تعداد مطالب : 837
تعداد نظرات : 190
زمان آخرین مطلب : 2885روز قبل
  باغ پرندگان

 باغ پرندگان فعالیت خود را در مرداد ماه 1375 آغاز كرده است. این باغ با مساحتی بالغ بر 55000 مترمربع یكی از جاذبه های تفریحی شهر اصفهان است. این مجموعه كه بخشی از پارك جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود است از معدود باغهای پرندگان در خاورمیانه می باشد. مساحت داخلی زیر توری باغ 17000 مترمربع و مساحت توری كه بر روی 16 ستون متحرك به ارتفاع حداكثر 32 متر قرار گرفته است 40000 مترمربع است.

باغ پرندگان توسط شهرداری اصفهان احداث شده است و اكنون تحت مدیریت طرح ساماندهی ناژوان و صفه اداره می شود.

این مجموعه از قسمتهای مختلفی تشكیل شده است كه به اختصار به معرفی آنهامی پردازیم .

منبع:http://www.isfahan.ir/visitorpages/Show.aspx?ItemID=55

چهارشنبه 19/10/1386 - 11:33

بسم الله الرحمن الرحیم

و لَقَدْ آتَیْنَا دَاوُودَ وَسُلَیْمَانَ عِلْمًا وَقَالَا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی فَضَّلَنَا عَلَى كَثِیرٍ مِّنْ عِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ

وما به داوود و سلیمان، دانشى عظیم دادیم; و آنان گفتند: «ستایش از آن خداوندى است كه ما را بر بسیارى از بندگان مؤمنش برترى بخشید.»

سوره نمل آیة 15

چهارشنبه 19/10/1386 - 11:31
نمک

مصرف نمک موجب تجمع آب در بدن کاهش ادرار و تشدید تنگی تنفس بیماران قلبی می شود . قلب همانند پمپی ، خون را به ریه و آئورت می رساند و سپس خون در بدن جریان می یابد؛ در صورتی که این پمپاژ توسط قلب بخوبی صورت نگیرد تنگی نفس ایجاد شده و به دنبال آن آسم قلبی و آسم حاد ریه ظاهر می شود . در بیماری های قلبی مادرزادی در کودکان نیز به علت ارتباط بین دو بطن ، خون تصفیه نشده وارد بطن چپ و سپس آئورت شده که موجب بروز سیانوز می شود و ممکن است به تنگی نفس بینجامد. اگر مبتلایان به تنگی دریچه میترال به طور ناگهانی کار سنگینی انجام دهند حالت خفگی و تنگی نفس شدید در آنان ایجاد می شود و سرفه های شدید شبانه همراه با خس خس سینه و احساس خفگی از علایم تنگی نفس است.

در صورتی که قلب قادر به پمپ کردن خون نباشد، مقداری خون وارد ریه می شود؛ به طوری که بیمار احساس خفگی می کند و سرفه هایی توام با خلط خونی دارد.  تنگی نفس در بیماران قلبی ، ریوی و عصبی ایجاد می شود که تنگی نفس در بیماران قلبی توام با خس خس سینه است.

علاوه بر نمک ، مصرف چربی های اشباع شده نیز موجب رسوب کلسترول در عروق می شود که به انسداد عروق کرونر می انجامند؛ به طوری که این انسداد مانع خون رسانی به قلب می شود که خود تنگی نفس را به دنبال دارد.

فشار اکسیژن در کوه بسیار کم است و در نتیجه کوهنوردی ، تنگی نفس بیماران قلبی را تشدید می کند. درمان عارضه بیماری براساس شدت و ضعف آن با تجویز داروهای خاص یا اعمال جراحی و تعویض دریچه قلب قابل درمان است و در برخی موارد هم به درمان نیازی ندارد.
نسیم رضوان
دوشنبه 17/10/1386 - 11:29

ادامه...........

