raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )نسبت حجمی مقدار آب موجود در برف نسبت به باران یک به ده است

چرا زمان بارش برف همه جا آرام است؟
برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده که چرا خیابان های شلوغ و جاده در زمان بارش برف ساکت می‌شوند؟ این سکوت از کجا می آید؟
زمانی که دسته تازه ای از برف روی زمین می‌نشیند انگار جهان تمایل به آرامش و سکوت دارد. این موضوع می‌تواند به عوامل انسانی نیز نسبت داده شود. یکی از این عوامل می‌تواند کم شدن تعداد خودروها برای گیرنیفتادن در ترافیک و کمتر شدن ازدحام جمعیت در زمان بارش برف باشد.

با این حال دلایل علمی برای این آرامش وجود دارد. زمانی که یک دسته برف تازه مانند پتو روی زمین می‌نشیند جهان تبدیل به یک سرزمین عجایب می شود. کارشناسان هواشناسی معتقدند وقتی دانه های برف روی هم انباشته می‌شوند، فضای خالی بیشتری نسبت به انباشته شدن آب بین آنها به وجود می آید. وجود این فضاهای خالی امواج های صوتی را جذب می کند و دیگر صدا نمی‌تواند انعکاس پیدا کند.

یک اینچ باران معادل 10 اینچ برف خواهد بود، .

اما نسبت حجمی مقدار آب موجود در برف نسبت به باران یک به ده است. به طوری که یک اینچ باران معادل 10 اینچ برف خواهد بود. اما مقدار مایع آنها ثابت است و فقط در برف مایعات منجمد شده و در هوای سردتری دریافت می‌شود و در همین سرمای زیاد جنبش ذرات هوا کمتر است. سردی هوا و لغزندگی خیابان ها باعث می شود بسیاری از مردم از خانه هایشان بیرون نیایند و حیوانات نیز به علت کمبود غذا و محیط امن در پناهگاه های خود بمانند.

با این حال دانه های برف روی هم انباشته شده برف و فضاهای خالی بین آنها مانند یک عایق صدا عمل کرده و به تنهایی مقدار زیادی از صدای محیط را جذب می کند تا آرامش یک روز برفی را به مردم هدیه کند.

منبع : mehrnews.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2000روز قبل
شنبه 5/2/1394 - 7:10
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

2013-08-21-09-33-32-holding-hands-1080x675

کودکانی که وابستگی شدید به والدینشان در سنین پائین دارند در سن بزرگسالی دچار مشکلات روحی و روانی بیشتری نسبت به دیگرافراد خواهندشد.

نوشت: برای خرید به سوپرمارکت رفته بودم و لابه‌لای قفسه‌ها می‌گشتم که صدای جیغ دختربچه‌ای 3-2 ساله توجهم را جلب کرد. دخترک پشت دخل نشسته بود و هراسان جیغ می‌زد و گریه می‌کرد و مغازه‌دار که دایی‌اش بود، نمی‌توانست گریه او را قطع کند. مادر کودک که چند دقیقه قبل از مغازه بیرون رفته بود با ادامه گریه بچه مجبور شد دوباره برگردد و بچه را آرام کند. وضعیتی که آن روز در مغازه مشاهده کردم برای من تازگی نداشت.

بارها با بچه‌هایی مواجه شده بودم که از بودن در هر فضایی که مادرشان نباشد، احساس ناامنی می‌کردند و جیغ و گریه راه می‌انداختند. در روانشناسی گفته می‌شود این بچه‌ها سبک دلبستگی ناایمن دارند. سبک دلبستگی موضوع مهمی در شکل‌گیری و رشد شخصیت کودکان است که شاید کمتر درباره آن شنیده باشید اما می‌تواند آینده فرزند شما را زیر و رو کند. بچه‌ها از بدو تولد چون همه نیازهایشان توسط مادر برآورده می‌شود بسیار به حضور او وابسته‌اند. از ۶ماهگی تا ۳سالگی بچه‌ها دوست دارند مدام کنار مادر باشند و وقتی مادر از آنها فاصله می‌گیرد واکنش نشان می‌دهند. این واکنش شکل‌های مختلفی دارد. برخی کودکان با دور شدن مادر مضطرب نمی‌شوند اما با برگشتن او شاد می‌شوند. این‌ها سبک دلبستگی ایمن دارند. بعضی بچه‌ها با برگشتن مادر، باز هم ناآرام هستند و پرخاش می‌کنند که سبک دلبستگی ناایمن دارند و برخی کودکان با وجود بی‌تابی‌هایی که برای حضور مادر دارند، با برگشت مادر به او بی‌محلی می‌کنند و از او اجتناب دارند. این کودکان دارای سبک دلبستگی اجتنابی هستند.

3سالگی اوج شکل‌گیری سبک‌های دلبستگی است و رفتار مادر تعیین می‌کند که فرزند چطور سبکی داشته باشد. اهمیت این ماجرا وقتی بیشتر می‌شود که بدانید الگوهای دلبستگی همیشه با بچه‌ها می‌ماند و روابط عاطفی‌شان در بزرگسالی بر مبنای همین الگوها شکل می‌گیرد. بنابراین موفقیت یا شکست در روابط عاطفی آنها بستگی به این دارد که در دوران کودکی چه سبکی از دلبستگی را تجربه کرده‌اند.

اما وظیفه شما به عنوان یک مادر چیست؟ مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که در فرزندتان سبک دلبستگی ایمن را شکل دهید. او باید دریابد که همیشه از حضور و حمایت شما برخوردار است. هنگام بازی کنار او بنشینید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید. او را بسیار نوازش کنید و در آغوش بگیرید. هیچ وقت کودک را تهدید به ترک کردن و تنها گذاشتن نکنید. وقتی باید او را در اتاق تنها بگذارید، چند دقیقه یک بار به او سرکشی کنید یا در جایی بگذاریدش که بتواند متوجه حضور شما شود و شما را از دور ببیند. نیازهای کودک (گرسنگی، نظافت، حمایت در مقابل ترس‌ها و دردهایش و…) را بلافاصله برآورده کنید تا کودک از حضور شما در زندگی‌اش مطمئن باشد.

