تعداد مطالب : 1227
تعداد نظرات : 535
زمان آخرین مطلب : 2709روز قبل

روز جمعه 25 دی، پدیده خورشید گرفتگی روی می‌دهد.
به گزارش واحد مرکزی خبر، این کسوف از آفریقا آغاز و پس از طی کردن اقیانوس هند، در جنوب شرق آسیا و چین پایان می‌یابد.

این کسوف با توجه به اینکه ماه در حداکثر فاصله از زمین است و نمی‌تواند تمام قرص خورشید را بپوشاند، از نوع گرفت حلقوی است، اما در کشورمان به صورت جزئی قابل رصد است.

همه نقاط کشور با درصدهای متفاوت شاهد خورشیدگرفتگی است و نقاط جنوب و جنوب شرق کشور از شرایط بهتری برای رصد برخوردارست.

درصد گرفت در تهران تقریباً 20 درصد است.

مشاهده کسوف با چشم غیر مسلح بسیار خطرناک است.

اگر فردی بدون ابزار نجومی بخواهد به خورشید گرفتگی نگاه کند، حتماً بایستی از عینک مخصوص رصد خورشید استفاده کند.

خورشیدگرفتگی در تهران ساعت 9 و 20 دقیقه و 22 ثانیه آغاز و ساعت 10 و 23 دقیقه و 9 ثانیه به حداکثر گرفت می‌رسد و 11:30 پایان می یابد

دوشنبه 21/10/1388 - 15:52

رئیس پژوهشکده رویان از اجرای آزمایش‌های بالینی در زمینه بازسازی غضروف و شکستگی های ترمیم ناپذیر در مقیاس محدود در ایران خبر داد
به گزارش واحد مرکزی خبر، حمید گورابی در حاشیه همایش کاربردهای سلول‌های بنیادی مزانشیمی در اورتوپدی به خبرنگاران گفت: در این زمینه برخی آزمایش‌ها روی مدل‌های حیوانی انجام شده و نتایج آن مورد تایید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در مرحله بعدی هم اکنون اجرای بخشی از این آزمایش‌ها به صورت بالینی آغاز شده است، افزود: بخش دیگری از این آزمایش‌ها به آشنایی متخصصان اورتوپد با روش کار و پذیرش آنها برای شرکت در این کارآزمایی‌ها موکول شده است.

رئیس پژوهشکده رویان با تاکید بر لزوم همکاری میان متخصصان علوم پایه و متخصصان علوم بالینی برای اجرای این آزمایش‌ها گفت: ضایعات غضروفی‌، ضایعات مهمی است که بخش قابل توجهی از مردم به علت افزایش سن و حوادث رانندگی با آن مواجه هستند‌.

گورابی با بیان اینکه درمان این ضایعات در صدر اقداماتی است که باید در این زمینه انجام شود افزود: وسعت برخی ضایعات استخوانی به قدری است که احتمال ترمیم آن در حالت عادی بسیار مشکل است.

رئیس پژوهشگاه رویان ایجاد فضای خالی بعد از برداشتن تومور استخوانی را از جمله این موارد دانست و تصریح کرد: هم اکنون برای پُر کردن این فضای خالی در استخوان از مواد شیمیایی یا مصنوعی استفاده می‌شود اما بهتر است برای این منظور بافت زنده‌ای را به استخوان منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در برخی مقالات علمی به امکان ترمیم شکستگی‌هایی که در حالت عادی به علت کهولت سن بیمار یا ابتلا به پوکی استخوان ترمیم ناپذیرند با استفاده ازسلول‌های بنیادی اشاره شده که در دستور کار این پژوهشکده نیز قرار گرفته است.

رئیس پژوهشکده رویان با تاکید بر اینکه این تحقیقات هنوز به مرحله کاربردی و ارائه خدمات نرسیده است گفت: برای رسیدن به این مرحله به زمان کافی نیاز است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون آزمایش‌های بالینی در زمینه بازسازی غضروف و شکستگی های ترمیم ناپذیر در مقیاس محدود در کشور انجام شده است تصریح کرد: کمیته پزشکی که در پژوهشکده رویان وجود دارد تاکید می‌کند که ابتدا باید ایمن بودن روش‌های استفاده شده برای درمان مورد تایید قرار بگیرد.

رئیس پژوهشکده رویان گفت:برای تایید این روش‌ها لازم است آزمایش‌های بالینی در مقیاس محدودی انجام و نتایج آن بررسی شود.

وی افزود: پس از تایید ایمن بودن این روش درمان، آزمایش‌ها بر روی جمعیت بیشتری از بیماران انجام می‌شود تا نتایج ان از نظر بازدهی ارزیابی شود.

رئیس پژوهشکده رویان همچنین در پاسخ به سئوالی درباره احتمال شبیه سازی حیوانی که از شیر آن بتوان دارویی خاص را استخراج کرد نیز گفت: از هنگامی که به فن اوری شبیه سازی دست یافتیم تلاش کردیم از این فناوری برای تولید این نوع حیوانات استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه کارهای متعددی در این زمینه تاکنون انجام شده که به شکست انجامیده است افزود: با این حال امیدواریم بتوانیم موفقیت آزمایشی را که ممکن است هفته آینده انجام شود به اطلاع مردم برسانیم.

دکتر گورابی تصریح کرد‌: نخستین گام در این زمینه این است که حیوانی داشته باشیم که در داخل شیر آن پروتئین خاصی وجود داشته باشد‌.

رئیس پژوهشکده رویان اضافه کرد: استخراج دارو از این شیر در مرحله بعدی قرار دارد که باید محققان مربوط نیز در این زمینه پاسخگو باشند.

دوشنبه 21/10/1388 - 15:51

آینده نگاری پیشگویی آینده نیست بلكه تبیین برنامه‌های آینده براساس متدولوژی علمی به‌منظور دست یافتن به اهداف خاص است.
كشورهایی كه در زمینه آینده‌نگاری اقدامات مؤثری انجام داده‌اند همواره نسبت به سایر كشورها پیشرو‌تر و موفق‌تر بوده‌اند.

ایران نیز در زمره كشورهایی است كه طی سال‌های اخیر با تدوین اسنادی مانند سند چشم‌انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی كشور وارد فرایند آینده نگاری شده است.

همچنین اخیرا مركز تحقیقات سیاست علمی كشور با تدوین برنامه‌هایی تحت عنوان پامفا كه پایلوت مناسب‌ترین فناوری‌های ایران 1404 است وارد این فرایند شده است همچنین كنفرانسی به‌منظور تبیین ابعاد این برنامه در محل سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران برگزاركرد.

