشست خبری حجت‌الاسلام واعظ جوادی آملی رییس بنیاد فرهنگی اسراء نیز با اشاره به تفکرات مکتب آیت‌الله جوادی آملی، اظهار کرد: طرح ملکوت برآمده از یک مکتب عظیم فکری مبتنی بر مکتب اصیل اسلام است. جامعیت این مکتب به لحاظ روش بر اساس عقل، فقه و شهود است و همه دانش‌ها را به قرارگاه قرآن منتهی می‌کند.

رییس بنیاد فرهنگی اسراء با بیان اینکه هدف این جشنواره که بر مبنای کتاب "قرآن در قرآن" آیت‌الله جوادی آملی برگزار می‌شود، قرآن‌پژوهی است، گفت: از ویژگی‌های مکتب فکری آیت‌الله جوادی آملی انسجام و هماهنگی در میان دانش‌های مختلف است. ایشان معتقدند هیچ دانشی با دانش دیگر در تضاد نیست و شاید علما از نگاه خودشان با یکدیگر تضادهایی ببینند، اما هیچ علمی با علوم دیگر در تضاد نیستند.

جوادی آملی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های فرهنگی در کشور کم نیست؛ اما فعالیت عمیق، ریشه‌دار و دانش‌بنیان کم انجام می‌شود، گفت: جشنواره ملکوت از مکتب فکری نشات می‌گیرد که مبتنی بر فرهنگ اسلامی است و رسالت اصلی آن آماده‌سازی دانشجویان و دانش‌پژوهان برای رسیدن به عمق تفکر قرآنی است.

رییس بنیاد فرهنگی اسراء با اشاره به اینکه جامعه دانشگاهی سه دهه است که با آثار آیت‌الله جوادی آملی آشنا هستند، گفت: صدای آیت‌الله جوادی آملی در فضای فرهنگی و علمی کشور طنین‌انداز است؛ اما باید ارتباط عمیق با این صدا بین اقشار مختلف جامعه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این جشنواره یک عقبه 30 ساله فرهنگی علمی در آثار آیت‌الله جوادی آملی دارد، اظهار کرد: ایشان در حوزه تفسیر بیش از پنجاه جلد کتاب ارائه کردند که جمع‌آوری شده از بیش از پنج هزار جلسه قرآنی است.

جوادی آملی افزود: در سطح بین‌المللی نیز برنامه‌هایی برای این جشنواره دیده شده که در صورت امکان از آذر ماه بخش بین‌الملل آن فعالیت خواهد کرد اما در صورت عدم تحقق از سال آینده بخش بین‌الملل جشنواره نیز آغاز به کار خواهد کرد.

رییس بنیاد فرهنگی اسراء با تاکید بر اینکه عمده‌ترین هدف این جشنواره، عمومی‌سازی تفکر آیت‌الله جوادی آملی است، گفت: رسالت اصلی این طرح این است که با صنعت تبدیل و جریان انتقال سریع آثار ایشان به سطوح مختلف جامعه دسترسی پیدا کند و دانشی را به میدان بیاورد تا جامعه هر حدیثی از هر منبعی را به راحتی قبول نکند.

در ادامه این نشست امرایی مدیر اجرایی جشنواره ملی ملکوت با اشاره به جزئیات این جشنواره، گفت: این جشنواره در پنج بخش پژوهشی، در سطح نخبگان عالی که شامل پژوهشگران رشته‌های دکترا می‌شود و نیز سطح فرهیختگان میانه شامل دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و طلاب سطوح حوزوی دو و سه می‌شود. همچنین عموم علاقه‌مندان نیز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

مدیر اجرایی جشنواره ملی ملکوت با اشاره به مبنای این جشنواره که بر اساس کتاب "قرآن در قرآن" جوادی آملی است، گفت: در سطح نخبگان عالی بر اساس کتاب "قران در قران" مقالات، تالیف کتب، خلاصه‌نویسی، وبلاگ‌نویسی و ... را انجام خواهند داد و در سطح فرهیختگان میانه نیز بر اساس کتاب قرآن‌شناسی که از روی کتاب قرآن در قرآن نوشته شده است و روان‌سازی شده، مقالات ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به زمان شروع و پایان جشنواره، افزود: این جشنواره از 25 شهریور ماه آغاز خواهد شد و تا دهم دی ماه نیز ادامه خواهد داشت.

امرایی با اشاره به نحوه دسترسی شرکت‌کنندگان به منابع این جشنواره، گفت: به همت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد کلیه منابع مربوط به صورت رایگان پس از ثبت‌نام افراد در سایت www.malakoot.org ارائه خواهد شد. همچنین پنج ویژه‌نامه نیز بر اساس پنج محور پژوهشی منتشر خواهد شد که اولین ویژه‌نامه از 25 شهریور ماه در گیشه‌های روزنامه‌فروشی توزیع خواهد شد.

مدیر اجرایی جشنواره ملی ملکوت با تاکید بر اینکه نگاه اصلی جشنواره به بازتولید آثار از منابع ارائه شده است، گفت: سال گذشته 450 مقاله در فصلنامه‌های علمی و پژوهشی منتشر و 130 خلاصه‌نویسی مفید از کتاب صورت و سیرت قرآنی صورت گرفت.

وی در پایان با اشاره به مسابقه پیامکی جشنواره ملی ملکوت نیز گفت: شرکت‌کنندگان می‌توانند با ارسال عدد 6 به سامانه همراه اول به شماره 20368 و سامانه ایرانسل 8223 در مسابقه پیامکی شرکت کنند.

 

يکشنبه 9/6/1393 - 18:28
اقتصادمدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت از اختصاص منابع به طرح‌های کارآفرینی به منظور ایجاد کسب و کارهای خرد در کشور خبر داد.

  محمدحسین حسین زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه درباره اجرای عقود اسلامی باید سازوکارهای مناسب در شبکه بانکی وجود داشته باشد گفت: آموزش و توجه به کارکنان از مهم ترین آسیب هایی است که در این زمینه وجود دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت اظهارداشت: تاکنون با برخی سازمان ها مانند بهزیستی و نظام مهندسی تفاهم نامه های همکاری به امضا رسیده و بانک آمادگی دارد تا تسهیلات قرض الحسنه را برای بخش های مختلف در قالب تفاهم نامه اختصاص دهد.

حسین زاده با تاکید بر اینکه بانک قرض الحسنه رسالت کاملا خصوصی است افزود: رویکرد ما در این بانک این است که با استفاده از سرمایه های اجتماعی و خرد مردمی، زمینه های توسعه کارآفرینی را در کشور به ویژه در کسب و کارهای خرد فراهم کنیم.

وی ادامه داد: مهم ترین وظیفه بانک این است که هزینه افرادی که به دنبال ایجاد شغل هستند را کاهش دهد و از این طریق ریسک اشتغال زایی در کشور کاهش یابد. ما می خواهیم این کار را با پشتوانه مردمی انجام دهیم.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت با اشاره به همکاری انجمن حامیان قرض الحسنه در دانشگاه شریف و ایجاد گروه نوآوری در کسب و کار گفت: در نظر داریم تا در آینده از طریق کارهای کارشناسی و آسیب شناسی، روش های نوینی را در کسب و کارهای اجتماعی و تیمی ایجاد نماییم.

حسین زاده توجه به مزیت های منطقه ای مبتی بر سرمایه های اجتماعی را یکی از راهکارهای بانک برای توسعه کسب و کارهای خرد برشمرد و اظهارداشت: در حال حاضر برخی طرح ها را به صورت پایلوت در استان هایی مانند مازندران، اصفهان و کرمان در دست انجام داریم.

وی همچنین از ادغام 35 صندوق قرض الحسنه در این بانک طی سال گذشته سخن گفت و افزود: هم اکنون 70 درصد کار مربوط به این ادغام ها به پایان رسیده و کار ساماندهی تا پایان سال به اتمام می رسد.

به گفته حسین زاده، میزان مالبات معوق این بانک در حال حاضر یک درصد و با احتساب اقدامات صندوق های ادغام شده 3 درصد است. وی تعداد مشتریان فعلی این بانک را نیز 2.5 میلیون نفر اعلام کرد.

شنبه 8/6/1393 - 14:0
ایرانگردی
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا:عزت و اقتدار کشور مرهون رشادت‌های 240 هزار شهید والامقام انقلاب اسلامی است

اکبر توکلی سه‌شنبه شب و هم‌زمان با هفته دولت در نشست صمیمی با اصحاب رسانه که در راستای اجرای برنامه‌های مراسم شبگردی از سازمان بهشت زهرا صورت گرفت، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدا به‌ ویژه شهدای دولت به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان طی سال‌های اخیر پرداخت.

وی تکریم ارباب رجوع را یکی از اولویت‌های کاری سازمان بهشت زهرا برشمرد و گفت: حضور در منزل عمده کارکنان سازمان بهشت زهرا در راستای این مهم بود که تکریم ارباب رجوع را از جایی آغاز کنیم که به شایستگی جواب بدهد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا خطاب به اصحاب رسانه گفت: شما فرهیختگان و اصحاب رسانه از مجموعه بهشت زهرا به‌ عنوان بزرگترین قطب فرهنگی استفاده کنید.

*عزت و اقتدار کشور مرهون رشادت‌های 240 هزار شهید والامقام انقلاب اسلامی است

توکلی در ادامه عزت، اقتدار و عظمت جمهوری اسلامی ایران را مرهون ایثار و فداکاری‌های 240 هزار شهید والامقام دانست و گفت: گلزار شهدای بهشت زهرا افتخار حضور 34 هزار شهید گلگون‌کفن انقلاب اسلامی ایران را دارد.

وی با اشاره به حضور میهمانان خارجی در حرم مطهر امام خمینی (ره) و گلزار شهدای بهشت زهرا عنوان کرد: به‌ طور میانگین هر روز یک میهمان خارجی در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و گلزار شهدای بهشت زهرا حضور می‌یابد و به مقام شامخ امام راحل و شهدای والامقام انقلاب اسلامی ادای احترام می‌کند.

*برگزاری مناسبت‌های مختلف در گلزار شهدا

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا از برگزاری مناسبت‌های مختلف در گلزار شهدای بهشت زهرا خبر داد و گفت: ما به دنبال صنفی کردن شهدا بودیم و امروز شاهد این هستیم که به لطف خدا سه سال است که هنگام بازگشایی مدارس هم‌زمان با نواخته شدن زنگ مدارس طی مراسمی با حضور خانواده معظم شهدا و مسئولان زنگ آغاز سال تحصیلی در جوار مزار 2 هزار شهید دانش‌آموز آرمیده در گلزار شهدا نواخته می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در جوار مزار یک‌هزار و 500 شهید سادات آرمیده در گلزار شهدای بهشت زهرا برگزار می‌شود.

توکلی برگزاری مراسم روز زن در کنار مزار 225 شهید، مراسم روز وحدت حوزه و دانشگاه در کنار مزار شهدای طلبه و دانشجو و ... را از دیگر برنامه‌هایی دانست که در طول سال در گلزار شهدای بهشت زهرا برگزار می‌شود.

*آب شرب تا یک ماه آینده در تمام قطعات گلزار شهدا در دسترس مردم است

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با اشاره به اقدامات زیرساختی این سازمان خاطرنشان کرد: تلاش مجموعه سازمان بهشت زهرا بر این بوده تا بتواند خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه دهد. پیاده‌روسازی، احداث بیش از یک‌هزار و 600 چشمه سرویس بهداشتی, ایجاد شبکه آبرسانی و ... از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است.

وی در ارتباط با در دسترس قرار گرفتن آب شرب برای مردم در همه قطعات بهشت زهرا تصریح کرد: تلاش کردیم زیرساخت‌های لازم برای تامین آب شرب مردم در همه قطعات بهشت زهرا فراهم و این مهم محقق شده و امیدواریم تا یک ماه آینده آب شرب وارد شبکه آبرسانی شود.

این گزارش حاکی است، سه‌شنبه شب و هم‌زمان با هفته دولت مراسم شبگردی اصحاب رسانه در سازمان بهشت زهرا با حضور فعالان عرصه خبر و خبرنگاران رسانه‌های تاثیرگذار و فعال برگزار شد. اصحاب رسانه ضمن بازدید از مرکز عروجیان از نزدیک در جریان فعالیت‌های این مراکز و قسمت‌های مختلف سازمان بهشت زهرا قرار گرفتند.

چهارشنبه 5/6/1393 - 15:9
اخبار

شهردار منطقه 21:

اجازه دستفروشی در اطراف بزرگراه ها را نمی دهیم

شهردار منطقه 21 با تاکید بر اینکه اجازه نمی دهیم اطراف بزرگراه ها دستفروشی و خرید و فروش میوه صورت گیرد، گفت: ساماندهی دستفروشان در این منطقه راهگشا بوده و با مشکلاتی که سایر مناطق با آن مواجه اند، رو به رو نیستیم.

صطفی سلیمی در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه شنبه ، یکشنبه و دوشنبه بازار برای ساماندهی دستفروشان راه اندازی شده است، خاطر نشان کرد: اجازه نمی دهیم دستفروشان در خیابان ها، معابر و پیاده روها به حریم عمومی تجاوز کنند.

وی ادامه داد: بازارچه های راه اندازی شده در منطقه بسیاری از مشکلات ما را بر طرف کرده است و مابا مشکل جدی در این خصوص مواجه نیستیم.

وی گفت: منطقه 21 ،پنجمین منطقه در تهران از لحاظ ورودی و خروجی محسوب می شود که شامل سه بزرگراه شهید فهمیده، لشکری و فتح است که بار ترافیکی غرب تهران راعهده دار است.

سلیمی با اشاره به اینکه 30 درصد از مساحت منطقه 21 در اختیار کارخانجات و صنایع قرار دارد، افزود: 2800 کارخانه بزرگ صنعتی در محدوده 21 مستقر هستند.

وی با بیان اینکه بخشی از فرودگاه مهرآباد در منطقه 21 قرار دارد، افزود: مناطق 9،17، 10 ، 18 و 21 مناطقی هستند که به واسطه استقرار فرودگاه با آن ارتباط دارند، بنابراین 30 درصد از مساحت منطقه 21 به مناطق نظامی، امنیتی اختصاص پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته سطح منطقه 21 و محلات آن نمای بسیار نامطلوبی داشت که با اقدامات انجام شده در دو سال گذشته سعی شده فضای منطقه تلطیف شود.وی با بیان اینکه 17 محله مسکونی در منطقه 21 وجود دارد، گفت: برخی از محله ها دیوار به دیوار مراکز صنعتی، انتظامی، امنیتی و هواپیمایی هستند که این امر مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.سلیمی با اشاره به اینکه وجود مراکز صنعتی و کارخانجات فرصتی را برای اشتغال برای شهروندان منطقه 21 ایجاد کرده است، بیان داشت: به این جهت می توان وجود کارخانجات را مثبت دانست اما تردد کامیون ها و همچنین آلاینده های هوا و خاک در این منطقه از مشکلات شهروندان محسوب می شود.وی با تاکید بر اینکه در یکسال و نیم گذشته سعی شده است که آلودگی های زیست محیط را در منطقه 21 به حداقل برسانیم، بیان داشت: به همین جهت کمیته محیط زیست شهرداری تهران جلسات مشترکی را با واحدهای صنعتی برگزار می کند.

سلیمی گفت:200 واحد صنعتی در این مدت پالایش شده که به برخی اخطار داده شده و بعضی نیز آلایندگی های محیط زیستی را رعایت کرده اند.شهردار منطقه 21 وجود فرودگاه مهرآباد را مهمترین آلاینده صوتی و هوایی دانست وگفت:منطقه 9 و 21 بیشترین آلودگی صوتی را در این منطقه دارد.وی اضافه کرد: آلایندگی صوتی و آلودگی های هوا مردم منطقه 21 را تهدید می کند چرا که یک هواپیما چند برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند.سلیمی گفت: در گذشته و زمانی که فرودگاه مهرآباد در این منطقه احداث شده بود بخش مسکونی وجود نداشت و متاسفانه هم اینک فرودگاه مهرآباد شرایط نامطلوبی را برای مردم منطقه ایجاد کرده که باید طرح اساسی در این خصوص اتخاذ شود.وی گفت: قبل از انقلاب این تفکر بود که فرودگاه مهرآباد مستقل شود و هم اینک فرصت آن رسیده است که این طرح اجرایی شود و در واقع فرودگاه مهرآباد به یک فضای سبز و شهری تبدیل شود.شهردار منطقه 21 با بیان اینکه طبق آمار پرواز در فرودگاه مهرآباد دو برابر فرودگاه امام خمینی است، ادامه داد: باید این موضوع معکوس شود ضمن اینکه در برخی مواقع قطعات هواپیمایی از بالای سر به سر مردم و خودروها اصابت می کند که احتمال دارد شهروندان به همین خاطر جان خود را از دست بدهند.وی افزود: باتوجه به حمایت شهردار تهران و شورای شهر موضوع انتقال طرح فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام در دستور کار مسئولان هواپیمایی قرار گیرد.

وی گفت: فرودگاه مهرآباد به دلیل موقعیت خوبی که دارد از نظر اقتصادی می تواند درآمد خوبی برای مسئولان فرودگاه داشته باشد و می تواند با تغییر کاربری یک بوستان درآمدزایی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اقداماتی صورت گرفته در منطقه درختکاری در زمین های بایر بوده است،تصریح کرد: سال گذشته و با هماهنگی های صورت گرفته با مسئولان فرودگاه 150 هزار درخت در این محدوده کاشته شد.

سلیمی گفت: طی یکسال و نیم گذشته 250 هکتار به سرانه فضای سبز منطقه اضافه شده و هم اینک فضای سبز آن 500 هکتار است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات منطقه 21 و با توجه به استقرار فرودگاه از صنایع و کارخانجات، ترافیک های سنگین در این منطقه است که در یکسال و نیم گذشته به دلیل این مشکلات 5 پل به بهره برداری رسید و هم زمان با نصب این پل ها، پل های عابر پیاده نیز به بهره برداری رسیده است.

شهردار منطقه 21 تصریح کرد: در یک سال گذشته 500 هزار درخت در منطقه 21 کاشته شده و این امر در نوع خود بی سابقه است.

وی از تکمیل پروژه کاروانسرای سنگین یک و دو تا پایان سال خبر داد و گفت: صد در صد این پروژه به اتمام رسیده و پیش بینی می شود مراحل بعدی تا پایان سال انجام شود.شهردار منطقه 21 از اجرای یک طرح منحصر به فرد در منطقه خبر داد و گفت: قرار است بزرگراه شهید باکری امتداد پیدا کند و از طریق اتوبان شهید فهمیده متصل به بزرگراه فتح و در نهایت آزادگان متصل شود.
دوشنبه 3/6/1393 - 19:24
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته