تعداد مطالب : 390
تعداد نظرات : 403
زمان آخرین مطلب : 3034روز قبل

چه فرقی بین حدیث قدسی و قرآن وجود دارد؟

بنابر مذهب جماعتی آن است که قرآن کلام منزل، با الفاظ معینه و ترتیبات مخصوصه است، بغرض اعجاز و حدیث قدسی کلامی است که بلفظ معین و ترتیب مخصوص نازل شده باشد، از جانب حضرت احدیت بر قلب نبی، لن نه بغرض اعجاز، مثل سایر کتب یزدانی و صحف آسمانی و بنابراین حدیث نبوی آن است که معنی آن وحی شده باشد و تعبیر از آن باالفاظ خاصه مفوض بخود نبی باشد.

 

 

يکشنبه 14/7/1387 - 9:47

تفاوت عمده زیارت عاشورا با دیگر زیارات

زیارت عاشورا از سایر زیارات امتیازی معلوم دارد. از آنجایی که ظاهراً خبر صفوان آن است که جبرئیل امین این زیارت را از خدای جلیل آموخته و به رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) رسانده و به وساطت ائمه (علیهم السلام) به صادق آل محمد (علیه‌السلام) رسید و وقت اظهار این حکم طبق مطالحی، زمان حضرت باقر (علیه‌السلام) بوده است. علی هذا این الفاظ شریفه از حدیث قدسی حساب می‌شوند و درشرف و فضیلت همسنگ کتاب کریم می‌شود. چون هر دو کلام خدایند.

 

 

يکشنبه 14/7/1387 - 9:44

 

 

 عشق حقیقی = یک عشق + یک عمر زندگی ...

يکشنبه 14/7/1387 - 9:43

قال الکاظم(ع):

من حَسُنَ بِرُّه بإخوانه و أهله مُدَّ فی عمره.

هر کس به برادران و خانواده ی خود نیکی کند عمرش دراز شود.

مستدرک الوسائل، ج 12، ص 421

 

يکشنبه 14/7/1387 - 9:40

با عرض سلام و روز بخیر

در این مطلب فقط می‌خواهم از شما خوانندگان محترم که با نظراتتان بنده را مورد لطف قرار می‌دهید و به ادامه کار تشویق و دلگرم می‌نمایید کمال تشکر را داشته باشم.امیدوارم خداوند متعال نیز این امر کوچک را از همة ما قبول بفرمایند.امیدوارم همة شما خوانندگان در پناه حق موفق و پیروز باشید وبنده حقیر را از التماس دعای خود محروم نفرمایید.

يکشنبه 14/7/1387 - 9:28

خیر بسیار با خواندن سه مرتبه این ذکر

امام صادق (ع) فرمودند:

هر که بعد از نماز شام سه مرتبه

"الحمدُلله الذی یفعلُِ ما یشاء و لا یفعلُ ما یشاء غیرُهُ"

 بگوید حق‌تعالی خیر بسیار به او کرامت فرماید.

   اصول کافی، ج2، ص 545، ح 2.
يکشنبه 14/7/1387 - 1:29

بین ایمان و اسلام چه فرق است؟

از امام صادق (ع) پرسیدند بین ایمان و اسلام چه فرق است؟ آقا تا سه بار جواب ندادند، سپس فرمودند: اسلام همین مسئله ظاهری است كه انجام می دهید، (نماز ،روزه و ...) اما ایمان تسلیم خدا و رسول الله (ص) و مولا علی (ع) بودن و اطاعت اوامر آنها می باشد.ما باید به دنبال درک و فهم برویم ، چرا که  امام صادق (ع) می فرمایند: کسیکه به دنبال یادگیری احکام واخلاق می رود از خانه که حرکت می کند خدا و ملائکه ، انبیا و شهدا  و حتی ماهی های دریا  او را دعا می کنند  تا به خانه اش برگردد و اگر یک ساعت برای یادگیری علوم دینی در این مجالس بنشیند ثواب صد هزار رکعت نماز مستحبی برایش می نویسند ، ثواب صد هزار سبحان الله و ثواب صد هزار اسب که در راه خدا زین کند و برای جهاد  بفرستد. مَثَل مردمی که فقط حروف قرآن را گرفته اند و با اخلاق و احكامش كاری ندارند مَثَل آن پیرزنی است كه در  قرآن آمده ،  از صبح تا ظهر می بافت و بعد از ظهر پاره می كرد.(یعنی کسیکه نماز می خواند، روزه می گیرد ، ولی دروغ و شراب و غیبت هم در كارش هست.)و در جای دیگر می فرماید: مَثَل كارهای بی قرآن و عمل بی احكام شما مَثَل خاكستری است كه در مسیر باد شدید قرار بگیرد،در نتیجه چیزی از آن باقی نمی ماند.

ظهر عاشورا تمام دشمنان دین و امام حسین (ع) با حربه ای در مقابل حضرت صف آرایی کرده بودند ، حتی چهار هزار نفر پیرمرد که حربه ای در دست نداشتند ، عصا به دست آمده بودند که امام حسین(ع) را برای ثواب بکشند.

 
شنبه 13/7/1387 - 4:40

چگونه امام خویش را یاری کنیم؟

آن روز که امام حسین (ع) این جمله را فرمودند ، بخاطر این نبود که کسی از طرف دشمن به ایشان ملحق شود یا اینکه امروز یک عده این جمله را  بخوانند و مردم گریه کنند، نه اینطور نیست ، بلکه امام حسین(ع) که خود مظهر حق و عدالت است می فرماید: آیا کسی هست حق را که غریب شده یاری کند؟ کسی که احکام خدا را یاد می گیرد و عمل می کند و به دیگران هم یاد   می دهد گویی امام حسین (ع) را که همان حق است یاری می کند .ما در عصر رسول الله(ص) نبودیم که ببینیم طرفدار رسول الله(ص) هستیم یا ابو سفیان ، در عصر مولا علی(ع) هم نبودیم که ببینیم طرفدار علی (ع) هستیم یا معاویه ، در زمان امام حسین (ع) هم نبودیم که ببینیم طرفدار امام حسین (ع) هستیم یا یزید. امروز امتحان ما قرآن و سنت است ، اگر مطیع قرآن و سنت باشیم و بکار ببندیم ، قطعاً آنروزها نیز خدا و امام زمانمان را یاری می کردیم وگرنه از آنهاییکه امروزه مورد لعن و نفرین مردم هستند بدتریم؛ چون آنروز اسلام  60 سال بیشتر نداشت ولی امروز اسلام 1429 سال دارد در ثانی مردم آنروز اکثراً بیسواد و بیابان گرد بودند ولی امروزه مردم هم باسوادند و هم دانا.

 

 

شنبه 13/7/1387 - 4:37

امام رضا (ع) فرمود ند:

 

كسی كه مصیبتهای ما را بیان كند و برآن بگیرید، روز قیامت با ما می‌باشد وكسی كه مصیبتهای ما برایش بیان شود و بگرید و بگریاند، روز قیامت كه همه چشم ها گریان است چشم او گریان نخواهد بود و كسی كه درمجلسی بنشیند كه احادیث و سخنان ما بیان می‌شود، روز قیامت كه همه دل‌ها مرده خواهد بود دل او زنده است .     

 امالی شیخ مفیدـ مجلس 22 ـ حدیث5

شنبه 13/7/1387 - 4:33

عید رمضان آمد و

 ماه رمضان رفت 

  

صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت.

 

چهارشنبه 10/7/1387 - 17:57