در همین زمینه دكتر آریا الستی رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور جزئیات نخستین آینده نگاری مناسب‌ترین فناوری‌های ایران 1404 را تشریح كرد و گفت: اگر بتوانیم آینده نگاری را در كشور نهادینه كنیم امكان اینكه ایران به‌عنوان یك مرجع در این زمینه در مؤسسات جهان اسلام یا منطقه معرفی شود وجود دارد.

وی درباره نحوه فعالیت مركز تحقیقات سیاست علمی كشور در زمینه پایلوت آینده نگاری مناسب‌ترین فناوری‌های ایران 1404 به مهرگفت: از حدود 10 سال پیش یك مجموعه از فعالیت‌های فكری در زمینه آینده نگاری انجام شد كه بیشتر معطوف به مطالعه تئوری‌ها و بررسی اقدامات سایر كشورها در زمینه آینده نگاری بود و این مجموعه مطالعات در قالب كتاب‌هایی به چاپ رسید.

البته برخی مراكز تخصصی مانند وزارت دفاع، وزارت نیرو و وزارت علوم به‌صورت جسته و گریخته و جزیره‌ای بسته به علاقه افراد فعالیت‌های مطالعاتی در زمینه آینده نگاری را آغاز كردند تا اینكه نهایتا در چند سال گذشته یك همایش با همكاری مركز تحقیقات سیاست علمی كشور و مؤسسه آموزش و پژوهش برنامه‌ریزی وابسته به سازمان مدیریت سابق برگزار شد كه نتایج آن به‌صورت 2جلد مجموعه مقالات به چاپ رسید.

دكترآریاالستی اضافه كرد: در اوایل سال 85 بر مبنای نیازی كه به انجام یك پژوهش در زمینه آینده‌نگاری علم و فناوری احساس می‌شد پروژه‌ای در مركز تحقیقات سیاست علمی كشور كلید خورد كه پایلوت آینده نگاری مناسب‌ترین فناوری‌های ایران 1404 (پامفا) نامگذاری شد.

دلیل اینكه پایلوت نامگذاری شد این است كه آینده نگاری فرایند پیچیده، حساس و بسیار گسترده‌ای است؛ یعنی پارامترهای بسیار متعددی در آن دخالت دارند و برای اینكه این فرایند قابل اعتماد صورت گیرد نیاز به بسترسازی در وجوه مختلف وجود داشت.

وی به این بسترسازی اشاره كرد و گفت: باید یك هماهنگی قابل‌قبول میان دولتمردان و سیاستگذاران علم و فناوری از یك سو، متخصصین فرایند آینده نگاری از سوی دیگر و متخصصین حوزه‌های مختلف فناوری ایجاد می‌شد.

مراحل اجرای آینده‌نگاری

الستی به مراحل اجرای پامفا در كشور اشاره كرد و گفت: چون كار آینده نگاری قبلا در كشور ما انجام نشده بود در مرحله اول یا مقدماتی پرسشنامه دوره هشتم آینده نگاری ژاپن برای تست انتخاب شد.

این پرسشنامه مفصل به‌صورت اجتماعی یكی در سالن كنفرانس مؤسسه ایزایران با حدود 60 نفر از متخصصین و بار دیگر در دانشگاه صنعتی اصفهان ارائه شد. نرخ بازگشت بسیار پایین و حدود 15 درصد بود. ضمن اینكه پاسخ‌های دریافتی نیز نتایج تامل برانگیزی داشتند.

براساس تحلیل پاسخ‌های رسیده در این مرحله متوجه شدیم پرسشنامه بومی ایران باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چه فعالیت‌های ترویجی باید روی جامعه علمی ایران انجام شود تا نرخ مشاركت بالا برود.

در واقع متوجه شدیم سؤالات باید از چه جنسی باشد كه پاسخ‌ها معتبر باشند. به این ترتیب ما یك نوع بررسی اولیه روی جامعه علمی كشور انجام دادیم. بر مبنای نتایج مرحله مقدماتی و تحلیلی كه روی نحوه پاسخ دهی انجام و آسیب‌هایی كه شناسایی شد راه‌حلی استخراج و براساس آن مرحله دوم پامفا طراحی شد. كل این مرحله 9 ماه به طول انجامید.

وی گفت: قصد داریم نتایج استخراج شده به‌صورت ملموس در اختیار جامعه علمی كشور، مدیران و سیاستگذاران كشور قرار گیرد و روش و انجام كار و استفاده از آن ارائه شود.

از آنجا كه این پروژه سیستماتیك و روش مند انجام شده است نقد آن میسر بوده و به‌صورت علمی نتایج آن قابل نقد است و این نكته مثبتی برای این پروژه به حساب می‌آید. امیدوارم نتایج نقد شود و نقدها را جمع كنیم تا كتب فوق در چاپ دوم همراه با نقدها منتشر شود.

دوشنبه 21/10/1388 - 15:50

 جدیدترین مینی لپ تاپ شرکت سونی كه با هدف کاهش گازهای گلخانه ای از مواد پلاستیکی بازیافت شده ساخته شده، در رده محصولات سبز و دوستدار محیط زیست قرار گرفته است.
شرکت سونی مینی لپ تاپ جدید و سبز خود را با ویژگی هایی کاملا منطبق با محیط زیست ارائه کرد. مینی لپ تاپ‌های Vaio W از موادی ساخته شده اند که 20 درصد از آن را مواد پلاستیکی بازیافت شده سی دی ها تشکیل داده است.

در عین حال کیف حامل این لپ تاپها نیز از پلاستیک بازیافت شده بطری های پلاستیکی ساخته شده است. استان گلاسکو مدیر شرکت سونی در نمایشگاه بزرگ CES اعلام کرد سری لپ تاپ‌های W به اندازه ای سبز است که حتی برای آن دفترچه راهنما چاپ نشده است زیرا سونی در تلاش است با کاهش دادن میزان برخی از تولیدات  از میزان انتشار گازهای گلخانه ای بکاهد.

شرکت سونی این مینی لپ تاپ را به عنوان رایانه ای ثانویه برای انجام فعالیت‌های رایانه ای سبک مانند جستجو در اینترنت، فعالیت در شبکه های اجتماعی و دیگر فعالیتها مناسب اعلام کرده است.

بر اساس گزارش زی نیوز، نمایشگر این لپ تاپ جدید 10.1 اینچ و حجم دیسک سخت آن 250 گیگابایت است، رنگ این سیستم سفید شکری است اما داخل آن سبز خواهد بود. سونی اعلام کرد لپ تاپ جدید این شرکت از روز پنجشنبه 7 ژانویه 2010 به صورت آنلاین با قیمت 450 دلار در اختیار کاربران قرارگرفته است.

 

دوشنبه 21/10/1388 - 15:48

کارشناسان و متخصصان نانو بیوتکنولوژی معتقدند با استفاده از فن آوری های نانو می توان اصلاح الگوی مصرف را به صورت عملی در جامعه نهادینه کرد.   