ارزش غذایی میگو

گوشت گوسفند، گوساله، مرغ، ماهی و میگو جزو غذاهای با پروتئین بالا محسوب می شوند كه معمولا نیاز پروتئینی بدن باید توسط آنها تأمین شود.
همچنین میزان كلسترول در 100گرم میگو حدود دوسوم میزان كلسترول در یك تخم مرغ 50گرمی است.
 
یعنی در وزن مساوی، میزان كلسترول میگو یك سوم كلسترول تخم مرغ است. با این تفاوت كه در میگو، میزان اسید چرب اشباع كه برای سلامتی مضر است صفر است كه می تواند به كاهش كلسترول خون كمك كند.

 كلسترول موجود در میگو باعث افزایش كلسترول خون نمی شود و اصولا آن چه كه علت اصلی افزایش كلسترول خون است، اسیدهای چرب اشباع به شمار می روند.

میگو مقدار قابل توجهی املاح ضروری به خصوص فسفر و آهن دارد كه به ویژه برای كودكان در حال رشد و زنان باردار بسیار مفید است.

نكته قابل توجه دیگر این كه در غذاهای دریایی به دلیل كمتر بودن بافت پیوندی به نسبت سایر غذاهای گوشتی، گوشت آنها نرم تر بوده و این واقعیت به خصوص پس از پخت مشخص می شود. به همین دلیل غذاهای دریایی و از جمله میگو برای افراد مسن كه به دلیل وضعیت دهان و دندان كمتر قادر به جویدن و هضم غذا هستند بسیار مفید است.

در ارتباط با اندازه میگو توضیح این كه بر خلاف تصور عامه میگوهای درشت یا به اصطلاح شاه میگو به دلیل مسن بودن میگو و سفت شدن عضلات آنها و به زبان دیگر پیر شدن آنها در مقایسه با میگوهای كوچكتر، خوشمزه نیست و در میگو نیز مانند سایر جانوران مثل مرغ، گاو و گوسفند نوع كوچكتر آن خوشمزه تر است، دلیل اصلی تفاوت قیمت در میگوهای ریز و درشت درصد ضایعات آن است.

دوشنبه 17/10/1386 - 11:23

میگو
روش های تشخیص میگوی سالم و غیرسالم


میگو به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع خیلی سریع خراب می شود. چون تمام اندام های گوارشی میگو در ناحیه سر قرار دارد، شروع مرحله فساد از ناحیه اتصال سر با قسمت بدن است، كه با شروع مرحله فساد، سر میگو را جدا كرده و بدون سر به فروش می رسانند.

در مرحله بعد پوست میگو را جدا كرده و عضله تنها می ماند. البته این بدان معنی نیست كه هر میگوی بسته بندی شده بدون سر دارای مشكل است، چون ممكن است بر اثر بازار مصرف، میگو را سركنی و یا آن را پوست كنی كرده و به فروش برسانند.

پس میگو باید با سر بوده و سر آن سفت و محكم به بدن چسبیده باشد. رنگ میگو بسته به گونه، نژاد و محیط زندگی میگو متفاوت است ولی پس از پخت تقریبا تمامی میگوها به رنگ صورتی مایل به قرمز درمی آیند كه شدت این رنگ نشانه سلامت میگو است. هر چقدر میگو پس از پخت كمتر صورتی شود، كیفیت پایین تری دارد، رنگ میگو باید یكنواخت بوده و لكه های سیاه درشت به شكل خال های درشت نداشته باشد. خال های ریز پراكنده در سطح بدن طبیعی است.

میگوی تازه بوی بد ندارد و فقط بوی خاص میگو را دارد كه اصلا تند نیست. ولی در صورت خراب شدن، بوی شدید و تند آمونیاك از آن استشمام می شود. از این نظر نوع پرورشی و دریایی آن هیچ فرقی ندارند، یعنی میگوی دریایی كه از لب ساحل بلافاصله بعد از صید به فروش می رسد بدون بو است.

در مورد نگهداری میگو، توضیح این كه اگر میگو را به صورت تازه از شهرهای جنوبی خریداری می كنید، باید در همان محل فقط سر را جدا كرده و با پوست فریز كنید. اگر میگو به صورت بسته بندی شده و منجمد خریداری می شود باید به تاریخ تولید و انقضا و كد بهداشتی جعبه دقت شود.سپس آن را در فریزر خانگی و حدود ۱۸- درجه سانتیگراد نگه داری كرد.

بسته بندی باید به صورتی باشد كه مجبور به دوباره فریز كردن میگو نشوید. برای این كار می توان وقتی میگو خریداری شد، بیش از این كه كاملا از حالت انجماد خارج شود،باید سر میگو را جدا كرد وآن را در پلاستیك به اندازه مصرف هر وعده قرار داد و البته فوری آن را داخل یك جعبه و درون فریزر گذاشت.

میگویی را كه پوست آن كنده شده به مدت زیاد نمی توان در فریزر نگاه داشت، مگر در شرایط خاص و بسته بندی خاص كه حتی در آن صورت هم مدت نگهداری طولانی نیست.
 

ادامه دارد...............

دوشنبه 17/10/1386 - 11:17

عکس خبری

يکشنبه 16/10/1386 - 15:29
ایران به تكنیك تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان و پروستات دست یافت
پژوهشگران دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر به تكنیك تشخیص زودهنگام سرطان های تخمدان و پروستات با استفاده از طیف جرم خونی دست یافتند. یكی از بهترین راه های مقابله با سرطان تشخیص زودهنگام و پیش از انتشار آن می باشد.
ابتلا به برخی سرطان ها موجب تغییرات بسیار جزئی در پروتئین های خون می شود كه از طریق روش های آزمایشگاهی متداول قابل تشخیص نیست، در روش جدید الگوی پروتئینی خون با دستگاه های طیف سنجی جرمی (Mass spectrum) مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. در حال حاضر روش های سنتی غربال گری در مورد تعداد محدودی از سرطان ها وجود دارند (مثل ماموگرافی برای سرطان سینه) كه البته با محدودیت ها و اشكالات متعددی همراه می باشد.
مطالعات چند سال اخیر نشان می دهد كه پردازش الگوی مربوط به ژن ها و فرآورده های آن ها مانند پروتئین ها می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان های مختلف منجر شود. طیف جرمی پروتئین خون، طیفی شامل فراوانی نسبی متناظر با هزاران پروتئین موجود در خون است.
يکشنبه 16/10/1386 - 15:24

 
 
عکس خبری

يکشنبه 16/10/1386 - 15:16

توصیه‌ها:

- از شیرینی‌ها كمتر استفاده كنید چرا كه حاوی مقادیر فراوانی روغن و شكر هستند.
- چنانچه عادت به مصرف شیرینی دارید، آن را جزیی از برنامه غذایی روزانه محاسبه كنید، نه ‌اینكه به برنامه غذایی اضافه كنید.
گروه چربی‌ها و شیرینی‌ها
چربی‌ها و شیرینی‌ها حاوی مقدار زیادی كالری هستند. بعضی انواع چربی‌ها مانند چربی‌های اشباع و كلسترول، خطر‌ ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. محدود كردن‌ این نوع غذاها به كاهش وزن و كنترل قند خون كمك زیادی می‌كند. سعی كنید تا آنجا كه ممكن است، از‌ این گروه غذایی كمتر استفاده كنید.
- مصرف چربی خود را محدود كنید.
- مصرف چربی اشباع را محدود كنید.‌ این نوع چربی در گوشت قرمز و فرآورده‌های حیوانی مانند كره و پنیر یافت می‌شود.
- به جای روغن جامد، از روغن‌های مایع استفاده كنید. از بین روغن‌های مایع، روغن زیتون از ارزش غذایی ویژه‌ای برخوردار است. سعی كنید هر روز از‌ این روغن در سالاد خود استفاده کنید.
گروه گوشت و جانشین‌های آن
گروه گوشت‌ها شامل گوشت قرمز (گاو، گوسفند و...) و سفید (ماكیان و ماهی)، مغزهای روغنی یا آجیل (بادام زمینی، فندق، پسته و. ..)، پنیر، سویا و تخم‌مرغ است. ‌این گروه منبع خوب پروتئین و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی است.
برای ‌اینكه بتوانید مواد غذایی متنوع از ‌این گروه را در رژیم غذایی خود داشته باشید، بهتر است به جای ‌اینكه بگوییم 2 تا 3 واحد مصرف كنید، بگوییم:
روزانه 110 تا 170 گرم از‌این گروه می‌توانید مصرف كنید.
- بیشتر از مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده كنید.
- پوست مرغ را قبل از پخت جدا كنید.
- چربی‌های گوشت قرمز را قبل از پخت كاملا جدا كنید.
- روش‌هایی چون بخارپز كردن، كبابی كردن و تفت دادن را به جای سرخ كردن و افزودن روغن انتخاب كنید.
- از پنیر كم‌‌چرب به جای خامه‌ای استفاده كنید.
- تخم‌مرغ را با روغن خیلی كم درست كنید و حتی‌الامكان آن را آب‌پز نمایید.
- به‌دلیل خواص مفید سویا جایگاه ویژه‌ای برای آن در رژیم غذایی قایل شوید.
- مقدار كمی از انواع آجیل بی نمك را به‌ دلیل چربی‌های مفید آن در رژیم روزانه خود بگنجانید.

گروه شیر و ماست
گروه شیر و فرآورده‌های لبنی، حاوی مقدار فراوانی پروتئین و كلسیم و همچنین بسیاری از ویتامین‌ها هستند. هر روز 2 تا 3 واحد از‌این گروه غذایی را در رژیم خود بگنجانید.
- شیر یا ماست كم‌چرب یا بدون چربی را انتخاب كنید.
- از ماست میوه‌ای كم‌چرب یا بدون چربی با شیرین كننده‌های كم‌كالری استفاده كنید.
- از ماست كم‌چرب به‌عنوان خامه در غذاها یا به جای سس مایونز در سالاد استفاده كنید.

گروه میوه‌ها
میوه‌‌ها حاوی كربوهیدرات هستند. آنها همچنین دارای مقادیر فراوانی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند.‌این گروه، كلیه میوه‌ها از جمله سیب، پرتقال، گلابی، زردآلو، هلو و انگور را دربر می‌گیرد. هرروز 2 تا 4 واحد از‌این گروه استفاده كنید.

توصیه‌ها:
• میوه‌ها یا آبمیوه‌ها را بدون افزودن شكر مصرف كنید.
• به جای آبمیوه، میوه تازه را كه فیبر بیشتری دارد انتخاب كنید.
• مركباتی مانند پرتقال، گریپ‌فروت و نارنگی را در رژیم روزانه خود بگنجانید.

یک واحد از‌این گروه شامل:
1 عدد میوه تازه كوچك مانند سیب، پرتقال، لیمو شیرین، موز
نصف عدد گریپ فروت
1 برش هندوانه
یک‌چهارم طالبی
1-نصف لیوان میوه‌های ریز مانند انگور، انار، آلبالو، توت فرنگی
4 عدد انجیر متوسط
3 عدد خرما
نصف لیوان كمپوت میوه
یک چهارم لیوان میوه خشك مانند انواع برگه، كشمش، توت و انجیر خشك
نصف لیوان آب میوه

گروه نان، غلات و مواد نشاسته‌ای
در قاعده هرم، گروه نان، غلات و برنج قرار دارد. ‌این مواد غذایی، به‌طور عمده حاوی كربوهیدرات هستند. غذاهای موجود در ‌این گروه به‌طور عمده شامل غلاتی مانند گندم و جو است. سبزی‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی، نخود سبز و ذرت و همچنین حبوبات مانند لوبیا چیتی، عدس و لپه به ‌این گروه تعلق دارند. علت‌ اینكه سبزی‌های نشاسته‌ای و غلات و حبوبات در‌ این گروه هستند‌ این است كه در یك واحد از آنها، مقداری از كربوهیدرات به‌اندازه یك برش نان است. بنابراین شما می‌توانید در طراحی رژیم غذاییتان، آنها را كربوهیدرات به شمار آورید. روزانه 6 تا 11 واحد از‌ این گروه می‌‌توانید مصرف كنید.

یك واحد از‌این گروه شامل:
1 كف دست نان (سنگك، بربری و تافتون)= 4 كف دست نان لواش= 30 گرم
سه چهارم لیوان غلات آماده خوردن (برشتوك)
یک سوم لیوان برنج یا ماكارونی پخته
نصف لیوان لوبیا چیتی، عدس، نخود یا ذرت پخته
یک عدد سیب زمینی كوچك
3 تا 4عدد بیسكوییت

گروه سبزی‌ها
سبزی‌ها به‌دلیل ‌اینكه چربی ندارند، انتخاب مناسبی برای وعده‌های غذایی هستند. همچنین می‌توان از آنها به‌عنوان میان وعده‌های کم‌كالری استفاده كرد. سبزی‌ها غنی از ویتامین‌‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند.‌این گروه غذایی شامل كلیه سبزی‌های برگ سبز مانند اسفناج، جعفری، تره و...، كلم، گل‌كلم، هویج، كاهو، خیار و گوجه فرنگی است. سبزی‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی، ذرت و نخود سبز، در رژیم غذایی افراد دیابتی، در گروه غلات و نشاسته قرار می‌گیرند. هر روز حداقل 3 تا 5 واحد از ‌این گروه مصرف كنید.
منبع: لینکستان

يکشنبه 16/10/1386 - 14:32
هرم غذایی دیابتی‌ها
اگر به دیابت مبتلا هستید حتما با جداول جانشینی غذاها آشنا هستید. در ‌این جداول، غذاها به گروه‌های اصلی تقسیم شده‌اند و برای هر گروه واحدی تعریف شده است. مقدار وزنی مواد غذایی گوناگون در یک گروه ممکن است با هم متفاوت باشد. برای ‌اینکه شما بتوانید از مقدار‌های تعیین شده برای برنامه‌ریزی غذای روزانه استفاده کنید باید:
• اولا گروه‌های اصلی مواد غذایی را بشناسید.
• ثانیا مقدار مواد غذایی را که معادل یک واحد از گروه است، بشناسید.
• ثالثا مقدار انرژی روزانه مورد نیاز خود را به کمک کارشناس تعیین کنید و برنامه وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها را برای هر روز مشخص کنید.

هرم غذایی افراد مبتلا به دیابت کمی ‌با هرم غذایی افراد سالم متفاوت است زیرا گروه‌های غذایی در‌این هرم بر اساس محتوای کربوهیدرات و پروتئین دسته‌بندی شده‌اند نه غذا. با ‌اینکه مقدار کربوهیدرات یک واحد غذاها، در یک گروه با هم یکسان است اما ممکن است مقدار پروتئین آنها متفاوت باشد. برای مثال شما سیب زمینی و سایر سبزی‌های نشاسته‌ای را به جای گروه سبزی‌ها در گروه سبزی‌های نشاسته‌ای و غلات پیدا می‌کنید. پنیر به جای گروه شیر در گروه گوشت قرار می‌گیرد. مقدار واحد برنج یا ماکارونی یک سوم لیوان به جای نصف لیوان هرم معمول است و واحد آب میوه نصف لیوان در برابر سه چهارم لیوان هرم معمول مواد غذایی است.
برای هر گروه، واحدی پیشنهاد شده که یک حداکثر و یک حداقل دارد. مقادیر مورد نیاز برای هر فرد خاص را کارشناس تغذیه با توجه به وضعیت سلامت، نوع، مقدار و زمان داروهای مصرفی و شیوه زندگی او در برنامه روزانه تنظیم می‌کند.
ادامه دارد............
يکشنبه 16/10/1386 - 14:26