abbaszadegan ( تعداد مطالب : 14465 ) ( تعداد نظرات : 49 )

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: از زمان اعلام فراخوان هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی تاکنون حدود ۴۰۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است، افرادی که تاکنون موفق به ارسال آثار نشدند نیز تا ۱۵ دی ماه ۹۹ فرصت دارند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، تصریح کرد: هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی با تکیه‌ بر تولید محتوا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با محوریت فرهنگ منور رضوی برگزار می‌شود.
وی افزود: از زمان اعلام فراخوان تاکنون حدود ۴۰۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است، افرادی که تاکنون موفق به ارسال آثار نشدند نیز تا ۱۵ دی ماه ۹۹ فرصت دارند که اثر خود را ارسال کنند، اختتامیه جشنواره در ایام دهه مبارک فجر در قزوین برگزار و از نفرات برتر تقدیر می‌شود.
اسماعیلی اظهار کرد: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را با موضوعات اجتماعی، ارزش‌های اخلاقی، حاکمیتی و زیارت امام رضا (ع) در قالب‌های مختلف شامل عکس، عکس نوشته، ویدئو و پادکست در بخش مردمی و موشن گرافیک و اینفوگرافی، فیلم کوتاه و نماهنگ (کلیپ)، در بخش حرفه ای ارائه دهند.
وی عنوان کرد: همچنین تولیدکنندگان محتوا، آثار خود را دریکی از نرم‌افزارهای شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها مانند آپارات، روبیکا، چارخونه، پروفایل، آخرین خبر، تماشا، نماشا، شنوتو با هشتگ #امامرضا و #امامرئوف منتشرشده، ارسال کنند.
رئیس هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی یادآور شد: در بخش عمومی به ۳۰ اثر برگزیده هر کدام ۱۰ میلیون ریال پرداخت می شود، همچنین در بخش حرفه ای نیز به نفر اول ۱۰۰ میلیون ریال، نفر دوم ۸۰ میلیون ریال و نفر سوم ۶۰ میلیون ریال هدیه نقدی پرداخت می شود.
وی در پایان تأکید کرد: آثار ارسالی بر اساس کیفیت و غنای محتوایی، تعداد بازدیدکنندگان در شبکه های اجتماعی و نظرات بازدیدکنندگان ارزیابی و داوری خواهد شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 17:40
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 14465 ) ( تعداد نظرات : 49 )معاون خدمات شهری شهرداری تهران با ابراز رضایت از اقدامات مطلوب سازمان مدیریت پسماند و ‏مناطق در آماده سازی به موقع سایت‌های برف روبی گفت: بازدید انجام شده از سایت‌های برفروبی 9 ‏منطقه حاکی از آمادگی مناطق و پشتیبانی و نظارت مطلوب سازمان پسماند است‎.‎
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، مجتبی یزدانی پس از بازدید از ‏سایت های برفروبی مناطق 1تا 7 و 21و 22، در نشستی در محل ایستگاه پشتیبانی کوهک، ضمن ابراز ‏خشنودی از وضعیت تجهیزات، ادوات و نیروی انسانی حاضر در این ایستگاه گفت: با توجه به احتمال ‏بارش های فصلی، تجهیز به موقع سایت های برف روبی به شن های مخصوص، نیروهای برف روب و ‏خودرو و ماشین آلات مکانیزه ضروری بود‎.‎
در این بازدید شهرداران مناطق، معاونات خدمات شهری مناطق ۹گانه و علی رباطی سرپرست معاونت ‏خدمات شهری و امور خودرویی سازمان مدیریت پسماند و تنی چند از کارشناسان این مجموعه انجام ‏شد، یزدانی مشارکت و تعامل شهروندان را یکی از مهمترین عوامل کاهش مشکلات در روزهای برفی ‏دانست و تصریح کرد: اقدامات مناطق در آماده سازی به موقع سایت‌های برف‌روبی مطلوب بوده اما در ‏این میان آموزش و جلب مشارکت های مردمی به منظور جذب همراهی و همدلی شهروندان در مواقع ‏بحرانی به ویژه در روزهای برفی در دستور کار سازمان مدیریت پسماند و مناطق قرار گیرد‎.‎
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به تاکید شهردار تهران در خصوص پیشگیری از هرگونه ‏غافلگیری در روزهای برفی، گفت: ضروری است سازمان مدیریت پسماند در کنار تجهیز سایت ها به ‏ماشین آلات تخصصی و تجهیزات لازم، در بزرگراه‌ها و معابر اصلی تهران، با استقرار کیسه های شن و ‏نمک به میزان لازم آمادگی برای مواجهه با برف و یخ زدگی را داشته باشد‎. ‎
علی رباطی، سرپرست معاونت خدمات شهری و امور خودرویی سازمان مدیریت پسماند نیز در ادامه از ‏تکمیل تجهیز سایت های برف روبی و همچنین خدمات رسانی شبانه روزی آنها خبر داد و گفت: در ‏مجموع بیش از ٣٠٠٠ نفر نیروی خدمت رسان از جانب مناطق ٢٢ گانه با پشتیبانی سازمان درگیر ‏عملیات برفروبی هستند تا شهروندان کوچکترین مشکلی در روزهای برفی نداشته باشند‎.‎
او در ادامه با اشاره به اینکه این مجموعه دارای 5 ایستگاه پشتیبانی برای اعزام نیرو و تجهیزات به ‏مناطق است، افزود: در حال حاضر ماشین آلات تخصصی این سازمان به مناطق اعزام شده، همچنین ‏نمک و محلول مورد نیاز پیش‌بینی و تهیه و سایت های برف روبی مناطق 22 گانه برای نزولات جوی ‏به صورت کامل تجهیز شده اند‎. ‎
سرپرست معاونت خدمات شهری و امور خودرویی سازمان پسماند تجهیز کامل سایت ها ، افزایش ‏ماشین آلات تخصصی ، تعمیر و اورهال ماشین های قدیمی، استقرار اکیپ عملیات سوخت رسانی و ‏تعمیر ماشین آلات در سایت های برفروبی را از جمله اقدامات این سازمان جهت آمادگی شهر در ‏روزهای برفی اعلام کرد و اظهار داشت: این سازمان تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا شهروندان ‏محترم خصوصا در این روزها از شادی برف بهره ببرند و درگیر مشکلات ناشی از بارش نزولات جوی ‏نشوند.‏

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 17:36
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

پزشکان مختلف از کشورهای متفاوت جهان هر کدام به دسته‌بندی، تعریف و توضیح علایم کرونا پرداخته‌اند و این روند هنوز هم ادامه دارد. از طرف دیگر با توجه به شروع فاز دوم شیوع کرونا ویروس در بسیاری از کشورهای جهان، علایم جدیدی هم به تازگی برای این ویروس شناخته شده است که معمولا افراد با این علایم به پزشک و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند. در واقع این علایم قبلا هم وجود داشته‌اند، اما برخی از این‌ها شناسایی نشده بودند و با افزایش تعداد بیماران مشخص‌تر می‌شوند و شناسایی آنها نیز امکانپذیرتر می‌شود.

به گفته پزشکان، میانگین زمان لازم برای بروز علایم مرتبط با کرونا 5 روز است، اما در بعضی‌ها ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد.

سازمان بهداشت جهانی نیز دوره کمون این بیماری را  14 روز اعلام کرده است.

مهمترین علایم این بیماری عبارتند از:  

- علایم سرماخوردگی همراه با کوفتگی و بدن درد

- احساس خستگی مفرط

- آبریزش بینی

- عفونت ریه‌ها

- تب بالا

- سرفه خشک  و ممتد به مدت بیش از 1 ساعت، یا 3 نوبت یا بیشتر ظرف 24 ساعت

-  مشکلات تنفسی

- از دست رفتن حس بویایی و چشایی (فرد برای مدتی حس بویایی و چشایی خود را از دست داده و نه‌تنها بو‌های که در اطرافش پخش شده را متوجه نمی‌شود، بلکه مزه و طعم غذا‌هایی که می‌خورد را هم نمی‌فهمد)

- از دست دادن اشتها

- تاثیر روی بافت‌های قلب و بروز بیماری‌های عفونت قلبی و در نهایت سکته قلبی

نشانه‌های جدید ویروس کرونا

لکه و یا جوش‌های کوچک قرمز یا بنفش رنگ در دهان

قرمزی و ملتهب شدن چشم

علایم پوستی نظیر خارش‌های پوستی، التهاب پوستی، کهیر، تاول یا خون ریزی‌های پوستی

پزشکان انگلیسی با انجام تحقیقی اعلام کردند جوش‌های کوچک و قرمز رنگ در دهان از نشانه‌های جدید ویروس کرونا است. این پزشکان با بررسی 21 بیمار کرونایی فهمیدند که 29 درصد از بیماران، دارای ضایعات حفره دهان هستند و 83 درصد نیز لکه‌های کوچک بنفش، قرمز یا قهوه‌ای رنگ در دهان خود دارند.

دانشمندان اسپانیایی نیز در آزمایشی که در مجله علمی ژاما درماتولوژی به چاپ رسیده، نتیجه گیری کرده‌اند که براساس مطالعات، در 29 درصد از بیماران تحت نظر گرفته شده، جوش بسیار در مخاط دهان مشاهده شده و این علایم حدود 2 روز قبل از سایر علایم بالینی کووید-19 در آنها ظاهر شده است.

وزارت بهداشت روسیه نیز پیشتر هشدار داده بود که ضایعات پوستی ممکن است اولین علامت احتمالی عفونت کروناویروس باشند.

علایم کرونا در کودکان بیشتر گوارشی هستند

اسهال

استفراغ شدید

تب بالا

عوارض پوستی

بر اساس خبر جای گرفته در سایت خبری ایرنا، سید علی جعفری رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز اظهار داشته است که علایم کرونا در کودکان با بزرگسالان متفاوت بوده و محدود به دستگاه تنفسی نیست و با تظاهرات بالینی دیگر خود را نشان می‌دهد. چهار علامت گوارشی از قبیل اسهال، استفراغ شدید، تب بالا و عوارض پوستی از مهمترین علایم مشاهده شده در کودکان هستند.

جعفری تاکید کرده است که ویروس کرونا در بزرگسالان با علایم اختصاصی تنفسی مانند سرفه و عطسه خود را نشان می‌دهد.

علایم کرونا در بیماران ایرانی

در بررسی های انجام گرفته بر روی بیماران مبتلا به کووید-19 در ایران مشخص شد که تنها 50 درصد از این افراد تب بالا داشته اند، بنابراین تب پایین به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، داود یادگاری‌نیا متخصص ایرانی بیماری‌های عفونی درباره علایم جدید کرونا به ارائه اطلاعات پرداخت.

وی اظهار داشت که‌ در بررسی انجام گرفته بر روی بیماران کرونایی در ایران متوجه شده اند که تنها حدود 50 درصد از افراد مبتلا دچار تب بوده اند و موارد نادری از آنها دچار راش پوستی و قرمزی چشم شده اند.

یادگاری‌نیا  در پاسخ به این پرسش که آیا سنجش تب در سازمان‌ها و دستگاه‌ها می‌تواند به عنوان عامل شناخت افراد مبتلا به حساب آید؟ می گوید: تنها 50 درصد از موارد ابتلا از طریق سنجش تب مشخص می‌شود اما به دلیل اینکه راحت‌ترین و عملی ترین روش است، در این مراکز انجام می‌شود و نداشتن تب دلیلی بر عدم ابتلا نیست.

وی با تاکید بر اینکه ‌در گزارش اولیه مربوط به نشانه‌های اصلی کرونا، بیش از 86 درصد افراد مبتلا دچار تب بودند، اظهار می دارد که اکنون بین 40 تا 50 درصد بیماران دارای تب هستند.

بر اساس اظهارات این متخصص ایرانی می توان گفت که علایم شایع کرونا در مردم ایران عبارتند از:

سرفه خشک،
گلودرد،
اختلالات بویایی و چشایی،
کوفتگی بدن،
درد عضلات
تنگی نفس
و در مواردی خلط خونی
تب بالا، راش پوستی و قرمزی چشم در 50 درصد بیماران،
علائم گوارشی شامل اسهال و استفراغ در 10 الی 15 درصد بیماران
عدم وجود هر گونه علایم حاکی از بیماری در 20 درصد مبتلایان
این متخصص بیماری های عفونی در پایان تاکید می کند که بر اساس تحقیقات انجام گرفته 9 الی 10 درصد افرادی که در بیمارستان‌ها فعالیت کرده و با بیماران کرونایی در تماس هستند، آلوده می باشند.

از سوی دیگر برخی از پزشکان ایرانی نیز اعلام می دارند که نشانه های بیماری کرونا در بیماران ایرانی از علایم شبیه سرماخوردگی و تنگی نفس به علایم گوارشی تغییر کرده است.

دکتر حسن عابدی فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفتگو با ایرنا نسبت به تغییر علایم کرونا در ایران ابراز نگرانی کرده و اظهار داشته است که در روزهای اخیر علائم گوارشی بیماران کرونایی در بابل در حال افزایش است.

وی با تاکید بر اینکه مراجعه بیماران کرونایی با علائم تنفسی کمتر شده، اما در مقابل علائم گوارشی این بیماری رو به افزایش است، اظهار می دارد که در بیماران کرونایی ایران بیشتر شاهد علائم گوارشی زیر بوده است:

اسهال آبکی روزی پنج مرتبه
دل پیچه،
کاهش اشتها
تب خفیف
کاهش حس بویایی و چشایی
محمد دهقانی فیروزآبادی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز پیشتر در گفتگو با ایسنا بر همین مساله اشاره کرده بود.

وی اظهار داشته بود که طی بررسی‌های انجام شده، بیماران مبتلا به کرونا ممکن است علائم جدیدی داشته باشند که در صورت داشتن این علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

علائمی چون سردرد،
درد عضلانی،
اختلال بویایی و اختلال چشایی،
اسهال و علائم گوارشی
جامعه پزشکی ایران اعلام می دارند که رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی همچنان باید در دستور کار قرار گیرد و تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:30
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مبتلایان به بیماری‌های گوارشی و کبدی با دیدن هر علامت تازه‌ای تست کووید ۱۹ بدهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهران بابایی در خصوص این که  این روز‌ها مبتلایان به بیماری‌های گوارشی و کبدی با دیدن هر علامت تازه‌ای تست کووید بدهند، اظهار کرد: افرادی که بیماری زمینه‌ای گوارشی دارند فکر نکنند که ظاهر شدن علائم جدید به دلیل بیماری خودشان است، بلکه ممکن است علائم ابتلا به کرونا بوده و یا بیماری فعال‌تر شده باشد.

مهران بابایی در برنامه طبیب با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا اعلام می‌شد که این ویروسی است که از طریق عطسه و سرفه منتقل و بعد وارد ریه می‌شود، بعد دیدیم نه در خون و مدفوع هم است، البته انتقال معمول از راه مدفوع و خون نیست، بعد مشخص ذات‌الریه می‌دهد، روی قلب و کلیه اثر گذاشته و بعد مشخص شد که لخته‌سازی کرده و ایجاد سکته می‌کند و روی گوارش و کبد هم اثر می‌گذارد و این سوال را ایجاد می‌کند که کرونا روی کسانی که بیماری‌های گوارشی ندارند، می‌تواند ایجاد ناراحتی کند؟ بله مشخص شده بین ۱۰ تا ۷۰ درصد ممکن است علائم گوارشی در افراد ظاهر شود، یعنی ممکن است که علائم تنفسی دهد، سرفه، گلو درد و بدن درد و همزمان علائم گوارشی مثل تهوع، بی‌اشتهایی، استفراغ و اسهال هم داشته باشد.

وی ادامه داد: در این صورت چرا معده و روده درگیر شده، چون دیدند که گیرنده‌های آن در دستگاه گوارش هم وجود دارد، هر ویروس در جایی اثر می‌گذارد که گیرنده باشد مثل قفل و کلید، مکانیسم اثر ویروس یکی مستقیم ودیگری  از طریق واکنش التهابی است .

این پزشک متخصص در پاسخ به این سؤال که ممکن است که اول علائم گوارشی این ویروس ظاهر شود، گفت: بله می‌شود، یعنی در ۱۰ درصد مبتلایان به کرونا ابتدا و یا تنها علائم گوارشی ظاهر می‌شود، و البته کرونای گوارشی خفیف‌تر از کرونای تنفسی است، اما این نکته مهم است که کسانی که این روز‌ها گوارش‌شان مشکل پیدا کرده حتما باید تست کووید بدهند؟ در برخی از افراد بله، مثلا در افرادی که برای عمل جراحی در بیمارستان بستری هستند. پس کسی که در زمان بستری در بیمارستان به هر دلیل دچار مشکل گوارشی شد باید تست کرونا بدهد، چون علائم گوارشی آن مهم است.

بابایی همچنین تصریح کرد: حالا اگر کسی مثلا بیماری التهاب روده دارد که علائم آن هم اسهال و خونریزی است، اما تحت کنترل بوده و دارو مصرف می‌کند، اما حالا دچار اسهال شده او هم باید تست کرونا بدهد، چون ممکن است آمدن این اسهال فقط به دلیل بیماری خودتان نباشد، نمی‌توان هم فرض را بر کرونا گذاشت و بی‌توجه به اسهال بود، چون ممکن است که به خاطر بیماری خودش بوده و لازم باشد دوز دارو را تغییر دهیم، مثلا شخص آی بی اس دارد و کنترل است ممکن است کووید بگیرد و آی بی اس او اسهال شود و ممکن است نه استرس گرفته و دچار اسهال شود این خیلی مهم است، شخصی علائم نفخ و وروم و سوء هاضمه پیدا می‌کند علائم کسانی که مشکل برخی هستند که بیماری گوارشی دارند ممکن است به خاطر کووید باشد ممکن است به دلیل شله ور شدن بیماری خودش باشد و ممکن است استرس باشد، بعد در اینجا دوز دارو را تغییر می‌دهیم.

این فوق تخصص گوارش در پایان با اشاره به تأثیر کرونا بر کبد هم توضیح داد: کبد هم همین‌طور است، کووید روی کبد هم اثر می‌گذارد و آنزیم‌ها را بالا برده و ممکن است ایجاد ورم کبدی کند، اگر آنزیم تا یک حدی بالا برود مشکلی ایجاد نمی‌شود، اما اگر پنج برابر شود دیگر نباید از آن دارو‌ها استفاده کرد، اما کسی که بیماری زمینه‌ای مثل هپاتیت بی مزمن دارد و دارو می‌گیرد با ظاهر شدن علائم جدید باید بفهمیم که این مشکل به دلیل این است که بیماری فعال‌تر شده و باید دوز و یا دارو‌ها را تغییر دهیم و یا اینکه فرد به کووید مبتلا شده که در آن صورت نیز باید هر دو درمان را با هم پیش برد. در واقع اگر فرد مبتلا به کووید بیماری زمینه‌ای نداشت و فقط با علائمی مثل اسهال و استفراغ مراجعه کرد جای نگرانی نیست و ما فقط داروی ضد آن بیماری را می‌دهیم، اما اگر بیماری زمینه‌ای داشت آن وقت است که باید دارو‌ها را تنظیم کرد و گاهی اوقات هم که ممکن است خود بیماری فعال‌تر شده باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:28
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

رئیسی گفت: ۱۰۰ هزار کیت تست تشخیص سریع کرونا به دستمان رسید که در مراکز بهداشتی توزیع شد و انجام آن به طور رایگان است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  نحوه اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا امشب یکم آذر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده است که ۱۰ درصد مبتلایان به کرونا می‌توانند باعث ابتلای ۸۰ درصد از افراد شوند، گفت: البته همچنان مهمترین عامل سرایت بیماری، میهمانی‌های خانوادگی و جمع‌های دورهمی است.

او افزود: ستاد ملی مقابله با کرونا ۷ برنامه مشخص برای مهار بیماری دارد که یکی از این برنامه‌ها همان محدودیت‌های هوشمند است و از اول آذر در سراسر کشور شروع شده است.

سخنگوی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: کیت تست‌های تولید داخل آزمایش سریع کرونا آماده شده و اولین روز آذر ۱۰۰ هزار عدد آن به دست ما رسیده است که بین مراکز درمانی توزیع می‌شود و طی یکی دو هفته آینده میزان تست‌ها را به مرز ۱۰۰ هزار تست در هر روز می‌رسانیم؛ این تست‌ها کمک شایانی به شناسایی زودتر و در نتیجه مهار بیماری می‌کنند.

او تصریح کرد: انجام این تست‌های سریع در مراکز بهداشت و درمان به صورت رایگان است و در کمترین بازه زمانی ممکن نتیجه اعلام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در جلسه بعدی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره جلوگیری از افراد مبتلا به اماکن عمومی به کمک یک سیستم هوشمند تصمیم گیری می‌شود.

رئیسی اظهار کرد: از مردم درخواست می‌کنم برای رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش آمار‌های کرونایی تا دو هفته دیگر محدودیت‌های تردد را رعایت کنند.

اجرای منع تردد در ۴۳ شهر کشور رضایت بخش بوده است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه باید سعی کنیم تا قبل از ساعت ۲۱ و شروع منع تردد شبانه خرید‌های منزل را انجام دهیم، افزود: اجرای منع تردد در ۴۳ شهر کشور رضایت بخش بوده است لذا حدود ۵۳ میلیون نفر در ۱۶۰ شهر کشور که در منطقه هشدار ۳ قرار دارند زندگی می‌کنند.

او با بیان اینکه جریمه تردد خودرو‌های شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ درسطح شهر ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است، اظهارکرد: منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در ستاد ملی موافقان و مخالفانی داشت، اما در نهایت کلیات آن را همه اعضای ستاد ملی و کرونا پذیرفتند و امشب نخستین شب اجرای این مصوبه در سطح کشور بود.

رئیسی با اشاره به اینکه خبر منع تردد شهروندان از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح سه شنبه هفته قبل توسط وزیر کشور اعلام شده بود، اظهار کرد: محدودیت‌ها راه حل اصلی نیست، اما تا زمانیکه شهر‌ها در وضعیت قرمز باشند محدودیت‌ها ادامه دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه طرح محله محور، رهگیری هوشمند و طرح سفیر سلامت برای کنترل بیماری و حفاظت از خانواده هاست، ادامه داد: آزمایشگاه ها، خطوط هوایی و خطوط ریلی رجا به بانک اطلاعات بیماریابی هوشمند متصل شده است.

رئیسی درباره استفاده از خودروی شخصی در موارد اضطراری بعد از ساعت ۲۱ گفت: در این شرایط مردم می‌توانند از آمبولانس، اسنپ و تاکسی استفاده کنند.

او تصریح کرد: امروز در ۴۰ شهر شاهد کاهش بیماری هستیم، در یک شهر روند نزولی شروع شده و در دو شهر دیگر هم روند صعودی بیماری متوقف شده است که نشان دهنده تأثیر محدودیت‌ها در کاهش بیماری کرونا است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هدف ما رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم است تا بتوانیم بدون تعطیلی روند کاهش بیماری را شاهد باشیم و  با افرادی که در این طرح محدودیت‌ها را رعایت نکنند قطعاً برخورد خواهد شد.

رئیسی گفت: از همه مردم به دلیل همراهی و همکاری که انجام دادند قدردانی می‌کنم، دانشگاه‌ها به ما خبر دادند که همکاری مردم خوب بوده است، امیدوارم که همین روند ادامه پیدا کند تا ما بتوانیم این طرح را با موفقیت به جلو پیش ببریم.

او اظهار کرد: باید بتوانیم از ورود افرادی که کرونا مثبت هستند در محل‌های پر تردد و پر تجمع مانند اماکن مقدس و پاساژ‌ها جلوگیری کنیم، کشور به لحاظ وضعیت بیماری در یک بحران قرار دارد، حتماً باید به صورت جامع و کامل به این قضیه نگاه کنیم، اگر بخواهیم به جزئیات بپردازیم ممکن است اصل طرح را فراموش کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: الان در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که هیچ کدام از اعضای ستاد ملی و مسئولین دل بخواهی نمی‌توانند اقدام به ایجاد محدودیت کنند، اصولا محدودیت‌ها در مواقعی ایجاد می‌شود که چاره‌ای غیر از آن نیست.

رئیسی گفت: آن‌هایی که شیفت شب و بیمارستان هستند مشکلشان به لحاظ تردد حل خواهد شد، اما عزیزانی که مثلاً در سوپرمارکت فعالیت می‌کنند‌ای کاش آن‌ها هم ساعت ۸شب اقدام به تعطیلی واحد کسب خود می‌کردند.

محدودیت‌ها درشهرهای قرمز ادامه دار است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: اگر ما در اعمال این محدودیت‌هایی که الان پیشنهاد شده و در حال اجرا است، بالای ۸۵ درصد عمل کنیم قطعاً بعد از دو هفته شاهد کاهش روند بیماری خواهیم بود، اگر مردم به درستی رعایت کنند نیاز به ایجاد محدودیت نیست و اصولاً محدودیت راه حل اصلی نیست، چند ماه است که با این بیماری مبارزه می‌کنیم، هر جا در هر شهری که شیوه نامه‌ها رعایت شده، کمتر این بیماری را شاهد بودیم، زمانی که شهری در وضعیت قرمز باشد محدودیت‌ها ادامه خواهد داشت.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:27
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک متخصص روانشناس بالینی گفت: اضطراب اجتماعی به معنی ترس از قرار ملاقات‌های مختلف با افراد جدید است و اگر فردی نگرش خود را تغییر ندهد این ترس‌ها ماندگار خواهد ماند.
لیلا شقاقی، متخصص روانشناس بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مقابله با مشکلات و اضطراب‌های اجتماعی اظهار کرد: بسیاری  از افراد سعی بر این دارند که از طریق دارو درمانی اضطراب خود را رفع کنند، البته اضطراب بیمارگونه را با دارو می‌توان کنترل کرد، اما نمی‌توان از بین برد.  

او افزود: اگرچه مغز، اضطراب فرد را هدایت می‌کند، اما تا زمانی که الگو و سبک نگرش مناسبی را فرد به  اطراف خودش ندهد، نمی‌تواند  اضطراب را از بین ببرد. اضطراب اجتماعی در واقع  ترس از  موارد بیرونی مثل  قرار ملاقات‌های مختلف  با افراد جدید  شروع می‌شود. تا زمانی که نگرش فرد نسبت به خود و محیط تغییر داده نشود این ترس‌ها ماندگار خواهد ماند.

این متخصص روانشناس بالینی ادامه داد: عوامل اصلی در شروع، نگهداری و درمان بیماری‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ عوامل زیستی، عوامل روانشناختی و عوامل اجتماعی. زمانی که برای درمان اضطراب اجتماعی صرفا دارو استفاده می‌شود عملا یکی از این عوامل را هدف قرار می‌دهید و مطمئناً درمان موفقی نخواهید داشت.

شقاقی گفت: اضطراب اجتماعی نوعی تله است که در زندگی یک فرد خودش را در رابطه با دوستان و گروه‌ها و اجتماع نشان می‌دهد. این تله، افراد را مجبور می‌کند که احساس کنند با بقیه فرق دارند.  

این متخصص روانشناس بالینی تصریح کرد: شاید به دلیل صفات و ویژگی ها‌ی خاصی که دارید، احساس کنید که با دیگران فرق دارید، اما این تفکرات در دوران بزرگسالی شما را از ایجاد ارتباط و معاشرت کردن با دیگران گریزان خواهد کرد. برای مثال گاهی  احساس می‌کنید که از نظر اجتماعی موجودی ناخوشایند، زشت، چاق و… هستید. همین امر موجب می‌شود احساس ناکامی و به درد نخوردن کنید.

شقاقی بیان کرد: افرادی که در  دوران نوجوانی خود را مناسب دوستی با دیگران نمی‌دانستند، در بزرگسالی هم این نوع افکار را همراه خواهند داشت. افرادی که دچار اضطراب اجتماعی شده اند در محیط کار، کلاس درس یا مهمانی اغلب مضطرب و گوشه گیر خواهند شد.

او ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این افراد، بی قراری بیش از اندازه خواهد بود. همان طور که می‌دانید مغز و ذهن، رفتار‌ها و فعالیت‌های ما را کنترل می‌کند، بنابراین زمانی می‌توانیم اضطراب اجتماعی خود را کنترل کنیم که نوع باور و نگرشمان را تغییر دهیم. افکاری که در طی زمان شکل گرفته، تثبیت شده اند و تبدیل به باور‌های ما شده اند، باور‌هایی قوی که جایی برای افکار جدید باقی نگذاشته اند.

این متخصص روانشناس بالینی گفت: در قدم اول باید خود را باور داشته و تا جایی که می‌توانیم عادت‌های بد را کنار بگذاریم. عادت‌ها به این دلیل به وجود می‌آیند که "مغز مرتب به دنبال راه‌هایی است تا سعی و تلاش را کم و در انرژی مصرفی صرفه جویی کند.  

شقاقی تصریح کرد: وقتی به کاری عادت می‌کنیم نباید برای انجام آن‌ها مدام فکر کنیم. در نتیجه می‌توانیم به خلاقیت بیشتر و افکار غنی‌تری برسیم. عادت‌های ما می‌توانند بسیار مفید عمل کنند، درصورتی که از نوع خوبشان باشند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:25
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک روانپزشک درباره اختلالاتی که سلامت روان نوجوانان و جوانان را تهدید می‌کنند، توضیح داد.
بهزاد قربانی روانپزشک و عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در نوجوانان و جوانان اظهار کرد: این اختلالات در نوجوانان و جوانان نسبت به کودکان و سالمندان شایع‌تر هستند به طوری که نوجوانان و جوانان بیشترین تعداد مراجعان به کلینیک‌های روانپزشکی را به خود اختصاص می‌دهند.

قربانی افزود: در جوامعی همچون جامعه ایران که تا حدودی فرهنگ مرد سالاری وجود دارد و ممکن است به طور خواسته یا ناخواسته دختران در خانه، اجتماع و محیط‌های آموزشی مورد کم توجهی قرار بگیرند، به طوری که سلامت روانی یا اجتماعی کامل را نداشته باشند، بیماری‌های روانپزشکی در دختران بیشتر دیده می‌شود.

انواع اختلالات روانپزشکی

او اختلالات روانپزشکی را به سه دسته اختلالات خلقی، اضطرابی و سایکوتیک تقسیم‌بندی کرد و ادامه داد: از جمله اختلالات خلقی می‌توان به انواع افسردگی‌ها (افسردگی ماژور یا شدید، افسردگی تک قطبی (فاز‌های افسردگی و طبیعی) و دو قطبی (فاز‌های افسردگی، طبیعی و شیدایی) اشاره کرد و فوبیا، وسواس، PTSD (اضطراب پس از سانحه)، حملات پانیک و اختلال اضطرابی منتشر (مبتلایان به اختلال اضطرابی منتشر، به طور دائم بدون هیچ علت خاصی از دلشوره و نگرانی رنج می‌برند.)، نمونه‌هایی از اختلالات اضطرابی هستند. اختلالات سایکوتیک هم توهم و هذیان را در فرد به دنبال دارند. اختلالات سایکوسوماتیک (روان‌تنی) هم در نوجوانان و جوانان شایع هستند که از جمله این اختلالات می‌توان به اختلال بد ریختی بدن و تریکوتیلومانیا (وسواس کندن مو‌های بدن) اشاره کرد.

این روانپزشک بیان کرد: خانواده‌ها باید به فرزندان دختر و پسر خود به میزان مساوی توجه کنند و بین آن‌ها فرق نگذارند. در جامعه هم باید حقوق یکسانی را برای هر ۲ جنس قائل شد.

قربانی درباره سندروم پیش از قاعدگی (PMS) یادآوری کرد: علائم این سندروم از چند روز قبل از قاعدگی در دختران بروز پیدا می‌کند که از جمله این نشانه‌ها می‌توان به بدخلقی، عصبی و زود رنج بودن، درد‌های بدنی، احساس سنگینی و رخوت اشاره کرد که این علائم تا حدودی طبیعی هستند و با آغاز قاعدگی فروکش می‌کنند، البته در موارد شدید مراجعه به پزشک برای تسکین نشانه‌ها ضروری است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:24
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

همزمان با فصل سرما برخی بیماری‌های فصلی مانند سرماخوردگی افزایش می‌یابد که برای جلوگیری از ابتلای به آنها باید تغذیه مناسبی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به از نقل خبرگزاری عمون اردن، همزمان با کاهش درجه حرارت هوا و ورود فصل زمستان بسیاری از افراد دچار سرماخوردگی می‌شوند. این مشکل یکی از علائم زکام است که ممکن است در برخی افراد در طول هوای سرد باقی بماند.

«ما رئال منصور»، متخصص تغذیه، برای مقابله با مشکل سرماخوردگی، لیستی از غذا‌های توصیه شده برای جلوگیری از این بیماری را ارائه کرده است که در ادامه با آن آشنا می شوید.

سبزیجات: این مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، بنابراین از بیماری‌ها محافظت می‌کنند.

مرکبات: ویتامین C به پیشگیری از سرماخوردگی یا بیماری‌های آنفلوانزا و همچنین کوتاه شدن مدت و شدت بیماری کمک می‌کند.

غذا‌های تخمیر شده: این غذا‌ها حاوی پروبیوتیک هستند. پروبیوتیک نوعی باکتری است که در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند همچنین گلبول‌های سفید خون را برای مبارزه با بیماری تحریک می‌کند. این مواد مفید، یعنی پروبیوتیک‌ها در لبنیات، شیر و برخی پنیر‌ها یافت می‌شوند.

ماهی: سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳ است که باعث کاهش التهاب و محافظت در برابر سرماخوردگی می‌شود. گلبول‌های سفید به تولید پروتئین برای مبارزه با آنفلوانزا کمک می‌کنند.

آجیل: سرشار از آنتی اکسیدان و مواد معدنی سلنیوم و روی هستند؛ بنابراین سیستم ایمنی بدن را تقویت و با باکتری‌ها و ویروس‌ها از جمله آنفلوانزا و سرماخوردگی مقابله می‌کند.

قارچ: حاوی بتا گلوکان است که به مبارزه با ویروس و افزایش فعالیت گلبول‌های سفید کمک می‌کند.

زردچوبه: یکی از مهمترین فواید آن ضد التهاب بودن است و به مبارزه با سرما و سرماخوردگی کمک می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:22
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

حاجی بیگی گفت: اهداکنندگان باید بدانند که ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود.
بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان درباره اهدا خون در روز‌های کرونایی اظهار کرد: ترس از کرونا نباید موجب شود که اهدای خون را فراموش کنیم، نیاز به خون همیشگی است. تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور همیشه، ضد عفونی و استریل می‌شوند و اهداکنندگان با اطمینان خاطر، خون اهدا کنند.

او افزود: سازمان انتقال خون یک مرکز درمانی یا بیمارستانی نیست که افراد برای اهداء خون در این مراکز بترسند و مراجعه نکنند، مراجعان ما افراد سالم جامعه بوده و هیچ مشکلی ندارند. این افراد اصول خود مراقبتی را به نحو احسن انجام داده و تمام شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کرده اند. 

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه اهداکنندگان باید بدانند که ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود، ادامه داد: این افراد توجه داشته باشند که ویروس کرونا از طریق ترشحات بینی، بزاق و ترشحات تنفسی انتقال می‌یابد و مردم در این زمینه اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند.

حاجی بیگی با بیان اینکه اهدای خون باید بصورت روزانه و مستمر اتفاق بیفتد، گفت: تمامی ذخایر خون در دنیا از ۲ تا ۸ روز است، این یک قرارداد و یک استاندارد جهانی است. اسفند سال گذشته با آمدن بیماری کرونا میزان مراجعه مردم ۳۵ درصد کم شد؛ فروردین و اردیبهشت ۲۵ درصد و شهریور نسبت به مشاهدات سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافت.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: بعضی از فرآورده‌هایی که ما از خون می‌گیریم مثل پلاکت فقط ۳ روز قابل نگهداری در کیسه است به همین دلیل گفته می‌شود اهدای خون باید به صورت روزانه باشد، چون باید جوابگو پلاکت باشیم.

او تاکید کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر در دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:22
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4045 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک متخصص تغذیه گفت: مهمترین عامل بروز دیابت نوع دو، اضافه وزن است، چرا که عامل به وجود آورنده این نوع دیابت، مقاومت به انسولین است.
به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گلبن سهراب، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی رژیم درمانی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تغذیه دیابت نوع یک گفت: شیر مادر در پیشگیری از بروز دیابت نوع یک نقش دارد و تغذیه در بروز این نوع دیابت تاثیر چندانی ندارد.

او افزود: ۱۰ درصد موارد ابتلا به دیابت، از نوع یک و ۹۰ درصد موارد مبتلا از نوع دو است که این نوع به شیوه زندگی و تغذیه ارتباط دارد. اما مهمترین عامل بروز دیابت نوع دو، اضافه وزن است، چرا که عامل به وجود آورنده این نوع دیابت، مقاومت به انسولین است که در این مقاومت چاقی نقش بسزایی دارد.

این متخصص تغذیه و عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی رژیم درمانی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: در صورتی که نمایه توده بدنی (شاخص اندازه گیری وزن) بیشتر باشد، مقاومت به انسولین نیز شدیدتر می‌شود و احتمال بروز دیابت نوع دو افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود به افرادی که در خانواده و بستگان درجه یک، بیمار مبتلا به دیابت نوع دو دارند، سعی در حفظ وزن خود در محدوده نرمال کنند که این مورد با تغذیه صحیح و تحت نظر متخصص تغذیه باشد و فعالیت بدنی منظم طی ۵ روز در هفته امکان پذیر است.

سهراب تصریح کرد: براساس مطالعات انجام شده، تعداد زیادی از افرادی که حداقل ۵۰ درصد کربوهیدرات دریافتی شان از انواع تصفیه نشده بوده است و از گوشت‌های قرمز و فراوری شده مثل سوسیس و کالباس و روغن جامد مصرف کردند، در بلند مدت مبتلا به دیابت نوع دو شده اند.

او علاوه بر کنترل وزن و فعالیت بدنی منظم، مصرف نان و غلات سبوس دار، انواع سبزی‌ها کلم، هویج، کرفس و ... به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی که دارند را نقش حفاظتی در بروز دیابت نوع دو دانست.

سهراب گفت: مصرف زیاد مایعات به بیماران مبتلا به دیابت در دوران کرونایی توصیه می‌شود.

این متخصص تغذیه و عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی رژیم درمانی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر مصرف مایعات به بیماران مبتلا به دیابت در دوران کرونایی تاکید کرد و گفت: این بیماران می‌توانند از انواع گوشت‌های سفید بخصوص ماهی که اثر ضد التهابی در بدن دارد، استفاده کنند و این افراد باید توجه داشته باشند که کربوهیدرات‌ها را از انواعی استفاده کنند که حاوی قند زیاد نباشد.

سهراب افزود: بیماران مبتلا به دیابت در دوران کرونایی از دوغ رقیق بدون نمک، چای کمرنگ، آب و انواع دمنوش‌ها استفاده کنند و سعی کنند آب میوه را با آب مخلوط و مصرف کنند. چراکه با این روش یک دفعه حجم بالای قند وارد بدنشان نمی‌شود.

او بر عدم مصرف قند‌های ساده در دوران کرونا تاکید کرد و افزود: مصرف قند‌های ساده در بدن ایجاد التهاب می‌کند و افرادی که قند ساده زیاد استفاده می‌کنند، سرعت حرکت گلبول‌های سفید شان کند می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 2/9/1399 - 16:20
  • تعداد رکورد ها : 658298