به گزارش ایرنا، دومین همایش منطقه ای نانو بیوتکنولوژی در 17 دی ماه به مدت یک روز به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار برگزار شد که یکی از مباحث حاشیه ای این همایش راه های نهادینه کردن اصلاح الگوی مصرف در ایران بود.
کارشناسان و متخصصان حاضر در این همایش معتقد بودند که فن آوری جدید نانو امکان عملی کردن فرمان نوروزی رهبر معظم انقلاب را فراهم می آورد؛ به شرطی که از کارهای پژوهشی و تحقیقی در این زمینه حمایت شود.
بر اساس گزارش های منتشره مراجع علمی جهان، جمهوری اسلامی ایران رتبه 36 در کارهای پژوهش و تحقیقاتی در فن آوری نانو در جهان را در اختیار دارد.
** با استفاده از نانو می توان در استفاده از منابع فسیلی صرفه جویی کرد
"عبدالغفار عبادی"، دبیر همایش نانو بیوتکنولوژی با تاکید بر اینکه منابع فسیلی موجود در کشور میزان مشخصی دارد و پایان پذیر است، افزود: باید از هم اکنون برای صرفه جویی در این منابع و جایگزین کردن منابع جدید تلاش کرد.
وی خاطر نشان کرد: یکی از راه های علمی و بسیار مهم برای رسیدن به این هدف استفاده از فن آوری های جدید نانو در کشور است تا با استفاده از آن میزان بهره وری از منابع فسیلی را تا حد امکان کاهش داد.
عبادی در ادامه تصریح کرد: با استفاده از فن آوری نانو می توان سوخت مورد نیاز صنایع برق و آب را از ذرات نانو و پودرها و ابزارهای مورد استفاده در این صنایع را نیز از همین تکنولوژی بدست آورد.
وی تاکید کرد: نانو بهترین تکنولوژی برای نهادینه کردن اصلاح الگوی مصرف در کشور است و قابلیت بسط این علم در همه علوم و زمینه ها از ویژگی های مهم نانو است.
وی در ادامه با اشاره به کارکردهای مختلف علم نانو از ساخت و تولید لاستیک خودرو در یکی از کشورها با استفاده از این فن آروی خبر داد و افزود: عاج های این لاستیک ها به هیچ عنوان از بین نمی رود و فرسوده نمی شود.
** هدف نانو تولید ثروت برای رفاه بشر است
" امیر عباس علوی" از پژوهشگران عرصه نانو با اشاره به اینکه هدف نهایی نانو تولید ثروت برای بهبود رفاه انسانها است، گفت: هر چه در زمینه فن آوری های نانو سرمایه گذاری شود، ضرر ندارد.
وی که در دومین همایش منطقه ای نانو بیوتکنولوژی چهار مقاله ارائه داده بود، خاطر نشان کرد: صرفه جویی در مصرف مهم ترین ویژگی بسیاری از تولیدات نانو است. استفاده از نانو باعث تحکیم مواد می شود به صورتی که وسایل و تجهیزاتی که از این مواد تولید می شود، از بین نمی رود.
دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی اصفهان، در توضیح بیشتر این موضوع از تولید پارچه هایی با استفاده از فن آوری نانو خبر داد که برای تمیز شدن نیاز به شستشود ندارد، بلکه هر گونه موردی در این لباس ها با تکان دادن آنها بر طرف می شود.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد تحقیقات در خصوص ضرر و زیان های احتمالی استفاده از تولیدات با فن آوری نانو بسیار کم است و باید مراجع علمی همزمان با پژوهش های استفاده از این فن آوری ها به این نکات نیز دقت کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با اشاره به حمایت دولت از تحقیقات در این زمینه افزود: در نهاد ریاست جمهوری مرکزی برای حمایت از اینگونه پژوهش ها تشکیل شده که تمامی محققان با ارسال کارهای خود می توانند هزینه های انجام شده در این زمینه را دریافت کنند.
وی خاطر نشان کرد: این مرکز علاوه بر پرداخت هزینه های تحقیق، کمک های دیگری نیز به پژوهشگران در این زمینه می کند. تنها موردی که کمی مشکل ساز برای محققان است تاخیر این مرکز در داوری و بررسی مقاله های ارسالی است.
** علم نانو پیشتاز اصلاح الگوی مصرف
"معصومه مهربان" کارشناس ارشد شیمی دریا با تاکید بر پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت حیاتی و اساسی مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور، گفت: برای تامین آینده فرزندانمان باید این پیام را جدی بگیریم و برای نهادینه کردن آن تلاش کنیم.
وی با اشاره به اینکه علم نانو با نوآروی های خود به توسعه علم در همه زمینه ها حتی علوم انسانی کمک می کند، خاطر نشان کرد: توجه به محیط زیست و راه های پاکسازی آن از آلودگی ها برای زندگی بشر نیز یکی از زمینه های کاری علم نانو است.
این پژوهشگر که موفق به ساخت جاذب جدیدی برای جذب فلزات سنگین از آب شده ، افزود: فلز کادمیم یکی از آلودگی های مهم محیط زیست است که با جاذب جدید می توان در حد بسیار بالا این فلز را از آب دریا جذب کرد.
وی خاطر نشان کرد: در آب دریاها، فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره، مس، جیوه و حتی اورانیوم وجود دارد و ساخت جاذب هایی که بتواند با هزینه کمتری این فلزات را جذب کنند از اهمیت خاصی در اصلاح الگوی مصرف برخوردار است.
این پژوهشگر نانو جداسازی و فناوری جدا سازی مواد را یکی از مهمترین شاخه های علم جهان دانست و افزود: در حال حاضر با روش های مختلف شامل نانو و نانو تکنولوژی و فناوری های دیگر جدا سازی ها انجام می شود.
وی تاکید کرد: در این روش ها تولید در ظرفیت بالا، ارزانی و صرفه اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است که دانشمندان و مدیران صنایع به دنبال دستیابی به آنها هستند.
دومین همایش منطقه ای نانوبیوتکنولوژی روز پنج شنبه 17 دی ماه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار برگزار شد که در آن بیش از 100 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه شد.

دوشنبه 21/10/1388 - 15:47

نمایشگاه CES امسال شاهد عرضه تلویزیون‌های سه بعدی از سوی تولیدکنندگان مطرح بود. شاید این صنعت جدید ناجی شرکت‌های تولید کننده تلویزیون از رکود باشد.
به گزارش بی‌بی‌سی، در اولین روز نمایشگاه CES که یکی از نمایشگاه‌های مطرح عرضه محصولات دیجیتال در لاوس‌وگاس است، تمام نام‌های معروف سازنده تلویزیون، بر روی ابزارهای سه بعدی تمرکز کرده‌بودند.