روزنامه ایران

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
سه شنبه 1/2/1394 - 20:0
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )
اطلاعاتی جالب درباره لواشک! چرا اسم لواشک دهان را آب می‌اندازد؟

لواشک جز خوراکی هاییست که طرفداران زیادی دارد. در این مطلب نگاهی میکنیم به جزئیاتی از این خوراکی ترشمزه!

قسمتی از دستگاه عصبی ما به نام سیستم لیمبیک، مربوط به احساس لذت است و با یادآوری خاطرات تلخ و شیرین، فعال می‌شود و همان احساسی که در آن زمان خاص در بدن ما رخ می‌دهد، با یادآوری‌اش هم اتفاق می‌افتد.

به عنوان نمونه، کسی که معتاد است با دیدن یک سوزن یا شخصی که یک بار از او مواد خریده، هوس می‌کند که سراغ موادمخدر برود! در مورد خوراکی‌ها هم همین اتفاق در مغز ما می‌افتد. به عنوان نمونه مغز با دیدن یا شنیدن نام خوراکی‌های ترشی مانند لواشک یا قره‌قروت یا حتی به یادآوردن آنها، تحریک می‌شود و سیستم گوارشی و بلعمان را فعال می‌کند و به همین دلیل، ما با دیدن و شنیدن نام خوراکی‌های ترشی مانند لواشک، دهانمان آب می‌افتد.

چرا اسم لواشک دهان را آب می‌اندازد؟

نکته مهمی که باید در این‌باره بگویم این است که سیستم لیمبیک تنها زمانی فعال می‌شود که ما برای یک بار هم که شده، تجربه انجام دادن یک کار یا خوردن یک خوراکی خاص را داشته باشیم. بنابراین کسی که تا به حال لواشک یا آلوچه نخورده باشد به هیچ‌وجه با شنیدن نام آنها دهانش آب نمی‌افتد اما به محض تجربه کردن و لذت بردن از خوردن آنها، این واکنش در دهانش احساس می‌شود.

البته نباید از خاطر برد که زیاده‌روی در خوردن این خوراکی‌ها به راحتی می‌تواند کالری مازاد را وارد بدن کند و اضافه وزن به بار آورد. پس با هر تعارفی نباید مقدار زیادی از این خوراکی‌ها را میل کنید؛ زیرا به راحتی چاق خواهید شد؛‌ چیزی که برای خیلی از ما پیش می‌آید و وقتی با چند کیلو اضافه وزن روبه‌رو می‌شویم، اغلب می‌گوییم من که هیچی نمی‌خورم، نمی‌دانم این اضافه وزن از کجا آمده است؟!

منبع: yjc.ir
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
سه شنبه 1/2/1394 - 19:31
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

فارنت - حسن کریمی: اگر از جمله افرادی هستید که علاقه زیادی به شغل خود ندارند و یا حتی ممکن است به نهایت آنچه از شغل خود انتظار دارند رسیده باشند، صبح شنبه‌ها می‌تواند عذاب‌آورترین روز هفته و یک کابوس بی‌مثال برای شما باشد.

چگونه عاشق شنبه ها اولین روز کاری هفته شویم!؟

روشی ساده برای رهایی از این امر می‌تواند پیداکردن یک شغل دیگر باشد اما به نظر می‌رسد همچنان روش‌هایی برای احیای میل و رغبت شما به انجام و ادامه کار وجود داشته باشد.

اگر از جمله افرادی هستید که صبح شنبه در نهایت بی‌میلی از تختواب بیدار می‌شوید و در محل کار نیز تمام تلاش خود را می‌کنید تا جلوی گریه‌های از سر! افسردگی خود را بگیرید، راهکارهای زیر می‌توانند شما را یکی از عاشقان صبح‌ شنبه کنند.

برداشتی کامل و واضح از انتظارات خود داشته باشید


تصورکنید که انتظارات و برداشت‌هایی از شغل خود داشته باشید که به‌هیچ وجه واقع‌گرایانه نیستند. این تصورات می‌توانند باعث بی‌میلی شما نسبت به انجام شغل شوند. به عنوان یک راهکار سعی کنید صحبتی با مدیر یا مسئول ذیربط داشته باشید و انتظارات خود از شغل و انتظارات وی از شما را با یکدیگر در میان بگذارید.

چگونه عاشق شنبه ها اولین روز کاری هفته شویم!؟

شاید آنچه شما قصد دارید انجام دهید، دقیقا آن‌چیزی نیست که شرکت یا سازمان، شما را برای انجام آن استخدام کرده است. با این اوصاف می‌توانید روشی برای درک بهتر از شرح شغل خود برای برآورده‌کردن نیازهای خود و شرکت بیابید.

یافتن راهی به منظور یادگیری مهارت‌های جدید


اگر به یادگرفتن مهارت‌های جدید ادامه دهید، مطمئنا در جای ثابت درجا نخواهید زد. در صورتی که تصور شما از شرکت محل کارتان همانند یک دانشگاه یعنی مکانی برای گرفتن واحدهای درسی مختلف باشد و شغل خود را همانند یک کلاس درس درنظر بگیرید، مطمئنا احساس بهتری خواهید داشت. همواره در نظر داشته باشید که در هر شغلی، چیزی برای یادگرفتن وجود دارد.

