تعداد مطالب : 3430
تعداد نظرات : 958
زمان آخرین مطلب : 2102روز قبل

«اگر پروردگار لحظه‌ای از یاد می‌برد که من آدمکی مردنی بیش نیستم و فرصتی ولو کوتاه برای زنده ماندن به من می‌داد از این فرجه(فرصت) به بهترین وجه ممکن استفاده می‌کردم. به احتمال زیاد:
 
 اگر می‌دانستم این آخرین دقایقی است که تو را می‌بینم، چنان محکم در آغوش می‌فشردمت تا حافظ روح تو گردم. اگر می‌دانستم این آخرین دقایقی است که تو را می‌بینم، به تو می‌گفتم «دوستت دارم» و نمی‌پنداشتم تو خود این را می‌دانی. همیشه فردایی نیست تا زندگی فرصت دیگری برای جبران این غفلت‌ها به ما دهد.

کسانی را که دوست داری همیشه کنار خود داشته باش و بگو چقدر به آن‌ها علاقه و نیاز داری. مراقبشان باش. به خودت این فرصت را بده تا بگویی: «مرا ببخش»، «متاسفم»، «خواهش می‌کنم»، «ممنونم» و از تمام عبارات زیبا و مهربانی که بلدی استفاده کن.
هیچکس تو را به خاطر نخواهد آورد اگر افکارت را چون رازی در سینه محفوظ داری. خودت را مجبور به بیان آن‌ها کن. به دوستان و همه‌ی آنهایی که دوستشان داری بگو چقدر برایت ارزش دارند. اگر نگویی فردایت مثل امروز خواهد بود و روزی با اهمیت نخواهد گشت.
چهارشنبه 19/4/1392 - 12:54
 
جز تردید و هراس هیچ چیز نمیتواند میان انسان و بزرگترین آرمانها یا مراد دلش فاصله ایجاد کند.

اگر کسی موفقیت بطلبد اما اوضاع را برای شکست آماده کند دچار همان وضعی خواهد شد که برای آن تدارک دیده.

درست هنگامی که انسان کوچکترین نشانه ای از آنچه طلبیده است نمی بیند باید برای آن تدارک ببیند.

اغلب پیش از موفقیت بزرگ،اندیشه های عذاب دهنده می آیند.

انسان تنها آن چیزی را می تواند به دست آورد که خود را در حال ستادن آن ببیند.

معمولا" درست پیش از کامیابی عظیم ،دلسردی و شکست ظاهری از راه می رسد.

به دلیل قدرت تموجی و نفوذ طیفی کلام هر آنچه آدمی بر زبان آورد همان را به سوی خود جذب خواهد کرد.

تنها به سه منظور جرات کنید کلامتان را بکار ببرید: برای طلب شفا،برکت و سعادت.

هر آنچه آدمی درباره دیگران بگوید درباره او خواهند گفت.

هر آنچه آدمی برای دیگری آرزو کند همانا برای خود آرزو کرده است
چهارشنبه 19/4/1392 - 12:53
 

زندگی انسانهای معمولی یک تلاش پیوسته برای پرهیز از خویشتن است . همه چنین می کنند . البته به راه های مختلف . هیچ کس نمی تواند در سکوت بنشیند و تنها باشد . خودت را تماشا کن : اگر کاری برای انجام دادن نداشته باشی چقدر بی قراری می کنی . اگر رادیو نباشد . تلویزیون نباشد . روزنامه ای نباشد و کتابی برای خواندن نداشته باشی و کسی نباشد که با تو صحبت کند - فقط فکرش را بکن که چقدر نا آرام و بی قرار خواهی شد . تو تقریبآ وحشت می کنی . گویی که در حال مرگ هستی . تو نیاز به چیزی داری که تو را سرگرم کند . تو باید به نوعی مشغول باشی . تو نمی توانی با خودت باشی . و هر وقت با خودت باشی احساس می کنی که حوصله ات سر رفته است . حالا این عجیب است . اگر دیگری از بودن با تو حوصله اش سر برود احساس آزردگی خواهی کرد ولی تو خودت از دست خودت حوصله ات سر می رود ! و همه مانند هم هستند . هیچ کس در تنهایی احساس خوبی ندارد .

انسان همواره از خویشتن می گریزد . تمامی فعالیت او همین فرار است . در تجارت در پی پول هستی و در سیاست به دنبال قدرت می دوی . نیازی همیشگی برای سرگرم شدن هست : به تماشای مسابقه ی فوتبال می روی یا مسابقات دیگر - به هر حال باید جایی بروی . عضو باشگاهی می شوی و به جمعیتی می پیوندی یا به سینما می روی . همیشه می خواهی چیزی را تماشا کنی ولی هیچگاه در سکوت نمی نشینی . چرا؟ ترس از چیست ؟ زیرا لحظه ای که تو در سکوت بنشینی - نخستین چیزی که شخص احساس می کند یک تنها بودن عظیم است . و از این تنهایی ترس برمی خیزد و درد و تشویش . وقتی برای چند لحظه در سکوت می نشینی ناگهان خواهی دید که تمامی زندگیت فقط توهم و سراب است . تو فقط باور داری که  دوستانی داری - زیرا در وقت مرگ هیچ کس با تو نخواهد بود . تو فقط باورت شده که همسر داری شوهر داری یا فرزندانی داری یا پدر و مادری داری . اینها تمام باورهایی هستند که هرگز به تو اجازه نمی دهند که تو تنها بودن خودت را بشناسی . هر وقت تنها شوی این تنها بودن بالا می زند و به سطح می آید . ناگهان خودت را در این دنیای وسیع و بی نهایت غریبه احساس می کنی . و تو در این جا هستی - هم چون یک ذره غبار کوچک - با وجودی که آگاه هستی ولی بسیار ظریف و کوچکی . بسیار ناتوان و کاملآ تنها . و همین تولید ترس و نگرانی و رنج می کند . تو به کاری پناه می بری و مشغول چیزی می شوی تا تو را از این حقیقت دور نگه دارد .

فقط دو نوع مردم وجود دارند : کسانی که از تنها بودن خود فرار می کنند - اکثریت . نود و نه دهم درصد مردم از خودشان فرار می کنند - و آن یک دهم درصد هم مراقبه کنندگان هستند که می گویند " اگر تنها بودن یک حقیقت است پس حق است : پس فایده ندارد که از آن بگریزم . بهتر است واردش شوم . با آن روبرو شوم و آن را رودررو ببینم که چیست . " مراقبه یعنی با تمام قلب وارد تنهایی شدن . آن را کشف کردن . درباره ی آن تحقیق کردن و جویای آن شدن . تمام مراقبه یعنی همین .

و انسانی که مراقبه می کند انسانی مذهبی است . بقیه فقط دنیا پرست هستند . شاید به کلیسا و معبد و مسجد بروند - این مهم نیست و هیچ معنی نمی دهد که آنان مذهبی باشند : این نیز نوعی سرگرمی و مشغولیت است . مراقبه یعنی این که تو دیگر فرار نمی کنی . با وجودی که آزرده می کند ولی تو از آن نمی گریزی . درد آور است ولی تو فرار نمی کنی . اگر وجود دارد تو باید با آن برخورد کنی و هرچه عمیق تر آن را بکاوی - زیرا واقعیت تو چنین است .

و با شناخت عمیق تنها بودنت - تو انسانی خردمند خواهی شد .

چهارشنبه 19/4/1392 - 12:51
 زندگی ما بدون نان شاید ممكن نباشد، یکی از مهم‌ترین بخش‌های رژیم غذایی روزانه هر فرد ایرانی، همین نانی است كه هر روز سر سفره می‌آوریم. بخش قابل توجهی از پروتئین و انرژی مورد نیاز ما هم از نان تامین می‌شود. بی‌‌شک تهیه، تولید و عرضه‌ نان سالم و بهداشتی در حفظ سلامت جامعه موثر خواهد بود. آیا می‌دانید که یک نان خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ فقط 4 نان

نان‌ها را می‌توان از نظر ضخامت و حجم طبقه‌بندی كرد: نان‌های نازک و مسطح مثل لواش تافتون و سنگک، نان‌های نیمه‌حجیم مانند بربری که ضخامتش بیش از 3 سانتی‌متر است و نان‌های كاملا حجیم مانند تست و باگت. در برخی از کشورها مانند آلمان بیش از 003 نوع نان تولید می شود که این تنوع  به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین این عوامل عبارتند از: نوع آرد مصرفی مانند آرد گندم، آرد چاودار، آرد جو، آرد مغز دانه، آرد کاملا سفید، آرد تیره و آرد کامل دانه غلات.ابعاد و دانه بندی های آرد، مایعات مصرفی مثل آب و شیر، نوع خمیر مایه یا خمیر ترش مصرفی، مقدار نمک مصرفی،روش تهیه و عمل‌آوری خمیر، نحوه و مدت زمان ورز دادن خمیر، مدت زمان استراحت خمیر و تخمیر، نحوه شکل دادن خمیر، نحوه قرار دادن خمیر در فر یا تنور، نوع فر یا تنور، نحوه سیستم حرارت‌دهی و مدت زمان پخت. تنوع نان در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار محدود است. از جمله نان‌های سنتی قدیمی ایران می‌توان به نان زیر خاکستر، نان ساجی، نان مشتک بوشهر، نان کلوکی هرمزگان، نان تافتون، نان لاکو، نان گلاج و نان خشک دو آتیشه اشاره كرد که در حال حاضر فقط به لواش، تافتون، سنگک و بربری محدود شده‌اند.

 چرا نان بربری بهتر

اگر نانواها جوش‌شیرین مصرف نکنند راندمان تولید نان کاهش پیدا می‌کند. برای مثال  یک نانوایی لواشی می‌تواند در روز بدون استفاده از جوش شیرین دو هزار قرص نان تولید کند اما اگر جوش‌شیرین مصرف کند تا  هفت هزار قرص نان هم می‌تواند تولید کند، بنابراین استفاده از جوش‌شیرین برای نانوا اقتصادی‌تر است. اما باید بدانید که جوش‌شیرین در مقیاس زیاد به سلامت انسان ضرر می‌زند. HP جوش‌شیرین حدود 01 است درحالی که HP شیره معده انسان 2/2 تا 2/3 است، بنابراین وقتی مقدار زیادی نان لواش می‌خوریم معده شروع به ترشح اسید بیشتر می‌کند و در درازمدت دچار سوءهاضمه خواهیم شد. از طرف دیگر جوش‌شیرین از جذب املاح در بدن جلوگیری می‌کند. بهترین كار این است كه تولید نان‌های نیمه‌حجیم و حجیم مانند نان بربری را افزایش دهیم. این نان‌ها قابلیت نگهداری بیشتری دارند و از لحاظ تغذیه نیز مناسب‌ترند، زیرا در آنها از مواد بهبود دهنده طبیعی استفاده می‌شود و به طور معمول ویتامین، املاح و پروتئین این نان‌ها بالاتر است.


 
همه نان‌ها جوش‌شیرین دارد

یک نان خوب باید اشتهاآور و طعم مطبوعی داشته باشد. سطح نان باید خوب پخته شده و دارای قابلیت جویدن خوبی باشد. قابل هضم و بافت پوک و غیرمتراکم دارای ارزش تغذیه‌ای بالا و قابلیت ماندگاری و نگهداری خوبی باشد و به سرعت بیات نشود، به راحتی بتوان آن را تکه تکه كرد، پوسته‌اش بعد از گذشت زمان کوتاه حالت لاستیکی پیدا نکند و دیگر اینکه خمیر نان باید به صورت بیولوژیکی پوک شود، یعنی باید از طریق میکروارگانیسم‌ها تخمیر شود نه از طریق مواد شیمیایی مثل جوش‌شیرین. متاسفانه در یکی از بررسی‌هایی که در منطقه 3 شهرداری تهران انجام شد، مشخص شد تقریبا تمامی نانوایی‌ها از مواد شیمیایی مانند جوش‌شیرین استفاده می‌کنند، درست خلاف آن چیزی که همیشه ذکر می‌شود.


 
     از کجا بفهمیم که نان جوش‌شیرین دارد؟

خمیرمایه یا مخمر نانوایی در کارخانه‌ها، از تفاله نیشکر به دست می‌آید. به این ترتیب که در شرایط استریل، میکروب‌های مخمر را کشت می‌دهند و بعد به آن ویتامین و املاح اضافه می‌کنند.

 این ماده باعث ایجاد بوی مطبوع، پوکی، تخلخل و 2OC در خمیر می‌شود و کاملا طبیعی است.

خمیرترش نیز از خمیر از روز قبل مانده، تحت شرایط کنترل شده به دست می‌آید. اما از کجا بفهمیم که در نان جوش‌شیرین به کار رفته یا خمیرمایه و خمیر ترش؟

اگر نان حاوی جوش‌شیرین را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهیم و در آن را گره بزنیم، پس از مدت کوتاهی با باز کردن در کیسه متوجه بوی خاصی خواهیم شد. علاوه بر این، مزه قلیایی جوش‌شیرین را می‌توان در دهان تشخیص داد. از لحاظ آزمایشگاهی نیز می توان HP   خمیر را اندازه گرفت.  اگر HP  خمیر بیش از5/6 باشد مطمئن باشید که از جوش‌شیرین استفاده شده است. HP   خمیر نان باید  حدود 3/5 تا2/6 باشد. جوش‌شیرین ماده‌ای غیرمجاز نیست اما نباید در نان مصرف شود. البته در نان‌های رژیمی برای بیماران خاص می‌توان از مقادیر بسیار کم آن همراه یک اسید خوراکی استفاده كرد.

نان و سرطان؟!

اگر نگاهی به تاریخچه نان در جهان بیندازیم، می‌بینیم كه نان‌ها به تدریج از نازک و مسطح تبدیل به حجیم و نیمه‌حجیم شده‌اند. از نظر اقتصادی نیز این نان‌ها مقرون به‌صرفه‌ترند، زیرا جای کمتری در فر یا تنور اشغال می‌کنند و در تولید آنها شعله با نان برخورد نمی‌کند. باید بدانید که در دمای بالا زمانی که شعله با نان برخورد می‌کند برخی مواد مضر و سرطان‌زا مانند هیدروکربن‌های حلقوی در نان ایجاد می‌شود. با این حال آمار دقیقی در مورد بیماری‌های مربوط به نان وجود ندارد، اما باید اطلاع‌رسانی شود و نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم با نان‌های سنتی مقایسه شوند. نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم از لحاظ تغذیه‌ای به مراتب باارزش‌تر هستند. اگر فرها استاندارد باشند یعنی شعله به هیچ عنوان با نان برخورد نکند، محیط فر کاملا ایزوله باشد، تشعشع حرارتی بدهد و دما در آن بچرخد، نان‌های تولیدشده برای سلامتی انسان مضر نخواهند بود و مواد سرطان‌زا به نان منتقل نمی‌شوند. در فرایند پخت نان‌های سنتی ایرانی شعله با نان برخورد می‌کند و این موضوع از لحاظ تغذیه مورد تایید نیست. برای مثال ممکن است شما دوست داشته باشید هرچند وقت یک بار کباب را روی زغال بپزید اما اگر قرار باشد هرروز کباب را روی زغال تهیه کنید مطمئن باشید که سلامتی‌تان به شدت به خطر می‌افتد، به همین دلیل است که در فرهای مدرن به هیچ عنوان شعله با نان در تماس نیست. متاسفانه تمام نان‌های سنتی ایرانی با شعله در تماس هستند. نان‌هایی که به روش صنعتی تهیه می‌شوند معمولا با شعله تماس مستقیم ندارند، مانند نان بربری فرپز که برای پخت آن از فرهای طبقه‌ای استفاده می‌شود.
نان هم نان‌های قدیم

نان‌های سنتی ایرانی معمولا بسیار نازک  و پهن هستند، بنابراین به راحتی رطوبت خود را از دست می‌دهند. در مفهوم کلی جابه‌جایی رطوبت نقش مهمی در بیات شدن دارد. همچنین تغییرات ایجاد شده در پروتئین نان باعث بیات شدن نان می‌شود.

 نان‌های ستنی ایرانی مانند بربری و سنگک سطح بسیار برشته‌ای دارند، یعنی رطوبت‌شان حدود 4 تا 7 درصد است در حالی که مغز نان رطوبت بیشتری دارد، یعنی حدود 03 تا 53 درصد. این رطوبت به راحتی جذب پوسته می‌شود و پوسته را به صورت لاستیکی در می‌آورد.
البته تغییرات شیمیایی و بیوشیمیایی که در نان ایجاد می‌شود، بسیار پیچیده است. نان بیات بسیار سفت می‌شود و اگر بخواهیم آن را تکه کنیم به صورت پودر درمی‌آید. متاسفانه امروزه بیشتر نانوایی‌ها برای تولید نان سنگک از آرد روشن استفاده می‌‌کنند در حالی که در گذشته از آرد کامل و تمام دانه استفاده می‌شد و نانوا شب با استفاده از خمیرمایه و خمیرترش، خمیر را آماده می‌کرد و اجازه می‌داد تا صبح روز بعد بماند، به همین دلیل است که نان‌های امروزی دیگر آن عطر و بوی نان‌های قدیم را ندارند. داخل نان باگت را خارج نکنید

در نان‌های ساندویچی از مواد بهبوددهنده حاوی ویتامینC و چربی‌های مونو و دی‌گلیسیرید استفاده می‌شود که این مواد، بیات شدن نان را به تاخیر می‌اندازد. علاوه براین وجود برخی از مواد طبیعی مانند آنزیم‌ها در این نان باعث شده است که ارزش تغذیه‌ای آن به مراتب بالاتر از نان‌های سنتی باشد. اما فرهنگ مصرف آن در ایران خیلی جاافتاده نیست و افراد بافت درونی یک نان باگت کاملا پوک و متخلخل را خارج می‌کنند، درحالی که ارزش تغذیه‌ای بافت درونی آن بیشتر از پوسته است. به عبارت دیگر چون پوسته دمای بالایی می‌بیند برخی از آمینو اسیدها و ترکیبات مفید موجود در آن تجزیه می‌شود. البته برخی از باگت‌پزها از مواد بهبوددهنده استفاده نمی‌کنند و بافت نان فشرده و خمیری می‌شود، به همین دلیل مصرف‌کننده مجبور می‌شود آن را خارج کند. خوشبختانه در سال‌های اخیر نان‌های حجیم و غیرحجیم در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند.

    بهترین نان سنتی کدام است؟

یکی از پرسش‌های رایج افراد این است که بهترین نان از لحاظ سلامت کدام است؟ پاسخ این پرسش برای افراد با شرایط مختلف، یکسان نیست. درباره افرادی که مشکل متابولیکی و اضافه وزن ندارند و از سلامت قابل قبولی برخوردار هستند، می‌توان گفت که نان تهیه شده با آرد کامل و سبوس مناسب‌تر است زیرا این نان‌ها قابلیت سیرکنندگی بیشتری دارند، بر قند خون تاثیر منفی نمی‌گذارند، ویتامین بیشتری دارند و به طور کلی فواید بسیار زیادی دارند. برای مثال می‌دانیم که سنگک یا بربری سبوس بیشتری دارند پس نان‌های سالم‌تری هستند. این موضوع حقیقت دارد اما اگر فرد مبتلا به اضافه وزن یا قند خون بخواهد بر اساس این استدلال در روز بیش از حد مجاز از این نان‌ها مصرف کند، هیچ سودی برای او نخواهد داشت.    کدام نان برای دیابتی‌ها مناسب‌تر است

تفاوت عمده میان نان‌ها در میزان سبوس‌گیری آردی است که در آن به کار می‌رود. بیشترین میزان سبوس‌گیری در آرد نان لواش و کمترین میزان آن در آرد نان سنگک انجام می‌شود. سبوس نوعی فیبر غذایی به شمار می‌آید. در روش سنتی تهیه نان بربری، نان را روی سبوس پهن می‌کردند به همین دلیل در گذشته هنگام خرید نان بربری پشت آن را برس می‌کشیدیم تا سبوس‌ها از پشت آن کنده شود. نان بربری در گذشته سبوس بالاتری داشته است. یکی از جنبه‌های مهم نان‌ها تاثیری است که بر قند خون می‌گذارد. در یکی از مطالعات انجام شده، مشخص شد که نان بربری نسبت به نان‌های دیگر به میزان کمتری قند خون را بالا می‌برد. تاثیر افزایشی قند خون با اصطلاحی تحت عنوان نمایه گلیسمی مشخص می‌شود. گلیسمی به معنای قند خون است. برای مثال ممکن است یک غذای خاص قند را سریع‌تر بالا یا پایین ببرد. وجود این خوراکی‌ها در برنامه غذایی فردی که مبتلا به دیابت است یا حتی افراد عادی یا مبتلایان به کبد چرب و بیماری‌های دیگر می‌تواند آثار بسیار نامطلوبی داشته باشد. ایده‌آل این است که قندخون به آرامی بالا برود، مدت بیشتری حفظ شود و به کندی پایین بیاید. نان بربری سنتی به دلیل سبوس به کار رفته در آن، نمایه گلیسمی پایین‌تری دارد. البته در بیشتر تنورهای امروزی دیگر از تکنیک پهن کردن نان روی سبوس استفاده نمی‌شود.

معمولا هر 30 گرم نان 75کیلو کالری دارد. این 30 گرم در مورد نان‌های مختلف مثل نان بربری ممکن است به اندازه یک کف دست (گودی دست منهای پنجه) باشد درحالی که 03 گرم نان لواش معادل 4 کف دست می‌شود. البته این مقادیر تخمینی هستند و ممکن است 01 گرم بالا یا پایین روند بنابراین از لحاظ کالری چیزی که مهم است مقدار مصرف نان است و نه نوع نان. اگر بگوییم یک عدد نان لواش نسبت به یک عدد نان بربری کالری کمتری دارد اشتباه نکرده‌ایم اما اگر قرار باشد بر اساس این استدلال نان لواش بیشتری بخوریم به طور حتم کالری بیشتری وارد بدنمان خواهد شد.
دوشنبه 30/5/1391 - 18:30


1. سیب، کرفس و هویج. این میوه ها و سبزی های تازه مانند لکه برهای طبیعی عمل می کنند چون میزان بزاق را افزایش می دهند. چون بزاق به طور طبیعی دهان و دندان ها را تمیز می کند می توان این میوه ها و سبزی های را یک پاک کننده خوب دانست. همچنین سیب، هویج  و کرفس باکتریهایی را که موجب بوی بد دهان می شوند از بین برده و از سویی به دلیل آنکه با سطح دندان سایش پیدا می کنند موجب سفیدی بیشتر آن می شوند.2. پرتقال و آناناس. این میوه ها نیز به ترشح بزاق و در نتیجه شستن دندان ها به صورت طبیعی کمک می کنند. مراقب باشید لیموترش بیش از حد با دندان هایتان تماس پیدا نکند، چراکه اسید زیاد می تواند به دندان ها آسیب برساند.3. جوش شیرین. تحقیقی که در سال 2008 صورت گرفت نشان داد که می توان در ترکیب خمیردندان ها از جوش شیرین استفاده کرد. جوش شیرین مدت ها به عنوان روشی سنتی برای سفید کردن دندان مورداستفاده قرار می گرفت. بهترین راه استفاده از خمیردندان های حاوی جوش شیرین است، اما می توانید هرازگاهی  مسواکتان را به جوش شیرین آغشته کنید و مستقیما روی دندان ها بکشید.4. ماست، شیر و پنیر. محصولات لبنی حاوی اسید لاکتیک هستند که می تواند در برابر پوسیدگی از دندان ها محافظت کند. قبلا مطالعات نشان داده بودند که کودکانی که چهارباز در هفته ماست مصرف می کردند کمتر از سایر کودکان به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند. محققان معتقدند که پروتئین های موجود در ماست دندان ها را در مقابل اسیدهای مضر که موجب پوسیدگی دندان میشود حفظت می کنند. پنیرهای سخت نیز راهی مناسب برای سفید شدن دندان ها هستند زیرا تکه های غذا را از روی دندان ها پاک می کنند.
 

دوشنبه 30/5/1391 - 18:23
گروه اینترنتی شمیم وصل


گروه اینترنتی شمیم وصل
جوانی گمنام عاشق دختر پادشاهی شد. رنج این عشق او را بیچاره کرده بود و راهی برای رسیدن به معشوق نمی یافت. مردی زیرک از ندیمان پادشاه که دلباختگی او را دید و جوانی ساده و خوش قلبش یافت، به او گفت پادشاه ، اهل معرفت است، اگر احساس کند که تو بنده ای از بندگان خدا هستی ، خودش به سراغ تو خواهد.
جوان به امید رسیدن به معشوق ، گوشه گیری پیشه کرد و به عبادت و نیایش مشغول شد، به طوری که اندک اندک مجذوب پرستش گردید و آثار اخلاص در او تجلی یافت .
روزی گذر پادشاه بر مکان او افتاد ، احوال وی را جویا شد و دانست که جوان، بنده ای با اخلاص از بندگان خداست . در همان جا از وی خواست که به خواستگاری دخترش بیاید و او را خواستگاری کند . جوان فرصتی برای فکر کردن طلبید و پادشاه به او مهلت داد .
همین که پادشاه از آن مکان دور شد ، جوان وسایل خود را جمع کرد و به مکانی نا معلوم رفت . ندیم پادشاه از رفتار جوان تعجب کرد و به جست و جوی جوان پرداخت تا علت این تصمیم را بداند . بعد از مدتها جستجو او را یافت . گفت: تو در شوق رسیدن به دختر پادشاه آن گونه بی قرار بودی ، چرا وقتی پادشاه به سراغ تو آمد و ازدواج با دخترش را از تو خواست ، از آن فرار کردی؟
جوان گفت: اگر آن بندگی دروغین که بخاطر رسیدن به معشوق بود ، پادشاهی را به در خانه ام آورد ، چرا قدم در بندگی راستین نگذارم تا پادشاه جهان را در خانهء خویش ببینم؟


گروه اینترنتی شمیم وصل
يکشنبه 11/4/1391 - 15:42
Supported file formats in IrfanView

Extension Format Name Read Save
       
Graphic formats:      
ANI, CUR Animated Cursor X  
AWD* Artweaver format X  
B3D* BodyPaint 3D format X  
BMP, DIB Windows Bitmap X X
CAM* Casio digital camera format (JPG version only) X  
CLP Windows Clipboard X  
CPT CorelDraw Photopaint format (CPT version 6 only) X  
CRW/CR2* Canon RAW format X  
DCM/ACR/IMA* Dicom/ACR/IMA file format for medical images X  
DCX Multipage PCX format X  
DDS* Direct Draw Surface format X  
DJVU, IW44* DjVu File Format X  
DXF, DWG, HPGL, CGM, SVG* CAD Formats (Shareware PlugIns) X  
ECW* Enhanced Compressed Wavelet X X
EMF Enhanced Metafile Format X X
EPS, PS, PDF, AI* PostScript Formats (Ghostscript required) X  
EXR* EXR format X X
FITS* Flexible Image Transport System X  
FPX* FlashPix format X  
FSH* EA Sports FSH format X X
G3* Group 3 Facsimile Apparatus format X  
GIF Graphics Interchange Format X X
HDR* High Dynamic Range format X  
HDP, WDP* Microsoft HD Photo format X  
ICL, EXE, DLL Icon Library formats X  
ICO Windows Icon X X
ICS* Image Cytometry Standard format X  
IFF, LBM* Interchange File Format X  
IMG* GEM Raster format X  
JP2, JPC, J2K* JPEG 2000 format X X
JPG, JPEG Joint Photographic Experts Group X X
JLS* JPEG-LS, JPEG Lossless X X
JPM* JPEG2000/Part6, LuraDocument.jpm X X
KDC* Kodak digital camera format X  
Mac PICT, QTIF* Macintosh PICT format (Apple Quicktime required) X  
MNG, JNG* Multiple Network Graphics X  
MRC* MRC format X  
MrSID, SID* LizardTech"s SID Wavelet format X  
DNG, EEF, NEF, MRW, ORF, RAF, DCR, SRF/ARW, PEF, X3F, RW2, NRW* Digital camera RAW formats (Adobe, Epson, Nikon, Minolta, Olympus, Fuji, Kodak, Sony, Pentax, Sigma) X  
NLM, NOL, NGG* Nokia/LogoManager files X  
PBM Portable Bitmap format X X
PCD Kodak Photo CD X  
PCX PC Paintbrush format from ZSoft Corporation X X
PDF* Portable Document format X X
PGM Portable Greymap format X X
PIC* Softimage PICT X  
PNG Portable Network Graphics X X
PPM Portable Pixelmap format X X
PSD Adobe PhotoShop format X  
PSP* Paint Shop Pro format X  
PVR* DreamCast Texture format X  
RAS, SUN* Sun Raster format X  
RAW, YUV* Raw (binary) data X  
RLE* Utah RLE format X  
SFF* Structured Fax File X  
SFW* Seattle Film Works format X  
SGI, RGB* Silicon Graphics format X  
SIF* SIF format X  
SWF, FLV* Macromedia Flash format X  
TGA Truevision Advanced Raster Graphics Adapter (TARGA) X X
TIF, TIFF Tagged Image File Format X X
TTF* True Type Font X  
TXT Text (ASCII) File (as image) X  
VTF* Valve Texture format X  
WAD* WAD3 Game format X  
WAL* Quake 2 textures X  
WBC, WBZ* Webshots formats X  
WBMP* WAP Bitmap format X  
WMF Windows Metafile Format X  
WSQ* Wavelet Scaler Quantization format X  
XBM* X11 Bitmap X  
XPM* X11 Pixmap X  
       
Video/Audio:      
AIF Sound file, Audio Interchange Format X  
AU, SND Audio format used by Sun and NeXT machines X  
MED* MED/OctaMED sound format X  
MID Musical Instrument Digital Interface (MIDI) X  
MP3* MPEG audio layer 3 format X  
OGG* OGG Vorbis sound format X  
RA* Real Audio sound format (Real Player required) X  
WAV Windows audio file X  
ASF Advanced Systems Format X  
AVI Audio Video Interleaved X  
MOV*, MP4* QuickTime Movie format (Apple Quicktime required) X  
MPG, MPEG Moving Pictures Experts Group format X  
WMA, WMV Windows Media Audio/Video format X  

سه شنبه 2/3/1391 - 20:23

 

 

چهارشنبه 13/2/1391 - 23:41

 

کتاب - با شناخت گروه خونی هر انسان میتواندبا استفاده از رژیم غذایی مناسب هم به وزن ایدهآل خود برسد و هم از بیماریهایی که مستعد آن هست، دور شود.
به گزارش خبرآنلاین، نشر آموت کتاب «کلید اسرار زندگی» را به همت محسن تیموری در 300صفحه منتشر کرده است که با مرور برخی وقایع زندگی روزمره، درس‌هایی از زندگی را برای مخاطب به تصویر کشیده است.
 گردآورنده اثر در مقدمه کتاب نیز تاکید می‌کند که این کتاب چراغی برای بهتر زیستن است که موجز نوشته‌ها و گزین‌گویه‌هایی از بزرگان علم و ادب و دین جهان را بدون داوری و تحلیل با درنظر گرفتن ارزش ادبی و جذابیت‌شان گردآوری کرده است...او تاکید می‌کند که این کتاب تجربه زندگی را که کوتاه است و برگشت‌ناپذیر، برایمان آماده کرده است. این کتاب که کشکولی خواندنی است؛ چهار بخش دارد؛ داستان های زندگی، سخنان و پندهای بزرگان علم و ادب، توصیه های پزشکی و به نشانی خدا.
در مطلبی که در بخش سوم کتاب منتشر شده و درباره توصیه های پزشکی برای گروه های خونی مختلف است، می خوانیم:
گروه خونی افراد رابطه مستقیمی با رژیم غذایی آنها دارد.
گروه خونیo : انسانهایی که از تحریک زیادی برخوردارند و عمدتا از پروتئین حیوانی تغذیه می کنند در اینگونه افراد به علت ترشح اسید بسیارممکن است هضم بعضی از غذاها را مشکل سازد.
توصیه های مربوط به رژیم غذایی:
1. به طور منظم ماهی پرچربی آب شیرین مصرف کنید.
2. مقادیر کمی از گوشت کم چربی هفته ای چند بار مصرف کنید.
3. از مواد لبنی زیاد استفاده نکنید.
4. از مصرف گندم و فراورده های تهیه شده از آن خودداری کنید.
5. مصرف حبوبات را محدود کنید.
6. مقدار زیادی میوه و سبزی استفاده کنید.
7. به جای قهوه از چای استفاده کنید.
8. ازخشکبار و میوه های خشک بدون مزه استفاده کنید.
مواد غذای مفید: گوشت گوساله- ماهی آزاد-روغن زیتون-کلم بروکلی-اسفناج-سیر وفلفل
مواد ممنوعه: ماهی دودی-پسته شامی-لوبیاقرمز-بادمجان-سیب زمینی
 گروه خونی A:
این گروه با رژیم غذایی گیاه خواری سازگاری دارند. بدلیل کمی اسید معده هضم مواد غذایی برایی آنها دشوار است.
رژیم غذایی آنها باید حاوی مواد سلولزی نشاسته ای وقندی به میزان زیاد وچربی به میزان کم باشد.
توصیه های مربوط به رژیم غذایی:
1. از مصرف بیش از اندازه مواد گوشتی پرهیز کنید.
2. پرو تیین های اصلی مورد نیاز بدن را ازطریق سویا و یا غذاهای تازه تامین نمایید.
3. در رژیم غذایی خود فراورده های لبنی خود را بگنجانید ولی از مصنرف محصولاتی که از شیر تازه ی گاو گرفته می شود خودداری کنید.
4. حبوبات مصرف نمایید.
5. در مصرف غلات و خصوصا مشتقات گندم زیاده روی نکنید.
6. مقادیر زیادی سبزی ومیوه های مفید بخورید.
7. ازادانه از دانه های گیاهی خشک شده مصرف کنید.
8. چای سبز میل کنید.
9. غذاهای سرشار ازویتامین
Aاز جمله کدو هویج اسفناج و کلم بروکلی بخورید.
موادغذایی مفید: ماهی آزاد، ماهی کلاهک دار شیر و پنیر تهیه شده از سویا کدو حلوایی هسته یا دانه های گیاهی سیر گیلاس.
موادغذایی مضر: انواع گوشت ها(به جز بوقلمون و مرغ) صدف خوراکی کره نخود گوجه فرنگی موز پرتقال و مایونز.
 گروه خونی B:
موسوم به بادیه نشینان این گروه از قوی ترین سیستم گوارشی برخوردارند
توصیه های مربوط به رژیم غذایی:
1. در برنامه های غذایی خود به طور منظم تکه هایی از ماهی های اب شیرین که پرچربی باشند را بگنجانند.
2. از مصرف مرغ، پسته شامی، ذرت، گندم، سیاه کنجد و گوجه فرنگی پرهیز کنند.
3. از مصرف خشکبار و دانه های گیاهی اجتناب ورزند.
مواد غذایی مفید: گوشت گوسفند، ماهی خالدار، شیر، روغن زیتون، هویج، موز، چای.
مواد غذایی مضر: مرغ، میگو، بستنی، زیتون.
 گروه خونی AB:
این گروه باید از مصرف غذاهایی که برای گروA و Bمضراست اجتناب نمایند.
توصیه های مربوط به رژیم غذایی:
1. از مصرف قهوه خودداری نمایند.
2. پروتیین مورد نیاز را از موادی غیر از گوشت قرمز بخصوص ماهی تامین نمایند.
3. از کم خوری و حذف وعده های غذایی و مصرف رژیم های کم کالری غذا پرهیز نمایند.
4. صبحانه کامل که عمدتا شامل مواد پروتیینی باشد مصرف نمایند.
5. برای پیشگیری از مشکلات گوارشی تعداد وعده های غذایی را افزایش دهند و مقدار غذا را کاهش دهند
مواد غذایی مفید: ساردین، حلزون، پنیرکم چربی، روغن زیتون، عدس، برنج، زردک و پودر کاری.
مواد غذایی مضر: گوشت مرغ، نخود، زیتون سیاه، موز، آب پرتقال و سس گوجه فرنگی
چهارشنبه 13/2/1391 - 23:33
15 نکته درباره آسپیرین
آیا می دانید مصرف آسپیرین گاهی مضر است؟

 

 

1نباید به کودکی که تب دارد، آسپیرین داده شود.
به‌خصوص اگر علایم آنفلوانزا یا آبله‌مرغان در او وجود داشته باشد. زیرا ممکن است باعث ایجاد حالتی جدی و کشنده به نام «نشانگان ری» شود. به همین علت مصرف آن در کودکان، در بسیاری کشورها قدغن شده است و جز در موارد خاص تجویز نمی‌شود.

2.افرادی که سابقه خونریزی معده دارند، نباید آسپیرین مصرف کنند.
یکی از عوارض جانبی آن، ایجاد زخم یا خونریزی معده است. اگر پس از مصرف، علامتی مبنی بر خونریزی معده دیدید، بلافاصله مصرف آن را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

3.نوشیدن الکل هنگام مصرف آسپیرین، خطر بروز خونریزی معده را بالا می‌برد.

4. با وجودی که آسپیرین از داروهای بدون نیاز به نسخه است، مصرف آن برای جلوگیری از سکته،‌ حتما باید تحت‌نظر پزشک باشد.

5. اگر برای پیشگیری از حمله قلبی آسپیرین مصرف می‌‌کنید، باید در خوردن سایر مسکن‌ها (مثل ایبوپروفن) دقت کنید. اگر لازم است حتما هر دو را مصرف کنید، پروفن را 8 ساعت قبل از آسپیرین بخورید.

6.در صورت بارداری، قبل از مصرف هر دارویی، از جمله آسپیرین، با پزشک خود مشورت کنید.

7. دارو را به مقدار توصیه شده با یک لیوان آب بخورید. مصرف همزمان آب با شیر یا غذا بهتر است و احتمال ناراحتی معده را کم می‌کند.

8.انواع پوشش‌دار محافظ معده (EC) را هرگز قبل از بلعیدن نجوید. این لایه برای محافظت معده است و اگر قبل از بلعیدن جویده شود، از بین خواهد رفت.

9.یک نوع آسپیرین آهسته‌رهش نیز برای اثرگذاری طولانی‌تر ساخته شده است. این نوع قرص را هم نباید بجوید.

10. همه داروها (از جمله آسپیرین) را به صورت دربسته دور از رطوبت و گرما نگه دارید. قرار گرفتن آسپیرین در معرض رطوبت، باعث تجزیه آن و ایجاد بوی سرکه‌مانند می‌شود.

11. اگر به جراحی نیاز داشته باشید، حتما باید در مورد مصرف آسپیرین به جراح اطلاع دهید. معمولا لازم است مصرف آسپیرین مدتی قبل از انجام جراحی قطع شود چون احتمال خونریزی را بالا می‌برد.

12.آسپیرین مانند همه داروها، عوارض جانبی‌ای دارد؛ مدفوع سیاه‌ خونی، سرفه خونی، تهوع یا استفراغ، مشکلات شنوایی، زنگ‌زدن گوش و معده‌درد. در صورت بروز این عوارض، با پزشک در مورد ادامه مصرف آن مشورت کنید.

13.آسپیرین با بعضی داروهای دیگر تداخل اثر دارد بنابراین قبل از مصرف آن با هر داروی دیگری، با پزشک خود مشورت کنید.

14.خاصیت ضدانعقادی آسپیرین، باعث شد پزشکان به آن به چشم یک معجزه بنگرند. حتی در بعضی موارد به همه افراد بالای 45 سال توصیه می‌شد روزانه یک عدد ‌آسپیرین بچه بخورند تا احتمال بروز سکته در آنها کاهش یابد.

اما به‌تازگی مصرف روزانه آسپیرین، برای همه افراد، زیر سوال رفته است. محققان به ضررهای مصرف مدام آن (مانند خطر خونریزی‌های داخلی) پی برده‌اند و نگران هستند شاید این ضررها، منافع آن را زیر سوال ببرد، بنابر نتایج این تحقیقات، پزشکان به بیمارانی که تاکنون سکته نکرده‌اند یا دچار حمله قلبی نشده‌اند، استفاده روزانه از‌ ‌آسپیرین را توصیه نمی‌کنند اما برای افرادی که سابقه سکته داشته‌اند یا به شدت در معرض آن هستند، استفاده روزانه از آسپیرین، برای جلوگیری از سکته مجدد، توصیه می‌شود.

 

15. فردریک بایر، بینانگذار شرکت داروسازی بایر، متولد سال 1825 در آلمان بود. او به دنبال شغل پدرش، به نساجی و رنگرزی پارچه رو آورد و یک کارخانه نساجی به نام «بایر» تاسیس کرد. در آن زمان، برای رنگ‌کردن پارچه، از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شد اما آنها در کارخانه جدید خود، برای رنگرزی پارچه، شروع به استفاده از رنگ‌های حاصل از مواد نفتی کردند.

این کارخانه بعد از چندی، با استخدام چند شیمیدان جوان، شروع به فعالیت در زمینه‌های داروسازی کرد و توانست به غولی عظیم در داروسازی تبدیل شود. یکی از شیمیدان‌های جوان کارخانه بایر، فلیکس‌ هافمن بود. او برای رسیدن به یک داروی مسکن برای درمان آرتریت پدر خود، آزمایش‌های مختلفی روی موادشیمیایی و ضایعات رنگی انجام داد. یکی از این مواد شیمیایی، استیل سالیسیلیک‌اسید بود که چند سال قبل یک شیمیدان فرانسوی آن را کشف کرده بود.

این بار هافمن جوان با تمرکز روی خواص شفابخش این ماده، توانست به روش‌های ساخت جدیدی برسد و درنهایت این دارو به نام او به ثبت رسید. هرچند بعد از ثبت ‌نام او به عنوان کاشف آسپیرین، اعتراض‌هایی صورت گرفت و محققان دیگری ادعا کردند که پیش از هافمن به این کشف رسیده بودند اما درنهایت کارخانه‌ بایر این محصول را در سال 1899 به نام تجاری «آسپیرین» رسما به ثبت رساند و این دارو در همه جهان معروف شد.
چهارشنبه 13/2/1391 - 23:15