تحلیل‌گران می‌گویند این امر نشانه خوبی است چرا که آمار نشان می‌دهد در سال 2010 نزدیک 3.4 میلیون دستگاه تلویزیون سه بعدی تنها در آمریکا به فروش خواهد رسید.

سینمای سه‌بعدی

بسیاری معتقدند سال 2010 سال نجات صنعت تلویزیون است که با افزایش و فراگیر شدن تلویزیون‌های سه بعدی شتاب بیشتری می‌گیرد. البته نقش سینما و فیلم‌های سه بعدی نظیر آواتار ساخته جیمز کامرون در این بین را نمی‌شود انکار کرد.[فروش جهانی آواتار از یک میلیارد دلار گذشت]

جفری کاتزنبرگ، مدیر شرکت انیمیشن سازی Dreamworks می‌گوید: "با وجود اینکه فن‌آوری سه بعدی سال‌های طول کشید تا به سینما برسد ولی من معتقدم همین امسال این فن‌آوری به منازل و تلویزیون‌ها می‌رسد."

وی همچنین اضافه می‌کند که برای رفتن از یک سیستم به سیستم دیگر نیاز به بین 5 تا 10 سال وقت است. برای مثال برای تغییر از سیستم آنالوگ به دیجیتال 10 سال وقت صرف شد.

وی در نمایشگاه CES اعلام کرد که استدیوی Dreamworks به زودی با همکاری سامسونگ و Technicolor نسخه سه‌بعدی فیلم Mosters vs. Aleins را برروی دیسک بلوری منتشر خواهد کرد.

گفتنی‌است در سال 2010 از هر 170 فیلم نزدیک 20 فیلم به صورت سه‌بعدی ساخته خواهند شد که این مقدار دو برابر فیلم‌های سه بعدی ساخته شده در سال 2009 خواهد بود.

خبرهای خوب برای طرفداران سه‌بعدی

سامسونگ، سونی، LG و پاناسونیک در کنار تولید کنندگان بزرگ دیگر همگی به نمایش تلویزیون‌های سه‌بعدی خود پرداختند.

 

علاوه بر این کانال دیسکاوری اعلام کرد که به زودی همکاری با شرکت سونی و IMAX برای عرضه برنامه‌های خود به صورت سه بعدی خواهد داشت.

کانال ESPN‌ نیز اعلام کرد که در سال 2010 هشتاد و پنج برنامه ورزشی خود را به صورت سه‌بعدی پخش خواهد کرد.

پاناسونیک هم گفت که سه کانال HD و سه بعدی با مشارکت شرکت آمریکایی DirecTV راه‌اندازی می‌کند.

دوشنبه 21/10/1388 - 15:45

سلام زودبیاین ویندوزتون روقانونی کنین تادیرنشده.

روش قانونی كردن ویندوز

روش قانونی و اصل كردم ویندوز ابتدا از منوی START گزینه ی run رو اجرا كنید و كلمه ی regedit رو در اون بنویسید و ok كنید تا پنجره ای جدید باز شود.خب حالا از پنجره ی باز شده به آدرس زیر بروید : HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVerson\WAPEvents حالا از قسمت سمت راست پنجره روی گزینه ی OOBETimer دوبار كلیك كنید تا پنجره ای باز شود حالا هر كدام از مقادیری را كه میخواهید به 00 تغیر بدهید حالا رو ی ok كلیك كنید و پنجره ی رجیستری رو ببندید. حالا مثل مرحله ی اول از منوی Start روی گزینه ی run كلیك كنید و دستور command رو تایپ كنید و ok كنید. در پنجره ای كه باز شده دستور زیر رو بنویسید: systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a% چند لحظه صبر كنید تا پنجره ای به نام Activate Windows باز شود حالا گزینه ی دوم را انتخاب كنید . در پایین پنجره روی Next رو كلیك كنید حالا از پنجره ی جدید از قسمت پایین روی دكمه ی Change product key كلیك كنید حالا از پنجره ی جدید كد زیر را وارد كنید: B7R7P-J63JP-2J7VH-W3TDJ-PDP7T بعد از نوشتن این كد روی update كلیك كنید سپس پنجره رو ببندید و سیستم را Reboot كنید حالا یعد از restart سیستم مثل مرحله ی قبل از منوی Start روی گزینه ی run كلیك كنید و دستور command رو تایپ كنید و ok كنید. در پنجره ای كه باز شده دستور زیر رو بنویسید: systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a% باید پنجره ای با پیغام زیر نمایان شود Windows is already activated. Click OK to exit. تبریك میگم , ویندوز شما اورجینال شد حالا به راحتی میتوانید وارد سایت ماكروسافت بشید و ویندوز خودتون رو update كنید و از اینترنت اكسپلورر 7 اسفاده كنید

يکشنبه 20/10/1388 - 11:14

خط فارسی دارای مشکلات مختلفی است که در جستجو و بازیابی اطلاعات، مسائل و مشکلات فراوانی را فراروی کابران اینترنت قرار می دهد. به خصوص با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکل های مختلف پایگاه های اطلاعاتی، وبلاگ و… هیچ قاعده مشخص و ثابتی برای رسم الخط فارسی وجود ندارد و این مسأله باعث شده تا جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو شوند.خط فارسی دارای مشکلات مختلفی است که در جستجو و بازیابی اطلاعات، مسائل و مشکلات فراوانی را فراروی کابران اینترنت قرار می دهد. به خصوص با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکل های مختلف پایگاه های اطلاعاتی، وبلاگ و… هیچ قاعده مشخص و ثابتی برای رسم الخط فارسی وجود ندارد و این مسأله باعث شده تا جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو شوند.اینترنت به عنوان یک محمل اطلاعاتی عظیم، منابع اطلاعاتی را در مقیاسی وسیع در دسترس مخاطبان بالقوه قرار داده است. سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی اعم از متن و سایر رسانه ها عمده ترین مزیت اینترنت محسوب می شود.

این توانایی که هر کس ناشر آثار خود باشد عواقب ناخواسته ای را نیز در پی خواهد داشت و آشکارترین معضل، آن است که انبوهی از منابع بسیار متنوع و غیرقابل مدیریت را فراهم می آورد. افزایش سریع منابع اینترنتی نیازمند یک سازمان دهی مفید و مؤثر است. هرچند در حال حاضر راهنمای هایی برای منابع اینترنتی تهیه شده است که براساس فایل های مقلوب ساخته شده توسط موتورهای جستجو و با استفاده از قابلیت های مختلف این موتورها از جمله؛ استفاده از عملگرهای بولی، جستجوی دقیق عبارت، محدود کردن یک جستجو به بخش خاصی از رکورد (مانند عنوان، آدرس) کوتاه سازی کلمات، جستجوی نزدیک یابی واژه ها، ایجاد محدودیت زمانی و منطقه ای و زبانی و …. به جستجوی اطلاعات کمک می کند اما باید تأکید کرد که در امر بازیابی اطلاعات از اینترنت بدون نمایه سازی نظام یافته نمی توان انتظار بازیابی مفید و مؤثر را داشت.

هرچند بیشترین اطلاعات موجود بر روی اینترنت به زبان انگلیسی است، ولی حجم اطلاعات به زبان فارسی نیز با سرعت در حال افزایش است و کاربران به دلایل مختلفی علاقه زیادی به اطلاعات فارسی نشان می دهند و از آن جایی که زبان غالب در اینترنت انگلیسی است، جستجو به زبان های غیرانگلیسی از جمله فارسی، مسایل و مشکلات مختلفی را جدای از مشکلات عمومی اینترنت دارد.حجم اطلاعات به زبان فارسی در روی اینترنت در اشکال مختلف آن به سرعت رشد کرده است. در حال حاضر توسعه وبلاگ های فارسی، سایت های علمی، تبلیغاتی و دانشگاهی به زبان فارسی باعث شده است که جایگاه زبان فارسی تا حد زبان اول ارتباطات اینترنتی نزد ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر جهان ارتقاء یابد. شاید بتوان گفت که اولین مرجع وبلاگ نویسی فارسی با انتشار راهنمای ساخت وبلاگ فارسی آغاز شده است.

بدون شک دومین موج نیز با شروع به کار سایت پرشین بلاگ که امکان راه اندازی وبلاگ برای کاربران فارسی زبان را با سهولت بیش تری فراهم می کند آغاز شده است. اما پیامد قابل توجه دیگری که رشد وبلاگ نویسی در ایران داشته است پیدایش سایت های اینترنتی فارسی زبانی است که صاحبان وبلاگ ها ایجاد کرده اند و این خود موج جدیدی از گسترش کاربرد اینترنت در جامعه ایران به حساب می آید. اکنون روی آوردن برخی از روزنامه نگاران، پژوهش گران، دانشجویان به وب فارسی و استفاده از منابع خبری، علمی و …. موجب تقویت نقش رسانه ای وب فارسی شده است. پدیده دیگری که باعث گسترش زبان و خط فارسی در اینترنت شده است، ایجاد کتابخانه های دیجیتالی فارسی در شبکه جهانی است. با این که از شکل گیری کتابخانه های فارسی در شبکه جهانی مدت زیادی نمی گذرد، اما با این حال به سرعت در حال رشد و گسترش است.

شماری از این کتابخانه ها در پایگاه های اینترنتی شکل گرفته اند و بسیاری وبلاگ هایی هستند که برای این کار راه اندازی شده اند. از ویژگی های این کتابخانه ها این است که هیچ یک جنبه تجاری ندارند. آنچه در بسیاری از کتابخانه های مجازی فارسی در دسترس است فقط شامل کتاب نیست، بلکه نوشته هایی اعم از داستان، مقاله، تک نگاشت و …. نیز در میان مجموعه ها دیده می شود. هم چنین آثاری که احتمالاً هیچ گاه چاپ کاغذی ندارند و البته وجود کتاب هایی که مدت هاست نایاب هستند و مجال انتشار دوباره نیافته اند و یا آثاری که امروز به دلایلی بازچاپ آن ها مقدور نیست، از جاذبه های کتابخانه های مجازی اند.

پایگاه اینترنتی کتاب های رایگان فارسی، پایگاه اینترنتی بانی تک، کتابخانه مجازی داستان های فارسی، آوای آزاد، پایگاه اینترنتی خوابگرد، کتابخانه دوات، پایگاه اینترنتی سخن، وبلاگ کتابخانه هرمس، پایگاه اینترنتی گفتمان، پایگاه تاریخ و فرهنگ ایران زمین، پایگاه مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت، کتابخانه پایگاه اینترنتی حوزه، پایگاه اینترنتی امام علی (ع)، پایگاه اینترنتی کتابخانه دیجیتال و …. شماری از این کتابخانه ها هستند. کاربران به دلایل مختلفی از قبیل ?دسترسی آسان و ارزان به حجم عظیم اطلاعات، عدم نیاز اطلاعات یافته شده از اینترنت به تایپ مجدد، دسترسی سریع و اطلاعات جدید، صرفه جویی در وقت و عدم تسلط اکثر کاربران به زبان انگلیسی که زبان غالب بر اینترنت است? به دنبال اطلاعات فارسی از اینترنت هستند. گسترش زبان و انبوهی از نوشتارها ایجاب می کند که خط ضابطه داشته باشد و از سوی دیگر پیشرفت فناوری و پیدایش اینترنت خواستار ضابطه و قانونمندی است.

اطلاع رسانی که جنبه بین الملی پیدا کرده است بدون دستور خطی سامان یافته و نظام مند میسر نیست و دست کم بر دشواری ها می آفریند. در حال حاضر وبلاگ های فارسی مقام دوم یا سوم را در جهان دارا می باشد. به نظر دکتر آشوری، اگر زبان فارسی به همین صورت بی دقت در اینترنت به کار رود در سطح زبانی برای تفنن باقی خواهد ماند و کم تر حرفی جدی به این زبان زده خواهد شد. آینده زبان فارسی در اینترنت بستگی به این دارد که نویسندگان فارسی تا چه حد کار خود را جدی بگیرند و این زبان را بازسازی کنند که از لحاظ قدرت بیان و دقت مفاهیم و استواری ساختار دستوری به زبان انگلیسی نزدیک شود.

نبود استاندارد ثابت رسم الخط فارسی موجب این شده است که به تعداد صفحات وب فارسی سبک و سیاق نگارش به کار رفته باشد،بنابراین می توان چنین ارزیابی کرد که اکثر وب های فارسی در برخی خصوصیات مشترک می باشند از جمله این که نگارش برخی از آن ها زبان غیررسمی و محاوره ای است و به خصوص در متون علمی اغلب واژه های بیگانه به دفعات استفاده می شود. رسم الخط مورد استفاده نیز متفاوت و سلیقه ای است و برخی از آن ها غلط های تایپی و نگارشی فراوانی دارند و این خصوصیات، اغلب به جهت محدودیت های محیط الکترونیکی و عدم تطابق رسم الخط فارسی با آن می باشد که نمایه سازی و سپس جستجو به این زبان را با دشواری هایی رو به رو می سازد. با توجه به این نکته که اطلاعات ارزشمند فراوانی در اینترنت وجود دارد و اینترنت با شتابی فراوان به یک منبع اطلاعاتی ممتاز تبدیل شده است. موتورهای جستجو به عنوان یکی از اساسی ترین دروازه های ورود به منابع اینترنتی دارای ضعف هایی هستند که می توان به این موارد اشاره کرد:

▪ در یک مجموعه از یافته های بازیابی شده مدخل های تکراری فراوانی ملاحظه می شود.

