taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2227 )


خبرآنلاین: موزه ملی هوافضای اسمیت‌سونیان مجموعه‌ای از عکس‌های پرتو ایکس لباس‌های فضایی را به نمایش گذاشته که تصویر کامل‌تری از پوشش فضانوردان را در زمان فعالیت فضایی نشان می‌دهد.

موزه ملی هوافضای اسمیت‌سونیان مجموعه‌ای از عکس‌های پرتو ایکس لباس‌های فضایی را به نمایش گذاشته است. این عکس‌ها تصویر کامل‌تری از پوشش فضانوردان را زمانی‌که خارج از شاتل و ایستگاه‌های فضایی خود هستند فراهم می‌کند؛ پوششی که از این انسان‌های جسور در برابر خلاء فضا مت می‌کند و آنها را زنده نگاه می‌دارد.

این عکس‌های پرتو ایکس جزئی از نمایشگاه بزرگ‌تری به نام «جامه‌های فضایی» هستند، که سیر تکامل لباس‌های فضایی را طی 60 سال صنعت فضایی به تصویر می‌کشد.

مفاصل آلومینیومی


درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس


خواندنی ها و دیدنی ها - درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

این عکس پرتو ایکس از نمونه آزمایشی لباس فضایی پیشرفته‌ای که توسط شرکت Air Research و در سال 1968 / 1347 ساخته شده است، مجموعه‌ای از لوله‌ها و چنبره‌های آلومینیومی داخل لباس را نمایان کرده است. کاتلین لویس، تاریخ‌دان و متصدی برنامه‌های فضایی موزه اسمیت‌سونیان توضیح می‌‌دهد که طراحی چنبره‌های آلومینیومی که در قسمت آرنج و زانوها تعبیه شده‌اند، برای کمک به فضانوردان در حرکت دادن مفاصل‌شان در لباس‌های فضایی تحت فشار بوده است. در صورت عدم وجود این مفاصل، زمانی‌که فضانورد بازوی خود را در فضا بالا می‌آورد، هوای تحت فشار پشت مفصل خم شده جمع می‌شد و باد کردن لباس مانع از کار کردن فضانورد می‌شد.در خلاء
درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس

این لباس فضایی به عنوان پیش نمونه‌ای جهت آزمایش درون اتاقک خلاء مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا ساخته شده بود. طراحی اتاقک مذکور به گونه‌ای بود که محیط خارج از جو را شبیه‌سازی کند. فضانوردان لباس خود را به تن می‌کردند، خودشان را به مخزن اکسیژن قلاب می‌کردند، و سپس به درون این اتاقک می‌رفتند که وضعیت فضا را در فاصله 121 کیلومتری سطح زمین شبیه‌سازی می‌کرد.لویس می‌گوید: «از فضانوردان خواسته می‌شد تا یک سری وظایف تکراری و خسته‌کننده ذهنی را انجام دهند؛ مثلا از روی یک سکو بالا و پایین بروند تا کارشناسان بتوانند کارکرد لباس‌ها را بررسی کنند.» اگرچه برنامه فضایی در اواخر دهه 1960 / 1340 که این لباس طراحی شده است نسبتا جوان محسوب می‌شد، اما طراحی این لباس محصول تقریبا 20 سال تجربه ساخت و طراحی لباس‌های مقاوم است. این لباس‌ها در اصل برای نیروی هوایی آمریکا در اوایل دهه 1950 / 1330 ساخته شدند، زمانی‌که نیروی هوایی از محفظه‌های خلاء در هواپیماهای خود استفاده می‌کرد.سرها بالا
درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس

این کلاهخود ساخت 1964 / 1343 کار بسیار بیشتری از مت صرف سر بر عهده داشت. طراحی کلاه به گونه‌ای بود که بتوان آن را روی لباس‌های مختلف سوار کرد، و دارای بلبرینگ‌های توپی در ناحیه گردن بود که به فضانوردان امکان می‌داد تا سر خود را به چپ و راست بچرخانند. لویس می‌گوید: «آب‌بندی کلاه امکان نگه داشتن هوا را فراهم می‌کرد. در عین حال، سیم‌های ارتباط مخابراتی را درون خود جای می‌داد و وظیفه تامین اکسیژن را نیز بر عهده داشت.» تمام بخش‌های تیره‌تر که درمرکز عکس می‌بینید، تجهیزات تامین اکسیژن است.نکته جالب درباره این عکس این است که در این عکس پرتو ایکس، اثری از مه‌زدا (Defogger) وجود ندارد، ماده‌ای که برای جلوگیری از بخار گرفتن کلاه در فضا روی شیشه جلو آن پاشیده می‌شود. لویس می‌گوید: «امروزه، مه‌زدا ماده پیچیده و شیمیایی خاصی است که کاملا اختصاصی طراحی می‌شود، اما آن زمان از شوینده‌های معمولی ظروف برای این کار استفاده می‌کردند!»شانه حرفه‌ای
درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس

هنر طراحی بازویی مناسب برای لباس فضایی کار دشواری است، که بخشی از آن به دلیل لزوم حفظ تحت فشار بودن لباس است. لویس می‌گوید: «تحت فشار، حرکت کردن درون لباس کار بسیار دشواری است. هنر این است که بتوان آن را به کاری راحت تبدیل کرد.» مهندسان جابه‌جایی هوا را به شکل موضعی طراحی کردند تا خم کردن یک بازو باعث نشود بازوی دیگر به سمت بیرون حرکت کند؛ مانند پیچاندن بخشی از یک بالون که باعث باد کردن بخش دیگری از آن می‌شود. لویس می‌گوید: «بهبود تحرک بازوی لباس پس از ماموریت‌های جمینی و مرکوری در دستور کار قرار گرفت. اگر فضانوردان می‌خواستند کار مثبتی در فضا انجام دهند، لازم بود تا دستان خود را در اختیار داشته باشند.»گالش فضایی
درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس

این کفش که البته نام درستش گالش فضایی (Space Suit Overshoe) است، طراحی شده بود تا هنگام راه رفتن فضانوردان روی ماه، روی کفش آنها پوشیده شود. هدف از طراحی آنها عایق کردن بهتر پای فضانوردان بود. زیر کف کفش از سیلیکون ساخته شده بود، و روی آن را نیز ماده‌ای از جنس کروم و فولاد ضدزنگ تشکیل می‌داد. در مواردی که قرار بود فضانوردان هر چیز تیزی را روی سطح ماه لمس کنند یا روی آن قدم بگذراند، این مواد به عنوان لایه متی اضافی برای کفش‌ها و دستکش آنها استفاده می‌شد. اگرچه این گالش‌ها در تمام ماموریت‌های آپولو استفاده شدند، تنها یک جفت از آنها (جفتی که عکس آن را می‌بینید و مربوط به ماموریت آپولو 17 است) از ماه به زمین برگردانده شد. بقیه کفش‌ها به دلیل محدودیت‌های وزنی سفر بازگشت، روی سطح ماه رها شدند.کمک دست
درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ +عکس

درون لباس فضانوردان چه خبر است؟ عکس

دستکش‌ها سخت‌ترین بخش لباس فضایی از نظر ساخت هستند؛ و البته دلیل خوبی نیز برای این سختی وجود دارد. لویس می‌گوید: «اگر فضانوردی می‌خواهد زمانی‌که به فضا می‌رود بتواند کار مفیدی انجام دهد، برای کار کردن با ابزار به چالاکی و احساس لمس نیاز مبرم دارد. همچنین دستکش‌ها باید به خوبی از آنها مت کنند. بنابراین تعادل ظریفی وجود دارد که باید در این میان برآورده شود.»دستکشی که در عکس می‌بینید مربوط به ماموریت آپولو است. شاید به نظر رسد که این دستکش بدون انگشت است، اما عکس‌های پرتو ایکس می‌تواند فریبنده باشد. نوک انگشتان دستکش از سیلیکون ساخته شده است، که هیچ تابشی را جذب نمی‌کند و بنابراین در عکس دیده نمی‌شود. حلقه زیر مچ نیز برای این است که وقتی دستکش باد می‌شود، مانع از رها شدن آن شود. لویس می‌گوید: «از یک طرف باید دستکش را به لباس محکم کنید و از طرف دیگر هم باید مراقب باشید که با مشکلات ناشی از فشردگی عصب مواجه نشوید.» وی ادامه می‌دهد: «با تمام این اوصاف، همه فضانورادن از دستکش‌ها شکایت می‌کنند. آنها هنوز هم از دستکش‌ها ناراضی هستند.»
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1787روز قبل
يکشنبه 30/6/1393 - 15:46
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2227 )
ناسا پروژه احداث باغ فضایی وکاشت گیاهان را مریخ و ماه دارد
کشاورزی در مریخ بهتر است یا ماه؟

گروه علمی: محققان هلندی در یک مطالعه، شرایط رشد و پرورش گونه‌های مختلف گیاهی در نمونه خاک شبیه‌سازی شده ماه و مریخ را مورد بررسی قرار دادند.
کشاورزی در مریخ بهتر است یا ماه؟
در صورت تحقق ساخت کلونی‌های انسانی بر سطح سیاره سرخ، نجات ساکنان آینده مریخ به وجود منابع تولید اکسیژن و غذای تازه وابسته خواهد بود. به گفته محققان، رشد گیاهان در محیط خشن مریخ بصورت هیدورپونیک (کشت بدون خاک) و آئروپونیک (هواکشت) خواهد بود. محققان سه موسسه تحقیقاتی در هلند امکان رشد و پرورش مستقیم گیاهان در خاک شبیه‌سازی شده مریخ و ماه را مورد مطالعه قرار دادند؛ در این مطالعه گونه‌های مختلف گیاهی مورد آزمایش قرار گرفت.

دانه‌ها در دو نوع از خاک زمین با ویژگی‌هایی مشابه خاک ماه و مریخ کاشته شدند و در طی 50 روز، وضعیت جوانه زدن دانه‌ها، رشد گل‌ها و برگ‌ها و زنده ماندن تا پایان مدت در نظر گرفته شده بررسی شد. نتایج نشان می‌دهد، در خاک مصنوعی مریخ امکان رشد بهتر گیاهان وجود دارد که در برخی موارد این شرایط حتی بهتر از شرایط خاک زمین است! برعکس خاک شبیه‌سازی شده ماه چندان برای رشد گیاهان مناسب نیست. هردو خاک شبیه‌سازی شده حاوی عناصر سنگین بودند؛ خاک مصنوعی ماه از لحاظ مواد مغذی ضعیف و اسیدیته (pH) آن بالاتر از خاک مریخ بود، اما هیچکدام برای رشد گیاه سمی نبودند.

محققان تأکید می‌کنند که امکان رشد گیاهان در هر نقطه از مریخ یا ماه وجود ندارد و کشت گیاهان باید صرفا در یک محیط با کنترل دمایی – با شرایط دمایی نزدیک به زمین – انجام شود؛ دمای مریخ بین منفی 132 تا 26 درجه سانتیگراد متغیر است، چون این سیاره جو بسیار ضعیفی دارد. همچنین ساکنان آینده مریخ باید برای کشاورزی به نیتروژن طبیعی نیاز دارند که یک ترکیب مهم برای رشد گیاه محسوب می‌شود و این ترکیب باید به خاک افزوده شود.

البته مشخص نیست که خاک واقعی مریخ یا ماه از شرایط لازم برای رشد گیاه برخوردار باشد. ناسا قصد دارد با اجرای پروژه احداث باغ فضایی، شرایط کشت گیاهان برای ساکنان آینده مریخ را فراهم کند؛ پروژه Mars Plant Experiment شامل بررسی امکان رشد گل‌هایی از گونه آرابیدوپسیس (Arabidopsis) در سیاره سرخ است. گیاهان گلدار بطور مستقیم در خاک مریخ کاشته نمی‌شوند تا اکوسیستم احتمالی این سیاره دست نخورده باقی بماند؛ در پروژه MPX از یک ماهواره کیوب‌ست (CubeSat) استفاده می‌شود که به قسمت خارجی بدنه مریخ‌نورد 2020 ناسا متصل شده و جعبه حاوی هوا و 200 دانه گیاه آرابیدوپسیس است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1787روز قبل
يکشنبه 23/6/1393 - 18:37
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2227 )

جذاب‌ترین تصاویر فضایی ماه گذشته

اگر به هنر عکاسی و تماشای تصاویر فضایی علاقه‌مند هستید، از این آلبوم زیبا لذت خواهید برد. در این مطلب، جذاب‌ترین تصاویر فضایی یک ماه گذشته را برای شما گردآوری کرده‌ایم. بیایید در آلبوم تصاویر فضایی آگوست 2014 از سالاد سبز فضایی تا درخشش اسپانیولی را در این مجموعه مهمان ما باشید.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

رعد و برق گرمسیری

گروه سرگرمی ROZANEH

موشک فضایی آریان پنج در حال آغاز سفر فضایی خود از ایستگاه فضایی کئورو واقع در جزیره گینه فرانسوی به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) است. این موشک حاوی بیش از 20 تن تجهیزات برای این مرکز فضایی است.


