تعداد مطالب : 343
تعداد نظرات : 60
زمان آخرین مطلب : 3034روز قبل
در جلسه مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری با اعضای کمیسیون عمران مجلس تعداد کل ناوگان مسافری هوایی کشور 122 فروند اعلام شد که از این تعداد، 44 فروند برای شرکت‌های هواپیمایی دولتی و 78 فروند برای شرکت‌های هواپیمایی خصوصی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یکشنبه هفته جاری طی بازدیدی از سازمان هواپیمایی کشوری با رئیس و سایر معاونان این سازمان به بحث و گفت‌وگو پرداختند. 

وضعیت و عملکرد سازمان هواپیمایی کشوری، زمان و نحوه تعیین قیمت جدید بلیط هواپیما، خصوصی سازی در سازمان هواپیمایی کشوری، قیمت سوخت هواپیما، بحث تحریم ها از مهمترین موضوعاتی بود که در جلسه مسئولان این سازمان با اعضای کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار گرفت .

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این جلسه با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری 82 موافقت نامه بین المللی منعقد کرده است، افزود: هم اکنون تعداد کل فرودگاه های کشور به 68، فرودگاه های در حال بهره برداری 73، تعداد فرودگاه های بین المللی 8 و تعداد فرودگاه با مرز هوایی به 25 می رسد.

حسین خانلری تعداد کل ناوگان کشور را 122 فروند، تعداد ناوگان هوایی دولتی را 44 فروند و تعداد ناوگان هوایی غیر دولتی را 78 فروند ذکر و تصریح کرد: در سال 85 تعداد کل مسافر هوایی کشور به بیش از 18 میلیون و 107 نفر، تعداد مسافر هوایی داخلی بیش از 12 میلیون و 423 نفر و تعداد مسافر هوایی بین المللی بیش از 5 میلیون و 684 هزار نفر بوده اند.

وی میزان کل بار هوایی کشور در سال گذشته را  166 هزارو 650 تن و میزان کل بار هوایی بین المللی را 129 هزارو 714 تن عنوان کرد و افزود: همچنین تعداد شرکت های هواپیمایی حمل مسافر 14، شرکت های هواپیمایی حمل بار4 و هلکوپتری 5 شرکت است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تشکیل کمیته ای برای پیگیری موضوع اصل 44 در سازمان، گفت: تفکیک وظایف حاکمیت از تصدیگری در اجرای این اصل مد نظر است و رویکرد سازمان تقویت بخش خصوصی  و حمایت از آنها است.

در این جلسه رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر در جو جامعه عدم اطمینانی به بخش ناوگان هوایی کشور وجود دارد و هنوز نتوانسته ایم اعتماد مردم را به ایمن بودن ناوگان هوایی و ناوبری فرودگاه ها جلب کنیم .

علی اکبر آقایی با تاکید بر اینکه نباید نارسایی مدیریت را به گردن تحریم‌ها در بخش ناوگان هوایی کشور انداخت، اظهارداشت: در حال حاضر پس از وقوع حادثه ای قبل از اظهارنظر کمیسیون بررسی سانحه، همه دستگاه ها از جمله سازمان بازرسی، قوه قضائیه، دادستانی و غیره وارد عمل می شوند، در صورتی که در سایر کشورها این موضوع پس از بررسی کمیسیون صورت می گیرد.

وی ادامه داد:  این نکته نقص عمده ای است و نباید قبل از ورود کمیسیون بررسی سانحه بازداشتی صورت گیرد و این امر را از لحاظ حاکمیت مقررات باید به جامعه بقبولانیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از تراکم پروازها در فرودگاه‌های محدود انتقاد کرد و اظهارداشت: نزدیک به 90 درصد پروازها در 12 درصد فرودگاه ها انجام می شود که این امر باعث غیر اقتصادی شدن فرودگاه های کشور می شود.

وی بر عدالت پروازی  و اعمال مقررات در مناطق محروم تاکید و اضافه کرد: هزینه ها و درآمدها باید مشخص باشد و یارانه ها نیز باید به حق و به جا پرداخت شود.

آقایی به کمک 500 میلیون دلاری در سال گذشته و سال جاری به ناوگان هوایی برای خرید ناوگان جدید براساس فاینانس و استفاده از حساب ذخیره ارزی اشاره و تصریح کرد: وضعیت جذب این رقم توسط بخش دولتی و خصوصی، همچنین وضعیت استانداردهای پرواز و غیره باید مشخص شود.

همچنین حسن زمانی نائب رئیس کمیسیون عمران نیز در این جلسه گفت: هرچه حاکمیت سازمان هواپیمایی کشور بیشتر اعمال شود در بخش استانداردهای پرواز به نقطه مطلوب تری خواهیم رسید و در بخش هواپیمایی کشوری باید شاهد اجرای اصل 44 باشیم.

در همین حال، حبیب الله اسماعیل زاده عضو کمیسیون عمران مجلس با طرح این سئوال که چرا هواپیمایی هما به بخش خصوصی واگذار نمی شود، افزود: باید وضعیت آزادسازی نرخ سوخت و خدمات فرودگاهی، اعتبارات مصوب شده برای کمک به ناوگان هوایی و غیره مشخص شود.

