تعداد مطالب : 3430
تعداد نظرات : 958
زمان آخرین مطلب : 2102روز قبل

 

برای تمیز کردن لپ‌تاپ چه كارهایی باید كرد.

ایران نیوز24: برای تمیز کردن لپ‌تاپ راه‌های مختلفی وجود دارد اما بهترین روش آن است که اول به دفترچه راهنمای کامپیوتر خود مراجعه کنید و ببینید در آنجا چه دستورالعملی برای تمیز کردن لپ‌تاپ شما داده است.

اغلب کارخانه‌های فروشنده لپ‌تاپ توصیه می‌کنند که تمیز کردن کلی لپ‌تاپ یک بار در سال بیشتر انجام نشود.
اما کسانی که دایما در سفر هستند نیاز بیشتری به تمیز کردن کامپیوترشان پیدا می‌کنند. نخستین نکته در هنگام تمیز کردن لپ‌تاپ این است که از پارچه‌‌های زمخت و زبر و موادی که دارای حلال‌های آمونیاکی هستند خودداری کنید.
انواع گردو خاک و کثافات مانند موی حیوانات و غیره ممکن است به درون کامپیوتر شما رفته باشد. خاک سیگار و تفاله‌های ریز از دیگر مواردی است که درون لپ‌تاپ‌ها پیدا می‌شود!
اینها معمولا بر روی صفحه نمایشگر شما و یا درون پورت‌ها می‌نشینند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. شما برای تمیز کردن لپ‌تاپ خود به وسایل زیر نیاز دارد: دمنده هوا، پارچه تنظیف پزشکی، محلول نظافت و در آخر یک تکه پارچه کتانی مانند یک تی‌شرت.
بخش بیرونی: برای تمیز کردن بخش بیرونی و بدنه لپ‌تاپ از یک تکه پارچه کتانی استفاده کنید که می‌تواند بخشی از یک تی‌شرت کهنه و قدیمی باشد.
به هیچ عنوان از پارچه‌های راه‌ راه مخصوص نظافت و یا پارچه‌های ساینده برای این کار استفاده نکنید.
از پارچه‌ها و دستمال‌های خشن مخصوص نظافت هم نباید استفاده کنید. یادتان باشد هیچ گاه اسپری تمیز کننده را مستقیم روی بدنه لپ‌تاپ نپاشید بلکه آن را روی پارچه ریخته و سپس به بدنه بکشید.
سوراخ‌های هواکش
شما می‌توانید از یک کمپرسور دمنده هوا بری تمیز کردن سوراخ‌های هواکش کامپیوتر خود استفاده کنید.
در هنگام دمیدن هوا به این سوراخ‌ها مراقب باشید با شدت زیاد اسپری نکنید زیرا این کار به پره‌های فن کامپیوتر ممکن است آسیب بزند. از پارچه پزشکی برای تمیز کردن لابه‌لای سوراخ‌ها و پروانه فن استفاده کنید.
هرگز کمپرسور هوا را مستقیم به سمت پروانه فن نگیرید چرا که ممکن است باعث چرخ بیش از حد مجاز آن شود.
پورت‌ها
پس از آن که سوراخ‌های هوا و فن تمیز شدند به سراغ پورت‌ها بروید. این پورت‌ مکان‌‌هایی هستند که جرم زیادی را جمع‌آوری می‌کنند برای تمیز کردن آنها باید از پارچه پزشکی استفاده کنید.
دمنده هوای فشرده در اینجا نیز می‌تواند کمک فراوانی برای تمیز کردن پورت‌ها بکند. فقط مراقب باشید با فشار هوا جرم‌ها را به اعماق پورت‌ها نفرستید.
نمایشگر
اگر قصد تمیز کردن جرم‌های روی صفحه نمایشگر را دارید، حتما قبل از این کار لپ‌تاپ را خاموش کنید. باز هم از یک تکه پارچه کتان مانند یک تی‌شرت استفاده کنید و هرگز پارچه‌هایی که خش ایجاد می‌کنند را به کار نبرید.
هرگز از دستمال توالت برای پاک‌کردن صفحه نمایشگر استفاده نکنید. هرگز از محلول‌های تمیز‌کننده که پایه آمونیاکی دارند برای تمیز کردن صفحه نمایشگر استفاده نکنید.
در صورت استفاده از این محلول‌ها پایان کار صفحه نمایشگر فرا رسیده است. برای این کار حتما از محلول‌های تمیزکننده مانیتور استفاده کنید که مطمئن‌تر است. همیشه محلول را بر روی پارچه اسپری کنید و از اسپری کردن مستقیم بر روی صفحه نمایشگر پرهیز کنید. جهت کشیدن پارچه بر روی صفحه نمایشگر از چپ به راست و از بالا به پایین است. شما همچنین می‌توانید با مخلوط کردن ایزوپروپیل الکل و آب یک محلول تمیزکننده اختصاصی برای خود بسازید. این محلول باید حاوی قسمت‌های مساوی از آب و الکل باشد.
کی‌برد
کی‌برد یکی از کثیف‌ترین بخش‌های کامپیوتر است و ممکن است انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها در هنگام کار کردن روی آن بریزد. بسیاری از جرم‌ها به انگشتان شما چسبیده و از این طریق وارد کیبورد شما می‌شوند.
برای خارج کردن جرم‌ها و ذرات زیر کیبورد که در آن فرو رفته‌اند از دمنده هوای فشرده با زاویه مورب استفاده کنید. به راهنمای استفاده از لپ‌تاپ مراجعه کنید. چرا که ممکن است کلید‌های کی‌برد شما قابلیت برداشته شدن به منظور نظافت را داشته باشند. پس از تمیز کردن از قرار گرفتن درست کلید‌ها در جای درست خودشان مطمئن شوید. پارچه پزشکی وسیله مفیدی برای پاک کردن کلیدها و اطراف آنها است.

چهارشنبه 13/2/1391 - 22:33

میوه های نوبر این روزها به خاطر قیمت بالایشان سر و صدا به پا کرده اند، اما شاید بد نباشد که بدانید این نوبرهای زودرس، نه تنها برای اقتصاد خانواده تهدید به حساب می آیند، بلکه ممکن است سلامت خانواده شما را هم تهدید کنند!

استفاده از هورمون ها و مواد شیمیایی در پرورش
میوه باعث می شود میوه ها ظاهر بهتری پیدا کنند، درشت تر و آبدارتر شوند و زودتر از زمان طبیعی شان به بازار برسند. همه این ها یک معنا دارد: مشتری بیشتر، قیمت بالاتر و سود اقتصادی بیشتر. این میوه ها با کمی دستکاری هورمونی، می توانند آنقدر بزرگ شوند که رکورد گینس را هم ثبت کنند. مثل خیار 2متری که دو سال قبل رکورددار گینس شد یا سیب زمینی 11 کیلویی که در سال 2006 برای پرورش دهنده اش رکوردزنی کرد.

اما حتی اگر میوه ها رکورد شکن هم نشوند، رشد سریع آنها کمک می کند تا یک فصل زودتر به بازار برسند و به خاطر نوبر بودن، قیمت های نجومی پیدا کنند و سود چشمگیری را به جیب پرورش دهنده شان بریزند. اما صرف نظر از همه این ها، میوه های هورمونی طعم اصلی خود را ندارند و در رقابت با میوه های ارگانیک حرفی برای گفتن نخواهند داشت. آنها به سرعت تغییر رنگ می دهند و بافت و عطرشان از بین می رود.

