تعداد مطالب : 3430
تعداد نظرات : 958
زمان آخرین مطلب : 2102روز قبل


 

چیزهایی که می خورید می تواند به زیباتر شدن شما کمک کند. برنامه زیبایی خود را با صبحانه، ناهار و شام آغاز کنید.
جوانتر به نظر بیایید : بادام خواص فـوق العاده ی ضد پیری دارد. نه تنها حاوی میزان زیادی ویتامین E است (می دانید که این ویتامین جزء ویتـامین هایی است که معمولاً پشت ظرف کِرِم ها و لوازم آرایشی

از آن نام می برند)، بلکه حاوی میزان زیادی اسید چرب هم می باشد (که به نرم کردن پوست کمک می کند)، همچنین حاوی آنتی اکسیدان سلنیم می باشد. اما حواستان باشد که زیاد از این ماده ی غذایی نخورید. درست است که خواص زیبایی و  آرایشی زیادی دارد، اما میزان کالریش هم بالا است و ممکن است باعث چاقی شود.  
ناخن هایی محکم داشته باشید : با خوردن پروتئین می توانید به ناخن هایتان استحکام بیشتری داده و آنها را تقویت کنید. پروتئین باعث ساختن کراتین (ماده ی تشکیل دهنده ی ناخن) می شود. سینه ی مرغ بدون پوست و استخوان، گوشت بوقلمون، ماهی تن و حبوبات همه در این منظور به شما کمک می کنند.
 
 موهایی براق داشته باشید
مواد غذایی که حاوی میزان زیادی ویتامین B هستند برای براقتر کردن مو بسیار مفیدند. ویتامین B در تخم مرغ، شیر، سبزیجات، و گوشت مرغ یافت می شود. سیلیکا نیز در براق و سالم نگاه داشتن مو بسیار موثر است. پوست خیار، پیاز، جو خام و جوانه ی لوبیا منابع اصلی این ماده ی معدنی به شمار می روند.
 
 خشکی پوستتان را از بین ببرید
ماهی به شما در این زمینه کمک زیادی می کند. ماهی (به خصوص ماهی های روغن داری مثل ماهی آزاد) حاوی اسید چرب امگا 3 می باشد که به مرطوب کردن و تقویت پوست کمک می کند.
 
چین و چروک پوستتان را برطرف کنید
ویتامین C سازنده ی کولاژن به راستی در برطرف کردن و از بین بردن چین و چروک موثر است. کیوی منبعی عالی از این ویتامین به حساب می آید چون تقریباً هر کیوی بیش از 100 درصد از این ویتامین را در خود دارد. ویتامین C اثرات بسیار مفیدی روی سلامتی دارد، که یکی از این تاثیرات کمک به ساختن کالوژن است. وقتی بدنتان میزان بیشتری از کالوژن در خود داشته باشد، پوست قابلیت ارتجاعی و کششی بیشتری پیدا کرده و چین و چروک راحت تر از بین می روند. منابع دیگر این ویتامین مرکبات، انبه، شهد عسل و پاپایه است.
 

آفتاب سوختگیتان را درمان کنید : اگر به خاطر زیاد زیر آفتاب ماندن پوستتان سوخته است، هلو و ذغال اخته بخورید. این میوه های خوشمزه حاوی میزان زیادی ویتامین E می باشند. این ویتامین به برطرف کردن قرمزی و ورم آفتاب سوختگی کمک می کند. همچنین با افزایش قابلیت کشسانی پوست، در از بین بردن چین و چروک نیز موثر است.
دندانهایتان را سفیدتر کنید : همه ی ما می دانیم که سودا، قهوه، چای و غذاهای شیرین باعث تغییر رنگ و لکه دار کردن دندانها

امی شوند. ما آیا می دانستید که سیب و کرفس به از بین بردن این تغیر رنگ و سفیدتر کردن دندانها کمک می کنند؟
 
گود رفتگی و سیاهی زیر چشمتان را از بین ببرید
هیچ کس دوست ندارد که زیر چشمهایش گود رفته و سیاه شود. اما اگر به این وضعیت دچار شده اید، از ویتامین C به همراه آهن استفاده کنید. این دو ماده با یکدیگر موثرترین راه برای از بین بردن سیاهی و گودرفتگی زیر چشم هستند. از سینه ی مرغ بدون استخوان و پوست (منبعی عالی از آهن) به همراه فلفل سبز، زرد یا قرمز (منبع ویتامین C) استفاده کنید.
 
 
پوستتان را براق تر کنید
برای شاداب، مرطوب و سالم نگاه داشتن پوستتان آب بخورید. ممکن است تابه حال خیلی این را شنیده باشید، اما واقعاً صحت دارد. آب سموم را از بین برده و باعث رطوبت دادن به پوستتان می شود.
 
 
از سرطان پوست پیشگیری کنید
گوجه فرنگی در این زمینه بسیار موثر است چون حاوی سه آنتی اکسیدان مهم ضد سرطان است: بتا کاروتین، ویتامین C  و لیکوپن. گوجه فرنگی را به هر شکلی میتوانید استفاده کنید: خام، پخته یا حتی به شکل سُس. اگر می خواهید جذب لیکوپن را در بدنتان بالا ببرید، گوجه فرنگی را در مقدار کمی روغن زیتون بپزید .

چهارشنبه 26/4/1392 - 23:36


Ghabrestan[WwW.Kamyab.IR]

 

گناهانی باعث فشار قبر می شوند ؟ و برای دوری از آن چه باید کرد؟
مۆمن باید بیم و امیدش به خدا در یک سطح باشد اگر ترسش از عذاب‌های الهی بیش از حد باشد از رحمت خداوند مأیوس می‌شود و به اصطلاح عوام می‌گوید آب که از سر گذشت چه یک وجب و چه صد وجب. و از طرفی اگر امیدش به فضل و رحمت الهی بیش از اندازه باشد، امن از مکر الهی پیدا می‌کند و از جانب دیگر سقوط می‌کند و انگیزه‌ای برای انجام اعمال نیک و پسندیده پیدا نمی‌کند در حالی‌که خداوند کریم‌تر از آن است که بندة ضعیف و ذلیل را عذاب کند.

در نتیجه به هر عمل ناشایستی تن داده و باز دم از فضل و کرم و لطف و رحمت خدا می‌زند در همین راستا حضرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: «اگر اندازه رحمت خدا را می‌دانستید هر آیینه بر آن تکیه می‌کردید و جز اعمال اندکی انجام نمی‌دادید و اگر میزان غضب و خشم خدا را می‌دانستید گمان می‌کردید که دیگر نجات نخواهید یافت.»[۱]

ولی بنابر فرمایش امام صادق(علیه السلام): «هیچ بنده مومنی نیست مگر آن که در قلبش دو نور وجود دارد نور خوف (از عذاب الهی) و نور امید (به رحمت پروردگار) که اگر هر یک را با دیگر بسنجد از آن زیادتر نخواهد بود»[۲] یعنی هر دو به یک میزان خواهند بود پس شما دوست عزیز هم به همان میزان که از عذاب الهی بیمناک هستید به فضل و رحمت پروردگار هم امیدوار باشید تا انگیزه خود را برای انجام اعمال خوب و پسندیده از دست ندهید و به گناه کبیره یأس از رحمت پروردگار گرفتار نشوید.
فشار قبر:

انسان عوالم مختلفی را پشت سر نهاده و عوالم دیگری را در پیش‌رو دارد، انسان با مرگ از عالم دنیا به عالم آخرت منتقل می‌شود که عالم آخرت هم ابتدایش عالم برزخ و انتهایش که بعد از برپایی قیامت کبری است بهشت یا دوزخ می‌باشد. یکی از ویژگی‌های عالم برزخ فشار قبر می‌باشد. فشار قبر نسبت به افراد متفاوت است بعضی از افراد فشار قبر ندارند و آن‌ها که دارند فشارشان از نظر شدت و ضعف یکسان نیست و بستگی به اعمال آن‌ها دارد.

عواملی که موجب فشار قبر می‌شود: ۱ـ بداخلاقی. ۲ـ سخن‌چینی‌، مراعات نکردن طهارت و نجاست و پرهیز نکردن از بول.[۳] ۳ـ یاری نکردن مظلوم. در کتاب ثواب الاعمال آمده است که یکی از علمای بنی‌اسرائیل از دنیا رفت و فشار قبر بر او وارد شد چرا که او یک بار نماز را (عمداً) بی‌وضو خوانده بود و از کنار مظلومی گذشته بود و او را یاری نکرده بود.[۴]

۴ـ ضایع نمودن نعمت‌های الهی: حضرت پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «فشار قبر برای مۆمن کفاره تباه نمودن نعمت‌ها از ناحیه اوست.»[۵]
عواملی که باعث کاهش یا رفع فشار قبر می‌شود:[۶]

انسان عوالم مختلفی را پشت سر نهاده و عوالم دیگری را در پیش‌رو دارد، انسان با مرگ از عالم دنیا به عالم آخرت منتقل می‌شود که عالم آخرت هم ابتدایش عالم برزخ و انتهایش که بعد از برپایی قیامت کبری است بهشت یا دوزخ می‌باشد. یکی از ویژگی‌های عالم برزخ فشار قبر می‌باشد. فشار قبر نسبت به افراد متفاوت است بعضی از افراد فشار قبر ندارند و آن‌ها که دارند فشارشان از نظر شدت و ضعف یکسان نیست و بستگی به اعمال آن‌ها دارد
۱ـ نماز شب و کامل نمودن رکوع: امام رضا (علیه السلام) فرمود: «کسی که نماز شب بخواند و در قنوت نماز «وتر» هفتاد بار استغفار کند از عذاب قبر پناه داده می‌شود.» و امام باقر (علیه السلام ) فرمود: «هر کس رکوع نمازش را کامل انجام دهد وحشت قبر به او نمی‌رسد.»[۷]
۲ـ صدقه و نماز مخصوص[۸].
۳ـ نماز وحشت: این نماز بسیاری از مردگان را از عذاب قبر و فشار قبر نجات داده است که حکایات عجیبی در داستان‌های شگفت شهید دستغیب در این باره موجود است که می‌توان به آن مراجعه نمود. [۹]
۴ـ حج نمودن: دو روایت است که هر کس چهار مرتبه حج به جا آورد عذاب قبر از او برداشته می‌شود. [۱۰]

۵ـ خواندن بعضی از سوره‌های قرآن: امام علی(علیه السلام) می‌فرماید: «هر کس در هر جمعه سوره نساء را تلاوت کند از فشار قبر امان می‌یابد.»[۱۱] سوره‌های زخرف، یاسین، تکاثر و تبارک، نیز در این مورد سفارش شده‌اند.
۶- این که مرگ انسان در روز جمعه باشد.

