تعداد مطالب : 343
تعداد نظرات : 60
زمان آخرین مطلب : 3034روز قبل
فرشاد مومنی یکی از سرشناس‌ترین منتقدان برنامه‌های اقتصادی دولت نهم که نام او نیز در میان 57 اقتصاددان نویسنده نامه به رئیس جمهوری دیده می‌شود از گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" با رئیس جمهوری استقبال کرد.

فرشاد مومنی یکی از امضاء کنندگان نامه منسوب به 57 منتقد اقتصادی به رئیس جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اعلام آمادگی رئیس جمهوری برای انجام گفتگوی " صریح ، صمیمی و مستقیم" با نویسندگان نامه گفت: این اقدام نشان می دهد که به تدریج در دولت بلوغ فکری و سیاسی ظاهر می شود، زیرا با اندیشه و مسالمت با این موضوع برخورد کرد. 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه من سخنگوی اقتصاددانان نیستم و نظر خود را مطرح می کنم، اظهارداشت: ما از این مطلبی که مطرح شده یعنی گفتگو با اقتصاددانان اگر صحت داشته باشد، استقبال می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما مطالب خود را خیلی شفاف و صریح مطرح کردیم، خاطرنشان کرد: چقدر خوب است قبل از برگزاری چنین جلسه ای، دولت و یا نمایندگان آن پاسخ های مکتوب و روشن به گزارش مکتوب ما بدهند تا مبنای مشخصی برای صحبت و گفتگو وجود داشته باشد.

خبرنگار مهر پرسید مگر اقتصاددانان منتقد دولت نامه خود را به نهاد ریاست جمهوری ارسال کرده‌اند که این نهاد نیز پاسخ مکتوب به این نامه بدهد؟ مومنی پاسخ داد: " آنها نیز می توانند نامه را به صورت غیر مستقیم به رسانه ها ارائه کنند."

روز گذشته شورای اطلاع رسانی دولت گزارش مقایسه‌ای عملکرد اقتصادی دولت نهم در بخش‌های کشاورزی و دام، مسکن، نفت و انرژی، نظام بانکی، بودجه، سهام عدالت، بازرگانی، جذب سرمایه گذاری، بازار کار، بنگاه‌های زودبازده و بخش عمرانی را منتشر کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه در عین حال تصریح کرد: حتی اگر یک نهاد رسمی نیز این کار را انجام دهد و یک پاسخ رسمی ارائه کند، کار خوبی تلقی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: نفس گفتگو ارزشمند و مفید است و در کل این گفتگو به نفع کشور خواهد بود.

دوشنبه 4/4/1386 - 13:13
علامه فضل الله، هدف از برگزاری نشست مقامهای عربی و رژیم صهیونیستی در شرم الشیخ را ایجاد اختلافات بیشتر بین فلسطینی ها و برخی کشورهای عربی را مجری دستورات آمریکا برای تشدید این اختلافات دانست.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از روزنامه السفیرچاپ بیروت، "علامه سید محمد حسین فضل الله" از شخصیتهای برجسته  اسلامی در لبنان،  در آستانه برگزاری کنفرانس شرم الشیخ اعلام کرد: اعراب باید بدانند که این کنفرانس فقط با هدف بیشتر و عمیق کردن اختلافات بین فلسطینیان برگزار می شود.

وی درادامه تاکید کرد: این طرح و نقشه نیز ازطریق دست به دامن شدن بعضی از کشورهای عربی و بعضی از فلسطینی ها به اسرائیل به اجرا درمی آید.

"علامه فضل الله" گفت: اسرائیل هم درتلاش است تا با مطرح کردن رسیدن کمک های انسانی به غزه، اختلافات داخلی بین فلسطینیان را افزایش دهد؛ مسئله ای که هرج و مرج و نا امنی بیشتر را دربین فلسطینیان هشدار می دهد.

وی درعین حال آمریکا را مسئول برگزارنشدن هرگونه گفتگوی جدی بین گروه های سیاسی مختلف درجهان عرب دانست.

مرجع تقلید شیعیان لبنان درعین حال به وجود طرف های عربی که به درخواست آمریکا اختلافات و چند دستگی داخلی را بین فلسطینیان دنبال می کنند، اشاره کرد.