توت فرنگی

این میوه های آبکی و بی مزه، یک ایراد جدی دیگر هم دارند و آن خطری است که برای سلامتی محسوب می شوند. هورمون های کشاورزی، می تواند باعث تغییر ترکیبات میوه شده و تعادل هورمونی بدن افراد را به هم بزند. در نتیجه، بیماری های هورمونی و مشکلاتی مثل چاقی را به وجود می آورند. دلیلش هم آن است که وقتی میوه با کمک هورمون و یا گازهای خاص زودتر از حد طبیعی می رسد، حامل هورمون هایی است که می توانند سوخت و ساز بدن را تغییر داده و در جذب چربی‌ها مشکل به وجود آورند. در نتیجه شما حتی با رعایت رژیمی پر از میوه ها و سبزیجات هم چاق می شوید و بافت های چربی در بدن تان انباشته می شود.

علاوه بر این، استفاده‌ زیاد و طولانی مدت از هورمون ها، کودها و گازهای شیمیایی،‌ باعث می شود عناصر کمیابی‌ مثل روی‌، آهن‌، مس‌ و منگنز در میوه ها به حداقل برسند و میوه خواص اصلی اش را از دست بدهد. کوچک بودن فضای گلخانه ها هم مزید بر علت می شود تا نور خورشید به طور مستقیم به محصولات گلخانه ای نتابد و محصولات با کمبود ویتامین «ث» و سایر مواد مغذی ها رو به رو شوند. بعضی از این میوه ها، ژن‌های تغییر شکل‌یافته‌ای دارند که ممکن است باکتری‌های موجود در روده را تغییر ‌دهند و بدن را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم کنند. حتی بعضی محققان معتقدند مصرف بی‌رویه هورمون ها و کودهای شیمیایی می تواند با افزایش میزان نیترات خاک، باعث بروز سرطان معده ‌شود؛ سرطانی که این روزها به شدت در دنیا شیوع پیدا کرده است.

البته به کارگیری کمک کننده ها در پرورش گیاهان فقط به خاطر کسب درآمد بیشتر نیست. افزایش بی رویه جمعیت نیاز به مواد غذایی را بیشتر می کند و در نتیجه چاره ای جز روی آوردن به بیوتکنولوژی کشاورزی و تولید محصولات دستکاری شده برای افزایش میزان تولید نمی ماند.

 

موزهایی که هسته دارند!

تا صدسال پیش هیچ کس فکر نمی کرد که هندوانه می تواند شبیه یک مکعب باشد و سیب ها به جز پوست، گوشت قرمز رنگ هم داشته باشند. اما حالا می توانید در خانه تان بنشینید و به یک کشاورز سفارش خیار صورتی رنگ بدهید و منتظر باشید با دستکاری های ژنتیکی، میوه مورد علاقه تان تولید شود!

بیوتکنولوژی در دنیای کشاورزی، تغییرات بزرگی ایجاد کرده است. میوه های با کیفیت تر، متنوع تر و محصولات بیشتر، مهم ترین دستاوردی است که از ترکیب علم ژنتیک با کشاورزی به دست آمده است.

موز هسته دار

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید موزها در گذشته هسته داشته اند و کشاورزان با دستکاری و اصلاح ژنتیکی آنها، هسته را از بذرشان حذف کرده اند! البته موزهای وحشی که در مناطق آفریقایی می روید، هنوز پر از هسته های ریز و درشت هستند اما چون این هسته ها شکل ظاهری میوه را تغییر می دهند و خوردن آن را هم مشکل می کنند، محققان دست به کار شدند و با کشت موز از راه پاجوش (نوعی قلمه) آن ها را بدون هسته پرورش دادند. موزهایی که ما می خوریم، از طریق شاخه های مادر تکثیر می شوند و نه از طریق هسته هایشان. بنابراین موز کاملا یک میوه نیست چون مهم ترین مشخصه میوه، تکثیر از طریق هسته هاست!

حذف هسته البته فقط به موز محدود نمی شود. پرتقال ها و مرکبات هم جزو میوه هایی هستند که بی هسته آنها پرطرفدارتز است. بنابراین محققان با روش هایی مثل پرتوتابی گاما، بذر مرکبات یا دیگر میوه های هسته دار را  اصلاح ژنتیکی کرده و آنها را خوش خوراک می کنند.

  موز هسته دار

هندوانه های تو زرد

هندوانه های زرد رنگ یکی دیگر از غافلگیری های عصر امروز در زمینه پرورش میوه هستند که ورود آنها به کشور، خیلی ها را شگفت زده کرده بود. این هندوانه ها که به هندوانه های آناناسی هم معروفند، یکی از 50نوع هندوانه موجود در دنیای کشاورزی هستند که با دستکاری ژنتیکی، رنگدانه های آنها حذف شده و به رنگ زرد تولید می شوند.

بافت این میوه نرم تر از هندوانه های قرمز است و چون رنگدانه «لیکوپن» از آن حذف شده، خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی ندارد. اما این هندوانه ها برای سلامت چشم، قلب و عروق و سیستم ایمنی بدن سودمند هستند و انرژی بسیاری تولید می کنند.

هندوانه

 

مکعب گران قیمت

هندوانه ها در سال های اخیر یک تغییر دیگر هم داشتند و شکل گرد یا بیضی شان را با مکعب های خط کشی شده و منظم عوض کردند. این هندوانه های مربع شکل، مهم ترین مزیتی که دارند، حمل و نقل ساده شان است که احتمال از بین رفتن بخشی از بار را به حداقل می رساند. هندوانه های مکعبی در ظرف های مربع پلاستیکی رشد می کنند و بسیار گران تر از هندوانه های گرد معمولی به فروش می رسند. این شیوه پرورش که اختراع یک کشاورز ژاپنی است، باعث می شود هندوانه ها کمتر از معمول شیرین باشند و بیشتر برای تزئینات استفاده شوند. 7سال قبل این هندوانه های مکعبی در ایران با تغییرات ژنتیکی پرورش پیدا کردند که ویتامین Aبیشتر و طعم شیرین‌تری داشتند و مهم تر از آن بدون هسته بودند.

  هندوانه مکعبی

آبدار و تو سرخ

پرتقال های نافی، شاید محبوب ترین پرتقال هایی باشند که بر اساس حادثه کشف شدند و یکی از موفق ترین جهش های ژنتیکی پرتقال لقب گرفتند. این پرتقال ها که در میان خود پرهای کوچک تری دارند به پرتقال واشنگتن هم معروفند و اولین بار در یکی از باغات آمریکا کشت شدند. در واقع یک شاخه و میوه های روی آن به صورت نافدار درآمدند و بعدها با پیوند آن، این گونه جدید پرتقال تکثیر شد. درست مثل پرتقال های خونی که آنها هم نتیجه یک جهش ژنتیکی هستند.

سیب های تو سرخ

سیب های تو سرخ هم یکی دیگر از میوه های غافلگیر کننده ای هستند که اولین بار در انگلستان تولید شد اما این روزها می توانید آن را از شاهرود تهیه کنید. سیب توسرخ در اندازه سیب گلاب است و طعم ترشی دارد. جالب است بدانید که این سیب، حاصل یک روش سنتی در پیوند است و هیچ تغییر ژنتیکی در آن اتفاق نیفتاده است. این سیب ها آنتی اکسیدان بیشتری دارند و در برابر هوای آزاد کمتر تیره می شوند.

 

چهارشنبه 13/2/1391 - 22:28

چه چیزی دندان هایم را زرد می‌کند؟ و چه طور می‌توان دندان ها را کاملاً سفید نگه داشت؟

عادات غذایی نادرست دندان ها را زرد می‌کنند
متهم شمارۀ یک
زرد شدن دندان ها، قطعاً سیگار است. در واقع، نیکوتین موجود در سیگارها که استنشاق می‌شود، زرد رنگ است و با گذشت زمان به سطح دندان ها منتقل می‌گردد.
برخی خوراکی ها نیز به خوبی به عنوان زرد کنندۀ دندان شناخته شده اند.
اغلب قهوه و چای را به عنوان زرد کننده نام می‌برند، اما فقط این دو، عامل زرد شدن نیستند. مصرف مرتب خوراکی های پررنگ (شراب قرمز، میوه های قرمز و برخی نوشیدنی ها) می‌تواند همین نتیجه را در پی داشته باشد.
از سوی دیگر، خوردن بسیار زیاد خوراکی های ترش (خصوصاً مرکبات و سوداها)، مینای دندان را فرسوده می‌کند. و این در حالی است که مینا، به دندان سفیدی می‌‌دهد، عاج دندان که پوشیده شده است، پررنگ تر است. یک مینای نازک دندان ها را زرد یا متمایل به زرد می‌کند.

 داروهایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند
داروها عامل چندان متداولی برای
زرد شدن دندان ها نیستند اما باید دانست که برخی آنتی بیوتیک ها می‌توانند بر رنگی شدن دندان ها اثر بگذارند.
به خانم های باردار توصیه می‌شود که از مصرف آنتی بیوتیک های خانوادۀ تتراسایکلین خودداری کنند، این توصیه  برای بچه ها تا زمانی که هنوز دندان های دائمی شان شکل نگرفته است (حدود هشت سال)، نیز معتبر است.

یک آنتی بیوتیک که دیگر که خیلی زیاد مصرف می‌شود، آموکسی سیلین است، که این دارو هم می‌تواند دندان ها را زرد کند. اغلب این رنگی شدن، با گذشت زمان و مسواک زدن رفع می‌شود، اما برخی افراد ملاحظه می‌کنند که دندان شان به رنگ سابق برنگشته است.
این احتمالات برای تمام بیماران وجود ندارد. از سوی دیگر این افراد باید نسبت به بیماری که باید توسط آنتی بیوتیک درمان شود هم حساس باشند! در این باره حتماً با پزشک تان مشورت کنید.

چگونه می‌توان مانع
زرد شدن دندان ها شد؟
در ابتدا باید تصریح کنیم که این کار همیشه ممکن نیست. رنگ دندان های ما، مانند رنگ مو و رنگ پوست مان از طریق ژنتیک تعیین می‌شود. با این حال، کنار گذاشتن عاداتی که در بالا ذکر شد، به شما این امکان را می‌دهد که تا بیشترین حد ممکن، سفیدی طبیعی دندان های تان را حفظ کنید.
رعایت بهداشت دهان و دندان نیز می‌تواند مؤثر باشد. پلاک دندانی نیز زرد رنگ است. دو بار مسواک زدن در روز و جرم گیری دندان ها توسط دندانپزشک، دندان های شما را سفیدتر می‌کند.

بنابراین دو نکته دربارۀ مسواک زدن یادآور می‌شویم:
وقت بگذارید: برای مسواک زدن، باید دو دقیقه کامل زمان بگذارید. محکم تر مسواک زدن طی مدت بیشتر، باعث حصول نتیجۀ بهتر نمی‌شود، این کار فقط به مینای دندان آسیب وارد می‌کند.
اگر شما دندان های تان را فوراً بعد از غذا مسواک می‌کنید، در ابتدا باید حمله های اسیدی را کاهش دهید، برای کاهش حمله های اسیدی، جویدن آدامس یا نوشیدن یک لیوان آب توصیه می‌شود. در واقع، مینای دندان توسط اسیدها حساس شده است. اگر شما دندان های تان را مستقیماً بعد از غذا مسواک کنید، آسیب زیادی به مینای دندان وارد خواهد شد.
 
منبع: سیمرغ

چهارشنبه 13/2/1391 - 22:26

همشهری آنلاین: گیاهانی که سرشار از ویتامین C، کافئین، منیزیم، آهن و مواد مغذی دیگر هستند با خستگی مقابله می‌کنند و انقباض عضلانی را کاهش می‌دهند. جوشانده‌ی این گیاهان خستگی‌هایتان را برطرف می‌کند و شما را به آرامش می‌رساند.
برای آشنایی با جوشانده‌های ضدخستگی و تقویت کننده با ما همراه شوید.

جوشانده‌ی رزماری

جوشانده رزماریساقه و برگ‌های گیاه رزماری تقویت کننده‌اند. زمانی که احساس خستگی زیادی می‌کنید این گیاه به شما کمک می‌کند تا خستگی‌هایتان را به دست باد بسپارید.

روش تهیه

30 گرم ساقه‌ی رزماری را در یک لیتر آب در حال جوش بریزید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بجوشد. محلول را صاف کنید و به مدت یک ماه، قبل از غذا یک فنجان بنوشید، یعنی روزی 3 فنجان. باید بدانید که گیاه رزماری مشکلات گوارشی را نیز برطرف می‌کند.

توجه داشته باشید که این گیاه برای افرادی که سابقه بیماری صرع یا غش داشته دارند و همچنین برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی‌شود.

جوشانده‌ی پرتقال
پرتقال

دلیل این که پرتقال خستگی را از بین می‌برد این است که در هر 100 گرم این میوه حدود 53 میلی گرم ویتامین C وجود دارد. روزانه یک عدد پرتقال نیاز روزانه‌ی ما را به این ویتامین تأمین می‌کند. زمانی که احساس خستگی فیزیکی می‌کنید به سراغ پرتقال بروید و این معجون را تهیه و میل کنید.

روش تهیه

آب یک عدد پرتقال را بگیرید و داخل یک فنجان بریزید. یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. فنجان را با آب جوش پرکنید و هم بزنید. قبل از رفتن به رختخواب این معجون را میل کنید. اگر زیاد خسته شده‌اید این جوشانده را تا وقتی که حالتان بهتر بشود تهیه و میل کنید. هیچ مورد منع مصرفی برای این جوشانده وجود ندارد و به دلخواه خود می‌توانید میزان آب پرتقال و عسل را تغییر دهید.

جوشانده‌ی گیاه جینسینگ

جوشانده ضدخستگی
3 تا 8 درصد ریشه‌ی گیاه جینسینگ از ماده‌ای به نام «جینسنوزید» تشکیل شده است که یک ماده‌ی تقویت کننده محسوب می‌شود. این گیاه همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی است. زمانی که دچار خستگی‌های گذرا هستید یا دوره‌ی نقاهت بیماری را می‌گذرانید جوشانده‌ی این گیاه می‌تواند کمکتان کند.

روش تهیه

3 گرم ریشه‌ی خرد شده‌ی گیاه جینسنگ را با یک لیوان آب جوش به مدت 10 تا 15 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و صبح‌ها یک فنجان بنوشید. می‌توانید از این جوشانده حداکثر به مدت 15 روز استفاده کنید.

این گیاه همچنین ضداسترس است. اما باید بدانید که مصرف طولانی مدت آن باعث تحریک اعصاب می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف جینسینگ به زنان باردار، کودکان زیر 16 سال و همچنین برای افرادی که دچار بی‌خوابی، فشارخون بالا یا سابقه‌ی بیماری سرطان سینه دارند توصیه نمی‌شود.

جوشانده‌ی جو دو سر
 
جو دو سر حاوی ویتامین E، پروتئین و مواد معدنی است که بدن را تقویت می‌کنند. زمانی که دچار خستگی فیزیکی یا روحی گذرا شده باشید این جوشانده به کمکتان می‌آید.

روش تهیه

به مدت 5 تا 10 دقیقه یک قاشق غذاخوری جو دو سر خشک را با یک لیتر آب جوش بجوشانید. محلول را از صافی رد کنید و هر روز یک فنجان از این جوشانده را به مدت یک ماه میل کنید. اگر اندازه‌های داده شده را به درستی رعایت کنید به هیچ نوع مسمومیتی دچار نخواهید شد. تاکنون هیچ مورد منع مصرف یا تأثیر منفی برای جو دوسر گفته نشده است. باید بدانید که جو دو سر خواص ضداسترسی نیز دارد.

چای سبز با نعنا

چای سبز با نعنا
برگ‌های چای سبز حاوی کافئین و ویتامین‌های A، C و E می‌باشند. زمانی که احساس خستگی می‌کنید بدون معطلی به سراغ چای سبز بروید.

روش تهیه

یک قاشق چای‌خوری چای سبز را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه بجوشانید. چای را صاف کنید و مقداری نعنا به آن اضافه کنید. این کار باعث می‌شود که خواص تقویت‌کنندگی چای سبز بیشتر شود. روزانه قبل از ساعت 5 بعد از ظهر 2 تا 3 فنجان چای سبز بنوشید.

توجه داشته باشید که زنان باردار و کودکان باید مصرف چای سبز را محدود کنند. اگر دچار کم خونی هستید بیش از 4 فنجان در روز از این چای ننوشید. باید بدانید که چای سبز خواص ضدپیری دارد و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند.

جوشانده‌ی دارچین

جوشانده دارچین
دارچین باعث تحریک بدن می‌شود و خستگی را رفع می‌کند. زمانی که احساس خستگی جزئی می‌کنید با سراغ دارچین بروید.

روش تهیه

برای هر فنجان آب سرد 2 قاشق چای‌خوری پر، چوب دارچین بریزید در ظرف را بگذارید و اجازه دهید با شعله‌ی کم بجوشد. زمانی که آب به جوش آمد شعله را خاموش کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. روزانه 4 فنجان از این جوشانده به صورت سرد یا داغ میل کنید تا احساس خستگی‌تان از بین برود.

توجه داشته باشید که مورد منع مصرف برای استفاده از دارچین وجود ندارد. اما بیش از میزان ذکر شده نیز مصرف نکنید. این ادویه‌ی معطر و پرطرفدار همچنین مشکلات دستگاه گوارش و بی‌اشتهایی را برطرف می‌کند.

چهارشنبه 13/2/1391 - 22:25

مهر: طبق آمارهای موجود، زندانیان دیه هر سال 3 هزار و 327 تخت را در زندان‌های کشور اشغال می کند؛ به عبارت دیگر، وضعیت 3 هزار و 327 زن همراه با خانواده شان معلق می ماند و 3 هزار و 327 نیروی کار از چرخه اقتصادی دور می شوند.

این آمارهای عجیب و غریب نتیجه مهریه هایی هستند که رقم شان از تعداد زندانیان کشور هم عجیب تر است. بررسی هایی که مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه دو سال پیش انجام داد، نشان می داد میانگین
مهریه زنان ایرانی در حال حاضر بین 260 تا 350 سکه طلا است. یعنی حداقل 150 سکه بیشتر از آنچه به عنوان عرف در قانون تعریف شده است. در این بین مهریه های عجیبی هم هستند که اگر آنها را هم در نمونه های آماری دخیل کنیم، رقمی بسیار بالاتر از این ها به دست بیاید. مثل مهریه عجیب دختری که دو سال قبل برای گرفتن آن راهی دادگاه شد و از قاضی خواست همه 24 کیلو شمش طلا، 1364 سکه تمام بهار آزادی، یک میلیارد تومان پول نقد و 1364 شاخه رز سیاه مهریه اش را یکجا دریافت کند!

عجیب ترین مهریه های ایران

بال مگس، دست چپ داماد، 1978 توپ ورزشی، 10 راس آهوی وحشی، چشم های داماد، 2هزار قطعه شکلات... تعجب نکنید، این ها همه مهریه هایی هستند که در سال های گذشته در دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شده اند.

مثلا در سال 86، پرونده طلاقی در شعبه 264 دادگاه خانواده به جریان افتاد که مهریه آن یک کیلو بال مگس بود. یکی دو سال بعد، پرونده مشابهی در شعبه 268 پیگیری شد که مهریه آن تندیسی 110 کیلوگرمی از گل یاس بود! سفر به 120 پایتخت جهان و ویلای دوهزار متری مشرف به یک گندم زار و 24 کیلو شمش طلا هم مهریه های دیگری بودند که هر کدام در سال های گذشته خبرساز شدند؛ مهریه هایی که قول و قرارشان در روزگار عاشقی گذاشته شد اما بعدها بهانه ای شد برای لجبازی های دردسرساز یک زندگی مشترک!

قدیمی ترین مهریه ها

با وجود این مهریه های سنگین و عجیب، کتاب های تاریخی پر از شواهدی است که نشان می دهند مهریه های بزرگان، مهربانانه ترین مهریه های تاریخ بوده اند!

قدیمی ترین مهریه تاریخ، مهریه حضرت حوا است که از امام صادق (ع) در مستدرک الوسایل درباره آن این طور نقل شده است: «خداوند مهریه حضرت حوا همسر حضرت آدم را سه بار صلوات بر محمد و آل محمد قرار داد.»

مهریه دختر حضرت شعیب (ع) همسر حضرت موسی (ع) هم 8 تا 10 سال کار کردن حضرت موسی(ع) برای حضرت شعیب بوده است.

اما در منابع و کتاب های دینی هم می توانید مهریه حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) را ببینید که مشابه هم بوده اند.سید جعفر شهیدی هم در کتاب زندگانی حضرت فاطمه (س) می نویسد: «مهریه حضرت زهرا (س) چهار صد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود که با این پول پیراهنی به بهای هفت درهم و چارقدی به بهای چهار درهم و دستمال و قطیفه مشکی بافت خیبر و دو عدد تشک و چهار عدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر و یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه خریدند. وقتی این ها را نزد پیامبر آوردند، فرمود:خدا به اهل بیت برکت دهد.»

علامه مجلسی هم در بحارالانوار به نقل از امام باقر(ع) آورده است:«مهریه زهرا (س) چهار نهر فرات و نیل و نهروان و نهربلخ است، ولی در روی زمین پانصد درهم قرار داده شد، تا برای دیگران اسوه و ملاک باشد.»

پیامبر اکرم(ص) هم مهریه هر یک از زنانش را چهارصد درهم قرار داده بود و از این جهت فرقی بین عایشه، حفصه، ام سلمه، سوده، میمونه، زینب دختر جحش و زینب دختر خزیمه نگذاشت.

مهریه ای که بوی پول نمی داد

چند سال قبل، علیرضا افتخاری در گفتگویی که با یکی از مجله ها داشت، اعلام کرد که از دامادهایش خواسته به جای مهریه دخترانش، قرآن مجید و دیوان حافظ را حفظ کنند. مهریه ای که آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرد و خیلی ها در مقام تحسین از افتخاری، او را به عنوان یک الگوی اخلاقی معرفی کردند. اما اگر نگاهی به تاریخ معاصر کشور بیندازید، نمونه های مشابه این مهریه ها را می بنیید که خیلی از آنها در سند ازدواج زنان و مردان معروف و تاثیرگذار کشور ثبت شده اند. مهریه هایی که بوی پول نمی دهند و به معنای واقعی، نشان مهر و علاقه مرد و زن هستند.

شاید جالب ترین این مهریه ها، متعلق به همسر لبنانی شهید چمران باشد که یک جلد قرآن کریم و یک لیره لبنانی تعیین شده بود اما غاده چمران، از همسرش خواست یک بند دیگر به این مهریه اضافه کند: «تعهد از داماد تا عروس را در راه تکامل و اهل بیت و اسلام هدایت کند.»

همسر شهید همت هم یکی دیگر از زنانی بود که از همسرش مهریه نخواست. او ماجرای ازدواج بدون مهریه اش این طور روایت می کند: «به حاجی گفتم خانواده‌ من تیپ خاص خودشون رو دارند. چندان مذهبی نیستند و از سپاهی‌ها هم خوششون نمی‌آد. احتمالا پدر و مادرم مخالفت می‌کنند، صحبت با این‌ها با خود شما و دیگه این‌که من می‌خوام بدون مهریه ازدواج کنم. شما وقتی می‌روید پدرم رو راضی کنید، مهر تعیین نکنید.»

مهریه همسر شهید باکری اسلحه کلت او بود. همسر شهید جهان آراهم یک سکه طلا به عنوان مهریه خود درخواست کرد.

مهریه به سبک خارجی ها

وضعیت مهریه در کشورهای مسلمان دیگر، از ایران بهتر است. شاید بتوان گفت ایران تنها کشور اسلامی است که با وجود تاکید صریح اسلام بر تناسب مهریه با دارایی مرد، چشم و هم چشمی را جایگزین اصول و قواعد دینی کرده است. میانگین نرخ مهریه در عربستان حدود 14 هزار دلار است. در هند این نرخ از 100 هزار تا یک میلیون و پانصد روپیه متفاوت است. در کشور آذربایجان میانگین نرخ مهریه 2 هزار منات است و مردم ترکیه هم رقمی حول و حوش 35هزار لیره مهریه دارند. در کشور چین به خصوص منطقه ارومچی، نرخ مهریه چیزی در حدود 100 هزار یوآن است. مردم عمان هم به طور میانگین حدود 10هزار ریال مهر تعیین می کنند.

چهارشنبه 13/2/1391 - 22:5
نمیدونم این شعر از کیست ولی خیلی زیباست

سخت آشفته و غمگین بودم…

به خودم می گفتم:

بچه ها تنبل و بد اخلاقند

دست کم میگیرند

درس ومشق خود را…

باید امروز یکی را بزنم، اخم کنم

و نخندم اصلا

تا بترسند از من

و حسابی ببرند…

خط کشی آوردم،

درهوا چرخاندم...

چشم ها در پی چوب، هرطرف می غلطید

مشق ها را بگذارید جلو، زود، معطل نکنید !


اولی کامل بود،


دومی بدخط بود

بر سرش داد زدم...


سومی می لرزید...

خوب، گیر آوردم !!!

صید در دام افتاد

و به چنگ آمد زود...

دفتر مشق حسن گم شده بود

این طرف،
آنطرف، نیمکتش را می گشت

تو کجایی بچه؟؟؟

بله آقا، اینجا

همچنان می لرزید...

” پاک تنبل شده ای بچه بد ”

" به خدا دفتر من گم شده آقا، همه شاهد هستند"

” ما نوشتیم آقا ”


بازکن دستت را...

خط کشم بالا رفت، خواستم برکف دستش بزنم

او تقلا می کرد

چون نگاهش کردم

ناله سختی کرد...

گوشه ی صورت او قرمز شد

هق هقی کردو سپس ساکت شد...

همچنان می گریید...

مثل شخصی آرام، بی خروش و ناله


ناگهان حمدالله، درکنارم خم شد

زیر یک میز،کنار دیوار،
دفتری پیدا کرد ……


گفت : آقا ایناهاش،
دفتر مشق حسن


چون نگاهش کردم، عالی و خوش خط بود

غرق در شرم و خجالت گشتم

جای آن چوب ستم، بردلم آتش زده بود

سرخی گونه او، به کبودی گروید …..


صبح فردا دیدم

که حسن با پدرش، و یکی مرد دگر

سوی من می آیند...


خجل و دل نگران،
منتظر ماندم من

تا که حرفی بزنند

شکوه ای یا گله ای،
یا که دعوا شاید


سخت در اندیشه ی آنان بودم

پدرش بعدِ سلام،
گفت : لطفی بکنید،
و حسن را بسپارید به ما ”


گفتمش، چی شده آقا رحمان ؟؟؟

گفت : این خنگ خدا

وقتی از مدرسه برمی گشته

به زمین افتاده
بچه ی سر به هوا،
یا که دعوا کرده

قصه ای ساخته است

زیر ابرو وکنارچشمش،
متورم شده است

درد سختی دارد،
می بریمش دکتر
با اجازه آقا …….


چشمم افتاد به چشم کودک...

غرق اندوه و تاثرگشتم


منِ شرمنده معلم بودم

لیک آن کودک خرد وکوچک

این چنین درس بزرگی می داد

بی کتاب ودفتر ….


من چه کوچک بودم

او چه اندازه بزرگ

به پدر نیز نگفت

آنچه من از سرخشم، به سرش آوردم


عیب کار ازخود من بود و نمیدانستم

من از آن روز معلم شده ام ….

او به من یاد بداد درس زیبایی را...

که به هنگامه ی خشم

نه به دل تصمیمی

نه به لب دستوری

نه کنم تنبیهی

***

یا چرا اصلا من
عصبانی باشم

با محبت شاید،
گرهی بگشایم


با خشونت هرگز...

با خشونت هرگز...

با خشونت هرگز...
چهارشنبه 13/2/1391 - 22:2
یکی از امکانات مرورگر اینترنت مایکروسافت (IE) ذخیره  کلمه عبور وارد شده توسط کاربر در فرمها و صفحات وب است (مواردی مثل ورود به بخش مدیریت وبلاگ،ایمیل و...) . در صورتی که کاربر در وب سایتی نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کند مرورگر در مورد ذخیره کلمه عبور از وی سوال می کند در صورت تایید توسط کاربر در آینده نیازی به تایپ مجدد کلمه عبور نیست و تنها با تایپ نام کاربری کلمه عبور در بخش مورد نظر و توسط مرورگر بصورت خودکار نوشته می شود.این امکان به نوعی کاربر را در ذخیره کلمه عبور و همچنین تایپ آن در هر بار ورود به سایت مورد نظر بی نیاز میکند و با توجه که تایپ کلمه عبور بخصوص وقتی دیگران امکان مشاهده دستان و صفحه کلید را دارند نوعی ریسک امنیتی است بنابراین این امکان به نوعی به امنیت اطلاعات کاربران نیز کمک میکند . اما اگر کاربر بصورت اشتباهی و در کامپیوتری که دیگران نیز به آن دسترسی دارند مثل کامپیوتر مرکز کامپیوتر دانشگاه، کافی نت یا محل کار از این امکان استفاده کند آنگاه این امکان را برای دیگران فراهم کرده است که بدون نیاز به کلمه عبور خاص وی به کنترل پنل ایمیل، وبلاگ یا  حساب بانکی وی  دسترسی پیدا کنند. این مشکل بخصوص در مورد کاربران ایرانی که آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند یا نسبت به پیامهای مرورگر اینترنت بی توجه هستند زیاد اتفاق می افتد همچنین گاهی نیز کاربران حرفه ای تر بصورت تصادفی و اشتباه در برابر سوال مرورگر جهت ذخیره کلمه عبور دکمه تایید را فشار میدهند و  باعث می شود که اطلاعات ایشان در اینترنت به خطر بیافتد. اگر احیانا شما نیز چنین اشتباهی کردید میتوانید برای حذف کلمه عبور ذخیره شده در مرورگر اینترنت از منوی بالای مروگر گزینه Tools و سپس گزینه Internet Options   را انتخاب کنید.در  بالای فرم ظاهر شده تب Content  را انتخاب کنید و سپس دکمه AutoComplete را بزنید تا فرم دیگری نمایش داده شود ، در فرم ظاهر شده میتوانید با فشار دکمه Clear Passwords  تمامی کلمه عبورهای ذخیره شده را پاک کنید. در این صفحه گزینه های دیگری نیز وجود دارند که با تغییر آنها میتوانید  نحوه ذخیره اطلاعات  فرمها یا آدرسهای اینترنتی توسط مرورگر را تغییر دهید.

يکشنبه 25/10/1390 - 21:52

Esc لغو عملیات در حال انجام.
F1 راهنما.
F2 در حالت عادی تغییر نام آیتم (های) انتخاب شده . در برنامه های قدیمی تر (معمولا تحت داس)ذخیره فایل جاری.
F3 جستجو.
F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar
F5 به روز آوری Refresh
F6 مانند کلید Tab بین اجزای مختلف پنجره جاری سوییچ می کند.
F10 پرش به منو های اصلی یک پنجره (مثل File,Edit,View,...)
F11 پنجره جاری را تمام صفحه می کند.
PrintScreen در ویندوز از کل صفحه نمایش یک عکس می گیرد و آن را در حافظه کلیپ بورد قرار می دهد و ما می توانیم در یک برنامه ویرایش عکس مثل Ms-Paint آن را Paste کنید .
Tab بین اجزای پنجره جاری سوییچ می کند .
Space در حالت مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحه جاری را به پایین می برد .(مثل Page Down)
BackSpace در حالت عادی یعنی در مرور ویندوز یک مرحله به بالاتر میرود (معادل Up) و در مرورگر اینترنت اکسپلورر معادل Back است.
Home رفتن به اول خط در حالت ویرایش متن و رفتن به اول صفحه در حالت مرور.
End رفتن به آخر خط در حالت ویرایش متن و رفتن به آخر صفحه در حالت مرور.
PageUp در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به بالا می رود.
PageDown در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به پایین می رود.

ترکیبات کلید Ctrl :
Ctrl+q در بعضی از برنامه ها خروج است.
Ctrl+w در اکثر برنامه هایی که چند فایل را باهم باز می کنند مثل Ms-Word, کلا Ms-Office , Adobe Photoshop ,Ms-internet Explorer, ... فایل باز شده جاری را می بندد.
Ctrl+e جستجو در مسیر جاری.
Ctrl+r تازه کردن صفحه (معادل کلید F5 و Refresh)
Ctrl+y وقتی که یک عمل به عقب باز میگردیم (Undo) این کلید ها یک عمل به جلو می روند (Redo) البته در بعضی برنامه ها معمولا محصولات آفیس مایکروسافت اینگونه هستند .
Ctrl+i باز کردن قسمت علاقه مندی ها(Favorites)
Ctrl+o باز کردن فایل جدید در اکثر برنامه ها (معادل File>Open)
Ctrl+p پرینت گرفتن در اکثر برنامه ها.
Ctrl+a انتخاب همه آیتم ها.
Ctrl+s در اکثر برنامه ها ذخیره فیل جاری .(Save)
Ctrl+d در اینترنت اکسپلورر صفحه باز شده جاری را به علاقه مندی ها اضافه می کند (معادل Favorites>Add to Favorites) و در ویندوز هم آیتم (آیتم های) انتخاب شده را پاک می کند.
Ctrl+f جستجو.
Ctrl+h معادل History (ابته در ویرایشگر نوت پد معادل Find / Replace است)
Ctrl+l در اینترنت اکسپلورر معادل File>Open است.
Ctrl+z بازگشت به آخرین عملیات انجام شده (Undo)
Ctrl+x انتقال (برش) آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.(Cut)
Ctrl+c کپی آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.(Copy)
Ctrl+v فراخوانی آیتم مورد نظر از حافظه کلیپبورد.(Past)
Ctrl+b پنجره سازماندهی علاقه مندیها (Organize Favorites) را باز می کند.
Ctrl+n در اینترنت اکسپلورر (تقریبا تمامی مرورگرها) یک پنجره جدید باز می کند.
Ctrl+F1 در اکثر برنامه ها ی مختلف راهنمای برنامه را باز می کند .
Ctrl+F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar در مرورگر اینترنت اکسپلورر و مرورگر ویندوز.
Ctrl+F10 باز کردن منو های بالای پنجره برنامه ها (مثل File,Edit,...).
Ctrl+BackSpace موقع ویرایش متن همان کار BackSpace را انجام می دهد با این تفاوت که به جای پاک کردن کاراکتر به کاراکتر کلمه به کلمه پاک می کند.
Ctrl+5 معادل Select All در اکثر ویرایشگر های متنی.
Ctrl+Home درحالت ویرایش مکان نما را به اول صفحه انتقال می دهد.
Ctrl+End درحالت ویرایش مکان نما را به آخر صفحه انتقال می دهد.
Ctrl+Insert کپی آیتم(های) انتخاب شده در حافظه کلیپ بورد(Copy).

ترکیبات کلید Alt :
Alt+A باز کردن منوی علاقه مندی ها و قرار گرفتن بر روی Add to Favorites
Alt+D انتقال مکان نما به Address Bar
Alt+F4 بستن پنجره جاری.
Alt+Space Bar معادل راست کلیک بر روی نوار عنوان پنجره جاری.
Alt+Esc پیمایش بین پنجره های باز جاری.
Alt+Tab سوییچ کردن بین پنجره های باز جاری.
Alt+BackSpace در بعضی از ویرایشگرها معادل Undo عمل می کند (معمولا ویرایشگرهای قدیمی و تحت داس)
Alt+Home در مرورگر اینترنت اکسپلورر به صفحه خانگی پرش می کند.
Alt+Right Arrow معادل Forward در مرورگر ویندوز.
Alt+Left Arrow معادل Back در مرور گر ویندوز.
Alt+Number ترکیب کلید Alt به همراه زدن یک عدد از قسمت سمت راست صفحه کلید در حالت ویرایش یک کاراکتر معادل کد اسکی عدد وارد شده نمایش می دهد . مثلا اگر Alt را نگه داشته و 789 را وارد کنیم پس از رها کردن کلید Alt این کاراکتر نمایش داده می شود : § .
Alt+Enter متعلقات (Properties) آیتم(های) انتخاب شده را نمایش می دهد.
Alt+PrintScreen از پنجره جاری یک عکس تهیه می کند و به حافظه کلیپ بورد انتقال می دهد.

ترکیبات کلید Shift :
Shift+F10 معادل راست کلیک.
Shift+Del پاک کردن کامل آیتم (های) انتخاب شده .یعنی بدون این که به سطل بازیافت انتقال یابد پاک می شود.
Shift+tab وارونه کاری که Tab انجام می دهد.
Shift+Insert فراخوانی اطلاعات از حافظه کلیپبورد (Paste)

ترکیبات WinKey :
خود WinKey باز شدن منوی Start در ویندوز.
WinKey+E باز کردن My Computer در حالت Folders.
WinKey+R باز کردن پنجره Run.
WinKey+U باز کردن پنجره Utility Manager.
WinKey+D نمایش دسکتاپ (معادل Show Desktop)
WinKey+F جستجو.
WinKey+Ctrl+F جستجوی یک کامپیوتر در شبکه.
WinKey+L قفل کردن کامپیوتر .(یا رفتن به حالت Swich User)
WinKey+M تمامی پنجره های باز را Minimize می کند.
WinKey+Shift+M تمامی پنجره های Minimize شده را Restore می کند.

يکشنبه 25/10/1390 - 21:49


قرآن دارای 114 سوره است .  سوره " حمد " به مادرقرآن معروف است .

قرآن دارای 6236 آیه است .   *       *   سوره فجر به سوره امام حسین ( ع ) معروف است .

قرآن 114 بسم الله الرحمن الرحیم دارد *.* سوره های اسراء ، حدید ، حشر، صف ،جمعه ، تغابن،

قرآن دارای 120 حزب می باشد . *        و اعلی به مسبحات مشهورند.

قرآن 30جزء دارد .*            * 86 سوره مکی و 28 سوره مدنی است .

قرآن 114 بسم الله دارد . *  * سوره "یس " به قلب قرآن معروف است .

70 بار نام " قرآن " در قرآن بکار رفت   *  سوره های سجده ، فصلت ، نجم و علق به عزائم مشهورند.

    *   سوره های سجده ، فصلت ، نجم و علق سجده واجب دارند.    بزرگترین سوره قرآن "کوثر" می باشد.*

 *. بهترین نوشیدنی  شیر می باشد که در قران به آن اشاره شده است

بهترین آیه "آیه الکرسی " است .*        

آیه 282 سوره بقره بزرگترین آیه قرآن است *.

*  سوره حمد به زبان بندگان نازل شده است .

عظیم ترین آیات بسم الله الرحمن الرحیم می باشد *.