▪ نتایج غیر قابل پیش بینی هستند.

▪ نتایج چه بسا گمراه کننده باشند؛ ممکن است جستجویی در یک موتور کاوش نتیجه ای نداشته، ولی در موتور دیگر دارای یافته های فراوان باشد.

▪ موتورهای کاوش محتویات پایگاه های اطلاعاتی خودشان را نشان نمی دهند و از معیارهایی که برای گنجاندن یک مدرک در فایل هایشان دارند حتی شرحی ارائه نمی کنند.

▪ مهار واژگانی وجود ندارد و قواعد نقطه گذاری و بزرگ نویسی نیز استاندارد نیست.

▪ بدون بررسی عملی هر عنصر، اغلب نمی توان میزان ربط و رابطه ها را تحلیل کرد. یعنی اطلاعات کافی در مدخل نمایه نیست تا فرد بتواند دست به انتخاب بزند.

▪ عدم توان موتورهای جستجو در تمایز میان مدارکی که توسط فرد الف نوشته شده و مدارکی که درباره فرد الف نوشته شده است.

▪ منابع قابل توجهی در شبکه وب وجود دارند که توسط موتورهای جستجو نمایه نمی شوند. به این بخش از وب اصطلاحاً وب نامریی می گویند. ?وب نامریی بخش بزرگی از وب است که موتورهای جستجو آن ها را نمی توانند نمایه کنند و عبارتند از: سایت های دارای رمز عبور، فایل های پی.دی.اف از متون آرشیو شده، ابزارهای تعاملی نظیر ماشین حساب ها و برخی از واژه نامه ها و هم چنین بعضی از پایگاه های اطلاعاتی، منابع محافظت شده از طریق اسم کاربر و گذر واژه، منابع و صفحات وب بدون پیوند و صفحات افزون بر حداکثر تعداد صفحات قابل مرور.?جستجوی اطلاعات در اینترنت به دو روش می تواند صورت گیرد یکی استفاده از جملات زبان محاوره ای است و دیگری بکارگیری کلمات کلیدی. در روش استفاده از جملات زبان محاوره ای که اغلب به کاربران تازه کار پیشنهاد می شود. یکی از عیب های بزرگ این روش تعداد نتایج جستجوی زیادی است که بازگردانده می شود. به همین دلیل این روش توسط کاربران حرفه ای و حتی توسط همه، کم تر استفاده می شود. یکی از کاراترین و مقتدرترین روش های جستجوی اطلاعات در دنیای وب استفاده از واژه هایی است که اصطلاحاً کلمات کلیدی نامیده می شوند. اغلب کاربران حرفه ای و جستجوگران ورزیده دنیای اینترنت می توانند با طرح بهترین کلمات کلیدی و بکار بستن قوانین ترکیب آن ها با هم برای نیازهای اطلاعاتی خود پاسخی در خور بیابند. در این روش توصیه های زیر برای انتخاب کلمات کلیدی و نیز جستجوی دقیق و مفید پیشنهاد می شود که بشرح ذیل است:

۱) حتی المقدور سعی شود کلمات کلیدی از میان اصطلاحات منحصر به فرد و اسامی خاص انتخاب شود.

۲) حتی المقدور از آوردن کلمات عمومی که عناوین بسیاری را در زیر مجموعه خود شامل می شوند، جداً خودداری کنید.

۳) همیشه اسم شخص یا نام شی یا هر چیز دیگری را که مد نظر دارید به طور کامل وارد کنید.

۴) دقت کنید که اگر موتور جستجو میان حروف بزرگ و کوچک تفاوتی می گذارد، این مسأله را در طرح کلمات کلیدی خود مدنظر داشته باشید.

۵) در نظر داشته باشید اگر نتیجه جستجو صفر بود به احتمال زیاد می تواند از یک اشتباه تایپی باشد.

۶) اگر املای صحیح و کامل کلمه ای را نمی دانید از کارکتر جانشین که اغلب * و یا ? است استفاده کنید.

۷) اگر یک کلمه کلیدی را برای طرح دقیق و تمام و کمال یک مورد جستجو کفایت نمی کند، از تکنیک های جستجوی عبارتی، استفاده از اپراتورهای جبر بولین (AND، OR، NOT) استفاده کنید. جستجوی عبارتی یکی از مهم ترین و قدرتمندترین امکانات جستجو در اغلب موتورهای جستجو می باشد و می توان یک عبارت یا جمله مشخص را به همان ترتیبی که کلمات وارد شده اند مورد جستجو قرار داد. برای این روش جستجو عبارت مورد نظر را داخل گیومه?? بگذارید.

۸) استفاده از عملگر AND :

به مفهوم ?و? برای محدود کردن دامنه جستجو از طریق ترکیب کلید واژه های مختلف به کار می رود و برای ترکیب کلیدهای جستجو زمانی که برای شما مهم است که دو یا چند کلمه کلیدی حتماً وجود داشته باشد و علامت آن در پایگاه های مختلف به صورت استفاده از عبارت AND، استفاده از + ، انتخاب عبارت ALL THE WORD از منو، انتخاب عبارت (MATCH ON ALL WORDS AND) به وسیله کلیک کردن روی دکمه های رادیویی است.

۹) استفاده از عملگر OR :

اپراتور OR به مفهوم ?یا? و برخلاف عملگر AND باعث گسترش دامنه جستجو و بازیابی اطلاعات بیش تر شده برای ترکیب کلید واژه های جستجو زمانی که انتظار دارید فقط یک، دو یا چند کلمه کلیدی حضور داشته باشند و علامت آن استفاده از عبارت OR، چگونگی اجرای ساده و معمولی آن، انتخاب عبارت ANY OF THE WORDS از منو، انتخاب عبارت (MATCH ON ANY WORDS OR) با کلیک بر روی دکمه های رادیویی می باشد. یکی از کاربردهای مهم این عملگر پوشش مفاهیم یا اصطلاحات مترادف، مرتبط یا با املاهای متفاوت است.

۱۰) استفاده از عملگر NOT :

اپراتور NOT به مفهوم ?نه? و یا به جز که در این صورت همه جواب های بازگشتی که حاوی عبارت یا کلمه کلیدی هستند حذف خواهند گردید و برای اجرای آن فقط کافیست که NOT را قبل از عبارت یا کلمه کلیدی مورد نظرتان با یک فاصله بیاورید.

۱۱) استفاده از کوتاه سازی کلید واژه ها:

این تکنیک به ما امکان می دهد که با وارد کردن بخشی از یک کلید واژه بتوانیم مشتقات مختلف آن را نیز در فرآیند جستجو بازیابی کنیم. اکثر موتورهای جستجو این تکنیک را با استفاده از علامت ستاره (*) ارائه می دهند. یکی از مشکلات استفاده از این تکنیک این است که باعث بازیابی اطلاعات غیرمرتبط و ناخواسته زیادی می شود.