وی همچنین تاکید کرد: همراهی با اسرائیل و متوقف کردن روند گفتگوهای داخلی فلسطین، تلاشی خیانتکارانه است.

"علامه فضل الله" همچنان دولت آمریکا را مسئول کشیده شدن اوضاع لبنان به این مرحله از بحران سیاسی ، اقتصادی و امنیتی خواند.

مرجع تقلید شیعیان لبنان اعلام کرد: آمریکا رسیدن به این مرحله را از دو گزینه دنبال می کند. اول از طریق متحد کردن منطقه خاورمیانه تحت لوای طرح آمریکایی و اسرائیلی و دوم از طریق تقسیم منطقه و از بین بردن قدرت های آن.

کنفرانس شرم الشیخ قرار است امروز با حضور عبدالله دوم شاه اردن، حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر، ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و ایهود اولمرت نخست وزیر رژیم صهیونیستی برگزار شود که تحلیلگران و ناظران سیاسی این نشست را نشست دشمنان حماس قلمداد کرده اند.

دوشنبه 4/4/1386 - 13:12
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی درصورتیکه فقط مستمری دریافت کنند حتی نمی توانند نان خشک بخورند و زندگی کنند بنابراین باید شغلی دیگر نیز مانند کشاورزی و .... داشته باشند و شاید بتوان گفت که خط بقا شامل این افراد می شود .

ابوالقاسم مختاری در گفتگو با خبرنگار مهردرخصوص مطرح کردن خط بقا، افزود: خط فقر اصطلاحی است که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و خط بقا تعریف جدیدی است که مطرح شده و معنی آن نیز این است که فقط انسانها حیات داشته باشند .

وی خاطر نشان کرد : درهر کشوری براساس میزان درآمد خط فقر تعیین می شود و درکشور ما نیز باید خط فقر تعیین شود .

وی اظهار داشت : براساس تعاریفی که در کشور ما وجود دارد یک تا یک و نیم میلیون نفر زیر خط فقر مطلق قرار دارند و اینها افرادی هستند که زندگیشان درمخاطره است و همچنین 10 تا 12 میلیون نفر از افراد جامعه نیز زیر خط فقر نسبی بوده بطوریکه از نظر رفاه اجتماعی ، مسکن ، پوشاک ، آموزش و ... دچارمشکل هستند .

وی گفت: شاید درنهایت مفهوم خط فقر مطلق و خط بقا یکی باشد اما براساس قانون اساسی باید به نیازهای دیگر افراد علاوه بر تغذیه ای نیزتوجه شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : همچنین دولت و وزارت رفاه باید شرایطی را فراهم و اقداماتی انجام دهند تا افرادی که دچار مشکلات تغذیه ای ، کمبود ویتامین ، پروتئین و برخی بیماریهای ناشی از سوء تغذیه و واگیر دار هستند ، وجود نداشته باشد البته دراین میان نباید نیازهای افراد زیر خط فقر نسبی نادیده گرفته شود.

مختاری افزود: در حال حاضر بیش از 4 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و مستمری دریافت می کنند همچنین 300 هزار خانوار نیازمند نیز پشت نوبت دریافت خدمات هستند به همین دلیل می توان گفت تمامی این افراد قطعا فقیر هستند و شرایط مطلوب نیست.

وی گفت: براساس استاندارد ها داشتن درآمد کمتر از یک دلار در روز فقر مطلق عنوان می شود البته در شرایط فعلی ، دارا بودن 2 دلار درآمد روزانه و 60 هزار تومان ماهانه نیز فقیر محسوب می شوند.

وی تصریح کرد : مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی درصورتیکه فقط مستمری دریافت کنند حتی نمی توانند نان خشک بخورند و زندگی کنند بنابراین باید شغلی دیگر نیز مانند کشاورزی و .... داشته باشند و شاید بتوان گفت که خط بقا شامل این افراد می شود .

دوشنبه 4/4/1386 - 13:11
وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته با رد ایده تعلیق محدود غنی سازی اورانیوم در ایران گفت: آمریکا از تلاشهای سولانا کاملا حمایت می کند و خواستار تعلیق کامل غنی سازی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، " کاندولیزا رایس" در مسیر پرواز به سوی پاریس برای شرکت در کنفرانس بین المللی سودان در جمع خبرنگاران گفت : واشنگتن و همپیمانانش همچنان بر تعلیق کامل اصرار دارند.

وی افزود:" نمی دانم که تعلیق محدود به چه معناست؛ این مسئله برای من خیلی مسیر عاقلانه ای به نظر نمی رسد."

رایس در باره گزارشها مبنی بر اینکه ممکن است غرب تعلیق محدود را بیپذیرد، گفت:" نمی دانم که این حرفها از کجا می آیند، زیرا به شما خواهم گفت که در گفتگوی من با همتایانم ، همه اهمیت آن را درک می کنند و به شدت به اهمیت اجرای قطعنامه شورای امنیت برای تعلیق باور دارند."

وزیر امور خارجه آمریکا با بی اساس توصیف کردن این گزارشها گفت:"مسلما افراد به دنبال راههایی هستند که ممکن است بتواند غنی سازی را تعلیق کند، اما تعلیق محور تلاشها باقی می ماند."

وی گفت : آمریکا از تلاشهای "خاویر سولانا" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کاملا حمایت می کند، اما به دنبال کردن یک قطعنامه جدید و احتمالی شورای امنیت علیه ایران ادامه خواهد داد.

رایس درعین احتمال داد که درپاریس با سولانا درباره گفتگوهای اخیرش با ایران گفتگو کند.

وی گفت :" راههای موازی و همزمان همواره باید دنبال شوند ؛ یک راه برای طی کردن مسیر شورای امنیت و دیگری دادن فرصتی برای مذاکرات. اما به نظر من ، خاویر باید به ما در قضاوت اینکه چه قدر از مسیر مذاکره باقی است، کمک کند."

"علی لاریجانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و خاویر سولانا در سومین دور مذاکرات خود که شنبه 2 تیر به مدت 4 ساعت در کاخ  نسسیدادی مجموعه وزارت امور خارجه پرتغال برگزار شد ، توافق کردند که بعد از بررسی های کارشناسی این مذاکره ، دو بعدی مذاکرات خود را در سه هفته آینده (ماه جولای) برگزار کنند.

دوشنبه 4/4/1386 - 13:3
علی قنبری یکی دیگر از 57 اقتصاددان منتقدی که به رئیس جمهوری درباره مسایل اقتصادی نوشته‌اند، گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" میان رئیس جمهوری و منتقدان را دارای منافع مثبتی برای مردم و اقتصاد کشور دانست.

علی قنبری یکی دیگر از امضاء کنندگان نامه منسوب به 57 منتقد اقتصادی به رئیس جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر، گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" با رئیس جمهوری را مثبت تلقی کرد و گفت: نوشتن نامه در یک فضای انتقادی، دلسوزانه و از سر دغدغه صورت گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: زمانی که مسائل و مشکلات اقتصادی کشور را به رئیس جمهوری اعلام کردیم، انتظار است تا یک فضای مثبت و صمیمانه برای اینکه حرف اساتید دانشگاه، دلسوزان انقلاب و نظام و مردم شنیده و راهکاری برای آن تمهید و اتخاذ شود.

وی با تاکید بر اینکه مطرح کردن مسائل و مشکلات در حضور رئیس جمهوری حرکت مثبتی است، افزود: در صورتی که برخورد صادقانه ای با مسائل شود، این اقدام یعنی گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" میان رئیس جمهوری و نویسیندگان نامه می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

قنبری ادامه داد: اگر مسائل با صمیمیت و صریح بیان شود ، می تواند منافع مثبتی را برای مردم و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

دوشنبه 4/4/1386 - 13:1
رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه استان سیستان و بلوچستان گفت: براساس آمارهای رسیده ، در اثر وقوع طوفان در ایرانشهر ، تا کنون یک نفر کشته و 30 نفر زخمی شده اند که حال دو نفر از آنها نیز وخیم اعلام شده است .

شایان فر در گفتگو با خبرنگارمهر درخصوص وقوع طوفان روز گذشته شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان افزود: این طوفان که با سرعت 150 کیلیومتر در ساعت ، ایرانشهر را در نوردید باعث قطع برق این شهر و همچنین تعدادی روستا شد.

وی با اشاره به فروریختن دیوار برخی ساختمانهای قدیمی در اثر وقوع طوفان ، خاطر نشان کرد: همچنین 200 تیر برق سقوط کرده و تعداد زیادی درخت نیز قطع شده است.

رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه استان سیستان و بلوچستان از مسدود شدن محور ایرانشهر به چابهار خبر داد و تاکید کرد : با توجه به تلاشهای نیروهای امدادی و ستاد های عملیاتی ، امروز صبح برق 50 درصد نقاط شهری وصل شده است .

شایان فر در خصوص آخرین آمار مجروحان این حادثه گفت: براساس آمارهای رسیده از فرمانداری استان ، تا کنون یک نفر در اثر فروریختن دیوار فوت و 30 نفر زخمی شده اند که حال دو نفر از آنها نیز وخیم اعلام شده است .

همچنین براساس اعلام مرکز اورژانس کشور دراثر وقوع طوفان در ایرانشهر 2 نفر جان خود را از دست داده اند .

براساس این گزارش ، 7 آمبولانس مرکز اورژانس نیز گرفتار طوفان شده اند و همچنین براثر طغیان رودخانه کهیر، محور چابهار به کهیر ، ورزآباد ، جاسک و بندرعباس نیز مسدود است .

دوشنبه 4/4/1386 - 13:0

احمد میدری یکی از 57 اقتصاددان منتقدی که به رئیس جمهوری درباره مسایل اقتصادی نامه نوشته‌اند، گفت: نویسندگان این نامه از پیام رئیس جمهوری مبنی بر گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" با منتقدان درباره مسایل اقتصادی خوشحال شدند.

احمد میدری یکی از امضاء کنندگان نامه منسوب به 57 منتقد اقتصادی به رئیس جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر از استقبال امضاء کنندگان و طراحان نامه به رئیس جمهوری برای گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" با وی خبر داد و گفت: این گفتگو برای کشور بسیار مفید خواهد بود.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه نقد سیاست‌ها همواره برای جامعه مفید است، افزود: ضرورت یک جامعه مدرن امروزی نقد است و در سنت اسلامی نیز امر به معروف همان مصداق عبارت نقد است.

وی با اعلام اینکه نویسندگان نامه مذکور از پیام رئیس جمهوری مبنی بر گفتگوی " صریح، صمیمی و مستقیم" خوشحال شدند، اظهارداشت: نویسندگان نامه از اینکه نشستی با رئیس جمهوری داشته باشند و مسائل را به طور صریح بیان کنند، استقبال می کنند.

روز گذشته مرتضی قمری وفا مدیر کل امور رسانه های ریاست جمهوری گفت: دکتر محمود احمدی نژاد از انجام گفتگوی "صریح، صمیمی و مستقیم" با منتقدین اقتصادی استقبال کرد.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:58

مشاوران رئیس جمهور آمریکا به شدت در تلاش هستند تا در ماههای آینده طرح جدیدی را برای عراق آماده کنند که از نکات مهم این طرح تلاش برای پایان دادن به جنگ این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه لس آنجلس تایمز در شماره امروز خود نوشت : به زودی کاخ سفید طرح جدیدی را برای پایان دادن به جنگ عراق به کنگره آمریکا ارائه می کند.

بر همین اساس، مشاوران "جرج بوش" رئیس جمهور آمریکا در تلاش هستند تا هرچه زودتر این طرح را آماده کرده و آن را تحویل کنگره دهند.

بر اساس این گزارش، با توجه به نظر اکثریت مردم آمریکا که خواهان پایان جنگ عراق هستند بوش درصدد است تا بدون چشم پوشی از اهداف اولیه خود راه حلی را برای پایان دادن به جنگ عراق پیدا کند.

لس آنجلس تایمز نوشت : بوش ومشاوران ارشد او می دانند که دیگر قادر به ادامه جنگ عراق نیستند؛ از همین رو رایزنی های زیادی میان دولت و قانونگذاران آمریکایی انجام شده تا راه حلی مناسب برای پایان دادن به جنگ عراق پیدا شود ؛ هر چند جمهوریخواهان حاضر در دولت آمریکا حاضر به مشورت با دموکرات های حاضر در کنگره درباره این موضوع نیستند، اما افرادی چون "رابرت گیتس" وزیر دفاع و "زلمای خلیل زاد" نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد به شدت در تلاش هستند تا با اطلاع از نقطه نظرهای اعضای کنگره، راه حل کم تنشی را برای پایان بحران عراق و رهایی آمریکا از آن ارائه کنند.