وی ادامه داد: خدمات فرودگاهی و نرخ بلیط هواپیما به بهانه تبدیل شده و باید هزینه ها کاهش یابد و سازمان هواپیمایی کشور باید نظارت تام داشته باشد تا نرخ بلیط کاهش یابد.

ولی آذروش مخبر کمیسیون عمران نیز گفت: انتظار است اجرای اصول، قوانین و مقررات اصل خصوصی سازی در مجموعه هواپیمایی کشوری به خصوص در ایرلاین ها انجام شود اما چنانچه تحت نظارت  و کنترل نباشد تخلف خواهند کرد.

در این جلسه مرتضی زاده معاونت  استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل موسسه غیر انتفاعی شبیه دانشگاه آزاد به عنوان مرجع کنترل کننده آموزشگاه های مرتبط با نیروی انسانی در بخش هوایی کشوری را پیشنهاد داد.

همچنین منظری معاونت هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری نیز با تاکید بر اینکه از اواسط برنامه سوم توسعه سعی در تقویت شرکت های حمل و نقل هوایی خصوصی داشته ایم، افزود: در سال 85 سهم بخش غیر دولتی در پروازهای داخلی به 43 درصد رسیده و این درحالی است که طی سال 84 سهم این بخش 38 درصد و سال 83 به میزان 35 درصد بوده است.

وی سهم غیر دولتی پروازهای بین المللی کشور را در سال 85 به میزان 66 درصد و در سال 83 به میزان 62 درصد عنوان کرد و گفت: البته مقاومت هایی از سوی بخش دولتی برای این که سهم بخش غیر دولتی به 100 درصد برسد، وجود دارد.

وی ادامه داد: سازمان هواپیمایی کشوری در یک سال و نیم گذشته پیش نویس آئین نامه بهره برداری از فرودگاه ها را تدوین کرده است تا شرکت های خصوصی بتوانند از فرودگاه ها بهره برداری کنند، ضمن آنکه دستور العمل تاسیس شرکت های خدماتی، ارتباطی، ایمنی و زمینی را نیز تدوین کرده ایم.

به گفته وی آزاد سازی قیمت بلیط هواپیما باعث تنوع قیمت آن، تنوع کلاس صندلی و قیمت متفاوت برای بلیط ها در زمان های متفاوت می شود که این امر باعث اصلاح ساختار در بخش قیمت بلیط هواپیماها و پرواز ها خواهد شد.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: پیش‌نویس لایحه لغو انحصارات هما آماده شده و هم‌اکنون در مرحله استصوابی است اما هنوز بحث‌هایی در مورد مسیرهای هوایی ادامه دارد.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:31
ساری - خبرگزاری مهر : دانش آموز آملی رشته ریاضی فیزیک با کسب نمره 20 در درس امتحان نهایی فیزیک که امسال به دلیل سختی با موج اعتراضات دانش آموزان روبرو شد، تعجب دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک را برانگیخت.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال طرح سئوالات سخت در امتحان نهایی درس فیزیک رشته ریاضی فیزیک که امسال مورد اعتراض اکثر دانش آموزان سراسر کشور واقع شد ، کسب نمره 20 توسط  " سهند سیفی " از مدرسه امام خمینی آمل باعث تعجب دانش آموزان و کارشناسان آموزشی شده است .

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آمل در این خصوص گفت : حتی پاسخ نامه امتحانی این دانش آموز مورد بازبینی مجدد و چند باره ناظران استانی قرار گرفته و نمره او تائید شد.

اکبر لطفی افزو د: برای مجموعه دبیرستان امام خمینی آمل هم این امر جای سئوال بود که این دانش آموز که فرزند یک کارگر بود و حتی یک ساعت هم کلاس خصوصی نرفته بود چگونه نمره 20 کسب کرده است اما در نهایت مشخص شد وی همواره چنین نمراتی از درس های خود می گرفته است .

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش آمل از لحاظ کمک مالی و ادامه تحصیل وی در مرکز استعدادهای درخشان این شهر آمادگی دارد تصریح کرد : هم اکنون این اداره منتظر موافت سازمان استعدادهای درخشان مازندران برای ادامه تحصیل وی در دوره پیش دانشگاهی مدرسه استعدادهای درخشان است.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:30
مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز بدین شرح است.

آفرینش:
حسینی : نباید انتظار معجزه از مذاکرات لاریجانی داشت
رایس : اروپا علاقه ای به کاهش فشارهای ایران ندارد 
جلودارزاده : گرانی و فقر واقعیت انکار ناپذیر جامعه است

اعتماد:
نگاه کارشناسان به طرح تعیین رئیس کل بانک مرکزی در مجلس ، پایان دخالت مستقیم دولت در بانک مرکزی
سخنگوی وزارت امور خارجه نتایج گفتگوی لاریجانی - سولانا را اعلام کرد: آمادگی ایران برای پاسخگویی به ابهامات هسته ای
خرم وزیر راه دولت خاتمی خبر داد: پرونده سازی انتخاباتی برای اصلاح طلبان

اعتماد ملی :
سخنگوی شورای نگهبان : امیدواریم رد صلاحیت ها به حداقل برسد
حداد عادل : به ملکه انگلیس پاسخ می دهیم
معاون بانک مرکزی از سیاستی تازه خبر داد: خداحافظی با دلار

ایران :
از سوی سخنگوی شورای شهر صورت گرفت، اعلام نرخ های پیشنهادی آرم طرح ترافیک
در همایش سالروز انتخابات نهم ریاست جمهوری عنوان شد، انتخابات سوم تیر رنسانس انقلاب اسلامی بود
با ارائه لیست بازنشستگان به دولت، مقدمات تحویل سهام عدالت بازنشستگان فراهم شد

ابرار:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه : مجلس هفتم وقتش را صرف مسائل کم اهمیت و بی خاصیت کرده است
نرخ آرم طرح ترافیک شرکت ها و دستگاههای دولتی به 750 هزار تومان افزایش یافت
موافقت نمایندگان با فوریت طرح تعیین رئیس کل بانک مرکزی از سوی مجلس

ابتکار:
58 منتقد اقتصادی به نشستی در دفتر احمدی نژاد دعوت شدند، رئیس جمهور : با اقتصاددانان مناظره می کنم
" علی شیمیایی " به مرگ محکوم شد، 50 هزار جانباز شیمیایی در کشور
نطق های تند و انتقادی دو نماینده اصلاح طلب ، اقلیت مجلس زبان گشود

اسرار:
معاون ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: توقف تجارت ایران با دلار آمریکا
کروبی : انتخابات یک رقابت و میدان مبارزه برای پیروزی در صحنه سیاسی است
کدخدایی : امیدواریم در انتخابات مجلس هشتم رد صلاحیت ها به حداقل برسد

پول:
معاون ارزی بانک مرکزی در حاشیه اجلاس سوییس خبر داد: پایان مبادلات دلاری ایران
وزیر صنایع: فعلا منتظر خودرو ارزان نباشید
آرم طرح ترافیک 750 هزار تومان می شود

تفاهم:
گردهمایی هزار مدیر زن در برلین ؛ اعتصاب زنان ، جهان را متوقف می کند
وزیر صنایع دولت نهم : منتظر خودروی ارزان قیمت نباشید
صادرات گالوانیزه ایرانی به روسیه

توسعه:
مصوبه مجلس ، انتشار فهرست اموال مسوولان ممنوع شد
معاون ارزی بانک مرکزی : ایران معاملات تجاری با دلار را متوقف کرد
گلایه شدید وزیر صنایع از بانک ها

جام جم:
استانداری تهران اعلام کرد: واگذاری 99 ساله زمین به تعاونی های مسکن
سید حسن خمینی در واکنش به اعطای نشان به سلمان رشدی : ملکه انگلیس فریب خورده است
معاون اول رئیس جمهور:  انتخاب احمدی نژاد " نه " بزرگ به سیاستهای گذشته بود

جوان:
معاون بانک مرکزی اعلام کرد: حذف دلار از مبادلات اقتصادی ایران
جلاد حلبچه محکوم به اعدام شد
در دیدار با شهردار تهران عنوان شد، تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر تقویت فراکسیون مدیریت شهری

جمهوری اسلامی:
واگذاری 99 ساله زمین به تعاونیهای مسکن در استان تهران
ایران معاملات تجاری با دلار را متوقف کرد
اعتراض یکپارچه مجلس شورای اسلامی به اقدام گستاخانه انگلیس

خراسان :
صادرات غیر نفتی با رشد 47 درصدی جهش بی سابقه دارد
حسینی : از مسئولان ایرانی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات با آمریکا درباره عراق دعوت به عمل آمده است
مجلس با یک فوریت طرح  نحوه تعیین رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد

حمایت:
رئیس قوه قضاییه خواستار شد: تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشورهای اسلامی
صفار هرندی: دولت نهم توقعات بجای مردم را بالا برده است
افتتاحی بازداشتگاه موقت شهرستان بیرجند با حضور معاون دادستان کل کشور

حیات نو:
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: اعضای احزاب قانونی رد صلاحیت نمی شوند
وزیر صنایع : مخالف کاهش تعرفه واردات تلفن همراه هستیم
نرخ خرید آرم طرح ترافیک تعیین شد، دولتی ها 750 هزار تومان

خبر:
صفار هرندی : یارانه کاغذ تبدیل به یارانه کتاب شده است
با تصویب مجلس دارایی مسئولانی که به ناحق افزایش یابد به بیت المال بر می گردد
همه بانک ها از دو هفته دیگر نرخ سود وام را کاهش می دهند

دنیای اقتصاد:
دیروز در مجلس با موافقت اولیه روبه رو شد، طرح معکوس برای استقلال بانک مرکزی
لاریجانی و سولانا مذاکرات لیسبون را سازنده خواندند
آمادگی احمدی نژاد برای گفت  و گوی مستقیم با منتقدین اقتصادی

سرمایه:
تعیین تعرفه 10 درصدی از سال 85 موجب شد، رشد چهار هزار درصدی  قاچاق گوشی تلفن همراه
وزیر صنایع اعلام کرد: مقابله بانک ها با کاهش نرخ سود تسهیلات
تصویب فوریت طرح رای اعتماد مجلس به رئیس بانک مرکزی

سیاست روز:
در گزارشی تطبیقی به ملت ایران تشریح شد؛ مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت نهم
عضو کمیسیون حقوقی مجلس از اطاله دادرسی انتقاد کرد؛ نارضایتی شهروندان از نحوه رسیدگی به پرونده های قضایی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: توزیع عادلانه امکانات فرهنگی در سطح کشور