چگونه عاشق شنبه ها اولین روز کاری هفته شویم!؟

مدنظر قراردهید که چه مهارت‌هایی می توانند به بهبود شرایط شما کمک کنند. یک تکنولوژی جدید یا بهبود شرایط حرفه‌ای شغل شما می‌تواند از این دسته راهکارها باشد. افراد اغلب به این علت که تصور می‌کنند همه موارد مرتبط با شغل خود را تمام و کمال انجام داده‌اند، شغل خود را دوست ندارند، دقیقا در این نقطه ممکن است احساس افسردگی کنید. فرض کنید که ۳۵ سال از عمر شما گذشته و اکنون با خود می‌اندیشید که آیا ۳۰ سال باقی‌مانده از عمر من نیز به همین منوال خواهد گذشت؟ ثبت‌نام در کلاس‌های مختلف و یا شرکت در کنفرانس‌ها راه‌حل‌هایی ایده‌ال برای ایجاد دوباره حس اشتیاق به کار در شما هستند و از سوی دیگر به افزایش میزان مهارت شما نیز کمک خواهندکرد.

با افراد مرتبط با شغل خود در ارتباط باشید


آیا تاکنون اندیشیده‌اید که آنچه شما انجام می‌دهید چه تاثیری در دنیای واقعی دارد؟ ایجاد رابطه با افراد مرتبط و دریافت‌کننده خدمات شما می‌تواند به درک ارزش و اهمیت کار شما در زندگی افراد دیگر کمک کند. عمده کاری که ما امروزه انجام می‌دهیم، نوشتن در محیط کار است اما این نوشتن ساده چه تاثیری در زندگی واقعی دارد؟ ارتباط با افراد ورای فعالیت‌های شرکت می‌تواند به کشف اشتیاق و علاقه شما به شغلتان کمک کند.

محیط اطرافتان را با افراد علاقمند به کارشان پرکنید


احساسات، واگیردار هستند! افرادی که از شغلشان تنفر دارند این حس منفی را در دیگران نیز القا می‌کنند، این در حالیستکه افرادی که از شغلشان رضایت دارند، خوشحالی و شادمانی را به دیگران نیز انتقال می‌دهند. اگر می‌خواهید حس مثبت نسبت به شغل خود را افزایش دهید، به افرادی که در کنار شما حضور دارند و افکار و اخلاقی که به محل کار می‌آورند بنگرید.

چگونه عاشق شنبه ها اولین روز کاری هفته شویم!؟

اگر با وجود استفاده از روش‌های بالا همچنان خشنود و راضی نیستید شاید وقت یک جابجایی رسیده باشد. اگر فاصله میان انتظارات شما و توقعات شرکت پرشدنی نیست، اگر در کلاس‌های مختلف و کنفرانس‌های مختلف شرکت‌کرده‌اید و همچنان در محل کار احساس رضایت ندارید، اگر کنترل کاملی بر روی اخلاق و رفتارتان داشته‌اید و همچنان با احساس کسالت در صبح شنبه‌ها از تخت بیرون می‌آیید، زمان، زمان تغییر شغل است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
يکشنبه 30/1/1394 - 16:6
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

کودکی که جملاتی مانند «از این به بعد مادر بچه همسایه می‌شوم» را می‌شنود دچار ترس و تردید می‌شود و در محیط مهدکودک و مدرسه می‌ترسد که والدینش دیگر سراغ او نیایند.
میترا حکیم شوشتری با بیان اهمیت نگهداری کودک توسط مادر اظهار داشت: بهتر است مادران تا سه سالگی از فرزندان خود مراقبت کنند، هر چند وابستگی به مادر خوب نیست و کودک بهتر است هفته‌ای یک مرتبه توسط پدر و مادربزرگ خود نگهداری شود تا دوری از والدین خود را تمرین کند.

کودکان خود را چه موقع به مهدکودک بفرستیم
این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: چنانچه والدین ناچارند کودک خود را به مهدکودک بسپارند بهتر است این کار را قبل از هشت ماهگی او انجام دهند، زیرا کودک شناختی از محیط ندارد و می‌تواند به مربی خو گیرد. وقتی کودکان تعادل و حرکت را یاد می‌گیرند، به سختی افراد جدید را می‌پذیرند و واکنش آنها به افراد غریبه معمولاً خشونت و پرخاشگری است.

ویژگی‌های مهدکودک خوب کدام است؟

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: بهتر است والدین، کودکان خود را به مهدکودک‌هایی بسپارند که تعداد مراقب‌ها کم و ثابت باشد، زیرا مهدکودک هایی که مربیان گوناگونی برای انواع رشته‌ها مانند زبان و موسیقی و ... دارند موجب آسیب روانی به کودکان خردسال می‌شوند، چرا که دلبستگی در این کودکان شکل نمی‌گیرد.

ویژگی‌های مهدکودک خوب کدام است
وی افزود: وقتی افراد متفاوت هستند، کودک باید خود را با آنها هماهنگ کند و این انرژی روانی زیادی را از کودک می‌گیرد.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان تصریح کرد: بهتر است مهدکودک به محل زندگی یا کار مادر نزدیک باشد، تا کودک این حس را داشته باشد که به راحتی می‌تواند به محیط قبلی که خانه است بازگردد. همچنین بهتر است محیط مهدکودک شبیه خانه باشد و محرک‌های صوتی افراد زیادی در آن وجود نداشته باشد.

وی تأکید کرد: مهدکودک‌هایی مناسب هستند که نسبت مربی به کودکان متناسب باشد، بر این اساس بهتر است برای یک مربی حداکثر 5 کودک 3 تا 4 ساله وجود داشته باشد، هر چند اگر تعداد کودکان کمتر باشد بهتر است.

والدین چطور می‌توانند محیط مهدکودک را ارزیابی کنند
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان نشانه‌هایی که والدین می‌توانند توسط آنها محیط مهدکودک را ارزیابی کنند، گفت: والدین می‌توانند از بازدیدهایی که کودک در خانه انجام می‌دهد، محیط مهدکودک او را ارزیابی کنند، مثلاً کودکی که حین بازی با عروسک خود می‌گوید بچه بد! به تو مداد رنگی نمی‌دهم، به احتمال زیاد در مهدکودک مورد آزار هیجانی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: آموزش کودکان حین بازی صورت می‌گیرد، این در حالی است که کلاس‌های مهدکودک این چارچوب را ندارند و مربیان بیشتر از فلش‌کارت‌ها استفاده می‌کنند.

