• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 7199
تعداد نظرات : 862
زمان آخرین مطلب : 3198روز قبل
در بررسی های مختلف مشخص شده است خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند... در بررسی های مختلف مشخص شده است خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند آرام تر از خانم هایی که کفش ورزشی استفاده می کنند حرکت می کنند. در بررسی ها مشخص شد، اگر خانمی که کفش ورزشی می پوشد طی یک سال کفش پاشنه بلند بپوشد در عرض یک سال 4 کیلو چاق خواهد شد. اگر کفش پاشنه بلند می پوشید هر روز باید ساق پاهایتان را ورزش دهید تا ساق پا عملکرد طبیعی خودش را از دست ندهد. کفش های پاشنه بلند به مرور زمان باعث چاقی و اضافه وزن می شوند و درد در ناحیه ساق پا را زیاد می کند.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:24
پیری همیشه راه هایی برای به تأخیر انداختن روند پیری وجود دارد. به نظر متخصصان از ۳۵ سالگی هر سال تنها کمتر از یک درصد افت فیزیکی و ذهنی مربوط به روند پیری است در حالی که ما تصور می کنیم اضافه وزن، بیماری های مزمن و متکی بودن به دیگران با افزایش سن طبیعی است. اما در واقع سن سنجش زمان است و نمی توان عمر واقعی بدن را با آن محاسبه کرد. متخصصان فهرستی از عواملی که باعث ایجاد احساس پیری در افراد می شوند تهیه کرده و بر اساس آن راهکارهای ساده ای برای کاهش این اثر پیشنهاد کرده اند. کم تحرکی؛ این عامل در سرعت یافتن روند پیری تأثیرگذار است و با بیماری های مزمن ارتباط دارد. اگر نمی توانید هر روز به باشگاه ورزشی بروید، باید بدانید کارهای دیگری هم برای فعال ماندن وجود دارد. به طرز نشستن خود توجه کنید. شانه ها را عقب دهید، صاف بایستید و بنشینید و از خم شدن بپرهیزید. نفس عمیق بکشید. طوری راه بروید که گویی برای رسیدن به یک جلسه یا قرار عجله دارید. کاهش فعالیت ذهنی؛ بیشتر ما گمان می کنیم در دوران بازنشستگی دیگر فعالیت ذهنی نخواهیم داشت. در حالی که می توان در این زمان روی انجام کار خاصی تمرکز پیدا کرد و یا مهارتی را آموخت. پس از سپری کردن یک روز طولانی و خسته کننده احتمالاً دوست دارید جلوی تلویزیون دراز بکشید و برنامه محبوب خود را تماشا کنید. بهتر است به جای آن به یک کار ذهنی بپردازید، از جمله بازی شطرنج، خواندن کتاب و... هر کاری که باعث شود از مغز استفاده کنید. رژیم غذایی نامناسب؛ حتماً شنیده اید که میوه، سبزی، حبوبات و غلات سبوس دار و پروتئین های کم چرب برای حفظ سلامت مفید هستند. اما راه دیگری برای حفظ سلامت، آرام خوردن است تا غذا به خوبی هضم شود. استرس بیش از حد؛ استرس مزمن باعث بالا رفتن میزان کورتیزول و در نتیجه التهاب عمومی بدن می شود. آنچه را باعث استرس شما می شود شناسایی کنید و تا حد امکان از موقعیت های استرس زا فاصله بگیرید. همیشه مثبت بیندیشید؛ بیشتر مردم از تأثیرگذاری فکرهای خوب یا بد روی بدن بی اطلاعند. لازم است روی افکار مثبت تمرکز کنید. استنشاق دود سیگار؛ دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بسیار مضر است. در این زمینه محدودیت ایجاد کنید و از افراد سیگاری فاصله بگیرید. آلودگی های شیمیایی؛ تا حد امکان در محیط آلوده و بسته قرار نگیرید و مصرف مواد شیمیایی اعم از مواد شوینده، آرایشی و... را کاهش دهید. مصرف بی رویه دارو؛ اگرچه مصرف مسکن برای رفع برخی دردها و ناراحتی ها مفید است اما در طول زمان سلامت شما را تهدید می کند. بنابراین حتماً زیرنظر پزشک از این داروها استفاده کنید.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:24
آسمامروز شیوع «آسم» در جهان به علل مختلفی رو به گسترش است.آسم بیماری است که راه‌های هوایی نسبت به محرک‌های گوناگون تحریک‌پذیر شده و در مقابل این عوامل تنگ می‌شوند.آسم یک بیماری غیرواگیر است و افرادی که به آسم مبتلا می‌شوند اغلب در خانواده‌هایی با سابقه مثبت فامیلی هستند.آسم می‌تواند در هر سنی بروز کند. اما باید در نظر داشت که حملات آسم قابل پیشگیری هستند و بیماران مبتلا به آسم در شرایط کنترل بیماری، مشکلی برای ورزش ندارند.عوامل آغازگر حملات آسم چیست؟الف: عوامل حساسیت‌زای حیوانات- لازم است حیوانات دست‌آموز مانند سگ، گربه و پرنده در خانه نگهداری نکنید.- از به کار بردن بالش یا تشک حاوی پَر اجتناب کنید.ب: هیره موجود در گرد و خاک خانه‌هاهیره‌ها موجودات ریزی هستند که با چشم دیده نمی‌شوند و در گرد و خاک خانه، ملحفه و تشک وجود دارند. بالش و تشک را در پوشش پلاستیکی قرار دهید و ملحفه‌ها را هفته‌ای یک‌بار با آب داغ بشویید.ج: گرده‌ها و قارچ‌های هوازیدر فصول گرده افشانی، پنجره‌ها را بسته و از دستگاه‌ تهویه استفاده نمایید.د: دود سیگارهیچ‌گاه سیگار نکشید و اجازه ندهید در خانه کسی سیگار بکشد.ه: تغذیه کودکان و مواد حساسیت‌زای غذاییتغذیه با شیر مادر تا شش ماهگی نوزاد را در برابر حملات آسم مقاوم می‌کند. در شروع تغذیه کمکی از دادن سفیده تخم‌مرغ، ماهی، شیر گاو، فرآورده‌های گندم، سویا، چیپس و مرکبات به کودکان مبتلا به آسم اجتناب کنید.علائم وقوع حملات آسم چیست؟1- افزایش تعداد تنفس.2- افزایش سرفه، خس‌خس، تنگی نفس و یا احساس فشردگی قفسه سینه.3- هر گونه سختی در نفس کشیدن.این علائم عود شونده هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند، حملات آسم ممکن است خفیف یا شدید باشند، مراقبت‌های پزشکی برای حملات شدید لازم است.چگونه پیشگیری کنیم؟- نقل مکان به محلی با آب و هوای مناسب در بهبودی بیماری شما موثر است.- با استنشاق هوای دارای رطوبت 100 درصد و گرمای 37 درجه سانتی‌گراد می‌توان از حملات آسم پیشگیری کرد.- خود را در معرض تغییرات ناگهانی دما، قرار ندهید و در هوای سرد، صورت و بینی خود را با ماسک بپوشانید.- نوشیدن مایعات کافی، از سخت شدن ترشحات برونش جلوگیری می‌کند.- برای کمک به خروج ترشحاتی که در راه‌های هوایی دارید، از ورزش‌های تنفسی که توسط پرستار یا فیزیوتراپ آموزش داده می‌شود، استفاده کنید.- ورزشکاران مبتلا به آسم لازم است با پزشک خود در مورد ادامه ورزش مشورت کنند.- از ایجاد عفونت و سرماخوردگی پیشگیری کنید.- امکان بروز خشکی دهان، سرفه، تحریک گلو، گرفتگی صدا پس از استفاده از اسپری‌ها برای شما وجود دارد.- بیماران سالخورده که مشکل قلبی دارند، حتما در مورد مصرف داروهای ضد آسم آموزش‌های بیشتری از پزشک خود بخواهند، زیرا این داروها اثرات قلبی و عروقی به همراه دارند.- اگر تحت درمان با پردنیزولون هستید و با این دارو مرخص می‌شوید، حتما با پزشک خود در ارتباط باشید تا در صورت بهبودی، طبق نظر وی مقدار مصرف دارو را کاهش دهید و هرگز دارو را یکباره قطع نکنید.- دقت کنید برخی اسپری‌ها مانند بکلومتازون باعث عفونت‌های قارچی دهان و حلق می‌شوند به همین دلیل برای کاهش عفونت قارچی بلافاصله پس از استنشاق اسپری، دهان خود را آب بکشید.- در اول پاییز با پزشک خود در مورد تزریق واکسن پنومونی و آنفلوآنزا مشورت نمایید.- در صورت تغییر رنگ خلط، افزایش سرفه، افزایش غلظت خلط، سنگینی سینه، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:23
یک هفته خواب ناکافی سلامت ۷۰۰ ژن را به خطر می اندازد. دانشمندان اظهار می دارند که تنها یک هفته کم خوابی می تواند کارکرد صدها ژن را مختل کرده، خطر ابتلا به بیماریهای مهلک مرتبط با استرس، ایمنی و التهاب را افزایش دهد. کشف جدید دانشمندان توضیح می دهد که چرا کمبود خواب به سلامت جسمانی صدمه می زند. محققان برای انجام این تحقیقات به بررسی فعالیت ژنتیکی در ۲۶ داوطلبی که کمبود خواب داشته پرداختند و به این نتیجه رسیدند که خواب ناکافی تأثیر قابل توجهی روی بیش از ۷۰۰ ژن در بدن دارد. این امر موجب می شود که فعالیت عده ای کاهش یابد و عده ای دیگر بیش از حد فعال شوند. وقتی که فردی خواب ناکافی دارد، ژنهای مرتبط با ساعت بدن، متابولیسم، سیستم ایمنی و پاسخهای استرس تحت تأثیر قرار می گیرند. این تحقیق با ریاست درک جان دیک از دانشگاه سوری انجام شده که خواب را چون ورزش و رژیم غذایی به عنوان “ستون سلامت” توصیف می کند. نتایج این تحقیق که نشان می دهد خواب ناکافی به عنوان عامل مشکلات سلامتی بسیار شناخته می شود، در مجله مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است. چندین تحقیق نشان داده است که کاهش زمان خواب که در بسیاری از تحقیقات کمتر از ۶ ساعت توصیف شده، موجب تأثیراتی روی سلامتی می شود و بیماریهایی چون چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی عروقی به دنبال دارد. در حقیقت کمبود خواب را عامل شرایطی چون چاقی، بیماری قلبی و اختلالات ذهنی می دانند. گروه تحقیقاتی درک جان دیک اسید ریبونوکلئیک (RNA) را در خون داوطلبان بررسی کردند. از این ماده شیمیایی که دستورالعملهای رمزگذاری شده را از ژنها به سلولها می برد می توان برای اندازه گیری فعالیت ژنها استفاده کرد. شرکت کنندگان در طول این تحقیقات یک هفته خواب ناکافی داشتند و طی آن بیشتر از ۶ ساعت در شب نخوابیدند. در پایان این زمان آنها مجبور بودند حدود ۴۰ ساعت بیدار بمانند و در همین زمان نمونه های RNA ظرف فاصله های سه ساعته از داوطلبان گرفته می شد. نتایج این بررسیها در مقایسه با تأثیر همین داوطلبان در زمانی که ۱۰ ساعت خواب شبانه در هفته داشتند قرار گرفت. در این دوره نیز با زهم RNA آنها مورد بررسی قرار گرفت. اطلاع از نتایج این تحقیقات می تواند برای افرادی که در جوامع صنعتی زندگی می کنند موثر باشد. اخیرا دانشمندان آلمانی کشف کرده اند که کودکانی که خواب شب مناسبی دارند، از حافظه بهتری برخوردار هستند
سه شنبه 14/8/1392 - 16:22
چشمان خوابالو و پف کرده نشانی از خواب ناکافی و شاید بدخوابی هایی است که هر شب گریبان گیر انسان ها می شود. این مشکلات برای هر فردی بسیار مخرب است اما بدترین زمانی که می تواند بدن شما را نابود کند دقیقا همان لحظه بیدار شدن از خواب است که برخی اشتباهات همیشه وجود دارد: ** دیر غذا خوردن: با بیدار شدن بدن شما باید به آن انرژی لازم برای یک روز را بدهید و اگر خیلی دیر این کار را انجام دهید تمام انرژی های روزانه را از دست داده اید. بسیاری از مطالعات نشان می دهد نخوردن یا دیر خوردن صبحانه میزان متابولیسم بدن شما را کاهش می دهد و فعالیت های بدن کم می شود. در پی کم شدن فعالیت های داخلی بدن بیماری های مختلفی مانند سکته های قلبی ومغزی به سراغ شما خواهد آمد. ** پیچاندن ورزش: حرف های زیادی تا به حال در مورد ورزش گفته شده است و اشاره به آن برای بار ۱۰۰۰ام تکراری و خسته کننده است. اما به نظر می رسد مطالعات در مورد ورزش هیچگاه پایان نمی پذیرد، به تازگی تحقیقات نشان داده است که ورزش نکردن هنگام بیدار شدن از خواب می تواند خطر ابتلا به بیماری را در شما ۴ برابر کند. پزشکان توصیه می کنند حداقل برای ۵ دقیقه چند حرکت کششی انجام دهید. ** حرکت به سمت فناوری: یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ما این روزها انجام می دهیم استفاده بیش از اندازه از تکنولوژی و فناوری است. بسیاری هستند که تا چشمانشان باز می شود و قبل از آنکه از تخت خارج شوند به سمت تلفن همراهشان می روند و شروع به کار با آن می کنند. مطالعات مختلف نشان داده است که این کار باعث می شود بدن شما نتواند به خوبی تجدید قوا کند و تا آخر شب مشکلات مختلف از جمله سردرد به سراغتان خواهد آمد.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:22
ظاهرا قرار است كم‌خونی بخشی از نگرانی‌های خانواده‌های ایرانی باشد. بخصوص این نگرانی وقتی پررنگ‌تر می‌شود كه والدین ببینند كودك دلبندشان هر روز علاقه زیادی به خاك‌بازی، خوردن مهر نماز، قند، برفك یخچال، مواد نشاسته‌ای و گچ از خودش نشان می‌دهد. اینجاست كه پدر و مادرها باید بدانند كودكشان از یك نوع كم‌خونی شایع به نام كم‌خونی ناشی از فقر آهن در رنج است. اما این نوع كم‌خونی چیست و اصلا از كجا شروع می‌شود؟ در مورد كم‌خونی كودكان می‌توان گفت همان‌طور كه علائم سایر بیماری‌ها ممكن است در سنین مختلف تفاوت داشته باشد، این قضیه در مورد نوع كم‌خونی هم صدق می‌كند. همه چیز از نوزادی شروع می‌شود «وقتی نوزادی به دنیا می‌آید، یك ذخیره آهن كافی برای شش ماه اول زندگی دارد. غیر از آن اگر منابع آهن كافی دریافت نكند، دچار كم‌خونی ناشی از فقر آهن خواهد شد.» دكتر حسن ابوالقاسمی، فوق تخصص خون و سرطان كودكان به این عبارات اشاره می‌كند. در عین حال كه به عقیده او آهن موجود در شیر به اندازه‌ای نیست كه بتواند بعد از شش ماهگی كفاف نیاز بدن شیرخوار را بدهد. علاوه بر این می‌دانیم كه آهن ناشی از شیر مادر بخوبی جذب می‌شود. یعنی بالای 50 درصد آن جذب بدن نوزاد می‌شود ولی باز هم مقدار آن كافی نیست. بنابراین كودك از شش ماهگی به بعد نیاز به آهن كمكی به صورت قطره آهن و استفاده از غذاهای حاوی آهن مثل سوپ و امثال آن دارد. البته ناگفته نماند كه به عقیده دكتر ابوالقاسمی، بچه‌هایی كه از شش ماهگی به بعد از قطره آهن استفاده نمی‌كنند، تا دو یا سه سالگی دچار كم‌خونی و فقر آهن خواهند شد یا اگر كودكی به دلایلی از شیر مادر محروم است و شیر پاستوریزه استفاده می‌كند، به دلیل این كه این شیر آهنش جذب خوبی ندارد، خیلی زودتر دچار فقر آهن می‌شود بنابراین باید دقت كنیم این بچه‌ها آهن كمكی دریافت كنند. كودكان نارس، گروه‌های پرخطرتر اما گروه دیگری از كودكان در معرض خطر، بچه‌های نارس هستند. این كودكان مثل كودكانی كه بموقع به دنیا می‌آیند، ذخیره آهن كافی ندارند.برای همین دكتر ابوالقاسمی معتقد است كه این كودكان زودتر از كودكان طبیعی نیاز به آهن كمكی دارند و از شش هفتگی باید قطره آهن به آنها داد. بخصوص اگر این نوزاد در بیمارستان مانده باشد تا وزنش به حد قابل ترخیص برسد یا این‌كه دچار عفونت شده باشد، خونگیری‌های زیادی از او خواهد شد و همین باعث می‌شود كه منابع آهن ناچیزش را از دست بدهد و در مدت كوتاهی بعد از ترخیص دچار كم‌خونی ناشی از فقر آهن شود. پس این كودكان به محض وزن‌گیری باید آهن خوراكی بخورند. خوش‌اندام‌های كم‌خون! علاوه بر این، شروع نوجوانی نیز آغاز كم‌خونی است. به گفته فوق‌تخصص خون و سرطان كودكان، پسرها بعد از بلوغ و دخترها قبل از بلوغ دچار یك رشد ناگهانی می‌شوند. این رشد سریع باعث می‌شود چنانچه به رژیم آنها توجه نشود، از منابع غنی آهن محروم شوند، بخصوص نوجوانانی كه طالب اندام زیبا و رژیم‌های مختلف هستند، بیشتر در معرض فقر آهن قرار دارند. چرا فقر آهن مهم است؟ اما علت اهمیت فقر آهن این است كه علاوه بر این كه فرد را دچار كم‌خونی می‌كند، احتمال دارد روی خلق و خوی كودكان و حافظه آنها تاثیر منفی بگذارد و در آنها اختلالات شناختی ایجاد كند. با وجود این، سوالی كه مطرح می‌شود این است كه كم‌خونی مادر به جنین نیز قابل انتقال است؟ مادران كم‌خون و كودكان كم‌خون‌تر! ساز و كار خونسازی در جنین معمولا خیلی زود شروع می‌شود و جنین یك گردش خون مستقل از مادر دارد اما به عقیده دكتر ابوالقاسمی در كم‌خونی‌های خفیف مادر، جنین معمولا دچار مشكل نمی‌شود و از منابع مادر استفاده می‌كند ولی اگر كم‌خونی در مادر شدید باشد، تاثیر خود را به شكل كم‌خونی شدید روی جنین خواهد گذاشت. علاوه بر این گاهی اوقات خونریزی جنین به مادر اتفاق می‌افتد، یعنی بخشی از خون جنین هنگام كنده شدن جفت، دفع شود و هنگامی كه نوزاد به دنیا می‌آید، عملا بخشی از خونش را از دست داده كه آهن نیز همراه آن است. تالاسمی مینور، بعد از فقر آهن یكی از انواع دیگر شایع كم‌خونی در كودكان، كم‌خونی‌های ارثی (تالاسمی)‌ است. بخصوص كه كشور ما در كمربند تالاسمی دنیا قرار دارد و انواع و اقسام اختلالات هموگلوبین كه در حقیقت ماده اصلی خون است، در آن دیده شده است. به گفته دكتر ابوالقاسمی، شیوع ژن معیوب تالاسمی كه خونسازی را مختل می‌كند، تا حد 15 درصد هم می‌رسد. البته این كم‌خونی‌های خفیف با روند عادی زندگی منافاتی ندارد ولی همیشه كودكان مبتلا از رنگ‌پریدگی و كم‌خونی مزمن رنج می‌برند. كم‌خونی با نقاب بیماری‌های دیگر این دو نوع كم‌خونی تالاسمی مینور و فقر آهن شایع ترین كم خونی‌ها در بین كودكان است. از این دو نوع كه بگذریم، كم خونی می‌تواند به عنوان یك علامت از بسیاری از بیماری‌ها در كودكان بروز كند. فوق‌تخصص خون و سرطان كودكان در این باره می‌گوید: كودكی كه عفونت مزمن دارد، ممكن است دچار كم‌خونی باشد.این قضیه در مورد كودكی كه از بیماری خونی رنج می‌برد، هم صدق می‌كند. بسیاری از بیماری‌های اعضای دیگر بدن هم وقتی مزمن می‌شود، به شكل كم‌خونی خود را نشان خواهد داد. كم‌خونی هم به ارث می‌رسد اما گونه‌های دیگری از كم‌خونی‌ها هم ارثی است و از والدین به ارث می‌رسد. به اینها كم‌خونی‌های همولیتیك یا كم‌خونی ناشی از همولیز می‌گویند.دكتر ابوالقاسمی می‌گوید: همولیز یعنی خون به دلایلی لیز شده و از بین می‌رود. سیر این بیماری از یك كم‌خونی خفیف گرفته تا كم‌خونی‌های شدیدی كه كودك نیاز به تزریق خون داشته باشد، متفاوت است. همین آنمی‌های همولیتیك می‌تواند به شكل حاد یا مزمن باشد. شكل حاد آن به صورت بیماری فاویسم خود را نشان می‌دهد. در شكل مزمن بیماری خون بیمار لیز می‌شود كه باید بناچارباید از داروهای سركوب‌كننده ایمنی برای آنها استفاده كرد. برخی اوقات بیماری‌های خطرناكی مثل سرطان خون هم هست كه به شكل كم‌خونی بروز می‌كند البته علائم دیگری هم مثل كمبود پلاكت كه كودكان دچار كبودی می‌شوند یا تب، دردهای استخوانی، كاهش وزن، بی‌اشتهایی و بزرگی غدد لنفاوی طحال و كبد به همراه كم‌خونی وجود دارد. كه تمام اینها با آزمایش‌های خون قابل اثبات است. كم‌خونی علاج دارد به طور كلی هر نوع كم‌خونی در كودكان را نباید به صورت یك بیماری خطرناك جلوه دهیم، چون به گفته دكتر ابوالقاسمی بسیاری از كم‌خونی‌ها یا مهم نیست یا قابل علاج است و فقط درصد كمی از آنها احتیاج به درمان اساسی دارد.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:21
خوابیدنمتخصصان معتقدند که خوابیدن به پهلو برای ستون فقرات مفید است.محققان آمریكایی دریافتند بهترین شکل استراحت برای بدن، خوابیدن به پهلو است. همچنین خوابیدن به پشت یا بر روی شكم موجب بروز اختلال در ستون فقرات می شود.مطالعات طولانی مدت این پژوهشگران نشان داد که خوابیدن به پشت و یا بر روی شكم ممكن است شكل ظاهری ستون فقرات را تغییر دهد. بنابراین توصیه می شود افراد مبتلا به کمر درد و همچنین افراد سالم جهت پیشگیری از مشکلات مهره ای و درد در ستون فقرات همواره سعی کنند که به پهلو بخوابند. این نکته به ویژه در خواب شبانه که زمان طولانی تری دارد، حایز اهمیت است.به عقیده متخصصان، خوابیدن به پهلو و همچنین استفاده از بالشی كوچك بین زانوها می تواند از فشار زیاد به مهره های کمر و نیز عضلات و رشته های عصبی متصل به ستون فقرات بكاهد.یدن
سه شنبه 14/8/1392 - 16:21
BMIشاخص توده بدنی یا BMI وسیله‌ای جهت تشخیص تناسب وزن بدن با قد است.شیوه اصلی محاسبه BMI به این صورت است که وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم می‌نماییم. عدد حاصل از این فرمول می‌تواند در چند گروه طبقه‌بندی شود.به طور معمول داشتن BMI بیشتر (معمولا بالاتر از عدد 20) نشان دهنده این است که بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات پزشکی قرار دارید. این شاخص تنها در افراد بالغ قابل اندازه‌گیری است. با این حال در برخی از موارد جهت سنجش وزن و قد کودکان نیز استفاده می‌شود. البته در برخی موارد نظیر اینکه وقتی شما هیکل ورزیده و ماهیچه‌های بیشتری دارید و در صحت و سلامت کامل به سر می‌برید و میزان چربی بدن شما نیز مناسب است، عدد BMI بالایی به دست می‌آید که ممکن است صحت نتایج را دچار خدشه کند. این اتفاق ممکن است در بین زنان حامله و شیرده یا افراد دارای اندام ظریف نیز رخ دهد.از آنجا که شاخص BMI ارتباط مستقیمی با قد و وزن دارد، با کاهش وزن می‌توانید BMI خود را کاهش داده و در نتیجه خود را در گروهی قرار دهید که در معرض کمترین خطر سلامتی هستند.استفاده از یک رژیم غذایی سالم شامل مصرف متعادل گروه‌های غذایی، ویتامین‌ها و املاح معدنی، برای طول عمر بسیار ضروری هستند.به گزارش خبرگزاری بی‌ بی سی، مطالعات بسیار نشان داده است کم کردن وزن به صورت پیوسته و آرام و استفاده از رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر متناسب مواد غذایی سالم، عملکرد مناسب‌تر و بهتری خواهد داشت.بر پایه این گزارش، داشتن شاخص BMI کمتر از 18.5 نشان‌ دهنده کمبود وزن بوده و بهتر است این افراد با یک پزشک متخصص مشورت کنند. ضمن اینکه شاخص BMI بالاتر از 25 تا 29 نیز نشان‌ دهنده اضافه وزن و چاقی مفرط است. شاخص BMI مناسب عددی بین 19.1 الی 25 را شامل می‌شود.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:20
سردردشاید به جرات بتوان گفت كه كمتر فرد بزرگسالی وجود داشته باشد كه حداقل یكبار در زندگی خود دچار سردرد نشده باشد.البته بسیاری از افراد نیز هستند كه معمولا دچار سردرد می‌شوند. اما نباید فراموش كرد كه سردرد انواع مختلفی دارد و بسیاری از آنها گذرا و زودگذر هستند اما برخی متاسفانه زندگی معمولی افراد را مختل می‌نمایند. اگرچه سردرد چه از نوع خفیف و چه از نوع شدید آن زجرآور است اما سردرد‌های متوالی مانند میگرن می‌توانند تهدید كننده سلامت روحی و روانی فرد نیز باشند.آلودگی هواعوامل متعددی در ایجاد سردرد نقش دارند. از شا‌یع‌ترین این عوامل می‌توان به آلودگی هوا، كم خوابی یا بدخوابی، مسمومیت با منواكسیدكربن، كاهش یا افزایش فشارخون، تغییرات آب و هوایی و ارتفاع،‌ استرس، آلرژی، آلودگی‌های صوتی، امواج الكترومغناطیسی، عفونت‌های ویروسی و بسیاری از فاكتورهای دیگر اشاره نمود. برای رهایی از سردرد روش‌های متعددی وجود دارد كه بسیاری از آنها دارویی است و همانطور كه ممكن است در كاهش سردرد مفید باشد ممكن است دارای عوارض متعددی نیز باشد. بنابراین روش‌های جایگزین از طرفداران بیشتری برخوردار است. در واقع برای درمان یا كاهش علائم سردرد بهتر است ابتدا نوع سردرد و علت آن مشخص شود و سپس پروسه درمان شروع شود. برای مثال كسی كه به خاطر افت قند خون دچار سردرد می‌شود كافی است با دریافت یك مقدار غذا بویژه از گروه نان وغلات سردرد را برطرف نمود. بسیاری از افراد پس از بیدار شدن از خواب دچار سردرد می‌شوند كه معمولا ناشی از افت قند خون است. این افراد با پرهیز از دریافت قند‌های ساده قبل از خواب و مصرف كافی نان و غلات كامل به همراه مقادیر كافی پروتئین می‌توانند از افت قند خون صبحگاهی جلوگیری و متعاقب آن از سردرد رهایی یابند. بسیاری از سردرد‌های دیگر نیز می‌توان با ریشه‌یابی صحیح اقدام به مداخله به موقع و مناسب از وقوع آنها پیشگیری یا علائم آنها را كاهش داد.شایع ترین سردرداما شایع‌ترین سردردها مربوط به بیماری میگرن می‌شود كه معمولا در فاز حمله فرد را به مدت 4 تا 72 ساعت دچار سردرد متوسط یا شدید می‌نماید. در واقع میگرن ناشی از تغییر قطر عروق به خاطر انبساط شدید عروق مغزی ایجاد می‌شود. علائم میگرن تنها به سردرد ختم نمی‌شود بلكه تهوع، تغییرات بینایی، اشكال در گفتار، ضعف یا كرختی در قسمتی از بدن، احساس مورمور و سوزش این بیماران را آزار می‌دهد. اگرچه علل واقعی میگرن كاملا شناخته نشده است اما بدون شك فاكتورهای ژنتیكی بیشترین نقش را در ایجاد میگرن دارند. با این حال با توجه به نقش عوامل محیطی در تشدید یا كاهش درد‌های میگرنی این عوامل نیز مورد توجه دانشمندان قرار گرفته اند. مهمترین فاكتورهای محیطی عبارتند از فاكتورهای غذایی، هورمونی و استرس.تغذیه نادرستبدون شك كسانی كه با مشكل میگرن مواجهه هستند متوجه شده‌اند كه تغذیه نادرست و یا مصرف برخی مواد غذایی در ایجاد و یا تشدید درد‌های میگرنی نقش دارد. اگرچه اطلاعات صحیح و علمی در این زمینه محدود می‌باشد اما مطالعات انجام گرفته در این زمینه بیانگر این اصل كلی است كه گرسنگی و حذف وعده عمده‌ترین علت شروع یا تشدید علائم در این بیماران است. برخی مطالعات نشان داده‌اند كه كاهش دریافت چربی‌ها می‌تواند شدت و تكرر سردرد‌های میگرنی را كاهش دهد. پنیر، شكلات،‌ افزودنی‌ها و چاشنی‌ها و همچنین مغزها از شایع‌ترین مواد غذایی هستند كه افراد ارتباط مصرف آنها با علائم میگرنی را گزارش كرده‌اند. كم آبی و در یافت ناكافی مایعات از دیگر عوامل موثر گزارش شده است. همچنین مصرف مشروبات الكلی با تشدید علائم بیماری در ارتباط بوده است. برخی از مطالعات نیز به تاثیر مصرف كافئین كه معمولا در قهوه، چای، نوشابه‌ها و بسیاری از شكلات‌ها وجود دارد بر ایجاد علائم بیماری میگرن اشاره نموده‌اند. دریافت غذاهای صنعتی بویژه آنهایی كه حاوی مقادیر بالای قند‌های تصفیه شده هستند ممكن است اثر نامطلوبی بر علائم میگرن داشته باشند.نقش موادغذاییبا این وجود مواد غذایی دیگری نیز ممكن است در ایجاد و یا تشدید علائم این بیماری نقش داشته باشند اما اثرات آنها كمتر مورد بررسی قرار گرفته شده‌اند. از مهمترین این مواد می‌توان به غذاهای آلرژن مانند بادام زمینی، مركبات، ماهی دودی، لبنیات بویژه پنیر كهنه، موز، انجیر و یا مواد دیگری مانند جگر مرغ، انجیر، بعضی از انواع حبوبات، مغزها، میوه‌هایی مثل آواكادوو موز همچنین پیاز، غذاهای فرآوری شده گوشتی حاوی نیترات (مثل همبرگر، سوسیس، كالباس، گوشت دودی شده )، غذاهای با چربی اشباع شده و تخمیرشده، ترشی یا غذاهای خوابانده شده در ترشیجات و آبلیمو اشاره نمود. نكته‌ای كه نباید فراموش نمود این است كه با توجه به تفاوت‌های فردی ممكن است برخی از این مواد در بعضی افراد ایجاد كننده یا تشدید كننده علائم باشد اما در برخی دیگر اینگونه نباشد.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:20