۷- نهادن دو چوب تر در کفن میت هنگام دفن.

۸٫- ریختن آب روی قبر.

امیرمۆمنان علی ـ علیه السّلام ـ فرمود:

برای پدرت و معلّمت از جایت برخیز اگر چه امیر باشی.

پی نوشت ها:

[۱] – میزان الحکمه ۱۰ جلدی، ج ۳، ص ۱۷۸٫

[۲] – بحارالانوار، ج ۷۸، ص ۲۵۹٫

[۳] – همان، ج ۷۵، ص ۲۶۵٫

[۴] – ثواب الاعمال، ص ۱۱۱٫

[۵] – بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۲۱٫

[۶] – با استفاده از کتاب «عالم برزخ در چند قدمی ما» محمد محمدی اشتهاردی، انتشارات نبوی.

[۷] – همان، ج ۸۵، ص ۱۰۷٫

[۸] – بحارالانوار، ج ۹۱، ص ۲۱۹٫

[۹] – حاشیة مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی.

[۱۰] – من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص ۲۱۷، روایت ۲۲۰۹، باب ۲٫

[۱۱] – وسایل الشیعه، ج ۷، باب ۵۴، ص ۴۰۹، روایت ۹۷۱۴٫
منبع :اندیشه قم

سه شنبه 25/4/1392 - 14:21
شما هم اگر بیکار باشید و یک خودکار یا مداد و کاغذ داشته باشید روی آن چیزهایی می‌کشید. ممكن است این خطوط درهم و مبهم، در نگاه اول چیز جالبی برای گفتن نداشته باشند ولی به اعتقاد بسیاری از روانشناسان این نوع نقاشی‌های ناخودآگاه نمایانگر درون و افكار ما هستند كه به دور از محدودیت‌های ذهن آگاه‌مان (خودآگاه‌مان)پدید می‌آیند و اسرار ناگفته‌ای از شخصیت ما را به تصویر می‌كشند.

گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

برایتان پیش آمده زمانی كه در حال حرف زدن با تلفن هستید یا به چیز خاصی گوش می‌كنید یا حتی وقتی كه در حال فكر کردن هستید، روی كاغذ روی میز یا حتی دستمال كاغذی یا... شكل‌های خاصی نقاشی كنید و خطوط مختلف بكشید؟ بیشتر آدم‌ها فكر می‌كنند این شكلك‌ها معنای خاصی ندارند و تنها خط‌خطی‌هایی هستند كه كاغذها و جعبه‌ها را خراب می‌كنند، اما اشتباه نكنید این شكلك‌ها می‌توانند نشان‌دهنده آن چیزی باشند كه درون شما و اطرافیانتان وجود دارد تا جایی كه آندرآ مك‌نیكل متخصص آنالیز خط می‌گوید: «این شكلك‌ها همانند DNA مغز هستند.» این شكلك‌ها هیچگاه درباره آنچه در ذهن شماست دروغ نمی‌گویند؛ فقط باید زبان آنها را یاد بگیرید تا از آرزوها، امیال، ترس‌ها و رؤیاهای نهفته‌ای كه هیچگاه فرد نمی‌تواند به زبان بیاورد برایتان بگوید.
قلب
اثری كه عاشق‌پیشه‌ها به جا می‌گذارند
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

آنهایی كه درهر موقعیتی شروع به كشیدن قلب می‌كنند چیزی در ذهن دارند كه حدس زدن آن خیلی هم سخت نیست، آنها دوست دارند همیشه عاشقانه و رمانتیك رفتار كنند.
چشم
رابطه چشم و شک
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

مك‌نیكل می‌گوید وقتی كسی در اطرافتان هست كه در جاهای خالی كاغذ شروع به كشیدن چشم می‌كند، توصیه می‌كنم كه كمی حواستان را بیشتر جمع كنید چرا كه این می‌تواند یك نشانه اخطار باشد. زیرا او كسی است كه احساس می‌كند باید حواسش به همه جا باشد و به قول معروف به جای دو چشم با چهار چشم كاملا اطراف خود را می‌پاید. او كسی است كه نسبت به همه اطرافیانش و انگیزه‌های آنها مشكوك است و فكر می‌كند همه می‌خواهند درباره او قضاوت كنند و بد بگویند. اگر چشم خیلی هنرمندانه كشیده ‌شود و چشم‌هایی دخترانه با مژگانی خیلی بلند می‌تواند نشان‌دهنده غرور و خودبینی فرد باشد. اگر چشم حالتی كارتونی داشته ‌باشد نشان‌دهنده این است كه فرد شخصیتی تفسیرگر دارد و دوست دارد درباره همه قضاوت كند. البته یادتان نرود كه اگر كودكی چنین چشمی را بكشد فقط نشان‌دهنده چیزهایی است كه از اطرافش یاد گرفته ‌است نه چیز دیگر، چرا كه كشیدن چشم بسیار ساده است و خیلی از بچه‌ها گاهی شروع به كشیدن چنین چیزی می‌كنند.
فلش
فلش‌کش‌ها جاه‌طلب هستند
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.comاگر معمولا عادت دارید هر جا كه بتوانید فلش و خط جهت‌دار بكشید، باید بگوییم شما روحیه بلندپروازی دارید. دكتر مك‌نیكل می‌گوید: «در یك جلسه كاری با وكیلی صحبت می‌كردم، حین صحبت حواسم به كاغذ زیر دست او بود، می‌دیدم درحالی‌كه به حرف‌های من گوش می‌كرد فلش‌هایی را در جهت‌های مختلف و با اندازه‌های متفاوت می‌كشید، وقتی من درباره پروژه صحبت می‌كردم، او به این فكر می‌كرد كه از این پروژه چقدر می‌تواند پول دربیاورد، درحالی‌كه در ظاهر سعی می‌كرد خیلی خودش را بی‌اهمیت نشان دهد ولی شكلك‌هایی كه می‌كشید درون‌ او را هویدا می‌كرد و نشان می‌داد كه موضوع مورد نظر ذهن او را مشغول كرده‌است.»
مكعب
همه جوانب را بررسی می‌كنند
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

شاید آدم‌های كمی باشند كه هنگام فكر كردن به‌طور ناخودآگاه جاهای سفید كاغذ‌های اطرافشان را با کشیدن مكعب‌های تودرتو پر می‌كنند. مكعب به این معناست كه فرد تمام زوایای موضوع مورد نظر را درنظر می‌گیرد. مك‌نیكل می‌گوید اگر عادت دارید گوشه و اطراف كاغذ مربع بكشید، باید بگویم كه معمولا به یك موقعیت تنها از یك زاویه نگاه می‌كنید. علاوه بر اینها ناگفته نماند كه كشیدن مكعب نشانه محافظه‌كار بودن فرد نیز هست، یعنی كسی كه به این راحتی‌ها تن به خطر نمی‌دهد.
خانه
بهترین جای دنیا کجاست؟
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


كسانی كه عادت دارند هر جای سفیدی كه پیدا می‌كنند خانه بكشند، معمولا وابستگی عاطفی خاصی به خانه‌شان دارند. آنها كه تزییناتی را روی خانه می‌كشند مثل پرده، شیشه پنجره، راه عبوری و ارتباطی و... یعنی دوست دارند در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری كنند مثلا خانه بهتر بگیرند، وسایل خانه بخرند. اما اگر فردی خانه‌ای بدون در و پنجره بكشد، حواستان را جمع كنید چرا كه این فرد احتمالا مشكل بزرگی دارد، در واقع او در موقعیتی قرار دارد كه احساس می‌كند هیچ راه فراری وجود ندارد.
خط خطی
گم شده‌اند
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


كسی كه بدون هدف خط خطی می‌كند و برای خودش طرح‌های بدون معنا می‌زند احساس می‌كند كه در زندگی‌اش هیچ مسیر مشخصی ندارد و هدف خاصی را پیش‌رویش نمی‌بیند. بعضی در این مواقع شروع به كشیدن اشكال هندسی عجیب و غریب می‌كنند، شكل‌هایی كه هیچ الگوی مشخصی ندارند و در اندازه‌های مختلف روی كاغذ آمده‌اند.
اشكال هندسی
ذهنتان سازمان یافته است
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


مثلث، مربع و اشكال هندسی دیگر، نماد ذهنی سازمان یافته است و نشان می‌دهد كه شما به‌گونه‌ای روشن و آشكار می‌اندیشید و دارای مهارت‌های برنامه‌ریزی هستید، یعنی در برنامه‌ها و طرح‌هایتان بسیار دقیق عمل می‌كنید و كفایت و كارایی بالایی دارید.
اســم
یا اسم خود فرد یا یك نفر دیگر
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