فرزند خود را نوازش کنید
وی خاطرنشان کرد: والدینی که فرزندان خود را به مهدکودک می‌سپارند باید در ساعاتی که با او هستند رفتار توأم با عواطف مثبت داشته باشند. این رفتارها باید با تماس پوستی و نوازش همراه باشد. 2 ساعت رفتار با عواطف مثبت و حفظ دوست داشتن می‌تواند از کیفیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار باشد.

چه کودکانی محیط مهدکودک را بهتر می‌پذیرند
این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: کودکی که احساس دلبستگی خوب داشته باشد، رفتار طردکننده‌ای از سوی مادر نداشته و جملاتی مانند «از دست تو خسته شده‌ام» نشنیده باشد، وقتی به مهدکودک یا پیش‌دبستانی می‌رود اوقات امنی را سپری می‌کند، اما کودکی که جملاتی مانند «از این به بعد مادر بچه همسایه می‌شوم» را می‌شنود دچار ترس و تردید می‌شود و در محیط مهدکودک و مدرسه می‌ترسد که والدینش دیگر سراغ او نیایند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: بهتر است والدین پیش از فرستادن فرزند خود به مهدکودک آداب دستشویی رفتن را به او بیاموزند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
پنج شنبه 27/1/1394 - 8:3
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )اخبار گوناگون - موجودات عجیبی که چیزی از آن ها نمی دانید +تصاویر

اختاپوس دامبو از نظر جثه ای بسیار ریزتر از نمونه های مرسومی است که در دریا دیده می شوند همچنین بدنی نرم تر دارند و باله های آن ها مانند گوش یکی از شخصیت های کارتونی به نام دامبو است.

کره زمین با حیوانات مختلف پوشیده شده است که از چهره و ویژگی های خاص بهره می برند. این حیوانات مختلف گاهی بسیار عجیب هستند به طوری که بعد از سال ها هم چیزی از آن ها نمی دانیم. البته ذکر این نکته نیز لازم است که هنوز دانشمندان به دنبال کشف موجودات جدیدی هستند که در اقصی نقاط این کره خاکی زندگی می کنند.

Axolotl

اخبار,اخبار گوناگون,موجودات عجیبی که چیزی از آن ها نمی دانید

این موجود عجیب به عنوان هیولای اقیانوس شناخته می شود و گاهی به عنوان سمندر مکزیکی نیز از آن یاد می شود. این موجود هنوز در دسته خاصی طبقه بندی نشده است زیرا سیستم بدنی پیچیده ای دارد همچنین هیچگونه پلکی روی چشم وجود ندارد. به طور کلی دیدن یک موجود شبیه سمندر در آب که تبدیل به ماهی شده است بسیار عجیب است.

Gerenuk

اخبار,اخبار گوناگون,موجودات عجیبی که چیزی از آن ها نمی دانید

این حیوان را شاید در نگاه اول با آهو یا دیگر موجودات این دسته اشتباه بگیرید اما باید بگوییم که او یک موجود جالب و متفاوتی است که بیشتر در کنیا، اتیوپی و تانزانیا دیده می شود. این موجودات شاخ های مجعد بلند و نازکی دارند که در میان حیوانات دیگر دیده نمی شود.

عنکبوت سیاه

اخبار,اخبار گوناگون,موجودات عجیبی که چیزی از آن ها نمی دانید

این عنکبوت در سال 2009 کشف شده است و تاری متفاوت از هر تار دیگر می تند. بنا به تحقیقات تاری که این عنکبوت از خودش تولید می کند یکی از مقاوم ترین موادی است که تا به حال در طبیعت کشف شده است. این تار می تواند موجودات و حشره های مختلف را به دام بیاندازد و حتی اگر انسان در آن گیر کند فرار برای او بسیار سخت می شود.

اختاپوس دامبو

اخبار,اخبار گوناگون,موجودات عجیبی که چیزی از آن ها نمی دانید

این اختاپوس از نظر جثه ای بسیار ریزتر از نمونه های مرسومی است که در دریا دیده می شوند همچنین بدنی نرم تر دارند و باله های آن ها مانند گوش یکی از شخصیت های کارتونی به نام دامبو است. این اختاپوس ها در رنگ های سبز، قرمز و زرد در دریا دیده شده اند و معمولا در عمیق زیاد دیده می شوند.

اخبار گوناگون - باشگاه خبرنگاران

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2000روز قبل
چهارشنبه 26/1/1394 - 16:40
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

اگر می خواهید از مراحل رشد جنین تان در دوران بارداری بیشتر بدانید، اینفوگرافی (داده نمایی) زیر را دنبال کنید.
نی نی بان، پردیس بختیاری: بارداری معمولا 40 هفته به طول می انجامد. اگر می خواهید از مراحل رشد جنین تان در این دوران بیشتر بدانید، اینفوگرافی (داده نمایی) زیر را دنبال کنید. 

تصویری: مراحل رشد جنین

تصویری: مراحل رشد جنین

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
سه شنبه 25/1/1394 - 10:5
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

خواب دیدن ، تعبیر خواب ، خواب های بی معنا

تعبیر خواب را بااصول علمی و دینی مسلم و قطعی مقایسه کنید

در تعبیر خواب ممکن است دچار اشتباه شویم، ولی این دلیل نمی شود که تعبیر کردن را کنار بگذاریم (دقیقاً مثل راه رفتن، حرف زدن و تمام کارهای دیگر).

همۀ ما در طول شب یا روز خواب هایی می بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی معنا باشند.

علت خواب های بی معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از یاران ایشان است فرمودند:

فکر کن ای مفضل!... در مورد خواب ها... که چگونه تدبیر کرده است حق تعالی... که راست آن ها را با دروغ آمیخته، به خاطر اینکه اگر همه آن ها راست می بودند، بی شک همه انسان ها پیغمبر بودند و پیغمبران را امتیازی از سایر انسان ها نبود، و اگر همه آن ها دروغ می بودند، سود و منفعتی در آن ها نبود و زائد و بی فایده می بودند. پس چنین مقرر فرموده که گاهی راست باشند و مردم به سوی مصلحتی راهنمایی شوند تا از آن بهره مند گردند یا اینکه از ضرر و زیانی دوری کنند، و بسیاری از آن ها دروغ می باشند تا کاملاً به آن ها اعتماد نکنند (کتاب توحید مفضل ترجمۀ علامه محمد باقر مجلسی، با کمی ساده نویسی).

پس مشخص شد که هم خواب های درست داریم و هم نادرست. حال سوال این است که چگونه آن ها را از هم تشخیص بدهیم؟ فهمیدن اینکه چه خوابی درست یا نادرست است راه و روش خودش را دارد و اینکه تعبیر خواب آن چه چیزی می شود نیز دارای راه روش مخصوص خودش می باشد که در این جا نمی خواهم به این روش ها بپردازم، ولی همین اندازه می گویم که در تمامی این راه و روش ها امکان خطا و اشتباه وجود دارد (دقیقاً مثل خود همان خواب ها!)... یعنی ممکن است خوابی را تعبیر کنید که اصلاً از پایه غلط بوده و صادق نباشد (مثلاً همان طور که گفته شد آن خواب را در اثر پرخوری قبل از خواب مشاهده کرده باشید) یا اگر هم آن خواب درست و صادق باشد، در تعبیر کردن آن دچار اشتباه شده باشید. همین باعث می شود انسان از تعبیر خواب هایی که می بیند ناامید شده و روی تمامی آن ها را خط بکشد... چون معمولاً تر و خشک را با هم می سوزانند... ولی آیا این درست است؟... اگر خیلی تنبل یا خیلی ترسو باشید می گویید "بله"... ولی جوابش مسلماً "نه" می باشد.

تعبیر خواب,خواب دیدن,علت خواب های بی معنا

علت خواب های بی معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری است

 مثل این می ماند که بگوییم چون در هنگام راه رفتن ممکن است دچار خطا و لغزش شویم و به زمین بخوریم و احیاناً سر، به جائی برخورد کرده و آسیب ببیند و احیاناً آسیب دیدگی موجب مرگ ما شود پس دیگر راه نرویم!

یا مثلاً بگوییم که چون در حرف زدن خود دچار اشکال می شویم (که معمولاً هم در طی روز، بارها این اتفاق می افتد) پس دیگر حرف نزنیم و سکوت کنیم!... چقدر اشتباه کردیم و می کنیم تا این حرف زدن را یاد گرفته ایم و یاد می گیریم.

این ها و هزاران مثال دیگر دلیل محکمی بر این می باشند که "اشتباه در تشخیص خواب درست از غلط  در تعبیر خواب و فهم معنای خواب نباید باعث چشم پوشی از تلاش برای جستجوی معنای خواب شود".

مثلاً خود من در کنار تعبیرهای اشتباهی که از خواب هایم داشته ام، خواب های فراوانی را نیز به درستی تعبیر کرده ام و از آن ها بهره برده ام (این با وجودی است که تعبیرگر و معبر خواب نیستم و فقط با تعبیر خواب آشنایی دارم). اگر مقاله "تعبیر با تقویم" را خوانده باشید حتماً متوجه شده اید که از بین حدود ۴۰۰ خوابی که در طی یکسال دیده ام، توانسته ام ۱۶۰ خواب را تعبیر کنم (البته در مورد درستی برخی از آن ها شک دارم، ولی مطمئن هستم که خیلی را درست به هدف زده ام)... خب این خیلی بهتر از دست روی دست گذاشتن است.

به جای بی اساس دانستن "تعبیر خواب" همیشه این دو نکته را به خاطر داشته باشید تا به پایه و اساس درستی برسید:

۱- تعبیر خواب ها را با اصول علمی و دینی مسلم و قطعی مقایسه کنید. مثلاً اگر در خواب دیدید که در حال پرستش بت هستید مسلماً نمی خواهند تو را تشویق به بت پرستی کنند و بگویند که بت بپرستید! چون با اصول دین مخالفت دارد، شاید با توجه به تعبیر "بت و بت پرستی" می خواهند بگویند که دچار گمراهی شده اید.

۲- پس از مقایسه با حقایق مسلم و بدیهی نیز اگر باز هم در مورد درستی تعبیر خواب شک دارید و به نتیجه ای نرسیدید، به "احتیاط" عمل کنید. یعنی مثلاً اگر "تعبیر" خواب، شما را به ساختن چیزی فرمان می دهد و در درستی آن شک دارید، چنانچه درست کردن آن چیز ضرری نداشته و دارای سود و منفعت است و در توان شما هم می باشد، پس آن را بسازید. یا اگر تعبیر خوابی، شما را به مسافرتی فرمان می دهد که در درستی آن شک دارید، چنانچه خطر این وجود دارد که در اثر این مسافرت دچار زیان شوید، پس لازم نیست به مسافرت بروید.

پس با این توضیحات در دنیای تعبیرها راه بروید و از افتادن نترسید و شکر "خواب دیدن" را به وسیلۀ "تعبیر کردنش" به جا آورید که او گفته است: لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید اگر شکر کنید، [نعمت را] برایتان زیادتر می کنم و اگر کفران نعمت کنید، بدرستی که عذابم شدید است (سورۀ ابراهیم آیه ۷).


منبع: سایت تعبیرستان

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
سه شنبه 25/1/1394 - 9:58
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )

images.jpg8638

این دانستنی های اقتصادی برای بانوان و خانم ها بسیار مفید و پرارزشند که برای آینده اقتصادی آنان بسیار مهم است

مراحل و مسایلی در زندگی هستند که همه زنان باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشند. برای اینکه زنان آینده خود را تضمین کنند، باید مسایلی که در ادامه ذکر می کنیم را بدانند و خودشان را برای روبه رو شدن با آنها آماده کنند.