* قران کریم در سوره " حمد " خلاصه شده است .

بهترین خوردنی که در قرآن ذکرشده " عسل " می باشد .

منفور ترین  حلال نزد خداوند " طلاق " است.*    

  * سوره توبه " بسم الله الرحمن الرحیم " ندارد .

کوچکترین آیه قرآن " مدهامتان " در  سوره الرحمن است.   

 *  سوره الرحمن به " عروس قرآن " معروف است .     *  سوره نمل دو بسم الله الرحمن الرحیم دارد.

بهترین شب در قرآن " شب قدر " است .*  *

تعداد 29 سوره قرآن با حروف مقطعه آغاز می شوند.

بهترین ماه در قرآن ماه رمضان است . *   

  *  بهترین سوره قرآن " یس " است .

سوره حمد دو مرتبه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده یکبار در مدینه و یکبار در مکه نازل شده است

در سوره "همزه" ازافراد عیبجو انتقاد شده است .      

   * آیه مشهور ولایت در سوره مائده آیه 55 قرار دارد . 

سوره های " فلق و ناس " به معوذتین معروفند *. آیه ای که پنج وقت نمازهای یومیه در ان آمده است در سوره اسراء و آیه 78 می باشد .

 

سوره عادیات منسوب به حضرت علی (ع )است * * سوره اسراء به " بنی اسرائیل " معروف است .

37 سوره قران در جزء 30 قرار دارند *  * سوره هایی که توصیه شده در نماز جمعه خوانده شود عبارتند از منافقون و جمعه  * 

 * سوره ای که در ان اهل البیت ( ع ) نازل شده سوره " دهر " است .

سوره " حجرات " سوره اخلاق و ادب است * * داستان گوساله پرستی بنی اسرائیل در سوره " طه " بیان شده است *

* آیه معروف " و ان یکاد الذین کفروا..." در سوره قلم قرار دارد*

دعای " ربنا آتنا فی الدنیا حسنه ... " در سوره بقره آیه 201 می باشد *  * در آیه 7 سوره احزاب نام پنج تن از پیامبران اولوالعزم بیان شده است * 

* آیه معروف " امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء " در سوره نمل آیه 62می باشد *

  * آیه ای که سر بریده امام حسین ( ع ) در شام تلاوت فرمودند آیه 9 سوره کهف می باشد * 

 * آیه حجاب در سوره نور آیه 31قرار دارد * 

 * در آیه 6 سوره مائده مراحل وضو بیان شده است * 

 * آیه صلوات برپیامبر " ص " در سوره احزاب و آیه 56 می باشد *

به آیه انا لله و انا الیه راجعون " استرجاع " می گویند * 

* آیه 282 سوره بقره به آیه وام دادن نیز معروف است *

  *داستان معراج حضرت محمد ( ص ) در سوره اسراء بیان شده است *  * پیامبری که قومش به بهانه گیری معروفند حضرت موسی ( ع ) می باشد * 

 * حضرت عیسی ( ع ) هم اکنون زنده است * 

* حضرت یحیی ( ع ) به خاطر حمایت از عفت و حجاب به شهادت رسید *  * پیامبرانی که بعنوان " اسوه حسنه " از آنان برده شده عبارتند از : ابراهیم ( ع ) و محمد ( ص )  *

نام گرامی پیامبر ( ص ) 5 بار در قرآن آمده است 4 بار با نام محمد ( ص ) و یکبار با نام احمد درسوره صف آیه 6 * 

 * پیامبری که به هم سخن خدا ملقب شده حضرت موسی ( ع ) " کلیم الله " می باشد

پیامبری که مورد تمسخر قومش قرار گرفت حضرت نوح ( ع ) بود *  * حضرت نوح به شیخ الانبیاءمعروف است * 

 * حضرت هود بر قوم عاد مبعوث شد لقب حضرت محمد ( ص ) حبیب الله است  *

پیامبر اکرم ( ص ) هنگام تلاوت آیه 61 سوره یونس می گریست *  * پیامبرانی که با همدیگر در یک زمان می زیستند عبارتند از : ابراهیم و لوط ، یوسف و یعقوب ، موسی و خضر * 

* حضرت ایوب ( ع ) نمونه صبر و بردباری بود * 

 * کتاب حضرت داود ( ع ) زبور بود * 

 * حضرت ابراهیم ( ع ) جد اول حضرت محمد ( ص ) بوده اند *

  *حضرت زکریا کفالت حضرت مریم را به عهده داشت * 

آیه 86سوره هود اولین آیه ای است که حضرت مهدی ( ع ) هنگام ظهورشان بر زبان مبارکش جاری می سازد * 

 * آیه 35 بقره اولین آیه است که از بهشت یاد می کند *

 *آیه 3 سوره مائده که درباره خلافت و جانشینی علی ( ع ) است آخرین آیه ای است که نازل شده است * 

* سوره ای که در شان حضرت زهرا ( س ) نازل شده کوثر می باشد * 

 * دختر حضرت شعیب ( ع )به عفت و حیا مشهوراست * 

* دو زن نمونه که قرآن به آنها اشاره نموده است عبارتند از : آسیه زن فرعون ، مریم مادر عیسی ( ع ) * 

 * زن ابولهب هیزم کش جهنم است * 

* دو زن که در قرآن به زشتی از انها نام برده شده عبارتند از : زن لوط و زن نوح * 

 * ستمگرانی که نامشان در قرآن آمده عبارتند از :

جالوت ، هامون ، سامری ، نمرود ، فرعون ، قارون و ابولهب * 

 * حیوانی که نمرود را به هلاکت رساند" پشه " بود * 

 * پرندگانی که لشگریان ابرهه را به هلاکت رساندند " ابابیل " نام داشتند *  * اصحاب سال در غار خواب بودند * 

 * حیوانی که همراه اصحاب کهف به غار پناه برد سگ بود

*    کهف 309لقب حضرت یعقوب ( ع ) اسرائیل است * 

 * قرآن طی مدت 23 سال بر پیامبر اکرم ( ص ) نازل شدهاست *

  * اولین گرد آورنده قرآن حضرت علی ( ع ) بود * 

 * نخستین مفسر قرآن حضرت علی ( ع ) بود * 

* نگاه کردن به قرآن کریم عبادت است  *

  * نه صف نمازگزاران : 1- مداوت بر نماز دارند .

2- به محرومان انفاق می کنند . 3- تصدیق به روز قیامت می کنند . 4- ترس از عذاب قیامت دارند .

۵- دامنشان را از بی عفتی حفظ می کنند 6- به عهدخود وفا می کنند . 7- گواهی به حق می دهند.

8- بر نماز مواظبت می کنند. 9- ترس از عذاب قیامت دارند * 

 * سوال شد : چرا به کسی که نمازنمی خواند عنوان کافر داده شده است "  امام صادق ( ع ) فرمودند : تارک الصلوه نماز از روی بی اعتنایی به فرمان خدا آن را ترک می کند * 

 * اما م صادق ( ع ) : هرگز شفاعت ما به کسانی که نماز را سبک بشمارند نخواهد رسید * 

* اولین فرمان از طرف خداوند به موسی ( ع ) عبادت بود *

آنانکه از عبادت کردن به خداوند تکبر می ورزند هر چه زودتر ذلیلانه به جهنم فرو خواهند رفت  

" سوره غافر آیه 60" *  * نماز را بر پا دار زیرا نماز انسان را از کارهای زشت و ناپسند باز می دارد

و یاد خدا بسیار بزرگتر است .( سوره عنکبوت آیه 45) *  * از مجرمان سوال می کند چه چیز شما را

به دوزخ فرستاد گویند ما از نماز گزاران نبودیم ( سوره مدثر آیات 40تا 43 ) *

رکوع به معنای خشوع و از ارکان نماز است * 

 * قنوت در لغت به معنای اطاعت همراه با خضوع است * 

* امام صادق ( ع ) فرمود : وقتی بنده به نماز ایستاد خداوند متعال به او توجه می کند و توجهش را از او قطع نمی کند تا موقعکه 3 مرتبه از یاد خدا غافل گردد در این هنگام خداوند نیز از او اعراض خواهد کرد * 

* پیامبر اکرم ( ص ) فرمود : خشوع زینت نماز است * 

*نیت یعنی قصدانجام کاری که در آن نزدیک شدن به خدای بزرگ و اطاعت از فرمان او باشد * 

*نیت رکن نماز است * 

 * قیام متصل به رکوع یعنی چند لحظه ایستاد ن همراه با آرامش واجب است *  * سبحان ربی الا علی و بحمده : منزه است پروردگار من که از همه والاتر است و من به ستایش آن مشغولم *

  * از نشانه های  یاران با وفای پیامبر ( ص ) آن است که آثار سجده در سیمای آنان دیده می شود * 

* بهترین راه نزدیکی به خداوند از طریق سجده است * 

 *پیامبر ( ص ) فرمود : من در قیامت امت خود را از آثار سجده که بر

پیشانی دارند می شناسم * 

 * سجده کمر شیطان را می شکند *  *باعث نحو گناهان می شود و انسان را بهشتی می کند *

 * وحده لا شریک له : یعنی خدای واحدی است که همتا ندارد * 

 * مستحب است که در تشهد اول بعد از صلوات بر محمد و آل محمد گفته شود : و تقبل شفاعته فی امته و ارفع درجته چند پیام از تشهد : بندگی بالاترین مقام انبیا است ، عبودیت است که پیامبر را به معراج می برد ، شهادت به رسالت پیامبر به معنای نفی تمام مکاتب بشری است * 

* قرآن مجید امر صلوات بر محمد ( ص ) را صراحتا اعلام فرموده است : " یا ایهاالذین آمنو اصلو علیه و سلموا تسلیما  " سلام نخستین در نماز به رسول خدا ( ص ) ، سلام دوم به خود ما و بندگان شایسته خدا ، سلام سوم به همه فرشتگان و مومنان است پیامبر ( ص ) فرمودند : بهترین نماز آن است که قنوت طولانی داشته باشد .

قنوت به معنای دعا است در نماز ، در حال ایستادن * 

* اولین نماز جماعتی که تشکیل شد به امامت رسول خدا ( ص ) و شرکت حضرت علی ( ع ) و جعفر طیار برادر حضرت علی ( ع ) بود

 *آثار و فواید دنیوی نماز جماعت  : خوشنامی ، درمان نفاق ، در پناه خدا قرار گرفتن کناره گناهان *

آثار و فواید اخروی نماز جماعت : عبور از صراط ، ترفیع مقام ، نجات از ترس قیامت ، * 

نماز شب 11 رکعت است * 

 * رسول خدا ( ص ) فرمود : برترین نماز بعد از نماز جماعت نماز شب

است * 

 * طبق آیه 91 سوره مائده از اهداف شیطان باز داشتن از نماز است * 

* وضو کلید نماز است *

وضو در لغت نظافت و نیکویی و در حدیثی به معنای نور و روشنایی آمده است * 

* وضو سبب پاکیزگی بدن و صفای روان آدمی است *  *رسول خدا ( ص ) فرمود : کسی که شب را با وضو بیارامد گویی تمام شب را به احیاء و عبادت گذرانده است * 

 * رسول خدا ( ص ) فرمود : مسواک کردن جزئی از وضو است * 

 * امام علی ( ع ) : چیزی از امور دنیا شما را از خواندن نماز اول وقت باز ندارد *

پیامبر اکرم ( ص ) : نماز اول وقت برترین اعمال است * 

* دو رکعت نماز همراه با تفکر و حضور قلب ارزشمند تر از یک شب زنده داری با دل سرگردان و بدون توجه است * 

 * رسول خدا ( ص ) فرمودند : هر کس مقید به حضور در نماز جماعت است تحت هر شرایطی که باشد از صراط عبورکرده و به بهشت می رود * 

 * امام صادق ( ع ) : خداوند نسبت به تمام مخلوقات رحمان است اما

رحیم به مومنان اختصاص دارد * 

* یکی از نامهای قیامت یوم الدین می باشد *

 * مقصود از صراط مستقیم همان طریق خداشناسی و دین و پای بند بودن به انجام دستورات خدا است * 

 * صراط در قیامت نام پلی است بر روی دوزخ که همه مردم باید از روی آن عبور کنند * 

* گمراهان " ضالین " کسانی هستند که از ایمان به کفر تبدیل یافته اند ، کسانی که از خدا و پیامبرش نافرمانی می کنند ، کسانی که

آخرت را باور ندارند و از رحمت الهی نومیدند *  * سبحان ربی العظیم و بحمده : پروردگار من عظیم و

از هر عیبی منزه است و من به ستایش او مشغولم *  * آیه 60 سوره غافر : آنانکه از عبادت کردن به

خداوند تبکر می ورزند هر چه زودتر ذلیلانه به جهنم فرو خواهند رفت *  * آیه 31 سوره مریم : عیسی

گفت : خداوند من سفارش کرده که تا زنده ام نماز و زکاتم را انجام دهم *  * بهترین چیزی که بنده بعد

از شناخت خداوند بوسیله آن به درگاه الهی تقرب پیدا می کند نماز است *  * برای نماز گزاری که

نمازش را در اول وقت به جا می آورد ، پیامبر ( ص ) راحتی در دم مرگ نجات از آتش ، رفع و دفع

اندوه را ضمانت کرده است *  * پیامبر ( ص ) فرمود : شیطان تا وقتی انسان را نمازهای پنج گانه را

در وقتش می خواند خائف و ترسناک است و از انسانها برکنار است *  * پیامبر ( ص ) فرمود : فردای

قیامت شفاعت من به کسی که نماز جماعت را تا پس از وقت آن به تاخیر اندازد نخواهد رسید *

اذان و اقامه برای نمازهای پنجگانه مستحب موکد است *  * مهمترین شرط قبولی نماز حضور قلب است

·     آداب حضور قلب در نماز :

توجه کامل به نماز داشته باشد ، در حالت کسالت و چرت زدن نماز نخواند ، در نماز خمیازه نکشد * 

کسی که در نماز خشوع بدنش بهتر از خشوع قلب باشد این عمل نزد ائمه نفاق است * 

* آداب و مستحبات قیام آنست که جای سجده را نگاه کند ، پاها را پس و پیش نگذارد ، دستها را روی رانها بگذارد و به راست و چپ و آسمان نگاه نکند .

يکشنبه 25/10/1390 - 21:38


< گفتار حکیمان >

-        لقمان در وصیت به فرزندش گفته :
پسر جان ! شرّ با شرّ خاموش نشود ، چنانکه آتش با آتش ، بلکه شرّ را خیر فرو می نشاند و آتش را آب .
به مرگ کسی شادی مکن ، گرفتار را مسخره مکن ، خیر خود را دریغ مدار.
آنچه نمی دانی از علما فراگیر و آنچه می دانی به دیگران بیاموز.
ابن سینا : هرکه دنیا خواهد ، علم آموزد و هرکه آخرت خواهد در عمل کوشد .
- هرکه تلخی دوا تحمّل نکند ، شیرینی شفا نچشد .
- بوذرجمهر : بخیل برای ثروت خود نگهبان است و برای وارث انباردار.
افلاطون : ناتوان ترین مردم آن است که نتواند سرّ خویش را نگه دارد ، نیرومندترین مردم آن است که خشم خویش نگه دارد . از همه صابرتر کسی است که تهی دستی را کتمان کند و از همه قانع تر کسی است که به آنچه میسّر شود بسازد . جاهل دشمن خویش است ، چگونه دوست دیگری می شود ؟!
يکشنبه 25/10/1390 - 21:33