این روزنامه افزود: یکی از راه حل هایی که هم اکنون در دست بررسی است طرح "دفاع آمریکا از تمرکز زدایی در عراق" است .

لس آنجلس تایمز نوشت: هر چند بوش چندی پیش در مبارزه با کنگره آمریکا برای گرفتن بودجه جدید جنگی پیروزمیدان شد، اما این پیروزی نمی تواند دلیلی بر آن باشد که دموکرات های حاضر در کنگره دست از مخالفت خود با سیاست های بوش در عراق برداشته اند.

چنانچه پیش از این سناتور "هری رید" رهبر اکثریت ها در مجلس سنا اعلام کرده بود در روزهای آینده سنا رای گیری جدیدی را به منظور تعیین یک جدول زمان بندی شده برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق انجام خواهد داد و در روزهای اخیر نیز خبرهایی درباره احتمال خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از عراق در بهار آینده به گوش رسید.

این روزنامه در پایان مطلب خود نوشت : هر چند دموکرات های حاضر در کنگره رایزنی هایی را با مشاوران بوش درباره پایان دادن به جنگ عراق انجام داده اند، اما کنگره آمریکا نظر نهایی خود درباره جنگ عراق را بعد از شنیدن گزارش ژنرال "پتریوس" فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق که قرار است در تاریخ 15 سپتامبر ( 24 شهریور ) ارائه شود، اعلام خواهد کرد.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:58
در جلسه شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین که شب گذشته برگزار شد این تشکل سیاسی تصمیم گرفت دور از هر گونه سهم خواهی، به وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس هشتم کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر مقدم مسئول روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این مطلب اظهار داشت: جلسه شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین دیشب به ریاست محمدرضا باهنر برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در این نشست باهنر تحلیلی از شرایط روز بیان کرد ادامه داد : جامعه اسلامی مهندسین بنا دارد در انتخابات مجلس هشتم به دور از سهم خواهی به وحدت و همگرایی اصولگرایان کمک کند.

مقدم گفت: در این جلسه همچنین درباره چشم انداز بیست ساله جامعه اسلامی مهندسین نیز بحث شد و این چشم انداز در حال نهایی شدن است.

مسئول روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین اعلام کرد: همایش دبیران استانی جامعه اسلامی مهندسین به میزبانی جامعه اسلامی مهندسین مشهد در این شهر در تاریخ 21 و 22 تیر ماه برگزار خواهد شد.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:33
خبرگزاری مهر - گروه بین الملل : عناوین مهمترین خبرهای جهان از شب گذشته تا کنون به نقل از خبرگزاری های خارجی به این شرح است.

- رئیس تیم نظارتی سازمان ملل متحد که مسئول نظارت بر بسته شدن راکتور اتمی کره شمالی است، امروز دوشنبه وارد پکن شد.

- روزنامه لس آنجلس تایمز گزارش داد: کاخ سفید تلاش می کند تا به کنگره آمریکا یک معامله آشتی را درباره عراق پیشنهاد کند.

- یک بانک روسی امروز اعلام کرد: دارایی های کره شمالی به بانک تجارت خارجی این کشور منتقل شده است.

- " گوردون براون" وزیر دارایی انگلیس در حالی روز چهارشنبه پست نخست وزیری را از " تونی بلر" تحویل می گیرد که بسیاری این سوال را مطرح می کنند که وی چه مدت در این پست باقی خواهد ماند.

- آژانس امداد رسانی بین المللی " اوکسفام" درباره تبعات محدودیتهای سخت برای انتقال کالاها به غزه از سوی رژیم اسرائیل هشدار داد.

- در دیدار شب گذشته " کاندولیزا رایس" وزیر امور خارجه آمریکا با " برنارد کوشنر" همتای جدید فرانسوی وی، اختلافات آنها درباره خاورمیانه نمایان شد.

- تعداد تلفات ناشی از حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان موسوم به یونیفل به شش نفر افزایش یافت.

دوشنبه 4/4/1386 - 12:32