زمان بازنشستگی
طبق آمار، زنان بیشتر از مردان عمر می کنند. از طرفی هم، زنان همیشه درآمد کمتر از مردان دارند و در نتیجه میزان پس انداز مالی آنها هم کمتر است. البته بخشی از آن به این مربوط می شود که زنان زودتر خودشان را بازنشسته می کنند. آنها وظیفه خانه داری و تولد و بزرگ کردن بچه ها را هم به عهده دارند و همه این مسایل در کنار هم موجب می شود از نظر مالی در سطح پایین تر از مردان قرار داشته باشند.

به همین دلیل، بهتر است از همان جوانی این آینده نگری را داشته باشند و برای روزهای پیری یا بیکاری خود، پول پس‌انداز کنند. اگر خودتان هم می دانید که مثلا در دو سال آینده قرار است بچه دار شوید و فرصتی برای کار کردن نیست، پس از همین الان برای آن روز پول کنار بگذارید. حتما به مساله بیمه توجه داشته باشید. در جایی استخدام شوید که مطمئنا شما را بیمه می کند تا در بازنشستگی بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. از اینکه پول خود را در پروژه های سودزا سرمایه گذاری کنید، نترسید.

سخت‌کوشی و زیاد کار کردن به تنهایی فایده ای ندارد. باید تفکر مالی درست و آینده‌نگری داشته باشید. فقط به اکنون فکر نکنید و بخشی از درآمد ماهانه خود را برای آینده کنار بگذارید.

مواقع خاص و غیرمنتظره
اگر تاکنون حساب پس‌انداز نداشته اید، همین امروز دست به کار شوید. این حساب نه تنها برای آینده که برای مواقع خاص و بیکاری های ناگهانی لازم و ضروری هستند. یا حتی شاید برای درمان و هزینه های پزشکی موردنیاز واقع شوند. حساب های پس انداز برای وقت هایی که قسط یا وام هایتان نیز عقب می افتند بسیار کاربردی و عالی هستند. با داشتن این حساب، دیگر خیالتان راحت است که کمبود مالی ندارید.

با یک پول کم حساب باز کنید و هر ماه به مجموع آن بیفزایید. ترجیحا برای این حساب کارت اعتباری نگیرید تا الکی خرجش نکنید. این پول را کنار بگذارید و فراموش کنید. اصلا خیال کنید چنین پولی وجود ندارد. این حساب برای مواقع کاملا خاص و ضروری است. می توانید حسابی باز کنید که سود هم به آن تعلق بگیرد.

ازدواج
ازدواج برای هر دو طرف زن و مرد هزینه های زیادی دارد. تقریبا بیشتر جوان ها با قرض و وام می توانند هزینه های این امر را به دست بیاورند. برای اینکه این هزینه ها شما را از پای درنیاورند، به مرور و هر ماه پولی را برای آن کنار بگذارید. هر چقدر هم که کم، اما حتما بخشی از درآمد ماهانه خود را برای این منظور در نظر بگیرید. با این کار، با آرامش بیشتر و استرس کمتر وارد زندگی جدید خود خواهید شد.
بچه دار شدن
بچه دار شدن یکی از بزرگ ترین لذت های هر زن در زندگی است. هنگامی که یک زن بچه دار می شود دیگر فرصت کار کردن ندارد، یا ساعت کاری او کاهش می یابد. یکی از کارهایی که قبل از بچه دار شدن باید در نظر بگیرید و رعایت کنید، پس انداز یا سرمایه گذاری مالی است.

شرکت های دولتی چند ماه مرخصی با حقوق برای زایمان دارند. اما شاید کاری که شما انجام می دهید، چنین مزیتی نداشته باشد. پس باید به چنین مواقعی حواستان باشد. برای اینکه نمی توانید چند ماه در محل کار خود حاضر شوید، باید پول داشته باشید تا خیالتان از همه طرف راحت باشد.

بعلاوه در مورد بیمه های مربوط به زمان نیز تحقیق کنید و هرکدام که با شرایط و موقعیت شما جور بود را برای خود تهیه کنید. بیمه هایی را انتخاب کنید که هزینه های بارداری و زایمان را دارند و تا حد زیادی هزینه های شما را کاهش می دهند.

نگهداری از پدر و مادر مسن
آمار و تجربه نشان داده دخترها دوبرابر بیشتر از پسرها از پدر و مادر مسن و بازنشسته خود نگهداری می کنند. اگر شما هم پدر و مادر پیر دارید، برای آینده خود برنامه ریزی مالی داشته باشید تا بتوانید به آنها کمک کنید. بیمه های سلامت از جمله کارهایی است که هزینه های شما را تا حد زیادی پایین می آورند. بیمه های تکمیلی و انواعی که همه انواع آزمایش و هزینه های پزشکی را پرداخت می کنند، برای نگهداری از والدین پیر بهترین گزینه هستند.
برترین ها
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
يکشنبه 23/1/1394 - 15:16
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2747 )


شکل صورت و شکل فریم: به طور کلی، فریمی که برای فرد انتخاب می شود بایستی دارای خطوطی باشد که آن دسته از سطوح صورت را که از حالت ایده آل فاصله دارد را تعدیل نماید.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


هفت شکل و تیپ صورت
1- بیضی: نوع ایده آل شکل صورت به شمار می رود.

2- مستطیلی: از حالت طبیعی باریک تر و درازتر می باشد و سطوح جانبی صورت نسبت به حالت بیضی، نسبت به یکدیگر موازی هستند.

3- گرد: نسبت به حالت بیضی، کروی تر می باشد.

4- مربعی: نسبت به حالت بیضی، جانبین صورت با یکدیگر بیشتر موازی هستند به علاوه صورت کوتاه و پهن تر نیز می باشد.

5- مثلثی: قسمت پائینی صورت نسبت به قسمت بالای صورت پهن تر است.

6- مثلثی وارونه: که ناحیه پیشانی پهن تر از ناحیه فک است.

7- لوزی: قسمت مرکزی صورت پهن تر است و در بالا و پائین، صورت به طور قابل توجهی باریک می شود.

تاثیرگذاری در طول صورت
در انتخاب فریم اندازه عمومی و افقی فریم، میزان گردی و یا مربع بودن شکل فریم و رنگ قسمت قدامی فریم اهمیت دارند. بمنظور سادگی بیشتر در بحث شکل های مختلف فریم، می توان آن را در دو مقوله مورد بررسی قرار داد:

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


1- ابعاد فریم و اینکه آیا تاکید بیشتری بر قسمت بالا یا پایین فریم صورت گرفته است مثل فریم های با رنگ گرادیان عمودی و یا در تمامی قسمت های فریم تاکید یکسانی وجود دارد مثل فریم های با رنگ یکنواخت. این ملاحظات در ارتباط با درازا و پهنای صورت قرار می گیرد.

2- چگونگی زاویه دار بودن و میزان گردی شکل فریم که در ارتباط با زاویه ها و میزان گردی صورت و چگونگی خط ابرو قرار می گیرد.

پهنای مناسب برای فریم برابر با پهن ترین قسمت ساختار استخوانی صورت است.

3- به عنوان یک قاعده عمومی، هرچه صورت کشیده تر باشد، عمق فریم نیز باید بیشتر باشد. در این حالت فریم قسمتی از صورت را می پوشاند و به نظر می رسد که کشیدگی صورت کاهش پیدا کرده است.

4- فریم های تیره تر که دارای رنگ یکنواخت هستند نسبت به فریم های گرادیان عمودی به کوتاه نمودن صورت های کشیده بیشتر کمک می کنند. لازم به تذکر است که هر فریمی که توجه شخص نظاره گر را به قسمت بالایی آن جلب نماید، جزء فریم های گرادیان عمودی محسوب می شود، نظیر فریم نخ نایلونی که قسمت بالای آن مشکی رنگ است. این فریم ها در کشیده نمودن صورت های پهن مفید هستند. در این حالت نواحی مرجع در تعیین ارتفاع صورت قسمت تیره بالای فریم و خط چانه صورت خواهند بود و بنابراین این فریم ها صورت را کشیده تر به نظر می رسانند.

هرچه دسته فریم بالاتر قرار گرفته باشد صورت را کشیده تر نشان می دهد و بالعکس. پس برای صورت های کشیده فریم عینکی که بخش انتهایی آن پایین تر قرار گرفته است مفید خواهدبود.

5- در صورت های چاق و فربه، علاوه بر رعایت نکاتی که برای صورت های پهن رعایت می شود بهتر است از فریمی استفاده شود که حضور آن بر روی صورت کمتر نمایان باشد، نظیر فریم های ریملس، نخ نایلونی و یا فلزی نازک. همچنین به اندازه عمودی فریم نیز باید توجه داشت.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


تاثیرگذاری بر بالانس صورت
در صورت هایی که قسمتی از آن پهن تر از سایر نواحی است می توان با انتخاب فریم مناسب تعادل صورت را دوباره برقرار نمود. مثلا در صورت های مثلثی با قاعده پایین که ناحیه فک پهن تر از پیشنی است ملاحظات زیر را بایستی مدنظر داشت:

صرف استفاده کردن از عینک به دلیل جلب توجه به قسمت بالای صورت بر تعادل صورت می افزاید.
پهنای فریم طبق قاعده کلی بایستی تقریبا برابر با پهنای ناحیه فک باشد.

بهتر است از فریم های بیضی و یا فریم هایی که قسمت پایین آن شیب دار است استفاده گردد، چرا که فریمی که مستطیلی است خط صاف چانه را بیشتر تاکید می کند.

بهتر است فریم، رنگ تیره تری داشته باشد. اگر صورت کشیده است رنگ یکنواخت داشته باشد و اگر صورت کوتاه است در بالای فریم، رنگ تیره تری وجود داشته باشد.

از طرف دیگر در صورت های مثلثی با قاعده بالا فیت فریم مشکل تر است چرا که حضور فریم، توجه را به سمت قسمت پهن صورت متوجه می کند. به منظور کاهش توجه، فریم باید حداقل جلب توجه را داشته باشد. بایستی حداقل پهنا را داشتهب اشد چرا که اگر پهنای آن از پهنای سر بیشتر باشد توجه بیشتری به ناحیه بالای صورت جلب می گردد.

بهتر است ظریف باشد و رنگ ملایمی داشته باشد. فریم های ریملس و یا فلزی نازک با رنگ ملایم گزینه های خوبی می توانند باشند. فریم با شکل گرد می تواند حالت مثلثی صورت را خراب کند. این نوع صورت ظرافت جذابی به صورت ناتوان می دهد و بهتر است فریم انتخابی نیز ظرافت ویژه ای داشته باشد.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


خطوط فریم
تکرار کردن خطوط صورت بوسیله خطوط فریم، باعث تاکید بر خطوط صورت می شود که می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر زیبایی صورت فرد داشته باشد.

قسمت بالایی فریم بایستی شکلی مشابه حالت ابروهای فرد داشته باشد و قسمت پایینی آن پیروی کننده خطوط گونه و فک باشد در غیر اینصورت هارمونی صورت از بین می رود.

بهترین فریم برای مردان طاس فریمی است که ریم بالایی آن در ناحیه ابرو مستقیم باشد، به این دلیل که ریم بالایی قسمتی از ناحیه پیشانی را می پوشاند و بنابراین کمی از ارتفاع زیاد پیشانی می کاهد.