شرق:
دعوت احمدی نژاد از 57 اقتصاددان منتقد، میدری: استقبال می کنیم
حمله به منتقدان دولت نهم در بزرگداشت سوم تیر
گفتگوی شرق با مسعود کیمیایی ، حکم رئیس صادر شد

صدای عدالت:
بازشناسی پدیده سوم تیر با حضور مشاوران و حامیان احمدی نژاد برگزار شد، تمجید سوم تیر در تخریب همه
مخالفت نمایندگان با اعلام گزارش میزان دارایی مسوولان نظام
علی شیمیایی به اعدام محکوم شد

عصر اقتصاد:
وزیر بازرگانی دستور داد: تسهیل واردات از امارات
مدیر عامل شرکت ملی گاز خبر داد: اختصاص 8 تریلیون ریال برای برنامه های گازرسانی هیات دولت
حسینی : در صورت توافق لاریجانی و سولانا؛ پاسخ آژانس را دو ماهه می دهیم

قیام:
در سالگرد سوم تیر مطرح شد، ولایت مداری احمدی نژاد بوش را آتش زده است
مجلس : دارایی مقامات نظام محرمانه شد
هاشمی رفسنجانی : احزاب سیاسی با تمام توان وارد انتخابات شوند

کاروکارگر:
انتقاد جلودارزاده به استفاده نادرست از صندوق ذخیره ارزی ، واردات بی رویه ، تداوم تعطیلی کارخانه ها
حداد عادل : اقدام دولت انگلیس در اعطای نشان به رشدی مرتد بی جواب نخواهد ماند
حسینی از تغییر نماینده ایران در سازمان ملل خبر داد

کارگزاران:
دبیر کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی خطاب به بزرگان نظام : جلو تخریب شخصیت ها را بگیرید
وزیر صنایع و معادن اعلام کرد: جذب 2 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 3 سال
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خطاب به احمدی نژاد : عوامل پشت پرده را چرا معرفی نمی کنید

کیهان:
درهمایش حماسه سوم تیر، ره آورد ملت و تجلی عدالت تحلیل شد، سوم تیر پلی از 84 به 57
مجلس تصویب کرد: انتقال صوری دارایی مسئولان به دیگری جرم محسوب می شود
ادامه مذاکرات سه هفته دیگر ، لاریجانی : تحریم مسیر مذاکرات را منحرف می کند

همبستگی:
نمایندگان اقلیت در نطق قبل از دستور تشریح کردند: شکست سیاست های اصولگرایان
کلهر، مشاور رئیس جمهوری خبر داد: شکل گیری کودتای خزنده رسانه ای علیه دولت نهم
رئیس جمهور: آماده ام با اقتصاددانان مناظره کنم

همشهری:
از امروز آغاز شد، توزیع 5/1 میلیون کارت کنکور
لاریجانی پس از دیدار با سولانا: برخی کشورها می خواهند مذاکرات ناکام شود
نشست فراکسیون مدیریت شهری با شهرداری تهران

هدف واقتصاد:
با انتشار گزارش عملکرد اقتصادی ، دولت نهم خودش را مقایسه کرد
با انتخاب رئیس از سوی نمایندگان ، بانک مرکزی از دولت به مجلس می رسد
حسینی : مذاکرات نتیجه دهد 60 روزه به آژانس پاسخ می دهیم

هم میهن:
گفتگوی هم میهن با مسعود کیمیایی: رئیس می آید
رئیس کمیسیون انرژی مجلس به هم میهن گفت: بنزین از هفته آینده سهمیه بندی می شود
اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی ؛ مقاله ای از محسن آرمین

دوشنبه 4/4/1386 - 12:29
خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه : بی تردید کلام الهی و سخنان بزرگان دین، بهترین و مطمئن ترین چراغ راهنمای بشریت به سوی خیر دنیا و آخرت و کسب مواهب ارزشمند است . مرور روزانه برخی نکته های هدایتگر، نقش ارزشمندی در روشنگری ذهنی و روحی خواهند داشت .

آیه روز:

ان الذین آمنوا وعملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا .

به طور قطع کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده اند ، به زودى خداى رحمان براى آنان در دلها محبتى قرار خواهد داد .

سوره مریم، آیه 96

احادیث امروز:

پیامبر اکرم (ص) :

من انظر معسرا الی میسرة ، انظره الله بذنبه الی توبته .

هر که تنگدستی را مهلت دهد تا گشایش یابد ،خدا گناهش را مهلت دهد تا توبه کند .

کنز العمال ، ج 6 ، ص 214 ، ح 15392

حضرت زهرا (س) :

قالت فاطمة (س) : قال رسول الله (ص) : " مثل الامام مثل الکعبة اذ تؤتی و لا تأتی " .

از حضرت فاطمه زهرا (س) روایت شده که رسول خدا فرمودند : امام همچون کعبه است که باید به سویش روند ، نه آنکه ( منتظر باشند تا ) او به سوی آنها بیاید .

بحار الانوار ، ج 36 ، ص 353

امام موسی کاظم(ع) :

التدبیر نصف العیش .

تدبیر نیمی از زندگی است .

تحف العقول ، ص 425

دوشنبه 4/4/1386 - 12:27
خبرگزاری مهر - امروز دوشنبه چهارم تیرماه سال 1386 هجری شمسی ، مقارن است با دهم جمادی الثانی سال 1428 هجری قمری و برابر است با بیست و پنجم ژوئن 2007 میلادی.
 
 
انتقال  حضرت امام خمینی  ( ره) از زندان به بازداشتگاه  :

در چنین روزی در سال 1342 ه ش و پس از وقایع خونبار 15 خرداد سال 1342 ه ش ، عمال رژیم پهلوی  حضرت امام خمینی ( ره )  را از زندان  به بازداشتگاه  پادگان عشرت آباد تهران منتقل کردند .  پس از آنکه رژیم پهلوی نتوانست حضرت امام خمینی ره  را از تبلیغ اصول دین اسلام و احیای اندیشه حکومت اسلامی بازدارد تصمیم گرفت که ایشان را تبعید کند . به همین دلیل پس از قیام 15 خرداد 1342 رژیم به دنبال بهانه ای برای حذف شخصیت حضرت امام خمینی ره می گشت ،  غافل  از اینکه اندیشه های آن حضرت در دل و جان مردم نفوذ یافته بود . به نظر تصمیم گیران  رژیم پهلوی در این حوزه تنها گزینه ای  که معقول به نظر می رسید ،  تبعید حضرت امام خمینی ره بود ، چراکه شخصیت آن حضرت به حدی بزرگ و شناخته شده در میان آحاد مردم بود که آنان حتی  نمی توانستند اجازه تصور حذف فیزیکی آن  حضرت را به خود بدهند. براین اساس بود که در شب سیزدهم 1343 ه ش صدها کماندو چتر باز مسلح به همراه ماموران ساواک به سرپرستی سرهنگ مولوی رییس  ساواک  تهران ، بیت آن حضرت را محاصره کردند و از بام و دیوار وارد منزل امام ره شدند  وپس از ضرب و شتم حاضران در منزل ، امام خمینی ره را دستگیر کردند و ایشان را به تهران انتقال دادند . رژیم فردای آن روز نیز امام خمینی ره را از فرودگاه تهران به ترکیه تبعید کرد  . ساواک به همین  مناسبت در اطلاعیه ای اعلام داشت  :" طبق اطلاع موثق و شواهد کافی چون رویه روح الله  موسوی خمینی وتحریکات مشارالیه علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تشخیص داده شد لذا در تاریخ 13 آبان 1343 از ایران تبعید گردید." جرم امام خمینی ره در آن روزگار تنها  پایداری و حمایت از استقلال و آزادی ملت مسلمان ایران ، مخالفت با اصلاحات ارضی شاه - که بیشتر یک مانور سیاسی در جهت تحمیق توده ها بود - ، مبارزه با احیای کاپیتولاسیون و مبارزه با انحرافات  سیاسی  رژیم  بود .  پس از انتشارخبر تبعید امام تظاهرات وسیعی درنقاط گوناگون ایران به نشانه اعتراض به این عمل شاه برپا شد .

بمباران جنوب لبنان :
در چنین روزی در سال 1361 ه ش صهیونیست ها بطور وحشیانه ای منطقه جنوب لبنان را آماج  بمب های خویش قرار دادند . در این حمله شماری از مسلمانان به در جه رفیع شهادت نایل آمدند .  

تولد هرمان نرنست :
در چنین روزی در سال 1864 میلادی  هرمان  نرنست شیمیدان و فیزیکدان آلمانی به دنیا آمد .  وی به سال 1920 جایزه نوبل را از  آن خود کرد .

تولد جرج اورول :
در چنین روزی در سال 1903 میلادی جرج اورول نویسنده برجسته انگیسی دیده به جهان گشود . مزرعه حیوانات و 1984 میلادی عناوین مهمترین آثا راویند. اورول  در سال 1950 میلادی درگذشت . وی در سالهای نخستین زندگی اش به کار های مختلف روی آورد و به دلیل فقر خانوادگی در محیط های کارگری بزرگ شد . وی بعدها به سوی سیاست کشیده شد و در این میان به جنبش کارگری رادیکال ملحق گشت . اورول در این دوره به سان برخی از نویسندگان چپ عازم اسپانیا شد تا با دیکتاتور مستبد اسپانیا بجنگد . اورول در جنگ مجروح شد . او در اثر ابتلا به سل در سال 1950 در پنجاه سالگی درگذ شت. جرج  در مهمترین کتاب خود با نام " مزرعه حیوانات" بازبانی نمادین  به نقد ساختاری طبقه حاکم در حکومت های کمونیستی و به ویژه شیوه حکمرانی حزب حاکم استالین می پردازد . در سال های اخیر اسنادی منتشر شد که نشان می دهد اورول برای سازمان جاسوسی آمریکا - سیا - خبرچینی می کرد . 

تولد جی هانس دی جنسن :
در چنین روزی در سال 1907 میلادی دی جنسن فیزیکدان برجسته  آلمانی متولد شد . وی در حوزه انرژی هسته ای تحقیقات فراوانی کرد و در این مسیر نیز در سال 1963 میلادی  موفق به در یافت جایزه نوبل دررشته فیزیک شد .

تولد سیدنی لومه :
در چنین روزی در سال 1924 میلادی سیدنی لومه کارگردان مشهور آمریکایی دیده به جهان گشود . گروه عنوان مهمترین اثر اوست .

ادعای عراق :

 

در چنین روزی در سال   1961 میلادی عراق ادعا کرد که کویت بخشی از عراق بوده که از این کشور جدا گردیده است . کویت با این امر البته مخالفت کرد . پس از این ادعا عبدالکریم قاسم رئیس دولت عراق به قصد اشغال این کشور نیروی نظامی خود را آماده ورود به خاک کویت کرد . کویت  بعدها باردیگر مورد تهاجم کشور همسایه خود عراق قرار گرفت . امیر نشین کویت در دوم اوت سال 1990 میلادی توسط رژیم عراق اشغال شد . عراق پس از سالها جنگ با جمهوری اسلامی ایران در بهانه ای جدید کویت را متهم کرد که طی جنگ هشت ساله با ایران مقدار معتنابهی نفت خام به ارزش دوو نیم میلیارد دلار را از حوزه نفتی رومیله به یغما بر ده است . پس از طرح ریزی چنین بهانه ای ، عراق تعداد سی هزار نفرنیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد. اما پس از این واقعه آمریکا و همپیمانانش در اقدامی جمعی تصمیم به اخراج ارتش عراق از این کشور گرفتند . نبرد آزاد سازی کویت ساعت سه و بیست دقیقه روز پنجشنبه هفدهم ژانویه 1991 میلادی آغاز شد و پس از 42 روز حمله متوالی هوایی و زمینی به ارتش عراق ، این کشور مجبور َشد در بیست و ششم فوریه همان سال  کویت را ترک کند . این جنگ به "جنگ نفت" هم معروف شد. 


استقلال موزامبیک :
در چنین روزی درسال 1975 میلادی موزامبیک استقلال خود رااز پرتغال به دست آورد . این روز به عنوان   روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود .

استقلال اسلوونی و کرواسی :
در چنین روزی در سال 1991 میلادی اسلوونی و کرواسی استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد ند .  

برکناری پاپ :
در چنین روزی در سال  1080  پاپ گریگوری برای نخستین بار در تاریخ کلیسا از سمت خود به دست شماری از کاردینال ها ، برکنار شد .

ورود نخستین گروه  : 
در چنین روزی در  سال 1822 میلادی اولین  گروه از آفریقایی های مقیم  آمریکایی وارد سرزمین مادری خویش یعنی ، آفریقا شدند . 

نخستین برنامه رنگی :
در چنین روزی در سال 1951 میلادی برای نخستین بار در جهان ،  شبکه تلویزیونی سی . بی . اس آمریکا برنامه های خود را به صورت رنگی پخش کرد .

آغاز جنگ کره :
در چنین روزی در سال 1950 میلادی ،  جنگ کره میان دو کشور کره شمالی و کره جنوبی آغاز شد .

 

دوشنبه 4/4/1386 - 12:26
فدراسیون وزنه برداری اظهارات رییس فدراسیون پزشکی ورزشی را در خصوص خبر مشکوک بودن تست دوپینگ یک وزنه بردار تیم ملی تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری، روز گذشته خبری مبنی بر مشکوک به دوپینگ بودن آزمایش یک وزنه بردار از پنج وزنه برداری که مورد تست دوپینگ قرار گرفته اند در یک از بخش های خبری سیمای جمهوری اسلامی و به نقل از دکتر علیمرادیان رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی پخش شد که فدراسیون وزنه برداری ایران ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: اولا هیچ مورد نمونه گیری 5 نفره از وزنه برداران تیم ملی وجود نداشته و ثانیا تمامی آزمایشاتی که از ورزشکاران این رشته طی ماههای گذشته گرفته شده تماما از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ منفی اعلام شده است که مدارک و مستندات آنها قابل ارائه است.

فدراسیون و کادر فنی تیمهای ملی ، داشتن ورزشی پاک و ورزشکارانی سالم را در پیش گرفته اند و تمام تلاش و نیروی خود را بکار خواهند بست تا با کار و برنامه ریزی بیشتر و دقیق تر بتوانند به دوران اوج و جایگاه گذشته این رشته بازگردند.

فدراسیون وزنه برداری ایران ضمن تقدیر و تشکر از رسانه ملی که همیشه یار و یاور و پشتیبان مسئولان، قهرمانان و پیشکسوتان این رشته ورزشی بوده، با اعتقاد به نقش اثرگذار و سازنده مطبوعات و رسانه ها از آنان در خواست می نماید تا در این موقعیت حساس و در آستانه رقابتهای مهم جهانی تایلند که ملاک تعیین سهمیه المپیک است بیش از پیش هوشیار بوده و در انعکاس اخبار این رشته ورزشی حساسیت بیشتری به خرج دهند تا انشاء اله با یاری خداوند متعال،دعای خیر مردم و حمایت رسانه ای تیم از هر جهت آماده راهی مسابقات جهانی تایلند شود.

يکشنبه 3/4/1386 - 22:34
مبلغ قرارداد سرمربی فصل پیش پرسپولیس بسیار کمتر از مبلغی است که از سوی سخنگوی جدید هیئت مدیره این باشگاه اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن بیادی عضو جدید و سخنگوی هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس در مصاحبه هایی که پس از انتخاب حبیب کاشانی به عنوان مدیرعامل انجام داده است مبلغ قرارداد مصطفی دنیزلی را یک میلیارد تومان اعلام کرده است که به گفته یکی از نزدیکان انصاریفرد این مبلغ به هیچ وجه صحت ندارد. قبل از این نیزعنوان شده بود سرمربی ترکیه ای پرسپولیس برای حضورش دراین باشگاه مبلغی نزدیک به دو میلیارد تومان دریافت کرده است.

یک مقام مسئول در باشگاه پرسپولیس با رد  مبالغی که اعضای جدید هیات مدیره در مورد مبلغ قرارداد دنیزلی اعلام کرده اند، مبلغ دریافتی این مربی را کمتر از 730 میلیون تومان اعلام و تاکید کرد حتی با اضافه شدن مبالغ دریافتی سایر اعضای کادر فنی بازهم این مبلغ به یک میلیارد تومان نمی رسد.

به گفته وی رقم دقیق قرارداد دنیزلی حدود 730 میلیون تومان بوده است که وی بین 20 تا 30 هزارلار از این مبلغ را نیز دریافت نکرده است. ضمن اینکه قرارداد علی نورالدین دستیار دنیزلی کمتر از 65 میلیون تومان بوده است. محسن اسکندری سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس نیز به صورت ماهاینه حقوق دریافت می کرده و پیش قراردادی نداشته است. حمید استیلی نیز در میانه های راه از کادر فنی جدا شده است.

این اظهار نظرها در شرایطی صورت گرفته است که محمدحسن انصاریفرد در مصاحبه های قبلی اش اعلام کرده بود هزینه و مبالغ دریافتی کادر قبلی تیم فوتبال پرسپولیس بسیار بیشتر از مبلغ دریافتی کادر فنی فصل گذشته این تیم بوده است.

يکشنبه 3/4/1386 - 22:25
هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: از اینکه پیشنهاد بازی در تیم ملی فوتبال ایران را قبول کردم به هیچ عنوان پشیمان نیستم و خود را یک ایرانی می دانم.

به گزارش خبرنگارمهر، فریدون زندی در نشست امروز خود با خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: حضورمن در تیم ملی فوتبال ایران صد درصد درست بوده است. پیش از اینکه این تصمیم را بگیرم خیلی فکر کردم و بعد از باز ی برابر بحرین به این نتیجه رسیدم که کار من درست بوده است.

وی ادامه داد: خیلی خوشحالم که تیم ملی ایران را همراهی می کنم و به هیچ عنوان به این مسئله فکر نمی کنم که برای تیم ملی ایران بازی بکنم بهتر است یا تیم ملی آلمان. ایران کشور من است و از این مسئله بسیار خرسندم.

هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان در خصوص دلایل حضور خود در مسابقات فوتبال باشگاه های قبرس گفت: من در تیم کوبلنز آلمان بازی می کردم که به درخواست مربی آلمانی تیم آپولون به این تیم پیوستم. مهمترین دلیل من برای رفتن به قبرس آماده کردن خود پس از گذراندن یک دوره مصدومیت طولانی مدت بود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر که قراردادم با تیم آپولون قبرس به پایان رسیده دیگر قصد ماندن را در این کشور را ندارم و به تیمی دیگر می پیوندم. در این ارتباط با  چند تیم مذاکراتی داشته ام که دو مورد از آنها تیم های بوندس لیگایی  هستند.

زندی در مقایسه امیر قلعه نویی با برانکو گفت: برانکو یک مربی خوب بود و نتایج خوبی با تیم ملی گرفت. از دید من  قلعه نویی نیز یک مربی بزرگ است.

وی افزود: پس از جام جهانی دیگر به تیم ملی دعوت نشدم. با اینکه قلعه نویی من را برای بازی دوستانه با قطر دعوت کرد در این بازی توانایی خود را نشان دادم و ثابت کردم می توانم برای تیم ملی بازی کنم.

هافبک ملی پوش فوتبال کشورمان در خصوص شایعه حضورش در برخی از تیم های ایرانی گفت: تا به امروز با هیچ تیم ایرانی مذاکره نکرده ام و شایعاتی که در این رابطه مطرح می شود تکذیب می کنم. من می خواهم فعلا در اروپا بازی کنم . برای من زود است که به ایران بیاییم . حداقل 3 سال دیگر در فوتبال اروپا حضور خواهم داشت.

زندی خاطرنشان کرد: در خصوص شرایط ایران آگاهی خاصی ندارم و تنها برای بازیهای ملی دو تا سه هفته به ایران می آیم. برای بازی در این کشور باید نسبت به شرایط این کشور آگاهی پیدا کنم.

وی با تاکید بر این نکته که روزی برای بازی به لیگ ایران خواهد آمد اذعان داشت تا به امروز فکر نکردم در کدام تیم ایرانی بازی کنم اما تمایل دارم در فوتبال ایران نیز تجربه بازی داشته باشم.

هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان با تکذیب شایعه تهدید به مرگش در کشور قبرس گفت: نمی دانم این شایعه از کجا شکل گرفته است. من هیچ مشکلی در قبرس نداشتم. زندگی در این کشور بسیار راحت است و فوتبال خوبی دارد. در لیگ قبرس بازیکنانی از بلغارستان، روسیه و مجارستان حضور دارند و سطح مسابقات در آنجا بالاست ولی با این وجود با اتمام قراردادم دیگر در قبرس نمی ماند.