حتما” همه شما می دانید که وقتی از خانه خارج می شوید باید از ضد آفتاب استفاده کنید اما گاهی با وجود اینکه از ضد آفتاب استفاده کرده اید وقتی به خانه بر می گردید با کمال تعجب می بینید که دچار آفتاب سوختگی شده اید. در اینجا به اشتباهات رایجی که موجب می شود ضد آفتاب نتواند از شما در برابر آفتاب محافظت کند اشاره می کنیم و راه حل آن را هم ذکر می کنیم. ۱ - اشتباه بسیاری از شما این است که درست قبل از اینکه به پارک و یا ساحل بروید از ضد آفتاب استفاده می کنید و گمان می کنید که از آفتاب سوختگی در امان خواهید ماند. حقیقت این است که شما باید ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، از ضد آفتاب استفاده کنید. پوست شما باید فرصت کافی برای جذب مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب را داشته باشد تا این ضد آفتابها کارایی لازم را داشته باشند و بتوانند از پوست شما دربرابر نور خورشید محافظت کنند. ۲ - یکی دیگر از اشتباهات رایج شما این است که فکر می کنید موهایتان می تواند از تمام قسمتهای پوست سر شما درب رابر آفتاب محافظت کند. اما حقیقت این است که پوست سر هم ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. بعضی از قسمتهای سر مثل خط رویش موها و فرق که ضخامت موها در آنها کمتر از جاهای دیگر سر است ، بیشتر ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند. بهترین وسیله برای محافظت از پوست سر دربرابر آفتاب سوختگی ، کلاه است. ۳ - اشتباه رایج دیگر این است که شما گمان می کنید اگر از یک ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده کنید این ضد آفتاب در تمام طول روز از پوست شما محافظت می کند و نیازی به تمدید آن ندارید. حقیقت این است که هیچ ضد آفتابی نمی تواند بیش از دو ساعت و در تمام طول روز از شما محافظت کند. انواع ضد آفتابها بعد از دو ساعت تاثیر و کارایی خود را از دست می دهند پس یک قانون مهم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی این است که ضد آفتابمان را هر دو ساعت تمدید کنیم. ۴ - اشتباه دیگر شما این است که گمان می کنید اگر از یک ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید بعد از شنا کردن نیاز به تمدید ندارد. حقیقت این است که ضد آفتابهای ضد آب فقط تا زمانی که شما در آب هستید از پوست شما محافظت می کنند. لوسیونهای ضد آب فقط به مدت ۴۰ دقیقه آنهم تا زمانیکه در آب هستید از پوست شما محافظت می کنند. ۵ - بسیاری گمان می کنند که اگر پوست تیره و یا برنزه دارند از آفتاب سوختگی در امان هستند. واقعیت این است که انواع پوستها به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارند. آفتاب تبعیض قائل نمی شود و همه انواع پوستها را می سوزاند. ۶ - بسیاری از پدر و مادرها گمان می کنند که بچه های زیر ۶ ماه برای استفاده از ضد آفتاب خیلی جوان و کوچک هستند . اما حقیقت این است که همه بچه ها در هر سنی که هستند می توانند از ضد آفتاب استفاده کنند.
سه شنبه 14/8/1392 - 16:19
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته