تعداد مطالب : 343
تعداد نظرات : 60
زمان آخرین مطلب : 3034روز قبل
گروهی از دانشمندان آمریکایی متد جدیدی را با استفاده از قند گیاهی برای تهیه نوعی سوخت بسیار موثرتر از اتانول زیستی توسعه داده اند.

محققان دانشگاه ویسکونسین که نتایج تحقیقات خود را در مجله نیچر منتشر کرده اند، موفق شده اند در این متد جدید ازقند موجود در ارگانیسم های گیاهی، مولکولی را با عنوان "دی متیل فوران" که نسبت به اتانول 40 درصد انرژی بیشتری تولید می کند، بدست آورند.

در این خصوص "جیمز دامزیک" سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت : "در حال حاضر اتانول تنها سوخت زیستی است که به میزان زیاد تولید می شود اما محدودیت های زیادی در تولید این سوخت وجود دارد که از آن جمله می توان به انرژی نسبتا کم، تبخیر سریع و ترکیب آسان این ماده با آب اشاره کرد. به علاوه فرایند تولید این سوخت بسیار پرهزینه است. این درحالی است که در "دی متیل فوران" این مشکلات وجود ندارد."

این متد در دو مرحله اجرا می شود: در مرحله نخست قند در یک ماده خنثی حل می شود و در مرحله دوم این محققان به منظور سریع شدن فرایند از یک ماده کاتالیزور برپایه فلزات مس و روتنیوم استفاده می کنند.

با این روش، محققان دانشگاه ویسکونسین موفق شدند سوختی را از ارگانیسم های گیاهی زنده بدست بیاورند که از نظر حجم انرژی برابر با نفت است.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:55
محققان آمریکایی موفق شدند با ساخت نوعی توپ فوتبال نانو امیدهای تازه ای برای کسانی که از آلرژی رنج می برند، بوجود آورند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه "ویرجینیا کامن ولث" که نتایج تحقیقات خود را در"ژورنال ایمنولوژی" منتشر کرده اند، توپ فوتبال نانویی را ساخته اند که تنها از 60 اتم کربن تشکیل شده است. این توپ نانویی که در ابتدا " توپ فوتبال" نامیده شده بود، "باکی بال" نام گرفته است. باکی بال پاسخ التهابی در سلولهای انسانی کشت داده شده را تنظیم می کند.

همچنین باکی بال ها می توانند آزاد شدن هیستامین توسط  ماستوسیت ها را پیش بینی کنند. هیستامین یک سری از تاثیرات فوری مثل اتساع عروق، افزایش خاصیت تراوایی رگ ها و تنگی و انقباض ماهیچه ای را ایجاد می کند.

این انقباض از طریق فعالیت گیرنده ای که H1 نام دارد و در سلولهای ماهیچه ای پهن و سلولهای آندوتلیال وجود دارد، انجام می شود.

علاوه براین، هیستامین عملکردهای سلولهای متعدد در پاسخ های التهابی و ایمنی را تنظیم کرده و در درمان آلرژی بسیار موثر عمل می کند.

به اعتقاد این محققان این توپ نانویی فوتبال در آینده می تواند در مقابل واکنش های آلرژیکی با این عملکرد هیستامینی خود پیروز شود.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:54
"شرکت اروپایی جو زمین و دفاع" پروژه جدیدی را به منظور ساخت یک هواپیمای "سوپر کنکورد" آغاز کرده است که به کمک این هواپیمای فراصوت بتوان نیویورک به پاریس را تنها در مدت دو ساعت پیمود.

این شرکت اروپایی که در حقیقت متشکل از گروهی است که کنسرسیوم ایرباس ریاست آن را به عهده دارد به منظور رقابت با شرکت بوئینگ آمریکا، تصمیم گرفته است رویای پروازهواپیماهای مسافربری فراصوت را با ساخت این "سوپر کنکورد" بازگرداند.

در حقیقت پس از حادثه هواپیمای کنکورد که در 25 ژولای 2000 روی باند فرودگاه پاریس دچار صانحه شد، تقریبا رویای هواپیماهای پرسرعت در اروپا بدست فراموشی سپرده شده بود.

این هواپیما، یک وسیله پرنده تجاری است که توانایی پرواز در سرعتی بالاتر از سرعت صوت را دارد. انتشار این خبر چالش جدید میان شرکت اروپایی ایرباس و شرکت آمریکایی بوئینگ را نشان می دهد که در حال حاضر محصولات جدید خود را درمهمترین سالن هوافضای پاریس در معرض دید گذاشته است.

براساس گزارش هفته نامه فوکوس، این هواپیمای فراصوتی مسافربری اروپا در فاز آغازین توسعه قرار دارد و در کنار پروژه دیگری که ایرباس تا سال 2012 به بهره برداری می رساند، انجام می شود.

پروژه دوم، ساخت یک هواپیمای موشکی تجاری است که "Eads-Airbus " نام دارد و قرار است اولین پرواز خود را در 5 سال آینده برای حمل و نقل توریست های فضایی انجام دهد.

براساس محاسبات فعلی قراراست بلیت پرواز این هواپیمای موشکی به قیمت 200 هزار یورو به فروش برسد.

هواپیمای موشکی Eads-Airbus برای سفر توریست های فضایی

بنابراین گزارش، اولین هواپیمای کنکورد توسط فرانسه و انگلیس و با هدف تحقق رویای ژنرال دوگل ساخته شد و تقریبا 30 سال در خطوط شرکت های هواپیمایی "بریتیش ایرویز" و "ایرفرانس" مورد استفاده قرار گرفت.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:53
فناوری جدید هوایی به خلبانان اجازه می دهد تا هواپیماها و هلیکوپترها را بوسیله فرمان های صوتی خود هدایت کنند.

این فناوری جدید که با موفقیت در یک هلیکوپتر انگلیسی آزمایش شده است، با هدف برطرف کردن مشکل خلبانان در صرف زمان زیاد برای جستجوهای معمول در کابین هدایت و استفاده از سیستم های متعدد و گیج کننده پروازی ارایه شده است.

در این فناوری جدید که QinetiQ's Direct Voice Input نام دارد، از سیستم های تشخیص صدا برای تسهیل در کنترل مستقیم صوتی عملکردهای سیستم های پروازی استفاده می شود تا بدین ترتیب سرعت عمل خلبانان بالاتر رود.

بر اساس گزارش QinetiQ در این فناوری نوین از کلاه های ویژه و استاندارد مجهز به میکروفون و سیستم های ارتباط داخلی برای کمک به خلبانان استفاده شده است.

این فناوری جدید بر پایه استفاده از بلندگویی مستقل استوار است و این مزیت به معنای آن است که نیازی به ارایه آموزش های ویژه برای کاربر نیست. 

به گفته طراحان این فناوری نوین خلبانان با استفاده از آن می توانند بدون نیاز به دست برداشتن از فرمان های کنترلی تمرکز بیشتری بر کار خود در عین کنترل صوتی سیستم پروازی خود داشته باشند.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:51
یک شرکت ژاپنی با طراحی و ساخت سلول خورشیدی سیلیکنی کریستالی با موثرترین میزان تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی، تحولی جدید در این عرصه از فناوریهای نوین ایجاد کرده است.

شرکت ژاپنی سانیو اعلام کرد که در این فناوری جدید رکورد بی سابقه 22 درصدی در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی را به ثبت رسانده است. این درحالی است که رکوردهای سابق بالغ بر 8/21 درصد بوده است.

این فناوری نوین در حالی ارایه شده است که در عین کاهش هزینه تولید این سلولها، میزان استفاده از مواد خامی همچون سیلیکن نیز کاهش یافته است.

بر اساس گزارش گیزمگ، این سلولهای خورشیدی جدید که HIT نام دارند ترکیبی از ویفر سیلیکنی کریستالی واحدی است که به وسیله لایه های سیلیکنی بدون شکل فوق العاده باریک احاطه شده اند.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:49
تصاویری که کاوشگر "فرصت" از مریخ ارسال کرده است، نشان می دهد که در این سیاره صخره هایی دیده می شود که از جنس سنگهای دولومیت زمینی هستند.

بررسی های ژنولوژیکی که ناسا درخصوص این صخره های مریخی و مقایسه آنها با صخره های زمین انجام داده است، حاکی از آن است که این صخره ها از نوع سنگ های رسوبی است که در زمین در اثر رسوب شن، ماسه، پوسته های گچی و جانوران بی مهره دریایی تشکیل شده اند.

این صخره های رسوبی در زمین در مدت شکل گیری اغلب در زیر دریا بوده اند که پس از خشک شدن دریا به صورت کوههای رسوبی نمایان شده اند.

براساس گزارش پایگاه خبری ناسا، از جمله کوههایی که در زمین به این شکل تشکیل شده اند، کوههای از جنس سنگ های دولومیت است که نمونه های آن در تصاویر رسیده از مریخ نیز مشاهده شده است.

به اعتقاد دانشمندان ناسا، این کشف شگفت انگیزی در قیاسهای ژئولوژیکی زمین و مریخ است. این شباهت نشان می دهد که بی شک در گذشته های دور دریاهایی شبیه به دریاهای زمین در مریخ وجود داشته است.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:47

اولین سری از نسل پنجم ابزارهای چند رسانه ای قابل حمل شرکت آرکوس با قالبیت نرم افزاری و سخت افزاری جدید از پاییز آینده به بازار پخش کننده های قابل حمل عرضه می شود.

شرکت آرکوس اعلام کرد که از ابتدای پاییز نسل پنجم "پخش کننده چندرسانه ای قابل حمل" خود را ارائه خواهد کرد. این ابزار جدید درمدل های 405، 605 شبکه بی سیم وای فای ، 705 وای فای و 105 عرضه می شوند.

این مدل جدید از دو جنبه یکپارچگی چندرسانه ای و عملکردهای اضافه شده حائز اهمیت است.

استفاده از مدل های مختلف شبکه بی سیم وای فای در این ابزار امکان بارگذاری تولیدات چندرسانه ای را بدون نیاز به اتصال به رایانه برای کاربران فراهم کرده است.

علاوه براین، پخش کننده جدید آرکوس که در عوض صفحه کلید مجهز به فناوری لمس صفحه است به خاطر سیستم "برنامه راهنمای تلویزیون" قابلیت ثبت تصاویر تلویزیونی را بطور مستقیم دارد.

براساس گزارش پایگاه خبری macitynet، از دیدگاه نرم افزاری این ابزاردارای تصویرسازی ویدیویی "فلاش" است که بیشترین سازگاری را با فیلم های گرفته شده از وب، "یو تیوب" و "گوگل ویدیو" را دارد.

همچنین این ابزار امکان گوش دادن به برنامه های رادیویی و تصویرسازی تمام فرمت های "آئودیو" و "ویدیو" را برای کاربر فراهم می کند.

بنابراین گزارش، در سطح سخت افزاری، مهمترین سخت افزار نسل پنجم پخش کننده های قابل حمل آرکوس، استفاده از حافظه فلاش و امکان استفاده از کارت های حافظه میکرو اس دی است.

ظاهر این دستگاه همانند دیگر ابزارهای کلاسیک آرکوس است. توانایی مدل های جدید از دو گیگا بایت کنونی به 160 گیگا بایت ارتقا یافته و قیمت آن از 200 یورو به 500 یورو رسیده است.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:44
نرم افزار تشخیص بیماری وسواس با استفاده از شبکه های عصبی توسط دانش آموخته دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی شد.

علیرضا فربانزده شبستری مجری این طرح با اعلام این خبر به بیماری وسواس اشاره کرد و افزود : بیماری وسواس در گروه بیماری های خلقی در زیر گروه بیماریهای اضطرابی قرار دارد که ناشی از اختلالات ساختاری - عملکردی مغز انسان است.

وی ادامه داد : با توجه به اینکه عوامل بسیاری در تولید بیماری وسواس موثر هستند لذا راهکارهای متفاوتی برای درمان این بیماری در نظر گرفته شده است که به دو دسته کلی دارو درمانی و رفتار درمانی تقسیم می شوند.

قربانزاده به پژوهش های انجام گرفته در این زمینه اشاره کرد و افزود : مدلهای بسیار محدودی برای این بیماری موجود است که شامل مدلهای اونبای و مدل کوبوتا است که برای مدلسازی از آنها ایده گرفته شده است.

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی اظهار داشت : آقای اونبای از منظر ایستا و آقای کوبوتا نیز از جنبه پویا به مدلسازی بیماری پرداخته اند. این در حالی است که مدل نوین ارائه شده هر دوی این حالتها را در نظر گرفته است.

مجری طرح گفت : در این پروژه برای مدلسازی بیماری وسواس از شبکه های عصبی مصنوعی و روشهای نوین ریاضی استفاده شده که ابتدا مدلی از یک فرد سالم در نظر گرفته شده و سپس به شبیه سازی این بیماری روی مدل پرداخته شده است  و بیمار وسواس با مدل شخص سالم مقایسه شده و روشهای مختلف درمان دارویی یا درمان فناوری - شناختی بر روی این مدل بررسی می شود.

وی ادامه داد : می توان با استفاده از روش آزمون و خطا، نحوه درمان با داروهای متفاوت را روی بدن بیمار بررسی و بهترین روش جهت درمان را انتخاب کرد. همچنین این شبیه سازی قادر به پیش بینی ترکیب درمانهای مختلف است.

قربانزاده به دیگر کاربردهای مدل طراحی شده اشاره کرد و افزود : می توان از این مدلسازی برای آموزش بیماری و درمان آن استفاده کرد و به صورت پویا تصاویری از فرمانهای مغز را نشان داد.

مجری طرح در ادامه افزود : مدلهای محدودی که در گذشته ارائه شده بود تنها به قسمت ایستای وسواس تکیه داشتند این در حالی است که گذشت زمان (دینامیک) است که مشخص می کند، فرد به این بیماری دچار است یا خیر لذا با استفاده از این مدل خروجی فرمانهای مغز استخراج شده و علاوه بر نمایش دادن سیر پیشرفت و یا بهبود بیماری با روشهای نوین بررسی سیستمها از جمله آشوب (chaos) تحلیل دقیقتر و علمی تر بیماری صورت پذیرفته است.

این پروژه در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی دکتر غریب زاده و مشاوره دکتر محمد رضا هاشمی گلپایگانی انجام شده است.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:38
شاتل فضایی آتلانتیس که قرار بود عصر پنجشنبه در پایگاه کندی به زمبن بنشیند به علت شرایط نامساعد جوی در فلوریدا موفق به این کار نشد و عصر دیروز (جمعه) در بیابان موجیو در کالیفرنیا فرود آمد.

پس از آنکه باران و کور شدن دید مانع فرود شاتل فضایی آتلانتیس در فلوریدا شد، این شاتل موفق شد در این بیابان بار دیگر با زمین تماس پیدا کند.

تمامی هفت سرنشین آتلانتیس پس از ماموریت دو هفته ای خود در ایستگاه فضایی بین المللی در شرایط روحی و جسمی ایده آلی بسر می برند.

براساس گزارش رویترز، این فضانوردان به پایگاه هوایی "ادوارد" منتقل شده اند.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:37
گروهی از محققان در آمریکا تکنیک جدیدی را برای استفاده از فناوری نانو در فشرده سازی حافظه های رایانه ای ارایه کرده اند.

محققان دانشگاه برون در آمریکا در این فناوری نوین راهی جدید برای ترکیب نانومیله های پلاتینیوم و نانو سیم ها ارایه کرده اند که در عین کنترل اندازه و ترکیب آنها نسل جدیدی از ذخیره کننده های اطلاعاتی با چگالی بالا روانه بازار خواهد شد. 

نانومیله ها با شکلی واحد و امتدادهای مغناطیسی یکی از عناصر اساسی در طراحی و ساخت نسل بعدی ذخیره کننده های اطلاعاتی با چگالی بالا محسوب می شوند اما تولید انبوه آنها همواره مشکلی عمده محسوب می شده است.

در این تکنیک که جزئیات آن در شماره آنلاین نشریه Angewandte Chemie International Edition به چاپ رسیده است، نانومیله و نانوسیم هایی از20 تا 200 نانومتر بلندی ساخته می شوند.

بر اساس گزارش نانوتک نو، پروفسور شوهنگ سان و تیم همراهش از دانشگاه برون که ابداع کننده این فناوری نوین هستند همچنین نشان داده اند که این تکنیک برای کنترل شکل نانومیله های پلاتینیوم - کبالت موثر بوده که این امر به معنای استفاده از آن در طیف وسیعی از فناوری های نوین محسوب می شود.

طی سال های اخیر دانشمندان به دنبال آن بوده اند تا با استفاده از فناوری های نوین به ارتقای حافظه های رایانه ای سایر تجهیزات دیجیتالی بپردازند و استفاده از فناوری نانو روزنه امید جدیدی برای آنها محسوب می شود.

يکشنبه 3/4/1386 - 21:34