zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

محققان ژاپنی طرحی ارائه کرده‌اند که بر اساس آن با نصب حدود 11 هزار کیلومتر کمربند خورشیدی در اطراف خط استوای ماه، قمر زمین به یک ایستگاه خورشیدی عظیم در فضا تبدیل می‌شود.

53-16.JPG

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طرح تبدیل ماه به ایستگاه خورشیدی توسط محققان شرکت شیمیزو (Shimizu) ارائه شده است؛ خط استوای ماه در معرض تابش مقدار ثابت نور خورشید قرار دارد و بهترین محل برای نصب پنل‌های خورشیدی محسوب می‌شود.

در پروژه «حلقه ماه(Luna Ring)» حدود 11 هزار کیلومتر پنل خورشیدی با عرض 400 کیلومتر در اطراف خط استوای ماه نصب می‌شود.

میزان انرژی خورشیدی تولید شده در این ایستگاه عظیم بالغ بر 13 هزار تراوات خواهد بود که پس از جمع آوری، بصورت امواج مایکروویو و لیزر به زمین بازتابانده شده و به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌شوند.

محققان قصد دارند تا سال 2020 میلادی طرح آزمایشی پروژه حلقه ماه را انجام دهند و کار ساخت نیز از سال 2035 آغاز خواهد شد.

ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز از زمین به فضا پرتاب شده و کار نصب پنل‌ها نیز توسط ربات‌های کنترل از راه دور انجام می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
شنبه 9/9/1392 - 21:1
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

«کریس هدفیلد» فضانورد سرشناس کانادایی با انتشار کتابی، تجربیات و راهنمایی‌های یک فضانورد برای زندگی بر روی سیاره زمین را منتشر کرده است.

43-16.JPG

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، هدفیلد نخستین فضانورد کانادایی است که موفق به پیاده‌روی در فضا شده و برای پنج ماه فرماندهی مأموریت اکتشافی 35 درایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را برعهده داشت.

این فضانورد کانادایی در مدت پنج ماه اقامت و فرماندهی ISS، دشواری‌های انجام کارهای روزمره زندگی مانند دست شستن، مسواک زدن و خوابیدن در شرایط بی وزنی را برای ساکنان زمین به تصویر کشید.

هدفیلد در ماه ژوئن سال جاری(خرداد ماه) و چند هفته پس از بازگشت از آخرین مأموریت فضایی بطور رسمی خاتمه فعالیت های دولتی خود در آژانس فضایی کانادا را اعلام کرد.

وی از زمان بازنشستگی با حضور در مدارس، دانشگاهها و مراکز علمی، تجربیات خود را از سه مأموریت فضایی و اقامت 166 روزه در مدار زمین در اختیار نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به فضا قرار می‌دهد.

این فضانورد سرشناس روز سه‌شنبه 29 اکتبر(هفتم آبان) نخستین کتاب خود تحت عنوان: «راهنمایی یک فضانورد برای زندگی روی زمین» را منتشر کرد و بزودی کتاب صوتی و نسخه دیجیتال این کتاب نیز در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

طی روزهای آینده، هدفیلد ضمن برگزاری نشست‌هایی در شهرهای مختلف کانادا و آمریکا علاوه بر معرفی نخستین کتاب خود، به تشریح تجربیات آخرین مأموریت فضایی که حدود شش ماه قبل انجام شد، خواهد پرداخت.

کریس هدفیلد در حال نگارش دومین کتاب خود در خصوص سفرهای فضایی برای کودکان و نوجوانان است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
شنبه 9/9/1392 - 20:54
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

کپسول باری بدون سرنشین «پروگرس 53» روسیه حامل سوخت و تجهیزات علمی برای فضانوردان روز گذشته(جمعه) پس از یک سفر چهار روزه به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ ملحق شد.

52-14.JPG

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پروگرس 53 روز 25 نوامبر (چهارم آذر) از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به فضا پرتاب شد؛ سفر پروگرس به ایستگاه فضایی معمولا یک تا دو روز بطول می‌انجامد، اما این سفر بدلیل آزمایش سیستم الحاق خودکار جدید چهار روز زمان برد.

سیستم الحاق Kurs از روز چهارشنبه(ششم آذر) طی چند مرحله مورد آزمایش قرار گرفت، اما سیستم در زمان پرواز پروگرس بسمت ایستگاه در وضعیت غیرمنتظره‌ای قرار گرفت که مراحل الحاق را برای فضانوردان تا حدودی دشوار ساخت.

فضاپیمای پروگرس 53 روز جمعه 29 نوامبر (هشتم آذر) در ساعت 22:30 به وقت گرینویچ (02:00 بامداد شنبه به وقت تهران) به ایستگاه فضایی ملحق شد.

این کپسول باری بدون سرنشین روسیه علاوه بر حمل 1415 کیلوگرم تجهیزات علمی و قطعات سخت افزاری، 22 کیلوگرم اکسیژن، 26 کیلوگرم هوا، 419 کیلوگرم آب، وسایل و هدایای سال نو میلادی را نیز به ایستگاه فضایی منتقل کرد.

پروگرس پس از اتمام مأموریت و جدا شدن از ایستگاه فضایی، در جو زمین از بین می‌رود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
شنبه 9/9/1392 - 20:52
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

ناسا قصد دارد تا سال 2015 بر روی ماه گیاهان و سبزیجاتی از جمله شلغم و ریحان به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هدف از این کار بررسی امکان زندگی و کار انسان بر روی تنها قمر زمین است.

سازمان فضایی آمریکا این گیاهان را با استفاده از یک فضاپیمای تجاری ماه نورد طی دو سال آینده به سطح ماه خواهد برد.
این ابتکار توسط گروه زیستگاه رشد گیاهان ماه در ناسا مطرح شده است.

آنها قصد دارند از محفظه های به اندازه قوطی قهوه که برای حفاظت از گیاهان در برابر عناصر خشن اقلیم طراحی شده است استفاده کنند. همچنین دوربین، حسگر و تجهیزات الکترونیکی نیز به منظور تهیه و ارسال اطلاعات درباره چگونگی رشد گیاهان به زمین، به این محموله افزوده خواهد شد.

برنامه ناسا این است که محفظه رشد مهر و موم شده بسیار ساده ای بسازد تا از جوانه زدن گیاه در طول یک دوره پنج تا 10 روزه  در فضا پیما بر روی ماه پشتیبانی کند.

این محفظه های یک کیلوگرمی تلاش خواهند کرد تا شلغم، ریحان و آرابیدوپسیس (رشادی) را رشد دهند.

این پژوهشگران در مورد چگونگی ارسال این محموله ها به ماه می گویند در آینده نزدیک کاوشگرها و فضاپیماهای بسیاری عازم این قمر خواهند شد و شرکت های فضانوردی تجاری در تلاش برای به دست آوردن جایزه Lunar X-Prize گوگل در سال 2015 می توانند این ماموریت را نیز به انجام برسانند.

پس از فرود بر روی ماه، درون مودول فضاپیما، آب به این دانه ها افزوده خواهد شد. این آب دادن از طریق یک فیلتر کاغذی مرطوب به دانه صورت می گیرد و جوانه زدن دانه را منجر می شود.

هوا در این محفظه مهر و موم شده می تواند برای پنج روز رشد کافی داشته باشد. رشد این گیاهان به مدت پنج تا 10 روز نظارت و با کنترل های زمینی مقایسه می شود. در فواصل زمانی معین نیز از این نهال عکسبرداری می شود.

دانش پژوهان ناسا می گویند احتمالا از نور خورشید طبیعی بر روی ماه به عنوان منبع انرژی برای جوانه زدن گیاه استفاده می کنند.

دانشمندان معتقدند این تلاش می تواند از دو جنبه اهمیت داشته باشد: افزایش آگاهی درباره گیاهان و کسب دانش بیشتر در مورد احتمال ادامه حیات بر روی ماه.

اطلاعات در مورد گیاهان می تواند به دانشمندان ناسا کمک کند دریابند آیا انسان می تواند بر روی ماه زندگی و کار کند یا خیر.

سال گذشته دانشمندان چینی از برنامه های خود برای رشد سبزیجات تازه در پایگاه های اقماری ماه و مریخ خبر دادند تا بتوانند منبع غذایی و اکسیژن برای فضانوردان فراهم کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2530روز قبل
جمعه 8/9/1392 - 16:20
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از سرگیری عملیات مریخ نورد کوریوسیتی (Curiosity) که هفته گذشته به دلیل نقص فنی متوقف شده بود، خبر داد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از وب سایت ناسا، این دومین باری است که این مریخ نورد در ماه نوامبر پس از رفع نقص فنی دوباره شروع به کار کرده است.

دلیل این نقص به وجود آمده افت ولتاژ مریخ نورد به 4 ولت بود، در حالی که در وضعیت طبیعی ولتاژ برق در مریخ نورد 11 ولت است.

ناسا امروز علت این افت ولتاژ را اتصالی در ژنراتور رادیوایزوتوپ ترموالکتریک مریخ نورد اعلام کرده است.

کارشناسان ناسا در روز 17 نوامبر (26 آبان ماه )متوجه تغییر ولتاژ برق در بدنه این مریخ نورد شدند. آن ها تصمیم گرفتند به منظور پیشگیری از بروز مشکلات فنی بیشتر، ادامه کار این مریخ نورد را متوقف کنند.

به گفته محققان، افت ولتاژ بر توانایی این مریخ نورد در تکمیل ماموریتش تاثیر نمی گذارد زیرا این سامانه با طیف های وسیعی از اختلاف ولتاژ آمادگی عمل دارد اما اتصالی های مشابه در بخش های دیگر مریخ نورد، محققان را به این فکر انداخته که ممکن است در آینده دوباره این تغییر ولتاژ اتفاق بیفتد.

مهندسان ناسا پس از انجام تست های تشخیصی دریافتند وضعیت ولتاژ این مریخ نورد به 11 ولت یعنی وضعیت طبیعی بازگشته است.

این مریخ نورد هم اکنون در حال حرکت به سمت قله کوه (Mount Sharp) در مریخ است تا لایه های سنگ را در این کوه بررسی کند.

این مریخ نورد در 26 نوامبر 2011 توسط ناسا به مقصد مریخ پرتاب شد و حدود هشت ماه بعد در ششم اوت 2012 بر سطح این سیاره فرود آمد.

ماموریت این کاوشگر یافتن آثار حیات در مریخ به وسیله آنالیز شیمیایی مواد موجود در خاک و سنگ های مریخ است .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2530روز قبل
سه شنبه 5/9/1392 - 17:22
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

ستاره شناسان می گویند: دنباله دار آیسان در حال حرکت به سمت خورشید است و اواخر ماه جاری میلادی (هفت آذر) به نزدیک ترین فاصله با خورشید می رسد؛ اما ستاره شناسان نمی دانند که سرنوشت این دنباله دار در حین عبور از نزدیکی خورشید چه خواهد شد.

گزارش ایرنا به نقل از پایگاه های خبری فضایی حاکی است که دنباله دار آیسان اواخر ماه میلادی جاری (هفت آذر) به خورشید نزدیک شود و اگر در مسیر خود تبخیر یا متلاشی نشود، در ماه دسامبر (آذر-دی) امسال با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود.

طبق پیش بینی ها قرار است دنباله دار آیسان روز بیست و هشتم نوامبر (هفت آذر) از فاصله یک میلیون کیلومتری سطح خورشید عبور کند.

ستاره شناسان نمی دانند که سرنوشت دنباله دار آیسان بر اثر عبور از کنار خورشید چه خواهد شد.

به گفته ستاره شناسان، دمای این ستاره که با سرعت 377 کیلومتر در ثانیه (یک میلیون و 357هزار و 200 کیلومتر در ساعت) حرکت می کند، هنگام عبور از کنار خورشید به بیش از دو هزار و 700 درجه سلسیوس می رسد که این میزان حرارت نه تنها برای تبخیر یخ موجود در ستاره دنباله دار، بلکه برای بخار شدن فلزات و صخره های سنگ نیز کافی است.

اگر گرمای زیاد به فروپاشی آیسان منجر نشود، این دنباله دار احتمالاً با جاذبه خورشید متلاشی خواهد شد اما دانشمندان می گویند بر اساس محاسبات آیسان دوام خواهد آورد.

دنباله دار آیسان برای اولین بار در ماه سپتامبر سال 2012 کشف شد. در آن زمان دو اخترشناسِ تازه کار با استفاده از ˈشبکه اپتیکال علمی و بین المللیˈ در روسیه به نام ˈآیسانˈ، این دنباله دار را کشف کردند و به همین علت نام این دنباله دار را ˈآیسانˈ گذاشتند.

این دنباله دار در آن زمان با توجه به فاصله زیاد خود که حتی از مدار سیاره مشتری نیز دورتر بود، درخشش فوق العاده ای داشت و احتمال اینکه با نزدیک شدن به خورشید، پدیده ای تماشایی را رقم بزند، زیاد است.

در هنگام عبور آیسان از کنار خورشید، تبخیر یخ موجود در ستاره بر اثر گرمای خورشید، ردهای درخشانی را در کنار هاله های نورانی و مبهم ایجاد خواهد کرد.

بسته به مقدار یخی که در این دنباله دار وجود دارد، هر قدر آیسان به خورشید نزدیک تر شود، درخشش آن نیز بیشتر خواهد شد.

ستاره شناسان آماتور در دو روز گذشته، عکس هایی را که با تلسکوپ یا دوربین دو چشمی از این دنباله دار تهیه کرده بودند، روی اینترنت منتشر کردند.

گفته می شود دنباله دارها بقایای یخ زده ای از دوران شکل گیری منظومه شمسی در حدود چهار میلیارد و 500 میلیون سال پیش هستند.

آیسان نیز جزء گروهی از ستاره های دنباله دار است که در ˈابر اورتˈ قرار دارند. ابر اورت نام مکانی است که خیلی از ستاره های دنباله دار از آن سرچشمه می گیرند و در فاصله 50 هزار واحد نجومی یا تقریباً یک سال نوری از خورشید قرار دارد. این ابر حاوی اجرام یخ زده آسمانی است و در آن سوی مدار نپتون قرار دارد.

گاهی اوقات، اثر جاذبه باعث می شود که یکی از اجرام از این توده ابری خارج شود و به قسمت های داخلی منظومه شمسی نزدیک شود.

مدل های رایانه ای نشان می دهند دنباله دار آیسان، نخستین جرم آسمانی است که دچار این حادثه شده است.

اگر پیش بینی ها درست باشد، ستاره دنباله دار آیسان اوایل ماه دسامبر (10،11 و 12 آذر) و صبح زود در آسمان دیده خواهد شد.

همچنین این دنباله دار را، اگر از حرارت و نیروی جاذبه خورشید جان سالم به در ببرد، می توان در طول شب های ماه ژانویه (دی) و با چشم غیر مسلح در آسمان مشاهده کرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
دوشنبه 4/9/1392 - 14:26
covert ( تعداد مطالب : 2159 ) ( تعداد نظرات : 961 )
 قابلیت های بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور (+عکس)
در ایام سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد قهرمان با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان "پهپاد فطرس" بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع رونمایی شد.

در مراسم رونمایی از پهپاد فطرس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران طی سخنانی ضمن گرامیداشت سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد و پاسداشت یاد و خاطره شهدای عظیم الشأن این حماسه جاوید، با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در روزآمدسازی تجهیزات و امکانات موردنیاز نیروهای مسلح گفت، هواپیمای بدون سرنشین فطرس که امروز شاهد رونمایی از آن بودید، بدست توانمند متخصصان اقتدارآفرین شرکت صنایع هواپیماسازی ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و با همکاری شرکتهای دانش بنیان و مراکز دانشگاهی کشور، متناسب با نیازهای نیروهای مسلح کشورمان طراحی و ساخته شده است.

 قابلیت های بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور (+عکس)

وزیر دفاع افزود: این پهپاد راهبردی با محموله خود دارای شعاع عملیاتی تا 2000 کیلومتر ، سقف پرواز 25000پا و قابلیت 16 تا 30 ساعت پرواز مداوم قادر است علاوه بر مأموریت های شناسایی و مراقبت با مسلح شدن به موشک های هوا به سطح و انواع راکت ها، مأموریت های رزمی را انجام دهد.

سردار دهقان گفت: مواظبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل ، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت های پهپاد فطرس می باشد.

وزیر دفاع با بیان اینکه اعتبارسنجی این هواپیما در تخصصی ترین آزمایشگاه ها و مراکز تست در کشور با موفقیت صورت گرفته است گفت: تست های زمینی استاندارد بین المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و فراتر از اهداف طراحی، حاصل شده است.

سردار دهقان، این دستاورد مهم و افتخارآفرین را که در سایه اتکا به توانمندی بومی کشور به منصه ظهور رسیده نماد دیگری از اراده فرزندان دانشمند و مجاهد ملت ایران در وزارت دفاع دانست که با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار (سلام الله علیهم)، نبوغ و خلاقیت خود گام بلند دیگری در عرصه فناوری هواپیمای بدون سرنشین در کشور برداشتند و نشان دادند تحریم های دشمنان نمی تواند مانعی در مسیر تعالی و پیشرفت صنایع دفاعی ایجاد کند.

وی با اشاره به نقش پهپادها بعنوان مهم ترین عناصر صحنه نبرد آینده تصریح کرد: وزارت دفاع امروز با طراحی و ساخت انواع پهپادهای آفندی، پدافندی و شناسایی در این فناوری پیچیده به خودکفایی رسیده است.

وزیر دفاع با قدردانی از تلاش در خور تحسین و همت بلند متخصصین زبده و کارآمد سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در طراحی و ساخت انواع پرنده های مورد نیاز کشور بویژه دست اندرکاران طراحی و ساخت پهپاد فطرس این موفقیت درخشان را به محضر فرماندهی معظم کل قوا، نیروهای مسلح و ملت شریف ایران تبریک گفت و افزود: مدل ها و طرح های متعددی را در حوزه پهپاد در دست تحقیق و بررسی داریم که متناسب با نیاز دفاعی کشور آن را به محصول تبدیل خواهیم کرد.
 قابلیت های بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور (+عکس)
 قابلیت های بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور (+عکس)
 قابلیت های بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین کشور (+عکس)
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2177روز قبل
سه شنبه 28/8/1392 - 10:59
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

فناوری توسعه یافته برای بازوهای رباتیک در فضا می‌تواند بر روی زمین به شکل یک ربات جراح برای انجام بیوپسی پستان با دقت بسیار بالا مورد استفاده قرار گیرد.

106-12.JPG

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستگاه جدید IGAR نام دارد که از فناوری بازوهای رباتیک آژانس فضایی کانادا از جمله Canadarm و ربات Dextre ایستگاه فضایی الگوبرداری شده است.

بازوی رباتیک Canadarm برای ساخت ایستگاه فضایی بین المللی، تعمیر ماهواره ها و کمک به فضانوردان در زمان پیاده‌روی فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه IGAR در ترکیب با یک اسکنر تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) امکان تشخیص توده‌های بالقوه خطرناک در بافت پستان را فراهم می کند؛ در حال حاضر از MRI برای بررسی مناطق مشکوک پستان که در ماموگرافی مشخص شده، استفاده می‌شود.

با یک نرم‌افزار خاص، رادیولوژیست برای دستگاه IGAR تعیین می‌کند که کدام مناطق را با دستگاه بیوپسی مبتنی بر سوزن باریک مورد هدف قرار داده یا از ابزار برداشتن بافت استفاده کند.

دکتر «مهران انوری» مدیر اجرایی و مدیر علمی مرکز اختراع و نوآوری جراحی کانادا تأکید می کند: ربات الهام گرفته شده از فناوری بازوهای رباتیک فضایی از دقت بسیار بالا برای وارد کردن سوزن به ضایعه مشکوک به سرطان برخوردار است.

به گفته دکتر «انوری»، دستگاه IGAR انجام نمونه گیری در بیماران را تسهیل کرده و به کاهش میزان درد کمک می کند؛ در عین حال در زمان و هزینه نیز صرفه‌جویی می‌شود؛ در این شرایط رادیولوژیست‌ها بدون در نظر گرفتن تعداد موارد در هر سال می‌توانند درمان بیماران را از اتاق‌های عمل به رادیولوژی‌ها منتقل کنند.

دکتر «ناتالی دوشس» رادیولوژیست پستان در بیمارستان سنت ساکارمنت شهر کبک قرار است نخستین آزمایش بالینی از سه مرحله آزمایش دستگاه IGAR را انجام دهد.

در روش بیوپسی تحت گاید MRI، مراحل مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد که به مهارت کاربر نیز بستگی دارد و می‌تواند بر روند نمونه گیری از ضایعه اثر منفی بگذارد؛ اما دستگاه IGAR می‌تواند زمان انجام بیوپسی را کاهش داده و امکان نمونه‌گیری دقیق‌تری را فراهم کند.

بر خلاف روش ماستکتومی که شامل برداشتن بخش یا کل پستان است، دستگاه IGAR می‌تواند به پزشکان در روش لامپکتومی – عمل جراحی برای برداشتن تومور و بخشی از بافت اطراف پستان – کمک کند.

برخی تومورها نیاز به لامپکتومی دارند، چرا که با ماموگرافی اشعه ایکس قابل شناسایی نیستند؛ اما دستگاه IGAR قادر به قرار دادن یک ذره ریز رادیواکتیو در نزدیکی منطقه نمونه‌برداری است که بعدا توسط یک آشکارساز قابل تشخیص بوده و به پزشکان در شناسایی و برداشتن ضایعه کمک می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
دوشنبه 27/8/1392 - 15:20
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

تلکسوپ فضایی هابل نخستین شواهد بصری از سالهای شکل گیری راه شیری را به تصویر کشیده است؛ تصویری که کهکشان خانه ما را در یک حلقه مسطح با برآمدگی در وسط آن نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان همچنین دریافته اند که راه شیری احتمالا مانند یک جسم آبی کم رنگ و کم جرم که حاوی گازهای زیادی بوده به دنیا آمده است. گاز سوختی برای تولد ستاره و رنگ آبی نشانگری از شکل گیری سریع ستاره است.

ستاره شناسان از کاوشگر "اعماق آسمان" هابل برای مطالعه تکامل 400 کهکشان مشابه راه شیری استفاده، و به ظاهر آنها در مراحل مختلف توسعه و رشد طی یک دوره زمانی 11 میلیارد ساله اشاره کرده اند.

آنها دریافتند راه شیری احتمالا یک حلقه مسطح با یک برآمدگی در وسط آن بوده که هر دوی آنها به طور همزمان رشد کردند تا به شکل مارپیچ باشکوه امروزی تبدیل شدند.

در این مراحل، خورشید و زمین در این حلقه و برآمدگی سکنی گزیدند؛ جایی که هر دو آنها پر از ستاره های کهنسال تر و خانه سیاهچاله های ابر غول پیکر هستند که احتمالا همراه با کهکشان رشد کرده اند.

"پیتر جی وان دوکوم" از دانشگاه ییل و یکی از مجریان این مطالعه گفت: برای نخستین بار تصاویر مستقیمی از دوران نوزادی راه شیری داریم.

وی تاکید کرد: البته نمی توانیم خود راه شیری را در شکل گذشته اش ببینیم. ما کهکشانها را انتخاب کرده ایم که میلیاردها سال نوری از ما دورند و قرار است به کهکشانهای مانند راه شیری ما تکامل پیدا کنند.

وی اظهار داشت: با بررسی خواهر و برادرهای راه شیری دریافتیم که کهکشان ما 90 درصد ستاره های خود را بین 11 میلیارد تا هفت میلیارد سال پیش شکل داده است. چیزی که هرگز پیش از این به طور مستقیم اندازه گیری نشده بود.

محققان چگونگی تغییر ساختار راه شیری طی گذشت زمان را مطالعه کرده اند. در اوج شکل گیری ستاره ای که کائنات حدود چهار میلیارد سال عمر داشته است، کهکشانهایی مانند راه شیری سالانه حدود 15 ستاره تولید می کردند.

در مقام مقایسه می توان گفت کهکشان راه شیری ما امروز فقط یک ستاره در سال تولید می کند.

شانون پاتل از دانشگاه لیدن در هلند و یکی دیگر از مجریان این پژوهش می گوید هیچ شواهدی از یک برآمدگی بدون یک حلقه وجود ندارد یعنی برآمدگی که بعدها در اطرافش یک حلقه شکل بگیرد مشاهده نشده است.

اریکا نلسون از همکاران این پروژه در دانشگاه ییل می گوید این کهکشانها به ما نشان می دهد کل راه شیری به طور همزمان رشد کرده است این امر برخلاف کهکشانهای عظیم بیضوی است که در آن نخست برآمدگی مرکزی شکل می گیرد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2530روز قبل
شنبه 25/8/1392 - 13:2
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

براساس اعلام سازمان جهانی هواشناسی، سال 2013 درمیان 10 سالی که به عنوان گرمترین سالها ثبت شده در رده هفتم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین 9 ماه سال 2013 یعنی از ژانویه تا سپتامبر ( دی تا شهریور) درمیان یکی از گرمترین دوره هایی هستند که تاکنون ثبت شده اند به طوری که دمای سطح خشکی و اقیانوسی جهانی حدود 0.48 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سالهای 1961 تا 1990 است.

ماه های ژانویه تا سپتامبر 2013 گرمتر از همین دوره در سالهای 2011 و 2012 است، وقتی که لانینا یک تأثیر خنک کننده از خود به جای گذاشت. اما در سال 2013 نه لانینا و نه النینو طی 9 ماه اولیه مشاهده نشد و انتظار هم نمی رود که تاپایان سال مشاهده شود.

لانینا وضعیتی است که در قسمت مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام، آب سردتر از حالت طبیعی می شود. لانینا تقریباً متضاد ال نینو است. لانینا در هر سه تا هفت سال اتفاق می افتد و درجه حرارت آب دریا سرد می شود. این پدیده حاصل تغییر اختلاف فشار منطقه است و اجازه می دهد سطح آب‌های اقیانوس در قسمت شرقی سردتر از حالت معمول شود و در قسمت‌های حاره غربی گرم تر از حالت عادی گسترش یابد. علل لانینا برعکس عواملی است که در ایجاد ال نینو موثر هستند.

سازمان جهانی هواشناسی طی بیانیه ای اعلام کرد: سال 2013 درحال حاضر درمیان ده سالی قرار دارد که از زمان مدرن یعنی از سال 1850 به عنوان گرمترین سالها ثبت شده اند.

در سال 2012، تنها در آمریکا دمای سالانه در سطح بالایی قرار داشت اما گرمای سال 2013 در استرالیا در شدیدترین حالت خود قرار داشت.

میشل جراد دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی اظهار داشت: دمای هوا تا این زمان از سال با میانگین هوای سال 2001 تا 2010 که گرمترین دهه بوده برابری می کند. همه سالهای گرم ثبت شده از سال 1998 بوده است. سردترین سالهای این دوره گرمتر از داغترین سالهای پیش از 1998 است.

براساس این گزارش، امسال تابستان آسیا به شدت گرم بود، ژاپن دارای داغترین تابستان ثبت شده است، چین دارای گرمترین آگوست ( مرداد) کره جنوبی دارای چهارمین ژوئیه و آگوست گرم در دنیا است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2531روز قبل
شنبه 25/8/1392 - 12:18
  • تعداد رکورد ها : 1738