۱۲) استفاده از عملگر نزدیک یابی:

در بسیاری از موارد استفاده از عملگر AND باعث بازیابی اطلاعاتی می شود که برای ما مفید نیست. به این دلیل که این عملگر کلید واژه ها را در هر کجای متن که باشند بازیابی می کند. در این موارد استفاده از تکنیک نزدیک یابی می تواند از ریزش کاذب اطلاعات و یا بازیابی اطلاعات غیرمرتبط جلوگیری نماید. همه موتورهای جستجو قابلیت استفاده از این تکنیک را ندارند ولی به عنوان مثال در موتور جستجوی آلتاویستا می توان با استفاده از عملگر NEAR از این تکنیک استفاده نمود.

۱۳) جستجوی ترکیبی با استفاده از پرانتز:

این تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک های جستجو می باشد که به وسیله آن می توان تا حدود زیادی از بازیابی موارد غیرمرتبط در محیط وب جلوگیری کرد. در این روش می توان از همه عملگرهای جستجو که در بالا گفته شده یک جا استفاده کرد و آن ها را با هم دیگر ترکیب نمود.

۱۴) جستجوی کلیدواژه در عنوان صفحات وب:

این تکنیک با این پیش فرض که عنوان یک صفحه وب تا حدود زیادی نمایان گر محتوای اطلاعات موجود در آن است به جستجوی واژه های کلیدی در عنوان سایت ها می پردازد. علامت آن در موتورهای جستجو متفاوت است ولی اغلب موتورهای جستجو از طریق فهرست انتخابی و یا گزینه های دیگر این امکان را فراهم می آورند.

۱۵) جستجوی حوزه سایت ها:

با توجه به این که به صورت قراردادی هر کشوری حوزه خاصی در محیط وب دارد، قابلیت جستجوی حوزه سایت ها به ما این امکان را می دهد که فرایند جستجو را به حوزه خاصی نظیر سایت های وب ایران (IR) و یا سایت های وب سازمان های غیر انتفاعی (ORG) محدود کنیم.

دستورات استفاده از این تکنیک در موتورهای جستجو مختلف می باشد.

۱۶) محدود کردن جستجو به زبان های مختلف باعث می شود نتایج جستجو به زبان های دیگر آورده نشود و انتخاب مطلب مورد نظر آسان تر است.

۱۷) محدود کردن جستجو به تاریخ انتشار منابع در وب:

تاریخ انتشار یا به اصطلاح روزآمدی مطلب به خصوص در منابع علمی اصل مهمی است و این گونه محدودیت باعث می شود بنا به نیاز کاربر جدیدترین و یا قدیمی ترین منبع بازیابی بشود.

۱۸) جستجوی رسانه های مختلف؛ موسیقی، عکس، ویدئو:

زمانی که فقط نوع خاصی از رسانه مورد نیاز است به عنوان مثال زمانی که به عکس یک شخصیت نیاز داریم، جستجو در میان عکس ها باعث می شود نتیجه جستجو شامل اطلاعات دیگری در مورد آن شخصیت نباشد.

۱۹) جستجوی صفحات با فرمت های مختلف:

PDF، WORD، MP۳، MPEG. زمانی که فرمت خاصی مورد نظر است می توان از این تکنیک استفاده کرد .

به عنوان مثال اگر مایل باشیم منبع بازیابی شده در فرمت PDF باشد، این تکنیک می تواند مفید باشد.

۲۰) آگاهی از پیش فرض های جستجو در موتور جستجو:

با توجه به این که هر موتور جستجو برای ترکیب واژه ها یک پیش فرض دارد و اگر از هیچ گونه عملگری استفاده نشود، کلید واژه ها را به صورت پیش فرض با یکی از عملگرهای جبر بولی ترکیب می کند؛ آگاهی از این پیش فرض موتورهای جستجوی مختلف مهارت ما را در جستجو بالا می برد.

۲۱) وب نامریی:

وب نامرئی به دو دلیل کمی و کیفی اهمیت دارد کمی از این نظر که موتورهای جستجو فقط قادر هستند حدود ۱۶ درصد از اطلاعات موجود در اینترنت را بازیابی کنند و اندازه وب نامرئی تقریباً ۵۰۰ برابر وب مرئی است و کیفی از این نظر که منابع اطلاعاتی موجود در وب عمیق معمولاً ارزشمند و مفید هستند و در بسیاری از موارد پاسخ گوی نیاز کاربران می باشند. آشنایی با ابزارهایی که برای شناسایی منابع وب نامرئی به وجود آمده اند و کاربران را به سایت های مناسب راهنمایی می کنند، باعث دسترسی به این بخش عظیم از اطلاعات مفید و ارزشمند می شود. مثل سایت INVISIBLEWEB که فهرستی از منابع نامرئی را و سایت COMPLETEPLASET که فهرستی از تقریباً ۴۰۰۰۰ پایگاه اطلاعاتی وب نامرئی را ارائه می دهد.

يکشنبه 20/10/1388 - 10:58
 

در این مدار با نحوه ارسال اطلاعات از طریق کامپیوتر بر روی LCD که نوع آن 2 در 16 است، آشنا می شوید.

 

 

منظور از 2 در 16 بودن یک LCD این است که LCD دارای 2 ردیف است که هر ردیف آن دارای 16 ستون است اگر ماتریس ها را بشناسید می توانید تصویر بهتری از این مطلب داشته باشید 

در این مدار شما با فشردن هر دکمه بر روی صفحه کلید یا کیبورد معادل آن را بر روی LCD که مجزا از کامپیوتر است، مشاهده خواهید کرد در واقع شما در این مدار با یک نمونه از مداری که در اصطلاح به آن pcinterface می گویند آشنا می شوید در ضمن برای کار با این مدار بایستی با زبان برنامه نویسی C نیز تا حدودی آشنا باشید

مدار ارسال اطلاعات ، آموزش بستن مدار

قطعات مورد نیاز

 

1. 1 عدد آی سی MAX232

2. 1 عدد آی سی 74HC4060

3. 1 عدد آی سی CDP6402C

4. 1 عدد LCD 2*16

5. 1 عدد آی سی CD4069

6. 4 عدد خازن 10 میکروفاراد

7. 2 عدد خازن 22 پیکو فاراد

8. 1 عدد کریستال 2.4576

9. 1 عدد مقاومت 10 مگااهم

10. یک ردیف 16 تایی پین هدر مادگی

11. یک ردیف 16 تایی پین هدر نری

12. برد بورد

13. 1 عدد کابل RS232 پین به پین

14. 1 عدد مقاومت 220 اهم

15. 1 عدد سوکت RS232

 

نقشه مدار

مدار ارسال اطلاعات ، آموزش بستن مدار

آی سی MAX232 که در بازار با نام HIN232 می توانید پیدا کنید رابط بین پورت سریال کامپیوتر شما با دیگر سخت افزار موجود در مدار شما می باشد آی سی CDP6402 در واقع وظیفه انتقال اطلاعات سریال و تبدیل آن به صورت موازی جهت نمایش بر روی LCD را بر عهده دارد عمل انتقال اطلاعات بر روی LCD را پورت های RBR1 تا RBR8 بر عهده دارند هنگامی که شما کلیدی را بر روی صفحه کلید فشار می دهید اطلاعات آن از طریق پورت سریال به پایه 20 آی سی منتقل می شود در استاندارد RS232 پین های DTR و TXD است و پین RXD نیز وظیفه دریافت اطلاعات را در این نقشه به عهده دارند.

