amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
تاریخچه

در هفدهم دسامبر ۱۹۰۳، دو برادر از ایالت اهایو (آمریکا) ماشین ابداعی خود را به پرواز در آوردند. «برادران رایت» پس از تدارک و پیش بینی تمامی تمهیدات لازم برای انجام پروازی سهل و ایمن ، روز ۱۴ دسامبر ۱۹۰۳ را برای اولین پرواز آزمایشی هواپیمای ابداعی خود انتخاب کردند که متأسفانه اولین اقدام آنها هرگز موفقیت آمیز نبود. اما سرانجام آنها موفق شدند که در روز ۱۷ دسامبر ، یعنی تنها سه روز بعد ، هواپیمای یک موتوره خود را برای چهار مرتبه در آسمان به پرواز در آورند و نام خود را برای همیشه در صدر فهرست پرندگان انسان نما به ثبت رسانند.

آنها در سال ۱۹۰۱ با اضافه کردن یک سکان افقی ، یا به عبارت بهتر «بالابر» ، در جلوی هواپیما موفق شدند تعادل طولی (یا جلو به عقب) هواپیما را حفظ کنند. یک سال بعد ، آنها یک سکان عمودی نیز برای تعبیه در پشت هواپیما ابداع کردند تا به کمک آن بتوانند هواپیما را به سمت جناحین متمایل سازند و به عبارتی آنرا در ارتفاع لازم به پرواز درآورند. بدین ترتیب ، آنها موفق شدند تعادل هواپیما را در هر سه بعد اصلی (شامل طول ، عرض و ارتفاع) حفظ کنند و اسباب کنترلی لازم را در طرح اصلی هواپیما بگنجانند.

برای تأمین نیروی پیشران هواپیما نیز آنها از یک موتور گازوئیلی ۴ سیلندر معمولی با قدرت ۱۲ اسب بخار استفاده کردند که البته برای کاهش وزن آن از عنصر آلومینیوم در ساخت کارتل آن سود بردند. برادران رایت برای انجام پروازهای آزمایشی خور ناحیه Outer Banks در ایالت کارولینای شمالی ، کمی آن سوتر از خطوط آهن حمل و نقل زمینی و همچنین کمی دورتر از کشتیهای پهلو گرفته در ساحل را که نقطه باد خیز بسیار مناسبی بود، انتخاب کردند. هواپیمای دوباله آنها از روی یک ریل پرتاب چوبی به مسافت حدود ۶۰ فوت (بیش از ۱۸ متر) و در جهت مخالف بادی به سرعت بیش از ۲۰ مایل در ساعت (بیش از ۳۲ کیلومتر در ساعت) به هوا بر می‌خاست.در اولین آزمایش ، ویلبر مسافتی در حدود ۱۲۰ فوت را در مدت زمانی در حدود ۱۲ ثانیه طی کرد. در آخرین و طولانیترین پرواز نیز که بوسیله ویلبر انجام شد مسافتی در حدود ۸۵۲ فوت در ۵۹ ثانیه طی شد. حوالی ظهر آن روز ، یکی از معدود شاهدان این پروازها که جوانی به نام «جانی مور» بود پس از دیدن موفقیت برادران رایت ، در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجید، شروع به دویدن در کنار ساحل کرد و فریاد زد: «آنها بالاخره موفق شدند، آنها بالاخره موفق شدند، چقدر خوب شد که آنها بالاخره پرواز کردند.»

«ویلبر رایت» که عمر کوتاه تری داشت در ۳۰ مه ۱۹۱۲ در اثر ابتلا به بیماری تیفوئید در سن چهل و پنج سالگی درگذشت و برادرش «ارویل» در ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸ در سن هفتاد و شش سالگی بدرود حیات گفت.

تقسیم بندی انواع وسائل پرنده

در اولین قدم کلیه وسائل پرنده ساخته دست بشر را به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌نمایند: • هواپیماها (Aircraft): وسائل پرنده جوی (اتمسفر)
 • فضاپیماها (Spacecraft): وسائل پرنده غیر جوی
برای تقسیم بندی هواپیما (Aircraft) ، جنبه‌های مختلف هواپیما را می‌توان در نظر گرفت. از نظر سرعت ، هواپیماها را می‌توان به چهار نوع زیر تقسیم بندی کرد: 1. هواپیماهای مادون صوت ( Subsonic Aircraft (0 < m="" />< />
 2. هواپیماهای صوتی (Transonic Aircraft (0.7 < m="" />< />
 3. هواپیماهای مافوق صوت (Supersonic Aircraft (1 < m="" />< />
 4. هواپیماهای ماورای صوت ( Hypersonic Aircraft (5 < />
تفاوت این هواپیماها در اختلاف سرعتشان با سرعت صوت است. M عدد ماخ هواپیماست که می‌تواند با آن سرعت پرواز کند. عدد ماخ یک هواپیما عبارت است از نسبت سرعت هواپیما به سرعت صوت در ارتفاعی که هواپیما در آن ارتفاع پرواز می‌کند. بسته به نوع هواپیما از نظر سرعت ، قوانین حاکم بر آن متفاوت خواهد بود.
انواع هواپیما از نظر نوع بال

از نظر نوع بال ، بطور کلی دو نوع هواپیما وجود دارد: 1. هواپیماهای با بال ثابت (Fixed wing Aircraft)
 2. هواپیماهای با بال چرخنده (Rotary wing Aircraft)
نوع اول هواپیما و به نوع دوم هلیکوپتر یا چرخبال نام دارد. هواپیما‌ها عموما‌ دارای بال ثابت هستند و در طول پرواز بال نمی‌چرخد. ولی هلیکوپتر ، هواپیمائی است که بالش در حال پرواز به دور یک محور می‌چرخد.

انواع هواپیما از نظر دارا بودن سرنشین

از نظر دارا بودن سرنشین ، هواپیماها به دو گونه کلی تقسیم می‌گردند: 1. هواپیماهای با سرنشین (Manned Aircraft)
 2. هواپیماهای بدون سرنشین (Unmanned Aircraft)
هواپیماهای بدون سرنشین شامل موشک هدایت شونده ( Missile ) ، موشک هدایت نشونده ( Rocket ) ، هواپیماهای کنترل از راه دور ( RPV یا Remote Piloted Vehicle ) و غیره می‌باشند.
انواع هواپیما از نظر چگالی

از نظر جرم حجمی هواپیماها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: • هواپیماهای سنگینتر از آزمایشهای مربوط به هوا (Heavier than Air Aircraft)
 • هواپیماهای سبک‌تر از آزمایش‌های مربوط به هوا (Lighter than Air Aircraft)
نوع دوم شامل بالن (Balloon) ، کشتی هوائی (Air ship) و مانند اینهاست.

انواع هواپیمای مانوری

از نظر قدرت مانوری ، هواپیماها به چهار نوع مختلف تقسیم می‌کردند: • هواپیماهای غیر مانوری (Normal (Non - Aerobatic) Aircraft)
 • هواپیماهای نیمه مانوری (Utility (Semi - Aerobatic) Aircraft)
 • هواپیماهای مانوری (Aerobatic Aircraft)
 • هواپیماهای بسیار مانوری (High Maneuverability Aircraft)
از جنبه‌های دیگر از قبیل وزن ، نوع برخاستن ، قدرت مخفی شدن از دید رادار (Stealth) ، موتور و ... نیز هواپیماها به انواع مختلف تقسیم بندی می‌شوند.

انواع هواپیمای نظامی (Military Aircraft)

 1. هواپیمای بمب افکن
 2. هواپیمای رهگیر
 3. هواپیمای جنگنده
 4. هواپیمای شکاری
 5. هواپیمای حمل و نقل نظامی
 6. هواپیمای شناسایی و جاسوسی
 7. هواپیمای مخفی از دید رادار (استیلت)
 8. هواپیمای سوخت رسان
 9. هواپیمای پشتیبانی نزدیک
 10. هواپیمای گشت
 11. هواپیمای آموزشی نظامی
 12. هواپیمای ضد زیر دریایی
 13. هواپیمای هشدار سریع
 14. هواپیمای فرماندهی هوایی
 15. هواپیمای مخابراتی
 16. هواپیمای سیبل (هدف)
 17. هواپیمای ضد شورش
 18. هواپیمای دیده بانی
 19. هواپیمای مراقبت دریایی
 20. هواپیمای آزمایشی
 21. هواپیمای ضد کشتی
 22. هواپیمای ضد تانک
 23. هواپیمای دفاع هوایی
انواع هواپیما از نظر مکانیزم پرواز

 • هواپیمای با باند صفر یا هواپیماهای عمود پرواز
 • هواپیمای با باند کوتاه - کمتر از 150متر
 • هواپیمای با باند معمولی
 • هواپیمای معمولی یا خشکی نشین
 • هواپیمای آب نشین توانایی فرود روی آب را دارند.
 • هواپیمای دو زیست
 • هواپیمای ناو نشین
انواع هواپیماها از نظر نوع موتور (Power Plant)

 • موتور پیستون پراپ:

  پراپ مخفف کلمه پروپلر (Propeller) و به معنی پروانه (ملخ) هواپیما می‌باشد. در اینگونه موتورها نیروی پیشران (Propulsion) توسط پروانه تولید می‌شود که پروانه نیز بوسیله موتور پیستونی می‌چرخد. محدودیت استفاده از این موتورها وزن آنهاست، زیرا درصورتی که نیروی زیادی از این موتور‌ها بخواهیم باید موتورهایی با وزن بسیار زیاد طراحی گردند.
 • موتور توربو پراپ (پراپ جت یا توربو ملخی):

  در این موتورها نیز نیروی اصلی توسط پروانه تولید می‌شود ولی چرخش پروانه توسط موتور جت صورت می‌گیرد. هواپیمای ایران 140 ( An - 140) نیز از این گونه موتورها بهره می‌گیرد.
 • موتور توربو جت:

  به زبان ساده این موتورها آزمایشهای مربوط به هوا را از ورودی (Intake) به داخل کشیده و پس آنکه انرژی زیادی به آزمایشهای مربوط به هوا داده شد آنرا با سرعت زیاده از انتهای موتور خارج می‌کند و تغییر سرعت قابل توجه در ورودی و خروجی موجب حرکت هواپیما می‌گردد.
 • موتور توربو فن:

  ساختمان اینگونه موتورها همان ساختمان موتورهای توربوجت است، با این تفاوت که این موتورها دارای قطر بزرگتری هستند و همه هوای ورودی از داخل موتور عبور نمی‌کند. بلکه مقداری آزمایشهای مربوط به هوا از اطراف بدنه موتور و در داخل یک پوسته حرکت می‌کند.
 • موتور توربو شفت:

  این موتورها در هلیکوپتر‌ها کاربرد دارند و شباهت زیادی به موتورهای توربو پراپ دارند.
 • موتورهای رم جت:

  این موتور‌ها در سرعتهای بسیار زیاد کاربرد دارند و دارای هیچ عضو چرخنده‌ای نمی‌باشند (برخلاف کلیه موتورهای دیگر
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
پنج شنبه 7/6/1392 - 9:29
amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )

ستاره قطبی، یکی از ستاره های مهم آسمان شب در نیم کره شمالی می باشد. در واقع حرکت کاروانها و کشتیها و هر گونه جابجایی بین شهرها و استان ها و کشورها، نیاز به جهت یابی داشت و یکی از مهمترین و دقیق ترین عوامل طبیعی برای پیدا کردن جهت ها، ستاره قطبی بود. البته اکنون نیز قطبی کردن تمام تلسکوپها، چه در رصدخانه ها و چه در مکانهای مختلف غیر رصدخانه ای، همچنان با ستاره قطبی انجام می شود.
ستاره قطبی یا Polari یکی از ستاره های صورت فلکی خرس کوچک یا دب اصغر است. راهنمای یافتن این ستاره، صورت فلکی خرس بزرگ یا دب اکبر است. در مکانهای رصدی مناسب، همه ستاره های تشکیل دهنده صورت فلکی خرس بزرگ دیده می شود. ولی در آسمان شهرها به دلیل آلودگی نوری، هفت ستاره از صورت فلکی خرس بزرگ دیده می شود. این هفت ستاره از دید ما شکل یک ملاقه یا آبگردان را می سازد. چند ستاره دسته و چند ستاره نیز کاسه ملاقه را تشکیل می دهد. چنانچه ستاره ششم در کف ملاقه به سمت ستاره هفتم در لبه ملاقه را به وسیله یک خط وصل کنیم و طول خط را به اندازه پنج برابر فاصله بین دو ستاره و در همان راستا ادامه دهیم، به ستاره کم فروغی می رسیم که ستاره قطبی می باشد. این ستاره تقریبا در راستای محور شمال-جنوب کره زمین، ولی در نیم کره شمالی قرار گرفته است. هنگامی که ما به سمت ستاره قطبی بایستیم، به سمت قطب شمال زمین ایستاده ایم. اگر دستهایمان را در دوطرف بدن باز کنیم، دست راست سمت مشرق و دست چپ سمت مغرب را نشان میدهد و پشت سر ما، سمت جنوب می باشد.

تصویر زیر به وضوح صورت فلکی خرس بزرگ و خرس کوچک و ستاره قطبی را که ستاره انتهای دم خرس کوچک است را نشان می دهد.

تصویر
تصویر از Ipi با کمی تغییرات
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
سه شنبه 5/6/1392 - 10:48
amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )


به بالا نگاه کنید، آنجا فضا است. از نظر نجومی فضا درست در بالای لایه نازکی که اتمسفر نامیده می شود قرار دارد. اما ارتفاع آن چقدر است؟
تعریف فضا این است، جایی که اتمسفر زمین تمام می شود و خلاء آغاز می شود. همانطور که شما احتمالاً می توانید تصور کنید، با چنین تعریف ذهنی بر سر اینکه فضا دقیقاً از کجا شروع می شود اختلاف به وجود می آید.
بر طبق تعریف رسمی که ناسا برای نخستین بار ارائه کرد، فضا مکانی است که فشار آن کمتر از یک پند بر متر مربع ( تقریباً 48 پاسکال) باشد.
این ارتفاعی (81 کیلومتر) است که در آن سطوح کنترل هواپیما دیگر قابل استفاده نیستند.
هر خلبان یا فضانورد آزمایشی ناسا که بتواند از این ارتفاع بالاتر رود، نشان فضانوردی خود را دریافت می کند.
یک مهندس هوا و فضا به نام تئودور ونت کارمن محاسبه کرد در ارتفاعاتی بیشتر از 100 کیلومتر، یک وسیله پرنده برای آنکه در هوا بماند، باید با سرعتی معادل سرعت مداری حرکت کند. این ارتفاع بعدها به نام خط کارمن نام گذاری شد. وقتی که فلیکس بام گارتنر رکورد بلند ترین سقوط آزاد را برای پرش از ارتفاع 39 کیلومتری برد، طبق گفته ناسا، در نیمه راه رسیدن به فضا بود.
اما اتمسفر زمین، تا نقاط دوری در فضا ادامه دارد.
اگرچه ایستگاه فضایی بین المللی در ارتفاع 400 کیلومتری پرواز می کند اما به دلیل اصطکاک بین آن و اتمسفر زمین، باید ارتفاع ایستگاه فضایی به طور مداوم افزایش پیدا کند.
ماهواره ها که در ارتفاعات بیشتری هستند می توانند برای دهه ها یا حتی صدها سال بدون اینکه سرعتشان کم شود در آن وضعیت باقی بمانند .
اما اتمسفر خارجی زمین که با نام اگزوسفر (Exosphere) شناخته می شود می تواند تا ارتفاع 10000 کیلومتر از سطح سیاره، بالای آن گسترده شده باشد. اگرچه این اتمسفر، نازک است ولی مقدار گاز آن از فضای میان سیاره ای بیشتر است.
ترجمه شده از سایت: universetoday
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
سه شنبه 5/6/1392 - 10:48
amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
جرمی که سیارات و غول‌های گازی در منظومه شمسی اشغال کرده‌اند+تصاویر


«فیلیپ دتمر» انیمیشنی را طراحی کرده که میزان جرمی که سیارات و خورشید در منظومه شمسی اشغال کرده‌اند را به نمایش می‌گذارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، زمین یکی از چهار سیاره خاکی (سیارات جامد و فلز محور) است و غول‌های گازی از قبیل عطارد، ناهید و مریخ نیز در این سیستم خورشیدی به چشم می‌خورند.

انیمیشن ارائه‌شده نشان می‌دهد سیارات خاکی به همراه یکدیگر کسر کوچکی از جرم منظومه شمسی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این گرافیک زمین در مقایسه با غولی چون ژوپیتر ریز به نظر می‌رسد و عجیب‌تر از آن مقایسه جرم خورشید با مابقی منظومه شمسی است.

انتهای پیام


مقایسه جرمی که سیارات خاکی و غول‌های گازی اشغال کرده‌اندجرمی که خورشید در منظومه شمسی اشغال کرده است
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
دوشنبه 4/6/1392 - 11:58
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

هنگامی که این مهره‌ها ساخته شدند، هزار و 500 سال پیش از گداختن آهن و همچنین 500 سال پیش از جایگزینی آهن توسط مس به عنوان فلزی برای ابزارسازی بود. این بدین معناست که کار با آهن حرفه‌ای قدیمی‌تر از آن چه انتظار می‌رفت، بود.
آزمایش مهره‌های باستانی توسط باستان‌شناسان نشان می‌دهد این جواهرآلات، از صخره‌های آسمانی ساخته شده‌اند و کار با آهن بیش از آنچه تصور می‌شد، قدمت دارد.

به گزارش ایسنا، به گفته تیلو رهرن، پروفسور دانشگاه کالج لندن، در «بیابان صحرا» یافتن صخره‌های فضایی در میان شن‌های سبک و گسترده آسان است و پنج هزار سال پیش مصریان چنین صخره‌هایی را جست‌وجو می‌کردند.رهرن و تیمی از باستان‌شناسان بر روی جواهرآلات مصری مطالعه کردند که نخست از گوری متعلق به 1911 کشف شده بودند.

این گور حاوی مجموعه‌ای از مهره‌ها بود که به سه هزار و 200 سال پیش از میلاد تعلق داشت. علائم موجود بر روی سرامیک‌ها چنین بازه زمانی را پیشنهاد می‌داد.

مهره‌ها به صورت تشریفاتی بر روی یک گردنبند به یکدیگر متصل شده بودند و به دور گردن جسد درون گور قرار داشتند.این مهره‌ها قدیمی‌ترین صنایع هنری آهنینی هستند که تاکنون به دست آمده‌اند.

در واقع، آن‌ها به اندازه‌ای قدیمی هستند که به پیش از گداختن آهن (که در آن فلز از سنگ خام تولید می‌شد) تعلق دارند.این تکنیک در عصر آهن به کار می‌رفت و در این عصر ابزار و سلاح‌های محکم‌تر جریان تاریخ بشر را دستخوش تغییر کردند.

مدت‌های مدیدی تصور می‌شد که خرده‌ریزهای آهن موجود در چاه‌، پیش از عصر آهن از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند و هم‌اکنون این تصور به یقین تبدیل شده است.این بدین معناست که کار با آهن هزاران سال پیش از گسترش آن صورت گرفته است.

در دهه 1920 بر روی این مهره‌ها آزمایشاتی صورت گرفته‌اند و در آن زمان بود که باستان‌شناسان برای نخستین بار با آزمایش نابودگرانه، یکی از مهره‌ها را با هدف تحلیل اجزایش ذوب کردند.در درون این مهره نیکل و کبالت در نسبت‌هایی وجود داشتند که نشان می‌داد این جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها ساخته شده‌اند، اما این تحلیل هنوز به مرحله قطعیت نرسیده بود.

در ماه می، تیم متفاوتی که در حال مطالعه یکی از مهره‌های همان مجموعه بود، از میکروسکوپی الکترونی و پرتونگاری مقطعی رایانه‌ای برای تایید مقادیر بالای نیکل موجود در این مهره‌ها استفاده کردند و ساختار بلورینی را به نام الگوی Widmanstätten که در آهن شهاب‌سنگ‌ها وجود دارد، یافتند.

با این حال، رهرن و همکارانش با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر رادیوگرافی نوترونی توانستند نه تنها سطح مهره‌ها، بلکه داخل آن‌ها و ترکیباتشان را مطالعه کنند.

در رادیوگرافی نوترونی واکنش‌های نوترون‌های شات‌شده به درون نمونه‌موردی در تصویری سیاه و سفید گرفته می‌شود.

در داخل این سازه و در مواد سازنده، دانشمندان مولفه‌ای را یافتند که تا آن زمان مشاهده نشده بود و آن میزان بسیار کوچک عنصر ژرمانیوم بود.

حتی چنین مقدار مینیاتوری از این ماده نشان می‌دهد که جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند. ژرمانیوم به هیچ وجه در فلز ناشی از گداختن آهن یافت نمی‌شود.

هنگامی که این مهره‌ها ساخته شدند، هزار و 500 سال پیش از گداختن آهن و همچنین 500 سال پیش از جایگزینی آهن توسط مس به عنوان فلزی برای ابزارسازی بود. این بدین معناست که کار با آهن حرفه‌ای قدیمی‌تر از آن چه انتظار می‌رفت، بود.

به گفته رهرن، چکش‌زدن به ورقه‌های فلز و شکل‌دادن آن‌ها به شکل‌های لوله‌ای‌مانند مهره‌های مورد مطالعه، سطح خاصی از مهارت را می‌طلبد.

بنابراین، مجموعه‌ای افراد ماهر وجود داشتند که صدها سال پیش از متدوال‌شدن این فرایند، با فلز کار می‌کردند.

افزون بر این، آمدن آهن از آسمان ممکن است الهام‌بخش اعتقادات مذهبی باستانی
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1983روز قبل
يکشنبه 3/6/1392 - 9:34
monalisa mono ( تعداد مطالب : 14 ) ( تعداد نظرات : 3 )

کریس هدفیلد،‌ فضانورد کانادایی که در زمان حضورش در ایستگاه فضایی به شهرت خاصی رسیده در جدیدترین ویدیوی خودش، حالت گریه کردن در فضا را تشریح می کند. این فضانورد که در فیلمش در حال گریه کردن است ، نشان می دهد که اشک های چشم او پس از جاری شدن از چشم هایش تغییر حجم می دهد و حجیم تر می شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2656روز قبل
شنبه 2/6/1392 - 12:56
amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان با استفاده از شیوه‌های تصویربرداری مستقیم با تلسکوپی در هاوایی موفق به کشف کم‌جرمترین سیاره فراخورشیدی در اطراف یک ستاره شبیه خورشید شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان با استفاده از داده‌های مادون قرمز تلسکوپ سوبارو توانستند وزن این سیاره دور را که حدود چهار برابر جرم سیاره مشتری بوده، تعیین کنند.

سیاره GJ 504b با فاصله نزدیک به 9 برابر فاصله بین مشتری و خورشید در مدار ستاره خود قرار گرفته که چالشی برای ایده‌های نظری در مورد چگونگی شکل‌گیری سیارات غول‌پیکر بوجود آورده است.

در پذیرفته‌شده‌ترین مدل برای شکل‌گیری سیارات موسوم به مدل یکپارچگی هسته، سیارات شبیه مشتری در دیسکهای غبار غنی از گاز در اطراف ستاره‌های جوان با فاصله نسبتا نزدیک آغاز می‌شوند.

فاصله سیاره GJ 504b تا ستاره میزبان خود بیش از 43 برابر میانگین مسافت بین زمین و خورشید بوده که بسیار دورتر از نقطه محاسبه شده توسط مدل یکپارچگی هسته است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
يکشنبه 27/5/1392 - 11:9
m_gh_2017 ( تعداد مطالب : 4020 ) ( تعداد نظرات : 146 )

حقارت کره زمین را لمس کنید؛زمین و ماه از فاصله 1,500,000,000 کیلومتری

دانش > نجوم - فضاپیمای کاسینی و مدارگرد مسنجر که 1.5 میلیارد کیلومتر باهم فاصله دارند، دو تصویر از دو سوی منظومه شمسی ارسال کرده‌اند که یگانگی و کوچکی زمین ما را به وضوح نشان می‌دهد.

محبوبه عمیدی: دو تصویر بسیارزیبا که به تازگی از دو سوی منظومه شمسی تهیه شده‌اند، به وضوح کوچکی سیاره ما را در مقابل فضای بیکران کیهان نشان می‌دهند. یکی از این دو پرتره زیبا از زمین و قمر آن توسط فضاپیمای کاسینی که در فاصله تقریبا 1.5میلیارد کیلومتری زمین و در مدار سیاره زحل در حال حرکت است، تهیه و دیگری توسط مدارگرد مسنجر که دارد در فاصله 98میلیون کیلومتری به دور عطارد گردش می‌کند، گرفته شده است.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، در تصویر چندین پیکسلی کوچکی که توسط دوربین دید باز فضاپیمای کاسینی با وضوح بالا گرفته شده، زمین ما شبیه به نقطه آبی کمرنگی در کنار ماه سفید دیده می‌شود.

زمین از نگاه فضاپیمای کاسینی، مدار زحل، فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری

شرح عکس: زمین از دید فضاپیمای کاسینی در منظومه زحل، فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

لیندا سپیلکر، محقق پروژه کاسینی متعلق به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا می‌گوید: «تصویر ارسال‌شده توسط کاسینی نشان می‌دهد چقدر سیاره ما در برابر پهنه بیکران آسمان کوچک است و ساکنان آن چه نبوغ و خلاقیتی را به‌کار گرفته‌اند تا موفق شده‌اند فضاپیمای روباتیکی را به سفری دور و دراز از خانه بفرستند و از آن تصاویری به این وضوح دریافت کنند».

زمین و ماه از نگاه فضاپیمای کاسینی، مدار زحل، فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری

شرح عکس: زمین و ماه از دید فضاپیمای کاسینی در بالاترین بزرگ‌نمایی ممکن، فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

جالب اینجاست که تصویر ارسال‌شده از مدارگرد مسنجر حتی کوچکتر است. در این تصویر سیاه‌وسفید دو لکه‌ درخشانی که زمین و ماه را نشان می‌دهند ابعادی کمتر از یک پیکسل دارند.

شون سولومون، محقق ارشد مسنجر می‌گوید: «تهیه این دو تصویر در یک روز و در دو سوی منظومه شمسی نشان می‌دهد چقدر در کاوش‌های نجومی پیشرفت کرده‌ایم. از سوی دیگر تفاوت‌های چشمگیر عطارد و زحل در شکل‌گیری و تکامل که از دریچه آنها به زمین چشم دوخته‌ایم به ما یاد آوری می‌کند، هیچ نقطه‌ای از کیهان، زمین ما نمی‌شود».

زمین و ماه از نگاه فضاپیمای مسنجر، مدار عطارد، فاصله 98 میلیون کیلومتری

شرح عکس: دو ستاره درخشان در تصویر وسط، زمین و ماه از دید دوربین مدارگرد مسنجر هستند. تصاویر سمت چپ و راست که توسط رایانه تهیه شده، وضعیت جغرافیایی زمین و ماه را از دید ناظر فرضی مستقر در عطارد در زمان گرفتن تصویر نشان می‌دهد. عددهای قرمز نوشته‌شده روی ماه، محل فرود ماموریت‌های آپولو 11 تا 17 بر سطح قمر بزرگ زمین است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2641روز قبل
چهارشنبه 2/5/1392 - 9:41
amirr89 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )

هدف

هدف تربیت کارشناس در صنایع هواپیما و هلیکوپترسازی و فردی آشنا به مقدمات و اصول مهندسی هوافضا است. طول متوسط دوره ۴ سال است. دانشجویان موظفند ۳ واحد پروژه بگیرند و ۲ تابستان در دفاتر مهندسی صنایع مربوط کارآموزی کنند. فارغالتحصیلان کادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی، تحقیقات و ساخت صنایع مختلف هواپیمایی، هلیکوپترسازی، موشکی و صنایع دیگر را تامین میکنند. دروس این مجموعه شامل دروس عمومی، پایه، اصلی، تخصصی، کارگاهی و کارآموزی است و زمینههایی چون آیرودینامیک، سازه هوایی، مکانیک پرواز و جلوبرندهها را در بر میگیرد. پایههای اصلی لازم برای تحصیل در این رشته ریاضیات، فیزیک و زبان خارجی است. برای فارغالتحصیلان این رشته امکان ورود به دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا وجود دارد. باید توجه داشت که صنایع هوافضا در دنیا یکی از پیشروترین زمینههای تحقیقاتی است و همواره موجبات ترقی و جهش در سایر رشتههای علوم و مهندسی را فراهم ساخته و در این راستا بودجههای عظیم نظامی و غیرنظامی را به خود اختصاص داده است، موضوعاتی از قبیل طراحی و ساخت هلیکوپتر، هواپیمای بدون سرنشین، هواپیمای بدون موتور، هواپیمای عمود پرواز و یا جنگنده از یک طرف و ساخت پایگاههای فضایی، مسافرت به کرات دیگر و جنگ ستارگان از طرف دیگر جامعیت و حساسیت این رشته را بیش از پیش روشن میسازد .

دکتر کامران رئیسی استاد رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در معرفی این رشته میگوید: مهندسی هوافضا مجموعهای از علوم و تواناییهای علمی و عملی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده نظیر هواپیماها، چرخبالها، گلایدرها، موشکها و ماهوارهها است. این رشته بر چهار پایه آیرودینامیک ۱ ، جلوبرندگی ۲ ، مکانیک پرواز ۳ و سازههای هوافضایی استوار است.
وی در توضیح چهار پایه علمی این رشته میگوید: «آیرودینامیک» به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده میپردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریانهای پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم میکند.
«جلوبرندگی» به مطالعه و بررسی سیستمهای جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی ، توربینی ، راکتها و نحوه تولید نیروی رانش در آنها میپردازد.
«مکانیک پرواز» به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیکی ، هندسی و وزنی میپردازد و در واقع علم مکانیک پرواز از «عملکرد» تشکیل میشود و «عملکرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعتهای مختلف و پایداری و کنترل وسایل پرنده میپردازد.
و در نهایت «سازههای هوافضایی» به مطالعه و بررسی سازههای هواپیما و دیگر وسایل پرنده میپردازد و هدف آن طراحی سازههایی است که علاوه بر استحکام کافی در برابر بارهای آئرودینامیکی و سایر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممکن را نیز داشته باشند.
یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد این رشته نیز مهندسی هوا فضا را علمی استراتژیک میداند که در آن از همه علوم از جمله متالوژی ، کامپیوتر و الکترونیک استفاده میشود و هدف آن تربیت کارشناسانی است که کادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی ، تحقیقات و ساخت صنایع مختلف هواپیمایی، چرخبالسازی و موشکی را تامین سازند. به همین دلیل دانشجویان این رشته موظف هستند که در طی تحصیل ۳ واحد پروژه بگیرند و در تابستان نیز در دفاتر مهندسی صنایع مربوط کارآموزی بکنند.

آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد

در مورد مشکلات و دشواریهای شغلی فارغالتحصیلان این رشته نیز دکتر رئیسی میگوید: مهمترین مشکل این رشته جدید بودن آن است و این که هنوز برای آن برنامهریزیهای لازم به صورت کلان تدوین نشده است و در نتیجه پراکندهکاری در این رشته زیاد است و در کل جذب نیروی انسانی از کانال صحیحی انجام نمیگیرد وگرنه عمدتا فارغالتحصیلان این رشته از نظر بازارکار مشکلی ندارند.
همانطور که پیش از این گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، در نتیجه فارغالتحصیلان مهندسی هوافضا میتوانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی ، موشکی و ماهواره فعالیت بکنند و همچنین در کلیه موسسات و سازمانهایی که به نحوی از وسایل پرنده استفاده میکنند، به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری خدمت کنند. اما علاوه بر اشتغال در مراکز فوق یک مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیک، طراحی سازه و روشهای طراحی توربو ماشینها توانایی کار در شاخههای متعددی از مهندسی و پروژههای خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.
دکتر رئیسی در همین زمینه میگوید: کاربرد زمینههای مطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمیشود. برای مثال آئرودینامیک خودروهااز برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیک هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیک ، خودروهای کم مصرفتری میسازند. فرایند سیستمهای کنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی کنترل در وسایل پرنده بر یک مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و کشتی مشترکات زیادی با سازه یک هواپیما دارد و بالاخره توربینهای گاز یک نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی میگردند. در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکتهای هوایی در نیروگاهها، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلی خوبی دارد.

تواناییهای مورد نیاز و قابل توصیه

دکتر رئیسی همچنین معتقد است که دانشجوی این رشته باید در کارهایش نظم و برنامهریزی داشته باشد چون حجم مطالبی که در طول یک ترم ارائه میشود، زیاد بوده و مطالعه آنها مستلزم یک برنامهریزی دقیق میباشد.
وی در مورد دروس مهم در این رشته نیز میگوید: زیربنای این رشته ریاضیات است و همچنین فیزیک و شیمی تا حدودی لازم میباشد و البته همینجا لازم است توصیه کنم که دانشآموزان اگر در درس زبان خارجی ضعیف هستند، وارد این رشته نشوند چون بیشتر دروس این رشته به زبان انگلیسی وابسته میباشد.
آقای جهانی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هوافضای دانشگاه امیرکبیر نیز معتقد است که دانشجوی این رشته باید آمادگی کار در کارخانجات را داشته باشد. وی در توضیح میگوید: مهندسی هوافضا یک رشته فنی است و عموما کسانی که وارد رشتههای فنی میشوند، باید آمادگی کار در کارخانجات را داشته باشند و همچنین باید افراد قوی و دارای پشتکار وارد این رشته بشوند تا به یاری اراده قوی خود در پیشبرد این رشته نوپا موفق گردند.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایشهای «جلوبرندگی ، مکانیک پرواز، سازههای هوایی ، آیرودینامیک ، هوافضا» میسر میباشد.

رشتههای مشابه و نزدیک به این رشته

این رشته قبلا از زیرشاخههای مهندسی مکانیک بوده است لذا دارای تعداد واحدهای مشترک زیادی با رشته مهندسی مکانیک میباشد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

رشته مهندسی هوافضا نیازمند سرمایهگذاری کلان است و بیش از سایر صنایع از وضعیت اقتصادی کشور تاثیر میپذیرد یعنی اگر رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم سرمایهگذاری در این بخش بیشتر میباشد و البته عکس این قضیه نیز صادق است.
دکتر مهدی سبزهپرور استاد مهندسی هوافضای دانشگاه امیرکبیر نیز با اشاره به فعالیت فارغالتحصیلان این رشته در بخش خصوصی میگوید: در سال ۷۰ وزارت صنایع لایحهای به مجلس داد که بر اساس آن بخش خصوصی میتوانست در کشور فعالیتهایی در زمینه هوافضا انجام بدهد. از سال ۷۲ نیز به صورت رسمی مجموعهای در وزارت صنایع متولی این کار شد و به صورت هدایتکننده شرکتها و مجموعههای بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرد که حاصل این کار، تولیداتی مثل ساخت هواپیمای گلایدر بود که طراحی آن توسط فارغالتحصیلان همین رشته انجام شد و در حال حاضر نیز ۱۰ فروند از این هواپیما تولید شده و با اخذ مجوزهای بینالمللی در باشگاههای سازمان هواپیمایی کشوری شروع به فعالیت کرده است. همچنین میتوان به پروژه طراحی و ساخت هواپیمای سبک موتوردار اشاره کرد که با موفقیت انجام شده و پروازهای آزمایشی را نیز انجام داده است و بالاخره پروژه هواپیمای سمپاش از پروژههایی است که به تازگی در کشور مطرح شده است.
حسین شاهوردی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر نیز میگوید: در حال حاضر در کشور ما به ساخت هواپیما به دلیل عدم سرمایهگذاری توجه زیادی نمیشود اما فارغالتحصیلان این رشته میتوانند در فرودگاهها در قسمت تعمیر و نگهداری هوایی و همچنین در صنایع دفاع روی طراحی موشک و جنگافزارها فعالیت بکنند.
علاوه بر اینها میتوانند روی آئرودینامیک خودروها، سازههای خودروسازی و تولید توربینهای بخار برای تولید برق کار بکنند. وی همچنین درمورد فعالیتهایی که دانشجویان این رشته در بخش خصوصی میتوانند انجام دهند، میگوید: فارغالتحصیلان این رشته میتوانند در شرکتهای خصوصی، هواپیماهای کوچک دو نفره و یا چهارنفرهای را که در دست ساخت است با استانداردهای بینالمللی تطابق داده و برای هواپیما گواهی پرواز یا تولید بگیرند.


منبع :
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2053روز قبل
سه شنبه 1/5/1392 - 14:30
hamidreza1404 ( تعداد مطالب : 12908 ) ( تعداد نظرات : 583 )

جوسازی مدیر گوگل علیه ایران

"اریک اشمیت" که در نشستی در واشنگتن سخن می گفت؛ افزود: برخی اقدامات از جمله برنامه ایران برای داشتن «اینترنت حلال» نشان می دهد که چگونه سران برخی کشورها تلاش می کنند همزمان که تکنولوژی را در اختیار داشته باشند؛ آن را از دسترس شهروندان خود خارج کنند.
مدیرعامل شرکت گوگل در آمریکا در واکنشی طنز آمیز به برنامه های ایران برای راه اندازی "گوگل ارث اسلامی" و "اینترنت حلال" گفت: "ایران می خواهد اسرائیل را نقشه هایش در اینترنت حلال محو کند."

روزنامه الاقتصادیه چاپ ریاض نوشت: "اریک اشمیت" که در نشستی در واشنگتن سخن می گفت؛ افزود: برخی اقدامات از جمله برنامه ایران برای داشتن «اینترنت حلال» نشان می دهد که چگونه سران برخی کشورها تلاش می کنند همزمان که تکنولوژی را در اختیار داشته باشند؛ آن را از دسترس شهروندان خود خارج کنند.

مقامات ایرانی از جمله علی آقامحمدی معاون معاونت اقتصادی ریاست جمهوری و "محمد حسن نامی" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از این از راه اندازی اینترنت حلال و سایت گوگل ارث اسلامی در آینده نزدیک خبر داده بودند.

مدیرعامل گوگل در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: با کاهش قیمت گوشی های هوشمند موبایل در چند سال آینده، صدها میلیون نفر از انسان ها در کشورهای دارای حکومت تندرو، گوشی های ساده خود را با گوشی های هوشمند متصل به اینترنت تعویض می کنند.

وی با اشاره به محدودیت های و فیلترهای دولت کره شمالی علیه استفاده از اینترنت افزود: هنگامی که این اتفاق روی دهد با تعجب، نظرات برجسته شهروندان این کشورها را خواهیم شنید به شکلی که قبل از این روی نداده بود.

اشمیت ادامه داد: ولی دولت های آنها مانند دولت های ما نیستند. در این وضعیت ، کشورهایی که پایه های اینترنت خود را براساس فیلتر کردن ایجاد می کنند با حداکثر توان خود تلاش می کنند تا هر جریانی علیه خود را متوقف کنند. آنها به اقداماتی مانند محدودیت آزادی بیان و تجمع ها    دست می زنند اما در نهایت به این نتیجه می رسند که انجام این اقدام به صورت گسترده و همه جانبه و آن طور که آنها می خواهند غیرممکن است.

او چند ماه پیش نیز به کره شمالی سفر کرد و از شیوه استفاده از کامپیوتر و اینترنت در این کشور نیز آگاه شد.

وی پیش بینی کرد: این انقلاب موبایلی در 5 یا 10 سال آینده به داستان اصلی در 57 درصد از ساکنان جهان که در سایه حکومت های سلطه گر زندگی می کنند تبدیل می شود.

او در نشست "چتر بزرگ" در واشنگتن سخن می گفت. هدف از سلسله نشست های چتر بزرگ که توسط گوگل برگزار می شود؛ بررسی "آزادی بیان در عصر دیجیتال" عنوان شده است.

مدیرعامل گوگل که قبل از این فکر می کرد کره شمالی بدترین جای کره زمین از نظر دسترسی به اینترنت است اما این جایگاه را به اریتره هم اختصاص داد و درباره کودتای ژانویه گذشته در این کشور  گفت: فکر کنید که چگونه مردم بیچاره اریتره از بقیه جهان جدا هستند. مسؤولان سانسور و کنترل، کار خود را با موفقیت بالا انجام دادند تا جایی که تنها بیانیه ای که از کشور اریتره خارج شد این بود که می گفت هیچ کودتایی روی نداده است. در صورتی که کودتایی رخ نداده چرا چنین چیزی را مطرح می کنید؟

اشمیت همچنین گفت: وقتی شهروندان کشورهای دارای حکومت تندرو به امکان اتصال به اینترنت دست می یابند به احتمال بسیار، زندگی در این کشورها قبل از این که راحت تر شود؛ سخت خواهد شد.

او قبل از این هم در نشستی، در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر او کدام کشور، بهترین اینترنت را دارد به شوخی جواب داده بود: "ایران".
منبع: عصر ایران
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2701روز قبل
يکشنبه 8/2/1392 - 16:3
 • تعداد رکورد ها : 1738