اگر نوجوانی همه جا شروع به نوشتن اسمش می‌كند، این نشان‌دهنده حالت خاصی نیست و بیشتر می‌خواهد امضایی برای خود پیدا كند. اما اگر فردی بالای 25 سال را دیدید كه همه جا اسم خودش را به طرق مختلف می‌كشد، احتمالا یعنی با وجود درونی خود درگیر است، یعنی چنین فردی هنوز نتوانسته با آن تصویری كه از خود ساخته‌ كنار بیاید یا آن را به‌خوبی قبول كند. اینگونه افراد معمولا به‌شدت حواس‌شان به‌خودشان هست و می‌خواهند بدانند به راستی كه هستند، تا جایی كه این جست‌وجوی آنها برای یافتن خودشان به افسردگی می‌انجامد. اگر شما عادت دارید اسم فرد دیگری را به‌طور مرتب جاهای مختلف بنویسید، احتمالا مسئله خاصی از او در ذهن و دل دارید، ساده‌ترین مثال این حالت دختر نوجوان عاشق‌پیشه است كه همه جا اسم كسی را كه دوست دارد می‌نویسد مثلا اگر كسی را كه دوست دارید می‌بینید همه جا به‌طور مرتب اسم شما را می‌نویسد این نشانه خوبی است. اما اگر او را چندان دوست ندارید ، باید یك فكر اساسی بكنید تا او را از فکرتان بیرون كنید.
آدمك‌ها
احساس درون فرد را نشان می‌دهد
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

اگر شما عادت دارید آدم‌هایی را بكشید كه دست ندارند، باید بگوییم كه این پرچم قرمز است زیرا شما گمان می‌برید كاری را كه دوست دارید انجام دهید، نمی‌توانید. اگر آدمك‌های شما پا ندارند، احساس می‌كنید در تله افتاده‌اید و نه راه پس دارید و نه راه پیش، درواقع نمی‌توانید به جایی كه دوست دارید، بروید. علاوه بر اینها باید به حالت‌های صورت آدمك‌ها هم توجه كنید؛ اینكه خوشحال‌اند یا ناراحت، لبخند می‌زنند یا گریه می‌كنند. همه اینها می‌تواند نشانه‌ای از حالت درونی شما باشد.
اسلحه
كمی خطرناك است
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


مك‌نیكل می‌گوید اگر می‌خواهید بدانید چه كسی در اطرافتان این قابلیت را دارد كه روزی جنایتكار شود به خط‌خطی‌ها و شكل‌های او نگاه كنید، هیچ‌چیز بدتر از كشیدن ابزار جنایت و كشتن نمی‌تواند نشا‌ن‌دهنده چنین چیزی باشد. یادم می‌آید در مركزی بودم كه در آنجا پسری شكلك‌هایی به شكل اسلحه و تفنگ با اسم‌های خون‌آلود زیر آن می‌كشید و همان شكل‌ها نشان‌دهنده امروز فاجعه‌بار او بود. اگر كسی در اطرافتان چنین شكل‌هایی می‌كشد توصیه می‌كنیم كمی بیشتر با او مدارا كنید.
ماشین، اسب یا هواپیما
این فرد راجدی نگیرید
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com


اگر خواستگارتان یا فردی که دوستش دارید هنگامی كه سر یك میز با شما نشسته‌ است چنین شكل‌هایی را روی كاغذ یا دستمال كاغذی می‌كشد، باید بگوییم این خیلی نشانه خوبی نیست. وقتی فردی شكل یك وسیله حمل‌ونقل را می‌كشد یعنی به‌دنبال راهی است كه بتواند از وضعیت فعلی فرار كند و دوست دارد به سرعت خود را نجات دهد، پس بهتر است خیلی به او دل نبندید.
بازی
اهل رقابتید
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

بازی‌هایی مانند نقطه بازی، دوز یا شطرنج حس رقابت را در شما به تصویر می‌كشند و شما دوست دارید همیشه در بازی‌ها پیروز باشید و اصلا برای برنده شدن بازی می‌كنید.
گل و گیاه
این فرد احساساتی است
گروه اینترنتی گوناگون || www.goonagoon-groups.com

شما فردی احساساتی هستید و دوست دارید همیشه در رؤیاهایتان بمانید، روحیه مهربانی دارید و با دوستانتان دوستانه رفتار می‌كنید، فردی اجتماعی هستید.
پنج دلیل برای این مشکل ها چرا آدم‌ها خط خطی می‌کنند؟
1. بیان بی‌قراری: ممكن است شكلی از بیان بی‌قراری و ناراحتی باشد یا كاری كه وقتی رنجیده خاطر و خسته یا منتظر اتفاقات مهیج‌تری هستیم، انجام می‌دهیم.
2. رهایی از تنش: تزیین كاغذ با خطوط مارپیچ، نوشته‌های بدخط و نقاشی‌های كوچك ممكن است كمكی برای رها شدن از تنش‌ها باشد. اگر این فرض درست باشد، حداقل این كار به نسبت روش‌های دیگر تسكین استرس مثل كشیدن سیگار، عادت مثبت‌تری است.3. بی‌جهت: برخی روانشناسان معتقدند، این اشكال شامل مجموعه‌ای از علائم، خطوط و نقوش هستند كه بی‌هدف و بی‌جهت ترسیم می‌شوند اما حاوی مطالب زیادی در مورد شخصیت افراد هستند. این نقش‌ها را می‌توان به‌صورت یك فعالیت خلاق سمت راست مغز هم ارزیابی كرد. 4. آزادسازی مغز از فعالیت‌های ذهنی: شواهدی وجود دارد كه رسم این شكل‌ها و خطوط، مغز را از فعالیت‌های ذهنی آزاد می سازد .
سه شنبه 25/4/1392 - 14:7
روزنامه خراسان در یادداشتی با عنوان «چند راهکار برای کاهش تشنگی در ماه رمضان» نوشت: 

برای کاهش تشنگی در ایام روزه‌داری، می‌توان عرق کاسنی و شاهتره، را به نسبت مساوی تقسیم کرد و در یخچال گذاشت و در فاصله افطار تا سحر از آن استفاده کرد. مصرف این نوشیدنی، تشنگی طول روز را بسیار کم می‌کند.

دکتر سیدوحید فرزادفر پزشک و محقق طب اسلامی با بیان این مطلب می‌افزاید: مصرف زیاد گوشت قرمز می‌تواند باعث افزایش صفرا و تشنگی شود از این رو مصرف آن باید محدود شود. البته افرادی که سابقه کم خونی، ضعف و افت مکرر فشار خون دارند از این قاعده مستثنا هستند.

وی افزود: مصرف آب یخ اگر چه در ابتدا تشنگی را فرو می‌نشاند اما در نهایت باعث تشدید تشنگی می‌شود. هم چنین دوش گرفتن در طول روز باعث کاهش حرارت بدن می‌شود. برای این کار باید از آب ولرم استفاده کرد زیرا آب سرد باعث منقبض شدن منافذ پوست و احتباس گرما می‌شود و فرد در طول روز احساس گرما می‌کند.

افرادی که دچار تشنگی شدید می شوند، بهتر است بعد از نماز ظهر و عصر دوش بگیرند و ساعتی را در مکان خنک استراحت کنند. مصرف میوه‌های آب‌دار و خنک مانند هندوانه، خیار و غذاهای لعاب‌دار مانند کدو، شیر، فرنی و سبزی‌هایی مانند کاهو و خرفه در زمان افطار و سحر به کاهش تشنگی در طول روز می‌انجامد.

این محقق طب اسلامی می‌افزاید: از آنجا که هندوانه طبع لطیفی دارد وقتی وارد معده خالی می‌شود، ممکن است به خلط صفرا تغییر ماهیت دهد و عملاً به جای خنک کردن، باعث افزایش حرارت شود بنابراین باید هندوانه را زمانی مصرف کرد که با مصرف خوراکی‌های دیگر داغی کبد و معده را فرو نشانده باشیم. 

سه شنبه 25/4/1392 - 11:28

از ۷۵ میلیون جمعیت ایران خیلی ها به سفرهای خارجی رفته اند، بعضی ها هم از مرزهای کشور پا بیرون نگذاشته اند و گروهی هم موفق نشده اند از شهر زادگاه خود بیرون بروند.

گروه دوم و سوم، موضوع این بحث نیستند چون حرف ما درباره گروه اول است که در آمار گردشگران جهان شمرده می شوند.

آنها که به سفر خارجی می روند گذشته از میل و علاقه به این کار، پول هم دارند البته نه این که همه آنها جزو ثروتمندان جامعه باشند، ولی بی شک پولی که برای سفر خارجی خرج می کنند، لطمه ای به روال عادی زندگی شان نمی زند و برای همین می توانند بی دغدغه سفر کنند.

پس برای رفتن به خارج کشور باید پول کافی داشت و هر چه قدر پول کنار گذاشته شده برای سفر بیشتر باشد می توان به کشورهای سطح بالاتری سفر کرد و از امکانات بهتری برخوردار شد.

در بین جمعیت ایران کسانی هستند که با همین پشتوانه قوی مالی می توانند بدون محابا پول خرج کنند و به بهترین نقاط تفریحی جهان بروند، شاید هم نتوان نقطه ای از دنیا را پیدا کرد که پای ایرانی ها به آن باز نشده باشد، ولی در مجموع تجربه سال های اخیر نشان می دهد بیشتر ایرانیانی که برای تفریح به خارج کشور می روند، کشورهای خاصی را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند؛ شاید به علت هزینه های کمتر آن، نزدیکی آن کشورها به ایران و شاید به واسطه نزدیکی فرهنگ های دو کشور.

امارات، کشور مدعی

رفاه حاصل از منابع غنی نفت و گاز اگر یک مصداق داشته باشد حتما کشور امارات است. شهر دبی نماد زندگی پرتجمل است.

دراین شهر همه چیز لوکس و پیشرفته است، بازارها و پارک های تفریحی آن منحصر به فرد است و همه خدمات به بهترین شکلش ارائه می شود.

برای همین است که از سراسر دنیا به این کشور روانه می شوند و ما ایرانی ها هم اگر قصد سفر خارجی داشته باشیم و بتوانیم درهم گرانقیمت را بخریم، امارات را حتما در اولویت قرار می دهیم.

راز موفقیت امارات در اقتصاد باز آن است، چون شیوخ این کشور می دانند برای یک سرزمین کوچک با آب و هوایی بیابانی که سابقه تاریخی چندانی هم ندارد، بهترین راه کسب درآمد واداشتن گردشگردان به سفر و پول خرج کردن با دست و دل بازی است.

 

ترکیه، تفریح در همین نزدیکی ها

ترکیه چه آن هنگام که در زمان پادشاهی کورش زیر نظر حکومت هخامنشیان قرار گرفت و چه آن زمان که امپراتوری روم شرقی در آن اقتدار داشت و چه وقتی که عثمانی ها در این گوشه از دنیا حکومتی عریض و طویل داشتند همیشه مورد توجه ایرانیان بوده است ، روزی به عنوان بخشی از خاک کشور که باید آن را حفظ کرد و روزی به عنوان حکومتی متجاوز که باید خاک ایران را از طمع سلاطینش مصون نگه داشت.

حالا اما وضع فرق کرده است چون نه تجاوزی در کار است و نه حراستی. ایران و ترکیه امروز دو کشور همسایه اند که میانشان صلح برقرار است و مردمانش با آسودگی به دو سوی مرز می روند ؛ هرچند واقعیت ناخوشایند این است تعداد ایرانیانی که به ترکیه می روند بیش از ترک هایی است که به ایران می آیند.

شاید به این علت که ما برای گردشگری ایران خوب تبلیغ نمی کنیم و امکانات جذابی برای جلب گردشگر ایجاد نکرده ایم که علت هر چه هست نتیجه این شده که بیشتر ایرانی ها برای رفتن به سفر خارجی به اولین گزینه ای که فکر می کنند، ترکیه است.

این کشور هم دیدنی های باستانی دارد و هم جذابیت های مدرن. اینجا برای مذهبی ها هم جذاب است، چون با سفر به ترکیه می توان به مسجد ایاصوفیه و سلطان سلیم و سلطان احمد سری زد و در کنار بازدید از ویرانه های رومی، کوه نمرود، کتابخانه سلسوس و کوه های مه آلود شرق دریای سیاه، دمی هم با خدا بود.

شاید این تلفیق به ظاهر ناهمخوان که اتفاقا همخوانی زیادی با هم دارند و یکدیگر را تکمیل می کنند دلیل سفر شمار زیادی از ایرانیان به ترکیه باشد ؛ کشوری که از تاریخ، فرهنگ و طبیعتش بیشترین نفع را می برد.

مالزی، معجونی دلنشین

مالزی شاید از نظر وسعت جغرافیایی حرفی برای گفتن نداشته باشد، اما در صنعت گردشگری و این که بسیاری از ایرانی ها را برای سفر وسوسه کرده تردیدی نیست.

مالزی کشور عجیبی است نه فقط به خاطر داشتن آب و هوای استوایی و جنگل های انبوهش که در آن چینی ها، هندوها و مسلمانان با آرامش کنار هم زندگی می کنند بلکه به این علت که فقط در طول نیم قرن اخیر توانسته خود را هم از زیر یوغ استعمار انگلیس درآورد و هم آنچنان با سرعت پیشرفت کند که حالا جزو کشورهای صنعتی جهان شمرده شود.

مالزی کشوری مسلمان است، اما این موضوع نه تنها برای غیرمسلمان ها دافعه ایجاد نکرده، بلکه اسلام زیبا و جذابی که مالزی ارائه می کند گردشگران زیادی را به سمت این کشورکشانده است.

ایرانی ها هم شاید به این دلیل جذب مالزی می شوند البته نه فقط به همین علت چون در مالزی جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که براحتی نمی توان دل از دیدن آنها کند.

آکواریوم کوالالامپور که در آن ۵۰۰۰ گونه آبزی مناطق حاره ای زندگی می کنند و بعدازظهرها می شود غذا دادن به کوسه ها را در آن تماشا کرد یا برج های پتروناس در قلب پایتخت که در نگاه اول بسیار مدرن به نظر می رسد، اما معمار آرژانتینی آن در ساختش نمادهای سنتی و اسلامی را در هم آمیخته است یا پارک پروانه های این شهر، برج مخابراتی کی ال که شبیه برج میلاد خودمان است، مسجد نگارا که گنجایش ۵۰۰۰ نیایشگر دارد و با آن باغ ۱۳ هکتاری اش غیرمسلمان های زیادی را به سمت خود کشانده یا غار میمون ها که گرچه مکانی مقدس برای هندوهاست ولی همه افراد اجازه ورود به آن را دارند، برگ هایی برنده ای است که مالزی در مسابقه بین المللی جذب گردشگر آنها را رو می کند.

تایلند، پیوند با طبیعت

تایلند و مالزی با هم همسایه اند و در برخی مسائل اشتراک دارند، اما لزوما همه ایرانیانی که به تایلند سفر می کنند به مالزی نمی روند یا برعکس.

در دنیا تایلند را به نام کشور لبخند می شناسند، چون مردمش در بیشتر موارد به هم لبخند می زنند حتی به غریبه ها. آنها همیشه دو دست را به نشانه احترام به طرف مقابل تا روی سینه پیش می آورند و به رسم قدیم ممکن است تعظیم هم بکنند.

آنها نسبت به دو چیز تعصب دارند؛ یکی به مذهب و دیگری به پادشاهانشان برای همین است که گردشگران نباید هیچ گونه بی حرمتی به مذهب و پادشاهان آنها بکنند و هنگام بازدید از معابد و کاخ پادشاهان لباس نسبتا پوشیده به تن کنند و کفش هایشان را درآورند.

اما این سختگیری ها مانع رونق صنعت گردشگری این کشور و سفر ایرانی ها به تایلند نیست، بلکه شاید برای آنها جذاب نیز هست.

شاید راز موفقیت تایلند برای تبدیل شدن به یکی از مقاصد گردشگری جهان، ایجاد تنوع در خدماتی باشد که به مسافران ارائه می شود، چون در این کشور سنت و مدرنیته را می شود کنار هم تجربه کرد و هیچ کدام فدای دیگری نمی شود.

در تایلند می شود غذاهای متفاوت و متنوع را چشید، می شود از بازارهای روی آب آن خرید کرد، در جشن آب و جشن ماه کامل شرکت کرد، در پایتخت به رز گاردن و مزرعه تمساح ها و دریم ورلد و معابد رفت یا شام را در کشتی خورد یا این که کمی از پایتخت دور شد و به جزیره پاتایا رفت و باغ گل ها، پارک آبی، باغ وحش ببرها و پرواز در جنگل را تجربه کرد.

یا به جزیره پوکت رفت و از فیل ها سواری گرفت و در تنداب ها قایق سواری کرد و سری هم به مزرعه مارهای جزیره سامویی زد.

در تایلند بخوبی از طبیعت برای جذب گردشگران استفاده می شود، آن هم طبیعتی که برای حفظ آن دولت و مردم دست به دست هم داده اند و نمونه اش هم جاذبه های گردشگری این کشور است که اغلب به طبیعت گردی مربوط می شود. شاید یکی از رازهای کشیده شدن ایرانیان به سمت تایلند همین باشد.

چین و هند، چه دور چه نزدیک

چین و هند دو کشور هم مرزند و هر دو مقاصدی دوست داشتنی برای سفر ایرانیان. این دو کشور اولین و دومین کشور پرجمعیت دنیا هستند که در خیابان های آنجا، جا برای سوزن انداختن نیست البته این تراکم جمعیت به معنی هرج و مرج نیست، چون کسانی که تجربه سفر به چین را داشته اند، می گویند در پیاده روها کمتر تنه مردم به هم کوبیده می شود و آنها که به هند سفر کرده اند، تعریف می کنند که در خیابان های شلوغ دهلی و بمبئی برای این که ماشین ها با هم تصادف نکنند و بدنه هم را خط نیندازند، راننده ها آیینه بغل ها را برداشته اند.

سفر به چین و هند قبل از گران شدن ارز برای ایرانیان زیاد هزینه نداشت، اما حالا اوضاع کمی فرق کرده و تعداد کسانی که نمی توانند به این دو کشور سفر کنند، بیشتر شده است.

با این حال تورهای هند و چین از ایرانیان خالی نمی شود، یعنی هنوز ایرانی های زیادی هستند که حاضرند برای دیدن زیبایی های این دو کشور پول خرج کنند.

این تمایل هم بی دلیل نیست، چون چین کشوری است که از عهد باستان تاکنون یعنی از آن زمان که جاده ابریشم، شرق دور را به اروپا وصل می کرد با ما ارتباط داشت و هند نیز آنقدر با ما اشتراکات فرهنگی و تاریخی دارد که گاهی اوقات یک روح می شویم در دو کالبد.

چین قدرت برتر اقتصاد دنیاست و قطار پیشرفتش ترمز ندارد برای همین سفر به این کشور که بهترین امکانات را با منطقی ترین قیمت در اختیار گردشگران قرار می دهد، انتخاب درستی است.

چین کشوری بسیار کهن است که از تاریخش بخوبی برای جلب گردشگران استفاده می کند، کشوری که توانسته آداب و سنن قدیم خود را بویژه در حوزه غذا و درمان نیز به کشورهای دیگر منتقل کند و بسیاری از مردم دنیا را به ولع تجربه کردن آنها به کشورش بکشاند.

هند نیز کشوری پرقدرت و صاحب نفوذ در جهان است، کشوری که توانسته زخم های دوره استعمار را التیام دهد و با تکیه بر تاریخ و فرهنگ و باورهای بومی اش در بسیاری از حوزه ها از جمله گردشگری جایی برای خود در دنیا باز کند. ایرانیانی که به هند می روند نیز جذب همین جاذبه ها می شوند.

در هند می شود با پول نه چندان زیاد، گشت و گذار کرد و از اماکنی بازدید داشت که آنها را فقط می شود در هند دید ؛ مثل تاج محل، قطب منار، حاجی علی درگاه و پایانه چاتراپاتی شیواجی. البته جاذبه های هند برای ما ایرانی ها بیشتر از اینهاست، چون قبل از آن که پای انگلیس به این کشور باز شود، زبان فارسی دومین زبان رسمی آن بود و خیلی قبل تر از آن یعنی در زمان بهرام گور، پادشاه ساسانی برای ایجاد طرب در دربار و البته مردم کوچه و بازار، نوازندگانی از هند به ایران آورد.

 

 

دوشنبه 24/4/1392 - 13:48

خیلی ها فکر می کنند که فقط سینک ظرفشویی یا سیم و اسکاچ جزو آلوده ترین وسایل آشپزخانه هستند و باید آنها را با مواد شوینده شست، در حالی که متخصصان صنایع غذایی می گویند برخی دیگر از وسایل آشپزخانه هم می توانند آلودگی های محیطی و غذایی را در خود نگه دارند...

اگر این وسایل به درستی شسته و استفاده نشوند، حتی می توانند عامل انتشار انواع میکروب ها مانند ای کولای، سالمونلا، لیستریا و قارچ ها در میان لوازم آشپزی یا حتی غذاها باشند. در ادامه همین مطلب، شما را با این ۶ وسیله آلوده آشنا می کنیم.

دربازکن

معمولا از دربازکن های دستی یا برقی برای باز کردن در انواع کنسرو و تن ماهی استفاده می شود و بیشتر ما هم آن را پس از استفاده (بدون شستن) داخل کشوی قاشق ها می اندازیم اما این کار می تواند باعث باقی ماندن مقداری از محتویات تن ماهی یا کنسرو روی چرخ های دربازکن و رشد و تکثیر انواع قارچ ها، کپک ها و باکتری ها در سطح این وسیله و سایر وسایل داخل کشو شود. دربازکن باید پس از هر بار استفاده با آب گرم و مایع ظرفشویی به کمک یک مسواک، خوب شسته شود.

جاچاقویی

این روزها خیلی ها دوست دارند بسته های بزرگ و کوچک چاقو را که حاوی یک جاچاقویی و تعدادی چاقو با اندازه های مختلف است، بخرند و آن را در آشپزخانه قرار دهند تا هر زمانی که به هر مدل چاقو نیاز داشتند، در دسترسشان باشد اما شما به عنوان خانم خانه، یادتان می آید آخرین باری که سطح داخلی و بیرونی این جاچاقویی را با مواد شوینده شستید، کی بود؟ برای شستن این وسیله باید یک ظرف گود را پر از آب گرم، پودر صابون و کمی مواد ضدعفونی کننده کنید، سپس جاچاقویی را چند دقیقه داخل این محلول بگذارید و پس از خارج کردن، تمام زوایای آن را با یک مسواک یا برس کوچک به خوبی بشویید و آب بکشید. پس از خشک شدن کامل، می توانید چاقوها را در جای مخصوص خود قرار دهید. از آنجا که شما چاقوها را پس از خارج کردن از جایشان و پیش از استفاده نمی شویید، بنابراین امکان آلوده شدن چاقوهایی که محفظه نگهداری آنها هرگز شسته نمی شود، بسیار زیاد است بنابراین بهتر است جاچاقویی حداقل ماهی یکبار شسته شود.

جامیوه ای

اگر عادت دارید میوه ها را نشسته داخل جامیوه ای بگذارید و جامیوه ای را هم سال تا سال نشویید، باید مطمئن باشید که بزرگ ترین عامل انتشار لیستریا، سالمونلا، کپک ها و قارچ ها در یخچال شما جامیوه ای است. میوه های نشسته، اگر کمی هم رطوبت داشته باشند، می توانند باعث تولید میکروب های مختلف، کپک ها و قارچ ها در محل نگهداری شان شوند. اگر این محل نگهداری جامیوه ای یخچال باشد، باید برای پیشگیری از رشد، تکثیر و انتشار عوامل آلودگی به درون یخچال و مواد غذایی مختلف، حداقل ماهی یکبار جامیوه ای را به خوبی بشویید. برای شستن جامیوه ای کافی است مقداری آب گرم را با صابون یا هر ماده پاک کننده دیگری مخلوط کنید، کمی جوش شیرین به آن بیفزایید و این محلول را داخل جامیوه ای بریزید و اجازه دهید حدود ۲ ساعت در آن باقی بماند. سپس جامیوه ای را به خوبی آبکشی و خشک کنید و آن را سرجایش قرار دهید.

جاگوشتی در یخچال یا فریزر

آب گوشت خام حاوی سالمونلا و ای کولای است. اگر این آب به مواد غذایی دیگر شما نشت کند (به خصوص اگر قرار باشد آن مواد غذایی را خام مصرف کنید) حتما باعث آلوده شدن آن ماده غذایی و بیمار شدن شما در اثر مصرفش می شود بنابراین همیشه طبقه های پایینی یخچال یا فریزر را برای نگهداری گوشت خام انتخاب کنید. گوشت را طوری بسته بندی کنید که آب آن نشت نکند و اگر طبقه های یخچال یا فریزر، آلوده به آب و خونابه گوشت شد، بلافاصله آنها را خارج کنید و با آب گرم و مواد شوینده بشویید تا جلوی تکثیر و انتشار میکروب ها را در یخچال و فریزرتان بگیرید.

قطعه های چرخ گوشت

تمام قطعات چرخ گوشت که با گوشت خام در تماس مستقیم هستند یا آب گوشت هنگام چرخ کردن روی آنها می پاشد، در صورت تمیز نشدن، آلوده به میکروب سالمونلا می شوند. به همین دلیل باید تمام قسمت های چرخ گوشت را پس از استفاده با آب گرم و مواد شوینده خوب بشویید. قسمت هایی که قابل جدا کردن نیستند هم با دستمال آغشته به آب گرم و مواد شوینده پاک کنید تا باعث تکثیر و پخش میکروب در آشپزخانه و کابینت نگهداری چرخ گوشت نشود.

جاظرفی

جاظرفی های استیل که کنار سینک ظرفشویی قرار می گیرند، می توانند باعث رشد و انتشار انواع میکروب ها و باکتری ها باشند. این جاظرفی ها باید ماهی یکبار از کنار سینک برداشته شوند تا بتوانید زیر آنها را با مواد شوینده و ضدعفونی کننده تمیز کنید. خود جاظرفی هم باید ماهی یکبار درحالی که ظرفی درون آن قرار ندارد، با مواد شوینده و آب گرم شسته شود.

منبع: ریدرزدایجست

 


دوشنبه 24/4/1392 - 13:44

پای حرف های سفیر بوسنی که تمام ایران را از شمال تا جنوب گشته است

شاید بوسنی برای ایرانیان یادآور روزهای تلخ جنگ در این کشور باشد، اما این کشور مسلمان جنگ را کنار گذاشته و زخم هایش را التیام بخشیده و حالا سعی می کند با برنامه هایش خود را بخوبی به جهانیان معرفی کند. این را می توان از ذوق کلام سفیر این کشور در ایران فهمید.

امیر حاجی کادونیچ به عنوان سفیر کشور بوسنی هم اکنون سه سال و نیم است در ایران کار می کند. علاقه وی به دیدنی های ایران باعث شده در نمایشگاه عکسی به نام ایران از نگاه شرق و غرب، عکس هایی را که خودش از جاذبه های ایران گرفته به نمایش بگذارد. با او درباره زیبایی های ایران و بوسنی گپ زده ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

چه شهرهای ایران را تاکنون دیده اید؟

شاید بهتر است بگوییم چه شهرهای ایران را ندیده ام. من از شمالی ترین نقطه ایران تا جزایر کیش و قشم در خلیج فارس دیدن کرده ام. بنابراین شاید همه نقاط ایران را دیده باشم و از آنها عکاسی کرده ام. اهواز، بندرعباس، آبادان، قم، مشهد، تهران، گرگان، همدان، چابهار، کرمان و بسیاری از شهرهای دیگر را دیده ام.

کدامشان بهترین بود؟

اصفهان بهترین شهری بود که من تاکنون دیدم، ولی علاقه بسیاری به قشم هم دارم. زیبایی های آن واقعا حیرت آور است. کیش و چابهار هم نظرم را جلب کرده است.

تهران چی؟

شهری بسیار بزرگ، پرهیاهو و تمیز این تصویر تهران در ذهن من است.

چرا بیشتر انتخاب های شما شهرهای ساحلی اند؟

من گواهینامه قایقرانی تا قایق های ۱۲ متری را دارم، بنابراین ناخودآگاه به سمت شهرهای دریایی و ساحلی برای لذت بردن از قایق سواری کشیده می شوم. کیش، قشم، چابهار هم جزو این شهرها هستند که من می توانم در آنها قایقرانی کنم و لذت ببرم.

در شرق چابهار من بهترین ساحل عمرم را دیدم. من کشورهای زیادی را دیده ام، ولی واقعا ساحل شرقی چابهار یکی از زیباترین ساحل هایی است که دیده ام. نمی دانم چرا هیچ امکانات توریستی در این منطقه به این زیبایی مهیا نشده است؛ منطقه ای که می تواند واقعا صنعت گردشگری چابهار را دگرگون کند. این هدیه خداوند به طبیعت ایران است، باید از آن بخوبی استفاده کرد.

از تفاوت های بوسنی و ایران بگویید.

البته ایران و بوسنی تفاوت های بسیاری دارند، کویر، صحرا نمونه بارز آن است که در کشور من نمی توان یافت. بوسنی کشوری کوهستانی است و کاملا متفاوت از ایران، اما مناطق جنگلی و سرسبز ایران را می توان با بخش هایی از بوسنی مقایسه کرد. اگرچه هر دو کشور چهار فصل را دارند، ولی ایران متفاوت تر است، چون چهار فصل همزمان در ایران قابل لمس است.

بهترین زمان سفر به کشور بوسنی چه فصلی است؟

پاسخ این سوال به علاقه های شخصی شما بستگی دارد، یا این که در بوسنی به دنبال چه هستید. اگر زمستان را دوست دارید، بهترین مکان ها را خواهد دید، ولی اگر علاقه به سرسبزی دارید، بهار بوسنی، بهترین ها را در اختیار شما خواهد گذاشت. طبیعت بوسنی واقعا غیرقابل توصیف است. البته من فکر می کنم ایرانی ها علاقه مند هستند بیشتر در نوروز سفر کنند که در این فصل هم در کشور من دیدنی های بسیاری خواهند دید. درجه حرارت این فصل حدود ۲۰ درجه است که واقعا دلچسب مسافران کشورهای گرمسیری است.

جاذبه های پیشنهادی تان چیست؟

رودخانه خروشان، پرش از ارتفاع، صخره نوردی و ورزش های زمستانی از معروف ترین جاذبه های مهیج بوسنی است. به طور کلی طبیعت بوسنی امکانات زیادی را در اختیار گردشگران قرار داده است. ایران هم موقعیت های بسیاری در این زمینه دارد.

از جاذبه های تاریخی بوسنی بگویید.

معروف ترین جاذبه تاریخی کشور من شهر موستار است. پل موست (most) در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کند.

دلیل شهرت این پل چیست؟

مهم ترین موضوع، مسابقه پرش از روی این پل است که از همان سال اول ساخته شدن آن در بوسنی هر سال برگزار شده است. این پل هرساله صدها بلکه هزاران گردشگر ماجراجو را به خود جلب می کند. این مسابقه نزدیک به ۵۰۰ سال است در این منطقه برگزار می شود. پس می توان اهمیت جاذبه های تاریخی بوسنی را هم در این زمینه دید. البته من فکر کنم ایرانی ها زیاد درباره این مسابقه اطلاع نداشته باشند.

در مورد مردم ایران چه نظری دارید، سبک زندگی شان، برخوردشان با خارجی ها و...؟

ایرانی ها خیلی دوستانه و صمیمی هستند. ایران هم خیلی آزادتر از تبلیغات غیرواقعی است که در رسانه های خارجی دیده می شود. من تردید ندارم که خیلی از گردشگران خارجی درباره واقعیت ایران چیزی نمی دانند و باید آنها را از واقعیت ایران آگاه کرد. در این باره مثالی می زنم، من دوستان زیادی دارم که علاوه بر خانواده ام هر سال برای دیدن من به ایران سفر می کنند. خیلی از آنها که قبلا به ایران سفر نکرده اند، با همان تصاویر غیرواقعی بار سفر می بندند و همان ذهنیت های اشتباه را همراه خود دارند، ولی وقتی وارد خاک ایران می شوند و یکی دو روز می مانند، تازه متوجه تفاوت واقعیت با تبلیغ نادرست می شوند. همین موضوع باعث سفرهای مکرر آنها به ایران شده است. بنابراین ایرانیان باید سعی کنند واقعیت کشورشان را به خارج از مرزها بفرستند؛ با استفاده از رسانه ها و تبلیغات صحیح.

نظر خانواده تان درباره ایران چیست؟

مثل من. آنها هم همراه من بیش از سه سال است که با ایرانیان زندگی می کنند و دوستان زیادی در ایران دارند. فرزندان من در مدرسه بین المللی همراه دیگران تحصیل می کنند و با ایرانی های زیادی ارتباط دارند. به عنوان مثال دختر بزرگ من تعداد زیادی دوست ایرانی دارد. آنها فرهنگ و واقعیت زندگی ایران را درک کرده اند و پذیرفته اند. نکته مهم این است که همسرم سال های گذشته در ایران بوده و در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرده است. او در سال ۱۹۹۵ میلادی در ایران بوده و با توجه به رشته تحصیلی خود، اطلاعات مفیدی از ایران داشته و دارد.

احساس همسر شما وقتی متوجه شد شما سفیر بوسنی در ایران شدید، چه بود؟

وقتی این خبر را شنید، خیلی خوشحال شد و با علاقه بسیار برای زندگی در ایران نقشه می کشید. دوستان قدیمی خود را می دید و دوباره خاطرات گذشته برایش یادآوری می شد.

با توجه به سفرهای زیادتان در ایران نظرتان درباره جاده های ایران چیست؟

جاده های ایران یکی از بهترین جاده هایی بودند که من در آنها رانندگی کردم.

نظر شما درباره رانندگان ایرانی چیست؟

فکر کنم همه رانندگان ایرانی، رانندگان مسابقات رالی هستند! آنها خیلی آزادانه رانندگی می کنند، بدون توجه به علائم و دستورات راهنمایی و رانندگی. به طور کلی می توانم بگویم بسیاری از رانندگان ایرانی خودشان قانون چگونه راندن را وضع می کنند و هیچ توجهی به قوانین ندارند. حق تقدم، چراغ قرمز، رانندگی بین خطوط، همه و همه از آنها رانندگان حرفه ای ساخته است، اما مهم ترین مشکل این است که هیچ احتیاطی نسبت به عابران پیاده ندارند که این موضوع باعث عصبی شدن من می شود. در کشور من و بسیاری از کشورها وقتی عابری پایش را به خیابان می گذارد، رانندگان توقف می کنند، ولی در ایران برخی رانندگان او را به مبارزه دعوت می کنند!

متاسفانه مجبورم گاهی اوقات همانند رانندگان ایرانی رانندگی کنم که این موضوع را دوست ندارم. تا حدودی من هم مثل رانندگان ایرانی به علائم و قوانین بی توجه شده ام.

نظر شما درباره غذاهای ایرانی چیست؟

همه غذاهای ایران خوشمزه و لذیذ هستند. شیشلیک، فسنجان و قورمه سبزی، اما قورمه سبزی برای خارجی ها باید خوب معرفی شود.

نظرتان درباره حذف روادید برای ورود گردشگران به یک کشور چیست؟

این موضوع یکی از مهم ترین روش های توسعه صنعت گردشگری در جهان است، چون بیشتر گردشگران علاقه مند هستند بدون تشریفات و معطلی وارد خاک مقصدشان بشوند، بنابراین حذف روادید برای ورود گردشگران یکی از راهکارهای کارآمد در این خصوص است، اما شرایط سیاسی اصلی ترین عامل تاثیرگذار در این موضوع است.

در حال حاضر گردشگران ایرانی برای ورود به بوسنی نیاز به دریافت ویزا دارند؟

بله، همان طور که می دانید کشور من در حال پیوستن به اتحادیه اروپاست، بنابراین باید بسیاری از قوانین کشور را طبق این برنامه تدوین کنیم که دریافت ویزا هم یکی از آنهاست. البته گردشگران بوسنیایی هم باید برای ورود به ایران روادید دریافت کنند.

هزینه اقامت یک هفته ای گردشگران در سطح معمولی در کشور شما چقدر است؟

در حقیقت بسیار ارزان تر از اتحادیه اروپاست. اگر قصد مقایسه با حال حاضر ایران داشته باشید، بسیار گران تر از ایران است، اما باز هم قابل قبول است. به دلیل مناسب بودن قیمت های گردشگری در کشور من هر سال تعداد زیادی از سراسر جهان مثل اندونزی، مالزی، ژاپن، اتحادیه اروپا و آمریکا وارد خاک بوسنی می شوند. به طور کلی هر سال حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد داشته ایم. به طور کلی هزینه اقامت حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از ایران بالاتر است.

از نمایشگاه عکسی که از شما چند ماه پیش در تهران برگزار شد بگویید.

این نمایشگاه با همکاری من و سفیر کشور اندونزی برگزار شد. هر دوی ما علاقه مند هستیم، کمی متفاوت باشیم و مثل بسیاری از سفارتخانه ها صرفا مشغول انجام امور دیپلماتیک نباشیم، به همین دلیل به کار فرهنگی مثل نمایشگاه عکس فکر کردیم. البته عکس هایی که طی سفرهایمان از ایران گرفته بودیم. قصد هر دوی ما معرفی واقعیت زندگی ایرانیان بود. بدون تردید هر روز صدها خبر یا داستان درباره ایران خواهید شنید یا می خوانید، اما شک نداشته باشید که هزاران هزار را هرگز نخواهید خواند یا نمی بینید. این دلیل اصلی ما برای برگزاری این نمایشگاه بود. هریک از این عکس ها داستان کوتاهی با خود داشتند که شک ندارم خیلی ها بی تفاوت از کنار این داستان ها گذشته اند. هر دوی ما با استفاده از موقعیت دیپلماتیک خودمان قصد داشتیم به دیگران و البته خود ایرانیان بگوییم با برنامه ریزی و نگرشی منطقی می توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد و صرفا روابط دیپلماتیک حلال مشکلات نیست؛ بلکه فرهنگ اصل کار است.

نان و پنیر و سبزی، سالم ترین خوراک برای باز کردن روزه

غذاهایی که ایرانیان هنگام افطاری می خورند، واقعا سالم و خوشمزه است. نان و پنیر و سبزی سالم ترین خوراک برای باز کردن روزه است. سبک زندگی ایرانیان در این ماه مبارک یکی از کامل ترین و سالم ترین هاست. بعد از این که مقدار کمی غذاهای سبک و البته مغذی مثل نان و پنیر و سبزی و گردو می خورید، بعد مشغول عبادت می شوید و مدتی بعد هم غذای اصلی سرو می شود. این مهم ترین موضوعی بود که من در این ماه مبارک و زندگی ایرانیان با آن آشنا شدم و بیانگر اهمیت خوراک و سلامت بین ایرانیان است.

 

دوشنبه 24/4/1392 - 13:41

اولش دودلی؛ پله هایی که پشت در آهنی و سه لنگه صف کشیده اند و تا جایی که نمی بینی شیرجه رفته اند، دو دلت می کنند، اینجا کمی تاریک است و نمناک، رطوبت تا عمق ریه ها پیش می رود و گاهی هم سرفه امانت را می برد، انگار که اکسیژن کم آورده ای.

پله ها که تمام می شود تاریکی هنوز هست، اما نه به آن اندازه که راهروی دهانه باریک سمت چپ را نبینی. اینجا راه، مارپیچ است و تو هم پیچ می خوری و پیش می روی، ولی احساس خفگی رهایت نمی کند. شاید بخواهی از روزنه ای هوا بگیری، اما هیچ روزنه ای نیست نه روی دیوار و نه روی سقف، پیش رویت فقط یک راه باریک و پیچ در پیچ است و بس. در زیر زمین نوش آباد، شهری که با کاشان هشت کیلومتر فاصله دارد، خبرهای جالبی است. آنجا در عمق کمتر از ۲۰ متری زمین، شهری کوچک وجود دارد که مردمان عهد ساسانی آن را با دست کنده اند تا اگر روزی دشمنی آنها را تهدید و به شهرشان حمله کرد، آنها از همان پله های پر رطوبت پایین بروند و به همان دالان تنگی برسند که به دهلیزهای تنگ تر ختم می شود.
شهر زیرزمینی نوش آباد یک پناهگاه است که از عهد باستان تا زمانی که مغول ها خاک شهرهای ایران را به توبره می کشیدند، حتی تا زمان قاجار که مردم از راهزنان می گریختند، همواره جان پناه مردم این شهر بوده است؛ شهری زیر شهری دیگر. در دالان های تنگ این شهر زیرزمینی نفس آشکارا به شماره می افتد، اما چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد که همه چیز به حالت عادی برمی گردد و نفس ها دوباره جا می آید. می گویند این شهر طوری ساخته شده که با ورود هر تازه وارد به آن، هوا جابه جا می شود و همین جابه جایی، اکسیژن را به درون شهر می کشد و همین است که نه مردم اینجا خفه می شوند ونه چراغ های فتیله ای شان خاموش می شود.

می گویند نام قدیم این شهر «اویی» بوده است، چون مردم وقتی در این فضای خفه همدیگر را صدا می کردند صوتی شبیه «او» در فضا می پیچیده و همین بوده که این نام را برای شهرشان انتخاب کرده اند. اکنون همین پیچش صدا در آنجا وجود دارد. وقتی راهنمای گردشگری شهر نوش آباد درباره پیشینه این شهر به بازدیدکنندگان توضیح می دهد بسختی می شود روی گفته هایش تمرکز کرد و تک تک کلماتش را شنید. شهر زیرزمینی نوش آباد با این حال یک شاهکار معماری است، هم به علت راهروهای تنگش که اجازه نمی دهد بیش از یک نفر از آن عبور کند و هم به علت منتهی شدن این راهروهای تنگ به اتاق های فراخ. اینجا هیچ چیز تجملاتی نیست، اما به نظر می رسد اتاق های آن که سکو و تاقچه هم برای آن ساخته شده در زمان های بحرانی جای ناراحتی نبوده است و بخوبی از ساکنانش محافظت می کرده است.

مردمی که این شهر را ساخته اند به فکر ساخت دستشویی هم بوده اند که شکل و شمایل آن با دستشویی های امروزی تفاوت چندانی ندارد. می گویند چون امکان ساخت در برای این دستشویی ها وجود نداشته، مردم از سنگی بزرگ برای نشان دادن اشغال بودن یا نبودن دستشویی استفاده می کرده اند، یعنی اگر سنگ را در آستانه در قرار می دادند مردم می دانستند کسی آنجاست و اگر سنگ به کناری گذاشته می شد یعنی ورود آزاد است.

شهر زیرزمینی نوش آباد را باید از نزدیک دید و حس اقامت در شهری سه طبقه را که از عمق چهار متری زمین شروع می شود و تا ژرفای ۱۸ متری پایین می شود با تمام وجود لمس کرد. پا گذاشتن به این شهر باستانی ابتدا دلهره آور است، اما بعد آنقدر مجذوب کننده می شود که نمی توان از آن دل کند.

«اویی»؛ آوایی از اعماق زمین

شهر زیرزمینی (اویی) در زیر بافت شهر نوش آباد در ۸ کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. این شهر در سه طبقه، در زیر زمین با عمق بین ۴ تا ۱۸ متر بصورت «دست کن» ایجاد شده و فضاهای متعددی از جمله اطاق، راهرو و چاهها و کانالهای زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار دارد. راه های ورود به داخل این مجموعه به شکل مخفی در منازل یا داخل قلعه خشتی در مجاور شهر و یا محل های پر جمعیت و داخل کانال های پایاب هایی که از زیر خانه ها و برای گذر آب قنات ایجاد شده، چاه های داخل مساجد و باغ ها و بازارها و هر جایی که در زمان حمله دشمن امکان دسترسی سریع و فرار ساکنان را فراهم می کرده، ایجاد شده است.

وسعت این اثر باستانی که از عمق چهار متری شروع شده و تا عمق ۱۶ متری ادامه دارد هنوز مشخص نیست، اما بنا به شواهد موجود و گفته شهروندان کهنسال، تا غار ریس در شهر سبز نیاسر از توابع شهرستان گسترش داشته است. آثار معماری بدست آمده تاکنون در سه طبقه، شامل راهروهای باریک به همراه اتاق های چهار گوش با طاقچه های ایجاد شده در دیوارهاست و ارتباط بین طبقات بوسیله چاه های عمودی حفر شده با عمق ۵ تا ۷ متر است که با توجه به آثار و شواهد بدست آمده، تاریخ ایجاد معماری دست کن نوش آباد به دوره ساسانی می رسد.

 

دوشنبه 24/4/1392 - 13:38

فضای داخلی خودرویی که در گرمای تابستان در خیابان پارک شده، به سرعت گرم می شود.

شیشه ها انرژی موج کوتاه نور خورشید را جذب و حرارت آن را به درون منتقل می کنند و سپس به عایقی تبدیل می شوند که هیچ راه خروجی برای گرما باقی نمی گذارد. در عین حال قسمت هایی چون داشبورد، فرمان یا صندلی کودک این گرما را به شکل امواج بلند بازپس می دهند. در نتیجه هوای درون خودروی دربسته به سرعت افزایش می یابد و ممکن است خیلی زود خودرو را به اجاق یا کوره تبدیل کند. خودروسازان در بسیاری کشورهای دنیا موظفند شیشه جلوی خودرو را طوری طراحی کنند که بیش از ۳۵ درصد نور را عبور ندهند، با این حال، بر اساس پژوهشی در دانشگاه سان فرانسیسکوی آمریکا، به صورت میانگین حرارت درون خودرو در فقط ۱۰ دقیقه، ۱۹ درجه افزایش می یابد و بعد ظرف ۲۰ دقیقه ۲۹ درجه، ظرف ۳۰ دقیقه ۳۴ درجه و بعد از یک ساعت ۴۳ درجه بالا می رود. دما در ساعت دوم ۵۰ درجه افزایش می یابد. با توجه به دمای بیرون، نوع و اندازه خودرو و مدت زمانی که در معرض گرما باقی مانده، دمای داخلی آن تا نزدیک ۱۰۰ درجه سانتی گراد بالا خواهد رفت؛ گرمایی که قطعا کشنده است.

پیش از هر چیز باید هشدار داد که هرگز کودکان، معلولان، افراد مسن یا بیمار و حیوانات خانگی را به هنگام گرمای تابستان در خودرو تنها نگذارید. مقاومت آنها در برابر گرما قابل قیاس با بزرگسالان نیست و تحمل آن را ندارند. آنها نمی توانند مثل شما شیشه را پایین بکشند یا در را باز کنند. حرارت به تدریج آنها را فرا می گیرد و بنابراین گریه یا صدای دیگری که احتمالا شما را خبر کند، بلند نمی شود. در فاصله سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۱ بیش از ۵۰۰ کودک در آمریکا بر اثر گرمازدگی در چنین وضعیتی جان خود را از دست داده اند. در سال ۲۰۱۲، تعداد ۳۲ کودک و امسال هم تا اینجای کار ۹ کودک جان خود را از دست داده اند. بیش از نیمی از همه این قربانیان کمتر از ۲ سال داشته اند.

باقی نکات، همچون بسیاری از اصول ایمنی و نگهداری از خودرو ساده اند:

تا آنجا که ممکن است خودروی خود را در سایه پارک کنید. حتی اگر پیش بینی می کنید ظرف دقایق یا ساعت آینده سایه درخت یا دیواری روی خودرویتان خواهد افتاد، درنگ نکنید. به خصوص اگر قرار باشد چند ساعتی سراغ خودرویتان نیایید، این گرمای طولانی به خودرویتان و بخش هایی چون داشبورد یا روکش صندلی ها آسیب خواهد زد. از سوی دیگر اگر هنگام برگشت و نشستن پشت فرمان عجله داشته باشید، فرمان و دنده داغ کار را برایتان مشکل خواهد کرد. اگر هیچ سایه ای در دسترس نیست، دست کم شیشه های جلو و عقب را با هرچه ممکن است بپوشانید تا مانع تابش مستقیم آفتاب به درون خودرو شود. باقی ماندن خودرو در معرض گرما به مدت طولانی حتی ممکن است آب موتور خودرو یا بنزین را هم بخار کند.

عملکرد شیشه خودرو در برابر نور خورشید، شبیه عملکرد ذره بین است با این تفاوت که شیشه نور را متمرکز نمی کند. با این حال اگر مجبورید خودرویتان را زیر نور خورشید پارک کنید، هرگز اشیا یا مواد قابل اشتعال، مانند فندک، را در خودرو جا نگذارید. چیزهای دیگری هم هستند که ماندنشان در این گرما به مدت طولانی ممکن است خطری نداشته باشد، اما بعد از آن دیگر فقط به درد دور انداختن می خورند، از جمله: شیر و دیگر مواد غذایی که یک روز عمر دارند، دارو، اسپری نوشیدنی هایی مانند نوشابه یا هر محصول دیگری که با فشار هوا پر شده باشد، عینک آفتابی، سی دی، دی وی دی و هر نوع نوار کاست، آدامس، ماژیک یا خودکار، لوازم آرایش، محلول های پاک کننده حاوی الکل یا آمونیاک، و بالاخره شکلات! وسایل گرانقیمتی چون دوربین عکاسی، گوشی تلفن همراه و لپ تاپ هم در برابر گرمای طولانی مدت بسیار آسیب پذیرند. لنز و کارت حافظه دوربین عکاسی در این وضعیت تقریبا ممکن است پخته شود.

در عوض چیزهایی هم هست که در فصل گرما حضورشان در خودرو الزامی است. پیش از همه کولر خودرو است. کولر خودرو و متعلقات آن را بررسی کنید و از کارکرد درست و بی نقص آن مطمئن شوید. موتور خودروی هم باید سالم باشد تا بتواند فشار مضاعفی را که کار کردن کولر، آن هم در هوای گرم، به آن وارد می کند، تحمل کند. به خصوص اگر عازم مسیری طولانی هستید باید مطمئن شوید که همه چیز درست کار می کند. بروز نقص فنی، از کار افتادن خودرو و کنار جاده زیر تابش مستقیم خورشید ماندن برای شما و سرنشینان خودروی شما بسیار خطرناک خواهد بود. آب برای خنک کردن موتور خودرو و همچنین برای نوشیدن و جعبه کمک های اولیه را فراموش نکنید. اگر مجبورید در تابستان با کودک یا افراد معلول یا مسن عازم سفرهای متعدد با خودروی خود شوید، حتما در مورد گرمازدگی، آسیب های آن و روش های درمانی سریع آن بخوانید، به یاد بسپارید، امکانات اولیه را فراهم کنید و آماده باشید.

 

 

دوشنبه 24/4/1392 - 13:33

گردن (ستون فقرات گردنی) از مهره هایی تشکیل شده که بین اولین مهره پشتی و جمجمه قرار گرفته است. این مهره ها بوسیله لیگامان (چیزی شبیه باند لاستیکی) بهم متصل می شوند. عضلات مسئول انجام حرکات گردن هستند. در عین حال گردن وظیفه حمایت سر در راستای بدن را عهده دار است. ضربه یا بیماری هایی که گردن را درگیر می کند با علائم درد و کاهش دامنه حرکتی مشخص می شود.

علل گردن درد چیست؟

گردن درد می تواند به علت نقص در بافت نرم باشد. یعنی ابتدا در عضلات، لیگامانها،اعصاب و سپس در استخوان و مفاصل.

شایعترین علت گردن درد آسیب بافت نرم است که می تواند به خاطر ضربه ناگهانی یا ضربه های مکرر در اثر فعالیت یا کار در وضعیت اشتباه باشد. در برخی موارد منشاء درد گردن می تواند از ستون فقرات پشتی، شانه ها یا حتی بازوها باشد.

بیماریهای تخریبی و التهابی گردن(Degenerative & Inflammatory Disease):

بیماری تخریبی که باعث گردن درد می شود، شامل استئوآرتریت(osteoarthritis) و روماتوئیدآرتریت(rheumatoid arthritis) است. استئوآرتریت معمولاً در افراد مسن اتفاق می افتد و نتیجه فرسودگی مفاصل بین مهره های گردنی است. روماتوئیدآرتریت می تواند باعث جدا شدن مفاصل بین مهره های گردنی شود. در هر دو نوع آرتریت فوق درد و خشکی گردن ایجاد می شود.

تخریب دیسک بین مهره ای یکی دیگر از علل گردن درد است. دیسک به عنوان گیرنده شوک و ضربات وارده به ستون فقرات عمل می کند. در تخریب دیسک (معمولاً سنین بالای ۴۰ سال) مهره های گردنی به هم نزدیک می شوند و دیسک عمل خود را به خوبی انجام نمی دهد. در نتیجه فشار بیش از حد روی مهره های گردنی وارد شده و باعث تخریب آنها می شود. همچنین اگر دیسک به بیرون برجسته شود، مستقیماً باعث فشار روی طناب نخاعی می شود که آن را بیرون زدگی دیسک گردنی (herniated cervical disk) می نامند.

به دلیل اینکه گردن تحرک نسبتاً زیادی دارد و در عین حال سر را حمایت می کند، مستعد آسیب های زیادی است. معمولاً در تصادفات موتور یا رانندگی، درگیری های ورزشی و افتادن از بلندی، گردن آسیب می بیند. استفاده از کلاه ایمنی حین موتورسواری می تواند این آسیب را به حداقل برساند. در تصادفات رانندگی خم شدن سر به عقب و سپس افتادن سر به جلو به دنبال ضربه، از شایع ترین علل آسیب است.

در تصادفات معمولاً آسیب در بافت نرم (عضلات و لیگامان ها) اتفاق می افتد ولی در ضربات شدید که با شکستگی یا دررفتگی مهره ها همراه است به خاطر فشار به طناب نخاعی، فلج اندام ها(quadriplegia) را به دنبال دارد.

درد گردن با شیوع کمتر به دلیل تومور، عفونت یا نقص مادرزادی مهره ها دیده می شود.

هنگام گردن درد چه اقداماتی باید انجام داد؟

اگر گردن درد به دنبال ضربه (تصادف،افتادن و..) اتفاق بیفتد، باید فوراً توسط فرد با تجربه گردن بی حرکت شود تا احتمال فلج و آسیب های جدی کاهش یابد. و در اسرع وقت به مراکز درمانی جهت اقدامات پزشکی منتقل شود.

دردهای تیر کشنده و بی حسی در دست و پا می تواند به دلیل ضعف دست و پا بدون آسیب جدی به گردن باشد. اگر درد گردن به دنبال ضربه نیست و یکی از شرایط زیر است باید به پزشک مراجعه کنید:

۱) گردن درد دائم و همیشگی به طوریکه شدت آن با استراحت کاهش نمی یابد

۲) درد شدید

۳) گردن درد همراه دردهای تیر کشنده به دست یا پا

۴) گردن درد همراه با سردرد، بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف عضلات

چگونه می توان گردن درد را درمان نمود؟

مراجعه به متخصص اُرتوپد در اکثر موارد بهترین راه حل است که شامل دو مرحله تشخیص و درمان است.

الف) تشخیص گردن درد: همواره با توجه به منشاء درد، روش درمانی و توانبخشی انتخاب می شود. بنابراین معاینه صحیح و تشخیص بیماری نقش اساسی در درمان بازی می کند. متخصص اُرتوپد در مورد گردن شما سوالاتی می پرسد و حتی ممکن است در مورد سایر بیماری های شما سوال کند تا یک سابقه کامل از مشکل فعلی شما به دست آورد. سپس چندین تست فیزیکی روی شما اجرا می کند که می تواند شامل ارزیابی دامنه حرکتی گردن، نقاط حساس به لمس یا فشار، عملکرد اعصاب و عضلات و حتی حرکات دست و پا باشد.

در صورتیکه متخصص اُرتوپد به آسیب های استخوانی مشکوک باشد دستور عکس رادیوگرافی ساده(X Ray) خواهد داد. این تکنیک به او کمک می کند تا تشخیص خود را قطعی کند.

بیمارانی که به ارزیابی های دقیق تر احتیاج دارند ممکن است یکی از دستورات زیر برایشان داده شود:

۱) MRI (magnetic resonance imaging): ارزیابی طناب نخاعی و ریشه های عصبی

۲) CT ( computed tomography): ارزیابی دقیق تر استخوان ها و کانال نخاعی

۳) Myelogram: ارزیابی کانال نخاعی و ریشه های عصبی

۴) EMG (electromyogram): ارزیابی عملکرد عضلات و اعصاب

همچنین ممکن است متخصص اُرتوپد از شما بخواهد آزمایش خون بدهید.

ب) درمان گردن درد: هر چند درمان گردن درد وابسته به تشخیص آن است ولی بیشتر بیماران به طور موفقیت آمیزی با استراحت، بی حرکت کردن گردن، دارودرمانی، فیزیوتراپی و ورزش درمان می شوند.

برای مثال:

۱) اگر گردن درد به دلیل التهاب و به دنبال کشیدگی عضلات و لیگامان ها ایجاد شود، با استراحت و داروهای ضد التهاب درد فروکش می کند.

۲) اگر گردن درد مزمن شده باشد، یک برنامه توانبخشی منظم شامل تمرینات ورزشی ویژه مشکل را حل می کند.

۳) اگر گردن درد به دلیل ضعف و وضعیت های غلط باشد، با فیزیوتراپی، ورزش و اصلاح وضعیت بدنی از بین می رود.

تعداد کمی از بیماران نیاز به جراحی پیدا می کنند. جراحی در مواقعی انجام می شود که فشار روی طناب نخاعی یا ریشه های عصبی باشد و یا کانال نخاعی تنگ شده باشد و یا دیسک بیرون زدگی شدید پیدا کرده باشد. گاهی پس از ضربه برای ثابت کردن مهره شکسته شده، جراحی انجام می شود.

بنابراین گردن درد هیچ گونه نگرانی و استرس ندارد، زیرا در صورت تشخیص صحیح به راحتی و با صبر و حوصله بیمار _ در هر مرحله ای که باشد _ قابل درمان است. با این حال هر چه زودتر اقدامات درمانی را شروع کنید به همان میزان نتیجه سریعتر و مطلوب تری خواهید گرفت.

 

 

دوشنبه 24/4/1392 - 13:27