آی سی CDP6402 برای کار با LCD نیاز به یک کلاک داخلی نیاز دارد که این کلاک را مطابق نقشه از پایه های مشترک شده 40 و 17 که به پایه12 آی سی 74HC4060 متصل است انجام می شود.

مدار ارسال اطلاعات ، آموزش بستن مدار

برای این کار آی سی 74HC4060 از کریستال 2.4576 استفاده شده است با استفاده از این فرکانس پالس تولید شده در پایه 7 این آی سی 153.6 کیلو هرتز خواهد بود که با تقسیم آن بر عدد 16 9600BPS به دست می آید منظور از 9600 Baud rate یا نرخ ارسال اطلاعات در هر ثانیه است اگر به برنامه نوشته شده به زبان C نیز توجه کنید نرخ ارسال اطلاعات معادل 9600BPS تعیین شده است نرخ ارسال اطلاعات در واقع سرعت انتقال اطلاعات نیز می باشد به توضیحات مربوط به این آی سی در ادامه صغحه توجه کنید عدد 16 مشخصه داخلی آی سی CDP6402 است که از حاصل ضربش در Baud rate مقدار فرکانس کاری مورد نیاز برای ارسال اطلاعات بر روی LCD مشخص می شود.

در آی سی CDP6402 مواردی که شما می بایست برای انتقال در نظر بگیرید لحاظ شده است که به این موارد نیز اشاره خواهم کرد

مدار ارسال اطلاعات ، آموزش بستن مدار

شما در ارسال اطالاعات علاوه بر تنظیم سرعت اطلاعات نیازمند تنظیم موارد دیگری از قبیل مقدار بیت اتنقال داده شده در هر بار انتقال،STOP BIT و parity خواهید بود parity شامل دو دسته odd parity به معنی parity فرد و even parity به معنای parity ذوج است این موارد نیز توسط آی سی CDP6402 تعیین می شود.

پایه PI که پایه 35 است به عنوان پایه مربوط به parity پایه SBS که پایه 36 است مربوط به stob bit ،پایه های CLS1 و CLS2 مربوط به طول کاراکتر است پایه EPE نیز مربوط به parity از نوع ذوج است.

پایه 34 نیز register یا ثبات مربوط به نگهداری این اطلاعات است در ادامه توضیحات به معرفی آی سی ها و LCD می پردازیم

 

 

ادامه دارد...

يکشنبه 20/10/1388 - 10:57

مدیر یك شركت اینترنتی با بیان اینكه سرویس دایل‌آپ به دو صورت به مردم ارائه می‌شود، گفت: این سرویس به‌صورت سرویس هوشمند IN و كارت‌های اینترنتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد كه در سرویس IN كاربر بعد از استفاده از اینترنت هزینه آن در قبض تلفن ثابتش محاسبه می‌شود كه دقیقه‌ای 5 تومان و هر ساعت 300 تومان محاسبه می‌شود.

ژیرایر وارطانیان در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: كارت‌های اینترنتی درواقع به صورت prepaid است و تقریبا هزینه استفاده از این روش برای اینترنت در مقایسه با سرویس هوشمند IN نصف است و استقبال مردم نیز بیشتر از روش سرویس هوشمند IN بیشتر است چون كاربر پول استفاده از سرویس اینترنت را بعدا پرداخت می‌كند و از طرفی نگرانی تمام شدن اعتبار كارت و خریداری كارت مجدد را ندارد و روش راحت‌تری را برای استفاده از اینترنت انتخاب می‌كند.

وی با بیان این كه شرکت‌های ISP (رسا) در گذشته به‌عنوان نخستین شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت مجوز فعالیت گرفته و اینترنت را به‌صورت دایل‌آپ به کاربران ارائه کردند، اظهار كرد: مرحله دوم از طریق كارت‌های اینترنتی است كه در این روش كارت خریداری شده و از طریق وارد كردن نام كاربری و رمز عبور مشترك از اینترنت استفاده می‌كنند كه در این روش هزینه تلفن ثابت برای هر ساعت استفاده از اینترنت 150 تومان محاسبه می‌شود.

مدیر این شركت اینترنتی ابراز كرد: از طرفی در زمان استفاده از اینترنت پرسرعت نیز میزان پهنای باندی كه در قرارداد نوشته شده در اختیار كاربران قرار نمی‌گیرد زیرا به‌صورت اختصاصی نبوده و حتی ممكن است در ساعات پرترافیك بین 10 تا 15 نفر share (اشتراك) شود و سرعت واقعی كاهش می‌یابد و در مواقعی از سرعت دایل‌آپ نیز كمتر می‌شود كه این موضوع به ضرر مصرف‌كننده است.

وارطانیان ادامه داد: از طرف دیگر شركت‌های ندا - ارائه‌كننده اینترنت پرسرعت - می‌گویند كه چون اینترنت را گران می‌خریم، صرف نمی‌كند كه بین تعداد كمتری مشتری آن را در اختیار قرار دهیم.

به گزارش ایسنا در حال حاضر ارتباط با اینترنت از سه طریق انجام می‌شود؛ نخستین روش از طریق خط تلفن است كه به صورت دایل‌آپ و با شماره‌گیری انجام و به اشغال شدن خط تلفن منجر می‌شود.

اما روش دوم استفاده از خطوط تلفن به‌صورتی است كه دیگر نیازی به شماره‌گیری نیست و تلفن اشغال نمی‌شود كه همان روش اینترنت پرسرعت است و روش سوم استفاده از اینترنت از طریق امواج رادیویی است كه از سرویس‌دهنده به محل دریافت‌كننده منتقل می‌شود.

وقتی كه این نوع اینترنت برقرار می‌شود با ایجاد هات اسپات، اینترنت به شكل بی‌سیم به محل‌هایی مثل فروشگاه‌های بزرگ و مراكز خرید وصل می‌شود تا افراد بتوانند به شكل بی‌سیم با استفاده از رایانه‌های لپ‌تاپ با اینترنت ارتباط برقرار كنند.

يکشنبه 20/10/1388 - 10:51