زندی تصریح کرد:  برای اینکه در تیم ملی چه پستی بازی کنم مربیان با من هیچ صحبتی نداشتند. من می توانستم در کنار علیرضا واحدی نیکبخت به عنوان هافبک چپ بازی کنم اما در حال حاضر که نیکبخت مصدوم شده نمی دانم مربیان در چه پستی از من استفاده خواهند کرد. من دوست دارم هافبک چپ باشم اما تصمیم گیرنده اصلی سرمربی است و من نمی توانم در مورد ترکیب تیم نظر بدهم.

يکشنبه 3/4/1386 - 22:23
هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: با توجه به حضور بازیکنان حرفه ای و بزرگ در تیم ملی فوتبال ایران می توانیم یکی از سه تیم برتر مسابقات جام ملتهای آسیا باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نوری در کنفرانس مطبوعاتی که امروز با حضور خبرنگاران در کمپ تیم های ملی برگزار شد با بیان این مطلب افزود: خوشحالم از اینکه امیرقلعه نویی با توجه ویژه به مسابقات لیگ برتر بهترین ها را به اردوی تیم ملی دعوت کرده است. تلاش می کنم تا ابتدا جزء فهرست 23 نفره تیم ملی باشم و پس از آن با انگیزه بالا برای حضور در ترکیب اصلی در تمرینات حضور یابم.

وی ادامه داد: حضور بازیکنان شاغل در لیگ های اروپایی انگیزه زیادی به ما داده  است و برای رسیدن به هدفمان سعی و تلاش دو چندان خواهم کرد.

نوری خاطرنشان کرد: ایران در تمام تورنمنت هایی که شرکت می کند یکی از مدعیان قهرمانی است. مطمئنا در مسابقات جام ملت های آسیا نیز تیم ما یکی از شانس های قهرمانی بشمار می رود. با توجه به حضور بازیکنان حرفه ای قطعا می توانیم یکی از سه تیم برترمسابقات باشیم.

وی با ابراز خوشحالی از قهرمانی تیم فوتبال سپاهان در مسابقات جام حذفی باشگاه های کشور و موفقیت این تیم در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا گفت: قراردادم با تیم سپاهان به اتمام رسیده  و با توجه به شرایط موجود در این تیم احتمالا  قرارداد جدید امضا نمی کنم.

بعد ازاتمام مسابقات جام ملت های آسیا در خصوص انتخاب تیم جدیدم تصمیم گیری می کنم و احتمال دارد به یکی از دو تیم تهرانی که خواهانم هستند بپیوندم.

هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان در خصوص مشکلات خدمت سربازی اش گفت: من در حال حاضر دانشجوی کارشناسی هستم و تا زمان اخذ مدرکم چهار سال طول می کشد. در این مدت مشمول خدمت سربازی نیستم و می توانم حتی در تیم های خارجی نیز بازی کنم.

نوری با اشاره به پیشنهادی که از تیم الظفره امارات دریافت کرده است ، گفت:  برای حضور در این تیم با مشکل خدمت سربازی روبرو نیستم . یکی از مهمترین دلایلی که به پیشنهاد تیم الظفره پاسخ منفی دادم این بود که این تیم از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول آمده و شاید در مسابقات فصل آتی شرایط خوبی نداشته باشد که همین مسئله می تواند به من ضربه بزند.

وی افزود: اگریکی از تیم های بالای جدول لیگ امارات به من پیشنهاد می داد قطعا موافقت می کردم اما در شرایط موجود احتمال حضورم در لیگ امارات ضعیف است.

هافبک فصل گذشته تیم فوتبال سپاهان درخصوص خبرمذاکره اش با تیم فوتبال صبا باتری تهران گفت: هرفوتبالیستی یک مدیربرنامه دارد که کارهایش را برنامه ریزی می کند. مدیربرنامه هایم درحال حاضر درحال مذاکره با تیم هایی  است که خواهان عقد قرارداد با من هستند.  یکی از این تیم ها می تواند صباباتری باشد که پس از پایان مسابقات لیگ برتر پیشنهادی را ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: درحال حاضر نه به تیم صباباتری و نه به تیم های دیگر پاسخی نداده ام و تصمیم گیری در خصوص آینده را به پس از مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا موکول کردم.

يکشنبه 3/4/1386 - 22:20
مدیر عامل باشگاه پیکان از توافق نهایی این باشگاه با داریوش یزدانی هافبک فصل گذشته تیم فوتبال سایپا خبر داد.

ابراهیم ثنایی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر افزود: درجلسه امروز توافقات نهایی با داریوش یزدانی انجام شد و این بازیکن برای فصل آینده به عضویت باشگاه پیکان درآمد.

ثنایی تاکید کرد : قرارداد این بازیکن به همراه اسماعیل اردلان مربی جدید دروازه بانها را فردا و همزمان با آغاز فصل نقل و انتقالات در هیات فوتبال تهران ثبت خواهیم کرد.

مدیرعامل باشگاه پیکان همچنین در خصوص دیگر بازیکنان مورد نظر این باشگاه برای فصل آینده گفت : حسین پاشایی ، مصطفی چترآبگون و علی کریمی از تیم تراکتورسازی از دیگر بازیکنان ما برای فصل آینده هستند که تاحدود زیادی پیوستن آنها به تیم پیکان قطعی شده است.

يکشنبه 3/4/1386 - 22:19