سبزی کهکشانی

گروه سرگرمی ROZANEH

یک مهندس آلمانی در "مرکز هوافضای برمن" مشغول تحقیق بر روی ایجاد پایگاه‌هایی در ماه یا مریخ است تا بتوان به کمک پدیده‌ی گلخانه‌ای که موجب گرمایش زمین شده، در فضا سبزیجات پرورش داد. حداقل امیدواریم این محققان مانند کشاورزان جنوب پایتخت به فکر استفاده از فاضلاب برای پرورش سبزیجات نیفتند!


رخت‌شویی فضایی!

گروه سرگرمی روزنه

یک کارگر آژانس فضایی روسیه مشغول آویزان کردن لباس‌های فضایی و خشک شدن آن‌ها پیش از برگزاری جلسه آموزشی و شبیه‌سازی فرود کپسول فضایی در آب، برای سه فضانورد این مرکز است. به نظر شما اگه لکه‌های روی لباس‌های فضایی پاک نشه باید چه کار کرد؟!


فاز عبور

http://www.rozanehonline.com

در این تصویر زیبا، ماه در حال گذر بین رصدخانه پویای خورشیدی (SDO) و خورشید تابان منظومه شمسی خودمان است. این رویداد که دو بار در سال اتفاق می‌افتد، از روی کره زمین قابل مشاهده نیست.


ستاره‌ی شرحه شرحه

گروه سرگرمی ROZANEH

تصویری از بقایای ابرنواختر G292.0+1.8 که توسط رصدخانه اشعه ایکس ناسا به نام چاندرا گرفته شده است. بقایای در حال انبساط این ستاره متلاشی شده با سرعت میلیون‌ها مایل در ساعت در حال حرکت هستند.


سپری برای خورشید

گروه سرگرمی روزنه

تصویری از اتاق تر و تمیزی در نورتروپ که سپر خورشیدی که قرار است بر روی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا نصب شود، در آن پهن است. اگر کره آبی ما سپر دفاعی به نام جو نداشت، شاید ما نیز بی‌نیاز از چنین سپرهایی نبودیم!


طوفان چرخنده!

روزنه آنلاین

تصویری از طوفان آرتور در حال خزیدن بر فراز سواحل شرقی ایالات متحده و مورد عنایت قراردادن ساکنان این بخش از زمین! وقوع این طوفان در روز چهارم جولای، مصادف با سالگرد استقلال این کشور، موجب بروز خسارت سنگینی شد که حدود 14 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.


وانت فضایی!

www.ROZANEHONLINE.com

راکت قلب عقرب شرکت اوربیتال ساینس حامل فضاپیمای کایکنوس (Cygnus) بر روی سکوی پرتاب پایگاه هوایی والوپ ناسا واقع در ویرجینیا جا خوش کرده است. این موشک حامل محموله‌های مورد نیاز برای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است.


درخشش اسپانیولی

گروه سرگرمی روزنه

تصویری بر فراز شبه جزیره ایبری در شب که از ایستگاه بین‌المللی فضایی گرفته شده است. در این تصویر فضایی شبانه می‌توانید شهرها و روستاهایی از کشورهای اسپانیا و پرتغال و منطقه آندورا را ملاحظه نمایید.


طلوع فضایی

http://www.rozanehonline.com

یک صبح دیگر در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS). الکساندر گرست، فضانورد آلمانی تصویری از انعکاس نور آفتاب بر پهنه‌ی بی‌کران اقیانوس آبی را از آن بالا ثبت کرده. شاید اگر من آن بالا بودم یک صبح به خیر جانانه به همه زمینیان می‌گفتم...

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1787روز قبل
جمعه 21/6/1393 - 17:30
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2227 )

کشف خانه جدید راه شیری در نخستین نقشه‌برداری از «بهشت بیکران»


1409995618958_2.jpg

دانشمندان یک ابرخوشه غول‌پیکر کهکشانی را به عنوان خانه اولیه کهکشان راه‌شیری معرفی کرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این ابرخوشه که «Laniakea» نام گرفته در زبان هاوایی به معنی بهشت بیکران بوده که بخوبی ساختاری با طول 500 میلیون سال نوری با 100 هزار کهکشان و جرمی معادل صد کوادریلیون خورشید را توصیف می‌کند.

البته این ابرخوشه تنها گوشه‌ای از جهان قابل مشاهده است.

دانشمندان از مدتها قبل می‌دانستند که کهکشانها بطور تصادفی در جهان توزیع نشده‌اند، بلکه با یکدیگر در خوشه‌هایی گرد هم آمده‌اند.

در بزرگترین مقیاس، کهکشانها مانند مروارید به ریسمان کشیده شده و رشته‌های درخشان را تشکیل داده‌اند. هنگامی که این رشته‌ها یکدیگر را قطع می‌کنند، ابرخوشه‌های عظیمی از کهکشانها را تولید می‌کنند که حرکت آنها تحت تاثیر گرانش است.

کهکشان راه شیری در نزدیکی لبه یکی از همین ابرخوشه‌ها قرار گرفته که ستاره‌شناسان برای اولین بار توانسته‌اند نقشه اندازه آن را طراحی کنند. این نخستین ابرخوشه‌ای است که دانشمندان موفق به اندازه‌گیری آن شده‌اند.

در Laniakea کهکشانها به سمت داخل به سوی منطقه‌ای موسوم به «جاذب بزرگ» (Great Attractor) جریان دارند که معادل یک دره بزرگ گرانشی است.

در اطراف Laniakea چهار ابرخوشه همسایه موسوم به شپلی، هرکول، کما و برساووش-حوت قرار دارند.

انتهای پیام

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1787روز قبل
يکشنبه 16/6/1393 - 23:16
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2227 )

عجیب‌ترین هواپیمای ناسا با سوخت روغن سرخ‌کردنی

دانش > فناوری - گریسد لایتنینگ (به معنی صاعقه چرب) نامی است که کارشناسان ناسا روی این هواپیمای عجیب و غریب نهاده‌اند. این هواپیما از سیستم پیشرانش دومرحله‌ای بهره می‌برد که 10 ملخ را می‌چرخاند.

این هواپیمای مدل 3 متری با نام کامل جی.ال 10 گریسد لایتنینگ به موتور دیزلی مجهز است که درون کابین هواپیما نصب شده و سوخت مشتق شده از روغن سرخ‌کردنی را برای تولید برق مصرف می‌کند. برق تولیدی نیز برای چرخاندن 10 موتور این هواپیما استفاده می‌شود که 8 تای آن ها روی بال‌ها و 2 تای دیگر روی بالچه‌های عقب نصب شده‌اند.

برای برخاستن هواپیما، بال‌ها و بالچه‌های عقب به وضعیت عمودی می‌چرخند و هر 10 موتور هواپیما، ملخ‌ها را با قدرت تمام می‌چرخانند تا هواپیما به هوا بلند شود و در هوا معلق شود. وقتی هواپیما به ارتفاع مناسب رسید، بال‌ها و بالچه‌ها به وضعیت افقی می‌چرخند و با استفاده از دو موتور انتهای بال به حرکت خود ادامه می‌دهد.

نخستین آزمایش این هواپیما به تازگی با موفقیت انجام گرفته و ناسا امیدوار است در آزمایش‌های بعدی بتواند با تکمیل این ایده به روشی اقتصادی و نوین برای کاهش آلایندگی کربن پروازهای تجاری دست یابد.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1787روز قبل
يکشنبه 16/6/1393 - 22:57
vahidkhorasani ( تعداد مطالب : 10 ) ( تعداد نظرات : 1 )

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، آیندهٔ تکنولوژی هوافضا می‌تواند به‌جایی برسد که هواپیماهای بدون سرنشین، خودشان را در حین پرواز تعمیر کنند، برای گسترش حوزهٔ مأموریت به هواپیماهای کوچک‌تر تبدیل شوند و یا موشک‌ها را با انرژی هدایت‌شونده در حین پرواز هدف قرار دهند.

سرعت پیشرفت تکنولوژی آن‌قدر زیاد است که هیچ‌کسی نمی‌تواند بگوید دقیقاً در چندین سال آینده چه پیشرفت‌هایی در روبروی ما خواهد بود ولی شرکت BAE که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنایع دفاعی در دنیا است از برخی احتمالات صنعت هواپیما در سال ۲۰۴۰ سخن می‌گوید.

BAE Systems تنها در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۱۱۷ میلیون یورو درزمینهٔ تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده با اطمینان از تکنولوژی‌هایی سخن می‌گوید که احتمالاً در آینده شاهد آن‌ها خواهیم بود.

چاپگرهای سه‌بعدی هم‌اکنون با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند و شرکت BAE Systems‌ ادعا می‌کند این چاپگرها در سال ۲۰۴۰ به جایگاهی می‌رسند که می‌توانند هواپیماهای کوچک بدون سرنشین درست کنند.

محققین BAE ادعا می‌کنند هواپیماهای بدون سرنشین کوچک را می‌توان به‌وسیلهٔ چاپگرهای سه‌بعدی پیشرفته که بر روی هواپیما سوار می‌شوند، لایهٔ افزودنی و مونتاژ به‌وسیلهٔ روبات ساخت.

نوعی از این هواپیماها با پره‌های بزرگی که بر روی بال‌هایشان دارند می‌توانند شهروندان یا سربازان نظامی را از شرایط خطرناک نجات دهند. از این تکنولوژی می‌توان برای ساخت هواپیماهای مناسب برای تجسس طولانی‌مدت و یا تجسس استقامتی نیز استفاده کرد.

BAE Systems concept designs

«گروه ضربت انطباق پذیر فوق‌العاده» نامی است که برای تکنولوژی هواپیمای جنگی سال ۲۰۴۰ انتخاب‌شده است. با این تکنولوژی یک هواپیمای پیشتاز می‌تواند در هر سناریوی نامعلومی وارد شود و هر آنچه برای انجام آن مأموریت بر اساس شرایط موجود نیاز دارد سریعاً بسازد.

این هواپیماها می‌توانند در صورت افتادن در محدودهٔ دشمن بوردهای الکترونیکی خودشان را آب کنند و یا به صورتی فرود بیایند که بشود بعداً از آن‌ها استفاده کرد.

Nick Colosimo یکی از کارشناسان و مدیران BAE Systems می‌گوید: البته ما نمی‌دانیم دقیقاً چه تکنولوژی‌هایی در سال ۲۰۴۰ وارد صنایع هواپیمایی خواهند شد ولی خیلی عالی است اگر بتوانیم یک تصویر کلی ازآنچه ممکن است پیشرفت تکنولوژی‌های کنونی برایمان در آینده به ارمغان بیاورد برای مردم ترسیم کنیم.

او همچنین ابراز داشت: BAE Systems دارای میراث غنی درزمینهٔ تحقیق و توسعه است. تیم ما دارای پیشینهٔ چندین دهه کار تحقیق و توسعه توسط هزاران دانشمند و مهندس است.

هواپیمای بدون سرنشین که گفته شد تنها یکی از ۴ تکنولوژی  است که BAE پیش‌بینی می‌کند در سال ۲۰۴۰ یا حتی زودتر در صنایع هواپیمایی بکار گرفته شود.

دیگر تکنولوژی که ممکن است در سال‌های آینده شاهد آن باشیم Survivor نام دارد و به قطعات هواپیما قابلیت می‌دهد که خودشان را تعمیر کنند.

BAE Systems concept designs

بر اساس صحبت‌های سخنگوی BAE پروژهٔ Survivor شامل نوعی سیال چسب مانند است که به جت‌ها اجازه می‌دهد اگر در حین پرواز آسیب ببینند، خودشان را تعمیر کنند. این استفادهٔ پیشرفته از مواد باعث به وجود آمدن هواپیماهای جان‌سختی می‌شود که می‌توانند در خطرناک‌ترین سناریوهای  مأموریت‌های حیاتی انجام دهند.

Transformer دیگر تکنولوژی احتمالی هواپیماها در سال ۲۰۴۰ است. Transformer نوعی هواپیمای برد بلند است که با ورود به مقصد به چند هواپیمای کوچک‌تر تبدیل می‌شود.

BAE Systems concept designs

BAE هواپیمای Transformer را این‌گونه توصیف می‌کند: یک سیستم انعطاف‌پذیر هواپیمایی که چند جت کوچک‌تر را برای پرواز بهتر  باهم ترکیب می‌کند و می‌تواند آن‌ها را از هم جدا کند تا با هر شرایطی هماهنگ شوند.

وقتی Transformer به مقصد رسید می‌تواند از هم جدا شود و برای انجام مأموریت‌های متنوعی به کار گرفته شود. می‌تواند در صورت تهدید شدن حمله کند، از مواضع دشمن تجسس بکند و یا حتی تدارکات به نیروها برساند.

دیگر تکنولوژی آیندهٔ صنایع هوایی، سلاح‌های انرژی هدایت‌شونده (DES) هستند. این سلاح‌ها می‌توانند با سرعت نور به موشک‌ها حمله کنند و آن‌ها را در هوا نابود سازند، قبل از اینکه باعث آسیب‌های جانی و مالی در زمین بشوند.

BAE Systems concept designs

کارشناسان BAE ادعا می‌کنند سلاح‌های انرژی هدایت‌شونده می‌توانند با اشعه‌های متمرکز انرژی به تهدیدهای هوایی حمله کنند و نیروهای زمینی را از خطر موشک‌ها و خمپاره‌ها ایمن سازند. این تکنولوژی می‌تواند در آینده در هواپیماها بکار گرفته شود. بدین‌صورت جت‌هایی که با سرعت زیادی حرکت می‌کنند می‌توانند موشک‌ها را در هوا با دقت هدف بگیرند. البته می بایست  تمام شده ی این هواپیما ها را برای صنایع هوایی و دفاعی کشورهای مختلف در نظر گرفت

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2192روز قبل
چهارشنبه 18/4/1393 - 11:58
kastrol ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 7 )

این موارد چند نمونه از سوخت های قابل ساخت به صورت دستی برای موشک مدل است:

پتاسیم پرمنگناب+پودر آلومینیوم

پتاسیم کلرات+منیزیم

پتاسیم نیترات+سوخت شکر

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2523روز قبل
پنج شنبه 5/10/1392 - 18:38
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

یک مبتکر خلاق موفق به خلق یک نقشه تعاملی شده که جریان‌های کنونی و به‌روز باد را در سراسر زمین به شکل زیبایی نشان می‌دهد.

9-869.jpg

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این پروژه، «نقشه باد زمین» (Earth Wind Map) نام دارد و بادها را مانند خطوطی مارپیچ و به همراه طرحواره‌هایی از قاره‌های موجود در زیر آنها، نمایش می‌دهد.

این نقشه نسیم‌های ملایم را با رشته‌های نازک سبز نمایش می‌دهد، در حالی که بادهای قوی به رنگ زرد روشن هستند و قوی‌ترین جریان‌ها نیز به رنگ قرمز روشن مشاهده می‌شوند.

کاربران می‌توانند مکان مطلوبشان را انتخاب کرده و برای نمایش سرعت باد در نقطه‌ای خاص بر روی آن کلیک کنند.

با استفاده از این نقشه، اثرات پنج باد موجود در اقیانوس هند و شمال و جنوب اقیانوس آرام و اطلس را می‌توان در سراسر جهان رهگیری کرد.

«کامرون بکاریو»، مهندس نرم‌افزار، خالق این پروژه گزارش شده است.

این نقشه با استفاده از داده‌های «مرکز ملی حفاظت از محیط زیست»، «مرکز خدمات ملی آب‌و‌هوا» و «سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا» امریکا تهیه شده و هر سه ساعت یک بار به‌روز می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2527روز قبل
يکشنبه 1/10/1392 - 13:58
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

با استفاده از چشم قدرتمند تلسکوپ فضایی هابل، دانشمندان علائم ضعیفی از آب را در جو پنج سیاره دوردست کشف کردند.

2-1952.jpg

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وجود آب جوی پیش‌تر در تعداد معدودی از سیارات فراخورشیدی واقع در آن سوی منظومه شمسی، که حول ستارگانشان می‌چرخند، گزارش شده بود.

با این حال، این اولین مطالعه با هدف سنجش و مقایسه نمایه‌ها و شدت این علائم در چندین جهان به شمار می‌آید.

این پنج سیاره که WASP-17b ،HD209458b ،WASP-12b ،WASP-19b و XO-1b نام دارند، حول ستارگان مجاورشان می‌چرخند و شدت نشانه‌های آب در آن‌ها متغیر بود.

جرم کیهانی HD209458b دارای قوی‌ترین نشانه‌های آب است و علائم چهار سیاره‌ دیگر نیز با آب مطابقت دارد.

آوی ماندال، دانشمند سیاره‌ای مرکز پرواز فضایی گودارد واقع در گرینبلت و رهبر ارشد این مطالعه، گفت: ما بسیار مطمئن هستیم که علائم آب را بر روی چندین سیاره دیده‌ایم.

این تحقیق بخشی از سرشماری جو سیاره‌های فراخورشیدی به رهبری ال. دریک دمینگ از دانشگاه مریلند بود.

هر دوی تیم‌های تحقیقاتی حاضر در این پروژه از دوربین 3 میدان وسیع هابل برای کنکاش جزئیات جذب نور از خلال جوهای سیاره‌های مزبور بهره بردند.

مشاهدات آن‌ها در طیفی از طول‌موج‌های مادون قرمز انجام شد. در چنین طیفی علائم آب در صورت وجود، ظاهر می‌شوند؛ دانشمندان اشکال و شدت نمایه‌های جذب را مقایسه کرده و ثبات علائم به آن‌ها اطمینان داد که آب را کشف کرده‌اند.

این پنج سیاره جهان‌های عظیم و داغی هستند که نزدیک به ستارگان میزبانشان می‌چرخند.

«دوربین 3 میدان وسیع» هابل یکی از معدود سامانه‌هایی است که جو سیاره‌های فراخورشیدی موجود در فاصله چندین تریلیون مایلی از زمین را رصد می‌کند.

این مشاهدات چالش‌برانگیز فقط زمانی اجرایی می‌شوند که سیاره‌ها به هنگام عبور از مقابل ستاره میزباشان رصد شوند.

محققان می‌توانند گازهای موجود در جو یک سیاره را با تعیین این نکته شناسایی کنند که چه طول موج‌های نور ستاره منتشر و این که کدام یک به طور نسبی جذب می‌شوند.

جزئیات این مطالعه در Astrophysical Journal منتشر شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2527روز قبل
يکشنبه 17/9/1392 - 15:39
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

ناسا با استفاده از یک مدل ریاضیاتی، نقشه‌ای از بادهای سراسر زمین را ارائه داده است.

9-841.jpg

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان با استفاده از این مدل که نمایش‌دهنده حرکت بادها و دیگر پدیده‌های جوی بر روی زمین از ماه مه 2005 تا مه 2007 بوده، شبیه‌سازی کاملی را ارائه کرده‌اند.

به گفته بیل پونام، یکی از خالقان مدل مزبور، ایده وی و همکارانش ارائه نسخه‌ای با تفکیک‌پذیری بالا از آنچه جو در هر زمانی ممکن است به نظر برسد، بوده است.

در این نقشه بادهای سطحی و بادهایی که انسان‌ها حس می‌کنند، به رنگ سفید نشان داده شده است.

دایره‌های سفید و روشن بر فراز اقیانوس اطلس و دریای چین، گردبادها هستند. همزمان، خطوط رنگی نشان‌دهنده بادهای سطح بالاتر در ارتفاعی حدود 10 کیلومتری بالای سطح دریاست.

رنگ‌های بادهای سطوح بالاتر، نشان‌دهنده سرعت آنها هستند که طیفی از صفر تا 175 متر در ثانیه را نشان می‌دهند؛ در این میان، بادهای قرمزرنگ از بالاترین سرعت برخوردارند.

ماهواره‌های ناسا مقادیر کافی از داده‌های دنیای واقعی در خصوص بادها و دیگر پدیده‌های جوی کره زمین را جمع‌آوری می‌کنند.

این داده‌ها روزی چهار بار در مدلی موسوم به «مدل سیستم مشاهده زمین گودارد» (GEOS-5) قرار داده می‌شود.

محاسبات اضافی سپس به پرکردن باریکه‌های زمین که ماهواره‌ها آن‌ها را پوشش نمی‌دهند، کمک می‌کند.

مدل GEOS-5 همچنین دماهای سطحی بر روی زمین و حرکت غبار، بارش‌ها، شوری دریا، کربن و سولفات‌ها را در سراسر زمین مدلسازی می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2527روز قبل
يکشنبه 10/9/1392 - 18:38
  • تعداد رکورد ها : 1738