مهمترین کاری که قسمت پایینی فریم می تواند انجام دهد اثر بالابرندگی صورت در اشخاص پیری است که صورت افتاده ای دارند. در صورتی که فریم پایینی نسبت به فریم بالایی توجه بیشتری جلب نماید چینهای پایین رونده موجود در صورت های پیر را کمتر بنظر می رساند. اثر مهم دیگر فریم پایینی پوشاندن چین های زیر پلک در بعضی افراد است که در این حالت می توان از طریق انتخاب فریمی با فریم پایینی ضخیم و تیره این ناحیه را پوشاند.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


عواملی که در انتخاب رنگ فریم می توانند مدنظر قرار بگیرند

رنگ مو:
1- برای موهای سفید، فریم های با رنگ آبی و قرمز کم رنگ مناسب می باشد.

2- افراد با موهای ضخیم و تیره می توانند از فریم های تیره تر و جذاب تر استفادهنمایند ولی افراد با موهای نازک و روشن بهتر است از فریم های ظریف و با رنگ روشن استفاده کنند چرا که یک عینک تیره و جذاب بر روی صورت فردی با موهای روشن و نازک جلب توجه بسیار بیشتری نسبت به صورت شخصی که دارای موهای تیره و ضخیم است می نماید.

3- در ارائه فریم های فلزی، افراد با موهای بلوند، قهوه ای روشن و قرمز می توانند از فریم طلایی رنگ استفاده کنند و افراد با موهای سفید از فریم نقره ای رنگ. افرادی که دارای رنگ موی تیره یا مشکی هستند از هرکدام از این رنگ ها می توانند استفاده نمایند. برای شخصی که دارای موهای سفید کمی در اوایل میانسالی است، استفاده از فریم نقره ای رنگ تاکید بیشتری بر موهای سفید فرد کرده و وی را مسن تر جلوه می دهد بنابراین در اینگونه افراد استفاده از فریم با رنگ تیره تر توصیه می شود.

چشمان دارای PD زیاد یا کم
در افرادی که چشم های آنها نسبت به پهنای صورت بسیار نزدیکتر به یکدیگر هستند بایستی از فریمی استفاده کنند که توجه کمتری را به قسمت مرکزی فریم جلب نماید پس بهتر است فریمی با پل بی رنگ و نواحی تمپورال مشخص استفاده گردد تا توجه شخص نظاره گر به نواحی تمپورال صورت جلب گردد. بالعکس برای شخصی که چشمانش نسبت به یکدیگر فاصله زیادی دارند، بهترین فریم، فریمی است که دارای پل بینی تیره رنگ و ضخیم می باشد که کمی پایین تر نیز قرار می گیرد.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


ضخامت فریم
هرچه صورت ظریف تر و کوچک تر باشد، می توان رنگ روشن تری برای فریم انتخاب کرد و بالعکس. همانند رنگ فریم، ضخامت های درشت و بیشتر (heavy) فریم برای صورت های با خصوصیات جدی تر و فریم های با ضخامت کم و نازک (light) برای صورت های لطیف و ظریف تر مناسب است.

مخصوصا کودکان و بانوان دارای صورت های ظریف را می توان با فیت کردن فریم های نازک و ظریف زیباتر جلوه داد اما در صورت فیت فرمی با رنگ تیره و ظاهری درشت تر، در صورت این افراد بسیار کوچک و ضعیف تر به نظر خواهدرسید. هنگامیکه در انتخاب فریم درشت تر یا ظریف تر برای بیمار مردد هستید، همیشه فریم ظریف تر را به وی پیشنهاد دهید.

صورت های بیضی
هر نوع فریم با هر سبکی می توانند استفاده کنند. بهترین فریم برای اینها فریمی است که کمی پهن تر از پهن ترین قسمت صورت باشد. فریم های خیلی باریک یا خیلی پهن تعادل صورت را بهم می زند و مناسب نیستند.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


صورت های مستطیلی
فریم پهن همراه با اتصال دسته پایین تر در صورت های مستطیلی بهتر است فریم دارای رنگ یکنواخت باشد. دو قاعده کل:

1- هرچه دسته فریم بالاتر قرار گیرد، صورت را کشیده تر نشان می دهد و هرچه دسته فریم پایین تر قرار گیرد کشیدگی صورت کمتر نمایان می شود.

2- فریم هایی که قسمت بالایی تیره تری دارند در کشیده نمودن صورت مفیدترند نظیر فریم های نخ نایلونی.

صورت های گرد
فریم باریک و زاویه دار همراه با اتصال دسته بالاتر در صورت های گرد و مربعی بهتر است پل عینک باریک و شفاف باشد تا سبب شود چشم ها درشت تر دیده شوند.

صورت مثلثی
صورت مثلثی با قاعده بالا (فریم با حداقل پهنا با رنگ ملایم)

فریم های ریملس و یا فلزی نازک با رنگ روشن بهترین گزینه هستند. این نوع صورت ظرافت جذابی به صورت بانوان می دهد و بهتر است فریم انتخابی نیز ظریف باشد.

راهنمای انتخاب قاب عینک,راهنمای خرید عینک


صورت مربعی
فریم باریک و موازی با زاویه های صورت. گوشه های عینک کشیده و زاویه دار باشد، در صورتهای مربعی نیز فریم با اتصال دسته بالاتر بهتر است. ترجیحا فریم مربعی نباشد، عرض فریم بیشتر از عمق فریم باشد.

صورت مثلثی قاعده پایین Triangle (فریم پهن با رنگ تیره)
در اینگونه صورت ها صرف استفاده از عینک، بر تعادل صورت می افزاید. بهتر است پهنای فریم تقریبا برابر پهنای ناحیه فک باشد. فریم بیضی یا مربعی مناسب تر است زیرا فریم مستطیلی، خط صاف چانه را بیشتر تاکید می کند.

صورت های لوزی
مانند صورت های مثلثی با قاعده بالا، فریمی که حداقل جلب توجه را داشته باشد.

منبع : مجله دنیای سلامت / bartarinha.ir

مرتبط با خانه داری

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1973روز قبل
شنبه 22/1/1394 - 12:11
  • تعداد رکورد ها : 62222